Battle for Wesnoth 0.8.5-CVS - en to el translation catalogue (9 entries)

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Spearman
el: Λογχοφόρος

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Royal Guard
el:  Βασιλικός Φρουρός

note: [unit_type]: id=Horse Lord, race=human
en: Horse Lord
el: Εφιππος Αρχοντας

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
el: μέγαξίφος

note: [attack]: type=impact
en: morning star
el: αγκυλωτή σφύρα

note: [unit_type]: id=Mounted Fighter, race=human
en: Mounted Fighter
el: Εφιππος αγωνιστής

note: [attack]: type=blade
en: sword
el: σπαθί

note: [unit_type]: id=Mounted Warrior, race=human
en: Mounted Warrior
el: Εφιππος Πολεμιστής

note: [unit_type]: id=Mounted Warrior, race=human
en: Leaders of the plains, Mounted Warriors are skilled with the use of the sword and the morning star. Riding horses, they are able to move around the battlefield with great speed, and can provide much needed assistance to different fronts.
el: Αρχηγοί στίς πεδιάδες, οι έφιπποι Πολεμιστές είναι ικανότατοι στήν χρήση του σπαθιού καί της σφύρας με αγκάθια. Χρησιμοποιώντας άλογα, είναι ικανοί να κινηθούν στό πεδίο της μάχης μέ μεγάλη ταχύτητα καί μπορούν νά βοηθήσουν σέ διαφορετικά μέτωπα.
