wcd-6.0.3-beta6 - en to sv translation catalogue (239 entries)

en: Wcd: error:
sv: Wcd: fel:

en: Unable to read file %s: %s
sv: Det gick inte att läsa fil %s: %s

en: Unable to read file %s: Not a regular file.
sv: Det gick inte att läsa fil %s: Inte en vanlig fil.

en: Unable to write file %s: %s
sv: Det gick inteskriva fil %s: %s

en: Unable to close file %s: %s
sv: Det gick inte att stänga fil %s:%s

en: Memory allocation error in %s: %s
sv: Minnesallokerings fel i %s: %s

en: %s added to file %s
sv: %s har lagts till i fil %s

en: %s is not a directory.
sv: %s är inte en katalog.

en: Please wait. Scanning disk. Building treedata-file %s from %s
sv: Söker av disk. Bygger träddatafil %s från %s

en: Writing file "%s"
sv: Skriver fil "%s"

en: Write access to tree-file denied.
sv: Neksades skrivåtkomst till trädfil.

en: Set TEMP environment variable if this is a read-only disk.
sv: Ange miljövariabeln TEMP om det här är en skrivskyddad disk.

en: Removed symbolic link %s
sv: Tog bort symbolisk länken %s

en: Unable to remove symbolic link %s: %s
sv: Det gick inte att bort symbolisk länken %s: %s

en: %s is a symbolic link to a file.
sv: %s är en symbolisk länk till en fil.

en: Recursively remove %s? Are you sure? y/n :
sv: Ta bort %s rekursivt? Är du säker? j/n:

en: Removed directory %s
sv: Tog bort katalog %s

en: line too long in %s ( > %d). The treefile could be corrupt, else fix by increasing WCD_MAXPATH in source code.
sv: rad för lång i %s (> %d). Trädfilen kan vara korrupt. Åtgärda annars genom att öka WCD_MAXPATH i källkoden.

en: file: %s, line: %d,
sv: fil: %s, rad %d,

en:  length: %d
sv:  längd: %d

en: Alias file in UTF-16 format is not supported.
sv: Alias fil i UTF-16 format stöds inte.

en: Usage: wcd [options] [directory]
sv: Användning: wcd [flaggor] [katalog]

en: directory:  Name of directory to change to.
sv: katalog:  Namn på katalog att ändra till.

en:             Wildcards *, ? and [SET] are supported.
sv:             Jokertecken *, ? och [SET] stöds.

en: options:
sv: flaggor:

en:   -a                      Add current path to treefile
sv:   -a                      Lägg till aktuell sökväg till trädfil

en:   -aa                     Add current and all parent paths to treefile
sv:   -aa                     Lägg till nuvarande och alla överordnade sökvägar till trädfil

en:   -A PATH                 Add tree from PATH
sv:   -A SÖKVÄG                 Lägg till träd från SÖKVÄG

en:   -b                      Ban current path
sv:   -b                      Förbjud nuvarande sökväg

en:   -c,  --direct-cd        direct CD mode
sv:   -c,  --direct-cd        direkt CD-läge

en:   -d DRIVE                set DRIVE for stack & go files (DOS)
sv:   -d DISK                ange DISK för stack- & go-filer (DOS)

en:   -e                      add current path to Extra treefile
sv:   -e                      lägg till nuvarande sökväg till Extra trädfil

en:   -ee                     add current and all parent paths to Extra treefile
sv:   -ee                     lägg till nuvarande och alla överordnade sökvägar till Extra trädfil

en:   -E PATH                 add tree from PATH to Extra treefile
sv:   -E SÖKVÄG                 lägg till träd från SÖKVÄG till Extra trädfil

en:   -f FILE                 use extra treeFile
sv:   -f FIL                 använd extra trädfil

en:   +f FILE                 add extra treeFile
sv:   +f FIL                 lägg till extra trädfil

en:   -g                      Graphics
sv:   -g                      Grafik

en:   -gd                     Graphics, dump tree
sv:   -gd                     Grafisk, dumpa träd

en:   -G PATH                 set PATH Go-script
sv:   -G SÖKVÄG                 ställ in SÖKVÄG Go-script

en:   -GN, --no-go-script     No Go-script
sv:   -GN, --no-go-script     Inget Go-script

en:   -h,  --help             show this Help
sv:   -h,  --help             visa denna hjälp

