webkitgtk - en to sv translation catalogue (476 entries)

en: Copy Link Loc_ation
sv: Kopiera länkens ad_ress

en: Sa_ve Image As
sv: Spa_ra bild som

en: Copy Image _Address
sv: Kop_iera bildadress

en: Cop_y Video Link Location
sv: Kopier_a videolänkens plats

en: Cop_y Audio Link Location
sv: Kopiera _ljudlänkens plats

en: _Toggle Media Controls
sv: _Växla mediakontroller

en: _Show Media Controls
sv: _Visa mediakontroller

en: _Hide Media Controls
sv: _Dölj mediakontroller

en: Toggle Media _Loop Playback
sv: Växla media_loopuppspelning

en: Switch Video to _Fullscreen
sv: Växla video till _helskärm

en: Paste As Plain _Text
sv: Klistra in som _text

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Select _All
sv: Välj _alla

en: Insert _Emoji
sv: Infoga _emoji

en: _Insert Unicode Control Character
sv: _Infoga Unicode-styrtecken

en: Input _Methods
sv: Inmatnings_metoder

en: Use at least one character | Use at least %d characters
sv[0]: Använd minst ett tecken
sv[1]: Använd minst %d tecken

en: Use no more than one character | Use no more than %d characters
sv[0]: Använd inte fler än ett tecken
sv[1]: Använd inte fler än %d tecken

[ctx: alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
sv: Skicka

en: Reset
sv: Återställ

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
sv: Detta är ett sökbart index. Ange söknyckelord:

en: Submit
sv: Skicka

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Choose Files
sv: Välj filer

en: no file selected
sv: ingen fil vald

en: no files selected
sv: inga filer valda

en: Details
sv: Detaljer

en: Open Link in New _Window
sv: Öppna länk i nytt _fönster

en: _Download Linked File
sv: _Hämta länkad fil

en: Copy Link
sv: Kopiera länk

en: Open _Image in New Window
sv: Öppna _bild i nytt fönster

en: Download Image
sv: Hämta bild

en: Cop_y Image
sv: Kop_iera bild

en: Open _Frame in New Window
sv: Öppna _ram i nytt fönster

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Reload
sv: _Uppdatera

en: Cu_t
sv: Klipp u_t

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: No Guesses Found
sv: Inga gissningar hittades

en: _Ignore Spelling
sv: _Ignorera stavfel

en: _Learn Spelling
sv: _Lär stavning

en: _Search the Web
sv: _Sök på webben

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: Ignore _Grammar
sv: Ignorera _grammatikfel

en: Spelling and _Grammar
sv: Stavning och _grammatik

en: _Show Spelling and Grammar
sv: _Visa stavning och grammatik

en: _Hide Spelling and Grammar
sv: _Dölj stavning och grammatik

en: _Check Document Now
sv: _Kontrollera dokumentet nu

en: Check Spelling While _Typing
sv: Kontrollera stavning vid _inmatning

en: Check _Grammar With Spelling
sv: Kontrollera _grammatik med stavning

en: _Font
sv: _Typsnitt

en: _Bold
sv: _Fet

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Underline
sv: _Understruken

en: _Outline
sv: K_ontur

en: Paragraph Direction
sv: Riktning på stycke

en: Selection Direction
sv: Riktningsval

en: Default
sv: Standardvärde

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Open _Video in New Window
sv: Öppna _video i nytt fönster

en: Open _Audio in New Window
sv: Öppna ljud i nytt _fönster

en: Download _Video
sv: Hämta _video

en: Download _Audio
sv: Hämta _ljud

en: Copy Video Address
sv: Kopiera videoadress

en: Copy Audio Address
sv: Kopiera ljudadress

en: Controls
sv: Kontroller

en: Show Controls
sv: Visa kontroller

en: Hide Controls
sv: Dölj kontroller

en: Loop
sv: Upprepa

en: Enter Full Screen
sv: Helskärmsläge

[ctx: Video Exit Full Screen context menu item]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta helskärm

