wcd 6.0.3-beta6 - en to ro translation catalogue (242 entries)

en: Wcd: error:
ro: Wcd: eroare:

en: Unable to read file %s: %s
ro: Nu se poate citi fișierul %s: %s

en: Unable to read file %s: Not a regular file.
ro: Nu se poate citi fișierul %s: nu este un fișier obișnuit.

en: Unable to write file %s: %s
ro: Nu se poate scrie fișierul %s: %s

en: Unable to close file %s: %s
ro: Nu se poate închide fișierul %s: %s

en: Memory allocation error in %s: %s
ro: Eroare de alocare a memoriei în %s: %s

en: %s added to file %s
ro: %s adăugat la fișierul %s

en: %s is not a directory.
ro: %s nu este un director.

en: Please wait. Scanning disk. Building treedata-file %s from %s
ro: Așteptați vă rog. Se scanează discul. Se construiește fișierul arborelui de date %s din %s

en: Writing file "%s"
ro: Se scrie fișierul „%s”

en: Write access to tree-file denied.
ro: Accesul de scriere la fișierul arborelui de date a fost refuzat.

en: Set TEMP environment variable if this is a read-only disk.
ro: Definiți variabila de mediu TEMP dacă acesta este un disc numai pentru citire

en: Removed symbolic link %s
ro: S-a eliminat legătura simbolică %s

en: Unable to remove symbolic link %s: %s
ro: Nu s-a putut elimina legătura simbolică %s: %s

en: %s is a symbolic link to a file.
ro: %s este o legătură simbolică către un fișier.

en: Recursively remove %s? Are you sure? y/n :
ro: Eliminați recursiv %s? Sunteți sigur? d/n :

en: Removed directory %s
ro: S-a eliminat directorul %s

en: line too long in %s ( > %d). The treefile could be corrupt, else fix by increasing WCD_MAXPATH in source code.
ro: linie prea lungă în %s ( > %d). Fișierul arborelui de date ar putea fi corupt, altfel se remediază prin creșterea WCD_MAXPATH în codul sursă.

en: file: %s, line: %d,
ro: fișier: %s, linia: %d,

en:  length: %d
ro:  lungime: %d

en: Alias file in UTF-16 format is not supported.
ro: Fișierul alias în format UTF-16 nu este acceptat.

en: Usage: wcd [options] [directory]
ro: Utilizare: wcd [opțiuni] [director]

en: directory:  Name of directory to change to.
ro: director:  Numele directorului în care trebuie schimbat.

en:             Wildcards *, ? and [SET] are supported.
ro:             Metacaracterele *, ? și [SET] sunt acceptate.

en: options:
ro: opțiuni:

en:   -a                      Add current path to treefile
ro:   -a                      adaugă calea curentă la fișierul arbore

en:   -aa                     Add current and all parent paths to treefile
ro:   -aa                     adaugă calea curentă și toate căile părinte la fișierul arbore

en:   -A PATH                 Add tree from PATH
ro:   -A CALE                 adaugă arbore din CALE

en:   -b                      Ban current path
ro:   -b                      interzice calea curentă

en:   -c,  --direct-cd        direct CD mode
ro:   -c,  --direct-cd        modul direct «cd»

en:   -d DRIVE                set DRIVE for stack & go files (DOS)
ro:   -d UNITATE              stabilește UNITATEA pentru fișierele stivă și script-go (DOS)

en:   -e                      add current path to Extra treefile
ro:   -e                      adaugă calea curentă la fișierul arbore suplimentar

en:   -ee                     add current and all parent paths to Extra treefile
ro:   -ee                     adaugă calea curentă și toate căile părinte la fișierul arbore suplimentar

en:   -E PATH                 add tree from PATH to Extra treefile
ro:   -E PATH                 adaugă arbore din CALE la fișierul arbore suplimentar

en:   -f FILE                 use extra treeFile
ro:   -f FIȘIER               utilizează FIȘIER-arbore suplimentar

en:   +f FILE                 add extra treeFile
ro:   +f FILE                 adaugă FIȘIER-arbore suplimentar

en:   -g                      Graphics
ro:   -g                      reprezentare grafică

en:   -gd                     Graphics, dump tree
ro:   -gd                     reprezentare grafică, desenează o ierarhie arborescentă

en:   -G PATH                 set PATH Go-script
ro:   -G CALE                 stabilește CALEa scriptului-Go

en:   -GN, --no-go-script     No Go-script
ro:   -GN, --no-go-script     fără script-Go

en:   -h,  --help             show this Help
ro:   -h,  --help             afișează acest mesaj de ajutor

