WebCit - en to pt translation catalogue (805 entries)

note: * Set to 'unknown' right from the beginning.  Unless we learn * something else, that's what we'll go with.
en: availability unknown
pt: disponibilidade desconhecida

en: free
pt: disponível

en: BUSY
pt: OCUPADO

en: Graphics upload has been cancelled.
pt: Upload de gráficos foi cancelado.

en: You didn't upload a file.
pt: Você não fez upload do arquivo.

en: your photo
pt: sua foto

en: the icon for this room
pt: o ícone para essa sala

en: the Greetingpicture for the login prompt
pt: a figura de boas vindas para esse prompt de login

en: the Logoff banner picture
pt: a figura para o banner de logoff

en: the icon for this floor
pt: o ícone para esse andar

en: Completed?
pt: Concluído?

en: Name of task
pt: Nome da tarefa

en: Date due
pt: Data de vencimento

en: Category
pt: Categoria

en: Show All
pt: Exibir Todos(as)

en: Edit task
pt: Editar tarefa

en: Summary:
pt: Resumo:

en: Start date:
pt: Data de início:

en: No date
pt: Sem data

en: or
pt: ou

en: Time associated
pt: Tempo associado

en: Due date:
pt: Vencimento:

en: Completed:
pt: Concluído:

en: Category:
pt: Categoria:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Save
pt: Salvar

en: Delete
pt: Excluir

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Untitled Task
pt: Tarefa Anonima

en: %d comments
pt: %d comentários

en: Newer posts
pt: posts recentes

en: Older posts
pt: posts mais antigos

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: The text is formatted to the reader's browser. A newline is forced by preceding the next line by a blank.
pt: O texto é formatado com o browser do leitor. Uma nova linha é forçada precedendo a nova linha por uma em branco.

en: Save changes
pt: Salvar modificações

en: Cancelled.  %s was not saved.
pt: Cancelado.  %s não foi salvo

en: Room info
pt: Informações da sala

en: Your bio
pt: Sua bio

en: Hour:
pt: Hora:

en: Minute:
pt: Minuto:

en: (status unknown)
pt: (estado desconhecido)

en: (needs action)
pt: (necessita ação)

en: (accepted)
pt: (aceito)

en: (declined)
pt: (rejeitado)

en: (tenative)
pt: (temporário)

en: (delegated)
pt: (delegado)

en: (completed)
pt: (completado)

en: (in process)
pt: (em processo)

en: (none)
pt: (nenhum)

en: Manage Account/OpenID Associations
pt: Gerenciar Contas/Associação com OpenID

en: Do you really want to delete this OpenID?
pt: Você realmente quer excluir este OpenID?

en: (delete)
pt: (excluir)

en: Add an OpenID:
pt: Adicionar um OpenID

en: Attach
pt: Anexar

en: %s does not permit authentication via OpenID.
pt: %s não é permitido autenticação via OpenID

en: (None)
pt: (Nenhum)

en: (Nothing)
pt: (Nada)

en: Go to page:
pt: Ir para a página:

en: First
pt: Primeiro

en: Last
pt: Último

en: realloc() error! couldn't get %d bytes: %s
pt: Erro de realloc()! não foi possível obter %d bytes: %s

note: an erased user
en: Deleted
pt: Excluído

note: a new user
en: New User
pt: Novo Usuário

note: a trouble maker
en: Problem User
pt: Usuário problemático

note: user with normal privileges
en: Local User
pt: Usuário local

note: a user that may access network resources
en: Network User
pt: Usuário remoto

note: a moderator
en: Preferred User
pt: Usuário preferencial

en: An error has occurred.
pt: Ocorreu um Erro.

en: Validate new users
pt: Validar novos usuários

en: No users require validation at this time.
pt: Sem usuários para validar no momento

en: very weak
pt: muito fraco

en: weak
pt: fraco

en: ok
pt: bom

en: strong
pt: forte

en: Current access level: %d (%s)
pt: Nível de acesso atual: %d (%s)

en: Select access level for this user:
pt: Selecione o nível de acesso para esse usuário:

en: Cancelled.  Password was not changed.
pt: Cancelado.  A senha não foi modificada.

en: They don't match.  Password was not changed.
pt: Eles não batem.  Senha não foi modificada.

en: Blank passwords are not allowed.
pt: Senhas em branco não são permitidas.

en: Meeting invitation
pt: Convite para reunião

en: Attendee's reply to your invitation
pt: Reposta do convite do participante

en: Published event
pt: Evento publicado

en: This is an unknown type of calendar item.
pt: Esse é um tipo desconhecido de item de calendário

en: Location:
pt: Localização

en: Date:
pt: Data:

en: Starting date/time:
pt: Dia/hora de início:

en: Ending date/time:
pt: Dia/hora de término:

en: Recurrence
pt: Recorrências

en: This is a recurring event
pt: Esse é um evento recorrente

en: Attendee:
pt: Participante:

en: This is an update of '%s' which is already in your calendar.
pt: Essa é uma atualização de '%s' que já está no seu calendário.

en: This event would conflict with '%s' which is already in your calendar.
pt: Esse evento entrará em conflito com '%s' que já está no seu calendário.

en: Update:
pt: Atualização:

en: CONFLICT:
pt: CONFLITO:

en: How would you like to respond to this invitation?
pt: Como gostaria de responder a esse convite?

en: Accept
pt: Aceitar

en: Tentative
pt: Incerto

en: Decline
pt: Rejeitar

en: Click <i>Update</i> to accept this reply and update your calendar.
pt: Clique em <i>Atualizar</i> para aceitar essa resposta e atualizar seu calendário.

en: Update
pt: Atualizar

en: Ignore
pt: Ignorar

en: There was an error parsing this calendar item.
pt: Ocorreu um erro ao processar esse item de calendário

en: You have accepted this meeting invitation.  It has been entered into your calendar.
pt: Você aceitou esse convite para reunião. Esta foi inclusa no seu calendário.

en: You have tentatively accepted this meeting invitation.  It has been 'pencilled in' to your calendar.
pt: Você aceitou temporariamente esse convite para reunião. Esta foi 'rabiscada' no seu calendário.

en: You have declined this meeting invitation.  It has <b>not</b> been entered into your calendar.
pt: Você rejeitou esse convite para reunião.  Esta <b>não</b> foi inclusa no seu calendário.

en: A reply has been sent to the meeting organizer.
pt: Uma resposta foi enviada para o organizador da reunião

note: / Translators: RSVP aka Répondez s'il-vous-plaît Is the term / that the recipient of an ical-invitation should please / answer this request.
en: Your calendar has been updated to reflect this RSVP.
pt: Seu calendário foi atualizado para refletir esse RSVP.

