Battle for Wesnoth 1.3.12+dev - en to fi translation catalogue (65 entries)

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: The Hammer of Thursagan
fi: Thursaganin vasara

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: THoT
fi: Tv

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: (Easy)
fi: (helppo)

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: Fighter
fi: soturi

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: (Normal)
fi: (normaali)

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: Steelclad
fi: rautapaita

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: (Challenging)
fi: (haastava)

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: Lord
fi: ylimys

note: [campaign]: id=The_Hammer_of_Thursagan
en: In the first years of the Northern Alliance, an expedition from Knalga seeks out their kin at Kal Kartha and to learn the fate of the legendary Hammer of Thursagan. The perils of their journey through the wild Northern Lands, though great, pale beside the evil they will face at its end.
fi: Pohjoisen liiton alkuaikoina knalgalainen tutkimusretkikunta etsii lajitovereitaan Kal Karthassa ja ottaa selvää tarunhohtoisen Thursaganin vasaran kohtalosta. Matkalla he joutuvat suuriin vaaroihin kulkiessaan villien Pohjoisten maiden poikki, puhumattakaan pahuudesta, joka heitä odottaa retken loppupäässä.

note: [about]
en: Author
fi: Tekijä

note: [about]
en: Special Guest Designer
fi: Erikoistehtävien suunnittelija

note: [about]
en: Art
fi: Taiteilija

note: [about]
en: Brainstorming, playtesting, and spousal support
fi: Ideointi, testaaminen ja henkinen tuki

note: [scenario]: id=01_At_the_East_Gate
en: At the East Gate
fi: Itäportilla

note: [label]
en: East Gate
fi: Itäportti

note: [side] [side]: type=Dwarvish Fighter, id=Aiglondur [side]: type=Dwarvish Lord, id=Hamel [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Dulcatulos [side]: type=Great Mage, id=Master Perrin [side]: type=Orcish Warrior, id=Marth-Tak
en: Alliance
fi: liittouma

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Garukh [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Grolak [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Malgar [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Morgh [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Uthkar [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Wagran [side]: type=Orcish Warrior, id=Bashnark
en: Orcs
fi: Örkit

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Bashnark
fi: Kukista Bashnark

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Aiglondur
fi: Aiglondurin kuolema

note: [part]
en: In the first few years after the founding of the Northern Alliance, the dwarves of Knalga and the human population of Dwarven Doors were fully preoccupied with rebuilding what had been broken by the long orcish occupation. But soon enough they prospered once again. The dwarves begin mining their past for inspiration in ways to rebuild Knalga so it would be even greater than before, and began also reaching out for contact with their scattered kinfolk.
fi: Muutamina ensimmäisinä vuosina Pohjoisen liiton perustamisen jälkeen, Kääpiöporttien kääpiöt ja ihmiset alkoivat miettimään jälleenrakennusta, ja sitä, mitä rikkoontui pitkän örkkimiehityksen aikana. Mutta hyvin pian heidät kukistettiin uudestaan. Kääpiöt aloittivat suunnittelun Knalgan jälleenrakentamiseksi niin, että siitä tulisi jopa mahtavampi kuin ennen, ja aloittivat myöskin kontaktit ulospäin ihmisten kanssa.

note: [part]
en: But the threat from hostile orcs, wild men, and remnant undead was not yet ended. The dwarves kept strong guards on the approaches to Knalga. In the year 550 after the founding of Wesnoth, the captain of the East Gate received a warning that a small band of rogue orcs had been sighted.
fi: Mutta vihamielisten örkkien, villimiesten, ja epäkuolleiden jäännösten uhka ei ollut vielä ohi. Kääpiöt vartioivat kaikkia Knalgan reittejä. Vuonna 550 Wesnothin löytämisen jälkeen, Itäportin kapteeni sai varoituksen, että pieni joukkio rosvoilevia örkkejä oli havaittu.

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: <i>Up axes!</i> We will be the Northern Alliance’s arm today, and kill or scatter these invaders.
fi: <i>Kirveisiin!</i> Tänä päivänä olemme Pohjoisen liiton armeija ja tapamme tai hajoitamme näiden hyökkääjien joukot.

note: [message]: speaker=Bashnark
en: We are the true orcs, not the weaklings who ally with human-worms and stinky-midgets like you. You will be meat for our wolves.
fi: Me olemme todellisia örkkejä, emme niitä heikkoja jotka liittoutuvat ihmismatojen ja haisevien kääpiöiden kanssa. Teistä tulee ruokaa meidän susillemme.

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: The maker’s mark is strange to me. We had best consult the lord Hamel.
fi: En tunne valmistajan merkkiä. Meidän olisi parasta neuvotella lordi Hamelin kanssa.

note: [scenario]: id=02_Reclaiming_the_Past
en: Reclaiming the Past
fi: Entisen maineen palauttaminen

note: [part]
en: Following the victory against the orcs, Aiglondur was summoned to the audience hall of Hamel, lord of Knalga and Lord Companion of the Northern Alliance. Beside the dais stood a stranger in the robes of the Order of Loremasters...
fi: Voitettuaan örkit, Aiglondur kutsuttiin Hamelin, Knalgan ylimyksen ja Pohjoisen liiton ylimysedustajan, saliin. Korokkeella salissa seisoi muukalainen taruntuntijoiden liiton viitassa.

