Battle for Wesnoth - en to sv translation catalogue (40 entries)

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: (Beginner)
sv: (Nybörjare)

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: Horseman
sv: Ryttare

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: (Challenging)
sv: (Utmanande)

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: Knight
sv: Riddare

note: [scenario]: id=01_Rooting_Out_a_Mage
en: Rooting Out a Mage
sv: Att fördriva en magiker

note: [objective]: condition=win
en: Slay Mordak, the evil mage
sv: Döda Mordak, den onda magikern

note: [message]: speaker=Arvith
en: All is lost now that I am dead...
sv: Utan mig är allt hopp ute...

note: [scenario]: id=02_The_Chase
en: The Chase
sv: Jakten

note: [objective]: condition=win
en: Fight your way through the woods before the kidnappers escape
sv: Kämpa dig fram genom skogen innan kidnapparna hinner undan

note: [message]: speaker=Nil-Galion
en: You there! Halt and explain yourself.
sv: Ni där! Halt! Förklara vad ni gör här.

note: [message]: speaker=unit
en: I see them! There they are!
sv: Jag ser dem! Där är de!

note: [objective]: condition=win
en: Kill the Dark Adept before his reinforcements arrive
sv: Döda svartkonstnären innan hans förstärkningar anländer

note: [message]: role=speaker
en: He would only slow us down!
sv: Han kommer bara att sinka oss!

note: [option]: speaker=Arvith
en: Oh, all right then. Come along with us.
sv: Hm, nåväl, ni får komma med oss.

note: [message]: speaker=Brena
en: Thank you. My comrades and I will help you on your noble quest.
sv: Tack. Mina kamrater och jag skall hjälpa er på ert hedersamma uppdrag.

note: [option]: speaker=Arvith
en: I am sorry. We have not the time to spare.
sv: Jag beklagar, vi har ingen tid att förlora.

note: [message]: speaker=Brena
en: Take this, then, for I see that you are on a quest. My comrades will help you whenever you call for them.
sv: Ta då detta, för jag kan se att ni är på ett ädelt uppdrag. Mina kamrater kommer att hjälpa er närhelst ni kallar på dem.

note: [message]: speaker=narrator
en: You receive 70 pieces of gold!
sv: Du får 70 guldstycken!

note: [message]: speaker=Muff Toras
en: My reinforcements are here!
sv: Mina förstärkningar är här!

note: [message]: speaker=Arvith
en: He escaped us...
sv: Han kom undan...

note: [scenario]: id=03_Guarded_Castle
en: Guarded Castle
sv: Bevakad borg

note: [unit]: id=Guard2_leader, type=Rogue [unit]: id=Guard_leader, type=Assassin [unit]: role=Guard, type=Bandit [unit]: role=Guard2, type=Bandit
en: Guard
sv: Vakt

note: [unit]: type=Orcish Grunt [unit]: type=Orcish Warrior
en: Castle Guard
sv: Borgvakt

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Halt! Friend or foe? Give the password.
sv: Halt! Vän eller fiende? Lösen!

note: [message]: speaker=Arvith
en: The password is
sv: Lösen är

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Pass, friend.
sv: Passera, vän.

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Wrong! Die!
sv: Fel! Dö!

note: [message]: speaker=Knago-Brek
en: Haha! We not kill people for long time. Weapon wants blood. We now kill humans!!
sv: Haha! Länge inte dödat människor. Vapen törstar efter blod. Nu vi döda människor!

note: [message]: speaker=Guard2_leader
en: Are you our relief arriving? Does this mean we get to leave here now?
sv: Är det avlösning? Betyder det att vi kan ge oss av nu?

note: [message]: speaker=Arvith
en: Um, yes. Fine. You can go.
sv: Eh, ja. Visst. Ni kan gå.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Oh, of course. I had nearly forgotten.
sv: Åh, visst ja. Jag glömde nästan.

note: [message]: speaker=Arvith
en: I think I should better support my men at the front to make sure we can free my brother.
sv: Jag tror att jag borde understödja mina mannar vid fronten, så att vi kan befria min bror.

note: [message]: speaker=second_unit
en: There’s a key in his robes.
sv: Det finns en nyckel i hans kläder.

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count a hundred pieces of gold.
sv: Titta vad jag har hittat! Hundra guldstycken!

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count fifty pieces of gold.
sv: Titta vad jag har hittat! Femtio guldstycken!

note: [message]: speaker=Baran
en: Thank you for coming to my aid. Let us return to the village.
sv: Tack för att ni räddade mig. Nu återvänder vi till byn.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Everything is lost now that I am dead...
sv: Utan mig är allt hopp ute...

note: [scenario]: id=04_Return_to_the_Village
en: Return to the Village
sv: Återkomsten till byn

note: [objective]: condition=win
en: Find out what is happening in the village
sv: Ta reda på vad som händer i byn

note: [message]: speaker=Baran
en: It is over, I am vanquished.
sv: Allt är slut, jag är besegrad.