en: You have chosen to ignore this RSVP. Your calendar has <b>not</b> been updated.
pt: Você escolheu ignorar esse RSVP. Seu calendário <b>não</b> foi atualizado.

en: Calendar day view begins at:
pt: Dia da visualização do calendário começa em:

en: Calendar day view ends at:
pt: Dia da visualização do calendário termina em:

en: Week starts on:
pt: Semana começa em:

en: An error occurred while retrieving this file: %s
pt: Ocorreu um erro ao obter esse arquivo: %s

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: weeks
pt: semanas

en: months
pt: meses

en: years
pt: anos

en: never
pt: nunca

en: first
pt: primeiro

en: second
pt: segundo

en: third
pt: terceiro

en: fourth
pt: quarto

en: fifth
pt: quinto

en: Event
pt: Evento

en: Attendees
pt: Participantes

en: Add or edit an event
pt: Adicionar ou editar um evento

en: Summary
pt: Resumo

en: Location
pt: Local

en: Start
pt: Início

en: All day event
pt: Evento ocupando todo o dia

en: End
pt: Fim

en: Notes
pt: Notas

en: Organizer
pt: Organizador

en: (you are the organizer)
pt: (você é o organizador)

en: Show time as:
pt: Mostrar hora como:

en: Free
pt: Livre

en: Busy
pt: Ocupado

en: (One per line)
pt: (Um por linha)

en: Contacts
pt: Contatos

en: Recurrence rule
pt: Regra de recorrência

en: Repeats every
pt: Repete a cada

note: begin 'weekday_selector' div
en: on these weekdays:
pt: Nestes dias da semana

en: on day %s%d%s of the month
pt: nos dias %s%d%s do mês

en: on the
pt: em

en: of the month
pt: do mês

en: every
pt: a cada

en: year on this date
pt: ano desta data

en: of
pt: de

en: Recurrence range
pt: Intervalo de recorrência

en: No ending date
pt: Nenhuma data de término

en: Repeat this event
pt: Repetir este evento

en: times
pt: vezes

en: Repeat this event until
pt: Repetir este evento até

en: Check attendee availability
pt: Checar disponibilidade do participante

en: Untitled Event
pt: Evento sem título

en: Iconbar Setting
pt: Configuração da barra de ícones

en: Invalid Parameter
pt: Parâmetro inválido

en: Higher access is required to access this function.
pt: Requer-se acesso privilegiado para acessar essa função.

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: Empty message
pt: Mensagem vazia

en: Cancelled.  Message was not posted.
pt: Cancelado.  A mensagem não foi fixada.

en: Automatically cancelled because you have already saved this message.
pt: Cancelado automaticamente porque você já salvou essa mensagem.

en: Saved to Drafts failed:
pt: Gravação para rascunhos falhou:

en: Refusing to post empty message.
pt: Recusando enviar mensagem vazia

en: Message has been saved to Drafts.
pt: A mensagem foi salva em rascunhos

en: Message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: Message has been posted.
pt: Mensagem foi fixada.

en: The message was not moved.
pt: A mensagem não foi movida.

en: An error occurred while retrieving this part: %s/%s
pt: Um erro ocorreu ao obter essa parte: %s/%s

en: An error occurred while retrieving this part: %s
pt: Um erro ocorreu ao obter essa parte: %s

en: Attach signature to email messages?
pt: Anexar assinatura em mensagens de email?

en: Use this signature:
pt: Usar essa assinatura:

en: Default character set for email headers:
pt: Codificação padrão para cabeçalhos de email:

en: Preferred email address
pt: Endereço de e-mail preferencial

en: Preferred display name for email messages
pt: Nome de exibição para mensagens de e-mail preferencial

en: Preferred display name for bulletin board posts
pt: Nome de exibição para mensagens de bulletin board preferencial

en: Mailbox view mode
pt: Modo de visualização da Caixa de Mensagens

en: Click on any note to edit it.
pt: Clique em uma nota para editá-la.

en: Send instant message
pt: Mandar mensagem instantânea

en: Send an instant message to:
pt: Mandar mensagem instantânea para:

en: Enter message text:
pt: Entrar mensagem de texto:

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Message was not sent.
pt: Mensagem não foi enviada.

en: Message has been sent to
pt: Mensagem foi enviada para

en: Cancelled.  No settings were changed.
pt: Cancelado. Nenhuma configuração foi modificada.

en: Make this my start page
pt: Fazer dessa página minha inicial

en: This isn't allowed to become the start page.
pt: Isto não é permitido como página inicial

en: You no longer have a start page selected.
pt: Você não tem mais uma página inicial selecionada.

en: Prefered startpage
pt: Página Inicial preferencial

en: My Folders
pt: Minhas Pastas

en: Cancelled.  Changes were not saved.
pt: Cancelado. Modificações não foram salvas.

en: Your changes have been saved.
pt: Suas modificações foram salvas

en: User '%s' kicked out of room '%s'.
pt: Usuário %s foi chutado da sala %s.

en: User '%s' invited to room '%s'.
pt: Usuário %s foi convidado para a sala %s.

en: Cancelled.  No new room was created.
pt: Cancelado. Nenhuma sala foi criada.

en: Floor has been deleted.
pt: Andar foi excluído.

en: New floor has been created.
pt: Um novo andar foi criado.

en: Room list view
pt: Visualização lista de salas

en: Show empty floors
pt: Exibir andares vazios

en: file
pt: arquivo

en: files
pt: arquivos

en: Bulletin Board
pt: Quadro de Mensagens

en: Mail Folder
pt: Pasta para Correio

en: Address Book
pt: Caderno de Endereços

en: Calendar
pt: Calendário

en: Task List
pt: Lista de Tarefas

en: Notes List
pt: Lista de Notas

en: Calendar List
pt: Lista de Calendários

en: Journal
pt: Diário

en: This server is already serving its maximum number of users and cannot accept any additional logins at this time.  Please try again later or contact your system administrator.
pt: Este servidor já atingiu o número máximo de usuários permitidos e não pode aceitar nenhum login adicional neste momento. Por favor tente novamente mais tarde ou contate seu administrador de sistemas.

en: Received unexpected answer from Citadel server; bailing out.
pt: Recebida uma resposta não esperada do servidor Citadel; Salvando.

en: You are connected to a Citadel server running Citadel %d.%02d. 
    In order to run this version of WebCit you must also have Citadel %d.%02d or newer.
pt: Você está conectado à um servidor Citadel rodando Citadel %d.%02d. 
    Para rodar essa versão do WebCit você também deve ter o Citadel %d.%02d ou mais novo.

en: Your system configuration has been updated.
pt: Sua configuração do sistema foi atualizada.

