wescamp-i 18n - en to nl translation catalogue (46 entries)

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: AToTB
nl: EVvTB

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: Horseman
nl: Ruiter

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: (Challenging)
nl: (Uitdagend)

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: Knight
nl: Ridder

note: [about]
en: Campaign Design
nl: Veldtochtontwerp

note: [about]
en: Campaign Maintenance
nl: Veldtochtonderhoud

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
nl: Illustraties en Grafisch Ontwerp

note: [about]
en: Miscellaneous
nl: Overig

note: [entry]
en: And special thanks to everyone else who I forgot to mention.
nl: En dank aan iedereen die ik vergeten ben te vermelden.

note: [scenario]: id=01_Rooting_Out_a_Mage
en: Rooting Out a Mage
nl: Jagen op een Magiër

note: [objective]: condition=win
en: Slay Mordak, the evil mage
nl: Dood Mordak, de zwarte magiër

note: [message]: speaker=Arvith
en: All is lost now that I am dead...
nl: Ik ben er geweest. Alles is verloren...

note: [scenario]: id=02_The_Chase
en: The Chase
nl: De Achtervolging

note: [objective]: condition=win
en: Fight your way through the woods before the kidnappers escape
nl: Vecht je een weg door het bos, voor de ontvoerders ontkomen

note: [message]: speaker=Nil-Galion
en: You there! Halt and explain yourself.
nl: Jij daar! Houd stil, en zeg me wat je hier te zoeken hebt.

note: [message]: speaker=unit
en: I see them! There they are!
nl: Ik zie ze! Daar zijn ze!

note: [objective]: condition=win
en: Kill the Dark Adept before his reinforcements arrive
nl: Dood de duistere adept voordat hij versterking krijgt

note: [message]: speaker=unit
en: Three days ride to the northeast, in a deserted castle. The passwords to the guards are $first_password_$first_password_number and $second_password_$second_password_number|.
nl: Drie dagreizen naar het noordoosten, in een verlaten kasteel. De geheime woorden voor de wacht zijn $first_password_$first_password_number en $second_password_$second_password_number|.

note: [message]: role=speaker
en: He would only slow us down!
nl: Hij zal ons alleen maar ophouden!

note: [option]: speaker=Arvith
en: Oh, all right then. Come along with us.
nl: Nou goed dan. Kom maar mee.

note: [message]: speaker=Brena
en: Thank you. My comrades and I will help you on your noble quest.
nl: Dank u. Mijn makkers en ik zullen jullie bijstaan in deze nobele queeste.

note: [option]: speaker=Arvith
en: I am sorry. We have not the time to spare.
nl: Het spijt me. We hebben geen tijd te verliezen.

note: [message]: speaker=Brena
en: Take this, then, for I see that you are on a quest. My comrades will help you whenever you call for them.
nl: Neem dit dan aan, want ik weet dat jullie op een queeste zijn. Mijn makkers zullen te hulp komen, wanneer jullie hen roepen.

note: [message]: speaker=narrator
en: You receive 70 pieces of gold!
nl: Je ontvangt 70 goudstukken!

note: [message]: speaker=Muff Toras
en: My reinforcements are here!
nl: Daar zijn de versterkingen!

note: [message]: speaker=Arvith
en: He escaped us...
nl: Hij is ons ontsnapt...

note: [scenario]: id=03_Guarded_Castle
en: Guarded Castle
nl: Kasteel met Bewaking

note: [unit]: id=Guard2_leader, type=Rogue [unit]: id=Guard_leader, type=Assassin [unit]: role=Guard, type=Bandit [unit]: role=Guard2, type=Bandit
en: Guard
nl: Wacht

note: [unit]: type=Orcish Grunt [unit]: type=Orcish Warrior
en: Castle Guard
nl: Kasteelwacht

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Halt! Friend or foe? Give the password.
nl: Halt! Vriend of vijand? Wat is het codewoord?

note: [message]: speaker=Arvith
en: The password is
nl: Het codewoord is

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Pass, friend.
nl: Kom verder, vriend.

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Wrong! Die!
nl: Fout! Sterf!

note: [message]: speaker=Knago-Brek
en: Haha! We not kill people for long time. Weapon wants blood. We now kill humans!!
nl: Haha! Wij lang geen mensen doodgemaakt. Wapens willen bloed. Wij doden mensen!!

note: [message]: speaker=Guard2_leader
en: Are you our relief arriving? Does this mean we get to leave here now?
nl: Zijn jullie de aflossing? Kunnen we vertrekken?

note: [message]: speaker=Arvith
en: Um, yes. Fine. You can go.
nl: Ehm, ja. Goed. Je kunt gaan.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Oh, of course. I had nearly forgotten.
nl: Ach, natuurlijk. Ik was het bijna vergeten.

note: [message]: speaker=Arvith
en: I think I should better support my men at the front to make sure we can free my brother.
nl: Ik denk dat ik mijn manschappen aan het front beter kan helpen om er zeker van te zijn dat we mijn broer bevrijden.

note: [message]: speaker=second_unit
en: There’s a key in his robes.
nl: Tussen zijn gewaden zit een sleutel.

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count a hundred pieces of gold.
nl: Kijk eens wat ik hierbinnen gevonden heb! Ik tel honderd goudstukken.

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count fifty pieces of gold.
nl: Kijk eens wat ik hierbinnen gevonden heb! Ik tel vijftig goudstukken.

note: [message]: speaker=Baran
en: Thank you for coming to my aid. Let us return to the village.
nl: Evengoed bedankt. Laten we teruggaan naar het dorp.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Everything is lost now that I am dead...
nl: Ik ben er geweest. Alles is verloren...

note: [scenario]: id=04_Return_to_the_Village
en: Return to the Village
nl: Thuiskomst in het Dorp

note: [objective]: condition=win
en: Find out what is happening in the village
nl: Zoek uit wat er aan de hand is in het dorp

note: [message]: speaker=Baran
en: It is over, I am vanquished.
nl: Het is voorbij, ik ben verslagen.
