webkit HEAD - en to tr translation catalogue (494 entries)

en: Copy Link Loc_ation
tr: B_ağlantı Konumunu Kopyala

en: Sa_ve Image As
tr: Resmi Farkl_ı Kaydet

en: Copy Image _Address
tr: Resim _Adresini Kopyala

en: Cop_y Video Link Location
tr: Video Bağlantı Konumunu Kop_yala

en: Cop_y Audio Link Location
tr: Ses Bağlantı Konumunu Kop_yala

en: _Toggle Media Controls
tr: _Ortam Denetimlerini Göster/Gizle

en: _Show Media Controls
tr: Ortam Denetimlerini Gö_ster

en: _Hide Media Controls
tr: Ortam Denetimlerini _Gizle

en: Toggle Media _Loop Playback
tr: Medyayı _Tekrarlı Oynatmayı Aç/Kapat

en: Switch Video to _Fullscreen
tr: Tam _Ekrana Geçiş Yap

en: Paste As Plain _Text
tr: Düz _Metin Olarak Yapıştır

en: _Delete
tr: _Sil

en: Select _All
tr: Tümünü _Seç

en: Insert _Emoji
tr: _Emoji Ekle

en: _Insert Unicode Control Character
tr: Evrensel Kod Denetim Karakteri _Ekle

en: Input _Methods
tr: Giriş _Yöntemleri

en: LRM _Left-to-right mark
tr: LRM _Soldan-sağa işareti

en: RLM _Right-to-left mark
tr: RLM _Sağdan-sola işareti

en: LRE Left-to-right _embedding
tr: LRE Soldan-sağa _katıştırma

en: RLE Right-to-left e_mbedding
tr: RLE Sağdan-sola k_atıştırma

en: LRO Left-to-right _override
tr: LRO Soldan-sağa _geçersiz kılma

en: RLO Right-to-left o_verride
tr: RLO Sağdan-sola g_eçersiz kılma

en: PDF _Pop directional formatting
tr: PDF Pop _yönlü biçimlendirme

en: ZWS _Zero width space
tr: ZWS _Sıfır genişlikli boşluk

en: ZWJ Zero width _joiner
tr: ZWJ Sıfır genişlikli _birleştirici

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
tr: ZWNJ Sıfır genişlikli _ayırıcı

en: Use at least one character | Use at least %d characters
tr[0]: En az %d karakter kullan

en: Use no more than one character | Use no more than %d characters
tr[0]: %d karakterden çok kullanma

[ctx: alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
tr: Gönder

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
tr: Bu aranabilir bir dizindir. Arama için anahtar sözcükleri girin:

en: Submit
tr: Gönder

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Choose Files
tr: Dosyaları Seç

en: no file selected
tr: hiç dosya seçilmedi

en: no files selected
tr: hiç dosya seçilmedi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Open Link in New _Window
tr: Bağlantıyı Yeni _Pencerede Aç

en: _Download Linked File
tr: Bağlı Dosyayı _İndir

en: Copy Link
tr: Bağlantıyı Kopyala

en: Open _Image in New Window
tr: Resm_i Yeni Pencerede Aç

en: Download Image
tr: Resmi İndir

en: Cop_y Image
tr: Resmi Kop_yala

en: Open _Frame in New Window
tr: Ç_erçeveyi Yeni Pencerede Aç

en: _Copy
tr: Ko_pyala

en: _Back
tr: _Geri

en: _Forward
tr: _İleri

en: _Stop
tr: _Durdur

en: _Reload
tr: Tek_rar Yükle

en: Cu_t
tr: Ke_s

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: No Guesses Found
tr: Hiçbir Tahmin Bulunamadı

en: _Ignore Spelling
tr: _Yazım Denetimini Yoksay

en: _Learn Spelling
tr: _Yazım Öğrenin

en: _Search the Web
tr: Web'de _Ara

en: _Open Link
tr: _Bağlantıyı Aç

en: Ignore _Grammar
tr: _Dilbilgisini Yoksay

en: Spelling and _Grammar
tr: Yazım Denetimi ve _Dilbilgisi

en: _Show Spelling and Grammar
tr: Yazım Denetimi ve Dilbilgisini _Göster

en: _Hide Spelling and Grammar
tr: Yazım Denetimi ve Dilbilgisini Gi_zle

en: _Check Document Now
tr: Belgeyi Şimdi _Denetle

en: Check Spelling While _Typing
tr: _Yazarken Yazım Denetimi Yap

en: Check _Grammar With Spelling
tr: D_ilbilgisini Yazım Denetimiyle Birlikte Denetle

