webkit HEAD - en to he translation catalogue (314 entries)

en: Copy Link Loc_ation
he: העתקת _מיקום הקישור

en: Sa_ve Image As
he: _שמירת תמונה בשם

en: Copy Image _Address
he: העתקת _כתובת תמונה

en: Cop_y Video Link Location
he: ה_עתקת מיקום קישור הסרטון

en: Cop_y Audio Link Location
he: ה_עתקת מיקום קישור השמע

en: _Toggle Media Controls
he: ה_צגת/הסתרת פקדי המדיה

en: _Show Media Controls
he: _הצגת פקדי מדיה

en: _Hide Media Controls
he: _הסתרת פקדי מדיה

en: Toggle Media _Loop Playback
he: הפעלת/ביטול השמעת מדיה ב_לולאה

en: Switch Video to _Fullscreen
he: העברת הסרטון למסך _מלא

en: Paste As Plain _Text
he: הדבקה כ_טקסט פשוט

en: _Delete
he: _מחיקה

en: Select _All
he: _בחירת הכול

en: Insert _Emoji
he: הכנסת _רגשון

en: _Insert Unicode Control Character
he: ה_כנסת תו בקרה של יוניקוד

en: Input _Methods
he: שיטות _קלט

en: LRM _Left-to-right mark
he: סימן LRM מ_שמאל לימין

en: RLM _Right-to-left mark
he: סימן RLM מ_ימין לשמאל

en: LRE Left-to-right _embedding
he: LRE _שיבוץ משמאל לימין

en: RLE Right-to-left e_mbedding
he: RLE ש_יבוץ מימין לשמאל

en: LRO Left-to-right _override
he: LRO _עקיפה משמאל לימין

en: RLO Right-to-left o_verride
he: RLO ע_קיפה מימין לשמאל

en: PDF _Pop directional formatting
he: PDF ה_חזרת כיווניות

en: ZWS _Zero width space
he: ZWS _רווח ברוחב אפס

en: ZWJ Zero width _joiner
he: ZWJ _מחבר ברוחב אפס

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
he: ZWNJ מ_בטל חיבור ברוחב אפס

en: Use at least one character | Use at least %d characters
he[0]: שימוש לכל הפחות בתו אחד
he[1]: שימוש לכל הפחות ב־%d תווים

en: Use no more than one character | Use no more than %d characters
he[0]: שימוש בלא יותר מתו אחד
he[1]: שימוש בלא יותר מ־%d תווים

[ctx: alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
he: שליחה

en: Reset
he: ניקוי

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
he: זהו מפתח ניתן לחיפוש. יש להזין מילת מפתח לחיפוש:

en: Submit
he: שליחה

en: Choose File
he: בחירת קובץ

en: Choose Files
he: בחירת קבצים

en: no file selected
he: לא נבחר קובץ

en: no files selected
he: לא נבחרו קבצים

en: Details
he: פרטים

en: Open Link in New _Window
he: פתיחת קישור בח_לון חדש

en: _Download Linked File
he: _הורדת קובץ הקישור

en: Copy Link
he: העתקת קישור

en: Open _Image in New Window
he: פתיחת _תמונה בחלון חדש

en: Download Image
he: הורדת תמונה

en: Cop_y Image
he: ה_עתקת תמונה

en: Open _Frame in New Window
he: פתיחת מ_סגרת בחלון חדש

en: _Copy
he: _העתקה

en: _Back
he: _אחורה

en: _Forward
he: _קדימה

en: _Stop
he: _עצירה

en: _Reload
he: _טעינה מחדש

en: Cu_t
he: _גזירה

en: _Paste
he: ה_דבקה

en: No Guesses Found
he: לא נמצאו ניחושים

en: _Ignore Spelling
he: ה_תעלמות משגיאות איות

en: _Learn Spelling
he: _ללמוד איות

en: Look Up “<selection>”
he: לחפש „<selection>”

en: _Open Link
he: _פתיחת קישור

en: Ignore _Grammar
he: _התעלמות מדקדוק

en: Spelling and _Grammar
he: איות ו_דקדוק

en: _Show Spelling and Grammar
he: ה_צגת שגיאות איות ודקדוק

en: _Hide Spelling and Grammar
he: ה_סתרת שגיאות איות ודקדוק

en: _Check Document Now
he: _בדיקת מסמך כעת

en: Check Spelling While _Typing
he: בדיקת איות בזמן ה_קלדה

en: Check _Grammar With Spelling
he: בדיקת _דקדוק בזמן הקלדה

en: _Font
he: _גופן

en: _Bold
he: _מודגש

en: _Italic
he: _נטוי

en: _Underline
he: _קו תחתי

en: _Outline
he: ה_דגשה

en: Paragraph Direction
he: כיוון פסקה

en: Selection Direction
he: בחירת כיוון

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Left to Right
he: שמאל לימין