en: _Play
sv: _Spela

en: _Pause
sv: _Pausa

en: _Mute
sv: _Tysta

en: Play All Animations
sv: Spela upp alla animeringar

en: Pause All Animations
sv: Pausa alla animeringar

en: Play Animation
sv: Spela upp animering

en: Pause Animation
sv: Pausa animering

en: Inspect _Element
sv: Inspektera _element

en: Swap characters
sv: Ersätt tecken

en: Open with Preview
sv: Öppna med förhandsgranskning

en: _Single Page
sv: _En sida

en: _Single Page Continuous
sv: _En sida, sammanhängande

en: _Two Pages
sv: _Två sidor

en: _Two Pages Continuous
sv: _Två sidor, sammanhängande

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

en: _Zoom Out
sv: _Zooma ut

en: _Actual Size
sv: _Faktisk storlek

en: _Automatically Resize
sv: Ändra storlek _automatiskt

en: _Next Page
sv: _Nästa sida

en: _Previous Page
sv: _Föregående sida

en: No recent searches
sv: Inga tidigare sökningar

en: Recent Searches
sv: Tidigare sökningar

en: Clear Recent Searches
sv: Töm tidigare sökningar

en: HTML content
sv: HTML-innehåll

en: link
sv: länk

en: list marker
sv: listmarkör

en: image map
sv: bildkarta

en: heading
sv: rubrik

en: color well
sv: färgväljare

en: description list
sv: beskrivningslista

en: description
sv: beskrivning

en: details
sv: detaljer

en: summary
sv: sammanfattning

en: footer
sv: sidfot

en: suggestion
sv: förslag

en: file upload button
sv: knapp för att skicka upp fil

en: output
sv: utdata

en: attachment
sv: bilaga

en: cancel
sv: avbryt

en: feed
sv: kanal

en: figure
sv: figur

en: email field
sv: e-postfält

en: telephone number field
sv: telefonnummersfält

en: URL field
sv: URL-fält

en: date field
sv: datumfält

en: time field
sv: tidsfält

en: month
sv: månad

en: day
sv: dag

en: year
sv: år

en: date and time field
sv: datum- och tidsfält

en: month and year field
sv: månads- och årsfält

en: number field
sv: nummerfält

en: week and year field
sv: vecko- och årsfält

en: alert
sv: varning

en: web alert dialog
sv: webbvarningsdialog

en: web dialog
sv: webbdialog

en: log
sv: logg

en: application status
sv: applikationsstatus

en: timer
sv: tidtagare

en: document
sv: dokument

en: article
sv: artikel

en: note
sv: anteckning

en: web application
sv: webbapplikation

en: banner
sv: banderoll

en: complementary
sv: kompletterande

en: content information
sv: innehållsinformation

en: main
sv: huvuddel

en: navigation
sv: navigering

en: search
sv: sök

en: tooltip
sv: inforuta

en: tab panel
sv: flikpanel

en: math
sv: matematik

en: separator
sv: avskiljare

en: highlighted
sv: markerad

en: press
sv: tryck

en: select
sv: välj

en: activate
sv: aktivera

en: uncheck
sv: avmarkera

en: check
sv: markera

en: jump
sv: hoppa

en: Buy with Apple Pay
sv: Köp med Apple Pay

en: Set up with Apple Pay
sv: Konfigurera med Apple Pay

en: Donate with Apple Pay
sv: Donera med Apple Pay

en: Check out with Apple Pay
sv: Checka ut med Apple Pay

en: Book with Apple Pay
sv: Boka med Apple Pay

en: Subscribe with Apple Pay
sv: Prenumerera med Apple Pay

en: Reload with Apple Pay
sv: Ladda med Apple Pay

en: Add money with Apple Pay
sv: Lägg till pengar med Apple Pay

en: Top up with Apple Pay
sv: Fyll på med Apple Pay

en: Order with Apple Pay
sv: Beställ med Apple Pay

en: Rent with Apple Pay
sv: Hyr med Apple Pay

en: Support with Apple Pay
sv: Stöd med Apple Pay

en: Contribute with Apple Pay
sv: Bidra med Apple Pay

