Battle for Wesnoth 0.8.5-CVS - en to el translation catalogue (436 entries)

note: [terrain_type]: id=deep_water [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Deep Water
el: Βαθιά Νερά

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
el: Γκρίζα Βαθιά Νερά

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
el: Μεσαία Βαθιά Νερά

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
el: Τροπικά Βαθιά Νερά

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water
en: Shallow Water
el: Αβαθή Νερά

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
el: Γκρίζα Αβαθή Νερά

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
el: Μεσαία Αβαθή Νερά

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
el: Τροπικά Ρηχά Νερά

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
el: Διάβαση

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=reef [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Coastal Reef
el: Παράκτιος Ύφαλος

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
el: Γκρίζος Παράκτιος Ύφαλος

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
el: Τροπικός Παράκτιος Ύφαλος

note: [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp
el: Βάλτος

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
el: Λασπώδες Έλος

note: [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=leaf_litter [terrain_type]: id=savanna
en: Grassland
el: Λιβάδι

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
el: Πράσινο Λιβάδι

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
el: Ημίξηρο Λιβάδι

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
el: Ξερόχορτα

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
el: Πεσμένα Φύλλα

note: [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
el: Χώμα

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
el: Σκούρο Χώμα

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
el: Χώμα

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
el: Ξηρό Χώμα

note: [terrain_type]: id=cave_path [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=stone_path
en: Road
el: Δρόμος

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
el: Λιθόστρωτο

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
el: Γκρίζο Λιθόστρωτο

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
el: Πάγος

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
el: Χιόνι

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
el: Έρημος

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
el: Άμμος Ερήμου

note: [terrain_type]: id=sand [terrain_type]: id=sand_beach
en: Sand
el: Άμμος

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
el: Παραλιακή Άμμος

note: [terrain_type]: id=oasis
en: Oasis
el: Όαση

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
el: Κρατήρας

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
el: Καλλιέργεια

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
el: Πέτρες

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
el: Μικρά μανιτάρια

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
el: Καλλιέργεια μανιταριών

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
el: Φυτά Ερήμου

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
el: Φυτά Ερήμου

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
el: Ανεμόμυλος

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
el: Φωτιά

note: [terrain_type]: id=fence
en: Fence
el: Φράχτης

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Great Tree
el: Μέγα Δέντρο

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
el: Νεκρό Μέγα Δέντρο

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow [terrain_type]: id=forest [terrain_type]: id=mixed_forest_fall [terrain_type]: id=mixed_forest_summer [terrain_type]: id=mixe
en: Forest
el: Δάσος

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
el: Τροπικό Δάσος

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
el: Δάσος της Βροχής

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
el: Δάσος με Φοίνικες

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
el: Πυκνό Δάσος με Φοίνικες

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
el: Σαβάννα

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
el: Δάσος με Πεύκα

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
el: Χιονισμένο Δάσος με Πεύκα

note: [terrain_type]: id=hills [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=snow_hills
en: Hills
el: Λόφοι

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
el: Ξηροί Λόφοι

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
el: Χιονισμένοι Λόφοι

note: [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=clouddesert [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=mountains [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Mountains
el: Βουνά

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Dry Mountains
el: Ξηρά Βουνά

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
el: Χιονισμένα Βουνά

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
el: Ακτίνα φωτός

note: [terrain_type]: id=cave [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave
el: Σπηλιά

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
el: Πάτωμα Σπηλιάς

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
el: Μονοπάτι Σπηλιάς

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
el: Ράγες Ορυχείου

note: [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
el: Γκρεμός

note: [terrain_type]: id=lava
en: Lava
el: Λάβα

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
el: Ηφαίστειο

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Stone Wall
el: Πέτρινο Τοίχωμα

note: [terrain_type]: id=off_map [terrain_type]: id=off_map2 [terrain_type]: id=void
en: Void
el: Χάσμα

note: [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=city_village [terrain_type]: id=city_village_ruin [terrain_type]: id=city_village_wno [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=drake_village [terrain_type]: id=dwarven_village [terrain_type]: id=elv
en: Village
el: Χωριό

