WebCit - en to da translation catalogue (632 entries)

note: * Set to 'unknown' right from the beginning.  Unless we learn * something else, that's what we'll go with.
en: availability unknown
da: tilgængelighed ukendt

en: free
da: fri

en: BUSY
da: OPTAGET

en: Graphics upload has been cancelled.
da: Upload er blevet afbrudt.

en: You didn't upload a file.
da: Du uploadede ikke en fil.

en: your photo
da: dit billede

en: the icon for this room
da: ikonet for dette rum

en: the Greetingpicture for the login prompt
da: Velkomstbillede ved login

en: the Logoff banner picture
da: Logaf banner billede

en: the icon for this floor
da: ikonet for denne etage

en: Name of task
da: Navn på opgave

en: Date due
da: Forfaldsdato

en: Category
da: Kategori

en: Show All
da: Vis Alle

en: Edit task
da: Editér opgave

en: Summary:
da: Summering:

en: Start date:
da: Start dato:

en: or
da: eller

en: Due date:
da: Forfald dato:

en: Category:
da: Kategori:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Save
da: Gem

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Afbryd

en: Newer posts
da: nyere stillinger

en: Older posts
da: ældre indlæg

en: Edit %s
da: Editér %s

en: The text is formatted to the reader's browser. A newline is forced by preceding the next line by a blank.
da: Tekst er formatteret til læserens skærmbredde. For at overvinde formatteringen, indfør en linie mindst et mellemrum.

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Cancelled.  %s was not saved.
da: Afbrudt.  %s blev ikke gemt.

en: Room info
da: Rum info

en: Your bio
da: Din bio

en: Hour:
da: Time:

en: Minute:
da: Minut:

en: (status unknown)
da: (status ukendt)

en: (needs action)
da: (behøver aktion)

en: (accepted)
da: (accepteret)

en: (declined)
da: (afvist)

en: (tenative)
da: (foreløbig)

en: (delegated)
da: (delegeret)

en: (completed)
da: (færdig)

en: (in process)
da: (igang)

en: (none)
da: (ingen)

en: Manage Account/OpenID Associations
da: Tilret konto/OpenID associationer

en: Add an OpenID:
da: Tilføj et OpenID:

en: %s does not permit authentication via OpenID.
da: %s tillader ikke autentifikation via OpenID

en: (None)
da: (Ingen)

en: (Nothing)
da: (Ingenting)

en: realloc() error! couldn't get %d bytes: %s
da: realloc() fejl! kunne ikke modtage %d bytes: %s

note: an erased user
en: Deleted
da: Slettet

note: a new user
en: New User
da: Ny Bruger

note: a trouble maker
en: Problem User
da: Problem Bruger

note: user with normal privileges
en: Local User
da: Lokal Bruger

note: a user that may access network resources
en: Network User
da: Netværk Bruger

note: a moderator
en: Preferred User
da: Foretrukken Bruger

note: chief
en: Admin
da: Systemansvarlig

en: An error has occurred.
da: En fejl er opstået

en: Validate new users
da: Validér nye brugere

en: No users require validation at this time.
da: Ingen brugere kræver validering på dette tidspunkt.

en: very weak
da: meget svag

en: weak
da: svag

en: strong
da: stærk

en: Current access level: %d (%s)
da: Aktuelt brugerniveau: %d (%s)

en: Select access level for this user:
da: Vælg brugerniveau for denne bruger:

en: Cancelled.  Password was not changed.
da: Afbrudt.  Adgangskode blev ikke ændret.

en: They don't match.  Password was not changed.
da: Adgangskoder matcher ikke.  Adgangskode blev ikke ændret.

en: Blank passwords are not allowed.
da: Blanke adgangskoder er ikke tilladt.

en: Meeting invitation
da: Møde invitaion

en: Attendee's reply to your invitation
da: Deltagers svar på din invitation

en: Published event
da: Publiseret aftale

en: This is an unknown type of calendar item.
da: Dette er en ukendt type kalender emne.

en: Location:
da: Lokation:

en: Date:
da: Dato:

en: Starting date/time:
da: Start dato/tid:

en: Ending date/time:
da: Slut dato/tid:

en: Recurrence
da: Gentagelse

en: This is a recurring event
da: Dette er en gentagende aftale

en: Attendee:
da: Deltager:

en: This is an update of '%s' which is already in your calendar.
da: Dette er en opdatering af '%s' som allerede er i din kalender.

en: This event would conflict with '%s' which is already in your calendar.
da: Denne aftale vil konflikte med '%s* som allerede er i din kalender.

en: Update:
da: Opdatering:

en: CONFLICT:
da: KONFLIKT:

en: How would you like to respond to this invitation?
da: Hvordan vil du svare på denne invitation?

en: Accept
da: Acceptér

en: Tentative
da: Foreløbig

en: Decline
da: Afvis

en: Click <i>Update</i> to accept this reply and update your calendar.
da: Klik <i>Opdatér<i> for at acceptere dette svar og opdatere din kalender.

en: Update
da: Opdatér

en: Ignore
da: Ignorér

en: There was an error parsing this calendar item.
da: Der opstod en fejl ved behandling af dette emne.