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case (default)
ro:   -i,  --ignore-case      ignoră diferența majuscule/minuscule (implicit)

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case
ro:   +i,  --no-ignore-case   respectă diferența majuscule/minuscule

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case
ro:   -i,  --ignore-case      ignoră diferența majuscule/minuscule

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case (default)
ro:   +i,  --no-ignore-case   respectă diferența majuscule/minuscule (implicit)

en:   -I,  --ignore-diacritics     Ignore diacritics
ro:   -I,  --ignore-diacritics     ignoră diacriticele

en:   +I,  --no-ignore-diacritics  regard diacritics (default)
ro:   +I,  --no-ignore-diacritics  respectă diacriticele (implicit)

en:   -j,  --just-go          Just go mode
ro:   -j,  --just-go          doar modul Go

en:   -k,  --keep-paths       Keep paths
ro:   -k,  --keep-paths       păstrează căile

en:   -K,  --color            colors
ro:   -K,  --color            utilizează culori pentru reprezentare

en:   -l ALIAS                aLias current directory
ro:   -l ALIAS                stabilește un ALIAS pentru directorul curent

en:   -ls                     List the aliases
ro:   -ls                     afișează lista de alias

en:   -L,  --license          show software License
ro:   -L,  --license          afișează licența software-ului

en:   -m DIR                  Make DIR, add to treefile
ro:   -m DIRECTOR             creează DIRECTORul, și-l adaugă în fișierul arbore

en:   -M DIR                  Make DIR, add to extra treefile
ro:   -M DIRECTOR             creează DIRECTORul, și-l adaugă în fișierul arbore suplimentar

en:   -n PATH                 use relative treefile in PATH
ro:   -n CALE                 utilizează fișierul arbore relativ din această CALE

en:   +n PATH                 add relative treefile in PATH
ro:   +n CALE                 adaugă fișierul arbore relativ în această CALE

en:   -N,  --numbers          use Numbers
ro:   -N,  --numbers          utilizează numere

en:   -o                      use stdOut
ro:   -o                      utilizează ieșirea standard

en:   -od, --to-stdout        dump matches
ro:   -od, --to-stdout        afișează potrivirile la ieșirea standard

en:   -q,  --quiet            Quieter operation
ro:   -q,  --quiet            funcționare mai silențioasă

en:   -r DIR                  Remove DIR
ro:   -r DIRECTOR             elimină DIRECTORul

en:   -rmtree DIR             Remove DIR recursive
ro:   -rmtree DIRECTOR             elimină DIRECTORul de formă recursivă

en:   -s                      Scan disk from $HOME
ro:   -s                      scanează discul de la $HOME

en:   -S PATH                 Scan disk from PATH
ro:   -S CALE                 scanează discul de la CALE

en:   +S PATH                 Scan disk from PATH, create relative treefile
ro:   +S CALE                 scanează discul de la CALE, și creează fișierul arbore relativ

en:   -t                      don't strip /tmp_mnt from paths
ro:   -t                      nu elimină „/tmp_mnt” de la căi

en:   -T,  --ascii-tree       draw tree with ASCII characters
ro:   -T,  --ascii-tree       desenează arborele cu caractere ASCII

en:   -Ta, --alt-tree-nav     Alternative tree navigation
ro:   -Ta, --alt-tree-nav     navigare alternativă prin arborele de directoare

en:   -TC, --center-tree      Centered tree view
ro:   -TC, --center-tree      vizualizare centrată a arborelui de directoare

en:   -Tc, --compact-tree     Compact tree
ro:   -Tc, --compact-tree     vizualizare compactă a arborelui de directoare

en:   -Td, --cjk-width        support legacy CJK fonts
ro:   -Td, --cjk-width        acceptă fonturile CJK vechi

en:   -u USER                 use USER's treefile
ro:   -u UTILIZATOR           utilizează fișierul arbore al UTILIZATORULUI

en:   +u USER                 add USER's treefile
ro:   +u UTILIZATOR           adaugă fișierul arbore al UTILIZATORULUI

