Wesnoth1.12 - en to ja_JP translation catalogue (466 entries)

note: type: Attribute 'lang' of: <book>
en: en
ja_JP: ja

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
ja_JP: The Battle for Wesnoth ユーザーズ・マニュアル

note: type: Content of: <book><preface><title>
en: Preface
ja_JP: はじめに

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
ja_JP: The Battle for Wesnoth は、ファンタジーをテーマにしたターン制の戦略ゲームです。

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Build up a great army, gradually training raw recruits into hardened veterans. In later games, recall your toughest warriors and form a deadly host against whom none can stand! Choose units from a large pool of specialists, and hand pick a force with the right strengths to fight well on different terrains against all manner of opposition.
ja_JP: 大きな軍隊を作り上げて、未熟な新兵を鍛えて徐々に経験を積んだ強力な兵士に変えて行きます。ゲームの後半で、あなたは強靭な戦士達を召還し、誰も立ち向かえない究極の大軍勢を形成します！ エキスパートたちの中からユニットを選び、あなたが直面する地形でのあらゆる抵抗に対してうまく戦える能力を備えた軍隊を作り出してください。

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
ja_JP: このゲームでは数多くの物語があなたを待っています。あなたは Wesnoth 王国の歴史に沿ってオークやアンデッドや犯罪者などと戦うことができます。場合によっては、非常に険しい山頂付近のドラゴンや Aethenwood の深い森のエルフや Knalga の巨大な洞窟のドワーフや真珠の入り江のマーフォークのそばで戦うこともあります。あなたは Wesnoth 王位を奪還するために戦うこともできますし、また、アンデッドの恐るべき力によって生ける者どもを支配することもできます。または、土地を略奪しようと挑戦してくる人間達に勝利すべく、栄光に満ちたオークの部族を率いることもできます。

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: You will be able to select from among over two hundred unit types (infantry, cavalry, archers, and mages are just the beginning) and fight actions ranging from small-unit ambushes to clashes of vast armies. You can also challenge your friends – or strangers – and fight in epic multi-player fantasy battles.
ja_JP: 歩兵・騎兵・弓兵・魔術師やもっと多くの 200 種類以上のユニットからの小部隊を編成し、奇襲によって敵の大軍を撃破することもできるでしょう。友達か見知らぬ人に挑戦することもできますし、多くの登場人物がいるファンタジー世界で戦うこともできます。

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Battle for Wesnoth is open-source software, and a thriving community of volunteers cooperates to improve the game. You can create your own custom units, write your own scenarios, and even script full-blown campaigns. User-maintained content is available from an add-on server, and the very best of it is incorporated into Battle for Wesnoth&#8217;s official releases.
ja_JP: Battle for Wesnoth はオープンソース・ソフトウェアです。そして多くのボランティアがゲームを改良するために協力しています。あなたは自分で考えたユニットやシナリオを製作できますし、大きなキャンペーンでさえも製作することは可能です。このようなユーザによって作られたコンテンツはアドオン・サーバーから入手できます。そして、非常に人気のあるものは Battle for Wesnoth の公式リリースに組み込まれることもあります。

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Getting Started
ja_JP: はじめに

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: The World
ja_JP: 世界

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The known portion of the Great Continent, on which Wesnoth abides, is generally divided into three areas: the Northlands, which are generally lawless; the kingdom of Wesnoth and its occasional principality, Elensefar; and the domain of the Southwest Elves in the Aethenwood and beyond.
ja_JP: Wesnoth のある大陸は大きく 3 つの地域に分けられます。それは、法の及ばない北部地域と Wesnoth 王国とその周辺の Elensefar などと、エルフの住む南西の Aethenwood の大森林およびその向こう側です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The Kingdom of Wesnoth lies in the center of this land. Its borders are the Great River to the north, the Dulatus Hills in the east and south, the edge of the Aethenwood to the southwest, and the Ocean to the west. Elensefar, a once-province of Wesnoth, is bordered by the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the ocean to the west.
ja_JP: Wesnoth 王国はこの大陸の中央部に位置しています。その国境は、北は大いなる川、東と南は低き丘陵、南西は Aethenwood の大森林の端、そして西は大洋です。Elensefarは、ある時はWesnoth王国の一地方であり、またある時は独立国、そしてまたある時は緩やかな盟約によりWesnothと結ばれた同盟国であったりする地域です。北は大いなる川、東はあいまいに定められたWesnothとの国境、南は真珠の入江、西は大洋がそれぞれ Elensefar の領域を区切っています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The Northlands is the wild country north of the Great River. Various groups of orcs, dwarves, barbarians and elves populate the region.  To the north and east lies the forest of Lintanir, where the great kingdom of the North-Elves keeps to its own mysterious affairs.
ja_JP: 北部地域は大いなる川の北側に広がる未開の地域です。オーク、ドワーフ、野蛮人、そしてエルフが住んでいます。その北から西には Lintanir の大森林が広がっており、北部エルフ族が謎の大王国を作っています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
ja_JP: これらの土地には分散して存在する村があり、そこであなたは傷ついた部隊を回復させたり、あなたの軍隊を維持するのに必要な収入を集めたりします。あなたは山や川を横断したり、森や丘や凍土を進むこともあるでしょう。そして、開けた草原を横切ったりもするでしょう。これらさまざまな環境には異なる種類の生物がその場所に適応しており、それらは慣れ親しんだ地形で移動しやすく戦いやすくなっています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Creatures
ja_JP: 生物

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In the world of Wesnoth there dwell humans, elves, dwarves, orcs, drakes, saurians, mermen, nagas, and many other races yet more obscure and wondrous. In accursed lands walk undead and ghosts and specters; monsters lurk in its ruins and dungeons.  Each has adapted to particular terrains. Humans inhabit primarily the temperate grasslands. In the hills, mountains and underground caves orcs and dwarves are most at home. In the forests the elves reign supreme. In the oceans and rivers mermen and nagas dominate.
ja_JP: Wesnothの世界には人間、エルフ、ドワーフ、オーク、ドレーク、トカゲ、マーフォーク、ナーガの各種族および多くの未知なる驚くべき種族が住んでいます。そして、のろわれた地にはよみがえった死体や幽霊がうごめいています。また、遺跡やダンジョンには怪物が潜んでいます。それぞれの種族はそれぞれ特定の地形に適応しています。人間は温暖な草原を好みますし、丘や山や地下はオークとドワーフの故郷となっています。森はエルフの領地ですし、大海や川はマーマンとナーガの領域です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For game purposes, the races group into factions; for example, orcs often cooperate with trolls, and elves or dwarves with humans. Some other factions reflect divisions within human society&#8201;&#8212;&#8201;loyalists vs. outlaws, for example. In most campaigns, you will control units drawn a single faction. But sometimes factions make alliances with others, so you may face more than one faction in a scenario.
ja_JP: ゲーム上、異なる種族の間に党派が形成されることがあります。例としては、オークはトロルと、エルフやドワーフは人間としばしば協力します。人間社会内部にも忠誠者と無法者のような党派争いが反映されます。ほとんどのキャンペーンであなたは一つの党派からのユニットを操作します。しかし、ときどき党派同士が同盟を結成したりするので一本のシナリオの中でも複数の党派に直面することがあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Finding Your Way
ja_JP: 最初にするべきこと

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
ja_JP: Wesnoth を起動すると最初に操作可能な画面をメインメニューといいます。ボタンはマウスだけで押すことができます。簡単に言うと、まずチュートリアルをやってみることをお勧めします。その次はキャンペーンから「二人の兄弟」をプレイするとよいでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Main Menu
ja_JP: メインメニュー

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The tutorial is a real, but basic, game which teaches you some of the basic controls needed to play the game. Winning or losing is not important here, but learning what to do is. Click the Tutorial button to play. In the Tutorial you are in the role of the prince Konrad or the princess Li&#8217;sar, learning from the Elder Mage Delfador — pay attention or he might turn you into a newt.
ja_JP: チュートリアルを開始するボタンです。チュートリアルは実際のゲーム形式で基本的な操作方法を理解できます。ここで重要なことは勝負ではなく方法なのです。チュートリアル内では、あなたは Konrad 王子か Li&#8217;sar 王女になって老魔術師 Delfador からいろいろと学びます。Delfadorが話すことに注意してみてください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Campaign
ja_JP: キャンペーン

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
ja_JP: キャンペーンを開始するボタンです。最初の Wesnoth はキャンペーンをプレイするために開発されました。キャンペーンとはいくつかのシナリオのセットのことです。次の画面であなたのコンピューターにある（あなたが望むなら追加してダウンロードすることもできます）キャンペーンの一覧が表示されるので選択してください。それぞれのキャンペーンには 3 段階の難易度「簡単」「普通」「難しい」があります。開発者としてはやりがいがあると思われる「普通」（「難しい」ではありません）をお勧めします。キャンペーン開始後は継続中キャンペーンの難易度を変更することはできません。をもし、あなたが「簡単」でも壁にぶつかってしまう場合には、<link linkend="basic_strategy">基本戦略</link>の項目を読むと助けになるでしょう。あなたが難易度を選択した後にキャンペーンが開始されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Multiplayer
ja_JP: マルチプレイヤー

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
ja_JP: 一本のシナリオを一人か複数の相手と対戦するボタンです。あなたはゲームをインターネット経由またはあなたのコンピューターのみで行うことができ、対戦相手はコンピューターか人間になります。このボタンをクリックすると次の画面でシナリオをどのようにプレイするか選択します。詳細は<link linkend="scenarios">シナリオ</link>を見てください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Load
ja_JP: 再開

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
ja_JP: 前に保存したゲームを再開するためのボタンです。次の画面で、保存されているゲームの一覧が表示されるので、再開したいゲームを選択してダブルクリックすればそのゲームが読み込まれて再開します。もし、あなたがゲームを完了した後でそのリプレイを見たければ、それも保存されているので再開すれば最初から動きを追うことができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Add-ons
ja_JP: アドオン

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
ja_JP: アドオンを入手するためのボタンです。アドオンとは一般ユーザーが製作した、キャンペーンやマルチプレイヤー・ゲーム用時代設定およびマップなどのことで、専用サーバー（アドオンの内容を確認してあるわけではありません）に置いてあります。一度入手したアドオンも必要なくなれば「アドオンの消去」ボタンであなたのシステム上から消すことができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Map Editor
ja_JP: マップエディタ

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to start the Map Editor where you can create custom maps for multiplayer games or for building your own campaign upon.
ja_JP: マップエディタを開始するボタンです。マップエディタの用途はマルチプレイヤー・ゲーム用に特製マップを製作したり、自分自身のキャンペーンを作る要素としてマップを製作することです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Language
ja_JP: 言語

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
ja_JP: 表示言語を選択するボタンです。（日本語になっていればクリックする必要はありません）　最初に Wesnoth を起動した時は、あなたのシステムの標準言語（日本語版 OS なら日本語）を判断できればそれと同じに、できなければ英語です。しかし、あなたがここで変更すれば、次回もその表示言語になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Preferences
ja_JP: 設定

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click here to change default settings.
ja_JP: 標準設定を変更するボタンです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Credits
ja_JP: クレジット

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
ja_JP: 主要な貢献者の一覧を表示するボタンです。あなたはチャット(IRC)の irc.freenode.org:6667 on #wesnoth で直接彼らと接触することもできます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quit
ja_JP: 終了

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to close Wesnoth.
ja_JP: Wesnoth を終了するボタンです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Help
ja_JP: ヘルプ