en: You have accepted this meeting invitation.  It has been entered into your calendar.
da: Du har accepteret denne mødeinvitation.  Det er blevet tilføjet i din kalender.

en: You have tentatively accepted this meeting invitation.  It has been 'pencilled in' to your calendar.
da: Du har foreløbigt accepteret denne mødeinvitation.  Det er blevet tilføjet i din kalender 'med blyant'

en: You have declined this meeting invitation.  It has <b>not</b> been entered into your calendar.
da: Du har afvist denne mødeinvitation.  Det er <b>ikke</b> blevet tilføjet i din kalender.

en: A reply has been sent to the meeting organizer.
da: Et svar er blevet sendt til mødeorganisatoren.

note: / Translators: RSVP aka Répondez s'il-vous-plaît Is the term / that the recipient of an ical-invitation should please / answer this request.
en: Your calendar has been updated to reflect this RSVP.
da: Din kalender er opdateret til at reflektere denne S.U.

en: You have chosen to ignore this RSVP. Your calendar has <b>not</b> been updated.
da: Du har valgt at ignorere denne S.U. Din kalender er <b>ikke</b> blevet opdateret.

en: Calendar day view begins at:
da: Kalender dag visning begynder:

en: Calendar day view ends at:
da: Kalender dag visning slutter:

en: Week starts on:
da: Ugen starter:

en: seconds
da: sekunder

en: days
da: dage

en: never
da: aldrig

en: third
da: tredie

en: fourth
da: fjerde

en: fifth
da: femte

en: Event
da: Aftale

en: Attendees
da: Deltagere

en: Add or edit an event
da: Tilføj eller editér en aftale

en: Summary
da: Summering

en: Location
da: Lokation

en: All day event
da: Hele dagen aftale

en: End
da: Slut

en: Notes
da: Noter

en: Organizer
da: Organisator

en: (you are the organizer)
da: (du er organisator)

en: Show time as:
da: Vis tid som:

en: Free
da: Fri

en: Busy
da: Optaget

en: (One per line)
da: (Én per linie)

en: Contacts
da: Kontaktpersoner

en: Repeats every
da: Gentages hver

note: begin 'weekday_selector' div
en: on these weekdays:
da: på disse ugedage

en: on day %s%d%s of the month
da: på den %s%d%s dag i måneden

en: of the month
da: i måneden

en: every
da: hver

en: year on this date
da: år på denne dato

en: of
da: af

en: Recurrence range
da: Gentagelsesområde

en: Repeat this event until
da: Gentag denne aftale indtil

en: Check attendee availability
da: Check deltager tilgænglighed

en: Higher access is required to access this function.
da: Højere tilladelse er krævet for at bruge denne funktion.

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Cancelled.  Message was not posted.
da: Afbrudt.  Meddelelse ikke opsat.

en: Automatically cancelled because you have already saved this message.
da: Automatisk afbrudt fordi du har allerede gemt denne meddelelse.

en: Message has been sent.
da: Meddelelse er blevet sendt.

en: Message has been posted.
da: Meddelelse er blevet opsat.

en: The message was not moved.
da: Meddelelsen blev ikke flyttet.

en: An error occurred while retrieving this part: %s
da: En fejl opstod under hentning af denne del: %s

en: Attach signature to email messages?
da: Tilføj signatur til meddelelser?

en: Use this signature:
da: Brug denne signatur

en: Default character set for email headers:
da: Standard karaktérsæt for email headers:

en: Preferred display name for bulletin board posts
da: Vist navn på opslagstavle posteringer

en: Mailbox view mode
da: Postkasse visning

en: Click on any note to edit it.
da: Klik på en note for at ændre den.

en: Send instant message
da: Send popup meddelelse

en: Send an instant message to:
da: Sedn popup meddelelse til:

en: Enter message text:
da: Skriv meddelelsestekst:

en: Send message
da: Send meddelelse

en: Message was not sent.
da: Meddelelse blev ikke sendt.

en: Message has been sent to
da: Meddelelse blev sendt til

en: Cancelled.  No settings were changed.
da: Afbrudt. Ingen indstillinger blev ændret.

en: Make this my start page
da: Gør dette til min startside

en: You no longer have a start page selected.
da: Du har ikke længere en startside.

en: Cancelled.  Changes were not saved.
da: Afbrudt.  Ændringer blev ikke gemt.

en: Your changes have been saved.
da: Dine ændringer er blevet gemt.

en: User '%s' kicked out of room '%s'.
da: Bruger %s blev sparket ud af rum %s.

en: User '%s' invited to room '%s'.
da: Bruger %s blev inviteret til rum %s.

en: Cancelled.  No new room was created.
da: Afbrudt.  Intet nyt rum blev oprettet.

en: Floor has been deleted.
da: Etage er blevet slettet.

en: New floor has been created.
da: Ny etage er oprettet.

