wesnoth - en to tr translation catalogue (276 entries)

note: [time]: id=underground
en: Underground
tr: Yeraltı

note: [berserk]: id=berserk
en: berserk
tr: cinnet

note: [chance_to_hit]: id=magical
en: magical
tr: sihirli

note: [heals]: id=healing
en: heals +4
tr: tedavi +4

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +4
tr: +4 tedavi

note: [heals]: id=healing
en: heals +8
tr:  tedavi +8

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +8
tr:  +8 tedavi

note: [section]: id=introduction [topic]: id=..introduction
en: Introduction
tr: Sunuş

note: [section]: id=gameplay [topic]: id=..gameplay
en: Gameplay
tr: Oynanış

note: [section]: id=traits_section [topic]: id=..traits_section
en: Traits
tr: Karakterler

note: [section]: id=units [topic]: id=..units
en: Units
tr: Birimler

note: [section]: id=abilities_section [topic]: id=..abilities_section
en: Abilities
tr: Yetenekler

note: [section]: id=weapon_specials [topic]: id=..weapon_specials
en: Weapon Specials
tr: Silah Özellikleri

note: [section]: id=terrains_section [topic]: id=..terrains_section
en: Terrains
tr: Araziler

note: [section]: id=commands [topic]: id=..commands
en: Commands
tr: Komutlar

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: Unknown Unit
tr: Bilinmeyen Birim

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: 
    
    This unit is unknown for the moment. You must discover it in the game to be allowed to see its description.
tr: 
    
    Bu birim şu an bilinmiyor. Birimi oyundaki açıklamasına bakarak keşfetmelisiniz.

note: [topic]: id=introduction_topic
en: Overview
tr: Genel bakış

note: [topic]: id=fundamentals
en: Fundamentals of Gameplay
tr: Oynanış Temelleri

note: [topic]: id=fundamentals
en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref> for the first time.
tr: Oyun esnasında, fareyi sağdaki durum çubuğunda bir öğenin üstüne getirdiğinizde, genellikle o öğeyi açıklayan kısa bir tarif görüntülenir. Bu bilhassa yeni <ref>dst='..abilities_section' text='yeteneklerle'</ref> ilk defa karşılaşınca işe yarar.

note: [topic]: id=about_game
en: About the Game
tr: Oyun Hakkında

note: [topic]: id=victory_and_defeat
en: Victory and Defeat
tr: Zafer ve Yenilgi

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: Recruiting and Recalling
tr: Askere Alma ve Geri Çağırma

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
tr: 
    
    İlerleyen senaryolarda, önceki savaşlardan hayatta kalanları çağırabilirsiniz. Çağırma standart olarak 20 altın tutar ve işlem sırasında önceki senaryolarda hayatta kalan birimlerin bir listesi gösterilir.

note: [topic]: id=orbs
en: Orbs
tr: Küreler

note: [topic]: id=orbs
en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
tr: Her biriminin yanındaki enerji sütununun tepesinde bir küre vardır. Kontrolünüzdeki birimler için bu küre:

note: [topic]: id=hitpoints
en: Hitpoints and Experience
tr: Yaşam Puanı ve Deneyim

note: [topic]: id=hitpoints
en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
tr: Yaşam ve tecrübe puanları durum çubuğunda iki rakamla (şimdiki değer ve birimin edinebileceği en fazla değer) gösterilmiştir.

note: [topic]: id=hitpoints
en: The hitpoints are also indicated by an energy bar next to each unit, which is green, yellow or red. A unit with at least 1 experience point has a blue experience bar, which turns white as the unit is about to <ref>dst='experience_and_advancement' text='advance'</ref>.
tr: Yaşam puanları ayrıca her birimin yanındaki bir enerji çubuğunda da gösterilir, bu yeşil, sarı veya kırmızıdır. En az 1 tecrübe puanına sahip her birimin <ref>dst='experience_and_advancement' text='terfi'</ref> etmek üzere iken beyaza dönüşen mavi bir tecrübe çubuğu vardır.

note: [topic]: id=movement
en: Movement
tr: Hareket

note: [topic]: id=movement
en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
tr: 
    
    Bir sonraki el düşmanın nerelere hareket edebileceğini görmek için Ctrl-v veya Cmd-v’ye basınız. Ctrl-b veya Cmd-b ise birimlerinizin haritada olmayıp onları engellemese düşmanın nereye kadar hareket edebileceğini gösterir.

note: [topic]: id=shroud_and_fog
en: Shroud and Fog of War
tr: Örtü ve Savaş Dumanı

note: [topic]: id=combat
en: Combat
tr: Çarpışma

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text=Damage</header>
tr: 
    
    <header>text=Hasar</header>

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: Damage Types and Resistance
tr: Hasar Türleri ve Direnç

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
tr: 
    
    Eğer bir vuruş isabet ederse her zaman en az 1 hasar puanı eksiltir. Bu karşı tarafın o hasar türüne %100 direnci olsa da geçerlidir.

note: [topic]: id=time_of_day
en: Time of Day
tr: Günün saati

note: [time]: id=dawn [time]: id=dawn_hour [topic]: id=time_of_day
en: Dawn
tr: Şafak

note: [time]: id=morning [topic]: id=time_of_day
en: Morning
tr: Sabah

note: [time]: id=afternoon [topic]: id=time_of_day
en: Afternoon
tr: İkindi

note: [time]: id=dusk [time]: id=dusk_hour [topic]: id=time_of_day
en: Dusk
tr: Akşam

note: [time]: id=first_watch [topic]: id=time_of_day
en: First Watch
tr: Gece

note: [time]: id=second_watch [topic]: id=time_of_day
en: Second Watch
tr: Sabaha Karşı

note: [topic]: id=time_of_day
en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
tr: Bazı senaryoların daima vaktin gece olarak kabul edildiği yeraltında geçtiği aklınızda bulunsun!