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
el: Χωριό των Ορκ

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
el: Χωριό των Ξωτικών

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
el: Εξοχικό

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
el: Χιονισμένο Εξοχικό

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
el: Ερειπωμένο Εξοχικό

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
el: Πόλη των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
el: Χωριό με Ανεμόμυλους

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
el: Χιονισμένη Πόλη των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
el: Ερειπωμένη Πόλη των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
el: Καλύβα

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
el: Χιονισμένη Καλύβα

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Encampment
el: Στρατόπεδο

note: [terrain_type]: id=castle [terrain_type]: id=castle_overlay [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=sand_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Castle
el: Κάστρο

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
el: Κάστρο των Ορκ

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
el: Χιονισμένο Κάστρο των Ορκ

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
el: Κάστρο των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
el: Χιονισμένο Κάστρο των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin
en: Ruined Castle
el: Ερειπωμένο Κάστρο

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
el: Ερειπωμένο Κάστρο των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
el: Βυθισμένα ερείπια των Ανθρώπων

note: [terrain_type]: id=desert_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=keep_overlay [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Keep
el: Πύργος

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2 [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=hangingbridge [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2 
en: Bridge
el: Γέφυρα

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
el: Ξύλινη Γέφυρα

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud
en: Shroud
el: Καλυμμένος Χάρτης

note: [terrain_type]: id=fog
en: Fog
el: Ομίχλη

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
el: Παγωμένο

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
el: Αδιάβατο

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
el: Απάτητο

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel [button]: id=click_dismiss [button]: id=close_window [button]: id=ok
en: Close
el: Κλείσιμο

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
el: Θα συνδεθείτε σε κάποιον εξυπηρετητή προκειμένου να λάβετε πρόσθετα.

note: [label]
en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
el: Αφαίρεση προσθέτων

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help [button]: id=show_help
en: Help
el: Βοήθεια

note: [button]: id=ok
en: Connect
el: Σύνδεση

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: [label]
en: Type:
el: Τύπος:

note: [label]
en: Status:
el: Κατάσταση:

note: [label]
en: Version:
el: Έκδοση:

note: [label]
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: [label]
en: Author:
el: Συγγραφέας:

note: [label]
en: Downloads:
el: Λήψεις:

note: [label]
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: [scroll_label]: id=description
en: No description available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή

note: [label]
en: Dependencies:
el: Εξαρτήσεις:

note: [scroll_label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
el: Καμία

note: [label]
en: Translations:
el: Μεταφράσεις:

note: [scroll_label]: id=translations
en: translations^None
el: Καμία

note: [row]
en: addons_of_type^Campaigns
el: Εκστρατείες

note: [row]
en: addons_of_type^Scenarios
el: Αποστολές

note: [row]
en: addons_of_type^Other
el: Άλλες

note: [row]
en: addons_of_type^Unknown
el: Άγνωστες

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
el: Επιλέξτε τα πρόσθετα που θέλετε να αφαιρεθούν.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: [label]
en: Play a Campaign
el: Παίξτε μια εκστρατεία

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=save
en: OK
el: Εντάξει

note: [label]: id=title
en: Difficulty
el: Δυσκολία

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty level:
el: Επιλέξτε επίπεδο δυσκολίας:

note: [label]
en: Chat Log
el: Ιστορικό Συζήτησης

note: [label]
en: Page:
el: Σελίδα:

note: [slider]: id=page_number
en: Last
el: Τελευταίο

note: [button]: id=previous_page [button]: id=previous_tip [button]: id=previous_tod
en: Previous
el: Προηγούμενο

note: [button]: id=next_page [button]: id=next_tip [button]: id=next_tod
en: Next
el: Επόμενο

note: [label]
en: Filter:
el: Φίλτρο:

note: [label]
en: Name:
el: Όνομα:

note: [label]
en: ID:
el: Ταυτότητα:

note: [button]: id=image_button
en: Image
el: Εικόνα

note: [button]: id=mask_button
en: Mask
el: Μάσκα

note: [button]: id=sound_button
en: Sound
el: Ήχος

note: [label]
en: Green:
el: Πράσινο:

note: [label]
en: Blue:
el: Μπλε:

note: [label]: id=lblTitle
en: Manage Data
el: Διαχείριση δεδομένων

note: [label]: id=lblChoose
en: Choose the game to load
el: Επιλέξτε το παιχνίδι για φόρτωση

note: [label]: id=lblFilter
en: Filter
el: Φίλτρο

note: [label]: id=filename [label]: id=name
en: Name
el: Όνομα

note: [label]: id=date
en: Date
el: Ημερομηνία

note: [button]: id=clear
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: [button]: id=restore
en: Restore
el: Επαναφορά

note: [button]: id=backup
en: Backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας

note: [label]: id=title
en: Place Label
el: Τοποθέτηση ετικέτας

note: [label]
en: Label:
el: Ετικέτα:

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
el: Ομίχλη πολέμου

note: [label]
en: Generate Random Map
el: Παραγωγή τυχαίου χάρτη

note: [button]: id=next_generator
en: Next Generator
el: Επόμενη γεννήτρια

note: [button]: id=settings
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

note: [button]: id=ok
en: Generate
el: Παραγωγή

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: New Map
el: Νέος Χάρτης

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Width:
el: Πλάτος:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Height:
el: Ύψος:

note: [button]: id=ok
en: Create
el: Δημιουργία

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
el: Αλλαγή Μεγέθους Χάρτη

note: [label]
en: New width:
el: Νέο πλάτος:

note: [label]
en: Old width:
el: Προηγούμενο Πλάτος:

note: [label]
en: New height:
el: Νέο Ύψος:

note: [label]
en: Old height:
el: Προηγούμενο Ύψος:

note: [button]: id=ok
en: Resize
el: Αλλαγή Μεγέθους

note: [label]: id=title
en: Choose Player
el: Επιλογή Παίκτη

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Folder
el: Νέος Φάκελος

note: [label]
en: Welcome
el: Καλωσορίσατε

note: [label]: id=state
en: state
el: κατάσταση

note: [label]
en: Call stack
el: Στοίβα Εκτέλεσης

note: [label]
en: Actions
el: Ενέργειες

note: [button]: id=stepout
en: Step out
el: Έξοδος

note: [button]: id=continue
en: Continue
el: Συνέχεια

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit [grid]
en: Quit
el: Έξοδος

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
el: Διαγραφή αποθήκευσης

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το παιχνίδι;

note: [toggle_button]: id=do_not_show_again [toggle_button]: id=dont_ask_again
en: Do not show again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
el: Ναι

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
el: Όχι

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Load Game
el: Φόρτωση Παιχνιδιού

note: [button]: id=delete
en: Delete
el: Διαγραφή

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
el: Αλλαγή δυσκολίας

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
el: Εμφάνιση επανάληψης

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
el: Ακύρωση διαταγών

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
el: Αποθήκευση Παιχνιδιού

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
el: Αγνόηση όλων

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=quit_game
en: Quit Game
el: Έξοδος από το παιχνίδι

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
el: Αντικατάσταση;

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
el: Η αποθήκευση υπάρχει ήδη. Θέλετε να την αντικαταστήσετε;

note: [label]: id=typename [label]: id=unit_type
en: Type
el: Τύπος

note: [label]: id=name
en: Items
el: Αντικείμενα

note: [label]
en: Contents
el: Περιεχόμενα

note: [grid] [label]
en: Language
el: Γλώσσα

note: [label]
en: Choose your preferred language:
el: Επιλέξτε την γλώσσα της προτίμησης σας:

note: [row]
en: Games
el: Παιχνίδια

note: [row] [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use map settings
el: Χρήση ρυθμίσεων χάρτη

note: [row]
en: Unknown era
el: Άγνωστη εποχή

note: [row]
en: Gold per village
el: Χρυσάφι ανά χωριό

note: [label] [row]
en: Experience modifier
el: Συντελεστής εμπειρίας

note: [row]
en: Time limit
el: Χρονικό όριο

note: [button]: id=join_global [row]
en: Join
el: Συμμετοχή

note: [button]: id=observe_global [row]
en: Observe
el: Θέαση

note: [label]
en: Sort players:
el: Ταξινόμηση παικτών:

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_name
en: Alphabetically
el: Αλφαβητικά

note: [definition]
en: Selected game
el: Επιλεγμένο παιχνίδι

note: [definition]
en: Current room
el: Τρέχον δωμάτιο

note: [definition]
en: Other games
el: Άλλα παιχνίδια

note: [label]: id=room
en: Rooms
el: Δωμάτια

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends
en: Friends
el: Φίλοι

note: [button]: id=ok [button]: id=send_message
en: Send
el: Αποστολή

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [grid]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: [button]: id=refresh
en: Refresh
el: Ανανέωση

note: [button]: id=create [label]
en: Create Game
el: Δημιουργία Παιχνιδιού

note: [toggle_button]: id=skip_replay
en: Quick replay
el: Γρήγορη επανάληψη

note: [label]
en: Player Info —
el: Πληροφορίες παίκτη —

note: [button]: id=add_to_friends
en: Add to Friends
el: Προσθήκη στους Φίλους

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
el: Αφαίρεση από τη Λίστα

note: [label]: id=side_title
en: Side
el: Πλευρά

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

note: [label]
en: Message:
el: Μήνυμα:

note: [button]: id=add_friend
en: Add as Friend
el: Προσθήκη φίλου

note: [label]
en: Reason:
el: Αιτιολογία:

note: [label]
en: Time:
el: Ώρα:

note: [button]: id=status
en: Status
el: Κατάσταση

note: [button]: id=list
en: View List
el: Εμφάνιση λίστας

note: [label] [text_box]: id=game_name
en: Name of game:
el: Όνομα παιχνιδιού:

note: [label]: id=map_players
en: Players:
el: Παίκτες:

note: [label]: id=map_size
en: Map size:
el: Μέγεθος χάρτη:

note: [label]
en: Era:
el: Εποχή:

note: [button]: id=era
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: [button]: id=password [label]: id=title
en: Set Password
el: Κωδικός

note: [label]
en: Map to play:
el: Χάρτης παιχνιδιού:

note: [label]
en: Number of turns
el: Αριθμός γύρων

note: [slider]: id=turn_count
en: Unlimited
el: Απεριόριστος

note: [label]
en: Village gold
el: Χρυσάφι χωριού

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random start time
el: Τυχαία ώρα έναρξης

note: [label]
en: Choose Modifications
el: Επιλογή αλλαγών

note: [label]
en: Password:
el: Κωδικός:

note: [label]
en: Login
el: Είσοδος

note: [label]
en: Login:
el: Είσοδος:

note: [button]: id=password_reminder
en: Password Reminder
el: Υπενθύμιση κωδικού

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid] [label]
en: Multiplayer
el: Δικτυακό Παιχνίδι

note: [column]
en: Join Official Server
el: Σύνδεση στον επίσημο εξυπηρετητή

note: [column]
en: Join a different server
el: Σύνδεση σε κάποιον άλλο εξυπηρετητή

note: [label]: id=address
en: Address
el: Διεύθυνση

note: [button]: id=ok
en: Select
el: Επιλογή

note: [label]
en: Choose Theme
el: Επιλογή θέματος

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
el: Προβολή της βοήθειας της μάχης για το Γουέσνοθ

note: [button]: id=previous_tip
en: Show previous tip of the day
el: Προβολή της προηγούμενης συμβουλής της ημέρας