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
ja_JP: ゲーム・ヘルプを開くボタンです。それは、ユニットや他のゲーム・プレイに重要な情報を提供します。それらの情報の大部分はこのマニュアルでも説明されています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Next
ja_JP: 次

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
ja_JP: 次の小さなヒントを表示するボタンです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Previous
ja_JP: 前

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to read the previous little tip from the "Tome of Wesnoth".
ja_JP: 前の小さなヒントを表示するボタンです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Game Modes
ja_JP: ゲームモード

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
ja_JP:  Battle for Wesnoth には 2 つの基本的なプレイ方法があります：

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
ja_JP: 複数のシナリオからなるキャンペーンをコンピューター相手にプレイする。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Play a single scenario against computer or human opponents.
ja_JP: 一本のシナリオをコンピューターまたは人間の対戦相手とプレイする。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Campaigns
ja_JP: キャンペーン

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Campaigns are sequences of battles with a connecting storyline. Typical campaigns have about 10–20 scenarios. The main advantage with campaigns is that they allow you to develop your army. As you complete each scenario, the remaining units at the end are saved for you to use in the next scenario. If you choose not to use a unit at all during a scenario it is carried over to the next, so you don&#8217;t lose units you don&#8217;t use.
ja_JP: キャンペーンはあるストーリーを基本とした一連の戦いです。典型的なキャンペーンは 10–20 本程度のシナリオを含みます。キャンペーンの主な利点はあなたの軍隊を育てることができることです。シナリオを完了した時、あなたの生き残りユニットは自動的に保存され、次シナリオで使用することができます。もし、次シナリオでは使用しなかったとしても、次々シナリオ以降で使用することもできます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
ja_JP: キャンペーンは Wesnoth が選ばれる第一の理由です。たぶんキャンペーンは一番楽しめるでしょうし、このゲームを新たに始めた人には最初にお勧めします。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Scenarios
ja_JP: シナリオ

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
ja_JP: 一本のシナリオを完了するまでの時間は大体 30 分から 2 時間ぐらいです。これは一番短時間でプレイする方法ですが、あなたのユニットがキャンペーンで経験を積んで成長していくことはありません。あなたはコンピューターを相手にするか、インターネット経由または同じコンピューターの前の席を交替しながら他の人間プレイヤーと対戦できます。シナリオは「マルチプレイヤー」ボタンから利用できます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it&#8217;s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. You cannot carry over units in multiplayer from one scenario to the next, so building up your army&#8217;s strength is possible only within the scenario.
ja_JP: 一般的に、マルチプレイヤー・ゲームはインターネット経由でプレイされることが多いでしょう。これらのゲームは Wesnoth マルチプレイヤー・サーバーを通じて行われます。マルチプレイヤー・ゲームにかかる時間はマップの大きさや参加人数などによって 1 時間から 10 時間ぐらいです。平均的には 3 から 7 時間です。ゲームは参加者の一致があれば途中で保存・再開できるので、ゲームによっては一、二週間になる可能性もありますが、実際にプレイしているのは合計数時間程度です。マルチプレイヤー・ゲームでは次のシナリオにあなたのユニットを持ち運ぶことはできないので、あなたの軍隊を育てるのは、そのシナリオ一本限定になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
ja_JP: 「マルチプレイヤー」ボタンをクリックするといくつかの選択があります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Multiplayer dialog
ja_JP: マルチプレイヤー・ダイアログ

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Login
ja_JP: ログイン

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink>, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.
ja_JP: これはマルチプレイヤー用サーバーでのあなたのニックネームを質問するものです。もし、あなたがウェブサイト（英文）<ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink> にアカウントを持っていたならば、（マルチプレイヤー・ゲームだけならば特別に必要はありません）　それと同じユーザー名とパスワードを使用することができます。パスワードを要求されたならばそのニックネームは先に使われています。あなたは Wesnoth forums に登録されているユーザー名と同じニックネームは使えないので、ニックネームを変更してください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Join official Server
ja_JP: 公式サーバーに接続する

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
ja_JP: この選択は面倒な手続き無しに公式サーバーに接続するもので、ネット経由のマルチプレイヤー・ゲームには通常こちらをお勧めします。あなたはそこで仲間を集めて新しいゲームを立ち上げることもできますし、既存のゲームに参加することもできます。そのためにまずロビー（待合所）に参加してこのようなことをします。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Connect to Server
ja_JP: サーバーに接続する

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
ja_JP: これを選択すると接続先のアドレスを質問するダイアログが開きます。このダイアログには「一覧を見る」ボタンもついていて公式メインサーバーが使用不可能な時に他の公式予備サーバーの一覧の中から選べるようになっています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: A complete list of official and user setup servers is listed at this website: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.
ja_JP: ちなみに公式およびそれ以外のユーザー提供サーバーの完全な一覧は次のウェブサイト（英文）にあります。 <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: You can also reach servers hosted by any other player with this menu option.  So if you got a server running in your local network, just enter the address and port number (default: 15000). If you for example want to connect to a server running on the machine with the address 192.168.0.10 and the default port, you would enter this in the dialog: 192.168.0.10:15000
ja_JP: この選択からは、他のプレイヤーが立てたサーバーに接続することもできます。そのためにはあなたの LAN 内で誰かがサーバーを起動している必要があり、そのアドレスとポート番号（標準値は 15000 ）を入力します。例えば、192.168.0.10 でサーバーが起動しており標準ポート番号を使用していたなら、192.168.0.10:15000 と入力してください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Host Networked Game
ja_JP: ネットワーク・ゲームを立てる

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: To be able to start a multiplayer game without using an external multiplayer server, you have to start the server, which is usually named <emphasis>wesnothd</emphasis>, yourself. This program is automatically started in the background when selecting this option. It will be stopped, once all players left the server.  Other players need to be able to connect to your port 15000 using TCP to play with you on your server. If you are behind a firewall, you will probably need to change your firewall settings to allow incoming connections to port 15000, and tell your firewall to forward such traffic to the machine hosting the game. You should not need to make firewall changes to join games hosted on a public server or by someone else.
ja_JP: 公式サーバーを使用せずにマルチプレイヤー・ゲームを開始するには、あなた自身で <emphasis>wesnothd</emphasis> というサーバーソフトを開始しなければなりません。このプログラムは「ネットワーク・ゲームを立てる」を選択すると自動的に起動し、全てのプレイヤーが接続しなくなると終了します。他プレイヤーは TCP のポート番号 15000 に接続することで参加可能です。もし、あなたが firewall の内側にいたなら問題が発生するかもしれませんが、ネットワークの安全を深刻に傷つけてしまう可能性があるので、何もしないほうがよいでしょう。そのような場合は公式サーバーを利用すると何の問題も発生しないので強くお勧めします。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Local Game
ja_JP: ローカル・ゲーム

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><simpara>
en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
ja_JP: これはあなたのコンピューターだけで開始されるゲームです。あなたは同じコンピューターの前の席を交替しながらプレイするゲームを開始することができます。これを<emphasis>交替ゲーム</emphasis>と呼び、ネットを通じて対戦するゲームと同程度の時間を必要とします。また、あなたは交替ゲームの片方をコンピューター AI に任せることもでき、これは実際の相手と対戦する前にマルチプレイヤー・ゲームで使用されるマップに慣れておくよい方法です。それに、さまざまな党派での対戦を研究しておくこともできます。もちろん、あなたはこの二つを同時に行うこともできます。つまり、友人と共にコンピューター AI 連合軍と対戦することもあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Game Screen
ja_JP: ゲーム画面

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Game Screen
ja_JP: ゲーム画面

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
ja_JP: どのキャンペーンをプレイしているかにかかわらず、基本的画面構成は同じです。画面の大半にはマップ（の一部）が表示されており、ゲームの操作の大部分が可能です。その周囲にはさまざまな要素が配置されていて、ゲーム内の役に立つ情報を提供しています。その詳細はこの項目で説明されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Top Panel
ja_JP: 画面上

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
ja_JP: 画面上の部分を左から右へ順番に説明します：

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Menu button
ja_JP: メニューボタン

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Actions button
ja_JP: 行動ボタン

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
ja_JP: ターン（現在のターン／そのシナリオに設定されている最長ターン）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your gold
ja_JP: あなたのゴールド

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Villages (your villages/total number of villages)
ja_JP: 村の数（あなたが占領している村／あなたが見ることのできるマップ上全部の村）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your total units
ja_JP: あなたの合計ユニット数

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your upkeep
ja_JP: 維持費

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your income
ja_JP: 収入

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
ja_JP: 現在の経過時間と残り時間（時間制限付きマルチプレイヤー・ゲームのみ）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Right Panel
ja_JP: 画面右

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Down the right of the screen from top to bottom are:
ja_JP: 画面右の部分を上から下へ順番に説明します：

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Full map, scaled
ja_JP: マップ全体の縮小表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current hex position (x-coordinate, y-coordinate), defense and movement of the currently selected unit on the marked hex
ja_JP: 選択したヘクス上の座標（x軸、y軸）、マークされたヘクス上のユニットの防御と移動コスト

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current hex type
ja_JP: マウスカーソルのあるヘックスの地形

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Time of day indicator
ja_JP: 時刻

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Unit profile for last selected unit
ja_JP: 最後に選択されたユニットの詳細

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: End Turn button
ja_JP: ターン終了ボタン

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruit and Recall
ja_JP: 雇用と召還

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
ja_JP: あなたはキャンペーン開始時（または次シナリオ開始時）にはマップ上に極少数のユニットしか持っていません。これらにはあなたによって操作される司令官（小さな金の王冠がついているリーダー）が含まれます。大抵の場合、あなたの司令官は城内の特別なヘックスである主塔にいます。あなたの司令官が主塔にいて十分なゴールドを持っている時はいつでも、あなたの軍隊に新兵を雇用できます。ただし、この場合の主塔とは自分自身のものだけでなく、最初は敵が所有していたものをあなたが占領した主塔でもかまいません。後半のシナリオではあなたは前半のシナリオで生き残り経験を積んだユニットを召還できるようになるでしょう。こうして、あなたは敵を征服できるだけの軍隊を作り上げて行くのです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The first thing you will probably want to do is recruit your first unit. Press <literal>Ctrl+r</literal> (or right click on an empty castle hex and select "Recruit") and you will be able to recruit a unit from a list of all the units available to you. Each recruit is placed on an empty castle hex. Once you have filled the castle, you cannot recruit any more until units move off. Your opponent&#8217;s commander is similarly placed on its castle keep and will begin by recruiting its troops&#8201;&#8212;&#8201;so don&#8217;t dilly-dally looking at the scenery, there&#8217;s a battle to be won.
ja_JP: まず最初にあなたがやりたいことは最初のユニットを雇用することでしょう。<literal>Ctrl+r</literal>キーを押すか、城の空いているヘックスで右クリックしてから「雇用する」を選択することで、あなたは雇用可能一覧からユニットを雇用することができます。雇用されたユニットはそのヘックスに出現します。城の空きヘックスが全て埋まってしまうと次のターンでユニットを移動させるまで次の雇用はできなくなります。あなたの敵の司令官も同様に彼の主塔で軍隊を編成します。敵軍の侵攻を指をくわえて眺めている場合ではありません。これは必ず勝利しなければならない戦争なのです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
ja_JP: シナリオを成功して終了した時には、あなたの生き残りユニット全部が自動的に保存されます。あなたは次シナリオではそれらを雇用と似た方法で召還できます。しばしば召還された部隊は雇用されたての新兵よりも経験を積んでいるので、大抵の場合はよりよい選択になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Your Army
ja_JP: あなたの軍隊