en: Tip with Apple Pay
sv: Ge dricks med Apple Pay

en: password AutoFill
sv: autofyll lösenord

en: contact info AutoFill
sv: autofyll kontaktinfo

en: strong password AutoFill
sv: autofyll starkt lösenord

en: credit card AutoFill
sv: autofyll kreditkort

en: loading AutoFill
sv: läser in autofyll

en: Strong Password
sv: Starkt lösenord

en: Processing page
sv: Bearbetar sida

en: Missing Plug-in
sv: Saknar insticksmodul

en: Plug-in Failure
sv: Insticksmodul misslyckades

[ctx: Label text to be used if plugin is blocked by a page's Content Security Policy]
en: Blocked Plug-in
sv: Blockerad insticksmodul

[ctx: Label text to be used when an insecure plug-in version was blocked from loading]
en: Blocked Plug-in
sv: Blockerad insticksmodul

[ctx: Label text to be used when an unsupported plug-in was blocked from loading]
en: Unsupported Plug-in
sv: Insticksmodul stöds ej

[ctx: Label text to be used when a plug-in was blocked from loading because it was too small]
en: Plug-In too small
sv: Insticksmodulen för liten

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Live Broadcast
sv: Live-sändning

en: audio playback
sv: ljuduppspelning

en: video playback
sv: videouppspelning

en: mute
sv: tysta

en: unmute
sv: tysta ej

en: play
sv: spela

en: pause
sv: pausa

en: movie time
sv: filmtid

en: timeline slider thumb
sv: miniatyrbild för tidslinjereglaget

en: back 30 seconds
sv: bakåt 30 sekunder

en: return to real time
sv: åter till realtid

en: elapsed time
sv: förfluten tid

en: remaining time
sv: återstående tid

en: enter full screen
sv: helskärmsläge

en: exit full screen
sv: avsluta helskärmsläge

en: fast forward
sv: spola framåt

en: fast reverse
sv: spola bakåt

en: show closed captions
sv: visa undertexter

en: hide closed captions
sv: dölj undertexter

en: audio element playback controls and status display
sv: uppspelningskontroller för ljud och statusvisning

en: video element playback controls and status display
sv: uppspelningskontroller för video och statusvisning

en: mute audio tracks
sv: tysta ljudspår

en: unmute audio tracks
sv: tysta ej ljudspår

en: begin playback
sv: påbörja uppspelning

en: pause playback
sv: pausa uppspelning

en: movie time scrubber
sv: filmtids-scrubber

en: movie time scrubber thumb
sv: filmtids-scrubber miniatyrbild

en: seek movie back 30 seconds
sv: sök bakåt 30 sekunder i film

en: resume real time streaming
sv: återgå till realtid för strömmande film

en: current movie time in seconds
sv: aktuell filmtid i sekunder

en: number of seconds of movie remaining
sv: återstående sekunder av filmen

en: current movie status
sv: aktuell filmstatus

en: seek quickly back
sv: snabbsök bakåt

en: seek quickly forward
sv: snabbsök framåt

en: Play movie in full screen mode
sv: Spela film i helskärmsläge

en: start displaying closed captions
sv: visa undertexter

en: stop displaying closed captions
sv: visa inte undertexter

en: indefinite time
sv: obestämd tid

en: Fill out this field
sv: Fyll i detta fält

en: Select this checkbox
sv: Välj denna kryssruta

en: Select a file
sv: Välj fil

en: Select one of these options
sv: Välj ett av dessa alternativ

en: Select an item in the list
sv: Välj ett objekt i listan

en: Tap this switch
sv: Slå om denna brytare

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: Enter an email address
sv: Ange en e-postadress

