WebCit - en to fr translation catalogue (887 entries)

note: * Set to 'unknown' right from the beginning.  Unless we learn * something else, that's what we'll go with.
en: availability unknown
fr: disponibilité inconnue

en: free
fr: libre

en: BUSY
fr: OCCUPÉ(E)

en: Graphics upload has been cancelled.
fr: Le téléchargement de l'image a été abandonné.

en: You didn't upload a file.
fr: Vous n'avez pas téléchargé de fichier.

en: your photo
fr: Votre photographie

en: the icon for this room
fr: l'icône de ce salon

en: the Greetingpicture for the login prompt
fr: l'image d'accueil pour la connexion

en: the Logoff banner picture
fr: la bannière de déconnexion

en: the icon for this floor
fr: l'icône de ce palier

en: Completed?
fr: Achevé ?

en: Name of task
fr: Intitulé de la tâche

en: Date due
fr: Échéance

en: Category
fr: Catégorie

en: Show All
fr: Les montrer tous

en: Edit task
fr: Éditer la tâche

en: Summary:
fr: Résumé :

en: Start date:
fr: Date de début :

en: No date
fr: Sans date

en: or
fr: ou

en: Time associated
fr: Temps associé

en: Due date:
fr: Échéance :

en: Completed:
fr: Achevé :

en: Category:
fr: Catégorie:

en: Description:
fr: Description :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Abandonner

en: Untitled Task
fr: Tâche sans titre

en: %d comments
fr: %d commentaires

en: permalink
fr: Lien permanent

en: Newer posts
fr: les nouveaux messages

en: Older posts
fr: des messages plus anciens

en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: The text is formatted to the reader's browser. A newline is forced by preceding the next line by a blank.
fr: Le texte est composé à la largeur de l'écran du lecteur. Pour modifier ce formatage, indentez une ligne d'au moins un espace.

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Cancelled.  %s was not saved.
fr: Abandon. %s n'a pas été enregistré.

en:  has been saved.
fr:  à été sauvegardé

en: Room info
fr: Informations sur le salon

en: Your bio
fr: Votre biographie

en: Hour:
fr: Heure :

en: Minute:
fr: Minute :

en: (status unknown)
fr: (pas encore de réponse)

en: (needs action)
fr: (action requise)

en: (accepted)
fr: (accepté)

en: (declined)
fr: (décliné)

en: (tenative)
fr: (tentative)

en: (delegated)
fr: (délégué)

en: (completed)
fr: (achevé)

en: (in process)
fr: (en cours)

en: (none)
fr: (aucun)

en: Manage Account/OpenID Associations
fr: Gérer les associations comptes / OpenID

en: Do you really want to delete this OpenID?
fr: Voulez vous vraiment supprimer ce compte OpenID?

en: (delete)
fr: (Supprimer)

en: Add an OpenID:
fr: Ajouter un compte OpenID

en: Attach
fr: Attacher

en: %s does not permit authentication via OpenID.
fr: %s n'autorise pas l'authentification via OpenID.

en: (None)
fr: (Rien)

en: (Nothing)
fr: (Vide)

en: Go to page:
fr: Aller à la page :

en: First
fr: Premier

en: Last
fr: Dernier

note: an erased user
en: Deleted
fr: Supprimé

note: a new user
en: New User
fr: Nouvel usager

note: a trouble maker
en: Problem User
fr: Usager à problème

note: user with normal privileges
en: Local User
fr: Usager local

note: a user that may access network resources
en: Network User
fr: Usager en réseau

note: a moderator
en: Preferred User
fr: Usager privilégié

note: chief
en: Admin
fr: Administrateur

en: An error has occurred.
fr: Une erreur est apparue.

en: Validate new users
fr: Valider les nouveaux usagers

en: No users require validation at this time.
fr: Aucun usager ne requière de validation actuellement.

en: very weak
fr: très faible

en: weak
fr: faible

en: Current access level: %d (%s)
fr: Niveau d'accès actuel : %d (%s)

en: Select access level for this user:
fr: Sélection du niveau d'accès de cet usager :

en: Cancelled.  Password was not changed.
fr: Abandon. Le mot de passe n'a pas été changé.

en: They don't match.  Password was not changed.
fr: Les deux saisies sont différentes. Le mot de passe n'a pas été modifié.

en: Blank passwords are not allowed.
fr: Les mots de passe vides ne sont pas autorisés.

en: Meeting invitation
fr: Invitation à une réunion

en: Attendee's reply to your invitation
fr: Réponse(s) à votre invitation

en: Published event
fr: Événement publié

en: This is an unknown type of calendar item.
fr: Type d'événement inconnu.

en: Location:
fr: Lieu :

en: Date:
fr: Date :

en: Starting date/time:
fr: Date et horaire de début :

en: Ending date/time:
fr: Date et horaire de fin :

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: This is a recurring event
fr: C'est un événement récurrent

en: Attendee:
fr: Participant-e-s :

en: This is an update of '%s' which is already in your calendar.
fr: Ceci est une mise à jour de '%s' déjà présent dans votre agenda.

en: This event would conflict with '%s' which is already in your calendar.
fr: Cet événement entre en conflit avec '%s' qui est déjà dans votre agenda.

en: Update:
fr: Mise à jour :

en: CONFLICT:
fr: CONFLIT :

en: How would you like to respond to this invitation?
fr: Comment souhaitez-vous répondre à cette invitation ?

en: Accept
fr: Accepter

en: Tentative
fr: Peut-être

en: Decline
fr: Décliner

en: Click <i>Update</i> to accept this reply and update your calendar.
fr: Cliquez sur <i>Mise à jour</i> pour accepter cette réponse et actualiser votre agenda.

en: Update
fr: Mise à jour

en: Ignore
fr: Ignorer

en: There was an error parsing this calendar item.
fr: Il y a une erreur dans l'analyse des données de cet événement.

en: You have accepted this meeting invitation.  It has been entered into your calendar.
fr: Vous avez accepté cette invitation. Votre agenda a été actualisé.

en: You have tentatively accepted this meeting invitation.  It has been 'pencilled in' to your calendar.
fr: Vous avez indiqué que vous accepteriez 'Peut-être' cette invitation, elle est notée <b>provisoirement</b> dans votre agenda.

en: You have declined this meeting invitation.  It has <b>not</b> been entered into your calendar.
fr: Vous avez décliné cette invitation. Votre agenda <b>n'a pas été</b> modifié.

en: A reply has been sent to the meeting organizer.
fr: Une réponse a été envoyée à l'organisateur de la réunion.

note: / Translators: RSVP aka Répondez s'il-vous-plaît Is the term / that the recipient of an ical-invitation should please / answer this request.
en: Your calendar has been updated to reflect this RSVP.
fr: Votre agenda a été mis à jour pour tenir compte de cette réponse.

en: You have chosen to ignore this RSVP. Your calendar has <b>not</b> been updated.
fr: Vous avez choisi d'ignorer cette réponse. Votre agenda <b>n'a pas</b> été modifié.