en: Room list view
da: Rum liste visning

en: Show empty floors
da: Vis tomme etager

en: files
da: filer

en: Bulletin Board
da: Opslagstavle

en: Mail Folder
da: Post Mappe

en: Address Book
da: Adressebog

en: Calendar
da: Kalender

en: Task List
da: Opgave Liste

en: Notes List
da: Note Liste

en: Calendar List
da: Kalender Liste

en: This server is already serving its maximum number of users and cannot accept any additional logins at this time.  Please try again later or contact your system administrator.
da: Denne server har allerede det maximale antal brugere logget ind og kan ikke acceptere flere lige nu. Prøv igen senere eller kontakt din System administrator.

en: You are connected to a Citadel server running Citadel %d.%02d. 
    In order to run this version of WebCit you must also have Citadel %d.%02d or newer.
da: Du er forbundet til en Citadel server der kører Citadel %d.%02d. 
    For at køre denne version af WebCit skal du have Citadel %d.%02d eller nyere.

en: Your system configuration has been updated.
da: Din system konfiguration er blevet opdateret

en: An error occurred while trying to create or edit this address book entry.
da: En fejl opstod ved forsøg på at oprette eller editére dette adressebogsemne.

en: Changes were not saved.
da: Ændringer blev ikke gemt.

en: A new user has been created.
da: En ny bruger blev oprettet.

en: You are attempting to create a new user from within Citadel while running in host based authentication mode.  In this mode, you must create new users on the host system, not within Citadel.
da: Du forsøger at opretter en ny bruger i Citadel mens den kører i værtsbaseret autentifikation. I denne konfiguration, skal du oprette nye brugere på værts-systemet, ikke i Citadel.

en: (no name)
da: (intet navn)

en:  (work)
da:  (arbejde)

en:  (home)
da:  (hjem)

en:  (cell)
da:  (afdeling)

en: Address:
da: Adresse:

en: Telephone:
da: Telefon:

en: This address book is empty.
da: Denne adressebog er tom.

en: Error
da: Fejl

en: Edit contact information
da: Editér kontakt information

en: Prefix
da: Præfix

en: First Name
da: Fornavn

en: Middle Name
da: Mellemnavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Suffix
da: Tilføjelse

en: Display name:
da: Vist navn:

en: Title:
da: Titel:

en: Organization:
da: Organisation:

en: PO box:
da: Postbox:

en: City:
da: By:

en: State:
da: Stat:

en: ZIP code:
da: Postnummer:

en: Country:
da: Land:

en: Home telephone:
da: Hjemmetelefon:

en: Work telephone:
da: Arbejdstelefon:

en: Primary Internet e-mail address
da: Pimær Internet Email adresse

en: Internet e-mail aliases
da: Internet Email aliasser

en: Could Not decode vcard photo
da: Kunne ikke dekode vcard foto

en: Authorization Required
da: Godkendelse Krævet

en: The resource you requested requires a valid username and password. You could not be logged in: %s
da: Resourcen som du forespurgte kræver et brugernavn og en adgangskode. Du kunne ikke blive logged ind: %s

en: This program was unable to connect or stay connected to the Citadel server.  Please report this problem to your system administrator.
da: Dette program kunne ikke tilslutte eller forblive tilsluttet til Citadel serveren.  KOntakt din Systemadministrator.

en: Read More...
da: Læs mere...

en: '%s' is not a Wiki room.
da: '%s' er ikke et Wiki rum.

en: There is no page called '%s' here.
da: Der er ikke nogen side her der hedder '%s'

en: Select the 'Edit this page' link in the room banner if you would like to create this page.
da: Vælg 'Editér denne side' link i rum banneret hvis du gerne vil oprette denne side.

en: Date
da: Dato

en: Notes:
da: Noter:

en: Week
da: Uge

en: Hours
da: Timer

en: Subject
da: Emne

en: Ongoing event
da: Igangværende aftale

en: edit
da: editér

en: (no subject)
da: (intet emne)

en: You do not have permission to view this resource.
da: Du har ikke lov til at se denne resource.

en: Customize the icon bar
da: Personliggør denne ikonbjælke

en: Display icons as:
da: Vis ikoner som:

en: pictures and text
da: billeder og tekst

en: pictures only
da: kun billeder

en: text only
da: kun tekst

en: Select the icons you would like to see displayed in the 'icon bar' menu on the left side of the screen.
da: Vælg de ikoner som vil have vist i 'ikonbjælke' menuen i den venstre side af skærmen.

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: An icon describing this site
da: Et ikon der beskriver denne site

en: Your summary page
da: Din summeringsside

en: Mail (inbox)
da: Post (indbakke)

en: A shortcut to your email Inbox
da: En genvej til din indbakke

en: Your personal address book
da: Din personlige adressebog

en: Your personal notes
da: Dine personlige noter

en: A shortcut to your personal calendar
da: En genvej til din personlige kalender

en: Tasks
da: Opgaver

en: A shortcut to your personal task list
da: En genvej til din personlige opgave liste

en: Rooms
da: Rum

en: Clicking this icon displays a list of all accessible rooms (or folders) available.
da: Klik på dette ikon for at vise en liste med alle tilgængelige rum. (eller foldere)

en: Who is online?
da: Hvem er online?

en: Clicking this icon displays a list of all users currently logged in.
da: KLik på dette ikon for at vise en liste med alle brugere der er logget ind.

en: Clicking this icon enters real-time chat mode with other users in the same room.
da: Klik på dette ikon for at starte chat med andre brugere i det samme rum.