en: Right to Left
he: ימין לשמאל

en: Open _Video in New Window
he: פתיחת _סרטון בחלון חדש

en: Open _Audio in New Window
he: פתיחת _שמע בחלון חדש

en: Download _Video
he: הורדת _סרטון

en: Download _Audio
he: הורדת _שמע

en: Copy Video Address
he: העתקת כתובת הסרטון

en: Copy Audio Address
he: העתקת כתובת השמע

en: Controls
he: פקדים

en: Show Controls
he: הצגת פקדים

en: Hide Controls
he: הסתרת פקדים

en: Loop
he: לולאה

en: Enter Full Screen
he: כניסה למסך מלא

[ctx: Video Exit Full Screen context menu item]
en: Exit Full Screen
he: יציאה ממסך מלא

en: _Play
he: _ניגון

en: _Pause
he: _השהיה

en: _Mute
he: _השתקה

en: Inspect _Element
he: בחינת _רכיב

en: _Search the Web
he: _חיפוש באינטרנט

en: No recent searches
he: אין חיפושים אחרונים

en: Recent Searches
he: חיפושים אחרונים

en: Clear Recent Searches
he: ניקוי חיפושים אחרונים

en: HTML content
he: תוכן HTML

en: link
he: קישור

en: list marker
he: רשימה מודגשת

en: image map
he: מפת תמונה

en: heading
he: כותרת ראשית

en: color well
he: צבע טוב

en: definition
he: הגדרה

en: description list
he: רשימת תיאור

en: term
he: מושג

en: description
he: תיאור

en: details
he: פרטים

en: summary
he: תקציר

en: footer
he: כותרת תחתית

en: file upload button
he: כפתור העלאת קובץ

en: output
he: פלט

en: attachment
he: מצורף

en: cancel
he: ביטול

en: feed
he: הזנה

en: email field
he: שדה דוא״ל

en: telephone number field
he: שדה מספר טלפון

en: URL field
he: שדה כתובת URL

en: date field
he: שדה תאריך

en: time field
he: שדה זמן

en: date and time field
he: שדה תאריך ושעה

en: month and year field
he: שדה שנה וחודש

en: number field
he: שדה מספר

en: week and year field
he: שדה שבוע ושנה

en: alert
he: התרעה

en: web alert dialog
he: דו שיח התרעה

en: web dialog
he: דו שיח אינטרנט

en: log
he: יומן

en: marquee
he: כתובית מתחלפת

en: application status
he: מצב יישום

en: timer
he: קוצב זמן

en: document
he: מסמך

en: article
he: מאמר

en: note
he: הערה

en: web application
he: יישום רשת

en: banner
he: כרזה

en: complementary
he: משלים

en: content information
he: מידע על תוכן

en: main
he: ראשי

en: navigation
he: ניווט

en: region
he: אזור

en: search
he: חיפוש

en: tooltip
he: רמז צץ

en: tab panel
he: לוח לשוניות

en: math
he: מתמטיקה

en: separator
he: מפריד

en: highlighted
he: מדגיש

en: press
he: לחיצה

en: select
he: בחירה

en: activate
he: הפעלה

en: uncheck
he: ביטול סימון

en: check
he: סימון

en: jump
he: קפיצה

en: Buy with Apple Pay
he: קנייה באמצעות Apple Pay

en: Set up with Apple Pay
he: הגדרת Apple Pay

en: Donate with Apple Pay
he: לתרום באמצעות Apple Pay

en: Check out with Apple Pay
he: בדיקה באמצעות Apple Pay

en: Book with Apple Pay
he: ספר מ־Apple Pay

en: Subscribe with Apple Pay
he: הרשמה באמצעות Apple Pay

en: Reload with Apple Pay
he: טעינה מחדש באמצעות Apple Pay

en: Add money with Apple Pay
he: הוספת כסף באמצעות Apple Pay

en: Strong Password
he: ססמה חזקה

en: Missing Plug-in
he: חסר תוסף

en: Plug-in Failure
he: תוסף כשל

[ctx: Label text to be used if plugin is blocked by a page's Content Security Policy]
en: Blocked Plug-in
he: תוסף חסום

[ctx: Label text to be used when an insecure plug-in version was blocked from loading]
en: Blocked Plug-in
he: תוסף חסום

[ctx: Label text to be used when an unsupported plug-in was blocked from loading]
en: Unsupported Plug-in
he: תוסף לא נתמך