en: Enter a URL
sv: Ange en URL

en: Match the requested format
sv: Använd det begärda formatet

en: range underflow
sv: intervallunderspill

en: range overflow
sv: intervallöverspill

en: Enter a valid value
sv: Ange ett giltigt värde

en: Enter a number
sv: Ange en siffra

en: Click to Exit Full Screen
sv: Klicka för att avsluta helskärmsläge

[ctx: Menu item label for a audio/text track that has no other name.]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: Menu item label for the track that represents disabling closed captions.]
en: Off
sv: Av

[ctx: Menu item label for automatic track selection behavior.]
en: Auto (Recommended)
sv: Auto (rekommenderad)

en: Show Media Stats
sv: Visa mediastatistik

en: Snapshotted Plug-In
sv: Insticksmodul för ögonblicksbild

en: Click to restart
sv: Klicka för att starta om

en: Show in blocked plug-in
sv: Visa i blockerad insticksmodul

en: Used to encrypt WebCrypto keys in persistent storage, such as IndexedDB
sv: Används för att kryptera WebCrypto-nycklar i beständig lagring, såsom IndexedDB

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Hide
sv: Dölj

en: Go
sv: Gå till

en: Search
sv: Sök

[ctx: Set button below date picker]
en: Set
sv: Ställ in

[ctx: Day label in date picker]
en: DAY
sv: DAG

[ctx: Month label in date picker]
en: MONTH
sv: MÅNAD

[ctx: Year label in date picker]
en: YEAR
sv: ÅR

en: Unacceptable TLS certificate
sv: Oacceptabelt TLS-certifikat

en: Continue with Touch ID.
sv: Fortsätt med Touch-ID.

en: This document is password protected.
sv: Detta dokument är lösenordsskyddat.

en: Please enter the password below.
sv: Ange ditt lösenord nedan.

en: Invalid Password
sv: Ogiltigt lösenord

en: Copy Link to Highlight
sv: Kopiera länk till markering

en: WebKitGTK password
sv: WebKitGTK-lösenord

[ctx: Undo action name]
en: Set Color
sv: Ställ in färg

[ctx: Undo action name]
en: Set Background Color
sv: Ange bakgrundsfärg

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Kerning
sv: Inaktivera kerning

[ctx: Undo action name]
en: Tighten Kerning
sv: Starkare kerning

[ctx: Undo action name]
en: Loosen Kerning
sv: Svagare kerning

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Kerning
sv: Använd standardkerning

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Ligatures
sv: Slå av ligaturer

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Ligatures
sv: Använd standardligaturer

[ctx: Undo action name]
en: Use All Ligatures
sv: Använd alla ligaturer

[ctx: Undo action name]
en: Raise Baseline
sv: Höj baslinjen

[ctx: Undo action name]
en: Lower Baseline
sv: Sänk baslinjen

[ctx: Undo action name]
en: Set Traditional Character Shape
sv: Ställ in traditionell teckenform

[ctx: Undo action name]
en: Set Font
sv: Ange typsnitt

[ctx: Undo action name]
en: Change Attributes
sv: Ändra attribut

[ctx: Undo action name]
en: Align Left
sv: Vänsterjustera

[ctx: Undo action name]
en: Align Right
sv: Högerjustera

[ctx: Undo action name]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: Undo action name]
en: Justify
sv: Justera

[ctx: Undo action name]
en: Set Writing Direction
sv: Ange skrivriktning

[ctx: Undo action name]
en: Subscript
sv: Sänk ned

[ctx: Undo action name]
en: Superscript
sv: Höj upp

[ctx: Undo action name]
en: Underline
sv: Understryk

[ctx: Undo action name]
en: StrikeThrough
sv: Genomstryk

[ctx: Undo action name]
en: Outline
sv: Kontur

[ctx: Undo action name]
en: Unscript
sv: Ångra sänkning/höjning

[ctx: Undo action name]
en: Drag
sv: Dra

[ctx: Undo action name]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: Undo action name]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: Undo action name]
en: Italics
sv: Kursivera

