wescamp-i 18n - en to nl translation catalogue (63 entries)

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Dead Water
nl: Dood Water

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Citizen
nl: Burger

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: (Normal)
nl: (Normaal)

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Fighter
nl: Strijder

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: (Challenging)
nl: (Uitdagend)

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Warrior
nl: Krijger

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: (Difficult)
nl: (Moeilijk)

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: You are Kai Krellis, son and heir of the last merman king but only a child. A necromancer is turning your subjects into undead slaves! Lead your people on a mission to convince a powerful mer-sorceress to help you repel the invasion. The oceans near the Northern Lands are perilous, so you will need cunning and bravery to survive. But first you need to gain the respect of your troops!
nl: Jij bent Kai Krellis, zoon en troonopvolger van de laatste meermankoning, maar slechts een kind. Een dodenbezweerder is bezig je volk to veranderen in ondode slaven! Leid je volk op een missie om een machtige meermin-tovenares te overtuigen je te helpen de invasie te stoppen. De oceanen vlakbij de Noorderlanden zijn verradelijk, dus je zal slinksheid en dapperheid nodig hebben om te overleven. Maar eerst moet je het respect winnen van je troepen!

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: (Intermediate level, 10 scenarios.)
nl: (Gemiddeld niveau, 10 scenarios.)

note: [about]
en: Campaign design and programming
nl: Ontwerp en programmering

note: [about]
en: Script-doctoring and cleanup for mainline
nl: Scripthulp en aanpassing voor mainline

note: [about]
en: Artwork
nl: Illustraties

note: [scenario]: id=01_Invasion
en: Invasion!
nl: Invasie!

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Kevek
en: Undead Forces
nl: Ondode Legermacht

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leader
nl: Versla de vijandige leider

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: Is something wrong, priestess?
nl: Is er iets aan de hand, priesteres?

note: [message]: speaker=Cylanna
en: Maybe. I smell death and decay.
nl: Misschien. Ik ruik dood en verderf.

note: [message]: speaker=Gwabbo
en: Back, you fiend! You have not won...I will return to finish this.
nl: Weg, jij gedrocht! Jij hebt niet gewonnen... Ik zal terugkeren om dit af te maken.

note: [message]: speaker=Gwabbo
en: Kai! We are under attack! Fell creatures invaded our village and slew without mercy. I managed to fight my way clear, and have come to seek your aid.
nl: Kai! We worden aangevallen! Wrede wezens hebben ons dorp aangevallen en slachtten ons zonder genade. Het is me gelukt om mij een weg hierheen te vechten, en ik kom hier voor jullie hulp.

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: What manner of creatures were they?
nl: Wat voor een wezens waren het?

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: Hey, I did it!
nl: Het is me gelukt!

note: [message]: speaker=Gwabbo
en: Good work Kai, if I may say so.
nl: Goed gedaan Kai, als ik dat mag zeggen.

note: [scenario]: id=02_Flight
en: Flight
nl: Vlucht

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
nl: Versla alle vijandige leiders

note: [side] [side]: type=Death Knight, id=Dead Knight [side]: type=Lich, id=Mal-Kevek [side]: type=Necromancer, id=Mel Daveth
en: Mal-Ravanal’s Forces
nl: Mal-Ravanal's Strijdmacht

note: [message]: speaker=Mel Daveth
en: Leave some of them for me.
nl: Laat wat over voor mij.

note: [message]: speaker=Mel Daveth
en: And him.
nl: En voor hem.

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: We are surrounded. Look how many there are! How can we defeat them this time?
nl: We zijn omsingeld. Zie hoeveel er zijn! Hoe kunnen we ze deze keer verslaan?

note: [message]: speaker=Cylanna
en: I am afraid we cannot. We need help. My old instructor, Tyegëa, teaches on an island to the north. She and her priestesses are powerful. With their help we could probably defeat these enemies. Our task is to convince her to leave her enclave.
nl: Ik ben bang van niet. We hebben hulp nodig. Mijn oude lerares, Tyegëa, geeft les op een eiland in het noorden. Zij en haar priesteressen zijn machtig. Met hun hulp kunnen we deze vijanden wel verslaan. Onze taak is om haar te overtuigen om haar

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: You can do that, right?
nl: Jij kunt dat wel, toch?

note: [message]: speaker=Cylanna
en: I am not sure that I can. However, you could.
nl: Ik weet niet zeker of ik dat kan. Maar, jij wel.

note: [message]: speaker=Mal-Kevek
en: This is impossible!
nl: Dit is onmogelijk!

note: [side]: id=Gashnok, type=Goblin Knight, type=Goblin Knight, type=Direwolf Rider, type=Direwolf Rider
en: Wolf Riders
nl: Wolfruiters

note: [side]
en: Wild Wolves
nl: Wilde Wolven

note: [side]: id=Aglizix, type=Saurian Ambusher, type=Saurian Flanker, type=Saurian Flanker, type=Saurian Flanker
en: Saurians
nl:  Saurianen

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: There are cages on the shore. I wonder why.
nl: Er staan kooien op de kust. Ik vraag me af waarom.

note: [message]: speaker=Teeloa
en: Help! Save me!
nl: Help! Red me!

note: [message]: speaker=narrator
en: You receive 55 gold.
nl: Je ontvangt 55 goud.

note: [scenario]: id=12_Revenge
en: Revenge
nl: Wraak

note: [message]: speaker=Mel Daveth
en: Save me Lord Rava...uhh!
nl: Red mij, Heer Rava...argh!

note: [message]: speaker=Kai Krellis
en: Cylanna! I will miss you.
nl: Cylanna! Ik zal je missen

note: [message]: speaker=Cylanna
en: Tyegëa! No!
nl: Tyegëa! Nee!

note: [scenario]: id=13_Epilogue
en: Epilogue
nl: Epiloog

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Merman Brawler
nl: Meerman Ruziezoeker

note: [attack]: type=impact
en: fist
nl: vuist

note: [attack]: type=impact
en: tail
nl: staart

note: [set_variable]
en: stunned
nl: Verlamd

note: [unit_type]: id=Merman Child King, race=merman
en: Child King
nl: Koningskind

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merman Citizen
nl: Meermanburger

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
nl: tentakel

note: [attack]: type=pierce
en: ink
nl: inkt

note: [unit_type]: id=Merman Soldier King, race=merman
en: Soldier King
nl: Soldatenkoning

note: [attack]: type=impact
en: mace
nl: goedendag

note: [unit_type]: id=Merman Warrior King, race=merman
en: Warrior King
nl: Oorlogskoning

note: [unit_type]: id=Merman Young King, race=merman
en: Young King
nl: Jonge Koning

en: Merman Forces
nl: Meervolk Strijdmacht

note: [object]: id={ID}
en: Storm Trident
nl: Stormdrietand

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
nl: stormdrietand

note: [object]: id={ID}
en: Flaming Sword
nl: Vuurzwaard

note: [effect]: type=fire
en: flaming sword
nl: vuurzwaard

note: [object]: id={ID}
en: Ankh Necklace
nl: Ankh Ketting

note: [object]: id=power_ring2
en: Ring of Power
nl: Ring der Kracht

note: [damage]: id=tail_stun
en: stun
nl: verlamming
