webkit HEAD - en to ja translation catalogue (578 entries)

en: Load request cancelled
ja: 読み込み要求が取り消されました

en: Not allowed to use restricted network port
ja: 制限付きネットワークポートの使用は許可されていません

en: URL cannot be shown
ja: URL を表示できません

en: Frame load was interrupted
ja: フレームの読み込みが中断されました

en: Content with the specified MIME type cannot be shown
ja: 指定された MIME タイプのコンテンツは表示できません

en: File does not exist
ja: ファイルは存在しません

en: Plugin will handle load
ja: プラグインが読み込みを処理します

en: User cancelled the download
ja: このダウンロードはユーザーにより取り消されました

en: Printer not found
ja: プリンターが見つかりません

en: Invalid page range
ja: 無効なページ範囲です

en: Submit
ja: 送信

en: Reset
ja: リセット

en: Details
ja: 詳細

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
ja: 検索可能なインデックスです。検索するキーワードを入力してください:

en: Choose File
ja: ファイルの選択

en: Choose Files
ja: ファイルの選択

en: (None)
ja: (なし)

en: Open Link in New _Window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く(_W)

en: _Download Linked File
ja: リンク先ファイルをダウンロード(_D)

en: Copy Link Loc_ation
ja: リンク先のコピー(_A)

en: Open _Image in New Window
ja: 画像を新しいウィンドウで開く(_I)

en: Sa_ve Image As
ja: 名前を付けて画像を保存(_V)

en: Cop_y Image
ja: 画像のコピー(_Y)

en: Copy Image _Address
ja: 画像のアドレスをコピー(_A)

en: Open _Video in New Window
ja: ビデオを新しいウィンドウで開く(_V)

en: Open _Audio in New Window
ja: オーディオを新しいウィンドウで開く(_A)

en: Download _Video
ja: ビデオのダウンロード(_V)

en: Download _Audio
ja: オーディオのダウンロード(_A)

en: Cop_y Video Link Location
ja: ビデオのリンク先アドレスをコピー(_Y)

en: Cop_y Audio Link Location
ja: オーディオのリンク先アドレスをコピー(_Y)

en: _Toggle Media Controls
ja: 再生コントローラーの切り替え(_T)

en: _Show Media Controls
ja: 再生コントローラーを表示する(_S)

en: _Hide Media Controls
ja: 再生コントローラーを表示しない(_H)

en: Toggle Media _Loop Playback
ja: メディアループ再生の切り替え(_L)

en: Switch Video to _Fullscreen
ja: ビデオをフルスクリーン表示に切り替え(_F)

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: _Mute
ja: ミュート(_M)

en: Open _Frame in New Window
ja: フレームを新しいウィンドウで開く(_F)

en: _Insert Unicode Control Character
ja: Unicode 制御文字の挿入(_I)

en: Input _Methods
ja: 入力メソッド(_M)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: No Guesses Found
ja: 推測は見つかりませんでした

en: _Ignore Spelling
ja: スペルを無視する(_I)

en: _Learn Spelling
ja: スペルを学習する(_L)

en: _Search the Web
ja: Web の検索(_S)

en: _Look Up in Dictionary
ja: 辞書で検索(_L)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: Ignore _Grammar
ja: 文法を無視(_G)

en: Spelling and _Grammar
ja: スペルと文法(_G)

en: _Show Spelling and Grammar
ja: スペルと文法を表示する(_S)

en: _Hide Spelling and Grammar
ja: スペルと文法を表示しない(_H)

en: _Check Document Now
ja: 今すぐドキュメントをチェック(_C)

en: Check Spelling While _Typing
ja: 入力中にスペルをチェックする(_T)

en: Check _Grammar With Spelling
ja: 文法とスペルをチェックする(_G)

en: _Font
ja: フォント(_F)

en: _Outline
ja: アウトライン(_O)

en: Inspect _Element
ja: 要素の点検(_E)

en: LRM _Left-to-right mark
ja: LRM (Left-to-right mark)(_L)

en: RLM _Right-to-left mark
ja: RLM (Right-to-left mark)(_R)

en: LRE Left-to-right _embedding
ja: LRE (Left-to-right embedding)(_E)

en: RLE Right-to-left e_mbedding
ja: RLE (Right-to-left embedding)(_M)

en: LRO Left-to-right _override
ja: LRO (Left-to-right override)(_O)

en: RLO Right-to-left o_verride
ja: RLO (Right-to-left override)(_V)

en: PDF _Pop directional formatting
ja: PDF (Pop directional formatting)(_P)

en: ZWS _Zero width space
ja: ZWS (Zero width space)(_Z)

en: ZWJ Zero width _joiner
ja: ZWJ (Zero width joiner)(_J)

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
ja: ZWNJ (Zero width non-joiner)(_N)

en: No recent searches
ja: 最近の検索はありません

en: Recent searches
ja: 最近の検索

en: _Clear recent searches
ja: 検索履歴の消去(_C)

en: definition
ja: 定義

en: description list
ja: 詳細リスト

en: term
ja: 用語

en: description
ja: 詳細

en: footer
ja: フッター

en: cancel
ja: 取り消し

en: press
ja: 押す

en: select
ja: 選択

en: activate
ja: アクティベート

en: uncheck
ja: チェックを外す

en: check
ja: チェックする

en: jump
ja: ジャンプ

en: Missing Plug-in
ja: 足りないプラグイン

en: Plug-in Failure
ja: プラグイン障害

note: FIXME: If this file gets localized, this should really be localized as one string with a wildcard for the number.
en:  files
ja:  ファイル

en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Title string for images]
en: %s  (%dx%d pixels)
ja: %s  (%dx%d ピクセル)

