Battle for Wesnoth 1.12 - en to de_DE translation catalogue (1326 entries)

note: [advanced_preference]: type=combo Associated save_compression_short^ entries need to be as short as possible to avoid stretching the advanced preferences list too much.
en: Compress saved games
de_DE: Spielstände komprimieren

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Gzip
de_DE: Gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^gzip
de_DE: gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Default compression, faster
de_DE: Standard Kompressionsrate, schneller

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Bzip2
de_DE: Bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^bzip2
de_DE: bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Best compression, slower
de_DE: Beste Kompressionsrate, langsamer

note: [option]: type=combo
en: save_compression^No
de_DE: Keine

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^no
de_DE: keine

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Large plain text files
de_DE: Große Textdateien

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
de_DE: Löschen der Spielstände bestätigen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
de_DE: Mit der Maus scrollen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
de_DE: Mithilfe der mittleren Maustaste scrollen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
de_DE: Weiterscrollen, wenn die Maus das Fenster verlässt

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Local time of day area lighting
de_DE: Lokale Tageszeiten für Beleuchtung beachten

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
de_DE: Startbildschirmanimation anzeigen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
de_DE: Kampf zeigen

note: [advanced_preference]: type=int
en: Ping timeout
de_DE: Wartezeit des Verbindungstests

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
de_DE: Wartezeit in Sekunden, ehe der Verbindungsaufbau abgebrochen wird. 0 bedeutet Verbindungstest deaktiviert

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Accept whispers from friends only
de_DE: Private Nachrichten nur von Freunden akzeptieren

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
de_DE: Fenster für private Nachrichten automatisch öffnen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
de_DE: Mehrspieler-Lobby: Spieler gruppieren

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Lobby sounds
de_DE: Mehrspieler-Lobby: Klänge verwenden

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Disable notifications
de_DE: Benachrichtigungen deaktivieren

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Reverse time graphics
de_DE: Tageszeitgrafiken vertauschen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
de_DE: Bestimmt, ob die Sonne von links-nach-rechts oder umgekehrt wandert

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
de_DE: Einheitenaktionen folgen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
de_DE: Kartenansicht zu einer Einheit bewegen, wenn eine Aktion oder Bewegung animiert wird

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
de_DE: Frist für Chat-Nachrichten

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
de_DE: Wartezeit in Minuten, ehe eine Chat-Nachricht im Spiel verworfen wird. 0 bedeutet Löschen deaktiviert

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
de_DE: 12-Stunden Uhrzeitformat verwenden

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
de_DE: Laden von Spielständen einer anderen Version bestätigen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
de_DE: Alle Einheitentypen in der Hilfe anzeigen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
de_DE: Beschreibt alle Einheiten in der Hilfe (Neustart erforderlich). Die Liste der Einheiten, denen man bereits begegnet ist, bleibt unverändert.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Experimental multiplayer lobby
de_DE: Experimentelle Mehrspieler-Lobby

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Replace the classic multiplayer lobby with a newer, experimental interface
de_DE: Ersetzt die klassische Merhspielerlobby mit einer neuen, experimentellen Oberfläche

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
de_DE: Editor: Anzuzeigende Anzahl zuletzt geöffneter Dateien

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
de_DE: Höchstzahl der Einträge im Menü »Zuletzt geöffnete Dateien« des Karteneditors

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
de_DE: Farbige Mauszeiger verwenden

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors, which may be slower or break the game (use at your own risk)
de_DE: Stellt die Mauszeiger farbig dar. Auf eigene Gefahr: Diese Variante kann das Spiel verlangsamen bzw. unspielbar machen.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
de_DE: Joystickunterstützung

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer für X-Achse scrollen

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer für X-Achse scrollen

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer für Y-Achse scrollen

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer für Y-Achse scrollen

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
de_DE: Joystick: Steuerknüppel-Totbereich beim Scrollen

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer für X-Achsenbewegung des Cursor

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer für X-Achsenbewegung des Cursors

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer für Y-Achsenbewegung des Cursors

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer für Y-Achsenbewegung des Cursors

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the cursor stick
de_DE: Joystick: Steuerknüppel-Totbereich bei der Cursorbewegung

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer für X-Achsenbewegung der Maus

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer für X-Achsenbewegung der Maus

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer für Y-Achsenbewegung der Maus

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer für Y-Achsenbewegung der Maus

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the mouse stick
de_DE: Joystick: Steuerknüppel-Totbereich bei der Mausbewegung

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis joystick
de_DE: Joystick: Joystick-Nummer des Schubhebels

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis
de_DE: Joystick: Achsen-Nummer des Schubhebels

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the thruster
de_DE: Joystick: Totbereich des Schubhebels

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
de_DE: vergiftet

note: [lua]: generate_objectives [objectives]
en: Gold carryover:
de_DE: Mitgebrachtes Gold:

note: [lua]: generate_objectives [note]
en: Notes:
de_DE: Hinweis:

note: [about]
en: Programming
de_DE: Programmierung

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
de_DE: Administration und Koordination

note: [about]
en: Artwork and Graphics
de_DE: Grafik

note: [about]
en: Music
de_DE: Musik

note: [about]
en: Sound Effects
de_DE: Soundeffekte

note: [about]
en: Campaign Design
de_DE: Kampagnengestaltung

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
de_DE: Mehrspielerkarten und Feinabstimmung

note: [about]
en: Packagers
de_DE: Binärpakete

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
de_DE: Weitere Mitarbeiter und Helfer

note: [about]
en: Internationalization Managers
de_DE: Internationalisierungsleitung

note: [about]
en: English strings edition
de_DE: Verbesserung des englischen Orginals

note: [about]
en: Afrikaans Translation
de_DE: Afrikaanse Übersetzung

note: [about]
en: Arabic Translation
de_DE: Arabische Übersetzung

note: [about]
en: Basque Translation
de_DE: Baskische Übersetzung

note: [about]
en: Bulgarian Translation
de_DE: Bulgarische Übersetzung

note: [about]
en: Catalan Translation
de_DE: Katalanische Übersetzung

note: [about]
en: Chinese Translation
de_DE: Chinesische Übersetzung

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
de_DE: (Taiwanesisch-)Chinesische Übersetzung

note: [about]
en: Croatian Translation
de_DE: Kroatische Übersetzung

note: [about]
en: Czech Translation
de_DE: Tschechische Übersetzung

note: [about]
en: Danish Translation
de_DE: Dänische Übersetzung

note: [about]
en: Dutch Translation
de_DE: Niederländische Übersetzung

note: [about]
en: English (GB) Translation
de_DE: Englische (GB) Übersetzung

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
de_DE: Englische (Shaw) Transliteration

note: [about]
en: Esperanto Translation
de_DE: Esperanto Übersetzung

note: [about]
en: Estonian Translation
de_DE: Estländische Übersetzung

note: [about]
en: Filipino Translation
de_DE: Philippinische Übersetzung

note: [about]
en: Finnish Translation
de_DE: Finnische Übersetzung

note: [about]
en: French Translation
de_DE: Französische Übersetzung

note: [about]
en: Friulian Translation
de_DE: Friulische Übersetzung

note: [about]
en: Galician Translation
de_DE: Galicische Übersetzung

note: [about]
en: German Translation
de_DE: Deutsche Übersetzung

note: [about]
en: Greek Translation
de_DE: Griechische Übersetzung

note: [about]
en: Hebrew Translation
de_DE: Hebräische Übersetzung

note: [about]
en: Hungarian Translation
de_DE: Ungarische Übersetzung

note: [about]
en: Icelandic Translation
de_DE: Isländische Übersetzung

note: [about]
en: Indonesian Translation
de_DE: Indonesische Übersetzung

note: [about]
en: Irish Translation
de_DE: Irische Übersetzung

note: [about]
en: Italian Translation
de_DE: Italienische Übersetzung

note: [about]
en: Japanese Translation
de_DE: Japanische Übersetzung

note: [about]
en: Korean Translation
de_DE: Koreanische Übersetzung

note: [about]
en: Latin Translation
de_DE: Lateinische Übersetzung

note: [about]
en: Latvian Translation
de_DE: Lettische Übersetzung

note: [about]
en: Lithuanian Translation
de_DE: Litauische Übersetzung

note: [about]
en: Macedonian Translation
de_DE: Mazedonische Übersetzung

note: [about]
en: Marathi Translation
de_DE: Marathi Übersetzung

note: [about]
en: Norwegian Translation
de_DE: Norwegische Übersetzung

note: [about]
en: Old English Translation
de_DE: Altenglische Übersetzung

note: [about]
en: Polish Translation
de_DE: Polnische Übersetzung

note: [about]
en: Portuguese Translation
de_DE: Portugiesische Übersetzung

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
de_DE: (Brasilianisch-)Portugiesische Übersetzung

note: [about]
en: Romanian Translation
de_DE: Rumänische Übersetzung

note: [about]
en: Russian Translation
de_DE: Russische Übersetzung

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
de_DE: Schottisch-Gälische Übersetzung

note: [about]
en: Serbian Translation
de_DE: Serbische Übersetzung

note: [about]
en: Slovak Translation
de_DE: Slowakische Übersetzung

note: [about]
en: Slovenian Translation
de_DE: Slowenische Übersetzung

note: [about]
en: Spanish Translation
de_DE: Spanische Übersetzung

note: [about]
en: Swedish Translation
de_DE: Schwedische Übersetzung

note: [about]
en: Turkish Translation
de_DE: Türkische Übersetzung

note: [about]
en: Ukrainian Translation
de_DE: Ukrainische Übersetzung

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
de_DE: Valencianische (südliches Katalonien) Übersetzung

note: [about]
en: Vietnamese Translation
de_DE: Vietnamesische Übersetzung

note: [about]
en: RACV’s Translation
de_DE: Valenzianische (nach der RACV) Übersetzung

note: [item_group]: id=items
en: Items
de_DE: Gegenstände

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
de_DE: Altar des Bösen

note: [item]: id=ankh-necklace
en: Ankh Necklace
de_DE: Heiliges Amulett

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
de_DE: Amboss

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
de_DE: Zielscheibe

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
de_DE: Goldene Rüstung

note: [item]: id=armor
en: Armor
de_DE: Rüstung

note: [item]: id=axe
en: Axe
de_DE: Axt

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
de_DE: Blaue Kugel

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
de_DE: Grüne Kugel

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
de_DE: Magentafarbene Kugel

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
de_DE: Fass

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
de_DE: Bombe

note: [item]: id=bones
en: Bones
de_DE: Gebeine

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
de_DE: Gebeinstapel

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
de_DE: Buch

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
de_DE: Kristallbogen

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
de_DE: Elfenbogen

note: [item]: id=bow
en: Bow
de_DE: Bogen

note: [item]: id=box
en: Box
de_DE: Kiste

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
de_DE: Feuerschale

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
de_DE: Rundschild

note: [item]: id=burial
en: Burial
de_DE: Grabstelle

note: [item]: id=cage
en: Cage
de_DE: Käfig

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
de_DE: Geschlossene Kiste

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
de_DE: Offene Kiste

note: [item]: id=chest
en: Chest
de_DE: Truhe

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
de_DE: Grüner Umhang

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
de_DE: Geschlossener Sarkophag

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
de_DE: Drachenstatue

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
de_DE: Flammenschwert

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
de_DE: Blume

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
de_DE: »Gehe zu« Einblendung

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
de_DE: Großer Goldhaufen

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
de_DE: Goldhaufen

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
de_DE: Kleiner Goldhaufen

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
de_DE: Maiskolben

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
de_DE: Runenhammer

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
de_DE: Weihwasser

note: [item]: id=key
en: Key
de_DE: Schlüssel

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
de_DE: Lederranzen

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
de_DE: Orkflagge

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
de_DE: Schmuckvase

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
de_DE: Blauer Trank

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
de_DE: Grüner Trank

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
de_DE: Grauer Trank

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
de_DE: Gift

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
de_DE: Roter Trank

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
de_DE: Gelber Trank

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
de_DE: Brauner Ring

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
de_DE: Goldring

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
de_DE: Roter Ring

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
de_DE: Silberring

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
de_DE: Weißer Ring

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
de_DE: Vogelscheuche

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
de_DE: Zepter des Feuers

note: [item]: id=spear-fancy
en: Fancy Spear
de_DE: Wimpelspeer

note: [item]: id=staff-magic
en: Magic Staff
de_DE: Magischer Stab

note: [item]: id=staff
en: Staff
de_DE: Stab

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
de_DE: Steintafel

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
de_DE: Dreizack des Sturms

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
de_DE: Strohballen

note: [item]: id=sword
en: Sword
de_DE: Schwert

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
de_DE: Szenerie

note: [item]: id=castle-ruins
en: Castle Ruins
de_DE: Burgreste

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
de_DE: Glühender magischer Kreis

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
de_DE: Magischer Kreis

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
de_DE: Geschlossenes Zwergentor

note: [item]: id=fire
en: Campfire
de_DE: Lagerfeuer

note: [item]: id=flames
en: Flames
de_DE: Flammen

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
de_DE: Rostiges Gitter Süd-Ost

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
de_DE: Rostiges Gitter Süd-West

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
de_DE: Eisschollen

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
de_DE: Wetterschutz

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
de_DE: Leuchtturm

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
de_DE: Verlassene Mine

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
de_DE: Leeres Nest

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
de_DE: Gelege

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
de_DE: Windschiefe Eiche

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
de_DE: Kiefer

note: [item]: id=rock-cairn
en: Rock Cairn
de_DE: Gedenkstein

note: [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
de_DE: Fels

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
de_DE: Felstrümmer

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
de_DE: Glühende Rune

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck
en: Shipwreck
de_DE: Schiffswrack

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
de_DE: Wegweiser

note: [item]: id=slab1
en: Slab
de_DE: Wegpflaster

note: [item]: id=snowbits
en: Piles of Snow
de_DE: Schneehaufen

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
de_DE: Beschwörungspunkt

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
de_DE: Beschwörungsring

note: [item]: id=temple1
en: Temple
de_DE: Tempel

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
de_DE: Ehrenzelt

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
de_DE: Lädiertes Zelt

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
de_DE: Waffenbude

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
de_DE: Geschlossene Falltür

