webcit - en to cs translation catalogue (18 entries)

note: Type: select Choices
en: Internal
cs: Interní

note: Type: select Description
en: Integration with Apache webservers:
cs: Integrace s webovými servery Apache:

note: Type: select Description
en: If you want Webcit to run alongside with one of your other installed Apache webservers, select it from the list, else use Internal to make Webcit use its own HTTP server facilities.
cs: Chcete-li Webcit používat na některém z instalovaných Apache serverů, vyberte jej ze seznamu. Zvolíte-li možnost „Interní“, použije Webcit svůj vlastní HTTP server.

note: Type: string Description
en: Webcit HTTP port:
cs: HTTP port Webcitu:

note: Type: string Description
en: Select the port which the plain HTTP Webcit server should listen on. Use port 80 if you don't have another webserver running or enter -1 to disable it.
cs: Zadejte port, na kterém má naslouchat interní HTTP server Webcitu. Neběží-li jiný webový server, použijte port 80. Případně můžete zadat -1 a interní HTTP server zakázat.

note: Type: string Description
en: Webcit HTTPS port:
cs: HTTPS port Webcitu:

note: Type: string Description
en: Select the port which the SSL HTTP Webcit server should listen on or enter -1 to disable it.
cs: Zadejte port, na kterém má naslouchat interní SSL HTTP server Webcitu. Případně můžete zadat -1 a interní SSL HTTP server zakázat.

note: Type: select Choices
en: User-defined
cs: Neomezovat

note: Type: select Choices
en: Danish
cs: dánština

note: Type: select Choices
en: German
cs: němčina

note: Type: select Choices
en: English
cs: angličtina

note: Type: select Choices
en: Spanish
cs: španělština

note: Type: select Choices
en: French
cs: francouzština

note: Type: select Choices
en: Italian
cs: italština

note: Type: select Choices
en: Dutch
cs: holandština

note: Type: select Choices
en: Brazilian Portuguese
cs: brazilská portugalština

note: Type: select Description
en: Limit Webcit's login language selection
cs: Omezení jazyků, kterými se uživatel může přihlásit do Webcitu

note: Type: select Description
en: Select language the Webcit server should run in. User-defined leaves this choice to the user at the login prompt.
cs: Vyberte jazyk, ve kterém má server Webcit komunikovat. Volba „Neomezovat“ ponechá výběr jazyka na uživateli.