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case (default)
sv:   -i,  --ignore-case      Ignorera skiftläge (standard)

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case
sv:   +i,  --no-ignore-case   skiftlägeskänslig

en:   -i,  --ignore-case      Ignore case
sv:   -i,  --ignore-case      Ignorera skiftläge

en:   +i,  --no-ignore-case   regard case (default)
sv:   +i,  --no-ignore-case   skiftlägeskänslig (standard)

en:   -I,  --ignore-diacritics     Ignore diacritics
sv:   -I,  --ignore-diacritics     Ignorera diakritiska tecken

en:   +I,  --no-ignore-diacritics  regard diacritics (default)
sv:   +I,  --no-ignore-diacritics  diakritiska tecken (standard)

en:   -j,  --just-go          Just go mode
sv:   -j,  --just-go          "kör-på"-läge

en:   -k,  --keep-paths       Keep paths
sv:   -k,  --keep-paths       Behåll sökvägar

en:   -K,  --color            colors
sv:   -K,  --color            färger

en:   -l ALIAS                aLias current directory
sv:   -l ALIAS                aLias nuvarande katalog

en:   -ls                     List the aliases
sv:   -ls                    Lista aliasen

en:   -L,  --license          show software License
sv:   -L,  --license          visa programvarulicens

en:   -m DIR                  Make DIR, add to treefile
sv:   -m KAT                  Skapa KAT, lägg till i trädfil

en:   -M DIR                  Make DIR, add to extra treefile
sv:   -M KAT                  Skapa KAT, lägg till i extra trädfil

en:   -n PATH                 use relative treefile in PATH
sv:   -n SÖKVÄG                 använd relativ trädfil i SÖKVÄG

en:   +n PATH                 add relative treefile in PATH
sv:   +n SÖKVÄG                 lägg till relativ trädfil i SÖKVÄG

en:   -N,  --numbers          use Numbers
sv:   -N,  --numbers          använd siffror

en:   -o                      use stdOut
sv:   -o                      använd stdout

en:   -od, --to-stdout        dump matches
sv:   -od, --to-stdout        dumpa matchningar

en:   -q,  --quiet            Quieter operation
sv:   -q,  --quiet            Tystare drift

en:   -r DIR                  Remove DIR
sv:   -r KAT                  Ta bort KAT

en:   -rmtree DIR             Remove DIR recursive
sv:   -rmtree KAT             Ta bort KAT rekursivt

en:   -s                      Scan disk from $HOME
sv:   -s                      Läsa disk från $HOME

en:   -S PATH                 Scan disk from PATH
sv:   -S SÖKVÄG                 Läs av disk från SÖKVÄG

en:   +S PATH                 Scan disk from PATH, create relative treefile
sv:   +S SÖKVÄG                 Läsa av disk från SÖKVÄG, skapa en relativ trädfil

en:   -t                      don't strip /tmp_mnt from paths
sv:   -t                      ta inte bort /tmp_mnt från sökvägar

en:   -T,  --ascii-tree       draw tree with ASCII characters
sv:   -T,  --ascii-tree       rita träd med ASCII-tecken

en:   -Ta, --alt-tree-nav     Alternative tree navigation
sv:   -Ta, --alt-tree-nav     Alternativ trädnavigering

en:   -TC, --center-tree      Centered tree view
sv:   -TC, --center-tree      Centrerad trädvy

en:   -Tc, --compact-tree     Compact tree
sv:   -Tc, --compact-tree     Kompakt träd

en:   -Td, --cjk-width        support legacy CJK fonts
sv:   -Td, --cjk-width        stöder äldre CJK-teckensnitt

en:   -u USER                 use USER's treefile
sv:   -u ANVÄNDARE                 använd ANVÄNDARENS trädfil

en:   +u USER                 add USER's treefile
sv:   +u ANVÄNDARE                 använd ANVÄNDARENS trädfil

en:   -v,  --verbose          Verbose operation
sv:   -v,  --verbose          Utförlig information