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
el: Προβολή της επόμενης συμβουλής της ημέρας

note: [grid]
en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
el: Εκκίνηση της εκμάθησης για να εξοικειωθείτε με το παιχνίδι

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid]
en: Tutorial
el: Εκμάθηση

note: [grid]
en: Campaign
el: Εκστρατεία

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
el: Εκκίνηση μίας νέας εκστρατείας για έναν παίκτη

note: [grid]
en: Load
el: Φόρτωση

note: [grid]
en: Load a saved game
el: Φόρτωση ενός αποθηκευμένου παιχνιδιού

note: [grid]
en: Add-ons
el: Πρόσθετα

note: [grid]
en: Map Editor
el: Επεξεργαστής χαρτών

note: [grid]
en: Start the map editor
el: Εκκίνηση του επεξεργαστή χαρτών

note: [grid]
en: Change the language
el: Αλλάξτε τη γλώσσα

note: [grid]
en: Configure the game’s settings
el: Διαμόρφωση των ρυθμίσεων του παιχνιδιού

note: [grid]
en: Credits
el: Ευχαριστίες

note: [grid]
en: View the credits
el: Εμφάνιση ευχαριστιών

note: [grid]
en: Quit the game
el: Έξοδος από το παιχνίδι

note: [button]: id=ok
en: Attack
el: Επίθεση

note: [label]
en: Attack enemy
el: Επίθεση σε εχθρό

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Create Unit (Debug!)
el: Δημιουργία Μονάδας (Αποσφαλμάτωση!)

note: [label]
en: Gender:
el: Φύλο:

note: [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
el: Αρσενικό

note: [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
el: Θηλυκό

note: [label]: id=race
en: Race
el: Φυλή

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
el: Σφάλμα

en: File:
el: Αρχείο:

en: Delete File
el: Διαγραφή Αρχείου

en: Deletion of the file failed.
el: Η διαγραφή του αρχείου απέτυχε.

en: No server has been defined.
el: Δεν έχει καθοριστεί κάποιος εξυπηρετητής

en: player
el: παίκτης

en: Full screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Accelerated speed
el: Αυξημένη ταχύτητα

en: Skip AI moves
el: Παράλειψη των κινήσεων του υπολογιστή

en: Show grid
el: Εμφάνιση πλέγματος

en: Friends List
el: Λίστα Φίλων

en: Multiplayer Options
el: Επιλογές Δικτυακού παιχνιδιού

en: Add As Friend
el: Προσθήκη Φίλου

en: Show floating labels
el: Εμφάνιση ετικετών

en: Turn dialog
el: Προειδοποίηση νέου γύρου

en: Turn bell
el: Ήχος νέου γύρου

en: Show team colors
el: Εμφάνιση χρωμάτων ομάδων

en: Show haloing effects
el: Εμφάνιση ειδικών εφέ

en: Change Resolution
el: Αλλαγή Ανάλυσης

en: Theme
el: Θέμα

en: Hotkeys
el: Συντομεύσεις

en: Sound effects
el: Εφέ Ήχου

en: Music
el: Μουσική

en: sound^Advanced Options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: sound^Standard Options
el: Κοινές Επιλογές

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Volume:
el: Ένταση:

en: Scroll speed:
el: Ταχύτητα κύλισης:

en: Sample rate (Hz):
el: Ρυθμός δειγματοληψίας (Hz):

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

en: Sound effects on/off
el: Ηχητικά εφέ ενεργά/ανενεργά

en: Change the sound effects volume
el: Αλλαγή έντασης ηχητικών εφέ

en: Music on/off
el: Μουσική ενεργά/ανενεργά

en: Change the music volume
el: Αλλαγή έντασης μουσικής

en: Change the speed of scrolling around the map
el: Αλλαγή της ταχύτητας κύλισης στο παιχνίδι

