wescamp-i 18n - en to fi translation catalogue (431 entries)

note: [time]: id=underground
en: Underground
fi: Maan alla

note: [berserk]: id=berserk
en: berserk
fi: hurmos

note: [chance_to_hit]: id=magical
en: magical
fi: maaginen

note: [heals]: id=healing
en: heals +4
fi: hoivaa +4

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +4
fi: hoivaa +4

note: [heals]: id=healing
en: heals +8
fi: hoivaa +8

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +8
fi: hoivaa +8

note: [section]: id=encyclopedia [topic]: id=..encyclopedia
en: Encyclopedia
fi: Tietosanakirja

note: [topic]: id=..encyclopedia
en: <ref>dst='..geography' text='Geography'</ref>
fi: <ref>dst='..geography' text='Maantietoa'</ref>

note: [section]: id=geography [topic]: id=..geography
en: Geography
fi: Maantietoa

note: [topic]: id=arkan_thoria
en: A river rising in the <ref>dst='heart_mountains' text='Heart Mountains'</ref> and running east to the Listra.
fi: Joki, joka alkaa <ref>dst='heart_mountains' text='Sydänvuorilta'</ref>, jatkuen itään, Listraan saakka.

note: [topic]: id=great_ocean
en: Great Ocean
fi: Suuri valtameri

note: [topic]: id=great_ocean
en: Lies to the west of the <ref>dst='great_continent' text='continent'</ref> and all rivers eventually flow to it. Far to the west in the the Great Ocean is a huge archipelago called <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref>.
fi: Sijaitsee <ref>dst='great_continent' text='Suurmantereesta'</ref> itään ja kaikki joet päättyvät sinne. Suuri saaristo, <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref> sijaitsee valtameressä kaukana lännessä.

note: [topic]: id=morogor
en: Archipelago, located somewhere in the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref> west of the <ref>dst='green_isle' text='Green Isle'</ref> and east of the <ref>dst=old_continent text='Old Continent'</ref>.
    It is mostly inhabited by <ref>dst='..race_drake' text='drakes'</ref>.
    The central island of the archipelago is also called ‘Morogor’.
fi: Saaristo, joka sijaitsee jossain <ref>dst='great_ocean' text='Suuressa valtameressä'</ref> <ref>dst='green_isle' text='Vihersaaren'</ref> ja <ref>dst=old_continent text='Vanhan Mantereen'</ref> välissä.
    <ref>dst='..race_drake' text='Draakit'</ref> asuvat siellä.
    Morogor on myös saariston keskimmäisen saaren nimi.

note: [topic]: id=green_isle
en: Green Isle
fi: Vihersaari

note: [topic]: id=green_isle
en: A bigger island lying in the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
fi: Suurempi saari <ref>dst='great_ocean' text='Suuressa valtameressä'</ref>.

note: [topic]: id=old_continent
en: Old Continent
fi: Vanha Manner

note: [topic]: id=old_continent
en: Lies to the west of <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref> across the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
fi: Sijaitseen<ref>dst='morogor' text='Morogorista'</ref> länteen, <ref>dst='great_ocean' text='Suuren valtameren'</ref> takana.

note: [topic]: id=great_continent
en: Great Continent
fi: Suurmanner

note: [topic]: id=great_continent
en: The continent on which the <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Kingdom of Wesnoth'</ref> lies. Its west coast is surrounded by the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
fi: Manner jossa <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnothin kuningskunta'</ref> sijaitsee. Sen länsirannikko on osa <ref>dst='great_ocean' text='Suurta valtamerta'</ref>.

note: [topic]: id=irdya
en: The name of the world in which the kingdom of <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnoth'</ref> is situated is ‘Irdya’. This term is, however, only rarely used in the era depicted by the main map. People normally just say “the world” or, poetically, “the wide green world”.
fi: Maailma, jossa <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnoth'</ref> sijaitsee on nimeltään ‘Irdya’. Tätä termiä käytetään vain harvoin pääkartan osoittamalla aikakaudella. Ihmiset sanovat vain“maailma”, tai runollisesti, "laaja, vihreä maailma”.

note: [topic]: id=kingdom_wesnoth
en: Kingdom of Wesnoth
fi: Wesnothin Kuningaskunta

note: [topic]: id=kingdom_wesnoth
en: The Kingdom of Wesnoth is located in the north-central portion of the <ref>dst='great_continent' text='Great Continent'</ref>. Most of the mainline campaigns revolve around it. It is bounded on the map by the Great River to the north, the shore of the Great Ocean to the west, the Aethenwood to the <ref>dst='southwest_elven_lands' text='southwest'</ref>, and the Bitter Swamp to the southeast (lower right corner of the main map).
    
    Over the River Aethen, south of Fort Tahn, is a Wesnothian frontier region. It is bounded to the south (off-map) by dense woods of which the Aethenwood may be considered a northernmost extension.
    
        • Notable cities:
              ◦ Weldyn: The capital of Wesnoth.
              ◦ Aldril: City lying on the Bay of Pearls.
              ◦ Blackwater Port: City lying south of the Bay of Pearls.
              ◦ Carcyn: Located between the Grey Woods and the Great River.
              ◦ Dan’Tonk: Wesnoth’s largest city, located in the center of the country, just west and north of Weldyn.
              ◦ Soradoc: The northernmost border outpost of Wesnoth, controls the confluence of the Weldyn River and the Great River.
              ◦ Fort Tahn: The southernmost border outpost, controls the north/south road crossing the River Aethen.
              ◦ Tath: Important fort city north of Dan’Tonk, exerts control over the wilderness country around the east of the Brown Hills and north to the Ford of Abez.
    
        • Notable land features:
              ◦ Gryphon Mountain: Home of the fabled Gryphons
              ◦ Ford of Abez: Shallow part of the Great River, it is usually controlled by Wesnothian forces
              ◦ Weldyn River: It branches from the Great River and goes south
              ◦ Great Central Plain: Area bounded by Weldyn, Dan’Tonk, and Fort Tahn, this plain is Wesnoth’s bread basket and home to most of its population
              ◦ Dulatus Hills: These rolling hills bordering the Great Central Plain provide much of Wesnoth’s livestock and agriculture
              ◦ Brown Hills: Wasteland surrounding Gryphon Mountain that is not well-populated and occasionally very dangerous.
              ◦ Horse Plains: Region of rolling plains just south of the Great River, bounded by Glyn’s Forest to the west and the River Weldyn to the east; the southern reach merges into the Central Plain. Home of the powerful Clans; the best horses in Wesnoth are bred here.
              ◦ Estmark Hills: Largish range rising south of the Great River and east of the Weldyn River. The northernmost portion, nearest the River Weldyn, has at various times been settled by Wesnothians, but the Kingdom’s control is tenuous at best and banditry is common.
              ◦ Glyn’s Forest: Sometimes known as the Royal Forest, named for one of Haldric II’s sons
              ◦ Gray Woods: Large forest in the heart of the wilds of Wesnoth, located between Carcyn and Aldril and generally considered to be haunted
              ◦ Green Swamp: Large swamp in the heart of the wilds of Wesnoth, south of Aldril. It receives drainage from the Brown Hills and feeds into the Great River. (Not shown on the main map.)
fi: Wesnothin valtakunta sijaitsee <ref>dst='great_continent' text='Suurmantereen'</ref> pohjoisessa keskiosissa. Suurin osa virallisista kampanjoista perustuu siihen. Sen rajaavat Suuri joki pohjoisessa, Aethenin metsä <ref>dst='southwest_elven_lands' text='lounaassa'</ref>, Suuren valtameren rannikko lännessä ja Karvasvesi kaakossa.
    
    Aethen -joen toisella puolella, Tahnin linnoituksesta etelään, sijaitsee Wesnothin siirtokunta. Sitä rajaa etelässä (ei kartalla) sankka metsikkö, joka saattaa olla Aethen -metsän pohjoisosia.     • Merkittäviä kaupunkeja:
              ◦ Weldyn: Wesnothin pääkaupunki
              ◦ Aldril: Kaupunki Helmilahdella
              ◦ Mustanveden satama: Kaupunki Helmilahdesta etelään
              ◦ Carcyn: Kaupunki Harmaametsän ja Suuren joen välissä.
              ◦ Dan’Tonk: Wesnothin suurin kaupunki keskellä maata, Weldynistä luoteeseen.
              ◦ Soradoc: Pohjoisin raja-asema hallinnoi Weldyn -joen ja Suuren joen haaraa.
              ◦ Fort Tahn: Eteläisin raja-asema, hallinnoi pohjois-etelä suuntaista tietä, joka ylittää Aethen -joen.
              ◦ Tath: Tärkeä linnakekaupunki Dan’Tonkista pohjoiseen, hallinnoi erämaata Ruskakukkuloiden itäpuolelta aina pohjoiseen, Abezin kahlaamoon.
    
        • Huomattavia maanmuotoja:
              ◦ Aarnikotkien vuori: Tarunomaisten aarnikotkien koti
              ◦ Abezin kahlaamo: Suuren joen matalikko, yleensä Wesnothin hallussa
              ◦ Weldynjoki: Alkaa etelästä, liittyen Suureen jokeen
              ◦ Suuri keskitasanko: Alue Weldynin Dan'Tonkin ja Tahnin linnakken piirissä, joka on erittäin viljelykelpoista. Suurin osa Wesnothin asukkaista asuu täällä
              ◦ Matalat kukkulat: Suuren keskitasangon pohjoispuolella, maatalouden ja karjan kannalta tuottoisaa aluetta
              ◦ Ruskakukkulat: Aarnikotkien vuorta ympäröivät hylätyt alueet, jotka ovat usein vaarallisia
              ◦ Hevostasangot: Tasainen alue Suuresta joesta etelään, Glynin metsän ja Weldynjoen välissä , sen eteläosat yhdistyvät Keskitasankoihin. Mahtavien Klaanien koti ja Wesnothin parhaiden hevosten syntysija.
              ◦ Estmarkin kukkulat: Suurehko mäkialue Weldynjoen itäpuolella. Wesnoth on yleensä kansoittanut joen läheisimpiä alueita, mutta valtionhallinto on heikkoa ja rikollisuus yleistä
              ◦ Glynin metsä: Tunnetaan joskus Kuninkaallisena metsänä, joka on saanut nimensä yhdeltä Haldric II:n pojalta
              ◦ Harmaametsä: Laaja metsikkö Carcynin ja Aldrilin välissä, jota pidetään noiduttuna 
              ◦ Vihersuo: Laaja suoalue Aldrilista etelään. Ruskakukkuloiden jätteet valuvat sitä kautta Suurjokeen (ei kartalla)

note: [topic]: id=elensefar
en: Elensefar is at times a province of <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnoth'</ref>, at times an independent country, and at times in a treaty federation with Wesnoth. Its borders are the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the <ref>dst='great_ocean' text='ocean'</ref> to the west. More information is found in the historical narrative of Wesnoth.
    
        • Notable cities:
              ◦ Elensefar: The capital, located on an island in the <ref>dst='great_river' text='Great River'</ref> delta
              ◦ Carcyn: City on the Wesnoth–Elensefar border, disputed with Wesnoth
        • Notable land features:
              ◦ <ref>dst='great_river' text='Great River'</ref>: It is very wide at this point, and only ships can cross it.
fi: Elensefar on aina välillä <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnothin'</ref> provinssi, välillä itsenäinen ja välillä liitossa Wesnothin kanssa. Rajavyöhykket määrittää Suurijoki pohjoisessa, idässä karkeasti määritelty rajalinja Wesnothin kanssa, Helmilahti etelässä ja ja <ref>dst='great_ocean' text='valtameri'</ref> lännessä. Lisätietoa löytyy Wesnothin historiikista.
    
        • Huomattavia kaupunkeja:
              ◦ Elensefar: Pääkaupunki, joka sijaitsee<ref>dst='great_river' text='Suurijoen'</ref> suistossa olevalla saarella
              ◦ Carcyn: Wesnoth-Elensefar rajalla sijaitseva kaupunki, josta valtiot riitelevät
        • Huomattavia maastonkohtia:
              ◦ <ref>dst='great_river' text='Suurijoki'</ref>: Elensefarin kohdalla niin leveä, että vain laiva pääsee siitä yli.

note: [topic]: id=northlands
en: Northlands
fi: Pohjoisen maat

note: [topic]: id=southwest_elven_lands
en: Southwest Elven Lands
fi: Lounaismaat

note: [topic]: id=southwest_elven_lands
en: The Wood Elves are separate from those of the north, and have only intermittent relations with them and most other countries. Its borders are the Green Swamp to the northeast, the desert (not shown) to the south, and the <ref>dst='great_ocean' text='Ocean'</ref> to the west.
    
        • Notable cities
              ◦ None known
        • Notable land features:
              ◦ Aethen Forest: The largest southern forest, it extends far to the southwest—much farther than is charted—and is home to <ref>dst='..race_elf' text='elves'</ref>.
fi: Metsähaltiat elävät erillään pohjoisen haltioista, ollen vain ajoittain yhteydessä heihin ja muihin valtioihin.Sen rajat ovat koillinen Vihersuo, aavikko (ei näkyvillä) etelässä,ja  <ref>dst='great_ocean' text='meri'</ref> lännessä.
    
        • Huomattavia kaupunkeja
              ◦ Ei tietoa
        • Huomattavat maanmuodot:
              ◦ Aethenin metsä: Suurin eteläinen metsä, jatkuen pitkälle lounaaseen - pidemmälle kuin on kartoitettu. Sitä asuttavat <ref>dst='..race_elf' text='haltiat'</ref>.

note: [topic]: id=heart_mountains
en: Heart Mountains
fi: Sydänvuoret

note: [topic]: id=heart_mountains
en: A virtually impassable barrier between the <ref>dst='arkan_thoria' text='river'</ref> country and the <ref>dst='far_north' text='Northern Plains'</ref>.
fi: Käytännössä läpipääsemätön este <ref>dst='arkan_thoria' text='Arkan-thoria -joen'</ref> maaston ja <ref>dst='far_north' text='Pohjoisten Tasankojen'</ref> välissä.

note: [topic]: id=far_north
en: Far North
fi: Pohjoisen maa

note: [section]: id=introduction [topic]: id=..introduction
en: Introduction
fi: Esittely

note: [section]: id=gameplay [topic]: id=..gameplay
en: Gameplay
fi: Pelaaminen

note: [section]: id=traits_section [topic]: id=..traits_section
en: Traits
fi: Ominaisuudet

note: [section]: id=units [topic]: id=..units
en: Units
fi: Yksiköt

note: [section]: id=abilities_section [topic]: id=..abilities_section
en: Abilities
fi: Erikoistaidot

note: [section]: id=weapon_specials [topic]: id=..weapon_specials
en: Weapon Specials
fi: Hyökkäystaidot

note: #-#-#-#-#  wesnoth-help.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [section]: id=factions_section
en: Factions
fi: Liittoumat

note: [section]: id=terrains_section [topic]: id=..terrains_section
en: Terrains
fi: Maastot

note: [section]: id=commands [topic]: id=..commands
en: Commands
fi: Komennot

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: Unknown Unit
fi: Tuntematon yksikkö

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: 
    
    This unit is unknown for the moment. You must discover it in the game to be allowed to see its description.
fi: 
    
    Tämä yksikkö on tuntematon tällä hetkellä. Sinun täytyy löytää se pelissä ennen kuin voit nähdä sen kuvauksen.

note: [topic]: id=introduction_topic
en: Overview
fi: Yleiskuva

note: [topic]: id=introduction_topic
en: 
    
    <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> is a turn-based fantasy strategy game somewhat unusual among modern strategy games. While other games strive for complexity, <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> strives for simplicity of both rules and gameplay. This does not make the game simple, however — from these simple rules arise a wealth of strategy, making the game easy to learn but a challenge to master.
fi: 
    
    <italic>text='Taistelu Wesnothista'</italic> on vuoropohjainen fantasiastrategiapeli, joka poikkeaa hieman muista nykyaikaisista strategiapeleistä. Siinä, missä muut pelit pyrkivät olemaan mahdollisimman monimutkaisia sekä sääntöjen että pelaamisen osalta, <italic>text='Taistelu Wesnothista'</italic> pyrkii sääntöjen ja pelattavuuden yksinkertaisuuteen. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että peli olisi yksinkertainen. Näistä yksinkertaisista säännöistä voi luoda monenlaisia strategioita, joten pelaamista on helppo oppia, mutta vaikea hallita.

note: [topic]: id=fundamentals
en: Fundamentals of Gameplay
fi: Pelaamisen perusteet

note: [topic]: id=fundamentals
en: 
    
    To begin with, it’s best to click the <bold>text='Tutorial'</bold> button at the main menu. This will take you to the interactive tutorial, which will teach you the basics of Wesnoth. After this, it is recommended that you play the Heir to the Throne campaign first — click <bold>text='Campaign'</bold> then <italic>text='Heir to the Throne'</italic>. As <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> can be quite challenging, you may wish to start on easy.
fi: 
    
