Wesnoth1.12 - en to ja_JP translation catalogue (963 entries)

note: [terrain_type]: id=deep_water [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Deep Water
ja_JP: 深水

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
ja_JP: 灰色の深水

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
ja_JP: 普通の深水

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
ja_JP: 熱帯の深水

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water
en: Shallow Water
ja_JP: 浅瀬

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
ja_JP: 灰色の浅瀬

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
ja_JP: 普通の浅瀬

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
ja_JP: 熱帯の浅瀬

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
ja_JP: 川瀬

note: [terrain_type]: id=ford
en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
ja_JP: 川が極端に浅い場合、陸上のユニットでさえも楽に渡ることができます。さらに、水中に適応した生物ならばその機動力をフルに発揮することができます。ゲームプレイに関して言えば、川の浅瀬は草原としても、浅瀬としても扱われます。ユニットはそのどちらかのうちより高い方の防御力・移動力を得ることになります。

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=reef [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Coastal Reef
ja_JP: 岩礁

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
ja_JP: 灰色の岩礁

note: [terrain_type]: id=medium_reef
en: Medium Coastal Reef
ja_JP: 普通の岩礁

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
ja_JP: 熱帯の岩礁

note: [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp
ja_JP: 沼地

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp Water Reed
ja_JP: 葦の沼地

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
ja_JP: 泥沼

note: [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=leaf_litter [terrain_type]: id=savanna
en: Grassland
ja_JP: 草原

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
ja_JP: 緑の草原

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
ja_JP: 乾燥気味の草原

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
ja_JP: 乾いた草原

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
ja_JP: 落ち葉

note: [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
ja_JP: 荒地

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
ja_JP: 黒っぽい荒地

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
ja_JP: 普通の荒地

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
ja_JP: 乾いた荒地

note: [terrain_type]: id=cave_path [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=stone_path
en: Road
ja_JP: 道

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
ja_JP: 普通の石畳

note: [terrain_type]: id=road
en: <italic>text='Roads'</italic> are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, roads behave as flat terrain.
ja_JP: <italic>text='道'</italic>は、その上を通った多くの旅人によって土が踏み固められた通路です。ゲームプレイに関して言えば、道は平地として扱われます。

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
ja_JP: 綺麗な石畳

note: [terrain_type]: id=stone_path
en: Overgrown Cobbles
ja_JP: 蓊鬱な石畳

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
ja_JP: 氷

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
ja_JP: 雪原

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
ja_JP: 砂漠

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
ja_JP: 砂漠の砂地

note: [terrain_type]: id=desert
en: <italic>text='Deserts'</italic> have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst='terrain_sand' text='sand'</ref>.
ja_JP: <italic>text='砂漠'</italic>は砂場やビーチとはいくらか異なる成分で構成されています。しかしながら、ゲームプレイにおけるそれらの扱いは全く同じです。<ref>dst='terrain_sand' text='砂地'</ref>を参照して下さい。

note: [terrain_type]: id=sand [terrain_type]: id=sand_beach
en: Sand
ja_JP: 砂地

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
ja_JP: 砂浜

note: [terrain_type]: id=sand [terrain_type]: id=sand_beach
en: The instability of <italic>text='sand'</italic> makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the reptilian races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in sand.
ja_JP: <italic>text='砂地'</italic>は不安定なために、多くのユニットは移動が困難になります。それとは対象的に、足が大きいものや蛇のような体を持つ爬虫類の種族たちは砂地を楽に移動することができます。
    
    砂地においては、多くのユニットの回避率は20〜40%となります。

note: [terrain_type]: id=oasis
en: Oasis
ja_JP: オアシス

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
ja_JP: 瓦礫

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
ja_JP: クレーター

note: [terrain_type]: id=flowers_mixed
en: Mixed Flowers
ja_JP: 花々

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
ja_JP: 農地

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
ja_JP: 石

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
ja_JP: 小さなキノコ

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
ja_JP: キノコ畑

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
ja_JP: 砂漠の植物

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
ja_JP: 骨の無い砂漠の植物

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
ja_JP: 風車

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
ja_JP: キャンプファイア

note: [terrain_type]: id=fence
en: Fence
ja_JP: 柵

note: [terrain_type]: id=sand_drifts
en: Stones with Sand Drifts
ja_JP: 漂砂と砂

note: [terrain_type]: id=water-lilies
en: Water Lilies
ja_JP: 睡蓮

note: [terrain_type]: id=water-lilies-flower
en: Flowering Water Lilies
ja_JP: 花咲く睡蓮

note: [terrain_type]: id=detritus_trash
en: Trash
ja_JP: ゴミ

note: [terrain_type]: id=detritus_bones
en: Remains
ja_JP: 残骸

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Great Tree
ja_JP: 大木

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
ja_JP: 枯れた大木

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow [terrain_type]: id=forest [terrain_type]: id=mixed_forest_fall [terrain_type]: id=mixed_forest_summer [terrain_type]: id=mixe
en: Forest
ja_JP: 森

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
ja_JP: 熱帯林

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
ja_JP: 熱帯雨林

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
ja_JP: ヤシ林

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
ja_JP: ヤシの密林

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
ja_JP: サバンナ

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
ja_JP: 松林

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
ja_JP: 雪の松林

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer
en: Summer Deciduous Forest
ja_JP: 夏の落葉樹林

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall
en: Fall Deciduous Forest
ja_JP: 秋の落葉樹林

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter
en: Winter Deciduous Forest
ja_JP: 冬の落葉樹林

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow
en: Snowy Deciduous Forest
ja_JP: 雪の落葉樹林

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_summer
en: Summer Mixed Forest
ja_JP: 夏の混交林

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_fall
en: Fall Mixed Forest
ja_JP: 秋の混交林

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter
en: Winter Mixed Forest
ja_JP: 冬の混交林

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter_snow
en: Snowy Mixed Forest
ja_JP: 雪の混交林

note: [terrain_type]: id=hills [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=snow_hills
en: Hills
ja_JP: 丘

note: [terrain_type]: id=hills_regular
en: Regular Hills
ja_JP: 普通の丘

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
ja_JP: 乾いた丘

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
ja_JP: 砂丘

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
ja_JP: 雪の丘

note: [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=clouddesert [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=mountains [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Mountains
ja_JP: 山

note: [terrain_type]: id=regular_mountains
en: Regular Mountains
ja_JP: 普通の山

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Dry Mountains
ja_JP: 乾いた山

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
ja_JP: 雪山

note: [terrain_type]
en: Wooden Floor
ja_JP: 木の床

note: [terrain_type]
en: Basic Wooden Floor
ja_JP: 普通の木の床

note: [terrain_type]: id=lit
en: Lit
ja_JP: 光

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
ja_JP: 射し込む光

note: [terrain_type]: id=cave [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave
ja_JP: 洞窟

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
ja_JP: 洞窟の床

note: [terrain_type]: id=cave_earthy
en: Earthy Cave Floor
ja_JP: 土色の洞窟の床

note: [terrain_type]: id=flagstones_dark
en: Dark Flagstones
ja_JP: 黒っぽい敷石

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
ja_JP: 洞窟の道

note: [terrain_type]: id=fungus_beam [terrain_type]: id=fungus_grove
en: Mushroom Grove
ja_JP: キノコの森

note: [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Lit Mushroom Grove
ja_JP: 光さすキノコの森

note: [terrain_type]: id=rocky_cave
en: Rockbound Cave
ja_JP: 岩に囲まれた洞窟

note: [terrain_type]: id=rocky_cave
en: <italic>text='Rockbound cave'</italic> terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which reduces efficiency of most units, but shoulders defense. Dwarves and trolls, who are main settlers of caves, have a relatively easy time navigating this terrain. Dwarves, who by dint of their small size have the full advantage of navigation in such topography. Occasionally caves are <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='illuminated'</ref>
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in rockbound caves.
ja_JP: <italic>text='岩に囲まれた洞窟'</italic>は、風雨の働きによって岩石が侵食されて形作られました。でこぼこの地下洞窟に似ており、多くのユニットは能力を制限されますが、守備力は上がります。ドワーフとトロルは洞窟の住人であり、比較的楽にこの地形を移動することができます。その小さな体によって、ドワーフは機動力のアドバンテージを十分に得ることができます。時折、洞窟の中には<ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='照らされている場所'</ref>場所があります。
    
    多くのユニットは50%の防御となり、騎兵は40%に限られます。ドワーフは60%の防御を得ることができます。

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
ja_JP: 鉱山のレール

note: [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
ja_JP: 裂け目

note: [terrain_type]: id=canyon
en: Regular Chasm
ja_JP: 普通の裂け目

note: [terrain_type]: id=chasm_earthy
en: Earthy Chasm
ja_JP: 土色の裂け目

note: [terrain_type]: id=abyss
en: Ethereal Abyss
ja_JP: 神秘の裂け目

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
ja_JP: 溶岩の裂け目

note: [terrain_type]: id=lava
en: Lava
ja_JP: 溶岩

note: [terrain_type]: id=lava
en: The dangers inherent in trying to walk on <italic>text='lava'</italic> are fairly obvious. As far as movement is concerned, lava is equivalent to <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unwalkable'</ref> terrain, and can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
ja_JP: <italic>text='溶岩'</italic>を渡る際の危険性については明白でしょう。移動に関しては、溶岩は<ref>dst='terrain_unwalkable' text='歩行不能'</ref>地形として扱われ、飛行ユニットだけが通行することができます。また、溶解したマグマは周囲を照らします。これによって、秩序ユニットには攻撃ボーナスが与えられ、混沌ユニットの攻撃ボーナスは奪われるでしょう。

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
ja_JP: 火山

note: [terrain_type]: id=cloud
en: Regular Impassable Mountains
ja_JP: 普通の通れない山

note: [terrain_type]: id=clouddesert
en: Desert Impassable Mountains
ja_JP: 砂漠の通れない山

note: [terrain_type]: id=cloud_snow
en: Snowy Impassable Mountains
ja_JP: 雪の通れない山

note: [terrain_type]: id=cavewall [terrain_type]: id=cavewall_earthy [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn [terrain_type]: id=cavewall_hewn
en: Cave Wall
ja_JP: 洞窟の壁

note: [terrain_type]: id=cavewall
en: Natural Cave Wall
ja_JP: 自然な洞窟の壁

note: [terrain_type]: id=cavewall_hewn
en: Hewn Cave Wall
ja_JP: 荒削りな洞窟の壁

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy
en: Natural Earthy Cave Wall
ja_JP: 自然な土色の洞窟の壁

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn
en: Reinforced Earthy Cave Wall
ja_JP: 補強された土色の洞窟の壁

