Wesnoth 1.10 - en to gd translation catalogue (1372 entries)

note: [advanced_preference]: type=combo Associated save_compression_short^ entries need to be as short as possible to avoid stretching the advanced preferences list too much.
en: Compress saved games
gd: Sàbhaladh dùmhlaichte

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Gzip
gd: Gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^gzip
gd: gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Default compression, faster
gd: Dùmhlachadh tùsail, as luaithe

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Bzip2
gd: Bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^bzip2
gd: bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Best compression, slower
gd: Dùmhlachadh as fhearr, as slaodaiche

note: [option]: type=combo
en: save_compression^No
gd: Gun dùmhlachadh

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^no
gd: Chan eil gin

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Large plain text files
gd: Faidhlichean teacsa luim mòra

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
gd: Dearbhaich sguabadh às nan sàbhalaidhean

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
gd: Sgroladh luchaige

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
gd: Sgroladh briogaidh mheadhain

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
gd: Sgrolaich leis an luchag taobh a-muigh na h-uinneige

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Local time of day area lighting
gd: Soillseachadh àm an latha ionadail

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
gd: Seall beòthachadh an sgrìn-tiotail

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
gd: Seall sabaid

note: [advanced_preference]: type=int
en: Ping timeout
gd: Crìoch-ùine ping

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
gd: An àireamh dhe dhiogan a thèid a’ feitheamh airson freagairt ping mus tachair crìoch-ùine. Tagh 0 gus a chur à comas.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Accept whispers from friends only
gd: Na gabh ri cagairean ach le caraidean

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
gd: Fèin-fhosgail uinneagan cagair sa lobaidh

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
gd: Buidhnich cluicheadairean sa lobaidh

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Lobby sounds
gd: Fuaimean an lobaidh

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Disable notifications
gd: Cuir brathan à comas

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Reverse time graphics
gd: Grafaigeachd ùine chontrarra

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
gd: Tagh an gluais a’ ghrian bhon iar gun ear no bhon ear gun iar

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
gd: Lean gnìomhan nan aonadan

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
gd: Tagh an sgrolaich sealladh a’ mhapa gu aonad nuair a bhios beòthachadh air gnìomh no gluasad ann.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
gd: Aois teachdaireachdan cabadaich

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
gd: An àireamh dhe mhionaidean a mhaireas teachdaireachd cabadaich sa gheama. Tagh 0 gus a chur à comas.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
gd: Cleachd fòrmat uaireadair 12-uairean

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
gd: Dearbhaich luchdadh aig sàbhaladh bho tionndadh eile

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
gd: Seall a h-uile aonad sa chobhair

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
gd: Seall a h-uile aonad sa chobhair (ath-thòiseachadh a dhìth). Chan atharraich seo liosta nan aonadan ris an do thachair thu.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Experimental multiplayer lobby
gd: Lobaidh ioma-chluicheadair dheuchainneach

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Replace the classic multiplayer lobby with a newer, experimental interface
gd: Cuir eadar-aghaidh dheuchainneach ùr air an lobaidh ioma-chluicheadair an àite na tè clasaigich

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
gd: Crìoch nam faidhlichean o chionn goirid san deasaiche

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
gd: An àireamh as motha de nithean ri an sealltainn air clàr-taice nam faidhlichean o chionn goirid san deasaiche

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
gd: Seall cùrsairean dathte

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors, which may be slower or break the game (use at your own risk)
gd: Seall cùrsairean luchaige dathte a dh'fhaodas maille a chur air a' gheama no a bhriseadh (gabhaidh thu ris a' chunnart le do thoil fhèin)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
gd: Taic ri joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick sgrolaidh aiseal-X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis
gd: Joystick: àireamh aiseal-X an sgrolaidh

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick sgrolaidh aiseal-Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis
gd: Joystick: àireamh aiseal-Y an sgrolaidh

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
gd: Joystick: raon-marbh aig a’ bhata sgrolaidh

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick cùrsair aiseal-X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis
gd: Joystick: àireamh aiseal-X a’ chùrsair

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick cùrsair aiseal-Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis
gd: Joystick: àireamh aiseal-Y a’ chùrsair

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the cursor stick
gd: Joystick: raon-marbh aig a’ bhata cùrsair

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick luchaige aiseal-X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis
gd: Joystick: àireamh aiseal-X na luchaige

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick luchaige aiseal-Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis
gd: Joystick: àireamh aiseal-X na luchaige

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the mouse stick
gd: Joystick: raon-marbh aig a’ bhata luchaige

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis joystick
gd: Joystick: àireamh an joystick aiseil-shàthaidh

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis
gd: Joystick: àireamh an aiseil-shàthaidh

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the thruster
gd: Joysiick: raon-marbh aig an t-sàthadh

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
gd: puinseanaichte

note: [lua]: generate_objectives [objectives]
en: Gold carryover:
gd: Òr a bheir thu leat:

note: [lua]: generate_objectives [note]
en: Notes:
gd: Aire:

note: [about]
en: Programming
gd: Prògramachadh

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
gd: Rianachd is co-òrdanachadh coitcheann

note: [about]
en: Artwork and Graphics
gd: Ealan is grafaigeachd

note: [about]
en: Music
gd: Ceòl

note: [about]
en: Sound Effects
gd: Èifeachdan fuaime

note: [about]
en: Campaign Design
gd: Dealbhadh iomairte

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
gd: Mapaichean ioma-chluicheadair is meidh

note: [about]
en: Packagers
gd: Pacaideadh

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
gd: Luchd-taice measgaichte

note: [about]
en: Internationalization Managers
gd: Stiùirichean eadar-theangachaidh

note: [about]
en: English strings edition
gd: Deasachadh nan sreangan Beurla

note: [about]
en: Afrikaans Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Afraganais

note: [about]
en: Arabic Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Arabais

note: [about]
en: Basque Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Bhasgais

note: [about]
en: Bulgarian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Bhulgarais

note: [about]
en: Catalan Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Chatalanais

note: [about]
en: Chinese Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Sìnis

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Sìnis (Taidh-Bhàin)

note: [about]
en: Croatian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Chròthaisis

note: [about]
en: Czech Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Seacais

note: [about]
en: Danish Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Danmhairgis

note: [about]
en: Dutch Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Duitsis

note: [about]
en: English (GB) Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Bheurla (RA)

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Bheurla (Shaw)

note: [about]
en: Esperanto Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Esperanto

note: [about]
en: Estonian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Eastoinis

note: [about]
en: Filipino Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Fhilipinis

note: [about]
en: Finnish Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Fhionnlannais

note: [about]
en: French Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Fhraingis

note: [about]
en: Friulian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Fhrùilis

note: [about]
en: Galician Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Ghailìsis

note: [about]
en: German Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Ghearmailtis

note: [about]
en: Greek Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Ghreugais

note: [about]
en: Hebrew Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Eubhra

note: [about]
en: Hungarian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Ungairis

note: [about]
en: Icelandic Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Tìlis

note: [about]
en: Indonesian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Innd-Innsis

note: [about]
en: Irish Translation
gd: Eadar-theangachadh dha Ghàidhlig na h-Èireann

note: [about]
en: Italian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Eadailtis

note: [about]
en: Japanese Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Seapanais

note: [about]
en: Korean Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Choirèanais

note: [about]
en: Latin Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Laideann

note: [about]
en: Latvian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Laitbheis

note: [about]
en: Lithuanian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Liotuainis

note: [about]
en: Macedonian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Mhasadonais

note: [about]
en: Marathi Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Mharathi

note: [about]
en: Norwegian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Nirribhis

note: [about]
en: Old English Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Seann Bheurla

note: [about]
en: Polish Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Phòlainnis

note: [about]
en: Portuguese Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Phortagailis

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Phortagailis (Braisil)

note: [about]
en: Romanian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Romàinis

note: [about]
en: Russian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Ruisis

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
gd: Eadar-theangachadh dha Ghàidhlig na h-Alba

note: [about]
en: Serbian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Sèirbis

note: [about]
en: Slovak Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Slòbhacais

note: [about]
en: Slovenian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Slòbhainis

note: [about]
en: Spanish Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Spàinntis

note: [about]
en: Swedish Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan t-Suainis

note: [about]
en: Turkish Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Turcais

note: [about]
en: Ukrainian Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Ucràinis

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Bhaileinsianais (Catalanais deasach)

note: [about]
en: Vietnamese Translation
gd: Eadar-theangachadh dhan Bhiet-Namais

note: [about]
en: RACV’s Translation
gd: Eadar-theangachadh aig RACV

note: [about]
en: Bots
gd: Botaichean

note: [item_group]: id=items
en: Items
gd: Nithean

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
gd: Altair olc

note: [item]: id=altar
en: Altar
gd: Altair

note: [item]: id=ankh-necklace
en: Ankh Necklace
gd: Seud Ankh

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
gd: Innean

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
gd: Amas boghadaireachd

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
gd: Armachd òr

note: [item]: id=armor
en: Armor
gd: Armachd

note: [item]: id=axe
en: Axe
gd: Tuagh

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
gd: Bàla gorm

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
gd: Bàla uaine

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
gd: Bàla magenta

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
gd: Tunna

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
gd: Boma

note: [item]: id=bones
en: Bones
gd: Cnàmhan

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
gd: Torr chnàmhan

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
gd: Leabhar

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
gd: Bogha criostail

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
gd: Bogha shìthiche

note: [item]: id=bow
en: Bow
gd: Bogha

note: [item]: id=box
en: Box
gd: Bogsa

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
gd: Pràisiche

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
gd: Sgiathag

note: [item]: id=burial
en: Burial
gd: Adhlac

note: [item]: id=cage
en: Cage
gd: Cliabh

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
gd: Ciste shimplidh dhùinte

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
gd: Ciste shimplidh fhosgailte

note: [item]: id=chest
en: Chest
gd: Ciste

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
gd: Cleòca uaine

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
gd: Ciste-laighe dhùinte

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
gd: Ìomhaigheag dràgoin

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
gd: Claidheamh lasrach

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
gd: Flùr

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
gd: Tar-chòmhdachadh "rach an-seo"

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
gd: Torr mòr de bhuinn òir

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
gd: Torr de bhuinn òir

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
gd: Torr beag de bhuinn òir

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
gd: Sguab arbhair

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
gd: Òrd rùn-sgrìobhte

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
gd: Uisge-coisrigte

note: [item]: id=key
en: Key
gd: Iuchair

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
gd: Poca leathair

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
gd: Bratach nan deamhan

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
gd: Grinn

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
gd: Deoch ghorm

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
gd: Deoch uaine

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
gd: Deoch ghlas

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
gd: Puinsean

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
gd: Deoch dhearg

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
gd: Deoch bhuidhe

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
gd: Fàinne dhonn

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
gd: Fàinne òir

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
gd: Fàinne dhearg

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
gd: Fàinne airgid

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
gd: Fàinne gheal

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
gd: Bodach-ròcais

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
gd: Slat-rìoghail an tèine

note: [item]: id=spear-fancy
en: Fancy Spear
gd: Sleagh shnasail

note: [item]: id=staff-magic
en: Magic Staff
gd: Bata draoidheach

note: [item]: id=staff
en: Staff
gd: Bata

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
gd: Leac le sgrìobhadh air

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
gd: Muirgheadh stoirme

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
gd: Rola-connlaich

note: [item]: id=sword
en: Sword
gd: Claidheamh

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
gd: Sealladh-dùthcha

note: [item]: id=castle-ruins
en: Castle Ruins
gd: Làrach caisteil

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
gd: Cearcall draoidheach gleansach

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
gd: Cearcall draoidheach

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
gd: Dorsan troiche dùinte

note: [item]: id=fire
en: Campfire
gd: Teine campachaidh

note: [item]: id=flames
en: Flames
gd: Lasraichean

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
gd: Geata meirgeach an comhair an ear-dheis

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
gd: Geata meirgeach an comhair an iar-dheis

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
gd: Paca deighe

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
gd: Sgailpean

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
gd: Taigh-solais

note: [item]: id=mausoleum
en: Mausoleum
gd: Taigh-adhlacaidh

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
gd: Mèinn trèigte

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
gd: Tursa

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
gd: Nead falamh

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
gd: Nead làn

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
gd: Darach a' claonadh

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
gd: Giuthas

note: [item]: id=rock-cairn
en: Rock Cairn
gd: Càrn

note: [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
gd: Clach

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
gd: Sprùilleach

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
gd: Rùn-sgrìobhadh

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
gd: Rùn-sgrìobhadh gleansach

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck
en: Shipwreck
gd: Long bhriste

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
gd: Clàr-seòlaidh

note: [item]: id=slab1
en: Slab
gd: Leacag

note: [item]: id=snowbits
en: Piles of Snow
gd: Tonnan sneachda

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
gd: Ionad taghairme

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
gd: Cearcall taghairme

note: [item]: id=temple1
en: Temple
gd: Teampall

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
gd: Teanta dearg snasail

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
gd: Fuigheall teanta

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
gd: Teanta bùth airm

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
gd: Doras dìomhair dùinte

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
gd: Doras dìomhair fosgailte

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
gd: Òtrach

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
gd: Baile daonna loisgte

note: [item]: id=well
en: Well
gd: Tobar

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
gd: Cuairteag

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
gd: Muileann-gaoithe

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
gd: Iarr do $ai_controller_unit.name gluasag an-seo

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
gd: Iarr air $ally_leader.name (ceannard an taoibh $ally_leader.side) gluasad an-seo

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
gd: Sa chnàmh-sgeul seo, faodaidh tu iarrtasan a thoirt dha thaobh caidreabhach le briogadh deas air aonad a bheil aigesan.

note: [literal] [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: Instruct ally
gd: Iarr bho chaidreabhach

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
gd: Tha $ally_leader.name (taobh $ally_side|) a’ coileanadh nan iarrtasan seo:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
gd: Cha d’ fhuair $ally_leader.name (taobh $ally_side|) iarrtasan sam bith is nì e gnìomhan gu h-àbhaisteach.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
gd: Bi nas ionnsaighiche

note: [aggression]
en: aggressive.
gd: ionnsaigheach.

note: [caution]
en: Be more defensive
gd: Bi nas dìonadaiche

note: [caution]
en: defensive.
gd: dìonadach.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
gd: Amais air buaidh...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
gd: amas air bhuaidh air $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [else] [then]
en: Side $temp_i
gd: Taobh $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
gd: taobh $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
gd: taobh $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
gd: Air ais

note: [protect]
en: Focus on protecting...
gd: Amais air dìon...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
gd: amas air dìon $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]: type=objective
en: Defend a location...
gd: Dìon àite...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
gd: Dèan briogadh deas gus àite a bheil thu airson dìon a thaghadh

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
gd: Dìon an t-àite seo

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
gd: amas air dìon an roinn mu $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
gd: Chaidh sgur dhe thaghadh an àite

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
gd: Thoir iarrtasan amais air falbh

note: [revoke_behavior_orders] [revoke_objective_orders] [then]
en: none set.
gd: gin air shuidheachadh.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
gd: Thoir iarrtasan giùlain air falbh

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
gd: Thoir a h-uile iarrtas air falbh

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
gd: Amas: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Giùlain: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
gd: Tagh amas...

note: [literal]
en: Set behavior...
gd: Tagh giùlain...

note: [literal]
en: Exit
gd: Fàg an-seo

en: Set special orders...
gd: Cuir òrduighean sònraichte...

en: Move leader to...
gd: Gluais ceannard gu...

en: Right-click to select a location to move leader to
gd: Dèan briogadh deas gus àite dhan tèid an ceannard a thaghadh

en: Move leader here
gd: Gluais ceannard an-seo

en: moving leader to $x1|,$y1|.
gd: a’ gluasad ceannard gu $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
gd: Thoir òrduighean sònraichte air falbh

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
gd: Sònraichte: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
gd: Thachair thu air tobar-mhiann. Dè bu mhiann leat?

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
gd: Buaidh luath

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
gd: Leis a’ bhuinn òir seo, guidheam gun crìochnaicheadh an cath seo le buaidh luath sàbhailte.

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
gd: Tòrr òir

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
gd: Guidheam gun tilleadh am bonn òir seo thugam deich uiread.

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
gd: Sìth air feadh Beasnad.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
gd: An aon rud a bhios airidh air togradh, ’s e sìth air feadh na dùthcha.

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
gd: Na dèan togradh.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
gd: Deoch-eiridinn

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
gd: Bidh an t-aonad a ghabhas e a’ faireachdainn sunnd corporra.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
gd: Chan eil thu airidh air slànachadh.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
gd: Tha puinsean a’ siubhal tro chuislean an aonaid seo an-dràsta.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
gd: Ma chrathaicheas tu an t-uisge seo air arm dlùth, bheir seo an seòrsa dochainn <i>dìomhair</i> dha gu deireadh a’ chnàmh-sgeòil. A bheil thu airson ’s gun cleachd $unit.name e?

en: holy water^Take it
gd: Gabh e

en: holy water^Leave it
gd: fàg e

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
gd: Chan eil mi comasach gus an nì seo a chleachdadh! Leig cuideigin eile a ghabhail.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
gd: Bheiran t-uisge seo an seòrsa dochainn <i>dìomhair</i> dha airm dlùtha gu deireadh a’ chnàmh-sgeòil.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
gd: Deoch an neirt

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
gd: Gheibh an t-aonad a ghabhas e neart.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
gd: Deoch an t-seargaidh

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
gd: Ghabh an t-aonad seo rudeigin fìor dhona.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
gd: Fàinne an ath-ùrachaidh

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
gd: Bheir an fhàinne seo beagan slànachaidh dhan ghiùlanair gach cuairt.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
gd: Fàinne na maille

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
gd: Bheir an fhàinne seo maille air a’ ghiùlanair.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
gd: Bata an luaiths

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
gd: Nì am bata seo an giùlanair nas luaithe.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
gd: Chan urrainn ach dha chreutairean draoidheach nì a leithid iomairt.

en: Only the mermen can use this item!
gd: Chan urrainn ach dha dhaoine-mara an nì seo iomairt.

en: Should $unit.name pick up the trident?
gd: A bheil thu airson ’s gun tog $unit.name am muirgheadh?

en: storm trident^Leave it
gd: Fàg e

en: storm trident^Take it
gd: Tog e

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
gd: Leigidh am muirgheadh seo le daoine-mara beathraichean a thilgeil air na nàimhdean!

