Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS - en to et translation catalogue (525 entries)

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
et: Pole selge, miks lohevahid enda kaaslastelt sellise nime on saanud. Mõned arvavad, et see tuleb nende valitud relvadest, nendest veidratest sauadest, mis purskavad tuld ja surma. Teised pakuvad, et nende relvad oleksid ohuks isegi tõelisele vana aja draakonile, kui sellist veel kusagilt leida oleks. Igal juhul on just nende relvade teene, et päkapikkude suurkindluste valvurid on kuulsad ja kardetud: need relvad on võtnud ühe hoobiga maha ka suurimaid sõdalasi.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
et: pistoda

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
et: lohesau

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
et: Päkapike võitlejad kasutavad vägevaid sõjakirveid ja vasaraid, mis teevad neist lähivõitluses kardetavad vastased. Nad on eriti head mägedes ja maa all. Nende jõud ja vastupidavus enam kui tasakaalustab nende vähema liikuvuse.

note: [attack]: type=blade
en: axe
et: kirves

note: [attack]: type=impact
en: hammer
et: vasar

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Guardsman, race=dwarf
en: The dwarven race has always been famed for its sturdiness of build, and many of their warriors outfit themselves to take advantage of this. Dwarven guardsmen march into battle with tower shields and spears. Most often, their role is to hold the line, and to take a heavy toll on those who try to break it. As the line marches forward, they act to secure its hard-won advance.
et: Päkapikud on alati hiilanud enda tugeva kehaehitusega ning paljud nende sõdalased kasutavad seda oskuslikult. Päkapike vahimehed lähevad lahingusse suurte kilpide ja odadega. Enamasti on nende ülesandeks lahingurivi hoidmine ja seda murda üritavate vaenlaste karm karistamine.  Kui rivi liigub edasi, on nende ülesandeks võidetut enda käes hoida.

note: [attack]: type=pierce
en: spear
et: oda

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
et: viskeoda

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
et: sõjakirves

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
et: viskekirves

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Sentinel, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. These dwarves are masters of the melee, and can hold a patch of earth with the singleminded tenacity of an oak.
et: Oma kaaslaste juhtidena on vahiülemad päkapikkude lahingurivi alustaladeks. Nende juhitud rivi ründamine ei tule enamasti kõne alla: see pole mitte üksnes mõttetu, vaid võrdub enesetapuga. Need päkapikud on lähivõitluse meistrid ning suudavad hoida positsioone enda käes otsekui võimsad tammepuud.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Stalwart, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
et: Kogemus ja väljaõpe teeb vahimeestest tõelised sõdurid. Tunnimehed on hästi varustatud ning nende võitmiseks on vaja väga tõsist rünnakut. Neile kaotatud positsiooni ei ole kerge tagasi võita.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderer, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
et: Kui Wesnothi inimesed esmakordselt päkapikkudega kohtusid, olid nad päkapike kõmistajaid nähes hämmingus. Nood suutsid saata surma kauge maa taha, kasutades neid veidraid sauasid, mida nad lahingusse kaasa võtsid. Nende 'kõuekeppide' kurdistav müra on hirmus ning seda täiendab veel saladuskate, millega päkapikud oma töid ümbritsevad.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
et: kõuekepp

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderguard, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
et: Päkapike kõuevahid on kuulsad oma imelike relvade poolest. Need veidrad puust ja rauast sauad teevad kasutades kõuehäält. Nende põhimõte on saladus, mille seda valdavad Knalga päkapikud (kes on kuuldavasti ka nende riistade valmistajad) endaga hauda kaasa võtavad. Kõik, mis on teada, on mõned jutud päkapikkudest, kes kallavad oma relvade suudmetesse imelikku musta tolmu. Mõned arvavad, et see on toit sinna sisse vangistatud eluka jaoks.
    
    Kuigi 'kõuekepi' üheainsa lasu ettevalmistamine võib võtta üsna kaua aega, peavad päkapikud selle tulemust ootamistväärivaks.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord prerevelation, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
et: Päkapike ruunimeister

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord prerevelation, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Except for those with almost supernatural skill, the highest rank a runecrafter can rise to is that of the Dwarvish Runemaster. Striking blows nearly as powerful as those of the best warriors, they would be fearsome without their craft, but with it they are also nigh on invincible, since their runes cause the physical blows of their enemies to deal less damage than would be expected.
et: Kõrgeim aste, kuhu ruunisepp (välja arvatud need, kelle oskused on peaaegu üleloomulikud) võib pürgida, on päkapike ruunimeister. Nende jagatavad hoobid on peaaegu võrdväärsed parimate sõdalaste omadega ja nad oleks kardetavad ka ilma oma kunstita - kuid sellega koos on nad peaaegu võitmatud, kuna nende ruunid kahandavad vaenlase antavate hoopide mõju.

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
et: pakane

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
et: varjulaine

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf
en: female^Elvish Shyde
et: Haldjate metsavaim

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
et: Vereimeja

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
et: Vereimeja nimi viitab nende punakale värvile ja ka üsna selgelt tema eelistatavale toidule. Need olendid on kiired ja suudavad ohvritelt verd imedes saada endale osa nende elujõust.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: fangs
et: kihvad

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
et: Lendõudus

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
et: Kõige kurjemad, kiskjalikumad ja edukamad vereimejad saavad lendõudusteks, kes suudavad lisaks verele imeda vastaselt ka tema elujõudu.

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
et: Vampiir

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
et: Vampiirid on lendelukad, kes toituvad teiste olendite verest. Kuigi nende kihvad pole eriti tugevad, suudavad nad imeda ohvrilt verd ja koos sellega nende elujõudu, millest osa saab vampiir endale.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
et: Paat

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Propelled by oars or small sails, boats are used to travel short distances and in shallows where large ships cannot navigate.
et: Enamasti aerude või väikeste purjede jõul liikuvaid paate kasutatakse lühemate vahemaade läbimiseks ning madalas vees, kus suured laevad ei saa liikuda.

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
et: Galeoon

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
et: Galeoonid on suured, kaubaveoks mõeldud merelaevad.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
et: Piraadigaleoon

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
et: Piraadigaleoonid on kaubalaevadele umbes sama, mis hundid lammastele. Piraadid aitavad meelsasti teistel laevadel nende raskest laadungist vabaneda.

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
et: nooleheitemasin

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
et: Sõjagaleoon

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
et: Sõjagaleoonid on hästi relvastatud laevad, mis veavad üksusi. Kaldale jõudes saavad pardalolijad maale sõdima minna.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake
en: Drake Arbiter
et: Otsustajalohe

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake
en: Arbiters take their caste duty of enforcing order very seriously. In order to better execute their duties, they have abandoned the drakes’ traditional hand-mounted claws and traded their spears for the spike and blade of the halberd. In their minds, the loss of maneuverability is a fair price for the raw heft the massive metal head provides. The thick plate these drakes wear protects them well against weapons that could slip between their scales.
et: Need 'otsustajateks' kutsutavad lohed võtavad oma kohustusi lohede vahekohtunikena tõsiselt - nad on loobunud lohede tavapärastest küünistest ja vahetanud oma oda hellebardi vastu. Nende jaoks on liikuvuse kaotamine mõistlik vahetuskaup selle tohutu tera vastu. Nende paks soomusrüü kaitseb neid hästi torkerelvade eest, mis muidu nende soomuste vahelt läbi pääseksid.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
et: hellebard

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Armageddon Drake
et: Viiimsepäevalohe

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
et: Välja arvatud soomusrüü, võivad mõned lohed olla tõeliste draakonite sarnased. Need 'viimsepäevalohedena' tuntud olendid on hiiglaslikud ning nende sees lõõmava tule tõttu selle suhtes immuunsed.

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
et: küüned

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
et: tulehingus

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Drake Blademaster
et: Mõõgalohe

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Black armor marks the elite order of the Fighter caste: the Blademasters. Only a few manage to gain the skill and power necessary to be admitted to this highest rank without perishing in battle. Though other drakes may disparage the Fighter caste, they always check twice to be sure none are around; Blademasters fiercely protect their fellows’ honor, and no-one would dispute their right to do so.
et: Mõõgalohede must soomus on selle parimate võitlejate vennaskonna tunnuseks. Sinna kuulumiseks vajaliku jõu ja oskusteni jõuavad  vaid vähesed. Kui vahel kipuvad teised lohed võitlejaid taga rääkima,  siis vaatavad nad alati kaks korda ringi, et mõnd mõõgalohet ligiduses pole - nad kaitsevad oma kaaslaste au ägedalt (ning neil on selleks ka täielik õigus).

note: [attack]: type=blade
en: war talon
et: küünis

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burner
et: Põletajalohe

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
et: Põletajalohed on enim oma esivanematega sarnanevad lohed, kes suudavad tuld süljata. Koos nende suure kogu ja hirmsate küünistega teeb see neist hirmuäratavad vastased.

note: [attack]: type=blade
en: claws
et: küünised

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: Drake Clasher
et: Taplejalohe

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: The Clashers are members of a unique caste among the drakes. Their thick armor, while compensating for the drakes’ natural weakness against spears and arrows, is so heavy and restricting that they are not able to fly or muster enough breath to use their inner fire. They have embraced this handicap, completely encasing their wings to emphasize that they do not need flight to triumph in battle.
    
    This is also the only caste that is allowed to break taboo and fight with spears in addition to the drake’s traditional metal claws, which makes them particularly good at "resolving" territorial disputes with other drakes and enforcing the laws of their tribe.
et: Taplejad moodustavad lohede seas omaette seisuse. Nende soomusrüü, mis aitab lohede ammust nõrka kohta torkerelvade vastu kaitsta, on nii paks ja raske, et nad ei suuda lennata ega oma sisemist tuld kasutada. Nad on selle puuduse üle uhked ja panevad oma tiivad rüü alla - rõhutamaks, et nad ei vaja lahingu võitmiseks lendamist.
    
    Nad on ka ainsad lohed, kel on lubatud lisaks lohede küüntele võidelda ka odadega, mis võimaldab neil väga edukalt lahendada lohede vahelisi tüliküsimusi ja hõimu seaduste täitmist tagada.

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Drake Enforcer
et: Kohtumõistjalohe

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
et: Põiklemise ja kavaldamise asemel tormavad kohtumõistjalohed otse kõige paksemasse taplusmöllu. Lähedase maa pealt ei loe see, et nende paks soomus takistab neil tuld pursata - loeb tohutu jõud, mida nad oma löökidesse panevad. Lohede juhid hoiduvad nende au haavamast ning kutsuvad nad appi üksnes kõige hullemate vaenlaste vastu.

note: [attack]: type=impact
en: ram
et: ramm

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: trident
et: kolmhark

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighter
et: Võitlejalohe

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
et: Võitlejalohed kasutavad kõveraid saableid ning suudavad ka esivanemate viisil tuld süljata. Nad suudavad ka lennata, mis on vastaste jaoks üsna ebameeldiv. Nende suur jõud ja paks soomus ajab õigusega hirmu nahka iga teise rassi mõõgameestele.

note: [attack]: type=blade
en: war blade
et: mõõk

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Fire Drake
et: Tulelohe

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Not yet permitted to wear the red-gold reserved for the highest ranks of the Burners, the Fire Drakes trim their armor with silver. Though they have only begun to dedicate their lives to the flame that burns within them, its vitality emanates through their skin, scorching their scales to a reddish-gray.
et: Tulelohed kannavad hõbedaga palistatud soomust, kuna neil pole veel õigust kanda kõrgeima astme punakuldset rüüd. Ehkki nad on alles tuleoskuste meistriks saamise poole teel, on nende sisemine leek nende soomused punakashalliks kõrvetanud.

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Drake Flameheart
et: Tulesüdalohe

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Flamehearts lack the strength to defeat other high-ranking drakes in single combat, but prefer in any case to avoid confrontation within the tribe. Experience has taught any drake of this stature the extent of his authority: where he can push those he leads and when it is best to leave them to their own devices. Only occasionally will a Flameheart challenge his tribe’s leader for supremacy, and only if he is sure of the support of his fellow drakes.
et: Tulesüdametel pole jõudu võita teisi kõrgema astme lohesid üksikvõitluses, kuid nad üritavad ka muidu oma rahvaga tülitsemist vältida. Nende kogemused on õpetanud neile, millal enda võimu kasutada ja millal lasta teistel omaette olla. Nad ei astu oma ülematele vastu muidu, kui olles täiesti kindlad oma seljataguses.

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake
en: Drake Flare
et: Leegilohe

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake
en: Respected for the heat of their flame and revered for their charisma, Flares aspire to become great leaders of their people, both in war and peace. Though a small isolated tribe will sometimes accept a Flare as a leader, they are more often seen leading small war parties or mediating disputes with a subtle hand.
et: Leegilohed on hinnatud nii oma tuleoskuste kui ka juhivõimete poolest ning nad püüdlevad saama oma rahva suurteks juhtideks nii rahuajal kui sõjas. Ehkki vahel võivad nad saada ka väiksemate hõimude etteotsa, on nad sagedamini sõjasalkade juhid või vaidluste lahendajad.

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Drake Glider
et: Lendlohe

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Many drakes enjoy the flow of air over scales, leading them to don the light robes of the Glider caste. The long forays to the far reaches of the tribal territory are their passion, though other drakes often wonder what could lead someone to take on the drudgery of hunting when more glory could be found on the battlefield.
    
    Most often, Gliders hunt larger game like deer, swine, or dolphins; the drakes’ ancestral ability to aim fire, hampered in other castes by armor, is invaluable for flushing and herding the quarry without harming it. If a Glider is called to the battlefield, he prefers to harass the enemy from a distance – and if all else fails, he will fight with his feet, keeping his precious wings as far from the enemy as possible.
et: Paljud lohed armastavad tunda tuulevihinat oma soomustel ning see toob neid hõljujate vennaskonda. Nende kireks on pikad jahiretked oma hõimu maadel  - ehkki teised lohed panevad sageli imeks, et keegi võib lahingukuulsusele eelistada nürivõitu jahipidamist.
    