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Stone Wall
ja_JP: 石壁

note: [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Lit Stone Wall
ja_JP: 照らされた石壁

note: [terrain_type]: id=impassable_overlay
en: Impassable Overlay
ja_JP: 通行不能のオーバーレイ

note: [terrain_type]: id=unwalkable_overlay
en: Unwalkable Overlay
ja_JP: 歩行不能のオーバーレイ

note: [terrain_type]: id=off_map [terrain_type]: id=off_map2 [terrain_type]: id=void
en: Void
ja_JP: 空洞

note: [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=city_village [terrain_type]: id=city_village_ruin [terrain_type]: id=city_village_wno [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=drake_village [terrain_type]: id=dwarven_village [terrain_type]: id=elv
en: Village
ja_JP: 村

note: [terrain_type]: id=desert_village
en: Adobe Village
ja_JP: 煉瓦の村

note: [terrain_type]: id=desert_village_tent
en: Desert Tent Village
ja_JP: 砂漠のテントの村

note: [terrain_type]: id=camp_village
en: Tent Village
ja_JP: テントの村

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
ja_JP: オークの村

note: [terrain_type]: id=orcish_snow_village
en: Snowy Orcish Village
ja_JP: 雪のオークの村

note: [terrain_type]: id=elven_snow_village
en: Snowy Elven Village
ja_JP: 雪のエルフの村

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
ja_JP: エルフの村

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
ja_JP: コテージ

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
ja_JP: 雪のコテージ

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
ja_JP: 荒れ果てたコテージ

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
ja_JP: 人間の都市

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
ja_JP: 風車の村

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
ja_JP: 雪の人間の都市

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
ja_JP: 荒れ果てた人間の都市

note: [terrain_type]: id=hill_village
en: Hill Stone Village
ja_JP: 丘の石造りの村

note: [terrain_type]: id=snow-hill_village
en: Snowy Hill Stone Village
ja_JP: 雪の丘の石造りの村

note: [terrain_type]: id=hill_village_ruin
en: Ruined Hill Stone Village
ja_JP: 丘の石造りの廃村

note: [terrain_type]: id=tropical_forest_village
en: Tropical Village
ja_JP: 熱帯の村

note: [terrain_type]: id=drake_village
en: Drake Village
ja_JP: ドレークの村

note: [terrain_type]: id=underground_village
en: Cave Village
ja_JP: 洞窟の村

note: [terrain_type]: id=dwarven_village
en: Dwarven Village
ja_JP: ドワーフの村

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
ja_JP: 小屋

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
ja_JP: 雪の小屋

note: [terrain_type]: id=logcabin_village
en: Log Cabin
ja_JP: 丸太小屋

note: [terrain_type]: id=logcabin_snow_village
en: Snowy Log Cabin
ja_JP: 雪の丸太小屋

note: [terrain_type]: id=igloo
en: Igloo
ja_JP: イグルー

note: [terrain_type]: id=swamp_village
en: Swamp Village
ja_JP: 沼地の村

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: Merfolk Village
ja_JP: マーフォークの村

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: <italic>text='Submerged villages'</italic> are the homes of merfolk and nagas. While water-dwelling creatures are at home here, land-dwellers have a hard time navigating and defending these villages. However, like any village, the facilities are available to all creatures which allow units to tend to their wounds. Any unit stationed in a village can heal eight hitpoints each turn, or be cured of poison.
    
    Merfolk and nagas have 60% defense in submerged villages, whereas land based units usually have a low defense.
ja_JP: <italic>text='水没した村'</italic>はマーフォークの住居です。水棲生物にとっては住居となりますが、陸棲生物にとっては移動・防御が困難になるでしょう。しかし、他の村と同様に、全ての生物の傷を癒やす設備はあります。村に滞在しているユニットは毎ターン8回復するか、毒が治療されます。
    
    マーフォークとナーガはこの地形では60%の防御となりますが、陸棲のユニットは防御が低下します。

note: [terrain_type]: id=village_overlay
en: Village Overlay
ja_JP: 村のオーバーレイ

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Encampment
ja_JP: 野営地

note: [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Snowy Encampment
ja_JP: 雪の野営地

note: [terrain_type]: id=castle [terrain_type]: id=castle_overlay [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=sand_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Castle
ja_JP: 城

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
ja_JP: オークの城

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
ja_JP: 雪のオークの城

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
ja_JP: 人間の城

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
ja_JP: 雪の人間の城

note: [terrain_type]: id=elven_castle
en: Elven Castle
ja_JP: エルフの城

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle
en: Dwarven Castle
ja_JP: ドワーフの城

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin
en: Ruined Castle
ja_JP: 荒城

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
ja_JP: 人間の荒城

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
ja_JP: 水没した人間の荒城

note: [terrain_type]: id=swampruin
en: Swamp Human Ruin
ja_JP: 沼地の人間の荒城

note: [terrain_type]: id=sand_castle
en: Desert Castle
ja_JP: 砂漠の城

note: [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Desert Castle
ja_JP: 砂漠の荒城

note: [terrain_type]: id=encampment_keep [terrain_type]: id=encampment_keep_tall [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Encampment Keep
ja_JP: 野営地の主塔

note: [terrain_type]: id=encampment_keep_tall
en: Tall Encampment Keep
ja_JP: 野営地の高主塔

note: [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Snowy Encampment Keep
ja_JP: 雪の野営地の主塔

note: [terrain_type]: id=desert_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=keep_overlay [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Keep
ja_JP: 主塔

note: [terrain_type]: id=orcish_keep
en: Orcish Keep
ja_JP: オークの主塔

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Snowy Orcish Keep
ja_JP: 雪のオークの主塔

note: [terrain_type]: id=human_keep
en: Human Castle Keep
ja_JP: 人間の城の主塔

note: [terrain_type]: id=snow_keep
en: Snowy Human Castle Keep
ja_JP: 雪の人間の城の主塔

note: [terrain_type]: id=elven_keep
en: Elven Castle Keep
ja_JP: エルフの城の主塔

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep
en: Dwarven Castle Keep
ja_JP: ドワーフの城の主塔

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined [terrain_type]: id=ruined_keep [terrain_type]: id=sunken_keep [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Ruined Keep
ja_JP: 廃墟の主塔

note: [terrain_type]: id=ruined_keep
en: Ruined Human Castle Keep
ja_JP: 人間の荒城の主塔

note: [terrain_type]: id=sunken_keep
en: Sunken Human Castle Keep
ja_JP: 水没した人間の荒城の主塔

note: [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Swamp Human Castle Keep
ja_JP: 沼地の人間の荒城の主塔

note: [terrain_type]: id=desert_keep
en: Desert Keep
ja_JP: 砂漠の主塔

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Desert Keep
ja_JP: 砂漠の廃墟の主塔

note: [terrain_type]: id=castle_overlay
en: Castle Overlay
ja_JP: 城のオーバーレイ

note: [terrain_type]: id=keep_overlay
en: Keep Overlay
ja_JP: 主塔のオーバーレイ

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2 [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=hangingbridge [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2 
en: Bridge
ja_JP: 橋

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
ja_JP: 木の橋

note: [terrain_type]: id=bridge
en: To those capable of building one, the ability to lay a <italic>text='bridge'</italic> offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds — for gameplay purposes, it is treated either as grassland or the underlying water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
ja_JP: 自然の水路は気まぐれであり、浅瀬の喫水線は上がったり下がったりします。<italic>text='橋'</italic>はそのような川の性質から私達を解き放ってくれます。足の濡れないことは非常に重要であり、寒期においては言うまでもありません。
    
    陸または海を通る者にとって、橋は素晴らしい存在です。ゲームプレイに関して言えば、橋は草原としてもその下を通る水路としても扱われます。ユニットはそのどちらかの内より良い方の回避率と移動力のボーナスを得ることができます。なお、橋と言えど同じヘクス上に水中ユニットと陸上ユニットが存在することはできません。

note: [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2
en: Rotting Bridge
ja_JP: 朽ちた橋

note: [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2
en: Basic Stone Bridge
ja_JP: 普通の石橋

note: [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2
en: Cave Chasm Bridge
ja_JP: 洞窟の裂け目の橋

note: [terrain_type]: id=hangingbridge [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2
en: Hanging Bridge
ja_JP: つり橋

note: [terrain_type]: id=stonechasmbridge [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag1 [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag2
en: Stone Chasm Bridge
ja_JP: 裂け目の石橋

note: [terrain_type]: id=plankbridge [terrain_type]: id=plankbridgediag1 [terrain_type]: id=plankbridgediag2
en: Plank Bridge
ja_JP: 板橋

note: [terrain_type]: id=off_map
en: Off Map
ja_JP: オフマップ

note: [terrain_type]: id=off_map2
en: Experimental Fake Map Edge
ja_JP: 試験的な偽のマップ端

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud
en: Shroud
ja_JP: 幕

note: [terrain_type]: id=fog
en: Fog
ja_JP: 霧

note: [terrain_type]: id=fungus
en: Fungus
ja_JP: キノコ

note: [terrain_type]: id=fungus
en: <italic>text='Mushroom groves'</italic> are vast underground forests of giant mushrooms,
    which thrive in the damp darkness. Most units have trouble negotiating the spongy floor of smaller fungi, but they have plenty of cover behind the larger stalks. Mounted units, however, become completely mired and lack proper freedom of movement in combat. Undead units have a natural affinity for decay and function quite well in mushroom forests.
    
    Most units receive 50% to 60% defense in mushroom groves, whereas cavalry receive only 20%.
ja_JP: <italic>text='キノコの森'</italic>は巨大なキノコで構成された広大な地下の森であり、
    それらは湿った暗闇でも生き延びることができます。多くのユニットはふわふわしたキノコの床によって移動に問題が生じますが、その代わりに大きな茎に身を隠すこともできます。しかしながら、騎乗ユニットは完全にはまってしまい、戦闘においては移動の自由を失ってしまいます。アンデッドユニットはもとより腐敗を好んでおり、キノコの森で力を十分に発揮することができます。
    
    多くのユニットはこの地形では50〜60%の防御となり、騎乗ユニットの場合は20%となります。

note: [terrain_type]: id=cave
en: <italic>text='Cave'</italic> terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass.
    Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot. Occasionally caves are <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='illuminated'</ref>.
    
    Rare patches of the underground world are illuminated by light from the surface shining down into the gloomy darkness. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal <ref>dst='terrain_cave' text='cave terrains'</ref>.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in caves, whereas dwarves have 50%.
ja_JP: <italic>text='洞窟'</italic>地形はユニットが通行するのに十分なスペースを持つ地下の洞窟を示しています。
    多くのユニットはこの地形に不慣れであり、移動は遅くなり防御の妨げにもなります。洞窟を住処とするドワーフとトロルは、比較的楽に移動することができます。特にドワーフは他の種族とは異なり、その小さい体によって多数の障害物を避けて通ることができます。時折、洞窟は<ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='照らされている'</ref>ことがあります。
    
    地下世界のごく僅かな場所は地上から差し込む光によって照らされています。この場所では、秩序ユニットに攻撃ボーナスが与えられ、混沌ユニットからは逆に攻撃ボーナスが奪われます。他の性質については、通常の<ref>dst='terrain_cave' text='洞窟地形'</ref>と同じです。
    
    多くのユニットは20〜40%の防御となりますが、ドワーフは50%となります。

note: [terrain_type]: id=sand
en: Sands
ja_JP: 砂地

note: [terrain_type]: id=reef
en: <italic>text='Coastal reefs'</italic> are shallows formed by stone, coral and sand.
    This provides most land units with a more steady footing and defensive positions than wading in shallow water normally would and also grants most water-dwelling races an exceptionally high defense.
    
    Mermen and Naga both receive 70% defense on coastal reefs.
ja_JP: <italic>text='岩礁'</italic>は石やサンゴ、砂で形作られた浅瀬です。
    多くの陸上ユニットは通常の浅瀬よりはしっかりとした足場と防御姿勢を得ることができ、水中に適応した種族ならば高い防御を得ることができます。
    
    マーマンとナーガは70%の防御を得ます。

note: [terrain_type]: id=hills
en: <italic>text='Hills'</italic> represent any reasonably rough terrain,
    with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, trolls, and orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
ja_JP: <italic>text='丘'</italic>はでこぼこの地形を表しています。身を隠すのに十分な起伏があり、多くの軍隊は進行するのが困難となります。ドワーフとトロル、オークはこの地形に慣れており、移動力が落ちることはありません。騎兵はこの地形を進行するのが困難であり、防御におけるメリットも無効となってしまいます。
    
    殆どのユニットは50%の防御となり、騎兵は40%に限られます。ドワーフは60%の防御を楽しむことができるでしょう。

note: [terrain_type]: id=swamp_water
en: <italic>text='Swamps'</italic> represent any sort of wetlands.
    Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Mermen, naga, and saurians all generally enjoy 60%.
ja_JP: <italic>text='沼地'</italic>は湿地を意味しています。
    沼地ではほとんどの者が移動力を削がれ、防御力も制限されます。例外として、水中に適した体を持つ者たちは、その移動力と防御力をフルに発揮できます。湿地で暮らす生物たちも、この地形に適応し身を隠すことができます。
    
    ほとんどのユニットは30%の防御となりますが、マーマンとナーガ、トカゲ族は60%の防御を楽しむことができます。

note: [terrain_type]: id=shallow_water
en: <italic>text='Shallow water'</italic> represents any body of water deep enough to come up to roughly a man’s waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both naga and mermen enjoy 60%.
ja_JP: <italic>text='浅瀬'</italic>は人間の腰が浸かるほど深い水を表しています。ほとんどの者は動きが鈍くなり、攻撃を受けやすくなります。水はドワーフの頭近くまで達するため、彼らは非常に苦しむことになるでしょう。例外として、水中に適合した種族は十分な機動力を発揮し、防御ボーナスを得ることができるでしょう。
    
    ほとんどのユニットは20〜30%の防御となりますが、ナーガとマーマンは60%となります。

note: [terrain_type]: id=castle
en: <italic>text='Castles'</italic> are any sort of permanent fortification.
    Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and most units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
ja_JP: <italic>text='城'</italic>は要塞の類いを表してます。
    ほとんどのユニットは城の中では高い防御ボーナスを得ることができ、移動力をフルに発揮できます。つまり、城の中にいるユニットは強固なものとなります。しかし、すべての城壁のヘクスがユニットで埋められていなければ、敵が入り込むこともできます。城の防御ボーナスは中にいるもの全員に与えられます。
    
    ほとんどのユニットは60%の防御を得るでしょう。

note: [terrain_type]: id=mountains
en: <italic>text='Mountains'</italic> are steep enough that units often have to climb over obstacles to move.
    By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but they also severely impede any passage through them. Most cavalry simply cannot enter mountainous terrain; however, elvish cavalry is an exception to this, as are the goblin wolf riders. Both dwarves and trolls are native to mountainous terrain, and have a very easy time getting around.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas Dwarves enjoy 70%.
ja_JP: <italic>text='山'</italic> はユニットが移動するのが難しいほどの急勾配です。
    多くの兵には防御ボーナスが与えられますが、通路を通るのは非常に困難になります。多くの騎兵は山に立ち入ることすらできません。しかしながら、エルフの騎兵とゴブリンのウルフライダーたちは例外です。ドワーフとトロルのすみかでもあり、彼らは簡単に山を乗り越えることができます。
    
    ほとんどのユニットは60%の防御を得ることができ、ドワーフは70%にもなります。

note: [terrain_type]: id=deep_water
en: <italic>text='Deep water'</italic> represents any body of water deep enough to cover a man’s head.
    Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Mermen and naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
ja_JP: <italic>text='深水'</italic>は人間の頭を覆い隠すほどの深い水を表しています。
    ほとんどのユニットは深水に立ち入ることができませんが、飛行ユニットや泳ぎの達人ならば可能です。
    
    マーマンとナーガは50%の防御と、十分な移動力を発揮できます。

note: [terrain_type]: id=flat
en: Flat
ja_JP: 平地

note: [terrain_type]: id=flat
en: <italic>text='Grassland'</italic> represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild.
    Being open ground, grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
ja_JP: <italic>text='草原'</italic>は耕された畑や、放牧地、自然のままの土地などの開けた平地を表します。
    開けた大地のため、草原は簡単に横断することができますが、防御には向いていません。一般に、騎兵や開けた土地が得意な非常に機敏なユニットは草原で最高のパフォーマンスを発揮します。
    
    多くのユニットは30〜40%の防御を得ます。

note: [terrain_type]: id=forest
en: <italic>text='Forests'</italic> represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 30%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
ja_JP: <italic>text='Forests'</italic>は通行を妨げるほど深いやぶを持つ林地を表しています。森では多くの者の動きが鈍くなりますが、平地よりも良い防御力を得ることができます。しかし、騎兵は移動を阻害され、森の隠密性すらも無駄になります。ただし、エルフたちは例外です。移動力をフルに発揮できるだけではなく、高い防御ボーナスを得ることができます。ドワーフもまた例外であり、ほとんどスピードを落とさずに進める代わりに、森に不慣れなために防御ボーナスを得ることができません。
    
    ほとんどのユニットは50%の防御となりますが、騎兵は30%に限られます。一方、エルフは騎兵でさえも60〜70%の防御となります。ドワーフは一般的に30%となります。

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
ja_JP: 凍土

note: [terrain_type]: id=frozen
en: <italic>text='Frozen'</italic> terrain represents any flat area that is covered by snow or ice.
    Most units are slowed down on it, and have a harder time defending themselves. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
    
    Most units have 20 to 40% defense in frozen terrain.
ja_JP: <italic>text='凍土'</italic>地形は雪や氷で覆われた平らな場所を意味しています。
    多くのユニットは動きが鈍くなり、守備力も低下します。水中ユニットは、たとえ水中で呼吸できる者であっても、氷の下を泳ぐことはできません。
    
    ほとんどのユニットは20〜40%の防御を得ます。

note: [terrain_type]: id=village
en: <italic>text='Villages'</italic> represent any group of buildings, human or otherwise.
    Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
ja_JP: <italic>text='村'</italic>は人間などの建物の集落を表しています。
    騎兵を含むほとんど全てのユニットは村の間を簡単に移動でき、防御ボーナスを得ることができます。村にはユニットの傷を癒やす資源があり、毎ターン8HPを回復するか毒を治療する効果があります。
    
    ほとんどのユニットは50〜60%の防御となり、騎兵は40%となります。

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
ja_JP: 通行不能

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Obstacles that not even the most determined traveler may overcome include solid walls of stone and mountains so tall and steep that they are constantly wreathed in cloud. Even flying creatures cannot navigate the jagged peaks at such rarefied heights, and not even the fiercest troll can smash through thick walls of stone.
ja_JP: 非常に決意の固い旅行者でさえも超えられない障害物が存在しており、石の壁や雲が覆うほど高い山々などがまさにそうです。飛行生物でさえもギザギザの山の頂点には辿りつけず、最も激しいトロルでさえも厚い石の壁は破壊できません。

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
ja_JP: 歩行不能

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: <italic>text='Unwalkable terrain'</italic> covers any chasm or gorge which, as the name implies, cannot be crossed simply by walking. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying can cross this terrain.
ja_JP: <italic>text='歩行不能地形'</italic>は裂け目や峡谷など、その名の通り通行できない場所を示しています。裂け目とは渡るのに何日もかかる切り立った崖のことです。ゲームプレイに関して言えば、飛行できるユニットだけがこの地形を渡ることができます。

note: [terrain_type]: id=rails
en: Rails
ja_JP: レール

note: [terrain_type]: id=rails
en: <italic>text='Rails'</italic> are used to transport ore. By Dwarfs. Mostly.
ja_JP: <italic>text='レール'</italic>は交通に使われます。大抵の場合、ドワーフによって作られています。

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel [button]: id=click_dismiss [button]: id=close_window [button]: id=ok
en: Close
ja_JP: 閉じる

note: [column] [label]
en: Connect to Server
ja_JP: サーバーに接続

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
ja_JP: アドオンをダウンロードするためにサーバーに接続します。

note: [label]
en: Server:
ja_JP: サーバー:

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
ja_JP: アドオンの削除

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help [button]: id=show_help
en: Help
ja_JP: ヘルプ

note: [button]: id=ok
en: Connect
ja_JP: 接続

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

note: [label]
en: Type:
ja_JP: タイプ：

note: [label]
en: Status:
ja_JP: ステータス：

note: [label]
en: Version:
ja_JP: バージョン:

note: [label]
en: Size:
ja_JP: サイズ：

note: [label]
en: Author:
ja_JP: 作者：

note: [label]
en: Downloads:
ja_JP: ダウンロード：

note: [label]
en: date^Last updated:
ja_JP: 最終更新：

note: [label]
en: date^First uploaded:
ja_JP: 初アップロード：

note: [label]
en: Description:
ja_JP: 解説：

note: [scroll_label]: id=description
en: No description available.
ja_JP: 解説はありません。

note: [label]
en: Website:
ja_JP: ウェブサイト：

note: [label]: id=url_none
en: url^None
ja_JP: なし

note: [button]: id=url_copy
en: url^Copy
ja_JP: コピー

note: [button]: id=url_copy
en: Copy this URL to clipboard
ja_JP: URLをクリップボードにコピー

note: [button]: id=url_go
en: url^Go
ja_JP: アクセス

note: [button]: id=url_go
en: Visit this URL with a web browser
ja_JP: WebブラウザでこのURLにアクセスする

note: [label]
en: Dependencies:
ja_JP: 必要なもの：

note: [scroll_label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
ja_JP: なし

note: [label]
en: Translations:
ja_JP: 翻訳：

note: [scroll_label]: id=translations
en: translations^None
ja_JP: なし

note: [row]
en: addons_of_type^Campaigns
ja_JP: キャンペーン

note: [row]
en: addons_of_type^MP eras
ja_JP: MP 時代

note: [row]
en: addons_of_type^Scenarios
ja_JP: シナリオ

note: [row]
en: addons_of_type^MP factions
ja_JP: MP 党派

note: [row]
en: addons_of_type^SP/MP campaigns
ja_JP: SP/MP キャンペーン

note: [row]
en: addons_of_type^MP campaigns
ja_JP: MP キャンペーン

note: [row]
en: addons_of_type^Resources
ja_JP: リソース

note: [row]
en: addons_of_type^MP scenarios
ja_JP: MP シナリオ

note: [row]
en: addons_of_type^Other
ja_JP: その他

note: [row]
en: addons_of_type^MP map-packs
ja_JP: MP マップパック

note: [row]
en: addons_of_type^Unknown
ja_JP: 不明

note: [row]
en: addons_of_type^MP modifications
ja_JP: MP Mod

note: [label]
en: Options
ja_JP: オプション

note: [label]
en: Add-ons matching the following criteria will be displayed.
ja_JP: 以下の条件にマッチしたアドオンが表示されます。