en: An error occurred while trying to create or edit this address book entry.
pt: Um erro ocorreu na criação ou edição desta entrada no caderno de endereços.

en: Changes were not saved.
pt: Modificações não foram salvas.

en: A new user has been created.
pt: Um novo usuário foi criado.

en: You are attempting to create a new user from within Citadel while running in host based authentication mode.  In this mode, you must create new users on the host system, not within Citadel.
pt: Você está tentando criar um novo usuário no Citadel enquanto no modo de autenticação baseado em host.  Nesse modo, você deve criar novos usuários no sistema hospedeiro, não dentro do Citadel.

en: (no name)
pt: (sem nome)

en:  (work)
pt:  (trabalho)

en:  (home)
pt:  Página Inicial

en:  (cell)
pt:  (celular)

en: Address:
pt: Endereço:

en: Telephone:
pt: Telefone:

en: This address book is empty.
pt: Esse caderno de endereços está vazio.

en: An internal error has occurred.
pt: Um erro interno ocorreu.

en: Error
pt: Erro

en: Edit contact information
pt: Editar informação do contato

en: Prefix
pt: Prefixo

en: First Name
pt: Primeiro

en: Middle Name
pt: Meio

en: Last Name
pt: Último

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Display name:
pt: Nome para visualização:

en: Title:
pt: Título:

en: Organization:
pt: Organização:

en: PO box:
pt: Caixa postal:

en: City:
pt: Cidade:

en: State:
pt: Estado:

en: ZIP code:
pt: CEP

en: Country:
pt: País:

en: Home telephone:
pt: Telefone de casa:

en: Work telephone:
pt: Telefone de trabalho:

en: Mobile telephone:
pt: Celular

en: Fax number:
pt: Número de fax:

en: Primary Internet e-mail address
pt: Endereço de e-mail primário

en: Internet e-mail aliases
pt: Nomes alternativos para e-mail de Internet

en: Unable to enter the room to save your message
pt: Impossibilidado de entrar na sala para salvar sua mensagem

en: Aborting.
pt: Abortando.

en: Could Not decode vcard photo
pt: Não foi possível visualizar a foto do vcard

en: Authorization Required
pt: Autorização Requerida

en: The resource you requested requires a valid username and password. You could not be logged in: %s
pt: O recurso que você pediu requer um nome de usuário e senha válidos. Você pode não estar logado: %s

en: This program was unable to connect or stay connected to the Citadel server.  Please report this problem to your system administrator.
pt: Esse programa foi incapaz de conectar ou manter conexão com o servidor Citadel.  Se possível, reporte esse problema para seu administrador de sistema.

en: Read More...
pt: Continuar...

en: '%s' is not a Wiki room.
pt: '%s' não é uma sala Wiki.

en: There is no page called '%s' here.
pt: Não há página de nome '%s' aqui.

en: Select the 'Edit this page' link in the room banner if you would like to create this page.
pt: Selecione o link 'Editar essa página' no banner da sala se você quiser criar essa página.

en: Date
pt: Data

en: Author
pt: Autor

en: (show)
pt: (exibir)

en: Current version
pt: Versão atual

en: (revert)
pt: (voltar)

en: Page title
pt: Título da página

en: Time format
pt: Formato de hora

en: From
pt: A partir de

en: Starting date:
pt: Data Inicial

en: Ending date:
pt: Data Final

en: Date/time:
pt: Data/Hora

en: Notes:
pt: Notas:

en: previous
pt: anterior

en: next
pt: próximo

en: Week
pt: Semana

en: Hours
pt: Horas

en: Subject
pt: Assunto

en: Ongoing event
pt: Evento em curso

en: edit
pt: editar

en: I don't know how to display
pt: Eu não sei como exibir

en: (no subject)
pt: (sem assunto)

en: The queue is empty.
pt: A fila está vazia.

en: You do not have permission to view this resource.
pt: Você não tem permissão para visualizar esse recurso.

en: Customize the icon bar
pt: Personalizar a barra de ícones

en: Display icons as:
pt: Exibir ícones como:

en: pictures and text
pt: imagens e texto

en: pictures only
pt: apenas imagens

en: text only
pt: apenas texto

en: Select the icons you would like to see displayed in the 'icon bar' menu on the left side of the screen.
pt: Selecione os ícones que deseja ver no menu 'barra de ícones' no lado esquerdo da tela

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Site logo
pt: Logotipo do site

en: An icon describing this site
pt: Um ícone descrevendo esse site

en: Your summary page
pt: Sua página de resumo

en: Mail (inbox)
pt: Correio (caixa de entrada)

en: A shortcut to your email Inbox
pt: Um atalho para sua caixa de entrada

en: Your personal address book
pt: Seu caderno de endereços pessoal

en: Your personal notes
pt: Suas notas pessoais

en: A shortcut to your personal calendar
pt: Um atalho para seu calendário pessoal

en: Tasks
pt: Tarefas

en: A shortcut to your personal task list
pt: Um atalho para sua lista de tarefas pessoal

en: Rooms
pt: Salas

en: Clicking this icon displays a list of all accessible rooms (or folders) available.
pt: Clicar nesse ícone exibe uma lista de todas as salas (ou pastas) acessíveis.

en: Who is online?
pt: Quem está online?

en: Clicking this icon displays a list of all users currently logged in.
pt: Clicar nesse ícone exibe uma lista de todos os usuários conectados.

en: Chat
pt: Bate-papo

en: Clicking this icon enters real-time chat mode with other users in the same room.
pt: Clicar nesse ícone inicia um bate-papo em tempo real com outros usuários da mesma sala.

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Access to the complete menu of Citadel functions.
pt: Acesso ao menu completo de funções do Citadel

en: Citadel logo
pt: Logotipo do Citadel

en: Displays the 'Powered by Citadel' icon
pt: Mostra o ícone 'Powered by Citadel'

en: System Administration Menu
pt: Menu de administração do sistema

en: Local host aliases
pt: Nomes simbólicos do computador local

en: Directory domains
pt: Domínios do diretório

en: Smart hosts
pt: Servidores inteligentes

en: RBL hosts
pt: Computadores RBL

en: SpamAssassin hosts
pt: Computadores SpamAssassin

en: Masqueradable domains
pt: Domínios mascaráveis

en: Changes made on this screen will not take effect until you restart the Citadel server.
pt: Mudanças feitas nessa tela não terão efeito até você reiniciar o servidor Citadel.