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
el: Επιλογή εκτέλεσης παιχνιδιού σε πλήρη οθόνη ή σε παράθυρο

en: Make units move and fight faster
el: Οι μονάδες κινούνται και πολεμάνε γρηγορότερα

en: Do not animate AI units moving
el: Η μετακίνηση των μονάδων του υπολογιστή δεν είναι πλέον ορατή

en: Overlay a grid onto the map
el: Επικάλυψη ενός πλέγματος πάνω στο χάρτη

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
el: Εμφάνιση ζημιάς πάνω από τη μονάδα που χτυπήθηκε

en: Change the resolution the game runs at
el: Αλλαγή της ανάλυσης του παιχνιδιού

en: Display a dialog at the beginning of your turn
el: Εμφάνιση κειμένου στην αρχή κάθε γύρου

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
el: Αναπαραγωγή ενός ήχου κουδουνιού στην αρχή κάθε γύρου

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
el: Εμφάνιση έγχρωμου κύκλου στη βάση κάθε μονάδας ως ένδειξη της ομάδας στην οποία ανήκει

en: Use graphical special effects (may be slower)
el: Χρήση οπτικών εφέ (πιθανή καθυστέρηση)

en: View and configure keyboard shortcuts
el: Εμφάνιση και τροποποίηση συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Maximum auto-saves:
el: Μέγιστος αριθμός αυτόματων αποθηκεύσεων:

en: infinite
el: άπειρος

en: yes
el: ναι

en: no
el: όχι

en: friend
el: φίλος

en: (empty list)
el: (κενή λίστα)

en: Prefs section^General
el: Γενικές

en: Prefs section^Display
el: Απεικόνισης

en: Prefs section^Sound
el: Ήχου

en: Prefs section^Multiplayer
el: Δικτυακού Παιχνιδιού

en: Advanced section^Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Map Generator
el: Γεννήτρια χάρτη

en: Players:
el: Παίκτες:

en: Number of hills:
el: Αριθμός λόφων:

en: Villages:
el: Χωριά:

en: Show labels
el: Εμφάνιση ετικετών

en: /1000 tiles
el: /1000 εξάγωνα

en: Coastal
el: Παράκτια

en: Inland
el: Ηπειρωτικά

en: Island
el: Νησί

en: #(Invalid)
el: #(Μη έγκυρο)

en: Campaign: $campaign_name
el: Εκστρατεία: $campaign_name

en: Test scenario
el: Δοκιμαστική αποστολή

en: Replay
el: Επανάληψη

en: Turn
el: Γύρος

en: Scenario start
el: Αρχή αποστολής

en: Difficulty:
el: Δυσκολία:

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Password Required
el: Απαιτείτε κωδικός

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Side $side
el: Πλευρά $side

en: Load Game...
el: Φόρτωση Παιχνιδιού...

en: Version
el: Έκδοση

en: Version
el: Έκδοση

en: Hold Position
el: Διατήρησε τη θέση

en: End Unit Turn
el: Τέλος γύρου για αυτή τη μονάδα

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Default Zoom
el: Προεπιλεγμένο Εστίαση

en: Toggle Full Screen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο

en: Map Screenshot
el: Στιγμιότυπο Χάρτη

en: Accelerated
el: Αυξημένη Ταχύτητα

en: Unit Description
el: Περιγραφή Μονάδας

en: Rename Unit
el: Μετονομασία Μονάδας

en: Delete Unit
el: Διαγραφή Μονάδας

en: Save Replay
el: Αποθήκευση Επανάληψης

en: Save Map
el: Αποθήκευση Χάρτη

en: Recruit
el: Στρατολόγηση

en: Repeat Recruit
el: Επανάληψη Στρατολόγησης

en: Recall
el: Ανάκληση

en: End Turn
el: Τέλος Γύρου

en: Toggle Grid
el: Εναλλαγή Πλέγματος

en: Mouse Scrolling
el: Κύλιση Ποντικιού

en: Mute
el: Σίγαση

en: Speak
el: Ομιλία

en: Scenario Objectives
el: Στόχοι Αποστολής

en: Unit List
el: Λίστα Μονάδων

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Quit Editor
el: Έξοδος από τον επεξεργαστή