en:   -v,  --verbose          Verbose operation
ro:   -v,  --verbose          funcționare cu mesaje detaliate a operațiilor realizate

en:   -V,  --version          show Version info
ro:   -V,  --version          afișează informațiile despre versiune

en:   -w,  --wild-match-only  Wild matching only
ro:   -w,  --wild-match-only  face numai potriviri aproximative

en:   -x PATH                 eXclude PATH during disk scan
ro:   -x CALE                 exclude CALEa în timpul scanării discului

en:   -xf FILE                eXclude paths from FILE
ro:   -xf FIȘIER              exclude căile din FIȘIER

en:   -y,  --assume-yes       assume Yes on all queries
ro:   -y,  --assume-yes       presupune «Da» la toate întrebările

en:   -z NUMBER               set max stack siZe
ro:   -z NUMĂR                stabilește dimensiunea maximă a stivei

en:   -[NUMBER]               push dir (NUMBER times)
ro:   -[NUMĂR]                adaugă dosarul la stivă (de acest NUMĂR de ori)

en:   +[NUMBER]               pop dir (NUMBER times)
ro:   +[NUMĂR]                elimină dosarul din stivă (de acest NUMĂR de ori)

en:   =                       show stack
ro:   =                       afișează stiva

en: wcd %s (%s) - Wherever Change Directory
ro: wcd %s (%s) - Schimbă oriunde directorul

en: Chdir for Dos and Unix.
ro: Chdir pentru Dos și Unix.

en: DOS 16 bit version (WATCOMC).
ro: Versiunea DOS pe 16 biți (WATCOMC).

en: DOS 16 bit version (TURBOC).
ro: Versiunea DOS pe 16 biți (TURBOC).

en: DOS 32 bit version (DJGPP).
ro: Versiunea DOS pe 32 biți (DJGPP).

en: DOS 32 bit version (WATCOMC).
ro: Versiunea DOS pe 32 biți (WATCOMC).

en: Win64 version (MSVC %d).
ro: Versiunea Win64 (MSVC %d).

en: Win64 version (MinGW-w64).
ro: Versiunea Win64 (MinGW-w64).

en: Win32 version (WATCOMC).
ro: Versiunea Win32 (WATCOMC).

en: Win32 version (MSVC %d).
ro: Versiunea Win32 (MSVC %d).

en: Win32 version (MinGW-w64).
ro: Versiunea Win32 (MinGW-w64).

en: Win32 version (MinGW).
ro: Versiunea Win32 (MinGW).

en: This version is for MSYS and WinZsh.
ro: Această versiune este pentru MSYS și WinZsh.

en: This version is for Windows PowerShell.
ro: Această versiune este pentru Windows PowerShell.

en: This version is for Windows Command Prompt (cmd.exe).
ro: Această versiune este pentru linia de comandă Windows (cmd.exe).

en: OS/2 version
ro: Versiunea OS/2

en: This version is for native MSYS.
ro: Această versiune este pentru MSYS nativ.

en: Cygwin version.
ro: Versiunea Cygwin.

en: This version is for DJGPP DOS bash.
ro: Această versiune este pentru DJGPP DOS bash.

en: This version is for OS/2 bash.
ro: Această versiune este pentru OS/2 bash.

en: Interface:
ro: Interfață:

en: ncurses version %s.%d
ro: ncurses versiunea %s.%d

en: PDCurses build %d
ro: Versiunea PDCurses %d

en: stdout
ro: ieșirea standard

en: Native language support included.
ro: Suport pentru limba maternă inclus.

en: No native language support included.
ro: Fără suport pentru limba maternă inclus.

en: Current locale uses CP%u encoding.
ro: Regiunea lingvistică actuală utilizează codificarea CP%u.

en: Current locale uses %s encoding.
ro: Regiunea lingvistică actuală utilizează codificarea %s.

en: With Unicode support.
ro: Cu suport pentru Unicode.

en:   Euro symbol:
ro:   Simbolul euro:

en:   Chinese characters:
ro:   Caractere chinezești:

en: Without Unicode support.
ro: Fără suport pentru Unicode.

en: With Unicode normalization.
ro: Cu standardizare Unicode.

en: Without Unicode normalization.
ro: Fără standardizare Unicode.