en: Network services
pt: Serviços de rede

en: XMPP (Jabber) client to server port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições XMPP (Jabber) (-1 para desativar)

en: XMPP (Jabber) server to server port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições servidor-servidor XMPP (Jabber) (-1 para desativar)

en: Advanced server fine-tuning controls
pt: Controles de afinação-fina do servidor

en: Maximum message length
pt: Extensão máxima de mensagem

en: Server connection idle timeout (in seconds)
pt: Timeout para conexões ociosas com o servidor (em segundos)

en: Network run frequency (in seconds)
pt: Frequência do "network run" (em segundos)

en: Maximum concurrent sessions (0 = no limit)
pt: Número máximo de sessões correntes (0 = sem limites)

en: Minimum number of worker threads
pt: Número mínimo de "worker threads"

en: Maximum number of worker threads
pt: Número máximo de "worker threads"

en: Automatically delete committed database logs
pt: Exlcuir automaticamente logs de banco de dados já aplicados

en: Create a new room
pt: Criar uma nova sala

en: Name of room:
pt: Nome da sala:

en: Resides on floor:
pt: Reside no andar:

en: Default view for room:
pt: Visualização padrão para sala:

en: Type of room:
pt: Tipo da sala:

en: Public (automatically appears to everyone)
pt: Público (aparece automaticamente para todos)

en: Private - hidden (accessible to anyone who knows its name)
pt: Privado - escondido (acessível apenas para quem sabe o nome)

en: Private - require password:
pt: Privado - requer senha:

en: Private - invitation only
pt: Privado - apenas por convite

en: Personal (mailbox for you only)
pt: Pessoal (caixa de correio pessoal)

en: Create new room
pt: Criar nova sala

en: Log in again
pt: Refazer log in

en: Zap (forget/unsubscribe) the current room
pt: Esquecer ou se desinscrever da sala atual

en: If you select this option,
pt: Se você selecionou esta opção,

en: Zap this room
pt: Esquecer essa sala

en: WARNING: You have JavaScript disabled in your web browser.  Many functions of this system will not work properly.
pt: AVISO: O JavaScript do seu navegador está desabilitado. Muitas funções deste sistema não funcionarão adequadamente.

en: User name
pt: Nome do usuário

en: Room
pt: Sala

en: From host
pt: De host

en: Sender
pt: Autor

en: Loading messages from server, please wait
pt: Carregando mensagens do servidor, por favor aguarde

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Move
pt: Mover

en: Copy
pt: Copiar

en: Print
pt: Imprimir

en: Zapped (forgotten) rooms
pt: Salas esquecidas

en: You have one or more instant messages waiting, but the Citadel Instant Messenger window failed to open.  This is probably because you have a popup blocker installed.  Please configure your popup blocker to allow popups from this site if you wish to receive instant messages.
pt: Você tem uma ou mais mensagens instantâneas esperando porém a janela do Citadel Instant Messenger falhou em abrir.  A causa provável é a ação de um bloqueador de 'popups' instalado. Configure seu bloqueador de 'popups' para permitir 'popups' desse site se quiser continuar a receber mensagens instantâneas.

en: Change your preferences and settings
pt: Modificar suas preferências e configurações

en: Update your contact information
pt: Atualizar suas informações para contato

en: Change your password
pt: Modificar sua senha

en: Enter your 'bio'
pt: Entre sua 'bio'

en: Edit your online photo
pt: Editar sua foto online

en: View/edit server-side mail filters
pt: Visualizar/editar filtros de correio do lado do servidor

en: Edit your push email settings
pt: Editar suas configurações de 'push email'

en: Manage your OpenIDs
pt: Gerencie seus OpenIDs

en: View
pt: Visualizar

en: Global Configuration
pt: Configuração Global

en: User account management
pt: Manejamento de contas de usuário

en: Shutdown Citadel
pt: Desligar o Citadel

en: Rooms and Floors
pt: Salas e andares

en: Go to a hidden room
pt: Ir para uma sala oculta

en: If you know the name of a hidden (guess-name) or passworded room, you can enter that room by typing its name below.  Once you gain access to a private room, it will appear in your regular room listings so you don‘t have to keep returning here.
pt: Se você souber o nome de um oculto (acho que o nome) ou sala com senha, você pode entrar naquela sala, digitando o seu nome abaixo. Depois de ganhar acesso a uma sala privada, ele irá aparecer na sua listagem de sala regular assim que você não precisa voltar sempre aqui.

en: Enter room name:
pt: Digite nome da sala:

en: Enter room password:
pt: Digite senha da sala:

en: Go there
pt: Ir

en: from
pt: de

en: to
pt: até

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Push Email
pt: Email Push

en: Funambol server host (blank to disable)
pt: Host do servidor Funambol (em branco para desativar

en: Funambol server port
pt: Porta do servidor Funambol

en: Funambol sync source
pt: Fonte de sincronia Funambol

en: Funambol auth details (user:pass)
pt: Det. autenticação Funambol (user:pass)

en: External pager tool (blank to disable)
pt: Ferramenta de pager externa (em branco para desativar)

en: Tree (folders) view
pt: Visualização em árvore (pastas)

en: Table (rooms) view
pt: Visualização em tabela (salas)

en: 12 hour (am/pm)
pt: 12 horas (am/pm)

en: 24 hour
pt: 24 horas

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: No signature
pt: Sem assinatura

en: Safe mode
pt: Modo seguro

en: Change
pt: Modificar

en: Preferences and settings
pt: Preferências e configurações

en: Basic commands
pt: Comandos básicos

en: Your info
pt: Informações sobre você

en: Advanced room commands
pt: Comandos avançados de sala

en: Edit user account:
pt: Editar conta de usuário:

en: User name:
pt: Nome do usuário:

en: Password
pt: Senha

en: Permission to send Internet mail
pt: Permissão para enviar email na Internet

en: Number of logins
pt: Número de logins

en: Messages submitted
pt: Mensagens enviadas

en: Access level
pt: Nível de acesso

en: User ID number
pt: Número ID do usuário

en: Date and time of last login
pt: Data e hora do último login

en: Auto-purge after this many days
pt: Excluir automaticamente após essa quantidade de dias

en: POP3 listener port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições POP3 (-1 para desativar)

en: POP3 over SSL port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições POP3 sobre SSL (-1 para desativar)

en: View the outbound SMTP queue
pt: Visualizar a fila SMTP externa

en: Refresh this page
pt: Atualizar essa página

en: Message to your Users:
pt: Mensagem para seus Usuários:

en: Administration
pt: Administração

en: Configuration
pt: Configuração

en: Message expire policy
pt: Política de vencimento de mensagens

en: Access controls
pt: Controles de acesso

en: Sharing
pt: Compartilhamento

en: Mailing list service
pt: Serviço de correio em massa

en: Remote retrieval
pt: Recuperação de mensagens remotas

en: Your icon bar has been updated. Please select any of its choices to continue.
pt: Sua barra de ícones foi atualizado. Por favor, selecione qualquer uma das suas escolhas para continuar.