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Access to the complete menu of Citadel functions.
da: Adgang til den komplette menu med Citadel funktioner.

en: Displays the 'Powered by Citadel' icon
da: Viser 'Powered by Citadel' ikon

en: Local host aliases
da: Lokal vært aliaser

en: Directory domains
da: Directory domæner

en: Smart hosts
da: Smart værter

en: RBL hosts
da: RBL værter

en: SpamAssassin hosts
da: SpamAssassin værter

en: ClamAV clamd hosts
da: ClamAV clamd værter

en: Changes made on this screen will not take effect until you restart the Citadel server.
da: Ændringer på denne skærm vil ikke blive effektueret før du har genstartet Citadel serveren.

en: Network services
da: Netværk service

en: Advanced server fine-tuning controls
da: Avanceret server finindstilling kontroller

en: Maximum message length
da: Maximum meddelelse længde

en: Server connection idle timeout (in seconds)
da: Server forbindelse inaktivitetstimeout (i sekunder)

en: Network run frequency (in seconds)
da: Netværk kør frekvens (i sekunder)

en: Maximum concurrent sessions (0 = no limit)
da: Maximum antal samtidige sessioner (0 = ingen max)

en: Minimum number of worker threads
da: Minimum antal arbejdstråde

en: Maximum number of worker threads
da: Maximum antal arbejdstråde

en: Automatically delete committed database logs
da: Automatisk slet commited database logs

en: Create a new room
da: Opret et nyt rum

en: Name of room:
da: Navn på rum

en: Resides on floor:
da: Ligger på etage:

en: Default view for room:
da: Standard visning for rum:

en: Type of room:
da: Type på rum

en: Public (automatically appears to everyone)
da: Offentlig (automatisk vist til alle)

en: Private - hidden (accessible to anyone who knows its name)
da: Privat - skjult (adgang for dem der kender navnet)

en: Private - require password:
da: Privat - med adgangskode:

en: Private - invitation only
da: Privat - kun med invitation

en: Personal (mailbox for you only)
da: Personlig (postkasse kun for dig)

en: Create new room
da: Opret nyt rum

en: Log off
da: Log af

en: Log in again
da: Log på igen

en: Zap (forget/unsubscribe) the current room
da: Zap (glem/abonementfjern) det aktuelle rum

en: Zap this room
da: Zap dette rum

en: User name
da: Bruger navn

en: Room
da: Rum

en: From host
da: Fra host

en: Sender
da: Afsender

en: Loading messages from server, please wait
da: Henter meddelser fra server, vent venligst

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Move
da: Flyt

en: Copy
da: Kopiér

en: Print
da: Udskriv

en: Zapped (forgotten) rooms
da: Zapped (glemte) rum

en: You have one or more instant messages waiting, but the Citadel Instant Messenger window failed to open.  This is probably because you have a popup blocker installed.  Please configure your popup blocker to allow popups from this site if you wish to receive instant messages.
da: Du har en eller flere popup meddelelser ventende, men Citadel Instant Messenger vinduet kunne ikke åbnes.  Det er måske fordi du har en popup blocker installeret.  Konfigurér din popup blocker til at tillade popups fra denne site hvis du vil have popup meddelelser.

en: Change your preferences and settings
da: Ændre dine præferencer og indstillinger

en: Update your contact information
da: Opdatér din kontakt information

en: Change your password
da: Skift din adgangskode

en: Enter your 'bio'
da: Indtast din 'bio'

en: Edit your online photo
da: Editér dit online foto

en: View/edit server-side mail filters
da: Vis/Editér server post filtre

en: Edit your push email settings
da: Editér dine skub email indstillinger

en: View
da: Vis

en: Global Configuration
da: Global Konfiguration

en: User account management
da: Bruger konto administration

en: Shutdown Citadel
da: Luk Citadel

en: Rooms and Floors
da: Rum og Etager

en: Go to a hidden room
da: Gå til et skjult rum

en: Enter room name:
da: Skriv rummets navn:

en: Enter room password:
da: Skriv rummets adgangskode:

en: from
da: fra

en: Subject:
da: Emne:

en: Funambol sync source
da: Funambol synkronisering kilde

en: Funambol auth details (user:pass)
da: Funambol autorisation detaljer (bruger:adgangskode)

en: Tree (folders) view
da: Træ (bibliotek) visning

en: Table (rooms) view
da: Tabel (rum) visning

en: 12 hour (am/pm)
da: 12 timer (am/pm)

en: 24 hour
da: 24 timer

en: Monday
da: Mandag

en: No signature
da: Ingen signatur

en: Full-functionality
da: Fuld funktionalitet

en: Safe mode
da: Sikker kørsel

en: Change
da: Ret

en: Preferences and settings
da: Præferencer og indstillinger

en: Basic commands
da: Almindelige kommandoer

en: Your info
da: Din information

en: Advanced room commands
da: Avancerede rum kommandoer

en: Edit user account:
da: Editér bruger konto

en: User name:
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Permission to send Internet mail
da: Tilladelse til at sende Internet Mail