en: Calendar day view begins at:
fr: Heure de début de journée :

en: Calendar day view ends at:
fr: Heure de fin de journée :

en: Week starts on:
fr: La semaine démarre le:

en: An error occurred while retrieving this file: %s
fr: Une erreur est apparue en récupérant ce fichier : %s

en: seconds
fr: secondes

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: weeks
fr: semaines

en: months
fr: mois

en: years
fr: années

en: never
fr: jamais

en: first
fr: Prénom

en: second
fr: Envoyer

en: third
fr: troisième

en: fourth
fr: quatrième

en: fifth
fr: cinquième

en: Event
fr: Événement

en: Attendees
fr: invités

en: Add or edit an event
fr: Ajouter ou modifier un événement

en: Summary
fr: Résumé

en: Location
fr: Lieu

en: Start
fr: Début

en: All day event
fr: journée entière

en: End
fr: Fin

en: Organizer
fr: Organisateur

en: (you are the organizer)
fr: (vous êtes l'organisateur)

en: Show time as:
fr: Disponibilité

en: Free
fr: Libre

en: Busy
fr: occupé-e

en: (One per line)
fr: (un par ligne)

en: Recurrence rule
fr: Règle de récurrence

en: Repeats every
fr: Répéter chaque

note: begin 'weekday_selector' div
en: on these weekdays:
fr: ces jours de la semaine:

en: on day %s%d%s of the month
fr: le jour %s%d%s du mois

en: on the
fr: sur le

en: of the month
fr: du mois

en: every
fr: chaque

en: year on this date
fr: année de cette date

en: of
fr: de

en: Recurrence range
fr: plage de récurrence

en: No ending date
fr: Pas de date de fin

en: Repeat this event
fr: Répéter cet événement

en: times
fr: heures

en: Repeat this event until
fr: Répéter cette évènement jusqu'à

en: Check attendee availability
fr: Vérifiez la disponibilité des invités

en: Untitled Event
fr: Événement sans titre

en: Iconbar Setting
fr: Options de la barre d'icônes

en: Invalid Parameter
fr: Paramètre invalide

en:  has been deleted.
fr:  à été supprimé

note: <domain> added status message
en:  added.
fr:  ajouté

en: Higher access is required to access this function.
fr: Un niveau d'accès supérieur est requis pour utiliser cette fonction

en: You need to specify the mailinglist to subscribe to.
fr: Vous devez spécifier la liste de distribution à laquelle vous, vous inscrivez

en: You need to specify the email address you'd like to subscribe with.
fr: Vous devez spécifier l'adresse mail avec laquelle vous vous inscrivez

en: ERROR:
fr: ERREUR :

en: Empty message
fr: Message vide

en: Cancelled.  Message was not posted.
fr: Abandon. Message non envoyé.

en: Automatically cancelled because you have already saved this message.
fr: Abandon automatique car vous avez déjà enregistré ce message.

en: Saved to Drafts failed:
fr: Sauvegarde dans le dossier brouillon à échoué

en: Refusing to post empty message.
fr: L'envoit de message vide à été réfusé

en: Message has been saved to Drafts.
fr: Le message à été sauvé dans le dossier brouillon

en: Message has been sent.
fr: Message envoyé.

en: Message has been posted.
fr: Message posté.

en: The message was not moved.
fr: Ce message n'a pas été déplacé.

en: An error occurred while retrieving this part: %s/%s
fr: Une erreur est apparue en récupérant cette partie : %s/%s

en: An error occurred while retrieving this part: %s
fr: Une erreur est apparue en récupérant cette partie : %s

en: Attach signature to email messages?
fr: Attacher une signature aux courriels ?

en: Use this signature:
fr: Utiliser cette signature :

en: Default character set for email headers:
fr: Jeu de caractères par défaut pour les en-têtes des courriels :

en: Preferred email address
fr: Adresse de courriel préférée

en: Preferred display name for email messages
fr: Intitulé d'affichage des courriels

en: Preferred display name for bulletin board posts
fr: Nom à utiliser dans le panneau d'affichage

en: Mailbox view mode
fr: Mode d'affichage

en: Click on any note to edit it.
fr: Cliquer sur une note pour la modifier.

en: Send instant message
fr: Envoyer un message instantané

en: Send an instant message to:
fr: Envoyer un message instantané à :

en: Enter message text:
fr: Entrez le texte du message :

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Message was not sent.
fr: Le message n'a pas été envoyé.

en: Message has been sent to
fr: Le message a été envoyé à

en: Cancelled.  No settings were changed.
fr: Annulé. Aucun réglage n'a été modifié.

en: Make this my start page
fr: En faire ma page d'accueil

en: This isn't allowed to become the start page.
fr: Ceci ne peut pas devenir votre page d'accueil

en: You no longer have a start page selected.
fr: Vous n'avez pas encore choisi de page d'accueil.

en: Prefered startpage
fr: page d'accueil par défaut

en: My Folders
fr: Mes répetoires

en: Cancelled.  Changes were not saved.
fr: Abandon. Les modifications ne seront pas prises en compte.

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: User '%s' kicked out of room '%s'.
fr: L'utilisateur %s a été renvoyé du salon %s.

en: User '%s' invited to room '%s'.
fr: L'utilisateur %s a été invité à rejoindre le salon %s.

en: Cancelled.  No new room was created.
fr: Abandon. Aucun nouveau salon n'a été créé.

en: Floor has been deleted.
fr: Le palier a été détruit.

en: New floor has been created.
fr: Un nouveau palier a été créé.

en: Room list view
fr: Liste des salons

en: Show empty floors
fr: Afficher les paliers vides

en: file
fr: fichier

en: files
fr: fichiers

en: Bulletin Board
fr: Panneau d'affichage

en: Mail Folder
fr: Dossier de messages

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Task List
fr: Liste des tâches

en: Notes List
fr: Liste des notes

en: Calendar List
fr: Agenda

en: Drafts
fr: Brouillons

en: This server is already serving its maximum number of users and cannot accept any additional logins at this time.  Please try again later or contact your system administrator.
fr: Le nombre maximum d'usagers simultanés sur ce serveur est atteint, celui-ci ne peut plus accepter de connexions supplémentaires.  SVP essayez plus tard ou contactez l'administrateur du système.

en: Received unexpected answer from Citadel server; bailing out.
fr: Nous avons reçu une réponse inatendue du serveur Citadel; interruption du programme.

en: You are connected to a Citadel server running Citadel %d.%02d. 
    In order to run this version of WebCit you must also have Citadel %d.%02d or newer.
fr: Vous êtes connecté à un serveur qui fonctionne avec Citadel %d.%02d. 
    Pour permettre à cette version de WebCit de fonctionner, vous devez utiliser Citadel %d.%02d ou une version plus récente.

en: Your system configuration has been updated.
fr: La configuration de votre système a été mise à jour

en: First Attempt pending
fr: Première tentative en attente

en: An error occurred while trying to create or edit this address book entry.
fr: Une erreur est apparue pendant la création ou la modification de ce contact.

en: Changes were not saved.
fr: Les changements n'ont pas été enregistrés.

en: A new user has been created.
fr: Un nouvel usager a été créé.

en: You are attempting to create a new user from within Citadel while running in host based authentication mode.  In this mode, you must create new users on the host system, not within Citadel.
fr: Vous essayez de créer un nouvel usager en utilisant le système interne à Citadel alors que celui-ci est en mode d'authentification sur le système. Dans ce mode, vous devez créer les nouveaux usagers directement sur le système hôte et non avec Citadel.

en: (no name)
fr: (pas de nom)

en:  (work)
fr:  (travail)

en:  (home)
fr:  (accueil)

en:  (cell)
fr:  (portable)

en: Address:
fr: Adresse :

en: Telephone:
fr: Téléphone :

en: E-mail:
fr: Courriel :

en: This address book is empty.
fr: Le carnet d'adresses est vide.

en: An internal error has occurred.
fr: Une erreur interne est apparue.

en: Error
fr: Erreur

en: Edit contact information
fr: Modifier l'information du contact

en: Prefix
fr: Civilité

en: First Name
fr: Prénom

en: Middle Name
fr: Deuxième prénom

en: Last Name
fr: Nom

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Display name:
fr: Nom affiché :

en: Title:
fr: Titre :

en: Organization:
fr: Organisation :

en: PO box:
fr: Boîte postale :

en: City:
fr: Ville :

en: State:
fr: État :

en: ZIP code:
fr: Code postal :

en: Country:
fr: Pays :

en: Home telephone:
fr: Téléphone personnel :

en: Work telephone:
fr: Téléphone professionnel :

en: Mobile telephone:
fr: Téléphone personnel :

en: Fax number:
fr: Numéro de fax:

en: Primary Internet e-mail address
fr: Adresse de courriel principale

en: Internet e-mail aliases
fr: Alias d'adresses de courriel

en: Unable to enter the room to save your message
fr: Impossible d'entrer dans le salon pour sauver votre message

en: Aborting.
fr: Abandon.