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
gd: muirgheadh stoirme

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
gd: slat-teine

en: Egar,Elch,Ga’ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin Ohn,Garrutin,Gart’lo,Garushi,Gashinar,Gashol,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Gost,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Greth,Gribbel,Gridda,Grish,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Margian,Mar’Ildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermad,Vertick,Vladnir
gd: Eagar,Elch,Ga’ais,Gadé Ihn,Gaikré Ohm,Gaileck,Gails,Garadain,Garchain,Gark,Garlan,Garlain Ohn,Garrutain,Gart’lo,Garuisidh,Gaisinear,Gaisiol,Gauisii,Gaustun,Gegchi,Gealka Kon,Gelknick,Giollan,Gisearri,Gost,Grada,Græt Ihn,Graisean,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Gred,Gribbel,Griodda,Gris,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karaigean,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kearad Ihn,Kearad Kor,Klais,Kon Garaisé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krais,Kraslar,Krenli,Kruggan,Kun,Mah Toa,Mairgian,Mar’Ildian,Markan,Mairkionos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marraiteo,Marraiteos,Meorkuis,Merritios Gark,Moruisté,Murr,Omataiké,Reisean,Vaisitt,Velnick,Vearalon,Vearamo,Vearad,Veardaitt,Vearkon,Verlinn,Vearmad,Vertick,Vlaidnir

en: Alen Ka,Alinash Mal,Ashirt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orrida,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisk,Verra,Vellin Ka,Veshtar,Vushtin
gd: Ailen Ka,Ailineais Mal,Aisirt,Augainet Ka,Auuglann,Daimell,Dell,Deamla,Dinsill,Esi,Olath,Omaid,Omagrra,Orra Ka,Orridean,Orridea,Oisibi,Vaillin,Vailniorra,Vailnitt,Velisk,Vearra,Vellin Ka,Veistear,Vuistin

en: Aigaithas,Aigaithil,Aigaithing,Aigaithol,Aigalas,Aigaling,Aigalis,Aigalol,Aigalsil,Aigatas,Aigatis,Aigatlos,Aigatsil,Aigatsol,Aigatus,Aigcatas,Aigcatil,Aigcating,Aigcatis,Aigcatsil,Aigcatsol,Aigcatus,Aigdring,Aigdris,Aigdrlos,Aigdrsil,Aigdrsol,Aigduras,Aigdurlos,Aigdursol,Aigthaing,Aigthais,Aigthasil,Aigthaus,Alaithas,Alaithis,Alaithlos,Alaithol,Alaithsol,Alaithus,Alalas,Alalil,Alalol,Alalsol,Alalus,Alatas,Alatil,Alating,Alatlos,Alatsil,Alcatil,Alcatis,Alcatlos,Alcatsil,Aldras,Aldril,Aldring,Aldris,Aldrlos,Aldrol,Aldrsol,Alduras,Aldurlos,Aldurol,Althaas,Althail,Althalos,Althaol,Althasil,Althasol,Althaus,Anaithas,Anaithil,Anaithing,Anaithis,Anaithsil,Anaithus,Analil,Anallos,Analol,Analsil,Analus,Anatas,Anating,Anatis,Anatol,Anatsol,Ancatas,Ancatil,Ancatol,Ancatus,Andril,Andris,Andrlos,Andrus,Anduril,Andurol,Andursol,Andurus,Anthaas,Anthaing,Anthais,Anthaol,Anthasil,Anthasol,Anthaus,Augaithas,Augaithing,Augaithsil,Augaithus,Augalas,Augaling,Augalol,Augating,Augatlos,Augatol,Augatsil,Augatsol,Augcatas,Augcatil,Augcatis,Augcatol,Augcatsil,Augcatus,Augdras,Augdris,Augdrsil,Augdrus,Augduras,Augduril,Augduring,Augdurol,Augdursol,Augdurus,Augthail,Augthais,Augthalos,Augthaol,Dulaithil,Dulaithing,Dulaithlos,Dulaithsil,Dulaithsol,Dulalas,Dulaling,Dulalis,Dulalsil,Dulatil,Dulating,Dulatol,Dulatsol,Dulatus,Dulcatil,Dulcating,Dulcatlos,Dulcatol,Dulcatsil,Dulcatsol,Duldril,Duldris,Duldrlos,Duldrol,Duldrsil,Duldrus,Dulduras,Dulduring,Duldursil,Duldurus,Dulthalos,Dulthasil,Dulthasol,Dulthaus,Glamaithil,Glamaithis,Glamaithol,Glamaithsol,Glamalil,Glamaling,Glamalis,Glamallos,Glamalsil,Glamalus,Glamatil,Glamatus,Glamcatas,Glamcatil,Glamcating,Glamcatsil,Glamcatus,Glamdras,Glamdril,Glamdrlos,Glamdrsol,Glamduras,Glamduril,Glamduring,Glamduris,Glamdursol,Glamthaas,Glamthaol,Glamthasil,Glamthasol,Glamthaus,Glomin,Gomaithas,Gomaithil,Gomaithol,Gomaithsol,Gomalil,Gomalis,Gomalus,Gomatas,Gomatil,Gomating,Gomatis,Gomatlos,Gomatol,Gomcatil,Gomcatis,Gomcatlos,Gomdras,Gomdril,Gomdring,Gomdris,Gomdrol,Gomdrsil,Gomduris,Gomdurlos,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurus,Gomthaas,Gomthalos,Gomthasol,Naraithil,Naraithing,Naraithol,Naraithsil,Naraithsol,Naraithus,Naralas,Naralil,Naralsil,Naralus,Naratlos,Naratol,Naratsil,Narcating,Narcatis,Narcatol,Narcatsil,Narcatsol,Nardras,Nardril,Nardring,Nardris,Nardrol,Nardrsil,Nardrsol,Nardrus,Narduras,Narduril,Nardurol,Narthalos,Narthaol,Pelaithas,Pelaithil,Pelaithing,Pelaithis,Pelaithlos,Pelaithol,Pelaithsil,Pelaithsol,Pelalil,Pelaling,Pelalis,Pelalsil,Pelalsol,Pelalus,Pelatil,Pelating,Pelatis,Pelatol,Pelatsil,Pelatus,Pelcating,Pelcatlos,Pelcatol,Pelcatsil,Peldras,Peldril,Peldrsol,Peldrus,Pelduril,Pelduring,Pelduris,Peldurol,Peldursol,Peldurus,Pelthaas,Pelthail,Pelthasil,Trithaithas,Trithaithil,Trithaithis,Trithaithlos,Trithaithol,Trithaithsil,Trithaithsol,Trithaithus,Trithalis,Trithalol,Trithatas,Trithatil,Trithatlos,Trithatsol,Trithcatlos,Trithcatsol,Trithcatus,Trithdril,Trithdring,Trithdris,Trithdrlos,Trithdrol,Trithdrsol,Trithdrus,Trithduril,Trithduring,Trithdurlos,Trithdurol,Trithdursil,Trithdurus,Triththaas,Triththail,Triththaing,Triththasol,Triththaus
gd: Aigitheas,Aigithil,Aigithing,Aigitheol,Aigealas,Aigeiling,Aigeilis,Aigealol,Aigeilsil,Aigeatas,Aigeitis,Aigeatlos,Aigeitsil,Aigeatsol,Aigeatus,Aigceatas,Aigceitil,Aigceiting,Aigceitis,Aigceitsil,Aigceatsol,Aigceatus,Aigdring,Aigdris,Aigdrlios,Aigdrsil,Aigdrsiol,Aigdiuras,Aigdiurlos,Aigdiursol,Aigtheing,Aigtheis,Aigtheisil,Aigtheaus,Alaitheas,Alaithis,Alaithlios,Alaithiol,Alaithsiol,Alaithius,Alalas,Alailil,Alalol,Alalsol,Alalus,Alatas,Alaitil,Alaiting,Alatlos,Alaitsil,Alcaitil,Alcaitis,Alcatlos,Alcaitsil,Aldras,Aildril,Aildring,Aildris,Aldrlos,Aldrol,Aldrsol,Alduras,Aldurlos,Aldurol,Althaas,Althail,Althalos,Althaol,Althaisil,Althasol,Althaus,Anaitheas,Anaithil,Anaithing,Anaithis,Anaithsil,Anaithius,Anailil,Anallos,Analol,Anailsil,Analus,Anatas,Anaiting,Anaitis,Anatol,Anatsol,Ancatas,Ancaitil,Ancatol,Ancatus,Aindril,Aindris,Andrlos,Andrus,Andurail,Andurol,Andursol,Andurus,Anthaas,Anthaing,Anthais,Anthaol,Anthasil,Anthasol,Anthaus,Augaitheas,Augaithing,Augaithsil,Augaithius,Augalas,Augailing,Augalol,Augaiting,Augatlos,Augatol,Augaitsil,Augatsol,Augcatas,Augcaitil,Augcaitis,Augcatol,Augcaitsil,Augcatus,Augdras,Augdrais,Augdrsail,Augdrus,Augduras,Augdurail,Augduraing,Augdurol,Augdursol,Augdurus,Augthail,Augthais,Augthalos,Augthaol,Dulaithil,Dulaithing,Dulaithlios,Dulaithsil,Dulaithsiol,Dulalas,Dulailing,Dulailis,Dulailsil,Dulaitil,Dulaiting,Dulatol,Dulatsol,Dulatus,Dulcaitil,Dulcaiting,Dulcatlos,Dulcatol,Dulcaitsil,Dulcatsol,Duildril,Duildris,Duldrlos,Duldrol,Duildrsil,Duldrus,Dulduras,Dulduraing,Duldursail,Duldurus,Dulthalos,Dulthasail,Dulthasol,Dulthaus,Glamaithil,Glamaithis,Glamaithiol,Glamaithsiol,Glamailil,Glamailing,Glamailis,Glamallos,Glamailsil,Glamalus,Glamaitil,Glamatus,Glamcatas,Glamcaitil,Glamcaiting,Glamcaitsil,Glamcatus,Glamdras,Glamdrail,Glamdrlos,Glamdrsol,Glamduras,Glamdurail,Glamduraing,Glamdurais,Glamdursol,Glamthaas,Glamthaol,Glamthaisil,Glamthasol,Glamthaus,Gloimin,Gomaitheas,Gomaithil,Gomaithiol,Gomaithsiol,Gomailil,Gomailis,Gomalus,Gomatas,Gomaitil,Gomaiting,Gomaitis,Gomatlos,Gomatol,Gomcaitil,Gomcaitis,Gomcatlos,Gomdras,Goimdril,Goimdring,Goimdris,Gomdrol,Gomdrsail,Gomdurais,Gomdurlos,Gomdursail,Gomdursol,Gomdurus,Gomthaas,Gomthalos,Gomthasol,Naraithil,Naraithing,Naraithiol,Naraithsil,Naraithsiol,Naraithius,Naralas,Narailil,Narailsil,Naralus,Naratlos,Naratol,Naraitsil,Narcaiting,Narcaitis,Narcatol,Narcaitsil,Narcatsol,Nardras,Nairdril,Nairdring,Nairdris,Nardrol,Nairdrsil,Nardrsol,Nardrus,Narduras,Narduril,Nardurol,Narthalos,Narthaol,Peletheas,Peleithil,Peleithing,Peleithis,Peleithlios,Peleithiol,Peleithsil,Peleithsiol,Peleilil,Peleiling,Peleilis,Peleilsil,Pealalsol,Pealalus,Peleitil,Peleiting,Peleitis,Pealatol,Peleitsil,Pealatus,Pelceting,Pealcatlos,Pealcatol,Pealcaitsil,Pealdras,Peldril,Pealdrsol,Pealdrus,Pealdurail,Pealduraing,Pealdurais,Pealdurol,Pealdursol,Pealdurus,Pealthaas,Pealthail,Pealthasail,Triothaitheas,Triothaithil,Triothaithis,Triothaithlios,Triothaithiol,Triothaithsil,Triothaithsiol,Triothaithius,Triothailis,Triothalol,Triothatas,Triothaitil,Triothatlos,Triothatsol,Triothcatlos,Triothcatsol,Triothcatus,Trithdril,Trithdring,Trithdris,Trithdrlios,Trithdriol,Trithdrsiol,Trithdrius,Trithdiuril,Trithdiuraing,Trithdiurlos,Trithdiurol,Trithdiursail,Trithdiurus,Trioththaas,Trioththail,Trioththaing,Trioththasol,Trioththaus

en: Graa,Greaa,Gree,Kaaa,Kassshh,Kessshh,Korro,Kraa,Kuu,Kzaaa,Kzuuu
gd: Graa,Greaa,Gree,Kaaa,Kaisss,Kesss,Korro,Kraa,Kuu,Kzaaa,Kzuuu

en: Kaasa,Kayya,Keyya,Kiira,Korra
gd: Kaasa,Kayya,Keyya,Kiire,Korra

en: Abraxas,Aleiss,Amail,Axmail,Blanal,Bleii,Blo,Bress,Briss,Gaxmol,Griam,Griss,Grissileii,Hailoss,Hainoss,Harxos,Huzel,Inaloss,Ineii,Issal,Klezel,Kras,Krezkps,Kzap,Lamaiss,Lameii,Lexpek,Liness,Lobor,Maissol,Malinos,Milbor,Mileii,Nildloss,Oxpeii,Poniaz,Psell,Pson,Pzakp,Reii,Sassal,Saxil,Saxrireii,Sekol,Silas,Skell,Skepz,Slell,Snol,Soill,Sorkol,Srell,Trixoz,Vilail,Vissal,Vlanis,Xabrak,Xamalel,Xinas,Xnamos,Xopkon,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
gd: Abraxas,Alaiss,Amail,Axmail,Blanal,Bleii,Blo,Bress,Briss,Gaxmol,Griam,Griss,Grissileii,Hailoss,Hainoss,Harxos,Huzal,Ionaloss,Ioneii,Iossal,Klezel,Kras,Krezkps,Kzap,Lamaiss,Lamaii,Lexpek,Liness,Lobor,Massol,Mailinos,Miolbor,Mileii,Nildless,Oxpeii,Poiniaz,Psell,Pson,Pzakp,Reii,Sassal,Saixil,Saixrireii,Sekal,Siles,Skell,Skepz,Slell,Snol,Soill,Sorkol,Srell,Trixioz,Vileil,Vissel,Vlanais,Xabrak,Xamalal,Xionas,Xnamos,Xopkon,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp

en: Aliasse,Amailis,Axmailia,Blai,Blanalai,Bli,Bliana,Brassas,Brissal,Gaxmail,Griama,Grissa,Grissilai,Haila,Haina,Harxias,Huzi,Inai,Inalai,Issalai,Klez,Kras,Krezkps,Kzap,Lamai,Lamaissa,Lexpek,Liabra,Lilin,Linassa,Maissa,Malina,Mila,Milbra,Nildlasi,Oxpel,Poniazal,Psal,Psen,Pzakp,Riaa,Sall,Sassalia,Saxiala,Saxririaa,Sek,Skal,Skepz,Sla,Snelia,Srak,Sral,Szak,Trixzed,Vilaila,Vissalai,Vlanissa,Xabrak,Xamalia,Xina,Xinasia,Xnamas,Xopkne,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
gd: Aliassa,Amailis,Axmailia,Blai,Blanalai,Bli,Bliana,Brassas,Briossal,Gaxmail,Griama,Grissa,Grissiolai,Haile,Haine,Harxaias,Huzai,Ionai,Ionalai,Iossalai,Klez,Kras,Krezkps,Kzap,Lamai,Lamaisse,Lexpek,Liabra,Lilin,Lionassa,Maisse,Maline,Mile,Milbre,Nioldlasai,Oixpel,Poiniazal,Psal,Psen,Pzakp,Riaa,Sall,Sassailia,Saixiala,Saixririaa,Sek,Skal,Skepz,Sla,Snelia,Srak,Sral,Szak,Trixzed,Viloaile,Viossalai,Vlainisse,Xabrak,Xamailia,Xiona,Xionaisia,Xnamas,Xopkne,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp

en: Akoark,Akort,Akzalk,Arkarm,Barkuk,Blokkar,Borkuk,Bukkak,Bulruk,Corkkar,Delkkak,Garkuk,Gnukk,Goruk,Grak,Gurk,Gurm,Kalknix,Karak,Karbuk,Kargnak,Karterak,Kayrak,Kelkrar,Kerta,Kilkrar,Kingrok,Kirk,Klud,Kokkan,Kolk,Komak,Korgnak,Kork,Koruck,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Makron,Markaak,Markuk,Merknik,Nargak,Olk,Orkut,Reknak,Takolak,Trabuk,Trakkon,Urkar,Urkark
gd: Akoark,Akort,Akzalk,Arkarm,Barkuk,Blokkar,Borkuk,Bukkak,Bulruk,Corkkar,Delkkek,Garkuk,Gnukk,Goruk,Grak,Gurk,Gurm,Kalknax,Karak,Karbuk,Kargnak,Kartarak,Kayreak,Kelkrear,Kerta,Kilkrear,Kiongrok,Kirk,Klud,Kokkan,Kolk,Komak,Korgnak,Kork,Koruck,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Makron,Markaak,Markuk,Merknik,Nargak,Olk,Orkut,Reaknak,Takolak,Trabuk,Trakkon,Urkar,Urkark

en: Badush,Bagar,Bagdish,Barag,Barbag,Bart,Bashnak,Bidish,Bidush,Bik,Bilg,Bilo,Binak,Bink,Biol,Birt,Bogar,Bogdish,Bogdush,Bogor,Bok,Bolg,Bong,Borg,Bork,Bort,Boshnak,Budush,Bugdish,Buk,Bunak,Bung,Bunk,Burag,Burg,Burk,Buurk,Eradash,Eradish,Eragdish,Eragdush,Eragor,Eranak,Erang,Erarag,Erarg,Erart,Erigdush,Erik,Erinak,Eriol,Erirag,Erirbag,Erirg,Erirt,Erishnak,Eriurk,Erogdish,Erogdush,Erok,Erong,Eronk,Erorbag,Erudish,Erudush,Erugar,Erugdush,Erulo,Erunk,Eruol,Erurag,Eruurk,Gadash,Gagar,Gagdush,Gagor,Galo,Ganak,Gank,Gaol,Garag,Gashnak,Gigor,Ginak,Ging,Gink,Girt,Gogdish,Gogdush,Gong,Gork,Gort,Goshnak,Gradash,Gragar,Gragor,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Grarbag,Gridash,Gridish,Gridush,Grigar,Grigor,Grilg,Grilo,Grink,Grirag,Grirg,Grirk,Grishnak,Grodish,Grogar,Grogdish,Grok,Grolg,Grong,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Groshnak,Grudash,Grugar,Grugdish,Grugdush,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurk,Grurt,Gruurk,Gugdish,Gugdush,Gulg,Gulo,Gunak,Gurbag,Gurt,Gushnak,Hadash,Hadish,Hadush,Hagar,Hagdush,Hagor,Hak,Halg,Hank,Hashnak,Hidash,Hidish,Hidush,Higdush,Hilg,Hinak,Hing,Hink,Hiol,Hirag,Hirg,Hodush,Hogar,Hogor,Hong,Hool,Horbag,Hork,Hort,Hoshnak,Hudash,Hudish,Hugor,Huk,Hulg,Hulo,Hunk,Huol,Hurag,Hurbag,Hurk,Hushnak,Huurk,Pagdish,Pagor,Palg,Palo,Paol,Parag,Pashnak,Pidush,Pigdish,Pigdush,Pilg,Pinak,Pink,Pirbag,Podash,Podish,Podush,Pogdish,Polg,Porbag,Porg,Pork,Port,Poshnak,Pradish,Pragdush,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarbag,Prarg,Prark,Prart,Prashnak,Praurk,Pridish,Prigar,Prigdish,Prigor,Prilg,Prilo,Prinak,Priol,Prirbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodash,Prodish,Prodush,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prool,Prourk,Prudish,Prugar,Prugdish,Pruk,Prunak,Prunk,Prurg,Prurk,Pruurk,Puk,Pulg,Pulo,Punak,Pung,Punk,Purag,Purbag,Purg,Puurk,Radash,Ragar,Ragdish,Rak,Rang,Rank,Raol,Rarag,Rarbag,Rark,Rashnak,Raurk,Rigor,Rik,Rilg,Rinak,Rink,Rirg,Rirk,Rodish,Rodush,Rogdish,Rok,Rolo,Ronak,Rudash,Rugar,Rugdish,Ruk,Rung,Ruol,Rurag,Rushnak,Vadash,Vadish,Vadush,Vak,Valo,Vank,Varag,Varbag,Vigar,Vigdish,Vigor,Vilg,Vilo,Vink,Virag,Virt,Vishnak,Vogdish,Vogor,Vonak,Vong,Vorg,Vork,Voshnak,Vourk,Vradash,Vragar,Vragdush,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vridash,Vridish,Vrigor,Vrik,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrishnak,Vriurk,Vrodash,Vrodish,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudish,Vrugdush,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vruurk,Vudish,Vuk,Vulg,Vulo,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vushnak
gd: Baduis,Bagar,Bagdais,Barag,Barbag,Bart,Baisneak,Bidis,Bides,Bik,Bilg,Bilio,Biniak,Bink,Biol,Birt,Bogar,Bogdais,Bogduis,Bogor,Bok,Bolg,Bong,Borg,Bork,Bort,Boisneak,Buduis,Bugdais,Buk,Bunak,Bung,Bunk,Burag,Burg,Burk,Buurk,Earadais,Earaidis,Earagdais,Earagduis,Earagor,Earanak,Earang,Eararag,Eararg,Earart,Eriogduis,Erik,Erionak,Eriol,Eriorag,Eriorbag,Erirg,Erirt,Erisneak,Eriurk,Earogdais,Earogduis,Earok,Earong,Earonk,Earorbag,Earudais,Earuduis,Earugar,Earugduis,Earulo,Earunk,Earuol,Earurag,Earuurk,Gadais,Gagar,Gagduis,Gagor,Galo,Ganak,Gank,Gaol,Garag,Gaisneak,Giogor,Gionak,Ging,Gink,Girt,Gogdais,Gogduis,Gong,Gork,Gort,Goisneak,Gradais,Gragar,Gragor,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Grarbag,Griodais,Gridis,Grioduis,Griogar,Griogor,Grilg,Griolo,Grink,Griorag,Grirg,Grirk,Grisneak,Grodais,Grogar,Grogdais,Grok,Grolg,Grong,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Groisneak,Grudais,Grugar,Grugdais,Grugduis,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurk,Grurt,Gruurk,Gugdais,Gugduis,Gulg,Gulo,Gunak,Gurbag,Gurt,Guisneak,Hadais,Haidis,Haduis,Hagar,Hagduis,Hagor,Hak,Halg,Hank,Haisneak,Hiodais,Hidis,Hioduis,Hiogduis,Hilg,Hionak,Hing,Hink,Hiol,Hiorag,Hirg,Hoduis,Hogar,Hogor,Hong,Hool,Horbag,Hork,Hort,Hoisneak,Hudais,Huidis,Hugor,Huk,Hulg,Hulo,Hunk,Huol,Hurag,Hurbag,Hurk,Huisneak,Huurk,Pagdais,Pagor,Palg,Palo,Paol,Parag,Paisneak,Piduis,Pigdis,Pigdais,Pilg,Pionak,Pink,Piorbag,Podais,Poidis,Poduis,Pogdais,Polg,Porbag,Porg,Pork,Port,Poisneak,Pradais,Pragduis,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarbag,Prarg,Prark,Prart,Praisneak,Praurk,Pridis,Priogar,Prigdis,Priogor,Prilg,Priolo,Prionak,Priol,Priorbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodais,Proidis,Produis,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prool,Prourk,Prudais,Prugar,Prugdais,Pruk,Prunak,Prunk,Prurg,Prurk,Pruurk,Puk,Pulg,Pulo,Punak,Pung,Punk,Purag,Purbag,Purg,Puurk,Radais,Ragar,Raigdis,Rak,Rang,Rank,Raol,Rarag,Rarbag,Rark,Raisneak,Raurk,Riogor,Rik,Rilg,Rionak,Rink,Rirg,Rirk,Rodais,Roduis,Rogdais,Rok,Rolo,Ronak,Rudais,Rugar,Ruigdis,Ruk,Rung,Ruol,Rurag,Ruisneak,Vadais,Vaidis,Vaduis,Vak,Valo,Vank,Varag,Varbag,Viogar,Vigdis,Viogor,Vilg,Violo,Vink,Viorag,Virt,Visneak,Vogdais,Vogor,Vonak,Vong,Vorg,Vork,Voisneak,Vourk,Vradais,Vragar,Vragduis,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vriodais,Vridis,Vriogor,Vrik,Vrionak,Vring,Vrirt,Vrisneak,Vriurk,Vrodais,Vroidis,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudais,Vrugduis,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vruurk,Vudais,Vuk,Vulg,Vulo,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vuisneak