en: Number of logins
da: Antal gange logget på

en: Messages submitted
da: Meddelelser sendt

en: Access level
da: Bruger type

en: User ID number
da: Bruger ID nummer

en: Date and time of last login
da: Dato og tid for sidste login

en: Auto-purge after this many days
da: Auto-slet efter så mange dage

en: POP3 listener port (-1 to disable)
da: POP3 lytte port (-1 = afbrudt)

en: POP3 over SSL port (-1 to disable)
da: POP3 over SSL port (-1 = afbrudt)

en: View the outbound SMTP queue
da: Vis udgående SMTP kø

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Message expire policy
da: Meddelelse udløbspolitik

en: Access controls
da: Adgangskontrol

en: Sharing
da: Deling

en: Mailing list service
da: Mailing liste service

en: Remote retrieval
da: Fjernhentning

en: General site configuration items
da: Generelle site konfigurationsemner

en: Change Login Logo
da: Skift Login Logo

en: Change Logout Logo
da: Skift Logout Logo

en: Node name
da: Node navn

en: Fully qualified domain name
da: Fuld kvalificeret domæne navn

en: Human-readable node name
da: Meneskelæseligt node navn

en: Telephone number
da: Telefon nummer

en: Paginator prompt (for text mode clients)
da: Paginator prompt (for tekst klienter)

en: Geographic location of this system
da: Geografisk lokation af dette system

en: Name of system administrator
da: Navn på Systemadministror

en: Default timezone for unzoned calendar items
da: Standard tidszone til Kalender aftaler ikke i zone

en: Add a new node
da: Tilføj en ny node

en: Shared secret
da: Delt kodeord

en: Host or IP address
da: Vært eller IP adresse

en: Port number
da: Port nummer

en: (kill)
da: (dræb)

en: Edit configuration
da: Editér konfiguration

en: Edit address book entry
da: Editér adressebogsemne

en: (Delete)
da: (Slet)

en: Post a comment
da: Skriv en kommentar

en: Confirm delete
da: Godkend sletning

en: Are you sure you want to delete
da: Er du sikker på du vil slette?

en: Add, change, delete user accounts
da: Tilføj, ret, slet bruger konti

en: To:
da: Til:

en: Subject (optional):
da: Emne (valgfrit):

en: --- forwarded message ---
da: --- videresendt meddelelse ---

en: Post message
da: Opslå meddelelse

en: Attachments:
da: Vedhæftede filer

en: Delete this message?
da: Slet denne meddelelse?

en: Server command results
da: Server kommando resultater

en: User profile
da: Bruger profil

en: Edit or delete users
da: Editér eller slet brugere

en: You need to be aide to view this.
da: Du skal være Sytemansvarlig for at se dette.

en: Add users
da: Tilføj brugere

en: Edit or Delete users
da: Editér eller slet brugere

en: Please wait while the Citadel server is restarted...
da: Vent mens Citadel server genstarter

en: User Name
da: Bruger navn

en: Number
da: Nummer

en: Access Level
da: Bruger type

en: Last Login
da: Sidste login

en: Total Logins
da: Total antal login

en: Total Posts
da: Totale antal meddelelser

en: Please specify the user name you would like to use.
da: Skriv det Brugernavn du gerne vil have.

en: Exit
da: Afslut

en: Message expire policy for this room
da: Meddelelse udløbspolitik for dette rum

en: Use the default policy for this floor
da: Brug standard politik for denne etage

en: Never automatically expire messages
da: Aldrig automatisk sætte meddelelse til udløbet

en: Expire by message count
da: Sæt udløb efter meddelelsesantal

en: Expire by message age
da: Sæt udløb efter meddelelsesalder

en: Number of messages or days:
da: Antal meddelelser eller dage:

en: Message expire policy for this floor
da: Meddelelse udløbspolitik for denne etage

en: Use the system default
da: Brug system standard

en: Close window
da: Luk vinduet

en: Attach file
da: Vedhæft fil

en: Indexing and Journaling
da: Index og Journal

en: Warning: these facilities are resource intensive.
da: Advarsel: disse faciliteter er resourcekrævende.

en: Enable full text index
da: Slå fuld tekst index til

en: Perform journaling of email messages
da: Brug journal på Email meddelelser

en: Perform journaling of non-email messages
da: Brug journal på ikke-Email meddelelser

en: Email destination of journalized messages
da: Email destination på journaliserede meddelelser

en: Files available for download in
da: Filer til download i

en: Size
da: Størrelse

en: This installation of Citadel was built without support for server-side mail filtering.<br>Please contact your system administrator if you require this feature.<br>
da: Denne installation af Citadel blev lavet uden support af server post filtrering.<br>Kontakt din Systemadministrator hvis du skal bruge denne funktion.<br>

en: Retrieve messages from these remote POP3 accounts and store them in this room:
da: Modtag meddelelser fra disse POP konti og gem dem i dette rum:

en: Add
da: Tilføj

en: Fetch the following RSS feeds and store them in this room:
da: Hent de følgende RSS feeds og gem dem i dette rum:

en: To create a new user account, enter the desired user name in the box below and click 'Create'.
da: For at oprette en ny brugerkonto, skriv det ønskede navn i boksen nedenfor og klik 'Opret'.