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Live Broadcast
ja: ライブブロードキャスト

en: audio playback
ja: オーディオ再生

en: video playback
ja: ビデオ再生

en: mute
ja: ミュート

en: unmute
ja: ミュートを外す

en: play
ja: 再生

en: pause
ja: 一時停止

en: movie time
ja: 動画時間

en: timeline slider thumb
ja: タイムラインスライダーサム

en: back 30 seconds
ja: 30 秒戻る

en: return to realtime
ja: リアルタイムに戻る

en: elapsed time
ja: 経過時間

en: remaining time
ja: 残り時間

en: status
ja: 状態

en: enter fullscreen
ja: フルスクリーンにする

en: exit fullscreen
ja: フルスクリーンを終了する

en: fast forward
ja: 早送り

en: fast reverse
ja: 巻き戻し

en: show closed captions
ja: 字幕を表示する

en: hide closed captions
ja: 字幕を隠す

en: media controls
ja: 再生コントローラー

en: audio element playback controls and status display
ja: オーディオ要素の再生コントロールと状態の表示

en: video element playback controls and status display
ja: ビデオ要素の再生コントロールと状態の表示

en: mute audio tracks
ja: オーディオトラックのミュート

en: unmute audio tracks
ja: オーディオトラックのミュートを解除

en: begin playback
ja: 再生開始

en: pause playback
ja: 一時停止

en: movie time scrubber
ja: 動画タイムスクラバー

en: movie time scrubber thumb
ja: 動画タイムスクラバーサム

en: seek movie back 30 seconds
ja: 30 秒戻って動画をシークする

en: return streaming movie to real time
ja: ストリーミング動画をリアルタイムに戻す

en: current movie time in seconds
ja: 現在の動画時間 (秒単位)

en: number of seconds of movie remaining
ja: 動画の残り秒数

en: current movie status
ja: 現在の動画の状態

en: seek quickly back
ja: シーク巻き戻し

en: seek quickly forward
ja: シーク早送り

en: Play movie in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで動画を再生する

en: Exit fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードの終了

en: start displaying closed captions
ja: 字幕の表示を開始

en: stop displaying closed captions
ja: 字幕の表示を停止

en: indefinite time
ja: 無期限

en: value missing
ja: 値がありません

en: type mismatch
ja: タイプの不一致

en: pattern mismatch
ja: パターンの不一致

en: too long
ja: 長すぎます

en: range underflow
ja: 範囲アンダーフロー

en: range overflow
ja: 範囲オーバーフロー

en: step mismatch
ja: ステップの不一致

en: Unacceptable TLS certificate
ja: 受諾できない TLS 証明書

[ctx: Closed Captions]
en: Menu section heading for closed captions
ja: 字幕用メニューセクション見出し

[ctx: Menu section heading for subtitles]
en: Subtitles
ja: 字幕

[ctx: Menu item label for the track that represents disabling closed captions]
en: Off
ja: オフ

[ctx: Menu item label for the automatically chosen track]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: Menu item label for a closed captions track that has no other name]
en: No label
ja: ラベルなし

[ctx: Snapshotted Plug-In]
en: Title of the label to show on a snapshotted plug-in
ja: スナップショット撮影したプラグインで表示させるラベルのタイトル

[ctx: Click to restart]
en: Subtitle of the label to show on a snapshotted plug-in
ja: スナップショット撮影したプラグインで表示させるラベルの字幕

en: The site %s:%i requests a username and password
ja: サイト %s:%i によりユーザー名とパスワードの入力が求められています

en: _Remember password
ja: パスワードを記憶する(_R)

en: Server message:
ja: サーバーメッセージ:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Network Request
ja: ネットワーク要求

en: The network request for the URI that should be downloaded
ja: ダウンロードすべき URI のネットワーク要求です

en: Network Response
ja: ネットワーク応答

en: The network response for the URI that should be downloaded
ja: ダウンロードすべき URI のネットワーク応答です

en: Destination URI
ja: 保存先 URI

en: The destination URI where to save the file
ja: ファイルの保存先となる URI です

en: Suggested Filename
ja: 提案ファイル名

en: The filename suggested as default when saving
ja: 保存時のデフォルトとして提案されるファイル名です

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Determines the current progress of the download
ja: 現在のダウンロード進捗状況を判定します

en: Status
ja: 状態

en: Determines the current status of the download
ja: 現在のダウンロード状態を判定します

en: Current Size
ja: 現在のサイズ

en: The length of the data already downloaded
ja: すでにダウンロードが完了したデータのサイズ

en: Total Size
ja: 合計サイズ

en: The total size of the file
ja: ファイルの合計サイズ

en: Operation was cancelled
ja: 操作は取り消されました

en: Path
ja: パス

en: The absolute path of the icon database folder
ja: アイコンデータベースフォルダーの絶対パス

en: MIME types filter
ja: MIME タイプフィルター

en: The filter currently associated with the request
ja: 現在、この要求に関連しているフィルター

en: MIME types
ja: MIME タイプ

en: The list of MIME types associated with the request
ja: この要求に関連している MIME タイプの一覧

en: Select multiple files
ja: 複数のファイルを選択

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
ja: ファイル選択機能に複数ファイルの選択を許可するかどうかです