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
de_DE: Offene Falltür

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
de_DE: Schutthaufen

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
de_DE: Abgebranntes Dorf

note: [item]: id=well
en: Well
de_DE: Brunnen

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
de_DE: Wasserwirbel

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
de_DE: Windmühle

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
de_DE: Bittet $ai_controller_unit.name sich hierher zu bewegen

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
de_DE: Bittet $ally_leader.name (Anführer der Fraktion $ally_leader.side) sich hierher zu bewegen

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
de_DE: In diesem Szenario könnt Ihr computergesteuerten Verbündeten per Rechtsklick auf eine ihrer Einheiten Befehle erteilen.

note: [literal] [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: Instruct ally
de_DE: Verbündeten instruieren

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
de_DE: $ally_leader.name (Seite $ally_side|) befolgt folgende Anweisung(en):

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
de_DE: $ally_leader.name (Seite $ally_side|) wurden keine Anweisungen erteilt und verhält sich normal.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
de_DE: Seid aggressiver.

note: [aggression]
en: aggressive.
de_DE: aggressiv

note: [caution]
en: Be more defensive
de_DE: Seid defensiver.

note: [caution]
en: defensive.
de_DE: defensiv

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
de_DE: Besiegt…

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
de_DE: versucht folgende Einheit zu besiegen: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [else] [then]
en: Side $temp_i
de_DE: Team $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
de_DE: Team $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
de_DE: Team $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
de_DE: Zurück

note: [protect]
en: Focus on protecting...
de_DE: Beschützt...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
de_DE: versucht folgende Einheit zu schützen: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]: type=objective
en: Defend a location...
de_DE: Verteidigt einen Ort...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
de_DE: Wählt per Rechtsklick den Ort aus, der verteidigt werden soll

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
de_DE: Verteidigt diesen Ort

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
de_DE: verteidigt das Gebiet um $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
de_DE: Ortsauswahl abgebrochen

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
de_DE: Zielbefehle verwerfen

note: [revoke_behavior_orders] [revoke_objective_orders] [then]
en: none set.
de_DE: nichts ausgewählt

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
de_DE: Verhaltensbefehle verwerfen

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
de_DE: Alle Befehle verwerfen

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
de_DE: Ziel: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Verhalten: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
de_DE: Ziel auswählen...

note: [literal]
en: Set behavior...
de_DE: Verhalten beeinflussen...

note: [literal]
en: Exit
de_DE: Beenden

en: Set special orders...
de_DE: Spezielle Befehle erteilen...

en: Move leader to...
de_DE: Sendet den Anführer nach...

en: Right-click to select a location to move leader to
de_DE: Wählt per Rechtsklick den Ort aus, zu dem sich der Anführer begeben soll

en: Move leader here
de_DE: Sendet den Anführer hierher

en: moving leader to $x1|,$y1|.
de_DE: sendet Anführer nach $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
de_DE: Spezielle Befehle verwerfen

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
de_DE: Spezial: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
de_DE: Ihr habt einen Wunschbrunnen gefunden. Was wünscht Ihr euch?

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
de_DE: Einen schnellen Sieg

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
de_DE: Mit diesem Goldstück wünsche ich mir, dass diese Schlacht rasch enden und uns ein Sieg beschert sein möge!

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
de_DE: Unmengen an Gold

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
de_DE: Ich wünsche mir, das Zehnfache des Goldes hier fände den Weg in meine Taschen!

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
de_DE: Frieden für ganz Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
de_DE: Das Einzige was eines Wunsches wert ist, wäre Frieden im gesamten Land!

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
de_DE: Nichts wünschen: Wünsche sind nie klug.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
de_DE: Trank der Heilung

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
de_DE: Ein großes Wohlgefühl durchdringt den Trinkenden.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
de_DE: Du verdienst es nicht, geheilt zu werden!

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
de_DE: Und just durchströmt ein übles Gift die Adern dieser Einheit…

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
de_DE: Bis zum Ende des Szenarios können durch dieses Wasser <i>arkane</i> Angriffe mit Nahkampfwaffen geführt werden. Soll $unit.name es verwenden?

en: holy water^Take it
de_DE: Verwenden

en: holy water^Leave it
de_DE: Liegen lassen

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
de_DE: Es behagt mir nicht, den Gegenstand zu benutzen! Den kann sich ein anderer holen.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
de_DE: Jedwede Nahkampfwaffe, die mit diesem Wasser besprengt wird, verursacht bis zum Ende des Szenarios <i>arkanen</i> Schaden.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
de_DE: Trank der Stärke

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
de_DE: Der Trinkende fühlt sich im Nu rundum gar wundersam erstarken.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
de_DE: Trank des Verfalls

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
de_DE: Da hat aber jemand etwas wirklich Ungesundes getrunken…

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
de_DE: Ring der Regeneration

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
de_DE: Dieser Ring wird dem Träger vor jedem Zug ein wenig Lebenskraft spenden.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
de_DE: Ring der Langsamkeit

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
de_DE: Dieser Ring lähmt den Träger und macht ihn träge beim Angriff und in der Bewegung.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
de_DE: Stab der Geschwindigkeit

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
de_DE: Dieser Stab verhilft dem Träger zu leichtfüßigem Schritt!

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
de_DE: Nur magische Wesen können solch ein Objekt richtig handhaben.

en: Only the mermen can use this item!
de_DE: Nur Wassermänner können diesen Gegenstand nutzen!

en: Should $unit.name pick up the trident?
de_DE: Soll $unit.name den Dreizack an sich nehmen?

en: storm trident^Leave it
de_DE: Liegen lassen

en: storm trident^Take it
de_DE: Nehmen

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
de_DE: Dieser Dreizack verleiht einem Wassermann die Macht, Blitze auf seine Feinde zu schleudern!

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
de_DE: Dreizack des Sturms

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
de_DE: Zepter des Feuers

en: Bal,Cam,Corn,Del,Earl,El,Fox,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Kin,Nam,Nes,New,Ol,Old,Olf,Oul,Ox,Rock,Rook,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Water,Wet,York
de_DE: Born,Alt,Neu,Stein,Fuchs,Sil,Ost,Nord,Süd,West,Groß,Klein,Ochsen,Troll,Tief,Hoch,Oger,Blut,Greifen,Eis,Frost,Eisen,Wasser

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
de_DE: Rundenbegrenzung überschritten

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
de_DE: Bonus für frühzeitiges Ende.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
de_DE: Kein Bonus für frühzeitiges Ende.

en: <small>(early finish bonus)</small>
de_DE: <small>(Bonus für frühzeitiges Ende)</small>

en: (early finish bonus)
de_DE: (Bonus für frühzeitiges Ende)

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
de_DE: Es wird kein Gold ins nächste Szenario übernommen.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
de_DE: 
    100% des restlichen Goldes werden ins nächste Szenario übernommen.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
de_DE: 
    40% des restlichen Goldes werden ins nächste Szenario übernommen.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
de_DE: 
    20% des restlichen Goldes werden ins nächste Szenario übernommen.

en: Alternative objective:
de_DE: Alternativziel:

en: Bonus objective:
de_DE: Bonusziel:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
de_DE: Dies ist das letzte Szenario.

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
de_DE: Möglichweise kann der Computer in diesem Szenario die Seite $side_number nicht richtig ausspielen. Sie ist für einen menschlichen Spieler vorgesehen.

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
de_DE: Ihr erhaltet $amount_gold Goldstücke.

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
de_DE: Rot

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
de_DE: Hellrot

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
de_DE: Dunkelrot

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
de_DE: Blau

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
de_DE: Hellblau

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
de_DE: Grün

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
de_DE: Giftgrün

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
de_DE: Purpur

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
de_DE: Schwarz

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
de_DE: Braun

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
de_DE: Gelb

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
de_DE: Weiß

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
de_DE: Türkis

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
de_DE: Riff

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
de_DE: Seichtes Wasser

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
de_DE: Tiefes Wasser

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
de_DE: Sumpfwasser

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
de_DE: Flachland

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
de_DE: Hügel

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
de_DE: Berge

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
de_DE: Wald

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
de_DE: Gefroren

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
de_DE: Höhle

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
de_DE: Pilze

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
de_DE: Dorf

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
de_DE: Burg

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
de_DE: Burgfried

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
de_DE: Gleise

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
de_DE: Unbegehbar

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
de_DE: Unpassierbar

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
de_DE: Nebel

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
de_DE: Schleier der Finsternis

note: [language]
en: Easy
de_DE: Einfach

note: [language]
en: Medium
de_DE: Mittel

note: [language]
en: Hard
de_DE: Schwierig

note: [language]
en: Nightmare
de_DE: Alptraum

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
de_DE: Redliche Einheiten können bei Tag besser kämpfen als andere. Mit Anbruch der Dämmerung aber sinkt ihr Kampfesmut.
    
    Tag: +25% Schaden
    Nacht: −25% Schaden

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
de_DE: Die Kampfkraft neutraler Einheiten ist unabhängig von den Lichtverhältnissen.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
de_DE: Lichtscheue Einheiten kämpfen am liebsten im Schutze der Dunkelheit, da sie tagsüber durch die Sonne geblendet werden.
    
    Tag: −25% Schaden
    Nacht: +25% Schaden

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
de_DE: Zwielichtige Einheiten erreichen nur während Morgengrauen und Abenddämmerung ihre volle Kampfkraft.
    
    Tag: −25% Schaden
    Nacht: −25% Schaden

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
de_DE: $name|brücke,$name|s Überquerung,$name|furt

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
de_DE: $name|s Pfad,$name|s Pass,Pfad von $name

note: [language]
en: $name River,River $name
de_DE: $name Fluss,Fluss $name

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
de_DE: $name|wald,$name|s Wald,$name|forst,$name|hein,$name|s Gehölz

note: [language]
en: $name Lake
de_DE: $name|see,$name|weiher,$name|teich

note: [language]
en: $name|’s Peak,Mount $name
de_DE: $name|spitze,$name|berg

note: [language]
en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
de_DE: $name|s Sumpf,$name|marsch,$name|fenn

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
de_DE: Sankt-$name,$name|heim,$name|husen,$name|ow

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
de_DE: $name|hafen,$name|baden,$lake|baden,$lake|hafen,$name|koog,$name|heven,$name|siel,$name|haven,$lake|deich,$lake|roog

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
de_DE: $name|heim,$name|furt,$name|kreuz,$river|furt,$river|kreuz, $name am Fluss

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
de_DE: $river|brücke,$river|brücke,$river|brücke,$name|heim,$name|brücke,$bridge|heim,$bridge|hausen

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
de_DE: $name|heim,$name|hausen,$name|feld

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
de_DE: $name|heim,$name|hausen,$name|wald,$name|s Forst,$name|s Gehölz,$forest|s Forst

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
de_DE: $name|heim,Sankt-$name,$name|hausen,$name|hügel,$name|rücken

note: [language]
en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
de_DE: $mountain|s Hütte,$mountain|fels,$mountain|berg,$mountain|rück,$mountain|tal,$mountain|binge,$mountain|horst

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
de_DE: $name|heim,Sankt-$name,$name|hausen,$name|berg,$name|höhe,$name|klippe,$name|klippe

note: [language]
en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
de_DE: $road|s Rast,$road|s Hof,$road|weiler,$road|mühle,$name|s Rast,$name|s Hof, $name|sbrunn,$name

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
de_DE: Sankt-$name,$name|heim,$name|hausen,$swamp|ried,$swamp|werder,$name|moor

note: [language]
en: melee
de_DE: Nahkampf

note: [language]
en: ranged
de_DE: Fernkampf

note: [language]
en: blade
de_DE: Klinge

note: [language]
en: pierce
de_DE: Stich

note: [language]
en: impact
de_DE: Wucht

note: [language]
en: fire
de_DE: Feuer

note: [language]
en: cold
de_DE: Kälte

note: [language]
en: arcane
de_DE: Arkan

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
de_DE: Offizieller Wesnoth-Server

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
de_DE: Alternativer Wesnoth-Server

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
de_DE: vergiftet

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
de_DE: verlangsamt

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
de_DE: verlangsamt

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
de_DE: versteinert

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
de_DE: versteinert

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
de_DE: unheilbar

note: [lua]: set_status
en: unhealable
de_DE: unheilbar

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
de_DE: Sieg:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
de_DE: Niederlage:

note: [lua]: generate_objectives
en: (%d turns left)
de_DE: (%d Runden verbleiben)

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left)
de_DE: (diese Runde verbleibt)

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
de_DE: %d%% Goldstücke werden ins nächste Szenario übernommen.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: OK
de_DE: Okay

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: very long
de_DE: sehr weit

en: electrical
de_DE: elektrisch

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
de_DE: Start

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
de_DE: Aufzeichnung durchgängig abspielen

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
de_DE: Stopp

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
de_DE: Pause am Ende der aktuellen Runde

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
de_DE: Neustart

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
de_DE: Zurück zum Anfang

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
de_DE: Nächste Runde

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
de_DE: Komplette Runde anzeigen

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
de_DE: Nächste Seite

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
de_DE: Zug des aktuellen Spielers anzeigen

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
de_DE: Perspektive

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
de_DE: Keine Animationen

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
de_DE: Aufzeichnung

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
de_DE: Nächster Zug

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
de_DE: Einzelnen Zug abspielen

note: [theme]: id=Classic
en: theme^Classic
de_DE: Klassisch

note: [theme]: id=Classic
en: The classic, pre-1.12 theme
de_DE: Traditionelle Benutzeroberfläche vor BfW 1.12

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
de_DE: Menü

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
de_DE: Aktionen

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
de_DE: Zug beenden

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
de_DE: Szenario beenden

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
de_DE: LP

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-xp
en: XP
de_DE: EP

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
de_DE: Gold

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
de_DE: Dörfer

note: [label]: id=units-icon
en: units
de_DE: Einheiten

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
de_DE: Ausgaben

note: [label]: id=income-icon
en: income
de_DE: Einkommen

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
de_DE: Stufe

note: [unit_moves]: id=unit-moves
en: statuspanel^moves
de_DE: BP

note: [unit_defense]: id=unit-defense
en: statuspanel^terrain def.
de_DE: Geländevert.

