webkit HEAD - en to he translation catalogue (163 entries)

en: User cancelled the download
he: משתמש ביטל את ההורדה

en: Username:
he: שם משתמש:

en: Password:
he: סיסמה:

en: Submit
he: שלח

en: Reset
he: נקה

en: Choose File
he: בחר קובץ

en: (None)
he: (ללא)

en: Open Link in New _Window
he: פתח קישור בח_לון חדש

en: _Download Linked File
he: _הורד קובץ קשור

en: Copy Link Loc_ation
he: העתק את _מיקום הקישור

en: Open _Image in New Window
he: פתח _תמונה בחלון חדש

en: Sa_ve Image As
he: _שמור תמונה בשם

en: Cop_y Image
he: ה_עתק תמונה

en: Open _Frame in New Window
he: פתח מ_סגרת בחלון חדש

en: _Insert Unicode Control Character
he: ה_כנס תו בקרה של יוניקוד

en: Input _Methods
he: שיטות _קלט

en: _Reload
he: _טען מחדש

en: No Guesses Found
he: לא נמצאו ניחושים

en: _Ignore Spelling
he: ה_תעלם מאיות

en: _Learn Spelling
he: _למד איות

en: _Search the Web
he: _חפש ב-Web

en: _Look Up in Dictionary
he: חפ_ש במילון

en: _Open Link
he: _פתח קישור

en: Ignore _Grammar
he: התעלם מ_דקדוק

en: Spelling and _Grammar
he: איות ו_דקדוק

en: _Show Spelling and Grammar
he: ה_צג איות ודקדוק

en: _Hide Spelling and Grammar
he: ה_סתר איות ודקדוק

en: _Check Document Now
he: _בדוק מסמך כעת

en: Check Spelling While _Typing
he: בדוק איות בזמן ה_קלדב

en: Check _Grammar With Spelling
he: בדוק _דקדוק בזמן הקלדה

en: _Font
he: _גופן

en: _Outline
he: ה_דגשה

en: Inspect _Element
he: בחן _אלמנט

en: LRM _Left-to-right mark
he: סימן LRM מ_שמאל לימין

en: RLM _Right-to-left mark
he: סימן RLM מ_ימין לשמאל

en: LRE Left-to-right _embedding
he: LRE _שיבוץ משמאל לימין

en: RLE Right-to-left e_mbedding
he: RLE ש_יבוץ מימין לשמאל

en: LRO Left-to-right _override
he: LRO _עקיפה משמאל לימין

en: RLO Right-to-left o_verride
he: RLO ע_קיפה מימין לשמאל

en: PDF _Pop directional formatting
he: PDF ה_חזרת כיווניות

en: ZWS _Zero width space
he: ZWS _רווח ברוחב אפס

en: ZWJ Zero width _joiner
he: ZWJ _מחבר ברוחב אפס

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
he: ZWNJ מ_בטל חיבור ברוחב אפס

en: No recent searches
he: אין חיפושים אחרונים

en: Recent searches
he: חיפושים אחרונים

en: _Clear recent searches
he: _נקה חיפושים אחרונים

en: definition
he: הגדרה

en: term
he: מושג

en: press
he: לחץ

en: select
he: בחר

en: activate
he: הפעל

en: uncheck
he: בטל סימון

en: check
he: סמן

en: jump
he: קפוץ

en:  files
he:  קבצים

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Network Request
he: בקשת רשת

en: The network request for the URI that should be downloaded
he: בקשת הרשת עבור הכתובת שיש להוריד

en: Destination URI
he: כתובת יעד

en: The destination URI where to save the file
he: כתובת היעד אליה שומרים את הקובץ

en: Suggested Filename
he: שם קובץ מומלץ

en: The filename suggested as default when saving
he: שם הקובץ המומלץ כברירת מחדל כאשר שומרים

en: Progress
he: התקדמות

en: Determines the current progress of the download
he: מציין את ההתקדמות הנוכחית של ההורדה

en: Status
he: מצב

en: Determines the current status of the download
he: מציין את המצב הנוכחי של ההורדה