en: Download the latest executables and sources from:
ro: Descărcați cele mai recente executabile și surse de la:

en: Copyright (C) 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright (C) 1994-2002 Ondrej Popp on C3PO
    Copyright (C) 1995-1996 DJ Delorie on _fixpath()
    Copyright (C) 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol on Ninux Czo Directory
    Copyright (C) 1994-1996 Jason Mathews on DOSDIR
    Copyright (C) 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel and Igor Mandrichenko on recmatch()
ro: Copyright © 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright © 1994-2002 Ondrej Popp asupra C3PO
    Copyright © 1995-1996 DJ Delorie asupra _fixpath()
    Copyright © 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol asupra Ninux Czo Directory
    Copyright © 1994-1996 Jason Mathews asupra DOSDIR
    Copyright © 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel și Igor Mandrichenko asupra recmatch()

en: Source code to scan Windows LAN was originally written and placed
    in the public domain by Felix Kasza.
    Markus Kuhn's free wcwidth() and wcswidth() implementations are used.
    Rugxulo is the original author of query_con_codepage() (public domain).
ro: Codul sursă pentru scanarea Windows LAN a fost inițial scris și plasat
    în domeniul public de Felix Kasza.
    Sunt utilizate implementările gratuite wcwidth() și wcswidth() ale lui Markus Kuhn.
    Rugxulo este autorul original al lui query_con_codepage() (domeniu public).

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
ro: Acest program este software liber; îl puteți redistribui și/sau
    modifica în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU
    așa cum este publicată de Free Software Foundation; fie versiunea 2
    a Licenței sau (la alegerea dvs.) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit în speranța că va fi folositor,
    dar FĂRĂ NICI O GARANȚIE; chiar și fără presupusa garanție de
    COMERCIALIZARE sau POTRIVIRE PENTRU UN ANUMIT SCOP.  Consultați
    Licența Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
ro: Ar fi trebuit să primiți o copie a Licenței Publice Generale GNU
    împreună cu acest program; dacă nu, scrieți la Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: creating directory %s
ro: se creează directorul %s

en: Value of environment variable %s is too long.
ro: Valoarea variabilei de mediu %s este prea lungă.

en: Failed to unset environment variable TERM: %s
ro: Nu s-a putut anula variabila de mediu TERM: %s

en: Environment variable HOME or WCDHOME is not set.
ro: Variabila de mediu HOME sau WCDHOME nu este definită.

en: aliasfile: %s
ro: fișier de alias: %s

en: HOME is not defined
ro: variabila HOME nu este definită

en: WCDHOME is not defined
ro: variabila WCDHOME nu este definită

en: WCDSCAN is not defined
ro: variabila WCDSCAN nu este definită

en: Graphics mode only supported in wcd with curses-based interface.
ro: Modul grafic este acceptat numai în wcd cu interfață bazată pe „curses”.

en: %s added to aliasfile %s
ro: %s adăugat la fișierul de alias %s

en: Unable to read file %s or %s
ro: Nu se poate citi fișierul %s sau %s

en: WCDSCAN directory {%s}
ro: Directorul WCDSCAN {%s}

en: banning {%s}
ro: se interzice {%s}

en: excluding {%s}
ro: se exclude {%s}

en: filtering {%s}
ro: se filtrează {%s}

en: No directory found matching %s
ro: Nu s-a găsit niciun director care să se potrivească cu %s

en: Perhaps you need to rescan the disk or path is banned.
ro: Poate că trebuie să rescanați discul sau calea este interzisă.

en: Cannot change to %s
ro: Nu se poate schimba la directorul %s

en: %lu ("%s") reported by "%s".
ro: %lu ("%s") raportat de "%s"

en: access denied.
ro: acces interzis.