en: Bludebalmen,Boladrumbadrum,Bolwuldelman,Bombempomgontor,Bomtanbomkenton,Bomtanbomtonum,Bregalad,Bremdebubde,Brenbasnudnem,Brendumadoak,Brommantendronnor,Brumbendublun,Brumennarunom,Brummdlebroak,Bumbadadabum,Buomdumdenlol,Carnimirië,Dabumdabumtam,Dammantongonnur,Danmonlulbam,Debundbemun,Delmduelmdelom,Diblembumnde,Dolmannumbil,Drongnoblemdu,Dulmandarook,Dulwulmendom,Dumdumdumatum,Elmaroomadrum,Grelmadrumbumadum,Gulladroamadoak,Gumabeladrelm,Laffalialomdium,Landunwonbam,Lassemista,Lefnublemdde,Libleddnumm,Lolmandindel,Monlamwimdan,Muldondindal,Mundionalafla,Mundumblemdum,Munnamdulbon,Nanmildaldum,Nunmaldildun,Orofarnië,Pambedrumne,Pomtamkomtrobum,Rithramcamhan,Tantondernintan,Temtundembenn,Temtunnongetem,Tondenkontenkon,Troombadoom,Tumtentantarun,Tumtonnongatum,Tumtumgamtomtom,Wonrunmaldin,Wudadoonopl
gd: Bludabalman,Boladrumbadrum,Bolwuldalman,Bombampomgontor,Bomtanbomkanton,Bomtanbomtonum,Breagalad,Bremdeabuibde,Branbasnudnaim,Breandumadoak,Brommantandronnor,Brumbandublun,Brumannarunom,Brummdlabroak,Bumbadadabum,Buomdumdanlol,Cairnimirië,Dabumdabumtam,Dammantongonnur,Danmonlulbam,Deabundbamun,Dealmduelmdealom,Diblembeumnaide,Dolmannumbail,Drongnoblamdu,Dulmandarook,Dulwulmandom,Dumdumdumatum,Ealmaroomadrum,Grealmadrumbumadum,Gulladroamadoak,Gumabaladrailm,Laffailialoimdium,Landunwonbam,Laissemiasta,Leafnuiblemdde,Libleaddnumm,Lolmandaindel,Monlamwaimdean,Muldoindindal,Muindionalafla,Mundumblamdum,Munnamdulbon,Nainmildaldum,Nunmaildildean,Orofairnië,Paimbeadrumna,Pomtamkomtrobum,Rithreamcamhan,Tantoinderniantan,Teamtuindembenn,Teamtunnongatam,Toindeankontankon,Troombadoom,Tuimteantantarun,Tumtonnongatum,Tumtumgamtomtom,Wonrunmaildin,Wudadoonopl

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
gd: Tha na cuairtean seachad

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
gd: Duais crìochnachaidh thràith.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
gd: Gun duais crìochnachaidh thràith.

en: <small>(early finish bonus)</small>
gd: <small>(duais crìochnachaidh thràith)</small>

en: (early finish bonus)
gd: (duais crìochnachaidh thràith)

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
gd: Cha toir thu òr leat dhan ath chnàmh-sgeul.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
gd: 
    Bheir thu 100% dhen òr crìochnachaidh leat dhan ath chnàmh-sgeul.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
gd: 
    Bheir thu 40% dhen òr crìochnachaidh leat dhan ath chnàmh-sgeul.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
gd: 
    Bheir thu 20% dhen òr crìochnachaidh leat dhan ath chnàmh-sgeul.

en: Alternative objective:
gd: Amas eile:

en: Bonus objective:
gd: Amas duaise:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
gd: Seo an cnàmh-sgeul mu dheireadh.

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
gd: ’S dòcha nach cluich an coimpiutair an taobh aig $side_number mar bu chòir sa chnàmh-sgeul seo. Chaidh an taobh aig $side_number a dhealbhadh airson cluicheadair daonna.

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
gd: Thog thu $amount_gold de bhuinn òir.

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
gd: Dearg

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
gd: Soilleir-dhearg

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
gd: Dorch-dhearg

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
gd: Gorm

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
gd: Soilleir-ghorm

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
gd: Uaine

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
gd: Soilleir-uaine

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
gd: Corca

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
gd: Dubh

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
gd: Donn

note: [color_range]: id=7 [color_range]: id=orange
en: Orange
gd: Orainds

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
gd: Soilleir-orains

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
gd: Geal

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
gd: Saidhean

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=gold
en: Gold
gd: Òr

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
gd: Riof

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
gd: Tanalach

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
gd: Uisge domhain

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
gd: Boglach

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
gd: Rèidh

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
gd: Cnuic

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
gd: Beanntan

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
gd: Coille

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
gd: Gaineamh

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
gd: Reòite

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
gd: Uamh

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
gd: Balgain-bhuachair

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
gd: Baile

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
gd: Caisteal

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
gd: Daingean

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
gd: Rèilean

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
gd: Do-choiseach

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
gd: Do-shiubhal

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
gd: Ceò

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
gd: Sgleò

note: [language]
en: Easy
gd: Furasta

note: [language]
en: Medium
gd: Meadhanach

note: [language]
en: Hard
gd: Doirbh

note: [language]
en: Nightmare
gd: Trom-laighe

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
gd: Tha comas sabaide nas fhearr aig aonadan dligheach air an latha is nas miosa air an oidhche.
    
    Latha: +25% dhe dhochann
    Oidhche: -25% dhe dhochann

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
gd: Tha aonadan neodrach coma mu dhèidhinn oidhche no latha is comas sabaide co-ionnan aca.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
gd: Tha comas sabaide nas fhearr aig aonadan coimeasgach air an oidhche is nas miosa air an latha.
    
    Latha: -25% dhe dhochann
    Oidhche: +25% dhe dhochann

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
gd: Cha bhuannaich na h-aonadan stairsnich an làn-neart aca ach air a’ chiaradh is chamhanaich.
    
    Latha: -25% dhe dhochann
    Oidhche: -25% dhe dhochann

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
gd: Drochaid Ghilbeart,Drochaid a’ Bhanna,Drochaid Charra,Drochaid a’ Choilich,Drochaid na Cuingleum,Drochaid a’ Chrò,Drochaid Dhulfhasaidh,Ceann Drochaid,Drochaid Sheile,Drochaid Aonachain,Drochaid Choinneachain,An Drochaid Bhàn,Àth na Crà,Àth Tharracail,Àth a’ Chàirn,Àth Chrathaidh,Àth Maol Ruibhe,Àth na h-Eilde,Àth nan Ceann

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
gd: Am Bealach Buidhe,Am Bealach Maol,Am Bealach Mòr,Am Bealach Ruadh,Bealach Buidhe,Bealach an Dubh Bhràighe,Bealach an Fhuarain,Bealach an Òir,Bealach an t-Suidhe,Bealach a’ Bhràigh Bhig,Bealach a’ Chonnaidh,Bealach a’ Phosta,Bealach Carragh Dhòmhnaill Ghuirm,Bealach na Gaoithe,Bealach na h-Imriche,Bealach nam Bò,Bealach nam Bròg,Bealach nam Mèirleach,Bealach nan Cabar,Bealach Sloc an Eich,Làirig an Lochain

note: [language]
en: $name River,River $name
gd: An Abhainn Fhada,Abhainn Alain,Abhainn Suidhe,Abhainn Anann,Abhainn Àrdair,Abhainn Abharain,Abhainn Uaraidh,Abhainn nam Manach,Abhainn Bhreamhainn,Abhainn Bhranaidh,Abhainn Bhriathrachain,Abhainn Chailbhidh,Abhainn Charrann,Abhainn Chona,Abhainn Chollaidh,Abhainn Duibhe,Abhainn Dùghlais,Abhainn Eachaig,Abhainn Eireachdaidh,Abhainn Fhionndair,Abhainn Fhionnghlais,Abhainn Gheallaidh,Abhainn Gharbhain,Abhainn Ghlòraid,Abhainn Labharain,Abhainn Lòchaidh,Abhainn Laoigh,Abhainn Mharcaidh,Abhainn Mhusaididh,Abhainn Nodha,	Abhainn Ruadhainn,An Abhainn Dubh,Abhainn Thairbh

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
gd: Coille a’ Chrithich,Coille Òra,Coille Mhùiridh,Coille Chneagaidh,Coille Chunndainn,Coille an t-Suidhe,Breun Choille,Àrd Choille,Am Beitheach,Am Beitheachan,Coille a’ Chrithich,Dubhras,Iubhaich,A’ Mhòr Choille

note: [language]
en: $name Lake
gd: Loch Abar,An Loch a Tuath,Loch Chille Chiarain,An Crom Loch,Loch Tatha,An Geàrr Loch,Loch Iùbh,An Loch Sianta,Loch an Reidhinidh,Loch Raineach,Loch na h-Àirde,Loch an Lagain,Loch Mòr,Loch Shubhairne,An Locha Beag,Loch Àlainn,Loch Aillse,Loch na h-Àirde, Loch Abhaich,Loch Obha,Locha Buidhe,Loch Carrann,Loch Eireachdaidh,An Loch Fada,Loch Gheallaidh,Loch Ghlais,Loch Lòchaidh,Loch Laomainn,Loch na Cuinge

note: [language]
en: $name|’s Peak,Mount $name
gd: Airgead Bheinn,Beinn Ach Chaladair,Beinn Àirigh a’ Charr,Beinn an Eòin,Beinn an Òir,Beinn a’ Bhàthaich Àird,Beinn a’ Bhùird,Beinn a’ Bhùiridh,Beinn a’ Chaisgein Mhór,Beinn a’ Chaorthainn,Beinn a’ Chléibh,Beinn a’ Chochaill,Beinn a’ Chrùlaiste,A’ Bheinn Bhàn,A’ Bheinn Bhreac Liath,A’ Bheinn Bhuidhe,Beinn a’ Chùirn,A’ Bheinn Dearg Bheag,A’ Bheinn Dearg Mhór,Beinn Dobhrain,Beinn Dubh Chreig,Beinn Éibhinn,A’ Bheinn Ghlas,Beinn Iuthairn Bheag,Beinn Iuthairn Mhór,A’ Bheinn Liath Mhór,Beinn Liath Mhór a’ Ghiuthais Léith,A’ Bheinn Odhar Bheag,A’ Bheinn Tharsainn,Beinn Éiginn,A’ Bheinn Fhada,A’ Bheinn Shìth,Beinn Mac Duibh,Beinn an t-Sithidh,Beinn a’ Bheithir,Beinn a’ Bhùraich,Beinn Bhùraich nam Madadh Móra,A’ Bheithneag Bheag,Beinn Chìochain,Sgùrr an Fhuarain,Sgùrr a’ Choire Bheithe,Sgùrr Alasdair,Sgùrr an Dubh Dhoire,Sgùrr an Fhionn Choire,Sgùrr Còs nam Breac Laogh,Sgùrr Dhòmhnaill,Sgùrr Fìona,Sgùrr a’ Ghiuthsachain,An Sgùrr Mór,Sgùrr an Fhir Dhuibh,An Càrn Beannach,Càrn an Tàilleir,An Càrn Dearg Mór,Càrn an Fhìdhleir,Càrn Ealasaid,Càrn an Eas,Càrn nan Easgann Bàna,Càrn Eighe,Càrn a’ Ghluasaid,An Càrn Gorm,An Càrn Liath,An Càrn Mór

note: [language]
en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
gd: Cnoc na Mòna,Am Blàr Dubh,Àird Ghaoithe,Bogan Ghaoithe,Am Mòinteach Raineach,Am Bog,A’ Bhogach,Am Bog Bàn,Am Bog Buidhe,Féith Feàrnaidh,Na Féithean,An Fhéith Bhàite,Féith Mheall,Mig Srath,Migein,An t-Seasgann

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
gd: Achadh an Fheàrna,Achadh na Luachrach,Achadh nan Sabhal,Acha na Sìne,Acha nan Seileach,Achadh an Fhiodhaich,Ach Osnaich,Achadh an Rainich,Ach t-Seamraig,Achadh Toitidh,Achd a’ Chàirn,Achadh Leac,Àrd Achadh,Achadh Innis Chalainn,An t-Achadh Riabhach,Ach an Droighinn,Achadh Loinne,Achadh nan Clach,Achadh na Frìthe,Achadh Dà Sgaillt,Am Blàr Glas,Ach Chaladair,Am Blàran Odhar,Baile Bhenneit,Blàr Fionndaidh,Blàr Thulchain,Am Blàr Mór,Blàr nam Marbh,Blàiridh,Breac Achadh,An Claigeann,Achadh nan Coitear,Achadh Ghoididh,An Garradh Fada,An Gart Mór,Gart nan Abhall,Gart a’ Chàirn,Gartaidh Mór,An Goirtean Eòrna,An Goirtean,Goirtean Alasdair,An Cruadh Ghoirtean,Achadh Dhonnchaidh,Lainn a’ Choirce,Lainn a’ Chait,Baile a’ Chait,Lainn Gharaidh,Lainn a’ Bhuilg,Baile a’ Bhuilg,Achadh Mheadhanach,Achadh a’ Mhuilinn,Pàirc na Muilne,Magh Eadh,Magh Bhàird,Raon nan Coileach,An Raon Ruadh,Ach an t-Seagail,Sean Achaidh,Achadh an Fhuarain,Goirtean na Creige,Achadh a’ Chùirn,An t-Achadh Bàn,Bad an Inneail,Bad an Locha,Bad an Fhliuchaidh,Bad Odhair,Am Bad Ràilleach,Bad Sgàlaidh

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
gd: Achadh an Lochain,Aghaidh an Lochain,Bad an Locha,Baile an Locha,Càrn an Lochain,Ceann Loch Chille Chiarain,Creag an Locha,Ceann a’ Gheàrrloch,Ceann Loch Iùbh,Innis Ceann Loch,Ceann Loch an Reidhinidh,Ceann Loch Raineach,Ceann Loch Shubhairne,Loch Long,Loch nam Madadh,Loch Raineach,Loch Ruadhainn,Loch Sealg,Loch an t-Sruthail,Loch a’ Bhàigh,Ceann Loch Dona,Loch nan Doirb,Loch Uisge,Port an Eòrna,Am Port Beag,Port a’ Choltair,Port nan Long,Port na Banrighinn,Port Pheadair,Port an Draoidh,Achadh na Birlinn,Port Sgioba,Am Port,Port a’ Mhadaidh,Am Port Bàn,Port nan Con,Port na Creige,Port nan Dobhran,Port Rìgh,Port Faisgeach,Port an t-Sìthein,Port an t-Sròim

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
gd: Bun na h-Abhainn,Drochaid Urchaidh,Port na h-Abhainne,Aiseag,Achadh na Croise,Caol an t-Snàimh,A’ Chrasg,Ceann a’ Chrois,An t-Àth Leathann,An t-Àth Mhòr,Druim na Drochaid

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
gd: Drochaid Sguideil,Drochaid Aindridh,Drochaid Lusaidh,Drochaid Sgiathaig,Drochaid Dubhaig,Drochaid Choinneachain,Drochaid Thulnain,Beul-àtha nan Trì Allt,Drochaid Fhèisidh,Drochaid Gharaig,Drochaid Mhuaigh,Drochaid Ruaidh,Drochaid Dubhaig,Àth an Linne,An t-Àth Ruadh

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
gd: Baile na Binn,Achag,Am Fasadh Àlainn,Baile na h-Iolaire,Gleann an t-Sìthein,Tom Mhuilinn,An t-Achadh,Achadh a’ Chonalaich,Achadh a’ Choirce,Achadh Dà Phris,Achadh an Dùnain,An t-Achadh Mór,Acha nan Allt,Achadh an Dùnaidh,Achadh an Ruighe,Achadh a’ Phùbaill,Acha-Rà,Achadh an Rainich,Ach an Teine,Achadh a’ Bhàthaich,Achadh Anndra,Achadh a’ Bhràighe,Achadh Dhubhaird,Ach Choillidh,Achadh an t-Sabhail,An t-Acha Garbh,Ach a’ Ghobhail,Achd Ille Bhuidhe,Achadh na h-Uamha,Achadh an Dùin,Achadh an Inbhir,Achadh an t-Suidhe,Achadh an Todhair,An t-Achadh Leathann,Achd an Lochain,An t-Achadh Mór,Achadh na Bà,Achadh nan Càrnan,Achadh na Cairidh,Achadh nan Cléireach,Achadh na Cloiche,Achadh na Croise,Achadh na Feàrna,Achadh nan Gearran,Ach nan Gart,Achadh nan Coitheanalan,Achadh na h-Àtha,Achadh na h-Ìnich,Bad an Luig,Bada Call,Am Bad Feàrna,Am Bad Luachrach,Bad na Gaoithe,Am Bad Tràilleach,Bad a’ Bhoth,An Garbh Bad

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
gd: A’ Challtainn,Ach Choillidh,Achadh an Fhiodhaich,Baile na Coille,Baile na Giuthsaich,Am Beitheach,Am Beitheachan,Buaile Fhiodhaidh,Coille a’ Chrithich,Ceann na Coille,Iubhaich,Fas na Coille,Coille a’ Bhùiridh,Ceann a’ Bheathchaidh,Ceann a’ Ghiuthsaich,Ceann a’ Bheithich,Baile a’ Choillein,Tom na h-Iubhraich