en: New user:
da: Ny bruger:

en: Create
da: Opret

en: (domains mapped with the Global Address Book)
da: (domæner mappet med Global Adressebog

en: (remove)
da: (fjern)

en: Kick
da: Spark

en: To grant another user access to this room, enter the user name in the box below and click 'Invite'.
da: Far at give en anden bruger adgang til dette rum, skriv brugernavnet i boksen nedenfor og klik 'Invitér'.

en: Invite:
da: Invitér:

en: Invite
da: Invitér

en: To edit an existing user account, select the user name from the list and click 'Edit'.
da: For at editére en eksisterende brugerkonto, vælg et brugernavn fra listen og klik 'Editér'.

en: Delete user
da: Slet bruger

en: Delete this user?
da: Slet denne bruger?

en: Slideshow
da: Lysbilledshow

en: (hosts running the SpamAssassin service)
da: (værter som kører SpamAssassin service)

en: When new mail arrives:
da: Når ny post ankommer:

en: Leave it in my inbox without filtering
da: Gem den i min indbakke uden filtrering

en: Filter it according to rules selected below
da: Filter er som regler valgt nedenfor

en: Filter it through a manually edited script (advanced users only)
da: Filtrér det gennem manuelt editéret script (avancerede brugere)

en: Your incoming mail will not be filtered through any scripts.
da: Din indkomne post vil ikke blive filtreret gennem scripts.

en: The currently active script is:
da: Det aktive script er:

en: Configure the LDAP connector for Citadel
da: Konfigurér LDAP forbindelse for Citadel

en: NOTE: This Citadel server has been built without LDAP support.  These options will have no effect.
da: NOTE: Denne Citadel server er blevet installeret uden support af LDAP. Disse indstillinger vil ikke have nogen betydning.

en: Host name of LDAP server (blank to disable)
da: Navn på LDAP server (blank for at slå fra)

en: Port number of LDAP server (blank to disable)
da: Port nummer op LDAP server (blank for at slå fra)

en: Bind DN
da: Forbind DN

en: Password for bind DN
da: Adgangskode for forbind DN

en: Edit or delete this room
da: Editér eller slet dette rum

en: Go to a 'hidden' room
da: Gå til et 'skjult' rum

en: List all forgotten rooms
da: Vis alle glemte rum

en: Recipients
da: Modtagere

en: Reading #
da: Læser #

en: oldest to newest
da: ældste til nyeste

en: newest to oldest
da: nyeste til ældste

en: Please wait while your users are being paged, the citadel server will be restarted after that...
da: Vent mens dine brugere får besked, Citadel serveren derefter genstarte...

en: Reply
da: Svar

en: ReplyQuoted
da: SvarCitér

en: ReplyAll
da: SvarAlle

en: Forward
da: Videresend

en: Edit site-wide configuration
da: Editér site konfiguration

en: Domain names and Internet mail configuration
da: Domænenavne og Internet post konfiguration

en: Configure replication with other Citadel servers
da: Konfigurér replikéring med andre Citadel servere

en: Language:
da: Sprog

en: Go to your email inbox
da: Gå til din indbakke

en: Mail
da: Post

en: Go to your personal calendar
da: Gå til din personlige kalender

en: Go to your personal address book
da: Gå til din personlige adressebog

en: Go to your personal notes
da: Gå til dine personlige noter

en: Go to your personal task list
da: Gå til din personlige opgave liste

en: See who is online right now
da: Se hvem der er online lige nu

en: Advanced Options Menu: Advanced Room commands, Account Info, and Chat
da: Avanceret Menu: Avancerede Rum kommandoer, Konto Information og Chat

en: Advanced
da: Avanceret

en: Room and system administration functions
da: Rum og systemadministration funktioner

en: customize this menu
da: personliggør denne menu

en: Log in
da: Sidste login

en: switch to room list
da: skift til rum listen

en: switch to menu
da: skift til menu

en: IMAP listener port (-1 to disable)
da: IMAP lytte port (-1 = afbrudt)

en: IMAP over SSL port (-1 to disable)
da: IMAP over SSL port (-1 = afbrudt)

en: Keep original from headers in IMAP
da: Behold originale headere i IMAP

en: Image upload
da: Upload billede

en: Please select a file to upload:
da: Vælg en fil til upload:

en: Reset form
da: Slet form

en: List subscription
da: Vis Listeabonnementer

en: List subscribe/unsubscribe
da: Abonnér/slet abonnement

en: Confirmation request sent
da: Godkendelsesforespørgsel sendt

en: Go back...
da: Tilbage...