en: Searching for shared directories on server %s
ro: Se caută directoare partajate pe serverul %s

en: Found %lu shared directories on server %s
ro: S-au găsit %lu directoare partajate pe serverul %s

en: Unable to get current working directory:
ro: Nu se poate obține directorul de lucru curent:

en: Unable to change to directory %s:
ro: Nu se poate schimba la directorul %s:

en: Unable to create directory %s:
ro: Nu se poate crea directorul %s:

en: Unable to remove directory %s:
ro: Nu se poate elimina directorul %s:

en: Unable to create directory %s: %s
ro: Nu se poate crea directorul %s: %s

en: Unable to get current working directory: %s
ro: Nu se poate obține directorul de lucru curent: %s

en: Unable to change to directory %s: %s
ro: Nu se poate schimba la directorul %s: %s

en: Unable to remove directory %s: %s
ro: Nu se poate elimina directorul %s: %s

en: Error parsing stack
ro: Eroare la analizarea stivei

en: internal error in maxLength(), list == NULL
ro: eroare internă în maxLength(), list == NULL

en: internal error in maxLengthStack(), s == NULL
ro: eroare internă în maxLengthStack(), s == NULL

en: Perfect match for %d directories.
ro: Potrivire perfectă pentru %d directoare.

en: Wild match for %d directories.
ro: Potrivirea aproximativă se potrivește cu %d directoare.

en: Please choose one (<Enter> to abort):
ro: Alegeți unul (<Enter> pentru a renunța):

en:  w=up x=down ?=help  Page %d/%d
ro:  w=sus  x=jos  ?= ajutor  Pagina %d/ %d

en: Screenheight must be > 20 for help.
ro: Înălțimea ecranului trebuie să fie > 20 pentru ajutor.

en: w or <Up>         page up
ro: w sau <Sus>          pagina precedentă

en: x or z or <Down>  page down
ro: x sau z sau <Jos>    pagina următoare

en: , or <Left>       scroll 1 left
ro: , or <Stânga>        derulează 1 la stânga

en: . or <Right>      scroll 1 right
ro: . or <Dreapta>       derulează 1 la dreapta

en: < or [            scroll 10 left
ro: < sau [              derulează 10 la stânga

en: > or ]            scroll 10 right
ro: > sau ]              derulează 10 la dreapta

en: CTRL-a or <HOME>  scroll to beginning
ro: CTRL-a sau <HOME>    deplasează la început

en: CTRL-e or <END>   scroll to end
ro: CTRL-e sau <END>     deplasează la final

en: CTRL-c or <Esc>   abort
ro: CTRL-c sau <Esc>     anulează

en: <Enter>           abort
ro: <Enter>              anulează

en: Type w or x to quit help.
ro: Tastați w sau x pentru a renunța la ajutor.

en: CTRL-l or F5      redraw screen
ro: CTRL-l sau F5        redesenează ecranul

en: Press any key.
ro: Apăsați orice tastă.

en: Error opening terminal, falling back to stdout interface.
ro: Eroare la deschiderea terminalului, se revine la interfața ieșirii standard (stdout) .

en: screen height must be larger than 3 lines.
ro: înălțimea ecranului trebuie să fie mai mare de 3 linii.

en: error creating scroll window.
ro: eroare la crearea ferestrei de derulare.

en: error creating input window.
ro: eroare la crearea ferestrei de intrare.

en: Wcd: error: path too long
ro: Wcd: eroare: calea este prea lungă

en: / = search forward,  ? = search backward,  : = help
ro: / = căutare înainte,  ? = căutare înapoi,  : = ajutor

en: SEARCH:
ro: CĂUTARE:

en: Search:
ro: Căutare:

en: NAVIGATION MODE (1/2):
ro: MOD DE NAVIGARE (1/2):

en: h or <Left>       go left
ro: h sau <Stânga>       merge la stânga

en: j or <Down>       go down
ro: j sau <Jos>          coboară

en: k or <Up>         go up
ro: k or <Sus>           urcă

en: l or <Right>      go right
ro: l sau <Dreapta>      merge la dreapta

en: * or v or <Space> go forward to dir with same name
ro: * sau v sau <Spațiu> merge înainte la directorul cu același nume

en: # or p or <BS>    go backward to dir with same name
ro: # sau p sau <BS>     merge înapoi, la directorul cu același nume

en: ^ or a            go to beginning of line
ro: ^ sau a              merge la începutul liniei

en: $ or e            go to end of line
ro: $ sau e              merge la sfârșitul liniei

en: 1                 go to root dir
ro: 1                    merge la directorul rădăcină

en: g or G            go to last dir
ro: g sau G              merge la ultimul director

en: f                 go page forward
ro: f                    merge o pagină înainte

en: b                 go page backward
ro: b                    merge o pagină înapoi

en: u                 go half page up
ro: u                    urcă cu o jumătate de pagină