[ctx: Undo action name]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Undo action name]
en: Dictation
sv: Diktering

[ctx: Undo action name]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: Undo action name]
en: Paste Font
sv: Klistra typsnitt

[ctx: Undo action name]
en: Paste Ruler
sv: Klipp in linjal

[ctx: Undo action name]
en: Typing
sv: Skrift

[ctx: Undo action name]
en: Create Link
sv: Skapa länk

[ctx: Undo action name]
en: Unlink
sv: Avlänka

[ctx: Undo action name]
en: Insert List
sv: Infoga lista

[ctx: Undo action name]
en: Formatting
sv: Formatera

[ctx: Undo action name]
en: Indent
sv: Indentera

[ctx: Undo action name]
en: Outdent
sv: Minska indrag

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Ordered List
sv: Konvertera till sorterad lista

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Unordered List
sv: Konvertera till osorterad lista

[ctx: Undo action name]
en: Remove Background
sv: Ta bort bakgrund

en: JSC Options
sv: JSC-alternativ

en: Show JSC Options
sv: Visa JSC-alternativ

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: Not allowed to use restricted network port
sv: Inte tillåten att använda begränsad nätverksport

en: The URL was blocked by a content blocker
sv: URL blockerades av en innehållsblockerare

en: The URL can’t be shown
sv: URL kan inte visas

en: The URL was blocked by device restrictions
sv: URL blockerad av enhetsrestriktioner

en: Frame load interrupted
sv: Raminläsning avbröts

en: Error handling synchronous load with custom protocol
sv: Fel vid hantering av synkron last med anpassat protokoll

en: The URL was blocked by a content filter
sv: URL blockerad av innehållsblockerare

en: Content with specified MIME type can’t be shown
sv: Det går inte att visa innehåll med den angivna MIME-typen

en: Plug-in handled load
sv: Insticksmodulen kommer att hantera inläsning

en: Load request cancelled
sv: Inläsningsbegäran avbruten

en: File does not exist
sv: Filen finns inte

en: HTTPS Upgrade redirect loop detected
sv: Omdirigeringsslinga för HTTPS-uppgradering upptäckt

en: Navigation failed because the request was for an HTTP URL with HTTPS-Only enabled
sv: Navigering misslyckades eftersom förfrågan var för en HTTP-URL som har HTTPS-Only aktiverat

en: Invalid page range
sv: Ogiltigt sidintervall

en: User cancelled the download
sv: Användaren avbröt hämtningen

en: Favicons database not initialized yet
sv: Databasen för favicons är inte initierad än

en: Page %s does not have a favicon
sv: Sidan %s har ingen favicon

en: Unknown favicon for page %s
sv: Okänd favicon för sidan %s

en: Failed to create texture
sv: Misslyckades med att skapa textur

en: Enable JavaScript
sv: Aktivera Javascript

en: Enable JavaScript.
sv: Aktivera Javascript.

en: Auto load images
sv: Läs automatiskt in bilder

en: Load images automatically.
sv: Läs in bilder automatiskt.

en: Load icons ignoring image load setting
sv: Läs in ikoner ignorerandes inställningar för bildinläsning

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
sv: Huruvida webbplatsikoner ska läsas in och ignorera inställningar för bildinläsning.

en: Enable offline web application cache
sv: Aktivera frånkopplad cache för webbapplikationer

en: Whether to enable offline web application cache.
sv: Huruvida frånkopplad webbapplikationscache ska aktiveras.

en: Enable HTML5 local storage
sv: Aktivera HTML5 lokal lagring

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support.
sv: Huruvida stöd för HTML5 lokal lagring ska aktiveras.