en:   -V,  --version          show Version info
sv:   -V,  --version          visa versionsinformation

en:   -w,  --wild-match-only  Wild matching only
sv:   -w,  --wild-match-only  Endast matchning med jokertecken

en:   -x PATH                 eXclude PATH during disk scan
sv:   -x SÖKVÄG                 eXkludera sökväg under disksökning

en:   -xf FILE                eXclude paths from FILE
sv:   -xf FIL                eXkludera sökvägar från FIL

en:   -y,  --assume-yes       assume Yes on all queries
sv:   -y,  --assume-yes       Ja på alla frågor

en:   -z NUMBER               set max stack siZe
sv:   -z NUMMER               ställ in max stackstorlek

en:   -[NUMBER]               push dir (NUMBER times)
sv:   -[SIFFRA]               push-katalog (SIFFRA gånger)

en:   +[NUMBER]               pop dir (NUMBER times)
sv:   +[SIFFRA]               pop-katalog(SIFFRA gånger)

en:   =                       show stack
sv:   =                       visa stack

en: Chdir for Dos and Unix.
sv: Chdir för Dos och Unix.

en: DOS 16 bit version (WATCOMC).
sv: DOS 16 bitars-version (WATCOMC).

en: DOS 16 bit version (TURBOC).
sv: DOS 16 bitars-version (TURBOC).

en: DOS 32 bit version (DJGPP).
sv: DOS 32 bitars-version (DJGPP).

en: DOS 32 bit version (WATCOMC).
sv: DOS 32 bitars-version (WATCOMC).

en: Win64 version (MSVC %d).
sv: Win64-version (MSVC %d).

en: Win64 version (MinGW-w64).
sv: Win64-version (MinGW-w64).

en: Win32 version (WATCOMC).
sv: Win32-version (WATCOMC).

en: Win32 version (MSVC %d).
sv: Win32-version (MSVC %d).

en: Win32 version (MinGW-w64).
sv: Win32-version (MinGW-w64).

en: Win32 version (MinGW).
sv: Win32-version (MinGW).

en: This version is for MSYS and WinZsh.
sv: Denna version är för MSYS och WinZsh.

en: This version is for Windows PowerShell.
sv: Denna version är för Windows Powershell.

en: This version is for Windows Command Prompt (cmd.exe).
sv: Denna version är för Windows Kommandotolken (cmd.exe).

en: OS/2 version
sv: OS/2-version

en: This version is for native MSYS.
sv: Denna version är för inbyggd MSYS.

en: Cygwin version.
sv: Cygwin-version.

en: This version is for DJGPP DOS bash.
sv: Denna version är för DJGPP DOS bash.

en: This version is for OS/2 bash.
sv: Denna version är för OS/2-bash.

en: ncurses version %s.%d
sv: ncurses-version %s.%d

en: PDCurses build %d
sv: PDCurses-bygge %d

en: Native language support included.
sv: stöd för ursprungligt språkläge inkluderat.

en: No native language support included.
sv: Inget stöd för ursprungligt språkläge inkluderat.

en: Current locale uses CP%u encoding.
sv: Den aktuella lokalen använder CP%u-kodning.

en: Current locale uses %s encoding.
sv: Den aktuella lokalen använder %s-kodning.

en: With Unicode support.
sv: Med unicode-stöd.

en:   Euro symbol:
sv:   Euro-symbol:

en:   Chinese characters:
sv:   Kinesiska tecken:

en: Without Unicode support.
sv: Utan unicode stöd.

en: With Unicode normalization.
sv: Med unicode-normalisering.

en: Without Unicode normalization.
sv: Utan unicode-normalisering.