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: Experience and Advancement
tr: Tecrübe ve Terfi

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
tr: 
    
    Birimler bir üst seviye çıkmak için belirli bir tecrübeye gerek duyarlar (bu zeki mizaçlı birimlerde %20 daha azdır). Bir kere bu tecrübeye ulaştılar mı, hemen bir üst seviyeye terfi ederler, bu işlem sırasında tamamen iyileşirler. Bazı durumlarda, üst seviyeye erişmek seçeneklidir.

note: [topic]: id=experience_and_advancement
en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they’re fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience — 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
tr: Eğer iki birim de bir döğüşten sağ çıkarsa, döğüştükleri birimin seviyesine eşit tecrübe puanı alırlar. Eğer bir birim döğüşte diğerini öldürürse, daha fazla tecrübe kazanır - seviye 0 için 4, seviye 1 için 8, seviye 2 için 16, seviye 3 için 24 ve böyle devam eder.

note: [topic]: id=healing
en: Healing
tr: Tedavi

note: [topic]: id=healing
en: In combat, your units will inevitably take damage. When a unit <ref>dst='experience_and_advancement' text='advances'</ref>, it will heal fully. This can happen as you finish fighting an enemy, whether it is your turn or not. Wesnoth offers several other ways for your units to heal, all of which take place at the beginning of your turn, before you take action.
tr: Birimlerin dövüşte kaçınılmaz olarak hasar alırlar.Bir birim <ref>dst='experience_and_advancement' text='terfi'</ref> ederse tamamen iyileşir. Bu kendi sıranız olsa da olmasa da düşmanla döğüşmeyi bitirince gerçekleşir. Wesnoth birimlerini iyileştirmek için daha bir çok yol sunar, hepsi de elin başında bir eylem yapmanıza gerek kalmadan gerçekleşir.

note: [topic]: id=healing
en: 
    <ref>dst='ability_regenerates' text='Regeneration'</ref>: Certain units (such as trolls) will automatically heal 8HP every turn.
tr: 
    <ref>dst='ability_regenerates' text='İyileşme'</ref>: Bazı birimler (troller gibi) her el kendiliğinden 8 YP tedavi olurlar.

note: [topic]: id=healing
en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other: the best option will be used. Finally, units heal fully between scenarios.
tr: 
    
    Dinlenme diğer iyileşme eylemleri ile birleşebilir, ama köyler, yenilenme, tedavi ve ilaç verme bir arada uygulanamaz, en iyi seçenek uygulanır. Ayrıca birimler senaryolar arasında tamamen iyileşir.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: Income and Upkeep
tr: Gelir ve Gider

note: [topic]: id=wrap_up
en: Wrap Up
tr: Konuyu toparlama

note: [topic]: id=about
en: ingame_help_item^Contributors
tr: Teşekkür

note: [topic]: id=license
en: License
tr: Lisans

note: [topic]: id=traits_intelligent
en: Intelligent
tr: Zeki

note: [topic]: id=traits_intelligent
en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
tr: Zeki birimlerin seviye atlaması normalden %20 daha az tecrübe gerektirir.

note: [topic]: id=traits_quick
en: Quick
tr: Hızlı

note: [topic]: id=traits_resilient
en: Resilient
tr: Dayanıklı

note: [topic]: id=traits_resilient
en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
tr: 
    
    Dayanıklı birimler bir seferberliğin her bölümüne faydalıdırlar ve bu bütün birimler için en faydalı yetenektir. Dayanıklı mizaç az yaşam puanı, iyi savunma ve yüksek dirençliliğe sahip bir birim için çok faydalıdır. Dayanıklı birimler stratejik noktaları tutmak için idealdirler.

note: [topic]: id=traits_strong
en: Strong
tr: Güçlü

note: [topic]: id=traits_fearless
en: Fearless
tr: Korkusuz

note: [topic]: id=traits_fearless
en: Aversion to light and dark holds no sway over these brave individuals.
tr: Aydınlığın ve karanlığın bu cesur birimler üzerinde bir etkisi olmaz.

note: [topic]: id=traits_loyal
en: Loyal
tr: Sadık

note: [topic]: id=traits_undead
en: trait^Undead
tr: Yarı Ölü

note: [topic]: id=traits_mechanical
en: trait^Mechanical
tr: Mekanik

note: [topic]: id=traits_dextrous
en: Dextrous
tr: Becerikli

note: [topic]: id=traits_healthy
en: Healthy
tr: Sağlıklı

note: [topic]: id=traits_healthy
en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest even when travelling.
tr: Dayanıklılıkları ile tanınan cücelerin bazıları diğerlerinden daha sağlam bünyeli olup yolculuk ederken bile dinlenebilirler.