    Aluksi on parasta painaa <italic>text=Tutoriaali</italic>-nappia päävalikossa. Tämä vie sinut interaktiiviseen harjoitteluun, joka opettaa sinulle Wesnothin perusteet. Tämän jälkeen suositellaan kampanjaa Valtaistuimen perillinen — valitse päävalikosta <italic>text=Kampanjat</italic> ja <italic>text='Valtaistuimen perillinen'</italic>. Koska Taistelu Wesnothista voi olla varsin haastava, haluat ehkä aloittaa <italic>text='helpolla'</italic> vaikeusasteella.

note: [topic]: id=fundamentals
en: These pages outline all you need to know to play <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic>. They cover how to play and the basic mechanics behind the game. As you play the game, new information is added to these pages as you come across new aspects of the game. For more detailed information on special situations and exceptions, please follow the links included.
fi: Näillä sivuilla kerrotaan kaikki, mitä tarvitset pelataksesi <italic>text='Taistelua Wesnothista'</italic>. Sivuilla käsitellään pelin pelaamista ja pelin perussääntöjä. Kun pelaat, uutta tietoa lisätään näille sivuille, kun kohtaat uusia puolia pelistä. Halutessasi tarkempaa tietoa erityisistä tilanteista ja poikkeuksista, seuraa sivuilla olevia linkkejä.

note: [topic]: id=fundamentals
en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref> for the first time.
fi: Pelatessasi saat monista käsitteistä lyhyen kuvauksen pitämällä kursoria niiden päällä, esimerkiksi tilannepaneelissa. Tämä ominaisuus on erityisen hyödyllinen kohdatessasi uusia ominaisuuksia, esimerkiksi <ref>dst='..abilities_section' text='erikoistaitoja'</ref>, ensimmäistä kertaa.

note: [topic]: id=about_game
en: About the Game
fi: Yleistietoja pelistä

note: [topic]: id=about_game
en: 
    
    <italic>text='Campaigns'</italic> consist of multiple scenarios that follow on from each other, telling a story. In a campaign, you often need to play more carefully, preserving your best troops so that they can be used again in later scenarios in the campaign.
fi: 
    
    Kampanjat koostuvat useista toisiaan seuraavista taistelusta, jotka kertovat tarinan. Kampanjassa sinun usein täytyy pelata huolellisemmin ja pitää parhaat yksikkösi hengissä, jotta voit käyttää niitä myös myöhemmissä taisteluissa.

note: [topic]: id=about_game
en: The game takes place over a series of battles, called <italic>text='scenarios'</italic>. Each scenario pits your troops against the troops of one or more adversaries. You can play against the computer, or with friends who each take turns sitting at the computer (hotseat play). If your computer is connected to a computer network, you can also play against other people connected to that network. If your computer has a connection to the Internet, you can play against other people across the Internet.
fi: Pelaaminen tapahtuu taistelujen sarjana. Näitä taisteluja kutsutaan joskus myös skenaarioiksi. Joka taistelussa joukkosi saavat vastaansa yhden tai useamman vastustajan joukot. Voit pelata joko tietokonetta vastaan, tai ystäviesi kanssa vuorotellen samalla tietokoneella (hotseat -peli). Jos koneesi on kytketty tietoverkkoon tai internetiin, voit pelata muiden samaan verkkoon kytkeytyneiden kanssa.

note: [topic]: id=victory_and_defeat
en: Victory and Defeat
fi: Voitto ja häviö

note: [topic]: id=victory_and_defeat
en: 
    
    When you win a scenario, the map grays over and the <bold>text='End Turn'</bold> button changes to <bold>text='End Scenario'</bold>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game) chatting with other players before pressing that button to advance.
fi: 
    
    Kun voitat tehtävän, kartta harmaantuu ja <bold>text='Lopeta vuoro'</bold> -nappi muuttuu <bold>text='Päätä tehtävä'</bold>-napiksi. Voit vielä tehdä asioita, kuten muuttaa tallennusasetuksia tai (moninpelissä) keskustella muiden pelaajien kanssa, ennen kuin painat lopetusnappia päästääksesi takaisin palvelimen aulaan/valikkoon.

note: [topic]: id=victory_and_defeat
en: Pay careful attention to the <bold>text='Objectives'</bold> pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
fi: Huomioi tarkasti <bold>text='tavoiteikkuna'</bold> jokaisen skenaarion alussa. Yleensä voitat tappamalla kaikki vihollisjohtajat ja häviät vain, jos oma johtajasi kuolee. Skenaarioilla voi kuitenkin olla muitakin voittoedellytyksiä – saada johtajasi tiettyyn paikkaan, jonkun pelastaminen, arvoituksen ratkaiseminen, tai paikan puolustaminen, kunnes tietty määrä vuoroja on kulunut.

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: Recruiting and Recalling
fi: Värväys ja kutsuminen

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: 
    
    If you right-clicked on a castle hex and selected recruit, the new unit will appear in that hex. Otherwise, it will appear in a free hex near the keep. You may only recruit as many units as you have free hexes in your castle, and you cannot spend more gold than you actually have on recruiting.
fi: 
    
    Jos klikkasit oikealla hiirennäppäimellä heksaa, ja valitsit värvää, yksikkö värväytyy siihen heksaan. Muutoin se värvätään vapaaseen heksaan lähellä johtajasi linnaketta. Voit värvätä vain sen verran yksiköitä, kuin sinulla on vapaita heksoja linnassasi, etkä voi käyttää värväykseen enempää kultaa, kuin sinulla on.

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: Each side begins with one leader in their keep. At the start of any battle, and at times during it, you will need to recruit <ref>dst='..units' text='units'</ref> into your army. To recruit, you must have your leader (for instance, Konrad in the <italic>text='Heir to the Throne'</italic> campaign) on the keep hex of a <ref>dst='terrain_castle' text='castle'</ref>. Then you may recruit by either choosing <bold>text='Recruit'</bold> from the menu or right-clicking on a hex and selecting <bold>text='Recruit'</bold>. This brings up the recruit menu, which lists units available for recruitment, along with their gold cost. Click on a unit to see its statistics, then press the recruit button to recruit it.
fi: Jokainen osapuoli aloittaa yhdellä johtajalla linnakkeessaan. Taistelun alussa, ja ajoittain sen aikana, sinun täytyy värvätä <ref>dst='..units' text='yksiköitä'</ref> armeijaasi. Värvätäksesi, johtajasi (esimerkiksi Konrad kampanjassa Valtaistuimen perillinen) tulee olla <ref>dst='terrain_castle' text='linnan'</ref> linnakeruudussa. Tällöin voit värvätä joko valitsemalla valikosta kohdan ”värvää” tai painamalla linnaruutua hiiren oikealla painikkeella ja valitsemalla kohdan <italic>text='värvää'</italic>. Tämä aukaisee värväysvalikon, joka listaa värvättävissä olevat yksiköt ja niiden hinnat. Voit painaa yksikköä nähdäksesi tarkempaa tietoa siitä ja värvätä yksikön joko tuplaklikkaamalla sitä tai painamalla värväysnappia yksikön ollessa valittuna.

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: 
    
    Recruited units come with two random <ref>dst='..traits_section' text='traits'</ref> which modify their statistics.
fi: 
    
    Värvätyt yksiköt saavat kaksi satunnaista <ref>dst='..traits_section' text='piirrettä'</ref>, jotka vaikuttavat niiden taistelukykyihin.

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
fi: 
    
    Myöhemmissä taisteluissa voit myös kutsua palvelukseesi veteraaneja edellisistä taisteluista. Kutsuminen toimii kuten värväys, paitsi, että se maksaa aina 20 kultapalaa ja saat nähtäväksesi listan edellisten taisteluiden selviytyjistä.

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: 
    
    Units not only cost gold to Recruit or Recall, they also require money to support. See <ref>dst='income_and_upkeep' text='income and upkeep'</ref> for more information.
fi: 
    
    Muista, että paitsi yksiköiden värvääminen ja kutsuminen, myös niiden ylläpito maksaa. Katso kohta <ref>dst='income_and_upkeep' text='Tulot ja menot'</ref> saadaksesi lisätietoja.

note: [topic]: id=orbs
en: Orbs
fi: Pallot

note: [topic]: id=orbs
en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
fi: Jokaisen yksikön vieressä näytettävän energiapylvään huipulla näytetään pallo. Sinun yksiköilläsi pallo on...

note: [topic]: id=orbs
en:  green if it hasn’t moved this turn,
fi: vihreä, jos yksikkö ei ole liikkunut tällä vuorolla,

note: [topic]: id=orbs
en:  yellow if it has moved, but could still move further or attack, or
fi: keltainen, jos se on liikkunut, mutta voisi edelleen liikkua tai hyökätä

note: [topic]: id=orbs
en:  blue if the unit is an ally you do not control.
fi: sininen, jos yksikkö on liittolaisesi, jota et voi hallita.

note: [topic]: id=hitpoints
en: Hitpoints and Experience
fi: Elämäpisteet ja kokemuspisteet

note: [topic]: id=hitpoints
en: Each unit has a certain number of <italic>text='hitpoints'</italic> (HP). If the hitpoints of a unit drop below 1, the unit dies. Each unit also has a certain number of <italic>text='experience points'</italic> (XP). A freshly recruited unit starts with no experience points, and gains experience by fighting enemies.
fi: Jokaisella yksiköllä on tietty määrä <italic>text='elämäpisteitä'</italic> (EP). Jos yksikön elämäpisteet putoavat alle 1 pisteen, yksikkö kuolee. Jokaisella yksiköllä on myös tietty määrä <italic>text='kokemuspisteitä'</italic> (KP). Vastavärvätyllä yksiköllä ei ole kokemusta, mutta se saa kokemusta otellessaan vastustajien kanssa.

note: [topic]: id=hitpoints
en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
fi: Elämäpisteet ja kokemuspisteet näytetään molemmat tilannepaneelissa käyttäen kahta lukua (pisteiden nykyinen arvo ja enimmäisarvo, jonka yksikkö voi saavuttaa).

note: [topic]: id=hitpoints
en: The hitpoints are also indicated by an energy bar next to each unit, which is green, yellow or red. A unit with at least 1 experience point has a blue experience bar, which turns white as the unit is about to <ref>dst='experience_and_advancement' text='advance'</ref>.
fi: Elämäpisteet näytetään myös energiapylväänä jokaisen yksikön vieressä. Energiapylväs on vihreä, keltainen tai punainen. Yksikkö, jolla on vähintään 1 kokemuspiste, saa sinisen kokemuspylvään, joka muuttuu valkoiseksi, kun yksikkö on pian <ref>dst='experience_and_advancement' text='ylenemässä'</ref>.

note: [topic]: id=movement
en: Movement
fi: Liikkuminen

note: [topic]: id=movement
en: 
    
    Each unit has a certain number of movement points which are used up when moving into a new hex, depending on the Terrain of that particular hex. For instance, grassland nearly always costs 1 movement point to enter. Exactly how many movement points are spent entering a hex depends on the unit type — in forest, elvish units only spend 1 movement point, most human and orc units spend 2, while horsemen spend 3. You can learn how many movement points a unit requires to enter a certain terrain type by right-clicking on it, selecting <bold>text='Unit Description'</bold>, and then looking at <bold>text='Terrain Modifiers'</bold>.
fi: 
    
    Jokaisella yksiköllä on tietty määrä liikepisteitä, joita käytetään uuteen heksaan siirryttäessä. Käytettyjen liikepisteiden määrä riippuu kyseisen heksan maastosta. Esimerkiksi ruohotasanko vie lähes aina yhden liikepisteen. Se, kuinka monta liikepistettä heksaan siirtyminen vaatii, riippuu yksikön tyypistä – metsässä haltiat käyttävät vain yhden pisteen, kun taas useimmat ihmis- ja örkkiyksiköt käyttävät kaksi ja hevosmiehet kolme. Voit tarkistaa, kuinka paljon tiettyyn heksaan siirtyminen vie pisteitä tietyllä yksiköllä, klikkaamalla sitä hiiren oikealla napilla, valitsemalla ”Yksikön kuvaus” ja katsomalla kohtaa <italic>text='Maaston vaikutus'</italic>.

note: [topic]: id=movement
en: Movement in <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> is simple. Click on the unit you wish to move to select it, then click on the hex you wish to move it to. When a unit is selected, everywhere it can move this turn will be highlighted, and all other hexes on the map are made dull. Mousing over a highlighted hex shows the defense rating the unit would have if you moved it to that hex. Mousing over a dull hex will also show the number of turns required to reach it, and clicking will cause the unit to move towards it by the fastest route over this and subsequent turns. If you don’t use up all of a unit’s movement when you first move a unit, you may move it again. This is useful when having two units switch places. Attacking with a unit will use up its movement. Ending a move in a village you don’t already own will also use up a unit’s movement, but will still allow it to attack.
fi: Liikkuminen <italic>text='Taistelussa Wesnothista'</italic> on helppoa: yksinkertaisesti klikkaa yksikköä, jonka haluat siirtää, ja sitten heksaa, johon haluat sen siirtyvän. Kun yksikkö on valittuna, kaikki heksat, joihin kyseinen yksikkö pystyy sillä vuorolla liikkumaan, ovat valaistuina. Ne heksat joihin yksikkö ei pääse ovat varjostettuja. Liikuttamalla hiirtä valaistun heksan päällä näet, mikä valitun yksikön puolustus olisi osoittamassasi maastossa. Liikuttamalla hiirtä varjostetun heksan päällä näet, kuinka monta vuoroa yksiköltä menee sinne pääsemiseen, ja sen klikkaaminen saa yksikön yrittämään nopeinta reittiä sinne tällä ja seuraavilla vuoroilla. Jos et käytä kaikkea yksikön liikkumista ensimmäisellä siirrolla, voit liikuttaa sitä uudestaan. Tämä on hyödyllistä esimerkiksi, jos haluat vaihtaa yksiköiden paikkaa. Liikkumisen loputtua kylään, jota pelaaja ei omista, menettää yksikkö kaiken liikkumisensa, mutta se voi silti vielä hyökätä.

note: [topic]: id=movement
en: 
    
    Another thing to keep in mind while moving is <italic>text='zones of control'</italic>. Each unit generates a zone of control in the hexes immediately surrounding it, and any enemy unit entering those hexes immediately ends its movement. Learning how to use zones of control to your advantage is an important part of Wesnoth, as only <ref>dst='ability_skirmisher' text='skirmishers'</ref> can ignore zones of control.
fi: 
    
    Toinen käsite, joka liikkuessa tulee muistaa on ”yksikköjen hallitsemat alueet”. Kukin yksikkö hallitsee vieressään olevia heksoja. Jos vihollisyksikkö siirtyy tällaiseen heksaan, se ei voi liikkua enempää vuoronsa aikana. Yksiköiden hallitsemien aluiden käytön opettelu on tärkeä osa Wesnothia, sillä vain <ref>dst='ability_skirmisher' text='kahakoitsijat'</ref> voivat liikkua vihollisen hallitsemalla alueella ongelmitta.

note: [topic]: id=movement
en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
fi: 
    
    Nähdäksesi, mihin vihollinen voi liikkua vuorollaan, paina Ctrl-v tai Cmd-v. Ctrl-b tai Cmd-b näyttää, mihin vihollinen voisi liikkua, jos sinun joukkosi eivät olisi estämässä niiden etenemistä.

note: [topic]: id=shroud_and_fog
en: Shroud and Fog of War
fi: Huntu ja sumu

note: [topic]: id=shroud_and_fog
en: In some scenarios, parts of the map will be hidden from you. There are two mechanisms that can be used separately or together. The <italic>text='shroud'</italic> hides both the terrain and any units at a location. However, once it is cleared, you can always see that location. The <italic>text='fog of war'</italic> only hides units and ownership of villages (other than by you or your allies). The fog of war is cleared temporarily when you have units nearby, but returns when they leave. Both the shroud and the fog of war are cleared by units. Each unit clears locations adjacent to those within one turn’s move (ignoring zones of control and enemy units).
    