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
gd: Àirigh an Tuim,Àirigh Chastulaich,Àirigh a’ Mheadhain,Fionnairigh,Ceann Àirigh,Achadh an Dùnain,Achadh an Dùnaidh,Achadh an t-Suidhe,An Àird,An t-Aonach Beag,An t-Aonach Buidhe,An t-Aonach Eagach,An t-Aonach Meadhain,An t-Aonach Mór,Ach an Tòrr,Aghaidh an Lochain,An Aghaidh Mhór,Baile a’ Chnuic,Baile an Dùin,Baile nan Cnoc,Baile an Tuim,Baile a’ Mhonaidh,Bàrr na Cairidh,Cnoc an t-Sabhail,Tòrr Beithe,Blàr Thulchain,Cnoc a’ Bhealaidh,Cnoc an Tighearna,A’ Bhuidheanach Bheag,Cadha a’ Chàirn Beag,Càthar Tomaidh,Ceann nan Cnoc,Cnoc a’ Chléirich,Cnoc an t-Seipeil,Cnap a’ Chléirich,Cnap Coire na Spréidhe,An Cnoc Breac,Conntulaich,An Corra Dhùn,Coire Cnoc Dubh,Cnoc na Cùil,Cnoc a’ Mhòid,Cruach Àrdrain,Dùn a’ Bhùird,Druim an Dùin,Dùn Dà Ghaoithe,Dùnach,Dùn Eun,An Dùnan,Dùn Beithe,An Dùn Beag,Dùn Creige,Dùn Eachainn,Dùn Deilcheig,Cnoc na h-Iolaire,An t-Aodann Bàn,Aodann a’ Chip,An t-Aonach Dubh,Glas Mheall,Glas Thulaichean,Am Bàrr,Cnoc nan Gobhar,Gar an Tulaich,An Cnoc Mór,Bràigh nam Bàgh,An Torran Uaine,Baile a’ Chnuic,Cnocan Cruaidh,Ceann Tòrr,Cnoc Odhar,Cathair Cheann Tulaich,An Cnoc,An Cnoc Àrd,An Cnocan Dubh,Cnoc an Taigh Mhóir,An Cnoc Bàn,An Cnoc Breac,Cnoc Dhamh,An Cnoc Donn,Cnoc Fearghalaigh,Cnoc an Torrain,Cnoc an Lìn,An Cnoc Riabhach,An Cnoc Crom,An Leacainn,Cnoc an t-Solais,Lòch Leitir,An t-Òrd,An t-Sean Tulaich,Cnoc na Circe,An t-Sròn Gharbh,Sròn nan Giuthas,An t-Sròn Riabhach,Sròn an t-Sìthein,An Stùc Beag,An Stùc Mór,Stùc an Lochain,An Tom Dubh,Tom Aitinn,An Tom Donn,Tomaich,Tom an t-Sabhail,Tom na h-Iubhraich,An Tulach,Tulaich Bheannchair,Tulach Bhàirdne,Tulach Bhealltainn,Tulach Fhearghais,Tulach Mhuirich,Cnoc na Gaoithe

note: [language]
en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
gd: Àirigh a’ Charr,Am Bàthach Àrd,An Caisgean Mór,An Crùlaist,A’ Bheinn Bhreac,Beinn a’ Bheòil,Beinn Chaluim,A’ Chàrn,A’ Bheinn Dearg,Beinn Dronnaig,An Dubh Chreag,Beinn Fhionnlaigh,Beinn Iarainn,A’ Bheinn Mheadhanach,A’ Bheinn Mhór,Beinn nan Aigheanan,A’ Bheinn Odhar,Beinn Tàlaidh,Beinn Eallair,Beinn Artair,Beinn Athfhinn,Cruachan Bheann,Beinn Damh,Beinn Dòmhnaich,Beinn Laghail,Beinn Laoigh,A’ Bheinn Mheanbh,Beinn Mhùrlaig,Beinn a’ Bhreacaidh,Beinn a’ Chòinnich,Beinn na Saighde,Beinn na h-Iolaire,Cùl nam Beann,Na Peathraichean,Am Màm Beag,Baile na Creige,Baile a’ Mhonaidh,An Fhionn Choire,An Àirigh Dhriseach,Àirigh nan Cruithneachd,Àirigh nan Gobhar,Àirigh a’ Bhruthaich,A’ Bhruthach,A’ Bhruthach Dhearg,Bruthach na Frìthe,Am Bruthach Bàn,Bruthach Robaidh,An Dùn,Am Bràigh,Làirig an Laoigh,An Càrn Mór Dearg,Càrn na Baintighearna,Càrn na Caim,Càrn na Coire Mheadhain,Càrn nan Con Dubh,Càrn na Crìche

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
gd: Am Maol Buidhe,Maol nam Fuath,Maol an Fheàrna,Càrn na Drochaide,Càrn na Saobhaidhe,Càrn nam Fiaclan,Càrn nan Gobhar,Càrn Gorm an Doire,Am Monadh Giuthais,Geal Chàrn,Caol Mhonadh,Meall a’ Churrain,Am Meall Buidhe,Am Meall Dearg,Am Meall Dubh,Meall Dubhaig,Am Meall Garbh,Am Meall Glas,Meall Ghlas Choire,Am Meall Gorm,Am Meall Mór,Am Meall Odhar,Am Meall Reamhar,Am Meall,Am Meall Garbh,Meallan a’ Ghamhna,Sgòr Gaoithe,Tòrr na Creige,Tòrr a’ Ghaoth,Tòrr a’ Chaisteil,An Tòrr,An Tòrr Gorm,Tòrr an Tuirc,An Tòrr Loisgte,Tòrr an Easa,Càrn na Claise,Càrn a’ Ghobhail,An Càrn Sgarach,Càrn an t-Sabhail,Càrn a’ Bhalg,Càrn an Fhreiceadain,Càrn an Rìgh,Càrn an Tuirc,An Càrn Aosta,Càrn a’ Chlamhain,Càrn a’ Choire Bhòidhich,Càrn a’ Choire Ghairbh,Càrn a’ Chuilinn,Càrn a’ Gheòidh,Càrn a’ Ghlas Uillt,Càrn a’ Mhàim,An Càrn Ballach,An Càrn Bàn,An Càrn Bàn Mór,Càrn a’ Bhac,Càrn a’ Bhinnein,An Càrn Dearg,An Càrn Dearg Meadhanach

note: [language]
en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
gd: Cnoc Cheannachd,Blàr an Aonaich,Drochaid Aonachain,Drochaid Aonachain,Aonachan,An t-Sràid,Baile Uachdrach,Am Baile Mór,Baile a’ Chròthain,Baile Ailein,Baile an t-Saoir,Baile a’ Mhaide,Baile a’ Bhile,Baile a’ Bhlàir,Baile Chaluim,Baile a’ Cheathraimh,Baile a’ Chnuic,Baile a’ Chonais,Baile an Dùin,Baile a’ Chùirn,Baile an Locha,Am Baile Meadhanach,Baile Mhàrtainn,Baile a’ Mhuilinn,Baile a’ Ghobhainn,Am Baile Garbh,Baile an Dobhair,Am Baile Nodha,Am Baile,Am Baile Glas,Baile Leitreach,Baile an Lighiche,Baile an t-Sabhail,Am Baile Meadhanach,Am Baile Mór,Baile a’ Bhàird,Baile na Faire,Baile na Dalach,Baile nan Craobh,Baile an Luig,Baile a’ Ghobhainn,Baile a’ Ghràna,Baile Mhìcheil,Baile Mhànais,Baile Mhàrtainn,Baile na Binn,Baile nam Both,Baile nan Càrn,Baile na Coille,Baile na Cùil,Baile na Creige,Baile an Dìollaid,Baile nam Feadag,Baile nan Clach,Baile nan Gobhar,Baile nan Gobhann,Baile nan Ceàrd,Baile na Giuthsaich,Baile nan Allt,Baile nam Péiling,Baile nan Sum,Baile an Uillt,Am Baile Nodha,Baile an Aoig,Baile Raghnaill,Am Baile Uaine,Baile a’ Bhàird,Baile a’ Bharain,Baile a’ Bhadain,Baile Dòrnaigh,Baile Mac Duibh,Baile a’ Chaisteil,Baile Theàrlaich,Am Baile Dearg,Baile nam Bodach,Am Baile Ùr,Am Baile Mór,Baile Eilidh,Am Baile Àrd,Baile na h-Àtha,Baile a’ Mhuilinn,Baile a’ Chait,Am Baile Meadhanach,Baile a’ Mhuilinn,Baile an Fhraoich,Baile nan Cailleach,Baile an Tarraig,Baile na Craoibhe,Baile an Eunlaith,Baile Odharaidh,Baile an Dreich,Baile an Tràill,Baile an t-Salainn,Baile nan Sginnearach,Baile nam Fuaran,Baile a’ Chlachain

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
gd: Bad na Gaoithe,Srath Gaoithe,Baile a’ Phuill,Bog Alain,Na Bogaire,Am Bac Bàn,Am Bogaradh,Canaich,Bog Domhain,An Doire Roid,Bog a’ Mhiodair,Am Bog Riabhach,An Lòn Roid,Forgann,Mìgeil,Miagra,Migear,A’ Mhòine,Ceann na Mòna,Urchanaidh

note: [language]
en: melee
gd: dlùth

note: [language]
en: ranged
gd: astar

note: [language]
en: blade
gd: lann

note: [language]
en: pierce
gd: bioradh

note: [language]
en: impact
gd: bualadh

note: [language]
en: fire
gd: teine

note: [language]
en: cold
gd: fuachd

note: [language]
en: arcane
gd: dìomhair

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
gd: Frithealaiche Bheasnaid oifigeil

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
gd: Frithealaiche Bheasnaid eile

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
gd: puinseanaichte

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
gd: maille oirre

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
gd: maille air

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
gd: na clach

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
gd: na chlach

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
gd: dho-slànach

note: [lua]: set_status
en: unhealable
gd: do-slànach

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
gd: Buaidh:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
gd: Ruaig:

note: [lua]: generate_objectives
en: (%d turns left)
gd: (%d cuairtean air fhàgail)

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left)
gd: (a’ chuairt seo air fhàgail)

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
gd: Bheir thu %d%% dhen òr leat dhan ath chnàmh-sgeul.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: OK
gd: Ceart ma-thà

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: very long
gd: glè fhada

en: electrical
gd: dealanach

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
gd: Cluich

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
gd: ath-chluich gun sgur

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
gd: Stad

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
gd: cur ’na stad aig deireadh na cuairte

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
gd: Aisig

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
gd: Aisig dhan toiseach

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
gd: Ath chuairt

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
gd: cluich cuairt

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
gd: Ath thaobh

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
gd: cluich cuairt an taoibh

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
gd: Taobh-seallaidh

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
gd: Leig beòthachadh seachad

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
gd: Ath-chluiche

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
gd: Ath ghluasad

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
gd: cluich aon ghluasad

note: [theme]: id=Classic
en: theme^Classic
gd: Clasaigeach

note: [theme]: id=Classic
en: The classic, pre-1.12 theme
gd: An u-ùrlar clasaigeach a bh’ againn ro 1.12

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
gd: Clàr-taice

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
gd: Gnìomhan

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
gd: Cuairt deiseil

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
gd: Cnàmh-sgeul deiseil

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
gd: PB

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-xp
en: XP
gd: PE

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
gd: òr

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
gd: bailtean

note: [label]: id=units-icon
en: units
gd: aonadan

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
gd: beathachadh

note: [label]: id=income-icon
en: income
gd: teachd a-steach

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
gd: rang

note: [unit_moves]: id=unit-moves
en: statuspanel^moves
gd: gluasadan

note: [unit_defense]: id=unit-defense
en: statuspanel^terrain def.
gd: dìon tìre

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
gd: Tùsail

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
gd: An t-ùrlar tùsail

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Back to...
gd: Till dha...

note: [label]: id=label-mp
en: MP
gd: PG

note: [label]: id=label-def
en: def
gd: dìon

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
gd: rg

note: [theme]: id=Pandora
en: theme^Pandora
gd: Pandora

note: [theme]: id=Pandora
en: An 800×480 theme optimized for Pandora devices
gd: Ùrlar 800×480 air a phiseachadh do dh’uidheaman Pandora.

note: [action]: id=end-turn
en: End
    Turn
gd: Cuairt deiseil

note: [tip]
en: Use the map editor's <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or ai coding.
gd: Cleachd an clàr-taice <i>Raointean</i> aig deasaiche nam mapa gus raointean a mìneachadh a chleachdas tachartas no còdachadh na h-IF an uairsin.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
gd: <i>― Treòir Dealbhachaidh Bheasnaid</i>

note: [tip]
en: Create a <i>New Scenario</i> in the editor's <i>File</i> menu to make use of advanced features.
gd: Cruthaich <i>Cnàmh-sgeul ùr</i> sa chlàr-taice <i>Faidhle</i> aig an deasaiche gus feartan adhartach a chleachdadh.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the mp create screen's <i>User Scenarios</i> section.
gd: ’S urrainn dhut na cnàmh-sgeulan a shàbhail thu sa phasgan tùsail leis an deasaiche a thaghadh san earrann <i>Cnàmh-sgeulan a’ chleachdaiche</i> nuair a chruthaicheas tu geama ioma-chluicheadair.

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
gd: Na cuiribh àrdachadh ur ceannaird air dearmad! Feumaidh sibh a chumail sàbhailte, ach ma nì sibh peata dheth, ma dh’fhaoidte gum bi e ro lag gus mairsinn beò ann an cathan ri an tighinn.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
gd: <i>― An Sàr-dhraoidh Deilfeadar, 516BB</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
gd: Sa chlàr-taice <b>Gnìomhan</b>, faodaidh sibh <b>Seall gluasadan an nàmhad</b> a thaghadh gus a h-uile sia-cheàrnach a shoillseachadh dham b’ urrainn an nàmhaid gluasad (an dùil gum fuirich na h-aonadan agaibhse far a bheil iad). Cleachdaibh seo gus dèanamh cinnteach nach ruig an nàmhaid na h-aonadan laga no leònta agaibh san ath-chuairt aige.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
gd: <i>― Treòir Innleachd Bheasnaid</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
gd: Bidh as lugha dhe phuingean-eòlais a dhìth air aonadan aig a bheil am feart <i>glic</i> gus an ath rang a ruigsinn. Feuch gun toir sibh buillean marbhtach dha na h-aonadan seo tràth san iomairt ach am faigh sibh saighdearan air rang àrd nas luaithe.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
gd: <i>― Rìgh Conall, 536BB</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
gd: Tha an innleachd chuairteachaidh glè chumhachdach, gu h-àraidh an aghaidh nàimhdean luatha. Ma chuireas sibh dà aonad gach taobh an nàmhad is mu choinneamh a chèile, chan urrainn dha ach sia-cheàrnach a ghluasad air sàilleibh nan raointean-smachd. Gu mì-fhortanach, feumaidh sibh streupairean a chuairteachadh gu slàn ach nach gluais iad.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
gd: <i>―Tràchdas Cheadraidh, 627BB</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
gd: Gheibh thu inntrigeadh dha na h-àitheantan <b>Trus</b> is <b>Ais-ghairm</b> ma nì thu briogadh deas air leac caisteil. Mar sin, ’s urrainn dhut an sia-cheàrnach a thaghadh sa bheil thu airson aonad a chur. Ma thaghas tu an t-àite gu glic, ’s dòcha gun ruig thu baile cuairt as tràithe.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
gd: Tha sgrìnichean gearr-chunntais taiceil sa phrìomh chlàr-taice: mar eisimpleir, bheir <b>Clàr a’ choir</b> fiosrachadh dhut air ciamar a tha do nàimhdean a’ dèanamh is ciamar a tha thu fhèin a’ dèanamh an coimeas riutha.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
gd: Gheibh aonadan aig a bheil am feart <i>Luath</i> puing gluasaid a bharrachd sa chuairt. Faodaidh seo a bhith glè chudromach ma ghluaiseas tu tro thìr dhoirbh a leithid uisge no uamhan. Is dòcha gur e seo a nì an diofar eadar gluasad thar dà leac no leac a-mhàin.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
gd: <i>― An t-Àrd-mhorair Calans, 470BB</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
gd: Nuair a bhios tu air cnàmh-sgeul no dhà a chluiche, leugh an earrann <b>A’ cluiche a’ gheama</b> san sgrìn <b>Cobharach</b> gu cùramach. Fàsaidh am mion-fhiosrachadh nas cudromaiche nuair a dh’fhàsas cnàmh-sgeulan nas dorra!

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
gd: Gu tric is minig, tha e nas fheàrr an t-ath chnàmh-sgeul ann an iomairt a thòiseachadh le aonadan le rang as ìsle a tha an impis àrdachadh dhan ath rang na leis na h-aon aonadan air ìre nas àirde.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
gd: Gheibh thu treòraichean innleachd, taic theicnigeach, an eachdraidh aig Beasnad is mòran a bharrachd air www.wesnoth.org.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
gd: <i>― Coimhearsnachd Bheasnaid</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
gd: Sabaididh aonadan <i>dligheach</i> nas fhearr air an latha is aonadan <i>coimeasgach</i> nas fhearr air an oidhche. Tha aonadan <i>neodrach</i> coma mu dhèidhinn oidhche no latha. Sabaididh na h-aonadan ainneamh <i>stairsnich</i> nas fhearr air a’ chiaradh is chamhanaich.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
gd: <i>― Giorradan Rìoghail air Briathrachas Catha: Iom-leabhar II (clò-bhuailte as ùr 221BB)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
gd: Faodaidh plana math tuiteam às a chèile ma bheir thu ionnsaigh air àm an latha cearr.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
gd: <i>― Taldraig II, 42BB, Leabhar-làimhe Sgrùdadh Innleachd: Iom-leabhar I</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
gd: Ma bhios tu a’ cluiche le <b>Sgleò</b> no <b>Ceò cogaidh</b> an gnìomh, cha bhi fios agad dè a tha romhad. San t-suidheachadh seo, ’s fhiach aonadan lorgaidh astair. Feuch an tagh thu aonadan a shiubhlas gu furasta air a’ chruth-tìre mu do chuairt, oir chan fhaic aonadan ach an t-astar am b’ urrainn dhaibh gluasad ann an cuairt.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
gd: Tha sia seòrsaichean dhe dh’ionnsaighean ann: <i>bioradh</i>, <i>lann</i>, <i>bualadh</i>, <i>teine</i>, <i>fuachd</i> is <i>dìomhair</i>. Tha aonadan eadar-dhealaichte so-leònta an aghaidh seòrsaichean ionnsaighe eadar-dhealaichte. Dèan briogadh deas air aonad is tagh <b>Tuairisgeul an aonaid</b> gus faicinn dè na h-ionnsaighean a nì am milleadh as motha air is dè na comasan-seasaimh a tha aige.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
gd: Tha an cruth-tìre air a bheil na h-aonadan agad ’nan seasamh cianail fhèin cudromach airson an t-seans an tèid am bualadh no nach tèid. Chì thu rangachadh dìona aig aonad a thagh thu is a chrochas air a’ chruth-tìre air a bheil an t-aonad seo taobh deas air barr an sgrìn.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
gd: Caillidh aonadan puinseanaichte ochd puingean-beatha sa chuairt gus nach bi ach aon phuing-bheatha aca. Mairidh iad cha mhòr marbh gus an tèid am puinsean a thoirt air falbh. ’S urrainn do shlànaighearan stad a cur air adhartas a’ phuinsein, ach cha tèid am puinsean a thoirt air falbh mus ath-ghineas an t-aonad no mus tòisich e cuairt ann am baile no ri taobh aonaid aig a bheil comas <i>leigheis</i>.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
gd: Faodaidh tu aonadan bho chnàmh-sgeul roimhe a chleachdadh, a’ taghadh <b>Ais-ghairm</b> sa chlàr-taice <b>Gnìomhan</b>. Ma dh’ais-ghairmeas tu aonadan a-rithist is a-rithist, ’s urrainn dhut feachd neartmhor is eòlach a thogail.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
gd: Tha <i>raon-smachd</i> sna sia sia-cheàrnaich mun cuairt aonadan rang a h-aon no nas àirde. Nuair a ghluaiseas aonad dha raon-smachd an nàmhad, chan fhaod e gluasad tuilleadh sa chuairt sin. Tha seo a’ ciallachadh gur urrainn dhut bacadh a thogail an aghaidh an nàmhad le dà shia-cheàrnach eadar na h-aonadan agad. Thoir an aire co-dhiù: faodaidh streupairean a’ gluasad gu saor tro na beàrnan seo.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
gd: Tha seans bualaidh air aonad a’ crochadh air dè cho math ’s as urrainn dha fhèin a dhìon sa chruth-tìre air a bheil e ’na sheasamh. Co-dhiù, tha seans bualaidh dhe 70% aig ionnsaighean draoidheach an-còmhnaidh is tha seans bualaidh dhe co-dhiù 60% aig aonadan <i>gìomanaich</i>
    a bheir ionnsaigh sa chuairt aca fhèin.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
gd: <i>― Taldraig II, 42BB, Leabhar-làimhe Sgrùdadh Innleachd: Iom-leabhar II</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
gd: Slànaichidh aonadan a bhios ann am baile aig toiseach cuairte an dàrna cuid ochd puingean-beatha no air a’ chuid eile gheibh iad leigheas air puinsean.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
gd: Na gluais aonad leònta mura h-eil feum air — leig leis fois a ghabhail. Mura gluais aonad is mura toir e ionnsaigh, gheibh e dà phuing-bheatha air ais aig toiseach na h-ath-chuairte.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
gd: Air mapaichean far a bheil <i>Sgleò</i> no <i>Ceò cogaidh</i> an comas, chan fhaic aonad sam bith ach an astar as motha as urrainn dhaibh gluasad. Ma tha aonadan luachmhor ach slaodach agad, cùm co-dhiù aon aonad luath ris an taobh ach nach tèid an sgiath-chùil a bheirsinn dhìot.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
gd: Dìonaidh aonadan coisridhe nas fhearr ann am bailtean is caistealan na ann an cruth-tìre sam bith eile, fhad ’s nach fhaigh a’ mhòrchuid dhe dh’aonadan marcaiche buannachd à bailtean no caistealan.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
gd: <i>― An Ridire Cailean, 498BB</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
gd: San fharsaingeachd, tha comas-seasaimh an aghaidh ionnsaighean le airm lanna no bualaidh aig aonadan air muin eich, ach tha iad so-leònta an aghaidh ionnsaighean le airm bioraidh a leithid boghachan is sleaghan.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
gd: <i>― An Ridire Cailean, 502BB</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
gd: ’S e buille mharbhtach air aonad nàmhad a th’ anns an dòigh as fhearr gus eòlas fhaighinn. Gheibh aonad a mharbhas nàmhaid ochd puingean eòlais airson gach rang aig an aonad nàmhad seo no ceithir puingean ma rang dhe neoni aig an nàmhaid.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
gd: Gluaisidh is sabaididh aonadan nan sìthichean gu math sa choille. Gluaisidh is sabaididh aonadan nan troichean gu math air cnuic is beanntan is ann an uamhan.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
gd: Tha foighidinn cudromach gu tric. Seach ionnsaigh a thoirt ann an droch shuidheachadh le saighdearan gann, ’s fhiach feitheamh airson suidheachaidh nas fhearr gus ionnsaigh a thoirt an uair sin.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
gd: Ma thèid ionnsaigh a thoirt ort bho iomadach taobh, ’s dòcha gur e deagh bheachd a th’ ann aonadan air nach eil cruaidh feum a chur dha dh’iomadh comhair gus maille a thoirt air aonadan nàmhad.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
gd: Cha dèan cùlachadh is ath-bhuidhneachadh cron; gu tric ’s e seo na bheir buannachd dhut.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
gd: <i>― Menealdur, 123BB</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
gd: Sa mhòrchuid dhe na h-iomairtean, gheibh thu duais òir ma chrìochnaicheas tu tràth, a’ crochadh air àireamh nam bailtean air a’ mhapa is an àireamh dhe chuairtean a tha air fhàgail dhut. Mar as trice, gheibh thu barrachd òir san dòigh sin na nam biodh tu a’ gabhail bailtean is a’ feitheamh gus am falbhadh na cuairtean ort.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
gd: ’S urrainn do <i>cheannardan</i> aonadan a thrusadh no ais-ghairm bho dhaingean caisteil sam bith air a’ mhapa. Aig amannan, nì do chaidreabhaich rùm dhut air an daingean acasan ach an urrainn dhut trusadh bho an-siud agus ’s urrainn dhut fiù ’s daingean nàmhad a ghlacadh is seo a chleachdadh.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
gd: Seasaidh cnàimhnich an aghaidh ionnsaighean bioraidh, lanna is fuar ach tha iad so-leònta an aghaidh ionnsaighean bualaidh, teine is dìomhair.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
gd: Cuiridh aonadan aig a bheil an comas <i>ceannardas</i> taic dha dh’aonadan càirdeil le rang as ìsle rin taobh gus an sabaid iad nas fhearr. ’S urrainn dhut na h-aonadan seo a ghluasad gu slaodadh bho àite gu àite gus neartachadh a thoirt dha àireamh mhòr dhe shaighdearan aig a bheil rang ìosal.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
gd: Feuch nach gluais thu ri taobh baile fhalaimh. Faodaidh aonad an nàmhad gluasad a-steach dhan bhaile is ionnsaigh a thoirt ort fhad ’s a bhios dìon is slànachadh a’ bhaile aige.