en: Current Size
he: גודל נוכחי

en: The length of the data already downloaded
he: אורך המידע שכבר הורד

en: Total Size
he: גודל כללי

en: The total size of the file
he: הגודל הכללי של הקובץ

en: URI
he: כתובת

en: Name
he: שם

en: The name of the frame
he: שם המסגרת

en: Title
he: כותרת

en: The document title of the frame
he: כותרת המסמך של המסגרת

en: The current URI of the contents displayed by the frame
he: הכתובת הנוכחית של התוכן המוצג במסגרת

en: The title of the history item
he: כותרת פריט ההסטוריה

en: Alternate Title
he: כותרת חלופית

en: The alternate title of the history item
he: כותרת חלופית לפריט ההסטוריה

en: The URI of the history item
he: כתובת פריט ההסטוריה

en: Original URI
he: כתובת מקורית

en: The original URI of the history item
he: הכתובת המקורית של פריט ההסטוריה

en: Last visited Time
he: זמן ביקור אחרון

en: The time at which the history item was last visited
he: הזמן בו בוקר לאחרונה פריט ההסטוריה

en: Web View
he: תצוגת Web

en: The Web View that renders the Web Inspector itself
he: תצוגת ה Web שמחולל בוחן ה Web בעצמו

en: Inspected URI
he: כתובת נבחנת

en: The URI that is currently being inspected
he: הכתובת שנבנחנת כרגע

en: Enable JavaScript profiling
he: אפשר אפיון JavaScript

en: Profile the executed JavaScript.
he: מאפיין את ה JavaScript המורץ

en: Reason
he: סיבה

en: The reason why this navigation is occurring
he: הסיבה מדוע ניווט זה מתרחש

en: The URI that was requested as the target for the navigation
he: הכתובת שנדרשה כמטרת הניווט

en: Button
he: כפתור

en: The button used to click
he: הכפתור ששימש ללחיצה

en: Modifier state
he: מצב מקשי הבקרה

en: A bitmask representing the state of the modifier keys
he: מסכת סיביות המייצגת את המצב של מקשי הבקרה

en: Encoding
he: קידוד

en: Default Encoding
he: קידוד ברירת מחדל

en: The default encoding used to display text.
he: קידוד ברירת המחדל להצגת טקסט.

en: Cursive Font Family
he: משפחת הגופנים מסוג Cursive

en: The default Cursive font family used to display text.
he: משפחת הגופנים מסוג Cursive ברירת מחדל המשמשים להצגת טקסט.

en: Default Font Family
he: משפחת גופנים ברירת מחדל

en: The default font family used to display text.
he: משפחת הגופנים לשימוש בהצגת טקסט כברירת מחדל.

en: Fantasy Font Family
he: משפחת הגופנים מסוג Fantasy

en: The default Fantasy font family used to display text.
he: משפחת הגופנים מסוג Fantasy ברירת מחדל המשמשים להצגת טקסט.

en: Monospace Font Family
he: משפחת הגופנים מסוג Monospace

en: The default font family used to display monospace text.
he: משפחת הגופנים מסוג Monospace ברירת מחדל המשמשים להצגת טקסט.

en: Sans Serif Font Family
he: משפחת הגופנים מסוג Sans Serif

en: The default Sans Serif font family used to display text.
he: משפחת הגופנים מסוג Sans Serif ברירת מחדל המשמשים להצגת טקסט.

en: Serif Font Family
he: משפחת הגופנים מסוג Serif

en: The default Serif font family used to display text.
he: משפחת הגופנים מסוג Serif ברירת מחדל המשמשים להצגת טקסט.

en: Default Font Size
he: גודל גופן ברירת מחדל

en: The default font size used to display text.
he: גודל הגופן לשימוש בהצגת טקסט כברירת מחדל.

en: Default Monospace Font Size
he: גודל גופן Monospace ברירת מחדל

en: The default font size used to display monospace text.
he: גודל גופן ברירת מחדל לשימוש בהצגת טקסט בגופן Monospace.