    Enamasti kütivad hõljujad suuremaid saakloomi nagu hirved, sead või delfiinid.  Siin on neile hindamatuks abiks täpne tulesülgamine, millega saab loomi soovitavasse kohta ajada. Lahingus eelistavad nad kimbutada vaenlast kaugelt - kui miski muu  ei aita, võitleb selline lohe jalgade abil ning hoiab tiibu ohu eest nii kaugel kui võimalik.

note: [attack]: type=impact
en: slam
et: obadus

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drake
et: Tormilohe

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drakes have moved above the menial hunting and gathering to which the lower members of their caste are relegated. They are an integral part of the drakes’ military, scouting ahead of the main forces, carrying messages across the battlefield, and falling upon the enemy where it’s least expected. Being allowed—grudgingly—to train with the newcomers from other castes has increased their skill in combat, but their greatest strength still lies in their speed and flight.
et: Tormilohed on loobunud jahipidamisest ja saagikorjamisest, millega nende alamad suguvennad  tegelevad. Nad on lohevägede vajalik koostisosa, kes liiguvad koos eelväega, viivad lahingus sõnumeid või ründavad vaenlast ootamatult selja tagant. Neile on antud luba harjutada võitlemist koos teiste lohedega ning see on nende taplusoskusi parandanud, ent nende suurim eelis peitub siiski lennuvõimes ja kiiruses.

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drake
et: Tulemöllulohe

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drakes are masters of the fire they breathe, respected and feared in their tribes nearly as much as the draconic ancestors themselves. They can prowl unharmed through a firestorm of their own creation, scales tinged red from extensive use of their inner flame, their sculpted red-gold armor enhancing the illusion that they are, in fact, dragons.
et: Tulemöllulohed on tulesülgamise meistrid, keda austatakse ja kardetakse peaaegu sama palju kui vana aja draakoneid. Nad suudavad vuhiseda kahjustamatult läbi iseenda tekitatud tuletormi ning nende tulest punased soomused ja punakuldne kaitserüü teeb neid veelgi enam draakonite sarnasteks.

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake
en: Sky Drake
et: Taevalohe

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake
en: The lightweight ceramic armor that the Sky Drakes wear is a symbol of their rank, glazed silver to honor their connection to the air. As leaders of the hunt, they are often away from their homes for long periods of time. Each tries to bring as much game home as possible, competing to gain the respect of their tribe and, just possibly, time with one of the closely-guarded drake females.
et: Taevalohede kerge, hõbedaseks poleeritud soomusrüü on nende seisuse tunnuseks. Küttidena on nad sageli pikka aega kodust eemal ning igaüks neist püüab saada suurimat saaki, võisteldes teineteisega hõimu austuse ja emalohede tähelepanu nimel.

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake
en: Drake Thrasher
et: Taplejalohe

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake
en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
et: Taplejalohed ei lase end oma paksust soomusest takistada, vaid on õppinud selle raskust ära kasutama, andes oma küüntele ja odadele täiendava jõu.  Taplejad ei unusta ka oma kohtumõistjaseisust, kuid eelistavad selle kohustusi täita lahinguväljal.

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Drake Warden
et: Korravalvurlohe

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Wardens are set apart from the rest of the Clasher caste by two things: their ornate helms, modeled after their dragon ancestors, and the care with which they drape their armored wings in brightly colored cloth before reporting for duty. Though this mode of dress stems from the pride they feel for their role in drake society, it is far from ceremonial. Their cumbersome bronze plate is the strongest work from the Drake forges, and their halberds can cleave a human in half.
et: Korravalvurid eristuvad ülejäänud seisusest kahe asja poolest - nende uhked kiivrid meenutavad nende draakonitest esivanemaid ning ere riie, millega nad oma soomustatud tiibu lahingusse minnes katavad. Ehkki see riietus rõhutab nende uhkust lohede seas, ei ole see kaugeltki vaid ehteks - nende paks pronksrüü on lohede sepikodade parim töö ja nende hellebardid suudavad inimese pooleks raiuda.

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drake Warrior
et: Sõjalohe

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
et: Võitlejad on lohehõimu sõjaväe põhialus. Neil pole erilisi oskusi ega võimeid, üksnes nende suur jõud ja väljaõpe aitavad neil vastastest läbi murda. Nad võitlevad samamoodi kui vanasti - nahkses kaitseplaatidega rüüs ja kasutades kaht mõõka.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
et: Päkapike müstik

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
et: Võimsaim kõigist ruuniseppadest, päkapike müstik, suudab tappa juba haavatud vaenlase peaaegu silmapilkselt ning tema rünnakud lähevad harva eksi. Tema ruunikunst on võrratu ning tema relvadele ja soomusele lõigatud ruunid juhivad vaenlase hoobid eemale.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
et: Päkapike raevusõdalane

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
et: Raevusõdalased on harv liik päkapikke, kes ajavad end enne võitlust kohutavasse raevu. Need sõdalased unustavad igasuguse kaitse ja mõtlevad ainult oma legendaarsele järelejätmatule rünnakule.

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
et: lahinguhullus

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
et: Päkapike lohevaht

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
et: Päkapike maadeuurija

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
et: Päkapike maadeuurijad on võrratud ellujääjad. Üksnes seljas oleva varustusega kolavad nad kuude viisi metsades ja mägedes, otsides uusi maagisooni ja maavarade leiukohti. Kui nende lähivõitlusoskused jäävad mõnedele teistele päkapikkudele alla, siis on nad ületamatud kirveheitmises, millega nad oma mägedes jahti peavad. Nende liikumisosavus teeb neist ohtlikud vastased.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
et: Päkapike võitleja

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
et: Päkapike vahimees

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
et: Päkapike isand

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
et: Oma säravas soomusrüüs näivad need päkapikud mägede alt tulnud kuningatena. Nad kasutavad meisterlikult kirvest ja vasarat ning suudavad tabada viskekirvega märki hulga sammude tagant. Ehkki aeglased, on need päkapikud enda soo parimateks esindajateks.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
et: Päkapike rajaleidja

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
et: Need sitked päkapikud on teinekord pikka aega oma koobastest eemal, luurekäikudel ja piiride kaitsel. Nad peavad vahti sissetungijate vastu ning võitlevad röövlite ja varastega, kes päkapikkude maadele kipuvad. Nad on vägevad lähivõitlejad ja suudavad kaugelt heita kirveid täpsusega, mis võistleb inimeste vibuküttide omaga.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
et: Päkapike ruunisepp

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish runesmiths, now practiced at their craft, carve arcane runes into their weapons and armor. These runes infuse the runesmith’s blows with power and accuracy, and disrupt the blows of their enemies, causing them to strike softly, weakly and on the armor of the defender.
et: Päkapike ruunisepad, kes oma kunsti piisavalt tunnevad, lõikavad müstilisi ruune oma relvadele ja soomusele. Need annavad tema hoopidele jõu ja täpsusi ning segavad vaenlase omi, tehes need pehmeks ja nõrgaks ning suunates need soomusega kaitstud kohtadesse.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
et: Päkapike luuraja

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Although the dwarves cannot match the taller races in a sprint, when unencumbered by heavy armor their tremendous stamina and endurance allows them to match all but the fastest on foot. Dwarvish Scouts use this to their advantage, ranging ahead of the main force and reporting back on troop movements and dispositions, or securing important objectives. Outside of battle, they are often used to relay messages between dwarvish communities. However, they pay for their speed with the poorer protection provided by their lighter armor.
et: Kuigi päkapikud ei suuda pikemate rahvastega võistelda kiirjooksus, suudavad nad oma võimsa vastupidavuse ja võhmaga pikemal maal võistelda kõigiga peale kiireimate jooksjate. Päkapike luurajad kasutavad neid omadusi edukalt, liikudes peavägede ees, andes teada vägede liikumisest ja hõivates olulisi paiku. Rahuajal kasutatakse neid tihti käskjalgadena päkapikkude eri asunduste vahel. Nende kiirus aga nõuab kergemat soomusrüüd, mis ei paku nii head kaitset.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
et: Päkapike vahiülem

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
et: Päkapike tunnimees

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
et: Päkapike rüütel

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: The more experienced Dwarvish Steelclad fighters wear heavy chain mail and plate armor, for which they are rightly famous.
et: Päkapike kogenumad rüütlid kannavad raskeid rõngassärke ja raudrüüsid, mille poolest nad on õigusega kuulsad.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
et: Päkapike kõmistaja

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
et: Päkapike kõuevaht

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
et: Päkapike marusõdalane

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
et: Päkapikud on vana vägevate sõdurite rass. Marusõdalased on neist kõige metsikumad: lahingus ajavad nad end pimedasse raevu, mille jooksul ei tunne nad hirmu ja valu ega pööra mingit tähelepanu saadud haavadele.

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elvish Archer
et: Haldjate vibukütt

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity’s fresh recruits.
et: Haldjatel on alati olnud heade vibuküttide kuulsus - mingil moel on see oskus neile loomuomane. Isegi kehalt nõrk võib olla tõhus vibukütt ning sõja ajal teevad seda paljud haldjad just sel põhjusel. Kuigi nende suhteliselt väike sõjakogemus teeb nad mõneti haavatavaks, annab nende loomupärane graatsia neile eelise kõigi noorte inimsõdurite ees.

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=blade
en: sword
et: mõõk

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: bow
et: vibu

note: [female]
en: female^Elvish Archer
et: Haldjate vibukütt

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: Elvish Avenger
et: Haldjate tasuja

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: The curious name of the elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense, and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting the supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke.
    
    This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. Although not so base in design, it is not at all inaccurate.
et: Haldjate 'tasujate' kummaline nimi tuleneb nende meisterluurajate sagedasest taktikast. Vaenlasel lastakse tulla läbi petlikult nõrga kaitse ning kui eelväele järgnevad haavatavamad üksused, ilmuvad tasujad peidust, lõigates ühe hoobiga läbi varustusteed ja piirates vaenlase sisse.
    
    Aeg ajalt on seda tõlgendatud kui teatavat sorti kättetasumist varem langenud kaaslaste eest. Ehkki algselt mitte sellisena kavandatud, pole see arusaam ka kuigi väär.

note: [female]
en: female^Elvish Avenger
et: Haldjate tasuja

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
et: Haldjakapten

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elves, unlike many other races, will quickly acknowledge and follow any of their peers who have experience in combat. In this they differ greatly from humanity, for whom leadership is often a matter of coercion and intimidation. The combination of their willingness to accept the wisdom of their leaders, and the tendency to choose leaders of merit is one of the quiet strengths of the elves.
et: Erinevad paljudest teistest rassidest tunnevad haldjad kiiresti ära kogenumad endi seast ning järgnevad neile. Nii erinevad nad suuresti inimestest, kelle seas väejuhid tõusevad sageli läbi sunduse ja ähvarduste. Haldjate valmisolek toetuda enda pealikute tarkusele koos juhtide valimisega teenete põhjal on üks nende peidetud tugevusi.

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
et: Haldjavägilane

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Those few elves who deliberately hone themselves into weapons of war become something which belies the peace-loving reputation of their race. Dedication and skill are matched with purity of form, and the result is swordsmanship to which few can compare. Even their archery, treated as a secondary pursuit, is masterfully executed.
et: Need vähesed haldjad, kes teadlikult teevad endist elavad relvad, on vastukaaluks selle rassi üldiselt eeldatavale rahuarmastusele. Pühendumine, oskused ja tehnika annavad tulemuseks mõõgakunsti, millele vähestel on midagi vastu panna. Isegi kui vibu on neile alles teiseks relvaks, on nad ka selle kasutamises meistrid.

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: female^Elvish Druid
et: Haldjatark

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: The magic of the wood-elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they thrive can become quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    The chief ability of Druids lies in healing, and it is for this skill that they are revered by their people.
et: Metshaldjate võlukunst ei sobi hästi võitlemiseks, kuid tõhus on see sellegipoolest. Nad suudavad käsutada ka metsi, milles nad elavad, ning kasutada neid rahurikkujate vastu.
    
    Nende peamiseks võimeks on aga ravitsemine ning selle poolest on haldjatargad kõrgelt hinnatud.

note: [attack]: type=impact
en: staff
et: sau

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
et: sidumine

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
et: okkad

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: female^Elvish Enchantress
et: Haldjavõlur

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that humans are almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
et: Haldjate võlukunst on täiesti erinev inimeste omast, mistõttu enamik inimesi ei saa sellest arugi, selle kasutamisest rääkimata. Nõnda on ka selle kasutajad mõistatuslikud, ehkki austatud oma kaaslaste poolt. Nende tegelikust kohast ja eesmärgist haldjate seas on teada üksnes väga vähe.

note: [attack]: type=impact
en: entangle
et: köitmine

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
et: haldjatuli

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
et: Haldjasõdalane

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elves are not warlike by nature, but in times of need, their natural grace and agility serve them well, as does their skillful craftsmanship. An elf can grasp the basics of swordsmanship and archery in a time uncannily short by the standards of other races, and put them to effective use on the battlefield.
et: Haldjad pole loomult sõjakad, kuid vajaduse korral aitab neid nende loomulik graatsia ja väledus ning ka heal tasemel käsitöökunst.  Haldjas suudab omandada mõõgavõitluse ja vibulaskmise põhialused uskumatult lühikese ajaga ning rakendada neid edukalt lahinguväljal.

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
et: Haldjasangar

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elves, though not warlike by nature, are swift to learn; a relatively small amount of experience will turn an elf from a competent fighter into a master of combat. Those who are honored as heroes are strong with both sword and bow, and their skill once acquired does not fade for lack of practice.
et: Ehkki haldjad pole loomult sõjakad, muudab ka üsna vähene kogemus haldja lihtsalt heast võitlejast meistersõdalaseks. Need sangarid on tugevad nii mõõga kui vibuga ning neid oskusi ei kahanda ka vähene kasutamine.

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
et: Haldjate suurisand

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: The leaders of elvenkind command an instinctive loyalty from their people that rulers of other races can only envy, and earn it with great mindfulness and wisdom. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
et: Teised rahvad võivad vaid kadestada haldjate ustavust oma pealikutele, kes teenivad selle ära suure tarkuse ja hoolivusega. Rahuajal vaikne ja mõtlik, on haldjate suurisand lahingus oma raevus hirmuäratav vaatepilt.

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: female^Elvish Lady
et: Haldjaemand

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: Elves choose their leaders for their wisdom and sensitivity to the balance of universal forces; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift for which any ruler could ask.
et: Haldjad valivad enda pealikuid nende väe ja tarkuse järgi: see ettenägelikkus on neid segastel aegadel ikka kaitsnud. Nende õiglast juhtimist tasutakse kõikumatu ustavusega, mis on igale valitsejale suurimaks kingituseks.

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
et: Haldjaisand

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: The nobility of the elves are possessed of merit to match their standing in society. Elvish Lords are the wisest and strongest of their people, and are fearsome in their command of magic.
et: Haldjate kõrgklass moodustub tõeliste saavutuste alusel. Haldjaisandad on kõige targemad ja tugevamad oma rahva seas, lisaks on nad ka vägevad võlukunstis.