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: The list of selected files associated with the request
ja: この要求に関連している選択ファイルの一覧

en: Context
ja: コンテキスト

en: Flags indicating the kind of target that received the event.
ja: イベントを受信したターゲットの種類を示すフラグです。

en: Link URI
ja: リンク URI

en: The URI to which the target that received the event points, if any.
ja: イベントを受信したターゲットのポイント先となる URI です (ある場合のみ)。

en: Image URI
ja: 画像の URI

en: The URI of the image that is part of the target that received the event, if any.
ja: イベントを受信したターゲットの一部となる画像の URI です (ある場合のみ)。

en: Media URI
ja: メディア URI

en: The URI of the media that is part of the target that received the event, if any.
ja: イベントを受信したターゲットの一部となるメディアの URI です (ある場合のみ)。

en: Inner node
ja: 内部ノード

en: The inner DOM node associated with the hit test result.
ja: ヒットテストの結果に関連する内部 DOM ノードです。

en: X coordinate
ja: X 座標

en: The x coordinate of the event relative to the view's window.
ja: ビューウィンドウに対するイベントの X 座標です。

en: Y coordinate
ja: Y 座標

en: The y coordinate of the event relative to the view's window.
ja: ビューウィンドウに対するイベントの Y 座標です。

en: The URI to which the request will be made.
ja: 要求先の URI です。

en: Message
ja: メッセージ

en: The URI to which the response will be made.
ja: 応答先の URI です。

en: Suggested filename
ja: 提案ファイル名

en: The suggested filename for the response.
ja: 応答に提案されるファイル名です。

en: Protocol
ja: プロトコル

en: The protocol of the security origin
ja: セキュリティオリジンのプロトコルです

en: Host
ja: ホスト

en: The host of the security origin
ja: セキュリティオリジンのホストです

en: Port
ja: ポート

en: The port of the security origin
ja: セキュリティオリジンのポートです

en: Web Database Usage
ja: Web Database 使用量

en: The cumulative size of all web databases in the security origin
ja: セキュリティオリジン内の全 Web データベースの合算サイズです

en: Web Database Quota
ja: Web Database クォータ

en: The web database quota of the security origin in bytes
ja: セキュリティオリジンの Web データベースクォータです (バイト単位)

en: Device Width
ja: デバイスの幅

en: The width of the screen.
ja: 画面の幅です。

en: Device Height
ja: デバイスの高さ

en: The height of the screen.
ja: 画面の高さです。

en: Available Width
ja: 設定可能な幅

en: The width of the visible area.
ja: 可視領域の幅です。

en: Available Height
ja: 設定可能な高さ

en: The height of the visible area.
ja: 可視領域の高さです。

en: Desktop Width
ja: デスクトップ幅

en: The width of viewport that works well for most web pages designed for desktop.
ja: デスクトップ向けに設計されている Web ページのほとんどで適切に表示される表示域の幅です。

en: Device DPI
ja: デバイス DPI

en: The number of dots per inch of the screen.
ja: 画面 1 インチあたりのドット数です。

en: Width
ja: 幅

en: The width of the viewport.
ja: 表示域の幅です。

en: Height
ja: 高さ

en: The height of the viewport.
ja: 表示域の高さです。

en: Initial Scale Factor
ja: 初期倍率

en: The initial scale of the viewport.
ja: 表示域の初期スケールです。

en: Minimum Scale Factor
ja: 最小倍率

en: The minimum scale of the viewport.
ja: 表示域の最小スケールです。

en: Maximum Scale Factor
ja: 最大倍率

en: The maximum scale of the viewport.
ja: 表示域の最大スケールです。

en: Device Pixel Ratio
ja: デバイスピクセル率

en: The device pixel ratio of the viewport.
ja: 表示域のデバイスピクセル率です。

en: User Scalable
ja: ユーザーによる拡大縮小

en: Determines whether or not the user can zoom in and out.
ja: ユーザーによるズームインおよびズームアウトが可能かどうかを指定します。

en: Valid
ja: 有効性

en: Determines whether or not the attributes are valid, and can be used.
ja: 属性が有効かどうか、また使用できるかどうかを指定します。

en: Security Origin
ja: セキュリティオリジン

en: The security origin of the database
ja: データベースのセキュリティオリジンです

en: Name
ja: 名前

en: The name of the Web Database database
ja: Web Database データベースの名前

en: Display Name
ja: 表示名

en: The display name of the Web Storage database
ja: Web Storage データベースの表示名

en: Expected Size
ja: 期待サイズ

en: The expected size of the Web Database database
ja: Web Database データベースの期待サイズ

en: Size
ja: サイズ

en: The current size of the Web Database database
ja: Web Database データベースの現在のサイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: The absolute filename of the Web Storage database
ja: Web Storage データベースの絶対ファイル名

en: The name of the frame
ja: フレーム名

en: Title
ja: タイトル

en: The document title of the frame
ja: フレームのドキュメントタイトル

en: The current URI of the contents displayed by the frame
ja: フレームで表示されるコンテンツの現在の URI