    Normally you can undo a unit’s movement, as long as an event with a randomized result has not occurred, such as combat or recruitment (as most units receive random traits when recruited). Exploring hidden terrain by clearing shroud or fog will also prevent undos to a previous state. You may wish to activate <bold>text='Delay Shroud Updates'</bold> in the actions menu. This will prevent units from clearing shroud or fog until the next randomized event or a manual update via <bold>text='Update Shroud Now'</bold> (or the end of your turn) and thereby preserve your ability to undo movement.
fi: Joissain skenaarioissa osa kartasta on piilotettu. Tähän on kaksi eri tapaa, joita voidaan käyttää yhdessä tai erikseen. <italic>text='Huntu'</italic> piilottaa sekä maaston että yksiköt. Kun paljastat jonkin alueen, se on kuitenkin pysyvästi näkyvillä. <italic>text='Sumu'</italic> piilottaa vain vihollisyksiköt ja muiden kuin omien kyliesi omistustiedot. Sumu poistuu yksiköittesi läheltä, mutta palaa, kun yksikkösi poistuvat alueelta. Sekä huntu että sumu hälvennetään käyttäen yksiköitä. Jokainen yksikkö paljastaa alueet, jotka ovat niiden heksojen vieressä, joihin pääsee yhden vuoron aikana (ottamatta vihollisia huomioon).
    
    Tavallisesti voit peruuttaa yksikön liikkeen niin kauan kuin satunnaista tapahtumaa, kuten taistelua tai värväystä, ei ole tapahtunut. (Useimmat yksiköt saavat satunnaisia ominaisuuksia.) Myös piilotetun maaston paljastaminen hunnusta tai sumusta estää peruuttamisen. Halutessasi voit aktivoida asetuksen ”Viivytä peitteen päivitystä” Toiminnot-valikosta. Tämä estää yksiköitä hälventämästä huntua tai sumua ennen kuin seuraava satunnainen tapahtuma tai manuaalinen päivitys (”Päivitä peite nyt”) on tapahtunut, tai vuorosi päättyy. Näin voit käyttää peruutustoimintoa normaalisti.

note: [topic]: id=combat
en: Combat
fi: Taistelu

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text='Order and Number of Strikes'</header>
fi: 
    
    <header>text='Hyökkäysten järjestys ja lukumäärä'</header>

note: [topic]: id=combat
en: Combat in <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> always takes place between units in adjacent hexes. Click on your unit, and click on the enemy you want to attack: your unit will move towards the enemy unit, and when they are next to each other, combat will begin. The attacker and defender alternate strikes until each has used their allotted number of strikes. The attacker chooses one of its weapons to attack with, and the defender retaliates with one of its attacks of the same type. There are two types of attacks: <italic>text='melee'</italic>, which usually involves weapons such as swords, axes or fangs; and <italic>text='ranged'</italic>, which usually involves weapons such as bows, spears and fireballs.
fi: Taisteleminen tapahtuu aina vierekkäisissä heksoissa olevien yksiköiden välillä. Klikkaa yksikköäsi, ja klikkaa vihollista, jota vastaan haluat hyökätä: yksikkösi siirtyy kohti vihollisyksikköä, ja kun ne ovat vierekkäin - taistelu alkaa. Hyökkääjä ja puolustaja vaihtavat iskuja, kunnes kumpikin on käyttänyt omat iskunsa. Hyökkääjä valitsee jonkin aseistaan hyökätäkseen, ja puolustaja vastaa jollakin omista, saman tyypin aseistaan. On olemassa kahdentyyppisiä hyökkäyksiä: lähitaistelu miekoilla, kirveillä, hampailla tai vastaavilla aseilla, ja etätaistelu jousilla, heittokeihäillä, tulipalloilla tai vastaavilla aseilla.

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    The attacker gets the first strike, then the defender retaliates. Each strike either hits, doing a given amount of damage, or misses, doing no damage at all. Strikes alternate until each unit has used up all of its strikes. The number of strikes a unit has varies; for instance, an elvish fighter with a 5–4 attack may strike 4 times, each successful strike dealing 5 damage, while an orcish grunt with a 9–2 attack can only strike twice (but at 9 damage for each hit).
fi: 
    
    Hyökkääjä tekee ensimmäisen iskun, sitten puolustautuja lyö takaisin. Tämä jatkuu, kunnes molemmat yksiköt ovat käyttäneet kaikki hyökkäyksensä. Yksiköllä olevien hyökkäysten määrä vaihtelee. Esimerkiksi haltiasoturi, jolla on 5-4 -miekkahyökkäys, tekee 4 iskua, joista kukin voi tehdä 5 vahinkoa. Örkki, jolla on 9-2 -hyökkäys, tekee vain kaksi iskua, joista kumpikin voi tehdä 9 vahinkoa.

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text='Chance to Hit'</header>
fi: 
    
    <header>text='Osumismahdollisuus'</header>

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    Every unit has a chance of being hit, based on the <italic>text='terrain'</italic> it is in. This is shown in the status pane, and may also be found by right-clicking a unit, selecting <bold>text='Unit Description'</bold>, and then looking at <bold>text='Terrain Modifiers'</bold>. For instance, many elves have a defense rating of 70% in forest, so a unit attacking them has only a 30% chance of hitting. Conversely, the elf’s chance of hitting the attacker in return depends on what terrain the attacker is in.
fi: 
    
    Mahdollisuus osua yksikköön riippuu puolustautuvan yksikön puolustuksesta siinä maastossa, missä se on. Tämä arvo näkyy tilannepaneelissa, ja sen saa selville myös klikkaamalla yksikköä hiiren oikealla napilla, valitsemalla Yksikön kuvaus ja katsomalla kohtaa <italic>text='Maaston vaikutus'</italic>. Esimerkiksi joillakin haltioilla on 70% puolustus metsässä, joten hyökkäävillä yksiköillä on vain 30% mahdollisuus osua niihin. Haltian mahdollisuus osua hyökkääjään riippuu puolestaan siitä maastosta, missä hyökkääjä on.

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    There are two exceptions to this rule: <ref>dst='weaponspecial_magical' text='magical attacks'</ref> and <ref>dst='weaponspecial_marksman' text='marksmen'</ref>. Magical attacks always have a 70% chance to hit, regardless of terrain, and, when used offensively, marksmen always have at least a 60% chance to hit, regardless of terrain.
fi: 
    
    Tähän sääntöön on kaksi poikkeusta: <ref>dst='weaponspecial_magical' text='maagiset hyökkäykset'</ref> ja <ref>dst='weaponspecial_marksman' text='tarkk’ampujat'</ref>. Maagisilla hyökkäyksilla on aina 70% mahdollisuus osua ja tarkk’ampujilla on hyökätessä aina vähintään 60% mahdollisuus osua, riippumatta maastosta.

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text=Damage</header>
fi: 
    
    <header>text=Vahinko</header>

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    Each strike which hits causes a base amount of damage depending on the attack type. For instance, an elvish fighter with a 5–4 attack does 5 base damage. This is usually modified by two things: <ref>dst='damage_types_and_resistance' text='resistance'</ref> and <ref>dst='time_of_day' text='time of day'</ref>. To see how base damage is modified by the circumstances, select <bold>text='Damage Calculations'</bold> in the attack selection menu.
fi: 
    
    Jokainen isku, joka osuu, aiheuttaa hyökkäystyypistä riippuvan perusmäärän vahinkoa. Esimerkiksi haltiasoturi, jolla on 5-4 miekkahyökkäys, aiheuttaa viisi pistettä perusvahinkoa. Vahingon määrään yleensä vaikuttaa kaksi asiaa: <ref>dst='damage_types_and_resistance' text='vastustus'</ref> ja <ref>dst='time_of_day' text='vuorokaudenaika'</ref>. Nähdäksesi, miten nämä vaikuttavat, valitse <italic>text='Vahinkolaskelmat'</italic>-kohta hyökkäysvalikossa.

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    A few units have special <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref> which affect damage dealt in combat. The most common of these is <ref>dst='weaponspecial_charge' text='charge'</ref>, which doubles the damage dealt by both attacker and defender when the unit with charge attacks.
fi: 
    
    Joillakin yksiköillä on <ref>dst='..abilities_section' text='erikoistaitoja'</ref>, jotka vaikuttavat niiden taistelussa tekemään vahinkoon. Yksi näistä on <ref>dst='weaponspecial_charge' text='rynnäkkö'</ref>, joka kaksinkertaistaa sekä hyökkääjän että puolustajan tekemän vahingon, kun rynnäköivä yksikkö hyökkää.

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: Damage Types and Resistance
fi: Vahinkotyypit ja vastustukset

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: 
    
    Resistances work very simply: if a unit has 40% resistance against a damage type, then it will suffer 40% less damage when hit with that damage type. It is also possible for a unit to be vulnerable against some damage types. If a unit has −100% resistance against a damage type, it will suffer 100% more damage when hit by that type.
fi: 
    
    Vastustukset toimivat hyvin yksinkertaisesti: Jos yksiköllä on 40% vastustus jotain vahinkotyyppiä vastaan, se kärsii 40% vähemmän vahinkoa tämän vahinkotyypin hyökkäyksistä. Yksiköllä voi olla myös heikkous: jos yksiköllä on −100% vastustus vahinkotyyppiä vastaan se kärsii 100% enemmän vahinkoa sen vahinkotyypin hyökkäyksistä.

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: In Wesnoth, there are three types of damage usually associated with physical attacks: <italic>text='blade, pierce, and impact damage'</italic>. Additionally, there are three further types of damage usually associated with magical attacks: <italic>text='fire, cold, and arcane attacks'</italic>. Different units may have resistances which alter the damage which they take from certain damage types.
fi: Wesnothissa on kolme vahinkotyyppiä, jotka yleensä liittyvät fyysisiin iskuihin: viilto, lävistys ja murjova isku. Sen lisäksi on kolme yleensä taikahyökkäyksiin liittyvää vahinkotyyppiä: tuli, kylmä ja salatiede. Eri yksiköillä voi olla vastustuksia, jotka muuttavat tietyistä vahinkotyypeistä kärsittyä vahinkoa.

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: 
    
    For example, skeletons are highly resistant to blade and pierce damage, but are vulnerable to impact and fire damage, and extremely vulnerable to arcane damage.
fi: 
    
    Esimerkiksi luurangot vastustavat hyvin viiltoja ja lävistystä, mutta ovat heikkoja murjovia iskuja ja tulta vastaan ja erittäin heikkoja salatiedettä vastaan.

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
fi: 
    
    Jos isku osuu, se tekee aina vähintään 1 pisteen vahinkoa. Näin käy silloinkin, jos puolustajalla on 100% vastustus kyseiselle vahinkolajille.

note: [topic]: id=time_of_day
en: Time of Day
fi: Vuorokaudenaika

note: [topic]: id=time_of_day
en: The time of day affects the damage of certain units as follows:
     Lawful units get +25% damage in daytime, and −25% damage at night.
     Chaotic units get +25% damage at night, and −25% in daytime.
     Neutral units are unaffected by the time of day.
     Liminal units get −25% damage during both night and daytime.
fi: Vuorokausirytmi vaikuttaa tiettyjen yksiköiden tekemään vahinkoon seuraavasti:
    Lainkuuliaiset yksiköt tekevät +25% vahinkoa päivällä ja −25% yöllä.
    Kaoottiset yksiköt tekevät +25% vahinkoa yöllä ja −25% päivällä.
    Hämärässä viihtyvät yksiköt tekevät +25% vahinkoa aamulla ja illalla.
    Neutraaleihin yksiköihin vuorokausirytmi ei vaikuta.

note: [topic]: id=time_of_day
en: 
    
    The current time of day can be observed under the minimap in the status pane. For the usual day/night cycle, morning and afternoon count as day, first and second watch count as night:
fi: 
    
    Kulloisenkin vuorokauden ajan voi tarkistaa pienoiskartan alla olevasta tilannepaneelista. Normaalilla vuorokausisyklillä aamupäivä ja iltapäivä ovat päivää, iltayö ja aamuyö yötä:

note: [time]: id=dawn [time]: id=dawn_hour [topic]: id=time_of_day
en: Dawn
fi: Aamu

note: [time]: id=morning [topic]: id=time_of_day
en: Morning
fi: Aamupäivä

note: [time]: id=afternoon [topic]: id=time_of_day
en: Afternoon
fi: Iltapäivä

note: [time]: id=dusk [time]: id=dusk_hour [topic]: id=time_of_day
en: Dusk
fi: Ilta

note: [time]: id=first_watch [topic]: id=time_of_day
en: First Watch
fi: Iltayö

note: [time]: id=second_watch [topic]: id=time_of_day
en: Second Watch
fi: Aamuyö

note: [topic]: id=time_of_day
en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
fi: Muista, että jotkin taistelut käydään maan alla, missä on jatkuvasti yö!

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: Experience and Advancement
fi: Kokemus ja yleneminen

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
fi: 
    
    Yksiköt tarvitsevat tietyn määrän kokemusta kehittyäkseen (20% vähemmän yksiköille, jotka ovat älykkäitä). Kun tämä määrä on saavutettu, yksikkö nousee välittömästi seuraavalle tasolle ja paranee samalla kokonaan. Joissain tapauksissa sinä saat valita kehityspolun vaihtoehdoista.

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they’re fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience — 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
fi: Jos molemmat yksiköt selviävät taistelusta, kumpikin saa kokemuspisteitä vihollisyksikön tason verran. Jos yksikkö tappaa vihollisensa taistelussa, kokemuspisteitä tulee paljon enemmän: 4 tason 0 yksiköstä, 8 tasosta 1, 16 tasosta 2, 24 tasosta 3 ja niin edelleen.

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: 
    
    While most units have three levels, not all do. Occasional units (such as <ref>dst='unit_Mage' text='magi'</ref>) may have four. Once a unit has reached its maximum level, it may have an <italic>text='After Maximum Level Advancement'</italic> (AMLA) available to it. The AMLA will modify the unit each time the unit reaches the experience goal, but the unit will remain the same level. The typical AMLA effect is for the unit to raise the maximum HP by 3 and full-heal it. The first AMLA will normally be reached with 150 XP gained (120 XP for intelligent units). However, gaining an AMLA becomes progressively harder for each AMLA the unit receives, and so it is usually more useful to try to advance your lower level units.
fi: 
    
    Vaikka useimmilla yksiköillä on kolme kehitystasoa, kaikilla ei ole. Joillakin yksiköillä (kuten <ref>dst='unit_Mage' text='velhoilla'</ref>) voi olla neljä. Kun yksikkö saavuttaa enimmäistasonsa, sillä voi ollamahdollisuus ”enimmäistason jälkeiseen ylenemiseen” (EJY, englanniksi AMLA). EJY muuttaa yksikköä joka kerta, kun yksikkö saavuttaa kokemuspisteidensä rajan, mutta yksikkö pysyy samantasoisena. Tyypillinen EJY-vaikutus on, että yksikön kokonais-EP-määrä kasvaa kolmella ja yksikkö paranee täysin. Yksikkö saavuttaa ensimmäisen EJY:nsä yleensä 150 KP:llä (120 KP:llä jos se on älykäs). EJY:n saavuttaminen kuitenkin vaikeutuu jokaisen EJY:n jälkeen, joten yleensä on kannattavampaa yrittää saada alempitasoisia yksiköitä ylenemään.

note: [topic]: id=healing
en: Healing
fi: Parantaminen

note: [topic]: id=healing
en: 
    
    <italic>text='Resting'</italic>: A unit which neither moves, attacks, nor is attacked will heal 2 HP in its next turn.
fi: 
    
    <italic>text='Lepääminen'</italic>: Yksikkö, joka ei liiku, hyökkää, eikä joudu hyökkäyksen kohteeksi, paranee 2 elämäpisteen verran seuraavalla vuorollaan.

note: [topic]: id=healing
en: In combat, your units will inevitably take damage. When a unit <ref>dst='experience_and_advancement' text='advances'</ref>, it will heal fully. This can happen as you finish fighting an enemy, whether it is your turn or not. Wesnoth offers several other ways for your units to heal, all of which take place at the beginning of your turn, before you take action.
fi: Taistelussa on väistämätöntä, että yksikkösi vahingoittuvat. Kun yksikkö <ref>dst='experience_and_advancement' text='ylenee'</ref>, se paranee täysin. Näin voi tapahtua, kun yksikkö päättää taistelemisen vastustajaa vastaan, riippumatta siitä, onko sinun vuorosi. Wesnothissa on useita tapoja parantaa yksiköitäsi. Kaikki näistä toimivat vuoron alussa, ennen kuin liikutat joukkojasi.

note: [topic]: id=healing
en: 
    <italic>text='Villages'</italic>: A unit which starts a turn in a village will heal 8HP.
fi: 
    <italic>text='Kylät'</italic>: Yksikkö, joka aloittaa vuoronsa kylässä, paranee 8 elämäpisteellä.

note: [topic]: id=healing
en: 
    <ref>dst='ability_regenerates' text='Regeneration'</ref>: Certain units (such as trolls) will automatically heal 8HP every turn.
fi: 
    <ref>dst='ability_regenerates' text='Uusiutuminen'</ref>: Tietyt yksiköt (kuten peikot) paranevat automaattisesti 8 elämäpistettä joka vuoro.