[ctx: Label text to be used when a plug-in was blocked from loading because it was too small]
en: Plug-In too small
he: תוסף קטן מדי

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Loading…
he: בטעינה…

en: Live Broadcast
he: שידור חי

en: audio playback
he: שידור שמע חוזר

en: video playback
he: שידור וידאו חוזר

en: mute
he: השתקה

en: unmute
he: ביטול השתקה

en: play
he: ניגון

en: pause
he: השהיה

en: movie time
he: העברת זמן

en: timeline slider thumb
he: אגודל מחוון ציר זמן

en: back 30 seconds
he: חזרה 30 שניות לאחור

en: return to real time
he: חזרה לזמן אמת

en: elapsed time
he: זמן שחלף

en: remaining time
he: זמן שנותר

en: status
he: מצבים

en: enter full screen
he: כניסה למסך מלא

en: exit full screen
he: יציאה ממסך מלא

en: fast forward
he: קדימה במהירות

en: fast reverse
he: הילוך חוזר מהיר

en: show closed captions
he: הצגת כתוביות

en: hide closed captions
he: הסתרת כתוביות

en: audio element playback controls and status display
he: פקדי הפעלת שמע ותצוגת מצב

en: video element playback controls and status display
he: פקדי הפעלת סרטונים ותצוגת מצב

en: mute audio tracks
he: השתקת רצועת שמע

en: unmute audio tracks
he: ביטול השתקת רצועת שמע

en: begin playback
he: התחלת השמעה

en: pause playback
he: השהיית השמעה

en: movie time scrubber
he: ניקוי זמן סרט

en: movie time scrubber thumb
he: אגודל ניקוי זמן סרט

en: seek movie back 30 seconds
he: להעבר את הסרט 30 שניות לאחור

en: resume real time streaming
he: חזרה להזרמה בזמן אמת

en: current movie time in seconds
he: זמן הסרט הנוכחי בשניות

en: number of seconds of movie remaining
he: מספר השניות שנותרו לסרט

en: current movie status
he: מצבו הנוכחי של הסרט

en: seek quickly back
he: להעביר לאחור במהירות

en: seek quickly forward
he: להעביר קדימה במהירות

en: Play movie in full screen mode
he: ניגון סרט במסך מלא

en: start displaying closed captions
he: התחלת הצגת כתוביות

en: stop displaying closed captions
he: השבתת הצגת כתוביות

en: indefinite time
he: זמן בלתי מוגבל

en: Fill out this field
he: מילוי שדה זה

en: Select this checkbox
he: בחירות תיבת זימון זו

en: Select a file
he: בחירת קובץ

en: Select one of these options
he: בחירת אחת מאפשרויות אלו

en: Select an item in the list
he: בחירת פריט מהרשימה

en: Invalid value
he: ערך לא חוקי

en: Enter an email address
he: נא להזין כתובת דוא״ל

en: Enter a URL
he: נא להזין כתובת URL

en: Match the requested format
he: י להתאים לתבנית הנדרשת

en: range underflow
he: טווח גלישה

en: range overflow
he: טווח חמיקה

en: Enter a valid value
he: יש להזין ערך חוקי

en: Enter a number
he: יש להזין מספר

en: Click to Exit Full Screen
he: יש ללחוץ על מנת לצאת ממסך מלא

[ctx: Menu item label for a audio/text track that has no other name.]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: Menu item label for the track that represents disabling closed captions.]
en: Off
he: כבוי

[ctx: Menu item label for automatic track selection behavior.]
en: Auto (Recommended)
he: אוטומטי (מומלץ)

en: Snapshotted Plug-In
he: תוסף Snapshotted

en: Click to restart
he: יש ללחוץ על מנת להפעיל מחדש

[ctx: Title of the OK button for the number pad in zoomed form controls.]
en: OK
he: אישור

en: Cancel
he: ביטול

en: Hide
he: הסתרה

en: Go
he: מעבר

en: Search
he: חיפוש

[ctx: Set button below date picker]
en: Set
he: הגדרה

[ctx: Day label in date picker]
en: DAY
he: יום

[ctx: Month label in date picker]
en: MONTH
he: חודש

[ctx: Year label in date picker]
en: YEAR
he: שנה

en: Unacceptable TLS certificate
he: אישור TLS בלתי קביל

en: Continue with Touch ID.
he: המשך באמצעות מזהה מגע.