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf
en: Elvish Marksman
et: Haldjate täpsuskütt

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf
en: Elves are wonderously keen-sighted, a gift which contributes to their mastery of the bow. An elf practiced at archery can hit targets that a man couldn’t even see, and can nock a second arrow almost as soon as the first is let fly. Realizing this prodigious skill does come with one cost, that being a lack of practice with the sword.
et: Üheks haldjate suure vibukunsti põhjuseks on nende ebatavaliselt terav nägemine.  Vibukunstis vilunud haldjas võib tabada märki, mida inimene isegi näe, samuti võib haldjas saata lendu järgmise noole pea  kohe eelmise järel. See vibukunst aga saavutatakse ühe asja hinnaga, nimelt jääb mõõgakunsti õppimiseks vähem aega.

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
et: pikkvibu

note: [female]
en: female^Elvish Marksman
et: Haldjate täpsuskütt

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
et: Haldjamarssal

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: The longevity and natural intelligence of elves make them apt for military matters, enough even to counter their general distaste for war. Elves remember things much more clearly than humankind, and can often intuit what others can only be trained to do. Certainly, on those rare occasions when an elf sets his mind to war, the strategy that results is often the work of a master.
et: Haldjate pikk iga ja loomupärane taibukus võimaldavad neil saavutada sõjakunstis meisterlikkuse ka siis, kui nad sõdimist väga ei hinda. Haldjad mäletavad kõike paremini kui inimesed ning suudavad sageli loomupäraselt teha asju, mida teised peavad õppima. Nõnda on neil harvadel juhtudel, mil haldjas valib sõjakunsti tee, tulemuseks meisterlik väejuht.

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
et: Haldjarüütel

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. No human has ever come close to their skill in using a bow on horseback — in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
et: Haldjarüütlid on välja õpetatud kuninglikeks sõnumiviijateks haldjariikide vahel. Haldjate rahumeelsusest hoolimata muudab nende kogemus nad üsna ohtlikeks vastasteks. Ükski inimene ei suuda võistelda nendega ratsa vibulaskmises - tegelikult on nendega raske võistelda isegi maas seistes.
    
    Nende sõdalaste kiirus võimaldab haldjatel rünnata mistahes ajal ja kohas, kui sõda käib nende kodumaadel - see on päästnud paljusid nende seast.

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf
en: Elvish Ranger
et: Haldjate rajaleidja

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf
en: Though a man might spend years in the forest, he will never shake the feeling that he is a guest in a realm of which he is not truly a part. With elves, this is quite reversed. Any elf that studies the lore of the woods rapidly becomes a master of them. This, combined with a considerable skill at archery and swordsmanship, is very useful in warfare.
et: Inimene võib veeta metsas aastaid ja ometi mitte vabaneda tundest, et on seal külaline ega kuulu sinna. Haldjatega on asi vastupidi - iga metsateadusi õppinud haldjas saab nendes meistriks. Koos märkimisväärsete oskustega vibu- ja mõõgakunstis on see sõjas väga kasulik.

note: [female]
en: female^Elvish Ranger
et: Haldjate rajaleidja

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
et: Haldjate ratsanik

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: The master horsemen of the elves are able to move through forests at a speed which would be suicidal for any human. Awe of the rider is quite justified — but questions have also been raised about the stock of the horses, for the feats they perform seem almost supernatural.
    
    This combination of incredible mobility and potent combat strength is one of the greatest assets the elves possess in warfare.
et: Haldjaratsanikud suudavad kihutada läbi metsade kiirusel, mis oleks inimese jaoks hukatuslik. Ratsanike imetlemine on omal kohal, kuid on küsitud ka hobuste kohta, kuna need tunduvad lausa üleloomulikena.
    
    Suurepärase liikuvuse ja korralike võitlusoskuste koostoime on sõjas haldjate põhirelvaks.

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
et: Haldjate luuraja

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: The horsemen of the wood elves have some skill with bow and sword, but their true skill lies in their horsemanship. Even other elves are impressed by their uncanny speed in the woods, and their ability to dart through the thick of the forest with nary a scratch. They may be the only cavalry in existence that fares better in the woods than on open ground.
et: Metsahaldjate ratsanikud suudavad võidelda nii vibu kui mõõgaga, kuid nende peamine oskus on ratsutamine. Ka teised haldjad panevad imeks nende uskumatut kiirust metsades ning suutlikkust kihutada läbi padriku end kriimustamata. Nad on ilmselt ainus teadaolev ratsavägi, kes tunneb end paremini metsas kui lagedal.

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: female^Elvish Shaman
et: Haldjate ravitseja

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by roots and hindered by the very ground they stand on.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
et: Haldjatel on loomuomane võluvõime. Nad suudavad kasutada lahingus liitlasena ka metsikut loodust. Nende metsadesse tunginud vaenlased leiavad varsti end komistamas juurikatele ja takistatuna isegi maapinna poolt, millel nad seisavad.
    
    Haldjate ravitsemisvõimed on samuti märkimisväärsed ning lahingus suureks abiks.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: Elvish Sharpshooter
et: Haldjate teravsilm

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: There was a legend of an elf who stopped an arrow by shooting it out of the air with one of his own. It is a testament to the skill of the elves that such a story could be taken seriously. The sharpshooters of the elves have, quite simply, mastered the art of archery.
et: Legend räägib haldjast, kes peatas õhus lendava noole, tabades seda enda noolega. Sellise loo tõsiseltvõetavus annab tunnistust haldjate osavusest. Haldjate teravsilmad on jõudnud vibukunsti kõrgeimale tasemele.

note: [female]
en: female^Elvish Sharpshooter
et: Haldjate teravsilm

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf
en: Devotion to the path of faerie may eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a power which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
et: Pühendumine võlukunsti maailmale muudab haldjaneiud viimaks pooleldi ebamaisteks olenditeks. Neid juhib mingi hoomamatu vägi ning need haldjametsade kaunid hoidjad on selle rahva graatsia ja salapära võrdkujuks.

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
et: haldjapuudutus

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: female^Elvish Sorceress
et: Haldjanõid

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: The world of faerie is far more potent than the corporeal world. Simply bringing some of this world into our own can have violent results. This is well-understood by the elves, although rarely used with malicious intent; doing so is no easy task, and is a very ill-regarded use of their strength.
    
    Those able to do so are roughly titled as ‘sorceresses’ by other races; and certainly are capable of acting the part.
et: Võlukunsti maailm on võimas ning selle toomine meie maailma võib olla ohtlik. Haldjad mõistavad seda hästi ning kasutavad seda vaid harva kahjutegemiseks. Selline asi on keeruline ning seda peetakse haldjate hulgas nende väe vääraks kasutamiseks.
    
    Neid, kes sellega tegelevad, nimetavad teised rassid 'haldjanõidadeks' ning võivad olla selle nime väärilised.

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: female^Elvish Sylph
et: Haldjavaim

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers. Legends concerning these have given other races a healthy fear of the elves.
et: Harva nähtavad haldjavaimud valitsevad nii enda vaimset kui maist poolt. Neid juhivad imelised ning vahel kohutavad jõud. Neist rääkivad legendid on tekitanud teistes rassides paraja portsu hirmu haldjate ees.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
et: härmalõng

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
et: Uduhajutaja

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
et: Vargiratsanik

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: ‘Dire wolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Only a madman would willingly encounter them; but goblins, at great cost to themselves, have managed to tame and ride them.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
et: Vargid erinevad tavalistest huntidest vaid suuruse ja värvi poolest. Nad on kõrgemad kui hobused ja üüratu isuga. Üksnes hullud lähevad vabal tahtel nende teele ette, mäekollid on aga suurte kaotuste hinnaga suutnud nad taltsutada ja kasutavad neid ratsudena. 
    
    Hundi küüned ei ole harilikult eriti ohtlikud, kuid nii suure eluka puhul on need suuremad kui raudnaelad. Lisaks sellele määrivad ratsanikud esikäppade küüntele mürki, mis sarnaneb pussitajate poolt kasutatavatega. Nii võib ka  vargi käpahoop olla surmav.

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
et: Mäekollide odasõdur

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
et: Orkid kasutavad mäekolle vaenlase lahingurivi lammutamiseks. Need, kes suudavad esimestes lahingutes ellu jääda, varustavad end pika odaga, et parandada enda löögiulatust, ning parema soomusega enda väikese kogu kaitseks.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
et: Mäekollide rüütel

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: The Goblin ‘Knights’ have little in common with the men who share that title, and the title is bestowed in mockery by their enemies. The similarity is simply that they are the elite of the wolf riders, likely promoted to their position by their success in some audacious raid.
    
    The wolves they are given are bred for speed and strength, making them quite dangerous in combat.
et: Mäekollide rüütlitel on vähe ühist sama tiitlit kandvate inimestega ning see nimetus on pigem vaenlaste antud pilkenimi. Sarnasus on vaid selles, et nad on mäekolliratsanike kõrgklass, kuhu satutakse näiteks mõne eduka rüüsteretke tulemusena.
    
    Nende hundid on valitud kiiruse ja jõu järgi, tehes neist lahingus üsna ohtlikud vastased.

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
et: Mäekollide rüüstaja

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
et: Mõned mäekollid treenivad enda hunte saama üle tulekartusest. Nende ülesandeks on vaenlase majade ja viljasaagi mahapõletamine, lisaks kannavad ka võrke, millega vastaseid maha rabada.

note: [attack]: type=fire
en: torch
et: tõrvik

note: [attack]: type=impact
en: net
et: võrk

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
et: Mäekollide ässitaja

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Standard-bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser’s frenzied goading effectively steels the less veteran fighters to strive harder and longer before they die.
et: Lipukandjad ja juhid on mäekollide seas haruldus. Juba veteraniseisuse jaoks piisavalt lahinguid üle elanud mäekoll on üpris harv nähtus, veel harvemini märkavad ja hindavad seda teised. Ometi on ässitajate mõju üsna tõhus, et nooremad mäekollid kauem ja kõvemini võitlema õhutada - enne kui nad maha lüüakse.

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
et: Mäekollide odamees

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: In any litter of orcs, several are born much smaller and weaker than the rest. These runts are called ‘Goblins’ and are looked down on by the rest of their kin. In battle, these are given the most meager of equipment, and are used as a soak-off force to give the Warlords time to prepare the real assault.
    
    Some speculate that the existence of these creatures is the beginning of a failure of the orcish bloodline, though no one knows enough of their history to state anything conclusive.
et: Igas orkide pesakonnas on mõned väiksemad ja nõrgemad kui teised. Neid hüütakse 'mäekollideks' ning teised suhtuvad neisse põlgusega. Sõja jaoks saavad nad kõige kehvema varustuse ning neid kasutatakse põhiliselt elusa kilbina, et sõjapealikutele jääks rohkem aega tõelist rünnakut üles ehitada.
    
    Mõned arvavad, et nende olendite olemasolu viitab orkisoo languse algusele, kuid keegi ei tea nende minevikust piisavalt, et midagi põhjapanevat järeldada.

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
et: Mäekollide hundiratsanik

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are smaller and much weaker than their orcish kin, and are often tasked to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who can manage to win themselves a mount have a much safer, and daresay, more amusing role in combat.
    
    Wolves, likely, could never support the weight of a man in plate, but a goblin in leather armor is a simple load to bear. Quite unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
et: Keegi ei tea täpselt, kuidas huntide taltsutamise ja nendel ratsutamise komme alguse sai, kuid selle eelised mäekollide jaoks on ilmselged. Mäekollid on väiksemad ja palju nõrgemad kui nende orkidest sugulased ning saadetakse tihtipeale sõdima kõige ohtlikumatesse ja vastikumatesse paikadesse lahingus. Ratsa on lahingus palju ohutum - ja ehk võiks isegi öelda, et lõbusam.
    
    Hunt ei suudaks ilmselt iial kanda täissoomuses sõjameest, kuid nahkrüüs mäekoll on täiesti jõukohane kandam. Erinevalt hobustest pole neil ratsudel probleeme mägede ületamisega, ent vesi ja metsad aeglustavad ka neid.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
et: Greif

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
et: Need kuninglikud ja võimsad olendid on taeva peremehed. Greifid on ohtlikud ning umbusaldavad teisi arukaid olevusi, seetõttu ei tasu neid ilmaasjata segama minna.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
et: Greifi-isand

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
et: Greifi-isandad on niivõrd kogenud greifiratsanikud, et ratsu on saanud otsekui nende kehaosaks. See eriline suhe paneb maapealsed värisema, sest need vägevad lendajad võivad rünnata ükskõik kust.

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
et: Greifiratsanik

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
et: Vaid väga vähesed suudavad greifidega sõbruneda. Need, kes sellega hakkama saavad, võivad saada greifiratsanikeks ning nende seljas istudes taevasi avarusi avastada.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
et: Suurrüütel

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
et: Suurrüütlid on saavutanud mõõga ja piigi kasutamise tipptaseme. Täielikus ja raudrüüs ning istudes hobustel, kelle puhul jõud on tähtsam kui kiirus, on nad iga tõsise ratsaväeosa tuumikuks. Ründav suurrüütel on jalaväe jaoks hirmus vaatepilt ning suudab sageli üksi vastase lahingurivist läbi murda.

note: [attack]: type=blade
en: longsword
et: mõõk

note: [attack]: type=pierce
en: lance
et: piik

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
et: Rüütel

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
et: Osavatest ja järjekindlatest hobusemeestest saavad rüütlid. Kogenud sõdalastena on nad näinud tormakate rünnakute nurjumist ja ei kipu neid uisapäisa ette võtma. Seetõttu kannavad rüütlid ka mõõka ja kasutavad seda lahingus - see on aeglasem, kuid palju vähem ohtlik kui piigiga pealetormamine. Kuid ka piigid hoitakse valmis ning kasvav kogemus muudab nad seda ohtlikumateks.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
et: Piigirüütel

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
et: Piigirüütlid kuuluvad Wesnothi vapraimate ja kardetuimate ratsanike hulka. Nende vähene soomus võimaldab neil ratsutada kiiresti ja edestada kõiki kaaslasi. Selline hulljulgus on aga kahe teraga  mõõk, tee kas kuulsusse või kiiresse surma. Piigirüütlid on kõige tõhusamad jalameeste jahtimisel, kes rumalast peast oma lahingurivist lahkusid, aga ka vaenlase lahingurivi lõhkumisel. Kaitses on aga nende tõhusus üpris väike.