note: [topic]: id=traits_dim
en: Dim
tr: Karartır

note: [topic]: id=traits_dim
en: 
    
    Dim is a trait all too common in goblins and other lesser species. There are reasons these species are lesser, and this is one of them.
tr: 
    
    Karartma goblinler gibi düşük özelliklere sahip birimleri için ortak yetenektir. Bu özelliklerin düşük seviyeli olmasının birçok sebebi zardır ve bu da onlardan biridir.

note: [topic]: id=traits_slow
en: Slow
tr: Yavaş

note: [topic]: id=traits_slow
en: 
    
    Thick-bodied and clumsy, slow individuals of goblins and other species take a movement penalty but are compensated for it with a slight increase in endurance.
tr: 
    
    Goblinlerin kalın zırhlı, hantal ve yavaş birimlerinin yavaşlıklarına karşın dayanıklılıklarında biraz artış vardır.

note: [topic]: id=traits_weak
en: Weak
tr: Zayıf

note: [topic]: id=general_commands
en: General commands
tr: Genel Komutlar

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Clear chat messages.
tr: 
    Sohbet iletilerini temizler.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Set or toggle player on side between human and AI player. The player/client who controls that side needs to issue this command. If no second parameter is supplied, toggle bewteen human and AI. If it is ‘on’, set an AI controller. If it is ‘off’ set a human controller. Defaults to the currently active side if no parameter is supplied.
tr: 
    Tarafın yöneticisini insan ve SA (saldırı arabirimi) arasında değiştirir veya belirler. Bu komutu tarafı yöneten oyuncu/istemci kullanır. Komut ikinci bir argüman olmadan kullanılırsa insan ve SA tarafları yer değiştirilir. ‘on’ argümanı SA’yı, ‘off’ ise insanı yönetici yapar. Taraf belirtilmezse o an etkin olan taraf öntanımlıdır.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Toggle the display of the current frames per second.
tr: 
    Ekrana bir saniyede yeniden çizilen çerçeve sayısının gösterilmesini açıp kapar.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Switch a log domain to a different log level.
tr: 
    Bir günlük kayıt alanının günlük kayıt seviyesini değiştirir.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Redraws the screen and reloads any image files that have been changed.
tr: 
    Ekran yeniden çizilir ve değişen resim dosyaları yeniden yüklenir.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Bring up theme selection menu.
tr: 
    Tema seçme menüsünü getirir.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Quit the scenario (without prompting).
tr: 
    Senaryodan çıkılır (sormaksızın).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game (without prompting).
tr: 
    Oyun kaydedilir (sormaksızın).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
tr: 
    Oyunu kayıt et ve senaryodan çık (sormaksızın).

note: [topic]: id=mp_commands
en: Multiplayer commands
tr: Çokoyuncu komutları

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Mute a specific observer. If no username is supplied the muted usernames are displayed.
tr: 
    Belli bir izleyiciyi sessizleştir. Eğer kullanıcı ismi verilmez ise sessizleştirilmiş kullanıcılar listelenir.

note: [topic]: id=debug_commands
en: Debug mode commands
tr: Hata Ayıklama Kipi Komutları

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Brings up a menu for choosing a scenario to immediately advance to in a campaign.
tr: 
    Bir seferberlikte hemen ilerlemek amacıyla bir senaryo seçmek için bir menü açar.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Create a unit of the specified type on the selected hex.
tr: 
    Seçili altıgende belirtilen türde bir birim oluşturur.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Toggle fog/shroud for the current side.
tr: 
    Geçerli taraf için örtü/savaş dumanını açıp kapar.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Adds the specified amount to the current side’s gold.
tr: 
    Geçerli tarafın altınına belirtilen miktarı ekler.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Immediately advances to the next scenario in a campaign.
tr: 
    Bir seferberlikte sonraki senaryoya geçilmesini sağlar.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Manually set a gamestate variable to value.
tr: 
    Bir oyun durum değişkenine elle değer atar.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Show a gamestate variable.
tr: 
    Bir oyun durum değişkeninin değerini gösterir.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Manually fire the specified event.
tr: 
    Belirtilen olayın tetiklenmesine sebep olur.

note: [heals]: id=curing
en: cures
tr: ilaç verir

note: [heals]: id=curing
en: female^cures
tr:  ilaç verir

note: [regenerate]: id=regenerates
en: regenerates
tr: iyileşir

note: [regenerate]: id=regenerates
en: female^regenerates
tr:  iyileşir

note: [resistance]: id=steadfast
en: steadfast
tr: sarsılmaz

note: [resistance]: id=steadfast
en: female^steadfast
tr:  sarsılmaz

note: [leadership]: id=leadership
en: leadership
tr: liderlik

note: [leadership]: id=leadership
en: female^leadership
tr:  liderlik

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: skirmisher
tr: avcı

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: female^skirmisher
tr:  avcı