en: Could Not decode vcard photo
fr: Impossible de décoder la photo de la vcard

en: Authorization Required
fr: Autorisation requise

en: The resource you requested requires a valid username and password. You could not be logged in: %s
fr: La ressource que vous avez demandée requiert un nom d'usager et un mot de passe valides. Vous n'avez pas été connecté à %s

en: This program was unable to connect or stay connected to the Citadel server.  Please report this problem to your system administrator.
fr: Ce programme n'a pas pu se connecter ou rester connecté au serveur Citadel. SVP informez l'administrateur du système de ce problème.

en: Read More...
fr: En lire plus...

en: '%s' is not a Wiki room.
fr: '%s' n'est pas un salon du type wiki.

en: There is no page called '%s' here.
fr: Il n'y a pas ici de page nommée '%s'.

en: Select the 'Edit this page' link in the room banner if you would like to create this page.
fr: Pour créer cette page, sélectionnez le lien 'Éditer cette page ' dans la bannière du salon.

en: Author
fr: Auteur

en: (show)
fr: (montrer)

en: Current version
fr: Version actuelle

en: (revert)
fr: (annuler)

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Time format
fr: Format horaire

en: From
fr: De

en: Starting date:
fr: date de début:

en: Ending date:
fr: date de fin:

en: Date/time:
fr: Date/heure

en: Notes:
fr: Notes :

en: previous
fr: précédent

en: next
fr: suivant

en: Week
fr: Semaine

en: Hours
fr: Heures

en: Subject
fr: Objet

en: Ongoing event
fr: Évènement en cours

en: edit
fr: modifier

en: I don't know how to display
fr: Je ne sais pas comment afficher

en: (no subject)
fr: (pas d'objet)

en: The queue is empty.
fr: La file d'attente est vide.

en: You do not have permission to view this resource.
fr: Vous n'avez pas accès à cette ressource.

en: Customize the icon bar
fr: Personnalisation du menu

en: Display icons as:
fr: Afficher les entrées du menu comme:

en: pictures and text
fr: icônes et textes

en: pictures only
fr: icônes seulement

en: text only
fr: textes seulement

en: Select the icons you would like to see displayed in the 'icon bar' menu on the left side of the screen.
fr: Sélectionnez les icônes que vous souhaitez afficher dans le menu situé à gauche de l'écran.

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Site logo
fr: Logo du site

en: An icon describing this site
fr: Une icône représentative de ce site

en: Your summary page
fr: Votre tableau de bord

en: Mail (inbox)
fr: Courrier (boîte de réception)

en: A shortcut to your email Inbox
fr: Raccourci vers votre boîte de réception

en: Your personal address book
fr: Votre carnet d'adresses personnel

en: Your personal notes
fr: Vos notes personnelles

en: A shortcut to your personal calendar
fr: Raccourci vers votre agenda personnel

en: Tasks
fr: Tâches

en: A shortcut to your personal task list
fr: Raccourci vers votre liste de tâches personnelles

en: Rooms
fr: Salons

en: Clicking this icon displays a list of all accessible rooms (or folders) available.
fr: La liste des paliers et de tous les salons accessibles

en: Who is online?
fr: Qui est connecté ?

en: Clicking this icon displays a list of all users currently logged in.
fr: La liste de tous les usagers connectés

en: Chat
fr: Clavardage

en: Clicking this icon enters real-time chat mode with other users in the same room.
fr: Clavarder avec les autres personnes présentes dans ce salon.

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Access to the complete menu of Citadel functions.
fr: Accès à l'ensemble des fonctions de Citadel.

en: Citadel logo
fr: Logo de Citadel

en: Displays the 'Powered by Citadel' icon
fr: Affiche l'icône 'Powered by Citadel'

en: System Administration Menu
fr: Menu d'administration du système

en: Room Admin Menu
fr: Menu d'amdinistration des salons

en: Local host aliases
fr: Pseudonymes de l'hôte local

en: Directory domains
fr: Domaines des annuaires

en: Smart hosts
fr: Serveurs de relais

en: Fallback smart hosts
fr: Serveurs de relais

en: Notification hosts
fr: Hôtes de notification

en: RBL hosts
fr: Serveurs de listes noires

en: SpamAssassin hosts
fr: Serveurs SpamAssassin

en: ClamAV clamd hosts
fr: Hôte du démon ClamAV

en: Masqueradable domains
fr: Domaines non distribués localement

en: Changes made on this screen will not take effect until you restart the Citadel server.
fr: Les changements effectués à partir de cet écran ne seront effectifs qu'après un redémarrage du serveur Citadel.

en: Network services
fr: Services réseau

en: XMPP (Jabber) client to server port (-1 to disable)
fr: Port d'écoute du client XMPP POP3 (-1 pour désactiver ce service)

en: XMPP (Jabber) server to server port (-1 to disable)
fr: Port d'écoute XMPP (Jabber) (-1 pour désactiver ce service)

en: Advanced server fine-tuning controls
fr: Réglages avancés du serveur

en: Maximum message length
fr: Longueur maximum des messages

en: Server connection idle timeout (in seconds)
fr: Limite de temps d'inactivité d'une connexion au serveur (en secondes)

en: Network run frequency (in seconds)
fr: Fréquenece de lancement du réseau (en secondes)

en: Maximum concurrent sessions (0 = no limit)
fr: Nombre de sessions simultanées (pas de limite = 0)

en: Minimum number of worker threads
fr: Nombre minimum de processus

en: Maximum number of worker threads
fr: Nombre maximum de processus

en: Automatically delete committed database logs
fr: Supprimer automatiquement les journaux validés des bases de données

en: Create a new room
fr: Créer un nouveau salon

en: Name of room:
fr: Nom du salon :

en: Resides on floor:
fr: Réside sur le palier :

en: Default view for room:
fr: Vue par défaut de ce salon :

en: Type of room:
fr: Type de salon :

en: Public (automatically appears to everyone)
fr: Public (est visible de tous les usagers)

en: Private - hidden (accessible to anyone who knows its name)
fr: Privé - caché (accessible à quiconque connaît son nom)

en: Private - require password:
fr: Privé - le mot de passe est requis :

en: Private - invitation only
fr: Privé - seulement sur invitation

en: Personal (mailbox for you only)
fr: Personnel (une boîte aux lettres pour vous seulement)

en: Create new room
fr: Créez un nouveau salon

en: Log off
fr: Déconnexion

en: Log in again
fr: Se connecter à nouveau

en: Zap (forget/unsubscribe) the current room
fr: Sauter (mettre de côté) le salon courant

en: If you select this option,
fr: Si vous séléctionnez cette option,

en: will disappear from your room list.  Is this what you wish to do?
fr: va disparaitre de se salon. Est-ce ce que vous désirez ?

en: Zap this room
fr: Mettre de côté ce salon

en: WARNING: You have JavaScript disabled in your web browser.  Many functions of this system will not work properly.
fr: ATTENTION: JavaScript est désactivé dans votre navigateur. Plusieurs fonctionnalités du système ne seront pas disponibles.

en: User name
fr: Nom d'usager

en: Room
fr: Salon

en: From host
fr: Machine d'origine

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Loading messages from server, please wait
fr: Chargement en cours des messages depuis les serveurs. SVP patientez.