en: You may need to force refresh (SHIFT-F5)> in order for changes to take effect
pt: Você precisa forçar a atualização (SHIFT-F5)> para que as mudanças tenham efeito

en: General site configuration items
pt: Itens de configuração geral do sítio

en: Change Login Logo
pt: Mudar Logotipo de Login

en: Change Logout Logo
pt: Mudar Logotipo de Logout

en: Node name
pt: Nome do nódulo

en: Fully qualified domain name
pt: Nome de domínio completamente expressado (FQDN)

en: Human-readable node name
pt: Nome legível do nódulo

en: Telephone number
pt: Número do telefone

en: Paginator prompt (for text mode clients)
pt: Prompt do paginador (para clientes em modo texto)

en: Geographic location of this system
pt: Local geográfico desse sistema

en: Name of system administrator
pt: Nome do administrador do sistema

en: Default timezone for unzoned calendar items
pt: Zona horária para itens de calendário sem zona definida

en: Add a new node
pt: Adicionar novo nódulo

en: Shared secret
pt: Segredo compartilhado

en: Host or IP address
pt: Nome do computador ou endereço IP

en: Port number
pt: Número da porta

en: (kill)
pt: (terminar)

en: Edit configuration
pt: Editar configuração

en: Edit address book entry
pt: Editar entrada

en: idle since
pt: ocioso desde

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: (Delete)
pt: (Excluir)

en: No new messages.
pt: Nenhuma nova mensagem.

en: New start page
pt: Nova página inicial

en: Your start page has been changed.
pt: Sua página inicial foi alterada.

en: (Note: this does not change your browser's home page. It changes the page you begin on when you log on to
pt: (Nota: isto não altera a página inicial do seu navegador. Ele altera a página que você começa quando você logar no

en: Post a comment
pt: Postar um comentário

en: Confirm delete
pt: Confirmar exclusão

en: Are you sure you want to delete
pt: Tem certeza que quer excluir

en: Add, change, delete user accounts
pt: Adicionar, modificar e excluir contas de usuários

en: Send
pt: Enviar

en: Restart Citadel
pt: Reinicie o Citadel

en: from
pt: de

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: in
pt: em

en: To:
pt: Para:

en: Subject (optional):
pt: Assunto (opcional):

en: --- forwarded message ---
pt: --- mensagem encaminhada ---

en: Post message
pt: Fixar mensagem

en: Save to Drafts
pt: Salvar em rascunhos

en: Attachments:
pt: Anexos:

en: Delete this message?
pt: Excluir essa mensagem?

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Server command results
pt: Resultados do comando

en: Enter another command
pt: Entre outro comando

en: Return to menu
pt: Retornar ao menu

en: Users currently on
pt: Usuários ativos

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: Edit or delete users
pt: Editar ou excluir usuários

en: Add users
pt: Adicionar usuários

en: Edit or Delete users
pt: Editar ou Remover usuários

en: Please wait while the Citadel server is restarted...
pt: Espere enquanto o servidor Citadel é reiniciado...

en: User Name
pt: Nome de Usuário

en: Number
pt: Número

en: Access Level
pt: Nível de Acesso

en: Last Login
pt: Último Login

en: Total Logins
pt: Número total de Logins

en: Total Posts
pt: Número total de Posts

en: Loading
pt: Carregando

en: Your OpenID
pt: Sua OpenID

en: was successfully verified.
pt: Verificado com sucesso

en: However, the user name
pt: No entanto, o nome do usuário

en: conflicts with an existing user.
pt: conflito com um usuário existente.

en: Please specify the user name you would like to use.
pt: Por favor especifique o nome do usuário que você gostaria de usar.

en: Exit
pt: Sair

en: Message expire policy for this room
pt: Política de vencimento de mensagens para essa sala

en: Use the default policy for this floor
pt: Usar a política padrão para esse andar

en: Never automatically expire messages
pt: Nunca expirar mensagens automaticamente

en: Expire by message count
pt: Expirar por número de mensagens

en: Expire by message age
pt: Expirar por idade das mensagens

en: Number of messages or days:
pt: Número de mensagens ou dias:

en: Message expire policy for this floor
pt: Política de vencimento de mensagens para esse andar

en: Use the system default
pt: Usar o padrão do sistema

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Attach file
pt: Anexar arquivo

en: Indexing and Journaling
pt: Indexação e Journaling

en: Warning: these facilities are resource intensive.
pt: Aviso: essas funções utilizam mais recursos do sistema.

en: Enable full text index
pt: Ativar índice de texto inteiro (full text index)

en: Perform journaling of email messages
pt: Realizar journaling de mensagens de email

en: Perform journaling of non-email messages
pt: Realizar journaling de outras mensagens (não-email)

en: Email destination of journalized messages
pt: Destino (email) de mensagens onde journaling foi realizado

en: Files available for download in
pt: Arquivos disponíveis para download em

en: Upload a file:
pt: Fazer upload de um arquivo:

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Size
pt: Tamanho

en: Content
pt: Conteúdo

en: Description
pt: Descrição

en: This installation of Citadel was built without support for server-side mail filtering.<br>Please contact your system administrator if you require this feature.<br>
pt: Essa instalação do Citadel foi criada sem suporte para filtros de email na parte do servidor (server-side).<br>Contate o administrador do sistema se você precisa dessa função.<br>

en: new of
pt: novo de

en: messages
pt: mensagens

en: Select page:
pt: Selecione a página:

en: Retrieve messages from these remote POP3 accounts and store them in this room:
pt: Obter mensagens dessas contas POP3 e armazená-las nessa sala:

en: Remote host
pt: Servidor remoto

en: Keep messages on server?
pt: Manter mensagens no servidor?

en: Add
pt: Adicionar

en: Fetch the following RSS feeds and store them in this room:
pt: Obter as seguintes fontes RSS e armazená-las nessa sala:

en: Feed URL
pt: URL do arquivo RSS

en: To create a new user account, enter the desired user name in the box below and click 'Create'.
pt: Para criar uma nova conta de usuário, digite o nome de usuário desejado na caixa abaixo e clique em 'Criar'.

en: New user:
pt: Novo usuário:

en: Create
pt: Criar

en: (domains mapped with the Global Address Book)
pt: (domínios mapeados com o Caderno de Endereços Global)

en: List of Wiki pages
pt: Lista das páginas Wiki

en: (remove)
pt: (excluir)

en: Kick
pt: Chutar

en: To grant another user access to this room, enter the user name in the box below and click 'Invite'.
pt: Para permitir acesso de outro usuário à essa sala, digite o nome do usuário na caixa abaixo e clique em 'Convidar'.