en: _Font
tr: _Yazı Tipi

en: _Bold
tr: _Kalın

en: _Italic
tr: _Eğik

en: _Underline
tr: _Altı çizili

en: _Outline
tr: _Anahat

en: Paragraph Direction
tr: Paragraf Yönü

en: Selection Direction
tr: Seçim Yönü

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Open _Video in New Window
tr: _Videoyu Yeni Pencerede Aç

en: Open _Audio in New Window
tr: Sesi Yeni Pencerede _Aç

en: Download _Video
tr: _Videoyu İndir

en: Download _Audio
tr: _Sesi İndir

en: Copy Video Address
tr: Video Adresini Kopyala

en: Copy Audio Address
tr: Ses Adresini Kopyala

en: Controls
tr: Denetimler

en: Show Controls
tr: Denetimleri Göster

en: Hide Controls
tr: Denetimleri Gizle

en: Loop
tr: Döngü

en: Enter Full Screen
tr: Tam Ekrana Geç

[ctx: Video Exit Full Screen context menu item]
en: Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çık

en: _Play
tr: _Oynat

en: _Pause
tr: _Duraklat

en: _Mute
tr: _Sessiz

en: Play All Animations
tr: Tüm Canlandırmaları Oynat

en: Pause All Animations
tr: Tüm Canlandırmaları Duraklat

en: Play Animation
tr: Canlandırmayı Oynat

en: Pause Animation
tr: Canlandırmayı Durdur

en: Inspect _Element
tr: _Ögeyi İncele

en: Swap characters
tr: Karakterleri değiştir

en: Open with Preview
tr: Önizleme ile Aç

en: _Single Page
tr: _Tek Sayfa

en: _Single Page Continuous
tr: Kesintisiz _Tek Sayfa

en: _Two Pages
tr: _İki Sayfa

en: _Two Pages Continuous
tr: Kesintisiz _İki Sayfa

en: _Zoom In
tr: _Yakınlaştır

en: _Zoom Out
tr: _Uzaklaştır

en: _Actual Size
tr: _Gerçek Boyut

en: _Automatically Resize
tr: _Kendiliğinden Yeniden Boyutlandır

en: _Next Page
tr: S_onraki Sayfa

en: _Previous Page
tr: _Önceki Sayfa

note: Also exposed to DOM.
en: Portable Document Format
tr: Taşınabilir Belge Biçimi