en: Horizontal Scrollbar Policy
ja: 水平スクロールバーポリシー

en: Determines the current policy for the horizontal scrollbar of the frame.
ja: フレームの水平スクロールバーの現在のポリシーを指定します。

en: Vertical Scrollbar Policy
ja: 垂直スクロールバーポリシー

en: Determines the current policy for the vertical scrollbar of the frame.
ja: フレームの垂直スクロールバーの現在のポリシーを指定します。

en: The title of the history item
ja: 履歴アイテムのタイトル

en: Alternate Title
ja: 代替タイトル

en: The alternate title of the history item
ja: 履歴アイテムの代替タイトル

en: The URI of the history item
ja: 履歴アイテムの URI

en: Original URI
ja: オリジナル URI

en: The original URI of the history item
ja: 履歴アイテムのオリジナルの URI

en: Last visited Time
ja: 最後に閲覧した時間

en: The time at which the history item was last visited
ja: 履歴アイテムが最後に閲覧された時間です

en: The Web View that renders the Web Inspector itself
ja: Web Inspector 自体を表示させる Web View です

en: Inspected URI
ja: インスペクトしている URI

en: The URI that is currently being inspected
ja: 現在インスペクト中の URI です

en: Enable JavaScript profiling
ja: JavaScript プロファイリングを有効にする

en: Profile the executed JavaScript.
ja: 実行された JavaScript のプロファイリングを行ないます。

en: Enable Timeline profiling
ja: Timeline プロファイリングを有効にする

en: Profile the WebCore instrumentation.
ja: WebCore 計装のプロファイル

en: Reason
ja: 原因

en: The reason why this navigation is occurring
ja: このナビゲーションが発生する原因です

en: The URI that was requested as the target for the navigation
ja: ナビゲーションのターゲットとして要求された URI です

en: Button
ja: ボタン

en: The button used to click
ja: クリックに使用するボタン

en: Modifier state
ja: 修飾子の状態

en: A bitmask representing the state of the modifier keys
ja: 修飾子の状態を示すビットマスク

en: Target frame
ja: ターゲットフレーム

en: The target frame for the navigation
ja: ナビゲーション用ターゲットフレーム

en: Enabled
ja: 有効

en: Whether the plugin is enabled
ja: プラグインを有効にするかどうかです

en: The URI of the resource
ja: リソースの URI

en: MIME Type
ja: MIME タイプ

en: The MIME type of the resource
ja: リソースの MIME タイプ

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: The text encoding name of the resource
ja: リソースのテキストエンコーディング名

en: Frame Name
ja: フレーム名

en: The frame name of the resource
ja: リソースのフレーム名

en: Default Encoding
ja: デフォルトエンコーディング

en: The default encoding used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトのエンコーディングです。

en: Cursive Font Family
ja: Cursive フォントファミリー

en: The default Cursive font family used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトの Cursive フォントファミリーです。

en: Default Font Family
ja: デフォルトのフォントファミリー

en: The default font family used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトのフォントファミリーです。

en: Fantasy Font Family
ja: Fantasy フォントファミリー

en: The default Fantasy font family used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトの Fantasy フォントファミリーです。

en: Monospace Font Family
ja: Monospace フォントファミリー

en: The default font family used to display monospace text.
ja: monospace テキストの表示に使用するデフォルトのフォントファミリーです。

en: Sans Serif Font Family
ja: Sans Serif フォントファミリー

en: The default Sans Serif font family used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトの Sans Serif フォントファミリーです。

en: Serif Font Family
ja: Serif フォントファミリー

en: The default Serif font family used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトの Serif フォントファミリーです。

en: Default Font Size
ja: デフォルトのフォントサイズ

en: The default font size used to display text.
ja: テキストの表示に使用するデフォルトのフォントサイズです。

en: Default Monospace Font Size
ja: デフォルトの Monospace フォントサイズ

en: The default font size used to display monospace text.
ja: monospace テキストの表示に使用するデフォルトのフォントサイズです。

en: Minimum Font Size
ja: 最小フォントサイズ

en: The minimum font size used to display text.
ja: テキストの表示に使用するフォントの最小サイズです。

en: Minimum Logical Font Size
ja: 最小論理フォントサイズ

en: The minimum logical font size used to display text.
ja: テキストの表示に使用する論理フォントの最小サイズです。

en: Enforce 96 DPI
ja: 96 DPI を強制する

en: Enforce a resolution of 96 DPI
ja: 解像度 96 DPI を強制します

en: Auto Load Images
ja: 画像の自動読み込み

en: Load images automatically.
ja: 画像を自動的に読み込みます。

en: Auto Shrink Images
ja: 画像の自動縮小

en: Automatically shrink standalone images to fit.
ja: スタンドアローンの画像を自動的に適切なサイズに縮小します。

en: Respect Image Orientation
ja: 画像の向きに合わせる

en: Whether WebKit should respect image orientation.
ja: WebKit に画像の向きを合わさせるかどうかです。

