Battle for Wesnoth 1.5+CVS - en to da translation catalogue (523 entries)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
da: Musepanorering

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
da: Vis animation for titelskærm

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
da: Vis kampe

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
da: forgiftet

note: [about]
en: Programming
da: Programmering

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
da: General Administration og koordinering

note: [about]
en: Artwork and Graphics
da: Illustrationer og grafik

note: [about]
en: Music
da: Musik

note: [about]
en: Sound Effects
da: Lydeffekter

note: [about]
en: Campaign Design
da: Kampagne design

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
da: Flerspillerkort og afbalancering

note: [about]
en: Packagers
da: Pakkere

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
da: Forskellige bidragsydere

note: [about]
en: Internationalization Managers
da: Oversættelsesadministratorer

note: [about]
en: English strings edition
da: Engelsk strengredigering

note: [about]
en: Afrikaans Translation
da: Afrikaan oversættelse

note: [about]
en: Arabic Translation
da: Arabisk oversættelse

note: [about]
en: Basque Translation
da: Baskisk oversættelse

note: [about]
en: Bulgarian Translation
da: Bulgarsk oversættelse

note: [about]
en: Catalan Translation
da: Katalansk oversættelse

note: [about]
en: Chinese Translation
da: Kinesisk oversættelse

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
da: Kinesisk (Taiwan) oversættelse

note: [about]
en: Croatian Translation
da: Kroatisk oversættelse

note: [about]
en: Czech Translation
da: Tjekkisk oversættelse

note: [about]
en: Danish Translation
da: Dansk oversættelse

note: [about]
en: Dutch Translation
da: Hollandsk oversættelse

note: [about]
en: English (GB) Translation
da: Engelsk (britisk) oversættelse

note: [about]
en: Esperanto Translation
da: Esperanto oversættelse

note: [about]
en: Estonian Translation
da: Estisk oversættelse

note: [about]
en: Filipino Translation
da: Fillippinsk oversættelse

note: [about]
en: Finnish Translation
da: Finsk oversættelse

note: [about]
en: French Translation
da: Fransk oversættelse

note: [about]
en: Friulian Translation
da: Friulisk oversættelse

note: [about]
en: Galician Translation
da: Galician oversættelse

note: [about]
en: German Translation
da: Tysk oversættelse

note: [about]
en: Greek Translation
da: Græsk oversættelse

note: [about]
en: Hebrew Translation
da: Hebraisk oversættelse

note: [about]
en: Hungarian Translation
da: Ungarsk oversættelse

note: [about]
en: Indonesian Translation
da: Indonesisk oversættelse

note: [about]
en: Italian Translation
da: Italiensk oversættelse

note: [about]
en: Japanese Translation
da: Japansk oversættelse

note: [about]
en: Korean Translation
da: Koreansk oversættelse

note: [about]
en: Latin Translation
da: Latinsk oversættelse

note: [about]
en: Latvian Translation
da: Lettisk oversættelse

note: [about]
en: Lithuanian Translation
da: Litauisk oversættelse

note: [about]
en: Macedonian Translation
da: Makedonsk oversættelse

note: [about]
en: Norwegian Translation
da: Norsk oversættelse

note: [about]
en: Polish Translation
da: Polsk oversættelse

note: [about]
en: Portuguese Translation
da: Portugisisk oversættelse

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
da: Portugisisk (brasiliansk) oversættelse

note: [about]
en: Romanian Translation
da: Rumænsk oversættelse

note: [about]
en: Russian Translation
da: Russisk oversættelse

note: [about]
en: Serbian Translation
da: Serbisk oversættelse

note: [about]
en: Slovak Translation
da: Slovakisk oversættelse

note: [about]
en: Slovenian Translation
da: Slovensk oversættelse

note: [about]
en: Spanish Translation
da: Spansk oversættelse

note: [about]
en: Swedish Translation
da: Svensk oversættelse

note: [about]
en: Turkish Translation
da: Tyrkisk oversættelse

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
da: Valencisk (sydlig katalansk) oversættelse

note: [about]
en: RACV’s Translation
da: RACV’s oversættelse

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
da: Vievand

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
da: Gift

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
da: Stormtrefork

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
da: Murbrok

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
da: En hurtig sejr

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
da: Med denne guldmønt ønsker jeg at denne kamp ender i en hurtig og sikker sejr.