en: No recent searches
tr: Son aramalar boş

en: Recent Searches
tr: Son Aramalar

en: Clear Recent Searches
tr: Son Aramaları Temizle

en: HTML content
tr: HTML içeriği

en: link
tr: bağlantı

en: list marker
tr: liste işaretçisi

en: image map
tr: resim haritası

en: heading
tr: başlık

en: color well
tr: renk çarkı

en: definition
tr: tanım

en: description list
tr: açıklama listesi

en: term
tr: terim

en: description
tr: açıklama

en: details
tr: ayrıntılar

en: summary
tr: özet

en: footer
tr: altbilgi

en: suggestion
tr: öneri

en: file upload button
tr: dosya yükleme düğmesi

en: output
tr: çıktı

en: attachment
tr: ek

en: cancel
tr: iptal

en: feed
tr: besleme

en: figure
tr: şekil

en: email field
tr: e-posta alanı

en: telephone number field
tr: telefon numarası alanı

en: URL field
tr: URL alanı

en: date field
tr: tarih alanı

en: time field
tr: saat alanı

en: month
tr: ay

en: day
tr: gün

en: year
tr: yıl

en: date and time field
tr: tarih ve saat alanı

en: month and year field
tr: ay ve yıl alanı

en: number field
tr: sayı alanı

en: week and year field
tr: hafta ve yıl alanı

en: alert
tr: uyarı

en: web alert dialog
tr: web uyarı iletişim kutusu

en: web dialog
tr: web iletişim kutusu

en: log
tr: günlük

en: marquee
tr: kayan yazı

en: application status
tr: uygulama durumu

en: timer
tr: zamanlayıcı

en: document
tr: belge

en: article
tr: makale

en: note
tr: not

en: web application
tr: web uygulaması

en: banner
tr: afiş

en: complementary
tr: tamamlayıcı içerik

en: content information
tr: içerik bilgisi

en: main
tr: ana

en: navigation
tr: gezinim

en: region
tr: bölge

en: search
tr: arama

en: tooltip
tr: araç ipucu

en: tab panel
tr: sekme paneli

en: math
tr: matematik

en: separator
tr: ayraç

en: highlighted
tr: vurgulanmış

en: press
tr: bas

en: select
tr: seç

en: activate
tr: etkinleştir

en: uncheck
tr: işareti kaldır

en: check
tr: işaretle

en: jump
tr: atla

en: Buy with Apple Pay
tr: Apple Pay ile satın al

en: Set up with Apple Pay
tr: Apple Pay ile kur

en: Donate with Apple Pay
tr: Apple Pay ile bağış yap

en: Check out with Apple Pay
tr: Apple Pay ile sepete ekle

en: Book with Apple Pay
tr: Apple Pay ile rezervasyon yap

en: Subscribe with Apple Pay
tr: Apple Pay ile abone ol

en: Reload with Apple Pay
tr: Apple Pay ile yeniden yükle

en: Add money with Apple Pay
tr: Apple Pay ile para ekle

en: Top up with Apple Pay
tr: Apple Pay ile yükleme yap

en: Order with Apple Pay
tr: Apple Pay ile sipariş ver

en: Rent with Apple Pay
tr: Apple Pay ile kirala

en: Support with Apple Pay
tr: Apple Pay ile destekle

en: Contribute with Apple Pay
tr: Apple Pay ile katkıda bulun

en: Tip with Apple Pay
tr: Apple Pay ile bahşiş ver

en: password AutoFill
tr: parola otomatik doldurma

en: contact info AutoFill
tr: iletişim bilgisi otomatik doldurma

en: strong password AutoFill
tr: güçlü parola otomatik doldurma

en: credit card AutoFill
tr: kredi kartı otomatik doldurma

en: loading AutoFill
tr: yükleniyor otomatik doldurma

en: Strong Password
tr: Güçlü Parola

en: Processing page
tr: Sayfa işleniyor

en: Missing Plug-in
tr: Eksik Eklenti

en: Plug-in Failure
tr: Eklenti Hatası

[ctx: Label text to be used if plugin is blocked by a page's Content Security Policy]
en: Blocked Plug-in
tr: Engellenmiş Eklendi

[ctx: Label text to be used when an insecure plug-in version was blocked from loading]
en: Blocked Plug-in
tr: Engellenmiş Eklendi

[ctx: Label text to be used when an unsupported plug-in was blocked from loading]
en: Unsupported Plug-in
tr: Desteklenmeyen Eklendi

[ctx: Label text to be used when a plug-in was blocked from loading because it was too small]
en: Plug-In too small
tr: Eklenti çok küçük

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Live Broadcast
tr: Canlı Yayın

en: audio playback
tr: ses oynatma

en: video playback
tr: video oynatma

en: mute
tr: sesi kapat

en: unmute
tr: sesi aç

en: play
tr: oynat

en: pause
tr: duraklat

en: movie time
tr: film süresi

en: timeline slider thumb
tr: zaman çizgisi kaydırma düğmesi

en: back 30 seconds
tr: 30 saniye geri

en: return to real time
tr: gerçek zamana dön

en: elapsed time
tr: geçen süre

en: remaining time
tr: kalan süre

en: status
tr: durum

en: enter full screen
tr: tam ekrana geç

en: exit full screen
tr: tam ekrandan çık

en: fast forward
tr: hızlı ileri

en: fast reverse
tr: hızlı geri

en: show closed captions
tr: alt yazıları göster

en: hide closed captions
tr: alt yazıları gizle

en: audio element playback controls and status display
tr: ses ögesi yürütme denetimleri ve durum göstergesi

en: video element playback controls and status display
tr: video ögesi yürütme denetimleri ve durum göstergesi

en: mute audio tracks
tr: ses parçalarını sessize al

en: unmute audio tracks
tr: ses parçalarının sesini aç

en: begin playback
tr: oynatmayı başlat

en: pause playback
tr: oynatmayı duraklat

en: movie time scrubber
tr: film zamanı serbest kaydırma

en: movie time scrubber thumb
tr: film zamanı serbest kaydırma düğmesi

en: seek movie back 30 seconds
tr: filmi 30 saniye geri sar

en: resume real time streaming
tr: gerçek zamanlı arışa dön

en: current movie time in seconds
tr: saniye cinsinden filmin şu anki zamanı

en: number of seconds of movie remaining
tr: filmin saniye cinsinden kalan süresi