en: Print Backgrounds
ja: 背景の出力

en: Whether background images should be printed.
ja: 背景の画像を出力させるかどうかです。

en: Enable Scripts
ja: スクリプトを有効にする

en: Enable embedded scripting languages.
ja: 組み込みのスクリプト言語を有効にします。

en: Enable Plugins
ja: プラグインを有効にする

en: Enable embedded plugin objects.
ja: 埋め込みのプラグインオブジェクトを有効します。

en: Resizable Text Areas
ja: サイズ変更可能なテキスト領域

en: Whether text areas are resizable.
ja: テキスト領域のサイズを変更可能にするかどうかです。

en: User Stylesheet URI
ja: ユーザースタイルシート URI

en: The URI of a stylesheet that is applied to every page.
ja: 各ページに適用されるスタイルシートの URI です。

en: Zoom Stepping Value
ja: ズームステップ値

en: The value by which the zoom level is changed when zooming in or out.
ja: ズームインやズームアウト時のズームレベル変更の値です。

en: Enable Developer Extras
ja: Developer Extras を有効にする

en: Enables special extensions that help developers
ja: 開発者向けの特殊な拡張機能を有効にします

en: Enable Private Browsing
ja: プライベートブラウズを有効にする

en: Enables private browsing mode
ja: プライベートブラウズモードを有効にします

en: Enable Spell Checking
ja: スペルチェックを有効にする

en: Enables spell checking while typing
ja: 入力中のスペルチェックを有効にします

en: Languages to use for spell checking
ja: スペルチェックに使用する言語

en: Comma separated list of languages to use for spell checking
ja: スペルチェックに使用する言語の一覧 (コンマ区切り)

en: Enable Caret Browsing
ja: キャレットブラウズを有効にする

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
ja: アクセシビリティを強化したキーボード操作を有効にするかどうかです

en: Enable HTML5 Database
ja: HTML5 データベースを有効にする

en: Whether to enable HTML5 database support
ja: HTML5 データベースサポートを有効にするかどうかです

en: Enable HTML5 Local Storage
ja: HTML5 ローカルストレージを有効にする

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support
ja: HTML5 ローカルストレージのサポートを有効にするかどうかです

en: Local Storage Database Path
ja: ローカルストレージデータベースのパス

en: The path to where HTML5 Local Storage databases are stored.
ja: HTML5 ローカルストレージデータベースの格納先のパスです。

en: Enable XSS Auditor
ja: XSS Auditor を有効にする

en: Whether to enable the XSS auditor
ja: XSS Auditor を有効にするかどうかです。

en: Enable Spatial Navigation
ja: 空間ナビゲーションを有効にする

en: Whether to enable Spatial Navigation
ja: 空間ナビゲーションを有効にするかどうかです

en: Enable Frame Flattening
ja: フレーム平坦化を有効にする

en: Whether to enable Frame Flattening
ja: フレーム平坦化を有効にするかどうかです

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: The User-Agent string used by WebKitGtk
ja: WebKitGtk で使用されるユーザーエージェント文字列です

en: JavaScript can open windows automatically
ja: JavaScript にウィンドウの自動オープンを許可する

en: Whether JavaScript can open windows automatically
ja: JavaScript によるウィンドウの自動オープンを許可するかどうかです

en: JavaScript can access Clipboard
ja: JavaScript にクリップボードへのアクセスを許可する

en: Whether JavaScript can access Clipboard
ja: JavaScript にクリップボードへのアクセスを許可するかどうかです

en: Enable offline web application cache
ja: オフライン Web アプリケーションキャッシュを有効にする

en: Whether to enable offline web application cache
ja: オフライン Web アプリケーションキャッシュを有効にするかどうかです

en: Editing behavior
ja: 編集動作

en: The behavior mode to use in editing mode
ja: 編集モードで使用する動作モードです

en: Enable universal access from file URIs
ja: ファイル URI からの普遍的なアクセスを有効にする

en: Whether to allow universal access from file URIs
ja: ファイル URI からの普遍的なアクセスを許可するかどうかです

en: Enable DOM paste
ja: DOM 貼り付けを有効にする

en: Whether to enable DOM paste
ja: DOM 貼り付けを有効にするかどうかです

en: Tab key cycles through elements
ja: Tab キーによる要素間の移動

en: Whether the tab key cycles through elements on the page.
ja: Tab キーによるページ上の要素間の移動を有効にするかどうかです。

en: Enable Default Context Menu
ja: デフォルトのコンテキストメニューを有効にする

en: Enables the handling of right-clicks for the creation of the default context menu
ja: 右クリックでデフォルトのコンテキストメニューを表示します

en: Enable Site Specific Quirks
ja: サイト固有の Quirks を有効にする

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
ja: サイト固有の互換性のある回避方法を有効にします

en: Enable page cache
ja: ページキャッシュを有効にする

en: Whether the page cache should be used
ja: ページキャッシュを使用させるかどうかです

en: Auto Resize Window
ja: ウィンドウのサイズを自動調整する

en: Automatically resize the toplevel window when a page requests it
ja: ページにより要求された場合にトップレベルのウィンドウサイズを自動的に調整します

en: Enable Java Applet
ja: Java アプレットを有効にする

en: Whether Java Applet support through <applet> should be enabled
ja: <applet> を使った Java アプレットのサポートを有効にするかどうかです

en: Enable Hyperlink Auditing
ja: ハイパーリンク監査を有効にする

en: Whether <a ping> should be able to send pings
ja: <a ping> による ping の送信を許可するかどうかです