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
ja_JP: Wesnoth では全てのゲーム形式（キャンペーンやマルチプレイヤー）で基本的に同一種類の兵士（いわゆるユニット）が使用されます。（追加ユニットが存在する場合はあります）　それぞれのユニットには敵の攻撃に対する耐性・今いる地形・レベルなどによる相性があります。それらの完全な詳細はゲーム内ヘルプで解説されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Life and Death — Experience
ja_JP: 生と死 - 経験値

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: As your troops gain battle experience, they will learn more skills and become stronger. They will also die in battle, so you&#8217;ll need to recruit and recall more when that happens. But choose wisely, for each has strengths and weaknesses a cunning opponent will quickly exploit.
ja_JP: あなたの部隊が戦いの中で経験値を獲得すると、最終的に彼らはより強くなるでしょう。彼らが戦いの中で死亡すると、あなたは代わりの要員を確保するために雇用・召還しなければならなくなるでしょう。しかし、賢く選択すれば、敵の強さと弱点を巧妙に利用して素早く排除できるユニットを得られることでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Victory and Defeat
ja_JP: 勝利と敗北

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
ja_JP: それぞれのシナリオの開始時に表示されるシナリオ目標の表示に注意してください。（その後いつでも確認できます）　通常は敵のリーダーを全部倒せば勝利し、あなたのリーダーが殺されることだけが敗北となるでしょう。しかしシナリオによっては他の勝利目標があるかもしれません。例えば、リーダーを指定された場所に移動させるとか、誰かを助けるとか、パズルを解くとか、あるターン数が過ぎるまで包囲攻撃に対抗するとか。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
ja_JP: シナリオに勝利した時にマップは薄暗くなり、「ターン終了」ボタンが「シナリオ終了」に変わるでしょう。このボタンを押して次に進む前に、保存オプションを変更したり、（マルチプレイヤーゲームの場合には）ほかのプレイヤーとチャットしたりといったことができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Gold
ja_JP: 所持金

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Your army does not fight for free. It costs you gold to recruit units and gold to maintain them. You start each scenario with gold carried over from previous scenarios (although each scenario ensures you have at least a minimum amount of gold to start if you didn&#8217;t carry over enough from previous scenarios) and can gain more by meeting scenario objectives quickly and, during a scenario, by controlling villages. Each village you control will give you two gold pieces income per turn. When you first start a scenario it is usually worthwhile to gain control of as many villages as you can to ensure you have sufficient income to wage war. You can see your current gold and current income at the top of the screen as described in the section on the <link linkend="game_screen">game screen</link>.
ja_JP: あなたの軍隊は支払い無しで戦うことはありません。新兵を雇用するのにも彼らを維持するのにもゴールドが必要です。あなたは前シナリオ終了時からある割合で繰り越されたゴールドを持ってシナリオを開始します。（前シナリオで十分な金額を稼げなかったとしても各シナリオには最小金額が設定されているのでそれを下回ることはありません）　そして、シナリオの目標を素早く達成することや村を多く占領し続けることで多くのゴールドを獲得します。あなたが占領している村からはターンあたり 2 ゴールドの収入があります。シナリオ開始後できるだけ多くの村を占領し続けることは、あなたにとって有益です。あなたは現在のゴールドと収入を画面の上にある部分で常に表示しています。それは<link linkend="game_screen">ゲーム情報画面</link>という名の項目で詳しく解説されています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Save and Load
ja_JP: 保存と再開

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: At the start of each scenario, your game state is normally saved. If you are defeated, you may load it and try again. Once you have succeeded, you will again be asked to save the next scenario and play that. If you have to stop playing during a scenario, you can save your turn and load it again later. Just remember, a good Battle for Wesnoth player never needs to save during a scenario. However, most beginners tend to do so rather often.
ja_JP: シナリオ開始時に、あなたのゲーム状態は自動的に保存されます。もし、あなたが敗北したなら、そのゲームを再開してやり直すことができます。一回でもあなたが勝利したなら、次のシナリオに移ることができます。もし、あなたがシナリオを遊んでいる途中で中断しなければならなくなったら、あなたのターンで保存して後ほど再開できます。ちょっと覚えておいて欲しいのは、Battle for Wesnoth を遊び慣れたプレイヤーは決してシナリオ途中で保存する必要がないことです。しかしながら、大半の初心者は頻繁にそうしたがるようです。

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Playing
ja_JP: プレイ方法

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Controls
ja_JP: 操作

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: These are the default control keys. Key setup might differ depending on the platform used. For example you will often have to use the command key instead of the control key when you are using MacOSX. You can change most hotkeys to your taste using the Preferences menu.
ja_JP: これらは標準のホットキー（操作の呼び出し）です。キーの設定はあなたが使用している OS （Windows,MacOSX,Linuxなど）によって多少違います。例えばあなたがMacOSXを使用しているなら、Ctrl の代わりに Cmd キーを使うことになるでしょう。あなたは設定メニューを使ってお好みでホットキーを変更することができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: General controls and hotkeys
ja_JP: 一般的な操作とホットキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: The Battle for Wesnoth Help
ja_JP: The Battle for Wesnoth ヘルプ

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Arrow keys
ja_JP: 矢印キー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Scroll
ja_JP: スクロールする

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Left click
ja_JP: 左クリック

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Select unit, move unit
ja_JP: ユニットの選択と移動

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Right click
ja_JP: 右クリック

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Context menu, cancel action
ja_JP: コンテキスト・メニューの呼び出し、取り消し動作

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Middle click
ja_JP: 中クリック

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Center on pointer location
ja_JP: マウスカーソルの場所を中心にするように画面移動

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Escape
ja_JP: Escキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Exit game, exit menu, cancel message
ja_JP: ゲーム終了、メニュー終了、メッセージ取り消し

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Save game
ja_JP: ゲームの保存

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Load game
ja_JP: ゲームの再開

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Go to Preferences menu
ja_JP: 設定メニューに行く

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Quit game
ja_JP: ゲーム終了

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle full screen/windowed mode
ja_JP: フルスクリーン表示の切替

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle muting of game sounds
ja_JP: ゲーム音のオンオフ

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Zoom in
ja_JP: 拡大表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Zoom out
ja_JP: 縮小表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Reset zoom to default
ja_JP: 拡大・縮小表示を標準に戻す

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle ellipses
ja_JP: ユニット足元の楕円表示を切替

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle grid
ja_JP: グリッド表示の切替

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle accelerated game mode
ja_JP: 高速ゲーム・モードの切替

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Holding Shift
ja_JP: Shiftキーの長押し

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle between accelerated and normal game mode while pressed (temporary!)
ja_JP: 押している間だけ一時的に高速ゲーム・モードの切替

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show scenario objectives
ja_JP: シナリオ目標を表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show statistics
ja_JP: 統計情報を表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show status table
ja_JP: ステータス表を表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show unit list
ja_JP: ユニット一覧を表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move to leader unit
ja_JP: 自軍リーダーの所在地に向かって移動

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Update shroud now
ja_JP: 今すぐ幕を更新

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Unit and turn specific hotkeys
ja_JP: ユニットやターンについてのホットキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Recruit unit
ja_JP: 雇用する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Repeat last recruit
ja_JP: 最後の雇用と同じ内容で繰り返す

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Recall unit
ja_JP: 召還する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rename unit
ja_JP: ユニット名変更

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show the description of the currently selected unit
ja_JP: 現在選択されているユニットの解説を表示

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Continue interrupted unit move
ja_JP: 一時的に中断された移動を再開

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
ja_JP: 最後の移動の取り消し（追加情報を得なかった場合のみ）

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Redo move
ja_JP: 取り消された移動を再度やり直す

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Cycle through units that have movement left
ja_JP: まだ移動可能な他の自軍ユニットを順番に選択する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
ja_JP: まだ移動可能な他の自軍ユニットを逆の順番で選択する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
ja_JP: 敵の移動可能性を見る（敵が次のターンで移動可能な地点）

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
ja_JP: 敵の潜在的な移動可能性を見る。もしあなたのユニットがマップ上に存在しなかった場合の

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1-7
ja_JP: 数字キーの 1 から 7

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
ja_JP: 選択されているユニットがそのターンで移動できる範囲

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Space
ja_JP: 空白キー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
ja_JP: そのユニットのターンを終了しまだ移動可能な他の自軍ユニットを選択する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Shift+Space
ja_JP: Shift+空白キー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
ja_JP: 現在選択されているユニットのターンを終了する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Ctrl+Space
ja_JP: Ctrl+空白キー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: End this player&#8217;s turn
ja_JP: ユニットではなくプレイヤー自体のターンを終了する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Whiteboard specific hotkeys
ja_JP: 計画モードで使用されるホットキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle planning mode
ja_JP: 計画モードの切替

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Execute planned action
ja_JP: 計画実行

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Delete planned action
ja_JP: 計画の一部行動の取り消し

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action down in the queue
ja_JP: 行動の順序を下げる

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action up in the queue
ja_JP: 行動の順序を上げる

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Execute all actions
ja_JP: 全計画実行

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Suppose dead
ja_JP: 死亡を仮定

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Multiplayer specific hotkeys
ja_JP: マルチプレイヤー・ゲームで使用されるホットキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Message another player (in multiplayer)
ja_JP: 他のプレイヤーと会話する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Message your allies (in multiplayer)
ja_JP: あなたの同盟軍と会話する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Message everyone in the game (in multiplayer)
ja_JP: マルチプレイヤー・ゲームの全員に話しかける

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: View chat log
ja_JP: 会話記録を読む

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Clear messages
ja_JP: 会話を消去する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Miscellaneous hotkeys
ja_JP: その他のホットキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Clear onscreen labels
ja_JP: 画面上のラベルを消去する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Search (find label or unit by name)
ja_JP: 検索（ラベルまたはユニット名による）

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Attach a text label to a terrain hex
ja_JP: ヘックス上にラベルを貼りつける

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Set team label
ja_JP: チーム・ラベルを設定する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Command mode</ulink>
ja_JP: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">コマンド・モード</ulink>

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Refresh Cache
ja_JP: キャッシュを更新する

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Create Unit (Debug!)
ja_JP: ユニットを出現させる（デバッグ用）

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Run AI formula
ja_JP: AI に委任する

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Some keys on MacOSX require more than replacing Ctrl by Cmd. Here is a list of those:
ja_JP: MacOSX ではいくつかのキーで Ctrl を Cmd に置き換えてください。これは一覧です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Some hotkeys were changed slightly to make better use of the controls provided by the Pandora. If you are using a Pandora, these keys differ from the lists above:
ja_JP: Pandora でいくつかのホットキーは Pandora の提供する機能を使うために変更されています。もし、あなたが Pandora を使用しているならば、これらのキーは前のものと違います。

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><title>
en: Pandora specific controls and hotkeys
ja_JP: Pandora で使用される操作とホットキー

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action down queue
ja_JP: 行動の順序を下げる

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move action up queue
ja_JP: 行動の順序を上げる

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Each side is given some amount of gold to begin with, and receives 2 gold pieces per turn, plus 2 more gold pieces for every village that side controls. In a campaign, starting gold is a minimum amount defined by the scenario, which is typically lower as the difficulty level increases. In addition you often get a percentage of gold to carry over from the last scenario played. The exact percentage depends on the scenario and is usually displayed as part of the scenario objectives.
ja_JP: 開始時にそれぞれの陣営はいくらかのゴールドを与えられます。そして毎ターン （2+占領している村の数*2 ゴールド）を受け取ります。キャンペーンでは前シナリオ終了時の 何割かのゴールドとシナリオに設定されている最小金額の合計が開始時の金額となります。通常その最小金額は難易度レベルが低いほど増加します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruiting and Recalling
ja_JP: 雇用と召還

