Battle for Wesnoth 1.5+CVS - en to da translation catalogue (97 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
da: 4p — Et nyt land

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
da: I efterspillet på den store krig flygtede resterne af menneskeheden til en fjern afsondret bjergkløft. Selvom de vidste, at de ikke kunne gemme sig for de store hære, som havde knust deres hjemland, så håbede lederne af modstanden, at de kunne vinde nok tid til at genobygge deres styrker.

note: [objectives]
en: Right-click on your leader during your turn for help
da: Højreklik på din leder under din runde for hjælp

note: [objective]: condition=win
en: You must survive until turn 25.
da: Du skal overleve indtil runde 25.

note: [side]
en: teamname^Team 1
da: Hold 1

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Team 2
da: Hold 2

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
da: Du ødelægger svampeminen. De nordvestlige udøde har nu 10 mindre i indkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
da: Du ødelægger svampeminen. De nordøstlige orker har nu 10 mindre i indkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
da: Du ødelægger svampeminen. De sydvestlige orker har nu 10 mindre i indkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
da: Du ødelægger svampeminen. De sydøstlige udøde har nu 10 mindre i indkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
da: En af dine bønder er stødt ind i nogle edderkoppers reder mod nord og syd.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
da: Flyt en enhed hen ved siden af disse fanger og de vil slutte sig til din side. Edderkopperne der bevogter fangerne er sårede, jo hurtigere du kommer frem jo bedre er din chance for at dræbe dem.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
da: Dine mænd fortæller om mærkelige lyde, der kommer fra nogle huler mod øst og vest.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
da: Det ser ud til at fjenden tæt herpå har bygget nogle underjordiske svampeminer - det må være her at størstedelen af deres ressourcer bliver produceret. Hvis vi kunne ødelægge dem ville vi forøge vores chancer i krigen.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
da: Flyt en enhed ind i disse landsbyer for at ødelægge minen. Hver mine du ødelægger vil reducere fjendens indkomst med 10.

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
da: Dette slag er næsten færdig. Sejren er tæt på!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
da: Vi har overlevet massakren! Slaget har vendt sig, sejren er inden for vores rækkevidde!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
da: Du har vundet spillet, men du kan fortsætte hvis du ønsker det...

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
da: Jeg har tabt, men alt er ikke forgæves!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
da: Jeg er færdig, men vi har stadig ikke tabt dette slag!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
da: Kammerater, hævn mig!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
da: Frygt ikke, der er stadig håb for os!

note: [message]: speaker=narrator
en: The chest contains $oc_treasure gold.
da: Kisten indeholder $oc_treasure guldstykker.

note: [option]
en: Return to menu
da: Tilbage til menu

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Peasants
da: Bønder

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
da: Bønder er dine arbejdere. Afhængig af terræn, vil et højreklik på en bonde giver dig mulighed for at kultivere landskabet og/eller bygge slotte, miner, landbrug, landsbyer og universiteter.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Mages
da: Troldmænd

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
da: Troldmænd er dine kloge folk. De kan studere ved universiteter, forfølge fremskridt indenfor minearbejde, landbrug og rekruttering.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Farms
da: Landbrug

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
da: Landbrug kan kun placeres på græsland. Flyt en bonde ind på et landbrug og han vil automatisk begynde at høste.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Villages
da: Landsbyer

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
da: Landsbyer kan kun bygges på græsland. De giver indkomster og helbredelse som normalt. Højreklik på en bonde i en landsby og du kan bygge et universitet.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Mines
da: Miner

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
da: Miner kan bygges på bakker og bjerge. En bonde på en mine vil automatisk grave efter guld i begyndelsen af din runde.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Universities
da: Universiteter

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
da: Alle de »elveragtige« landsbyer repræsenterer universiteter. I begyndelsen af din runde, vil troldmænd i universiteterne automatisk tilføre fremskridt til dit valgte forskningsmål. Højreklik på en troldmand i et universitet for at ændre forskningsmålet.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
da: Diplomati

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
da: Højreklik på din leder, når han befinder sig i et universitet, og du kan vælge specielle diplomatiske muligheder.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
da: Hjælp

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
da: Et nyt land - hjælp

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic.
da: Vælg et emne.

note: [option]: speaker=narrator
en: Done
da: Færdig

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
da: Jeg donerer hermed 20 guldstykker til $df_player_name|.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
da: $sf_player_name|, da vores kundskaber er større end dine har jeg instrueret mine videnskabsmænd i at øge din forståelse for landbrug.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
da: $sm_player_name|, da vores kundskaber er større end dine har jeg instrueret mine videnskabsmænd i at øge din forståelse for minedrift.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
da: Du ved foruroligende lidt om krigskunst, $sw_player_name|. Jeg føler en forpligtelse til at øge dit kundskabsniveau på dette vitale område.