note: [topic]: id=healing
en: 
    <italic>text='Healing units'</italic>: Units with the <ref>dst='ability_heals +4' text='Heals'</ref> ability will heal each allied adjacent unit, usually <ref>dst='ability_heals +4' text='4HP'</ref> or <ref>dst='ability_heals +8' text='8HP'</ref> per turn, or prevent Poison from causing that unit damage.
fi: 
    <italic>text='Hoivaavat yksiköt'</italic>: Yksiköt, joilla on erikoistaito <ref>dst='ability_heals +4' text='hoivaa'</ref>, voivat hoivata viereisiään ystävällisiä yksiköitä yleensä 4 tai <ref>dst='ability_heals +8' text='8 EP'</ref> per vuoro, tai estää myrkyn vaikutuksen.

note: [topic]: id=healing
en: 
    <italic>text='Curing units'</italic>: Units with the <ref>dst='ability_cures' text='cures'</ref> ability will cure Poison in all allied adjacent units (in preference to healing, if it has that ability as well).
fi: 
    <italic>text='Lääkitsevät yksiköt'</italic>: Yksiköt jotka osaavat <ref>dst='ability_cures' text='lääkitä'</ref>, parantavat jokaisen vieressään olevan oman puolen yksikön myrkytystilan (hoivaamisen sijaan, jos yksiköllä on myös kyseinen erikoistaito).

note: [topic]: id=healing
en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other: the best option will be used. Finally, units heal fully between scenarios.
fi: 
    
    Lepääminen voidaan yhdistää muihin paranemisen muotoihin, mutta kyliä, uusiutumista, hoivaamista ja lääkitsemistä ei voi yhdistää toistensa kanssa vaan käytetään parasta vaihtoehtoa. Lisäksi yksiköt paranevat täysin taisteluiden välillä.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: Income and Upkeep
fi: Tulot ja menot

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: 
    
    Income is simple. You have a base income of 2 gold per turn. For every village you control, you gain one additional gold each turn. (In general this is configurable but in campaigns it is almost always one gold per village.) Thus, if you have ten villages, you would normally gain 12 gold each turn. Your upkeep costs are subtracted from this income, as detailed below.
fi: 
    
    Tulot on helppo laskea. Jokaisella vuorolla saat perustulona 2 kultapalaa. Jokaisesta hallisemastasi kylästä saat lisäksi yhden kultapalan vuorossa. Jos sinulla on kymmenen kylää, saat normaalisti 12 kultapalaa vuorossa. Ylläpitokustannuksesi vähennetään tuloistasi sen mukaisesti, mitä alla kerrotaan.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: In Wesnoth, it is not enough simply to recruit units and fight. You must watch your gold as well, especially in campaigns, where you can carry extra gold over from one scenario to the next. There are two aspects to this; <italic>text='income'</italic> and <italic>text='upkeep'</italic>.
fi: Wesnothissa ei riitä pelkästään yksiköiden värväys ja taisteleminen. Sinun pitää tarkkailla myös rahatilannettasi (varsinkin kampanjoissa, joissa voit viedä ylimääräisen kullan taistelusta toiseen). Olennaisia asioita on kaksi: <italic>text='tulot'</italic> ja <italic>text='ylläpito'</italic>.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: 
    
    Upkeep is also fairly simple. Each unit requires an amount of Upkeep equal to its level. You can support as many levels worth of units as you have villages, without paying any upkeep. However, for each level of unit beyond the number of villages you have, you must pay one gold per turn. For example, if you have twelve level one units and ten villages, you would have to pay two gold each turn in upkeep.
fi: 
    
    Myös ylläpito on suhteellisen yksinkertaista. Kukin yksikkö vaatii ylläpitoa tasonsa verran. Voit tukea niin monen tason arvosta yksiköitä kuin sinulla on kyliä, maksamatta yhtään ylläpitoa. Jokaisesta tasosta yksikköä, joka menee yli kyliesi määrän joudut maksamaan yhden kultapalan vuorossa. Jos sinulla siis on kaksitoista tason yksi yksikköä ja kymmenen kylää, joudut maksamaan kaksi kultaa vuorossa ylläpitoa.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: 
    
    Upkeep costs are subtracted from your income, so in the case of twelve levels of units and ten villages, your resultant Income would be 10 gold per turn.
fi: 
    
    Ylläpitokustannukset vähennetään tuloistasi. Tällöin 12 tason yksiköiden ja 10 kylän tapauksessa tulosi olisivat lopulta 10 kultapalaa vuorossa.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: 
    
    There are two important exceptions to upkeep: units with the loyal trait and leaders never incur upkeep. Units you begin the scenario with (such as Delfador), or units who join you during a scenario (such as the horseman in the second scenario of <italic>text='Heir to the Throne'</italic>) will usually have the <italic>text='loyal'</italic> trait. The unit you are playing (such as Konrad) will almost always be a leader.
fi: 
    Ylläpitoon liittyy kaksi tärkeää poikkeusta: yksiköt, joilla on ominaisuus ”uskollinen”, eivät milloinkaan tarvitse ylläpitoa. Yksiköt, jotka sinulla on taistelun alussa (kuten Konrad ja Delfador), tai yksiköt, jotka liittyvät taistelun aikana (kuten hevosmies ”Valtaistuimen perillisen” toisessa taistelussa), ovat pääsääntöisesti uskollisia.

note: [topic]: id=wrap_up
en: Wrap Up
fi: Yhteenveto

note: [topic]: id=wrap_up
en: This concludes the fundamentals of Wesnoth. You might want to read up on basic strategy, or familiarize yourself with <ref>dst='..traits_section' text='traits'</ref> and <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref>, but you now know everything you need to know to play the <italic>text='Heir to the Throne'</italic> campaign. Have fun, and good luck!
fi: Nämä olivat Wesnothin perusteet. Saatat haluta lukea lisää perusstrategiasta tai tutustua paremmin <ref>dst='..traits_section' text='piirteisiin'</ref> ja <ref>dst='..abilities_section' text='erikoistaitoihin'</ref>. Tässä vaiheessa tiedät kaiken mitä tarvitset pelataksesi Valtaistuimen perillinen -kampanjaa. Pidä hauskaa, ja onnea matkaan!

note: [topic]: id=about
en: ingame_help_item^Contributors
fi: Vaikuttajat

note: [topic]: id=license
en: License
fi: Lisenssi

note: [topic]: id=..traits_section
en: 
    
    The traits that are available to all non-undead units are <ref>dst='traits_intelligent' text='intelligent'</ref>, <ref>dst='traits_quick' text='quick'</ref>, <ref>dst='traits_resilient' text='resilient'</ref>, and <ref>dst='traits_strong' text='strong'</ref>.
fi: 
    
    Piirteet, jotka epäkuolleet yksiköt voivat saada, ovat <ref>dst='traits_intelligent' text='älykäs'</ref>, <ref>dst='traits_quick' text='nopea'</ref>, <ref>dst='traits_resilient' text='kestävä'</ref>, ja <ref>dst='traits_strong' text='vahva'</ref>.

note: [topic]: id=..traits_section
en: Most units have two traits. However, undead units are assigned the single trait <italic>text='undead'</italic>, and woses do not receive any traits. Traits are modifications that change a unit’s attributes slightly. They are usually randomly assigned to a unit when it is recruited.
fi: Useimmilla yksiköillä on kaksi ominaisuutta. Poikkeuksena tästä ovat epäkuolleet, joilla on yksi ominaisuus, <italic>text='epäkuollut'</italic>, sekä puupaimenet, joilla ei ole erityisiä ominaisuuksia. Ominaisuudet muuttavat yksikön kykyjä hiukan. Yleensä ne jaetaan yksiköille värvättäessä sattumanvaraisesti.

note: [topic]: id=..traits_section
en: 
    
    Other traits that may be assigned to units are <ref>dst='traits_dextrous' text='dextrous'</ref>, <ref>dst='traits_loyal' text='loyal'</ref>, and <ref>dst='traits_undead' text='undead'</ref>.
fi: 
    
    Muita piirteitä, joita yksiköllä voi olla: <ref>dst='traits_loyal' text='uskollinen'</ref>, <ref>dst='traits_undead' text='epäkuollut'</ref>, sekä <ref>dst='traits_dextrous' text='taitava'</ref>.

note: [topic]: id=traits_intelligent
en: Intelligent
fi: älykäs

note: [topic]: id=traits_intelligent
en: 
    
    <italic>text='Intelligent'</italic> units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the <italic>text='After Maximum Level Advancement'</italic> (AMLA) is not as significant a change as advancing a level. If you have many ‘maximum level’ units you may wish to recall units with more desirable traits.
fi: 
    
    Älykkäät yksiköt ovat erittäin hyödyllisiä kampanjan alussa, koska ne ylenevät nopeammin. Myöhemmin kampanjassa älykkäät yksiköt eivät ole enää niin hyödyllisiä, koska enimmäistason jälkeinen yleneminen (EJY) ei ole yhtä merkittävää kuin yleneminen korkeammalle tasolle. Jos sinulla on paljon korkeimman tasoisia yksiköitä, kannattaa mieluummin kutsua palvelukseen yksiköitä, joilla on hyödyllisempiä ominaisuuksia.

note: [topic]: id=traits_intelligent
en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
fi: Älykkäät yksiköt tarvitsevat yletäkseen 20% vähemmän kokemuspisteitä kuin muut.

note: [topic]: id=traits_quick
en: Quick
fi: nopea

note: [topic]: id=traits_quick
en: 
    
    Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, quick units aren’t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
fi: 
    
    Nopea on helpoiten huomattava ominaisuus, varsinkin hitaissa yksiköissä, kuten peikoissa ja raskaassa jalkaväessä. Nopeat yksiköt liikkuvat paljon paremmin vaikeakulkuisessa maastossa, minkä voit ottaa huomioon sijoittaessasi joukkojasi. Toisaalta nopeat yksiköt eivät ole yhtä kestäviä kuin muut yksiköt, joten ne ovat huonompia puolustamaan kiisteltyjä asemia.

note: [topic]: id=traits_quick
en: <italic>text='Quick'</italic> units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.
fi: Nopeilla yksiköillä on 1 liikepiste enemmän, mutta 5% vähemmän elämäpisteitä kuin yleensä.

note: [topic]: id=traits_resilient
en: Resilient
fi: kestävä

note: [topic]: id=traits_resilient
en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
fi: 
    
    Kestävät yksiköt ovat hyödyllisiä kaikissa kampanjan vaiheissa, ja kestävyys on hyödyllinen ominaisuus kaikille yksiköille. Kestävä on usein hyödyllisin ominaisuus, jos sen saa yksikkö, jolla on vähäinen määrä elämäpisteitämutta hyvä puolustus tai korkeat vastustukset. Kestävät yksiköt ovat erityisen hyviä tärkeiden asemien pitämisessä.

note: [topic]: id=traits_resilient
en: <italic>text='Resilient'</italic> units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.
fi: Kestävillä yksiköillä on neljä ylimääräistä elämäpistettä ja 1 EP tasoa kohti.

note: [topic]: id=traits_strong
en: Strong
fi: vahva

note: [topic]: id=traits_strong
en: 
    
    While useful for any close-combat unit, strong is most effective for units who have a high number of swings such as the elvish fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
fi: 
    
    Vahvuus on hyödyllinen ominaisuus missä tahansa lähitaisteluyksikössä, mutta tehokkain se on niissä yksiköissä, joilla on korkea määrä iskuja, kuten haltiasotureissa. Vahvat yksiköt voivat olla erittäin hyödyllisiä, kun tarvitaan vain pieni määrä lisävahinkoa muuttamaan vakava haava kuolettavaksi.

note: [topic]: id=traits_strong
en: <italic>text='Strong'</italic> units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.
fi: Vahvat yksiköt tekevät 1 vahingon enemmän jokaisella osumalla lähitaistelussa, ja niillä on 1 EP enemmän kuin muilla.

note: [topic]: id=traits_fearless
en: Fearless
fi: peloton

note: [topic]: id=traits_fearless
en: Aversion to light and dark holds no sway over these brave individuals.
fi: Valon ja pimeän pelko ei tartu kiinni näihin urheisiin yksilöihin.

note: [topic]: id=traits_feral
en: Feral
fi: Villi

note: [topic]: id=traits_feral
en: Dwellings of sentient beings are not easily used for cover by feral creatures of low intelligence. As a result, <italic>text='feral'</italic> units receive a maximum of 50% defense in any land-based village regardless of base terrain.
fi: Villieläimet eivät ole tottuneet piiloutumaan tai suojautumaan älykkäiden olentojen asumuksiin. Tämän takia villieläimet saavat maalla sijaitsevissa kylissä enintään 40% puolustuksen riippumatta ruudun perusmaastosta.

note: [topic]: id=traits_loyal
en: Loyal
fi: uskollinen

note: [topic]: id=traits_loyal
en: 
    
    During campaigns, certain units may opt to join the player’s forces of their own volition. These units are marked with the loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply. This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
fi: 
    
    Kampanjan aikana tietyt yksiköt liittyvät joukkoihisi vapaaehtoisesti. Näillä yksiköillä on ominaisuus ”uskollinen”. Niiden kutsuminen palvelukseen maksaa rahaa, mutta ne eivät koskaan tarvitse ylläpitoa. Tämä tekee niistä hyödyllisiä pitkässä kampanjassa, jos raha on vähissä. Värvätyt yksiköt eivät milloinkaan saa tätä kykyä, joten uskollisia yksiköitä ei välttämättä kannata vapauttaa palveluksesta tai tapattaa turhaan.

note: [topic]: id=traits_loyal
en: <italic>text='Loyal'</italic> units don’t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.
fi: Uskolliset yksiköt eivät vaadi ylläpitoa. Useimmista yksiköistä joutuu maksamaan vuoron lopussa ylläpitoa, joka on sama kuin yksikön taso.

note: [topic]: id=traits_undead
en: trait^Undead
fi: epäkuollut

note: [topic]: id=traits_undead
en: 
    
    Undead units generally have undead as their only trait. Since undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
fi: 
    
    Epäkuolleilla yksiköillä on yleensä <italic>text='epäkuollut'</italic> ainoana ominaisuutenaan. Koska epäkuolleet ovat taistelemaan nostettuja kuolleita ruumiita, myrkyllä ei ole vaikutusta niihin. Tämä voi tehdä niistä erittäin hyödyllisiä, kun vihollisesi käyttävät myrkkyä hyökkäyksissään.

note: [topic]: id=traits_undead
en: <italic>text='Undead'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
fi: Epäkuolleet yksiköt ovat immuuneja myrkylle. Myös elämänimu ja rutto ovat tehottomia niitä vastaan.

note: [topic]: id=traits_mechanical
en: trait^Mechanical
fi: mekaaninen

note: [topic]: id=traits_mechanical
en: 
    
    Mechanical units generally have mechanical as their only trait. Since mechanical units don’t really have life, drain, poison, and plague have no effect upon them.
fi: 
    
    Mekaanisilla yksiköillä on yleensä <italic>text='mekaaninen'</italic> ainoana ominaisuutenaan. Koska mekaaniset yksiköt eivät oikeasti elä, elämänimu, myrkky ja rutto eivät vaikuta niihin.

note: [topic]: id=traits_mechanical
en: <italic>text='Mechanical'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
fi: Mekaaniset yksiköt ovat immuuneja myrkylle. Myös elämänimu ja rutto ovat tehottomia niitä vastaan.

note: [topic]: id=traits_elemental
en: trait^Elemental
fi: elementaali

note: [topic]: id=traits_elemental
en: 
    
    Elemental units generally have elemental as their only trait. Since elemental units are energy-based beings, drain, poison, and plague have no effect upon them.
fi: 
    
    Elementaaliyksiköillä on yleensä <italic>text='elementaali'</italic> ainoana ominaisuutenaan. Koska elementaalit ovat vain energiaa, elämänimu, myrkky ja rutto eivät vaikuta niihin.

note: [topic]: id=traits_elemental
en: <italic>text='Elemental'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
fi: Elementaalit ovat immuuneja myrkylle. Myös elämänimu ja rutto ovat tehottomia niitä vastaan.

note: [topic]: id=traits_dextrous
en: Dextrous
fi: taitava

note: [topic]: id=traits_dextrous
en: 
    
    Dextrous is a trait possessed only by elves. The elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
fi: 
    
    Taitavuus on ominaisuus, jonka saavat vain haltiat. Haltiat tunnetaan heidän hämmästyttävästä hienostuneisuudestaan ja erinomaisista taidoista jousen kanssa. Jotkut ovat kuitenkin luonnostaan vertaisiaan parempia. Nämä haltiat aiheuttavat yhden pisteen enemmän vahinkoa kullakin osuvalla nuolella.

note: [topic]: id=traits_dextrous
en: <italic>text='Dextrous'</italic> units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.
fi: Taitavat yksiköt tekevät 1 vahingon enemmän jokaisella kaukotaisteluosumalla.

note: [topic]: id=traits_healthy
en: Healthy
fi: elinvoimainen

note: [topic]: id=traits_healthy
en: 
    