en: Enable Fullscreen
ja: フルスクリーンを有効にする

en: Whether the Mozilla style API should be enabled.
ja: Mozilla スタイルの API を有効にするかどうかです。

en: Enable WebGL
ja: WebGL を有効にする

en: Whether WebGL content should be rendered
ja: WebGL コンテンツを表示させるかどうかです

en: Enable accelerated compositing
ja: アクセラレート合成を有効にする

en: Whether accelerated compositing should be enabled
ja: アクセラレート合成を有効にするかどうかです

en: Enable WebAudio
ja: WebAudio を有効にする

en: Whether WebAudio content should be handled
ja: WebAudio のコンテンツを処理するかどうかです

en: WebKit prefetches domain names
ja: WebKit にドメイン名をプレフェッチさせる

en: Whether WebKit prefetches domain names
ja: WebKit にドメイン名をプレフェッチさせるかどうかです

en: Enable Media Stream
ja: メディアストリームを有効にする

en: Whether Media Stream should be enabled
ja: メディアストリームを有効にするかどうかです

en: Enable smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを有効にする

en: Whether to enable smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを有効にするかどうかです

en: Media playback requires user gesture
ja: メディアの再生にユーザーのジェスチャを必要とする

en: Whether media playback requires user gesture
ja: メディアの再生にユーザーのジェスチャを必要とするかどうかです

en: Media playback allows inline
ja: メディア再生でインラインを許可する

en: Whether media playback allows inline
ja: メディア再生でインラインを許可するかどうかです

en: Enable CSS shaders
ja: CSS シェーダーを有効にする

en: Whether to enable css shaders
ja: CSS シェーダーを有効にするかどうかです

en: Enable display of insecure content
ja: 安全性が不確かなコンテンツの表示を有効にする

en: Whether non-HTTPS resources can display on HTTPS pages.
ja: HTTPS ページで非 HTTPS のリソースの表示を許可するかどうかです。

en: Enable running of insecure content
ja: 安全性が不確かなコンテンツの実行を有効にする

en: Whether non-HTTPS resources can run on HTTPS pages.
ja: HTTPS ページで非 HTTPS のリソースの実行を許可するかどうかです。

en: Select Files
ja: ファイルの選択

en: Select File
ja: ファイルの選択

en: Returns the @web_view's document title
ja: @web_view のドキュメントタイトルを返す

en: Returns the current URI of the contents displayed by the @web_view
ja: @web_view で表示されるコンテンツの現在の URI を返します

en: Copy target list
ja: ターゲット一覧のコピー

en: The list of targets this web view supports for clipboard copying
ja: クリップボードをコピーする際、この Web ビューで対応しているターゲットの一覧です

en: Paste target list
ja: ターゲット一覧の貼り付け

en: The list of targets this web view supports for clipboard pasting
ja: クリップボードの貼り付けを行なう際、この Web ビューで対応しているターゲットの一覧です

en: Settings
ja: 設定

en: An associated WebKitWebSettings instance
ja: 関連する WebKitWebSettings インスタンス

en: The associated WebKitWebInspector instance
ja: 関連する WebKitWebInspector インスタンス

en: Viewport Attributes
ja: 表示域の属性

en: The associated WebKitViewportAttributes instance
ja: 関連する WebKitViewportAttributes インスタンス

en: Editable
ja: 編集可能

en: Whether content can be modified by the user
ja: ユーザーによるコンテンツの変更を許可するかどうかです

en: Transparent
ja: 透過的

en: Whether content has a transparent background
ja: コンテンツに透過的な背景を持たせるかどうかです

en: Zoom level
ja: ズームレベル

en: The level of zoom of the content
ja: コンテンツのズームレベルです

en: Full content zoom
ja: フルコンテンツズーム

en: Whether the full content is scaled when zooming
ja: ズームを行なう際、全コンテンツを縮小拡大するかどうかです

en: The default encoding of the web view
ja: web ビューのデフォルトエンコーディング

en: Custom Encoding
ja: カスタムエンコーディング

en: The custom encoding of the web view
ja: web ビューのカスタムのエンコーディングです

en: Icon URI
ja: アイコン URI

en: The URI for the favicon for the #WebKitWebView.
ja: #WebKitWebView 用ファビコンの URI です。

en: Cannot determine destination URI for download with suggested filename %s
ja: 提案ファイル名が %s のダウンロード保存先 URI を確定できません

en: Destination
ja: 保存先

en: The local URI to where the download will be saved
ja: ダウンロードの保存先となるローカルの URI です

en: Response
ja: 応答

en: The response of the download
ja: ダウンロードの応答

en: Estimated Progress
ja: 推定進捗状況

en: Unknown favicon for page %s
ja: ページ %s の不明なファビコンです

en: Page %s does not have a favicon
ja: ページ %s にはファビコンはありません

en: Favicons database not initialized yet
ja: ファビコンデータベースがまだ初期化されていません

en: Search text
ja: 検索テキスト

en: Text to search for in the view
ja: ビューで検索するテキストです

en: Search Options
ja: 検索オプション

en: Search options to be used in the search operation
ja: 検索で使用する検索オプションです

en: Maximum matches count
ja: 最大一致件数

en: The maximum number of matches in a given text to report
ja: 指定報告テキスト内の最大一致件数です

en: The WebView associated with this find controller
ja: この検索コントローラーに関連する WebView です

