webkitgtk 2.4.9 - en to it translation catalogue (432 entries)

en: Load request cancelled
it: Richiesta di caricamento annullata

en: Not allowed to use restricted network port
it: Non è concesso usare una porta di rete con restrizioni

en: URL cannot be shown
it: Impossibile mostrare l'URL

en: Frame load was interrupted
it: Il caricamento del frame è stato interrotto

en: Content with the specified MIME type cannot be shown
it: Impossibile mostrare il contenuto con il tipo MIME specificato

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: Plugin will handle load
it: Il plugin gestirà il caricamento

en: User cancelled the download
it: L'utente ha annullato lo scaricamento

en: Printer not found
it: Stampante non trovata

en: Submit
it: Invia

en: Reset
it: Azzera

en: Details
it: Dettagli

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
it: Questo indice consente ricerche. Inserire le parole chiave da cercare:

en: Choose File
it: Scelta file

en: (None)
it: (Nessuno)

en: Open Link in New _Window
it: Apri collegamento in nuova _finestra

en: _Download Linked File
it: _Scarica file collegato

en: Copy Link Loc_ation
it: Copia _posizione collegamento

en: Open _Image in New Window
it: Apri _immagine in nuova finestra

en: Sa_ve Image As
it: Sal_va immagine come

en: Cop_y Image
it: Copia i_mmagine

en: Open _Video in New Window
it: Apri _video in nuova finestra

en: Open _Audio in New Window
it: Apri _audio in nuova finestra

en: Cop_y Video Link Location
it: Copia _posizione collegamento video

en: Cop_y Audio Link Location
it: Copia _posizione collegamento audio

en: _Toggle Media Controls
it: Commu_ta controlli multimediali

en: Toggle Media _Loop Playback
it: Commuta _ripetizione multimediale

en: Switch Video to _Fullscreen
it: Mostra video a sc_hermo intero

en: _Play
it: _Riproduci

en: _Pause
it: _Pausa

en: _Mute
it: _Escludi audio

en: Open _Frame in New Window
it: Apri _frame in nuova finestra

en: _Insert Unicode Control Character
it: Inserisci carattere di controllo _Unicode

en: Input _Methods
it: Met_odi di input

en: _Reload
it: A_ggiorna

en: No Guesses Found
it: Nessun suggerimento

en: _Ignore Spelling
it: _Ignora ortografia

en: _Learn Spelling
it: A_pprendi ortografia

en: _Search the Web
it: _Cerca nel web

en: _Look Up in Dictionary
it: Consu_lta dizionario

en: _Open Link
it: _Apri collegamento

en: Ignore _Grammar
it: Ignora _grammatica

en: Spelling and _Grammar
it: Ortografia e _grammatica

en: _Show Spelling and Grammar
it: _Mostra ortografia e grammatica

en: _Hide Spelling and Grammar
it: _Nascondi ortografia e grammatica

en: _Check Document Now
it: _Controlla documento ora

en: Check Spelling While _Typing
it: Controlla ortografia durante _digitazione

en: Check _Grammar With Spelling
it: Controlla _grammatica con ortografia

en: _Font
it: _Tipo di carattere

en: _Outline
it: Co_ntorno

en: Inspect _Element
it: Ispeziona _elemento

en: LRM _Left-to-right mark
it: LRM - Contrassegno _sinistra-destra

en: RLM _Right-to-left mark
it: RLM - Contrassegno _destra-sinistra

en: LRE Left-to-right _embedding
it: LRE - _Inserimento sinistra-destra

en: RLE Right-to-left e_mbedding
it: RLE - I_nserimento destra-sinistra

en: LRO Left-to-right _override
it: LRO - _Forza sinistra-destra

en: RLO Right-to-left o_verride
it: RLO - F_orza destra-sinistra

en: PDF _Pop directional formatting
it: PDF - Ca_ttura formattazione direzionale

en: ZWS _Zero width space
it: ZWS - Spa_zio a larghezza nulla

en: ZWJ Zero width _joiner
it: ZWJ - Spazio di _unione a larghezza nulla

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
it: ZWNJ - Spazio non di unione a _larghezza nulla