en: WebKitGTK password
he: ססמת WebKitGTK

[ctx: Undo action name]
en: Set Color
he: הגדרת צבע

[ctx: Undo action name]
en: Set Background Color
he: הגדרת צבע רקע

[ctx: Undo action name]
en: Set Font
he: הגדרת גופן

[ctx: Undo action name]
en: Change Attributes
he: שינוי תכונות

[ctx: Undo action name]
en: Align Left
he: יישור לשמאל

[ctx: Undo action name]
en: Align Right
he: יישור לימין

[ctx: Undo action name]
en: Center
he: מרכוז

[ctx: Undo action name]
en: Justify
he: יישור לשני הצדדים

[ctx: Undo action name]
en: Set Writing Direction
he: הגדרת כיוון כתיבה

[ctx: Undo action name]
en: Subscript
he: כתב תחתי

[ctx: Undo action name]
en: Superscript
he: כתב עילי

[ctx: Undo action name]
en: Underline
he: קו תחתי

[ctx: Undo action name]
en: StrikeThrough
he: קו חוצה

[ctx: Undo action name]
en: Outline
he: חלוקה לרמות

[ctx: Undo action name]
en: Drag
he: גרירה

[ctx: Undo action name]
en: Cut
he: גזירה

[ctx: Undo action name]
en: Bold
he: מודגש

[ctx: Undo action name]
en: Italics
he: נטויים

[ctx: Undo action name]
en: Delete
he: מחיקה

[ctx: Undo action name]
en: Paste
he: הדבקה

[ctx: Undo action name]
en: Paste Font
he: הדבקת גופן

[ctx: Undo action name]
en: Typing
he: הקלדה

[ctx: Undo action name]
en: Create Link
he: יצירת קישור

[ctx: Undo action name]
en: Unlink
he: הפרדה

[ctx: Undo action name]
en: Insert List
he: הכנסת רשימה

[ctx: Undo action name]
en: Indent
he: הגדלת כניסה

[ctx: Undo action name]
en: Outdent
he: הקטנת כניסה

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Ordered List
he: המרה לרשימת מסודרת

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Unordered List
he: המרה לרשימה לא מסודרת

en: JSC Options
he: אפשרויות JSC

en: Show JSC Options
he: הצגת אפשרויות JSC

en: Name
he: שם

en: Size
he: גודל

en: Date Modified
he: תאריך השינוי

en: Parameters
he: משתנים

en: Not allowed to use restricted network port
he: לא ניתן להשתמש ביציאת רשת מוגבלת

en: The URL was blocked by a content filter
he: כתובת URL נחסמה על ידי מסנן תוכן

en: Load request cancelled
he: בוטלה דרישת הטעינה

en: File does not exist
he: הקובץ אינו קיים

en: Printer not found
he: לא נמצא מדפיס

en: Invalid page range
he: טווח דפים לא חוקי

en: User cancelled the download
he: משתמש ביטל את ההורדה

en: Identifier
he: מזהה

en: The automation session identifier
he: מזהה ההפעלה האוטומטית

en: ID
he: מזהה

en: The unique id for the notification
he: המזהה הייחודי עבור ההתרעה

en: Title
he: כותרת

en: The title for the notification
he: כותרת ההתרעה

en: Body
he: גוף

en: The body for the notification
he: גוף ההתרעה

en: Tag
he: תג

en: The tag identifier for the notification
he: התג המזהה של ההתרעה

en: Operation was cancelled
he: פעולה בוטלה

en: Local files
he: קבצים מקומיים

en: Zoom level
he: רמת קירוב

en: Is Loading
he: בטעינה

en: Authentication Required
he: נדרש אימות

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Authenticate
he: _אימות

note: Prompt on the HTTP authentication dialog.
en: Authentication required by %s:%i
he: אימות נדרש על ידי %s:%i

note: Label on the HTTP authentication dialog. %s is a (probably English) message from the website.
en: The site says: “%s”
he: האתר אומר: „%s”

note: Check button on the HTTP authentication dialog.
en: _Remember password
he: _שמירת הססמה

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Username
he: שם _משתמש

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Password
he: _ססמה

en: Current RGBA color
he: צבע RGBA נוכחי

en: _Close
he: _סגירה

en: _OK
he: _אישור

en: Are you sure you want to leave this page?
he: האם אכן ברצונך לעזוב דף זה?

en: Stay on Page
he: להישאר בדף

en: Leave Page
he: לעזוב את הדף

en: Website running in fullscreen mode
he: אתר אינטרנט פועל במצב מסך מלא

en: Select Files
he: בחירת קבצים

en: Select File
he: בחירת קובץ

en: Web Inspector
he: בוחן Web

en: Failed to connect to geolocation service
he: ההתחברות לשרת האיכון נכשלה

en: Failed to determine position from geolocation service
he: ארע כשל בקבלת המיקום משרת האיכון

en: Select Color
he: בחירת צבע

en: Local documents on your computer
he: מסמכים מקומיים במחשב שלך