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Recruit dialog
ja_JP: 雇用ダイアログ

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
ja_JP: ゴールドの主な使い道は新兵を雇用するかキャンペーンの前シナリオからユニットを召還して、あなたの軍隊を作り上げることです。雇用または召還はリーダーが城の主塔におりその城に空きヘックスがある場合のみ可能です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
ja_JP: 城の空きヘックスで右クリックしてから「雇用する」を選択することで一覧から新ユニットを雇用することができます。雇用にかかる金額はユニットにより異なりますが、大抵は 10 から 20 ゴールドの間です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
ja_JP: 城の空きヘックスで右クリックしてから「召還する」を選択することで一覧から前シナリオのユニットを召還することができます。召還にかかる金額は一律 20 ゴールドです。詳しくは<link linkend="unit_recall">ユニットの召還</link>を見てください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Upkeep
ja_JP: 維持費

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Each unit also has an upkeep cost. The upkeep cost is generally equal to the level of the unit, unless the unit has the "Loyal" trait (<link linkend="traits">see below</link>). Units that are not initially recruited — i.e. the leader or those that join voluntarily — usually have the Loyal trait. Upkeep is only paid if the total upkeep of a side&#8217;s units is greater than the number of villages that side controls. Upkeep paid is the difference between the number of villages and the upkeep cost.
ja_JP: それぞれのユニットには維持費が発生します。一般的に、そのユニットに<link linkend="traits">忠義</link>)特性がない限り、レベルと同じ維持費がかかります。ユニットが雇用されずに加わるとはどういうことでしょうか？　つまり、リーダーと自主的に参加したユニットのことで、大抵は忠義特性を持ちます。維持費合計がその陣営の占領している村の数を上回る場合に限り維持費が徴収されます。よって、維持費合計と村の数と支払われた維持費の金額は一致しません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Income
ja_JP: 収入

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: So, the formula for determining the income per turn is
ja_JP: というわけで、最終的な収入を決定する式はこのようになります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><literallayout>
en: 2 + villages − maximum(0, upkeep − villages)
ja_JP:  2 + 村の数 − ( 0 または 維持費合計 − 村の数 )の大きい方

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
ja_JP: 忠義以外のユニットのレベルの合計が維持費合計となります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
ja_JP: もし維持費合計が村の数+2 を上回るとその陣営はゴールドを失いはじめます。等しければゴールドの増減はありません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Units
ja_JP: ユニット

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
ja_JP: Battle for Wesnoth は個性豊かな数百種類のユニットを持っています。加えて、大部分のユニットは<link linkend="traits">特性</link>を持っており、同種ユニットとは微妙に異なる存在になります。またキャンペーン開発者が独自ユニットをそのキャンペーンに追加することもあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
ja_JP: 全てのユニットはヒットポイント(HP)・残り移動可能ポイント・使用可能武器と与えるダメージ・時刻属性を持ちます。加えて、ユニットはその他の特殊能力を持つ可能性があります。その詳細はこの項目で説明されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Alignment
ja_JP: 時刻属性

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Every unit has an alignment: lawful, neutral, chaotic, or liminal. Alignment affects how units perform at different times of day. Neutral units are unaffected by the time of day. Lawful units do more damage during the day and less at night. Chaotic units do more damage at night and less during the day. Liminal units do less damage during both night and daytime.
ja_JP: 全てのユニットは秩序・中立・混沌・薄明の中からどれか一つ時刻属性を持ちます。時刻属性はそのユニットがゲーム内の時刻によって受ける影響のことです。中立ユニットは時刻によって影響されません。秩序ユニットは敵に与えるダメージが昼間は大きく夜間は小さくなります。逆に混沌ユニットは敵に与えるダメージが昼間は小さく夜間は大きくなります。黄昏ユニットは敵に与えるダメージが昼夜ともに小さく本来の力を発揮できるのは夜明けと夕方だけです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
ja_JP: 昼夜にはそれぞれ二種類ありますが、画像が異なるだけでゲームへの影響はありません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The following table shows the effects of different times of the day on the damage dealt by lawful, chaotic, and liminal units:
ja_JP: 次の表で秩序・混沌・薄明ユニットの時刻による影響を示します。（中立ユニットは時刻に全く影響されません）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Time of the day and damage
ja_JP: 時刻とダメージ

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Turn
ja_JP: ターン

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Image
ja_JP: 画像

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Day-phase
ja_JP: 一日の局面

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Lawful
ja_JP: 秩序

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Chaotic
ja_JP: 混沌

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Liminal
ja_JP: 薄明

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dawn
ja_JP: 夜明け

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Day (morning)
ja_JP: 日中（朝）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Day (afternoon)
ja_JP: 日中（午後）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dusk
ja_JP: 夕方

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: images/schedule-firstwatch.png
ja_JP: images/schedule-firstwatch.pn

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Night (first watch)
ja_JP: 夜

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Night (second watch)
ja_JP: 深夜

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Special
ja_JP: 特殊

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Underground
ja_JP: 地下

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
ja_JP: 地下で行われるシナリオがあることに気をつけましょう。ここでは常に夜となります！

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example: consider a fight between a Lawful and a Chaotic unit when both have a base damage of 12. At dawn and dusk, both will do 12 points of damage if they hit. During Morning or Afternoon, the Lawful unit will do (<literal>12 \* 1.25</literal>) or 15 points, while the Chaotic unit will do (<literal>12 \* 0.75</literal>) or 9 points. During First or Second Watch, the Lawful unit would do 9 points compared to the Chaotic unit&#8217;s 15.
ja_JP: 例：　ここで秩序ユニットと混沌ユニットが対戦するとします。両者の基礎攻撃力は共に 12 です。夜明けと夕方の時刻には両者とも攻撃が命中した時のダメージは 12 です。朝から午後までの時刻には、秩序ユニットは (<literal>12 \* 1.25</literal>) つまり 15 ダメージ、混沌ユニットは(<literal>12 \* 0.75</literal>) つまり 9 ダメージを敵に与えます。逆に夜から深夜までの時刻には秩序ユニットは 9 ダメージ、混沌ユニットは 15 ダメージになります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
ja_JP: もし、同じ条件で中立ユニットが戦闘したなら、時刻に関係なく 12 ダメージを敵に与えます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Traits
ja_JP: 特性

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
ja_JP: ユニットはその個性が反映された特性を持ちます。特性はユニットが作り出される時にランダムに割り当てられます。大半のユニットは 2 つの特性を持ちます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: The possible traits for most units are as follows:
ja_JP: 大半のユニットに適用される特性は次の通りです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Intelligent
ja_JP: 知的

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
ja_JP: 知的なユニットは通常より 20 ％少ない経験値でレベルアップできます。ただし、トロル族にこの特性が与えられることはありません。
    知的なユニットは次のレベルへと早く進むため、キャンペーンの開始時には大変便利です。最高位後昇進（AMLA）はレベルアップほど重要な変化ではないため、キャンペーンの後半では知的はそれほど有用ではなくなります。もし多くの最高レベルユニットがいるなら、より望ましい特性をもつユニットを召還したほうがよいかもしれません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quick
ja_JP: 敏捷

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Quick units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.  Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren&#8217;t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
ja_JP: 敏捷なユニットには移動力が 1 追加されますが、最大 HP は 5 ％減少します。
    敏捷は、特にトロルや重歩兵のような動きの遅いユニットで、最も注目に値する特性です。「敏捷」特性をもつユニットはしばしば荒い地形において素晴らしく増加した機動力があるため、あなたの軍隊を配備する時に考慮すべきです。また敏捷なユニットは、この特性を持たないユニットよりも頑丈ではないため、戦闘の激しい場所を保持し続けることには向いていません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Resilient
ja_JP: 頑強

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
ja_JP: 頑強なユニットは最大 HP が 4 ＋レベルあたり 1 追加されます。
    頑強なユニットはキャンペーンの全ての段階において便利であり、全てのユニットにとって便利な特性です。少ないヒットポイントで良い防御力や高い耐性の組み合わせをもつようなユニットには、回復力は特性としてしばしば非常に助けとなります。頑強なユニットは、敵に対して戦略的な拠点を保持する上で、特に便利となります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Strong
ja_JP: 強力

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
ja_JP: 強力なユニットは格闘攻撃で命中あたり 1 の追加ダメージを与える上に、最大 HP も 1 追加されます。
    全ての接近戦ユニットに便利な一方で、「強力」は、エルフの戦士のような高い攻撃回数をもつユニットにとって、最も効果があります。わずかな追加ダメージによって、傷つけるだけの攻撃を最後の一撃へと変えるような場合、強力なユニットは大変便利です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
ja_JP: 特定のユニットまたは種族にのみ割り当てられる特性も存在します。それは：

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Dextrous
ja_JP: 器用

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
ja_JP: 器用はエルフにのみ備わっている特性です。エルフの者達は不思議な優雅さをもち、弓を扱うことに非常に才能があることで知られています。しかしながら、ある者は同胞を上回る天性の才能を与えられています。これらのエルフは一矢毎に追加のダメージポイントを与えることができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Fearless
ja_JP: 勇敢

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Does not suffer from a negative attack bonus during its unfavorable time of day (Heavy Infantry, Necrophage, Trolls, Walking Corpses).
ja_JP: 不利な時刻でも勇敢があれば攻撃力が減少することはありません。（重歩兵、ネクロファージ、トロル族、歩く死体にのみ与えられる可能性があります。）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Healthy
ja_JP: 壮健

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest heal even when traveling or fighting.  Healthy units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn regardless.
ja_JP: ドワーフの中には体力があることで有名なものがおり、他のドワーフよりもたくましく、移動している間でも休むことができます。壮健なユニットは最大 HP が 1 ＋レベルあたり 1 追加されますし、負傷していればターンごとに無条件で 2 HP（最大 HP 以下で）回復します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
ja_JP: ランダムに割り当てられることがない、いくつかの特性も存在します。これらの特性はキャンペーン開発者が割り当てるかユニットのタイプに応じて決定されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Aged
ja_JP: 老化

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The oldest units may have the Aged trait, receiving an 8 points HP decrease and having -1 movement and melee damage.
ja_JP: 年老いたユニットは老化特性を持ち、HPが8減少し、移動コストと近接攻撃のダメージも1ずつ減少します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Dim
ja_JP: 凡愚

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Units with the Dim trait require 20% more experience to advance.
ja_JP: 凡愚の特性を持ったユニットは、レベルアップに必要な経験値が 20% 増加します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Elemental
ja_JP: 精霊

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Elemental units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Elemental units generally have <emphasis>Elemental</emphasis> as their only trait.
ja_JP: 精霊ユニットは命を持たず、毒・生命吸収・疫病が効きません。精霊ユニットは、基本的に唯一の特性として<emphasis>精霊</emphasis>を持ちます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Feral
ja_JP: 野生

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Units with the Feral trait only receive 50% defense in villages regardless of the base terrain the village is on.
ja_JP: 野生特性を持つユニットは村において50%しか防御を得ることができません。村のベース地形が何であっても同様です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Loyal
ja_JP: 忠義

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Loyal units don&#8217;t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.  During campaigns, certain units may opt to join the player&#8217;s forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply.  This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
ja_JP: キャンペーンの間、ある種のユニットは自分自身の意思でプレイヤーの戦力に加わることを選択します。これらのユニットは忠義特性を持つとされます。彼等は召還される際には支払いが必要ですが、維持費は全くかかりません。これは長いキャンペーンの間に金の貯えが不足した時などには、貴重なものとなります。この特性は雇用されたユニットには決して与えられないため、このようなユニットを解雇したり、愚かな死に追いやることは、とても知恵が無いといえます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Mechanical
ja_JP: 機械