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
da: Masser af guld

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
da: Jeg ønsker mig at denne guldmønt kommer tifold tilbage.

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
da: Fred over Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
da: Det eneste der er værd at ønske sig er fred over landet.

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
da: Ønsk intet.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
da: Helbredende mikstur

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
da: En følelse af velbehag overvælder den der drikker.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
da: Du er ikke værd at helbrede.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
da: I dette øjeblik strømmer der gift igennem årene på denne enhed.

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
da: Jeg kan ikke bruge denne ting! Lad en anden bruge den.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
da: Styrkemikstur

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
da: Styrkes gives til den der drikker.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
da: Forrådnelsesmikstur

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
da: Den stakkels enhed drak noget virkelig skidt.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
da: Livets ring

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
da: Denne ring vil helbrede bæreren en lille smule hver runde.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
da: Sløvhedsring

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
da: Bæreren af denne ring bliver sløvet.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
da: Bevægelsesstav

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
da: Denne stav vil give bæreren hurtig bevægelse.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
da: Kun magiske væsner kan bruge sådan et objekt.

en: Only the mermen can use this item!
da: Kun havmænd kan bruge denne genstand!

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
da: Denne trefork tillader en havmand at skyde elektriske lyn på sine fjender!

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
da: stormtrefork

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
da: Rød

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
da: Blå

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
da: Grøn

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
da: Lilla

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
da: Sort

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
da: Brun

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
da: Hvid

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
da: Grønblå

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=gold
en: Gold
da: Guld

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
da: Bakker

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
da: Bjerge

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
da: Skov

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
da: Hule

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
da: Landsby

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
da: Tårn

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
da: Tåge

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
da: Sløring

note: [language]
en: Easy
da: Let

note: [language]
en: Medium
da: Middel

note: [language]
en: Hard
da: Svær

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
da: Hæderlige enheder kæmper bedre om dagen, og dårligere om natten.
    
    Dag: +25 % skade
    Nat: -25 % skade

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
da: Neutrale enheder berøres ikke af nat og dag. De kæmper lige godt i begge tilfælde.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
da: Lyssky enheder kæmper bedre om natten, og dårligere om dagen.
    
    Dag: -25 % skade
    Nat: +25 % skade

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
da: $name|s Bro,$name|sbro

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
da: $name|s Vej,$name|s Pas,$name|stien

note: [language]
en: $name River,River $name
da: $name Floden,$name|sfloden

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
da: $name|skoven,$name|s skov

note: [language]
en: $name Lake
da: $name Sø

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
da: $name|ham,$name|begrav,$name|ton,$name|bakke,$name|crest

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
da: $name|ham,$name|begrav,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|klippe,$name|klippe

note: [language]
en: melee
da: nærkamp

note: [language]
en: ranged
da: afstands

note: [language]
en: blade
da: klinge

note: [language]
en: pierce
da: stik

note: [language]
en: impact
da: slag

note: [language]
en: fire
da: ild

note: [language]
en: cold
da: kulde

note: [language]
en: arcane
da: magisk

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
da: Officiel Wesnoth-server

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
da: Alternativ Wesnoth-server

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
da: langsom

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
da: Sejr:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
da: Nederlag:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: OK
da: O.k.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
da: Anullér

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
da: Spil

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
da: lav pause ved rundens slutning

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
da: Nulstil

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
da: nulstil til begyndelsen

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
da: Næste runde

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
da: spil runde

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
da: Næste side

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
da: spil side runde

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
da: Synspunkt

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
da: Omspil

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
da: Handlinger

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
da: Afslut runde

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
da: Afslut scenarie

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
da: L

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-xp
en: XP
da: EP

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
da: guld

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
da: landsbyer

note: [label]: id=units-icon
en: units
da: enheder

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
da: vedligeholdelse

note: [label]: id=income-icon
en: income
da: indkomst

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
da: level

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
da: Det er normalt bedre at begynde det næste scenarie i en kampagne med lavere rangernede enheder, som er tæt på at stige, end med de samme enheder på et højere niveau.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
da: På www.wesnoth.org kan du finde strategivejledninger, teknisk support, historien om Wesnoth og meget mere.