en: Invite:
pt: Convidar:

en: Invite
pt: Convidar

en: User
pt: Usuário

en: Users
pt: Usuários

en: To edit an existing user account, select the user name from the list and click 'Edit'.
pt: Para editar uma conta de usuário existente, selecione o nome de usuário na lista e clique em 'Editar'.

en: Delete user
pt: Excluir usuário

en: Delete this user?
pt: Excluir esse usuário?

en: Slideshow
pt: Apresentação

en: (hosts running the SpamAssassin service)
pt: (computadores rodando o serviço SpamAssassin)

en: When new mail arrives:
pt: Quando novas mensagens chegarem:

en: Leave it in my inbox without filtering
pt: Manter em minha caixa de entrada sem filtragem

en: Filter it according to rules selected below
pt: Filtrar de acordo com as regras abaixo

en: Filter it through a manually edited script (advanced users only)
pt: Filtrar através de um script editado manualmente (apenas para usuários avançados)

en: Your incoming mail will not be filtered through any scripts.
pt: Mensagens novas não serão filtradas por nenhum script

en: Add rule
pt: Adicionar regra

en: The currently active script is:
pt: O script ativo atualmente é:

en: Add or delete scripts
pt: Adicionar ou excluir scripts

en: Configure the LDAP connector for Citadel
pt: Configurar o conector LDAP para o Citadel

en: NOTE: This Citadel server has been built without LDAP support.  These options will have no effect.
pt: NOTA: Esse servidor Citadel foi criado sem suporte a LDAP.  Essas opções não terão efeito.

en: Host name of LDAP server (blank to disable)
pt: Nome do servidor LDAP (deixe em branco para desabilitar)

en: Port number of LDAP server (blank to disable)
pt: Número da porta do servidor LDAP (deixe em branco para desabilitar)

en: Password for bind DN
pt: Senha para bind DN

en: Edit or delete this room
pt: Editar ou excluir essa sala

en: Go to a 'hidden' room
pt: Ir para uma sala 'escondida'

en: Zap (forget) this room
pt: Zap (esqueça) esta sala

en: List all forgotten rooms
pt: Listar todas as salas esquecidas

en: Message ID
pt: ID da mensagem

en: Date/time submitted
pt: Data/hora do envio

en: Recipients
pt: Recipientes

en: Reading #
pt: Lendo #

en: oldest to newest
pt: antigas para mais novas

en: newest to oldest
pt: novas para mais antigas

en: Please wait while your users are being paged, the citadel server will be restarted after that...
pt: Por favor espere enquanto seus usuários estão sendo 'pageados', o servidor Citadel será reiniciado logo após...

en: Edit
pt: editar

en: Reply
pt: Responder

en: ReplyQuoted
pt: ResponderComCitação

en: ReplyAll
pt: ResponderTodos

en: Forward
pt: Encaminhar

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Edit site-wide configuration
pt: Editar configurações globais do site

en: Domain names and Internet mail configuration
pt: Nomes de domínios e configuração de correio eletrônico (Internet)

en: Configure replication with other Citadel servers
pt: Configurar replicação com outros computadores Citadel

en: Language:
pt: Idioma:

en: Go to your email inbox
pt: Ir para a caixa de entrada (inbox)

en: Mail
pt: Correio

en: Go to your personal calendar
pt: Ir para o seu calendário pessoal

en: Go to your personal address book
pt: Ir para seu caderno de endereços pessoal

en: Go to your personal notes
pt: Ir para notas pessoais

en: Go to your personal task list
pt: Ir para sua lista de tarefas pessoal

en: See who is online right now
pt: Ver quem está online agora

en: Online users
pt: Usuários online

en: Advanced Options Menu: Advanced Room commands, Account Info, and Chat
pt: Menu de opções avançado: Comandos avançados de sala, Informações de conta, e Bate-papo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Room and system administration functions
pt: Funções administrativas da sala e sistema

en: customize this menu
pt: personalizar esse menu

en: Log in
pt: Entrar

en: switch to room list
pt: mudar para lista de salas

en: switch to menu
pt: mudar para menu

en: My folders
pt: Minhas pastas

en: IMAP listener port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições IMAP (-1 para desativar)

en: IMAP over SSL port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições IMAP sobre SSL (-1 para desativar)

en: Keep original from headers in IMAP
pt: Manter cabeçalhos originais no IMAP

en: Image upload
pt: Upload de imagem

en: You can upload an image directly from your computer
pt: Você pode fazer upload de uma imagem diretamente do seu computador

en: Please select a file to upload:
pt: Selecione um arquivo para fazer upload:

en: Reset form
pt: Limpar campos

en: List subscription
pt: Inscrição da lista

en: List subscribe/unsubscribe
pt: Inscrever/desinscrever da lista

en: Confirmation request sent
pt: Pedido de confirmação enviado

en: Go back...
pt: Voltar...

en: name of room:
pt: nome da sala:

en: If private, cause current users to forget room
pt: Se privado, fazer outros usuários esquecer a sala

en: Preferred users only
pt: Usuários preferenciais apenas

en: Read-only room
pt: Sala somente leitura

en: All users allowed to post may also delete messages
pt: Todos os usuários com permissão para postar também podem remover mensagens

en: File directory room
pt: Sala diretório de arquivos

en: Directory name:
pt: Nome do diretório:

en: Uploading allowed
pt: Uploads permitidos

en: Downloading allowed
pt: Downloads permitidos

en: Visible directory
pt: Diretório visível

en: Network shared room
pt: Sala compartilhada por rede

en: Permanent (does not auto-purge)
pt: Permanente (não se auto-destrói)

en: Subject Required (Force users to specify a message subject)
pt: Assunto Obrigatório (Força usuários a especificar um assunto para a mensagem)

en: Anonymous messages
pt: Mensagens anonimas

en: No anonymous messages
pt: Sem mensagens anonimas

en: All messages are anonymous
pt: Todas as mensagens são anonimas

en: Prompt user when entering messages
pt: Perguntar ao usuário ao entrar mensagens

en: Room aide:
pt: Admin da sala:

en: Not shared with
pt: Não compartilhado com

en: Shared with
pt: Compartilhado com

en: Remote node name
pt: Nome do nódulo remoto

en: Remote room name
pt: Nome da sala remota

en: Actions
pt: Ações

en: Add/change/delete floors
pt: Adicionar/modificar/excluir andares

en: Floor number
pt: Número do andar

en: Floor name
pt: Nome do andar

en: Number of rooms
pt: Numero de salas

en: Floor CSS
pt: CSS do andar

en: Create new floor
pt: Criar novo andar

en: Move rule up
pt: Mover regra para cima

en: Move rule down
pt: Mover regra para baixo

en: Delete rule
pt: Excluir regra

en: If
pt: Se

en: To or Cc
pt: Para ou Cc

en: Reply-to
pt: Responder para (reply-to)