en: current movie status
tr: filmin şu anki durumu

en: seek quickly back
tr: hızlı geri sar

en: seek quickly forward
tr: hızlı ileri sar

en: Play movie in full screen mode
tr: Filmi tam ekran kipinde oynat

en: start displaying closed captions
tr: alt yazıları göstermeye başla

en: stop displaying closed captions
tr: alt yazıları göstermeyi durdur

en: indefinite time
tr: belirsiz süre

en: Fill out this field
tr: Bu alanı doldur

en: Select this checkbox
tr: Bu onay kutusunu seç

en: Select a file
tr: Dosya seç

en: Select one of these options
tr: Bu seçeneklerden birini seç

en: Select an item in the list
tr: Listeden bir öge seçin

en: Tap this switch
tr: Bu düğmeye dokunun

en: Invalid value
tr: Geçersiz değer

en: Enter an email address
tr: E-posta adresi girin

en: Enter a URL
tr: URL girin

en: Match the requested format
tr: İstenen biçimi eşleştir

en: range underflow
tr: aralık aşağı taşması

en: range overflow
tr: aralık taşması

en: Enter a valid value
tr: Geçerli bir değer girin

en: Enter a number
tr: Bir sayı girin

en: Click to Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çıkmak İçin Tıklayın

[ctx: Menu item label for a audio/text track that has no other name.]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: Menu item label for the track that represents disabling closed captions.]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: Menu item label for automatic track selection behavior.]
en: Auto (Recommended)
tr: Otomatik (Önerilen)

en: Show Media Stats
tr: Ortam İstatistiklerini Göster

en: Snapshotted Plug-In
tr: Anlık Görüntülü Eklenti

en: Click to restart
tr: Yeniden başlatmak için tıklayın

en: Show in blocked plug-in
tr: Engellenmiş eklentiler içinde göster

en: Used to encrypt WebCrypto keys in persistent storage, such as IndexedDB
tr: IndexedDB gibi kalıcı depolamada WebCrypto anahtarlarını şifrelemek için kullanılır

[ctx: Title of the OK button for the number pad in zoomed form controls.]
en: OK
tr: Tamam

en: Cancel
tr: İptal

en: Hide
tr: Gizle

en: Go
tr: Git

en: Search
tr: Arama

[ctx: Set button below date picker]
en: Set
tr: Ayarla

[ctx: Day label in date picker]
en: DAY
tr: GÜN

[ctx: Month label in date picker]
en: MONTH
tr: AY

[ctx: Year label in date picker]
en: YEAR
tr: YIL

en: Unacceptable TLS certificate
tr: Kabul edilemez TLS sertifikası

en: Continue with Touch ID.
tr: Touch ID ile devam et.

en: This document is password protected.
tr: Bu belge parola korumalıdır.

en: Please enter the password below.
tr: Lütfen parolayı aşağıya giriniz.

en: Invalid Password
tr: Geçersiz Parola

en: Copy Link to Highlight
tr: Bağlantıyı Vurgulamak için Kopyala

en: WebKitGTK password
tr: WebKitGTK parolası

[ctx: Undo action name]
en: Set Color
tr: Renk Ayarla

[ctx: Undo action name]
en: Set Background Color
tr: Arka Plan Rengi Ayarla

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Kerning
tr: Karakter Aralığını Kapat

[ctx: Undo action name]
en: Tighten Kerning
tr: Karakter Aralığını Sıkılaştır

[ctx: Undo action name]
en: Loosen Kerning
tr: Karakter Aralığını Gevşet

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Kerning
tr: Standart Karakter Aralığı Kullan

[ctx: Undo action name]
en: Turn Off Ligatures
tr: Bağlamaları Kapat

[ctx: Undo action name]
en: Use Standard Ligatures
tr: Standart Bağlamaları Kullan

[ctx: Undo action name]
en: Use All Ligatures
tr: Tüm Bağlamaları Kullan

[ctx: Undo action name]
en: Raise Baseline
tr: Taban Çizgisini Yükselt

[ctx: Undo action name]
en: Lower Baseline
tr: Taban Çizgisini Alçalt

[ctx: Undo action name]
en: Set Traditional Character Shape
tr: Geleneksel Karakter Şekillerini Ayarla