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
gd: Clachd loidhne dhe shaighdearan gus an nàmhaid a chumail air falbh bhon a h-aonadan leòinte agad fhad ’s a tha iad a’ slànachadh.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
gd: <i>― A’ Bhana-phrionnsa Li’sar, 515BB</i>

note: [tip]
en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
gd: Thoir sùil air liosta nan <b>Hotkeys</b> sa chlàr-taice <b>Roghainnean</b>

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
gd: Ma ghluaiseas tu aonad gun a bhith a’ toirt ionnsaigh is gun eòlas ùr fhaighinn, faodaidh tu an gluasad seo a neo-dhèanamh is tu a’ brùthadh air <b>u</b>.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
gd: Chì thu dè cho fada as urrainn dha aonad nàmhad gluasad ma chumas tu an luchag os a chionn.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
gd: Cleachd slànaighearan gus taic a chur dha na saighdearan agad — buannaichidh tu cathan leotha is cha leig iad leas ionnsaighean a thoirt.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
gd: <i>― Sgrola Theantal, 516BB</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
gd: Cuiridh an ionnsaigh <i>maille</i> maille air gluasad aig aonad nàmhad is cha dèan e ach leth dhochann leis a h-uile ionnsaigh gu deireadh na cuairte aige.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
gd: Tha ionnsaighean <i>dìomhair</i> glè èifeachdach an aghaidh nan closach.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
gd: <i>― An t-Àrd-teallsanach Dasain, 626BB</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
gd: Gheibh aonadan slànachadh nuair a ruigeas iad rang ùr. Faodaidh seo cath a chur air leas ma chleachdas tu gu glic e.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
gd: Tha aonadan le cruinn-leum nas fearr an aghaidh nàimhdean a mharbhas iad le aon bhuille.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
gd: An àite rang ùr a bhuain, gheibh aonadan àrda duais <i>Àrdachadh an dèidh an rang as àirde</i> (ÀDRÀ) a mheudaicheas na puingean-beatha as motha aig an aonad le trì is a shlànaicheas e gu lèir. Tha seo mòran nas lugha na na duaisean a gheibh aonad le àrdachadh gu rang ùr. Mar sin, tha e nas glice na h-aonadan ìosal agad àrdachadh ’na àite.

note: [tip]
en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
gd: Tha gliocas-sgrìn aig cha mhòr a h-uile putan is ìomhaigheag ann am Beasnad. Cùm an luchag os cionn putain no ìomhaigheige sam bith gus tuairisgeul no mìneachadh fhaighinn air na nì e.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
gd: Gus aonad le rang ìosal àrdachadh gu luath, cuir ann an sgioba le aonad eòlach e. Cleachd an t-eòlaiche gus dochann gu leòr a dhèanamh air an targaid ach an tèid leis an aonad as ùire a marbhadh.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
gd: <i>― Bànrigh Li’sar, 528BB</i>

note: [tip]
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
gd: Chan urrainn dhut gluasad a neo-dhèanamh a nochdas sia-cheàrnaich dhut a bha falaichte le ceò no sgleò. Cuir an roghainn <b>Cuir dàil air ùrachaidhean sgleò</b> air ma tha comas neo-dhèanaimh a dhìth ort le gluasadan nan aonadan no cleachd an t-inneal planadh bùird-ghil ùr.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
gd: Ma gheibh nàmhaid barrachd buannachd à seòrsa crutha-tìre ainneamh na gheibh thu fhèin, ma sheasas tu air a’ chruth-tìre seo cumaidh tu am buannachd seo bhuaithe.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
gd: Chan eil dìon math aig a’ mhòrchuid dhe dh’aonadan ann an uisge; faodaidh loidhne dhe luchd-ionnsaigh ri oir aibhne milleadh mhòr a dhèanamh. ’S urrainn dho shìthichean oir choille agus troichean oir mhonaidh a chleachdadh san aon dòigh.

note: [tip]
en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
gd: Ann an mòran chnàmh-sgeulan, ’s urrainn dhut iarrtasan simplidh a thoirt dha chaidreabhaich choimpiutair leis a’ chlàr-taice co-theacsa a gheibh thu le briogadh deas na luchaige.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
gd: Tha an comas <i>maille</i> fìor chumhachdach oir tha buaidhean fad is farsaing aige. Chan fhaigh an nàmhaid ach an dàrna leth à comas <i>sùigh</i>, chan fhaigh e buannachd à <i>cruinn-leum</i> no <i>cùl-shàthadh</i> idir is tha <i>caothach a’ chatha</i> nas laige. Tha e doirbh dha nàimhdean luatha teicheadh, tha nàimhdean malla cha mhòr gun ghluasad is chan fhaigh na h-aonadan agad fhèin cus dochann dìoghaltais is mar sin gheibh iad slànachadh nas luaithe.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
gd: Ma tha aonadan agad le àireamh bheag dhe dh’ionnsaighean cumhachdach – a leithid Eòlaich Dhubha, Marcaichean, Madagain Dheamhain no Tàirneanaichean Troiche – cuir ann am buidhnean beaga dhe dhithis no triùir iad. Mar sin, gheibh thu cothrom eile ma dh’fhàilligeas a’ chiad ionnsaigh mharbhtach agad – rud a thachras le cinnt bho àm gu àm.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
gd: Tha aonadan le trì no barrachd ionnsaighean – gu h-àraidh ionnsaighean draoidheach – nas fhearr gus a chùis a dhèanamh air nàimhdean nuair nach eil ach glè bheag dhe phuigean-beatha air fhàgail dhaibhsan. Dèan cinnteach gun cleachd thu ceannardas – no aonad làidir no teòma – nuair a nì puing no dhà a bharrachd dhe dhochann a’ chùis air an nàmhaid le aon bhuille.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
gd: Cnuasaich air mus cuir thu aonad air an liosta ais-ghairme agad à dreuchd ge b’ e dè cho beag ’s a tha eòlas. Aig amannan, ’s fhiach prìs àrd a phàigheadh ach an tagh thu dè na feartan a tha aig an aonad ùr.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
gd: Ma tha aonad buan leòinte gu dona, gluais thar iomadh cuairt gu baile fad air falbh bhon chath e ach am faigh e slànachadh. Mar sin, ’s urrainn dha slànachadh le sìth (10 puingean-beatha sa chuairt) gun a bhith san rathad ann am baile faisg air a’ bhlàr.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
gd: <i>― Am Morair Tamal Chnalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
gd: Faodaidh iomadh chomas sònraichte còmhla a bhith marbhtach. Ged a bheireadh e obair gus <i>ceannardas</i>, <i>soillseachadh</i> is <i>cruinn-leum</i> a chur còmhla an aghaigh nàmhad air a bheil maille, mar eisimpleir, faodaidh an toradh a bhith drùidhteach.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
gd: Ged a bheir crìochnachadh tràth duais òir dhut is a lùghdaicheas e an seans gum marbh an nàmhaid na saighdearan luachmhor agad, caillidh tu cothroman gus eòlas a bharrachd a thoirt dha na h-aonadan agad. Dèan meidh eadar na cùisean seo nuair a bheir thu co-dhùnadh cò dhiubh an crìochnaich thu tràth no nach crìochnaich.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
gd: Ma tha dìon lag aig na saighdearan agad sa h-uile àite air a’ mhapa, cuir ann an àiteachan iad far a bheil an aon ana-chothrom aig na nàimhdean ma bheir iad ionnsaigh ort. Seachnaich na h-àiteachan far a bheil droch dhìon agad is dìon co-dhiù meadhanach math aig an nàmhaid. Cuir romhad gun caill thu grunn shaighdearan is faigh smachd seasmhach air gach sia-cheàrnach far an toir an cruth-tìre buannachd dhut.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
gd: Seachnaidh aonadan <i>allaidh</i> a leithid ialtagan is beathaichean fiadhaich na bailtean. Fiù ’s ma bhios iad air sia-cheàrnach baile, chan fhaigh iad buannachd dìona às ged a thèid an slànachadh fhathast.

en: Close
gd: Dùin

en: An invalid attacker weapon got selected.
gd: Chaidh airm ionnsaighe mì-dhligheach a thaghadh.

en: An invalid defender weapon got selected.
gd: Chaidh airm dìonadair mì-dhligheach a thaghadh.

en: You don’t have a leader to recall with.
gd: Chan eil ceannard agad gus ais-ghairm a dhèanamh.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
gd: Chan urrainn dha gin dhe na cheannardan agad an t-aonad seo ais-ghairm.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
gd: Feumaidh ceannard a bhith ann an daingean a bheil comasach air an aonad seo ais-ghairm.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
gd: Chan eil leacan caisteil falamh ann gus an t-aonad seo ais-ghairm.

en: An unrecognized error has occurred.
gd: Thachair mearachd neo-aithnichte.

en: You don’t have a leader to recruit with.
gd: Chan eil ceannard agad gus trusadh a dhèanamh.

en: None of your leaders are able to recruit that unit.
gd: Chan urrainn dha gin dhe na cheannardan agad an t-aonad seo a thrusadh.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
gd: Feumaidh ceannard a bhith ann an daingean a bheil comasach air an aonad seo a thrusadh.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
gd: Chan eil leacan caisteil falamh ann gus an t-aonad seo a thrusadh.

en: cured
gd: leighiste

en: female^cured
gd: leighiste

en: Ambushed!
gd: Fàth!

en: Failed teleport! Exit not empty
gd: Dh’fhàillig an tele-phortachadh! Chan eil an doras a-mach falamh

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
gd[0]: caraid
gd[1]: $friends chàirdeil
gd[2]: $friends càirdeil
gd[3]: $friends càirdeil

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
gd[0]: nàmhaid
gd[1]: $enemies nàmhaid
gd[2]: $enemies nàimhdean
gd[3]: $enemies nàmhaid

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
gd: Aonadan air faire! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
gd[0]: Aonad nàmhad air faire!
gd[1]: $enemies aonad nàmhad air faire!
gd[2]: $enemies aonadan nàmhad air faire!
gd[3]: $enemies aonad nàmhad air faire!

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
gd[0]: Aonad càirdeil air fàire
gd[1]: $friends aonad càirdeil air fàire
gd[2]: $friends aonadan càirdeil air fàire
gd[3]: $friends aonad càirdeil air fàire

en: (press $hotkey to keep moving)
gd: (brùth air $hotkey gus leantainn air adhart leis a’ ghluasad)

en: Connecting to $server_address|...
gd: A’ ceangal ri $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
gd: A' luchdadh a-nuas liosta dhe na tuilleadain...

en: Requesting distribution terms...
gd: Ag iarraidh teirmichean an sgaoilidh...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
gd: A’ cur a-null an tuilleadain <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
gd: A’ toirt air falbh an tuilleadain <i>$addon_title</i> on fhrithealaiche...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
gd: A’ luchdadh a-nuas an tuilleadain <i>$addon_title</i>...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
gd: Tha ainm faidhle no pasgain mì-dhligheach aig an tuilleadan <i>$addon_title</i> is cha ghabh e stàladh.

en: Add-ons Manager
gd: Manaidsear nan tuilleadan

en: addon_type^Campaign
gd: Iomairt

en: addon_type^Scenario
gd: Cnàmh-sgeul

en: addon_type^SP/MP Campaign
gd: Iomairt AonChl/IomChl

en: addon_type^MP era
gd: Linn IomChl

en: addon_type^MP faction
gd: Buidheann IomChl

en: addon_type^MP map-pack
gd: Pacaid-mapa IomChl

en: addon_type^MP scenario
gd: Cnàmh-sgeul IomChl

en: addon_type^MP campaign
gd: Iomairt IomChl

en: addon_type^MP modification
gd: Atharrachadh IomChl

en: addon_type^Resources
gd: Goireasan

en: addon_type^Other
gd: Eile

en: addon_type^(unknown)
gd: (gun seòrsa)

en: unit_byte^B
gd: B

en: addon_state^Not installed
gd: Gun stàladh

en: addon_state^Published, not installed
gd: Foillsichte, gun stàladh

en: addon_state^Installed
gd: Air a stàladh

en: addon_state^Published
gd: Foillsichte

en: addon_state^Installed, upgradable
gd: Air a stàladh, gabhaidh ùrachadh

en: addon_state^Published, upgradable
gd: Foillsichte, gabhaidh ùrachadh

en: addon_state^Installed, outdated on server
gd: Air a stàladh, ro shean air an fhrithealaiche

en: addon_state^Published, outdated on server
gd: Foillsichte, ro shean air an fhrithealaiche

en: addon_state^Installed, broken
gd: Air a stàladh, briste

en: addon_state^Published, broken
gd: Foillsichte, briste

en: addon_state^Unknown
gd: Chan eil fios

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
gd[0]: Tha an eisimeileachd a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad 's nach eil ri fhaighinn air an fhrithealaiche. A bheil thu airson leantainn air adhart?
gd[1]: Tha na h-eisimeileachdan a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad 's nach eil ri fhaighinn air an fhrithealaiche. A bheil thu airson leantainn air adhart?
gd[2]: Tha na h-eisimeileachdan a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad 's nach eil ri fhaighinn air an fhrithealaiche. A bheil thu airson leantainn air adhart?
gd[3]: Tha na h-eisimeileachdan a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad 's nach eil ri fhaighinn air an fhrithealaiche. A bheil thu airson leantainn air adhart?

en: Broken Dependencies
gd: Eisimeileachdan briste

en: Author
gd: Ùghdar

en: Name
gd: Ainm

en: Version
gd: Tionndadh

en: Size
gd: Meud

en: Type
gd: Seòrsa

en: Install Dependencies
gd: Stàlaich na h-eisimeileachdan

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
gd[0]: Tha an eisimeileachd a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad. A bheil thu airson a stàladh mus lean thu air adhart?
gd[1]: Tha na h-eisimeileachdan a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad. A bheil thu airson a stàladh mus lean thu air adhart?
gd[2]: Tha na h-eisimeileachdan a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad. A bheil thu airson a stàladh mus lean thu air adhart?
gd[3]: Tha na h-eisimeileachdan a leanas aig an tuilleadan a thagh thu nach eil stàlaichte agad. A bheil thu airson a stàladh mus lean thu air adhart?

en: The server responded with an error:
gd: Dh’fhreagair am frithealaiche le mearachd:

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
gd[0]: Cha b' urrainn dhuinn an eisimeileachd a leanas a stàladh. A bheil thu airson leantainn air adhart co-dhiù?
gd[1]: Cha b' urrainn dhuinn na h-eisimeileachdan a leanas a stàladh. A bheil thu airson leantainn air adhart co-dhiù?
gd[2]: Cha b' urrainn dhuinn na h-eisimeileachdan a leanas a stàladh. A bheil thu airson leantainn air adhart co-dhiù?
gd[3]: Cha b' urrainn dhuinn na h-eisimeileachdan a leanas a stàladh. A bheil thu airson leantainn air adhart co-dhiù?

en: Dependencies Installation Failed
gd: Dh’fhàillig le stàladh nan eisimeileachdan

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
gd: Tha an tuilleadan "$addon|" stàlaichte agad mar-thà agus tha fiosrachadh a bharrachd 'na bhroinn a chailleas tu ma leanas tu air adhart:

en: Publishing information file (.pbl)
gd: Faidhle fiosrachadh an fhoillseachaidh (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
gd: Fiosrachadh siostam smachd nan tionndaidhean (VCS)

en: Do you really wish to continue?
gd: A bheil thu airson leantainn air adhart?

en: Confirm
gd: Dearbhaich

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
gd: Ma sguabas tu às dha ‘$addon|’, bheir seo air falbh an cunntas air luchdaidhean suas is a-nuas air frithealaiche nan tuilleadan. A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson leantainn air adhart?

en: Response
gd: Freagairt

en: Terms
gd: Teirmichean

en: New Version
gd: Tionndadh ùr

en: Old Version
gd: Seann tionndadh

en: Downloads
gd: Luchdaidhean a-nuas

en: Publish: $addon_title
gd: Foillsich: $addon_title

en: Delete: $addon_title
gd: Sguab às: $addon_title

en: There are no add-ons available for download from this server.
gd: Chan eil tuilleadan ri luchdadh a-nuas air an fhrithealaiche seo.

en: There are no add-ons matching the specified criteria on this server.
gd: Chan eil tuilleadan ri luchdadh a-nuas air an fhrithealaiche seo a dh'fhreagras ri d' iarrtas.

en: Filter:
gd: Criathrag:

en: Description
gd: Tuairisgeul

en: Update All
gd: Ùraich na h-uile

en: filter^Options
gd: Roghainnean

en: Add-on Installed
gd: Tuilleadan air stàladh

en: Add-on Updated
gd: Chaidh an tuilleadan ùrachadh

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
gd: Chaidh an tuilleadan ‘$addon_title|’ a stàladh gu soirbheachail.