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
da: En ellers god plan kan mislykkes, hvis du angriber på det forkerte tidspunkt af dagen.

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
da: Enheder, der er placeret i landsbyer får helbredt 8 liv i begyndelsen af deres runde, eller de bliver helbredt for forgiftning.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
da: Flyt ikke en skadet enhed, hvis det ikke er nødvendigt - lad den hvile. Hvis en enhed ikke flytter sig eller angriber, vil den kureres for 2 liv i begyndelsen af dens næste runde.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
da: De fleste fodtudser forsvarer sig bedre i landsbyer og borge end i andet terræn, mens de fleste beredne enheder ikke har en forsvarsbonus i landsbyer og borge.

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
da: Rytterenheder er generelt modstandsdygtige overfor angreb med klinge- eller slagvåben, men de er sårbare overfor angreb med stikvåben, herunder buer og spyd.

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
da: At påføre det dræbende slag til en fjendtlig enhed er den bedste måde at opnå erfaring. Enheder, som dræber en fjende, modtager 8 erfaringspoint for hvert niveau den dræbte enhed har, og 4 erfarlingspoint for en enhed på niveau 0.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
da: Elverenheder bevæger sig og kæmper godt i skoven. Dværgeenheder bevæger sig og kæmper godt i bakker, bjerge og huler.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
da: Tålmodighed er ofte nøglen. Frem for at angribe under dårlige forhold, eller med få tropper, så vent for bedre forhold og angrib derefter.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
da: Hvis du angribes fra flere retninger, kan det være en god ide at sende enheder der kan ofres i forskellige retninger for at forsinkre fjendtlige enheder.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
da: Vær ikke bange for at trække dig tilbage og omgrupper; det er ofte vejen til sejr.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
da: Skeletter er modstandsdygtige overfor pile, æggede og kuldebaserede angreb men sårbare overfor slag, ild og magiske angreb.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
da: Generelt bør du ungå at flytte hen tæt på en ikke besat landsby. En fjendtlig enhed kan flytte ind i landsbyen og angribe dig, mens enheden har landsbyens forsvar og helbredelse.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
da: Du kan se hvor langt en fjendtlig enhed kan flytte ved at føre musen hen over dem.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
da: Brug naturlæger til at støtte dine angreb - de kan vinde slag for dig uden selv at angribe noget som helst.

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
da: Enheder helbredes når de forfremmes - bruges dette klogt kan det vende en kamp.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
da: Enheder med storm bruges bedst mod fjender som de kan dræbe i et enkelt angreb.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
da: For at forfremme enheder med lidt erfaring hurtigt, kan du sætte dem sammen med erfarne enheder. Herefter anvender du veteranenheden til at yde rigelige med skade på modstanderen til at den mindre erfarne enhed kan sætte det dræbende stød ind.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
da: Hvis en fjende har større fordel af en sjælden terræntype end du har, vil en besættelse af dette terræn fratage fjenden dennes fordel.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
da: Få enheder har et godt forsvar i vand; en linje af angribere langs kanten af en flod kan tildele store tab. Elver kan bruge kanten af en skov på en lignende måde, og dværge kan gøre det samme med bjerge.

en: Close
da: Luk

en: You don’t have a leader to recruit with.
da: Du har ingen leder at rekruttere med.

en: Ambushed!
da: Baghold!

en: Failed teleport! Exit not empty
da: Mislykket teleportering! Udgang ikke tom

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
da[0]: 1 venlig
da[1]: $friends venlige

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
da[0]: 1 fjende
da[1]: $enemies fjendtlige

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
da: Enheder i syne! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
da[0]: Fjendtlig enhed i syne!
da[1]: $enemies fjendtlige enheder i syne!