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
et: Sõdurpreester

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn their strength not to king and crown, but to ideals themselves; of chivalry, and the stewardship of everything that is good. They may serve in the armies of the world, but their first loyalties often lie with groups of their own making; secret, monastic orders that cross political and cultural boundaries. Rulers are sometimes wary of them, for the paladins’ loyalty is only as strong as the liege’s apparent virtue. This has led the more darkly ambitious to either attempt to defame and disperse these groups, or more rarely, to conjure elaborate deceptions to keep these otherwise staunchly loyal troops in service.
        
    Full paladins are generally not quite as fearsome as the ‘Grand Knights’ that champion most armies, but they are first-class fighters nonetheless. Additionally, their wisdom and piety grants these warrior monks certain curious abilities; a paladin is very powerful in fighting magical or unnatural things, and most have some skill at medicine and healing.
et: Need ustavaimad rüütlid on vandunud truudust mitte üksnes kuningale ja kroonile, vaid teenivad ka enda ideaale: rüütellikkust ning kõige hea kaitsmist. Nad võivad teenida maailma vägedes, kuid nende ülim ustavus kuulub nende endi vennaskondadele, kes sageli ületavad riikide ja rasside piire.  Mõnedki valitsejad on nendega ettevaatlikud, kuna sõdurpreestri ustavus kestab vaid seni, kuni valitseja ise on puhta südamega. Nii on hämaramad võimukandjad püüdnud neid laimata, laiali ajada või ka kavalate pettustega enda teenistuses hoida.
    
    Sõdurpreester pole ehk nii hirmuäratav kui enamikku ratsavägesid juhatavad suurrüütlid, kuid nad on esmaklassilised võitlejad. Lisaks annab tarkus ja enesesalgamine neile sõdivatele preestritele mõned erivõimed - sõdurpreester tuleb eriliselt hästi toime võluväeliste või ebaloomulike vaenlastega ning on enamasti õppinud ka ravitsemiskunsti.

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
et: Hobusemees

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
et: Sageli pärit Wesnothi metsikumatest piirkondadest, on hobusemehed õppinud lapsepõlvest saadik ratsutama ja oma aukoodeksit järgima. Hobusemeeste pealetormamine on vägev, ehkki ohtlik taktika, mis on end lahinguvaljal ikka ja jälle tõestanud. Hobusemehed on tõhusad enamiku jalaväe vastu, eriti kui nood on rivist eemale sattunud, kuid nad ise on heaks märklauaks oda- ja vibumeestele.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: Bowman
et: Vibumees

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
et: Vibukunsti kasulikkus lisaks jahile ka millegi muu laskmiseks avastati juba varakult ning vibukütid on aegade hämarusest olnud sõjas asendamatud. Enamasti madalast soost, värvatud talu- või metsameeste hulgast, on vibumehed õpetatud kasutama nii vibu kui ka lühikest mõõka ning neid võib lahinguväljal kohata väga sageli.

note: [attack]: type=blade
en: short sword
et: lühike mõõk

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
et: Ratsalaskur

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome; and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
et: Lahingus uhkelt silmapaistvad ratsalaskurid suudavad hobuse seljas meisterlikult käsitseda nii mõõka kui ambu, mis koos nende liikuvusega teeb neist ohtlikud vastased. Nende vägevus ja julged teod on andnud ainet paljudele lugudele ja lauludele.

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
et: amb

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
et: Ratsamees

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
et: Ratsamehed erinevad hobusemeestest nende taktika ja varustuse poolest. Ratsamees kannab raskemat soomust ning mõõka ja kilpi piigi asemel. Nad ei torma vastasele peale, vaid üritavad liikumiselt mõõka kasutada, kasutades rünnakuks nii hobuse kui mehe jõudu.
    
    Ratsamehed on väga kasulikud avamaal positsioonide hõivamiseks ja hoidmiseks, teiste üksuste kaitsel ning  ka luurajatena.

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
et: Ratsaväelane

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
et: Kõige andekamad ratsamehed Wesnothi vägedes õpivad kasutama ambu ja ratsutavad võimsatel hobustel. Hästi soomustatud ja osavad mõõgavõitluses, suudavad nad tungida peale ja hoida vallutatud positsioone. Nende liikuvus ja vastupidavus annavad neile lahingus suure väärtuse.

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
et: Kahevõitleja

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
et: Wesnothi aadlikel on iseäralik komme saata oma pojad ühte kahest aadlivennaskonnast, kus nad õpivad kas ratsutamist või vehklemist. Kahevõitlejad on saanud nime paraku levinud kombest noorte aadlimeeste seas, kus nii tegelik kui ka kujutletav solvang võib viia verise võitluseni.
    
    Kogenud vehklejad, kes vahel pole isegi aadlisoost, kannavad endaga väikest ambu, mis on kergesti mantli alla peidetav. Ehkki aeglane ja paljude arvates vääritu relv, on see tegelikult väga kasulik - enamasti kasutavad piisavalt kaua elanud veteranid seda ellujäämise nimel pikemalt mõtlemata.

note: [attack]: type=blade
en: saber
et: saabel

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
et: Vehkleja

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and saber, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish dancing circles around troops like heavy infantry, mocking the weight of their full armor.
et: Vehklejad esindavad mõtteviisi, mille kohaselt enamiku sõdalaste kantav soomus on nende endi pahim vaenlane. Kui soomus aitab lööki pehmendada, siis selle eest ärahoidmine ei tee üldse viga. Igasuguse rünnaku eest ära põigelda suudavad aga kõige vahvamad ning parima väljaõppega võitlejad.
    
    Vaid rapiiri ja pistodaga relvastatud vehklejad on kärmed liikuma ja kasulikud olukordades, kus nende paremini soomustatud kaaslased hätta jäävad. Nad tantsisklevad mõnuga ümber raske jalaväe, narrides nende rasket varustust.

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
et: Kindral

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms to which they have sworn fealty.
et: Vägede pealikutena vastutavad kindralid suurte ja tähtsate piirkondade kaitse eest enda kuningriikides, millele nad on truudust vandunud.

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
et: Marssal

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
et: Marssali auaste on inimeste vägedes üks kõrgeimatest. Selle saavutanud sõdalased on läbinud palju tuleproove ning tõestanud nii enda väejuhitaipu kui ka võitlusoskusi.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
et: Hellebardimees

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: A halberd is a heavy weapon and difficult to use, but very powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses four primary striking points, two more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
et: Hellebard on keeruline ja väga raske relv, kuid asjatundja käes väga tõhus. Ta on ka mitmekülgsem kui oda, millest ta on arenenud. Nagu hellebardimehed võivad rääkida, on sel 4 neli peamist löögiviisi, kaks enam kui odal või piigil - teravik, kirvetera, teravik varre alumises otsas ning tera alumine serv, millega saab vastast enda poole tõmmata. See kõik muudab hellebardi väga eripalgeliseks relvaks, mis on eriti kasulik ratsaväe vastu.
    
    Hellebard on aga tublisti kallim kui oda ning algaja käes ka palju vähem tõhus. Wesnothi vägedes antakse need relvad ainult kogenud piigimeestele, kes on tõestanud enda oskust seda lahinguväljal kasutada.

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
et: Raske jalaväelane

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy infantry are brawny fighters clad in full plate and wielding massive impact weapons. Though they fight with unmatched power in melee combat, they have poor mobility and are best employed in static defense of fortified positions. A few of these in battle line will stiffen it considerably, albeit at an obvious cost in tactical flexibility.
et: Raskejalaväe moodustavad tursked võitlejad, kes kannavad paksu soomusrüüd ja vägevaid löögiriistu. Lähivõitluses on neil vähe vastaseid, kuid nad liiguvad halvasti ning neid on kõige õigem kasutada kindlustatud punktide valveks. Paar rasket  sõdalast suudavad lahingurivi oluliselt tugevdada, ehkki see toob kaasa vähese paindlikkuse.

note: [attack]: type=impact
en: mace
et: oganui

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
et: Raudrusikas

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
et: Raudrusikate nime päritolu on nende vastastele ilmselge. Need soomustatud mehed võivad jõult võistelda inimsööjatega ning on parimad võitlejad lossivalvurite seas. Nende ülalpidamine on aga kulukas ning neid ei saa saata kaugemale lahingusse ilma hulga teenriteta, kes nende eest hoolt kannavad.
    
    Ehkki nad on lähivõitluses kohutavad, on ka nõrga kohad olemas - raudrusikad väsivad ruttu ning on üsna selge, et nad ei suuda lahingus joosta. Liiga tihti on nad näinud kaaslast kaugemal kukkuvat, kuid ei ole suutnud õigel ajal appi jõuda.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
et: Viskeodamees

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
et: Odamehed varustavad end peaaegu alati ka paari viskeodaga, et vastast kaugelt kui mitte tappa, siis vähemalt segada. Mõned neist aga on loomupärase andekusega sellise võitlusviisi jaoks. Viskeodamehed on kasulikud igale sõjaväele, suutes lisaks lähivõitlusele saada edukalt hakkama ka kaugemate vaenlastega - nad võivad teinekord vastast kaugelt lausa karistamatult odadega loopida ning samas jääda ellu ka lähivõitluses.

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
et: Leitnant

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Trained at swords and crossbows, Lieutenants lead small groups of human soldiers, coordinating their attacks.
et: Mõõka ja ambu kandvad leitnandid juhivad inimsõdurite väiksemaid rühmi ja korraldavad nende rünnakuid.

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbowman
et: Pikkvibumees

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
et: Pikkvibu on hirmuäratav relv, aga algajatele vibumeestele liiga keeruline. Selle vinnatõmbamine nõuab suurt jõudu ning suur  laskekaugus ja löögijõud jääb kasutuks, kui taga pole täpset silma. Pikkvibumehed kannavad oma relvi otsekui aumärke ning teised vibumehed ootavad päeva, mil nad ka endale sellise saavad.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master Bowman
et: Vibumeister

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
et: Vibumeistrid on jõudnud selle kunsti tippu, niivõrd kui see on inimestele kättesaadav. Need sõdalased on varustatud mõõga ja suure jugapuust vibuga ning kaunistavad iga vibuküttide salka. Nad suudavad enda täpsete laskudega hävitada hulga vaenlasi, kuid alahinnata ei saa ka nende mõõgaoskusi - nad on vähemalt sama head kui algajamad mõõgamehed. Maailma rassidest on vaid haldjad inimestest paremad vibukütid - mis, nagu mõned kadedad inimesed väidavad, on nii lihtsalt tänu haldjate pikemale elueale.

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
et: Vehklemismeister

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
et: Vehklemismeistritel on kadestamisväärne elu. Ehkki nende teekond on olnud ohtlik, on nüüd aeg selle vilju lõigata. Oma vehklemisoskuse ja ägedusega on need härrasmehed tõelised aadlikud ning sellistena nii mõnegi õilsa daami pilkude märklauaks.
    
    Neil on tihti võimalus valida enda tegemisi või rännata vabalt maal ringi. Tihti võib neid näha lossivalvurite ülemate või sõjakoolide peameestena - kohtades, kus nende uhke stiil pole mitte üksnes kohane, vaid ka soositud.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
et: Piigimees

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
et: Lootustandvamad odamehed Wesnothi vägedes edutatakse sageli piigimeesteks ning saavad kõvasti parema soomuse kui see kirju kogum nahkkaitsmeid, mida nad noorsõduritena kandsid. Piik on odast palju pikem ja nõuab teistsugust võitlusviisi. Piigimeeste müür on igasuguse ratsaväerünnaku hukatus ning õige väljaõppe ja rivikorra puhul suudavad nad eemal hoida ka enamiku jalaväelastest.

note: [attack]: type=pierce
en: pike
et: piik

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
et: Kaardiväelane

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capitol, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
et: Kaardiväelasteks saavad vaid Wesnothi parimad mõõgamehed. Kõrgaadli teenritena tegutsevad nad ihukaitsjatena ning on enda isandatele omamoodi ametimärgiks. Eraldi kaardiväelaste üksus paikneb pealinnas ning valvab paleed ja kuninglikku perekonda.  Ülemate usalduse tõttu antakse just neile eriti tähtsaid ülesandeid.  Nad on eriti tuntud enda usaldusväärsuse ning meisterliku lähivõitlusoskuse poolest.

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
et: Seersant

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: The Sergeant is a low-ranking officer in the ranks of an army. Though academically trained, he will need some experience in the field before his leadership is sound and acknowledged.
et: Seersant on madalama astme väeülem. Ehkki ta on saanud ametliku väljaõppe, vajab ta korraliku juhtimisoskuse ja tunnustuse saamiseks veidi lahingukogemust.

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
et: Löögiüksuslane

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
et: Löögiüksuslased on raske jalaväe koorekiht, kelle rakendamine võib tihti tähendada vaid hirmutamist - sinna valitud mehed on võimsa kehaehitusega ning oma mustades ogalistes raudrüüdes hirmuäratav vaatepilt. Löögiüksuslase käe läbi langenud kaaslase nägemine võib kogu vastase väe paanikasse ajada - vahel ei usu nad, et see must koletis on üldse inimene. Sellise raske soomuse puuduseks on muidugi aeg, mis kulub lahingusse ja sealt tagasi jõudmiseks.

note: [attack]: type=impact
en: flail
et: kettnui

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
et: Odamees

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
et: Mõõk on paljude jaoks luksus ning lihtsale talumehele tihti kättesaamatu. Oda on palju lihtsam valmistada ning vahel käib ka ilma odaotsata, kuigi ka see on üldiselt taskukohane. Nahkrüüs ning tihti relvastatud ka kilbi ja paari viskeodaga, on odamehed enamiku vägede põhiosaks, kes sageli saadetakse lahingusse vaid üsna põgusa väljaõppega.

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
et: Mõõgamees

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
et: Kogenud sõdur suudab sageli koguda piisavalt raha rõngasrüü ja korraliku laia mõõga jaoks. Ehkki oda vahetamine mõõga vastu vajab ümberõppimist, teeb enamik odamehi seda siiski, kuna teavad oma vana relva puudujääke piisavalt hästi. Mõõgalgi on omad puudused, kuid ta on odast mitmekülgsem ja lähivõitluses palju tõhusam.

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Mage
et: Võlur

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
et: Inimesed mõtlevad sageli sellest, kuidas nende maailm toimib. Mõned aga lähevad mõtisklemisest kaugemale ja teevad sellest enda kutsumuse. Iga vähegi asjalik võlur on veetnud õpingutes vähemalt kümmekond aastat ja kogunud korraliku teadmistepagasi. Need mehed ja naised, kes on pühendunud tarkuse kogumisele, erinevad tublisti ümbritsevast maailmast, kus vaid vähestel on kirjaoskus. Nende hulgas on nii aadlike lapsi kui ka neid, kes soovivad põgeneda nüri käsitsitöö eest.
    
