Wesnoth1.12 - en to ja_JP translation catalogue (1359 entries)

note: [advanced_preference]: type=combo Associated save_compression_short^ entries need to be as short as possible to avoid stretching the advanced preferences list too much.
en: Compress saved games
ja_JP: ゲーム保存時の圧縮

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Gzip
ja_JP: Gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^gzip
ja_JP: gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Default compression, faster
ja_JP: 標準の圧縮形式、高速

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Bzip2
ja_JP: Bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^bzip2
ja_JP: bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Best compression, slower
ja_JP: 最高の圧縮、低速

note: [option]: type=combo
en: save_compression^No
ja_JP: 圧縮無し

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^no
ja_JP: いいえ

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Large plain text files
ja_JP: プレーンテキストファイル、サイズは大きい

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
ja_JP: 保存されたゲームを削除するときに確認する

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
ja_JP: マウスでのスクロール

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
ja_JP: 中央ボタンでのスクロール

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
ja_JP: マウスがウィンドウ外でもスクロールし続ける

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Local time of day area lighting
ja_JP: ローカル時間を強調表示する

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
ja_JP: タイトル画面のアニメーションを表示

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
ja_JP: 戦闘を表示

note: [advanced_preference]: type=int
en: Ping timeout
ja_JP: Ping の時間切れ

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
ja_JP: タイムアウトするまでの ping 応答を待つ秒数。0 で無効化。

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Accept whispers from friends only
ja_JP: 友人からのささやきのみを受け入れる

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
ja_JP: ロビーでささやきウィンドウを自動的に開く

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
ja_JP: ロビーのプレイヤーをグループ分け

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Lobby sounds
ja_JP: ロビーの効果音

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Disable notifications
ja_JP: 通知を無効にする

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Reverse time graphics
ja_JP: 時刻画像の反転

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
ja_JP: 太陽の昇る位置が右か左かの選択

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
ja_JP: ユニットの行動に従う

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
ja_JP: ユニットの行動に合わせてマップもスクロールするかどうか選択

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
ja_JP: チャット・メッセージの寿命

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
ja_JP: ゲーム内チャット・メッセージを消去するまでの分。0 で無効化。

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
ja_JP: 12 時間制時刻表記

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
ja_JP: 別バージョンのデータのロード時には確認する

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
ja_JP: ヘルプ中で全てのユニットを表示

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
ja_JP: ヘルプ中で全てのユニットを表示（wesnothの再起動が必要）。これは既に出会ったユニットの一覧を表示した後では機能しません。

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Experimental multiplayer lobby
ja_JP: 実験的なマルチプレイヤーロビー

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Replace the classic multiplayer lobby with a newer, experimental interface
ja_JP: マルチプレイヤーロビーのインターフェースを新しい実験的なものに変更する。

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
ja_JP: エディタのファイル履歴の上限

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
ja_JP: エディタの「最近開いたファイル」メニューで表示されるアイテムの上限

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
ja_JP: カーソルのカラー表示

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors, which may be slower or break the game (use at your own risk)
ja_JP: 色付きのマウスカーソルを使用する。処理が遅くなったり、ゲームが落ちる場合がある（使用する場合は自己責任で）。

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
ja_JP: ジョイスティックの調整

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：Ｘ軸ジョイスティックのスクロール量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis
ja_JP: ジョイスティック：Ｘ軸のスクロール量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：Ｙ軸ジョイスティックのスクロール量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis
ja_JP: ジョイスティック：Ｙ軸のスクロール量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
ja_JP: ジョイスティック：スクロール無効範囲

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：Ｘ軸ジョイスティックのカーソル量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis
ja_JP: ジョイスティック：Ｘ軸のカーソル量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：Ｙ軸ジョイスティックのカーソル量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis
ja_JP: ジョイスティック：Ｙ軸のカーソル量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the cursor stick
ja_JP: ジョイスティック：カーソル無効範囲

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：Ｘ軸ジョイスティックのマウス量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis
ja_JP: ジョイスティック：Ｘ軸のマウス量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：Ｙ軸ジョイスティックのマウス量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis
ja_JP: ジョイスティック：Ｙ軸のマウス量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the mouse stick
ja_JP: ジョイスティック：マウス無効範囲

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis joystick
ja_JP: ジョイスティック：スラスター軸ジョイスティックの量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis
ja_JP: ジョイスティック：スラスター軸の量

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the thruster
ja_JP: ジョイスティック：スラスター無効範囲

