webcit - en to ja translation catalogue (18 entries)

note: Type: select Choices
en: Internal
ja: 内蔵

note: Type: select Description
en: Integration with Apache webservers:
ja: Apache ウェブサーバとの統合:

note: Type: select Description
en: If you want Webcit to run alongside with one of your other installed Apache webservers, select it from the list, else use Internal to make Webcit use its own HTTP server facilities.
ja: 他にインストールされている Apache ウェブサーバの 1 つで Webcit を実行したい場合は一覧から選択してください。そうしない場合は Webcit 内蔵の HTTP サーバ機能を使います。

note: Type: string Description
en: Webcit HTTP port:
ja: Webcit の HTTP ポート:

note: Type: string Description
en: Select the port which the plain HTTP Webcit server should listen on. Use port 80 if you don't have another webserver running or enter -1 to disable it.
ja: Webcit サーバが通常の HTTP を待ち受けるポートを選択してください。他のウェブサーバが動いていない場合はポート 80、無効にする場合は -1 を入力してください。

note: Type: string Description
en: Webcit HTTPS port:
ja: Webcit の HTTPS ポート:

note: Type: string Description
en: Select the port which the SSL HTTP Webcit server should listen on or enter -1 to disable it.
ja: Webcit サーバが HTTP を SSL で待ち受けるポートを選択してください。無効にする場合は -1 を入力してください。

note: Type: select Choices
en: User-defined
ja: ユーザ指定

note: Type: select Choices
en: Danish
ja: デンマーク語

note: Type: select Choices
en: German
ja: ドイツ語

note: Type: select Choices
en: English
ja: 英語

note: Type: select Choices
en: Spanish
ja: スペイン語

note: Type: select Choices
en: French
ja: フランス語

note: Type: select Choices
en: Italian
ja: イタリア語

note: Type: select Choices
en: Dutch
ja: オランダ語

note: Type: select Choices
en: Brazilian Portuguese
ja: ブラジルで話されているポルトガル語

note: Type: select Description
en: Limit Webcit's login language selection
ja: Webcit ログイン時の言語選択の制限

note: Type: select Description
en: Select language the Webcit server should run in. User-defined leaves this choice to the user at the login prompt.
ja: Webcit サーバに追加する言語を選択してください。ユーザ指定の場合はユーザのログインプロンプトで指定できます。