    Veider, et oma teadmiste ja oskustega võiksid võlurid valitseda kogu maailma - kui nad seda sooviks. Nende tõeliseks kireks pole ei raha ega võim - ja need, kes õpivad võlukunsti nende sihtidega, ei jõua enamasti tõelise meisterlikkuseni.
    
    Nõrgast kehaehitusest ja puuduvatest võitlusoskustest hoolimata tunnevad võlurid siiski mitmeid sõjas kasulikke kunste,

note: [attack]: type=fire
en: missile
et: tulenool

note: [female]
en: female^Mage
et: Võlur

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: Arch Mage
et: Peavõlur

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
et: Peavõluri tiitel antakse harilikult vaid eluaegse õppimise ja suurte saavutuste eest.  Peavõlurid on sageli õpetajad või nõunikud neile, kel on piisavalt aru peas, et nende tarkust otsida. Paljudel on jõukad eestkostjad - see on kasuks mõlemale poolele, kuna peale aeg-ajalt vajatavate võlutrikkide või nõuannete annab see võlurile vabaduse segamatult uurida ja õppida. See on inimteadmiste suureks allikaks - siit tulevad teadused, filosoofia ja kunstid, mis aitavad maailmas ilu luua.
    
    Kuigi nad pole õppinud ühtki võitluskunsti, võib peavõlur vajaduse korral võtta kasutusele enda kunstide tõelise jõu - ja sellesse ei maksa kerglaselt suhtuda.

note: [attack]: type=fire
en: fireball
et: tulekera

note: [female]
en: female^Arch Mage
et: Peavõluri tiitel antakse harilikult vaid eluaegse õppimise ja suurte saavutuste eest.  Peavõlurid on sageli õpetajad või nõunikud neile, kel on piisavalt aru peas, et nende tarkust otsida. Paljudel on jõukad eestkostjad - see on kasuks mõlemale poolele, kuna peale aeg-ajalt vajatavate võlutrikkide või nõuannete annab see võlurile vabaduse segamatult uurida ja õppida. See on inimteadmiste suureks allikaks - siit tulevad teadused, filosoofia ja kunstid, mis aitavad maailmas ilu luua.
    
    Kuigi nad pole õppinud ühtki võitluskunsti, võib peavõlur vajaduse korral võtta kasutusele enda kunstide tõelise jõu - ja sellesse ei maksa kerglaselt suhtuda.

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
et: Vana võlur

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
et: Kunagiste suurte võluritena on nad pikkade võitlusaastate jooksul veidi kulunud. Kuid siiski on vana võlur oma vägevate välgunooltega lahinguväljal kardetav vastane.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
et: välk

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Great Mage
et: Suurvõlur

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
et: Isik, kelle puhul suurvõluri tiitel üldse kõne alla tuleb, on legend juba oma eluajal - nõnda on linnade kuulutajad õppinud olema selle kasutamisel tagasihoidlikud. Nõutavaid teeneid kaalub vanade võlurite nõukogu ning tiitel antakse vaid nõukogu poolthäälte enamiku saajale. Kuid igaüks, kelle puhul see nimetus üldse kõne alla tuleb, on oma kunsti meister ja ületanud selles enamikku enda kaaslastest.
    
    Ehkki nad pole mingil juhul sõdalased, ei jäta nende kunsti sõjas kasutamine ümbritsevatele sõduritele muud võimalust kui suu ammuli vahtimine.

note: [female]
en: female^Great Mage
et: Suurvõlur

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Red Mage
et: Punane võlur

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
et: Õpipoisiaja edukal lõpetamisel võetakse võlurilt tema pruun õpilaserüü ning antakse asemele meistri verev mantel. Tavalised talupojad ei mõista seda muutust ja nimetavad võlukunstimeistrit lihtsalt 'punaseks võluriks'. Tihti arvatakse ka, et punane värv tähendab oskust eimillestki tuld teha, kuid seda kahtlemata kasulikku vigurit peetakse võlurite endi seas tühisevõitu eputamiseks enda raskelt tulnud teadmistega.
    
    Ehkki nõrga kehaehitusega ning ilma sõdurioskusteta, on 'punastel võluritel' varuks nii mõnigi vigur - kaasa arvatud tulepahvakate esilekutsumine, millest nad oma rahvaliku nime on saanud.

note: [female]
en: female^Red Mage
et: Punane võlur

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: Silver Mage
et: Hõbevõlur

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
et: Erinevad teed, mida võlur võib õpingutes valida, võivad viia väga erinevate tulemusteni. Tihti tarkadeks või rändmüstikuteks peetud hõbevõlurite sihid on salapärased isegi nende kaaslastele. Ehki kasulikud enda ülematele, kes nende võimeid kasutavad, jäävad nad alati mõnevõrra omaette.
    
    Tegelikult ongi neil võlurite seas omaenda vennaskond, mis hoiab oma saladused endale. Üks neist on kindlasti võime ületada suuri vahemaid palju kiiremini kui see oleks võimalik omal jalal. Hõbevõlurid keelduvad sellest teiste võluritega lähemalt rääkimast ning kui teistel ongi õnnestunud nende tegemistesse pilku heita, on nad need kohe katkestanud ning vaikinud.
    
    Hõbevõlurid on kehaliselt teistest tugevamad ning nende võimed on lahinguvälja kahtlemata kasulikud - muidugi juhul, kui õnnestub veenda võlurit neid kasutama.

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: SPECIAL_NOTE^ Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
et: Hõbevõlurid on eriti tugevad võlukunstis ja seeläbi võluväeliste rünnakutega raskesti haavatavad.

note: [female]
en: female^Silver Mage
et: Hõbevõlur

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: White Mage
et: Valge võlur

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
et: Mõned võlurid saavad  õpingute käigus täie pildi inimkonda vaevavatest hädadest ja kannatustest ning otsustavad mitte jääda omaette nokitsema. Need mehed ja naised loobuvad võlurielust ja astuvad munga- ja nunnaordudesse, et pühendada oma oskused teiste teenimisele. Peale ametissepühitsemist rändavad nad sageli ilmas ringi ning ravivad haigusi ja vigastusi.
    
    Ehkki ilma võitlusoskusteta, on nad vägevaks liitlaseks võluväeliste või ebaloomulike vaenlaste vastu.

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
et: valguskiir

note: [female]
en: female^White Mage
et: Valge võlur

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: Mage of Light
et: Valguse võlur

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
et: Aastatepikkune kogemus annab kõige pühendunumatele valgetele võluritele tohutu vaimuväe.  Range pühendumine üksnes valguse teedele võimaldab neil seda kutsuda appi pimeduse varjude vastu.
    
    Range aukoodeksi ja enesesalgamisega töötavad need mehed ja naised väsimatult, et tuua elu ja korda neid ümbritsevasse vaevatud maailma.

note: [attack]: type=impact
en: morning star
et: kettnui

note: [female]
en: female^Mage of Light
et: Valguse võlur

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: Outlaw
et: Lindprii

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
et: Mõned sulid saavad  mõne aasta jooksul  omasuguste hulgas etteotsa. Ennast tõestanuna saavad nad ohtlikumaid  ülesandeid ja ka suurema saagiosa. Ehkki paljud narriks neid nende relvavaliku pärast, eelistavad sulid seda tõhususe ja ka laskemoona kerge saadavuse tõttu. Sulid ja lindpriid tunnevad end päeval võideldes mõnevõrra ebamugavalt, eelistades öö kattevarju.

note: [attack]: type=impact
en: sling
et: ling

note: [female]
en: female^Outlaw
et: Lindprii

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: Assassin
et: Mõrtsukas

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim’s belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are less able fighting under the sun.
et: Kõige kogenumad vargad palgatakse teinekord võtma rohkematki kui vaid ohvri raha. Need ohtlikud tegelased, kes on noavõitluse meistrid ja uskumatult väledad, ei kohku oma ohvri kõrvaldamisel tagasi ühegi viisi ees - olgu selleks siis kaugelt heidetud mürgine viskenuga või lihtsalt selga löödud pistoda. Öösiti on mõrtsukad üliohtlikud, päevavalges aga ei saa nad paljusid enda oskusi rakendada.

note: [attack]: type=blade
en: knife
et: nuga

note: [female]
en: female^Assassin
et: Mõrtsukas

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
et: Röövel

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
et: Röövlid on kirju kamp mehi, kelle taust on üpris kahtlane. Nad on igasuguse kuritegeliku ühingu rusikaks ning ehkki nad ei hiilga peenuse ja taibukusega, on nad suurepärased oma põhiametis - ohvrite oimetuks kolkimises. Nagu iga teist sorti kurikaelad, ei armasta ka röövlid eredat päevavalgust ja eelistavad ööd.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: Footpad
et: Suli

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
et: Neid pisikaake hüüavad teised kurjategijad tihti põlastavalt 'sulideks'. Neid kasutatakse enamasti jooksupoiste, sõnumiviijate või luurajatena. Nõnda saavutatud vastupidavus ja väledus teenib neid ka lahingus ning hoolimata oma kehvast relvastusest on nad üsna head vaenlaste kimbutamisel, seda eriti pimeduses.

note: [attack]: type=impact
en: club
et: nui

note: [female]
en: female^Footpad
et: Suli

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human
en: Fugitive
et: Tagaotsitav

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human
en: Veteran criminals become notorious for both their ruthlessness and ability to elude capture. They can be dangerous in their element, though no match for the sheer numbers that law-abiding soldiery can throw at them.
et: Kogenud kurjategijad saavad kuulsaks nii enda halastamatusega kui ka võimega pääseda kinnivõtjate käest. Nad võivad omas elemendis olla ohtlikud ja kardetud,  kuid neist pole vastast seadusekaitsjate sõjaväele.

note: [female]
en: female^Fugitive
et: Tagaotsitav

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
et: Teeröövel

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwaymen have gained an infamous reputation for underhanded deeds of violence. Ready to hire themselves out to whoever will pay the most, they lead bands of lesser rogues against their employer’s enemies, often attacking on lonely roads or in the dead of night. Their experience with such encounters makes them deadly foes in hand to hand combat.
et: Maanteeröövlid on kurikuulsad oma vägivallategude tõttu. Nad on nõus teenima igaüht, kes hästi maksab, ning ründavad vähemate kaabakate kampade eesotsas oma tööandja vaenlasi, tehes seda tihtilugu üksildastes paikades või öö varjus. Nende kogemused teevad nad käsitsivõitluses väga kardetavateks vastasteks.

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: Rogue
et: Kurikael

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
et: Vargajõukude ninamehed teenivad oma koha välja oskustega. Need kurikaelad on veetnud pikki aegu läbi rahvahulga pagedes või põigeldes enda vaenlaste eest, saades nii võitluseks väga vajalikke oskusi. Nad on meistrid noavõitluses ning suudavad piisavalt hästi ka nuga heita, öös varitsemine aga on pannud nad pimeduses hästi võitlema.

note: [female]
en: female^Rogue
et: Kurikael

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
et: Tolgus

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
et: Mõned sellid, kel pole õigeid oskusi ega ka suutlikkust või tahtmist ausalt elatist teenida, lähevad tolgusteks kätte. Mõnel õnnelikumal ja kogenumal neist õnnestub isegi vältida vanglat või surma, mis enamikku nende kaaslastest ootavad.

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: Thief
et: Varas

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
et: Juba ammusest ajast on linnades tegutsevatel varaste vennaskondadel olnud veider komme pleegitada enda juukseid lubjaga nii, et need saavad sinaka varjundi. See on julge samm, sest nende tegevus pole tihti just päris seaduslik. Varastel on mitmeid oskusi - elu on nad teinud kergejalgseteks ja andnud noakäsitsemise oskuse. Neil pole probleemi räpaste nõksude kasutamisega võitluses, kuna 'aus mäng' ei tasu end ära.

note: [female]
en: female^Thief
et: Varas

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
et: Pätt

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
et: Pätid tulevad eri allikatest - mõned sünnivadki sellisteks, paljud on aga sõjaväest lahtilastud endised sõdurid või kodust väljaaetud talupojad, kellele pätiks hakkamine on  ainus viis ellu jääda. Hoolimata eri taustadest on neil üks ühine joon - kuri lõbu enda ohvreid malakatega taguda.

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasant
et: Talumees

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. However, if you’re hurling peasants at your foes, you’re clearly out of superior forces.
et: Talupojad on maa majanduse alustala, viimases hädas pannakse nad ka sõdima. Nad pole loomult sõjakad, kuid kaitsevad jonnakalt oma kodu. Siiski, kui sa saadad lahingusse talupoegi, pole sul ilmselgelt ühtki paremat sõdurit.

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
et: sõnnikuhark

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human
en: Royal Warrior
et: Kuninglik sõdalane

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human
en: Royal warriors are the kings and princes of human noble houses, armed and armored to a degree heavier than that of their knights.
et: Kuninglikud sõdalased on inimeste ülikukodadest pärit kuningad ja printsid. Nad on raskemini soomustatud ja relvastatud kui nende rüütlid.

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsman
et: Metsamees

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
et: Metsameeste hulka kuuluvad jahimehed, puuraidurid, söepõletajad ja teised, kes teenivad elatist metsiku looduse piiridel. Taip ja metsatundmine aitavad neid ka seal, kus relvadest abi pole.

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
et: Jääger

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Hunting is a popular sport of noblemen, but it can also be a livelihood for commoners. Like any other craft, it has men of masterful skill in its practice. Huntsmen know all the tricks of their trade, and are skilled at navigating the wilderness, at tracking, and at the use of the bow. They are a fair shot at moving targets, and targets hiding under brush and cover; a skill wrought from years of practice at shooting game, and one which garrisoned bowmen often lack.
    
    Master hunters are employed by any group living in or passing through wild country, be they men of the law, or those working against it. Even nature itself can have deadly surprises, and any commander who fails to hire a such a guide can lose his men to nothing more than terrain. Good woodsmen can save lives, ease travel, provide food, and their skill with a bow is capitally useful in a fight.
et: Jahipidamine on aadlimeeste soositud ajaviide, kuid ka lihtinimeste elatiseallikas. Nagu mistahes kunstis, on ka siin omad asjatundjad. Jäägrid tunnevad kõiki oma ameti peensusi ning on head looduses liikujad, jäljeajajad ja vibukütid. Nad tabavad üsna hästi ka liikuvaid või võssa peituvaid sihtmärke - see kunst, mis sõjaväe vibumeestel sageli puudub, tuleb pikaajalisest kogemusest ulukite laskmisel.
    