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
de_DE: Standard

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
de_DE: Voreingestellte graphische Benutzeroberfläche

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Back to...
de_DE: Zurück zu Runde…

note: [label]: id=label-mp
en: MP
de_DE: BP

note: [label]: id=label-def
en: def
de_DE: Ver

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
de_DE: S

note: [theme]: id=Pandora
en: theme^Pandora
de_DE: Pandora

note: [theme]: id=Pandora
en: An 800×480 theme optimized for Pandora devices
de_DE: Für die Pandora Konsole optimiertes 800x480 Grafikthema

note: [action]: id=end-turn
en: End
    Turn
de_DE: Zug
    beenden

note: [tip]
en: Use the map editor's <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or ai coding.
de_DE: Nutzt im Karteneditor das Menü »Bereiche«, um Gebiete abzustecken, in denen sich später Ereignisse oder computergeteuerte Abläufe abspielen sollen.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
de_DE: <i>― Wesnoth Anleitung für Planung und Gestaltung</i>

note: [tip]
en: Create a <i>New Scenario</i> in the editor's <i>File</i> menu to make use of advanced features.
de_DE: Entwerft ein »Neues Szenario« über die gleichnamige Option im Menü »Datei« des Karteneditors. Damit stehen Euch die erweiterten Funktionen zur Verfügung.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the mp create screen's <i>User Scenarios</i> section.
de_DE: Szenarien, die per Karteneditor im vordefinierten Ordner gepeichert wurden, können im Mehrspieler-Menü »Szenarien« für eine neue Partie ausgewählt werden.

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
de_DE: Vergesst nicht, dass auch Euer Heerführer Kampferfahrung sammeln muss. Er sollte zwar gut beschützt werden, doch wenn Ihr ihn zu sehr verhätschelt, mag es sein, dass er für spätere Schlachten zu schwach ist.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
de_DE: <i>― Großmagier Delfador, 516JW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
de_DE: Ihr könnt <b>Gegn. Bewegungen zeigen</b> aus dem Menü <b>Aktionen</b> auswählen, um die Zugmöglichkeiten Eures Gegners herauszufinden (Ausgangspunkt ist die aktuelle Position eurer Einheiten). Nutzt diese Möglichkeit, um sicherzustellen, dass der Gegner Eure schwachen und verwundeten Einheiten in seinem nächsten Zug nicht angreifen kann.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
de_DE: <i>― Das Buch der Taktik</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
de_DE: Einheiten mit der Charakteristik <i>intelligent</i> benötigen weniger Erfahrung, um eine Stufe aufzusteigen. Zu Beginn einer Kampagne solltet Ihr versuchen, solche Einheiten den letzten Schlag gegen einen verwundeten Gegner führen zu lassen. So könnt Ihr recht früh erfahrene Truppen in den Kampf schicken.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
de_DE: <i>―  König Konrad, 536JW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
de_DE: Den Feind einzukreisen, ist überaus wirkungsvoll. Vor allem Kontrahenten, die sich sehr schnell bewegen können, werden mit dieser Taktik an der Flucht gehindert. Haben zwei eigene eine gegnerische Einheit in der Zange, kann diese sich im nächsten Zug nur um ein Feld bewegen. Plänkler müssen allerdings rundum eingekreist werden, um ihnen die Bewegungsmöglichkeit zu nehmen.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
de_DE: <i>― Erinnerungen von Gweddry, 627JW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
de_DE: Die Befehle <b>Ausbilden</b> und <b>Einberufen</b> erreicht Ihr per Rechtsklick auf ein Burgfeld. Damit könnt Ihr genau festlegen, auf welchem Feld sich eine Einheit aufstellen soll. Weise platzierte Einheiten können Dörfer möglicherweise einen Zug früher einnehmen.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
de_DE: Übers <b>Menü</b> gelangt Ihr zu einigen sehr nützlichen Zusammenfassungen: die <b>Spielübersicht</b> zum Beispiel zeigt, wie es um Eure Gegner steht und wie es um Euch selbst im Vergleich bestellt ist.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
de_DE: Einheiten mit dem Charakteristikum <i>schnell</i> können sich ein Feld weiter als normal bewegen. Dies kann für die Durchquerung von schwierigem Gelände, wie Wasser oder Höhlen, sehr wichtig sein und vorteilhaft bei eingeschränkten Sichtverhältnissen.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
de_DE: <i>― Fürst Kalenz, 470JW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
de_DE: Nachdem Ihr einige Szenarien gespielt habt, solltet Ihr in der <b>Hilfe</b> den Abschnitt <b>Spielregeln</b> zu Rate ziehen. Im weiteren Spielverlauf wird tieferes Wissen über die Spielmechanik sehr hilfreich sein.

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
de_DE: Es ist klüger, das nächste Szenario einer Kampagne mit Einheiten niedriger Stufe, die kurz vor ihrem Aufstieg stehen, zu beginnen, als direkt die Einheiten höchster Stufe einzuberufen.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
de_DE: Auf www.wesnoth.org findet Ihr strategische Leitfäden, Unterstützung bei technischen Problemen, die Geschichte von Wesnoth und vieles mehr.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
de_DE: <i>―  Die Gemeinschaft Wesnoths</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
de_DE: <i>Redliche</i> Einheiten kämpfen besser am Tage, während <i>lichtscheue</i> Einheiten im Schutze der Nacht Angriffsvorteile genießen. Die seltenen <i>zwielichtigen</i> Einheiten nutzen Tagesanbruch und Dämmerung zu ihrer Überlegenheit. <i>Neutrale</i> Einheiten sind vom Tag-Nacht-Wechsel nicht betroffen.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
de_DE: <i>– Königliche Enzyklopädie des Krieges – Band II (nachgedruckt 221JW)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
de_DE: Ein ansonsten weiser Plan kann fehlschlagen, wenn er zur falschen Tageszeit ausgeführt wird.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
de_DE: <i>– Handbuch der taktischen Kriegsführung, Band I, Haldric II., 42JW</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
de_DE: Wenn das Schlachtfeld vom <b>Nebel des Krieges</b> oder dem <b>Schleier der Finsternis</b> verdeckt wird, solltet Ihr darüber nachdenken, Kundschafter auszubilden. Wählt solche, die im betreffenden Gelände am besten vorankommen, denn Eure Einheiten sehen so viele Felder ein, wie Späher sich in einem Zug bewegen.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
de_DE: Es gibt sechs Schadensarten in Wesnoth: <i>Stich</i>, <i>Klinge</i>, <i>Wucht</i>, <i>Feuer</i>, <i>Kälte</i> und <i>Arkan</i>. Jede Einheit hat Stärken und Schwächen gegen unterschiedliche Arten von Angriffen. Klickt mit der rechten Maustaste auf eine Einheit und wählt die Option <b>Einheitenbeschreibung</b> aus. Die Tabelle »Resistenz« gibt darüber Auskunft, wie hoch der Widerstand gegen eine bestimmte Schadensart ist.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
de_DE: Das Gelände, in dem sich Eure Einheiten aufhalten, entscheidet maßgeblich über die Wahrscheinlichkeit, bei Angriffen zum Ziel des Gegners und getroffen zu werden. Der Verteidigungswert (V) einer ausgewählten Einheit wird für den aktuellen Standort rechts über der Flagge des Teams gezeigt, für jedes andere Terrain unter der Minikarte beim Überfahren eines Feldes mit dem Mauszeiger.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
de_DE: Vergiftete Einheiten verlieren zu Beginn ihres Zuges 8 Lebenspunkte bis sie schließlich nur noch 1 Lebenspunkt von ihrem Tod trennt. Bis das Gift kuriert ist, werden sie in diesem bedauernswerten Zustand verbleiben. Heiler können die Wirkung des Giftes aufhalten, aber nicht aufheben. Nur der Aufenthalt in einem Dorf oder die Behandlung durch eine Einheit, mit der Fertigkeit <i>Kurieren</i> schafft Abhilfe.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
de_DE: Einheiten aus früheren Szenarien können übers Menü <b>Aktionen</b> wieder <b>einberufen</b> werden. Wenn Ihr die gleichen Veteranen über mehrere Szenarien hinweg immer wieder einzieht, baut Ihr Euch eine immer mächtigere und erfahrene Armee auf.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
de_DE: Einheiten, die mindestens die erste Stufe erreicht haben, verfügen über eine <i>Kontrollzone</i>, welche die sechs Felder um sie herum abdeckt. Gelangt eine Einheit in den Bereich, den ein Gegner unter Kontrolle hat, kann sie sich in diesem Zug nicht weiter bewegen. Damit können zwischen Einheiten zwei freie Felder liegen, die dennoch eine Barriere für den Gegner bilden. Aufgepasst: Plänkler haben die Fähigkeit, kontrollierte Gebiete ungehindert zu durchqueren!

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
de_DE: Die Aussicht, dass ein Angriff eine Einheit trifft, hängt normalerweise davon ab, wie gut sich der/die Attackierte in der jeweiligen Geländeart verteidigen kann. <i>Magische Angriffe</i>haben jedoch generell eine Trefferwahrscheinlichkeit von 70% und die Vorhersagbarkeit bei <i>treffsicheren</i> Einheiten liegt bei mindestens 60%.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
de_DE: <i>– Handbuch der taktischen Kriegsführung, Band II, Haldric II., 43JW</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
de_DE: Einheiten, die in einem Dorf stationiert sind, heilen zu Beginn ihres nächsten Zuges 8 Lebenspunkte oder werden von der Wirkung eines Giftes kuriert.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
de_DE: Verwundete Einheiten, die sich während eines Zuges weder bewegen noch angreifen, können sich etwas ausruhen. Deshalb erhalten sie zu Beginn ihres nächsten Zuges 2 Lebenspunkte zurück.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
de_DE: Auf Karten, für die <b>Nebel des Krieges</b> oder <b>Schleier der Finsternis</b> eingeschaltet wurde, ist die Sichtweite der Einheiten auf den Bewegungsradius beschränkt. Falls Ihr wertvolle aber langsame Einheiten habt, sollte in deren Nähe eine schnelle Einheit positioniert werden, damit Ihr nicht durch einen Überraschungsangriff überrumpelt werdet.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
de_DE: Fußtruppen können sich oft besser in Dörfern und Burgen als im übrigen Gelände verteidigen, während die meisten berittenen Einheiten dort keinen Vorteil genießen.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
de_DE: <i>― Sir Kaylan, 498JW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
de_DE: Berittene Einheiten sind generell resistent gegen Angriffe mit Schwertern und Wuchtwaffen, dafür aber leicht verwundbar bei Attacken mit Stichwaffen wie Speer und Bogen.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
de_DE: <i>― Sir Kaylan, 502JW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
de_DE: Das Töten von gegnerischen Einheiten ist der beste Weg, um Erfahrung zu sammeln. Jede Einheit, die einem Feind den Todesstoß versetzt, erhält pro Stufe des Gegners 8 Erfahrungspunkte oder 4 Erfahrungspunkte, falls es einen Gegner der Stufe 0 betrifft.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
de_DE: Elfen kämpfen und bewegen sich am besten in den Wäldern. Zwerge, deren Behausungen in Hügeln und Bergen Wesnoths liegen, genießen dort einen Vorteil.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
de_DE: Geduld ist häufig der Schlüssel zum Sieg. Anstatt mit wenigen Einheiten oder unter schlechten Bedingungen anzugreifen, solltet Ihr lieber bessere Voraussetzungen für Eure Offensive abwarten.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
de_DE: Wenn Ihr aus mehreren Richtungen angegriffen werdet, ist es womöglich ratsam, entbehrliche Einheiten in verschiedene Richtungen zu schicken, um so den Gegner hinzuhalten und seinen Ansturm zu verzögern.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
de_DE: Zögert nicht, Eure Einheiten zurückzuziehen und neu zu formieren. Oft liegt darin der Schlüssel zum Sieg.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
de_DE: <i>― Meneldur, 123JW</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
de_DE: In den meisten Kampagnen wird es mit einer Goldprämie belohnt, wenn ein Szenario frühzeitig zum Abschluss gebracht werden kann. Die Bonushöhe ist sowohl von der Anzahl der auf der Karte befindlichen Dörfer, als auch der noch verbleibenden Runden abhängig. Durch Beenden vor Ablauf der Höchstgrenze erhaltet Ihr grundsätzlich mehr Gold, als durch Inbesitznahme sämtlicher Dörfer und Abwarten bis zur letzten Runde.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
de_DE: Euer <i>Heerführer</i> kann in jeder Bug Einheiten ausbilden oder einberufen, nicht nur in der Startburg. Ihr könnt gegnerische Festungen einnehmen und von dort aus Einheiten in die Schlacht rufen. Bisweilen ist ein Verbündeter sogar gewillt, in seinem Lager für Euren Anführer Platz zum Rekrutieren zu schaffen.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
de_DE: Skelette sind sehr resistent gegen Angriffe mit Klingen- und Stichwaffen sowie Kälte. Dafür gehen sie unter den Schlägen von Wuchtwaffen und durch arkane oder Feuerattacken schnell zu Grunde.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
de_DE: Truppen niedriger Stufe genießen Vorteile im Gefecht, wenn sie an der Seite einer höherrangigen Einheit mit <i>Führungsqualitäten</i> kämpfen. An der Schlachtlinie langsam entlang bewegt, können letztere einer großen Zahl schwächerer Truppen zu einem Angriffsbonus verhelfen.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
de_DE: Vermeidet es, Eure Einheiten nur in die Nähe, aber nicht IN ein unbesetztes Dorf zu führen. Ein Gegner könnte das Dorf einnehmen, Euch angreifen und obendrein selbst von den Verteidigungs- und Heilungsboni profitieren.

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
de_DE: Bildet mit Einheiten einen Wall, um Eure Verwundeten zu schützen und ihnen Erholung zu ermöglichen.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
de_DE: <i>― Prinzessin Li'sar, 515JW</i>

note: [tip]
en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
de_DE: Werft gelegentlich einen Blick in die Liste der <b>Tastenkürzel</b> im Menü <b>Einstellungen</b>.

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
de_DE: Ihr könnt die Bewegung einer Einheit rückgängig machen, per Rechtsklick oder Drücken der Taste <b>u</b>. Allerdings nur dann, wenn diese Einheit nichts Neues entdeckt hat – beispielsweise Dörfer oder Feinde – und auch noch keinen Angriff ausgeführt hat.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
de_DE: Ihr könnt feststellen, wie weit sich gegnerische Einheiten während ihres nächsten Zuges bewegen können. Zeigt einfach mit dem Mauszeiger auf sie.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
de_DE: Unterstützt angreifende Einheiten durch Heiler – diese können den Kampf zu Euren Gunsten wenden, ohne selbst an der Schlacht teilzunehmen.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
de_DE: <i>― Schriften von Chantal, 516JW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
de_DE: Die Angriffsart <i>Verlangsamen</i> verringert die Bewegungspunkte der gegnerischen Einheit und halbiert außerdem bis zum Rundenende die Schäden all ihrer Attacken.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
de_DE: Untote sind sehr anfällig gegen <i>arkane</i> Angriffe.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
de_DE: <i>― Der große Weise Dacyn, 626JW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
de_DE: Einheiten werden vollständig geheilt, sobald sie eine Stufe aufsteigen. Klug eingesetzt, kann dies einen Kampf entscheiden.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
de_DE: Einheiten, die auf Sturmangriff spezialisiert sind, sollten am besten gegen Feinde eingesetzt werden, die sie mit dem ersten Schlag vernichten können.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
de_DE: Nachdem eine Einheit ihre höchste Stufe (sog. AMLA) erreicht hat, wird sie beim nächsten Rangaufstieg mit einem anderen Bonus  begünstigt. Gewöhnlich wird sie voll geheilt und die Zahl der Lebenspunkte (LP) jeweils um 3 weitere erhöht – was im Vergleich zur normalen Beförderung kein großer Zugewinn mehr ist. Da es zudem stetig schwieriger wird, weitere Auszeichnungen zu erhalten, ist es sinnvoller, schwächere Einheiten voran zu bringen.

note: [tip]
en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
de_DE: Im Spiel verfügen Schaltflächen und Symbole so gut wie immer über einen Hilfetext. Bewegt den Mauszeiger darüber, um Erklärungen oder weitere Informationen zu erhalten.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
de_DE: Damit ungeübte Einheiten schnell an Erfahrung gewinnen, stellt Ihnen einen Veteranen zur Seite, der einen Gegner schwer verwundet und die Rekruten den vernichtenden Schlag ausführen lässt.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
de_DE: <i>― Königin Li'sar, 528JW</i>

note: [tip]
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
de_DE: Ein Zug, der den <b>Schleier der Finsternis</b> lüftet oder den <b>Nebel des Krieges</b> verweht, kann nicht rückgängig gemacht werden. Wenn Ihr die Möglichkeit der Annullierung beibehalten möchtet, könnt Ihr die Einstellung <b>Schleier verspätet aktualisieren</b> aktivieren oder das neue »Reißbrett« als Planungshilfe verwenden.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
de_DE: Sollte ein Gegner ein bestimmtes Gelände besser zu seinem Vorteil nutzen können, besetzt es vor ihm und bringt ihn um seinen Vorteil.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
de_DE: Nur wenige Einheiten können sich im Wasser ihrer Haut erwehren. Lasst Eure Truppen am Ufer eine Angriffslinie bilden und schon fällt der Feind in Scharen. Elfen vermögen gleiches an Waldrändern und Zwerge an den Ausläufern der Gebirge.

note: [tip]
en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
de_DE: In etlichen Szenarios einer Kampagne könnt Ihr Euren computergesteuerten Verbündeten einfache Befehle erteilen, indem Ihr das Kontextmenü per Rechtsklick öffnet und dann »Verbündete instruieren« auswählt.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
de_DE: Die Angriffsart <i>Verlangsamen</i> ist überaus vorteilhaft aufgrund der weit gestreuten Wirkung. Feindliche Einheiten profitieren nur mehr halb so viel von der Fertigkeit <i>Lebensentzug</i>, der Schadensbonus für <i>Ansturm</i> und <i>hinterlistiger Angriff</i> fällt weg und die Veranlagung zum <i>Kampfrausch</i> ist abgeschwächt. Schnelle Kontrahenten haben es schwer zu entkommen, langsame Gegner werden beinah bewegungsunfähig. Eigene Einheiten wiederum erleiden weniger Schaden durch Vergeltungsschläge und heilen damit schneller.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
de_DE: Versucht, Einheiten mit wenigen aber hochwirksamen Angriffstechniken (z. B. dunkle Adepten, Reiter, Orkgrunzer oder Zwergendonnerer) immer in Gruppen von zweien oder dreien einzusetzen. Dadurch erhaltet Ihr einen zweiten Versuch, falls die erste verheerende Attacke misslingt – was fraglos von Zeit zu Zeit vorkommt.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
de_DE: Einheiten, die Mehrfachangriffe führen – besonders mit magischen Attacken – sind ideal, um solchen Feinden den Garaus zu machen, denen nur mehr wenige Lebenspunkte verblieben sind. Seht zu, dass kräftige, treffsichere Einheiten oder solche mit Führungsqualitäten dafür sorgen, dass ein einziger Schlag ausreicht.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
de_DE: Überlegt es Euch zweimal, bevor Ihr eine Einheit entlasst, egal wie wenig Erfahrungspunkte sie besitzt. Manchmal gäbe man viel darum, vorher genau zu wissen, über welche Fähigkeiten ein Neuankömmling verfügt…

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
de_DE: Wenn eine widerstandsfähige Einheit schwer verwundet ist, sendet sie in ein Dorf, das mehrere Züge vom ärgsten Kampfgetümmel entfernt liegt. Dort kann sie sich dann in Ruhe erholen (10 Lebenspunkte pro Runde), ohne ein Dorf an der Front zu belegen.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
de_DE: <i>- Fürst Hamel von Knalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
de_DE: Mehrere spezielle Fertigkeiten kombinieren, kann eine im wahrsten Wortsinn todsichere Taktik sein – auch wenn es etwas Geschick bedarf, die richtigen Eigenschaften zu vereinen. Das Resultat von beispielsweise <i>Führungsqualitäten</i>, <i>Aura des Lichts</i> und <i>Ansturm</i> gegen eine verlangsamte feindliche Einheit kann höchst beeindruckend sein.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
de_DE: Vorzeitiges Beenden eines Szenarios bringt einen Goldbonus und nimmt dem Feind die Möglichkeit, wertvolle Einheiten zu töten. Es bedeutet aber auch, dass Ihr die Chance vertut, Eure Einheiten weitere Erfahrungspunkte sammeln zu lassen. Dieser Faktor sollte berücksichtigt werden, wenn Ihr erwägt, ein Szenario vorzeitig zu beenden.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
de_DE: Falls Eure Streitkräfte auf der ganzen Karte nur schwache Verteidigungsmöglichkeiten haben, versucht Gebiete zu besetzen, wo der Gegner nur unter gleichen Nachteilen angreifen kann. Vermeidet Stellen, wo Eure eigene Abwehrposition schlecht, die des Feindes aber normal ist. Seid auf hohe Verluste vorbereitet und gebt die Kontrolle über vorteilhafte Hexfelder nicht leichtfertig auf.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
de_DE: <i>Wilde</i> Einheiten, wie Fledermäuse und Raubtiere, meiden Dörfer. Selbst wenn sie sich auf einem Dorffeld befinden, erhalten sie keinen Verteidigungsbonus, werden allerdings geheilt.

en: Close
de_DE: Schließen

en: An invalid attacker weapon got selected.
de_DE: Für den Angreifer wurde eine ungültige Waffe ausgewählt.

en: An invalid defender weapon got selected.
de_DE: Für den Verteidiger wurde eine ungültige Waffe ausgewählt.

en: You don’t have a leader to recall with.
de_DE: Ihr habt keinen Anführer, um Einheiten einberufen zu können.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
de_DE: Keiner Eurer Anführer kann diese Einheit einberufen.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
de_DE: Um diese Einheit einzuberufen, muss sich ein Heerführer in einem Burgfried befinden.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
de_DE: Es gibt keine freien Burgfelder zum Einberufen von Einheiten.

en: An unrecognized error has occurred.
de_DE: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten.

en: You don’t have a leader to recruit with.
de_DE: Euer Heerführer ist gefallen. Ihr könnt keine weiteren Einheiten ausbilden.

en: None of your leaders are able to recruit that unit.
de_DE: Keiner Eurer Anführer kann diese Einheit ausbilden.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
de_DE: Um diese Einheit auszubilden, muss sich ein Heerführer in einem Burgfried befinden.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
de_DE: Es gibt keine freien Burgfelder zum Ausbilden von Einheiten.

en: cured
de_DE: geheilt

en: female^cured
de_DE: geheilt

en: Ambushed!
de_DE: Hinterhalt!

en: Failed teleport! Exit not empty
de_DE: Teleportation fehlgeschlagen! Ziel ist besetzt.

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
de_DE[0]: eine verbündete
de_DE[1]: $friends verbündete

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
de_DE[0]: eine feindliche
de_DE[1]: $enemies feindliche

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
de_DE: Einheiten gesichtet! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
de_DE[0]: Gegnerische Einheit gesichtet!
de_DE[1]: $enemies gegnerische Einheiten gesichtet!

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
de_DE[0]: Verbündete Einheit gesichtet
de_DE[1]: $friends verbündete Einheiten gesichtet

en: (press $hotkey to keep moving)
de_DE: (Drückt $hotkey, um fortzufahren)

en: Connecting to $server_address|...
de_DE: Verbinden mit $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
de_DE: Add-on Liste wird heruntergeladen...

en: Requesting distribution terms...
de_DE: Nutzungsbedingungen werden angefordert...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
de_DE: Erweiterung »$addon_title|« wird gesendet...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
de_DE: »$addon_title|« wird vom Server gelöscht…

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
de_DE: Erweiterung »$addon_title|« wird heruntergeladen…

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
de_DE: Die Erweiterung »$addon_title|« hat einen ungültigen Datei- oder Verzeichnisnamen und kann nicht installiert werden.

en: Add-ons Manager
de_DE: Erweiterungsverwaltung

en: addon_type^Campaign
de_DE: Kampagne

en: addon_type^Scenario
de_DE: Szenario

en: addon_type^SP/MP Campaign
de_DE: ES/MS Kampagne

en: addon_type^MP era
de_DE: MS Epoche

en: addon_type^MP faction
de_DE: MS Fraktion

en: addon_type^MP map-pack
de_DE: MS Kartenpaket

en: addon_type^MP scenario
de_DE: MS Szenario

en: addon_type^MP campaign
de_DE: MS Kampagne

en: addon_type^MP modification
de_DE: MS Modifikation

en: addon_type^Resources
de_DE: Ressourcen

en: addon_type^Other
de_DE: Verschiedenes

en: addon_type^(unknown)
de_DE: (unbekannt)

en: unit_byte^B
de_DE: B

en: addon_state^Not installed
de_DE: Nicht installiert

en: addon_state^Published, not installed
de_DE: Veröffentlicht, nicht installiert

en: addon_state^Installed
de_DE: Installiert

en: addon_state^Published
de_DE: Veröffentlicht

en: addon_state^Installed, upgradable
de_DE: Installiert, Aktualisierung möglich

en: addon_state^Published, upgradable
de_DE: Veröffentlicht, Aktualisierung möglich

en: addon_state^Installed, outdated on server
de_DE: Installiert, auf dem Server veraltet

en: addon_state^Published, outdated on server
de_DE: Veröffentlicht, auf dem Server veraltet

en: addon_state^Installed, broken
de_DE: Installiert, beschädigt

en: addon_state^Published, broken
de_DE: Veröffentlicht, beschädigt

en: addon_state^Unknown
de_DE: Unbekannt

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
de_DE[0]: Die gewählte Erweiterung hat die folgende Abhängigkeit, die weder installiert noch auf dem Server verfügbar ist. Möchtet Ihr fortfahren?
de_DE[1]: Die gewählte Erweiterung hat folgende Abhängigkeiten, die weder installiert noch auf dem Server verfügbar sind. Möchtet Ihr fortfahren?

en: Broken Dependencies
de_DE: Beschädigte Abhängigkeiten

en: Author
de_DE: Autor

en: Size
de_DE: Größe

en: Type
de_DE: Typ

en: Install Dependencies
de_DE: Abhängigkeiten installieren

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
de_DE[0]: Die gewählte Erweiterung hat die folgende Abhängigkeit, die noch nicht installiert ist. Möchtet Ihr sie installieren bevor Ihr fortfahrt?
de_DE[1]: Die gewählte Erweiterung hat folgende Abhängigkeiten, die noch nicht installiert sind. Möchtet Ihr sie installieren bevor Ihr fortfahrt?

en: The server responded with an error:
de_DE: Der Server gab folgenden Fehler zurück:

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
de_DE[0]: Folgende Abhängigkeit konnte nicht installiert werden. Möchtet Ihr trotzdem fortfahren?
de_DE[1]: Folgende Abhängigkeiten konnten nicht installiert werden. Möchtet Ihr trotzdem fortfahren?

en: Dependencies Installation Failed
de_DE: Installation der Abhängigkeiten fehlgeschlagen

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
de_DE: Die Erweiterung »$addon|« ist bereits installiert und enthält zusätzliche Daten, die unwiederbringlich verloren gehen, wenn Ihr fortfahrt:

en: Publishing information file (.pbl)
de_DE: Veröffentlichungshinweise (.pbl Datei)

en: Version control system (VCS) information
de_DE: Versionskontrollsysteminformationen (VCS)

en: Do you really wish to continue?
de_DE: Möchtet Ihr wirklich fortfahren?

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
de_DE: Mit dem Löschen von »$addon|« gehen die Herunterlade- und Hochladezähler auf dem Erweiterungsserver unwiederbringlich verloren. Wollt Ihr wirklich fortfahren?

en: Response
de_DE: Antwort

en: Terms
de_DE: Bedingungen

en: New Version
de_DE: Neue Version

en: Old Version
de_DE: Alte Version

en: Downloads
de_DE: Geladen

en: Publish: $addon_title
de_DE: Veröffentliche: $addon_title

en: Delete: $addon_title
de_DE: Lösche: $addon_title

en: There are no add-ons available for download from this server.
de_DE: Auf diesem Server sind keine Erweiterungen verfügbar.

en: There are no add-ons matching the specified criteria on this server.
de_DE: Auf dem Server sind keine Erweiterungen verfügbar, die den Auswahlkriterien entsprechen.

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Update All
de_DE: Alles aktualisieren

en: filter^Options
de_DE: Optionen

en: Add-on Installed
de_DE: Erweiterung installiert

en: Add-on Updated
de_DE: Erweiterung aktualisiert

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
de_DE: Die Erweiterung »$addon_title|« wurde erfolgreich installiert.

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
de_DE: Die Erweiterung »$addon_title|« wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Add-ons Installed
de_DE: Erweiterungen installiert

en: Add-ons Updated
de_DE: Erweiterungen aktualisiert

en: All add-ons installed successfully.
de_DE: Alle Erweiterungen erfolgreich installiert.

en: All add-ons updated successfully.
de_DE: Alle Erweiterungen erfolgreich aktualisiert.

en: Installation Failed
de_DE: Installation fehlgeschlagen

en: Update Failed
de_DE: Aktualisierung fehlgeschlagen

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
de_DE[0]: Folgende Erweiterung konnte nicht heruntergeladen oder installiert werden:
de_DE[1]: Folgende Erweiterungen konnte nicht heruntergeladen oder installiert werden:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
de_DE: Beim Herunterladen der Erweiterungsliste ist ein Fehler aufgetreten.

en: Network communication error.
de_DE: Netzwerkverbindungsfehler

en: Remote host disconnected.
de_DE: Der Server hat die Verbindung unterbrochen.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
de_DE: Es gab ein Problem beim Erstellen der für die Installation der Erweiterung benötigten Dateien.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
de_DE: Eine lokale Datei mit Info zur Veröffentlichung der Erweiterung konnte nicht gelesen werden.
     
    Datei: $path
    Fehlermeldung: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
de_DE: Die angegebene Adresse des Erweiterungsservers ist ungültig.

en: You have no add-ons installed.
de_DE: Ihr habt keine Erweiterungen installiert.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
de_DE[0]: Seid Ihr sicher, dass Ihr die folgende Erweiterung entfernen wollt?
de_DE[1]: Seid Ihr sicher, dass Ihr die folgenden Erweiterungen entfernen wollt?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
de_DE[0]: Die folgende Erweiterung enthält scheinbar lokale Veröffentlichungs- bzw. Versionskontrolinformationen und wird deshalb nicht entfernt.
de_DE[1]: Die folgenden Erweiterungen enthalten scheinbar lokale Veröffentlichungs- bzw. Versionskontrolinformationen und werden deshalb nicht entfernt.

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
de_DE[0]: Die folgende Erweiterung konnte nicht entfernt werden:
de_DE[1]: Die folgenden Erweiterungen konnten nicht entfernt werden:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
de_DE[0]: Erweiterung entfernt
de_DE[1]: Erweiterungen entfernt

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
de_DE[0]: Die folgende Erweiterung wurde erfolgreich entfernt:
de_DE[1]: Die folgenden Erweiterungen wurden erfolgreich entfernt:

en: Attacker
de_DE: Angreifer

en: Defender
de_DE: Verteidiger

en: Expected Battle Result (HP)
de_DE: Erwarteter Kampfausgang (LP)

en: Time of day
de_DE: Tageszeit

en: Leadership
de_DE: Führungsqualitäten

en:  resistance vs
de_DE:  resistent gegen

en:  vulnerability vs
de_DE:  verwundbar durch

en: Slowed
de_DE: verlangsamt

en: Total damage
de_DE: Gesamtschaden

en: No usable weapon
de_DE: Keine verwendbare Waffe

en: Chance of being unscathed
de_DE: Chance, ungeschoren davonzukommen

en: Damage Calculations
de_DE: Schadensberechnung

en: Do you really want to dismiss him?
de_DE: Möchtet Ihr ihn wirklich entlassen?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is loyal and requires no upkeep.
de_DE: Diese Einheit ist loyal und verlangt keinen Unterhalt!

en: Do you really want to dismiss her?
de_DE: Möchtet Ihr sie wirklich entlassen?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
de_DE: Diese Einheit ist erfahren und bereits mindestens eine Stufe aufgestiegen!

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is close to advancing a level.
de_DE: Diese Einheit steht kurz vor dem Stufenaufstieg!

en: Dismiss Unit
de_DE: Einheit entlassen

en: Advance Unit
de_DE: Einheit befördern

en: What should our victorious unit become?
de_DE: Welchen Pfad soll diese Einheit beschreiten?

en: Moves
de_DE: BP

en: Level^Lvl.
de_DE: St.

en: unit list^Traits
de_DE: Charakteristiken

en: Unit List
de_DE: Einheitenübersicht

en: Scroll To
de_DE: Gehe zu

en: No objectives available
de_DE: Keine Missionsziele vorhanden

en: Recruit
de_DE: Ausbilden

en: Select unit:
de_DE: Einheit auswählen:

en: Traits
de_DE: Charakteristiken

en: Recall
de_DE: Einberufen

en: %a %b %d %H:%M %Y
de_DE: %a %d %b %H:%M %Y

en: #(Invalid)
de_DE: #(Ungültig)

en: Campaign: $campaign_name
de_DE: Kampagne: $campaign_name

en: Multiplayer
de_DE: Mehrspieler

en: Tutorial
de_DE: Einführung

en: Test scenario
de_DE: Testszenario

en: Turn
de_DE: Runde

en: Scenario start
de_DE: Szenariobeginn

en: Difficulty:
de_DE: Schwierigkeitsgrad:

en: No Saved Games
de_DE: Keine Spielstände vorhanden

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
de_DE: Es wurden keine Spielstände gefunden.
     
    (Spielstände werden bei Beenden eines Szenarios automatisch gespeichert.)

en: Date
de_DE: Datum

en: Load Game
de_DE: Spielstand laden

en: Change difficulty
de_DE: Schwierigkeitsgrad ändern

en: Change campaign difficulty before loading
de_DE: Schwierigkeitsgrad der Kampagne vor dem Laden ändern

en: Show replay
de_DE: Spielaufzeichnung wiedergeben

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
de_DE: Aufzeichnung wiedergeben, falls vorhanden

en: Cancel orders
de_DE: Befehle verwerfen

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
de_DE: Noch nicht ausgeführte Züge der Einheiten im gespeicherten Spielstand verwerfen.

en: Delete Save
de_DE: Spielstand löschen

en: Profile
de_DE: Profil

en: level
de_DE: Stufe

en: HP:
de_DE: LP:

en: XP:
de_DE: EP:

en: Moves:
de_DE: BP:

en: Random
de_DE: Zufall

en: Female ♀
de_DE: Weiblich ♀

en: Male ♂
de_DE: Männlich ♂

en: Only random sides in the current era.
de_DE: Nur zufallsbasierte Fraktionen in der gewählten Epoche.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
de_DE: Unauffindbarer Anführertyp für Fraktion $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
de_DE: Nicht ermittelbares Geschlecht für ungültigen Heerführer $leader

en: %b %d
de_DE: %d %b

en: %b %d %Y
de_DE: %d %b %y

en: Invalid color range:
de_DE: Ungültiger Farbbereich:

en: Error loading game configuration files. The game will now exit.
de_DE: Fehler beim Laden der Konfigurationsdateien. Das Spiel wird beendet.

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
de_DE[0]: Die folgende Erweiterung weist Fehler auf und konnte nicht geladen werden:
de_DE[1]: Die folgenden Erweiterungen weisen Fehler auf und können nicht geladen werden:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
de_DE[0]: Bitte meldet dies an den Autor bzw. Betreuer dieser Erweiterung.
de_DE[1]: Bitte meldet dies an die zuständigen Autoren bzw. Betreuer dieser Erweiterungen.

en: The file you have tried to load is corrupt
de_DE: Die Datei, die Ihr zu laden versucht, ist beschädigt.

en: The file you have tried to load is corrupt: '
de_DE: Die Datei, die Ihr zu laden versucht, ist beschädigt: '

en: File I/O Error while reading the game
de_DE: E/A-Dateifehler beim Einlesen des Spieles

en: File I/O Error while reading the game: '
de_DE: E/A-Dateifehler beim Einlesen des Spieles: '

en: This is a multiplayer scenario. Some parts of it may not work properly in single-player. It is recommended to load this scenario through the <b>Multiplayer</b> → <b>Load Game</b> dialog instead.
de_DE: Dies ist ein Mehrspieler-Szenario, welches im Einzelspieler-Modus nicht richtig funktionieren kann. Ladet es besser über das Menü »Mehrspieler → Lokales Spiel«.

en: Warning
de_DE: Warnung

en: No campaigns are available.
de_DE: Keine Kampagnen vorhanden.

en: Error while starting server:
de_DE: Fehler beim Starten des Servers:

en: The game could not be loaded:
de_DE: Der Spielstand konnte nicht geladen werden:

en: Error while playing the game:
de_DE: Fehler beim Spielen:

en: The game map could not be loaded:
de_DE: Die Karte konnte nicht geladen werden:

en: Chat message
de_DE: Chat-Nachricht

en: Turn changed
de_DE: Nächster Spieler am Zug

en: Invalid value in the result key for [end_level]
de_DE: Ungültiger Wert im Schlüssel »result« für [end_level]

en: Error:
de_DE: Fehler:

en: Warning:
de_DE: Warnung:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
de_DE: Zufallskarten mit einer ungeraden Zahl als Breite werden nicht unterstützt.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
de_DE: Keine gültige Burgposition ermittelbar. Gibt es zu viele oder zu wenige Berg-Hexfelder? (Bitte überprüft den Parameter »max hill size«)

en: Unknown era: $era_id
de_DE: Unbekannte Epoche: $era_id

en: Unknown era
de_DE: Unbekannte Epoche

en: Remote scenario
de_DE: Dezentrales Szenario

en: Unknown scenario: $scenario_id
de_DE: Unbekanntes Szenario: $scenario_id

en: Unknown scenario
de_DE: Unbekanntes Szenario

en: Reloaded game
de_DE: Neu geladenes Spiel

en: Turn
de_DE: Runde

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
de_DE[0]: Verfügbarer Platz:
de_DE[1]: Verfügbare Plätze:

en: none
de_DE: Keine

en: In game:
de_DE: Im Spiel:

en: (observing)
de_DE: (beobachtend)

en: (playing)
de_DE: (spielend)

en: In lobby
de_DE: In der Lobby

en: On friends list
de_DE: Auf Eurer Freunde-Liste

en: On ignores list
de_DE: Auf eurer Ignorieren-Liste

en: Neither a friend nor ignored
de_DE: Weder Freund noch ignoriert

en: You
de_DE: Ihr selbst

en: Error
de_DE: Fehler

en: Quit
de_DE: Beenden

en: Do you really want to quit?
de_DE: Möchtet Ihr das Spiel wirklich beenden?

en: Map-Screenshot
de_DE: Bildschirmfoto der Karte

en: Screenshot
de_DE: Bildschirmfoto

en: Screenshot Done
de_DE: Bildschirmfoto erstellt

en: The End
de_DE: Ende

en: System default language
de_DE: Sprache des Betriebssystems

en: Leader
de_DE: Heerführer

en: Villages
de_DE: Dörfer

en: status^Units
de_DE: Einheiten

en: Upkeep
de_DE: Ausgaben

en: Income
de_DE: Einkommen

en: Current Status
de_DE: Spielübersicht

en: More >
de_DE: Nächste Seite

en: scenario settings^Leader
de_DE: Heerführer

en: scenario settings^Side
de_DE: Seite

en: scenario settings^Start
    Gold
de_DE: Startkapital

en: scenario settings^Base
    Income
de_DE: Grundeinnahmen

en: scenario settings^Gold Per
    Village
de_DE: Einnahmen
    pro Dorf

en: scenario settings^Support Per
    Village
de_DE: Unterhaltsempfänger
    pro Dorf

en: scenario settings^Fog
de_DE: Nebel

en: scenario settings^Shroud
de_DE: Schleier

en: no
de_DE: Nein

en: yes
de_DE: Ja

en: Scenario Settings
de_DE: Szenarioeinstellungen

en:  < Back
de_DE:  < Zurück

en: Initializing user interface
de_DE: Initialisiere Benutzerschnittstelle

en: Loading game configuration
de_DE: Lade Konfigurationsdateien

en: Verifying cache
de_DE: Prüfe Cache

en: Reading files and creating cache
de_DE: Lese Daten und erstelle Cache

en: Reading unit files
de_DE: Lese Einheitendaten

en: Reinitialize fonts for the current language
de_DE: Neuladen der Schriftarten für gewählte Sprache

en: Searching for installed add-ons
de_DE: Suche nach installierten Erweiterungen

en: Loading title screen
de_DE: Lade Startbildschirm

en: Loading data files
de_DE: Lese Spieldaten

en: Loading level
de_DE: Lade Karte

en: Initializing teams
de_DE: Initialisiere Fraktionen

en: Loading units
de_DE: Lese Einheitendaten

en: Initializing display
de_DE: Initialisiere Anzeige

en: Building terrain rules
de_DE: Erzeuge Geländeregeln

en: Starting game
de_DE: Spielstart

en: Statistics
de_DE: Statistiken

en: Save the Map As
de_DE: Karte speichern unter…

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
de_DE: Die Karte existiert bereits. Möchtet Ihr sie überschreiben?

en: Map saved.
de_DE: Karte gespeichert.

en: Could not save the map: $msg
de_DE: Die Karte konnte nicht gespeichert werden: $msg

en: Message:
de_DE: Nachricht:

en: Send to allies only
de_DE: Nur an Verbündete senden

en: Send to observers only
de_DE: Nur an Beobachter senden

en: unit^Gold | Gold
de_DE[0]: Goldstück
de_DE[1]: Goldstücke

en: You have no units available to recruit.
de_DE: Es gibt keine Einheiten, die Ihr ausbilden könntet.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
de_DE: Ihr verfügt nicht über genug Gold, um diese Einheit auszubilden.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
de_DE: Ihr seid von Euren Soldaten getrennt und könnt sie daher nicht einberufen.

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
de_DE: Ihr habt noch keine Truppen, die Ihr einberufen könntet.
    (Ihr benötigt überlebende Veteranen aus früheren Szenarien.)

en: You currently can't recall at the highlighted location
de_DE: Ihr könnt im Moment auf dem ausgewählten Feld nicht einberufen

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
de_DE[0]: Ihr benötigt mindestens ein Goldstück, um eine Einheit einberufen zu können.
de_DE[1]: Ihr benötigt mindestens $cost Goldstücke, um eine Einheit einberufen zu können.

en: You cannot end your turn yet!
de_DE: Ihr könnt Euren Zug noch nicht beenden!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
de_DE: Ihr habt noch keine Eurer Einheiten gezogen. Wollt Ihr Euren Zug wirklich schon beenden?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
de_DE: Einige Eurer Einheiten verfügen noch über Bewegungspunkte. Wollt Ihr den Zug wirklich schon beenden?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
de_DE: Einige Eurer Einheiten wurden noch nicht bewegt. Wollt Ihr den Zug wirklich schon beenden?

en: Rename Unit
de_DE: Einheit umbenennen

en: Race
de_DE: Rasse

en: Create Unit (Debug!)
de_DE: Einheit erstellen (Debug!)

en: Gender:
de_DE: Geschlecht:

en: gender^Random
de_DE: Zufall

en: Search
de_DE: Suchen

en: This command is currently unavailable.
de_DE: Dieses Kommando steht zur Zeit nicht zu Verfügung.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
de_DE: Unbekannter Befehl »$command«. Gebt $help_command ein, um eine Liste aller verfügbaren Befehle zu erhalten.

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
de_DE: Verfügbare Befehlsliste und befehlsspezifische Hilfe. Verwendet »help all«, um auch momentan nicht verfügbare Befehle auszugeben.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
de_DE: [all|<Befehl>]

en: Error:
de_DE: Fehler:

en: Missing argument $arg_id
de_DE: Argument $arg_id wurde nicht angegeben

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
de_DE: Verfügbare Befehle $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
de_DE: Hilfe

en: Type $help_command <command> for more info.
de_DE: Gebt $help_command <Befehl> ein, um nähere Informationen zu erhalten.

en:  No help available.
de_DE:  Keine Hilfe verfügbar.

en: Usage:
de_DE: Aufruf:

en: aliases:
de_DE: Pseudonyme:

en: (A) — admin command
de_DE: (A) - Administrative Befehle

en: (admin only)
de_DE: (Nur administrativ)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
de_DE: Sendet eine Anfrage an den Server. Ohne Argumente aufgerufen, sollte der Server angeben, welche Kommandos verfügbar sind.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
de_DE: Verbannt und entfernt einen Spieler oder Beobachter. Wenn er sich nicht in einem Spiel aufhält, wird er nur verbannt.

en: <nickname>
de_DE: <Spieler>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
de_DE: Hebt die Verbannung eines Spielers auf. Er muss nicht an einem Spiel teilnehmen, aber sich auf dem Server befinden.

en: Kick a player or observer.
de_DE: Entfernt einen Spieler oder Beobachter.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
de_DE: Deaktiviert Textnachrichten eines Beobachters. Wird der Befehl ohne zusätzliches Argument verwendet, wird der aktuelle Status ausgegeben.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
de_DE: Erteilt einem Beobachter Redefreiheit. Wird der Befehl ohne Argument verwendet, wird diese allen Beobachtern zuteil, denen derzeit die Redefreiheit entzogen ist.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
de_DE: Allen Beobachtern Redefreiheit entziehen/erteilen. (wechselt)

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
de_DE: Missbrauch, Regelverstöße, usw. an Moderatoren melden. Stellt sicher, die benötigten Informationen wie Spielernamen, usw. anzugeben.

en: <message>
de_DE: <Nachricht>

en: Send an emotion or personal action in chat.
de_DE: Sendet eine Emotion oder eine persönliche Handlung im Gespräch.

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
de_DE: Sendet eine private Nachricht. Privatmitteilungen können nicht an Spieler einer laufenden Partie gesendet werden, bei der Ihr Mitspieler oder Beobachter seid.

en: <nickname> <message>
de_DE: <Spieler> <Nachricht>

en: <level> <domain>
de_DE: <Stufe> <Domäne>

en: Change the log level of a log domain.
de_DE: Schaltet die Protokolldomäne auf eine andere Protokollstufe.

en: Add a nickname to your ignores list.
de_DE: Fügt einen Benutzer zu Eurer Ignorieren-Liste hinzu.

en: Add a nickname to your friends list.
de_DE: Fügt einen Benutzer zu Eurer Freunde-Liste hinzu.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
de_DE: Entfernt einen Benutzer von Eurer Ignorieren-Liste.

en: Show your ignores and friends list.
de_DE: Zeigt Eure Freunde- und Ignorieren-Liste an.

en: Display version information.
de_DE: Zeigt Versionsinformationen an.

en: <password> <email (optional)>
de_DE: <Passwort> <E-Mail Adresse (optional)>

en: Register your nickname
de_DE: Registriert Euren Benutzernamen.

en: Drop your nickname.
de_DE: Entfernt die Registrierung Eures Benutzernamens.

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
de_DE: Aktualisiert Details zu Eurem Benutzernamen. Um mögliche Einstellungen zu erfahren, verwendet '/details'.

en: <detail> <value>
de_DE: <Einstellung> <Wert>

en: Request information about a nickname.
de_DE: Fordert Informationen über einen Benutzer an.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
de_DE: Fordert eine Liste mit Einstellungsoptionen für Euren registrierten Spielernamen an.

en: <room>
de_DE: <Raum>

en: Join a room.
de_DE: Betretet einen Raum.

en: Part a room.
de_DE: Verlasst einen Raum.

en: List room members.
de_DE: Listet Besucher eines Raumes auf.

en: List available rooms.
de_DE: Listet alle verfügbaren Räume auf.

en: <room> <msg>
de_DE: <Raum> <Nachricht>

en: Room message.
de_DE: Sendet eine Nachricht an einen Raum.

en: <room> <type> [value]
de_DE: <Raum> <Typ> [Wert]

en: Room query.
de_DE: Raumabfrage.

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
de_DE: (D) - Nur Entwickler, (N) - Nur Mehrspieler, (A) - Nur administrativ

en: (debug command)
de_DE: (Entwicklerkommando)

en: (network only)
de_DE: (Nur Mehrspieler)

en: Refresh gui.
de_DE: Zeichnet die Benutzeroberfläche neu.

en: Switch a side to/from AI control.
de_DE: Wechselt die Kontrolle über eine Fraktion zwischen Computer- und Spieler-Steuerung.

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
de_DE: [<Fraktion> [on/off]]

en: Switch a side to/from idle state.
de_DE: Ruhezustand für Team aktivieren/deaktivieren

en: <side> <nickname>
de_DE: <Fraktion> <Spieler>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
de_DE: Übergibt die Kontrolle über eine Fraktion an einen anderen Spieler oder Beobachter.

en: <side>
de_DE: <Fraktion>

en: Query the controller status of a side.
de_DE: Aktuelle Kontrolle einer Fraktion abfragen

en: Clear chat history.
de_DE: Löscht das Gesprächsprotokoll.

en: Visualize the screen refresh procedure.
de_DE: Stellt das Neuzeichnen der Benutzeroberfläche optisch dar.

en: Debug foreground terrain.
de_DE: Vordergrundebene des Geländes auf Fehler testen.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
de_DE: Ebenen des Geländes unter der Maus auf Fehler testen.

en: Show fps.
de_DE: Bilder pro Sekunde (FPS) anzeigen

en: Save game.
de_DE: Speichert das Spiel.

en: Quit game.
de_DE: Beendet das Spiel.

en: Save and quit.
de_DE: Speichert und beendet das Spiel.

en: Ignore replay errors.
de_DE: Ignoriert Fehler bei der Wiedergabe.

en: Disable autosaves.
de_DE: Deaktiviert das automatische Speichern zu Rundenbeginn.

en: <id>
de_DE: <Schlüssel>

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
de_DE: Wechselt zum nächsten oder dem mit dem angegebenen »Schlüssel« identifizierbaren Szenario

en: Choose next scenario
de_DE: Wählt das nächste Szenario

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
de_DE: Zugnummer (und Tageszeit) ändern oder um eins erhöhen (wenn kein Wert angegeben ist).

en: [turn]
de_DE: [Zug]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
de_DE: Ändert das Rundenlimit oder entfernt das Rundenlimit falls kein Wert (oder -1) angegeben wird.

en: [limit]
de_DE: [Rundenlimit]

en: Turn debug mode on.
de_DE: Schaltet den Debugmodus ein.

en: Turn debug mode off.
de_DE: Schaltet den Debugmodus aus.

en: <command>[;<command>...]
de_DE: <Befehl>[;<Befehl>...]

en: Execute a Lua statement.
de_DE: Führt eine Lua Anweisung aus.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
de_DE: Lua-Skripten mehr Rechte gewähren.

en: Set the command used by the custom command hotkey
de_DE: Weist dem Tastaturkürzel »Benutzerdefinierter Befehl« einen Befehl zu

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
de_DE: Ruft einen Dialog zur Veränderung der Mehrspielerfraktionen auf.

en: Launch the gamestate inspector
de_DE: Spielzustandsanzeige starten

en: Manage persistence data
de_DE: Dauerhafte Daten verwalten

en: <name>[=<command>]
de_DE: <Name>[=<Befehl>]

en: Set or show alias to a command
de_DE: Setzt oder zeigt einen Alias zu einem Kommando.

en: <var>=<value>
de_DE: <Variable>=<Wert>

en: Set a scenario variable.
de_DE: Setzt den Wert einer Spielvariable.

en: <var>
de_DE: <Variable>

en: Show a scenario variable.
de_DE: Zeigt den Wert einer Spielvariable.

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
de_DE: Modifiziert eine Einheitenvariable. (Nur Schlüssel oberster Ebene werden unterstützt.)

en: Discover all units in help.
de_DE: Markiert alle Einheiten in der Hilfe als bekannt.

en: 'Undiscover' all units in help.
de_DE: Markiert alle Einheiten in der Hilfe als unbekannt.

en: Create a unit.
de_DE: Erstellt eine Einheit.

en: Toggle fog for the current player.
de_DE: Aktiviert/deaktiviert den Nebel des Krieges für den aktuellen Spieler.

en: Toggle shroud for the current player.
de_DE: Aktiviert/deaktiviert den Schleier der Finsternis für den aktuellen Spieler.

en: Give gold to the current player.
de_DE: Gibt dem aktuellen Spieler eine bestimmbare Anzahl Gold.

en: Fire a game event.
de_DE: Aktiviert ein Spielereignis.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
de_DE: Aktiviert/Deaktiviert die Anzeige von X,Y Koordinaten auf Feldern.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
de_DE: Aktiviert/Deaktiviert die Anzeige von Geländekürzeln auf Feldern.

en: Toggle planning mode.
de_DE: Planungsmodus umschalten.

en: Access whiteboard options dialog.
de_DE: Zugriff auf den Optionendialog für das Reißbrett

en: Unknown debug level: '$level'.
de_DE: Unbekannte Debugstufe: »$level«.

en: error
de_DE: Fehler

en: Unknown debug domain: '$domain'.
de_DE: Unbekannte Debugdomäne: »$domain«.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
de_DE: Domäne »$domain« zu Stufe »$level« gewechselt.

en: whisper to $receiver
de_DE: Flüstere zu $receiver

en: whisper: $sender
de_DE: Flüstern: $sender

en: (empty)
de_DE: (Leer)

en: ignores list
de_DE: Ignorieren-Liste

en: Added to ignore list: $nick
de_DE: Zur Ignorieren-Liste hinzugefügt: $nick

en: Invalid username: $nick
de_DE: Ungültiger Benutzername: $nick

en: friends list
de_DE: Freunde-Liste

en: Added to friends list: $nick
de_DE: Zur Freunde-Liste hinzugefügt: $nick

en: Removed from list: $nick
de_DE: Von der Liste entfernt: $nick

en: friends and ignores list
de_DE: Freunde- und Ignorieren-Liste

en: There are no players on your friends or ignore list.
de_DE: Ihr habt keine Spieler auf Eurer Freunde- oder Ignorieren-Liste eingetragen.

en: version
de_DE: Version

en: registering with password *** and no email address
de_DE: Registriert Euch mit Passwort *** aber ohne E-Mail Adresse

en: registering with password *** and email address $email
de_DE: Registriert Euch mit Passwort *** und E-Mail Adresse $email

en: nick registration
de_DE: Spieler-Registrierung

en: dropping your username
de_DE: Registrierung Eures Benutzernames wird entfernt

en: setting $var to $value
de_DE: Setze Variable »$var« auf Wert »$value«

en: requesting information for user $nick
de_DE: Informationen über den Benutzer $nick werden angefordert

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
de_DE: Eine Beschriftung oder Einheit, deren Name »$search« enthält, konnte nicht gefunden werden.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
de_DE: Kontrolle der ungültigen Fraktion »$side« kann nicht gewechselt werden.

en: Can't droid networked side: '$side'.
de_DE: Kontrolle der netzwerkgesteuerten Fraktion »$side« kann nicht gewechselt werden.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
de_DE: Ruhezustand für ungültige Fraktion »$side« nicht aktivierbar.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
de_DE: Die Kontrolle der ungültigen Fraktion »$side« kann nicht geändert werden.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
de_DE: Die Kontrolle der unerreichbaren Fraktion »$side« kann nicht geändert werden.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
de_DE: Kontrollstatus der ungültigen Fraktion »$side« kann nicht abgefragt werden.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
de_DE: Kontrollstatus der unerreichbaren Fraktion »$side« kann nicht abgefragt werden.

en: Layers
de_DE: Ebenen

en: Choose Scenario (Debug!)
de_DE: Szenario wählen (Debug!)

en: Debug mode activated!
de_DE: Debugmodus aktiviert!

en: Debug mode not available in network games
de_DE: Der Debugmodus ist in Mehrspielerpartien nicht verfügbar

en: Debug mode deactivated!
de_DE: Debugmodus deaktiviert!

en: Unsafe Lua scripts.
de_DE: Unsichere Lua-Skripte.

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
de_DE: Ihr seid dabei, auf eine Sicherheitslücke in Wesnoth zuzugreifen. Wollt Ihr wirklich fortfahren? Falls Ihr Erweiterungen heruntergeladen habt, klickt nicht auf »Okay«! Sie würden Euren Rechner augenblicklich übernehmen. Ihr wurdet gewarnt.

en: Unsafe mode enabled!
de_DE: Unsicherer Modus aktiviert!

en: Variable not found
de_DE: Variable nicht gefunden

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
de_DE: Ungültiger Wert für »alignment« (Tag-/Nachteinfluss): »$alignment«. Gültig sind »lawful« (redlich), »neutral« (neutral), »chaotic« (lichtscheu) oder »liminal« (zwielichtig).

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
de_DE: Möchtet Ihr wirklich die Informationen zu allen Einheiten, denen Ihr bereits begegnet seid, aus der Hilfe entfernen?

en: Invalid unit type
de_DE: Ungültiger Einheitentyp

en: Invalid location
de_DE: Ungültiger Ort

en: Planning mode activated!
de_DE: Planungsmodus aktiviert!

en: Planning mode deactivated!
de_DE: Planungsmodus deaktiviert!

en: ai
de_DE: KI

en: prompt^Command:
de_DE: Befehl:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
de_DE: Euer Heerführer kann den Burgfried nicht verlassen, solange noch geplante Rekrutierungen oder Einberufungen ausstehen.

en: Attack Enemy
de_DE: Gegner angreifen

en: Choose weapon:
de_DE: Waffe auswählen:

en: Failed to resolve dependencies
de_DE: Auflösen der Abhängigkeiten fehlgeschlagen

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
de_DE: Dieses Szenario kann nicht aufgerufen werden, da einige Komponenten fehlen:

en: No compatible eras found.
de_DE: Keine passende Epoche gefunden.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
de_DE: Diese Epoche kann nicht aufgerufen werden, da einige Komponenten fehlen:

en: No compatible scenarios found.
de_DE: Kein passendes Szenario gefunden.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
de_DE: Einige der vorgesehenen Modifikationen sind inkompatibel und daher nicht verfügbar.

en: Cannot find era $era
de_DE: Die Epoche $era wurde nicht gefunden.

en: Defeat enemy leader(s)
de_DE: Besiegt alle gegnerischen Anführer

en: Connection timed out
de_DE: Verbindung nach vorgegebener Wartezeit abgebrochen

en: Connecting to Server...
de_DE: Mit dem Server verbinden...

en: Reading from Server...
de_DE: Einlesen vom Server…

en: The server accepts versions '$version1' while you are using version '$version2'
de_DE: Der Server akzeptiert Version »$version1«, Ihr verwendet aber Version »$version2«

en: Server-side redirect loop
de_DE: Serverseitige Umleitungsschleife

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
de_DE: Der Benutzername »$nick« ist deaktiviert. Bevor Ihr den Namen beanspruchen könnt, müsst Ihr per E-Mail Euer Konto aktivieren oder einen Administrator bitten, dies für Euch zu tun.

en: Do you want to continue?
de_DE: Möchtet Ihr fortfahren?

en: Bad data received from server
de_DE: Fehlerhafte Daten vom Server empfangen

en: You must login first.
de_DE: Ihr müsst Euch zuerst anmelden.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
de_DE: Der Benutzername »$nick« ist bereits vergeben.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
de_DE: Der Benutzername »$nick« enthält ungültige Zeichen. Nur alphanumerische Zeichen, Unter- und Bindestriche sind erlaubt.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
de_DE: Der Benutzername »$nick« ist zu lang. Benuternamen dürfen maximal 20 Zeichen lang sein.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
de_DE: Der Benutzername »$nick« ist reserviert und kann von Spielern nicht verwendet werden.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
de_DE: Der Benutzername »$nick« ist auf diesem Server nicht registriert.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
de_DE:  Der Server erlaubt keine unregistrierten Benutzernamen.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
de_DE: Der Benutzername »$nick« ist auf diesem Server registriert.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
de_DE: WARNUNG: Es gibt bereits einen Teilnehmer mit diesem Spielernamen. Wenn Ihr Euch damit anmeldet, wird dieser Benutzer vom Server geworfen!

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
de_DE: Fehler während der Anmeldeprozedur (der Server hat keinen Platz für Eure Verbindung).

en: The password you provided was incorrect.
de_DE: Das eingegebene Passwort ist nicht korrekt.

en: You have made too many login attempts.
de_DE: Ihr habt zu viele Anmeldeversuche unternommen.

en: Configure Game
de_DE: Spiel konfigurieren

en: Time limit
de_DE: Zeitbegrenzung

en: Generic
de_DE: Allgemein

en: Name of game:
de_DE: Name der Partie:

en: Use map settings
de_DE: Vorgaben nutzen

en: Random start time
de_DE: Zufällige Startzeit

en: Fog of war
de_DE: Nebel des Krieges

en: Observers
de_DE: Beobachter

en: Shuffle sides
de_DE: Fraktionen zufällig mischen

en: Set Password...
de_DE: Passwort festlegen…

en: Select an entry point:
de_DE: Einstiegspunkt auswählen:

en: The maximum number of turns the game can last
de_DE: Legt die maximale Rundenzahl einer Partie fest

en: Enables user time limit
de_DE: Aktiviert eine Zeitbegrenzung

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
de_DE: Maximale Dauer der ersten Runde (in Sekunden)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
de_DE: Maximale Dauer einer Runde (in Sekunden)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
de_DE: Frist für generelle Aufgaben pro Runde (in Sekunden)

en: Time for each attack, recruit, and capture
de_DE: Frist für Angriff, Rekrutierung und Eroberung (in Sekunden)

en: The amount of income each village yields per turn
de_DE: Summe an Einnahmen, die jedes eroberte Dorf pro Runde erbringt

en: The number of unit levels each village can support
de_DE: Anzahl der Einheiten, für deren Unterhalt ein Dorf aufkommt

en: The amount of experience a unit needs to advance
de_DE: Anzahl der Erfahrungspunkte (EP), die eine Einheit zum Stufenaufstieg benötigt

en: Use scenario specific settings
de_DE: Szenario spezifische Einstellungen verwenden

en: Randomize time of day in begin
de_DE: Zufällige Tageszeit zu Spielbeginn vorgeben

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
de_DE: Feindliche Einheiten werden erst sichtbar, wenn sie in Reichweite der eigenen sind

en: The map is unknown until your units explore it
de_DE: Die Karte ist verdeckt, bis sie von eigenen Einheiten erkundet wurde

en: Allow users who are not playing to watch the game
de_DE: Erlaubt Nichtspielern, die Partie zu beobachten

en: Assign sides to players at random
de_DE: Fraktionen zufällig an Spieler verteilen

en: Share View
de_DE: Ansicht teilen

en: Share Maps
de_DE: Karten teilen

en: Share None
de_DE: Nichts teilen

en: $login|’s game
de_DE: $login|s Partie

en: You must enter a name.
de_DE: Ihr müsst einen Namen eingeben.

en: Turns:
de_DE: Runden:

en: Unlimited turns
de_DE: Unbegrenzt

en: Init. limit:
de_DE: Startzeit:

en: Turn bonus:
de_DE: Rundenbonus:

en: Action bonus:
de_DE: Aktionsbonus:

en: Village gold:
de_DE: Einnahmen pro Dorf:

en: Village support:
de_DE: Unterhalt durch Dörfer:

en: Experience modifier:
de_DE: Erfahrungsmodifikator:

en: Game Lobby:
de_DE: Mehrspielerbereich:

en: Player/Type
de_DE: Spieler/Typ

en: Faction/Name
de_DE: Fraktion/Name

en: Leader/Gender
de_DE: Anführer/Geschlecht

en: Team/Color
de_DE: Team/Farbe

en: I’m Ready
de_DE: Ich bin bereit

en: The scenario is invalid because it has no id.
de_DE: Dieses Szenario ist ungültig, da es über keine 'id' verfügt.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
de_DE: Dieses Szenario ist ungültig, da es über keine Fraktionen verfügt.

en: Waiting for players to join...
de_DE: Warte auf weitere Spieler…

en: Waiting for players to choose factions...
de_DE: Warten, bis die Spieler ihre Fraktionen gewählt haben…

en: (Vacant slot)
de_DE: (Verfügbarer Platz)

en: Anonymous local player
de_DE: Anonymer lokaler Spieler

en: Computer Player
de_DE: Computer

en: (Empty slot)
de_DE: (leerer Platz)

en: (Reserved for $playername)
de_DE: (Reserviert für $playername)

en: Network Player
de_DE: Netzwerkspieler

en: Local Player
de_DE: Lokaler Spieler

en: Empty
de_DE: Leer

en: Reserved
de_DE: Reserviert

en: --give--
de_DE: --zuweisen--

en: Create Game
de_DE: Partie eröffnen

en: Number of players: any
de_DE: Anzahl der Spieler: beliebig

en: Random map options:
de_DE: Zufällige Kartenoptionen:

en: Era:
de_DE: Epoche:

en: No eras available
    for this game.
de_DE: Keine Epochen verfügbar
    für diese Partie.

en: Modifications:
de_DE: Modifikationen:

en: Next
de_DE: Weiter

en: Regenerate
de_DE: Neu erstellen

en: Settings...
de_DE: Einstellungen...

en: Load Game...
de_DE: Spielstand laden...

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Scenarios
de_DE: Szenarien

en: Campaigns
de_DE: Kampagnen

en: User Maps
de_DE: Nutzergenerierte Karten

en: User Scenarios
de_DE: Nutzergenerierte Szenarien

en: Random Maps
de_DE: Zufallskarten

en: No games found.
de_DE: Keine Partien gefunden.

en: No eras found.
de_DE: Keine Epoche gefunden.

en: No eras found
de_DE: Keine Epochen gefunden

en: Modifications:
    None found.
de_DE: Modifikationen:
    Keine gefunden.

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: The level is invalid.
de_DE: Die Stufe ist ungültig.

en: Players:
de_DE: Spieler:

en: Size:
de_DE: Größe:

en: Number of players:
de_DE: Anzahl Spieler:

en: No description available.
de_DE: Keine Beschreibung verfügbar.

en: Map could not be loaded:
de_DE: Die Karte konnte nicht geladen werden:

en: Map could not be loaded.
de_DE: Die Karte konnte nicht geladen werden.

en: not available.
de_DE: nicht verfügbar.

en: User made map
de_DE: Nutzergenerierte Karte

en: --no games open--
de_DE: --keine offenen Spiele--

en:  (Unknown Era)
de_DE:  (Unbekannte Epoche)

en: Scenario:
de_DE: Szenario:

en: Campaign:
de_DE: Kampagne:

en: Unknown campaign: $campaign_id
de_DE: Unbekannte Kampagne: $campaign_name

en:  (missing)
de_DE:  (fehlt)

en: Password Required
de_DE: Passwort erforderlich

en: Game Lobby
de_DE: Mehrspielerbereich

en: Observe Game
de_DE: Spiel beobachten

en: Join Game
de_DE: Spiel beitreten

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Apply filter
de_DE: Filter anwenden

en: Invert
de_DE: Invertieren

en: Vacant slots
de_DE: Freie Plätze

en: Friends in game
de_DE: Freunde im Spiel

en: Search:
de_DE: Suchen:

en: Normal Replays
de_DE: Normale Wiedergabe der Spielaufzeichnung

en: Quick Replays
de_DE: Schnelle Wiedergabe der Spielaufzeichnung

en: Enter Blindfolded
de_DE: Blind einklinken

en: Skip quickly to the active turn when observing
de_DE: Beim Beobachten rasch bis zum aktuellen Zug vorspringen

en: Do not show replay turns
de_DE: Runden der Spielaufzeichnung nicht anzeigen

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
de_DE: Aktiviert die Spiel-Filter. Wenn dies nicht aktiviert ist, werden alle Spiele unabhängig von jeglichen Filtern angezeigt.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
de_DE: Alle Spiele anzeigen, die *nicht* dem Filter entsprechen. Nützlich, um Spiele zu verstecken, die einen nicht interessieren.

en: Only show games that have at least one vacant slot
de_DE: Nur Spiele anzeigen, die mindestens einen freien Platz haben

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
de_DE: Nur Spiele anzeigen, in dem mindestens ein Freund mitspielt oder beobachtet

en: Only show games whose title, description, era or mods contain the entered text
de_DE: Nur Spiele anzeigen, deren Titel, Beschreibung, Epoche oder Modifikationen den angegebenen Text enthalten

en: Joining this game requires a password.
de_DE: Um diesem Spiel beizutreten, ist ein Passwort erforderlich.

en: Password:
de_DE: Passwort:

en: Invalid Color
de_DE: Ungültige Farbe

en: Selected user:
de_DE: Benutzer auswählen:

en: $sender is messaging you, and you accept whispers from friends only.
de_DE: $sender schickt eine Nachricht, Privatmitteilungen werden aber nur von Freunden akzeptiert

en: Leader:
de_DE: Heerführer:

en: Recruits:
de_DE: Einheiten:

en: Waiting for game to start...
de_DE: Warten auf den Beginn des Spieles…

en: No era information found.
de_DE: Keine Epoche gefunden.

en: No multiplayer sides found
de_DE: Keine Mehrspielerfraktionen gefunden

en: Choose your faction:
de_DE: Wählt Eure Fraktion:

en: Starting position:
de_DE: Startposition:

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
de_DE[0]: Gold
de_DE[1]: Gold

en: Getting game data...
de_DE: Spieldaten werden empfangen…

en: invalid network handle
de_DE: Ungültige Verbindung

en: Client disconnected
de_DE: Der Client hat die Verbindung unterbrochen.

en: Could not connect to host.
de_DE: Es konnte keine Verbindung zum Server aufgebaut werden.

en: Could not add socket to socket set
de_DE: Sockel konnte nicht dem Sockelsatz zugefügt werden.

en: Could not send initial handshake
de_DE: Anfänglicher Handshake konnte nicht gesendet werden.

en: Could not connect to host
de_DE: Es konnte keine Verbindung zum Server aufgebaut werden

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
de_DE: Gelände mit Bewegungskosten niedriger als 1 gefunden.

en: time left for current turn
de_DE: Verbleibende Zeit für den aktuellen Zug

en: current local time
de_DE: Aktuelle Systemzeit

en: Auto-Save
de_DE: Autospeichern

en: Back to Turn
de_DE: Zurück zu Runde

en: Back to Start
de_DE: Zurück zum Anfang

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
de_DE: Das Spiel läuft nicht mehr synchron. Es fortzusetzen, macht wahrscheinlich wenig Sinn. Möchtet Ihr den Spielstand speichern?

en: Error details:
de_DE: Fehler:

en: (press $hk to disable)
de_DE: (per $hk deaktivieren)

en: Accelerated speed enabled!
de_DE: Erhöhte Geschwindigkeit aktiviert!

en: Accelerated speed disabled!
de_DE: Erhöhte Geschwindigkeit deaktiviert!

en: Scenario Report
de_DE: Szenariostatistik

en: Victory
de_DE: Sieg

en: You have emerged victorious!
de_DE: Ihr seid siegreich aus der Schlacht hervorgegangen!

en: Defeat
de_DE: Niederlage

en: You have been defeated!
de_DE: Ihr wurdet vernichtend geschlagen!

en: Error while reading the WML:
de_DE: Fehler beim Einlesen der WML:

en: Game Over
de_DE: Spielende

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
de_DE: Dieses Szenario ist beendet. Möchtet Ihr mit der Kampagne fortfahren?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
de_DE: Unbekanntes Szenario: '$scenario|'

en: $name has taken control
de_DE: $name hat die Kontrolle übernommen

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
de_DE: Bewegungen widerrufen, die dem Server noch nicht übermittelt wurden.

en: Waiting for next scenario...
de_DE: Warten auf das nächste Szenario…

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
de_DE: Das Spiel läuft nicht mehr synchron und kann nicht fortgesetzt werden. Dies kann verschiedene Ursachen haben. Ihr oder ein anderer Spieler könnte beispielsweise die Spieleinstellungen verändert haben. Oder jemand versucht zu schummeln. Es könnte auch auf einen Fehler im Spiel hindeuten, obwohl das weniger wahrscheinlich ist.
     
    Möchtet Ihr ein Fehlerprotokoll zu diesem Spiel abspeichern?

en: (press $hotkey to deactivate)
de_DE: (per $hotkey deaktivieren)

en: Remaining gold:
de_DE: Restliches Gold:

en: Early finish bonus:
de_DE: Bonus für frühzeitiges Ende:

en: per turn
de_DE: pro Runde

en: Turns finished early:
de_DE: Runden früher abgeschlossen:

en: Carry over percentage:
de_DE: Prozentualer Anteil:

en: Bonus Gold:
de_DE: Bonusgold:

en: Retained Gold:
de_DE: Übernommenes Gold:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
de_DE[0]: Ihr werdet das nächste Szenario mit einem Goldstück zusätzlich zum vorgegebenen Startgold beginnen.
de_DE[1]: Ihr werdet das nächste Szenario mit $gold Goldstücken zusätzlich zum vorgegebenen Startgold beginnen.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
de_DE[0]: Ihr werdet das nächste Szenario mit dem vorgegebenen Mindestbetrag an Startgold beginnen.
de_DE[1]: Ihr werdet das nächste Szenario mit dem vorgegebenen Mindestbetrag an Startgold beginnen.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
de_DE[0]: Ihr werdet das nächste Szenario mit einem Goldstück oder dem vorgegebenen Startgold beginnen, je nachdem welcher Wert höher ist.
de_DE[1]: Ihr werdet das nächste Szenario mit $gold Goldstücken oder dem vorgegebenen Startgold beginnen, je nachdem welcher Wert höher ist.

en: The game is over.
de_DE: Das Spiel ist vorbei.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
de_DE: Aufgrund eines Verbindungsfehlers kann das Spiel nicht fortgesetzt werden. Möchtet Ihr den Spielstand speichern?

en: It is now $name|’s turn
de_DE: $name| ist an der Reihe

en: Replace with AI
de_DE: Durch Computer ersetzen

en: Replace with local player
de_DE: Durch lokalen Spieler ersetzen

en: Set side to idle
de_DE: Fraktion in Ruhezustand versetzen

en: Save and abort game
de_DE: Spiel speichern und abbrechen

en: Replace with $player
de_DE: Durch $player ersetzen

en: $player has left the game. What do you want to do?
de_DE: $player hat das Spiel verlassen. Was möchtet Ihr tun?

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
de_DE: Die Aufzeichnung ist beschädigt oder nicht mehr synchron. Sie fortzusetzen, macht wahrscheinlich wenig Sinn. Möchtet Ihr den Spielstand speichern?

en: Type:
de_DE: Typ:

en: Race:
de_DE: Rasse:

en: Level:
de_DE: Stufe:

en: No advancement
de_DE: Keine Stufenaufstiege

en: Advances to:
de_DE: Nächste Stufe:

en: Trait:
de_DE: Charakteristik:

en: invisible:
de_DE: unsichtbar:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
de_DE: Diese Einheit ist unsichtbar. Sie kann von Feinden weder gesehen noch angegriffen werden.

en: slowed:
de_DE: verlangsamt:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
de_DE: Diese Einheit wurde verlangsamt. Sie wird nur noch die Hälfte ihres normalen Schadens anrichten und ihre Bewegungskosten sind verdoppelt.

en: poisoned:
de_DE: vergiftet:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
de_DE: Diese Einheit ist vergiftet. Sie wird zu Beginn ihres Zuges 8 LP verlieren, bis sie entweder Heilung in einem Dorf sucht oder von einer verbündeten Einheit mit der Fertigkeit »Kurieren« versorgt wird.
    
    Durch Gift allein können Einheiten allerdings nicht sterben. Eine Vergiftung wird die LP einer Einheit nicht unter 1 reduzieren.

en: petrified:
de_DE: versteinert:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
de_DE: Diese Einheit wurde zu Stein verwandelt. Sie kann sich weder bewegen noch angreifen.

en: Alignment:
de_DE: Tag-/Nachteinfluss:

en: Ability:
de_DE: Fertigkeit:

en:  (inactive)
de_DE:  (inaktiv)

en: Resistances:
de_DE: Resistenzen:

en: (Att / Def)
de_DE: (Ang / Ver)

en: Experience Modifier:
de_DE: Erfahrungsmodifikator:

en: Terrain:
de_DE: Gelände:

en: maximum^max.
de_DE: max.

en: minimum^min.
de_DE: min.

en: Defense:
de_DE: Verteidigung:

en: vision:
de_DE: Sichtbarkeit:

en: Movement Costs:
de_DE: Bewegungskosten:

en: Weapon:
de_DE: Waffe:

en: Damage:
de_DE: Schaden:

en: Base damage:
de_DE: Grundschaden:

en: With specials:
de_DE: Mit Besonderheiten:

en: Time of day:
de_DE: Tageszeit:

en: Leadership:
de_DE: Führungsqualitäten:

en: Slowed:
de_DE: Verlangsamt:

en: Attacks:
de_DE: Angriffe:

en: Max swarm bonus:
de_DE: Max. Bonus Schwarmangriff:

en: Swarm:
de_DE: Schwarm:

en: Base attacks:
de_DE: Angriffe:

en: Specials:
de_DE: Besonderheiten:

en: Subject to swarm:
de_DE: Opfer Schwarmangriff:

en: Weapon range:
de_DE: Reichweite:

en: Damage type:
de_DE: Schadenstyp:

en: Damage versus:
de_DE: Schaden gegen:

en: Accuracy:
de_DE: Treffsicherheit:

en: Parry:
de_DE: Parade:

en: Weapon special:
de_DE: Waffenfähigkeiten:

en: None
de_DE: keine

en: Lawful units:
de_DE: Redliche Einheiten:

en: Neutral units:
de_DE: Neutrale Einheiten:

en: Chaotic units:
de_DE: Lichtscheue Einheiten:

en: Liminal units:
de_DE: Zwielichtige Einheiten:

en: Observers:
de_DE: Beobachter:

en:  replay
de_DE:  Spielverlauf

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
de_DE: Warnung: Die Datei ist beschädigt. Sie wird trotzdem geladen.

en: The save has corrupt version information ($version_number|) and cannot be loaded.
de_DE: Der Spielstand kann nicht gelanden werden, da die Versionsinformation ($version_number|) beschädigt ist.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
de_DE: Der Spielstand kann nicht gelanden werden, da er aus der alten Version ($version_number|) stammt, die nicht mehr unterstützt wird.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
de_DE: Der Spielstand stammt aus einer alten Version ($version_number|). Möchtet Ihr versuchen, ihn zu laden?

en: This is not a multiplayer save.
de_DE: Dies ist kein Mehrspieler-Spielstand.

en: The game could not be saved:
de_DE: Der Spielstand konnte nicht gespeichert werden:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
de_DE: Der Spielstand existiert bereits. Möchtet Ihr ihn überschreiben?

en: Overwrite?
de_DE: Überschreiben?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
de_DE: Der Name eines Spielstands darf nicht auf ».gz« oder ».bz2« enden. Bitte entfernt diese Dateiendung.

en: Saved
de_DE: Gespeichert

en: The game has been saved.
de_DE: Der Spielstand wurde gespeichert.

en: Could not write to file
de_DE: In die Datei konnte nicht geschrieben werden

en: Save Replay
de_DE: Aufzeichnung speichern

en: replay
de_DE: Aufzeichnung abspielen

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
de_DE: Der Spielstand konnte nicht automatisch gespeichert werden. Bitte speichert das Spiel manuell ab.

en: Save Game
de_DE: Spiel speichern

en: Unexpected characters at line start
de_DE: Unerwartete Zeichen am Zeilenanfang

en: Missing closing tag for tag [$tag]
de_DE: Fehlende Abschlussmarkierung für Element [$tag]

en: expected at $pos
de_DE: erwartet an Position $pos

en: opened at $pos
de_DE: geöffnet an Position $pos

en: Unterminated [element] tag
de_DE: Nicht abgeschlossenes [element] Element

en: Invalid tag name
de_DE: Ungültiger Elementname

en: Unterminated [+element] tag
de_DE: Nicht abgeschlossenes [+element] Element

en: Invalid closing tag name
de_DE: Ungültiger Name für Abschlusselement

en: Unterminated closing tag
de_DE: Nicht abgeschlossenes Abschlusselement

en: Unexpected closing tag
de_DE: Unerwartetes Abschlusselement

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
de_DE: Ungültige Abschlussmarkierung [/$tag2] für Element [$tag1] gefunden

en: closed at $pos
de_DE: abgeschlossen an Position $pos

en: Empty variable name
de_DE: Leerer Variablenname

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
de_DE: Unerwartete Zeichen nach einem Variablennamen (erwartet werden »,« oder »=«)

en: Unterminated quoted string
de_DE: Nicht durch Anführungszeichen abgeschlossene Zeichenkette

en: at $pos
de_DE: an Position $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
de_DE: Wert: '$value' ursprünglich: '$previous_value'

en: prefix_milli^m
de_DE: m

en: prefix_micro^µ
de_DE: µ

en: prefix_nano^n
de_DE: n

en: prefix_pico^p
de_DE: p

en: prefix_femto^f
de_DE: f

en: prefix_atto^a
de_DE: a

en: prefix_zepto^z
de_DE: z

en: prefix_yocto^y
de_DE: y

en: prefix_kibi^K
de_DE: K

en: prefix_kilo^k
de_DE: k

en: prefix_mega^M
de_DE: M

en: prefix_giga^G
de_DE: G

en: prefix_tera^T
de_DE: T

en: prefix_peta^P
de_DE: P

en: prefix_exa^E
de_DE: E

en: prefix_zetta^Z
de_DE: Z

en: prefix_yotta^Y
de_DE: Y

en: infix_binary^i
de_DE: i

en: Recruits
de_DE: Ausgebildet

en: Recalls
de_DE: Einberufungen

en: Advancements
de_DE: Stufenaufstiege

en: Losses
de_DE: Verluste

en: Kills
de_DE: Tötungen

en: Select Scenario
de_DE: Szenario auswählen

en: Campaign
de_DE: Kampagne

en: Scenario
de_DE: Szenario

en: Damage
de_DE: Schaden

en: Overall
de_DE: Gesamt

en: This Turn
de_DE: Diese Runde

en: Inflicted
de_DE: Ausgeteilt

en: Taken
de_DE: Eingesteckt

en: Skip
de_DE: Überspringen

en: Sun
de_DE: Son

en: Tue
de_DE: Die

en: Wed
de_DE: Mit

en: Fri
de_DE: Fre

en: Sat
de_DE: Sam

en: Thu
de_DE: Don

en: Monday
de_DE: Montag

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Mar
de_DE: Mär

en: Oct
de_DE: Okt

en: abbrev^May
de_DE: Mai

en: Dec
de_DE: Dez

en: February
de_DE: Februar

en: January
de_DE: Januar

en: March
de_DE: März

en: July
de_DE: Juli

en: June
de_DE: Juni

en: May
de_DE: Mai

en: December
de_DE: Dezember

en: October
de_DE: Oktober

en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
de_DE: %a %d %b %H:%M:%S %Y

en: Allied village
de_DE: Verbündetes Dorf

en: Enemy village
de_DE: Gegnerisches Dorf

en: Owned village
de_DE: Eigenes Dorf

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
de_DE: Der Wert für »border_size« muss zwischen 0,0 und 0,5 liegen.

en: Hotkey(s):
de_DE: Tastenkürzel:

en: Stub Time of Day
de_DE: Modell Tageszeit

en:  and
de_DE:  und

en: moves
de_DE: BP

en: XP to advance
de_DE: EP pro Stufenaufstieg

en:  move
de_DE:  BP

en: $effect_description per level
de_DE: $effect_description pro Stufe

en: damage | damage
de_DE[0]: Schaden
de_DE[1]: Schaden

en: strike | strikes
de_DE[0]: Attacke
de_DE[1]: Attacken

en: % accuracy
de_DE: % Treffsicherheit

en: % parry
de_DE: % Parade

en: chaotic
de_DE: lichtscheu

en: lawful
de_DE: redlich

en: liminal
de_DE: zwielichtig

en: female^chaotic
de_DE: lichtscheu

en: female^lawful
de_DE: redlich

en: female^liminal
de_DE: zwielichtig

en: female^neutral
de_DE: neutral

en: SHOW ALL allies’ plans
de_DE: ZEIGE ALLE Pläne der Verbündeten

en: HIDE ALL allies’ plans
de_DE: VERBERGE ALLE Pläne der Verbündeten

en: Show plans for $player
de_DE: Pläne für Spieler $player anzeigen

en: Hide plans for $player
de_DE: Pläne für Spieler $player verbergen

en: Whiteboard Options
de_DE: Reißbrett Optionen