en: Flags with the context of the WebKitHitTestResult
ja: WebKitHitTestResult のコンテキストを持つフラグです

en: The link URI
ja: リンク URI

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: The link title
ja: リンクタイトル

en: Link Label
ja: リンクラベル

en: The link label
ja: リンクラベル

en: The image URI
ja: 画像の URI

en: The media URI
ja: メディア URI

en: Navigation type
ja: ナビゲーションタイプ

en: The type of navigation triggering this decision
ja: この決定をもたらすナビゲーションタイプです

en: Mouse button
ja: マウスボタン

en: The mouse button used if this decision was triggered by a mouse event
ja: マウスイベントでこの決定がもたらされた場合に使用するマウスボタンです

en: Mouse event modifiers
ja: マウスイベントの修飾子

en: The modifiers active if this decision was triggered by a mouse event
ja: この決定がマウスイベントにより発生した場合にアクティブになる修飾子

en: Navigation URI request
ja: ナビゲーション URI 要求

en: The URI request that is associated with this navigation
ja: このナビゲーションに関連する URI 要求です

en: Frame name
ja: フレーム名

en: The name of the new frame this navigation action targets
ja: このナビゲーション動作の対象となる新しいフレームの名前です

en: The web view that will be printed
ja: 印刷される Web ビューです

en: Print Settings
ja: 印刷設定

en: The initial print settings for the print operation
ja: 印刷動作用の初期印刷設定です

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: The initial page setup for the print operation
ja: 印刷動作用の初期ページ設定です

en: Response URI request
ja: 応答の URI 要求

en: The URI request that is associated with this policy decision
ja: このポリシー決定に関連する URI 要求です

en: URI response
ja: URI 応答

en: The URI response that is associated with this policy decision
ja: このポリシー決定に関連する URI 応答です

en: Enable JavaScript
ja: JavaScript を有効にする

en: Enable JavaScript.
ja: JavaScript を有効にします。

en: Auto load images
ja: 画像の自動読み込み

en: Load icons ignoring image load setting
ja: 画像の読み込み設定を無視してアイコンを読み込む

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
ja: 画像の読み込み設定を無視してサイトアイコンを読み込むかどうかです。

en: Whether to enable offline web application cache.
ja: オフライン Web アプリケーションキャッシュを有効にするかどうかです。

en: Enable HTML5 local storage
ja: HTML5 ローカルストレージを有効にする

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support.
ja: HTML5 ローカルストレージのサポートを有効にするかどうかです。

en: Enable HTML5 database
ja: HTML5 データベースを有効にする

en: Whether to enable HTML5 database support.
ja: HTML5 データベースのサポートを有効にするかどうかです。

en: Enable XSS auditor
ja: XSS Auditor を有効にする

en: Whether to enable the XSS auditor.
ja: XSS Auditor を有効にするかどうかです。

en: Enable frame flattening
ja: フレーム平坦化を有効にする

en: Whether to enable frame flattening.
ja: フレーム平坦化を有効にするかどうかです。

en: Enable plugins
ja: プラグインを有効にする

en: Enable Java
ja: Java を有効にする

en: Whether Java support should be enabled.
ja: Java サポートを有効にするかどうかです。

en: Whether JavaScript can open windows automatically.
ja: JavaScript によるウィンドウの自動オープンを許可するかどうかです

en: Enable hyperlink auditing
ja: ハイパーリンクの監査を有効にする

en: Whether <a ping> should be able to send pings.
ja: <a ping> による ping の送信を許可するかどうかです。

en: Default font family
ja: デフォルトのフォントファミリー

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
ja: フォントの指定をしていないコンテンツのデフォルトとして使用するフォントファミリーです。

en: Monospace font family
ja: Monospace フォントファミリー

en: The font family used as the default for content using monospace font.
ja: monospace フォントを使用するコンテンツのデフォルトとして使用するフォントファミリーです。

en: Serif font family
ja: Serif フォントファミリー

en: The font family used as the default for content using serif font.
ja: serif フォント使用するコンテンツのデフォルトとして使用するフォントファミリーです。

en: Sans-serif font family
ja: Sans-serif フォントファミリー

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
ja: sans-serif フォントを使用するコンテンツのデフォルトとして使用するフォントファミリーです。

en: Cursive font family
ja: Cursive フォントファミリー

en: The font family used as the default for content using cursive font.
ja: cursive フォントを使用するコンテンツのデフォルトして使用するフォントファミリーです。

en: Fantasy font family
ja: Fantasy フォントファミリー

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
ja: fantasy フォントを使用するコンテンツのデフォルトとして使用するフォントファミリーです。

en: Pictograph font family
ja: Pictograph フォントファミリー

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
ja: pictograph フォントを使用するコンテンツのデフォルトとして使用するフォントファミリーです。

en: Default font size
ja: デフォルトのフォントサイズ

en: Default monospace font size
ja: デフォルトの monospace フォントサイズ

en: Minimum font size
ja: 最小フォントサイズ

en: Default charset
ja: デフォルトの文字セット

en: The default text charset used when interpreting content with unspecified charset.
ja: 文字セットが指定されていないコンテンツの解釈に利用するデフォルトのテキスト文字セットです。