en: Minimum Font Size
he: גודל גופן מינימאלי

en: The minimum font size used to display text.
he: גודל הגופן המינימאלי לשימוש בהצגת טקסט.

en: Minimum Logical Font Size
he: גודל גופן לוגי מינימאלי

en: The minimum logical font size used to display text.
he: גודל הגופן הלוגי המינימאלי לשימוש בהצגת טקסט.

en: Enforce 96 DPI
he: הכרח 96 נקודות לאינץ'

en: Enforce a resolution of 96 DPI
he: הכרח רזולוציה של 96 נקודות לאינץ'

en: Auto Load Images
he: טען תמונות אוטומטית

en: Load images automatically.
he: טוען תמונות אוטומטית.

en: Auto Shrink Images
he: כווץ תמונות אוטומטית

en: Automatically shrink standalone images to fit.
he: אוטומטית מכווץ תמונות בודדות על-מנת שיתאימו.

en: Print Backgrounds
he: הדפס רקעים

en: Whether background images should be printed.
he: האם תמונות הרקע צריכות להיות מודפסות.

en: Enable Scripts
he: אפשר תסריטים

en: Enable embedded scripting languages.
he: אפשר שפות תסריטים מוטבעות

en: Enable Plugins
he: אפשר תוספים

en: Enable embedded plugin objects.
he: אפשר אובייקטי תוסף מוטבעים.

en: Resizable Text Areas
he: אזורי טקסט שניתן לשנות את גודלם

en: Whether text areas are resizable.
he: האם לאפשר את שינוי הגודל של אזורי הטקסט.

en: User Stylesheet URI
he: כתבות גיליון הסגנון של המשתמש

en: The URI of a stylesheet that is applied to every page.
he: כתובת גיליון הסגנון שמוחל על כל עמוד.

en: Zoom Stepping Value
he: ערך צעדי הקירוב

en: The value by which the zoom level is changed when zooming in or out.
he: הערך בו רמת הקירוב משתנה כאשר מתקרבים או מתרחקים.

en: Enable Developer Extras
he: אפשר תוספות למפתחים

en: Enables special extensions that help developers
he: מאפשר תוספות מיוחדות שיעזרו למפתחים

en: Enable Private Browsing
he: אפשר גלישה פרטית

en: Enables private browsing mode
he: מאפשר את מצב הגלישה הפרטית

en: Returns the @web_view's document title
he: מחזיר את כותרת המסמך של @web_view

en: Returns the current URI of the contents displayed by the @web_view
he: מחזיר את הכתובת הנוכחית של התוכן המוצג על-ידי @web_view

en: Copy target list
he: העתק רשימת יעדים

en: The list of targets this web view supports for clipboard copying
he: רשימת היעדים בהם תצוגת ה-Web תומכת להעתקה ללוח

en: Paste target list
he: הדבק רשימת יעדים

en: The list of targets this web view supports for clipboard pasting
he: רשימת היעדים בהם תצוגת ה-Web תומכת להדבקה מהלוח

en: Settings
he: הגדרות

en: An associated WebKitWebSettings instance
he: מופע WebKitWebSettings משויך

en: Web Inspector
he: בוחן Web

en: The associated WebKitWebInspector instance
he: מופע ה-WebKitWebInspector המשויך

en: Editable
he: ניתן לעריכה

en: Whether content can be modified by the user
he: האם התוכן יכול להשתנות על-ידי המשתמש

en: Transparent
he: שקוף

en: Whether content has a transparent background
he: האם לתוכן יש רקע שקוף

en: Zoom level
he: רמת קירוב

en: The level of zoom of the content
he: רמת הקירוב של התוכן

en: Full content zoom
he: קירוב תוכן מלא

en: Whether the full content is scaled when zooming
he: האם התוכן המלא מתרחב כאשר מתקרבים

en: The default encoding of the web view
he: הקידוד ברירת המחדל של תצוגת ה-Web

en: Custom Encoding
he: קידוד מותאם אישית

en: The custom encoding of the web view
he: הקידוד המותאם אישית של תצוגת ה-Web