en: d                 go half page down
ro: d                    coboară cu o jumătate de pagină

en: NAVIGATION MODE (2/2):
ro: MOD DE NAVIGARE (2/2):

en: A                 switch alternative tree navigation on/off
ro: A                    activează/dezactivează navigarea alternativă în arbore

en: t                 switch centered mode on/off
ro: t                    activează/dezactivează modul centrat

en: T                 toggle between line drawing and ASCII characters
ro: T                    comută între desenarea arborelui cu linii sau cu caractere ASCII

en: m                 toggle between compact and wide tree
ro: m                    comută între arbore compact și arbore expandat

en: <Esc> or q        abort
ro: <Esc> sau q          anulează

en: /                 search forward
ro: /                    caută înainte

en: ?                 search backward
ro: ?                    caută înapoi

en: n                 repeat last / or ? search
ro: n                    repetă ultima căutare înainte/înapoi

en: <Enter>           select directory
ro: <Enter>              selectează directorul

en: SEARCH MODE with wildcard and subdir support:
ro: MOD DE CĂUTARE cu suport pentru metacaractere și subdirectoare:

en: <Left>            go left
ro: <Stânga>             merge la stânga

en: <Down>            go down
ro: <Jos>                coboară

en: <Up>              go up
ro: <Sus>                urcă

en: <Right>           go right
ro: <Dreapta>            merge la dreapta

en: CTRL-v            go forward to dir with same name
ro: CTRL-v               merge înainte la directorul cu același nume

en: CTRL-p            go backward to dir with same name
ro: CTRL-p               merge înapoi la directorul cu același nume

en: CTRL-a            go to beginning of line
ro: CTRL-a               merge la începutul liniei

en: CTRL-e            go to end of line
ro: CTRL-e               merge la sfârșitul liniei

en: CTRL-g            go to last dir
ro: CTRL-g               merge la ultimul director

en: CTRL-f            go page forward
ro: CTRL-f               merge o pagină înainte

en: CTRL-b            go page backward
ro: CTRL-b               merge o pagină înapoi

en: CTRL-u            go half page up
ro: CTRL-u               urcă cu o jumătate de pagină

en: CTRL-d            go half page down
ro: CTRL-d               coboară cu o jumătate de pagină

en: <Esc> or CTRL-x   abort SEARCH MODE
ro: <Esc> sau CTRL-x     anulează MODUL DE CĂUTARE

en: CTRL-n            repeat last / or ? search
ro: CTRL-n               repetă ultima căutare înainte/înapoi

en: ZOOMING:
ro: SCALARE:

en: z or i or CTRL-i  zoom in
ro: z sau i sau CTRL-i   mărește

en: Z or o or CTRL-o  zoom out
ro: Z sau o sau CTRL-o   micșorează

en: c                 condense: fold current level
ro: c                    comprimă: pliază nivelul curent

en: C                 condense: fold subdir level
ro: C                    comprimă: pliază nivelul subdirectorului

en: w                 condense: fold current and subdir levels
ro: w                    comprimă: pliază nivelul curent și sudirectoarele

en: y or CTRL-y       uncondense: unfold current and subdir levels
ro: y sau CTRL-y         decomprimă: depliază nivelul curent și subdirectoarele

en: r or CTRL-r       uncondense: unfold all directories
ro: r sau CTRL-r         decomprimă: depliază toate directoarele

en: -                 fold directory
ro: -                    pliază directorul

en: + or =            unfold directory
ro: + or =               depliază directorul

en: l or <Right>      unfold and go right
ro: l sau <Dreapta>      depliază și merge la dreapta

en: Screenheight must be > 21 for help.
ro: Înălțimea ecranului trebuie să fie > 21 pentru ajutor.

en: Cannot find the current path %s in the directory tree.
ro: Nu se poate găsi calea curentă %s în arborele de directoare.

en: Unable to remove file %s: %s
ro: Nu se poate elimina fișierul %s: %s

en: Unable to close directory %s: %s
ro: Nu se poate închide directorul %s: %s

en: finddirs(): can't determine path in directory %s
ro: finddirs(): nu se poate determina calea în directorul %s

en: path probably too long.
ro: calea probabil este prea lungă.

en: in '%s', insufficient memory for allocation
ro: în „%s”, memorie insuficientă pentru alocare