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
gd: Chaidh an tuilleadan ‘$addon_title|’ ùrachadh.

en: Add-ons Installed
gd: Tuilleadain air an stàladh

en: Add-ons Updated
gd: Tuilleadain air an ùrachadh

en: All add-ons installed successfully.
gd: Chaidh a h-uile tuilleadan a stàladh.

en: All add-ons updated successfully.
gd: Chaidh a h-uile tuilleadan ùrachadh gu soirbheachail

en: Installation Failed
gd: Dh’fhàillig leis an stàladh

en: Update Failed
gd: Dh’fhàillig leis an ùrachadh

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
gd[0]: Cha b' urrainn dhuinn an tuilleadan a leanas a luchdadh a-nuas no a stàladh:
gd[1]: Cha b' urrainn dhuinn na tuilleadain a leanas a luchdadh a-nuas no a stàladh:
gd[2]: Cha b' urrainn dhuinn na tuilleadain a leanas a luchdadh a-nuas no a stàladh:
gd[3]: Cha b' urrainn dhuinn na tuilleadain a leanas a luchdadh a-nuas no a stàladh:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
gd: Thachair mearachd rè luchdadh a-nuas liosta nan tuilleadan an fhrithealaiche.

en: Network communication error.
gd: Mearachd a conaltradh ris an fhrithealaiche.

en: Remote host disconnected.
gd: Dhì-cheangail an òstair cèin.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
gd: Thachair mearachd a’ feuchainn ris na faidhlichean a chruthachadh a bhios a dhìth gus an tuilleadan seo a stàladh.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
gd: Cha b' urrainn dhuinn am faidhle ionadail le fiosrachadh an foillseachaidh a leughadh.
    
    Faidhle: $path
    Teachdaireachd na mearachd: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
gd: Chan eil an seòladh a chuir thu a-steach airson frithealaiche nan tuilleadan dligheach.

en: You have no add-ons installed.
gd: Chan eil tuilleadan air stàladh agad.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
gd[0]: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson an tuilleadan air stàladh seo a thoirt air falbh?
gd[1]: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson an dà thuilleadan air stàladh seo a thoirt air falbh?
gd[2]: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson na tuilleadain air stàladh seo a thoirt air falbh?
gd[3]: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson na tuilleadain air stàladh seo a thoirt air falbh?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
gd[0]: A rèir coltais, tha fiosrachadh foillsichidh no smachd nan tionndaidhean mun tuilleadan seo air stòradh gu h-ionadail is cha tèid a thoirt air falbh:
gd[1]: A rèir coltais, tha fiosrachadh foillsichidh no smachd nan tionndaidhean mun dà thuilleadan seo air stòradh gu h-ionadail is cha tèid an toirt air falbh:
gd[2]: A rèir coltais, tha fiosrachadh foillsichidh no smachd nan tionndaidhean mu na tuilleadain seo air stòradh gu h-ionadail is cha tèid a thoirt air falbh:
gd[3]: A rèir coltais, tha fiosrachadh foillsichidh no smachd nan tionndaidhean mu na tuilleadain seo air stòradh gu h-ionadail is cha tèid a thoirt air falbh:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
gd[0]: Cha b' urrainn dhuinn an tuilleadan seo a sguabadh às mar bu chòir:
gd[1]: Cha b' urrainn dhuinn na tuilleadain seo a sguabadh às mar bu chòir:
gd[2]: Cha b' urrainn dhuinn na tuilleadain seo a sguabadh às mar bu chòir:
gd[3]: Cha b' urrainn dhuinn na tuilleadain seo a sguabadh às mar bu chòir:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
gd[0]: Chaidh an tuilleadan a sguabadh às
gd[1]: Chaidh na tuilleadain a sguabadh às
gd[2]: Chaidh na tuilleadain a sguabadh às
gd[3]: Chaidh na tuilleadain a sguabadh às

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
gd[0]: Tha thu air an tuilleadan seo a sguabadh às:
gd[1]: Tha thu air na tuilleadain seo a sguabadh às:
gd[2]: Tha thu air na tuilleadain seo a sguabadh às:
gd[3]: Tha thu air na tuilleadain seo a sguabadh às:

en: Attacker
gd: Ionnsaighear

en: Defender
gd: Dìonadair

en: Expected Battle Result (HP)
gd: Toradh sabaide an dùil (PB)

en: Time of day
gd: Àm an latha

en: Leadership
gd: Ceannardas

en:  resistance vs
gd:  comas-seasaimh an aghaidh

en:  vulnerability vs
gd:  so-leònta an aghaidh

en: Slowed
gd: Maille air

en: Total damage
gd: Dochann iomlan

en: No usable weapon
gd: Gun arm feumail

en: Chance of being unscathed
gd: Seans a bhith slàn

en: Damage Calculations
gd: Cunntas dochainn

en: Do you really want to dismiss him?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson a chur à dreuchd?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is loyal and requires no upkeep.
gd: Tha an t-aonad seo dìleas is chan eil beathachadh a dhìth air.

en: Do you really want to dismiss her?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson a cur à dreuchd?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
gd: ’S e aonad eòlach a th’ ann le rang àrd.

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is close to advancing a level.
gd: Tha an t-aonad seo cha mhòr air an ath rang a ruigsinn.

en: Dismiss Unit
gd: Cuir an t-aonad à dreuchd

en: Advance Unit
gd: Àrdaich aonad

en: What should our victorious unit become?
gd: Dè sa thèid an t-aonad buadhach?

en: Moves
gd: Gluasadan

en: Status
gd: Staid

en: Level^Lvl.
gd: Leibh.

en: unit list^Traits
gd: Feartan

en: Unit List
gd: Liosta nan aonad

en: Scroll To
gd: Sgrolaich gu

en: No objectives available
gd: Chan eil amasan ri fhaighinn

en: Recruit
gd: Trus

en: Select unit:
gd: Tagh aonad:

en: Traits
gd: Feartan

en: Recall
gd: Ais-ghairm

en: #(Invalid)
gd: #(Mì-dhligheach)

en: Campaign: $campaign_name
gd: Iomairt: $campaign_name

en: Multiplayer
gd: Ioma-chluicheadair

en: Tutorial
gd: Oideachadh

en: Test scenario
gd: Cnàmh-sgeul deuchainn

en: Turn
gd: Cuairt

en: Scenario start
gd: Tòisich cnàmh-sgeul

en: Difficulty:
gd: Duilgheas:

en: Version:
gd: Tionndadh:

en: No Saved Games
gd: Gun gheama air a shàbhaladh

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
gd: Chan eil geama air a shàbhaladh ann gus a luchdadh.
    
    (Thèid geamannan am fèin-shàbhaladh nuair a choileanas tu cnàmh-sgeul)

en: Date
gd: Ceann-latha

en: Load Game
gd: Luchdaich geama

en: Change difficulty
gd: Atharraich an duilgheas

en: Change campaign difficulty before loading
gd: Atharraich duilgheas na h-iomairte ron luchdadh

en: Show replay
gd: Seall ath-chluiche

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
gd: Cluich an ath-chluiche am broinn a’ gheama air shàbhaladh ma tha seo iomchaidh

en: Cancel orders
gd: Sgur dhe na h-òrduighean

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
gd: Sguir dhe ghluasad aonaid ri dhèanamh sam bith sa gheama air a shàbhaladh

en: Delete Save
gd: Sguab às an sàbhaladh

en: Profile
gd: Pròifil

en: level
gd: rang

en: HP:
gd: PB:

en: XP:
gd: PE:

en: Moves:
gd: Gluasadan:

en: Random
gd: Air thuaiream

en: Female ♀
gd: Boireann ♀

en: Male ♂
gd: Fireann ♂

en: Only random sides in the current era.
gd: Chan eil ach taobhan air thuaiream sa linn seo.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
gd: Cha deach seòrsa ceannaird a lorg airson a’ bhuidhinn $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
gd: Cha ghabh gnè fhaighinn bhon cheannard mhì-dhligheach $leader

en: Invalid color range:
gd: Raon datha mì-dhligheach:

en: Error loading game configuration files. The game will now exit.
gd: Mearachd a’ luchdadh faidhlichean rèiteachaidh a’ gheama. Fàgar an geama a-nis.

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
gd[0]: Tha mearachdan san tuilleadan seo is cha b' urrainn dhuinn a luchdadh:
gd[1]: Tha mearachdan san dà thuilleadan seo is cha b' urrainn dhuinn an luchdadh:
gd[2]: Tha mearachdan sna tuilleadain seo is cha b' urrainn dhuinn an luchdadh:
gd[3]: Tha mearachdan sna tuilleadain seo is cha b' urrainn dhuinn an luchdadh:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
gd[0]: An innis thu seo dha ùghdar no neach-glèidhidh an tuilleadain seo?
gd[1]: An innis thu seo dha ùghdar no neach-glèidhidh nan tuilleadan seo?
gd[2]: An innis thu seo dha ùghdar no neach-glèidhidh nan tuilleadan seo?
gd[3]: An innis thu seo dha ùghdar no neach-glèidhidh nan tuilleadan seo?

en: The Battle for Wesnoth
gd: Strì Bheasnaid

en: The file you have tried to load is corrupt
gd: Tha am faidhle a dh’fheuch thu ri luchdadh coirbte

en: The file you have tried to load is corrupt: '
gd: Tha am faidhle a dh’fheuch thu ri luchdadh coirbte: ‘

en: File I/O Error while reading the game
gd: Mearachd faidhle I/O ann an leughadh a’ gheama

en: File I/O Error while reading the game: '
gd: Mearachd faidhle I/O ann an leughadh a’ gheama: ‘

en: This is a multiplayer scenario. Some parts of it may not work properly in single-player. It is recommended to load this scenario through the <b>Multiplayer</b> → <b>Load Game</b> dialog instead.
gd: Seo cnàmh-sgeul ioma-chluicheadair. Dh’fhaoidte nach obraich a h-uile càil mar bu chòir sa mhodh aon-chluicheadair. Mholamaid gum fosgail thu tron chòmhradh <b>Ioma-Chluicheadair</b> → <b>Luchdaich geama</b> e ’na àite.

en: Warning
gd: Rabhadh

en: No campaigns are available.
gd: Chan eil iomairt ann.

en: Error while starting server:
gd: Mearachd ann an tòiseachadh an fhrithealaiche:

en: The game could not be loaded:
gd: Cha b' urrainn dhuinn an geama luchdadh:

en: Error while playing the game:
gd: Mearachd ann an cluiche a’ gheama:

en: The game map could not be loaded:
gd: Cha b' urrainn dhuinn mapa a’ gheama luchdadh:

en: Chat message
gd: Teachdaireachd cabadaich

en: Turn changed
gd: Cuairt air atharrachadh

en: Invalid value in the result key for [end_level]
gd: Luach mì-dhligheach san iuchair toraidh airson [end_level]

en: Error:
gd: Mearachd:

en: Warning:
gd: Rabhadh:

en: Debug:
gd: Dì-bhugachadh:

en: Info:
gd: Fios:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
gd: Cha chuirear taic ri mapaichean le leud chorr.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
gd: Cha deach àite dligheach airson caisteal a lorg. A bheil cus sia-cheàrnaich beinne no gainnead dhiubh ann? (feuch an toir thu sùil air a’ pharamadair ‘meud as motha nan cnoc’)

en: Unknown era: $era_id
gd: Linn neo-aithnichte: $era_id

en: Unknown era
gd: Linn neo-aithnichte

en: Remote scenario
gd: Cnàmh-sgeul air astar

en: Unknown scenario: $scenario_id
gd: Cnàmh-sgeul neo-aithnichte: $scenario_id

en: Unknown scenario
gd: Cnàmh-sgeul neo-aithnichte

en: Reloaded game
gd: Geama air ath-luchdadh

en: Turn
gd: Cuairt

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
gd[0]: Slot falamh:
gd[1]: Slotaichean falamh:
gd[2]: Slotaichean falamh:
gd[3]: Slotaichean falamh:

en: none
gd: gin

en: In game:
gd: Sa geama:

en: (observing)
gd: (ag amharc)

en: (playing)
gd: (a’ cluiche)

en: In lobby
gd: Sa lobaidh

en: On friends list
gd: Air liosta nan caraidean

en: On ignores list
gd: Air liosta neo-shuime

en: Neither a friend nor ignored
gd: Chan ann ’na charaid no neach neo-shuime

en: You
gd: Thusa

en: Error
gd: Mearachd

en: Quit
gd: Fàg an-seo

en: Do you really want to quit?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson fhàgail?

en: Map-Screenshot
gd: Glacadh-sgrìn mapa

en: Screenshot
gd: Glacadh-sgrìn

en: Screenshot Done
gd: Glacadh-sgrìn dèanta

en: The End
gd: A’ Chrìoch

en: System default language
gd: Cànan tùsail an t-siostaim

en: Leader
gd: Ceannard

en: Team
gd: Sgioba

en: Villages
gd: Bailtean

en: status^Units
gd: Aonadan

en: Upkeep
gd: Beathachadh

en: Income
gd: Teachd a-steach

en: Current Status
gd: Staid an-dràsta

en: More >
gd: Barrachd >

en: scenario settings^Leader
gd: Ceannard

en: scenario settings^Side
gd: Taobh

en: scenario settings^Start
    Gold
gd: Òr
    toisich

en: scenario settings^Base
    Income
gd: Teachd a-steach
    bunasach

en: scenario settings^Gold Per
    Village
gd: Òr sa
    bhaile

en: scenario settings^Support Per
    Village
gd: Taic gach
    bhaile

en: scenario settings^Fog
gd: Ceò

en: scenario settings^Shroud
gd: Sgleò

en: no
gd: dheth

en: yes
gd: air

en: Scenario Settings
gd: Roghainnean a’ chnàmh-sgeòil

en:  < Back
gd: < Till

en: Initializing user interface
gd: A’ tòiseachadh an eadar-aghaidh

en: Loading game configuration
gd: A’ luchdadh rèiteachadh a’ gheama

en: Verifying cache
gd: A’ dearbhadh an tasgadain

en: Reading files and creating cache
gd: A’ leughadh faidhlichean is a’ cruthachadh tasgadan

en: Reading unit files
gd: A’ leughadh faidhlichean nan aonad

en: Reinitialize fonts for the current language
gd: Ag ath-thòiseachadh cruthan-clò airson a’ chànain làithrich

en: Searching for installed add-ons
gd: A’ sireadh tuilleadain air an stàladh

en: Loading title screen
gd: A’ luchdadh sgrìn-tiotail

en: Loading data files
gd: A’ luchdadh faidhlichean dàta

en: Loading level
gd: A’ luchdadh leibheil

en: Initializing teams
gd: A’ tòiseachadh sgiobaidhean

en: Loading units
gd: A’ luchdadh aonadan

en: Initializing display
gd: A’ tòiseachadh an t-inneal-taisbeanaidh

en: Building terrain rules
gd: A’ togail riaghailtean crutha-thìre

en: Starting game
gd: A’ tòiseachadh geama

en: Statistics
gd: Stadastaireachd

en: Save the Map As
gd: Sàbhail am mapa mar

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
gd: Tha am mapa ann mu thràth. A bheil thu airson sgrìobhadh thairis air?

en: Map saved.
gd: Mapa air a shàbhaladh.

en: Could not save the map: $msg
gd: Cha b' urrainn dhuinn am mapa a shàbhaladh: $msg

en: Message:
gd: Teachdaireachd:

en: Send to allies only
gd: Cuir dha chaidreabhaich a-mhàin

en: Send to observers only
gd: Chuir dha luchd-amhairc a-mhàin

en: unit^Gold | Gold
gd[0]: bhonn òir
gd[1]: bhonn òir
gd[2]: buinn òir
gd[3]: bonn òir

en: You have no units available to recruit.
gd: Chan eil aonadan agad airson trusadh.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
gd: Chan eil òr gu leòr agad gus an t-aonad seo a thrusadh

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
gd: Tha thu sgaraichte bho na saighdearan agad is chan urrainn dhut an ais-ghairm

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
gd: Chan eil saighdearan ri ais-ghairm ann
    (Feumaidh seann-ghaisgich a bhith agad air mairsinn beò bho chnàmh-sgeul roimhe)

en: You currently can't recall at the highlighted location
gd: Chan urrainn dhut ais-ghairm air an àite comharraichte an-dràsta

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
gd[0]: Feumaidh co-dhiù 1 bhonn òir a bhith agad gus an t-aonad seo ais-ghairm
gd[1]: Feumaidh co-dhiù $cost bhonn òir a bhith agad gus an t-aonad seo ais-ghairm
gd[2]: Feumaidh co-dhiù $cost buinn òir a bhith agad gus an t-aonad seo ais-ghairm
gd[3]: Feumaidh co-dhiù $cost bonn òir a bhith agad gus an t-aonad seo ais-ghairm

en: You cannot end your turn yet!
gd: Chan urrainn dhut crìoch a chur air a’ chuairt agad fhathast!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
gd: Cha do thòisich thu air a’ chuairt agad fhathast. A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson crìoch a chur oirre?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
gd: Tha gluasadan air fhàgail aig cuid dhe dh’aonadan. A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson crìoch a chur air a’ chuairt agad?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
gd: Tha cuid a dh’aonadan gun gluasad fhathast. A bheil thu airson crìoch a chur air a’ chuairt agad co-dhiù?

en: Rename Unit
gd: Ath-ainmich aonad

en: Name:
gd: Ainm:

en: Race
gd: Cinneadh

en: Create Unit (Debug!)
gd: Cruthaich aonad (Dì-bhugaich!)

en: Gender:
gd: Gnè:

en: gender^Random
gd: Air thuaiream

en: Search
gd: Lorg

en: This command is currently unavailable.
gd: Chan eil an àithne seo ri fhaighinn an-dràsta.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
gd: Àithne neo-aithnichte ‘$command’, feuch $help_command airson liosta dhe àitheantan a tha ri am faighinn.

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
gd: Liosta dhe na h-àitheantan ri am faighinn is cobhair sònraichte dha h-àitheantan. Cleachd "help all" gus àitheantan nach eil ri am faighinn an-dràsta a chur ris.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
gd: [all|<command>]

en: Error:
gd: Mearachd:

en: Missing argument $arg_id
gd: Argamaid $arg_id a dhìth

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
gd: Àitheantan ri fhaighinn $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
gd: Cobhair

en: Type $help_command <command> for more info.
gd: Feuch ri $help_command <àithne> airson barrachd fiosrachaidh.

en:  No help available.
gd:  Chan eil cobhair ri fhaighinn.

en: Usage:
gd: Cleachdadh:

en: aliases:
gd: far-ainmean:

en: (A) — admin command
gd: (A) — àithne rianaire

en: (admin only)
gd: (rianaire a-mhàin)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
gd: Cuir iarrtas dhan fhrithealaiche. Mura h-eil argamaidean ann bu chòir dhan fhrithealaiche innse dhut dè na h-àitheantan a tha ri am fhaighinn.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
gd: Toirmisg is thoir a’ bhròg ri cluicheadair no amharc. Mura h-eil e sa gheama ach air an fhrithealaiche cha tèid ach a thoirmeasg.

en: <nickname>
gd: <far-ainm>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
gd: Dì-thoirmisg cluicheadair. Cha leig e leas a bhith sa gheama ach feumaidh e bhith air an fhrithealaiche.

en: Kick a player or observer.
gd: Thoir a bhròg air cluicheadair no amharc.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
gd: Mùch amharc. Mura h-eil argamaid ann, seallaidh seo staid a’ mhùchaidh.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
gd: Dì-mhùch amharc. Mura h-eil argamaid ann, dì-mhùchaidh seo a h-uile duine.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
gd: Mùch/Dì-mhùch a h-uile amharc. (toglaidh seo)

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
gd: Aithris air ana-cainnt, briseadh nan riaghailtean, amsaa. dha mhaoir an fhrithealaiche. Dèan cinnteach gun toir thu aithris air far-ainmean buntainneach, amsaa.

en: <message>
gd: <teachdaireachd>

en: Send an emotion or personal action in chat.
gd: Cuir faireachdainn no gnìomh pearsanta sa chabadaich.

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
gd: Cuir teachdaireachd phrìobhaideach. Chan urrainn dhut teachdaireachdan prìobhaideach a chur gu cluicheadairean ann an geama a tha a’ dol is a tha thu a’ cluiche no ag amharc.

en: <nickname> <message>
gd: <far-ainm> <teachdaireachd>

en: <level> <domain>
gd: <leibheil> <àrainn>

en: Change the log level of a log domain.
gd: Atharraich ìre an logaidh aig àrainn logaidh.

en: Add a nickname to your ignores list.
gd: Cuir far-ainm ris an liosta neo-shuime agad.

en: Add a nickname to your friends list.
gd: Cuir far-ainm air liosta nan caraidean agad

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
gd: Thoir far-ainm air falbh bho liosta nan caraidean no neo-shuime agad.

en: Show your ignores and friends list.
gd: Seall liosta nan caraidean is neo-shuime.

en: Display version information.
gd: Seall fiosrachadh tionndaidh.

en: <password> <email (optional)>
gd: <facal-faire> <post-d (roghainneil)>

en: Register your nickname
gd: Clàraich d’ fhar-ainm

en: Drop your nickname.
gd: Tilg d’ fhar-ainm air falbh.

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
gd: Ùraich an fhiosrachadh airson an fhar-ainm chlàraichte agad. airson fiosrachadh a dh’fhaodas tu a chur ann, faic ‘/details’.

en: <detail> <value>
gd: <fiosrachadh> <luach>

en: Request information about a nickname.
gd: Iarr fiosrachadh air far-ainm.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
gd: Iarr liosta dhe dh’fhiosrachadh as urrainn dhut a shuidheachadh airson an fhar-ainm chlàraichte agad.

en: <room>
gd: <seòmar>

en: Join a room.
gd: Rach dha sheòmar.

en: Part a room.
gd: Falbh bho sheòmar.

en: List room members.
gd: Dèan liosta air buill an t-seòmair.

en: List available rooms.
gd: Dèan liosta air seòmraichean ri am faighinn.

en: <room> <msg>
gd: <seòmar> <teachdaireachd>

en: Room message.
gd: Teachdaireachd seòmair.

en: <room> <type> [value]
gd: <seòmar> <seòrsa> [luach]

en: Room query.
gd: Iarrtas seòmair.

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
gd: (D) — dì-bhugadh a-mhàin, (N) — lìonra a-mhàin, (A) — rianaire a-mhàin

en: (debug command)
gd: (Dì-bhugaich àithne)

en: (network only)
gd: (lìonra a-mhàin)

en: Refresh gui.
gd: Ath-ùraich gui.

en: Switch a side to/from AI control.
gd: Dèan suids air taobh dha/bho smachd an IF.

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
gd: [<taobh> [on/off]]

en: Switch a side to/from idle state.
gd: Dèan suids air taobh dha/bho staid ’na thàmh.

en: <side> <nickname>
gd: <taobh> <far-ainm>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
gd: Sònraich smachd air taobh dha chluicheadair no amharc eile.

en: <side>
gd: <taobh>

en: Query the controller status of a side.
gd: Faigh staid an smachd air taobh.

en: Clear chat history.
gd: Falamhaich eachdraidh na cabadaich.

en: Visualize the screen refresh procedure.
gd: Lèirsinnich modh-obrach ath-ùrachadh an sgrìn.

en: Debug foreground terrain.
gd: Dì-bhugaich cruth-tìre beulaibh.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
gd: Dì-bhugaich fillidhean bhon chruth-tìre fon luchag.

en: Show fps.
gd: Seall fps.

en: Save game.
gd: Sàbhail an geama.

en: Quit game.
gd: Fàg geama.

en: Save and quit.
gd: Sàbhail is fàg.

en: Ignore replay errors.
gd: Leig seachad mearachdan ath-chluiche.

en: Disable autosaves.
gd: Cuir fèin-shàbhaladh à comas.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
gd: Lean ort leis an ath chnàmh-sgeul, no dhan chnàmh-sgeul a dh’aithnicheas le ‘id’

en: Choose next scenario
gd: Tagh an t-ath chnàmh-sgeul

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
gd: Atharraich àireamh nan cuairtean (is àm an latha), no cuir 1 ris mura h-eil àireamh ’ga cur a-steach.

en: [turn]
gd: [cuairt]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
gd: Atharraich cuingeachadh nan cuairtean, no cuir cuingeachadh nan cuairtean dheth mura h-eil àireamh ’ga cur a-steach no ma tha i -1.

en: [limit]
gd: [cuingeachadh]

en: Turn debug mode on.
gd: Cuir modh dì-bhugaidh air.

en: Turn debug mode off.
gd: Cuir modh dì-bhugaidh dheth.

en: <command>[;<command>...]
gd: <àithne>[;<àithne>...]

en: Execute a Lua statement.
gd: Ruith aithris Lua.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
gd: Thoir pribhleidean nas àirde air sgriobtaichean Lua.

en: Set the command used by the custom command hotkey
gd: Suidhich an àithne a thèid a chleachdadh le hotkey na h-àithne gnàthaichte

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
gd: Iarr còmhradh a cheadaicheas atharrachadh an smachd air na taobhan ioma-chluicheadair.

en: Launch the gamestate inspector
gd: Tòisich sgrùdair staid a’ gheama

en: Manage persistence data
gd: Stiùirich dàta leantainneach

en: <name>[=<command>]
gd: <ainm>[=<àithne>]

en: Set or show alias to a command
gd: Cuir ainm-brèige air àithne no seall e.

en: <var>=<value>
gd: <caochladair>=<luach>

en: Set a scenario variable.
gd: Cuir luach air caochladair cnàmh-sgeòil.

en: <var>
gd: <caochladair>

en: Show a scenario variable.
gd: Seall caochladair cnàmh-sgeòil.

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
gd: Atharraich caochladair aonaid. (Cha chuirear taic ach ri iuchraichean prìomh-ìre.)

en: Discover all units in help.
gd: Lorg a h-uile aonad sa chobhair.

en: 'Undiscover' all units in help.
gd: ‘Dì-lorg’ a h-uile aonad sa chobhair.

en: Create a unit.
gd: Cruthaich aonad.

en: Toggle fog for the current player.
gd: Toglaich ceò airson a’ chluicheadair làithrich.

en: Toggle shroud for the current player.
gd: Toglaich sgleò airson a’ chluicheadair làithrich.

en: Give gold to the current player.
gd: Thoir òr dhan chluicheadair làithreach.

en: Fire a game event.
gd: Adhbharaich tachartas sa gheama.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
gd: Toglaich tar-chòmhdachadh càraid àireimh x,y air sia-cheàrnaich.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
gd: Toglaich tar-chòmhdachadh còdaichean crutha-thìre air sia-cheàrnaich.

en: Toggle planning mode.
gd: Toglaich modh-planaidh.

en: Access whiteboard options dialog.
gd: Rach dha chòmhradh roghainnean a’ bhùird-ghil.

en: Unknown debug level: '$level'.
gd: Ìre dì-bhugaidh neo-aithnichte: ‘$level’.

en: error
gd: mearachd

en: Unknown debug domain: '$domain'.
gd: Àrainn dì-bhugaidh neo-aithnichte: ‘$domain’.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
gd: Àrainn: ‘$domain’ air atharrachadh gu leibheil: ‘$level’.

en: whisper to $receiver
gd: cagair gu $receiver

en: whisper: $sender
gd: cagair: $sender

en: (empty)
gd: (falamh)

en: ignores list
gd: liosta neo-shuime

en: Added to ignore list: $nick
gd: Air a chur ri liosta neo-shuime: $nick

en: Invalid username: $nick
gd: Far-ainm mì-dhligheach: $nick

en: friends list
gd: liosta nan caraidean

en: Added to friends list: $nick
gd: Air a chur ri liosta nan caraidean: $nick

en: Removed from list: $nick
gd: Air a thoirt air falbh bhon liosta: $nick

en: friends and ignores list
gd: liosta nan caraidean is neo-shuime

en: There are no players on your friends or ignore list.
gd: Chan eil cluicheadair air liosta nan caraidean no neo-shuime agad.

en: version
gd: tionndadh

en: registering with password *** and no email address
gd: a’ clàradh le facal-faire *** is gun seòladh puist-d

en: registering with password *** and email address $email
gd: a’ clàradh le facal-faire *** is seòladh puist-d $email

en: nick registration
gd: a’ clàradh far-ainm

en: dropping your username
gd: a’ tilgeadh air falbh far-ainm

en: setting $var to $value
gd: a’ suidheachadh $var le $value

en: requesting information for user $nick
gd: ag iarraidh fiosrachadh air cleachdaiche $nick

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
gd: Cha b' urrainn dhuinn leubail no aonad a lorg sa bheil an sreang "$search".

en: Can't droid invalid side: '$side'.
gd: Chan urrainn dhan IF smachd a ghabhail air taobh mì-dhligheach: ‘$side’.

en: Can't droid networked side: '$side'.
gd: Chan urrainn dhan IF smachd a ghabhail air taobh lìonraidh: ‘$side’.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
gd: Chan urrainn dhut taobh mì-dhligheach a chur ’na thàmh: ‘$side’.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
gd: Cha ghabh smachd air taobh mì-dhligheach atharrachadh: ‘$side’.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
gd: Cha ghabh smachd air taobh taobh a-muigh nan crìochan atharrachadh: ‘$side’.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
gd: Chan urrainn dhut an staid aig smachd air taobh mì-dhligheach fhaighinn: ‘$side’.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
gd: Chan urrainn dhut an staid aig smachd air taobh taobh a-muigh nan crìochan fhaighinn: ‘$side’.

en: Layers
gd: Fillidhean

en: Choose Scenario (Debug!)
gd: Tagh cnàmh-sgeul (dì-bhugadh!)

en: Debug mode activated!
gd: Modh dì-bhugaidh air a chur air!

en: Debug mode not available in network games
gd: Chan eil modh dì-bhugaidh ri fhaighinn ann an geamannan lìonraidh

en: Debug mode deactivated!
gd: Modh dì-bhugaidh air a chur dheth!

en: Unsafe Lua scripts.
gd: Sgriobtan Lua neo-thèarainte.

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
gd: Tha thu an impis laigse tèarainteachd fhosgladh ann am Beasnad. A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson leantainn air adhart? Ma tha thu air tuilleadain a luchdadh a-nuas, na briog air ‘ceart ma-thà’! Bhiodh iad a’ ghabhail air a’ choimpiutair agad sa bhad. Chaidh rabhadh a thoirt dhut.

en: Unsafe mode enabled!
gd: Modh neo-thèarainte air a chur air!

en: Variable not found
gd: Cha deach caochladair a lorg

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
gd: Co-thaobhadh mì-dhligheach: ‘$alignment’. Feumaidh e bhith dligheach, neodrach, coimeasgach no stairsnich.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
gd: A bheil thu airson a h-uile aonad a lorg thu a thoirt air falbh bhon chobhair?

en: Invalid unit type
gd: Seòrsa aonaid mì-dhligheach

en: Invalid location
gd: Àite mì-dhligheach

en: Planning mode activated!
gd: Chaidh am modh planaidh air a chur air!

en: Planning mode deactivated!
gd: Chaidh am modh planaidh air a chur dheth!

en: ai
gd: if

en: prompt^Command:
gd: Àithne:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
gd: Chan urrainn dhut an ceannard agad a ghluasad air falbh bhon dhaingean le trusadh is ais-ghairm air fhàgail fhathast.

en: Attack Enemy
gd: Thoir ionnsaigh air nàmhaid

en: Choose weapon:
gd: Tagh arm:

en: Failed to resolve dependencies
gd: Cha deach leinn na h-eisimeileachdan fhuasgladh

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an cnàmh-sgeul a ghnìomhachadh. Tha eisimeileachdan a dhìth:

en: No compatible eras found.
gd: Cha deach linn co-chòrdail a lorg.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an linn a ghnìomhachadh. Tha eisimeileachdan a dhìth:

en: No compatible scenarios found.
gd: Cha deach cnàmh-sgeul co-chòrdail a lorg

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
gd: Chan eil na h-atharraichean uile co-chòrdail ri chèile. Thèid feadhainn dhiubh a chur à gnìomh.

en: Cannot find era $era
gd: Cha deach linn $era a lorg

en: Defeat enemy leader(s)
gd: Thoir buaidh air ceannard(an) nàmhad

en: Connection timed out
gd: Dh’fhalbh an ùine air a’ cheangal

en: Connecting to Server...
gd: A’ ceangal ri frithealaiche...

en: Reading from Server...
gd: A’ leughadh bhon fhrithealaiche...

en: The server accepts versions '$version1' while you are using version '$version2'
gd: Gabhaidh am frithealaiche ri tionndadh "$version1" ach tha thu a’ cleachdadh tionndadh "$version2"

en: Server-side redirect loop
gd: Lùb ath-stiùiridh bho thaobh an fhrithealaiche

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
gd: Tha am far-ainm ‘$nick’ à gnìomh. Chan urrainn dhut am far-ainm seo a ghabhail ort mus cuir thu an cunntas agad an gnìomh le post-d no mus fhaighnich thu air rianaire an dèan e seo dhut.

en: Do you want to continue?
gd: A bheil thu airson leantainn air adhart?

en: Bad data received from server
gd: Fhuaradh droch dhàta bhon fhrithealaiche

en: You must login first.
gd: Feumaidh tu logadh a-steach an toiseach.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
gd: Tha am far-ainm ‘$nick’ ’ga chleachdadh mu thràth.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
gd: Tha caractaran mì-dhligheach san fhar-ainm ‘$nick’. Chan eil ach litrichean, àireamhan, fo-loidhnichean is tàthanan ceadaichte.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
gd: Tha am far-ainm ‘$nick’ ro fhada. Chan eil ach suas gu 20 caractaran ceadaichte.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
gd: Tha am far-ainm ‘$nick’ glèidhte is chan fhaod cluicheadairean a chleachdadh.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
gd: Chan eil am far-ainm ‘$nick’ clàraichte air an fhrithealaiche seo.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
gd: Chan eil far-ainmean gun chlàradh ceadaichte air an fhrithealaiche seo.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
gd: Tha am far-ainm ‘$nick’ clàraichte air an fhrithealaiche seo.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
gd: RABHADH: Tha cliant a’ chleachdadh am far-ainm seo mu thràth, gheibh e a’ bhròg ma logas tu a-steach!

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
gd: Mearachd sa ghnìomh logaidh a-steach (cha robh sìol aig an fhrithealaiche airson an ceangal agad).

en: The password you provided was incorrect.
gd: Tha am facal-faire a chur thu ann cearr.

en: You have made too many login attempts.
gd: Dh’fheuch thu ri logadh a-steach ro thric.

en: Configure Game
gd: Rèitich an geama

en: Time limit
gd: Cuingealachadh ùine

en: Generic
gd: Coitcheann

en: Name of game:
gd: Ainm a’ gheama:

en: Use map settings
gd: Cleachd roghainnean a’ mhapa

en: Random start time
gd: Àm tòiseachaidh air thuaiream

en: Fog of war
gd: Ceò cogaidh

en: Observers
gd: Amhairc:

en: Shuffle sides
gd: Measgaich taobhan

en: Set Password...
gd: Suidhich facal-faire...

en: Select an entry point:
gd: Tagh puing inntrigidh:

en: The maximum number of turns the game can last
gd: An àireamh as motha dhe chuairtean a dh’fhaid aig a’ gheama

en: Enables user time limit
gd: Cuiridh seo cuingealachadh cleachdaichean an comas

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
gd: Ùine as motha ceadaichte airson a’ chiad cuairte (diogan)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
gd: Ùine as motha ceadaichte airson cuairte sam bith (diogan)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
gd: Ùine airson saothair choitcheann gach cuairt (diogan)

en: Time for each attack, recruit, and capture
gd: Ùine airson gach ionnsaigh, trusadh, is glacadh

en: The amount of income each village yields per turn
gd: Am meud dhe theachd a-steach a ghineas gach baile sa chuairt

en: The number of unit levels each village can support
gd: An àireamh as motha dhe dh'aonadan dhan urrainn do gach baile taic a thoirt

en: The amount of experience a unit needs to advance
gd: Am meud dhe dh’eòlas a bhios a dhìth aig aonad gus àrdachadh

en: Use scenario specific settings
gd: Cleachd roghainnean sònraichte a’ chnàmh-sgeòil

en: Randomize time of day in begin
gd: Àm an latha air thuaiream air an toiseach

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
gd: Cha ghabh aonadan nàmhad fhaicinn mura h-eil iad ann an dlùths nan aonadan agad

en: The map is unknown until your units explore it
gd: Tha am mapa neo-aithnichte mus rannsaich na h-aonadan agad e.

en: Allow users who are not playing to watch the game
gd: Ceadaich dha chleachdaichean nach eil a’ cluiche coimhead air a’ gheama

en: Assign sides to players at random
gd: Ainmich taobh nan cluicheadairean air thuaiream

en: Share View
gd: Co-roinn sealladh

en: Share Maps
gd: Co-roinn mapaichean

en: Share None
gd: Na co-roinn dad

en: $login|’s game
gd: geama aig $login

en: You must enter a name.
gd: Feumaidh tu ainm a chur a-steach.

en: Turns:
gd: Cuairtean:

en: Unlimited turns
gd: Cuairtean gun chrìch

en: Init. limit:
gd: Cuingealachadh tòiseachaidh:

en: Turn bonus:
gd: Duais cuairte:

en: Reservoir:
gd: Tasgadh:

en: Action bonus:
gd: Duais gnìomha:

en: Village gold:
gd: Òr bhailtean:

en: Village support:
gd: Taic bhailtean:

en: Experience modifier:
gd: Atharraichear eòlais:

en: Normal
gd: Àbhaisteach

en: Game Lobby:
gd: Lobaidh nan geama:

en: Player/Type
gd: Cluicheadairean

en: Faction/Name
gd: Buidheann/Ainm

en: Leader/Gender
gd: Ceannard/Gnè

en: Team/Color
gd: Sgioba/Dath

en: I’m Ready
gd: Tha mi deiseil

en: The scenario is invalid because it has no id.
gd: Cha an cnàmh-sgeul mì-dhligheach oir chan eil aithnichear aige.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
gd: Cha an cnàmh-sgeul mì-dhligheach oir chan eil taobhan aige.

en: Waiting for players to join...
gd: A’ feitheamh air cluicheadairean a’ gabhail ann...

en: Waiting for players to choose factions...
gd: A’ feitheamh air cluicheadairean a’ taghadh buidhnean...

en: (Vacant slot)
gd: (Slot falamh)

en: Anonymous local player
gd: Cluicheadair ionadail gun ainm

en: Computer Player
gd: Coimpiutair

en: (Empty slot)
gd: (Slot falamh)

en: (Reserved for $playername)
gd: (Glèidhte airson $playername)

en: Network Player
gd: Lìonraidh

en: Local Player
gd: Ionadail

en: Empty
gd: Falamh

en: Reserved
gd: Glèidhte

en: --give--
gd: — thoir dha —

en: Create Game
gd: Cruthaich geama

en: Filter:
gd: Criathrag:

en: Number of players: any
gd: Àireamh de chluicheadairean: gin sam bith

en: Random map options:
gd: Roghainnean a' mhapa air thuaiream:

en: Era:
gd: Linn:

en: No eras available
    for this game.
gd: Chan eil linn ri làimh
    airson a’ gheama seo.

en: Modifications:
gd: Atharraichean:

en: Next
gd: Air adhart

en: Regenerate
gd: Ath-ùraich

en: Settings...
gd: Roghainnean...

en: Load Game...
gd: Luchdaich geama...

en: Activate
gd: Gnìomhaich

en: Scenarios
gd: Cnàmh-sgeulan

en: Campaigns
gd: Iomairtean

en: User Maps
gd: Mapaichean cleachdaiche

en: User Scenarios
gd: Cnàmh-sgeulan cleachdaiche

en: Random Maps
gd: Mapaichean air thuaiream

en: No games found.
gd: Cha deach geama a lorg.

en: No eras found.
gd: Cha deach linn a lorg.

en: No eras found
gd: Cha deach linn a lorg

en: Modifications:
    None found.
gd: Atharraichean:
    Cha deach gin a lorg.

en: Deactivate
gd: Cuir à gnìomh

en: The level is invalid.
gd: Tha an leibheil mì-dhligheach

en: Players:
gd: Cluicheadairean:

en: Size:
gd: Meud:

en: Number of players:
gd: Àireamh de chluicheadairean:

en: No description available.
gd: Chan eil tuairisgeul ri fhaighinn.

en: Map could not be loaded:
gd: Cha b' urrainn dhuinn am mapa a luchdadh:

en: Map could not be loaded.
gd: Cha b' urrainn dhuinn am mapa a luchdadh.

en: not available.
gd: chan eil seo ri fhaighinn.

en: User made map
gd: Mapa le cleachdaiche

en: --no games open--
gd: — gun gheama fosgailte —

en:  (Unknown Era)
gd:  (Linn neo-aithnichte)

en: Scenario:
gd: Cnàmh-sgeul:

en: Campaign:
gd: Iomairt:

en: Unknown campaign: $campaign_id
gd: Iomairt neo-aithnichte: $campaign_id

en:  (missing)
gd:  (a dhìth)

en: Password Required
gd: Facal-faire a dhìth

en: Game Lobby
gd: Lobaidh nan geama

en: Observe Game
gd: Amhairc geama

en: Join Game
gd: Gabh ann an geama

en: Preferences
gd: Roghainnean

en: Apply filter
gd: Cuir criathrag an gnìomh

en: Invert
gd: Ais-thionndaidh

en: Vacant slots
gd: Slotaichean falamh

en: Friends in game
gd: Caraidean sa gheama

en: Search:
gd: Lorg:

en: Normal Replays
gd: Ath-chluichean àbhaisteach

en: Quick Replays
gd: Ath-chluichean luatha

en: Enter Blindfolded
gd: Rach a-steach ’nad dhallan

en: Skip quickly to the active turn when observing
gd: Leum gu luath dhan chuairt ghnìomhach nuair a bhios tu ag amharc

en: Do not show replay turns
gd: Na seall cuairtean ath-chluiche

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
gd: Cuir criathrag nan geama an comas. Mura h-eil cromag air, chì thu a h-uile geama ge b’ e dè a’ chriathrag.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
gd: Seall a h-uile geama *nach eil* a’ freagairt ris a’ chriathrag. Feumail gus geamannan a’ falach anns nach eil ùidh agad.

en: Only show games that have at least one vacant slot
gd: Na seall geamannan ach ma tha co-dhiù aon slot falamh aca.

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
gd: Na seall ach geamannan a tha ’gan cluiche no ’gan amharc le caraid

en: Only show games whose title, description, era or mods contain the entered text
gd: Na seall ach geamannan aig a bheil an teacsa a chuir mi ann san tiotal, san tuairisgeul, san linn no san tuilleadan

en: Joining this game requires a password.
gd: Tha facal-faire a dhìth gus gabhail sa gheama seo.

en: Password:
gd: Facal-faire:

en: Invalid Color
gd: Dath mì-dhligheach

en: Selected user:
gd: Cleachdaiche air a thaghadh:

en: $sender is messaging you, and you accept whispers from friends only.
gd: Tha $sender a’ cur teachdaireachd thugad ’s cha ghabh thu ri cagairean ach o charaidean.

en: Leader:
gd: Ceannard:

en: Recruits:
gd: Luchd air trusadh:

en: Waiting for game to start...
gd: A’ feitheamh gun tòisich an geama...

en: No era information found.
gd: Cha deach fiosrachadh linn a lorg.

en: No multiplayer sides found
gd: Cha deach taobhan ioma-chluicheadair a lorg

en: Choose your faction:
gd: Tagh am buidheann agad:

en: Starting position:
gd: Àite tòiseachaidh:

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
gd[0]: bhonn òir
gd[1]: bhonn òir
gd[2]: buinn òir
gd[3]: bonn òir

en: Getting game data...
gd: A’ faighinn dàta a’ gheama...

en: invalid network handle
gd: làmhrachan lìonraidh mì-dhligheach

en: Client disconnected
gd: Cliant air dì-cheangal

en: Could not connect to host.
gd: Cha b' urrainn dhuinn ceangal dhan òstair.

en: Could not add socket to socket set
gd: Cha b' urrainn dhuinn socaid a chur ri seata socaide.

en: Could not send initial handshake
gd: Cha b' urrainn dhuinn crathadh-làimhe tòiseachaidh a chur

en: Could not connect to host
gd: Cha b' urrainn dhuinn ceangal ris an òstair

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
gd: Thachradh air cruth-tìre le cosgais ghluasaid nas lugha na 1.

en: time left for current turn
gd: àm air fhàgail airson na cuairte làithrich

en: current local time
gd: àm ionadail an-dràsta

en: Auto-Save
gd: Fèin-shàbhaladh

en: Back to Turn
gd: Till dhan chuairt

en: Back to Start
gd: Till dhan toiseach

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
gd: Chan eil an geama sioncronaichte gu ceart. ’S dòcha nach eil mòran cèill dhà leantainn air. A bheil thu airson an geama agad a shàbhaladh?

en: Error details:
gd: Mion-fhiosrachaidh mearachd:

en: (press $hk to disable)
gd: (brùth air $hk gus a chur à comas)

en: Accelerated speed enabled!
gd: Tha luaths luathaichte an comas!

en: Accelerated speed disabled!
gd: Tha luaths luathaichte à comas!

en: Scenario Report
gd: Aithisg an cnàmh-sgeòil

en: Victory
gd: Buaidh

en: You have emerged victorious!
gd: Bhuannaich thu!

en: Defeat
gd: Ruaig

en: You have been defeated!
gd: Chaill thu!

en: Error while reading the WML:
gd: Mearachd le leughadh an WML:

en: Game Over
gd: Crìoch a' Gheama

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
gd: Tha an cnàmh-sgeul seo deiseil. A bheil thu airson leantainn air adhart leis an iomairt?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
gd: Cnàmh-sgeul neo-aithnichte: ‘$scenario|’

en: $name has taken control
gd: Ghabh $name smachd

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
gd: A’ neo-dhèanamh gluasadan nach deach a chur dhan fhrithealaiche fhathast.

en: Waiting for next scenario...
gd: A’ feitheamh airson an ath chnàmh-sgeòil...

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
gd: Chan eil an geama sioncronaichte gu ceart is chan urrainnear leantainn air. Tha iomadh adhbhar ann carson a b’ urrainn seo tachairt: Faodaidh seo tachairt ma tha thusa no cluicheadair eile air na roghainnean geama aca atharrachadh. ’S dòcha gu bheil aon dhe na cluicheadairean eile a’ feuchainn ri cealgaireachd. Dh’fhaoidte cuideachd gur e buga sa gheama a th’ ann, ach chan eil sin cho buailteach.
    
    A bheil thu airson loga nam mearachd aig a’ gheama a shàbhaladh?

en: (press $hotkey to deactivate)
gd: (brùth air $hotkey gus a chur à comas)

en: Remaining gold:
gd: Òr air fhàgail:

en: Early finish bonus:
gd: Duais crìochnachaidh thràith:

en: per turn
gd: sa chuairt

en: Turns finished early:
gd: Cuairtean air crìochnachadh tràth:

en: Bonus:
gd: Duais:

en: Gold:
gd: Òr:

en: Carry over percentage:
gd: Ceudad a bheir thu leat:

en: Bonus Gold:
gd: Òr duaise:

en: Retained Gold:
gd: Òr air fhàgail:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
gd[0]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold bhonn òir a bharrachd air an òr tòiseachaidh as lugha.
gd[1]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold bhonn òir a bharrachd air an òr tòiseachaidh as lugha.
gd[2]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold buinn òir a bharrachd air an òr tòiseachaidh as lugha.
gd[3]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold bonn òir a bharrachd air an òr tòiseachaidh as lugha.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
gd[0]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul leis an òr tòiseachaidh as lugha.
gd[1]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul leis an òr tòiseachaidh as lugha.
gd[2]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul leis an òr tòiseachaidh as lugha.
gd[3]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul leis an òr tòiseachaidh as lugha.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
gd[0]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold no an òr tòiseachaidh as lugha, ge b’ e dè a tha nas àirde.
gd[1]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold no an òr tòiseachaidh as lugha, ge b’ e dè a tha nas àirde.
gd[2]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold no an òr tòiseachaidh as lugha, ge b’ e dè a tha nas àirde.
gd[3]: Tòisichidh tu an t-ath chnàmh-sgeul le $gold no an òr tòiseachaidh as lugha, ge b’ e dè a tha nas àirde.

en: The game is over.
gd: Tha an geama deiseil.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
gd: Chaidh ceangal-lìn a ghearradh is chan urrainn dhan gheama a leantainn. A bheil thu airson an geama a shàbhaladh?

en: It is now $name|’s turn
gd: ’S e an cuairt aig $name an-dràsta.

en: Replace with AI
gd: Cuir IF ’na àite

en: Replace with local player
gd: Cuir cluicheadair ionadail ’na àite

en: Set side to idle
gd: Cuir an taobh ’na thàmh

en: Save and abort game
gd: Sàbhail is sgur dhen gheama

en: Replace with $player
gd: Cuir $player ’na àite

en: $player has left the game. What do you want to do?
gd: Dh’fhàg $player an geama. Dè a tha thu airson dèanamh?

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
gd: Chan eil an t-ath-chluiche sioncronaichte gu ceart no tha e coirbte. ’S dòcha nach eil mòran cèill dhà leantainn air. A bheil thu airson an geama agad a shàbhaladh?

en: Name:
gd: Ainm:

en: Type:
gd: Seòrsa:

en: Race:
gd: Cinneadh:

en: Level:
gd: Rang:

en: No advancement
gd: Gun àrdachadh

en: Advances to:
gd: Àrdaichidh e gu:

en: Trait:
gd: Feart:

en: invisible:
gd: neo-fhaicsinneach:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
gd: Tha an t-aonad seo neo-fhaicsinneach. Cha ghabh fhaicinn no ionnsaigh a thoirt air le aonadan nàmhad.

en: slowed:
gd: maille air:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
gd: Chaidh maille a chur air an aonad seo. Cha dèan e ach leth-dhochann ann an ionnsaighean is cha ghluais e ach leth-shlighe.

en: poisoned:
gd: puinseanaichte:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
gd: Tha an t-aonad seo puinseanaichte. Caillidh e 8 puingean-beatha gus faigh e leigheas ann am baile no bho aonad càirdeil aig a bheil comas ‘leigheis’.
    
    Cha tèid aonadan a mharbhadh le puinnsean a-mhàin. Cha tèid na puingean-beatha aige nas ìsle na 1 PhBh.

en: petrified:
gd: na clach:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
gd: Chaidh an t-aonad seo a thionndadh gu cloich. Chan urrainn dha gluasad no ionnsaigh a thoirt.

en: Alignment:
gd: Co-thaobhadh:

en: Ability:
gd: Comas:

en:  (inactive)
gd:  (neo-ghnìomhach)

en: Resistances:
gd: Comasan-seasaimh:

en: (Att / Def)
gd: (Ionns / Dìon

en: Experience Modifier:
gd: Atharraichear eòlais:

en: Terrain:
gd: Cruth-tìre:

en: maximum^max.
gd: as motha

en: minimum^min.
gd: as lugha

en: Defense:
gd: Dìon:

en: vision:
gd: tionndadh:

en: Movement Costs:
gd: Cosgais ghluasaid:

en: Weapon:
gd: Arm:

en: Damage:
gd: Dochann:

en: Base damage:
gd: Dochann bunasach:

en: With specials:
gd: Le feartan sònraichte:

en: Time of day:
gd: Àm an latha:

en: Leadership:
gd: Ceannardas:

en: Slowed:
gd: Maille air:

en: Attacks:
gd: Ionnsaighean:

en: Max swarm bonus:
gd: Duais sgaotha as motha:

en: Swarm:
gd: Sgaoth:

en: Base attacks:
gd: Ionnsaighean bunasach:

en: Specials:
gd: Sònraichte:

en: Subject to swarm:
gd: Cuspair sgaotha:

en: Weapon range:
gd: Astar an airm:

en: Damage type:
gd: Seòrsa dhe dhochann:

en: Damage versus:
gd: Dochann an aghaidh:

en: Accuracy:
gd: Pongalachd:

en: Parry:
gd: Cuir seachad:

en: Weapon special:
gd: Ionnsaigh shònraichte:

en: None
gd: Gin

en: Lawful units:
gd: Aonadan dligheach:

en: Neutral units:
gd: Aonadan neodrach:

en: Chaotic units:
gd: Aonadan coimeasgach:

en: Liminal units:
gd: Aonadan stairsnich:

en: Observers:
gd: Amhairc:

en:  replay
gd:  ath-chluiche

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
gd: Rabhadh: Tha a faidhle a dh’fheuch thu ri luchdadh coirbte. ’Ga luchdadh co-dhiù

en: The save has corrupt version information ($version_number|) and cannot be loaded.
gd: Tha fiosrachadh tionndaidh coirbte ($version_number|) aig an t-sàbhaladh agus cha ghabh a luchdadh.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
gd: Tha an t-sàbhaladh seo bho thionndadh ro shean ($version_number|) nach cuirear taic ris tuilleadh agus cha ghabh a luchdadh.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
gd: Tha an t-sàbhaladh seo bho thionndadh eile a’ gheama ($version_number|). A bheil thu airson feuchainn ri a luchdadh?

en: This is not a multiplayer save.
gd: Chan e sàbhaladh ioma-chluicheadair a tha seo.

en: The game could not be saved:
gd: Cha b' urrainn dhuinn an geama a shàbhaladh:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
gd: Tha an sàbhaladh ann mu thràth. A bheil thu airson sgrìobhadh thairis air?

en: Overwrite?
gd: Sgrìobhadh thairis?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
gd: Cha bu chòir do dh’ainmean sàbhalaidh a chrìochnachadh le ‘.gz.’. Feuch an toir thu an leudachan air falbh.

en: Saved
gd: Air a shàbhaladh

en: The game has been saved.
gd: Chaidh an geama a shàbhaladh.

en: Could not write to file
gd: Cha b' urrainn dhuinn sgrìobhadh dhan fhaidhle

en: Save Replay
gd: Sàbhail ath-chluiche

en: replay
gd: ath-chluiche

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
gd: Dh’fhàillig am fèin-shàbhaladh. Feuch an sàbhail thu an geama a làimh.

en: Save Game
gd: Sàbhail an geama

en: Unexpected characters at line start
gd: Caractaran air nach robhar an dùil aig toiseach an loidhne

en: Missing closing tag for tag [$tag]
gd: Taga dùinidh a dhìth air an taga [$tag]

en: expected at $pos
gd: an dùil air aig $pos

en: opened at $pos
gd: fosgailte aig $pos

en: Unterminated [element] tag
gd: Taga [element] gun chrìochnachadh

en: Invalid tag name
gd: Ainm taga mì-dhligheach

en: Unterminated [+element] tag
gd: Taga [+element] gun chrìochnachadh

en: Invalid closing tag name
gd: Ainm taga dùinidh mì-dhligheach

en: Unterminated closing tag
gd: Taga dùinidh gun chrìochnachadh

en: Unexpected closing tag
gd: Taga dùinidh air nach robhar an dùil

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
gd: Chaidh taga dùinidh [/$tag2] mì-dhligheach a lorg airson an taga [$tag1]

en: closed at $pos
gd: dùinte aig $pos

en: Empty variable name
gd: Ainm caochladair falamh

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
gd: Caractaran air nach robhar an dùil an dèidh ainm caochladair (an dùil air , no =)

en: Unterminated quoted string
gd: Comharra-labhairt aig sreang gun chrìochnachadh

en: at $pos
gd: aig $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
gd: Luach “$value”, “$previous_value” roimhe

en: prefix_milli^m
gd: m

en: prefix_micro^µ
gd: µ

en: prefix_nano^n
gd: n

en: prefix_pico^p
gd: p

en: prefix_femto^f
gd: f

en: prefix_atto^a
gd: a

en: prefix_zepto^z
gd: z

en: prefix_yocto^y
gd: y

en: prefix_kibi^K
gd: K

en: prefix_kilo^k
gd: k

en: prefix_mega^M
gd: M

en: prefix_giga^G
gd: G

en: prefix_tera^T
gd: T

en: prefix_peta^P
gd: P

en: prefix_exa^E
gd: E

en: prefix_zetta^Z
gd: Z

en: prefix_yotta^Y
gd: Y

en: infix_binary^i
gd: i

en: Recruits
gd: Luchd air trusadh

en: Recalls
gd: Luchd air ais-ghairm

en: Advancements
gd: Àrdachaidhean

en: Losses
gd: Air chall

en: Kills
gd: Air marbhadh

en: Details
gd: Mion-fhiosrachadh

en: Select Scenario
gd: Tagh cnàmh-sgeul

en: Campaign
gd: Iomairt

en: Scenario
gd: Cnàmh-sgeul

en: Damage
gd: Dochann

en: Overall
gd: Gu lèir

en: This Turn
gd: A’ chuairt seo

en: Inflicted
gd: air a thoirt seachad

en: Taken
gd: air gabhail

en: Skip
gd: Leig seachad

en: Mon
gd: DiL

en: Sun
gd: DiD

en: Tue
gd: DiM

en: Wed
gd: DiC

en: Fri
gd: Dih

en: Sat
gd: DiS

en: Thu
gd: Diar

en: Monday
gd: DiLuain

en: Sunday
gd: DiDòmhnaich

en: Tuesday
gd: DiMàirt

en: Friday
gd: DihAoine

en: Saturday
gd: DiSathairne

en: Thursday
gd: DiarDaoin

en: Wednesday
gd: DiCiadain

en: Apr
gd: Gib

en: Feb
gd: Gearr

en: Jan
gd: Faoi

en: Mar
gd: Màrt

en: Aug
gd: Lùn

en: Jul
gd: Iuch

en: Jun
gd: Ògmh

en: Oct
gd: Dàmh

en: Sep
gd: Sult

en: abbrev^May
gd: Cèit

en: Dec
gd: Dùbh

en: Nov
gd: Samh

en: February
gd: An Gearran

en: January
gd: Am Faoilleach

en: March
gd: Am Màrt

en: April
gd: An Giblean

en: August
gd: An Lùnastal

en: July
gd: An t-Iuchar

en: June
gd: An t-Ògmhios

en: May
gd: An Cèitean

en: December
gd: An Dùbhlachd

en: November
gd: An t-Samhain

en: October
gd: An Dàmhair

en: September
gd: An t-Sultain

en: AM
gd: m

en: PM
gd: f

en: am
gd: m

en: pm
gd: f

en: Allied village
gd: Baile caidreabhach

en: Enemy village
gd: Baile nàmhad

en: Owned village
gd: Baile agadsa

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
gd: Bu chòir dha border_size a bhith eadar 0.0 is 0.5.

en: Stub Time of Day
gd: Stub àm an latha

en:  and
gd:  is

en: moves
gd: gluasadan

en: XP to advance
gd: PE gus àrdachadh

en:  move
gd:  gluais

en: $effect_description per level
gd: $effect_description san rang

en: damage | damage
gd[0]: dochann
gd[1]: dhochann
gd[2]: dochainn
gd[3]: dochann

en: strike | strikes
gd[0]: bhualadh
gd[1]: bhualadh
gd[2]: bualaidhean
gd[3]: bualadh

en: % accuracy
gd: % pongalachd

en: % parry
gd: % cur seachad

en: chaotic
gd: coimeasgach

en: lawful
gd: dligheach

en: liminal
gd: stairsnich

en: neutral
gd: neodrach

en: female^chaotic
gd: coimeasgach

en: female^lawful
gd: dligheach

en: female^liminal
gd: stairsnich

en: female^neutral
gd: neodrach

en: SHOW ALL allies’ plans
gd: SEALL A H-UILE plana nan caidreabhach

en: HIDE ALL allies’ plans
gd: FALAICH A H-UILE plana nan caidreabhach

en: Show plans for $player
gd: Seall planaichean airson $player

en: Hide plans for $player
gd: Falaich planaichean airson $player

en: Whiteboard Options
gd: Roghainnean a’ bhùird-ghil