    Jäägrite teeneid kasutavad paljud metsikul maal liikujad - nii seadusekuulekad kui ka sellega vastuolus olijad. Ka loodus ise võib pakkuda ohtlikke üllatusi ning need, kel selliseid abilisi pole, riskivad kaotada inimesi ainuüksi juba maastiku ohtude tõttu. Head metsamehed päästavad elusid, koguvad toitu, kergendavad reisimist ja muidugi pakuvad tublit abi võitluses.

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
et: Salakütt

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter (especially those of archery) are useful in battle. Any group of soldiers or bandits traveling through the wild will need a few poachers in their employ, not merely for hunting but for lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
et: Kuigi nad pole õppinud sõdalased, on jahimeeste oskused (eriti vibulaskmine) kasuks ka sõjas. Sõdurite või ka röövlite seltskond võtab heameelega enda seltsi mõned salakütid - mitte üksnes jahipidajatena, vaid ka tõsisema võitluse jaoks. 
    
    Nende kogemuste tõttu on need jahimehed eriti tõhusad öösiti ning metsades ja soodes.

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
et: Rajaleidja

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Rangers are wild men and wanderers, who have chosen to shun the company of their fellow men for myriad reasons. They have spent the better part of their lives in the thick of nature, and know many of its secrets. They are excellent pathfinders and explorers, and can find food and shelter where other men would find only sticks and stones.
    
    The presence of these men troubles the more authoritarian of rulers; they are an element that knights and landed armies cannot control. They are men of dubious motives, and are the first to scoff at any royal decree, if they even hear of it at all. Rangers can be hired, but they are just as likely to be in the employ of bandits, as they are to be in the king’s service.
et: Rajaleidjad on metsikute maade mehed - rändurid, kes on paljudel põhjustel loobunud kaasinimeste seltskonnast. Nad on veetnud suurema osa  elust metsikus looduses ja tunnevad selle paljusid saladusi. Nad on suurepärased teejuhid ja maadeuurijad ning suudavad leida toitu ja peavarju seal, kus teised leiavad vaid kaikaid ja kive.
    
    Nende meeste kohalolek häirib võimukaid valitsejaid: neid ei saa relvajõule allutada. Nende põhimõtted on kahtlased ning nad on esimesed, kes kuninglikele seadustele vilistavad või ei tee neist üldse välja. Rajaleidjaid saab värvata, kuid nad võivad sama hästi kui kuningat teenida ka kurikaelu.

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
et: Kütt

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
et: Kogenud metsamehed on abiks igale armeele ning asendamatud mistahes metsikus looduses elavale seltskonnale. Nad suudavad jältada nii inimesi kui loomi, näha enamikule teistele nähtamatut ning on sageli ainsad, kes suudavad midagi söödavat leida - olgu siis looma- või taimeriigist.
    
    Nende jahimeheoskused kuluvad ka lahingus ära, ka on nad tõhusad öösiti ning metsades ja soodes.

note: [attack]: type=blade
en: long sword
et: mõõk

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
et: Vana võlur

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: female^Mermaid Diviner
et: Näkkide selgeltnägija

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
et: Aastatepikkune pühendumine annab näkkide preestrinnadele  suure tarkuse ja taevaliku soosingu. Nende võime käsutada vett on ära mainitud paljudes lauludes ja lugudes - näiteks loos Hõbetorni rüütlitest, kes Alawynne kallastel viimse meheni hukkusid, kuid ratsutasid järgmisel päeval taas ning kukutasid Punase Hertsogi.

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: female^Mermaid Enchantress
et: Näkkide loitsija

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
et: Näkkidel on sarnaselt haldjatega kaasasündinud võluvägi - ehkki nende oma on suuresti erinev haldjate omast. Selle väe käsutajad on aga kõrges hinnas ning leiavad kasutust mitmetes kunstides - mõnest neist pole inimsugu veel kunagi kuulnudki. Selle tõhus kasutamine sõjas on üks peamisi asju, mis kaitseb neid sügavikest pärit koletiste eest, kuid omaenese soo vastu ei tohi näkid võluväge kasutada.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
et: veejuga

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
et: Näkkide mässija

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merfolk tend to use a combination of both nets and clubs in fishing; nets to collect the fish, and clubs to finish the kill. Both of these tools have seen adaptation for warfare, and are valuable enough that auxilliaries who specialize in using them are deliberately brought to battle.
    
    Mermen often find themselves in a standoff with land-based enemies; the merfolk are too strong in the water, and are too weak to make any offense on land. Nets are a key bit of leverage; without nets, mermen can’t give any effective chase over land, and are at a great disadvantage in hand-to-hand combat.
et: Näkid kasutavad kalapüügil nii võrke kui nuie - võrguga püütakse kalad kinni ja nuiaga lüüakse maha. Mõlemad neist tööriistadest on kujundatud ka relvad ning need on piisavalt tõhusad, et neid hästi valdavad näkid võetakse sõtta minnes kaasa.
    
    Näkid leiavad end sageli vastamisi kuival maal elavate vaenlastega. Näkid on vees liiga tugevad ja maal jälle liiga nõrgad. Võrgud aitavad siin veidi, võimaldades vastast jälitada ka kuival maal ja seab nad lähivõitluses raskesse seisu.

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
et: Näkkide võitleja

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Skilled denizens of the sea, Mermen are powerful and quick in any watery environment, but lose most of their mobility on land.
et: Näkid on osavate mereolenditena tugevad ja kiired igasuguses vees, kuid maale tulles kaotavad enamiku oma liikuvusest.

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
et: Näkkide suursõdur

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
et: Oma suurte kilpidega on näkkide suursõdurid veevalla parimad sõdalased. Nende tugev soomus ja range rivikord võimaldavad neil hoida lahingumöllus tugevat võitlusrivi. Hada korral suudavad nad seda isegi kuival maal, kuid loomulikult mitte nii hästi kui jalgadega olendid.

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
et: Näkkide kütt

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
et: Näkkide viis odaga jahti pidada sobib ka sõdimiseks - eriti nende vastu, kes end vees koduselt ei tunne. Vajaduse korral tulevad paljud näkid vabatahtlikena enda kodu kaitsma.

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: female^Mermaid Initiate
et: Näkineid

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
et: Noored näkineiud õpivad tihti tundma oma rahva eripärast vee-võlukunsti. Selle antavaid võimeid ei suuda ükski teine rass järele teha.
    
    Haprusest hoolimata teeb see neist lahingus üsna hirmsad vastased, kuna nad suudavad kasutada neid ümbritsevat vett vaenlaste vastu.

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
et: Näkkide odaheitja

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Those mermen who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the mermen more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
et: Odaheitmiskunsti omandanud näkid võivad olla pea sama tõhusad kui vibumehed - ehkki nende relvade tabamiskaugus on nende kogukuse tõttu väiksem vibu omast, on tekitatav kahju suurem. Vees aitab siin kaasa ka näkkide suur liikuvus - eriti vaenlaste vastu, kes ei oska ujuda.

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
et: Näkkide võrguheitja

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Fishing, as practiced by mermen, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets, where oar-like clubs are used to dispatch the prey. The improvisation of using these against soldiers proved very effective; most land-native creatures are already quite awkward when waist-deep in water, and getting caught in a net can render them nearly helpless.
    
    The effectiveness of this method led to the development of smaller, weighted nets, which could be cast through the air; these were useless for fishing, but were useful in both combat, and in hunting game that came too close to shore. Clubs were used in combat with little or no adaptation from fishing, since they were already quite deadly.
et: Näkkide viis kala püüda tähendab enamasti suurte kalaparvede ajamist ootavasse võrku, kus siis saaki aerusarnaste nuiadega materdatakse. Nende relvadeks arendamine on osutunud edukaks - enamik kuivamaaelanikke on juba vööst saadik vees olles kehvas seisus ning võrku sattumine võib nad kergesti päris abituks muuta.
    
    Selle viisi tõhusus viis väiksemate, raskustega varustatud võrkude loomiseni, mida saab ka läbi õhu heita. Ehkki kalapüügiks nad ei sobi, on nad head nii lahinguks kui ka kaldale liiga lähedale tulnud kuivamaaloomade püüdmiseks. Nuiasid pole kuigivõrd muudetud, need on niigi üsna tapvad.

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: female^Mermaid Priestess
et: Näkkide preestrinna

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: Among mermen, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
et: Näkkide seas on müstika üldiselt jäetud näkineidudele, kel on enam huvi selle vastu. Nad pühendavad end rahu ja elu toomisele maailma ning kunstidele, mis seda võimaldavad. Nii saavad nad ka võimed, mis lubavad neil kaitsta oma rahvast võluväeliste või ebaloomulike vaenlaste vastu.

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman
en: Mermaid Siren
et: Näkkide lummaja

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman
en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to the currents of magic often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
et: Näkineidude ebamaine pool on tugevaim lummajate juures, kes paljude teiste jaoks sarnanevad lausa vetevaimudega. Tõelisi vetevaime aga nähakse äärmiselt harva, nii et see eksitus on arusaadav. Nende võluvägi aga on üsna sarnane - lummajad suudavad käsutada ümbritsevat vett nagu oma keha osa.
    
    Selle erinevad kasutusvõimalused jäävad maaelanikele enamasti saladuseks ning nende jaoks on tegu lihtsalt imeasjaga.

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
et: vetevaimu puudutus

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
et: Näkkide odamees

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Archery is little favored by the mermen, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
et: Näkid ei pea eriti lugu vibukunstist ja eelistavad viskeodasid, mis täidavad sama otstarvet. Kuigi odade loopimine pole kuigi mõistlik vee all, on see väga tõhus pinnal olles - visatud oda võib oma raskuse tõttu edukalt tabada ka vastase veealuseid osi. Viskeodasid saab kasutada ka lähivõitluses ja isegi sügaval vee all, kus vibust pole mingit kasu.

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
et: Näkkide isand

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment.
et: Näkkide isandad on merevõitluse meistrid. Kasutades vilunult kolmharki, suudavad nad alistada iga vaenlase, kes neid nende koduses keskkonnas mõtlematult ründab.

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
et: Näkkide sõdalane

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
et: Näkkide sõdalased on nende sõjaväe põhiline osa. Oma tugevate kolmharkidega on nad hukatuseks kõigile, kes söandavad nende vetesse tungida.

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish
et: Tindikala

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
et: Tindikalad on merede hiidelukad. Nad suudavad haarata ohvrit enda tugevate kombitsatega või pritsida kaugelt mürgist musta tinti. Parim viis nendega kohtumisel ellu jääda on olla kuival maal.

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
et: kombits

note: [attack]: type=pierce
en: ink
et: tint

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
et: Draakon

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
et: Draakon on legendaarne olend, keda enamasti kohtab vaid muinasjuttudes. Nad on väga haruldased ning kui ajalugu ei väidaks teisiti ega räägiks nende elukate poolt  üksinda hävitatud linnadest, võiks neid pidadagi muinaslooks. Legendid mainivad draakoneid aga täpselt, märkides ära nende suure jõu ja kiiruse, kavaluse ning ennekõike nende suure sisemise tule, mis nendes põleb.
    
    Draakoniga võitlemist peetakse ohu tipuks, mis sobib vaid narridele või siis kõige vapramatele rüütlitele.

note: [attack]: type=blade
en: bite
et: hammustus

note: [attack]: type=impact
en: tail
et: sabahoop

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
et: Tulevalvur

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardians are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. When not being controlled they like to frolic in pools of lava and take great delight in burning anything they can reach.
et: Tulevalvurid on suitsu ja leegi vaimud. Keegi ei tea täpselt, kust nad pärit on, ent aeg-ajalt kutsuvad vägevad võlurid neid enda teenistusse. Kui neid ei juhi mõni võimsam tahe, armastavad nad peesitada laavaväljadel ning tunnevad suurt lõbu kõige kättesaadava mahapõletamisest.

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
et: tuleküünised

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
et: Hiid-porikäkk

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawlers are a larger kind of Mudcrawler, and are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes, or by striking them with their fists.
et: Hiid-porikäkid on porikäkkide suurem liik ning kujutavad endast võluväeliselt kokkusegatud pinnast ja vett. Nende rünnakuks on rusikahoop või mudapommide heitmine vastase pihta.

note: [attack]: type=impact
en: fist
et: rusikas

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
et: mudapomm

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
et: Hiidrott

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Given an adequate supply of food, some rats can grow to truly impressive sizes. They can also grow quite aggressive.
et: Piisava toiduhulga korral kasvavad mõned rotid tohutu suurteks. Nad muutuvad ka üpris riiakateks.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
et: Hiidskorpion

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
et: Tavalinegi skorpion on piisavalt ohtlik - mehepikkuse skorpioni ohtlikkusest ei pea ilmselt pikemalt rääkima.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
et: astel

note: [attack]: type=impact
en: pincers
et: sõrad

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
et: Hiidämblik

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
et: Räägitakse, et hiidämblikud kondavad Knalga tunnelisügavustes ja nende ohvriks on langenud paljud. Hiidämbliku hammustus on tugev, ja mis veel hullem, mürgine. Nad võivad ka heita võrke ja nõnda oma saagi kinni mässida.

note: [attack]: type=impact
en: web
et: võrk

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
et: Porikäkk

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawlers are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes.
et: Porikäkid koosnevad võluväeliselt kokku segatud pinnasest ja veest. Nad ründavad vastaseid mudapomme loopides.

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
et: Meremadu

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpents are gigantic monsters, capable of capsizing boats by themselves.
et: Meremaod on hiiglaslikud elukad, kes suudavad paadi kummuli keerata.

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
et: Kondidraakon

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
et: Olnud kunagi võimsaim elavatest olenditest, on kardetud draakonist saanud vaid kontide ja kõõluste kuhi. Kaua peale surma äratati ta surnumanaja tumeda kunstiga ellu ja teenib nüüd oma uut peremeest. Kondidraakon võib paista tühise kondihunnikuna, kuid üksnes vähesed nõnda arvajaist elasid piiisavalt kaua, et enda eksitusest aru saada.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
et: lõuad

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
et: Kombits

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacles of the Deep are the appendages of some greater monster that lurks below the waves.
et: Sügavusest paistvad kombitsad on osad mingist suuremat sorti elukast, kes varitseb vee all.