en: Resent-From
pt: Reenviado-De

en: Resent-To
pt: Reenviado-Para

en: Envelope From
pt: Envelope De

en: Envelope To
pt: Envelope Para

en: X-Spam-Status
pt: X-Spam-Estatus

en: Message size
pt: Tamanho da mensagem

en: All
pt: Todas

en: contains
pt: contém

en: does not contain
pt: não contém

en: is
pt: é

en: is not
pt: não é

en: matches
pt: bate

en: does not match
pt: não bate

en: (All messages)
pt: (Todas as mensagens)

en: is larger than
pt: é maior que

en: is smaller than
pt: é menor que

en: Keep
pt: Manter

en: Discard silently
pt: Descartar silenciosamente

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Move message to
pt: Mover mensagens para

en: Forward to
pt: Encaminhar para

en: Vacation
pt: Férias

en: Message:
pt: Mensagem:

en: and then
pt: e depois

en: continue processing
pt: continuar processando

en: stop
pt: parar

en: (domains for which this host receives mail)
pt: (domínios os quais esse computador recebe mensagens)

en: Network configuration
pt: Configuração da rede

en: Currently configured nodes
pt: Nódulos atualmente configurados

en: (delete floor)
pt: (excluir andar)

en: (edit graphic)
pt: (editar gráfico)

en: Change name
pt: Modificar nome

en: Change CSS
pt: Modificar CSS

en: Configure automatic expiry of old messages
pt: Configurar vencimento automático de mensagens antigas.

en: These settings may be overridden on a per-floor or per-room basis.
pt: Essas configurações poderão ser ignoradas dependendo das configurações da sala ou andar.

en: Hour to run database auto-purge
pt: Hora a rodar exclusão automática no banco de dados

en: Default message expire policy for public rooms
pt: Política de vencimento padrão para salas públicas

en: Default message expire policy for private mailboxes
pt: Política de vencimento padrão para caixas de mensagens privadas

en: Same policy as public rooms
pt: Usar a mesma política das salas públicas

en: Default user purge time (days)
pt: Tempo padrão para exclusão automática de usuário (dias)

en: Default room purge time (days)
pt: Tempo padrão para exclusão automática de sala (dias)

en: Are you sure you want to delete this room?
pt: Tem certeza que quer remover essa sala?

en: Delete this room
pt: Remover essa sala

en: Enter a server command
pt: Entrar um comando de servidor

en: This screen allows you to enter Citadel server commands which are not supported by WebCit.  If you do not know what that means, then this screen will not be of much use to you.
pt: Essa tela permite que você entre comandos de servidor Citadel que não são suportados pelo WebCit. Se você não sabe o que isso significa, essa tela não será de muita utilidade para você.

en: Enter command:
pt: Entre comando:

en: Unshare
pt: Des-compartilhar

en: (hosts running a Realtime Blackhole List)
pt: (computadores rodando um 'Realtime Blackhole List')

en: Access controls and site policy settings
pt: Configurações de controle de acesso e política do sítio

en: Allow aides to zap (forget) rooms
pt: Permitir que aides esqueçam salas

en: Quarantine messages from problem users
pt: Mover mensagens de usuários problema para a quarentena

en: Name of quarantine room
pt: Nome da sala de quarentena

en: Name of room to log pages
pt: Nome da sala para logar páginas

en: LDAP (Active Directory)
pt: LDAP (Diretório Ativo)

en: Allow anonymous guest access
pt: Permitir acesso de convidado anônimo

en: Master user name (blank to disable)
pt: Nome do usuário mestre (em branco para desativar)

en: Master user password
pt: Senha do usuário mestre

en: Initial access level for new users
pt: Nível de acesso inicial para novos usuários

en: Access level required to create rooms
pt: Nível de acesso necessário para criar salas

en: Automatically grant room-aide status to users who create private rooms
pt: Permitir que criadores de salas privadas tenham status de aide das mesmas.

en: Restrict access to Internet mail
pt: Restringir acesso a correio eletrônico da Internet

en: Disable self-service user account creation
pt: Desabilitar criação de conta por responsabilidade do usuário (self-service)

en: Hint: do not select both!
pt: Dica: não selecione os dois

en: Require registration for new users
pt: Requerer registro de usuários novos

en: Add, change, or delete floors
pt: Adicionar, modificar ou excluir andares

en: View as:
pt: Visualizar como:

en: Logged in as
pt: Conectado como

en: Not logged in.
pt: Não está conectado.

en: You must be logged in to access this page.
pt: Você deve estar logado para acessar esta página.

en: Log in using a user name and password
pt: Log in usando um nome de usuário e senha

en: Password:
pt: Senha:

en: New user?  Register now
pt: Novo usuário? Cadastre-se agora

en: enter the name and password you wish to use, and click &quot;New User.&quot;
pt: entre com seu nome e senha que você deseja usar, e clique em &quot;Novo Usuário.&quot;

en: Log in using OpenID
pt: Log in usando OpenID

en: OpenID URL:
pt: URL do OpenID:

en: Please wait
pt: Por favor espere

en: Add a new script
pt: Adicionar novo script

en: To create a new script, enter the desired script name in the box below and click 'Create'.
pt: Para criar um novo script, digite o nome do script desjado na caixa abaixo e clique em 'Criar'.

en: Script name:
pt: Nome do script:

en: Edit scripts
pt: Editar scripts

en: Return to the script editing screen
pt: Retornar para a tela de edição de scripts

en: Delete scripts
pt: Excluir scripts

en: To delete an existing script, select the script name from the list and click 'Delete'.
pt: Para excluir um script existente, selecione o nome do script na lista e clique em 'Excluir script'.

en: Restart Now
pt: Reiniciar agora

en: Restart after paging users
pt: Reiniciar após 'pagear' usuários

en: Restart when all users are idle
pt: Reiniciar quando todos os usuários estiverem ociosos

en: Push email and SMS settings
pt: Configurações de 'push email' e SMS

en: If your administrator has enabled the functionality, Citadel can notify a Funambol server that you haved recieved new email and automatically syncronize any devices you have with the Funambol client installed.
pt: Se você souber o nome de um oculto (acho que o nome) ou sala com senha, você pode entrar naquela sala, digitando o seu nome abaixo. Depois de ganhar acesso a uma sala privada, ele irá aparecer na sua listagem de sala regular assim que você não precisa voltar sempre aqui.