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Move
fr: Déplacer

en: Copy
fr: Copier

en: Print
fr: Imprimer

en: (send outbound mail to these hosts only when direct delivery fails)
fr: (Envoyer les mails sortant à ces hôtes uniquement lorsque l'envoi échoue)

en: Zapped (forgotten) rooms
fr: Salons mis de côté (sautés)

en: Click on any room to un-zap it and goto that room.
fr: Cliquer sur n'importe quel salon pour le réactiver et aller à ce salon

en: You have one or more instant messages waiting, but the Citadel Instant Messenger window failed to open.  This is probably because you have a popup blocker installed.  Please configure your popup blocker to allow popups from this site if you wish to receive instant messages.
fr: Vous avez un ou plusieurs messages instantanés en attente, mais il est impossible d'ouvrir une fenêtre de lecture. Le blocage des pop-ups intempestives est probablement activé, SVP configurez votre navigateur pour les autoriser (au moins pour Citadel) si vous souhaitez lire les messages instantanés.

en: Change your preferences and settings
fr: Changer vos préférences et options

en: Update your contact information
fr: Mettre à jours vos données personnelles

en: Change your password
fr: Changez votre mot de passe

en: Enter your 'bio'
fr: Entrer votre 'biographie'

en: Edit your online photo
fr: Poser votre portrait

en: View/edit server-side mail filters
fr: Éditer les filtres de courriels

en: Edit your push email settings
fr: Éditer les paramètres pour faire suivre les courriels.

en: Manage your OpenIDs
fr: Gérer vos OpenIDs

en: The citadel server has to be restarted. It will be back in a minute.
fr: Le serveur Citadel doit redémarrer. Il sera de nouveau en service dans une minute

en: View
fr: Voir

en: Download
fr: Télécharger

en: Global Configuration
fr: Configuration générale

en: User account management
fr: Gestion des comptes d'usagers

en: Shutdown Citadel
fr: Arrêter Citadel

en: Rooms and Floors
fr: Salons et paliers

en: Go to a hidden room
fr: Allez à un salon caché

en: If you know the name of a hidden (guess-name) or passworded room, you can enter that room by typing its name below.  Once you gain access to a private room, it will appear in your regular room listings so you don‘t have to keep returning here.
fr: Si vous connaissez le nom caché (devinez le nom) ou le mot de passe d'un salon caché, vous pouvez entrer dans ce salon en saisissant son nom ci-dessous. Une fois que vous aurrez rejoint le salon privé, elle apparaîtra dans la liste de vos salons habituels, de sorte à ce que vous n'ayez plus besoin de revenir ici.

en: Enter room name:
fr: Écrivez le nom du salon :

en: Enter room password:
fr: Écrivez le mot de passe pour accéder au salon :

en: Go there
fr: Aller là

en: from
fr: de

en: to
fr: à

en: CC:
fr: Copie conforme :

en: Subject:
fr: Objet :

en: Push Email
fr: Transfert du courrier

en: Funambol server host (blank to disable)
fr: Nom d'hôte du serveur Funambol (laisser vide pour désactiver)

en: Funambol server port
fr: Numéro de port de Funambol

en: Funambol sync source
fr: Source de synchronisation Funambol

en: Funambol auth details (user:pass)
fr: Détails d'authentification Funambol (user:pass)

en: Tree (folders) view
fr: Vue en arborescence

en: Table (rooms) view
fr: Vue en tableaux

en: 12 hour (am/pm)
fr: 12 heures (am/pm)

en: 24 hour
fr: 24 heures

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: No signature
fr: Pas de signature

en: Full-functionality
fr: Pleines fonctionnalités

en: Safe mode
fr: Mode sûr

en: Safe mode is less intensive on your web browser, but not as fully featured.
fr: Le mode sûr est moins contraignant pour votre navigateur, mais pas aussi complet.

en: Change
fr: Changer

en: Preferences and settings
fr: Préférences et options

en: (URLS for notifications when users receive new mails; )
fr: (URLS pour la notification lorsque les utilisateurs reçoivent de nouveaux emails; )

en: Syntax: Notificationtemplatename:http[s]://user:password@hostname/path
fr: Syntaxe: nomdumodeldenotification:http[s]://utilisateur:motdepasse@hostname/chemin

en: Basic commands
fr: Commandes de base

en: Your info
fr: Vos informations

en: Advanced room commands
fr: Commandes avancées des salons

en: Edit user account:
fr: Modifier ce compte :

en: User name:
fr: Identifiant :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Permission to send Internet mail
fr: Permission d'envoyer des courriels vers Internet

en: Number of logins
fr: Nombres de connexions

en: Messages submitted
fr: Messages soumis

en: Access level
fr: Niveau d'accès

en: User ID number
fr: Identifiant numérique de l'usager

en: Date and time of last login
fr: Date et heure de la dernière connexion

en: Auto-purge after this many days
fr: Purge automatique après ce nombre de jours

en: POP3 listener port (-1 to disable)
fr: Port d'écoute de POP3 (-1 pour désactiver ce service)

en: POP3 over SSL port (-1 to disable)
fr: Port POP3 sécurisé via SSL (-1 pour désactiver)

en: POP3 fetch frequency in seconds
fr: Fréquence de récupération POP3 en secondes

en: POP3 fastest fetch frequency in seconds
fr: Fréquence de récupération POP3 la plus rapide en secondes

en: View the outbound SMTP queue
fr: Voir la queue SMTP sortante

en: Refresh this page
fr: Actualiser cette page

en: Message to your Users:
fr: Message aux usagers:

en: Message expire policy
fr: Politique d'expiration des messages

en: Access controls
fr: Contrôles d'accès

en: Sharing
fr: Partage

en: Mailing list service
fr: Service des listes de diffusion

en: Remote retrieval
fr: Récupération à distance

en: Your icon bar has been updated. Please select any of its choices to continue.
fr: Votre barre d'icônes à été mise à jour. Veuillez séléctionner une option pour continuer.

en: You may need to force refresh (SHIFT-F5)> in order for changes to take effect
fr: Vous devriez forcer un rafraîchissement (MAJ-F5) pour que les changements prennent effets

en: General site configuration items
fr: Éléments de configuration générale du site

en: Change Login Logo
fr: Changer le logo de connexion

en: Change Logout Logo
fr: Changer le logo de déconnexion

en: Node name
fr: Nom du nœud

en: Fully qualified domain name
fr: Nom de domaine pleinement qualifié

en: Human-readable node name
fr: Nom du nœud lisible pour un usager

en: Telephone number
fr: Numéro de téléphone

en: Paginator prompt (for text mode clients)
fr: Invite du paginateur (pour les clients en mode texte)

en: Geographic location of this system
fr: Localisation géographique de ce serveur

en: Name of system administrator
fr: Nom de l'administrateur du système

en: Default timezone for unzoned calendar items
fr: Fuseau horaire par défaut des événements de l'agenda sans mention du fuseau

en: Add a new node
fr: Ajouter un nouveau nœud

en: Shared secret
fr: Code secret partagé

en: Host or IP address
fr: Hôte ou adresse IP

en: Port number
fr: Numéro de port

en: Add node?
fr: Ajouter un noeud ?

en: (kill)
fr: (supprimer)

en: Edit configuration
fr: Modifier la configuration

en: Edit address book entry
fr: Modifier un contact du carnet d'adresse

en: Minutes
fr: minutes

en: active
fr: actif

en: (Edit)
fr: (Edition)

en: (Delete)
fr: (Supprimer)

en: No new messages.
fr: Pas de nouveaux messages

en: New start page
fr: En faire ma nouvelle page d'accueil

en: Your start page has been changed.
fr: Votre page d'accueil à été changée.

en: (Note: this does not change your browser's home page. It changes the page you begin on when you log on to
fr: (Note: ceci ne changera pas la page d'accueil de votre navigateur, mais seulement celle que vous obtiendrez dès votre connexion.