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
da[0]: Vendig enhed i syne!
da[1]: $friends venlige enheder i syne!

en: (press $hotkey to keep moving)
da: (tryk $hotkey for at fortsætte)

en: Author
da: Forfatter

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Confirm
da: Bekræft

en: Response
da: Svar

en: Terms
da: Betingelser

en: There are no add-ons available for download from this server.
da: Der er ingen kampagner at hente på denne server.

en: Add-on Installed
da: Kampagne installeret

en: All add-ons updated successfully.
da: Opdatering af alle kampagner gennemført.

en: Network communication error.
da: Fejl i netværkskommunikationen

en: Remote host disconnected.
da: Vært mistede forbindelsen

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
da: Kunne ikke oprette de nødvendige filer for at denne kampagne kan installeres.

en: You have no add-ons installed.
da: Du har ingen kampagner installeret.

en: Attacker
da: Angriber

en: Defender
da: Forsvarer

en: Expected Battle Result (HP)
da: Forventet kampresultat (L)

en: Time of day
da: Tid på døgnet

en: Leadership
da: Lederskab

en:  resistance vs
da:  modstandskraft vs

en:  vulnerability vs
da:  sårbarhed vs

en: Slowed
da: Gjort langsom

en: Total damage
da: Total skade

en: No usable weapon
da: Intet brugbar våben

en: Chance of being unscathed
da: Risiko for at være uskadt

en: Damage Calculations
da: Skadesudregninger

en: Do you really want to dismiss him?
da: Vil du virkelig slette ham?

en: Do you really want to dismiss her?
da: Vil du virkelig slette hende?

en: Dismiss Unit
da: Bortsend enhed

en: Advance Unit
da: Forfrem enhed

en: What should our victorious unit become?
da: Hvad skal enheden forfremmes til?

en: Moves
da: Bevægelser

en: Level^Lvl.
da: N.

en: unit list^Traits
da: Karaktertræk

en: Unit List
da: Enhedsliste

en: Scroll To
da: Rul til

en: No objectives available
da: Ingen tilgængelige mål

en: Recruit
da: Rekruttér

en: Select unit:
da: Vælg enhed:

en: Traits
da: Karaktertræk

en: Recall
da: Tilbagekald

en: #(Invalid)
da: #(Ugyldig)

en: Campaign: $campaign_name
da: Kampagne: $campaign_name

en: Multiplayer
da: Flerspiller

en: Tutorial
da: Vejledning

en: Turn
da: Runde

en: Scenario start
da: Start scenario

en: Difficulty:
da: Sværhedsgrad:

en: No Saved Games
da: Ingen gemte spil

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
da: Der er ingen gemte spil der kan hentes.
    
    (Spil gemmes automatisk når et scenarie er ovre)

en: Date
da: Dato

en: Load Game
da: Indlæs spil

en: Show replay
da: Vis omspil

en: Cancel orders
da: Anullér ordre

en: Delete Save
da: Slet gemt spil

en: Profile
da: Profil

en: HP:
da: L:

en: XP:
da: EP:

en: Moves:
da: Bevægelser:

en: Random
da: Tilfældig

en: Female ♀
da: Kvinde ♀

en: Male ♂
da: Mand ♂

en: Only random sides in the current era.
da: Ingen tilfældige sider i denne æra

en: Unable to find a leader type for faction $faction
da: Ikke i stand til at finde en ledertype for fraktion $faction

en: Invalid color range:
da: Ugyldig farveskala:

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
da[0]: Følgende udvidelsesmodul indeholder fejl og kunne derfor ikke indlæses:
da[1]: Følgende udvidelsesmoduler indeholder fejl og kunne derfor ikke indlæses:

en: The Battle for Wesnoth
da: Kampen om Wesnoth

en: The file you have tried to load is corrupt
da: Filen du forsøgte at indlæse er korrupt

en: The file you have tried to load is corrupt: '
da: Filen du prøvede at indlæse er korrupt: '

en: File I/O Error while reading the game
da: I/O-filfejl under læsning af spillet

en: No campaigns are available.
da: Ingen kampagner er tilgængelige.

