Battle for Wesnoth 0.9.5+CVS - en to da translation catalogue (215 entries)

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water
en: Shallow Water
da: Lavt vand

note: [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp
da: Sump

note: [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=leaf_litter [terrain_type]: id=savanna
en: Grassland
da: Græseng

note: [terrain_type]: id=cave_path [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=stone_path
en: Road
da: Vej

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
da: Is

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
da: Sne

note: [terrain_type]: id=oasis
en: Oasis
da: Oase

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
da: Murbrok

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
da: Krater

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
da: Landbrugsjord

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Great Tree
da: Det Store Træ

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow [terrain_type]: id=forest [terrain_type]: id=mixed_forest_fall [terrain_type]: id=mixed_forest_summer [terrain_type]: id=mixe
en: Forest
da: Skov

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
da: Regnskov

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
da: Savanne

note: [terrain_type]: id=hills [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=snow_hills
en: Hills
da: Bakker

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
da: Klitter

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
da: Snebakker

note: [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=clouddesert [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=mountains [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Mountains
da: Bjerge

note: [terrain_type]: id=cave [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave
da: Hule

note: [terrain_type]: id=fungus_beam [terrain_type]: id=fungus_grove
en: Mushroom Grove
da: Champignonskov

note: [terrain_type]: id=rocky_cave
en: Rockbound Cave
da: Stenhule

note: [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
da: Kløft

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
da: Lavakløft

note: [terrain_type]: id=off_map [terrain_type]: id=off_map2 [terrain_type]: id=void
en: Void
da: Tomrum

note: [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=city_village [terrain_type]: id=city_village_ruin [terrain_type]: id=city_village_wno [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=drake_village [terrain_type]: id=dwarven_village [terrain_type]: id=elv
en: Village
da: Landsby

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Encampment
da: Lejr

note: [terrain_type]: id=castle [terrain_type]: id=castle_overlay [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=sand_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Castle
da: Borg

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle
en: Dwarven Castle
da: Dværgeborg

note: [terrain_type]: id=desert_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=keep_overlay [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Keep
da: Tårn

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud
en: Shroud
da: Sløring

note: [terrain_type]: id=fog
en: Fog
da: Tåge

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel [button]: id=click_dismiss [button]: id=close_window [button]: id=ok
en: Close
da: Luk

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help [button]: id=show_help
en: Help
da: Hjælp

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: Cancel
da: Annuller

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
da: Fjern

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=save
en: OK
da: O.k.

note: [label]
en: Generate Random Map
da: Lav tilfældig kort

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: New Map
da: Nyt kort

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Width:
da: Bredde:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Height:
da: Højde:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
da: Skift størrelse på kort

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Folder
da: Ny mappe

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit [grid]
en: Quit
da: Afslut

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
da: Ja

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
da: Nej

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Load Game
da: Indlæs spil

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
da: Gem spil

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=quit_game
en: Quit Game
da: Afslut spil

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [grid]
en: Preferences
da: Indstillinger

note: [grid]
en: Change the language
da: Skift sprog

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Create Unit (Debug!)
da: Opret enhed (Debug!)

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
da: Fejl

en: File:
da: Fil:

en: Delete File
da: Slet fil

en: Deletion of the file failed.
da: Sletning af filen mislykkedes.

en: Creation of the directory failed.
da: Oprettelse af katalog mislykkedes.

en: No server has been defined.
da: Ingen server er defineret.

en: player
da: spiller

en: Accelerated speed
da: Accelereret hastighed

en: Skip AI moves
da: Vis ikke computerens ryk

en: Show grid
da: Vis net

en: Do not show lobby joins
da: Vis ikke Lobby-sammenkædninger

en: Show lobby joins of friends only
da: Vis kun Lobby-sammenkædninger for venner