en: If private, cause current users to forget room
da: Hvis privat, tving aktuelle brugere til at glemme rummet

en: Preferred users only
da: Kun foretrukne brugere

en: Read-only room
da: Kun-læs rum

en: All users allowed to post may also delete messages
da: Alle brugere der kan skrive må også slette meddelser

en: File directory room
da: Fil bibliotek rum

en: Directory name:
da: Biblioteksnavn:

en: Uploading allowed
da: uploading tilladt

en: Downloading allowed
da: Downloading tilladt

en: Visible directory
da: Synligt bibliotek

en: Network shared room
da: Netværksdelt rum

en: Permanent (does not auto-purge)
da: Permanent (bliver ikke autoslettet)

en: Subject Required (Force users to specify a message subject)
da: Emne er krævet (Tving brugere til at skrive et emne)

en: Anonymous messages
da: Anonyme meddelelser

en: No anonymous messages
da: Ingen anonyme meddelser

en: All messages are anonymous
da: Alle meddelelser er anonyme

en: Prompt user when entering messages
da: spørg bruger som skriver meddelelser

en: Room aide:
da: Rum Systemansvarlig

en: Not shared with
da: Ikke delt med

en: Shared with
da: Delt med

en: Remote node name
da: Fjernnode navn

en: Remote room name
da: Fjernrum navn

en: Actions
da: Aktioner

en: Add/change/delete floors
da: Tilføj/ændre/slette etager

en: Floor number
da: Etage nummer

en: Floor name
da: Etage navn

en: Number of rooms
da: Antal rum

en: Floor CSS
da: Etage CSS

en: Create new floor
da: Opret ny etage

en: Move rule up
da: Flyt regel op

en: Move rule down
da: Flyt regel ned

en: If
da: Hvis

en: To or Cc
da: Til eller Cc

en: Envelope From
da: Konvolut Fra

en: Envelope To
da: Konvolut Til

en: All
da: Alle

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: is
da: er

en: does not match
da: matcher ikke

en: is larger than
da: er større end

en: is smaller than
da: er mindre end

en: Keep
da: Behold

en: Discard silently
da: Fjern

en: and then
da: og

en: (domains for which this host receives mail)
da: (domæner som denne vært modtager post for)

en: Network configuration
da: Netværk konfiguration

en: Currently configured nodes
da: Konfigurede noder

en: (delete floor)
da: (slet etage)

en: (edit graphic)
da: (editér grafik)

en: Change name
da: Skift navn

en: Change CSS
da: Skift CSS

en: Configure automatic expiry of old messages
da: Konfigurér automatisk udløb af meddelser

en: These settings may be overridden on a per-floor or per-room basis.
da: Disse indstillinger kan blive overskrevet på etage eller rum niveau.

en: Hour to run database auto-purge
da: Tid for at køre database auto-tøm

en: Default message expire policy for public rooms
da: Standard meddelelse udløb for offentlige rum

en: Default message expire policy for private mailboxes
da: Standard meddelelse udløb for private postkasser

en: Same policy as public rooms
da: Samme politik som for offentlige rum

en: Default user purge time (days)
da: Standard bruger tøm tid (dage)

en: Default room purge time (days)
da: Standard rum tøm tid (dage)

en: Are you sure you want to delete this room?
da: Er du sikker på du vil slette dette rum?

en: Delete this room
da: Slet dette rum

en: Enter a server command
da: Skriv en server kommando

en: This screen allows you to enter Citadel server commands which are not supported by WebCit.  If you do not know what that means, then this screen will not be of much use to you.
da: Denne skærm tillader dig at skrive Citadel server kommandoer som ikke er muligt med WebCit.  Hvis du ikke ved hvad det betyder, så er dette ikke stedt for dig.

en: Enter command:
da: Skriv kommando:

en: Command input (if requesting SEND_LISTING transfer mode):
da: Kommando input (if requesting SEND_LISTING transfer mode):

en: Unshare
da: Fjern deling

en: (hosts running a Realtime Blackhole List)
da: (værter som har en Realtime Blackhole List

en: Access controls and site policy settings
da: Adgangskontrol og site politik indstillinger

en: Allow aides to zap (forget) rooms
da: Tillad ansvarlige at zappe (glemme) rum

en: Quarantine messages from problem users
da: Sæt meddelelser fra problem brugere i karantæne

en: Name of quarantine room
da: Navn på karantæne rum

en: Name of room to log pages
da: Navn på rum for log sider

en: Authentication mode
da: Autosisations måde

en: Self contained
da: Indeholder

en: Host based
da: Host navn

en: Initial access level for new users
da: Adgangsrettighed for nye brugere

en: Access level required to create rooms
da: Adgangsrettighed krævet for at oprette rum

en: Automatically grant room-aide status to users who create private rooms
da: Giv automatisk rum-ansvarlig status til den bruger der opretter private rum

en: Restrict access to Internet mail
da: Blokér adgang til Internet Email

en: Disable self-service user account creation
da: Slå selvservice brugeroprettelse fra

en: Require registration for new users
da: Kræv registrering af nye brugere

en: Add, change, or delete floors
da: Tilføj, ret, slet etager

en: View as:
da: Vis som:

en: You must be logged in to access this page.
da: Du skal være logget ind for at se denne side.