note: [illuminates]: id=illumination
en: illuminates
tr: aydınlatır

note: [illuminates]: id=illumination
en: female^illuminates
tr:  aydınlatır

note: [teleport]: id=teleport
en: teleport
tr: ışınlanma

note: [teleport]: id=teleport
en: female^teleport
tr:  ışınlanır

note: [hides]: id=ambush
en: ambush
tr: pusu

note: [hides]: id=ambush
en: female^ambush
tr:  gizlenir

note: [hides]: id=nightstalk
en: nightstalk
tr: karabasan

note: [hides]: id=nightstalk
en: female^nightstalk
tr:  karabasan

note: [hides]: id=concealment
en: concealment
tr: gizlenir

note: [hides]: id=concealment
en: female^concealment
tr:  saklanır

note: [hides]: id=submerge
en: submerge
tr: dalış

note: [hides]: id=submerge
en: female^submerge
tr:  dalar

note: [dummy]: id=feeding
en: feeding
tr: beslenme

note: [dummy]: id=feeding
en: female^feeding
tr:  beslenir

note: [unstore_unit]
en: +1 max HP
tr: +1 azami YP

note: [damage]: id=backstab
en: backstab
tr: destekli

note: [plague]: id=plague({TYPE}), type={TYPE} [plague]: id=plague, type=Walking Corpse
en: plague
tr: veba

note: [slow]: id=slow
en: slows
tr: yavaşlatır

note: [chance_to_hit]: id=marksman
en: marksman
tr: nişancı

note: [swarm]: id=swarm
en: swarm
tr: kaynaşma

note: [damage]: id=charge
en: charge
tr: yükleme

note: [drains]: id=drains
en: drains
tr: sömürür

note: [poison]: id=poison
en: poison
tr: zehirler

note: [advancement]: id=amla_default
en: Max HP bonus +3, Max XP +20%
tr: Azami YP ödülü +3, Azami TP +%20

note: [time]: id=deep_underground
en: Deep Underground
tr: Derin Yeraltı

en: 
    
    Special Notes:
tr: 
    
    Özel Bilgiler:

en:  Spirits have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
tr:  Periler çok yararsız hasar dirençlerine sahiptirler ve açık su üzerinde oldukça yavaş hareket ederler.

en:  This unit’s arcane attack deals tremendous damage to magical creatures, and even some to mundane creatures.
tr:  Bu birimin gizemli saldırısı yarı ölülere ve hatta bazı yaratıklara karşı çok büyük hasarlar verir.

en:  This unit is capable of basic healing.
tr:  Bu birim temel tedavileri yapabilir.

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
tr:  Bu birim etrafındakileri iyileştirebilir ve panzehir verebilir.

en:  This unit is capable of neutralizing the effects of poison in units around it.
tr:  Bu birim komşu birimlerdeki zehrin etkisini yokeder.

en:  This unit regenerates, which allows it to heal as though always stationed in a village.
tr:  Bu birim yanında köyü taşıyormuşçasına her el iyileşir.

en:  The steadiness of this unit reduces damage from some attacks, but only while defending.
tr:  Bu birimin sarsılmazlığı bazı saldırıların verdiği hasarı sadece savunma sırasında azaltır.

en:  The leadership of this unit enables adjacent units of the same side to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
tr:  Bu birimin liderlik vasfı çevresindeki alt seviyeden dost birimlerin saldırı sırasında daha etkili vurmasını sağlar.

en:  This unit’s skill at skirmishing allows it to ignore enemies’ zones of control and thus move unhindered around them.
tr:  Bu birim avcılığı sayesinde düşmanlarının etki alanlarını yok sayar ve böylece aralarına sızabilir.

en:  Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
tr:  Aydınlatma, komşu alanların ışık seviyesini arttırır.

en:  This unit can use one move to teleport between any two empty villages controlled by its side.
tr: Bu birim tarafının sahip olduğu iki boş köy arasında ışınlanarak ve ışınlama sırasında sadece 1 HP kullanarak hareket edebilir.

en:  In woodlands, this unit’s ambush skill renders it invisible to enemies unless it is immediately adjacent or has revealed itself by attacking.
tr:  Bu birim ağaçlık alanlarda hemen yanında düşman birim olmadıkça ve saldırarak kendini açığa vurmadıkça düşman tarafından farkedilmez.

en:  This unit is able to hide at night, leaving no trace of its presence.
tr:  Bu birim geceleyin varlığına dair bir iz bırakmadan gizlenebilir.

en:  This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.
tr:  Bu birim köylerde gizlenebilir (sualtı köyleri hariç) ve köyün yanına gelene kadar düşmanları tarafından farkedilmez.

en:  This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
tr:  Bu birim derin suda yüzeyden hava almaya ihtiyaç duymadan ve görünmeksizin hareket edebilir.

en:  This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a living unit.
tr:  Yaşayan bir birimi öldürdüğünde bu birimin toplam yaşam enerjisine 1 puan eklenir.

en:  Whenever its berserk attack is used, this unit continues to push the attack until either it or its enemy lies dead.
tr:  Bir çılgın saldırının her kullanılışında, birimin kendisi ya da düşmanı ölene kadar saldırı devam ettirilir.

en:  If there is an enemy of the target on the opposite side of the target while attacking it, this unit may backstab, inflicting double damage by creeping around behind that enemy.
tr:  Bu saldırı, hedef birimin saldırı yönüne göre tam arkasında düşmanı varsa saldırgan birimin iki kat hasar vermesine sebep olur.

en:  Foes who lose their life to the plague will rise again in unlife, unless they are standing on a village.
tr:  Vebaya maruz kalarak hayatlarını kaybeden düşmanlar bir köyde bulunmadıkları takdirde yürüyen cesede dönüşürler.