[ctx: Undo action name]
en: Set Font
tr: Yazı Tipi Ayarla

[ctx: Undo action name]
en: Change Attributes
tr: Öznitelikleri Değiştir

[ctx: Undo action name]
en: Align Left
tr: Sola Hizala

[ctx: Undo action name]
en: Align Right
tr: Sağa Hizala

[ctx: Undo action name]
en: Center
tr: Ortala

[ctx: Undo action name]
en: Justify
tr: İki Yana Yasla

[ctx: Undo action name]
en: Set Writing Direction
tr: Yazım Yönünü Ayarla

[ctx: Undo action name]
en: Subscript
tr: Alt Simge

[ctx: Undo action name]
en: Superscript
tr: Üst Simge

[ctx: Undo action name]
en: Underline
tr: Altı Çizili

[ctx: Undo action name]
en: StrikeThrough
tr: Üstü Çizili

[ctx: Undo action name]
en: Outline
tr: Ana Hat

[ctx: Undo action name]
en: Unscript
tr: Yazıyı Kaldır

[ctx: Undo action name]
en: Drag
tr: Sürükle

[ctx: Undo action name]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: Undo action name]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: Undo action name]
en: Italics
tr: Eğik

[ctx: Undo action name]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: Undo action name]
en: Dictation
tr: İmla

[ctx: Undo action name]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: Undo action name]
en: Paste Font
tr: Yazı Tipini Yapıştır

[ctx: Undo action name]
en: Paste Ruler
tr: Cetveli Yapıştır

[ctx: Undo action name]
en: Typing
tr: Yazım

[ctx: Undo action name]
en: Create Link
tr: Bağlantı Oluştur

[ctx: Undo action name]
en: Unlink
tr: Bağlantıyı Kaldır

[ctx: Undo action name]
en: Insert List
tr: Liste Ekle

[ctx: Undo action name]
en: Formatting
tr: Biçimlendirme

[ctx: Undo action name]
en: Indent
tr: Girinti

[ctx: Undo action name]
en: Outdent
tr: Ters Girinti

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Ordered List
tr: Sıralı Listeye Dönüştür

[ctx: Undo action name]
en: Convert to Unordered List
tr: Sırasız Listeye Dönüştür

[ctx: Undo action name]
en: Remove Background
tr: Arka Planı Kaldı

en: JSC Options
tr: JSC Seçenekleri

en: Show JSC Options
tr: JSC Seçeneklerini Göster

en: Name
tr: Ad

en: Size
tr: Boyut

en: Date Modified
tr: Değişim Tarihi

en: Not allowed to use restricted network port
tr: Sınırlı ağ bağlantı noktası kullanmaya izin verilmiyor

en: The URL was blocked by a content blocker
tr: URL, İçerik engelleyici tarafından engellendi

en: The URL can’t be shown
tr: URL gösterilemiyor

en: The URL was blocked by device restrictions
tr: URL, aygıt kısıtlamaları nedeniyle engellendi

en: Frame load interrupted
tr: Çerçeve yükleme kesintiye uğradı

en: Error handling synchronous load with custom protocol
tr: Özel bağlantı kuralıyla eşzamanlı yük işlenirken hata oluştu

en: The URL was blocked by a content filter
tr: URL, içerik süzgeci tarafından engellendi

en: Content with specified MIME type can’t be shown
tr: Belirtilen MIME türündeki içerik gösterilemiyor

en: Plug-in handled load
tr: Eklenti yükü ele aldı

en: Load request cancelled
tr: Yükleme isteği iptal edildi

en: File does not exist
tr: Dosya yok

en: HTTPS Upgrade redirect loop detected
tr: HTTPS Yükseltme yönlendirme döngüsü algılandı

en: Navigation failed because the request was for an HTTP URL with HTTPS-Only enabled
tr: Gezinti, istek HTTPS-Sadece etkinleştirilmiş bir HTTP URL'si olduğundan başarısız oldu

en: Invalid page range
tr: Geçersiz sayfa aralığı

en: User cancelled the download
tr: Kullanıcı indirmeyi iptal etti

en: Favicons database not initialized yet
tr: Site simgesi veri tabanı henüz ilklendirilmedi

en: Page %s does not have a favicon
tr: %s sayfası bir site simgesine sahip değil

en: Unknown favicon for page %s
tr: %s sayfası için bilinmeyen site simgesi

en: Failed to create texture
tr: Doku oluşturulamadı

en: Enable JavaScript
tr: JavaScript'i Etkinleştir

en: Enable JavaScript.
tr: JavaScript'i Etkinleştir.

en: Auto load images
tr: Resimleri otomatik yükle

en: Load images automatically.
tr: Resimleri otomatik olarak yükle.

en: Load icons ignoring image load setting
tr: Simgeleri resim yükleme ayalarını göz ardı ederek yükle