en: Password:
da: Adgangskode

en: New user?  Register now
da: Ny bruger? Tilmeld dig nu

en: enter the name and password you wish to use, and click &quot;New User.&quot;
da: indtast det navn og adgangskode du vil benytte. og klik &quot;Ny Bruger.&quot;

en: Log in using OpenID
da: Log ind med OpenID

en: Please wait
da: Vent

en: Return to the script editing screen
da: Retunér til script editéring

en: Restart Now
da: Genstart Nu

en: Restart after paging users
da: Genstart efter brugere har fået besked

en: Restart when all users are idle
da: Genstart når alle brugere er inaktive

en: Push email and SMS settings
da: Skub email og SMS indstillinger

en: SMTP MTA port (-1 to disable)
da: SMTP MTA port (-1 = afbrudt)

en: SMTP MSA port (-1 to disable)
da: SMTP MSA port (-1 = afbrudt)

en: SMTP over SSL port (-1 to disable)
da: SMTP over SSL port (-1 = afbrudt)

en: Perform RBL checks upon connect instead of after RCPT
da: Udfør RBL check ved forbindelse i stedet for efter RCPT

en: Flag message as spam, instead of rejecting it
da: Markér meddelse som spam, istedet for at afvise den

en: Correct forged From: lines during authenticated SMTP
da: Ret falske Fra: linier under autentification SMTP

en: Site configuration
da: Site konfiguration

en: General
da: Generelt

en: Indexing/Journaling
da: Index/Journal

en: Access
da: Adgang

en: Auto-purger
da: Auto-tømmer

en: Digest
da: Oversigt

en: Add recipients from Contacts or other address books
da: Tilføj modtagere fra Kontakter eller andre adressebøger

en: Allow non-subscribers to mail to this room.
da: Tillad ikkeabonenter at skrive til dette rum.

en: Room post publication needs Admin permission.
da: Rum opslag publificering kræver tilladelse fra Systemansvarlig.

en: The URL for subscribe/unsubscribe is:
da: URL'en for abonement/slet abonement er:

en: Messages
da: Meddelelser

en: Today&nbsp;on&nbsp;your&nbsp;calendar
da: Idag&nbsp;i&nbsp;din&nbsp;kalender

en: About&nbsp;this&nbsp;server
da: Om&nbsp;denne&nbsp;server

en: Share
da: Deling

en: (Domains as which users are allowed to masquerade)
da: (Domæner som brugere må benytte som maskerade)

en: Enter new password:
da: Skriv ny adgangskode:

en: Enter it again to confirm:
da: Skriv adgangskode igen:

en: Change password
da: Skift adgangskode

en: Edit your session display
da: Editér din session visning

en: This screen allows you to change the way your session appears in the 'Who is online' listing. To turn off any 'fake' name you've previously set, simply click the appropriate 'change' button without typing anything in the corresponding box.
da: Her kan do bestemme hvordan din session bliver vist i 'Hvem er online' listen. For at fjerne et 'falsk' navn du tidligere har sat, bare klik den tilhørende 'skift' knap uden at skrive noget i boksen.

en: Room name:
da: Rum navn:

en: Change room name
da: Skift rum navn

en: Host name:
da: Host navn:

en: Change host name
da: Skift host navn

en: Change user name
da: Skift brugernavn

en: Confirm move of message
da: Godkend flytning af meddelelse

en: Move this message to:
da: Flyt denne meddelelse til:

en: List known rooms
da: Vist kendte rum

en: Where can I go from here?
da: Hvor kan jeg komme hen?

en: Goto next room
da: Gå til næste rum

en: Skip to next room
da: Fortsæt til næste rum

en: (come back here later)
da: (kom tilbage hertil senere)

en: Ungoto
da: Gå tilbage

en: Read new messages
da: Læs nye meddelelser

en: ...in this room
da: ...i dette rum

en: Read all messages
da: Læs alle meddelelser

en: ...old <em>and</em> new
da: ...gamle <em>og</em> nye

en: Enter a message
da: Skriv en meddelelse

en: (post in this room)
da: (opret i dette rum)

en: File library
da: Fil bibliotek

en: (List files available for download)
da: (Vis filer som du kan downloade)

en: Summary page
da: Summerings side

en: Summary of my account
da: Summering af min konto

en: User list
da: Bruger liste

en: (all registered users)
da: (alle registrerede brugere)

en: Bye!
da: Farvel!

en: (if present, forward all outbound mail to one of these hosts)
da: (hvis tilgænglig, videresend alt udgående post til en af disse værter)

en: View contacts
da: Vis Kontaktpersoner

en: Add new contact
da: Tilføj ny kontaktperson

en: Day view
da: Dag visning

en: Month view
da: Måned visning

en: Add new event
da: Tilføj ny aftale

en: Calendar list
da: Kalender liste

en: View tasks
da: Vis opgaver

en: Add new task
da: Tilføj ny opgave

en: View notes
da: Vis noter

en: Add new note
da: Tilføj ny note

en: Write mail
da: Opret en meddelelse

en: Wiki home
da: Wiki hjem

en: Edit this page
da: Editér denne side

en: Leave all messages marked as unread, go to next room with unread messages
da: Efterlad alle meddelelser som ulæste, gå til næste rum med ulæste meddelelser

en: Skip this room
da: Skip dette rum

en: Mark all messages as read, go to next room with unread messages
da: Markér alle meddelelser som læst, gå til næste rum med ulæste meddelelser