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Mechanical units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Mechanical units generally have <emphasis>Mechanical</emphasis> as their only trait.
ja_JP: 機械ユニットには命がないので毒の効果がありません。同様に、生命吸収や疫病も効果がありません。機械ユニットは基本的に唯一の特性として<emphasis>機械</emphasis>を持っています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Slow
ja_JP: 鈍重

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Large, unwieldy units with the Slow trait have -1 movement and 5% more hitpoints.
ja_JP: 鈍重特性を持つユニットは移動力が1減りますが、HPが5%増えます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Undead
ja_JP: アンデッド

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Undead units are immune to poison, also drain and plague doesn&#8217;t work on them.  Undead units generally have <emphasis>Undead</emphasis> as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
ja_JP: アンデッドのユニットには毒の効果がありません。同様に、生命吸収や疫病も効果がありません。アンデッドのユニットは基本的に唯一の特性として<emphasis>アンデッド</emphasis>を持っています。
    アンデッドのユニットは再び戦うために甦った死んだ肉体であるため、毒は全く効きません。このため、攻撃において毒を使う敵を相手にする場合に、貴重な存在となります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Weak
ja_JP: 非力

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Units may have the Weak trait, receiving a -1 increment in hitpoints and melee damage.
ja_JP: 非力の特性を持つユニットは、HPが1少なくなると同時に、格闘攻撃で与えるダメージが1少なくなります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Unit Specialties
ja_JP: 特殊武器

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Certain units have special attacks. These are listed below:
ja_JP: ある種のユニットは特殊な攻撃を持っています。これらはこの項目で一覧表示されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Backstab
ja_JP: 奇襲

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. petrified).
ja_JP: 攻撃時に使用された場合、もし攻撃対象の反対側にその対象の敵がいて、かつその反対側のユニットが能力を奪われて（例えば石化していたり麻痺しているなど）いない場合、この攻撃は倍のダメージとなります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Berserk
ja_JP: 狂戦

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
ja_JP: 狂戦:
    攻撃においても防御においても、この攻撃が戦いで使われた場合、いずれかの戦闘ユニットが倒されるまで交戦をやめません。もしくは 30 回の攻撃が行われるまで。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Charge
ja_JP: 突撃

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target&#8217;s counterattack.
ja_JP: 攻撃時に使用された場合、この攻撃は標的への与えるダメージが倍となります。標的からの反撃によって受けるダメージも倍となります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Drain
ja_JP: 生命吸収

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
ja_JP: このユニットは生者から生命力を奪って、与えたダメージの半分（切り下げ）だけ自分の HP を回復させます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Firststrike
ja_JP: 先制

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
ja_JP: このユニットは、たとえ防御時であっても常に戦闘で先に攻撃します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Magical
ja_JP: 魔法

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
ja_JP: この攻撃は攻撃されるユニットが持っているどんな防御能力も関係なく常に命中率が 70% となります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Marksman
ja_JP: 精密

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
ja_JP: 攻撃時に使用された場合、この攻撃は命中率が最低 60% はあるようになります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Plague
ja_JP: 疫病

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn&#8217;t work on Undead or units in villages.
ja_JP: 疫病攻撃によってユニットが倒された場合は、そのユニットは攻撃ユニットと同じ陣営の歩く死体（これも疫病攻撃を持つ）に置き換えられます。この攻撃はアンデッドや村にいるユニットには効果がありません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Poison
ja_JP: 毒

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
ja_JP: この攻撃は生きている標的を毒状態にします。毒を受けているユニットは解毒するか HP が 1 になるまで、毎ターン HP が 8 減っていきます。毒そのものでは、ユニットが死ぬことはありません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
ja_JP: この攻撃は、ターンが終わるまでターゲットを遅くします。遅化は攻撃によるダメージを半減させ、遅化されたユニットの移動コストを倍にします。遅化を受けたユニットは、選択するとサイドバーの情報にカタツムリのアイコンが表示されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Petrify
ja_JP: 石化

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
ja_JP: この攻撃は標的を石化させ、石へと変えます。石化したユニットは移動や攻撃はできません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Swarm
ja_JP: 群れ

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
ja_JP: ユニットが傷ついているとこの攻撃の回数が減少します。攻撃回数はそのユニットが持つ HP と最大 HP の割合に比例します。例えばユニットの HP がその最大 HP の 3/4 だった場合、攻撃回数も 3/4 になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Abilities
ja_JP: 能力

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
ja_JP: ある種のユニットは他のユニットに直接影響を与える能力があるか、あるいはそのユニットが他のユニットにどのように作用するかにおいて効力を持ちます。これらの能力はこの項目で一覧表示されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Ambush
ja_JP: 伏兵

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
ja_JP: このユニットは森に隠れることができ、敵に見つからなくなります。
    
    このユニットが森にいるときはこのユニットを見つけることはできません。敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて。このユニットを初めて見つけた敵ユニットはそれ以上移動することはできません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Concealment
ja_JP: 潜伏

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
ja_JP: このユニットは村に隠れることができ（水中の村は例外です）、敵に見つけられることはありません。敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて。
    
    このユニットが村にいるときは、このユニットを見つけることはできません。敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて。このユニットを初めて見つけた敵ユニットはそれ以上移動することはできません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Cures
ja_JP: 治療

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
ja_JP: 治療者は、毒を受けたユニットを治療することができます。ただし、毒から治療されたそのターン内には、さらなる回復は受けられません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Feeding
ja_JP: 摂食

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a unit, except units that are immune to plague.
ja_JP: このユニットは生きているユニットを殺すことで最大HPが1増加します。ただし、疫病を無効化するユニットは除きます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +4
ja_JP: 回復 +4

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
ja_JP: このユニットは隣接した友好的なユニットをターン開始時に回復させます。
    
    このユニットに治療されるユニットは 1 ターンに最大でHPが 4 回復します。もしくは、そのターンに毒の効果が発動しないようにします。
    毒を受けているユニットの解毒を行うことはできません。村で回復させるか、治療ユニットを捜して下さい。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +8
ja_JP: 回復 +8

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
ja_JP: このユニットは薬草と魔法を組み合わせて、戦場で通常可能であったよりも素早くユニットを回復します。
    
    このユニットに治癒されるユニットは 1 ターンに最大でHPが 8 回復します。もしくは、そのターンに毒の効果が発動しないようにします。
    毒を受けているユニットの解毒を行うことはできません。村で回復させるか、治療ユニットを捜して下さい。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Illuminates
ja_JP: 照明

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
ja_JP: このユニットは周囲を明るくして、秩序ユニットを戦いやすく、混沌ユニットを戦いにくくします。すべての隣接ユニットは夜には夕方として、夕方には昼として戦うようになります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Leadership
ja_JP: 統率

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
ja_JP: このユニットは隣接した自軍が所有するユニットを指揮し、それらがうまく戦えるようにします。
    
    隣接している低レベルの自軍が所有するユニットは戦闘時により多くのダメージを与えるようになります。このユニットとのレベルの差に応じて、与えるダメージが 25% ずつ増加します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Nightstalk
ja_JP: 隠密

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
ja_JP: このユニットは夜間は見えなくなります。
    
    このユニットは夜には見つけることはできません。敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて。このユニットを初めて見つけた敵ユニットはそれ以上移動することはできません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Regenerates
ja_JP: 再生

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
ja_JP: このユニットはターンごとに自身の HP を 8 回復します。毒を受けているなら、回復する代わりに毒を取り除きます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Skirmisher
ja_JP: 散兵

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
ja_JP: このユニットは敵のそばを素早く移動するという能力を持ち、すべての敵の支配ゾーンを無視できます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Steadfast
ja_JP: 装甲

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit&#8217;s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
ja_JP: 防御時、このユニットの耐性は最大で 50% まで倍増します。弱点には影響がありません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Submerge
ja_JP: 潜水

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
ja_JP: このユニットは水中深くに隠れることができ、敵に見つからなくなります。
    
    このユニットが深い水中にいるときは、このユニットを見つけることはできません。敵がこのユニットの隣にいる場合を除いて。このユニットを初めて見つけた敵ユニットはそれ以上移動することはできません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Teleport
ja_JP: 瞬間移動

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
ja_JP: このユニットは 1 回の移動を使用して、その陣営が所有する誰もいない 2 つの村の間を瞬間移動することができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Unpoison
ja_JP: 解毒

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
ja_JP: 治療者は、毒を受けたユニットを治療することができます。ただし、毒から治療されたそのターン内には、さらなる回復は受けられません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Experience
ja_JP: 経験値

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
ja_JP: ユニットは戦闘に参加すると経験値を与えられます。十分な経験値を獲得すると、ユニットはレベルアップして、より強力になります。得られる経験値は敵のレベルと戦闘結果によります。つまり、敵ユニットに最後の一撃を与えた時、敵レベルあたり 8 経験値（レベル 0 の敵からは 4 経験値）を受け取ります。あなたも敵も生き残ったら敵レベルあたり 1 経験値を受け取ります。言い換えると：

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
ja_JP: 敵との戦闘や最後の一撃で得られる経験値は敵のレベルによって異なります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: enemy level
ja_JP: 敵のレベル

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: kill bonus
ja_JP: 最後の一撃ボーナス

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: fighting bonus
ja_JP: 戦闘ボーナス

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recalling units
ja_JP: ユニットの召還

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
ja_JP: あなたがシナリオを終わらせた時、全ての生き残り味方ユニットは次のシナリオで召還可能になります。あなたが雇用・召還したターンではそのユニットは移動も攻撃もできません。召還されたユニットは以前のレベル・経験値・ときには獲得した魔法の品物を維持していますが、ヒットポイントだけは最大値で召還されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Moving
ja_JP: 移動