en:  This unit is able to slow its enemies, halving their movement speed and attack damage until they end a turn.
tr:  Bu birim düşmanlarını yavaşlatabilir, hızları ve saldırı güçleri bir el boyunca yarıya düşer.

en:  The ability to turn the living to stone makes this unit extremely dangerous.
tr:  Bu birimin yaşayanları taşa çevirmesi onu çok tehlikeli yapar.

en:  This unit’s marksmanship gives it a high chance of hitting targeted enemies, but only on the attack.
tr:  Bu birimin nişancılığı düşmanına isabet şansını sadece saldırı sırasında arttırır.

en:  The swarming attacks of this unit become less deadly whenever its members are wounded.
tr:  Bu birimin kaynaşma saldırıları birim yara aldıkça daha az ölümcül olur.

en:  Using a charging attack doubles both damage dealt and received; this does not affect defensive retaliation.
tr:  Yükleme saldırısının kullanılması verilen ve alınan hasarı ikiye katlar; ancak savunmada aynı tepkimeye yol açmaz.

en:  During battle, this unit can drain life from victims to renew its own health.
tr:  Savaş sırasında bu birim kurbanlarının yaşam enerjisini emerek kendi yaşamını yeniler.

en:  The length of this unit’s weapon allows it to strike first in melee, even in defense.
tr:  Bu birimin silahının uzunluğu savunmada dahi olsa yakın saldırıda ilk vuruşu yapmasını sağlar.

en:  The victims of this unit’s poison will continually take damage until they can be cured in town or by a unit which cures.
tr:  Bu birimin zehrinin kurbanları bir köyde veya bir ilaç veren tarafından iyileştirilene kadar sürekli olarak zehirden hasar görecektir.

note: [trait]: id=loyal
en: loyal
tr: sadık

note: [trait]: id=loyal
en: female^loyal
tr: sadık

note: [trait]: id=loyal
en: Zero upkeep
tr: Masrafsız

note: [trait]: id=undead
en: undead
tr: yarı ölü

note: [trait]: id=undead
en: female^undead
tr: yarı ölü

note: [trait]: id=elemental [trait]: id=mechanical [trait]: id=undead
en: Immune to drain, poison, and plague
tr: Zehire, vebaya ve sömürüye bağışık

note: [trait]: id=mechanical
en: mechanical
tr: mekanik

note: [trait]: id=mechanical
en: female^mechanical
tr: mekanik

note: [trait]: id=strong
en: strong
tr: güçlü

note: [trait]: id=strong
en: female^strong
tr: güçlü

note: [trait]: id=dextrous
en: dextrous
tr: becerikli

note: [trait]: id=dextrous
en: female^dextrous
tr: hamarat

note: [trait]: id=quick
en: quick
tr: hızlı

note: [trait]: id=quick
en: female^quick
tr: atik

note: [trait]: id=intelligent
en: intelligent
tr: zeki

note: [trait]: id=intelligent
en: female^intelligent
tr: akıllı

note: [trait]: id=resilient
en: resilient
tr: dayanıklı

note: [trait]: id=resilient
en: female^resilient
tr: dayanıklı

note: [trait]: id=healthy
en: healthy
tr: sağlıklı

note: [trait]: id=healthy
en: female^healthy
tr: sağlıklı

note: [trait]: id=fearless
en: fearless
tr: korkusuz

note: [trait]: id=fearless
en: female^fearless
tr: korkusuz

note: [trait]: id=fearless
en: Fights normally during unfavorable times of day/night
tr: Gündüz ve gecenin en berbat saatlerinden etkilenmeksizin normal olarak döğüşür

note: [trait]: id=weak
en: weak
tr: zayıf

note: [trait]: id=weak
en: female^weak
tr: zayıf

note: [trait]: id=slow
en: slow
tr: yavaşlatır

note: [trait]: id=slow
en: female^slow
tr: yavaşlatır

note: [trait]: id=dim
en: dim
tr: karartır

note: [trait]: id=dim
en: female^dim
tr: karartır

note: [race]: id=bats
en: race^Bat
tr: Yarasa

note: [race]: id=bats
en: race+female^Bat
tr: Yarasa-dişi

note: [race]: id=bats
en: race^Bats
tr: Yarasalar

note: [race]: id=drake
en: race^Drake
tr: Ejderha

note: [race]: id=drake
en: race+female^Drake
tr: Ejderha-Dişi

note: [race]: id=drake
en: race^Drakes
tr: Ejderhalar

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarf
tr: Cüce

note: [race]: id=dwarf
en: race+female^Dwarf
tr: Cüce-Dişi

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarves
tr: Cüceler

note: [race]: id=dwarf
en: The dwarves are a race famed for their miners, blacksmiths, merchants and warriors. Considered as the third oldest race on the great continent after the elves and trolls, their early history is shrouded in mystery. Legends tell of a time long forgotten when their people began emerging from their underground world through caves. Nothing is known about their life prior to their arrival, or their reasons for entering the surface world, but they have been an integral part of the history of the continent since. Soon after their emergence from the underground, the dwarves entered into conflict with the original inhabitants of the land, the elves. The original reason for their dispute has been lost to history, but the two races have since fought three long wars, interrupted by a few decades of peace. During these wars the dwarves could not dislodge the elves from the deep forests in the south, but managed to consolidate their position in hills and the mountains in the north of the continent, known now as the Northlands. Since then they have constructed fantastic fortifications and settlements deep within the mountains and crags of their territory.
    