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
tr: Site simgeleri yüklenirken resim yükleme ayarlarının ihmal edilip edilmemesi.

en: Enable offline web application cache
tr: Çevrimdışı web uygulama önbelleğini etkinleştir

en: Whether to enable offline web application cache.
tr: Çevrimdışı web uygulama önbelleğinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable HTML5 local storage
tr: HTML5 yerel depolamayı etkinleştir

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support.
tr: HTML5 yerel depolama desteğinin etkinleştirilp etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable HTML5 database
tr: HTML5 veritabanını etkinleştir

en: Whether to enable HTML5 database support.
tr: HTML5 veri tabanı desteğinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable XSS auditor
tr: XSS denetimini etkinleştir

en: Whether to enable the XSS auditor.
tr: XSS denetiminin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable frame flattening
tr: Çerçeve düzleştirmeyi etkinleştir

en: Whether to enable frame flattening.
tr: Çerçeve düzleştirmenin etkinleştirip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable plugins
tr: Eklentileri etkinleştir

en: Enable embedded plugin objects.
tr: Gömülü eklenti nesnelerini etkinleştir.

en: Enable Java
tr: Java'yı Etkinleştir

en: Whether Java support should be enabled.
tr: Java desteğinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: JavaScript can open windows automatically
tr: JavaScript otomatik olarak pencereleri açabilir

en: Whether JavaScript can open windows automatically.
tr: JavaScript'in otomatik olarak penceleri açıp açamayacağı.

en: Enable hyperlink auditing
tr: Bağ denetimini etkinleştir

en: Whether <a ping> should be able to send pings.
tr: <a ping>'in ping gönderip gönderemeyeceği.

en: Default font family
tr: Öntanımlı yazı tipi ailesi

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
tr: Belirli bir yazı tipi belirtmeyen içerikler için kullanılacak öntanımlı yazı tipi ailesi.

en: Monospace font family
tr: Eş aralıklı yazı tipi ailesi

en: The font family used as the default for content using monospace font.
tr: Eş aralıklı yazı tipi kullanan içerikler için kullanılacak öntanımlı yazı tipi ailesi.

en: Serif font family
tr: Çıkıntılı (motifli) yazı tipi ailesi

en: The font family used as the default for content using serif font.
tr: Çıkıntılı (motifli) yazı tipi kullanan içerikler için kullanılacak öntanımlı yazı tipi ailesi.

en: Sans-serif font family
tr: Çıkıntısız (motifsiz) yazı tipi ailesi

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
tr: Çıkıntısız (motifsiz) yazı tipi kullanan içerikler için öntanımlı yazı tipi ailesi.

en: Cursive font family
tr: Bitişik el yazısı yazı tipi ailesi

en: The font family used as the default for content using cursive font.
tr: El yazısı yazı tipi kullanan içerikler için kullanılacak öntanımlı yazı tipi.

en: Fantasy font family
tr: Fantezi yazı tipi ailesi

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
tr: Fantezi yazı tipini kullanan içerikler için kullanılacak öntanımlı yazı tipi.

en: Pictograph font family
tr: Piktogram yazı tipi ailesi

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
tr: Piktogram yazı tipi ailesi kullanan içerikler için kullanılacak öntanımlı yazı tipi.

en: Default font size
tr: Öntanımlı yazı tipi boyutu

en: The default font size used to display text.
tr: Metin görüntelemek için kullanılan öntanımlı yazı tipi boyutu.

en: Default monospace font size
tr: Öntanımlı eşaralıklı yazı tipi boyutu

en: The default font size used to display monospace text.
tr: Eşaralıklı metinleri görüntelemek için kullanılan öntanımlı yazı tipi boyutu.

en: Minimum font size
tr: En küçük yazı tipi boyutu

en: The minimum font size used to display text.
tr: Metin görüntülemek için kullanılan en küçük yazı tipi boyutu.

en: Default charset
tr: Öntanımlı karakter kümesi

en: The default text charset used when interpreting content with unspecified charset.
tr: Karakter kümesi belirsiz içeriği yorumlarken kullanılan öntanımlı metin karakter kümesi.