    <italic>text='Healthy'</italic> units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn they did not fight. They also suffer a quarter less damage from poison.
fi: 
    
    Elinvoimaisilla yksiköillä on vertaisiinsa nähden ylimääräinen elämäpiste ja sen lisäksi ylimääräinen elämäpiste jokaista kokemustasoa kohti. Lepääminen parantaa tavallisesti kaksi elämäpistettä joka vuorolla, kun he eivät taistele. He myös kärsivät neljänneksen vähemmän vahinkoa myrkytyksestä.

note: [topic]: id=traits_healthy
en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest even when travelling.
fi: Kääpiöt ovat tunnettuja elinvoimaisuudestaan. Jotkut heistä ovat muita sitkeämpiä ja voivat levätä jopa matkatessaan.

note: [topic]: id=traits_dim
en: Dim
fi: hidasälyinen

note: [topic]: id=traits_dim
en: 
    
    Dim is a trait all too common in goblins and other lesser species. There are reasons these species are lesser, and this is one of them.
fi: 
    
    Hiisillä ja muilla vähäisempiä roduilla on aivan liian usein piirre ”hidasälyinen”. On syitä, miksi nämä rodut ovat ”vähäisempiä”, ja tämä on yksi niistä syistä.

note: [topic]: id=traits_dim
en: Units with trait <italic>text='dim'</italic> suffer a 20% increase in experience required to advance.
fi: Hidasälyiset yksiköt oppivat huonommin kuin muut, kasvattaen ylenemiseen tarvittavien kokemuspisteiden määrää 20 prosentilla.

note: [topic]: id=traits_slow
en: Slow
fi: hidas

note: [topic]: id=traits_slow
en: 
    
    Thick-bodied and clumsy, slow individuals of goblins and other species take a movement penalty but are compensated for it with a slight increase in endurance.
fi: 
    
    Paksukroppaisia ja kömpelöitä, hitaita vähäisempien lajien edustajia, joiden on vaikea liikkua, mutta kestävät jonkin verran pahemmin vahinkoa.

note: [topic]: id=traits_slow
en: <italic>text='Slow'</italic> units have −1 movement but 5% more hitpoints.
fi: Hitailla yksiköillä on yksi liikkumispiste vähemmän, mutta 5% enemmän elämäpisteitä.

note: [topic]: id=traits_weak
en: Weak
fi: heikko

note: [topic]: id=traits_weak
en: Units with trait <italic>text='weak'</italic> get a −1 increment in hitpoints and melee damage.
fi: Yksiköt, jotka ovat heikkoja, saavat yhden elämäpisteen vähemmän ja tekevät yhden pisteen vähemmän lähitaisteluvahinkoa.

note: [topic]: id=traits_aged
en: trait^Aged
fi: ikääntynyt

note: [topic]: id=traits_aged
en: Units with trait <italic>text='aged'</italic> get a −8 increment in hitpoints and a −1 increment in movement and melee damage.
fi: Ikääntyneet yksiköt, saavat 8 EP:tä vähemmän ja liikkuminen, sekä vahinko lähitaistelussa vähenee yhdellä.

note: [topic]: id=general_commands
en: General commands
fi: Yleiset komennot

note: [topic]: id=debug_commands [topic]: id=general_commands [topic]: id=mp_commands
en: These commands can either be issued via the command line by prefixing them with ':' (as shown here) or via the chat by prefixing them with '/' (press 'm' first to open the chat line).
fi: Komentoja voi antaa joko komentolinjan tai keskustelulinjan kautta. Komentolinjalla komennon eteen tulee ':' (kuten esimerkissä). Keskustelulinjalla komennon eteen tulee '/'. Muista avata keskustelulinja ensin painamalla 'm'-näppäintä.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Clear chat messages.
fi: 
    Tyhjennä keskusteluikkuna.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Switch debug mode on (does not work in multiplayer). See <ref>dst='debug_commands' text='debug mode commands'</ref>.
    Debug mode is turned off by quitting the game or :nodebug.
fi: 
    Kytke testaustila päälle (ei toimi moninpelissä). Katso <ref>dst='debug_commands' text='Testaustilan komennot'</ref>.
    Testaustila suljetaan lopettamalla peli tai komennolla :nodebug.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Set or toggle player on side between human and AI player. The player/client who controls that side needs to issue this command. If no second parameter is supplied, toggle bewteen human and AI. If it is ‘on’, set an AI controller. If it is ‘off’ set a human controller. Defaults to the currently active side if no parameter is supplied.
fi: 
    Vaihda armeijan komentajuutta ihmisen ja tietokonepelaajan välillä. Tämän komennon voi antaa vain pelaaja, joka kontrolloi armeijaa. Jos toista parametria ei syötetä, vaihtaa ihmisen ja tietokoneen välillä. Jos parametri on ”on”, asettaa tietokonekontrollin. Jos se on ”off”, asettaa ihmiskontrollin. Oletuksena vaikuttaa tällä hetkellä aktiiviseen puoleen, jos parametrejä ei ole annettu.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Toggle the display of the current frames per second.
fi: 
    Näyttää kehysten määrän sekunnissa (fps).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Switch a log domain to a different log level.
fi: 
    Vaihda lokialue toiselle lokitasolle.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Redraws the screen and reloads any image files that have been changed.
fi: 
    Päivittää ruudun ja lataa kaikki kuvat, jotka ovat muuttuneet.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Bring up theme selection menu.
fi: 
    Näytä teeman valintavalikko.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Quit the scenario (without prompting).
fi: 
    Poistu skenaariosta (varmistamatta).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game (without prompting).
fi: 
    Tallenna peli (varmistamatta).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
fi: 
    Tallenna peli ja poistu skenaariosta (varmistamatta).

note: [topic]: id=mp_commands
en: Multiplayer commands
fi: Moninpelikomennot

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Ban a user in a multiplayer game by the IP address used by that username and kick him. Can be used on users not in the game but on the server. (Of course they won’t be kicked then.)
fi: 
    Potki käyttäjä moninpelistä ja estä hänen IP-osoitteensa. Voidaan käyttää käyttäjiin, jotka eivät ole pelissä, mutta palvelimella. Luonnollisesti heitä ei silloin potkita pois.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Change the controller for side (write here the number of the side) to username (write here the nickname of the player or observer). You can check what side belongs to which player in the <bold>text='Scenario Settings'</bold> dialog (Press the <bold>text='More'</bold> button in the <bold>text='Status Table'</bold> (alt+s by default) to get there.). The host can change control of any side.
fi: 
    Vaihda puolta hallitsevaa käyttäjää (kirjoita tähän puolen numero) toiseksi (kirjoita tähän pelaajan tai tarkkailijan käyttäjänimi). Voit tarkistaa, mikä puoli kuuluu millekin pelaajalle <bold>text='tehtävän asetukset'</bold> -valintaikkunassa (paina <bold>text='Lisää'</bold>-nappia <bold>text='tilastoä</bold>taulukossa, jonne pääsee näppäinyhdistelmällä alt+s). Pelin isäntä voi vaihtaa minkä tahansa puolen hallintaa.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Kick a user in multiplayer. They will be able to rejoin the game. If you just want to change control of their side(s) use the :control command instead.
fi: 
    Potki pelaaja pois moninpelistä. Pelaaja pystyy palaamaan peliin. Jos haluat vain vaihtaa pelaajien puolia, käytä komentoa :control tämän sijaan.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Send a private message to a user. When in a game, it is not possible to send private messages to players who are currently controlling a side in the same game.
fi: 
    Lähettää yksityisviestin. Kun pelaat, et voi lähettää yksityisviestejä muille samaa peliä pelaaville pelaajille.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Mute a specific observer. If no username is supplied the muted usernames are displayed.
fi: 
    Hiljennä nimeltämainittu tarkkailija. Jos nimeä ei anneta, näyttää hiljennetyt pelaajatunnukset.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Toggle muting/silencing of all observers on/off.
fi: 
    Hiljennä tai poista hiljennys kaikilta tarkkailijoilta.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Unban a user in a multiplayer game by the IP address used by that username. Can be used on users not in the game but on the server.
fi: 
    Salli estetyn pelaajan tuleminen takaisin peliin. Voidaan käyttää käyttäjiin, jotka eivät ole pelissä, mutta ovat palvelimella.

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Unmute a specific observer. If no username is supplied the list of muted observers is cleared.
fi: 
    Hiljennä nimeltä mainittu tarkkailija. Jos nimeä ei anneta, hiljennettyjen käyttäjien lista tyhjennetään.

note: [topic]: id=debug_commands
en: Debug mode commands
fi: Testaustilan komennot

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Brings up a menu for choosing a scenario to immediately advance to in a campaign.
fi: 
    Avaa valikon, jolla voi valita, mihin kampanjan skenaarioon haluat päästä välittömästi.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Create a unit of the specified type on the selected hex.
fi: 
    Luo määrätyn tyyppisen yksikön valittuun heksaan.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Toggle fog/shroud for the current side.
fi: 
    Sumu/huntu päälle tai pois nykyiselle joukkueelle.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Adds the specified amount to the current side’s gold.
fi: 
    Lisää määritellyn määrän kultaa nykyiselle joukkueelle.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Immediately advances to the next scenario in a campaign.
fi: 
    Siirry välittömästi seuraavaan kampanjan skenaarioon.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Manually set a gamestate variable to value.
fi: 
    Aseta käsin pelintila (gamestate) -muuttujalle arvo.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Show a gamestate variable.
fi: 
    Näytä pelintila (gamestate) -muuttuja.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Manually fire the specified event.
fi: 
    Laukaise määritelty tapahtuma.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Modifies the specified property of the selected unit. Example: :unit hitpoints=100
fi: 
    Muokkaa määrättyä valitun yksikön ominaisuutta. Esimerkki: :unit hitpoints=100

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Makes the selected unit level up N times. Example: :unit advances=2
fi: 
    Aiheuttaa yksikön ylenemisen n kertaa. Esimerkki: :unit advances=2

note: [heals]: id=curing
en: cures
fi: lääkitsee

note: [heals]: id=curing
en: female^cures
fi: lääkitsee

note: [regenerate]: id=regenerates
en: regenerates
fi: uusiutuu

note: [regenerate]: id=regenerates
en: female^regenerates
fi: uusiutuu

note: [resistance]: id=steadfast
en: steadfast
fi: vankkumaton

note: [resistance]: id=steadfast
en: female^steadfast
fi: vankkumaton

note: [leadership]: id=leadership
en: leadership
fi: johtaja

note: [leadership]: id=leadership
en: female^leadership
fi: johtaja

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: skirmisher
fi: kahakointi

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: female^skirmisher
fi: kahakointi

note: [illuminates]: id=illumination
en: illuminates
fi: valaisee

note: [illuminates]: id=illumination
en: female^illuminates
fi: valaisee

note: [teleport]: id=teleport
en: teleport
fi: kaukosiirto

note: [teleport]: id=teleport
en: female^teleport
fi: kaukosiirto

note: [hides]: id=ambush
en: ambush
fi: väijytys

note: [hides]: id=ambush
en: female^ambush
fi: väijytys

note: [hides]: id=nightstalk
en: nightstalk
fi: yöväijyntä

note: [hides]: id=nightstalk
en: female^nightstalk
fi: yöväijyntä

note: [hides]: id=concealment
en: concealment
fi: piiloutuminen

note: [hides]: id=concealment
en: female^concealment
fi: piiloutuminen

note: [hides]: id=submerge
en: submerge
fi: sukellusväijytys

note: [hides]: id=submerge
en: female^submerge
fi: sukellusväijytys

note: [dummy]: id=feeding
en: feeding
fi: ruokinta

note: [dummy]: id=feeding
en: female^feeding
fi: ruokinta

note: [unstore_unit]
en: +1 max HP
fi: +1 EP

note: [damage]: id=backstab
en: backstab
fi: selkäänpuukotus

note: [plague]: id=plague({TYPE}), type={TYPE} [plague]: id=plague, type=Walking Corpse
en: plague
fi: rutto

note: [slow]: id=slow
en: slows
fi: hidastaa

note: [petrifies]: id=petrifies
en: petrifies
fi: kivettää

note: [chance_to_hit]: id=marksman
en: marksman
fi: tarkk’ampuja

note: [swarm]: id=swarm
en: swarm
fi: parvi

note: [damage]: id=charge
en: charge
fi: rynnäkkö

note: [drains]: id=drains
en: drains
fi: imee elämää

note: [poison]: id=poison
en: poison
fi: myrkky

note: [advancement]: id=amla_default
en: Max HP bonus +3, Max XP +20%
fi: Enimmäis-EP-bonus +3, enimmäis-KP  +20%

note: [time]: id=midday [time]: id=midday_hour
en: Midday
fi: Keskipäivä

note: [time]: id=midnight [time]: id=midnight_hour
en: Midnight
fi: Keskiyö

note: [time]: id=indoors
en: Indoors
fi: Sisätiloissa

note: [time]: id=deep_underground
en: Deep Underground
fi: Syvällä maan alla

note: [time]: id=second_watch_hour1
en: Second Watch — First Hour
fi: Aamuyö — Ensimmäinen Tunti

note: [time]: id=second_watch_hour2
en: Second Watch — Second Hour
fi: Aamuyö — Toinen Tunti

note: [time]: id=second_watch_hour3
en: Second Watch — Third Hour
fi: Aamuyö — Kolmas Tunti

note: [time]: id=second_watch_hour4
en: Second Watch — Fourth Hour
fi: Aamuyö — Neljäs Tunti

note: [time]: id=second_watch_hour5
en: Second Watch — Fifth Hour
fi: Aamuyö — Viides Tunti

note: [time]: id=second_watch_hour6
en: Second Watch — Sixth Hour
fi: Aamuyö — Kuudes Tunti

note: [time]: id=morning_hour1
en: Morning — First Hour
fi: Aamu — Ensimmäinen Tunti

note: [time]: id=morning_hour2
en: Morning — Second Hour
fi: Aamu — Toinen Tunti

note: [time]: id=morning_hour3
en: Morning — Third Hour
fi: Aamu — Kolmas Tunti

note: [time]: id=morning_hour4
en: Morning — Fourth Hour
fi: Aamu — Neljäs Tunti

note: [time]: id=afternoon_hour1
en: Afternoon — First Hour
fi: Iltapäivä — Ensimmäinen Tunti

note: [time]: id=afternoon_hour2
en: Afternoon — Second Hour
fi: Iltapäivä — Toinen Tunti

note: [time]: id=afternoon_hour3
en: Afternoon — Third Hour
fi: Iltapäivä — Kolmas Tunti

note: [time]: id=afternoon_hour4
en: Afternoon — Fourth Hour
fi: Iltapäivä — Neljäs Tunti

note: [time]: id=afternoon_hour5
en: Afternoon — Fifth Hour
fi: Iltapäivä — Viides Tunti

note: [time]: id=afternoon_hour6
en: Afternoon — Sixth Hour
fi: Iltapäivä — Kuudes Tunti

note: [time]: id=first_watch_hour1
en: First Watch — First Hour
fi: Iltayö — Ensimmäinen Tunti

note: [time]: id=first_watch_hour2
en: First Watch — Second Hour
fi: Iltayö — Toinen Tunti

note: [time]: id=first_watch_hour3
en: First Watch — Third Hour
fi: Iltayö — Kolmas Tunti

note: [time]: id=first_watch_hour4
en: First Watch — Fourth Hour
fi: Iltayö — Neljäs Tunti

en: 
    
    Special Notes:
fi: 
    
    Erityistiedot:

en:  Spirits have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
fi:  Henkiolennot kestävät vahinkoa epätavallisen paljon, ja pystyvät myös liikkumaan hitaahkosti veden päällä.

en:  This unit’s arcane attack deals tremendous damage to magical creatures, and even some to mundane creatures.
fi:  Tämän yksikön salatiedehyökkäys tekee valtavaa vahinkoa maagisille olennoille, ja jopa joillekin maallisille olennoille.

en:  This unit is capable of basic healing.
fi:  Tämä yksikkö kykenee perustason hoivaamiseen.

en:  This unit is capable of rapid healing.
fi:  Tämä yksikkö kykenee nopeaan hoivaamiseen.