note: [label]
en: Installation status:
ja_JP: インストール状況：

note: [label]
en: Add-on types:
ja_JP: アドオンの種類：

note: [button]: id=toggle_all_displayed_types
en: Toggle All
ja_JP: すべて反転

note: [label]
en: Add-ons will be sorted as follows when no column is selected:
ja_JP: 列が選択されていない場合、以下の条件でアドオンを並び替えます。

note: [row]
en: sort^By name
ja_JP: 名前

note: [row]
en: sort^By last updated
ja_JP: 更新日

note: [row]
en: sort^By first upload
ja_JP: 初アップロード日

note: [row]
en: sort^Ascending
ja_JP: 昇順

note: [row]
en: sort^Descending
ja_JP: 降順

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
ja_JP: 削除するアドオンを選んで下さい。

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
ja_JP: 削除

note: [label]
en: Play a Campaign
ja_JP: キャンペーンをプレイ

note: [label]: id=title
en: Difficulty
ja_JP: 難易度

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty level:
ja_JP: 難易度選択：

note: [label]
en: Chat Log
ja_JP: チャットログ

note: [label]
en: Page:
ja_JP: ページ：

note: [slider]: id=page_number
en: Last
ja_JP: 最後

note: [button]: id=previous_page [button]: id=previous_tip [button]: id=previous_tod
en: Previous
ja_JP: 前

note: [button]: id=previous_page
en: Previous page
ja_JP: 前のページ

note: [button]: id=next_page [button]: id=next_tip [button]: id=next_tod
en: Next
ja_JP: 次

note: [button]: id=next_page
en: Next page
ja_JP: 次のページ

note: [label]
en: Filter:
ja_JP: フィルター：

note: [button]: id=copy
en: clipboard^Copy
ja_JP: コピー

note: [label]
en: Custom Time of Day Schedule
ja_JP: カスタムされた時刻帯

note: [label]
en: Name:
ja_JP: 名前:

note: [label]
en: Metadata:
ja_JP: メタデータ:

note: [button]: id=image_button
en: Image
ja_JP: 画像

note: [button]: id=mask_button
en: Mask
ja_JP: マスク

note: [button]: id=sound_button
en: Sound
ja_JP: サウンド

note: [label]: id=current_sound
en: long size text
ja_JP: 長いテキスト

note: [label]
en: Lawful Bonus:
ja_JP: 秩序ボーナス:

note: [label]
en: Red:
ja_JP: 赤:

note: [label]
en: Green:
ja_JP: 緑:

note: [label]
en: Blue:
ja_JP: 青:

note: [button]: id=new
en: New ToD
ja_JP: 新しい時刻帯

note: [button]: id=delete
en: Delete ToD
ja_JP: 時刻帯の削除

note: [label]: id=lblTitle
en: Manage Data
ja_JP: データの管理

note: [label]: id=lblChoose
en: Choose the game to load
ja_JP: 読み込むゲームを選択

note: [label]: id=lblFilter
en: Filter
ja_JP: フィルター

note: [label]: id=filename [label]: id=name
en: Name
ja_JP: 名前

note: [label]: id=date
en: Date
ja_JP: 日付

note: [button]: id=clear
en: Clear
ja_JP: クリア

note: [button]: id=restore
en: Restore
ja_JP: リストア

note: [button]: id=backup
en: Backup
ja_JP: バックアップ

note: [label]: id=title
en: Place Label
ja_JP: ラベルの設置

note: [label]
en: Label:
ja_JP: ラベル:

note: [toggle_button]: id=team_only_toggle
en: Team only
ja_JP: チームオンリー

note: [toggle_button]: id=immutable_toggle
en: Immutable
ja_JP: 不変

note: [toggle_button]: id=visible_fog_toggle
en: Visible in fog
ja_JP: 霧中での視認

note: [toggle_button]: id=visible_shroud_toggle
en: Visible in shroud
ja_JP: 幕中での視認

note: [label]: id=title
en: Edit Scenario Settings
ja_JP: シナリオ設定の編集

note: [label]
en: Identifier:
ja_JP: ID:

note: [label]
en: Experience modifier:
ja_JP: 経験値の修正:

note: [label]
en: Turns:
ja_JP: ターン:

note: [toggle_button]: id=victory_when_enemies_defeated
en: Declare victory once all enemies are defeated
ja_JP: 全ての敵が倒された場合に勝利を宣言する

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random starting time
ja_JP: 開始時刻のランダム化

note: [label]: id=title
en: Side Setup
ja_JP: 陣営設定

note: [label]
en: Number:
ja_JP: ナンバー:

note: [label]
en: Team identifier:
ja_JP: チームID:

note: [label]
en: Team name:
ja_JP: チーム名:

note: [toggle_button]: id=share_maps
en: Share map
ja_JP: マップの共有

note: [toggle_button]: id=no_leader
en: No leader
ja_JP: リーダー無し

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
ja_JP: 戦争の霧

note: [toggle_button]: id=share_view
en: Share view
ja_JP: 視界の共有

note: [toggle_button]: id=hidden
en: Hide in status table
ja_JP: ステータステーブルに表示しない

note: [label]
en: Gold:
ja_JP: ゴールド:

note: [label]
en: Gold per village:
ja_JP: 村あたりのゴールド

note: [label]
en: Income:
ja_JP: 収入:

note: [label]
en: Support per village:
ja_JP: 村あたりの維持費の補助:

note: [label]
en: Controller:
ja_JP: コントローラ:

note: [row]
en: controller^Human
ja_JP: 人間

note: [row]
en: controller^AI only
ja_JP: AIのみ

note: [row]
en: controller^None
ja_JP: 無し

note: [row]
en: controller^Player number:
ja_JP: プレイヤー番号:

note: [label]
en: Generate Random Map
ja_JP: ランダムマップの生成

note: [button]: id=next_generator
en: Next Generator
ja_JP: 次のジェネレータ

note: [button]: id=settings
en: Settings
ja_JP: 設定

note: [button]: id=ok
en: Generate
ja_JP: 生成

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: New Map
ja_JP: 新規マップ

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Width:
ja_JP: 幅:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Height:
ja_JP: 高さ:

note: [button]: id=ok
en: Create
ja_JP: 作成

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
ja_JP: マップのサイズを変更する

note: [label]
en: New width:
ja_JP: 新しい幅:

note: [label]
en: Old width:
ja_JP: 以前の幅:

note: [label]
en: New height:
ja_JP: 新しい高さ:

note: [label]
en: Old height:
ja_JP: 以前の高さ:

note: [label]
en: Expand/shrink direction:
ja_JP: 拡大/収縮する向き:

note: [toggle_button]: id=copy_edge_terrain
en: Copy edge terrain
ja_JP: 端の地形をコピー

note: [button]: id=ok
en: Resize
ja_JP: リサイズ

note: [label]: id=title
en: Choose Player
ja_JP: プレイヤー選択

note: [label]: id=message
en: Which player should start here?
ja_JP: どのプレイヤーをここからスタートさせますか？

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Folder
ja_JP: 新しいフォルダ

note: [label]
en: Formula debugger
ja_JP: 構文デバッガ

note: [label]
en: Welcome
ja_JP: ようこそ

note: [label]: id=state
en: state
ja_JP: 状態

note: [label]
en: Call stack
ja_JP: コールスタック

note: [label]
en: Actions
ja_JP: 行動

note: [button]: id=step
en: Step operation
ja_JP: ステップ操作

note: [button]: id=next
en: Next operation
ja_JP: 次の操作

note: [button]: id=stepout
en: Step out
ja_JP: ステップアウト

note: [button]: id=continue
en: Continue
ja_JP: 続ける

note: [label]
en: Execution trace
ja_JP: 実行トレース

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit [grid]
en: Quit
ja_JP: 終了

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
ja_JP: 保存データの削除

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
ja_JP: 本当にこのゲームを削除しますか？

note: [toggle_button]: id=do_not_show_again [toggle_button]: id=dont_ask_again
en: Do not show again
ja_JP: 二度と表示しない

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
ja_JP: はい

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
ja_JP: いいえ

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Load Game
ja_JP: ゲームを再開

note: [button]: id=delete
en: Delete
ja_JP: 削除

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
ja_JP: 難易度変更

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change campaign difficulty before loading
ja_JP: ロード前にキャンペーンの難易度を変更する

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
ja_JP: リプレイを見る

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
ja_JP: 可能ならば、セーブゲームの中のリプレイを再生する

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
ja_JP: 命令の取り消し

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel any pending unit movements in the saved game
ja_JP: 未解決のユニットの動きを取り消す

note: [button]: id=copy [button]: id=copy_
en: filesystem^Copy
ja_JP: コピー

note: [button]: id=copy [button]: id=copy_
en: Copy this path to clipboard
ja_JP: パスをクリップボードにコピーする

note: [button]: id=browse_
en: filesystem^Browse
ja_JP: ブラウズ

note: [button]: id=browse_
en: Browse this location using a file manager
ja_JP: ファイルマネージャでこの場所をブラウズする

note: [label]: id=title
en: Game Paths
ja_JP: ゲームのパス

note: [grid]
en: Game data:
ja_JP: ゲームデータ:

note: [grid]
en: Configuration:
ja_JP: 設定:

note: [grid]
en: User data:
ja_JP: ユーザデータ:

note: [grid]
en: Saved games:
ja_JP: セーブゲーム:

note: [grid]
en: Add-ons:
ja_JP: アドオン:

note: [grid]
en: Cache:
ja_JP: キャッシュ:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
ja_JP: ゲームを保存

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
ja_JP: すべて無視

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=quit_game
en: Quit Game
ja_JP: ゲームを終了

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
ja_JP: 上書きしますか？

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
ja_JP: セーブデータは既に存在しています。上書きしますか？

note: [label]
en: Gamestate Inspector
ja_JP: ゲーム状態のインスペクタ

note: [label]: id=typename [label]: id=unit_type
en: Type
ja_JP: タイプ

note: [label]: id=name
en: Items
ja_JP: アイテム

note: [label]
en: Contents
ja_JP: コンテンツ

note: [grid] [label]
en: Language
ja_JP: 言語

note: [label]
en: Choose your preferred language:
ja_JP: 言語を選択:

note: [row]
en: Games
ja_JP: ゲーム

note: [row]
en: Assign sides to players at random
ja_JP: プレイヤーへの陣営の割り当てをランダムにする

note: [row]
en: Requires a password to join
ja_JP: パスワードの要求

note: [row] [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use map settings
ja_JP: マップの設定を使用

note: [row]
en: Reloaded game
ja_JP: リロードされたゲーム

note: [row]
en: Unknown era
ja_JP: 不明な時代

note: [row]
en: Gold per village
ja_JP: 村あたりのゴールド

note: [label] [row]
en: Experience modifier
ja_JP: 経験値の修正

note: [row]
en: Time limit
ja_JP: 時間制限

note: [button]: id=join_global [row]
en: Join
ja_JP: 参加

note: [button]: id=observe_global [row]
en: Observe
ja_JP: 観戦

note: [label]
en: Sort players:
ja_JP: プレイヤーの並び替え:

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_relation
en: Friends first, ignored people last
ja_JP: 友人を先に、無視対象を後に

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_name
en: Alphabetically
ja_JP: アルファベット順

note: [definition]
en: Selected game
ja_JP: 選択したゲーム

note: [definition]
en: Current room
ja_JP: 現在の部屋

note: [definition]
en: Lobby
ja_JP: ロビー

note: [definition]
en: Other games
ja_JP: 他のゲーム

note: [label]: id=room
en: Rooms
ja_JP: 部屋

note: [image]: id=pending_messages
en: Messages waiting
ja_JP: メッセージ待機

note: [label]
en: Multiplayer Lobby
ja_JP: マルチプレイヤーロビー

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends
en: Friends
ja_JP: 友人

note: [toggle_button]: id=filter_without_ignored
en: No ignored
ja_JP: 無視していない

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Vacant slots
ja_JP: 空きスロット

note: [toggle_button]: id=filter_invert
en: Invert filter
ja_JP: フィルターを反転

note: [button]: id=ok [button]: id=send_message
en: Send
ja_JP: 送信

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [grid]
en: Preferences
ja_JP: 設定

note: [button]: id=refresh
en: Refresh
ja_JP: 更新

note: [button]: id=create [label]
en: Create Game
ja_JP: ゲームを作成

note: [toggle_button]: id=skip_replay
en: Quick replay
ja_JP: 高速リプレイ

note: [label]
en: Player Info —
ja_JP: プレイヤー情報 —

note: [button]: id=start_whisper
en: Send Private Message
ja_JP: プライベートメッセージを送る

note: [button]: id=add_to_friends
en: Add to Friends
ja_JP: 友人に追加

note: [button]: id=add_to_ignores
en: Add to Ignores
ja_JP: 無視リストに追加

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
ja_JP: リストから消去

note: [label]
en: Moderation
ja_JP: 節度

note: [button]: id=check_status
en: Check status
ja_JP: 状況確認

note: [label]
en: Kick / ban reason:
ja_JP: キックまたはバンの理由:

note: [button]: id=kick
en: Kick
ja_JP: キック

note: [label]
en: Ban time:
ja_JP: バンの時間:

note: [button]: id=kick_ban
en: Kick/ban
ja_JP: キック/バン

note: [label]: id=side_title
en: Side
ja_JP: 陣営

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

note: [label]
en: Change Control
ja_JP: コントロールの変更

note: [window]: id=mp_cmd_wrapper
en: Multiplayer command dialog
ja_JP: マルチプレイヤーコマンドダイアログ

note: [label]
en: Messaging
ja_JP: メッセージング

note: [label]
en: Message:
ja_JP: メッセージ:

note: [label]
en: Friends/Ignored List
ja_JP: 友人/無視リスト

note: [button]: id=add_friend
en: Add as Friend
ja_JP: 友人に追加

note: [button]: id=add_ignore
en: Add as Ignore
ja_JP: 無視リストに追加

note: [label]
en: Moderating
ja_JP: 適度にする

note: [label]
en: Reason:
ja_JP: 理由:

note: [label]
en: Time:
ja_JP: 時間:

note: [button]: id=status
en: Status
ja_JP: ステータス

note: [button]: id=ban
en: Ban
ja_JP: バン

note: [label]
en: You will now connect to the multiplayer server.
ja_JP: マルチプレイヤーサーバーに接続します。

note: [button]: id=list
en: View List
ja_JP: リストを閲覧

note: [label] [text_box]: id=game_name
en: Name of game:
ja_JP: ゲーム名:

note: [label]: id=map_players
en: Players:
ja_JP: プレイヤー:

note: [label]: id=map_size
en: Map size:
ja_JP: マップの大きさ:

note: [label]
en: Era:
ja_JP: 時代:

note: [button]: id=era
en: Default
ja_JP: デフォルト

note: [button]: id=password [label]: id=title
en: Set Password
ja_JP: パスワードの設定

note: [label]
en: Map to play:
ja_JP: プレイするマップ:

note: [label]
en: Number of turns
ja_JP: ターン数:

note: [slider]: id=turn_count
en: Unlimited
ja_JP: 無制限

note: [label]
en: Village gold
ja_JP: 村の収入

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random start time
ja_JP: 開始時間をランダムにする

note: [label]
en: Choose Modifications
ja_JP: Modの選択

note: [label]: id=message
en: Enable the modifications you want to be active during the game.
ja_JP: このゲーム中で選択したModを有効にします。

note: [scroll_label]: id=message
en: Set the password that people wanting to join your game as players must enter.
ja_JP: このゲームの参加時に必要となるパスワードを設定します。

note: [label]
en: Password:
ja_JP: パスワード

note: [label]
en: Confirm
ja_JP: 確認

note: [label]
en: Would you like to apply the changes?
ja_JP: 変更を適用しますか？

note: [label]
en: User Interaction Required
ja_JP: ユーザ間の対話要求

note: [label]: id=message
en: User interaction required
ja_JP: ユーザ間の対話要求

note: [column] [label]
en: Host Networked Game
ja_JP: ネットワークゲームを立てる

note: [label]
en: A local server instance has to be started in order to host a networked game. The server will run as a background process until all users have disconnected. Do you wish to continue?
ja_JP: ネットワークゲームを立てるにはローカルサーバの開始が必要です。サーバーは全てのユーザが切断するまで、バックグラウンドプロセスとして動作します。続けますか？

note: [window]: id=mp_login
en: Multiplayer server login dialog
ja_JP: マルチプレイヤーサーバーのログインダイアログ

note: [label]
en: Login
ja_JP: ログイン

note: [label]
en: Login:
ja_JP: ログイン:

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Save password to preferences (clear text)
ja_JP: パスワードを保存する(平文)

note: [button]: id=password_reminder
en: Password Reminder
ja_JP: パスワードのリマインダ

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid] [label]
en: Multiplayer
ja_JP: マルチプレイヤー

note: [text_box]: id=user_name
en: You may login to the official multiplayer server with your forum username and password.
    Note that registration is not required to join the server: you need to supply a password only if you wish to use a registered username.
    
    The Battle for Wesnoth forum can be found at http://forums.wesnoth.org/
ja_JP: フォーラムのユーザ名とパスワードを使って公式マルチプレイヤーサーバーにログインします。(サーバーに接続する場合、ユーザ登録は必須ではありません。フォーラムに登録済みのユーザ名を使う場合に、パスワードが必要となります。)
    
    Battle for Wesnothフォーラムは http://forums.wesnoth.org/ にあります。

note: [column]
en: Join Official Server
ja_JP: 公式サーバーに接続

note: [column]
en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
ja_JP: 公式Wesnothマルチプレイヤーサーバーにログオンします

note: [column]
en: Join a different server
ja_JP: 別のサーバーに参加

note: [column]
en: Host a game using dedicated server ‘wesnothd’
ja_JP: 専用のサーバー「wesnothd」を使ってゲームを立てます

note: [column]
en: Local Game
ja_JP: ローカルゲーム

note: [column]
en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
ja_JP: AI または人間とこのマシン上でマルチプレイヤーゲームをプレイします

note: [label]: id=address
en: Address
ja_JP: アドレス

note: [button]: id=ok
en: Select
ja_JP: 選択

note: [button]: id=open
en: filesystem^Open
ja_JP: 開く

note: [button]: id=open
en: Open this file with an external application
ja_JP: このファイルを外部アプリケーションで開きます

note: [label]: id=title
en: Screenshot Saved
ja_JP: スクリーンショットの保存完了

note: [button]: id=browse_dir
en: Screenshots...
ja_JP: スクリーンショット…

note: [button]: id=browse_dir
en: Browse the screenshots folder using a file manager
ja_JP: ファイルマネージャでスクリーンショットフォルダをブラウズする

note: [label]
en: Choose Theme
ja_JP: テーマ選択

note: [label]
en: The new theme will take effect after loading or starting a new game.
ja_JP: 新しいテーマは次に読み込まれたゲームから適用されます。

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
ja_JP: Battle for Wesnoth のヘルプを表示します

note: [button]: id=previous_tip
en: Show previous tip of the day
ja_JP: 前のヒントを表示します

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
ja_JP: 次のヒントを表示します

note: [grid]
en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
ja_JP: ゲームに慣れるためのチュートリアルを開始します

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid]
en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

note: [grid]
en: Campaign
ja_JP: キャンペーン

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
ja_JP: 新たに一人用キャンペーンを開始します

note: [grid]
en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
ja_JP: マルチプレイヤーゲーム（交互に一台か、LAN、あるいはインターネット）、または AI との対戦で単一シナリオをプレイします

note: [grid]
en: Load
ja_JP: 再開

note: [grid]
en: Load a saved game
ja_JP: 保存されたゲームを読み込みます

note: [grid]
en: Add-ons
ja_JP: アドオン

note: [grid]
en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
ja_JP: ユーザーが作成したキャンペーン、時代、マップパックをダウンロードします

note: [grid]
en: Map Editor
ja_JP: マップエディタ

note: [grid]
en: Start the map editor
ja_JP: マップエディタを起動します

note: [grid]
en: Change the language
ja_JP: 言語を変更します

note: [grid]
en: Configure the game’s settings
ja_JP: ゲームの設定を行います

note: [grid]
en: Credits
ja_JP: クレジット

note: [grid]
en: View the credits
ja_JP: クレジットを表示します

note: [grid]
en: Quit the game
ja_JP: ゲームを終了します

note: [button]: id=ok
en: Attack
ja_JP: 攻撃

note: [label]
en: Attack enemy
ja_JP: 敵を攻撃する

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Create Unit (Debug!)
ja_JP: ユニット作成（デバッグ用）

note: [label]
en: Gender:
ja_JP: 性別:

note: [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
ja_JP: 男性

note: [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
ja_JP: 女性

note: [label]: id=race
en: Race
ja_JP: 種族

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
ja_JP: エラー

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=details_heading
en: Details:
ja_JP: 情報:

note: [button]: id=copy
en: Copy this report to clipboard
ja_JP: このリポートをクリップボードにコピーする

en: File:
ja_JP: ファイル:

en: Delete File
ja_JP: ファイルの削除

en: Deletion of the file failed.
ja_JP: ファイルを削除できませんでした。

en: Creation of the directory failed.
ja_JP: ディレクトリを作成できませんでした。

en: No server has been defined.
ja_JP: サーバーがひとつも設定されていません。

en: player
ja_JP: プレイヤー

en: Full screen
ja_JP: フルスクリーン

en: Accelerated speed
ja_JP: 高速化

en: Skip AI moves
ja_JP: AI 移動スキップ

en: Interrupt move when an ally is sighted
ja_JP: 同盟軍を見つけた場合に移動を中断する

en: Show grid
ja_JP: グリッド表示

en: Save replays at the end of scenarios
ja_JP: シナリオ終了時にリプレイを保存する

en: Delete auto-saves at the end of scenarios
ja_JP: シナリオ終了時に自動保存を削除する

en: Do not show lobby joins
ja_JP: ロビーへの参加を表示しない

en: Show lobby joins of friends only
ja_JP: ロビーへの参加を友人のみ表示

en: Show all lobby joins
ja_JP: ロビーへの参加をすべて表示

en: Sort lobby list
ja_JP: ロビーリストを並び替える

en: Iconize lobby list
ja_JP: ロビーリストにアイコンを表示

en: Save password to preferences (plain text)
ja_JP: パスワードを保存する (プレインテキスト)

en: Set Path to wesnothd
ja_JP: wesnothdのパスを設定

en: Friends List
ja_JP: 友人リスト

en: Multiplayer Options
ja_JP: マルチプレイヤーオプション

en: Add As Friend
ja_JP: 友人に追加

en: Add As Ignore
ja_JP: 無視に追加

en: Show floating labels
ja_JP: ラベルの表示

en: Turn dialog
ja_JP: ターンダイアログ

en: Enable planning mode on start
ja_JP: 開始時に計画モードを有効にする

en: Hide allies’ plans by default
ja_JP: 同盟軍の計画の非表示をデフォルトにする

en: Turn bell
ja_JP: ターンベル

en: Show team colors
ja_JP: チームカラー

en: Show haloing effects
ja_JP: 特殊効果表示

en: Change Resolution
ja_JP: 解像度の変更

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Hotkeys
ja_JP: ホットキー

en: Paths
ja_JP: パス

en: Sound effects
ja_JP: 効果音

en: Music
ja_JP: 音楽

en: Chat timestamping
ja_JP: チャットの時刻を表示

en: sound^Advanced Options
ja_JP: 上級オプション

en: sound^Standard Options
ja_JP: 標準オプション

en: User interface sounds
ja_JP: ユーザーインターフェースサウンド

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Show unit idle animations
ja_JP: アイドル時のユニットアニメーション

en: Show unit standing animations
ja_JP: ユニットのスタンディングアニメーション

en: Animate map
ja_JP: マップのアニメーション

en: Volume:
ja_JP: 音量:

en: Scroll speed:
ja_JP: スクロール速度:

en: Sample rate (Hz):
ja_JP: サンプルレート(Hz):

en: Frequency:
ja_JP: 頻度:

en: Sound effects on/off
ja_JP: 効果音のオンとオフ

en: Change the sound effects volume
ja_JP: 効果音の音の大きさを変更します

en: Music on/off
ja_JP: 音楽のオンとオフ

en: Change the music volume
ja_JP: 音楽の音の大きさを変更します

en: Change the bell volume
ja_JP: ベルの音の大きさを変更します

en: Turn menu and button sounds on/off
ja_JP: メニューやボタンの音のオンとオフ

en: Change the sound volume for button clicks, etc.
ja_JP: ボタンをクリックしたときなどの音の大きさを変更します

en: Change the sample rate
ja_JP: サンプルレートを変更します

en: User defined sample rate
ja_JP: ユーザー定義サンプルレート

en: Change the buffer size
ja_JP: バッファサイズを変更します

en: Buffer size:
ja_JP: バッファサイズ:

en: Change the speed of scrolling around the map
ja_JP: 画面のスクロール速度を変更します

en: Set the amount of chat lines shown
ja_JP: チャットの表示行数を設定します

en: Add a timestamp to chat messages
ja_JP: チャットのメッセージに時刻をつけます

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
ja_JP: フルスクリーンモードかウィンドウモードかを選択します

en: Make units move and fight faster
ja_JP: ユニットの移動と戦闘を高速化します

en: Units move and fight speed
ja_JP: ユニットの移動と戦闘の速度を変更します

en: Play short random animations for idle units
ja_JP: 待機中のユニットのアニメーションをランダムで表示します

en: Continuously animate standing units in the battlefield
ja_JP: スタンディングユニットのアニメーションを表示します

en: Display animated terrain graphics
ja_JP: 地形のアニメーションを表示する

en: Set the frequency of unit idle animations
ja_JP: ユニットが何もしていないときのアニメーションの頻度を設定します

en: Set maximum number of automatic saves to be retained
ja_JP: 自動保存の最大数を設定します

en: Do not animate AI units moving
ja_JP: AI ユニットの移動時にアニメーションを行わないようにします

en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
ja_JP: 同盟軍ユニットを見つけたときにユニットの移動を中断します

en: Saves replays of games on victory in all modes and defeat in multiplayer
ja_JP: 勝利時、またはマルチプレイヤーでの敗北時にリプレイを保存します

en: Deletes previous auto-saves on victory in all modes and defeat in multiplayer
ja_JP: 勝利時、またはマルチプレイヤーで敗北した際に自動保存を削除します

en: Overlay a grid onto the map
ja_JP: マップのグリッドを表示します

en: Sort the player list in the lobby by player groups
ja_JP: ロビーのプレイヤーリストをプレイヤーのグループで並び替えます

en: Show icons in front of the player names in the lobby
ja_JP: ロビーでプレイヤー名の前にアイコンを表示します

en: Uncheck to delete the saved password (on exit)
ja_JP: チェックをはずすと保存されたパスワードが削除されます (このダイアログを閉じた時に)

en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
ja_JP: マルチプレイヤーロビーに参加したプレイヤーについてのメッセージを表示しません

en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
ja_JP: マルチプレイヤーロビーに参加した友人についてのメッセージを表示します

en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
ja_JP: マルチプレイヤーロビーに参加したすべてのプレイヤーについてのメッセージを表示します

en: Find and set path to MP server to host LAN games
ja_JP: LANゲームを立てる際に使うMPサーバーのパスを設定します

en: View and edit your friends and ignores list
ja_JP: 友人と無視のリストを表示、編集します

en: Back to the multiplayer options
ja_JP: マルチプレイヤーオプションに戻ります

en: Add this username to your friends list (add optional notes, e.g., 'player_name notes on friend')
ja_JP: このユーザー名を友人リストに追加します (次の様に入力するとオプションとしてメモを追加することもできます。「ユーザー名 メモ」)

en: Add this username to your ignores list (add optional reason, e.g., 'player_name reason ignored')
ja_JP: このユーザー名を無視リストに追加します (次の様に入力するとオプションとして理由を追加することもできます。「ユーザー名 無視の理由」)

en: Remove this username from your list
ja_JP: ユーザ名をリストから削除します

en: Insert a username
ja_JP: ユーザ名を挿入します

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
ja_JP: 攻撃命中時、ユニットの上に受けたダメージを表示します

en: Change the resolution the game runs at
ja_JP: 解像度を変更します

en: Change the theme the game runs with
ja_JP: ゲーム動作時のテーマを変更します

en: Display a dialog at the beginning of your turn
ja_JP: プレイヤーのターン開始時にダイアログを表示して知らせます

en: Activates Planning Mode on game start
ja_JP: 計画モードを開始時に有効にします

en: Hides allies’ Planning Mode plans in multiplayer games
ja_JP: マルチプレイヤー時に同盟軍の計画を非表示にする

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
ja_JP: プレイヤーのターン開始時にベルを鳴らします

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
ja_JP: ユニットがどの陣営に属しているかを色付きの円で表示します

en: Use graphical special effects (may be slower)
ja_JP: 画像の特殊効果を使用します（遅くなります）

en: View and configure keyboard shortcuts
ja_JP: キーボードショートカットの一覧表示と設定変更を行います

en: View game file paths
ja_JP: ゲームのファイルパスを表示する

en: Speed:
ja_JP: 速度:

en: Maximum auto-saves:
ja_JP: 自動保存の最大数:

en: infinite
ja_JP: 無限

en: Chat lines:
ja_JP: チャット行数:

en: Invalid username
ja_JP: 無効なユーザ名

en: yes
ja_JP: はい

en: no
ja_JP: いいえ

en: friend
ja_JP: 友人

en: ignored
ja_JP: 無視

en: (empty list)
ja_JP: (空のリスト)

en: Prefs section^General
ja_JP: 一般

en: Prefs section^Display
ja_JP: 表示

en: Prefs section^Sound
ja_JP: 音楽

en: Prefs section^Multiplayer
ja_JP: マルチプレイヤー

en: Advanced section^Advanced
ja_JP: 上級者向け

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
ja_JP: テーマがありません。既存のゲーム内から変更してみて下さい。

en: Find $filename server binary to host networked games
ja_JP: ネットワークゲームを立てるために $filename サーバーのバイナリを探します

en: Map Generator
ja_JP: マップ生成

en: Players:
ja_JP: プレイヤー数:

en: Number of hills:
ja_JP: 丘の数:

en: Max hill size:
ja_JP: 最大の丘の大きさ:

en: Villages:
ja_JP: 村:

en: Castle size:
ja_JP: 城の大きさ:

en: Landform:
ja_JP: 地形:

en: Roads between castles
ja_JP: 城の間の道

en: Show labels
ja_JP: ラベルの表示

en: /1000 tiles
ja_JP: /1000 タイル

en: Coastal
ja_JP: 沿岸

en: Inland
ja_JP: 内陸

en: Island
ja_JP: 島

en: Line doesn't fit on canvas.
ja_JP: 線がキャンバスに合いません。

en: Rectangle doesn't fit on canvas.
ja_JP: 長方形がキャンバスに合いません。

en: Circle doesn't fit on canvas.
ja_JP: 円がキャンバスに合いません。

en: Image doesn't fit on canvas.
ja_JP: 画像がキャンバスに合いません。

en: Text has a font size of 0.
ja_JP: テキストのフォントサイズが 0 です。

en: Text doesn't start on canvas.
ja_JP: テキストがキャンバスから始まっていません。

en: No resolution defined.
ja_JP: 解像度がひとつも設定されていません。

en: No grid defined.
ja_JP: グリッドがひとつも設定されていません。

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
ja_JP: 「 $id 」に結び付けられたグループに重複する定義があります。

en: Linked '$id' group needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
ja_JP: 「 $id 」に結び付けられたグループには「 fixed_width 」または「 fixed_height 」キーが必要です。

en: A row must have a column.
ja_JP: 一つの行には一つの列がなければなりません。

en: Number of columns differ.
ja_JP: 列の数が違います。

en: Found a widget with a helptip and without a tooltip.
ja_JP: ヘルプチップがあるのにツールチップの無いウィジェットが見つかりました。

en: No list defined.
ja_JP: リストがひとつも設定されていません。

en: A 'list_definition' should contain one row.
ja_JP: 「 list_definition 」には単一の行のみ含まれるべきです。

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
ja_JP: 「 list_data 」には「 list_definition 」と同じ数の列がなければなりません。

en: No page defined.
ja_JP: ページが定義されていません。

en: Need at least 1 parallel item.
ja_JP: 少なくとも1つの並列アイテムが必要です。

en: The number of value_labels and values don't match.
ja_JP: value_labels と values の数が合いません。

en: No stack defined.
ja_JP: スタックが定義されていません。

en: No nodes defined for a tree view.
ja_JP: ツリービューのためのノードが定義されていません。

en: [node]id 'root' is reserved for the implementation.
ja_JP: [node]id「root」は実装のために予約されています。

en: No node defined.
ja_JP: ノードが定義されていません。

en: addon_state^Not installed
ja_JP: 未インストール

en: addon_state^Published, not installed
ja_JP: 公開済み、未インストール

en: addon_state^Installed
ja_JP: インストール済み

en: addon_state^Published
ja_JP: 公開済み

en: addon_state^Installed, not tracking local version
ja_JP: インストール済み、トラッキングされていないローカルバージョン

en: addon_state^Published, not tracking local version
ja_JP: 公開済み、トラッキングされていないローカルバージョン

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
ja_JP: インストール済み ($local_version|)、アップデート有り

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
ja_JP: 公開済み ($local_version| インストール済み)、アップデート有り

en: addon_state^Installed ($local_version|), outdated on server
ja_JP: インストール済み ($local_version|)、サーバ上に旧バージョン有り

en: addon_state^Published ($local_version| installed), outdated on server
ja_JP: 公開済み ($local_version| インストール済み)、サーバ上に旧バージョン有り

en: addon_state^Installed, broken
ja_JP: インストール済み、破損

en: addon_state^Published, broken
ja_JP: 公開済み、破損

en: addon_state^Unknown
ja_JP: 不明

en: addons_view^Not Installed
ja_JP: 未インストール

en: addons_view^Upgradable
ja_JP: アップデート有り

en: addons_view^Installed
ja_JP: インストール済み

en: addons_view^All Add-ons
ja_JP: 全てのアドオン

en: unit_byte^B
ja_JP: B

en: #(Invalid)
ja_JP: #(無効)

en: Campaign: $campaign_name
ja_JP: キャンペーン: $campaign_name

en: Test scenario
ja_JP: テストシナリオ

en: Replay
ja_JP: リプレイ

en: Turn
ja_JP: ターン

en: Scenario start
ja_JP: シナリオ開始

en: Difficulty:
ja_JP: 難易度:

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: whisper to $receiver
ja_JP: $receiver にささやく

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
ja_JP: ゲーム: $num_total 中の $num_shown を表示

en: Observers allowed
ja_JP: 観戦可

en: Observers not allowed
ja_JP: 観戦不可

en: Whisper session with $name started. If you don’t want to receive messages from this user, type /ignore $name
ja_JP: $name とのささやきセッションが開始されました。もしこのユーザーからのメッセージを受け取りたくない場合は、/ignore $name と入力してください。

en: Room $name joined
ja_JP: 部屋 $name に参加しました

en: $player has entered the room
ja_JP: $player は部屋に入りました

en: $player has left the room
ja_JP: $player は部屋から離れました

en: Password Required
ja_JP: パスワードが必要です

en: Joining this game requires a password.
ja_JP: このゲームに参加するにはパスワードが必要です。

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Side $side
ja_JP: 陣営 $side

en: Load Game...
ja_JP: ゲームをロード中……

en: $requester requires the following modifications to be enabled:
ja_JP: $requester は以下のModの有効化を要求しています:

en: $requester requires the following modifications to be disabled:
ja_JP: $requester は以下のModの無効化を要求しています:

en: The currently chosen scenario is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
ja_JP: 現在選択されているシナリオはあなたの設定と両立できません。
    矛盾の無いものを選んで下さい。

en: The currently chosen era is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
ja_JP: 現在選択されている時代はあなたの設定と両立できません。
    矛盾の無いものを選んで下さい。

en: The currently chosen modification is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
ja_JP: 現在選択されているModはあなたの設定と両立できません。
    矛盾の無いものを選んで下さい。

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
ja_JP: 必須ウィジェット「 $id 」がひとつも設定されていません。

en: Widget definition '$definition' doesn't contain the definition for '$id'.
ja_JP: ウィジェット定義「 $definition 」が「 $id 」の定義を含んでいません。

en: No default gui defined.
ja_JP: デフォルトの GUI がひとつも設定されていません。

en: No state or draw section defined.
ja_JP: 状態もしくは描画セクションがひとつも設定されていません。

en: Unknown builder id for tree view node.
ja_JP: ツリービューノードのビルダーIDが不明です。

en: Click dismiss needs a 'click_dismiss' or 'ok' button.
ja_JP: クリック解雇には「 click_dismiss 」または「 ok 」ボタンが必要です。

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
ja_JP: 画面に合わないため、ダイアログの表示に失敗しました。

en: cancel
ja_JP: キャンセル

en: Select Hex
ja_JP: ヘクス選択

en: Deselect Hex
ja_JP: ヘクス選択解除

en: Move/Attack
ja_JP: 移動/攻撃

en: Select/Move/Attack
ja_JP: 選択/移動/攻撃

en: Animate Map
ja_JP: マップのアニメーション

en: Next Unit
ja_JP: 次のユニット

en: Previous Unit
ja_JP: 前のユニット

en: Hold Position
ja_JP: 位置を保持

en: End Unit Turn
ja_JP: ユニットのターンを終了

en: Leader
ja_JP: リーダー

en: Undo
ja_JP: アンドゥ

en: Redo
ja_JP: リドゥ

en: Zoom In
ja_JP: ズームイン

en: Zoom Out
ja_JP: ズームアウト

en: Default Zoom
ja_JP: ズームを初期値に戻す

en: Toggle Full Screen
ja_JP: フルスクリーンの切り替え

en: Screenshot
ja_JP: スクリーンショット

en: Map Screenshot
ja_JP: マップのスクリーンショット

en: Accelerated
ja_JP: 高速化

en: Terrain Description
ja_JP: 地形情報

en: Unit Description
ja_JP: ユニットの解説

en: Rename Unit
ja_JP: ユニット名を変更

en: Delete Unit
ja_JP: ユニット削除

en: Save Replay
ja_JP: リプレイを保存

en: Save Map
ja_JP: マップを保存

en: Recruit
ja_JP: 雇用する

en: Repeat Recruit
ja_JP: 雇用を繰り返す

en: Recall
ja_JP: 召還する

en: End Turn
ja_JP: ターンを終了

en: Toggle Ellipses
ja_JP: 楕円切り替え

en: Toggle Grid
ja_JP: グリッド表示切り替え

en: Mouse Scrolling
ja_JP: マウススクロール

en: Status Table
ja_JP: ステータステーブル

en: Mute
ja_JP: 無音

en: Speak
ja_JP: 話す

en: Change Side (Debug!)
ja_JP: 陣営変更 (デバッグ用)

en: Kill Unit (Debug!)
ja_JP: ユニットを殺す (デバッグ)

en: Scenario Objectives
ja_JP: シナリオの目標

en: Unit List
ja_JP: ユニット一覧

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Pause Network Game
ja_JP: ネットワークゲームの一時停止

en: Continue Network Game
ja_JP: ネットワークゲームの再開

en: Quit Editor
ja_JP: エディタを終了

en: Set Team Label
ja_JP: チームラベルを付ける

en: Set Label
ja_JP: ラベルを付ける

en: Clear Labels
ja_JP: ラベルを消去

en: Show Enemy Moves
ja_JP: 敵の移動を見る

en: Best Possible Enemy Moves
ja_JP: 最も可能性のある敵の動き

en: Play Replay
ja_JP: リプレイを再生

en: Reset Replay
ja_JP: リプレイをリセット

en: Stop Replay
ja_JP: リプレイの停止

en: Next Turn
ja_JP: 次のターン

en: Next Side
ja_JP: 次の陣営

en: Full Map
ja_JP: マップ全体

en: Each Team
ja_JP: チームごと

en: Team 1
ja_JP: チーム 1

en: Skip Animation
ja_JP: アニメーションをスキップ

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: toggle planning mode
en: whiteboard^Planning Mode
ja_JP: 計画モード

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute planned action
en: whiteboard^Execute Action
ja_JP: アクションの実行

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute all planned actions
en: whiteboard^Execute All Actions
ja_JP: 全てのアクションを実行

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: delete planned action
en: whiteboard^Delete Action
ja_JP: アクションを削除

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action up queue
en: whiteboard^Move Action Up
ja_JP: アクションの順序を上げる

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action down queue
en: whiteboard^Move Action Down
ja_JP: アクションの順序を下げる

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: plan as though the chosen unit were dead
en: whiteboard^Suppose Dead
ja_JP: 死亡を仮定

en: Quit to Desktop
ja_JP: デスクトップに戻る

en: Close Map
ja_JP: マップを閉じる

en: Switch Time of Day
ja_JP: 時刻帯を切り替える

en: Switch Map
ja_JP: マップを切り替える

en: Assign Local Time
ja_JP: ローカルタイムを指定する

en: Custom Time of Day Creator
ja_JP: カスタム時刻帯の作成

en: Partial Undo
ja_JP: 一部をアンドゥ

en: New Scenario
ja_JP: 新しいシナリオ

en: Load Map
ja_JP: マップ読み込み

en: Save Map As
ja_JP: 名前をつけてマップを保存

en: Save Scenario As
ja_JP: 名前を付けてシナリオを保存

en: Save All Maps
ja_JP: 全てのマップを保存

en: Revert All Changes
ja_JP: 全ての変更を取り消す

en: Map Information
ja_JP: マップ情報

en: Clear Selected Item Set
ja_JP: 選択したアイテムセットの消去

en: Swap Foreground/Background Palette Item
ja_JP: パレットの前景/背景の切り替え

en: Change Palette Group
ja_JP: パレットグループの変更

en: Scroll Palette Left
ja_JP: パレットを左にスクロール

en: Scroll Palette Right
ja_JP: パレットを右にスクロール

en: Add New Side
ja_JP: 新しい陣営の追加

en: Next Tool
ja_JP: 次のツール

en: Paint Tool
ja_JP: ペイントツール

en: Use left/right mouse button to draw fore-/background terrain. Hold Shift to paint base layer only. Ctrl+click to sample terrain under cursor.
ja_JP: マウスの左 / 右クリックを使って前景 / 背景地形を描きます。Shiftを押しっぱなしにすることで、ベースレイヤのみに描くことができます。Ctrl+クリックでカーソル下の地形のサンプルを取ります。

en: Fill Tool
ja_JP: 塗り潰しツール

en: Left mouse button selects or deselects with Ctrl, right brings up a context menu. Hold Shift for magic-wand selection of tiles with same terrain.
ja_JP: マウスの左クリックで選択、Ctrlを押しながらクリックで選択を解除します。右クリックでコンテキストメニューを表示します。シフトキーを押すことで、同じ地形のタイルを選択することができます。