en: Post a comment
fr: Poster un commentaire

en: Confirm delete
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure you want to delete
fr: Êtes vous sur de vouloir supprimer

en: Add, change, delete user accounts
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des comptes

en: (hosts running the ClamAV clamd service)
fr: (hôtes sur lesquels fonctionne le service ClamAV)

en: Send
fr: Envoyer

en: Restart Citadel
fr: Redémarrer Citadel

en: from
fr: de

en: Anonymous
fr: Messages anonymes

en: in
fr: dans

en: To:
fr: À :

en: BCC:
fr: Copie cachée à :

en: Subject (optional):
fr: Objet (facultatif) :

en: --- forwarded message ---
fr: --- message transféré ---

en: Post message
fr: Poster le message

en: Save to Drafts
fr: Sauvegarde comme brouillon

en: Attachments:
fr: Documents joints :

en: Delete this message?
fr: Détruire ce message ?

en: Search:
fr: Recherche

en: Server command results
fr: Résultat de la commande serveur

en: Enter another command
fr: Entrer une autre commande

en: Return to menu
fr: Retour au menu

en: Users currently on
fr: Usagers actuellement dans

en: User profile
fr: Profil usager

en: Click here to send an instant message to
fr: Clickez ici pour envoyer un message instantané à

en: Pictures in
fr: Images dans

en: Edit or delete users
fr: Modifier ou supprimer des usagers.

en: You need to be aide to view this.
fr: Vous n'avez pas accès à cette ressource.

en: Add users
fr: Ajouter des usagers

en: Edit or Delete users
fr: Modifier ou supprimer des usagers.

en: Please wait while the Citadel server is restarted...
fr: S'il vous plaît, patientez pendant que le serveur Citadel redémarre...

en: User list for
fr: Liste des utilisateur pour

en: User Name
fr: Identifiant

en: Number
fr: Numéro

en: Access Level
fr: Niveau d'accès

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: Total Logins
fr: Nombre total de connexions

en: Total Posts
fr: Nombre de messages

en: Loading
fr: Chargement

en: Your OpenID
fr: Votre OpenID

en: was successfully verified.
fr: A été vérifié avec succès

en: However, the user name
fr: Malgrès, le nom d'utilisateur

en: conflicts with an existing user.
fr: Conflits avec un utilisateur existant

en: Please specify the user name you would like to use.
fr: SVP précisez le nom d'usager que vous souhaitez utiliser.

en: Exit
fr: Quitter

en: Message expire policy for this room
fr: Politique d'expiration des messages de ce salon

en: Use the default policy for this floor
fr: Utiliser la politique par défaut pour ce palier

en: Never automatically expire messages
fr: Les messages n'expirent jamais automatiquement

en: Expire by message count
fr: Expiration des messages en fonction du compte

en: Expire by message age
fr: Expiration des messages en fonction de l'âge

en: Number of messages or days:
fr: Nombre de messages ou de jours :

en: Message expire policy for this floor
fr: Règles d'expiration des messages de ce palier

en: Use the system default
fr: Utiliser la configuration par défaut

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Attach file
fr: Joindre un fichier

en: Remove
fr: Supprimer

en: Indexing and Journaling
fr: Indexation et journalisation

en: Warning: these facilities are resource intensive.
fr: Attention: ces fonctionnalités sont très exigeantes en ressources.

en: Enable full text index
fr: Activer l'indexation de tout le texte

en: Perform journaling of email messages
fr: Procéder à la journalisation des messages de courrier électronique

en: Perform journaling of non-email messages
fr: Procéder à la journalisation des autres messages (sauf courriel)

en: Email destination of journalized messages
fr: Adresse courriel de destination des messages journalisés

en: Files available for download in
fr: Les fichiers sont téléchargeables à partir de

en: Upload a file:
fr: Téléverser un fichier

en: Upload
fr: Télécharger

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Size
fr: Taille

en: Content
fr: Contenu

en: Description
fr: Description :

en: This installation of Citadel was built without support for server-side mail filtering.<br>Please contact your system administrator if you require this feature.<br>
fr: Cette installation de Citadel a été construite sans support du filtrage des mail côté serveur.<br>SVP contactez votre administrateur si vous avez besoin de cette fonction.<br>

en: new of
fr: Nouveau depuis

en: Select page:
fr: Sélectionner la page :

en: Retrieve messages from these remote POP3 accounts and store them in this room:
fr: Récupérer les messages de comptes POP3 distants et les stocker dans ce salon :

en: Remote host
fr: Serveurs de relais

en: Keep messages on server?
fr: Garder les messages sur le serveur?

en: Interval
fr: Intervalle

en: Add
fr: Ajouter

en: Fetch the following RSS feeds and store them in this room:
fr: Récupérer les flux RSS suivants et les stocker dans ce salon :

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: To create a new user account, enter the desired user name in the box below and click 'Create'.
fr: Pour créer un nouveau compte d'usager, entrez son identifiant dans le champ de saisie ci-après et cliquez sur 'Créer'.

en: New user:
fr: Nouvel usager :

en: Create
fr: Créer

en: (domains mapped with the Global Address Book)
fr: (domaines référencés dans l'annuaire principal)

en: List of Wiki pages
fr: Liste des pages Wiki

en: (remove)
fr: (enlever)

en: The users listed below have access to this room. To remove a user from the access list, select the user name from the list and click 'Kick'.
fr: Les utilisateurs suivant ont accès au salon. Pour supprimer un utilisateur de la liste d'accès, sélectionnez l'utilisateur et clickez 'éjecter'.

en: Kick
fr: Éjecter

en: To grant another user access to this room, enter the user name in the box below and click 'Invite'.
fr: Pour accorder l'accès à ce salon à un usager, entrer son identifiant dans le champ de saisie ci-dessous et cliquer sur 'Inviter'.

en: Invite:
fr: Inviter :

en: Invite
fr: Inviter

en: User
fr: Usager

en: Users
fr: Usagers

en: To edit an existing user account, select the user name from the list and click 'Edit'.
fr: Pour modifier un compte, sélectionnez l'identifiant de ce compte dans la liste puis cliquez 'Éditer'.

en: Delete user
fr: Supprimer un usager

en: Delete this user?
fr: Supprimer cet usager ?

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: (hosts running the SpamAssassin service)
fr: (hôtes sur lesquels fonctionne le service SpamAssassin)

en: When new mail arrives:
fr: Quand un nouveau mail arrive :

en: Leave it in my inbox without filtering
fr: Le laisser dans ma boîte aux lettres sans le filtrer

en: Filter it according to rules selected below
fr: Le filtrer en lui appliquant les règles ci-dessous

en: Filter it through a manually edited script (advanced users only)
fr: Le filtrer au travers d'un script créé manuellement (pour les usagers avancés seulement)

en: Your incoming mail will not be filtered through any scripts.
fr: Vos courriels ne seront filtrés par aucun scripts.

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: The currently active script is:
fr: le script actif est :

en: Add or delete scripts
fr: Éditer ou supprimer des usagers.

en: Configure the LDAP connector for Citadel
fr: Configuration du connecteur LDAP

en: NOTE: This Citadel server has been built without LDAP support.  These options will have no effect.
fr: NOTE: Ce serveur Citadel a été mis en fonction sans prise en charge de LDAP. Ces options n'auront aucun effet.

en: Host name of LDAP server (blank to disable)
fr: Nom d'hôte du serveur d'annuaire LDAP (laisser vide pour désactiver)

en: Port number of LDAP server (blank to disable)
fr: Numéro du port LDAP (laisser vide pour désactiver)

en: Base DN
fr: DN de base

en: Bind DN
fr: DN d'association

en: Password for bind DN
fr: Mot de passe du DN d'association

en: Edit or delete this room
fr: Éditer ou supprimer ce salon

en: Go to a 'hidden' room
fr: Rejoindre un salon 'caché'

en: Zap (forget) this room
fr: Sauter (mettre de côté) ce salon

en: List all forgotten rooms
fr: Liste de tous les salons mis de côté

en: Message ID
fr: Référence du messages

en: Date/time submitted
fr: Date et heure de soumission

en: Next attempt
fr: Prochain essait

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Reading #
fr: Lecture #

en: oldest to newest
fr: du plus ancien au plus récent

en: newest to oldest
fr: du plus récent au plus ancien

en: Please wait while your users are being paged, the citadel server will be restarted after that...
fr: S'il vous plait patientez pendant que Citadel informe les usagers, le serveur redémarrera ensuite...