en: Show all lobby joins
da: Vis alle Lobby-sammenkædninger

en: Sort lobby list
da: Sorter Lobby-listen

en: Iconize lobby list
da: Vis Lobby-listen med ikoner

en: Friends List
da: Venneliste

en: Multiplayer Options
da: Flerspiller indstillinger

en: Add As Friend
da: Tilføj som ven

en: Add As Ignore
da: Tilføj under ignorer

en: Show floating labels
da: Vis flydende mærkater

en: Turn dialog
da: Rundedialog

en: Turn bell
da: Rundeklokke

en: Show team colors
da: Vis holdfarver

en: Show haloing effects
da: Vis glorieeffekt

en: Change Resolution
da: Vælg opløsning

en: Theme
da: Tema

en: Hotkeys
da: Tastaturgenveje

en: Sound effects
da: Lydeffekter

en: Music
da: Musik

en: Chat timestamping
da: Snakke tidsstempling

en: sound^Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: sound^Standard Options
da: Standardindstillinger

en: User interface sounds
da: Brugergrænseflade lydsæt

en: Custom
da: Tilpasset

en: Apply
da: Anvende

en: Show unit idle animations
da: Vis enhedens ledig-animationer

en: Scroll speed:
da: Panoreringshastighed:

en: Sample rate (Hz):
da: Sampel niveau (Hz):

en: Frequency:
da: Frekvens:

en: Sound effects on/off
da: Lydeffekter til/fra

en: Change the sound effects volume
da: Skift lydeffekters styrke

en: Music on/off
da: Musik til/fra

en: Change the music volume
da: Indstil lydstyrke

en: Change the bell volume
da: Indstil klokkens lydstyrke

en: Turn menu and button sounds on/off
da: Sæt menu- og tastelyde til/fra

en: Change the sound volume for button clicks, etc.
da: Ændre lydstyrken for tastetryk, etcetera

en: Change the sample rate
da: Indstil sampelniveauet

en: User defined sample rate
da: Brugerdefineret sampelniveau

en: Change the buffer size
da: Indstil bufferstørrelsen

en: Buffer size:
da: Bufferstørrelse:

en: Change the speed of scrolling around the map
da: Skift hastighed for panorering på kortet

en: Set the amount of chat lines shown
da: Indstil antallet af snakkelinjer der vises

en: Add a timestamp to chat messages
da: Tilføj et tidsstempel på snakkebeskeder

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
da: Vælg om spillet skal afvikles i fuld skærm eller i et vindue

en: Make units move and fight faster
da: Få enheder til at bevæge sig, og kæmpe hurtigere

en: Units move and fight speed
da: Enhedernes bevægelses- og kampfart

en: Set the frequency of unit idle animations
da: Enhedens frekvens for ledig-animationer

en: Set maximum number of automatic saves to be retained
da: Maksimalt antal automatiske gemte spil der opbevares

en: Do not animate AI units moving
da: Animér ikke computerenhedernes bevægelse

en: Overlay a grid onto the map
da: Vis et net over kortet

en: Sort the player list in the lobby by player groups
da: Sorter spillerlisten i lobbyen via spillergrupper

en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
da: Vis ikke beskeder vedrørende spillere der tilslutter sig flerspillerlobbyen

en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
da: Vis beskeder vedrørende venner der tilslutter sig flerspillerlobbyen

en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
da: Vis beskeder vedrørende alle spillere som tilslutter sig flerspillerlobbyen

en: View and edit your friends and ignores list
da: Hvis og rediger dine venne- og ignorerlister

en: Back to the multiplayer options
da: Tilbage til flerspillerindstillinger

en: Remove this username from your list
da: Fjern dette brugernavn fra din liste

en: Insert a username
da: Sæt et brugernavn ind

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
da: Vis en tekst over en enhed for at angive hvor meget skade den har taget

en: Change the resolution the game runs at
da: Skift opløsningen spillet afvikles i

en: Change the theme the game runs with
da: Skift temaet spillet afvikles i

en: Display a dialog at the beginning of your turn
da: Vis en dialog i starten af din runde

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
da: Ring en klokke i starten af din runde

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
da: Vis en farvet cirkel omkring hver enhed for at angive hvilken side den er på

en: Use graphical special effects (may be slower)
da: Brug grafiske specialeffekter (kan være langsommere)

en: View and configure keyboard shortcuts
da: Vis og indstil tastaturgenveje

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Maximum auto-saves:
da: Maks automatiske gemte spil:

en: infinite
da: uendelig

en: Chat lines:
da: Snakkelinjer:

en: Invalid username
da: Ugyldig brugernavn

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: (empty list)
da: (tom liste)

en: Prefs section^General
da: Generelt

en: Prefs section^Display
da: Skærm

en: Prefs section^Sound
da: Lyd

en: Prefs section^Multiplayer
da: Flerspiller

en: Advanced section^Advanced
da: Avanceret

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
da: Ingen kendte temaer. Prøv at ændre inde fra et eksisterende spil.