en: Enable HTML5 database
sv: Aktivera HTML5 databas

en: Whether to enable HTML5 database support.
sv: Huruvida HTML5 databasstöd ska aktiveras.

en: Enable XSS auditor
sv: Aktivera XSS-auditor

en: Whether to enable the XSS auditor.
sv: Huruvida XSS-auditor ska aktiveras.

en: Enable frame flattening
sv: Aktivera frame flattening

en: Whether to enable frame flattening.
sv: Huruvida frame flattening ska aktiveras.

en: Enable plugins
sv: Aktivera insticksmoduler

en: Enable embedded plugin objects.
sv: Aktivera inbäddade insticksobjekt.

en: Enable Java
sv: Aktivera Java

en: Whether Java support should be enabled.
sv: Huruvida stöd för Java ska aktiveras.

en: JavaScript can open windows automatically
sv: Javascript kan öppna fönster automatiskt

en: Whether JavaScript can open windows automatically.
sv: Huruvida Javascript kan öppna fönster automatiskt.

en: Enable hyperlink auditing
sv: Aktivera hyperlink auditing

en: Whether <a ping> should be able to send pings.
sv: Huruvida <a ping> ska kunna sända ping.

en: Default font family
sv: Standardfamilj för typsnitt

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
sv: Typsnittsfamilj att använda som standard för innehåll som inte specificerar ett typsnitt.

en: Monospace font family
sv: Typsnittsfamiljen monospace

en: The font family used as the default for content using monospace font.
sv: Standardfamiljen för typsnitt som används för innehåll med monospace-typsnitt.

en: Serif font family
sv: Typsnittsfamiljen serif

en: The font family used as the default for content using serif font.
sv: Typsnittsfamilj att använda som standard för innehåll som använder serif.

en: Sans-serif font family
sv: Typsnittsfamiljen sans-serif

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
sv: Typsnittsfamilj att använda som standard för innehåll som använder sans-serif.

en: Cursive font family
sv: Typsnittsfamiljen kursiv

en: The font family used as the default for content using cursive font.
sv: Typsnittsfamilj att använda som standard för innehåll som använder kursivt typsnitt.

en: Fantasy font family
sv: Typsnittsfamiljen fantasy

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
sv: Typsnittsfamilj att använda som standard för innehåll som använder fantasy-typsnitt.

en: Pictograph font family
sv: Typsnittsfamilj för Pictograph

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
sv: Typsnittsfamilj att använda som standard för innehåll som använder pictograph-typsnitt.

en: Default font size
sv: Standardstorlek för typsnitt

en: The default font size used to display text.
sv: Standardstorleken för typsnitt som används för att visa text.

en: Default monospace font size
sv: Standardstorlek för monospace-typsnitt

en: The default font size used to display monospace text.
sv: Standardstorleken för typsnitt som används för att visa text med fast breddsteg.

en: Minimum font size
sv: Minimumstorlek för typsnitt

en: The minimum font size used to display text.
sv: Minimumstorlek för typsnitt som används för att visa text.

en: Default charset
sv: Standardteckenuppsättning

en: The default text charset used when interpreting content with unspecified charset.
sv: Standardteckenuppsättningen att använda vid tolkning av innehåll med ospecificerad teckenuppsättning.

en: Enable private browsing
sv: Aktivera privat surfning

en: Whether to enable private browsing
sv: Huruvida privat surfning ska aktiveras

en: Enable developer extras
sv: Aktivera extrafunktioner för utvecklare

en: Whether to enable developer extras
sv: Huruvida extrafunktioner för utvecklare ska aktiveras

en: Enable resizable text areas
sv: Aktivera storleksändringsbara textområden

en: Whether to enable resizable text areas
sv: Huruvida storleksändringsbara textområden ska aktiveras

en: Enable tabs to links
sv: Aktivera flikar till länkar

en: Whether to enable tabs to links
sv: Huruvida flikar till länkar ska aktiveras

