webcit_7.36-2_templates - en to sv translation catalogue (16 entries)

note: Type: select Choices
en: Internal
sv: intern

note: Type: select Description
en: Integration with Apache webservers:
sv: Integrera med webservern Apache:

note: Type: select Description
en: If you want Webcit to run alongside with one of your other installed Apache webservers, select it from the list, else use Internal to make Webcit use its own HTTP server facilities.
sv: Om du vill att Webcit ska köras i en av dina förinstallerade Apache webserverar så väljer du denna från listan. Vill du att Webcit ska använda sin egen HTTP-server så väljer du "intern".

note: Type: string Description
en: Select the port which the plain HTTP Webcit server should listen on. Use port 80 if you don't have another webserver running or enter -1 to disable it.
sv: Välj den port som Webcit ska lyssna på, om du inte har någon annan webserver på servern så väljer du lämpligen port 80. För att avaktivera HTTP sätter du portvärdet till -1.

note: Type: string Description
en: Select the port which the SSL HTTP Webcit server should listen on or enter -1 to disable it.
sv: Välj den port som Webcit ska lyssna på för SSL-krypterad HTTP. Sätt portvärdet till -1 för att inaktivera.

note: Type: select Choices
en: User-defined
sv: Användardefinierad

note: Type: select Choices
en: Danish
sv: Danska

note: Type: select Choices
en: German
sv: Tyska

note: Type: select Choices
en: English
sv: Engelska

note: Type: select Choices
en: Spanish
sv: Spanska

note: Type: select Choices
en: French
sv: Franska

note: Type: select Choices
en: Italian
sv: Italienska

note: Type: select Choices
en: Dutch
sv: Nederländska

note: Type: select Choices
en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

note: Type: select Description
en: Limit Webcit's login language selection
sv: Begränsa valbara språk vid inloggningen till Webcits

note: Type: select Description
en: Select language the Webcit server should run in. User-defined leaves this choice to the user at the login prompt.
sv: Ange språket som Webcitserver ska använda vid körning. Användardefinierad överlåter valet till användaren vid inloggningen.