en: No recent searches
it: Nessuna ricerca recente

en: Recent searches
it: Ricerche recenti

en: _Clear recent searches
it: Pu_lisci ricerche recenti

en: definition
it: definizione

en: term
it: termine

en: footer
it: piè di pagina

en: press
it: premi

en: select
it: seleziona

en: activate
it: attiva

en: uncheck
it: togli spunta

en: check
it: metti spunta

en: jump
it: salta

en: Missing Plug-in
it: Plugin mancante

en: Plug-in Failure
it: Fallimento plugin

en:  files
it:  file

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Live Broadcast
it: Diffusione live

en: mute
it: escludi audio

en: unmute
it: abilita audio

en: play
it: riproduci

en: pause
it: pausa

en: movie time
it: tempo filmato

en: timeline slider thumb
it: cursore dello scorrevole per linea temporale

en: back 30 seconds
it: indietro 30 secondi

en: return to realtime
it: ritorna a tempo effettivo

en: elapsed time
it: tempo trascorso

en: remaining time
it: tempo rimanente

en: status
it: stato

en: fast forward
it: avanti veloce

en: fast reverse
it: indietro veloce

en: show closed captions
it: mostra sottotitoli

en: hide closed captions
it: nascondi sottotitoli

en: audio element playback controls and status display
it: controlli di riproduzione e visualizzazione stato di elementi audio

en: video element playback controls and status display
it: controlli di riproduzione e visualizzazione stato di elementi video

en: mute audio tracks
it: escludi tracce audio

en: unmute audio tracks
it: abilita tracce audio

en: begin playback
it: inizia la riproduzione

en: pause playback
it: mette in pausa la riproduzione

en: movie time scrubber
it: cambia con trascinamento il tempo del filmato

en: movie time scrubber thumb
it: cursore per cambiare con trascinamento il tempo del filmato

en: seek movie back 30 seconds
it: posiziona il filmato indietro di 30 secondi

en: return streaming movie to real time
it: riporta il filmato in streaming al tempo reale

en: current movie time in seconds
it: tempo corrente del filmato in secondi

en: number of seconds of movie remaining
it: numero di secondi rimanenti del filmato

en: current movie status
it: stato attuale del filmato

en: seek quickly back
it: posiziona indietro rapidamente

en: seek quickly forward
it: posiziona avanti rapidamente

en: Play movie in fullscreen mode
it: Riproduce il filmato in modalità schermo intero

en: start displaying closed captions
it: avvia la visualizzazione dei sottotitoli

en: stop displaying closed captions
it: interrompe la visualizzazione dei sottotitoli

en: indefinite time
it: tempo indefinito

en: value missing
it: valore mancante

en: type mismatch
it: discrepanza di tipo

en: pattern mismatch
it: discrepanza di modello

en: too long
it: troppo lungo

en: range underflow
it: superamento limite inferiore dell'intervallo

en: range overflow
it: superamento limite superiore dell'intervallo

en: step mismatch
it: discrepanza di passo

en: Unacceptable TLS certificate
it: Certificato TLS inammissibile

en: The site %s:%i requests a username and password
it: Il sito %s:%i richiede l'uso di un nome utente ed una password

en: _Remember password
it: _Ricordare la password

en: Server message:
it: Messaggio del server:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Network Request
it: Richiesta di rete

en: The network request for the URI that should be downloaded
it: La richiesta di rete per l'URI che dovrebbe essere scaricato

en: Network Response
it: Risposta di rete

en: The network response for the URI that should be downloaded
it: La risposta di rete per l'URI che dovrebbe essere scaricato

en: Destination URI
it: URI di destinazione

en: The destination URI where to save the file
it: L'URI di destinazione in cui salvare il file

en: Suggested Filename
it: Nome file suggerito

en: The filename suggested as default when saving
it: Il nome di file suggerito come predefinito quando si salva

en: Progress
it: Avanzamento

en: Determines the current progress of the download
it: Determina l'avanzamento corrente dello scaricamento

en: Status
it: Stato

en: Determines the current status of the download
it: Determina lo stato corrente dello scaricamento

en: Current Size
it: Dimensione corrente

en: The length of the data already downloaded
it: La lunghezza dei dati già scaricati

en: Total Size
it: Dimensione totale

en: The total size of the file
it: La dimensione totale del file

en: Operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: Path
it: Percorso

en: Select multiple files
it: Seleziona file multipli

en: Whether the file chooser should allow selecting multiple files
it: Indica se il selettore dei file deve abilitare la selezione dei file multipli

en: Context
it: Contesto

en: Flags indicating the kind of target that received the event.
it: Flag che indicano il tipo di destinazione che ha ricevuto l'evento.

en: Link URI
it: URI collegamento

en: The URI to which the target that received the event points, if any.
it: L'URI a cui punta la destinazione che ha ricevuto l'evento, se presente.

en: Image URI
it: URI immagine

en: The URI of the image that is part of the target that received the event, if any.
it: L'URI dell'immagine che è parte della destinazione che ha ricevuto l'evento, se presente.

en: Media URI
it: URI contenuto multimediale

en: The URI of the media that is part of the target that received the event, if any.
it: L'URI del contenuto multimediale che è parte della destinazione che ha ricevuto l'evento, se presente.

en: Inner node
it: Nodo interno

en: The inner DOM node associated with the hit test result.
it: Il nodo DOM interno associato con il risultato dell'hit test.

en: X coordinate
it: Coordinata X

en: The x coordinate of the event relative to the view's window.
it: La coordinata x dell'evento relativo alla finestra della visuale.

en: Y coordinate
it: Coordinata Y

en: The y coordinate of the event relative to the view's window.
it: La coordinata y dell'evento relativo alla finestra della visuale.

en: The URI to which the request will be made.
it: L'URI a cui sarà fatta la richiesta.

en: Message
it: Messaggio

en: The SoupMessage that backs the request.
it: Il SoupMessage che accompagna la richesta.

en: The URI to which the response will be made.
it: L'URI a cui verrà data la risposta.

en: The SoupMessage that backs the response.
it: Il SoupMessage che accompagna la risposta.

en: Protocol
it: Protocollo

en: The protocol of the security origin
it: Il protocollo dell'origine della sicurezza

en: The host of the security origin
it: L'host dell'origine della sicurezza

en: Port
it: Porta

en: The port of the security origin
it: La porta dell'origine della sicurezza

en: Web Database Usage
it: Uso database web

en: The cumulative size of all web databases in the security origin
it: La dimensione cumulativa di tutti i database web nell'origine della sicurezza

en: Web Database Quota
it: Quota database web

en: The web database quota of the security origin in bytes
it: La quota di database web dell'origine della sicurezza in byte

en: Device Width
it: Larghezza dispositivo

en: Device Height
it: Altezza dispositivo

en: Available Width
it: Larghezza disponibile

en: Available Height
it: Altezza disponibile

en: Desktop Width
it: Larghezza desktop

en: The width of viewport that works well for most web pages designed for desktop.
it: Larghezza del riquadro di visualizzazione idoneo per la maggior parte delle pagine web per il desktop.

en: Device DPI
it: Dispositivo DPI

en: The number of dots per inch of the screen.
it: Numero di puntini per pollice della schermata.

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Initial Scale Factor
it: Fattore scala iniziale

en: Maximum Scale Factor
it: Fattore scala massimo

en: Device Pixel Ratio
it: Rapporto pixel del dispositivo

en: The device pixel ratio of the viewport.
it: Rapporto pixel del dispositivo del riquadro di visualizzazione.

en: User Scalable
it: Utente scalabile

en: Determines whether or not the user can zoom in and out.
it: Determina se l'utente è in grado di eseguire uno zoom in avanti o indietro.

en: Valid
it: Valido

en: Determines whether or not the attributes are valid, and can be used.
it: Determina la validità degli attributi e se gli stessi possono essere utilizzati.

en: Security Origin
it: Origine della sicurezza

en: The security origin of the database
it: L'origine della sicurezza del database

en: Name
it: Nome

en: The name of the Web Database database
it: Il nome del database Web Database

en: Display Name
it: Nome visibile

en: The display name of the Web Storage database
it: Il nome visibile del database Web Storage

en: Expected Size
it: Dimensione attesa

en: The expected size of the Web Database database
it: La dimensione attesa del database Web Database

en: Size
it: Dimensione

en: The current size of the Web Database database
it: La dimensione attuale del database Web Database

en: Filename
it: Nome file

en: The absolute filename of the Web Storage database
it: Il nome file assoluto del database Web Storage

en: The name of the frame
it: Il nome del frame

en: Title
it: Titolo

en: The document title of the frame
it: Il titolo del documento nel frame

en: The current URI of the contents displayed by the frame
it: L'URI corrente del contenuto mostrato dal frame

en: Horizontal Scrollbar Policy
it: Politica barra scorrimento orizzontale

en: Determines the current policy for the horizontal scrollbar of the frame.
it: Determina la politica attuale per la barra di scorrimento orizzontale del frame.

en: Vertical Scrollbar Policy
it: Politica barra scorrimento verticale

en: Determines the current policy for the vertical scrollbar of the frame.
it: Determina la politica attuale per la barra di scorrimento verticale del frame.

en: The title of the history item
it: Il titolo dell'elemento di cronologia

en: Alternate Title
it: Titolo alternativo

en: The alternate title of the history item
it: Il titolo alternativo dell'elemento di cronologia

en: The URI of the history item
it: L'URI dell'elemento di cronologia

en: Original URI
it: URI originale

en: The original URI of the history item
it: L'URI originale dell'elemento di cronologia

en: Last visited Time
it: Data ultima visita

en: The time at which the history item was last visited
it: La data in cui l'elemento di cronologia è stato visitato l'ultima volta

en: Web View
it: Web view

en: The Web View that renders the Web Inspector itself
it: La Web view che esegue il rendering dell'Ispettore web stesso

en: Inspected URI
it: URI ispezionato

en: The URI that is currently being inspected
it: L'URI che attualmente è ispezionato

en: Enable JavaScript profiling
it: Abilita profiling JavaScript

en: Profile the executed JavaScript.
it: Traccia un profilo del codice JavaScript eseguito.

en: Enable Timeline profiling
it: Abilita profiling Timeline

en: Profile the WebCore instrumentation.
it: Traccia un profilo della strumentazione WebCore.

en: Reason
it: Motivo

en: The reason why this navigation is occurring
it: Il motivo per cui questa navigazione si sta verificando

en: The URI that was requested as the target for the navigation
it: L'URI che è stato richiesto come destinazione della navigazione

en: Button
it: Pulsante

en: The button used to click
it: Il pulsante usato per fare clic

en: Modifier state
it: Stato modificatori

en: A bitmask representing the state of the modifier keys
it: Una maschera di bit che rappresenta lo stato dei tasti modificatori

en: Target frame
it: Frame destinazione

en: The target frame for the navigation
it: Il frame di destinazione per la navigazione

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: The MIME type of the resource
it: Il tipo MIME della risorsa

en: Encoding
it: Codifica

en: The text encoding name of the resource
it: Il nome di codifica del testo della risorsa

en: Frame Name
it: Nome frame

en: The frame name of the resource
it: Il nome frame della risorsa

en: Default Encoding
it: Codifica predefinita

en: The default encoding used to display text.
it: La codifica predefinita usata per mostrare il testo.

en: Cursive Font Family
it: Famiglia carattere corsivo

en: The default Cursive font family used to display text.
it: La famiglia del tipo di carattere "corsivo" predefinito usata per mostrare il testo.

en: Default Font Family
it: Famiglia carattere predefinita

en: The default font family used to display text.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per mostrare il testo.

en: Fantasy Font Family
it: Famiglia carattere fantasia

en: The default Fantasy font family used to display text.
it: La famiglia del tipo di carattere "fantasia" predefinito usata per mostrare il testo.

en: Monospace Font Family
it: Famiglia carattere monospace

en: The default font family used to display monospace text.
it: La famiglia del tipo di carattere predefinito usata per mostrare il testo a spaziatura fissa.

en: Sans Serif Font Family
it: Famiglia carattere sans serif

en: The default Sans Serif font family used to display text.
it: La famiglia del tipo di carattere "senza grazie" predefinito usata per mostrare il testo.

en: Serif Font Family
it: Famiglia carattere serif

en: The default Serif font family used to display text.
it: La famiglia del tipo di carattere "con grazie" predefinito usata per mostrare il testo.

en: Default Font Size
it: Dimensione predefinita carattere

en: The default font size used to display text.
it: La dimensione predefinita per il tipo di carattere usato per mostrare il testo.

en: Default Monospace Font Size
it: Dimensione predefinita carattere monospace

en: The default font size used to display monospace text.
it: La dimensione predefinita per il tipo di carattere usato per mostrare il testo a larghezza fissa.

en: Minimum Font Size
it: Dimensione minima carattere

en: The minimum font size used to display text.
it: La dimensione minima per il tipo di carattere usato per mostrare il testo.

en: Minimum Logical Font Size
it: Dimensione minima naturale carattere

en: The minimum logical font size used to display text.
it: La dimensione minima naturale per il tipo di carattere usato per mostrare il testo.

en: Enforce 96 DPI
it: Forza 96 DPI

en: Enforce a resolution of 96 DPI
it: Forza la risoluzione a 96 DPI

en: Auto Load Images
it: Caricamento automatico immagini

en: Load images automatically.
it: Carica le immagini in modo automatico.

en: Auto Shrink Images
it: Restringimento automatico immagini

en: Automatically shrink standalone images to fit.
it: Restringe automaticamente le immagini singole alla dimensione adatta.

en: Respect Image Orientation
it: Rispetta orientamento immagine

en: Whether WebKit should respect image orientation.
it: Indica se WebKit deve rispettare l'orientamento dell'immagine.

en: Print Backgrounds
it: Stampa sfondi

en: Whether background images should be printed.
it: Indica se le immagini di sfondo devono essere stampate.

en: Enable Scripts
it: Abilita script

en: Enable embedded scripting languages.
it: Abilita i linguaggi di scripting incorporati.

en: Enable Plugins
it: Abilita plugin

en: Enable embedded plugin objects.
it: Abilita gli oggetti plugin incorporati.

en: Resizable Text Areas
it: Aree testo ridimensionabili

en: Whether text areas are resizable.
it: Indica se le aree di testo sono ridimensionabili.

en: User Stylesheet URI
it: URI foglio stile utente

en: The URI of a stylesheet that is applied to every page.
it: L'URI di un foglio di stile che è applicato a ogni pagina.

en: Zoom Stepping Value
it: Valore passo ingrandimento

en: The value by which the zoom level is changed when zooming in or out.
it: Il valore di variazione del livello di ingrandimento quando si aumenta o riduce l'ingrandimento.

en: Enable Developer Extras
it: Abilita extra per sviluppatori

en: Enables special extensions that help developers
it: Abilita estensioni speciali che sono d'aiuto per gli sviluppatori

en: Enable Private Browsing
it: Abilita navigazione privata

en: Enables private browsing mode
it: Abilita la modalità di navigazione privata

en: Enable Spell Checking
it: Abilita controllo ortografico

en: Enables spell checking while typing
it: Abilita il controllo ortografico durante la digitazione

en: Languages to use for spell checking
it: Lingue da usare per controllo ortografico

en: Comma separated list of languages to use for spell checking
it: Elenco separato da virgole delle lingue da usare per il controllo ortografico

en: Enable Caret Browsing
it: Abilita navigazione con cursore

en: Enable HTML5 Database
it: Abilita database HTML5

en: Whether to enable HTML5 database support
it: Indica se abilitare il supporto ai database di HTML5

en: Enable HTML5 Local Storage
it: Abilita local storage HTML5

en: Whether to enable HTML5 Local Storage support
it: Indica se abilitare il supporto a local storage di HTML5

en: Local Storage Database Path
it: Percorso database per lo storage locale

en: Enable XSS Auditor
it: Abilita auditor XSS

en: Whether to enable the XSS auditor
it: Indica se abilitare l'auditor XSS

en: Enable Spatial Navigation
it: Abilita navigazione spaziale

en: Whether to enable Spatial Navigation
it: Indica se abilitare la navigazione spaziale

en: Enable Frame Flattening
it: Abilita appiattimento frame

en: Whether to enable Frame Flattening
it: Indica se abilitare l'appiattimento dei frame

en: User Agent
it: User agent

en: The User-Agent string used by WebKitGtk
it: La stringa User-Agent usata da WebKitGtk

en: JavaScript can open windows automatically
it: JavaScript può aprire automaticamente le finestre

en: Whether JavaScript can open windows automatically
it: Indica se JavaScript può aprire automaticamente le finestre

en: JavaScript can access Clipboard
it: JavaScript può accedere agli appunti

en: Whether JavaScript can access Clipboard
it: Indica se JavaScript può accedere agli appunti

en: Enable offline web application cache
it: Abilita cache per applicazioni web fuori rete

en: Whether to enable offline web application cache
it: Indica se abilitare la cache per le applicazioni web fuori rete

en: Editing behavior
it: Comportamento editing

en: The behavior mode to use in editing mode
it: La modalità di comportamento da usare in modalità editing

en: Enable universal access from file URIs
it: Abilita accesso universale dagli URI di file

en: Whether to allow universal access from file URIs
it: Indica se abilitare l'accesso universale dagli URI di file

en: Enable DOM paste
it: Abilita DOM pasting

en: Whether to enable DOM paste
it: Indica se abilitare il DOM pasting

en: Tab key cycles through elements
it: Tasto TAB per passare tra gli elementi

en: Whether the tab key cycles through elements on the page.
it: Indica se il tasto TAB permette di passare ciclicamente tra gli elementi della pagina.

en: Enable Default Context Menu
it: Abilita menù contestuale predefinito

en: Enables the handling of right-clicks for the creation of the default context menu
it: Abilita la gestione dei clic destri per la creazione del menù contestuale predefinito

en: Enable Site Specific Quirks
it: Abilita scappatoie specifiche per siti

en: Enables the site-specific compatibility workarounds
it: Abilita delle correzioni di compatibilità specifiche per determinati siti

en: Enable page cache
it: Abilita la cache di pagina

en: Whether the page cache should be used
it: Indica se usare la cache delle pagine

en: Auto Resize Window
it: Ridimensionamento automatico finestra

en: Automatically resize the toplevel window when a page requests it
it: Ridimensiona automaticamente la finestra di livello principale quando richiesto da una pagina

en: Enable Java Applet
it: Abilita applet Java

en: Whether Java Applet support through <applet> should be enabled
it: Indica se abilitare il supporto alle applet Java attraverso <applet>

en: Enable Hyperlink Auditing
it: Abilita auditing hyperlink

en: Whether <a ping> should be able to send pings
it: Indica se <a ping> sia in grado di inviare ping

en: Enable Fullscreen
it: Abilita schermo intero

en: Enable WebGL
it: Abilita WebGL

en: WebKit prefetches domain names
it: WebKit acquisisce preventivamente i nomi del dominio

en: Whether WebKit prefetches domain names
it: Indica se WebKit acquisisce preventivamente i nomi del dominio

en: Media playback requires user gesture
it: La riproduzione del dispositivo necessita di un intervento dell'utente

en: Whether media playback requires user gesture
it: Indica se la riproduzione del dispositivo ha bisogno di un intervento dell'utente

en: Media playback allows inline
it: Permette una riproduzione del dispositivo incorporata

en: Whether media playback allows inline
it: Indica se permette una riproduzione del dispositivo incorporata

en: Enable display of insecure content
it: Abilita la visualizzazione del contenuto non sicuro

en: Whether non-HTTPS resources can display on HTTPS pages.
it: Indica se è possibile visualizzare risorse non-HTTPS su pagine HTTPS.

en: Enable running of insecure content
it: Abilita l'esecuzione del contenuto non sicuro

en: Whether non-HTTPS resources can run on HTTPS pages.
it: Indica se è possibile eseguire risorse non-HTTPS su pagine HTTPS.

en: Select Files
it: Seleziona file

en: Select File
it: Seleziona un file

en: Returns the @web_view's document title
it: Restituisce il titolo del documento di @web_view

en: Returns the current URI of the contents displayed by the @web_view
it: Restituisce l'URI attuale del contenuto mostrato dalla @web_view

en: Copy target list
it: Copia elenco destinazioni

en: The list of targets this web view supports for clipboard copying
it: L'elenco di destinazioni che questa vista web supporta per copiare negli appunti

en: Paste target list
it: Incolla elenco destinazioni

en: The list of targets this web view supports for clipboard pasting
it: L'elenco di destinazioni che questa vista web supporta per incollare dagli appunti

en: Settings
it: Impostazioni

en: An associated WebKitWebSettings instance
it: Un'istanza WebKitWebSettings associata

en: Web Inspector
it: Ispettore web

en: The associated WebKitWebInspector instance
it: L'istanza WebKitWebInspector associata

en: Viewport Attributes
it: Attributi viewport

en: The associated WebKitViewportAttributes instance
it: L'istanza WebKitViewportAttributes associata

en: Editable
it: Modificabile

en: Whether content can be modified by the user
it: Indica se il contenuto può essere modificato dall'utente

en: Transparent
it: Trasparente

en: Whether content has a transparent background
it: Indica se il contenuto ha uno sfondo trasparente

en: Zoom level
it: Livello ingrandimento

en: The level of zoom of the content
it: Il livello di ingrandimento del contenuto

en: Full content zoom
it: Ingrandimento intero contenuto

en: Whether the full content is scaled when zooming
it: Indica se all'ingrandimento viene scalato l'intero contenuto

en: The default encoding of the web view
it: La codifica predefinita della vista web

en: Custom Encoding
it: Codifica personalizzata

en: The custom encoding of the web view
it: La codifica personalizzata della vista web

en: Icon URI
it: URI di icona

en: The URI for the favicon for the #WebKitWebView.
it: L'URI per la favicon della #WebKitWebView.

en: Cannot determine destination URI for download with suggested filename %s
it: Impossibile determinare l'URI di destinazione con %s del nome del file suggerito

en: Unknown favicon for page %s
it: Icona preferita sconosciuta per la pagina %s

en: Page %s does not have a favicon
it: La pagina %s non possiede una icona preferita

en: Favicons database not initialized yet
it: Il database delle icone preferite non è ancora inizializzato

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: Search options to be used in the search operation
it: Opzioni di ricerca da utilizzare durante l'operazione di ricerca

en: Maximum matches count
it: Conteggio massimo di corrispondenze

en: Flags with the context of the WebKitHitTestResult
it: Flag con il contenuto del WebKitHitTestResult

en: The link title
it: IL titolo di collegamento

en: Link Label
it: Etichetta collegamento

en: The link label
it: L'etichetta di collegamento

en: Navigation type
it: Tipo di navigazione

en: The type of navigation triggering this decision
it: Il tipo di navigazione che causa questa decisione

en: Mouse button
it: Pulsante del mouse

en: The mouse button used if this decision was triggered by a mouse event
it: Il pulsante del mouse usato se questa decisione è stata causata da un evento del mouse

en: Mouse event modifiers
it: Modificatori evento del mouse

en: The modifiers active if this decision was triggered by a mouse event
it: I modificatori attivi se questa decisione è stata causata da un evento del mouse

en: Navigation URI request
it: Richiesta URI di navigazione

en: The name of the new frame this navigation action targets
it: Il nome del nuovo frame voluto dall'azione di questa navigazione

en: The web view that will be printed
it: La visualizzazione del web da stampare

en: The initial print settings for the print operation
it: Le impostazioni iniziali per l'operazione di stampa

en: Page Setup
it: Impostazione pagina

en: Response URI request
it: Richiesta URI di risposta

en: The URI request that is associated with this policy decision
it: Richiesta URI associata con la decisione di questa politica

en: URI response
it: Risposta URI

en: The URI response that is associated with this policy decision
it: La risposta URI associata con la decisione di questa politica

en: Load icons ignoring image load setting
it: Carica icone ignorando le impostazioni di caricamento delle immagini

en: Whether to load site icons ignoring image load setting.
it: Indica se caricare le icone del sito ignorando le impostazioni di caricamento delle immagini.

en: The font family to use as the default for content that does not specify a font.
it: La famiglia di caratteri da usare come predefinita per il contenuto che non specifica alcun carattere.

en: The font family used as the default for content using serif font.
it: La famiglia del tipo di carattere usata come impostazione predefinita per un contenuto che utilizza il carattere serif.

en: The font family used as the default for content using sans-serif font.
it: La famiglia del tipo di carattere usata come impostazione predefinita per un contenuto che utilizza il carattere sans-serif.

en: The font family used as the default for content using cursive font.
it: La famiglia del tipo di carattere usata come impostazione predefinita per un contenuto che utilizza il carattere corsivo.

en: The font family used as the default for content using fantasy font.
it: La famiglia del tipo di carattere usata come impostazione predefinita per un contenuto che utilizza il carattere fantasia.

en: Pictograph font family
it: Famiglia carattere pictograph

en: The font family used as the default for content using pictograph font.
it: La famiglia del tipo di carattere usata come impostazione predefinita per un contenuto che utilizza il carattere pictograph.

en: Default charset
it: Set di caratteri predefinito

en: The default text charset used when interpreting content with unspecified charset.
it: Set di caratteri di testo predefinito usato durante l'interpretazione del contenuto con un insieme di caratteri non specificato.

en: Allow modal dialogs
it: Abilita i dialoghi modali

en: Whether it is possible to create modal dialogs
it: Indica se è possibile creare i dialoghi modali

en: Zoom Text Only
it: Ingrandisci solo il testo

en: Whether zoom level of web view changes only the text size
it: Indica se il livello di zoom della visualizzazione web modifica solo la dimensione del testo

en: Draw compositing indicators
it: Disegna gli indicatori di composizione

en: Whether to draw compositing borders and repaint counters
it: Indica se disegnare i bordi di composizione e ricreare i contatori

en: The status code of the response as returned by the server.
it: Codice stato della risposta come ritornato dal server.

en: Content Length
it: Lunghezza contenuto

en: Attached Height
it: Altezza assegnata

en: The height that the inspector view should have when it is attached
it: L'altezza per una visualizzazione di controllo quando assegnata

en: Main frame document title
it: Titolo documento del frame principale

en: Estimated Load Progress
it: Avanzamento carico previsto

en: An estimate of the percent completion for a document load
it: Previsione della percentuale di completamento per il caricamento di un documento

en: Favicon
it: Icona preferita

en: The view mode to display the web view contents
it: La modalità di visualizzazione per mostrare i contenuti del web

en: An exception was raised in JavaScript
it: È presente una eccezione in JavaScript

en: Geometry
it: Geometria

en: The size and position of the window on the screen.
it: La dimensione e la posizione della finestra sulla schermata

en: Toolbar Visible
it: Barra strumenti visibile

en: Statusbar Visible
it: Barra di stato visibile

en: Scrollbars Visible
it: Barre di scorrimento visibili

en: Menubar Visible
it: Barra menu visibile

en: Locationbar Visible
it: Barra posizione visibile

en: Whether window will be displayed fullscreen.
it: Indica se la finestra viene visualizzata a schermo intero.