en: Enable DNS prefetching
sv: Aktivera DNS-förhämtning

en: Whether to enable DNS prefetching
sv: Huruvida DNS-förhämtning ska aktiveras

en: Enable Caret Browsing
sv: Aktivera textmarkörläge

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
sv: Huruvida hjälpmedel för förbättrad tangentbordsnavigation ska aktiveras

en: Enable Fullscreen
sv: Aktivera helskärm

en: Whether to enable the Javascript Fullscreen API
sv: Huruvida Javascript Fullscreen API ska aktiveras

en: Print Backgrounds
sv: Skriv ut bakgrunder

en: Whether background images should be drawn during printing
sv: Huruvida bakgrundsbilder ska ritas ut under utskrift

en: Enable WebAudio
sv: Aktivera WebAudio

en: Whether WebAudio content should be handled
sv: Huruvida WebAudio-innehåll ska hanteras

en: Enable WebGL
sv: Aktivera WebGL

en: Whether WebGL content should be rendered
sv: Huruvida WebGL-innehåll ska renderas

en: Allow modal dialogs
sv: Tillåt modala dialoger

en: Whether it is possible to create modal dialogs
sv: Huruvida det är möjligt att skapa modala dialoger

en: Zoom Text Only
sv: Zooma endast text

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
sv: Huruvida zoomnivån över webbvyn endast ändrar textstorlek

en: JavaScript can access clipboard
sv: Javascript kan komma åt urklipp

en: Whether JavaScript can access Clipboard
sv: Huruvida Javascript kan komma åt urklipp

en: Media playback requires user gesture
sv: Mediauppspelning kräver användargest

en: Whether media playback requires user gesture
sv: Huruvida mediauppspelning kräver en användargest

en: Media playback allows inline
sv: Mediauppspelning tillåter inline

en: Whether media playback allows inline
sv: Huruvida mediauppspelning tillåter inline

en: Draw compositing indicators
sv: Rita ut kompositionsindikatorer

en: Whether to draw compositing borders and repaint counters
sv: Huruvida utritning av kompositionsramar och omritning av räknare ska ske

en: Enable Site Specific Quirks
sv: Aktivera webbplatsspecifika speciallösningar

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
sv: Aktiverar webbplatsspecifika speciallösningar för kompatibilitet

en: Enable page cache
sv: Aktivera sidcache

en: Whether the page cache should be used
sv: Huruvida sidcachen ska användas

en: User agent string
sv: Sträng för användaragent

en: The user agent string
sv: Strängen för användaragenten

en: Enable smooth scrolling
sv: Aktivera mjuk rullning

en: Whether to enable smooth scrolling
sv: Huruvida mjuk rullning ska aktiveras

en: Enable accelerated 2D canvas
sv: Aktivera accelererad 2D-canvas

en: Whether to enable accelerated 2D canvas
sv: Huruvida accelererad 2D-canvas ska aktiveras

en: Write console messages on stdout
sv: Skriv ut konsolmeddelanden till stdout

en: Whether to write console messages on stdout
sv: Huruvida konsolmeddelanden ska skrivas till stdout

en: Enable MediaStream
sv: Aktivera MediaStream

en: Whether MediaStream content should be handled
sv: Huruvida MediaStream-innehåll ska hanteras

en: Enable mock capture devices
sv: Aktivera falska inspelningsenheter

en: Whether we expose mock capture devices or not
sv: Huruvida vi exponerar falska inspelningsenheter eller ej

en: Enable Spatial Navigation
sv: Aktivera spatial navigation

en: Whether to enable Spatial Navigation support.
sv: Huruvida stöd för spatial navigation ska aktiveras.

en: Enable MediaSource
sv: Aktivera MediaSource

en: Whether MediaSource should be enabled.
sv: Huruvida MediaSource ska aktiveras.

en: Enable EncryptedMedia
sv: Aktivera EncryptedMedia

en: Whether EncryptedMedia should be enabled.
sv: Huruvida EncryptedMedia ska aktiveras.