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Clicking on a unit identifies all the places it can move on its current turn by dimming unreachable hexes (pressing the number keys 2–7 will identify the additional hexes that can be reached in that number of turns in a similar manner). While in this mode, moving the cursor over a hex will identify the path your unit will take towards that hex as well as additional information on the defensive bonus of your unit on that hex and, if it will take more than one turn, the number of turns it will take your unit to arrive. If you do not wish to move the unit this mode can be cancelled by selecting a different unit (by clicking on the new unit or using the <literal>n</literal> or <literal>N</literal> keys) or by right-clicking (Command-click on a Mac) anywhere on the map. The <link linkend="orbs">orbs</link> on the top of a unit&#8217;s energy bar provide a quick way to see which of your units have already moved or can move further in the current turn.
ja_JP: ユニットをクリックすると現在のターンで移動可能なヘックスでない到達不可能なヘックスは暗くなるので区別できます。同様に、数字キーの 2 から 7 を押すことでそのターン以内に移動可能なヘックスを区別できます。この状態でマウスカーソルを移すと、そのヘックスの到達経路・（敵攻撃）回避率・（場所によって）到着するまでのターン数が表示されます。この状態で移動の実行を止めたくなったら他のユニットをクリックするか、<literal>n</literal>キー（大文字・小文字を区別しません）を押すか、マップ上のどの部分でも右クリック（Macでは Command＋クリック）するかです。体力表示棒の上についている<link linkend="orbs">宝珠</link>によってあなたのどのユニットが移動終了済か現在のターン内でさらに移動できるかを素早く知ることができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: If you decide to move the selected unit, click on the hex you want to move to and your unit will move towards that space. If you select a destination which is beyond reach in the current turn, the unit will move as far as it can in the current turn and enter <emphasis>goto-mode</emphasis>. In <emphasis>goto-mode</emphasis> your unit will continue moving towards its destination in subsequent turns. You can easily undo goto movements at the beginning of your next turn. You may also change a unit&#8217;s destination by selecting that unit and choosing a new destination or clicking the unit again to cancel the <emphasis>goto</emphasis>.
ja_JP: あなたが選択しているユニットを移動させると決定したら、移動先の地点をクリックするとユニットはその地点へ向かって移動します。もし、あなたが現在のターンで到着できない地点を目的地としたなら、ユニットは現在のターンで行けるだけ進んでから、<emphasis>進行モード</emphasis>に入ります。<emphasis>進行モード</emphasis>ではユニットは目的地に到着するまでのターンを移動し続けます。あなたは途中でユニットをクリックしてから新しい目的地をクリックして変更することもできますし、再度クリックすることで<emphasis>進行モード</emphasis>自体を取り消すこともできます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
ja_JP: 中立・敵所有の村の上に移動するとその村の所有権を獲得してユニットの移動は終了します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
ja_JP: ほとんどのユニットには支配領域(ZOC=Zone Of Control)があるので、あなたのユニットの到達可能地点および経路はその影響を受けます。これらの制限は、自動的に反映されています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Zone of Control
ja_JP: 支配領域(ZOC=Zone Of Control)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: A unit&#8217;s Zone of Control extends to the six hexes immediately adjacent to the unit, and units that move into an enemy zone of control are forced to stop. Units with the skirmisher ability ignore enemy zones of control and are able to move through them freely without being forced to stop. Level 0 units are considered too feeble to generate a zone of control and all units are able to move through the hexes around an enemy level 0 unit freely.
ja_JP: ユニットの支配領域(ZOC)は隣接する 6 ヘックスに広がっています。また、敵ユニットの支配領域(ZOC)に移動したユニットは強制的に停止させられます。散兵能力を持つユニットは敵の支配領域(ZOC)を無視できますし、強制的に停止させられることなく自由に移動できます。レベル 0 のユニットは支配領域(ZOC)を形成できないので、全てのユニットは敵レベル 0 ユニットの周囲を移動できることについて考慮してください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Orbs
ja_JP: 宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
ja_JP: 各ユニットの隣に示される体力表示棒の上にあるのは宝珠です。この宝珠は、

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Orb
ja_JP: 宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Description
ja_JP: 説明

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Green
ja_JP: 緑

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Green orb
ja_JP: 緑の宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit and it hasn&#8217;t moved this turn
ja_JP: あなたが操作するユニットで、このターンにまだ全く動いていない

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Yellow
ja_JP: 黄

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Yellow orb
ja_JP: 黄の宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
ja_JP: あなたが操作するユニットで、移動したがまだ動いたり攻撃したりできる

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Black
ja_JP: 黒

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Black orb
ja_JP: 黒の宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit, but it can no longer move or attack, or the user ended the unit&#8217;s turn
ja_JP: あなたが操作するユニットで、これ以上の行動は不可能

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Blue
ja_JP: 青

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Blue orb
ja_JP: 青の宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If the unit is an ally you do not control
ja_JP: あなた自身は操作できない同盟軍のユニット

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Red
ja_JP: 赤

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Red orb
ja_JP: 赤の宝珠

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Enemy units have a red orb on the top of their energy bar
ja_JP: 敵ユニット

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
ja_JP: 楕円、チームの色、英雄のしるし

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Below each unit there will normally be a colored ellipses or base. The color identifies its team; in a campaign game, the human-player color is red. The team color will also show up in parts of the unit&#8217;s clothing, or possibly on a shield insignia.
ja_JP: 通常、各ユニットの足元には色つきの楕円があります。色はその所属チームを表現しています。キャンペーンでは人間が操作するプレイヤーは赤になります。チームの色は所属ユニットの衣服や盾に刻み付けられた紋章に影響する事もあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
ja_JP: 大抵の場合、楕円は実線になるのですが、レベル 0 ユニットでは、あなたは点線の楕円を見ることになるでしょう。これは支配領域(ZOC=Zone Of Contorol)をそのユニットが持たないことを意味します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
ja_JP: いくつかのキャンペーンではリーダーや英雄を示すために星型の足場を使用します。ここで英雄とは何か特別な存在（例えばシナリオ途中で死亡してはならないなど）です。他のキャンペーンでは体力表示棒の上に英雄ユニットには銀色の王冠を表示します。さらに別のキャンペーンでは英雄を示すものが全くない場合もあります。それはキャンペーン製作者のデザイン上の選択によります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Fighting
ja_JP: 戦闘

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: If you move next to an enemy unit, you may attack it. Click on your unit that is next to an enemy unit, and click on the enemy you want to attack – this will bring up a window that presents further options for the fight. Every unit has one or more weapons it can attack with. Some weapons, such as swords, are melee weapons, and some weapons, such as bows, are ranged weapons.
ja_JP: もし、あなたが敵ユニットの隣に移動すれば、それを攻撃することができます。あなたのユニットをクリックしてから狙いの敵ユニットにマウスカーソルを移して再度クリックすれば攻撃できます。こうすると戦闘方法についてのオプションを選択できる小窓が開きます。各ユニットは複数の武器を持っている可能性があります。剣のような武器は格闘攻撃用ですし、弓のような武器は投射攻撃用です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: If you attack with a melee weapon, the enemy you attack will be able to strike back at you with a melee weapon. If you attack with a ranged weapon, the enemy will be able to strike back with a ranged weapon. If an enemy does not have a weapon of the same type as the one you attack with, they will be unable to strike back and do any damage to you in that fight.
ja_JP: もし、あなたが格闘用武器で攻撃したなら、敵も格闘用武器を使って反撃してきます。もし、あなたが投射用武器で攻撃したなら、敵も投射用武器を使って反撃してきます。もし、敵ユニットが同種の武器を持っていなければ、反撃することはできず、その戦闘中にあなたはいかなるダメージも受けません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
ja_JP: 異なる種類の攻撃はそれぞれ異なるダメージを与えるので、それぞれの武器は敵に与えられるダメージが異なります。簡単に言うと、エルフの戦士は剣が命中すると 5 ダメージを与え、一連の戦闘で剣を振り下ろすのは 4 回ということです。これは 5-4 と表記されます。この意味は命中すると 5 ダメージ、攻撃可能回数は 4 回ということです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Every unit has a chance of being hit based on the terrain it is in. For instance, units in castles and villages have a lower chance of being hit, and Elves in forest have a low chance of being hit. To see a unit&#8217;s defense rating (i.e. chance not to be hit) in terrain, click on the unit, and then mouse over the terrain you&#8217;re interested in, and the defense rating will be displayed as a percentage value in the status pane, as well as shown over the terrain hex.
ja_JP: それぞれのユニットはそれが居る地形によって敵の攻撃が命中する確率に違いがあります。簡単に言うと、城や村に居るユニットには命中率がもっとも低下し、森に居るエルフには命中率が低いということです。各ユニットのそれぞれ地形における回避率（攻撃が命中しない確率）を見るためには、ユニットをクリックしてから、あなたが興味のある地形にマウスカーソルを移してみてください。すると、ヘックス上に回避率が表示され、同時にステータス画面にも表示されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
ja_JP: あなたは攻撃側と防御側それぞれの死亡確率を含む追加情報を得ることもできます。そのためには、戦闘窓の右下にある「ダメージ計算」ボタンをクリックしてみてください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attack types
ja_JP: 攻撃の種類

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
ja_JP: <emphasis role="strong">斬撃</emphasis>： 武器には相手の肉体を切り裂くのに使われる刃があります。例：ダガー、シミター、サーベル、（ドレークなどの）かぎ爪

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Piercing</emphasis>: Weapons with a sharp point and either a long handle or a missile, used to perforate foe&#8217;s body and damage internal organs. Examples: Knight or infantry pike, arrow.
ja_JP: <emphasis role="strong">刺突</emphasis>： 武器には長い棒に鋭い先端と持ち手があるか飛んでゆく物体であり、相手を突き刺すことに使われます。例：騎兵や歩兵の槍、矢

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Impact</emphasis>: Weapons having neither a sharp point nor a cutting edge, but heavy enough to break an enemy&#8217;s bones. Examples: mace, staff, Troll fist.
ja_JP: <emphasis role="strong">打撃</emphasis>： 武器には鋭い先端も刃も全くありませんが、相手の骨を叩き潰すのに十分なだけの重さがあります。例：メイス、杖、（トロルなどの）拳

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Cold</emphasis>: Weapons based on cold or ice missiles. Example: A Dark Adepts&#8217;s chill wave.
ja_JP: <emphasis role="strong">冷気</emphasis>： 武器は基本的に冷気または氷の飛んでゆく物体です。例：（暗黒僧などの）冷気の波動

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Fire</emphasis>: Weapons using fire to roast the foe like a chicken. Example: A drake&#8217;s fire breath.
ja_JP: <emphasis role="strong">火炎</emphasis>： これを利用した武器は相手を焼き鳥のようにします。例：（ドレークの）火炎のブレス

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: <emphasis role="strong">Arcane</emphasis>: An attack that dispels the magic animating zombies, specters, and other undead creatures and spirits. Example: A white mage&#8217;s magic attack.
ja_JP: <emphasis role="strong">秘術</emphasis>： この攻撃は魔法によって作られているゾンビやスペクターそして他のアンデッドや霊魂に対してその魔法を無効にしてしまいます。例：白魔術師の魔法攻撃

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Resistance
ja_JP: 耐性

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
ja_JP: それぞれのユニットは異なる攻撃方法に対して傷つきやすさに強弱があります。ユニットの解説では6個の数字によって六個の攻撃方法に対する強弱が示されています。よい耐性を示す数字はその攻撃方法ではあまりダメージを受けないことを意味します。逆に悪い耐性を示す数字はその攻撃方法で大きく傷つくことを意味します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
ja_JP: 例：ドレークのうろこはほとんどの攻撃方法に対して強靭ですが、刺突と冷気による武器には弱点を持ちます。人間の騎兵は一般的によく防御されていますが、例外的に刺突攻撃に弱く、それが彼らの弱点になっています。（スケルトン系）アンデッドは斬撃や刺突には非常に強いのですが、打撃や秘術による攻撃に対して非常に弱いです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
ja_JP: 最良の攻撃方法を敵ユニットに対して使用することは、あなたがそれらを倒すチャンスを十分に増大させます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Healing
ja_JP: 回復

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
ja_JP: ユニットはターンあたり最大 8 ポイント回復する可能性があります。ターンを通じて移動も戦闘も一切しなかったユニットは<emphasis>休息</emphasis>状態と呼ばれ、ターンあたり 2 ポイント回復します。<emphasis>休息</emphasis>は他の回復手段と重複できるので、ターンあたり最大 2+8=10 ポイント回復する場合もあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: There are two basic ways for a unit to be healed:
ja_JP: 二つの基本的回復方法があります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Waiting in a village. The unit will heal 8 hitpoints every turn.
ja_JP: 村に滞在してターンを終えれば、ターンあたり 8 ポイント回復できます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Being adjacent to units with the <emphasis>heals</emphasis> ability. The number of hitpoints healed is specified in the unit&#8217;s ability description. This is invariably <emphasis>heals +4</emphasis> or <emphasis>heals +8</emphasis>.
ja_JP: <emphasis>回復</emphasis>能力を持つユニットに隣接してターンを終えれば、そのユニットの能力に応じて回復します。これは<emphasis>回復 +4</emphasis>または<emphasis>回復 +8</emphasis>として常に解説されています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Regeneration
ja_JP: 再生