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
et: Veemadu

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
et: Õpetlased vaidlevad tänini veemadude päritolu üle. Mõned arvavad, et nad on meremadude sugulased või noored meremaod. Teised peavad neid nagade sugulasteks. Mis on aga kindel, on see, et nende kogunemispaikadest eemale hoidmine on väga tark mõte.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
et: Hunt

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
et: Hundid on verejanulised loomad, kes peavad jahti karjades. Üksik hunt on nõrk, kuid hundikari suudab tappa ka tugevaima mehe lühikese ajaga.

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: Direwolf
et: Varg

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
et: Hiigelhunt

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
et: Lumeinimene

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many.
et: Vaid vähe on teada lumeinimestest, suurtest ahvisarnastest olenditest, kes oletatavasti elavad kaugetes lumistes mägedes. Vähesed on mõnda näinud ja enamik kahtleb üldse nende olemasolus.

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: Naga Fighter
et: Nagavõitleja

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
et: Maosarnased nagad on üks vähestest rassidest, kes suudavad vees vabalt liikuda ja valitseda maaelanikele suletud paiku. Nad ei ole aga päris vee-elanikud ega suuda vees hingata, seetõttu jäävad sügavikud neile suletuks. Nad on väikesed ja mõneti hapra kujuga, kuid see-eest palju kiiremad kui enamik nende vaenlasi.

note: [female]
en: Nagini Fighter
et: Nagavõitleja

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: Naga Myrmidon
et: Nagavägilane

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
et: Kõige kogenumad nagadest mõõgakeerutajad, kes omandavad täiuslikult kahe mõõga kunsti, võetakse vastu vägilaste seisusesse. Nad ründavad mao kiirusega ja tantsisklevad ära vastase rünnakute eest. Nad pole mitte üksnes tugevad vastased mistahes avatud maastikul, vaid ka üliohtlikud vastased vees.

note: [female]
en: Nagini Myrmidon
et: Nagavägilane

note: [female]
en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
et: Kõige kogenumad nagadest mõõgakeerutajad, kes omandavad täiuslikult kahe mõõga kunsti, võetakse vastu vägilaste seisusesse. Nad ründavad mao kiirusega ja tantsisklevad ära vastase rünnakute eest. Nad pole mitte üksnes tugevad vastased mistahes avatud maastikul, vaid ka üliohtlikud ja kiired vastased vees.

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: Naga Warrior
et: Nagasõdalane

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
et: Nagade noored sõdalased püüdlevad päeva poole, mil nad teenivad endale teise mõõga. Nende kahe mõõga kasutus erineb aga suuresti orkide ja teise rasside omast, kuna nad on õppinud kasutama ka enda maokujulist keha, vääneldes ja pööreldes löökide eest põigeldes. See muudab nad tugevaks kuival maal, kuid vee suurem takistus ei lase seda seal kuigi hästi kasutada.

note: [female]
en: Nagini Warrior
et: Nagasõdalane

note: [female]
en: Many of the young warriors of the nagini aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
et: Nagade noored sõdalased püüdlevad päeva poole, mil nad teenivad endale teise mõõga. Nende kahe mõõga kasutus erineb aga suuresti orkide ja teise rasside omast, kuna nad on õppinud kasutama ka enda maokujulist keha, vääneldes ja pööreldes löökide eest põigeldes. See muudab nad tugevaks kuival maal, kuid vee suurem takistus ei lase seda seal kuigi hästi kasutada.

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
et: Inimsööja

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
et: Inimsööjad on hiiglaslikud olevused, kes enamasti elavad kõnnumaal üksinda. Nad sarnanevad inimestega, kuigi on suured ja moondunud kujuga. Ehkki nende eest saab ära joosta või neid haneks tõmmata, ei tohi nende jõudu alahinnata.

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
et: lihakirves

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
et: Noor inimsööja

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
et: Noori inimsööjaid püütakse vahel kinni ja tuuakse sõjavägedesse võitlema. Nad ei suuda kuigi tõhusalt relvi kasutada, kuid tehnikat asendab nende suur jõud.

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
et: Orkide vibukütt

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Amongst orcs, bows are often regarded as a cowardly weapon; but even orcs, especially youths and those of slight build, are pragmatic enough to use them in spite of this. Orcish archers are seldom well equipped, and have no semblance of training. Even as poorly handled as they are, their weapons can still be quite deadly, and the wielders thereof rarely march alone.
et: Orkide seas peetakse vibu üldiselt argpükside relvaks, kuid isegi orkid - eriti noored ja nõrgemad - on piisavalt arukad, et seda ikkagi kasutada. Orkide vibukütid on harva hästi varustatud ega ole väljaõppest undki näinud, kuid isegi nii kehva ettevalmistuse juures võivad nad olla üsna ohtlikud, pealegi liiguvad vibukütid vaid harva üksinda.

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
et: Orkide pussitaja

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically frail by orcish standards, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
et: Kuigi mõned leiavad selle olevat alatu,  on mürk orkide juures laialt kasutuses, eriti nõrgemate seas. Orkide pussitajad, kes kasutavad seda enda viskenugadel, on orkide mõõdu järgi haprad, ehkki üllatavalt väledad. Kuigi nad pole enamasti surmahoobi andjad, on nad enda suurematele ja jõhkramatele suguvendadele suureks abiks.

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
et: viskenoad

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
et: Orkide ammukütt

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish crossbows are crude imitations of human or dwarvish design; a crossbow of any make, though, is a fairly potent device. The orcs privileged enough to wield them are capable warriors, and what they lack in finesse, they make up for in numbers.
et: Orkide ammud on inimeste või päkapikkude loomingu rohmakad järeleahvimised, kuid igasugune amb on üsnagi vägev relv. Orkid, kel õnnestub üks selline endale saada, on võimekad sõdalased ning see, mis neil tehnikas puudu jääb, tehakse tasa suure arvuga.

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
et: Orkijorss

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
et: Orkijorsid on orkide sõjaväe tuumik. Olles inimeste või haldjate sõdalastest aeglasemad, suudavad nad anda palju tugevamaid hoope ning taluda rohkem vigastusi.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
et: Orkipealik

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Unusually cunning orcs tend to find themselves as the leaders of warrior bands. They carry a crossbow out of necessity, but are much more skilled with the sword. These orcs are powerful fighters, but they also have a certain rapport with their kin, especially goblins, and can inspire them to fight with uncharacteristic boldness.
et: Eriti kavalad orkid saavad tihti orkijõukude juhtideks. Nad kannavad vajaduse tõttu ambu, kuid on palju osavamad mõõgaga. Need orkid on võimsad sõdalased, kuid neil on ka teatav mõju teiste, eriti aga mäekollide üle, keda nad suudavad õhutada võitlema ebatavalise vaprusega.

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
et: Orkide valitseja

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Any orc who can keep a large tribe from feuding and in-fighting is often unusually intelligent and commanding, and is inevitably very strong as well. They are skilled with both sword and crossbow, but their real talent lies in their rare ability to rally other orcs to battle, to give orders that are followed not out of fear, but loyalty.
et: Ork, kes suudab hoida oma suurt hõimu omavahel kaklemast, on tihti ebatavaliselt taibukas ja võimukas ning vältimatult ka väga tugev. Need orkid on vilunud nii mõõga kui ammuga, kuid nende tõeline oskus on haruldases võimes juhtida teisi orke lahingus ning anda käske, mida täidetakse ustavusest, mitte hirmust.

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
et: suur mõõk

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
et: Orkide mõrtsukas

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: The larger or more skilled orcish assassins are called ‘Slayers’ by their enemies. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
et: Orkide suuremaid ja osavamaid pussitajaid kutsuvad nende vaenlased 'mõrtsukateks'. Mõrtsukad on kiirete jalgadega ja lahingus üpris väledad, kuigi nad saavutavad selle soomusrüüst loobumise arvel. Nende valitud relvaks on mürk, mis on üsna kuri relv ning sageli orkide võitude tegelikuks põhjuseks.

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
et: Orkide välevibu

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’; a much more intricate device, complete with a hand-turned cranequin to re-cock the weapon, and often with a multi-ply arc, of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also completely beyond orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to plunder, and they invariably end up in the hands of their strongest and most cunning archers.
et: Tavalisest ammust arendati edasi arbalett ehk 'välevibu' - keeruline seade, kuhu kuulub käsivints vibu uuesti vinnastamiseks ning sageli ka kihiline puust või luust vibukaar. Sellist relva on palju kergem käsitseda ning see on lihtsamatest ambudest palju võimsam.  See on aga ka orkide jaoks kaugelt liiga keeruline ehitada.
    
    Orkid hindavad neid relvi, mida neil õnnestub sõjasaagiks saada, ning need jõuavad nende kõige tugevamate ja kavalamate vibuküttide kätte.

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
et: Orkide ülemvalitseja

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: From time to time, an orc will arise who has a natural charisma and command over his ilk. If he is also strong and cunning enough to survive early leadership struggles, he will inevitably find himself leading a great horde of warriors, and he will also inevitably cause a great deal of trouble for the civilized races of the world. The surest way to disperse such a host is to slay this rare orc who can hold it together.
et: Aeg-ajalt kerkib esile ork, kel on loomulik sarm ja mõjuvõim oma soo üle. Kui nad on ka tugevad ja kavalad, saavad neist suurte orkihordide pealikud ning nad teevad muudele maailma rassidele suurt kahju . Kõige kindlam viis sellist väge laiali ajada on tappa nende juht, kes neid koos hoiab.

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
et: Orkide sõjapealik

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Only orcs with both great cunning and unsurpassed strength can become Warlords. Masters of the sword, and even possessing some skill with the bow, these beast-warriors lead their brethren with iron will and iron hand.
et: Ainult suure kavaluse ja ületamatu jõuga orkidest võivad saada sõjapealikud. Need mõõgameistritest orkisõdalased, kes aga suudavad ka vibu kasutada, juhivad oma suguvendi raudse tahte ja rusikaga.

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
et: Orkisõdalane

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
et: Kahe mõõga kunsti valdavad orkisõdalased on orkide seas kõrges hinnas ning oma vaenlaste poolt väga kardetud. Nende ainsaks nõrkuseks on suutmatus kasutada vibu.

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurian Ambusher
et: Sisalaste varitseja

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
et: Sisalased on väledad ning suudavad liikuda maastikul, kuhu nende vaenlased toppama jäävad, Koos kogemuse, jõu ja hea varustusega võib mõni neist muutuda eriti ohtlikuks vastaseks - eriti seetõttu, et neid on palju raskem tabada kui muid vastaseid. Isegi soomusrüüd kandes suudavad sisalaste sõdalased kasutada ära pisimagi augu vaenlase lahingurivis ja karistada neid taktikaliste vigade eest karmilt.

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
et: Sisalaste posija

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
et: Sisalastel on mõningased teadmised sellest,  mida inimesed nimetavad nõiakunstiks, kuid nende puhul on tegu posimise ja tumeda võlukunstiga. Neile, kelle vastu seda kasutatakse, on see raskesti mõistetav, ent õigusega kardetav.

note: [attack]: type=cold
en: curse
et: needus

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian Flanker
et: Sisalaste jälitaja

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
et: Sisalaste sõdalased on üldiselt nõrgema kehaehitusega kui nende haldjatest või inimestest ametivennad. See on aga suhteline ning nad võivad saada üsna tugevaiks, kaotamata samas oma loomulikku liikuvust. Lahingus on see väga ohtlik ning hooletu vastane võib leida enda tagalaüksused nende olendite poolt sisse piiratuna.

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
et: Sisalaste ennustaja

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
et: Mõned sisalased kannavad imelikke kaunistusi ning on pealaest jalatallani kaetud õudsete, müstiliste kujundite ja märkidega, nii värvi kui tätoveeringute kujul. Mõned peavad neid oma soo nägijateks või ennustajateks.  Mis  iganes on nende roll sisalaste seas, on nad vaieldamatult tugevad enda veidras võlukunstis ja nendega tuleb olla ettevaatlik.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurian Skirmisher
et: Sisalaste siss

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
et: Sisalased on väga väikest kasvu ning ehkki nad on seetõttu nõrgemad, on nad samas väga, väga väledad. Lahingus võimaldab nende väiksus kihutada läbi kaitsest, mis tõrjuks eemale iga suurema ründaja - nii on nad keerulised vastased.
    
    Nende eelistatud relvaks on oda, kuna nende tugevad tagajalad võimaldavad neil torgata piisava jõuga, et tekitada märgatavat kahju - ükskõik kas siis oda käes hoides või seda heites.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
et: Sisalaste soolapuhuja

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
et: Sisalastel on mõned veidrad oskused, mis on seotud müstika ja võlukunstiga. On teada, et mõned neist on selles kunstis rohkem vilunud ning neist on lahingus  oma suguvendadele suur abi.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
et: Suurtroll

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
et: Kui mõni tohutu jõuga troll lisab sellele veel enda vanuse ja tarkuse,  saab temast midagi erilist - olevus, keda mäletatakse veel põlvkondi. Nende jõu ja kavalusega tehtud vägiteod on enamiku trollilugude allikaks ning lugude elavaks saamine ei vähenda kuidagi nende suurust.

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
et: Trollisangar

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
et: Mõned trollid sünnivad erakordse tugevuse ja elujõuga, mis niigi iseloomustab nende rassi. Trollide seas, kus kehtib tugevama õigus, peetakse neid sangariteks.

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
et: Kiviheitja-troll

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
et: Mõte kasutada lahingus suuri kive on tulnud pähe ilmselt paljudele trollidele ning mõned on valinudki selle oma põhirelvaks. Kuna selliseid kive pole alati saadaval, kannavad kiviheitjad neid kotiga seljas. Nahkkotti saab vajaduse korral ka kohmaka linguna kasutada.

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
et: Trollid on kaua kollitanud inimeste ja päkapikkude mõtetes. Targadki ei tea nende olendite päritolu või nende ebatavalise elujõu ja tugevuse põhjust. Täiskasvanud troll kõrgub kõvasti üle mehe pea ning on isegi relvastamatuna lahingus väga ohtlik. Nende eelistatud relvad on suured nuiad, mis on otsekui käte pikendused, kuid täidavad sama otstarvet - ohver oimetuks taguda.

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
et: Trollišamaan

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
et: Trollide šamaanid on selle rahva salapärased juhid. Nad ei ole nii tugevad kui teised  trollid, kuid nende tõeline vägi on nende tulekunstis, millega nad saavad oma vaenlasi põletada.