en: Edit
fr: Éditer (?)

en: Reply
fr: Répondre

en: ReplyQuoted
fr: Répondre en citant

en: ReplyAll
fr: Répondre à tous

en: Forward
fr: Faire suivre

en: Headers
fr: Entêtes

en: Edit site-wide configuration
fr: Modifier la configuration générale du site

en: Domain names and Internet mail configuration
fr: Configuration des noms de domaine et du courrier électronique

en: Configure replication with other Citadel servers
fr: Configurer la réplication avec d'autres serveurs Citadel

en: Powered by Citadel
fr: Motorisé par Citadel

en: Language:
fr: Langue :

en: Go to your email inbox
fr: Vers votre boîte de réception de courriels

en: Mail
fr: Courriel

en: Go to your personal calendar
fr: Vers votre agenda personnel

en: Go to your personal address book
fr: Vers votre carnet d'adresses personnel

en: Go to your personal notes
fr: Vers vos notes personnelles

en: Go to your personal task list
fr: Vers votre liste des tâches personnelles

en: List all your accessible rooms
fr: Liste de tous les salons qui vous sont accessibles

en: See who is online right now
fr: Voir qui est connecté en ce moment

en: Online users
fr: Usagers en ligne

en: Advanced Options Menu: Advanced Room commands, Account Info, and Chat
fr: Options avancées de gestion des salons, des comptes et du clavardage

en: Advanced
fr: Admin et préférences

en: Room and system administration functions
fr: Commandes d'administration des salons et du système

en: customize this menu
fr: personnaliser ce menu

en: Log in
fr: Connexion

en: switch to room list
fr: passer aux salons

en: switch to menu
fr: passer au menu

en: My folders
fr: Mes répertoires

en: IMAP listener port (-1 to disable)
fr: Port d'écoute IMAP (-1 pour désactiver ce service)

en: IMAP over SSL port (-1 to disable)
fr: Port IMAP sécurisé via SSL (-1 pour désactiver)

en: Keep original from headers in IMAP
fr: Conserver les entêtes originaux avec IMAP

en: Image upload
fr: Image téléchargée

en: You can upload an image directly from your computer
fr: Vous pouvez télécharger une image directement depuis votre ordinateur

en: Please select a file to upload:
fr: Sélectionner un fichier à transférer :

en: Reset form
fr: Réinitialiser le formulaire

en: List subscription
fr: Abonnement à la liste

en: List subscribe/unsubscribe
fr: Abonnement/désabonnement à la liste

en: Confirmation request sent
fr: Requête de confirmation envoyée.

en: You are subscribing
fr: Vous vous inscrivez

en:  to the
fr:  à

en:  mailing list.
fr:  liste de distribution

en: The listserver has sent you an e-mail with one additional Web link for you to click on to confirm your subscription.
fr: Le listserver vous a envoyé un email avec un lien Internet supplémentaire que vous pourrez cliquer pour confirmer votre inscription.

en: This extra step is for your protection, as it prevents others from being able to subscribe you to lists without your consent.
fr: Cette étape supplémentaire est là pour votre protection, dans la mesure où elle ne permet pas à d'autres de vous inscrire à des listes sans votre consentement.

en: Please click on the link which is being e-mailed to you and your subscription will be confirmed.
fr: Veuillez clicker sur le lien qui vous à été envoyé par email, afin de valider votre inscription.

en: Go back...
fr: Retour...

en: ERROR
fr: ERREUR

en: You are unsubscribing
fr: Vous vous inscrivez

en: from the
fr: De

en: mailing list.
fr: liste de distribution

en: The listserver has sent you an e-mail with one additional Web link for you to click on to confirm your unsubscription.
fr: Le listserver vous a envoyé un email avec un lien Internet supplémentaire que vous pourrez cliquer pour confirmer votre inscription.

en: This extra step is for your protection, as it prevents others from being able to unsubscribe you from lists without your consent.
fr: Cette étape supplémentaire vise à vous protéger, elle évite que d'autres usagers puissent se désinscrire à vos listes sans votre consotement.

en: Please click on the link which is being e-mailed to you and your unsubscription will be confirmed.
fr: Veuillez clicker sur le lien qui vous à été envoyé par email, afin de valider votre désinscription.

en: Back...
fr: Retour...

en: Confirmation successful!
fr: Confirmation réussie

en: Confirmation failed.
fr: Confirmation échoué

en: This could mean one of two things:
fr: Cela peut signifier une des deux options:

en: You waited too long to confirm your subscribe/unsubscribe request (the confirmation link is only valid for three days)
fr: Vous avez attendu trop longtemps pour valider votre demande d'inscription/désinscription (le mail de confirmation n'est valable que pendant trois jours)

en: You have <i>already</i> successfully confirmed your subscribe/unsubscribe request and are attempting to do it again.
fr: Vous avez <i>déjà</i> confirmé votre demande d'inscription/désinscription et êtes en train d'essayer à nouveau de le faire.

en: The error returned by the server was:
fr: L'erreur retourné par le serveur est:

en: Name of list:
fr: Nom de la liste :

en: Your e-mail address:
fr: Votre adresse mail

en: (If subscribing) preferred format:
fr: (en cas d'inscription) format préféré:

en: One message at a time
fr: Un message à la fois

en: When you attempt to subscribe or unsubscribe to a mailing list, you will receive an e-mail containing one additional web link to click on for final confirmation.
fr: Lors que vous essayez de vous inscrire ou de vous désinscrire à une liste d'envoie, vous allez recevoir un email contenant un lien Internet supplémentaire que vous devrez cliquer pour la confirmation finale.

en: This extra step is for your protection, as it prevents others from being able to subscribe or unsubscribe you to lists.
fr: Cette étape supplémentaire est là pour votre protection, dans la mesure où elle permet d'éviter que d'autres puissent vous inscrire ou vous désinscrire de listes.

en: name of room:
fr: nom de la salle:

en: If private, cause current users to forget room
fr: Si ce salon est privé, cela force les usagers à le sauter

en: Preferred users only
fr: Réservé aux usagers privilégiés

en: Read-only room
fr: Salon en lecture seulement

en: All users allowed to post may also delete messages
fr: Tous les usagers autorisés à poster peuvent aussi supprimer les messages

en: File directory room
fr: Dépot de fichiers

en: Directory name:
fr: Nom du répertoire :

en: Uploading allowed
fr: Téléversement autorisé

en: Downloading allowed
fr: Téléchargement autorisé

en: Visible directory
fr: Répertoire visible

en: Network shared room
fr: Salon partagé via le réseau

en: Permanent (does not auto-purge)
fr: Permanent (pas de purge automatique des contenus)

en: Subject Required (Force users to specify a message subject)
fr: L'objet est requis (les usagers sont obligés de remplir ce champ)

en: Anonymous messages
fr: Messages anonymes

en: No anonymous messages
fr: Pas de messages anonymes

en: All messages are anonymous
fr: Tous les messages sont anonymes

en: Prompt user when entering messages
fr: Invite l'utilisateur à la saisie de message

en: Room aide:
fr: Administrateur

en: Delete this entry?
fr: Supprimer cette entrée ?

en: Not shared with
fr: Pas de partage avec

en: Shared with
fr: Partagé avec

en: Remote node name
fr: Nom du nœud distant

en: Remote room name
fr: Nom du salon distant

en: Add/change/delete floors
fr: Ajouter / modifier / supprimer un palier

en: Floor number
fr: Numéro de palier

en: Floor name
fr: Nom du palier

en: Number of rooms
fr: Nombre de salons

en: Floor CSS
fr: CSS du palier

en: Create new floor
fr: Créer un nouveau palier

en: Move rule up
fr: Monter la règle

en: Move rule down
fr: Descendre la règle

en: Delete rule
fr: Supprimer une règle

en: If
fr: Si

en: To or Cc
fr: À ou Copie

en: Reply-to
fr: Répondre à

en: Envelope From
fr: Enveloppe De

en: Envelope To
fr: Enveloppe À

en: Message size
fr: Taille du message

en: All
fr: Tous

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: matches
fr: correspond à

en: does not match
fr: ne correspond pas à

en: (All messages)
fr: (Tous les messages)

en: is larger than
fr: est plus grand que

en: is smaller than
fr: est plus petit que

en: bytes
fr: octets

en: Keep
fr: Garder

en: Discard silently
fr: Supprimer sans avis

en: Reject
fr: Rejeter

en: Move message to
fr: Déplacer ce message vers

en: Forward to
fr: Faire suivre

en: Vacation
fr: Absence

en: and then
fr: et ensuite

en: continue processing
fr: (en cours)

en: (domains for which this host receives mail)
fr: (domaines pour lesquels cet hôte reçoit du courrier)

en: Network configuration
fr: Configuration réseau

en: Currently configured nodes
fr: Nœuds actuellement configurés

en: (delete floor)
fr: (supprimer le palier)

en: (edit graphic)
fr: (éditer le graphisme)

en: Change name
fr: Renommer

en: Change CSS
fr: Changer la feuille CSS

en: Configure automatic expiry of old messages
fr: Configurer l'expiration automatique des anciens messages

en: These settings may be overridden on a per-floor or per-room basis.
fr: Ces options peuvent être modifiées individuellement par palier ou par salon.

en: Hour to run database auto-purge
fr: Heure de démarrage des purges automatiques

en: Default message expire policy for public rooms
fr: Règles d'expiration par défaut des messages dans un salon public

en: Default message expire policy for private mailboxes
fr: Règles d'expiration par défaut des messages dans une boîte aux lettres privée

en: Same policy as public rooms
fr: Mêmes règles que dans les salons publics

en: Default user purge time (days)
fr: Délai de purge par défaut pour cet usager (jours)

en: Default room purge time (days)
fr: Délai de purge de ce salon (en jours)

en: Are you sure you want to delete this room?
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer ce salon ?

en: Delete this room
fr: Supprimer ce salon

en: Set or change the icon for this rooms banner
fr: Définir ou changer l'icône de ce salon

en: Edit this rooms Info file
fr: Editer les informations de ce salon

en: Enter a server command
fr: Entrer une commande serveur

en: This screen allows you to enter Citadel server commands which are not supported by WebCit.  If you do not know what that means, then this screen will not be of much use to you.
fr: Cet écran vous permet d'entrer directement des commandes textuelles qui ne sont pas supportées par l'interface web de Citadel. Si vous ne savez pas trop à quoi cela correspond, cette facilité n'est pas faite pour vous.

en: Enter command:
fr: Entrer une commande :

en: Detected host header is
fr: L'en-tête de l'hôte detecté est

en: Unshare
fr: Arrêter le partage

en: (hosts running a Realtime Blackhole List)
fr: (hôtes sur lesquels fonctionne une liste noire en temps réel)

en: Access controls and site policy settings
fr: Contrôles des accès et mise en place des règles de fonctionnement

en: Allow aides to zap (forget) rooms
fr: Permettre aux administrateurs de sauter (mettre de côté) des salons

en: Quarantine messages from problem users
fr: Messages d'usagers à problème mis en quarantaine

en: Name of quarantine room
fr: Nom du salon de quarantaine

en: Name of room to log pages
fr: Nom du salon pour enregistrer les alertes

en: Authentication mode
fr: Mode d'authentification

en: Self contained
fr: contient

en: Allow anonymous guest access
fr: Authoriser les accès client anonymes

en: Master user name (blank to disable)
fr: Nom de l'administrateur (laisser vide pour désactiver)

en: Master user password
fr: Mot de passe de l'administrateur

en: Initial access level for new users
fr: Niveau d'accès initial des nouveaux usagers

en: Access level required to create rooms
fr: Niveau d'accès requis pour créer des salons

en: Automatically grant room-aide status to users who create private rooms
fr: Les usagers qui créent des salons privés se voient accordé le statut d'administrateurs de ces salons.

en: Automatically grant room-aide status to users who create BLOG rooms
fr: Donner automatiquement le statut "aide au salon" aux créateurx de salons BLOG

en: Restrict access to Internet mail
fr: Limiter l'accès au courrier électronique

en: Disable self-service user account creation
fr: Désactiver le libre-service de création de compte d'usager

en: Hint: do not select both!
fr: Conseil: ne pas séléctionner les deux

en: Require registration for new users
fr: L'enregistrement est requis pour les nouveaux usagers

en: Add, change, or delete floors
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des paliers

en: View as:
fr: Voir comme

en: Delete this note?
fr: Supprimer cette note ?

en: Logged in as
fr: Connecté en tant que

en: Not logged in.
fr: Non connecté.

en: You must be logged in to access this page.
fr: Vous devez être connecté pour accéder à cette page.

en: Log in using a user name and password
fr: Se connecter en utilisant identifiant et mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: New user?  Register now
fr: Nouvel utilisateur? Inscrivez-vous maintenant

en: enter the name and password you wish to use, and click &quot;New User.&quot;
fr: entrez l'identifiant et le mot de passe que vous souhaitez utiliser et cliquez sur &quot;Nouvel usager.&quot;

en: Log in using OpenID
fr: Se connecter en utilisant OpenID

en: OpenID URL:
fr: adresse OpenID :

en: Log in using Google
fr: Connection en utilisant Google

en: Log in using Yahoo
fr: Connection en utilisant Yahoo

en: Log in using AOL or AIM
fr: Connection en utilisant AOL ou AIM

en: Enter your AOL or AIM screen name:
fr: Saisissez votre nom d'utilisateur AOL ou AIM:

en: Please wait
fr: S'il vous plaît, patientez pendant

en: Add a new script
fr: Ajouter un nouveau nœud

en: To create a new script, enter the desired script name in the box below and click 'Create'.
fr: Pour créer un nouveau script, entrez un nom dans le champ de saisie ci-après et cliquez sur 'Créer'.

en: Script name:
fr: Nom du script :

en: Edit scripts
fr: Éditer les scripts

en: Return to the script editing screen
fr: Revenir au formulaire d'édition du script

en: Delete scripts
fr: Supprimer des scripts

en: To delete an existing script, select the script name from the list and click 'Delete'.
fr: Pour détruire un script existant, sélectionnez son nom dans la liste puis cliquez 'Supprimer ce script'.

en: Restart Now
fr: Redémarrer maintenant

en: Restart after paging users
fr: Rédémarrer après avoir bippé les utilisateurs

en: Restart when all users are idle
fr: Redémarrage lorsque tous les usagers sont inactifs

en: Configure Push Email
fr: Configurer le transfert du courrier

en: Push email and SMS settings
fr: Faire suivre les courriels et paramétrages SMS

en: If your administrator has enabled the functionality, Citadel can notify a Funambol server that you haved recieved new email and automatically syncronize any devices you have with the Funambol client installed.
fr: Si votre administrateur a installé cette fonctionnalité, Citadel peut notifie à un serveur Funambol que vous avez reçu des nouveaux courrier et permettre la synchronisation automatique avec n'importe quel périphérique où un client Funambol est installé.

en: Alternatively, if the administrator has configured it, Citadel can send a text message to you when new mail arrives.
fr: Alternativement, si l'administrateur l'a configuré, Citadel peut envoyer un message textuel lorsqu'un nouveau mail est arrivé.

en: Notify Funambol server
fr: Notifier le serveur Funambol

en: Send a text message to...
fr: Envoyer un message texte à ...