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
ja_JP: トロルとウーズは自然に再生して自分自身を回復させる能力を持っています。それらが負傷している時にはターンあたり 8 ポイント回復します。村や回復ユニットの隣では全ユニットがターンあたり 8 ポイント回復しますが、トロルとウーズは追加的な恩恵を一切受けないことに注意してください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some attacks can inflict poison damage on your unit. When this happens the poisoned unit will take 8 damage each turn until it is cured. Poison can be cured by waiting on a village or being next to a unit with the <emphasis>cures</emphasis> ability. Units with the <emphasis>heals</emphasis> ability can only prevent the poison from causing damage that turn, not cure it. When poison is cured the unit does not gain or lose hitpoints on that turn due to healing/poisoning. A unit can not be healed normally until it is cured of poisoning. Resting is still allowed, although it will not substantially diminish the poison&#8217;s effect.
ja_JP: いくつかの攻撃はあなたのユニットに毒のダメージを与えます。これが発生した時、毒されたユニットは治療されるまでターンあたり8ダメージを失い続けます。毒は村に滞在するか<emphasis>治療</emphasis>能力を持つユニットに隣接するかしてターンを終えると治療されます。<emphasis>回復</emphasis>能力のみを持つユニットは毒による追加的ダメージを抑えることはできますが根本的に治療することはできません。毒が治療されたターンでは毒による追加的ダメージも他の回復効果も受けることはありません。通常では毒されたユニットが治療されるまでの間に回復効果を得ることはありません。休息は依然として効果を持ちますが、それだけでは毒の効果を十分に減らすことができません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some other hints about healing:
ja_JP: 回復についてのヒント

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: A unit may take several turns to be fully healed.
ja_JP: ユニットは完全に回復するまでに数ターンを必要とします。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
ja_JP: 回復ユニット（エルフの呪術師・ドルイド僧・シェード、白魔術師、光の魔術師、聖騎士）は隣接するユニット全てを回復させることができます。よってあなたは、彼らを失わない範囲で前線に接近させておくことができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Healers do not heal enemy units.
ja_JP: 回復ユニットは敵ユニットを回復させません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
ja_JP: 回復ユニットは自分自身を回復させることはできません。しかし、次の項目を見てください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
ja_JP: 回復ユニットをセットで使えば、もし必要な時は、お互いに回復させることができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Multiple healers from different allied sides can heal the same unit and speed up healing.
ja_JP: 異なる同盟軍からの複数の回復ユニットは同じユニットを高速に回復させることができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
ja_JP: トロルとウーズは他のユニットを再生させることはできません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
ja_JP: トロルとウーズは村のように自分自身の毒を治療できます。

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Strategy and Tips
ja_JP: 戦略とヒント

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Basic Strategy
ja_JP: 基本戦略

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
ja_JP: 次からは、あなたが Wesnoth の戦闘に熟練する経歴の始めに知っておくべき基本的な戦闘原則とヒントを述べます。具体例は「王位継承者」キャンペーンを基準にしている場合があります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Don&#8217;t waste units
ja_JP: ユニットを無意味に消耗させないでください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
ja_JP: 負傷しているユニットを確実な死に向けて送り出さないでください。一度ユニットが半分以上のヒットポイントを失ったら、あなたは次のことを真剣に考慮するべきです。つまり、安全な村に撤退させるか、または回復ユニット（エルフの呪術師や白魔術師のような）の手当てを受けさせるかです。回復ユニットは非常に重要です！

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: This is for practical reasons: a heavily wounded unit cannot hold back or kill the enemy. During attack and counterattack, it most often will perish. Further, by sending it to its sure death, its gathered experience points (XP) are lost. Recruiting a replacement may be impossible because the leader is not in its keep or because funds are running low. Even if you can recruit a replacement, it is most often far away from the battle front. So don&#8217;t waste your units.
ja_JP: これには現実的な理由があります。重傷を負っているユニットは攻撃にも防御にもあまり役に立ちません。なぜなら、攻撃と同時に発生する反撃によって、それはしばしば消滅してしまうからです。さらに、それを確実な死に向けて送り出してしまうことで、それが今までに集めた経験値は失われてしまいます。リーダーが雇用可能地点にいないか基金がなくなっているかで交代要員の雇用は不可能である場合がほとんどです。もし交代要員を雇用できたとしても、大抵の場合、前線からは遠く離れています。よってユニットを無意味に消耗させないでください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Out of the enemy&#8217;s reach
ja_JP: 敵の到達可能範囲の外にいるためには

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: How do you guard wounded units? They are best guarded by being out of the adversary&#8217;s reach. No enemy can attack them if enemies cannot even come near them. The next section about zone of control (ZOC) shows how to restrict the enemy&#8217;s moves.
ja_JP: あなたは負傷しているユニットをどのように守るべきでしょうか？一番簡単な回答は相手の到達可能範囲の外に置くことです。どんな敵でも近づけなければ攻撃することはできません。次章では支配領域(ZOC=Zone Of Control)で敵の移動を制限する方法を示します。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
ja_JP: 「行動」メニューにおいて「敵の動きを見る」を選ぶと、（あなたのユニットが今いる場所にいると仮定して）敵が移動する可能性があるすべてのヘックスが強調表示されます。次のターンに、弱い、あるいは傷ついたユニットに敵が到達できないことを確認するためにこれを使ってください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
ja_JP: あなたの軍隊が敵と接触する時には、あなたは先制攻撃したいと思うでしょう。よって、あなたの移動先が敵の到達可能範囲であることは避けるべきです。そうすれば、敵は攻撃できない一方で、あなたの攻撃可能範囲に入ってくることが十分考えられます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Shield with your zone of control (ZOC)
ja_JP: あなたの支配領域(ZOC=Zone Of Control)を保護する

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
ja_JP: レベル 1 以上の全ユニットは隣接する六方向のヘックスをカバーする支配領域(ZOC)を持ちます。これは敵が隣接ヘックスに侵入できるのは一回限りであり、移動段階はその時点で終了することを意味します。（めったにいない散兵能力を持つ敵は例外的にこれを無視します）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
ja_JP: 支配領域(ZOC)のため、南北方向か斜め方向に 1 マスか最大でも 2 マス空けて配置された2味方ユニットの間に敵が割り込むことはできません。これらのユニットを長い壁の構成要素として（または多少異なる方法で）使用すると、あなたは背後の負傷しているユニットまで敵が到達するのを防ぐことができます。まず敵は、支配領域(ZOC)を張り巡らすユニットを倒さなければなりません。もし、敵がわずかな可能性で目的地に到着できたとして、ただ一つのユニットでさえももはや広い範囲を守備することはできないでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Maintain a defensive line
ja_JP: 防衛線を維持するには

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
ja_JP: 多くのユニットを隙間なく、または少なくても  1 マス以内に一列に並べると。あなたは強力な防衛線を構築できます。注意すべき点は、Wesnoth がヘックスを採用しているために、東西方向の防衛線は一直線にならずジグザグになるということです。南北方向または斜め方向では真の直線になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
ja_JP: 一つの側からやってくる限り、あなたの防衛線を構成しているユニットを敵は一度にニ方向からしか攻撃できません。原則的に、特定の弱点を持たない健康なユニットは同じか下回るレベルの二つの敵ユニットからの攻撃には耐えられます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
ja_JP: 不幸にも、しばしばあなたの防衛線は地形によって楔（くさび）形に曲げさせられます。このような角の位置では敵は3方向から攻撃できます。この状況は防衛線が短すぎる時の両端でも発生します。高ヒットポイントかつ適切な地形効果（または敵に対する耐性）を持つユニットを配置すべきです。このユニットは倒されやすいので、できれば経験値を持たないか少ないユニットをこの用途に使いたいものです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
ja_JP: また、あなたの軍隊を一列に並べることで一つのユニットを敵が取り囲むのを避けることもできます。支配領域(ZOC)の理由で前後を敵に挟まれたユニットは移動が大幅に制限されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Rotate your troops
ja_JP: あなたの軍隊を交代させる

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
ja_JP: 前線でユニットが重大なダメージを受けた時、あなたは彼を安全に防衛線の背後に撤退させることができます。防衛線を維持するために、あなたは彼を予備と置き換えるべきでしょう。そのためには前線の後ろに一組のユニットを抱えておくべきです。もし、あなたが回復ユニットを持つならば、ダメージを受けて第二線に撤退したユニットは素早く回復できるでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
ja_JP: あなたのユニットはあなた自身の軍隊のいるヘックスを通り抜けられることを覚えておいてください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Use the terrain
ja_JP: 地形を利用する

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Try to position your troops so that they are attacking from a hex with high defense against an enemy in a hex with low terrain. That way, the enemy&#8217;s counterstrikes will be less likely to do damage.
ja_JP: あなたの軍隊が高い防御効果を得られ敵が低い防御効果しか得られない地形を占領できるように努力してください。そうすることで敵の反撃によるダメージを最小限に減らせます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
ja_JP: 例えば、エルフが森の端に配置されていれば、攻撃してくるオークは草原にいてエルフは森の高防御力を享受（きょうじゅ）することを強制することができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attacking and choosing your targets
ja_JP: あなたの敵の中で攻撃対象とするユニットを選択するには

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
ja_JP: もちろん前進して攻撃することが、あなたの勝利への道で一番面白い部分です。あなたの進路上に存在する敵を倒すか弱体化させ、あなたの防衛線を前に移動してください。これは敵ターンで反撃してくる場合において複雑になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Often, you will throw several units at a single enemy unit to finish him off, but these were forming your defensive line which is now partly broken. Maybe this doesn&#8217;t matter because you are out of reach of the next enemy unit. Maybe it does because you only managed to weaken a very strong enemy and next turn, he is going to strike back. Perhaps a Horseman can deliver the killing blow.
ja_JP: しばしば、あなたは敵の 1 ユニットを倒すために複数のユニットを投入します。しかし、これらはあなたの防衛線を構成している要素であるため、それは部分的に崩れてしまいます。敵ターン内に次の敵ユニットがたどりつけない場合には問題にならないので、これは非常に強力な敵ユニットを今のターン内では倒せず弱体化できるのみで、敵ターンで反撃を受ける場合に問題となります。おそらくは、騎兵にトドメをさされることが多いでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Striking first is an advantage because it allows you the choice of which units will face off. Take advantage of enemy weakness: e.g. direct your ranged attacks against foes without ranged weapons. Take advantage of weaknesses like Horsemen&#8217;s vulnerability to pierce. But remember that they get to attack back on their turn, so you might have weaknesses the enemy may exploit.
ja_JP: 先制攻撃は敵にどのユニットを向かわせるか選択できるため有利です。敵の弱点に応じた有利を得るべきです。例えば、あなたの投射攻撃ユニットを投射可能な武器を持たない敵にぶつけたりします。また、刺突攻撃に対して脆弱性を持つ敵騎兵のような弱点を有効活用すべきです。ただし、敵ターンでは彼らも同じ戦術を逆用してくることを忘れないでください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
ja_JP: 例えば、人間族騎兵はオークの兵卒やトロルの子供に対して防衛線を維持しやすいでしょう。なぜなら、騎兵は斬撃や打撃に対して多少耐性があるからです。しかし、オークの弓兵やゴブリンの槍兵に対してあなたの騎兵は速やかに撃破されてしまうでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: It usually pays off if you can definitively kill (or almost kill) the faced unit. If you are unsure of finishing off the enemy in one turn, either ensure that your unit can weather the return attacks or decide that you&#8217;re willing to lose that unit. To withstand the enemy&#8217;s strikes next turn, it is often wise to attack at the range that allows the enemy to do least damage to you, rather than choosing the maximum expected damage to the enemy.
ja_JP: 普通は、あなたが直面する敵を倒す（もしくはほぼ倒す）ためには一定の反撃を受けます。もしあなたが 1 ターンで敵を倒す確信を持てないならば、あなたのユニットを反撃で失うことも覚悟しなければなりません。敵ターンの攻撃に耐えるために、あなたのユニットに、敵に与えるダメージを最大にするよりも、むしろ敵から受ける反撃を最小限にするため、あえて距離をとって攻撃させることはしばしば賢明な方法です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. The computer&#8217;s default choice only looks for the most damage you can deal, so using it will often result in your units taking more damage than necessary.
ja_JP: 敵が投射攻撃を持たないため、あなたは投射武器を使うべき特別な場合があります。コンピューターの第一選択はあなたが敵に与えることのできるだろうダメージだけを基準にしているので、そのままでは必要以上のダメージを受けることになりかねません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Time of Day
ja_JP: 時刻