en: Error while starting server:
da: Fejl under opstart af server:

en: The game could not be loaded:
da: Spillet kunne ikke indlæses:

en: Error while playing the game:
da: Fejl under spillet:

en: The game map could not be loaded:
da: Kortet kunne ikke indlæses:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
da: Tilfældige kort med en skæv bredde understøttes ikke.

en: Unknown era: $era_id
da: Ukendt æra: $era_id

en: Unknown era
da: Ukendt æra

en: Remote scenario
da: Ekstern scenarie

en: Unknown scenario: $scenario_id
da: Ukendt scenarie: $scenario_id

en: Unknown scenario
da: Ukendt scenarie

en: Reloaded game
da: Indlæst spil

en: Turn
da: Runde

en: none
da: ingen

en: Error
da: Fejl

en: Quit
da: Afslut

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: The End
da: Slut

en: System default language
da: Systemets standardsprog

en: Leader
da: Leder

en: Team
da: Hold

en: Villages
da: Landsbyer

en: status^Units
da: Enheder

en: Upkeep
da: Vedligeholdelse

en: Income
da: Indkomst

en: Current Status
da: Nuværende status

en: More >
da: Mere >

en: scenario settings^Leader
da: Leder

en: scenario settings^Side
da: Side

en: scenario settings^Start
    Gold
da: Start
    Guld

en: scenario settings^Base
    Income
da: Base
    Indkomst

en: scenario settings^Gold Per
    Village
da: Guld per
    Landsby

en: scenario settings^Fog
da: Tåge

en: scenario settings^Shroud
da: Sløring

en: no
da: nej

en: yes
da: ja

en: Scenario Settings
da: Scenarie indstillinger

en:  < Back
da:  < Tilbage

en: Loading data files
da: Indlæser datafiler

en: Initializing teams
da: Opretter hold

en: Initializing display
da: Opretter billedet

en: Starting game
da: Begynder spil

en: Statistics
da: Statistik

en: Save the Map As
da: Gem kortet som

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
da: Kortet eksisterer allerede. Vil du overskrive det?

en: Map saved.
da: Kort gemt.

en: Could not save the map: $msg
da: Kunne ikke gemme kortet: $msg

en: Message:
da: Besked:

en: Send to allies only
da: Send kun til allierede

en: Send to observers only
da: Send kun til observatører

en: unit^Gold | Gold
da[0]: Guld
da[1]: Guld

en: You have no units available to recruit.
da: Der er ingen enheder at rekruttere.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
da: Du har ikke guld nok til at rekruttere den enhed

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
da: Du er blevet adskilt fra dine soldater og du kan ikke tilbagekalde dem

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
da: Der er ingen enheder at tilbagekalde.
    (Det kræver, at der er overlevende veteraner fra et tidligere scenarie)

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
da[0]: Du skal bruge mindst 1 guldstykke for at tilbagekalde en enhed
da[1]: Du skal bruge mindst $cost guldstykker for at tilbagekalde en enhed

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
da: Du har begyndt din runde endnu. Er du sikker på at du vil afslutte runden?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
da: Der er enheder, der stadig kan flyttes. Vil du virkelig afslutte din runde?

en: Rename Unit
da: Omdøb enhed

en: Create Unit (Debug!)
da: Opret enhed (fejlsøgning!)

en: Gender:
da: Køn:

en: gender^Random
da: Tilfældig

en: Search
da: Søg

en: Change the log level of a log domain.
da: Ændre logniveauet på et logdomæne.

en: Show your ignores and friends list.
da: Vis din ignorer- eller venneliste.

en: Display version information.
da: Vis versioninformation.

en: Switch a side to/from AI control.
da: Skift en side til/fra computerkontrol.

en: Clear chat history.
da: Slet snakkehistorie.

en: Save game.
da: Gem spil.