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
fi:  Tämä yksikkö pystyy hoivaamaan ympärillään olevia yksiköitä ja parantamaan myrkytykset.

en:  This unit is capable of neutralizing the effects of poison in units around it.
fi:  Tämä yksikkö pystyy neutralisoimaan myrkyn vaikutukset yksiköistä hänen ympäriltään.

en:  This unit regenerates, which allows it to heal as though always stationed in a village.
fi:  Tämä yksikkö uusiutuu, jolloin se paranee missä tahansa kuten kylässä oleva normaali yksikkö.

en:  The steadiness of this unit reduces damage from some attacks, but only while defending.
fi:  Tämä yksikkö on sisukas. Kun se puolustautuu, se ottaa vähemmän vauriota joistain hyökkäyksistä.

en:  The leadership of this unit enables adjacent units of the same side to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
fi:  Tämä yksikön johtamistaidot auttavat vieressä olevia ystävällisiä yksiköitä tekemään enemmän vahinkoa taistelussa, joskin tämä pätee vain alempitasoisiin yksiköihin.

en:  This unit’s skill at skirmishing allows it to ignore enemies’ zones of control and thus move unhindered around them.
fi:  Tämä yksikkö on tottunut kahakoimaan, ja pystyy siksi liikkumaan normaalisti myös vihollisten läheisyydessä.

en:  Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
fi:  Tämä yksikkö hohtaa valoa. Se muuttaa läheisten alueiden valaistustason astetta kirkkaammaksi.

en:  This unit can use one move to teleport between any two empty villages controlled by its side.
fi:  Tämä yksikkö voi käyttää yhden liikepisteen kaukosiirtyäkseen minkä tahansa tyhjän sekä oman puolensa kylän välillä.

en:  In woodlands, this unit’s ambush skill renders it invisible to enemies unless it is immediately adjacent or has revealed itself by attacking.
fi:  Tämä yksikkö on kokenut sissi. Jos se on metsässä, viholliset eivät huomaa sitä, paitsi jos nämä ovat sen vieressä, tai jos yksikkö on itse paljastanut olinpaikkansa hyökkäämällä.

en:  This unit is able to hide at night, leaving no trace of its presence.
fi:  Tämä yksikkö pystyy piiloutumaan yöllä jäljettömiin.

en:  This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.
fi:  Tämä yksikkö voi piileskellä kylissä (poikkeuksena vesikylät), ja pysyä piilossa vastustajilta, paitsi niiltä, jotka seisovat tämän yksikön vieressä.

en:  This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
fi:  Tämä yksikkö voi liikkua veden alla näkymättömänä, koska sen ei tarvitse nousta pintaan hengittämään.

en:  This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a living unit.
fi:  Tämä yksikkö saa yhden elämäpisteen maksimimääräänsä aina tappaessaan elävän yksikön.

en:  Whenever its berserk attack is used, this unit continues to push the attack until either it or its enemy lies dead.
fi:  Tämä yksikkö pystyy saattamaan itsensä eläimellisen raivon valtaan hyökätessään. Käyttäessään tällaista hyökkäystä, yksikkö jatkaa taistelua, kunnes vihollinen tai se itse on tuhottu.

en:  If there is an enemy of the target on the opposite side of the target while attacking it, this unit may backstab, inflicting double damage by creeping around behind that enemy.
fi:  Jos kohteen vastakkaisella puolella on kohteelle vihamielinen yksikkö, tämä yksikkö voi puukottaa aiheuttaen kaksinkertaisen vahingon.

en:  Foes who lose their life to the plague will rise again in unlife, unless they are standing on a village.
fi:  Jos vihollinen kuolee tämän yksikön levittämään ruttoon, se herää henkiin epäkuolleena, ellei yksikkö ole kylässä.

en:  This unit is able to slow its enemies, halving their movement speed and attack damage until they end a turn.
fi:  Tämä yksikkö pystyy hidastamaan vihollisiaan. Hidastus puolittaa liikkumisnopeuden ja hyökkäysvahingon oman puolen vuoron loppuun saakka.

en:  The ability to turn the living to stone makes this unit extremely dangerous.
fi:  Tämä yksikkö on erityisen vaarallinen, koska se pystyy kivettämään elävät yksiköt.

en:  This unit’s marksmanship gives it a high chance of hitting targeted enemies, but only on the attack.
fi:  Tämä yksikkö on kokenut tarkk’ampuja. Se osuu hyökätessään melko varmasti viholliseen maastosta riippumatta.

en:  This unit has magical attacks, which always have a high chance of hitting an opponent.
fi:  Tällä yksiköllä on maagisia hyökkäyksiä, joilla on aina suuri mahdollisuus osua vastustajaan.

en:  The swarming attacks of this unit become less deadly whenever its members are wounded.
fi:  Tämä yksikkö on parvi. Jos se kärsii vauriota, sen yksilöt kuolevat ja hyökkäykset heikkenevät vastaavasti.

en:  Using a charging attack doubles both damage dealt and received; this does not affect defensive retaliation.
fi:  Tämä yksikkö tekee rynnäköidessään kaksinkertaiset vauriot, mutta myös kärsii kaksinkertaisesti. Puolustaessaan yksikkö tekee vauriota normaalisti.

en:  During battle, this unit can drain life from victims to renew its own health.
fi:  Tämä yksikkö imee uhriensa elinvoiman itselleen.

en:  The length of this unit’s weapon allows it to strike first in melee, even in defense.
fi:  Tällä yksiköllä on pitkä keihäs tai hilpari, joten se saa lyödä taistelussa ensimmäisenä myös puolustautuessaan.

en:  The victims of this unit’s poison will continually take damage until they can be cured in town or by a unit which cures.
fi:  Tämä yksikkö myrkyttää. Sen uhrit kärsivät jatkuvasti vahinkoa, kunnes ne pääsevät parannettaviksi joko kaupungissa tai lääkitsevän yksikön vieressä.

note: [trait]: id=loyal
en: loyal
fi: uskollinen

note: [trait]: id=loyal
en: female^loyal
fi: uskollinen

note: [trait]: id=loyal
en: Zero upkeep
fi: Ei ylläpitoa

note: [trait]: id=undead
en: undead
fi: epäkuollut

note: [trait]: id=undead
en: female^undead
fi: epäkuollut

note: [trait]: id=elemental [trait]: id=mechanical [trait]: id=undead
en: Immune to drain, poison, and plague
fi: Immuuni elämänimulle, myrkylle ja rutolle

note: [trait]: id=mechanical
en: mechanical
fi: mekaaninen

note: [trait]: id=mechanical
en: female^mechanical
fi: mekaaninen

note: [trait]: id=elemental
en: elemental
fi: elementaali

note: [trait]: id=elemental
en: female^elemental
fi: elementaali

note: [trait]: id=strong
en: strong
fi: vahva

note: [trait]: id=strong
en: female^strong
fi: vahva

note: [trait]: id=dextrous
en: dextrous
fi: taitava

note: [trait]: id=dextrous
en: female^dextrous
fi: taitava

note: [trait]: id=quick
en: quick
fi: nopea

note: [trait]: id=quick
en: female^quick
fi: nopea

note: [trait]: id=intelligent
en: intelligent
fi: älykäs

note: [trait]: id=intelligent
en: female^intelligent
fi: älykäs

note: [trait]: id=resilient
en: resilient
fi: kestävä

note: [trait]: id=resilient
en: female^resilient
fi: kestävä

note: [trait]: id=healthy
en: healthy
fi: elinvoimainen

note: [trait]: id=healthy
en: female^healthy
fi: elinvoimainen

note: [trait]: id=healthy
en: Always rest heals
fi: Aina lepämisestä johtuvat paranemiset

note: [trait]: id=fearless
en: fearless
fi: peloton

note: [trait]: id=fearless
en: female^fearless
fi: peloton

note: [trait]: id=fearless
en: Fights normally during unfavorable times of day/night
fi: Taistelee normaalisti epäedullisina vuorokaudenaikoina

note: [trait]: id=feral
en: feral
fi: villi

note: [trait]: id=feral
en: female^feral
fi: villi

note: [trait]: id=feral
en: Receives only 50% defense in land-based villages
fi: Saa vain 50% puolustuksen maalla sijaitsevissa kylissä

note: [trait]: id=weak
en: weak
fi: heikko

note: [trait]: id=weak
en: female^weak
fi: heikko

note: [trait]: id=slow
en: slow
fi: hidas

note: [trait]: id=slow
en: female^slow
fi: hidas

note: [trait]: id=dim
en: dim
fi: hämärtää

note: [trait]: id=dim
en: female^dim
fi: hämärtää

note: [trait]: id=aged
en: aged
fi: ikääntynyt

note: [trait]: id=aged
en: female^aged
fi: vanha

note: [race]: id=bats
en: race^Bat
fi: Lepakko

note: [race]: id=bats
en: race+female^Bat
fi: Lepakko

note: [race]: id=bats
en: race^Bats
fi: Lepakot

note: [race]: id=bats
en: Bats come in many shapes and sizes, and most are fairly harmless, feeding on insects and other small animals. The larger and more vicious breeds are known to pose a threat to humans and other races as well as their livestock, especially when encountered in groups. Typically nocturnal, they are often kept (and occasionally tamed) by those who share their love of the night.
fi: Lepakkoja on monenmuotoisia ja -kokoisia. Suurin osa syö hyönteisiä ja muita pikkueläimiä; nämä lajit ovat melko vaarattomia. Suuremmat ja ilkeämmät lajit uhkaavat ihmisiä ja muita rotuja samoin kuin näiden karjaa, erityisesti silloin kun ne liikkuvat parvissa. Lepakot ovat tyypillisesti yöeläimiä, ja sellaiset älylliset olennot jotka pitävät niitä kotieläiminä (ja joskus kesyttävät) pitävät yleensä myös yöstä.

note: [race]: id=drake
en: race^Drake
fi: Draakki

note: [race]: id=drake
en: race+female^Drake
fi: Draakki

note: [race]: id=drake
en: race^Drakes
fi: Draakit

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarf
fi: Kääpiö

note: [race]: id=dwarf
en: race+female^Dwarf
fi: Kääpiö

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarves
fi: Kääpiöt

note: [race]: id=dwarf
en: The dwarves are a race famed for their miners, blacksmiths, merchants and warriors. Considered as the third oldest race on the great continent after the elves and trolls, their early history is shrouded in mystery. Legends tell of a time long forgotten when their people began emerging from their underground world through caves. Nothing is known about their life prior to their arrival, or their reasons for entering the surface world, but they have been an integral part of the history of the continent since. Soon after their emergence from the underground, the dwarves entered into conflict with the original inhabitants of the land, the elves. The original reason for their dispute has been lost to history, but the two races have since fought three long wars, interrupted by a few decades of peace. During these wars the dwarves could not dislodge the elves from the deep forests in the south, but managed to consolidate their position in hills and the mountains in the north of the continent, known now as the Northlands. Since then they have constructed fantastic fortifications and settlements deep within the mountains and crags of their territory.
    
    Possibly due to their isolation, the dwarves are generally distrustful or hostile towards most other races, particularly the elves. The single exception to this temperament is towards humans. This could be traced back to the era of Haldric I and the arrival of humans and orcs to the continent. At this point the dwarves began allowing some humans, mostly dissidents and outlaws from the Kingdom of Wesnoth, to settle in certain areas of the Northlands. Their motivation was unsurprising. The plight of these individuals reminded the dwarves of their early history of persecution, eliciting a sense of solidarity. The dwarves also had much to gain in forming a bond with these outcasts. They would settle in areas where dwarves disliked living themselves; plains, forests, and swamps, freeing them from defending these areas.
    
    Dwarves are of small stature by human measure, but they are by no means fragile. Their warriors, tough and powerful are both feared and respected throughout the continent for their prowess in battle. In addition, dwarves are known for their calculating intellects and superb craftsmanship. Dwarven smiths are renowned for their deadly weapons and heavy armor. These accouterments are unrivaled in quality, possibly only matched by those produced by drake armorers. Their intelligence and natural inquisitiveness has also made them the most technically advanced race on the continent. One of their most famous, and feared, discoveries was a mysterious powder that produces an immense explosion when exposed to fire or sparks. Certain dwarf warriors use this powder to hurl small objects at tremendous speeds. Given their technological inclinations, many dwarves tend to distrust magic users. However some practice a form of magic based on the engraving of runes. Called runesmiths, they use these carvings to enchant items in order to augment certain aspects of their natures.
fi: Kääpiöiden rotu on kuuluisa kaivosmiehistään, sepistään, kauppiaistaan ja sotureistaan. Heitä pidetään Suuren mantereen kolmanneksi vanhimpana rotuna, heti haltioiden ja peikkojen jälkeen, ja heidän varhaishistoriansa on mysteerien peittämä. Legendat kertovat, nykyään jo unohdetusta ajasta, jolloin he alkoivat ilmestymään heidän maanalaisesta maailmastaan luolien lävitse. Heidän silloisesta elämästä ennen heidän saapumisestaan, tai syistään maanpäälliselle maailmalle ilmestymisestään, ei tiedetä, mutta siitä lähtien he ovat olleet olennainen osa mantereen historiaa. Pian, heidän ilmestymisensä jälkeen, kääpiöt päätyivät konfliktiin alkuperäisasukkaiden, haltioiden, kanssa. Kiistan alkuperäinen syy on kadonnut historian hämäriin, mutta sittemmin nämä kaksi rotua ovat taistelleet kolme pitkää sotaa, joiden välissä oli vain muutaman vuosikymmenen rauhan aikakausia. Näiden sotien aikana kääpiöt eivät onnistuneet irroittamaan haltioita syvistä metsistään etelässä, mutta onnistuivat lujittamaan paikkaansa kukkuloilla ja vuorilla mantereen pohjoispuolella, jotka tunnetaan nykyään Pohjanmaana. Siitä lähtien he ovat rakentaneet fantastisia linnoituksia ja siirtokuntia syvälle vuoristoihin ja louhikkoihin alueellaan.
    
    Ehkäpä johtuen heidän eristyneisyydestään, kääpiöt ovat yleisesti ottaen epäluottavaisia tai vihamielisiä useimpia rotuja, erityisesti haltioita, kohti. Yksi ainoa poikkeus tähän on heidän luonteensa ihmisiä kohti. Tämän voisi jäljittää aina takaisin Haldric ensimmäisen aikakaudelle, ihmisten ja örkkien saapumiseen mantereelle. Kääpiöt alkoivat antaa joidenkin ihmisten, pääasiassa Wesnothin kruunulta paossa olevien toisinajattelijoiden ja lainsuojattomien, rauhoittaa tiettyjä alueita Pohjanmaalla. Heidän motivaationsa ei yllättänyt. Näiden yksinäisten ahdinko muistutti kääpiöitä heidän aikaisesta vainohistoriastaan, saaden aikaan yhteenkuuluvuuden tunnetta. Kääpiöillä oli myös paljon saatavana siteestä näiden hylkiöiden kanssa. He asuttaisivat alueet, joilla kääpiöt eivät itse halunneet asua: tasangot, metsät ja suot, vapauttaen heidät puolustamasta näitä alueita. Myöhemmin, kun heitä örkit uhkasivat heitä, kääpiöt ja heidän ihmisliittolaiset muodostivat Knalgan liittouman puolustaakseen heidän valtakuntaansa.
    
    Kääpiöt ovat pieni kansa ihmisten mittakaavalla, mutta he eivät ole missään mielessä hauraita. Heidän soturinsa ovat karskeja ja voimakkaita, sekä pelättyjä, että kunnioitettuja koko mantereella kyvykkyydestään taistelussa. Lisäksi, kääpiöt ovat tunnettuja laskelmoivasta älykkyydestään ja erinomaisesta käsityöstään. Kääpiösepät ovat maineikkaita kuolettavista aseistaan ja painavista panssareistaan. Nämä varustukset ovat lyömättömiä laadussaan, kenties vain mahtavimmat draakkisepät kykenevät vvastaamaan haasteeseen. Heidän älykkyytensä ja luonnollisen uteliaisuutensa on myös tehnyt heidät teknisesti kehittyneimmäksi roduksi mantereella. Heidän eniten kuuluisin, ja pelätyin, löytö on mysteerinen jauhe, joka aiheuttaa välittömän räjähdyksen joutuessaan kosketuksiin kipinöiden tai tulen kanssa. Tietyt kääpiösoturit käyttävät tätä jauhetta paiskatakseen pieniä esineitä uskomattomalla nopeudella. Teknologiaviettymystensä takia kääpiöt tuppaavat vieroksumaan taikuuden käyttäjiä. Kuitenkin, kääpiöillä on riimuseppiä, jotka ehostavat heidän omia, luonnollisia kykyjään.

note: [race]: id=elf
en: race^Elf
fi: Haltia

note: [race]: id=elf
en: race+female^Elf
fi: Haltia

note: [race]: id=elf
en: race^Elves
fi: Haltiat

note: [race]: id=elf
en: Compared to humans, elves are somewhat taller, more agile but less sturdy. They have slightly pointy ears, pale skin and usually blond hair. Few differences between humans and elves are more pronounced than the Elves’ unusually long life — most, unless claimed by illness, accident or war, live a full two and a half centuries. While some elves possessing a high magical aptitude have been known to live an additional full century, most elves begin to grow physically frail at some point between 250 and 300 years of age and pass away rapidly (generally within a year or two) thereafter.
    
    Elves are naturally imbued with magic to a small degree. Though most are unable to channel it directly, its latent presence gives them their keen senses and long life. Many elves have magic-driven talents such as marksmanship or stealth, allowing them to achieve tasks that most normal beings would find astonishing. Those elves that learn to wield this power in more general ways can become truly formidable in its use. Many choose to use their gift to heal others.
    
    A few elves, venturing far down the paths of magic and mysticism, become sensitive to the presence of cold iron and can even be burned by it. Elvish legend hints that this was more common in the far past.
    
    Elves spend much of their time honing their talents and skills. Those not adept at the magical arts typically devote their time honing their physical skills. As a result, elves excel at archery, which is perhaps their most important method of warfare. Most elvish troops carry a bow and no other race can rival their archers in speed and accuracy. All elves also share an intense affection for unspoiled nature. They often feel uncomfortable in open unvegetated spaces. They live primarily in the forests of the Great Continent; the Aethenwood in the southwest, Wesmere in the northwest, and the great northern woods of which the Lintanir Forest is the southernmost edge.
    
    Elves are the eldest race of the continent, with the possible exception of trolls. Many of their settlements cannot be reliably dated, undoubtedly having existed for over a millennium.
fi: Ihmisiin verrattuna haltiat ovat jonkin verran pidempiä ja ketterämpiä, mutta hennompia. Heillä on hieman teräväkärkiset korvat, kalvakka iho ja useimmiten vaaleat hiukset. Yksi tärkeimmistä eroista ihmisten ja haltioiden välillä on haltioiden epätavallisen pitkä elämä – useimmat, elleivät menehdy sairauden, onnettomuuden tai sodan takia, elävät täydet kaksi ja puoli vuosisataa. Vaikka joidenkin maagisesti hyvin kyvykkäiden haltioiden tiedetään eläneen jopa ylimääräisen vuosisadan, useimmat haltiat alkavat heiketä fyysisesti jossain vaiheessa 250 ja 300 ikävuoden välillä ja siirtyvät tuonpuoleiseen pian sen jälkeen (yleensä vuoden, parin sisällä).
    
    Haltioissa on luonnostaan hieman taikuutta. Vaikka useimmat eivät kykene kanavoimaan sitä suoraan, sen piilevä läsnäolo suo heille heidän herkät aistinsa ja pitkän elämänsä. Monilla haltioilla on taikuuden tuomia lahjoja, kuten tarkk’ampuminen tai kätkeytyminen, joiden ansiosta he kykenevät tekoihin, jotka hämmästyttäisivät useimpia tavallisia olentoja. Ne haltiat, jotka oppivat hyödyntämään tätä mahtia yleisemmin, voivat tulla erittäin päteviksi sen käytössä. Monet päättävät käyttää lahjaansa muiden hoivaamiseen.
    
    Muutamat haltiat, jotka uppoutuvat syvälle taikuuden ja mystiikan saloihin, tulevat herkiksi kylmän raudan läsnäololle, ja se voi jopa polttaa heitä. Haltiain legendojen mukaan tämä oli tavallisempaa menneisyydessä.
    
    Haltiat viettävät paljon aikaa kehittäen taitojaan ja lahjojaan. Taikuudessa taitamattomat omistautuvat tavallisesti fyysisten taitojensa hiomiseen. Tuloksena on haltioiden erinomaisuus juosiammunnassa, joka on kenties heidän tärkein taistelutapansa. Useimmat haltiajoukot kantavat jousia, ja mikään muu rotu ei vedä vertoja heidän jousiampujilleen nopeudessa ja tarkkuudessa. Kaikki haltiat ovat myös suuresti kiintyneitä koskematonta luontoa kohtaan. He tuntevat usein olonsa epämukaviksi avoimilla, paljailla paikoilla. He elävät pääosin Suuren mantereen metsissä; Aethenin metsässä lounaassa, Wesmeressä luoteessa ja suurissa pohjoisissa metsissä, joiden eteläisintä laitaa Lintanirin metsä on.
    
    Haltiat ovat mantereen vanhin rotu, kenties peikkojen jälkeen. Useiden heidän asuinsijojensa tarkkaa ikää ei voida sanoa, mutta ne ovat epäilemättä yli tuhat vuotta vanhoja.

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblin
fi: Hiisi

note: [race]: id=goblin
en: race+female^Goblin
fi: Hiisi

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblins
fi: Hiidet

note: [race]: id=goblin
en: Goblins are, despite their appearance, born as siblings to the orcs and members of the same race. While other races usually bear children singly or in pairs, orcs will have large litters of children all at once, causing their populations to explode rather quickly. Within any litter, there will only be one or two true orcs, who will grow to the full size and strength of their race. A few more will be half-orcs, notably weaker than their big brothers, and relegated to supporting roles in combat, such as archery. The rest, often a full half of more of any litter, will be goblins. Goblins are puny and quite frail, rarely growing past the size and stature of a human child. Goblins are born into a lifetime of near-slavery to their larger kin, and used as sword-fodder in battle. They thrive in spite of their tragic fate; in part because they are so very numerous, and also because their brother orcs are well aware how dependent they are on the goblins.
    
    Goblins perform the bulk of manual labor needed by the orcs, with the sole exception of jobs that require the brute strength of true orcs. Those the orcs revel in as proof of their prowess.
fi: Sitä ei kenties heti arvaisi, mutta hiidet ovat örkkien sisaruksia ja kuuluvat samaan lajiin. Kun muut lajit yleensä saavat lapsia yksi tai kaksi kerrallaan, örkkien pesueet ovat suuria, minkä takia örkkien väestön kasvaa hyvin nopeasti. Jokaisessa pesueessa on vain yksi tai kaksi täysikokoiseksi kasvavaa örkkiä. Niiden lisäksi on muutama puoliörkki. Nämä ovat huomattavasti heikompia kuin isoveljensä ja toimivat taistelussa tukitehtävissä kuten jousiampujina. Muut, yleensä puolet pesueesta tai enemmän, ovat hiisiä. Hiidet ovat pieniä ja heikkoja; ne kasvavat harvoin ihmislasta suuremmiksi. Hiidet viettävät käytännössä koko elämänsä örkkien orjuudessa. Taistelussa niitä käytetään miekanruokana. Ne pärjäävät surkeista oloistaan huolimatta, sekä suuren määränsä takia että siksi, koska niiden örkkiveljet tajuavat olevansa niistä riippuvaisia.
    
    Hiidet tekevät suurimman osan örkkien tarvitsemasta ruumiillisesta työstä lukuunottamatta sellaisia töitä joihin nimenomaan vaaditaan paljon raakaa voimaa. Tällaiset työt örkit tekevät itse ja ylpeilevät suuresti voimistaan.

note: [race]: id=gryphon, description=
en: race^Gryphon
fi: Aarnikotka

note: [race]: id=gryphon, description=
en: race+female^Gryphon
fi: Aarnikotka

note: [race]: id=gryphon, description=
en: race^Gryphons
fi: Aarnikotkat

note: [race]: id=human
en: race^Human
fi: Ihminen

note: [race]: id=human
en: race+female^Human
fi: Ihminen

note: [race]: id=human
en: race^Humans
fi: Ihmiset

note: [race]: id=human
en: The race of men is an extremely diverse one. Although they originally came from the Old Continent, men have spread all over the world and split into many different cultures and races. Although they are not imbued with magic like other creatures, humans can learn to wield it and able to learn more types than most others. They have no extra special abilities or aptitudes except their versatility and drive. While often at odds with other races, they can occasionally form alliances with the less aggressive races such as elves and dwarves. The less scrupulous among them do not shrink back from hiring orcish mercenaries, either. They have no natural enemies, although the majority of men, like most people of all races, have an instinctive dislike of the undead. Men are shorter than the elves, but taller still than dwarves. Their skin color can vary, from almost white to dark brown.
    
    <header>text='Subjects of the Crown'</header>
    Many different groups of men exist, but the majority of them on the Great Continent live under the rule of the Crown of Wesnoth. The humans first appeared on the Great Continent from a land far across the ocean to the West, the Green Isle, and soon established their capital at the inland city of Weldyn. Over the following centuries they have built up a number cities across the continent. The soldiers from the Crown of Wesnoth protect the country, forming the most organized military force in the known world. Its warriors come from the main provinces, where all men are conscripted at an early age.
    
    <header>text='The Clansmen'</header>
    The eastern provinces of Wesnoth, known as the Clan Homelands, have a geography consisting of more open plains and rolling hills than the western, more civilized provinces. They are home to the Horse Clans, who are allied with the Crown of Wesnoth but operate independently and maintain their own identity. Some consider them to be a tributary state, which sends food and soldiers to Crown in exchange for protection. Others say they are on equal footing with the western half of Wesnoth. In any case, the eastern provinces do not have a conscript army the way Western Wesnoth does. Training for fighting is part of the way of life of the Clans; the parents teach the children to ride horses, fight and shoot a bow from an early age. In general, the Clan warriors are less organized than the civilized fighters, and the strengths and weaknesses of these groups complement each other.
fi: Ihmisten rotu on erittäin monipuolinen. Vaikka ihmiset alun perin tulivat Vanhalta mantereelta, ihmiset ovat levittäytyneet ympäri maailmaa ja jakautuneet moneen erilaiseen kulttuuriin ja rotuun. Vaikka ihmiset eivät ole perehtyneet magiaan kuten muut olennot, he voivat oppia hyödyntämään sitä ja oppimaan enemmän magian tyyppejä kuin suurin osa muista. Heillä ei ole ylimääräisiä erikoiskykyjä eikä taipumuksia lukuun ottamatta heidän monipuolisuuttaan ja tarmokkuuttaan. Vaikka he usein ovat riidoissa kaikkien rotujen kanssa, he voivat joskus muodostaa liittoumia vähemmän agressiivisten rotujen, kuten haltioiden ja kääpiöiden, kanssa. Vähemmän omantunnontarkat heidän joukossaan eivät epäröi myöskään palkkasoturiörkkien palkkaamista. Heillä ei ole luonnollisia vihollisia, vaikkakin suurimmalla osalla ihmisistä, kuten suurimmalla osalla kaikkien rotujen kansoista, on vaistomainen inho epäkuolleita kohtaan. Ihmiset ovat lyhyempiä kuin haltiat, mutta silti pidempiä kuin kääpiöt. Heidän ihonvärinsä voi vaihdella lähes valkoisesta tummanruskeaan.
    
    <header>text='Kruunun alamaiset'</header>
    On olemassa monenlaisia eri ihmisryhmiä, mutta suurin osa heistä Suurella mantereella elää Wesnothin kruunun alamaisina. Ensimmäsien kerran ihmiset ilmestyivät Suurelle mantereelle läntisestä merentakaisesta maasta, Vihreältä saarelta, ja pian perustivat pääkaupunkinsa Weldynin sisämaahan. Seuraavien vuosisatojen ajan he rakensivat monia kaupunkeja ympäri mannerta. Kaksi sotilasta Wesnothin kruunusta suojelevat maata muodostaen tunnetun maailman organisoiduimman sotilasjoukon. Sen taistelijat tulevat päämaakunnista, joissa kaikki miehet ovat asevelvollisia jo aikaisessa iässä.
    
    <header>text='Klaaninmiehet'</header>
    Wesnothin itäiset maakunnat, jotka tunnetaan myöskin Klaanien kotimaana, ovat maantieteellisesti enemmän avoimia tasankoja ja aaltoilevia kukkuloita kuin läntiset sivistyneemmät maakunnat. Ne ovat koti Hevosklaaneille, jotka ovat liittoutuneet Wesnothin kruunun kanssa, mutta toimivat itsenäisesti ja pitävät yllä omaa identiteettiään. Jotkut pitävät heitä vasallivaltiona, joka lähettää ruokaa ja sotilaita Kruunulle vaihtokaupaksi suojeluksesta. Toiset sanovat heidän olevan yhtä vahvoja kuin Wesnothin länsipuolisko. Joka tapauksessa itäisillä maakunnilla ei ole sellaista asevelvollisarmeijaa kuin Länsi-Wesnothilla. Taisteluja varten harjoitteleminen on osa klaanilaisten elämää: vanhemmat opettavat lapset ratsastamaan hevosilla, taistelemaan sekä ampumaan jousella jo hyvin varhain. Yleisesti Klaanien soturit ovat vähemmän organisoituja kuin sivistyneet taistelijat, ja näiden ryhmien vahvuudet ja heikkoudet täydentävät toisiaan.

note: [race]: id=lizard, description=
en: race^Saurian
fi: Sauriaani

note: [race]: id=lizard, description=
en: race+female^Saurian
fi: Sauriaani

note: [race]: id=lizard, description=
en: race^Saurians
fi: Sauriaanit

note: [race]: id=mechanical
en: race^Mechanical
fi: Mekaaninen

note: [race]: id=mechanical
en: race+plural^Mechanical
fi: Mekaaniset

note: [race]: id=mechanical
en: Animated neither by natural life nor by necromancy, the term <italic>text='mechanical'</italic> describes a created artifact of an intelligent being. Most mechanical things neither move nor think on their own, but some do so as a result of magical enchantment.
fi: "Mekaaniset" yksiköt eivät ole oikeasti eläviä eivätkä pahan taikuuden liikuttamia, vaan ne on rakentanut joku älyllinen olento. Suurin osa mekaanisista koneista ei liiku itse tai ajattele, paitsi jos ne on loihdittu.

note: [race]: id=merman
en: race^Merman
fi: Merenmies

note: [race]: id=merman
en: race^Mermaid
fi: Merenneito

note: [race]: id=merman
en: race^Mermen
fi: Merenmiehet

note: [race]: id=merman
en: Something like a fusion between humans and fish, the merfolk are an enigmatic race with both piscine and humanoid attributes. They have strong tails that lend themselves to quick movement in any watery environment while their dextrous hands and intelligent minds allow fine craftsmanship and toolmaking. Semi-aquatic by nature, merfolk can breathe both water and air without difficulty. Despite being able to survive on land, they are much quicker and more agile in the water and will rarely be found far from the ocean. They are typically wary of dry land, as they are awkward and clumsy there and they struggle greatly to move over rough or forested terrain.
fi: Merenväki on jonkinlainen sekoitus ihmistä ja kalaa. Heidän rotunsa on salaperäinen ja omaa sekä kalojen että ihmisten ominaisuuksia. Heidän häntänsä ovat pitkät ja niiden avulla he uivat nopeasti kaikenlaisissa vesiympäristöissä. Taitavien käsiensä ja älykkäiden mieltensä ansiosta he pystyvät tekemään hienoja käyttöesineitä ja työkaluja. Merenväki on luonnoltaan puoliksi vedeneläviä ja he pystyvätkin hengittämään vaivatta sekä vettä että ilmaa. Vaikka he pystyvätkin selvitytymään maalla, he ovat paljon nopeampia ja ketterämpiä vedessä ja siksi heitä harvoin tapaakaan kaukana valtamerestä. He varaovat tyypillisesti kuivaa maata, koska siellä he liikkuvat kömpelösti. Mäki- tai metsämaastossa he ovat suurissa vaikeuksissa.

note: [race]: id=monster
en: race^Monster
fi: Hirviö

note: [race]: id=monster
en: race+female^Monster
fi: Hirviö

note: [race]: id=monster
en: race^Monsters
fi: Hirviöt

note: [race]: id=monster
en: The term “monster” incorporates many hideous beasts that haunt the caves, wilderness, ocean depths, and other climes of the world. They figure largely in the tales and nightmares of its denizens, as well.
fi: "Hirviöillä" tarkoitetaan monia hirmuisia petoja jotka lymyävät luolissa, erämaassa, meren syvyyksissä ja muissa vastaavissa paikoissa. Niitä esiintyy paljon myös maailman asukkaiden tarinoissa ja painajaisissa.

note: [race]: id=naga
en: race^Naga
fi: Naga

note: [race]: id=naga
en: race^Nagini
fi: Naga

note: [race]: id=naga
en: race^Nagas
fi: Nagat

note: [race]: id=naga
en: The serpentine nagas are one of the least understood races of the Great Continent. Part of this is due to their xenophobic nature and part is due to their alien environment. Nagas are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them access to a whole world effectively forbidden to land dwellers and further separating them from the terrestrial beings that they shun. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. Living in coastal areas gives them an escape route on land against denizens of the deep while keeping them out of reach of those who travel by foot, wing, and hoof. Although nagas are somewhat frail in form, they are often faster and more nimble than their opponents. They sometimes find themselves at odds with merfolk when their territories overlap, but overall nagas tend to favor swamps and rivers as much as open water.
fi: Käärmemäiset nagat ovat Suurmantereen yksi vaikeatajuisimmista roduista. Tämä johtuu osittain heidän muukalaisvihamielisestä luonteestaan ja osittain heidän oudosta asuinympäristöstään. Nagat ovat yksi harvoista roduista joka pystyy lainkaan liikkumaan vedessä, minkä vuoksi he pääsevät käsiksi kokonaiseen maailmaan joka erottaa heidät halvaksimistaan maalla asuvista olennosta. Tästäkään huolimatta he eivät ole varsinaisia merieläimiä ja koska he eivät voi hengittää vettä, he eivät pääse syvyyksiin. Rannikoilla asuminen sallii heidän paeta maalle jos syvyyksien asukit hyökkäävät, ja vastaavasti he pystyvät pysymään jalan, siivin tai kavioin matkaavien ulottumattomissa. Vaikka nagat ovat muodoltaan hieman hauraita, he ovat usein nopeampia ja ketterämpiä kuin vastustajansa. He joutuvat joskus riitoihin merenväen kanssa rannikkovesien omistuksista, mutta yleisesti nagat pitävät enemmän suo- ja jokimaastosta kuin avovedestä.