en: Enable MediaCapabilities
sv: Aktivera MediaCapabilities

en: Whether MediaCapabilities should be enabled.
sv: Huruvida MediaCapabilities ska aktiveras.

en: Allow file access from file URLs
sv: Tillåt filåtkomst från fil-URL:er

en: Whether file access is allowed from file URLs.
sv: Huruvida filåtkomst tillåts från fil-URL:er.

en: Allow universal access from the context of file scheme URLs
sv: Tillåt allmän åtkomst från kontexten av filschema-URL:er

en: Whether or not universal access is allowed from the context of file scheme URLs
sv: Huruvida allmän åtkomst är tillåten eller ej från kontexten av filschema-URL:er

en: Allow top frame navigation to data URLs
sv: Tillåt toppramsnavigering till data-URL:er

en: Whether or not top frame navigation is allowed to data URLs
sv: Huruvida toppramsnavigering är tillåten till data-URL:er

en: Hardware Acceleration Policy
sv: Hårdvaruaccelerationspolicy

en: The policy to decide how to enable and disable hardware acceleration
sv: Policyn som avgör hur hårdvaruacceleration ska aktiveras och inaktiveras

en: Enable back-forward navigation gestures
sv: Aktivera navigeringsgester framåt och bakåt

en: Whether horizontal swipe gesture will trigger back-forward navigation
sv: Huruvida horisontella svepgester kommer utlösa navigering framåt och bakåt

en: Enable JavaScript Markup
sv: Aktivera Javascript-markup

en: Enable JavaScript in document markup.
sv: Aktivera Javascript i dokument-markup.

en: Enable media
sv: Aktivera media

en: Whether media content should be handled
sv: Huruvida mediainnehåll ska hanteras

en: Media content types requiring hardware support
sv: Mediainnehållstyper som kräver hårdvarustöd

en: List of media content types requiring hardware support.
sv: Lista över mediainnehållstyper som kräver hårdvarustöd.

en: Enable WebRTC
sv: Aktivera WebRTC

en: Whether WebRTC content should be handled
sv: Huruvida WebRTC-innehåll ska hanteras

en: Disable web security
sv: Inaktivera webbsäkerhet

en: Whether web security should be disabled.
sv: Huruvida webbsäkerhet ska inaktiveras.

en: Operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Local files
sv: Lokala filer

en: There was an error creating the snapshot
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av ögonblicksbilden

en: Message %s was not handled
sv: Meddelande %s hanterades inte

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Authenticate
sv: _Autentisera

note: Prompt on the HTTP authentication dialog.
en: Authentication required by %s:%i
sv: Autentisering krävs av %s:%i

note: Label on the HTTP authentication dialog. %s is a (probably English) message from the website.
en: The site says: “%s”
sv: Webbplatsen säger: ”%s”

note: Check button on the HTTP authentication dialog.
en: _Remember password
sv: _Kom ihåg lösenord

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Username
sv: _Användarnamn

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Password
sv: _Lösenord

en: Printer not found
sv: Hittade inte skrivare

en: _Close
sv: _Stäng

en: Are you sure you want to leave this page?
sv: Är du säker på att du vill lämna denna sida?

en: Stay on Page
sv: Stanna på sidan

en: Leave Page
sv: Lämna sidan

en: Website running in fullscreen mode
sv: Webbplats körs i helskärmsläge

en: Select Files
sv: Välj filer

en: Select File
sv: Välj fil

en: Web Inspector
sv: Webbinspektör

note: TRANSLATORS: the default action for a desktop notification created by a website.
en: Acknowledge
sv: Bekräfta

en: Failed to connect to geolocation service
sv: Misslyckades med att ansluta till platstjänst

en: Failed to determine position from geolocation service
sv: Misslyckades med att bestämma position från platstjänst

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Local documents on your computer
sv: Lokala dokument på din dator