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: The Hammer of Thursagan?
fi: Thursaganin vasara?

note: [message]: speaker=Hamel
en: And ye found something?
fi: löy'itte jotain?

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: Aye, my Lord Hamel.
fi: Jep, ylimys Hamel.

note: [side]: type=Outlaw, id=Gothras
en: Bandits
fi: Rosvot

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: We are.
fi: Olemme.

note: [side]: type=Troll, id=Gronk
en: Trolls
fi: Peikot

note: [scenario]: id=05_Invaders
en: Invaders
fi: Valloittajat

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemies
fi: Kukista kaikki viholliset

note: [side] [side]: type=Gryphon, id=Kaara
en: Monsters
fi: Hirviöt

note: [scenario]: id=07_Mages_and_Drakes
en: Mages and Drakes
fi: Velhoja ja draakkeja

note: [side]: type=Great Mage, id=Master Perrin
en: Master Perrin
fi: Mestari Perrin

note: [side]: type=Drake Flameheart, id=Glashal
en: Drakes
fi: Draakkeja

note: [scenario]: id=08_Fear
en: Fear
fi: Pelko

note: [event] [side]: type=Dwarvish Masked Lord, id=Aragoth [side]: type=Dwarvish Masked Lord, id=Dranath [side]: type=Dwarvish Masked Steelclad, id=Dufon [side]: type=Dwarvish Masked Steelclad, id=Masked Dwarf Leader [side]: type=Dwarvish Masked Steelclad, id=Sashaon [unit]: type=Dwarvish Masked Stalwart
en: Masked Dwarf
fi: Naamioitu kääpiö

note: [side]: type=Dwarvish Masked Lord, id=Aragoth [side]: type=Dwarvish Masked Lord, id=Dranath [side]: type=Dwarvish Masked Steelclad, id=Dufon [side]: type=Dwarvish Masked Steelclad, id=Masked Dwarf Leader [side]: type=Dwarvish Masked Steelclad, id=Sashaon [side]: type=Dwarvish Rune Lord, id=Karrag [s
en: Evil
fi: Paha

note: [objective]: condition=win
en: Find the inhabitants
fi: Etsi asukkaat

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: Up axes!
fi: Kirveisiin!

note: [scenario]: id=09_Forbidden_Forest
en: Forbidden Forest
fi: Kielletty metsä

note: [side]: type=Ancient Wose, id=Burumardir-Athelorand [side]: type=Elvish Enchantress, id=Iluvarda [side]: type=Elvish High Lord, id=Telcherion
en: Forest
fi: metsä

note: [scenario]: id=11_The_Court_of_Karrag
en: The Court of Karrag
fi: Karragin hovi

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Karrag
fi: Kukista Karrag

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Dulcatulos
fi: Dulcatulosin kuolema

note: [message]: speaker=Dulcatulos
en: Those are war-drums!
fi: Nuo ovat sotarummut!

note: [message]: speaker=unit
en: A door. Perhaps Karrag is hiding in here...
fi: Ovi. Ehkäpä Karrag piileskelee täällä...

note: [message]: speaker=unit
en: 150 gold pieces. This should help.
fi: 150 kultapalaa. Näistä voi olla apua.

note: [message]: speaker=narrator
en: One hour later
fi: Tuntia myöhemmin

note: [scenario]: id=13_Epilogue
en: Epilogue
fi: Epilogi

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: I am he. Speak your message.
fi: Minä olen. Kerro viestisi.

note: [attack]: type=impact
en: morningstar
fi: aamutähti

note: [attack]: type=impact
en: bolas
fi: bola

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Masked Thunderguard
fi: Kääpiöiden naamioitu ukkosvartija

note: [unit_type]: id=Dwarvish Witness, race=dwarf
en: Dwarvish Witness
fi: Kääpiötodistaja

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: I fall!
fi: Minä menehdynl!

note: [message]: speaker=Aiglondur
en: Oh no! Without a loremaster we cannot complete our mission!
fi: Voi ei! Ilman taruntuntijaa emme voi suorittaa tehtäväämme.

note: [message]: speaker=narrator
en: Without magic users from Master Perrin’s academy in your party, you can no longer recruit new ones.
fi: Jos ryhmässäsi ei ole velhoja Mestari Perrinin akatemiasta, et voi värvätäkään heitä.

note: [object]: id=sorf	# Prevent it from being picked up more than once.
en: Staff of Righteous Flame
fi: oikeamielisen tulen taikasauva

note: [object]: id=sorf	# Prevent it from being picked up more than once.
en: This staff gives a dying mage a final strike that will destroy all nearby enemies.
fi: Kuollessaan, jos velho käyttää tätä taikasauvaa, se tuhoaa kaikki lähellä olevat viholliset.

note: [object]: id=sorf	# Prevent it from being picked up more than once.
en: Only mages can wield the Staff.
fi: Vain velhot voivat käyttää taikasauvaa.

note: [message]: speaker=unit
en: Aaarrgh! Though I die, the flame of righteousness shall send you down to darkness!
fi: Aaarrgh! Vaikka minä kuolin, oikeamielisyyden liekkien tulevat lähettämään teidät takaisin pimeyteen!