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogre
fi: Jätti

note: [race]: id=ogre
en: race+female^Ogre
fi: Jätti

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogres
fi: Jätit

note: [race]: id=orc
en: race^Orc
fi: Örkki

note: [race]: id=orc
en: race+female^Orc
fi: Örkki

note: [race]: id=orc
en: race^Orcs
fi: Örkit

note: [race]: id=orc
en: In appearance, orcs are half men and half beasts. They are taller, sturdier and stronger than humans. They are warlike, savage, and cruel by nature. Their blood is darker and thicker than that of normal humans and they have little care for personal hygiene or their personal appearance. Although Orcs are violent even among themselves creatures, they are pack-oriented; an orc never travels long or lives alone in groups smaller than half a dozen.
    
    <header>text='Society'</header>
    Almost every orc are a member of a tribe or a clan. Relations between neighboring tribes are usually violent, except in cases of a mutual enemy threatens their existence or prospects of great plunder override mutual animosity. Occasionally, a single strong chieftain may emerge to lead multiple tribes from time to time, usually through intimidation of followers. An orc tribe in times of peace tends to focus almost solely on strengthening itself in preparation for the next armed conflict. Orcs are known to possess a crude system of writing — usually in blood — although it’s most commonly used to trade insults or threats among tribal leaders.
    
    Orc societies are based on little else but strength; might makes right, and a leader leads and survives only as long as no one manages to wrest the title from him. A constant struggle for power simmers among potential tribal chiefs. An orcish leader rarely lives more than a handful of years to enjoy his absolute authority before being killed for his position — although history knows some notable exceptions. Orcs hold no particular honor code and while indisputable raw strength is usually the preferred method of displaying power, assassination, poisoning and backstabbing are completely viable means to further one’s own goals.
    
    Orcs mostly live in rural areas, often in foothills or mountainous regions, sometimes in caves. They grow no crops nor keep livestock, but are competent hunters as a result of their physical stature and brutality. Due to their large numbers they are capable of hunting an area virtually clean of anything larger than rodents in relatively short period of time. Due to this and their unstable leadership, orcish tribes tend to lead a semi-nomadic lifestyle, never settling in one region for too long. The larger tribes may establish themselves firmly in an area for years or even decades and build large encampments almost resembling cities, but even these are easily dismantled and abandoned if there is a need to relocate the horde.
    
    The oldest known orcs have been around 50 to 60 years of age, but very few individuals ever live to see over two or three decades before meeting their end either in war or by the hand of one of their kin. The oldest orcs are often shamans, which are perhaps the only ones most of their kind sees as being trustworthy and neutral. The origins of this custom are unknown, as the shamans do not directly contribute much to orcish societies but only act as advisors — not something orcs tend to otherwise tolerate. Shamans are in many ways the opposite of most other orcs: they are often physically withered and frail in comparison and lack skill in battle. Despite their reliance on raw strength, not nearly all orcs are destined to grow to possess any. Many orcs are born smaller and weaker than the rest, and already almost as newborns are put in their place by their stronger siblings. The stronger ones will routinely grab most of the food and thus grow stronger still, while their weaker siblings do not. Many of these individuals tend to specialize in other skills, like archery or assassination.
fi: Ulkonäöltään örkit ovat puoliksi ihmisiä ja puoliksi petoja. He ovat pidempiä, rotevampia ja vahvempia kuin ihmiset. He ovat luonnostaan sotaisia, julmia ja raakoja. Heidän verensä on tummempaa ja sakeampaa kuin tavallisten ihmisten, eivätkä he juuri huolehdi henkilökohtaisesta hygieniastaan tai ulkonäöstään. Vaikka örkit ovat väkivaltaisia jopa toisiaan kohtaan, ovat he silti laumasieluja: örkit eivät koskaan matkusta tai asu pitkään alle puolen tusinan ryhmässä.
    
    <header>text='Yhteiskunta'</header>
    Lähes jokainen örkki on jonkin heimon tai klaanin jäsen. Naapuriheimojen väliset suhteet ovat yleensä väkivaltaiset, paitsi tapauksissa, joissa yhteinen vihollinen uhkaa heidän olemassaoloaan tai suuren ryöstösaaliin mahdollisuus päihittää keskinäisen vihanpidon. Silloin tällöin joku vahva päällikkö saattaa nousta johtamaan useaa heimoa, yleensä uhkailemalla kannattajia. Rauhan aikana örkkiheimo keskittyy lähes ainoastaan vahvistamaan itseään valmistellakseen seuraavaa aseistettua välikohtausta. Örkit hallitsevat karkean kirjoitusjärjestelmän – jota yleensä kirjoitetaan verellä – joskin sitä käytetään useimmiten heimojohtajien välisissä herjauksissa ja uhkauksissa.
    
    Örkkiyhteiskunnat eivät perustu juuri muuhun kuin voimaan; valta oikeuttaa mitä vain, ja päällikkö johtaa ja selviytyy ainoastaan niin kauan kuin kukaan ei onnistu riistämään titteliä häneltä. Ainainen kamppailu vallasta kiehuu hiljalleen potentiaalisten heimojohtajien välillä. Örkkijohtaja elää harvoin pidempään kuin kourallisen vuosia nauttiakseen rajattomasta vaikutusvallastaan ennen kuin hänet surmataan asemansa takia – jos kohta historia tuntee muutamia merkittäviä poikkeuksiakin. Örkeillä ei ole erityisiä kunniasääntöjä, ja vaikka kiistämätön raaka voima on yleensä suosituin keino käyttää valtaa, ovat salamurhaaminen, myrkyttäminen ja selkäänpuukottaminen aivan kelpoja keinoja tavoitteiden saavuttamiseksi.
    
    Örkit elelevät enimmäkseen syrjäseuduilla, usein kukkuloilla tai vuoristoisilla alueilla, joskus luolissa. He eivät viljele maata, eivätkä pidä karjaa, mutta ovat päteviä metsästäjiä fyysisen pituutensa ja eläimellisyytensä vuoksi. Suuren lukumääränsä tähden he voivat metsästää alueen käytännössä tyhjäksi kaikesta jyrsijöitä suuremmasta riistasta suhteellisen lyhyessä ajassa. Tämän ja epävakaan johtajuuden takia örkkiheimoilla on tapana noudattaa puolipaimentolaista elämäntapaa jäämättä koskaan yhdelle alueelle liian pitkäksi aikaa. Suuremmat heimot voivat vakiintua lujasti samalle alueelle vuosiksi tai jopa vuosikymmeniksi ja rakentaa suuria leirejä, jotka muistuttavat melkein kaupunkeja, mutta jopa nämä ovat helposti purettavissa ja hylättävissä, jos tulee tarvetta siirtää laumaa.
    
    Vanhimmat tunnetut örkit ovat olleet iältään noin 50–60-vuotiaita, mutta hyvin harvat yksilöt elävät näkemään yli kahta tai kolmea vuosikymmentä ennen loppunsa kohtaamista joko sodassa tai lajitoverinsa kädestä. Vanhimmat örkit ovat usein shamaaneja, joita kenties ainoina useimmat heidän lajitovereistaan pitävät luotettavina ja puolueettomina. Katsomuksen alkuperä ei ole tiedossa, sillä shamaanit eivät suoraan tue örkkiyhteiskuntaa paljoakaan toimien ainoastaan neuvonantajina – mitä noin yleensä örkit eivät juuri siedä. Shamaanit ovat monella tavalla useimpien muiden örkkien vastakohtia: he ovat yleensä ruumiiltaan riutuneita ja heikkoja verrattuna muihin, ja heiltä puuttuu taistelutaitoja. Huolimatta örkkien luottamuksesta raakaan voimaan, ei sellaista suinkaan kehity heille kaikille. Moni örkki syntyy muita pienempänä ja heikompana, ja jo liki vastasyntyneinä vahvemmat sisarukset näyttävät heille heidän paikkansa. Vahvemmat yksilöt riistävät rutiininomaisesti suurimman osaan ruoasta ja kasvavat näin yhä vahvemmiksi, toisin kuin heikommat sisaruksensa. Monet näistä yksilöistä tapaavat erikoistua muihin taitoihin, kuten jousiammuntaan tai salamurhaamiseen.

note: [race]: id=troll
en: race^Troll
fi: Peikko

note: [race]: id=troll
en: race+female^Troll
fi: Peikko

note: [race]: id=troll
en: race^Trolls
fi: Peikot

note: [race]: id=troll
en: Trolls are ancient creatures, one of the oldest known races known to inhabit the Great Continent. They are large, slow, simple-minded, and live extremely long lives inside deep caves or atop high mountains. The most unique characteristic of trolls is an internal vitality that sustains and heals them from within. As a result they live very different lives from almost any known creature. Trolls have few real needs: they require little food or water, and thus they have little incentive to pursue much besides protection from those who are hostile towards them. This in turn means they rarely have to worry about anything and can spend much of their time sleeping or in contemplation. Trolls have a curious affinity with nature. They do not relate with living things like elves do, but instead with earth and stone. They are also somewhat curious of their surroundings and many younger whelps even enjoy traveling and seeing the world. As trolls grow older they tend to become increasingly passive, gradually losing interest in their environment and spending more of their time sleeping in a quiet, familiar corner of their home cave. This is until they finally pass away as their bodies themselves slowly turn into lifeless statues of stone.
    
    Trolls are seen by many as being little more than yet another race of savage monsters. This common misconception is in part perpetuated by orcs to persuade trolls to join their armies. Because they are rather simple and do not understand the ways of other races or sometimes can even tell them apart, it is usually easy for an orcish band to convince a group of trolls that by joining them they get to exact revenge on those that have before hunted them. These new recruits are then directed to attack whoever the orcs themselves are currently in conflict with, whether previously a foe of the trolls or not, accumulating even more enemies for the misled trolls. The most common enemy of trolls are dwarves, and the animosity between these two races is ancient.
    
    <header>text='Geography'</header>
    Trolls have inhabited the mountains of the Great Continent longer than the dwarves who migrated there. Trolls are a common sight on the mountain ranges north and east of Wesnoth, and wherever Orcish hordes travel.
fi: Peikot ovat muinaisia olentoja ja yksi vanhimmista lajeista, jonka tiedetään asuttavan Suurmannerta. He ovat suuria, hitaita ja yksinkertaisia ja elävät äärimmäisen pitkän elämän syvissä luolissaan tai korkeilla vuorilla. Peikkojen tunnetuin piirre on luultavasti sisäinen elinvoima, joka ajan kanssa elättää ja parantaa heitä. Tuloksena heidän elämänsä on täysin erilainen kuin minkään muun kenenkään muun tunnetun rodun. Peikoilla on vain muutama elintärkeä tarve: he eivät tarvitse kuin vähän ruokaa tai vettä, eikä heillä ole tarvetta hyökätä muiden rotujen edustajien kimppuun, elleivät he uhkaa peikkoja. Toisin sanoen peikkojen ei yleensä tarvitse huolehtia yhtään mistään, niinpä voivat kuluttaa aikansa nukkuen tai mietiskellen.
    
    Peikot tuntevat eriskummallista hengenheimolaisuutta luonnon kanssa. He eivät ole, haltioiden tavoin, vuorovaikutuksessa elävien asioiden kanssa, vaan sen sijaan he samaistuvat kiviin ja maahan. He ovat myös jokseenkin omalaatuisia ympäristössään, ja useat nuoret pennut jopa nauttivat matkaamisesta ja maailman näkemisestä. Samalla kun peikko kasvaa vanhemmaksi, hän tapaa muuttua koko ajan passiivisemmaksi, asteittain  menettäen kiinnostuksensa ympäristöönsä ja kuluttaen enemmän aikaasa nukkuen hiljaisessa ja tutussa nurkassa kotiluolassaan. Tämä jatkuu, kunnes peikko viimein kuolee ruumiinsa muuttuessa hitaasti elottomaksi kivipatsaaksi.
    
    Monet näkevät peikot vain hieman raakalaislajien yläpuolella. Tämä yleinen väärinkäsitys johtuu lähinnä siitä, että örkit suostuttelevat peikkoja armeijoihinsa. Koska peikot ovat melko yksinkertaisia, eivätkä ymmärrä muiden lajien tapoja, eivätkä välillä edes erota niitä toisistaan, örkkikoplan on helppo vakuuttaa peikkojoukon saavan heihin liittymällä koston niistä, jotka heitä aikaisemmin saalistivat. Nämä uudet alokkaat lähetetään örkkien tämänhetkistä vastustajaa vastaan, riippumatta siitä, olivatko he peikkojen alkuperäisiä vihollisia, vaiko eivät, aiheuttaen jopa enemmän vihollisia harhautetuille peikoille. Peikkojen yleisin vihollinen on kääpiöt, ja nämä kaksi rotua ovat vihanneet toisiaan muinaisajoista lähtien.
    
    <header>text='Maantiede'</header>
    Peikot ovat asuttaneet Suurmantereen vuoristoja jopa kauemmin kuin sinne siirtyneet kääpiöt. Peikot ovat yleinen näky vuoristolinjoilla pohjoisessa ja eteläisessä Wesnothissa, ja missä tahansa, missä näkyy vaeltavia örkkilaumoja.

note: [race]: id=undead
en: race^Undead
fi: Epäkuollut

note: [race]: id=undead
en: race+female^Undead
fi: Epäkuollut

note: [race]: id=undead
en: race+plural^Undead
fi: Epäkuolleet

note: [race]: id=wolf, description=
en: race^Wolf
fi: Susi

note: [race]: id=wolf, description=
en: race+female^Wolf
fi: Susi

note: [race]: id=wolf, description=
en: race^Wolves
fi: Sudet

note: [race]: id=wose
en: race^Wose
fi: Puupaimen

note: [race]: id=wose
en: race^Woses
fi: Puupaimenet

en: Help
fi: Apua

en: <header>text='Units having this special attack'</header>
fi: <header>text='Yksiköt tällä erikoishyökkäyksellä'</header>

en: <header>text='Units having this ability'</header>
fi: <header>text='Yksiköt tällä ominaisuudella'</header>

en: Leaders:
fi: Johtajat:

en: Recruits:
fi: Värvättävät:

en: Era:
fi: Aikakausi:

en: Factions:
fi: Liittoumat:

en: Factions are only used in multiplayer
fi: Liittoumat ovat käytössä vain moninpelissä

en: level
fi: taso

en: Advances from:
fi: Ylenee yksiköstä:

en: Advances to:
fi: Ylenee yksiköksi:

en: race^Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Race:
fi: Laji:

en: Abilities:
fi: Erikoistaidot:

en: Ability Upgrades:
fi: Taitopäivitykset:

en: HP:
fi: EP:

en: Moves:
fi: Liikepisteitä:

en: Cost:
fi: Hinta:

en: Alignment:
fi: Suuntautuminen:

en: Required XP:
fi: Vaadittu kokemus (KP):

en: unit help^Attacks
fi: Hyökkäykset

en: unit help^Name
fi: Nimi

en: Type
fi: tyyppi

en: Strikes
fi: iskut

en: Range
fi: etäisyys

en: Special
fi: erikoisuus

en: Resistances
fi: Vastustukset

en: Attack Type
fi: hyökkäystyyppi

en: Resistance
fi: vastustus

en: Terrain Modifiers
fi: Maaston vaikutus

en: Terrain
fi: maasto

en: Defense
fi: Puolustus

en: Movement Cost
fi: Liikkumiskustannus

en: <header>text='Units of this race'</header>
fi: <header>text='Tämänlajiset yksiköt'</header>

en:  < Back
fi:  < Takaisin

en: Forward >
fi: Eteenpäin >

en: Reference to unknown topic:
fi: Viittaus tuntemattomaan aiheeseen:

en: corrupted original file
fi: turmeltunut alkuperäistiedosto

en: Close
fi: Sulje

en: The Battle for Wesnoth Help
fi: Ohje Taisteluun Wesnothista

en: Parse error when parsing help text:
fi: Tulkintavirhe aputekstissä:
