Battle for Wesnoth 1.1-dev - en to eo translation catalogue (75 entries)

note: [command] [option]: speaker=narrator [side]: type=Fighter, id=student
en: Konrad
eo: Konrado

note: [event] [unit]: id=Delfador, type=Elder Mage
en: Delfador
eo: Delfadoro

note: [objective]: condition=win
en: Destroy a fierce enemy
eo: Ekstermos furiozan kontraŭulon

note: [objective]: condition=lose
en: Get yourself killed
eo: Mortos

note: [message]: speaker=narrator
en: Who would you like to play?
eo: Per kiu persono vi volas ludi?

note: [event] [event]: id=student moves 0} [then]
en: Left click on Konrad
eo: Klaku Konradon

note: [event] [event]: id=student moves 0} [then]
en: Left click on Li’sar
eo: Klaku Li'sar

note: [message]: id=Delfador
en: Um, well...
eo: Do, bone...

note: [message]: id=student
en: Have you found an orc for me to fight, huh? A troll?
eo: Ĉu vi trovis orkon por mi? Aŭ  trolon?

note: [message]: id=Delfador
en: Quiet! I will summon an enemy for you...
eo: Silenton! Por vi malamiko estos...

note: [event]: id=student moves 0} [unit_type]: id=Quintain, race=mechanical
en: Quintain
eo: Birdtimigilo

note: [message]: id=Delfador
en: ... this quintain!
eo: ... ĉi tiu birdtimigilo!

note: [event]
en: Click on the quintain to attack it
eo: Klaku la birdtimigilon por ataki ĝin

note: [message]: id=student
en: Hey! This quintain fights back!
eo: Hej! La timigilo responde atakas!

note: [message]: id=student
en: Should I retreat?
eo: Ĉu mi devas remarŝi?

note: [message]: id=Delfador
en: Good idea!
eo: Bona ideo!

note: [event] [then]
en: Village
eo: Vilaĝo

note: [event]
en: Click on the village to move Konrad
eo: Klaku vilaĝon por movi Konradon

note: [event]
en: Click on the village to move Li’sar
eo: Klaku vilaĝon por movi Li'sar

note: [message]: id=student
en: I’ll recruit some elves!
eo: Mi varbos iom da elfoj!

note: [event] [then]
en: Keep
eo: Defendejo

note: [then]
en: Move Konrad to the keep
eo: Movu Konradon al la defendejo

note: [then]
en: Move Li’sar to the keep
eo: Movu Li'sar al la defendejo

note: [then]
en: Left click on an Elvish Fighter
eo: Klaku Elfan Batalanton

note: [message]: id=Delfador
en: Maybe you should recruit another elf?
eo: Eble vi devas varbi ankoraŭ unu elfon?

note: [option]: speaker=narrator
en: Yes, I’m still figuring it out.
eo: Jes, mi restas.

note: [option]: speaker=narrator
en: No, I think I’ve got it.
eo: Ne, mi pensas ke mi ellernis tion.

note: [then]
en: Patch of forest
eo: Arbarrando

note: [then]
en: Can one unit survive against all those enemies?
eo: Ĉu povas resti viva sola unuo kontraŭ ĉiuj malamikoj?

note: [then]
en: That unit is about one kill (8 experience points) away from gaining a level! Do not let it die!
eo: Por atingi sekvan nivelon tiu unuo bezonas proksimume unu mortigon (8 spertpoentoj)! Ne permesu mortigi ĝin!

note: [then]
en: Yes, keep recruiting more units: I think you might need them!
eo: Jes, daŭre rekrutigu pliajn unuojn: mi pensas ke vi povos bezoni ilin!

note: [tutorial]: id=2_Tutorial
en: Wesnoth Tutorial Part II
eo: Vesnot Instruado Parto II

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Thrag
en: Thrag
eo: Trago

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Orc Leader
eo: Mortigu la Gvidanton de orkoj

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad
eo: Morto de Konrado

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Li’sar
eo: Morto de Li'sar

note: [unit]: id=Galdrad, type=Elvish Captain
en: Galdrad
eo: Geldrado

note: [event]
en: This is no game, Konrad!
eo: Tio ne estas ludo, Konrado!

note: [event]
en: This is no game, Li’sar!
eo: Tio ne estats ludo, Li'sar!

note: [event]
en: What should I do?
eo: Kion mi faru poste?

note: [event]
en: First, we will have to deal with the Orcish Grunt stationed in the middle of the river. He should be little trouble.
eo: Unue, ni devas solvi problemon pri Gruntema Orko, kiu lokiĝas meze de la rivero. Li povas esti eta problemo.

note: [else]
en: During your tutorial, $recall_name1 gained $recall_xp1 experience points. You should recall that unit now, and recruit a second one (which is cheaper than recalling, anyway).
eo: Dum la instruado $recall_name1 ricevis $recall_xp1 poentoj de sperto. Indas alvoki tiun unuon kaj varbi la duan (ĉar tio estas malplikosta ol alvoki).

note: [then]
en: RECALL $recall_name1
eo: ALVOKU $recall_name1

note: [else]
en: Elvish Fighter
eo: Elfa Batalanto

note: [else]
en: So, should I end my turn now?
eo: Do, ĉu mi devas fini mian movon nun?

note: [else]
en: Move Konrad to capture a village
eo: Movu Konradon por okupi vilaĝon

note: [else]
en: Move Li’sar to capture a village
eo: Movu Li'sar por okupi vilaĝon

note: [else]
en: Shaman
eo: Shamano

note: [else]
en: Recruit an Elvish Shaman to your north
eo: Varbu Elfan Shamanon al via nordo

note: [else] [unit]: id=Elriend, type=Elvish Archer
en: Elriend
eo: Elrajndo

note: [else]
en: Archer #1
eo: Pafarkisto #1

note: [else]
en: Archer #2
eo: Pafarkisto #2

note: [then]
en: No! I said recall $recall_name1, not $recall_name2|! Now try again...
eo: Ne! Mi diris alvoki $recall_name1, sed ne $recall_name2|! Nun provu denove...

note: [then]
en: RECALL $recall_name2
eo: AVOKU $recall_name2

note: [then]
en: You’ve learned well, Konrad!
eo: Vi lernas bone, Konrado!

note: [then]
en: You’ve learned well, Li’sar!
eo: Vi lernas bone, Li'sar!

note: [event] [then]
en: End your turn
eo: Finu vian movon

note: [then]
en: You’ve captured all the villages around the keep, but stay near so you can recruit more units.
eo: Vi okupis ĉiujn vilaĝojn ĉe la defendejo, sed restu proksime por rekrutigi pliajn unuojn.

note: [event]
en: Tell a Fighter to move to the far east village
eo: Diru al Batalanto moviĝi al la malproksima orienta vilaĝo

note: [event]
en: Send the other Fighter and the Shaman south so they can attack next turn, then return to the keep to recruit more units!
eo: Sendu la alian Batalanton kaj Ŝamanon sude tiel ili atakos dum sekvanta movo, poste revenu al la defendejo por rekrutigi pliajn unuojn!

note: [event]
en: Recruit another Archer and a Fighter
eo: Varbu alian Pafarkisto kaj Batalanton

note: [then]
en: I have no more money to recruit!
eo: Mi ne havas monon por varbi!

note: [then]
en: Move Konrad to another (unowned) village
eo: Movu Konradon al alia (nekonata) vilaĝo

note: [then]
en: Move Li’sar to another (unowned) village
eo: Movu Li'sar al alia (nekonata) vilaĝo

note: [event]
en: Can’t our units just move around him?
eo: Ĉu niaj militunoj ne povas simple ĉirkaŭiri lin?

note: [event]
en: ZoC
eo: KZ

note: [then]
en: Be careful: if you stand on the bridge you are exposed to attack from multiple directions!
eo: Estu zorgema: se vi staras sur la ponto vi estas endanĝerigita per atakoj de multaj direktoj!

note: [event]
en: Defend here
eo: Defendu sin ĉi tie.

note: [message]: speaker=unit
en: Using me to attack is risky! I can slow the opponent with my ranged attack, but I hope you have a plan if I miss!
eo: Uzi min por ataki estas risko! Mi povas malakceli kontraŭulon per mia distanca atako, sed mi esperas ke vi ankaŭ havas planon se mi maltrafos!

note: [then]
en: Losing a healer hurts all the troops! Keep them out of the enemy’s reach!
eo: Perdo de resaniganto vundas la tutan armeon! Malpermesu al malamikoj atingi viajn militistojn!

note: [unit_type]: id=Fighter, race=human
en: Fighter
eo: Batalanto

note: [attack]: type=blade
en: sword
eo: glavo

note: [unit_type]: id=Fighteress, race=human
en: female^Fighter
eo: Batalantino

note: [unit_type]: id=Quintain, race=mechanical
en: Quintains are used to practice swordplay and jousting on. It would be extremely unusual to be attacked by one.
eo: Birttimigiloj estas uzataj por praktiki skermon kaj duelon. Estas mirinde kaj tute nekutime esti atakata per unu.

note: [attack]: type=impact
en: flail
eo: draŝilo