    Possibly due to their isolation, the dwarves are generally distrustful or hostile towards most other races, particularly the elves. The single exception to this temperament is towards humans. This could be traced back to the era of Haldric I and the arrival of humans and orcs to the continent. At this point the dwarves began allowing some humans, mostly dissidents and outlaws from the Kingdom of Wesnoth, to settle in certain areas of the Northlands. Their motivation was unsurprising. The plight of these individuals reminded the dwarves of their early history of persecution, eliciting a sense of solidarity. The dwarves also had much to gain in forming a bond with these outcasts. They would settle in areas where dwarves disliked living themselves; plains, forests, and swamps, freeing them from defending these areas.
    
    Dwarves are of small stature by human measure, but they are by no means fragile. Their warriors, tough and powerful are both feared and respected throughout the continent for their prowess in battle. In addition, dwarves are known for their calculating intellects and superb craftsmanship. Dwarven smiths are renowned for their deadly weapons and heavy armor. These accouterments are unrivaled in quality, possibly only matched by those produced by drake armorers. Their intelligence and natural inquisitiveness has also made them the most technically advanced race on the continent. One of their most famous, and feared, discoveries was a mysterious powder that produces an immense explosion when exposed to fire or sparks. Certain dwarf warriors use this powder to hurl small objects at tremendous speeds. Given their technological inclinations, many dwarves tend to distrust magic users. However some practice a form of magic based on the engraving of runes. Called runesmiths, they use these carvings to enchant items in order to augment certain aspects of their natures.
tr: Cüceler, madencilik, demircilik, tüccarlık ve savaşçılıklarıyla ünlü bir ırktır. Elfler ve trollerden sonra kıtada bilinen en eski ırk onlardır. Kıtaya nerden nasıl geldikleri ve neden yeraltına yerleştikleri bilinmemektedir. Anlatılan destanlara bakılırsa mağaralardan oluşan bir yeraltı dünyasından gelmişlerdir. Cüceler yeraltından çıktıklarında ilk olarak bulundukları bölgenin doğal sakinleri olan elflerle çatışmışlardır. Neden savaştıklarına dair tarihte bir kayda raslanmamakla birlikte iki ırk 10-20 yıllık aralarla üç uzun savaş geçirmişlerdir. Bu savaşlar sırasında cüceler elfleri ormanın derinliklerinden çıkaramasalar da dağlardaki yerlerini pekiştirmeyi başarmışlardır.
    
    Cüceler insan ölçülerine göre küçük olsalar da güçsüz bir ırk değildirler. Sert, güçlü, korkusuz savaşçılardır. Bunun yanında iyi bilimcilerdir ve yetenekli zennaatçılardır. Cüceler kendi yaptıkları güçlü silahları ve dayanıklı zırhları kullanırlar.

note: [race]: id=elf
en: race^Elf
tr: Elf

note: [race]: id=elf
en: race+female^Elf
tr: Elf-Dişi

note: [race]: id=elf
en: race^Elves
tr: Elfler

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblin
tr: Goblin

note: [race]: id=goblin
en: race+female^Goblin
tr: Goblin-Dişi

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblins
tr: Goblinler

note: [race]: id=gryphon, description=
en: race^Gryphon
tr: Grifin

note: [race]: id=gryphon, description=
en: race+female^Gryphon
tr: Grifin-Dişi

note: [race]: id=gryphon, description=
en: race^Gryphons
tr: Grifinler

note: [race]: id=human
en: race^Human
tr: İnsan

note: [race]: id=human
en: race+female^Human
tr: İnsan-Dişi

note: [race]: id=human
en: race^Humans
tr: İnsanlar

note: [race]: id=lizard, description=
en: race^Saurian
tr: Sürüngen

note: [race]: id=lizard, description=
en: race+female^Saurian
tr: Sürüngen-Dişi

note: [race]: id=lizard, description=
en: race^Saurians
tr: Sürüngenler

note: [race]: id=mechanical
en: race^Mechanical
tr: Mekanik

note: [race]: id=mechanical
en: race+plural^Mechanical
tr: Mekanik

note: [race]: id=merman
en: race^Merman
tr: Su Adamı

note: [race]: id=merman
en: race^Mermaid
tr: Deniz Kızı

note: [race]: id=merman
en: race^Mermen
tr: Su İnsanları

note: [race]: id=monster
en: race^Monster
tr: Yaratık

note: [race]: id=monster
en: race^Monsters
tr: Yaratıklar

note: [race]: id=naga
en: race^Naga
tr: Naga

note: [race]: id=naga
en: race^Nagas
tr: Nagalar

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogre
tr: Tepegöz

note: [race]: id=ogre
en: race+female^Ogre
tr: Tepegöz-Dişi

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogres
tr: Tepegözler

note: [race]: id=orc
en: race^Orc
tr: Ork

note: [race]: id=orc
en: race+female^Orc
tr: Ork-Dişi

note: [race]: id=orc
en: race^Orcs
tr: Orklar

note: [race]: id=orc
en: In appearance, orcs are half men and half beasts. They are taller, sturdier and stronger than humans. They are warlike, savage, and cruel by nature. Their blood is darker and thicker than that of normal humans and they have little care for personal hygiene or their personal appearance. Although Orcs are violent even among themselves creatures, they are pack-oriented; an orc never travels long or lives alone in groups smaller than half a dozen.
    