en: Quit game.
da: Afslut spillet.

en: Save and quit.
da: Gem og afslut.

en: Disable autosaves.
da: Slå automatisk gemning fra.

en: Choose next scenario
da: Vælg næste scenarie

en: Turn debug mode on.
da: Slå fejlfindingstilstand til.

en: Turn debug mode off.
da: Slå fejlfindingstilstand fra.

en: Set a scenario variable.
da: Indstil en scenarievariabel.

en: Show a scenario variable.
da: Vis en scenarievariabel.

en: Create a unit.
da: Opret en enhed.

en: Toggle fog for the current player.
da: Slå tåge til/fra for den aktuelle spiller.

en: Give gold to the current player.
da: Giv guld til den nuværende spiller.

en: Unknown debug level: '$level'.
da: Ukendt fejlsøgningsniveau: '$level'.

en: error
da: fejl

en: Unknown debug domain: '$domain'.
da: Ukendt fejlfindingsdomæne: '$domain'.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
da: Skiftet domæne: '$domain' til niveau: '$level'.

en: There are no players on your friends or ignore list.
da: Der er ingen spillere på din venne- eller ignorerliste.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
da: Kan ikke udføre droid-kommandoen for den ugyldige side: '$side'.

en: Can't droid networked side: '$side'.
da: Kan ikke udføre droid-kommandoen for netværksside: '$side'.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
da: Kan ikke ændre kontrol på den ugyldige side: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
da: Kan ikke ændre kontrol på side der er udover grænserne: '$side'.

en: Choose Scenario (Debug!)
da: Vælg scenarie (fejlsøgning!)

en: Debug mode activated!
da: Fejlfinding aktiveret!

en: Debug mode not available in network games
da: Fejlsøgningstilstand ikke tilgængelig i netværksspil

en: Debug mode deactivated!
da: Fejlfinding deaktiveret!

en: ai
da: comp

en: prompt^Command:
da: Kommando:

en: Attack Enemy
da: Angrib fjende

en: Choose weapon:
da: Vælg våben:

en: Cannot find era $era
da: Kan ikke finde æra $era

en: Connection timed out
da: Forbindelsen afbrudt

en: Connecting to Server...
da: Tilslutter til server...

en: Reading from Server...
da: Læser fra server...

en: Server-side redirect loop
da: Serversiden viderestilling loop

en: Time limit
da: Tidsbegrænsning

en: Name of game:
da: Spillets navn:

en: Use map settings
da: Brug kort-indstillinger

en: Random start time
da: Tilfældigt starttid

en: Fog of war
da: Krigståge

en: Observers
da: Iagtagere

en: Set Password...
da: Opret adgangskode...

en: The maximum number of turns the game can last
da: Maximalt antal runder spillet kan tage

en: Enables user time limit
da: Slår brugertidsbegrænings til

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
da: Længste tid tilladt for første runde (sekunder)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
da: Længste tid for enhver runde (sekunder)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
da: Tid for generelle opgaver hver runde (sekunder)

en: Time for each attack, recruit, and capture
da: Tid for hver angreb, rekrutteirng og tilfangetagelse

en: The amount of income each village yields per turn
da: Indkomst pr. landsby pr. tur

en: The amount of experience a unit needs to advance
da: Nødvendig erfaring for at enheder kan blive forfremmet

en: Use scenario specific settings
da: Brug scenarie-specifikke indstillinger

en: Randomize time of day in begin
da: Gør tid på dagen tilfældig i begyndelsen

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
da: Fjendtlige enheder kan ikke ses med mindre de er i dine enheders synsfelt

en: The map is unknown until your units explore it
da: Kortet er ukendt indtil dine enheder udforsker det

en: Allow users who are not playing to watch the game
da: Tillad at ikke-spillere iagtager spillet

en: Share View
da: Del synsfelt

en: Share Maps
da: Del kort

en: Share None
da: Del ingen

en: $login|’s game
da: $login|s spil

en: You must enter a name.
da: Du skal indtaste et navn

en: Turns:
da: Runder:

en: Unlimited turns
da: Uendeligt antal runder

en: Init. limit:
da: Begynd. begr.:

en: Turn bonus:
da: Rundebonus:

en: Action bonus:
da: Handlingsbonus:

en: Village gold:
da: Landsbyens guld:

en: Experience modifier:
da: Erfaringsmodifikator:

en: Game Lobby:
da: Spillounge:

en: Player/Type
da: Spiller/Type

en: I’m Ready
da: Jeg er klar

en: The scenario is invalid because it has no sides.
da: Dette scenarie er ugyldigt, det har ingen sider.