en: Alternatively, if the administrator has configured it, Citadel can send a text message to you when new mail arrives.
pt: Alternativamente, se o administrador configurou isto, o Citadel pode enviar uma mensagem de texto para você quando chegar uma nova mensagem.

en: (Use international format, without any leading zeros, spaces or hypens, like +61415011501)
pt: (Use formato internacional, without any leading zeros, spaces or hypens, like +61415011501)

en: Use custom notification scheme configured by your Admin
pt: Use regime de notificação personalizada configuradas pelo administrador

en: Don‘t send any notifications
pt: Não envie notificações

en: powered by
pt: desenvolvido por

en: SMTP MTA port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições SMTP MTA (-1 para desativar)

en: SMTP MSA port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições SMTP MSA (-1 para desativar)

en: SMTP over SSL port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições SMTP sobre SSL (-1 para desativar)

en: Perform RBL checks upon connect instead of after RCPT
pt: Realizar checagens RBL na conexão ao invés de após RCPT

en: Flag message as spam, instead of rejecting it
pt: Marque a mensagem como spam, ao invés de rejeitá-la

en: Correct forged From: lines during authenticated SMTP
pt: Corrigir linhas 'De:' forjadas durante autenticação SMTP

en: -1 to disable
pt: -1 para desabilitar

en: ManageSieve Port (-1 to disable)
pt: Porta para requisições ManageSieve (-1 to disable)

en: Site configuration
pt: Configuração do sítio

en: General
pt: Geral

en: Indexing/Journaling
pt: Indexação/Journaling

en: Access
pt: Acesso

en: Directory
pt: Diretório

en: Auto-purger
pt: Excluidor automático

en: List
pt: Lista

en: Digest
pt: Resumo

en: Add recipients from Contacts or other address books
pt: Adicionar recipientes de Contatos ou outros cadernos de endereços

en: Allow non-subscribers to mail to this room.
pt: Permitir que não participantes mandem mensagens para essa sala.

en: Room post publication needs Admin permission.
pt: Publicação de posts na sala requer permissão do Admin.

en: Allow self-service subscribe/unsubscribe requests.
pt: Permitir requisições para inscrever/desinscrever de responsabilidade do usuário (self-service)

en: The URL for subscribe/unsubscribe is:
pt: O endereço URL para se inscrever/desinscrever é:

en: Messages
pt: Mensagens

en: Today&nbsp;on&nbsp;your&nbsp;calendar
pt: Hoje&nbsp;no&nbsp;seu&nbsp;calendário

en: About&nbsp;this&nbsp;server
pt: Sobre&nbsp;esse&nbsp;servidor

en: Users currently on
pt: Usuário atualmente on line

en: Click on a name to read user info.  Click on
pt: Clique em um nome para ler os dados de usuário. Clique aqui

en: to send an instant message to that user.
pt: para enviar uma mensagem instantânea para este usuário.

en: Old messages
pt: Mensagens antigas

en: New messages
pt: Novas mensagens

en: Share
pt: Compartilhar

en: (Domains as which users are allowed to masquerade)
pt: (Domínios cujos usuários estão autorizados a mascarar)

en: Enter new password:
pt: Digite nova senha:

en: Enter it again to confirm:
pt: Digite novamente para confirmar:

en: Change password
pt: Modificar senha

en: Edit your session display
pt: Editar a visualização de sua sessão

en: This screen allows you to change the way your session appears in the 'Who is online' listing. To turn off any 'fake' name you've previously set, simply click the appropriate 'change' button without typing anything in the corresponding box.
pt: Essa tela permite que você modifique a maneira que sua sessão aparece na tela 'Quem está online'. Para desligar um nome 'falso' que você configurou previamente, clique no botão 'modificar' apropriado sem digitar nada na caixa correspondente.

en: Room name:
pt: Nome da sala:

en: Change room name
pt: Mudar nome da sala

en: Host name:
pt: Nome do host:

en: Change host name
pt: Mudar nome do host

en: Change user name
pt: Mudar nome do usuário

en: History of edits for this page
pt: Histórico de edições para esta página

en: Confirm move of message
pt: Confirmar a movimentação da mensagem

en: Move this message to:
pt: Mover essa mensagem para:

en: List known rooms
pt: Listar salas conhecidas

en: Where can I go from here?
pt: Aonde posso ir daqui?

en: Goto next room
pt: Ir para próxima sala

en: ...with <em>unread</em> messages
pt: ...com mensagens <em>não lidas</em>

en: Skip to next room
pt: Pular para próxima sala

en: (come back here later)
pt: (volte aqui mais tarde)

en: Ungoto
pt: Desfazer 'ir'

en: oops! Back to
pt: oops! Voltar ao

en: Read new messages
pt: Ler mensagens novas

en: ...in this room
pt: ...nessa sala

en: Read all messages
pt: Ler todas as mensagens

en: ...old <em>and</em> new
pt: ...antigas <em>e</em> novas

en: Enter a message
pt: Colocar uma mensagem

en: (post in this room)
pt: (fixar mensagens nessa sala)

en: File library
pt: Biblioteca de arquivos

en: (List files available for download)
pt: (Listar arquivos disponíveis para download)

en: Summary page
pt: Página resumo

en: Summary of my account
pt: Resumo da minha conta

en: User list
pt: Lista de usuários

en: (all registered users)
pt: (todos os usuários registrados)

en: Bye!
pt: Adeus!

en: (if present, forward all outbound mail to one of these hosts)
pt: (se presente, encaminhar todas as mensagens para computadores externos para um desses computadores)

en: View contacts
pt: Visualizar contatos

en: Add new contact
pt: Adicionar novo contato

en: Day view
pt: Visualização por dia

en: Month view
pt: Visualização por mês

en: Add new event
pt: Adicionar novo evento

en: Calendar list
pt: Lista de calendários

en: View tasks
pt: Visualizar tarefas

en: Add new task
pt: Adicionar nova tarefa

en: View notes
pt: Visualizar notas

en: Add new note
pt: Adicionar nova nota

en: Refresh message list
pt: Atualizar lista de mensagens

en: Write mail
pt: Escrever mensagem

en: Wiki home
pt: Página inicial do Wiki

en: Edit this page
pt: Editar essa página

en: History
pt: Histórico

en: Leave all messages marked as unread, go to next room with unread messages
pt: Deixar todas as mensagens marcadas como não lidas, ir para a próxima sala com mensagens não lidas.

en: Skip this room
pt: Pular essa sala

en: Mark all messages as read, go to next room with unread messages
pt: Marcar todas as mensagens como lidas, ir para a próxima sala com mensagens não lidas.