    <header>text='Society'</header>
    Almost every orc are a member of a tribe or a clan. Relations between neighboring tribes are usually violent, except in cases of a mutual enemy threatens their existence or prospects of great plunder override mutual animosity. Occasionally, a single strong chieftain may emerge to lead multiple tribes from time to time, usually through intimidation of followers. An orc tribe in times of peace tends to focus almost solely on strengthening itself in preparation for the next armed conflict. Orcs are known to possess a crude system of writing — usually in blood — although it’s most commonly used to trade insults or threats among tribal leaders.
    
    Orc societies are based on little else but strength; might makes right, and a leader leads and survives only as long as no one manages to wrest the title from him. A constant struggle for power simmers among potential tribal chiefs. An orcish leader rarely lives more than a handful of years to enjoy his absolute authority before being killed for his position — although history knows some notable exceptions. Orcs hold no particular honor code and while indisputable raw strength is usually the preferred method of displaying power, assassination, poisoning and backstabbing are completely viable means to further one’s own goals.
    
    Orcs mostly live in rural areas, often in foothills or mountainous regions, sometimes in caves. They grow no crops nor keep livestock, but are competent hunters as a result of their physical stature and brutality. Due to their large numbers they are capable of hunting an area virtually clean of anything larger than rodents in relatively short period of time. Due to this and their unstable leadership, orcish tribes tend to lead a semi-nomadic lifestyle, never settling in one region for too long. The larger tribes may establish themselves firmly in an area for years or even decades and build large encampments almost resembling cities, but even these are easily dismantled and abandoned if there is a need to relocate the horde.
    
    The oldest known orcs have been around 50 to 60 years of age, but very few individuals ever live to see over two or three decades before meeting their end either in war or by the hand of one of their kin. The oldest orcs are often shamans, which are perhaps the only ones most of their kind sees as being trustworthy and neutral. The origins of this custom are unknown, as the shamans do not directly contribute much to orcish societies but only act as advisors — not something orcs tend to otherwise tolerate. Shamans are in many ways the opposite of most other orcs: they are often physically withered and frail in comparison and lack skill in battle. Despite their reliance on raw strength, not nearly all orcs are destined to grow to possess any. Many orcs are born smaller and weaker than the rest, and already almost as newborns are put in their place by their stronger siblings. The stronger ones will routinely grab most of the food and thus grow stronger still, while their weaker siblings do not. Many of these individuals tend to specialize in other skills, like archery or assassination.
tr: Görünüşte orklar yarı insan yarı hayvandır. İnsanlardan daha uzun ve daha güçlüdürler. Acımasız, barbar ve savaşçı bir ırktır. Normal insanlara göre daha kaba saba ve daha cesurdurlar. Bir düzineden küçük gruplar halinde yaşarlar ve çoğunlukla kendi aralarında döğüştüklerinden pek uzun yolculuklara çıkamazlar.
    
    <header>text='Toplum'</header>
    Hemen her ork bir çetenin veya bir kabilenin üyesidir. Komşu kabileler arasında ortak bir düşmanlarının olmaması durumunda genellikle yağmadan aldıkları pay nedeniyle bir düşmanlık ilişkisi vardır. Nadiren bir şefin etrafında birleşip barış içinde yaşadıkları olur. Kabile liderleri arasında ticaret ve hakaret amacıyla kullanılan az gelişmiş (genellikle kanla yazılan) bir yazı sistemine sahip oldukları bilinmektedir.
    
    Orcs çoğunlukla kırsal alanlarda, dağ eteklerinde, tepelerde veya genellikle dağlık bölgelerde bulunan mağaralarda yaşarlar. Hayvan ve bitki yetiştirmekle uğraşmazlar. Fakat usta avcılardır. Bulundukları bölgedeki doğal hayatı avlanarak kısa sürede yokederler. Bu sebeple ve tutarsız liderler ve yarı göçebe yaşam tarzı nedeniyle bir yerde uzun süre kalamazlar, sürekli yer değiştirirler.
    
    Nadiren 50-60 yıl yaşadıkları olur. Genelde savaşlarda öldüklerinden ortalama ömürleri 30 yıldır.

note: [race]: id=troll
en: race^Troll
tr: Trol

note: [race]: id=troll
en: race+female^Troll
tr: Trol-Dişi

note: [race]: id=troll
en: race^Trolls
tr: Troller

note: [race]: id=troll
en: Trolls are ancient creatures, one of the oldest known races known to inhabit the Great Continent. They are large, slow, simple-minded, and live extremely long lives inside deep caves or atop high mountains. The most unique characteristic of trolls is an internal vitality that sustains and heals them from within. As a result they live very different lives from almost any known creature. Trolls have few real needs: they require little food or water, and thus they have little incentive to pursue much besides protection from those who are hostile towards them. This in turn means they rarely have to worry about anything and can spend much of their time sleeping or in contemplation. Trolls have a curious affinity with nature. They do not relate with living things like elves do, but instead with earth and stone. They are also somewhat curious of their surroundings and many younger whelps even enjoy traveling and seeing the world. As trolls grow older they tend to become increasingly passive, gradually losing interest in their environment and spending more of their time sleeping in a quiet, familiar corner of their home cave. This is until they finally pass away as their bodies themselves slowly turn into lifeless statues of stone.
    