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
da: Diplomatiske indstillinger

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
da: Hvad skal jeg gøre?

note: [option]: speaker=unit
en: Nothing
da: Intet

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
da: Hvem vil du donere penge til?

note: [option]: speaker=unit
en: Back
da: Forrige

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
da: Hvem vil du dele viden med?

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
da: Forhandling færdig

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
da: Vores samtaler er færdige - dværgene vil gerne kæmpe ved din side. Hvem blandt vores artsfæller ønsker du at rekruttere?

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
da: Vores samtler er færdige - elverne vil hjælpe dig i dette slag. Hvem blandt vores artsfæller ønsker du at rekruttere?

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
da: Vælg ny rekrut

note: [message]: speaker=narrator [message]: speaker=unit
en: Study Complete
da: Forskning færdig

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
da: Hvilken type af enhed ønsker du at kunne rekruttere?

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
da: Føre tilsyn med forskningen

note: [message]: speaker=unit
en: Research
da: Forskning

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
da: Vi forsker nu i $player_$side_number|.research.target_language_name|. Til hvilket formål ønsker du at vores videnskabsmænd skal bruge deres ressourcer?
    
    Vores landbrug producere $player_$side_number|.farming.gold|g
    Vores miner producere $player_$side_number|.mining.gold|g

note: [option]: speaker=unit
en: Continue as before
da: Fortsæt som før

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s farms now produce $player_$side_number|.farming.gold gold.
da: $player_$side_number|.name|s landbrug producerer nu $player_$side_number|.farming.gold guldstykker.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
da: $player_$side_number|.name|s miner producerer nu $player_$side_number|.mining.gold guldstykker.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
da: $player_$side_number|.name|, vi har afsluttet forskningen indenfor krigsførelse. Højreklik på en troldmand i et universitet for at vælge en enhed der skal rekrutteres.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
da: Lad os slippe dig fri!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
da: Du skærer skabningen fri fra nettet og den er indforstået med at hjælpe dig.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
da: Kom i gang!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
da: Hvad skal jeg gøre vasal?

note: [option]: speaker=unit
en: Convert to Grassland
da: Omdan til græsland

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 0g
da: Pris: 0 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Plant Farm
da: Anlæg landbrug

note: [option]: speaker=unit
en: Build Village
da: Byg landsby

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 15g
da: Pris: 15 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Build Castle
da: Byg borg

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 6g
da: Pris: 6 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 4g
da: Pris: 4 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Flood the Field
da: Oversvøm marken

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 1g
da: Pris: 1 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Plant Saplings
da: Plant små træer

note: [option]: speaker=unit
en: Chop Down Forest
da: Hug skoven ned

note: [option]: speaker=unit
en: Earns: 1g
da: Indkomst: 1 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Build Mine
da: Byg mine

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 25g
da: Pris: 25 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 3g
da: Pris: 3 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Make a Ford
da: Lav et vadested

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 5g
da: Pris: 5 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Landfill
da: Jordopfyldning

note: [option]: speaker=unit
en: Destroy the Ford
da: Ødelæg vadestedet

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 2g
da: Pris: 2 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Smash Cave Floor
da: Knus hulegulvet

note: [option]: speaker=unit
en: Earns: 3g
da: Indkomst: 3 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Harvest Mushrooms
da: Høst svampe

note: [option]: speaker=unit
en: Build a Keep
da: Byg et tårn

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 7g
da: Pris: 7 g.

note: [option]: speaker=unit
en: Establish University
da: Grundlæg universitet

note: [option]: speaker=unit
en: Clear the Ground
da: Ryd området