en: Selection Tool
ja_JP: 選択ツール

en: Left mouse button displays player selection, right clears. Number keys scroll to the starting position, alt+number sets respective starting position under cursor, delete clears.
ja_JP: 左クリックでプレイヤーの選択、右クリックで消去します。数字キーで各開始地点にスクロールし、alt+数字キーで開始地点をカーソル下にセットすることができます。

en: Starting Positions Tool
ja_JP: 開始地点ツール

en: Label Tool
ja_JP: ラベルツール

en: Left mouse button sets or drags a label, right clears.
ja_JP: 左クリックでラベルのセット / ドラッグ、右クリックで消去します。

en: Left mouse button sets a new unit or moves a unit via drag and drop, right brings up a context menu. Needs a defined side.
ja_JP: 左クリックで新しいユニットの設置、ドラッグアンドドロップでユニットを移動します。右クリックでコンテキストメニューが開きます。陣営を定義しておく必要があります。

en: Unit Tool
ja_JP: ユニットツール

en: Item Tool
ja_JP: アイテムツール

en: Left mouse button sets a new item or moves it via drag and drop, right clears. Not implemented yet.
ja_JP: 左クリックで新しいアイテムを設置し、ドラッグアンドドロップで移動、右クリックで消去します。まだ実装されていません。

en: Left mouse button sets or drags a sound source, right clears. Not implemented yet.
ja_JP: 左クリックで音源をセットし、ドラッグで移動、右クリックで消去します。まだ実装されていません。

en: Sound Source Tool
ja_JP: 音源ツール

en: Left mouse button sets the village ownership to the current side, right clears. Needs a defined side.
ja_JP: 左クリックで村の所有権を現在の陣営に設定し、右クリックで取り消します。陣営を定義しておく必要があります。

en: Village Tool
ja_JP: 村ツール

en: Can Recruit
ja_JP: 雇用可能

en: Toggle the recruit attribute of a unit.
ja_JP: ユニットの雇用属性を切り替えます。

en: Can be Renamed
ja_JP: リネーム可能

en: Toggle the unit being renameable.
ja_JP: ユニット名の変更の可否を切り替えます。

en: Assign Recruit List
ja_JP: 雇用リストの設定

en: Assign the selected unit set as recruit list to the unit.
ja_JP: 選択したユニットセットをこのユニットの雇用リストに割り当てます。

en: Change Unit ID
ja_JP: ユニットIDの変更

en: Loyal
ja_JP: 忠義

en: Toggle Minimap Unit Coding
ja_JP: ミニマップのユニットコーディングの切り替え

en: Toggle Minimap Terrain Coding
ja_JP: ミニマップの地形コーディングの切り替え

en: Toggle Minimap Unit Drawing
ja_JP: ミニマップのユニット表示の切り替え

en: Toggle Minimap Village Drawing
ja_JP: ミニマップの村表示の切り替え

en: Toggle Minimap Terrain Drawing
ja_JP: ミニマップの地形表示の切り替え

en: Next Brush
ja_JP: 次の筆

en: Default Brush
ja_JP: デフォルトの筆

en: Single Tile
ja_JP: シングルタイル

en: Radius One
ja_JP: 半径1ヘクス

en: Radius Two
ja_JP: 半径2ヘクス

en: Brush NW-SE
ja_JP: 北西-南東ブラシ

en: Brush SW-NE
ja_JP: 南西-北東ブラシ

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Left mouse button pastes from the clipboard, right brings up a context menu.
ja_JP: 左クリックでクリップボードから貼り付け、右クリックでコンテキストメニューを表示します。

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
ja_JP: 選択した座標をクリップボードにコピー

en: Select All
ja_JP: 全て選択

en: Select Inverse
ja_JP: 選択領域を反転

en: Select None
ja_JP: 選択領域を解除

en: Rotate Clipboard Clockwise
ja_JP: クリップボードを時計回りに回転

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
ja_JP: クリップボードを反時計回りに回転

en: Flip Clipboard Horizontally
ja_JP: クリップボードを水平反転

en: Flip Clipboard Vertically
ja_JP: クリップボードを垂直反転

en: Rotate Selection
ja_JP: 選択領域を反転させる

en: Flip Selection
ja_JP: 選択領域を反転する

en: Fill Selection
ja_JP: 選択領域を塗りつぶす

en: Generate Tiles in Selection
ja_JP: 選択領域にタイルを生成する

en: Randomize Tiles in Selection
ja_JP: 選択領域のタイルをランダム化

en: Rotate Map
ja_JP: マップを回転

en: Generate Map
ja_JP: マップを生成

en: Apply a Mask
ja_JP: マスクを適用

en: Create Mask
ja_JP: マスクを作成

en: Refresh Display
ja_JP: 画面を再描画

en: Update Terrain Transitions
ja_JP: 地形のつながりを更新

en: Toggle Terrain Transition Update
ja_JP: 地形のつながりを切り替え

en: Auto-update Terrain Transitions
ja_JP: 地形のつながりの自動更新

en: Auto-update Terrain Transitions: No
ja_JP: 地形のつながりの自動更新: OFF

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
ja_JP: 地形のつながりの自動更新: 一部

en: Refresh Image Cache
ja_JP: イメージキャッシュを更新

en: Draw Hex Coordinates
ja_JP: ヘクスの座標を描画

en: Draw Terrain Codes
ja_JP: 地形コードを描画

en: Save Selection to Area
ja_JP: 選択領域の保存

en: Rename Selected Area
ja_JP: 選択領域のリネーム

en: Remove Selected Area
ja_JP: 選択領域の削除

en: Add New Area
ja_JP: 新たな領域の追加

en: Edit Scenario
ja_JP: シナリオ編集

en: Edit Side
ja_JP: 陣営の編集

en: Remove Side
ja_JP: 陣営の削除

en: Delay Shroud Updates
ja_JP: 幕の更新を遅らせる

en: Update Shroud Now
ja_JP: 幕を今すぐ更新する

en: Continue Move
ja_JP: 移動を続ける

en: Find Label or Unit
ja_JP: ラベルとユニットの検索

en: Speak to Ally
ja_JP: 同盟軍に話す

en: Speak to All
ja_JP: 全員に話す

en: View Chat Log
ja_JP: チャットログ表示

en: Enter User Command
ja_JP: ユーザーコマンドを入力

en: Custom Command
ja_JP: カスタムコマンド

en: Run Formula
ja_JP: 式の実行

en: Clear Messages
ja_JP: メッセージを消去

en: Change Language
ja_JP: 言語の変更

en: Refresh WML
ja_JP: WMLのリフレッシュ

en: Next Tip of the Day
ja_JP: 本日の次のヒント

en: Previous Tip of the Day
ja_JP: 本日の前のヒント

en: Start Tutorial
ja_JP: チュートリアルの開始

en: Start Campaign
ja_JP: キャンペーンの開始

en: Start Multiplayer Game
ja_JP: マルチプレイヤーゲームの開始

en: Manage Add-ons
ja_JP: アドオンの管理

en: Start Editor
ja_JP: エディタの起動

en: Show Credits
ja_JP: クレジットの表示

en: Show Helptip
ja_JP: ヘルプチップの表示

en: Unrecognized Command
ja_JP: 認識できないコマンド

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Mouse
ja_JP: マウス

en: Joystick
ja_JP: ジョイスティック

en: Centered
ja_JP: 中心

en: Up
ja_JP: 上

en: Right
ja_JP: 右

en: Down
ja_JP: 下

en: Left
ja_JP: 左

en: RightUp
ja_JP: 右上

en: RightDown
ja_JP: 右下

en: LeftUp
ja_JP: 左上

en: LeftDown
ja_JP: 左下

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Hat
ja_JP: ハット

en: Add a new binding to "$hotkey_description|"
ja_JP: "$hotkey_description|" に新しいバインディングを追加

en: Clears the current bindings for "$hotkey_description|"
ja_JP: "$hotkey_description|"の現在のバインディングを消去

en: Hotkeys Reset
ja_JP: ホットキーのリセット

en: All hotkeys have been reset to their default values.
ja_JP: 全てのホットキーはデフォルトの値にリセットされます。

en: Hotkey Settings
ja_JP: ホットキーの設定

en: Defaults
ja_JP: デフォルト

en: Reset all bindings to the default values
ja_JP: 全てのバインディングはデフォルトの値にリセットされます。

en: Prefs section^Title Screen
ja_JP: タイトルスクリーン

en: Prefs section^Game
ja_JP: ゲーム

en: Prefs section^Editor
ja_JP: エディタ

en: Add Hotkey
ja_JP: ホットキーの追加

en: Clear Hotkey
ja_JP: ホットキーの消去

en: Action
ja_JP: 動作

en: Binding
ja_JP: バインディング

en: Press desired hotkey (Esc cancels)
ja_JP: 希望のホットキーを押して下さい (Esc でキャンセル)

en: "$hotkey_sequence|" is in use by "$old_hotkey_action|". Do you wish to reassign it to "$new_hotkey_action|"?
ja_JP: "$hotkey_sequence|"は"$old_hotkey_action|"に使われています。割り当てを"$new_hotkey_action|"に変更しますか？

en: Reassign Hotkey
ja_JP: ホットキーの再割り当て

note: TRANSLATORS: This is the language code which will be used to store and fetch localized non-textual resources, such as images, when they exist. Normally it is just the code of the PO file itself, e.g. "de" of de.po for German. But it can also be a comma-separated list of language codes by priority, w
en: language code for localized resources^en_US
ja_JP: ja_JP

en: The maximum text width is less than 1.
ja_JP: 最大のテキスト幅が 1 より小さいです。

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
ja_JP: ビデオモードを変更できませんでした。ウィンドウモードでゲームを実行するには、ウィンドウマネージャを 16 ビット／ピクセルに設定しなければなりません。フルスクリーンで実行するには 1024x768x16 の画面をサポートしなければなりません。

en: There are no alternative video modes available
ja_JP: 変更可能な画面モードはありません

en: Choose Resolution
ja_JP: 解像度の選択

en: A terrain with a string with more than 4 characters has been found, the affected terrain is :
ja_JP: 4 文字以上の文字列の地形が見つかりました。影響される地形は :

en: The text contains invalid markup:
ja_JP: テキストに無効なマークアップが含まれています:

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
ja_JP: 無効な WML が原因だと思われるエラーが起こりました
    エラーメッセージは :

en: When reporting the bug please include the following error message :
ja_JP: バグを報告する際には以下のエラーメッセージを含めてください :

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
ja_JP: 「 $primary_key| = $primary_value 」である「 [$section|] 」セクションにおいて必須のキー「 $key| 」が設定されていません。

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
ja_JP: 「 [$section|] 」セクションにおいて必須のキー「 $key| 」が設定されていません。

en: The key '$key' is deprecated and support will be removed in version $removal_version.
ja_JP: キー「$key」は推奨されておらず、バージョン $removal_version でサポートが取り除かれます。

en: The key '$deprecated_key' has been renamed to '$key'. Support for '$deprecated_key' will be removed in version $removal_version.
ja_JP: キー「$deprecated_key」は「$key」に名前が変更されました。「$deprecated_key」のサポートはバージョン$removal_versionで削除されます。