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
et: tulelöök

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
et: Trollisõdalane

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
et: Trollid enamasti ei kasuta ega vaja mingit relvastust, kuna suurtest kividest ja okstest piisab neile täiesti.  Siiski on trolle aeg-ajalt nähtud rohmakates soomusrüüdes ning raudvasaratega. Arvatakse, et see on orkidest liitlaste kätetöö - trollikoobaste vallutamisel on sealt leitud vaid nappe märke tööriistadest ja kindlasti mitte midagi sepatööle viitavat. Arvestades, kui ohtlik on troll juba paljakäsi, on mõte täisrelvastuses trollist üsna ehmatav.

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
et: Trollipõnn

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
et: Sõna 'trollipõnn' võib tunduda vastuolulisena, kuna nende keha on juba märksa kõvem kui täiskasvanud mehel. Nad on küll kohmakad ning ei suuda veel kahel jalal käia, liikudes neljakäpukil, kuid kõik takistused aitab ületada trollisoo toores jõud.

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: Ghast
et: Jälkus

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: The ghast is a creature taken from humankind’s most primal nightmares. Unlike their lesser cousins, ghouls and necrophages, ghasts are not patient enough to wait for their victim to die from poison before consuming the body. They attack directly with their enormous mouths, trying to rip the flesh straight from their foes. Once their enemy is defeated, they eat the rest of the body, gaining strength in the process.
et: Jälkus on olevus, mis pärineb inimsoo kõige tumedamatest unenägudest. Erinevalt oma väiksematest sugulastest manalastest ja surnusööjatest ei hakka nemad ootama oma ohvri surma, enne kui teda sööma asuvad. Nad ründavad enda hirmsate suudega ja rebivad ohvri liha luudelt. Kui vastane on surnud, söövad nad ülejäänud keha  ja muutuvad nõnda tugevamateks.

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
et: Manalane

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
et: Üksnes kõige väärastunumad surnumanajad teavad, kuidas kedagi manalaseks pöörata, ning seda saladust nad ei reeda. Tulemus on paraku hästi teada - see on koletis, kes ei tea midagi enda elust inimesena, kes tuiab ringi täiesti ihualasti ning toidab end surnute lihaga.
    
    Just sellised asjad on toonud surnumanamise peale kibeda vihkamise - seda  peaaegu kõigil maadel.

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
et: Surnusööja

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: The necrophage, or ‘devourer of the dead’, is a monstrous, corpulent thing, which bears only a crude resemblance to a man. They appear to be quite rotten in spite of their ability to move; they are rife with disease and poisons of the blood, and have a stench to match. But the most revolting fact about these fratures, apparent only to those who can perceive the traces of foul magic on them, is that they were somehow made from living men — a process about which almost nothing is known, but which can be nothing but nightmarish.
et: Surnusööja on koletu, paks peletis, kes meenutab väliselt vaid veidi inimest. Nad mädanevad, ehkki saavad liikuda, nende veri  on täis haigusi ja mürki ning viimaks - nad lehkavad jäledalt. Kõige kohutavam asi nende juures on aga see, et nad on mingil jõledal moel tehtud elavatest inimestest - kuidas täpselt, ei tea keegi, kuid see saab olla üksnes kujutlematult õudne.

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: Soulless
et: Hingetu

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: The technique of animating a dead body is unfortunately well-known in the dark arts; practitioners often use it to raise servants and soldiers from unwilling corpses. These shamblers are often numerous, but fragile; a touch of combat can waken them, though, making them far more formidable.
et: Surnukeha liikumapanek on paraku tumedatele kunstidele hästi tuntud, nende harrastajad kasutavad seda endale surnutest teenrite ja sõdurite loomiseks. Sedasorti elukad on sageli küll arvukad, ent haprad. Teisalt aga võib lahingumöll nad üles ajada ja muuta nad veelgi kohutavamaks.

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact
en: touch
et: puudutus

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpse
et: Kõndiv laip

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
et: Kõndivad laibad on surnute kehad, mille tume võlukunst on üles tõstnud. Ehkki nad pole õppinud sõdurile erilised vastased, on pilt mõne enda endise seltsimehe nägemisest nende tuikuva hordi seas pehmelt öeldes närvesööv.

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
et: Iidne sorts

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: A being of this order is a revenant of ages long past. Anyone who encounters an Ancient Lich likely has far worse things to worry about than death.
et: Selle vennaskonna liikmed on ammumöödunud aegade kalmulised. Iidse sortsiga vastamisi seisja jaoks on olemas palju hullemaid asju kui surm.

note: [unit_type]: id=Dark Adept, race=human
en: Dark Adept
et: Pimedusejünger

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
et: külmalaine

note: [female]
en: female^Dark Adept
et: Pimedusejünger

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: Dark Sorcerer
et: Must nõid

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: The dread inspired by black magic is enhanced by the secrecy and fell rumors which surround it. Dark sorcerers have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their masters. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the slightest desire for power.
et: Hirm tumeda võlukunsti ees tuleb suuresti ka sellest, kui vähe tavainimesed sellest teavad. Tumedad võlurid on hakanud avama elu ja surma saladusi - see on andnud esimesed katsed siduda hinge eluta ainega ning seda sidet ise juhtida. Suur tundmatus peale surma on juba käeulatuses...
    
    Hoolimata plaanidest, mis neil on iseenda surematuse väljavõitlemiseks, on nende töö kurjad tagajärjed aga juba ilmsed. Elu, mida nad suudavad anda surnud ainele, suudab anda neile teenreid - teenreid, kes töötavad ja ka tapavad ilma küsimusi esitamata. Nende olevuste ustavus oleks iga hirmuvalitseja unistuseks ning see on suur kiusatus igaühele, kel on vähegi võimuiha.

note: [female]
en: Dark Sorceress
et: Must nõid

note: [female]
en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
et: Hirm tumeda võlukunsti ees tuleb suuresti ka sellest, kui vähe tavainimesed sellest teavad. Tumedad võlurid on hakanud avama elu ja surma saladusi - see on andnud esimesed katsed siduda hinge eluta ainega ning seda sidet ise juhtida. Suur tundmatus peale surma on juba käeulatuses...
    
    Hoolimata plaanidest, mis neil on iseenda surematuse väljavõitlemiseks, on nende töö kurjad tagajärjed aga juba ilmsed. Elu, mida nad suudavad anda surnud ainele, suudab anda neile teenreid - teenreid, kes töötavad ja ka tapavad ilma küsimusi esitamata. Nende olevuste ustavus oleks iga hirmuvalitseja unistuseks ning see on suur kiusatus igaühele, kel on vähegi võimuiha.

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
et: Sorts

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. But the fact that this question can be raised at all, testifies to the magnitude of what their order has achieved.
et: Sorts on tumeda võlukunsti esimese sihi - surematuse saavutamise - kehastus.  Kuigi see käib suurte ohvritega, on sortsiks saamine surma ninapidi vedamine. Meel ja vaim jäävad, kuigi keha laguneb.
    
    Ehk vaid surnumanajate vennaskond teab, kas selline elu on igavene või üksnes pikendatud. Kuid juba sellise küsimuse püstitamine näitab seda, kui suure saavutusega on tegu.

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: Necromancer
et: Surnumanaja

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
et: Üheks tumeda võlukunsti tipuks on surnumanamise kunst - õudne võime äratada surnud võltselule. Üksnes sellest piisas, et panna inimesi surnumanamist hukka mõistma. Nende jubedad teod on andnud hirmule täiesti uue mõõtme.
    
    See võime on aga esimeseks sammuks teel surma ninapidivedamise poole.

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
et: katkusau

note: [female]
en: female^Necromancer
et: Surnumanaja

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
et: Surmavibu

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose or foes might be. They are driven only by a malice born of their empty and tortured existence.
et: Kõige võimsamad kooljatest vibumehed saavad neist, kes olid vibumehed ka eluajal. Nad rändavad lahinguväljal, meenutades ähmaselt enda kunagisi oskusi, kuid ei tea ega hooli, mis on nende siht või kes on vaenlased. Neid juhib üksnes kuri tahe, mis on nende tühja ja piinatud olemasolu esile kutsunud.

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
et: Kondilaskur

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their un-life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
et: Mõned tumedate võlurite loomingu hulgast võtavad enda võltselu tõsisemalt kui teised. Neid varustatakse ka paremini - eriti vibukütid saavad tihti tõeliselt tapva varustuse. Nende nooletuped on täis nooli, mille varred on tehtud mitte puust, vaid nende ohvrite luudest. Nii on nende vastased andnud neile 'kondilaskurite' nime.

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
et: Kondikubu

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
et: Luukeredest kondikubud ratsutavad kaugetest aegadest pärit jaanalinnusarnaste lindude luukeredel ning teevad seda kiiremini kui enamik ratsaväeüksusi.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
et: Kooljarüütel

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
et: Räägitakse lugusid vägevatest sõdalastest ja väepealikest, kes vihkamise ja reetmise tõttu on tulnud kooljarüütlitena tagasi siia ilma. Kandes samu relvi mis eluajal, juhivad nad kooljaid kättemaksu otsingul.

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
et: Surmamõõk

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
et: 'Surmamõõkadena' tuntud koletised olid eluajal meistersõdurid - saledad ja surmavad. Nende uued peremehed said sellest aru ja varustasid nad sobivate relvadega. Ehkki üsna haprad, on need hirmutised palju kiiremad  kui teised nendetaolised, seda nii liikumise kui mõõgalöökide osas.

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: Draug
et: Varjusõdalane

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
et: Nendes hiiglaslikes kehades on vähe säilinud meestest, kes nad kunagi olid. Südamelt sõdalased, on nad nüüd ekslemas võltselu unenäos - rännates mälestuste lahingutes ning püüdes vabaneda ja leida rahu. Nii nad võitlevad - lootusetult, ent järeleandmatult.

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
et: Kalmuline

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
et: Võideldes taas enda libaelus, olid kalmulistena tuntud olevused kunagi oma aja suured sõdalased, kuid mälestus sellest ajast on nüüdseks kustunud. Isegi võlurid,  kes nad üles äratasid, võivad üksnes aimata nende minevikku. Jättes need küsimused kõrvale, on kalmuline aga võimas sõjariist - kartmatu võitleja, kes ei tunne valu ja võitleb kibeda lõpuni.

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
et: Luukere

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
et: Luukered on lahingus langenud sõdalased, kes on tumeda võlukunsti abil tagasi toodud. Peaaegu meeleta ja nähes üksnes enda sihti, ei karda nad valu ega surma ning võivad vaid enda kohalolekuga hirmutada minema oma isanda vaenlased.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
et: Luukerede vibukütt

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
et: Luukerede vibukütid ei erine eriti teistest luukeredest, olles samasuguseks patuks looduse vastu -  üles äratatud sõdalased, kes on pandud uuesti võitlema. Oma isanda käsul teevad nad kõike, mida nõutakse - see, kes on juba surnud, ei karda surma.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
et: Tont

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
et: Vangistatud nõiduste pilve sisse, sarnaneb selline vaim tuulega laeva purjedes. Temast saab kuulekas teener,  kes teeb kõike, mida isand käsib.

note: [attack]: type=cold
en: wail
et: ulg

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
et: Kummitus

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
et: Nende olendite kantavate maskide mõte pole teada, nagu ka see, mis on maski taga. Elavad näevad neid õudusi harva ja need, kes on kohtumise üle elanud, pole suutnud enda vaenlast väga pikalt vaadelda.

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
et: Vari

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
et: Kui valgus tuli maailma ning andis tundmatule kuju, pidi hirm taganema pimedusse. Sellest ajast on maailma varjud hoidnud endas hirmu, ehkki keegi ei tea täpselt, miks.
    
    Surnumanajad teavad selle küsimuse vastust.

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
et: Viirastus

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Sometimes called the ‘hollow men’, spectres form the right arm of their masters’ powers. They are an unholy terror to the living, for they are quite as deadly as their appearance suggests.
    
    The creation of these is itself no mean feat, but the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
et: Vahel kutsutud ka 'õõnsateks meesteks', on viirastused oma isanda paremaks käeks. Nad on õuduseks kõigele elavale, kuna on samavõrd tapvad kui jubedad.
    
    Nende loomine pole raske - tegelik oht ühe sellise kohtamisel on pigem selles, mis tuleb nende järel. Sageli on nad eelväeks märksa jubedamatele vaenlastele.

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
et: kalmumõõk

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
et: Kodukäija

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
et: Need varjud, mis olid kunagi sõdalased, on ühed kõige kohutavad surnumanajate esilekutsutud õudustest.  Mõõk läheb neist läbi nagu õhust, näiliselt kahju tegemata.  Seetõttu on neid peetud võitmatuteks - kohutav mõte, mis aga õnneks pole tõsi.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
et: Iidne puuvaim

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find it somehow spirited away, with nothing but a bare patch of earth where it once stood.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
et: Üks naljakas lugu räägib talumehest, kelle õuel kasvas vägev tammepuu - see seisis seal tema isa ajast saadik ning perel oli tammest palju mälestusi. Nii oli ehmatus suur, kui ühel päeval oli puu kadunud ja tühi plats asemel.
    
    Sellised juhtumid on kõik, mis on teada arvatavalt kõige iidsemtest puuvaimudest.

note: [attack]: type=impact
en: crush
et: surve

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
et: Vana puuvaim

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
et: Puuvaimudel pidavat olema palju kujusid, mis kõik on puude sarnased, ning vananedes kasvavad nad suuremaks nagu puudki. Lood räägivad puuvaimudest, kes olid tõepoolest puusuurused, kõrgudes üle vähemate olevuste. Seetõttu nähaksegi neid nii harva - tukkuv puuvaim näib veidra kujuga puuna, tukuvad nad aga enamiku ajast. Nad võivad nii ära petta isegi mõne hooletu haldja.
    
    Puuvaimud pole mingil juhul sõdalased, kuid nende suur jõud võib olla hukatuslik neile, kes nad mingil põhjusel raevu ajavad.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
et: Puuvaim

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
et: Puuvaimud, keda isegi haldjad harva näevad, on väga salapärased olendid. Enamik teadmisi nende kohta pärineb haldjatelt - teadaolevalt ei ole puuvaimud sarnasusest hoolimata pärit puudest, ka on nad isegi haldjatest rohkem seotud vaimuilmaga, ehkki teisel moel. Nende tegemised ja tahtmised pole teada, kuigi enamik on arvamusel, et puuvaimud on metsiku looduse kaitsjad.
    
    Puuvaimud pole üleüldse sõjakad, kuid on väga tugevad. Arusaadavalt pole nad aga kuigi liikuvad.