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Remember that Lawful units like humans fight better at daytime, Chaotic units like orcs or undead fight better at night, and Liminal units fight best during the twilight. Ideally you want to first meet the enemy when you are strong and/or he is weak. When the enemy has its strong time, it often pays off to strengthen your lines and hold a favorable defensive position. When its weak time is about to arise, your advance will push forth.
ja_JP: 人間族のような秩序ユニットは昼間によりよく戦えます。オーク族やアンデッドのような混沌ユニットは夜間によりよく戦えます。そして薄明ユニットは薄明かりの下で最大の戦闘力を発揮します。理想的には、まずあなたが強く敵が弱い時間帯に出会うことを求めるでしょう。敵が強力な時間帯には、あなたの防衛線を強固にして防御に好都合な地点を確保し続けるために多少の犠牲が払われるのはよくあることです。敵が弱体化する時間帯には、あなたは前進して敵を押しまくれるでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
ja_JP: 例えば、エルフは夜間オークの猛攻にさらされる間、森に留まり続けて、夜明けとともに前進することができます。あなたはコンピューターAI も配下のオークに昼間は撤退させることに注意するべきです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
ja_JP: キャンペーンの全過程において、あなたが熟練した軍隊を作り上げることは決定的に重要です。後半のシナリオでは、あなたがレベル 2 や 3 のユニットを召還できることが当然の前提とされています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
ja_JP: あなたのユニットは敵に最後の一撃を与えることによって最大の経験値を獲得します。それは、具体的に倒した敵のレベルあたり 8 経験値です。というわけで、上級ユニットが敵を弱体化した後で、より経験値を必要とするユニットに最後の一撃を譲ることが意味を持ちます。特に回復ユニットはしばしば戦闘能力が低いため、この方法で最後の一撃を<emphasis>盗む</emphasis>ことがレベルを上げる手段になります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
ja_JP: キャンペーン開始時（おそらくあなたは上級ユニットを全く持っていない）、少数のユニットに集中して敵に最後の一撃を与えることを試してください。これはレベル 2 のユニットを得るための早道です。その後で彼らは他ユニットの経験値獲得を支援することができるでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Don&#8217;t neglect to earn your leader experience. You need to keep him safe, but if you coddle him too much he will be too low level to survive future scenarios anyway.
ja_JP: リーダーに経験を積ませることを軽視しないでください！ 彼を安全に保つ必要はありますが、あまりに甘やかしすぎると、将来の戦闘を生き残るにはレベルが低すぎるということになりかねません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Getting the Most Fun Out of the Game
ja_JP: このゲームから最大の面白さを引き出すには

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
ja_JP: 忘れないでください、ゲームの概念は面白さを味わうためのものなのです！ ここにはこのゲームの開発チームからの最大の面白さを引き出すため、いくつかのお勧めがあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Consider playing the campaign on "Medium" difficulty level, especially if you have prior experience with strategy games. We feel you&#8217;ll find it much more rewarding.
ja_JP: キャンペーンを「中級者」難易度レベルでプレイしてみることを考慮してください。これは特に他の戦略ゲームで十分な経験がある方にお勧めします。あなたはよりやりがいを発見するだろうと思われます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Don&#8217;t sweat it too much when you lose some units. The campaign was designed to accommodate the player losing some units along the way.
ja_JP: あなたはいくつかのユニットを失った時でもあまり悲しまないでください。キャンペーンはプレイヤーがいくつかのユニットを失うことを前提に設計されています。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Don&#8217;t abuse saved games. Long ago, Wesnoth only allowed saving the game at the end of a scenario. Mid-scenario saving was added as a convenience to use if you had to continue the game another day, or to protect against crashes. We do not recommend loading mid-scenario saved games over and over because your White Mage keeps getting killed. Learn to protect your White Mage instead, and balance risks! That is part of the strategy.
ja_JP: ゲームのセーブ機能を使いすぎないでください。大昔に Wesnoth はシナリオ終了時にのみセーブを許可していました。シナリオ途中でセーブする機能が追加されたのはプレイヤーが別の日にゲームを再開する必要に迫られた時に便宜を図るためとプログラムのクラッシュから最低限の防御をするためでした。例えば、あなたの白魔術師が死んだからといってセーブゲームを繰り返しロードすることは我々としてはお勧めできません。それよりも、あなたの白魔術師を敵の攻撃から保護するか、または危険に置いた結果を受け入れる判断をするべきです！ それは戦略の一部なのです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
ja_JP: もし、あなたがセーブゲームをロードしなければならなくなったら、我々としてはシナリオ開始時からやり直すことをお勧めします。なぜなら、ただ乱数が幸運をもたらすまで繰り返すのではなく、あなたは機能する新しい戦略を選ぶことができるからです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
ja_JP: しかし、忘れないでください、目的は面白さを味わうことです！ あなたが開発者と違う感覚の持ち主であれば、そうすることが一番楽しいのです！ もし、あなたが失敗するたびにセーブゲームをロードすることに何の苦痛も感じないならば、<emphasis>完全</emphasis>ゲーム（ユニットを全く失わない）を実現することも可能でしょう。どうぞ、どんな手段を使ってでも突き進んでください！

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: At the start of a scenario
ja_JP: シナリオ開始時

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: First, read the scenario objectives. Sometimes you do not have to kill enemy leaders; instead it is enough that you survive for a certain number of turns, or pick up a particular object.
ja_JP: 最初に、シナリオの目標を読んでください。ときどき、あなたは敵リーダーを倒す必要はない場合があります。かわりに特定されたあるターンまで生き残ったり、または、ある目的物を回収することだったりします。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
ja_JP: 次に、マップを眺めてください。つまり、地形やあなたと敵のそれぞれのリーダーの位置を把握するのです。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Then, begin to recruit units. Cheap units are useful to soak up the first wave of an enemy&#8217;s attack; advanced units can then be brought in as support. Fast units can be used as scouts, for exploring the map and to quickly conquer villages.
ja_JP: それから、ユニットの雇用を開始します。安価なユニットは敵軍の第一波に真正面から対抗させるのに有益です。その時、上級ユニットは支援に回ります。高速ユニットはマップを探検し素早く村を獲得する斥候として使うことができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: During the scenario
ja_JP: シナリオの途中では

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
ja_JP: 可能な限り多くの村を占領し維持することでゴールド収入を確保し続けることを試してください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
ja_JP: ユニットの集団を維持することで敵は多くの方向から攻撃することができなくなります。そして、あなたはそれぞれの敵ユニットと戦う際に数の優位を得ることができます。あなたのユニットは防衛線を組んで運用することで 1 味方ユニットに対する敵の攻撃を最大ニ方向に限定できます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
ja_JP: 異なるユニットは地形や攻撃についてそれぞれ違う強さと弱さを持ちます。ユニットを右クリックしてから「ユニットの説明」を選択して、詳細を学んでください。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: You can use lower level units as cannon fodder, to slow down enemy. E.g. you can use them to block enemies reaching your important units.
ja_JP: あなたは下級ユニットを捨て駒として使うこともできます。敵の動きを遅くするためや、あなたの重要なユニットに敵が到達するのを妨害することもできます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
ja_JP: あなたは敵に対して上級ユニットでダメージを与え最後のトドメを下級ユニットにさせることができます。そうすることで下級ユニットにより大きな経験値を与えることができ、最終的には次のレベルに昇格させられます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
ja_JP: あなたが白魔術師（魔術師から昇格できます）またはドルイド僧（呪術師から昇格できます）を保有している時は、それらを味方ユニットによる円陣の中央に配置すれば、それらがマップのどの場所に移動しても回復効果が得られます。（エルフの呪術師にもこれと同じ方法をさせられますが、うまくはできません）

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Losing units is expected, even advanced units.
ja_JP: ユニットを失うことは覚悟しておくべきです、たとえ上級ユニットでさえも。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Time of day really matters:
ja_JP: 時刻は重大な問題です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: lawful units do more damage at day and less damage at night
ja_JP: 秩序ユニットは夜にはより小さく昼にはより大きなダメージを敵に与えます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
ja_JP: 混沌ユニットは夜にはより大きく昼にはより小さなダメージを敵に与えます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: remember to always check the time of day on the right side of the screen. Plan ahead — think about what it&#8217;s going to be next turn as well as this turn.
ja_JP: 画面の右側でゲーム内での時刻を常に確認することを忘れないでください。先読みして計画しましょう、今のターンよりも次のターンで行動するのが有利かもしれません。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
ja_JP: それぞれのユニットは違う種類の攻撃に対して耐性もしくは弱点があります。乗馬ユニットは刺突攻撃が弱点です。火炎や秘術による攻撃はアンデッドを破壊します。攻撃の種類ごとの耐性がどの程度か見るには、ユニットを右クリックして「ユニットの説明」それから「耐性」を選択してください。そこでは攻撃の種類ごとの耐性が表示されます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
ja_JP:  Battle for Wesnoth において成功の重要な要素は常にあなたのユニットを健全な状態に保つことです。あなたのユニットがダメージを受けた時、あなたは村の上か特別な回復ユニット（例えば「エルフの呪術師」や「白魔術師」）の隣に移動することによって回復させることができます。あなたが将来出会うだろう、トロルのような、ある種族は自然に自ら回復する能力を備えていることがあります。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Winning a scenario
ja_JP: シナリオの勝利条件

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
ja_JP: 上級ユニットが素早く敵指揮官を倒すことで味方ユニットの損失を最小限に抑えることができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: The quicker you win a scenario, the more gold you get; you will get more gold from winning early than from all of the map&#8217;s villages for the rest of the turns.
ja_JP: シナリオを素早く勝利することで、あなたはより多いゴールドを得ます。つまり、マップ上の全ての村を占領し残りのターンで得る金額の合計よりも素早い勝利で得られるゴールドのほうが多くなるでしょう。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
ja_JP: 敵の全リーダーを倒すことは大抵の場合において勝利条件を満たす簡単な方法です。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: More general tips
ja_JP: より一般的なヒント

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: After slaughtering scenarios (where you take lots of punishment) there are usually "breathing room" scenarios where you can rather easily gain some gold and experience (advanced units).
ja_JP: 虐殺シナリオ（あなたが大いに苦労する場所）の次には大抵「息抜き」シナリオが配置されており、そこであなたはやや楽にゴールドや経験値（そして上級ユニット）を獲得することができます。

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
ja_JP: 上級ユニットには下級ユニットより高額な維持費（レベルあたり 1 ゴールド）が必要となります。忠義特性のあるユニットはこの例外です。