en: Set Team Label
el: Ορισμός Ετικέτας Ομάδας

en: Set Label
el: Ορισμός Ετικέτας

en: Clear Labels
el: Καθαρισμός Ετικέτας

en: Show Enemy Moves
el: Εμφάνιση Κινήσεων Εχθρού

en: Best Possible Enemy Moves
el: Καλύτερες Δυνατές Κινήσεις Εχθρού

en: Play Replay
el: Αναπαραγωγή Επανάληψης

en: Reset Replay
el: Επαναφορά Επανάληψης

en: Stop Replay
el: Διακοπή επανάληψης

en: Next Turn
el: Επόμενος Γύρος

en: Next Side
el: Επόμενη Πλευρά

en: Full Map
el: Πλήρης χάρτης

en: Each Team
el: Κάθε Ομάδα

en: Skip Animation
el: Παράλειψη των εφέ κίνησης

en: Quit to Desktop
el: Έξοδος

en: Close Map
el: Κλείσιμο χάρτη

en: Switch Map
el: Αλλαγή χάρτη

en: Partial Undo
el: Μερική Επαναφορά

en: Load Map
el: Φόρτωση Χάρτη

en: Save Map As
el: Αποθήκευση Χάρτη ως

en: Save All Maps
el: Αποθήκευση όλων των Χαρτών

en: Next Tool
el: Επόμενο Εργαλείο

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Fill Selection
el: Επιλογή γεμίσματος

en: Generate Map
el: Παραγωγή Χάρτη

en: Refresh Image Cache
el: Ανανέωσε τό cache της εικόνας

en: Delay Shroud Updates
el: Καθυστέρηση ανανέωσης καλυμμένου χάρτη

en: Update Shroud Now
el: Ανανέωση καλυμμένου χάρτη

en: Continue Move
el: Συνεχίστε την κίνηση

en: Find Label or Unit
el: Ευρεση Ετικέτας ή Μονάδας

en: Speak to Ally
el: Μιλήστε σε σύμμαχο

en: Speak to All
el: Μιλήστε σε όλους

en: View Chat Log
el: Δείτε Ιστορικό Συζητήσεως

en: Enter User Command
el: Εισαγάγετε εντολή χρήστη

en: Next Tip of the Day
el: Επόμενη συμβουλή της ημέρας

en: Previous Tip of the Day
el: Προηγούμενη συμβουλή της ημέρας

en: Start Tutorial
el: Εκκίνηση εκμάθησης

en: Start Campaign
el: Εκκίνηση εκστρατείας

en: Start Multiplayer Game
el: Εκκίνηση δικτυακού παιχνιδιού

en: Manage Add-ons
el: Διαχείριση Επεκτάσεων

en: Start Editor
el: Εκκίνηση του Επεξεργαστή

en: Show Credits
el: Εμφάνιση Ευχαριστιών

en: Show Helptip
el: Εμφάνιση Συμβουλής

en: Hotkey Settings
el: Ρυθμίσεις Συντομεύσεων

en: Defaults
el: Προκαθορισμένα

en: Prefs section^Game
el: Παιχνιδιού

en: Prefs section^Editor
el: Επεξεργαστή

en: Add Hotkey
el: Προσθήκη Συντόμευσης

en: Clear Hotkey
el: Καθαρισμός Συντόμευσης

en: Action
el: Ενέργεια

en: Binding
el: Συνδέσεις

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
el: Η αλλαγή της ανάλυσης δεν ήταν δυνατή. Ο διαχειριστής παραθύρων πρέπει να ρυθμιστεί στα 16 bit ανά pixel για τρέξει το παιχνίδι σε παράθυρο. Η οθόνη σας πρέπει να υποστηρίζει 1024x768x16 για να τρέξει το παιχνίδι σε ολόκληρη την οθόνη.

en: There are no alternative video modes available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες εναλλακτικές αναλύσεις

en: Choose Resolution
el: Επιλέξτε Ανάλυση