    Trolls are seen by many as being little more than yet another race of savage monsters. This common misconception is in part perpetuated by orcs to persuade trolls to join their armies. Because they are rather simple and do not understand the ways of other races or sometimes can even tell them apart, it is usually easy for an orcish band to convince a group of trolls that by joining them they get to exact revenge on those that have before hunted them. These new recruits are then directed to attack whoever the orcs themselves are currently in conflict with, whether previously a foe of the trolls or not, accumulating even more enemies for the misled trolls. The most common enemy of trolls are dwarves, and the animosity between these two races is ancient.
    
    <header>text='Geography'</header>
    Trolls have inhabited the mountains of the Great Continent longer than the dwarves who migrated there. Trolls are a common sight on the mountain ranges north and east of Wesnoth, and wherever Orcish hordes travel.
tr: Troller büyük kıtada yaşayan en eski ırklardan biri olarak bilinir. Oldukça iri, basit düşünen ve yüksek dağların tepelerinde veya mağaraların derinliklerinde yaşayan oldukça uzun ömürlü yaratıklardır. Torllerin en belirgin özelliği kendiliğinden tedavi olabilmeleridir. Sonuç olarak bilinen yaratıklardan çok farklı bir yaşamları vardır. Troller çok az şeye ihtiyaç duyarlar: Az bir yiyecek veya su. Yani hiçbir şeyden endişe etmeden büyük zamanlarını uyuyarak geçirirler. Trollerde de biraz merak vardır. Ama elflerin yaptığı gibi yaşayan şeylere ilgi duymazlar. Sadece taş toprakla ilgilenirler. Çevreleriyle çok az ilgilidirler, yavru trollerin bazen dünyayı gezip görme istekleri olur. Yıllar geçtikçe çevrelerine ilgilerini giderek yitirirler ve zamanlarının çoğunu mağaralarının sevdikleri bir köşesinde uyuyarak geçirirler. Bu durum hareketsizlikten zamanla taşa dönüşmelerine kadar böylece sürer gider.
    
    Trollere diğer vahşi ırklara nazaran biraz daha fazla rastlanır. Bu yaygın yanlış kanı orkların trolleri kendi yanlarında savaşmaya ikna etmeleri yüzünden ortaya çıkmıştır. Trollerin en bilinen düşmanı cücelerdir. Bu iki ırk arasındaki husumetin ne kadar eskilere dayandığı bilinmemektedir.
    
    <header>text='Coğrafya'</header>
    Troller cücelerin gelmesinden çok önce de büyük kıtanın dağlarında yaşıyorlardı. Troller genelde ork ordularının gezindiği Wesnoth'un doğusundaki ve kuzeyindeki dağlarda yaşarlar.

note: [race]: id=undead
en: race^Undead
tr: Yarı ölü

note: [race]: id=undead
en: race+female^Undead
tr: Yarı ölü

note: [race]: id=undead
en: race+plural^Undead
tr: Yarı ölüler

note: [race]: id=wolf, description=
en: race^Wolf
tr: Kurt

note: [race]: id=wolf, description=
en: race^Wolves
tr: Kurtlar

note: [race]: id=wose
en: race^Wose
tr: Ağaç

note: [race]: id=wose
en: race^Woses
tr: Ağaçlar

en: Help
tr: Yardım

en: <header>text='Units having this special attack'</header>
tr: <header>text='Bu özel saldırıya sahip birimler'</header>

en: <header>text='Units having this ability'</header>
tr: <header>text='Bu yeteneğe sahip birimler'</header>

en: Era:
tr: Çağ:

en: level
tr: seviye

en: Advances from:
tr: Şundan terfi eder:

en: Advances to:
tr: Şuna terfi eder:

en: race^Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Race:
tr: Irk:

en: Abilities:
tr: Yetenekler:

en: Ability Upgrades:
tr: Yetenek Güncellemeleri:

en: HP:
tr: YP:

en: Moves:
tr: Hareket:

en: Cost:
tr: Bedel:

en: Alignment:
tr: Hizalama:

en: Required XP:
tr: Gerekli TP:

en: unit help^Attacks
tr: Saldırılar

en: unit help^Name
tr: İsim

en: Type
tr: Tür

en: Strikes
tr: Vuruşlar

en: Range
tr: Menzil

en: Special
tr: Özel

en: Resistances
tr: Dirençler

en: Attack Type
tr: Saldırı Türü

en: Resistance
tr: Direnç

en: Terrain Modifiers
tr: Arazi Ayarı

en: Terrain
tr: Arazi

en: Defense
tr: Savunma

en: Movement Cost
tr: Hareket Bedeli

en: <header>text='Units of this race'</header>
tr: <header>text='Bu ırkın birimleri'</header>

en:  < Back
tr:  < Geri

en: Forward >
tr: İleri >

en: Reference to unknown topic:
tr: Bilinmeyen bir konuya bağlantı:

en: corrupted original file
tr: özgün dosya bozuk

en: Close
tr: Kapat

en: The Battle for Wesnoth Help
tr: Wesnoth Savaşı Yardımı

en: Parse error when parsing help text:
tr: Yardım metni çözümlenirken ayrıştırma hatası:
