Wesnoth - en to gl translation catalogue (112 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
gl: 4 xog. — Unha nova terra

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: This 4p survival scenario allows you to construct buildings and terraform the land. Use map settings. The recommended starting gold is 100.
gl: Este escenario de supervivencia para catro xogadores permíteche construír edificios e modificar os terreos. Utiliza as preferencias do mapa. Recoméndase empezar con cen moedas de ouro.

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
gl: Tras as repercusións da gran guerra, os poucos humanos que quedaran con vida fuxiron a unha escura e illada cañada. Aínda que sabían que non se poderían agochar dos poderosos exércitos que destruíran os seus fogares, os líderes da resistencia confiaban en gañar tempo dabondo para recobrar forzas.

note: [objectives]
en: Right-click on your leader during your turn for help
gl: Preme co botón secundario no líder durante a túa quenda para obter axuda.

note: [objective]: condition=win
en: You must survive until turn 25.
gl: Debes sobrevivir ata a rolda 25.

note: [side]
en: teamname^Team 1
gl: Alianza 1

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Team 2
gl: Alianza 2

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
gl: Destruíches a mina de cogomelos. Os non mortos do noroeste reduciron os seus ingresos en dez moedas de ouro.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
gl: Destruíches a mina de cogomelos. Os non mortos do nordeste reduciron os seus ingresos en dez moedas de ouro.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
gl: Destruíches a mina de cogomelos. Os non mortos do suroeste reduciron os seus ingresos en dez moedas de ouro.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
gl: Destruíches a mina de cogomelos. Os non mortos do sueste reduciron os seus ingresos en dez moedas de ouro.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
gl: Un dos teus labregos tropezou cuns niños de araña no norte e no sur.

note: [message]: type=Peasant
en: I swear I saw somebody trapped in the spider’s web. Maybe we should rescue him?
gl: Estou convencido de que vin alguén atrapado na arañeira. Non deberiamos rescatalo?

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
gl: Move a calquera unidade canda estes presos e uniranse a ti. Nestes momentos as arañas que vixían aos presos están feridas, canto antes chegues máis doado será matalas.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
gl: Os teus homes informan de que se escoitan sons estraños nalgunhas das covas do leste e do oeste.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
gl: Seica os inimigos construíron algunhas minas de cogomelos subterráneas nos arredores. Debe ser a súa fonte de recursos principal. Se conseguísemos destruílas teríamos as cousas máis doadas.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
gl: Move calquera unidade a estas vilas para destruír a mina. Cada unha que destrúas reducirá os ingresos do inimigo en dez moedas de ouro.

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
gl: Esta batalla está chegando á súa fin. Temos a vitoria ao noso alcance!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
gl: Resistimos o ataque! O curso da batalla está cambiando, xa só podemos saír vitoriosos!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
gl: Gañaches a partida, pero podes continuar se queres…

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
gl: Caín, pero non todo está perdido!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
gl: Estou nas últimas, pero aínda non perdemos a batalla!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
gl: Camaradas, vingádeme!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
gl: Non temades, aínda hai esperanza para nós!

note: [message]: speaker=narrator
en: The chest contains $oc_treasure gold.
gl: O cofre contén $oc_treasure moedas de ouro.

note: [option]
en: Return to menu
gl: Volver ao menú

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Peasants
gl: Labregos

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
gl: Os labregos son os teus traballadores. Segundo o terreo poderás ou non premer co botón secundario nun labrego e transformar o terreo e construír castelos, minas, cultivos, vilas e universidades.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Mages
gl: Magos

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
gl: Os magos son os teus sabios. Poden estudar nas universidades, conseguindo melloras en minería, cultivo e recrutamento.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Farms
gl: Cultivos

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
gl: Só podes plantar cultivos en chairas. Leva a un labrego a un cultivo e comezará automaticamente a colleita do cultivo.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Villages
gl: Vilas

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
gl: Só podes construír vilas en chairas. Fornecen ingresos e curación como de costume. Preme co botón secundario nun labrego que estea nunha vila e poderás construír unha universidade.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Mines
gl: Minas

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
gl: As minas poden construírse en outeiros ou montañas. Un labrego nunha mina picará ouro automaticamente ao principio de cada quenda.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator
en: Universities
gl: Universidades

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
gl: As vilas ao estilo dos elfos representan universidades. Ao comezo de cada quenda, os magos das universidades engadiranse automaticamente ao progreso de estudo do obxectivo a investigar escollido. Preme co botón secundario nun mago que estea nunha universidade para cambiar o obxectivo a investigar.

note: [message]: speaker=narrator [option]: speaker=narrator [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
gl: Diplomacia

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
gl: Premer co botón secundario no líder cando está nunha universidade permíteche seleccionar opcións diplomáticas especiais.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
gl: Axuda

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
gl: Unha nova terra — Axuda

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic.
gl: Selecciona un tema.

note: [option]: speaker=narrator
en: Done
gl: Feito

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
gl: Pola presente doo vinte moedas de ouro ás arcas de $df_player_name|.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
gl: $sf_player_name|, dado que a nosa intelixencia supera a vosa, instruín aos meus alumnos para ampliar os seus coñecementos de agricultura.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
gl: $sm_player_name|, dado que a intelixencia dos meus supera a vosa, instruín aos meus alumnos para axudarlle nos seus esforzos por aprender a ciencia da minería.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
gl: É preocupante o pouco que sabe das artes bélicas, $sw_player_name|. Sinto a obriga de instruílo nesta materia de vital importancia.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of agriculture
gl: <span color='green'>$player_name</span>
    Compartir coñecementos de agricultura.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of mining
gl: <span color='green'>$player_name</span>
    Compartir coñecementos de minería.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of warfare
gl: <span color='green'>$player_name</span>
    Compartir coñecementos sobre a guerra.

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
gl: Opcións diplomáticas

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
gl: Que fago?

note: [option]: speaker=unit
en: Nothing
gl: Nada

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Donate Funds</span>
    Give 20 gold to another player
gl: <span color='green'>Doar fondos</span>
    Darlle vinte moedas de ouro a outro xogador.

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
gl: A quen lle vai doar os fondos?

note: [option]: speaker=unit
en: Back
gl: Volver

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Share Knowledge</span>
    Help an ally with their research
gl: <span color='green'>Compartir coñecementos</span>
    Axudar a un aliado nas súas investigacións.

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
gl: Con quen vai compartir os nosos coñecementos?

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Negotiate with the Dwarves</span>
    Lets you recruit a Dwarvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target
gl: <span color='green'>Negociar cos ananos</span>
    Permíteche recrutar unha unidade dos ananos.
    Progreso da negociación: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target|.

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Negotiate with the Elves</span>
    Lets you recruit an Elvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target
gl: <span color='green'>Negociar cos elfos</span>
    Permíteche recrutar unha unidade dos elfos.
    Progreso da negociación: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target|.

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
gl: Completouse a negociación

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
gl: Remataron as conversacións. Os ananos estarán encantados de loitar canda vós. Cal dos nosos aliados quere recrutar?

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
gl: Remataron as conversacións. Os elfos axudarano nesta batalla. Cal dos nosos aliados quere recrutar?

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
gl: Escoller un novo recruta

note: [message]: speaker=narrator [message]: speaker=unit
en: Study Complete
gl: Completouse o estudo

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
gl: Que tipo de unidade gustaría de recrutar?

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
gl: Supervisar a investigación

note: [message]: speaker=unit
en: Research
gl: Investigación

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
gl: Agora mesmo estamos estudando $player_$side_number|.research.target_language_name|. A que fin quere que destinemos os esforzos dos nosos alumnos?
    
    Os nosos cultivos producen $player_$side_number|.farming.gold moedas de ouro.
    As nosas minas producen $player_$side_number|.mining.gold moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Continue as before
gl: Seguir coma antes

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Agriculture</span>
    Farmers produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target
gl: <span color='green'>Agricultura</span>
    Os granxeiros producen unha moeda de ouro.
    Progreso do estudo: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target|.

note: [command] [research]
en: agriculture
gl: agricultura

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Mining</span>
    Miners produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target
gl: <span color='green'>Minería</span>
    Os mineiros producen unha moeda de ouro.
    Progreso do estudo: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target|.

note: [command]
en: mining
gl: minería

note: [option]: speaker=unit
en: <span color='green'>Warfare</span>
    Allows you to recruit a new type of unit
    Study Progress: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target
gl: <span color='green'>Warfare</span>
    Permíteche recrutar un novo tipo de unidade.
    Progreso do estudo: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target|.

note: [command]
en: warfare
gl: guerra

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s farms now produce $player_$side_number|.farming.gold gold.
gl: Agora os cultivos de $player_$side_number|.name| producen $player_$side_number|.farming.gold moedas de ouro.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
gl: Agora as minas de $player_$side_number|.name| producen $player_$side_number|.mining.gold moedas de ouro.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
gl: $player_$side_number|.name|, rematou a investigación de guerra. Preme co botón secundario nun mago que estea nunha universidade para escoller a unidade a recrutar.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
gl: Liberémoste!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
gl: Liberaches á criatura da arañeira e accedeu a axudarche.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
gl: A traballar!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
gl: Señor, que quere que faga?

note: [option]: speaker=unit
en: Convert to Grassland
gl: Converter en chaira

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 0g
gl: Sen custo.

note: [option]: speaker=unit
en: Plant Farm
gl: Plantar un cultivo

note: [option]: speaker=unit
en: Build Village
gl: Construír unha vila

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 15g
gl: Custo: 15 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Build Castle
gl: Construír un castelo

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 6g
gl: Custo: 6 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 4g
gl: Custo: 4 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Flood the Field
gl: Inundar o campo

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 1g
gl: Custo: unha moeda de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Plant Saplings
gl: Plantar árbores

note: [option]: speaker=unit
en: Chop Down Forest
gl: Pinchar o bosque

note: [option]: speaker=unit
en: Earns: 1g
gl: Ganancia: unha moeda de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Build Mine
gl: Construír unha mina

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 25g
gl: Custo: 25 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 3g
gl: Custo: 3 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Make a Ford
gl: Crear un vao

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 5g
gl: Custo: 5 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Landfill
gl: Vertedoiro

note: [option]: speaker=unit
en: Destroy the Ford
gl: Destruír o vao

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 2g
gl: Custo: dúas moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Smash Cave Floor
gl: Destruír o chan da cova

note: [option]: speaker=unit
en: Earns: 3g
gl: Ganancia: 3 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Harvest Mushrooms
gl: Coller os cogomelos

note: [option]: speaker=unit
en: Build a Keep
gl: Construír unha torre

note: [option]: speaker=unit
en: Cost: 7g
gl: Custo: 7 moedas de ouro.

note: [option]: speaker=unit
en: Establish University
gl: Establecer unha universidade

note: [option]: speaker=unit
en: Clear the Ground
gl: Limpar o terreo