en: Enable private browsing
tr: Gizli gezinmeyi etkinleştir

en: Whether to enable private browsing
tr: Gizli gezinmenin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable developer extras
tr: Geliştirici ekstralarını etkinleştir

en: Whether to enable developer extras
tr: Geliştirici ekstralarının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable resizable text areas
tr: Yeniden boyutlandırılabilir metin alanlarını etkinleştir

en: Whether to enable resizable text areas
tr: Yeniden boyutlandırılabilir metin alanlarının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable tabs to links
tr: Bağlantı sekmelerini etkinleştir

en: Whether to enable tabs to links
tr: Bağlantı sekmelerinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable DNS prefetching
tr: DNS önyüklemeyi etkinleştir

en: Whether to enable DNS prefetching
tr: DNS önyüklemenin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable Caret Browsing
tr: Klavyeyle Gözatma'yı Etkinleştir

en: Whether to enable accessibility enhanced keyboard navigation
tr: Gelişmiş erişilebilirlik klavye gezintisinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable Fullscreen
tr: Tam Ekranı Etkinleştir

en: Whether to enable the Javascript Fullscreen API
tr: Javascript Tam Ekran API'ının etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Print Backgrounds
tr: Arka Planlarını Yazdır

en: Whether background images should be drawn during printing
tr: Arka plan görüntülerinin yazdırma sırasında gösterilip gösterilmeyeceği

en: Enable WebAudio
tr: WebAudio'yu Etkinleştir

en: Whether WebAudio content should be handled
tr: WebAudio içeriğinin ele alınıp alınmayacağı

en: Enable WebGL
tr: WebGL Etkinleştir

en: Whether WebGL content should be rendered
tr: WebGL içeriğinin ekranda gösterilip gösterilmeyeceği

en: Allow modal dialogs
tr: Kalıcı iletişim pencerelerine izin ver

en: Whether it is possible to create modal dialogs
tr: Kalıcı iletişim pencerelerinin oluşturulabilmesi

en: Zoom Text Only
tr: Yalnızca Metni Yakınlaştır

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
tr: Web görünümünün yakınlaştırma düzeyinin sadece metin boyutunu değiştirip değiştirmeyeceği

en: JavaScript can access clipboard
tr: JavaScript panoya erişebilir

en: Whether JavaScript can access Clipboard
tr: JavaScript'in Panoya erişip erişemeyeceği

en: Media playback requires user gesture
tr: Ortam yürütmesi kullanıcı hareketi gerektirir

en: Whether media playback requires user gesture
tr: Ortam yürütmesinin kullanıcı hareketi gerektirip gerektirmeyeceği

en: Media playback allows inline
tr: Ortam yürütme satıriçine izin verir

en: Whether media playback allows inline
tr: Ortam yürütmenin satıriçine izin verip vermemesi

en: Draw compositing indicators
tr: Kompozisyon belirteçlerini çiz

en: Whether to draw compositing borders and repaint counters
tr: Kompozisyon kenarlıklarının çizilmesi ve sayaçların yeniden boyanıp boyanmaması

en: Enable Site Specific Quirks
tr: Siteye Özgü Özellikleri Etkinleştir

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
tr: Siteye özgü uyumluluk çözümlerini etkinleştirir

en: Enable page cache
tr: Sayfa önbelleğini etkinleştir

en: Whether the page cache should be used
tr: Sayfa önbelleğinin kullanılıp kullanılmayacağı

en: User agent string
tr: Kullanıcı aracısı dizgesi

en: The user agent string
tr: Kullanıcı aracısı dizgesi

en: Enable smooth scrolling
tr: Yumuşak kaydırmayı etkinleştir

en: Whether to enable smooth scrolling
tr: Yumuşak kaydırmanın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Enable accelerated 2D canvas
tr: Hızlandırılmış 2B tuvali etkinleştir

en: Whether to enable accelerated 2D canvas
tr: Hızlandırılmış 2B tuvalin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği

en: Write console messages on stdout
tr: Uçbirim (konsol) iletilerini standart çıkışa yaz

en: Whether to write console messages on stdout
tr: Uçbirim iletilerinin standart çıkış birimi üzerinde yazılıp yazılmaması

en: Enable MediaStream
tr: MediaStream'i Etkinleştir

en: Whether MediaStream content should be handled
tr: MediaStream içeriğinin işlenip işlenmeyeceği

en: Enable mock capture devices
tr: Sahte yakalama aygıtını etkinleştir

en: Whether we expose mock capture devices or not
tr: Sahte yakalama aygıtının gösterilip gösterilmeyeceği

en: Enable Spatial Navigation
tr: Uzamsal Gezinmeyi Etkinleştir

en: Whether to enable Spatial Navigation support.
tr: Uzamsal Gezinme desteğinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable MediaSource
tr: MediaSource'u Etkinleştir

en: Whether MediaSource should be enabled.
tr: MediaSource'un etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable EncryptedMedia
tr: EncryptedMedia Etkinleştir

en: Whether EncryptedMedia should be enabled.
tr: EncryptedMedia'nın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Enable MediaCapabilities
tr: MediaCapabilities'i etkinleştir

en: Whether MediaCapabilities should be enabled.
tr: MediaCapabilities'ın etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Allow file access from file URLs
tr: Dosya adreslerinden (URL) dosya erişimine izin ver

en: Whether file access is allowed from file URLs.
tr: Dosya adreslerinden (URL) dosya erişimine izin verilip verilmeyeceği.