en: (Use international format, without any leading zeros, spaces or hypens, like +61415011501)
fr: (Utiliser le format international, sans zéros au début ni espaces ou ponctuation, comme +61415011501)

en: Use custom notification scheme configured by your Admin
fr: Utilisez les schéma de nothifications personnalisé par votre administrateur

en: Don‘t send any notifications
fr: Ne pas envoyer de nothifications

en: powered by
fr: propulsé par

en: SMTP MTA port (-1 to disable)
fr: Port SMTP  (-1 pour désactiver ce service)

en: SMTP MSA port (-1 to disable)
fr: Port SMTP MSA (-1 pour désactiver)

en: SMTP over SSL port (-1 to disable)
fr: Port SMTP sécurisé via SSL (-1 pour désactiver)

en: Perform RBL checks upon connect instead of after RCPT
fr: Effectuer un test RBL à la connexion plutôt qu'après réception.

en: Flag message as spam, instead of rejecting it
fr: Marquer les messages comme spam au lieu de les rejeter

en: Allow unauthenticated SMTP clients to spoof this sites domains
fr: Autoriser les client SMTP non authentifiés à usurper l'identité des domaine de ce site

en: Correct forged From: lines during authenticated SMTP
fr: Corriger les identifications d'expéditeur (FROM:) contrefaites lors de session SMTP authentifiées.

en: Postfix TCP Dictionary Port
fr: Port du dictionnaire TCP de Postfix

en: -1 to disable
fr: -1 pour désactiver.

en: ManageSieve Port (-1 to disable)
fr: Port d'écoute Sieve (-1 pour désactiver ce service)

en: Site configuration
fr: Configuration du site

en: General
fr: Globale

en: Indexing/Journaling
fr: Indexation / journalisation

en: Access
fr: Accès

en: Directory
fr: Dossier

en: Auto-purger
fr: Purge automatique

en: <i>The contents of this room are being mailed <b>as individual messages</b> to the following list recipients:</i><br><br>
fr: <i>Les contenus de ce salon seront envoyés par email sous forme de <b>messages individuels</b> à la liste de destinataires:</i><br><br>

en: <i>The contents of this room are being mailed <b>in digest form</b> to the following list recipients:</i><br><br>
fr: <i>Les contenus de ce salon seront envoyés par email <b>sous forme de  resumé</b> à la liste de destinataires:</i><br><br>

en: List
fr: Liste

en: Digest
fr: Résumé

en: Add recipients from Contacts or other address books
fr: Ajoutez des destinataires de Contacts ou d'autres carnets d'adresses

en: Allow non-subscribers to mail to this room.
fr: Permettre aux non abonnés de poster dans ce salon.

en: Room post publication needs Admin permission.
fr: Publier dans ce salon nécessite la permission de l'administrateur.

en: Allow self-service subscribe/unsubscribe requests.
fr: Permettre l'inscription et la désinscription en libre service.

en: The URL for subscribe/unsubscribe is:
fr: L'URL pour s'abonner ou se désabonner est :

en: Summary page for
fr: Page récapitulatif de

en: Today&nbsp;on&nbsp;your&nbsp;calendar
fr: Votre&nbsp;agenda&nbsp;d'aujourd'hui

en: Who‘s&nbsp;online&nbsp;now
fr: Qui&nbsp;est&nbsp;en&nbsp;ligne&nbsp;maintenant

en: About&nbsp;this&nbsp;server
fr: À propos de ce serveur

en: You are connected to
fr: Vous êtes connecté à

en: running
fr: en cours d'exécution

en: with
fr: avec

en: server build
fr: build serveur

en: and located in
fr: et situé dans

en: Your system administrator is
fr: Votre administrateur système est

en: Do you really want to kill this session?
fr: Voulez vous vraiment détruire cette session ?

en: Users currently on
fr: Usagers actuellement dans

en: Click on a name to read user info.  Click on
fr: Cliquez sur l'identifiant pour lire les informations publiques de l'usager. Cliquer sur

en: to send an instant message to that user.
fr: Envoyer un message instantané à cet usager.

en: Old messages
fr: Ancients messages

en: New messages
fr: Nouveaux messages

en: Share
fr: Partager

en: (Domains as which users are allowed to masquerade)
fr: (Domaines que les utilisateurs peuvent utiliser)

en: Enter new password:
fr: Entrez un nouveau mot de passe :

en: Enter it again to confirm:
fr: Retapez le pour confirmer :

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Edit your session display
fr: Modifier les propriétés d'affichage de votre session

en: This screen allows you to change the way your session appears in the 'Who is online' listing. To turn off any 'fake' name you've previously set, simply click the appropriate 'change' button without typing anything in the corresponding box.
fr: Cet écran vous permet de changer la façon dont votre session apparaît dans la liste des usagers connectés. Pour éviter qu'un 'pseudonyme' que vous auriez préalablement indiqué ne soit encore visible, cliquez simplement sur le bouton 'changer' sans rien indiquer dans la boîte de saisie correspondante.

en: Room name:
fr: Nom du salon :

en: Change room name
fr: Changer le nom du salon :

en: Host name:
fr: Nom de la machine hôte :

en: Change host name
fr: Changer le nom de la machine hôte

en: Change user name
fr: Changer le nom de l'usager

en: History of edits for this page
fr: Historique des éditions de cette page

en: Confirm move of message
fr: Confirmer le déplacement de ce message

en: Move this message to:
fr: Déplacer ce message vers :

en: Originaly posted in:
fr: Initalement posté dans:

en: List known rooms
fr: Liste des salons connus

en: Where can I go from here?
fr: Où puis-je aller à partir d'ici ?

en: Goto next room
fr: Aller au prochain salon

en: ...with <em>unread</em> messages
fr: ... avec des messages <em>non lus</em>

en: Skip to next room
fr: Passer au salon suivant

en: (come back here later)
fr: Revenir ici plus tard

en: Ungoto
fr: Revenir

en: oops! Back to
fr: oops! Retour à

en: Read new messages
fr: Lire les nouveaux messages

en: ...in this room
fr: ... dans ce salon

en: Read all messages
fr: Lire tous les messages

en: ...old <em>and</em> new
fr: ... anciens <em>et</em> nouveaux

en: Enter a message
fr: Écrire un message

en: (post in this room)
fr: Poster dans ce salon

en: File library
fr: Dépôt des fichiers

en: (List files available for download)
fr: (Liste des fichiers à télécharger)

en: Summary page
fr: Tableau de bord

en: Summary of my account
fr: Informations sur mon compte

en: User list
fr: Liste des usagers

en: (all registered users)
fr: Tous les usagers enregistrés

en: Bye!
fr: Au revoir !

en: (if present, forward all outbound mail to one of these hosts)
fr: (si présent, relayer le courrier sortant via l'un de ces serveurs)

en: View contacts
fr: Voir les contacts

en: Add new contact
fr: Ajouter un nouveau contact

en: Day view
fr: Vue journalière

en: Month view
fr: Vue mensuelle

en: Add new event
fr: Ajouter un événement

en: Calendar list
fr: Agenda

en: View tasks
fr: Voir les tâches

en: Add new task
fr: Ajouter une tâche

en: View notes
fr: Voir les notes

en: Add new note
fr: Ajouter une note

en: Refresh message list
fr: Rafraichir la liste des messages

en: Write mail
fr: Écrire un message

en: Wiki home
fr: Accueil Wiki

en: Edit this page
fr: Modifier cette page

en: History
fr: Hstorique

en: New blog post
fr: Nouvelle publication de blog

en: Leave all messages marked as unread, go to next room with unread messages
fr: Laisser les messages sélectionnés comme non lus, aller au prochain salon  avec des messages non lus.

en: Skip this room
fr: Passer ce salon

en: Mark all messages as read, go to next room with unread messages
fr: Marquer tous les messages comme lus, aller au prochain salon qui contient des messages non lus.

en: Save changes?
fr: Conserver les modifications ?