en: Map Generator
da: Kortgenerator

en: Players:
da: Spillere:

en: Number of hills:
da: Antal bakker:

en: Max hill size:
da: Max. størrelse på bakker:

en: Villages:
da: Landsbyer:

en: Castle size:
da: Borgstørrelse:

en: Landform:
da: Landskabsform:

en: /1000 tiles
da: /1000 felter

en: Coastal
da: Kyst

en: Inland
da: Indland

en: Island
da: Ø

en: Next Unit
da: Næste enhed

en: Previous Unit
da: Forrige enhed

en: Hold Position
da: Fasthold position

en: End Unit Turn
da: Afslut enhedens runde

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gentag

en: Zoom In
da: Forstør

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Default Zoom
da: Standard zoom

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Accelerated
da: Accelereret

en: Unit Description
da: Enhedsbeskrivelse

en: Rename Unit
da: Omdøb enhed

en: Save Replay
da: Gem spilresume

en: Save Map
da: Gem kort

en: Recruit
da: Rekrutter

en: Repeat Recruit
da: Gentag rekruttering

en: Recall
da: Tilbagekald

en: End Turn
da: Afslut runde

en: Toggle Grid
da: Slå net til/fra

en: Mute
da: Stille

en: Speak
da: Tal

en: Scenario Objectives
da: Scenarie-mål

en: Unit List
da: Enhedsliste

en: Statistics
da: Statistik

en: Set Team Label
da: Sæt holdmærkat

en: Set Label
da: Sæt mærkat

en: Clear Labels
da: Slet mærkat

en: Show Enemy Moves
da: Vis fjendetræk

en: Best Possible Enemy Moves
da: Fjendernes bedst mulige træk

en: Next Turn
da: Næste runde

en: Next Side
da: Næste side

en: Full Map
da: Helt kort

en: Each Team
da: Hver hold

en: Team 1
da: Hold 1

en: Skip Animation
da: Undlad animation

en: Load Map
da: Indlæs kort

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Select All
da: Vælg alt

en: Rotate Selection
da: Roter det markerede

en: Fill Selection
da: Udfyld det markerede

en: Refresh Image Cache
da: Opfrisk billed-cache

en: Delay Shroud Updates
da: Udskyd sløringsopdateringer

en: Update Shroud Now
da: Opdater sløring

en: Continue Move
da: Fortsæt bevægelse

en: Find Label or Unit
da: Find mærkat eller enhed

en: Speak to Ally
da: Tal til allierede

en: Speak to All
da: Tal til alle

en: View Chat Log
da: Vis snakke-log

en: Enter User Command
da: Indtast brugerkomando

en: Clear Messages
da: Ryd beskeder

en: Hotkey Settings
da: Genvejsindstillinger

en: Action
da: Aktion

en: Binding
da: Sammenfæstning

en: The maximum text width is less than 1.
da: Den maksimale tekstbredde er mindre end 1.

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
da: Videomode kunne ikke ændres. Din window-manager skal sættes til 16 bits per pixel for at afvikle spillet i et vindue. Din skærm skal understøtte 1024x768x16 for at køre spillet i fuld skærm.

en: There are no alternative video modes available
da: Der er ingen alternative videomodes tilgængelige

en: Choose Resolution
da: Vælg opløsning

en: A terrain with a string with more than 4 characters has been found, the affected terrain is :
da: Et terræn med en streng på mere end 4 karakterer er fundet, det drejer sig om :

en: When reporting the bug please include the following error message :
da: Når du fejlmelder så inkluder venligst den følgende fejlbesked :

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
da: I afsnit '[$section|]' hvor '$primary_key| = $primary_value' den krævede nøgle '$key|' ikke er indstillet.

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
da: I afsnit '[$section|]' hvor den krævede nøgle '$key|' ikke er instillet.