en: Download the latest executables and sources from:
sv: Ladda ner de senaste körbara filerna och källkoden från:

en: Copyright (C) 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright (C) 1994-2002 Ondrej Popp on C3PO
    Copyright (C) 1995-1996 DJ Delorie on _fixpath()
    Copyright (C) 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol on Ninux Czo Directory
    Copyright (C) 1994-1996 Jason Mathews on DOSDIR
    Copyright (C) 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel and Igor Mandrichenko on recmatch()
sv: Copyright (C) 1996-%d Erwin Waterlander
    Copyright (C) 1994-2002 Ondrej Popp med C3PO
    Copyright (C) 1995-1996 DJ Delorie med _fixpath()
    Copyright (C) 1995-1996 Borja Etxebarria & Olivier Sirol med Ninux Czo Katalog
    Copyright (C) 1994-1996 Jason Mathews med DOSDIR
    Copyright (C) 1990-1992 Mark Adler, Richard B. Wales, Jean-loup Gailly,
    Kai Uwe Rommel och Igor Mandrichenko med recmatch()

en: Source code to scan Windows LAN was originally written and placed
    in the public domain by Felix Kasza.
    Markus Kuhn's free wcwidth() and wcswidth() implementations are used.
    Rugxulo is the original author of query_con_codepage() (public domain).
sv: Källkoden för att skanna Windows LAN skrevs och släpptes ursprungligen
    för fri användning av Felix Kasza.
    Använder Markus Kuhns fria implementationer av wcwidth() och wcswidth().
    Rugxulo är den ursprungliga författaren till query_con_codepage() (fri användning)

en: This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara; du kan vidaredistribuera det och/eller
    ändra det enligt villkoren i GNU General Public License
    som publicerats av Free Software Foundation; antingen version 2
    av licensen, eller (efter eget val) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det kommer att vara användbart,
    men UTAN NÅGON GARANTI; utan ens den underförstådda garantin för
    SÄLJBARHET ELLER LÄMPLIGHET FÖR ETT SÄRSKILT SYFTE. Se 
    GNU General Public License för mer information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
sv: Du borde ha fått en kopia av GNU General Public License
    tillsammans med detta program; om inte, skriv till Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.

en: creating directory %s
sv: skapar katalog %s

en: Value of environment variable %s is too long.
sv: Värdet för miljövariabeln %s är för långt.

en: Failed to unset environment variable TERM: %s
sv: Misslyckades med att nollställa miljövariabeln TERM: %s

en: Environment variable HOME or WCDHOME is not set.
sv: Miljövariabeln HOME eller WCDHOME är inte inställd.

en: aliasfile: %s
sv: aliasfil: %s

en: HOME is not defined
sv: HOME är inte definierad

en: WCDHOME is not defined
sv: WCDHOME är inte definierad

en: WCDSCAN is not defined
sv: WCDSCAN är inte definierad

en: Graphics mode only supported in wcd with curses-based interface.
sv: Wcd stöder endast grafiskt läge med curses-baserat gränssnitt.

en: %s added to aliasfile %s
sv: %s har lagts till i aliasfilen %s

en: Unable to read file %s or %s
sv: Det gick inte att läsa filen %s eller %s

en: WCDSCAN directory {%s}
sv: WCDSCAN-katalog{%s}

en: banning {%s}
sv: förbjuder {%s}

en: excluding {%s}
sv: exkluderar {%s}

en: filtering {%s}
sv: filtrerar {%s}

en: No directory found matching %s
sv: Ingen katalog hittades som matchar %s

en: Perhaps you need to rescan the disk or path is banned.
sv: Du kanske behöver skanna om disken eller så är sökväg förbjuden.

en: Cannot change to %s
sv: Det går inte att ändra till %s

en: %lu ("%s") reported by "%s".
sv: %lu ("%s") rapporterad av "%s".

en: access denied.
sv: åtkomst nekad.

en: Searching for shared directories on server %s
sv: Söker efter delade kataloger på server %s

en: Found %lu shared directories on server %s
sv: Hittade %lu delade kataloger på server %s

en: Unable to get current working directory:
sv: Det går inte att hämta aktuell arbetskatalog:

en: Unable to change to directory %s:
sv: Det gick inte att ändra till katalog %s:

en: Unable to create directory %s:
sv: Det gick inte att skapa katalog %s:

en: Unable to remove directory %s:
sv: Det gick inte att bort katalog %s:

en: Unable to create directory %s: %s
sv: Det gick inte att skapa katalog %s: %s

en: Unable to get current working directory: %s
sv: Det gick inte att hämta aktuell arbetskatalog: %s

en: Unable to change to directory %s: %s
sv: Det gick inte att byta till katalog %s: %s

en: Unable to remove directory %s: %s
sv: Det gick inte att ta bort katalog %s: %s

en: Error parsing stack
sv: Fel vid analys av stack

en: internal error in maxLength(), list == NULL
sv: internt fel i maxLength(), lista == NULL

en: internal error in maxLengthStack(), s == NULL
sv: internt fel i maxLengthStack(), s == NULL

en: Perfect match for %d directories.
sv: Perfekt matchning för %d kataloger.

en: Wild match for %d directories.
sv: Jokerteckenmatchning för %d kataloger.

en: Please choose one (<Enter> to abort):
sv: Välj (<Retur> för att avbryta):

en:  w=up x=down ?=help  Page %d/%d
sv:  w=upp x=ned ?=hjälp  Sida %d/%d

en: Screenheight must be > 20 for help.
sv: Skärmhöjden måste vara > 20 för att visa hjälp.

en: w or <Up>         page up
sv: w eller <Up>         sida upp

en: x or z or <Down>  page down
sv: x eller z eller <Ner>  sida ner

en: , or <Left>       scroll 1 left
sv: , eller <Vänster>        bläddra 1 åt vänster

en: . or <Right>      scroll 1 right
sv: . eller <Höger>        bläddra 1 åt höger

en: < or [            scroll 10 left
sv: < eller [             bläddra 10 åt vänster

en: > or ]            scroll 10 right
sv: > eller ]             bläddra 10 åt höger

en: CTRL-a or <HOME>  scroll to beginning
sv: CTRL-a eller <HEM>  bläddra till början

en: CTRL-e or <END>   scroll to end
sv: CTRL-e eller <END>  bläddra till slutet

en: CTRL-c or <Esc>   abort
sv: CTRL-c or <Esc>   avbryt

en: <Enter>           abort
sv: <Retur>           avbryt

en: Type w or x to quit help.
sv: Skriv w eller x för att avsluta hjälpen.

en: CTRL-l or F5      redraw screen
sv: CTRL-l or F5      rita om skärmen

en: Press any key.
sv: Tryck valfri knapp.

en: Error opening terminal, falling back to stdout interface.
sv: Fel vid öppning av terminal, faller tillbaka till stdout-gränssnitt.

en: screen height must be larger than 3 lines.
sv: skärmhöjden måste vara större än 3 rader.

en: error creating scroll window.
sv: fel vid skapandet av bläddringsfönster.

en: error creating input window.
sv: fel när inmatningsfönstret skapades.

en: Wcd: error: path too long
sv: Wcd: fel: för lång sökväg-

en: / = search forward,  ? = search backward,  : = help
sv: / = sök framåt,   ? = sök bakåt,   : = hjälp

en: SEARCH:
sv: SÖK:

en: Search:
sv: Sök:

en: NAVIGATION MODE (1/2):
sv: NAVIGERINGSLÄGE (1/2):

en: h or <Left>       go left
sv: h eller <Vänster>       gå vänster

en: j or <Down>       go down
sv: j eller <Nedåt>       gå nedåt

en: k or <Up>         go up
sv: k eller <Upp>         gå upp

en: l or <Right>      go right
sv: l eller <Höger>      gå höger

en: * or v or <Space> go forward to dir with same name
sv: * eller v eller <Mellanslag> gå framåt till katalog med samma namn

en: # or p or <BS>    go backward to dir with same name
sv: * eller v eller <Mellanslag> gå bakåt till katalog med samma namn

en: ^ or a            go to beginning of line
sv: ^ eller a            gå till början av rad

en: $ or e            go to end of line
sv: $ eller e            gå till slutet av rad

en: 1                 go to root dir
sv: 1                 gå till root katalog

en: g or G            go to last dir
sv: g eller G            gå till senaste katalog

en: f                 go page forward
sv: f                 gå en sida framåt

en: b                 go page backward
sv: b                 gå en sida bakåt

en: u                 go half page up
sv: u                 gå halv sida upp

en: d                 go half page down
sv: d                 gå halv sida nedåt

en: NAVIGATION MODE (2/2):
sv: NAVIGERINGSLÄGE (2/2):

en: A                 switch alternative tree navigation on/off
sv: A                 växla alternativ trädnavigering av/på

en: t                 switch centered mode on/off
sv: t                 växla centrerat läge på/av

en: T                 toggle between line drawing and ASCII characters
sv: T                 växla mellan linjeritning och ASCII-tecken

en: m                 toggle between compact and wide tree
sv: m                 växla mellan kompakt och brett träd

en: <Esc> or q        abort
sv: <Esc> eller q        avbryt

en: /                 search forward
sv: /                 sök framåt

en: ?                 search backward
sv: ?                 sök bakåt

en: n                 repeat last / or ? search
sv: n                 upprepa senaste / eller ? sökning

en: <Enter>           select directory
sv: <Retur>           välj katalog

en: SEARCH MODE with wildcard and subdir support:
sv: SÖKLÄGE med stöd för jokertecken och underkataloger:

en: <Left>            go left
sv: <Vänster>            gå vänster

en: <Down>            go down
sv: <Ned>            gå nedåt

en: <Up>              go up
sv: <Upp>              Gå uppåt

en: <Right>           go right
sv: <Höger>           gå höger

en: CTRL-v            go forward to dir with same name
sv: CTRL-v             gå vidare till katalog med samma namn

en: CTRL-p            go backward to dir with same name
sv: CTRL-p            gå bakåt till katalog med samma namn

en: CTRL-a            go to beginning of line
sv: CTRL-a            gå till början av rad

en: CTRL-e            go to end of line
sv: CTRL-e            gå till slutet av rad

en: CTRL-g            go to last dir
sv: CTRL-g            gå till senaste katalog

en: CTRL-f            go page forward
sv: CTRL-f            gå sida framåt

en: CTRL-b            go page backward
sv: CTRL-b            gå sida bakåt

en: CTRL-u            go half page up
sv: CTRL-u            gå halv sida upp

en: CTRL-d            go half page down
sv: CTRL-d gå halv sida ner

en: <Esc> or CTRL-x   abort SEARCH MODE
sv: <Esc> eller CTRL-x   avbryt SÖKLÄGE

en: CTRL-n            repeat last / or ? search
sv: CTRL-n            upprepa sista / eller ? Sök

en: ZOOMING:
sv: ZOOMA:

en: z or i or CTRL-i  zoom in
sv: z eller i eller CTRL-i  zooma in

en: Z or o or CTRL-o  zoom out
sv: Z eller o eller CTRL-o  zooma ut

en: c                 condense: fold current level
sv: c                 tät: fäll in aktuell nivå

en: C                 condense: fold subdir level
sv: C                 tät: fäll in underliggande katalognivå

en: w                 condense: fold current and subdir levels
sv: w                 tät: fäll in aktuell och underliggande katalognivåer

en: y or CTRL-y       uncondense: unfold current and subdir levels
sv: y eller CTRL-y       expanderad: fäll ut aktuell och underliggande katalognivåer

en: r or CTRL-r       uncondense: unfold all directories
sv: r eller CTRL-r       expandera: fäll ut alla kataloger

en: -                 fold directory
sv: -                 fäll in katalog

en: + or =            unfold directory
sv: + eller =            fäll ut katalog

en: l or <Right>      unfold and go right
sv: l eller <Höger>      fäll ut och gå höger

en: Screenheight must be > 21 for help.
sv: Skärmhöjden måste vara > 21 för hjälp.

en: Cannot find the current path %s in the directory tree.
sv: Det gick inte att hitta den aktuella sökvägen %s i katalogträdet.

en: Unable to remove file %s: %s
sv: Det gick inte att ta bort fil %s: %s

en: Unable to close directory %s: %s
sv: Det gick inte att stänga katalog %s: %s

en: finddirs(): can't determine path in directory %s
sv: finddirs(): det går inte att bestämma sökväg i katalog %s

en: path probably too long.
sv: sökvägen förmodligen för lång.

en: in '%s', insufficient memory for allocation
sv: i '%s', otillräckligt minne för allokering