en: Enable private browsing
ja: プライベートブラウズを有効にする

en: Whether to enable private browsing
ja: プライベートブラウズを有効にするかどうかです

en: Enable developer extras
ja: Developer Extras を有効にする

en: Whether to enable developer extras
ja: Developer Extras を有効にするかどうかです

en: Enable resizable text areas
ja: サイズ変更可能なテキスト領域を有効にする

en: Whether to enable resizable text areas
ja: サイズ変更可能なテキスト領域を有効にするかどうかです

en: Enable tabs to links
ja: リンクへのタブを有効にする

en: Whether to enable tabs to links
ja: リンクへのタブを有効にするかどうかです

en: Enable DNS prefetching
ja: DNS のプレフェッチを有効にする

en: Whether to enable DNS prefetching
ja: DNS プレフェッチを有効にするかどうかです

en: Whether to enable the Javascriipt Fullscreen API
ja: Javascriipt Fullscreen API を有効にするかどうかです

en: Whether background images should be drawn during printing
ja: 印刷時に背景の画像を描画するかどうかです

en: Allow modal dialogs
ja: モードダイアログを許可する

en: Whether it is possible to create modal dialogs
ja: モードダイアログの作成を可能にするかどうかです

en: Zoom Text Only
ja: テキストのみズーム

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
ja: web ビューのズームレベルによる変更をテキストサイズに限るかどうかです

en: JavaScript can access clipboard
ja: JavaScript によるクリップボードへのアクセスを許可する

en: Draw compositing indicators
ja: 合成インジケーターの描画

en: Whether to draw compositing borders and repaint counters
ja: 合成境界線を引いてカウンターを描画し直すかどうかです

en: User agent string
ja: ユーザーエージェント文字列

en: The user agent string
ja: ユーザーエージェント文字列

en: Enable accelerated 2D canvas
ja: アクセラレート 2D キャンバスを有効にする

en: Whether to enable accelerated 2D canvas
ja: アクセラレート 2D キャンバスを有効にするかどうかです

en: Write console messages on stdout
ja: コンソールメッセージを標準出力に書き出す

en: Whether to write console messages on stdout
ja: コンソールメッセージを標準出力に書き出すかどうかです

en: The URI for which the response was made.
ja: 応答が行なわれた URI です。

en: Status Code
ja: ステータスコード

en: The status code of the response as returned by the server.
ja: サーバーから返される応答のステータスコードです。

en: Content Length
ja: コンテンツの長さ

en: The expected content length of the response.
ja: 期待される応答コンテンツの長さです。

en: The MIME type of the response
ja: 応答の MIME タイプ

en: The suggested filename for the URI response
ja: URI 応答の提案ファイル名です

en: Attached Height
ja: 接続時の高さ

en: The height that the inspector view should have when it is attached
ja: インスペクターを接続する場合、そのインスペクタービューに設定する高さです

en: The current active URI of the resource
ja: リソースの現在アクティブな URI

en: The response of the resource
ja: リソースの応答

en: Web Context
ja: web コンテキスト

en: The web context for the view
ja: ビューの Web コンテキストです

en: WebView Group
ja: WebView グループ

en: The WebKitWebViewGroup of the view
ja: ビューの WebKitWebViewGroup です

en: Main frame document title
ja: メインフレームのドキュメントタイトル

en: Estimated Load Progress
ja: 推定読み込み進捗状況

en: An estimate of the percent completion for a document load
ja: ドキュメントの推定読み込み完了率です

en: Favicon
ja: ファビコン

en: The favicon associated to the view, if any
ja: ビューに関連するファビコン (ある場合のみ)

en: The current active URI of the view
ja: ビューの現在アクティブな URI

en: The zoom level of the view content
ja: ビューコンテンツのズームレベル

en: Whether the view is loading a page
ja: ビューがページを読み込んでいるかどうかです

en: The view mode to display the web view contents
ja: web ビューコンテンツを表示するビューモードです

en: An exception was raised in JavaScript
ja: JavaScript で例外が発生しました

en: There was an error creating the snapshot
ja: スナップショットの作成中にエラーが発生しました

en: Geometry
ja: 配置

en: The size and position of the window on the screen.
ja: 画面上のウィンドウのサイズと位置

en: Toolbar Visible
ja: ツールバーを表示させる

en: Whether the toolbar should be visible for the window.
ja: ウィンドウのツールバーを見えるようにするかどうかです。

en: Statusbar Visible
ja: 状態バーを表示させる

en: Whether the statusbar should be visible for the window.
ja: ウィンドウの状態バーを見えるようにするかどうかです。

en: Scrollbars Visible
ja: スクロールバーを表示させる

en: Whether the scrollbars should be visible for the window.
ja: ウィンドウのスクロールバーを見えるようにするかどうかです。

en: Menubar Visible
ja: メニューバーを表示させる

en: Whether the menubar should be visible for the window.
ja: ウィンドウのメニューバーを見えるようにするかどうかです。

en: Locationbar Visible
ja: ロケーションバーを表示させる

en: Whether the locationbar should be visible for the window.
ja: ウィンドウのロケーションバーを見えるようにするかどうかです。

en: Resizable
ja: サイズ変更可能

en: Whether the window can be resized.
ja: ウィンドウのサイズを調整できるかどうかです。

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Whether window will be displayed fullscreen.
ja: ウィンドウをフルスクリーンで表示するかどうかです。