en: Waiting for players to join...
da: Venter på at spillere kobler op...

en: (Vacant slot)
da: (ledig plads)

en: Anonymous local player
da: Anonym, lokal spiller

en: Computer Player
da: Computer-spiller

en: (Empty slot)
da: (Tom plads)

en: (Reserved for $playername)
da: (Reserveret for $playername)

en: Network Player
da: Netværksspiller

en: Local Player
da: Lokal spiller

en: Empty
da: Tom

en: Reserved
da: Reserveret

en: --give--
da: --giv--

en: Create Game
da: Lav spil

en: Era:
da: Æra:

en: Next
da: Næste

en: Regenerate
da: Genskabe

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Load Game...
da: Indlæs spil...

en: No eras found.
da: Fandt ingen æraer.

en: No eras found
da: Fandt ingen æraer

en: Players:
da: Spillere:

en: Size:
da: Størrelse:

en: --no games open--
da: --ingen spil er i gang--

en: Password Required
da: Adgangskode krævet

en: Game Lobby
da: Spiller-lounge

en: Observe Game
da: Iagtag spil

en: Join Game
da: Spil med

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Skip quickly to the active turn when observing
da: Skift hurtigt til den aktive runde når der observeres

en: Joining this game requires a password.
da: Det kræver en adgangskode at slutte sig til dette spil.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Invalid Color
da: Ugyldig farve

en: Leader:
da: Leder:

en: Recruits:
da: Rekrutteringer:

en: Waiting for game to start...
da: Afventer spilstart...

en: No era information found.
da: Fandt ingen ærainformation.

en: No multiplayer sides found
da: Fandt ingen flerspiller-sider

en: Getting game data...
da: Henter spil-data...

en: invalid network handle
da: ugyldig netværkskommando

en: Client disconnected
da: Klient afbrudt

en: Could not connect to host.
da: Kunne ikke sluttes til vært.

en: Could not add socket to socket set
da: Kunne ikke tilføje sokkel til sokkelsættet

en: Could not send initial handshake
da: Kunne ikke starte håndtryk

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
da: Terræn som har mindre en 1 i bevægelsesomkostning.

en: Auto-Save
da: Auto-gem

en: Scenario Report
da: Scenarierapport

en: Victory
da: Sejr!

en: You have emerged victorious!
da: Du har sejret!

en: Defeat
da: Nederlag

en: You have been defeated!
da: Du er blevet besejret!

en: Error while reading the WML:
da: Fejl under læsning af WML:

en: Game Over
da: Spil forbi

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
da: Dette scenarie er slut. Ønsker ud at fortsætte med kampagnen?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
da: Ukendt scenarie: '$scenario|'

en: Waiting for next scenario...
da: Afventer næste scenarie...

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
da: Dette spil er ude af takt, og kan ikke fortsættes. Der er en række årsager der kan udløse dette problem: Hvis du eller en anden spiller har ændret deres spilindstillinger. Det kan betyde af en af spillerne forsøger at snyde. Det kan også skyldes en fejl i spillet, men det er mindre sandsynligt.
    
    Ønsker du at gemme en fejllog vedrørende dit spil?

en: Remaining gold:
da: Resterende guld:

en: Early finish bonus:
da: Bonus for hurtig afslutning:

en: per turn
da: per runde

en: Turns finished early:
da: Runder afsluttet tidligt:

en: Gold:
da: Guld:

en: Carry over percentage:
da: Overførelsesprocent:

en: Bonus Gold:
da: Bonus guld:

en: Retained Gold:
da: Overført guld:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
da[0]: Du vil starte det næste scenarie med $gold udover det definerede minimum.
da[1]: Du vil starte det næste scenarie med $gold udover det definerede minimum.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
da[0]: Du vil starte det næste scenarie med $gold eller scenariets minimums guld, såfremt denne er højere.
da[1]: Du vil starte det næste scenarie med $gold eller scenariets minimums guld, såfremt denne er højere.

en: The game is over.
da: Spillet er slut

en: It is now $name|’s turn
da: Det er nu $name|s runde

en: Replace with AI
da: Erstat med computer

en: Replace with local player
da: Erstat med lokal spiller

en: Replace with $player
da: Erstat med $player

en: $player has left the game. What do you want to do?
da: $player har forladt spillet. Hvad vil du gøre?

en: Name:
da: Navn:

en: invisible:
da: usynlig:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
da: Denne enhed er usynlig. Den kan ikke ses eller angribes af fjendtlige enheder.

en: slowed:
da: langsom:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
da: Denne enhed har fået fjernet noget af sin hastighed. Enheden vil kun give halv skade, når den angriber og dens bevægelsesomkostning er fordoblet.

en: poisoned:
da: forgiftet:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
da: Denne enhed er forgiftet. Den mister 8 HP hver tur indtil den bliver kureret i en landsby eller af en enhed med evnen 'kurer'.
    Gift kan ikke dræbe enheder og bringer dem aldrig under 1 HP.

en: Alignment:
da: Sindelag:

en: Resistances:
da: Modstandskræfter:

en: None
da: Ingen

en: Neutral units:
da: Neutrale enheder:

en: Chaotic units:
da: Lyssky enheder:

en: Observers:
da: Observatører:

en:  replay
da:  omspil

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
da: Advarsel: Filen du prøvede at indlæse er korrupt. Indlæser alligevel.

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen eksisterer allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite?
da: Overskriv?

en: Saved
da: Gemt

en: Could not write to file
da: Kunne ikke skrive til filen

en: Save Replay
da: Gem omspil

en: replay
da: omspil

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
da: Kunne ikke auto-gemme spillet, gem det venligst manuelt.

en: Save Game
da: Gem spil

en: Unexpected characters at line start
da: Uventet karakter ved linjens begyndelse

en: Unterminated [element] tag
da: Ikke afsluttet [element] markering

en: Invalid tag name
da: Ugyldig mærkenavn

en: Unterminated [+element] tag
da: Uafsluttet [+element] mærke

en: Invalid closing tag name
da: Invalid slutmærkenavn

en: Unterminated closing tag
da: Uafsluttet slutmærke

en: Unexpected closing tag
da: Uventet slutmærke

en: Empty variable name
da: Tom variabelnavn

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
da: Uventede karakter efter variabelnavn (forventede , eller =)

en: Unterminated quoted string
da: Uafsluttet citatstreng

en: Recruits
da: Rekrutteringer

en: Recalls
da: Tilbagekaldelser

en: Advancements
da: Forfremmelser

en: Losses
da: Tab

en: Kills
da: Drab

en: Details
da: Detaljer

en: Campaign
da: Kampagne

en: Damage
da: Skade

en: This Turn
da: Denne runde

en: Inflicted
da: Påført

en: Taken
da: Erobret

en: Skip
da: Spring over

en: Allied village
da: Allieret landsby

en: Enemy village
da: Fjendtlig landsby

en: Owned village
da: Egen landssby

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
da: border_size bør være mellem 0,0 og 0,5.

en:  and
da:  og

en: moves
da: bevægelser

en: XP to advance
da: Erfaring til forfremmelse

en:  move
da:  bevægelse

en: $effect_description per level
da: $effect_description per niveau

en: damage | damage
da[0]: skade
da[1]: skade

en: strike | strikes
da[0]: slag
da[1]: slag

en: chaotic
da: lyssky

en: lawful
da: hæderlig