en: Allow universal access from the context of file scheme URLs
tr: Dosya şema URL'lerinin bağlamından evrensel erişime izin ver

en: Whether or not universal access is allowed from the context of file scheme URLs
tr: Dosya şema URL'lerinin bağlamından evrensel erişime izin verilip verilmeyeceği

en: Allow top frame navigation to data URLs
tr: Veri URL'leri için üst çerçeve gezintisine izin ver

en: Whether or not top frame navigation is allowed to data URLs
tr: Veri URL'leri için üst çerçeve gezintisine izin verilip verilmeyeceği

en: Hardware Acceleration Policy
tr: Donanım Hızlandırma İlkesi

en: The policy to decide how to enable and disable hardware acceleration
tr: Donanım hızlandırmanın nasıl etkinleştirilip devre dışı bırakılacağına karar veren politika

en: Enable back-forward navigation gestures
tr: Geri-ileri gezinme hareketlerini etkinleştir

en: Whether horizontal swipe gesture will trigger back-forward navigation
tr: Yatay kaydırma hareketinin ileri-geri gezinmeyi tetikleyip tetiklemeyeceği

en: Enable JavaScript Markup
tr: JavaScript İşaretlemeyi Etkinleştir

en: Enable JavaScript in document markup.
tr: Belge işaretlemede JavaScript'i etkinleştir.

en: Enable media
tr: Ortamı etkinleştir

en: Whether media content should be handled
tr: Ortam içeriğinin işlenip işlenmeyeceği

en: Media content types requiring hardware support
tr: Donanım desteği gerektiren ortam içerik türleri

en: List of media content types requiring hardware support.
tr: Donanım desteği gerektiren ortam içeriği türlerinin listesi.

en: Enable WebRTC
tr: WebRTC Etkinleştir

en: Whether WebRTC content should be handled
tr: WebRTC içeriğinin ele alınıp alınmayacağı

en: Disable web security
tr: Web güvenliğini devre dışı bırak

en: Whether web security should be disabled.
tr: Web güvenliğinin devre dışı bırakılıp bırakılmayacağı.

en: Operation was cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Local files
tr: Yerel dosyalar

en: There was an error creating the snapshot
tr: Anlık görüntü oluşturulurken bir hata oluştu

en: Message %s was not handled
tr: %s iletisi işlenmedi

en: Authentication Required
tr: Kimlik Doğrulaması Gerekli

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Authenticate
tr: _Kimlik Doğrulama

note: Prompt on the HTTP authentication dialog.
en: Authentication required by %s:%i
tr: %s:%i tarafından kimlik doğrulama isteniyor

note: Label on the HTTP authentication dialog. %s is a (probably English) message from the website.
en: The site says: “%s”
tr: Site diyor ki: “%s”

note: Check button on the HTTP authentication dialog.
en: _Remember password
tr: _Parolayı hatırla

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Username
tr: K_ullanıcı adı

note: Entry on the HTTP authentication dialog.
en: _Password
tr: _Parola

en: Printer not found
tr: Yazıcı bulunamadı

en: _Close
tr: _Kapat

en: _OK
tr: _Tamam

en: Are you sure you want to leave this page?
tr: Bu sayfadan ayrılmak istediğinizden emin misiniz?

en: Stay on Page
tr: Sayfada Kal

en: Leave Page
tr: Sayfadan Ayrıl

en: Website running in fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde çalışan web sitesi

en: Select Files
tr: Dosyaları Seç

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Web Inspector
tr: Web Denetçisi

note: TRANSLATORS: the default action for a desktop notification created by a website.
en: Acknowledge
tr: Onayla

en: Failed to connect to geolocation service
tr: Coğrafi konum hizmetine bağlanamadı

en: Failed to determine position from geolocation service
tr: Coğrafi konum hizmetinden konum belirlenemedi

en: Select Color
tr: Renk Seç

en: Local documents on your computer
tr: Bilgisayarınızdaki yerel belgeler