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
ja_JP: 毒を受けた

note: [lua]: generate_objectives [objectives]
en: Gold carryover:
ja_JP: ゴールドの引き継ぎ:

note: [lua]: generate_objectives [note]
en: Notes:
ja_JP: メモ:

note: [about]
en: Programming
ja_JP: プログラミング

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
ja_JP: 全般の管理と調整

note: [about]
en: Artwork and Graphics
ja_JP: アートワークおよびグラフィクス

note: [about]
en: Music
ja_JP: 音楽

note: [about]
en: Sound Effects
ja_JP: サウンドエフェクト

note: [about]
en: Campaign Design
ja_JP: キャンペーンデザイン

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
ja_JP: マルチプレイヤーマップとバランス調整

note: [about]
en: Packagers
ja_JP: パッケージ作成

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
ja_JP: その他の貢献者

note: [about]
en: Internationalization Managers
ja_JP: 国際化責任者

note: [about]
en: English strings edition
ja_JP: 英語文字列版

note: [about]
en: Afrikaans Translation
ja_JP: アフリカーンス語翻訳

note: [about]
en: Arabic Translation
ja_JP: アラビア語翻訳

note: [about]
en: Basque Translation
ja_JP: バスク語翻訳

note: [about]
en: Bulgarian Translation
ja_JP: ブルガリア語翻訳

note: [about]
en: Catalan Translation
ja_JP: カタロニア語翻訳

note: [about]
en: Chinese Translation
ja_JP: 中国語翻訳

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
ja_JP: 中国語（台湾）翻訳

note: [about]
en: Croatian Translation
ja_JP: クロアチア語翻訳

note: [about]
en: Czech Translation
ja_JP: チェコ語翻訳

note: [about]
en: Danish Translation
ja_JP: デンマーク語翻訳

note: [about]
en: Dutch Translation
ja_JP: オランダ語翻訳

note: [about]
en: English (GB) Translation
ja_JP: 英語（イギリス）翻訳

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
ja_JP: 英語（ショー）翻訳

note: [about]
en: Esperanto Translation
ja_JP: エスペラント語翻訳

note: [about]
en: Estonian Translation
ja_JP: エストニア語翻訳

note: [about]
en: Filipino Translation
ja_JP: フィリピン語翻訳

note: [about]
en: Finnish Translation
ja_JP: フィンランド語翻訳

note: [about]
en: French Translation
ja_JP: フランス語翻訳

note: [about]
en: Friulian Translation
ja_JP: フリウリ語翻訳

note: [about]
en: Galician Translation
ja_JP: ガリシア語翻訳

note: [about]
en: German Translation
ja_JP: ドイツ語翻訳

note: [about]
en: Greek Translation
ja_JP: ギリシャ語翻訳

note: [about]
en: Hebrew Translation
ja_JP: ヘブライ語翻訳

note: [about]
en: Hungarian Translation
ja_JP: ハンガリー語翻訳

note: [about]
en: Icelandic Translation
ja_JP: アイスランド語翻訳

note: [about]
en: Indonesian Translation
ja_JP: インドネシア語翻訳

note: [about]
en: Irish Translation
ja_JP: アイルランド語翻訳

note: [about]
en: Italian Translation
ja_JP: イタリア語翻訳

note: [about]
en: Japanese Translation
ja_JP: 日本語翻訳

note: [about]
en: Korean Translation
ja_JP: 韓国語翻訳

note: [about]
en: Latin Translation
ja_JP: ラテン語翻訳

note: [about]
en: Latvian Translation
ja_JP: ラトビア語翻訳

note: [about]
en: Lithuanian Translation
ja_JP: リトアニア語翻訳

note: [about]
en: Macedonian Translation
ja_JP: マケドニア語翻訳

note: [about]
en: Marathi Translation
ja_JP: マラーティー語翻訳

note: [about]
en: Norwegian Translation
ja_JP: ノルウェー語翻訳

note: [about]
en: Old English Translation
ja_JP: 古英語翻訳

note: [about]
en: Polish Translation
ja_JP: ポーランド語翻訳

note: [about]
en: Portuguese Translation
ja_JP: ポルトガル語翻訳

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
ja_JP: ポルトガル語（ブラジル）翻訳

note: [about]
en: Romanian Translation
ja_JP: ルーマニア語翻訳

note: [about]
en: Russian Translation
ja_JP: ロシア語翻訳

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
ja_JP: ゲール語翻訳

note: [about]
en: Serbian Translation
ja_JP: セルビア語翻訳

note: [about]
en: Slovak Translation
ja_JP: スロバキア語翻訳

note: [about]
en: Slovenian Translation
ja_JP: スロベニア語翻訳

note: [about]
en: Spanish Translation
ja_JP: スペイン語翻訳

note: [about]
en: Swedish Translation
ja_JP: スウェーデン語翻訳

note: [about]
en: Turkish Translation
ja_JP: トルコ語翻訳

note: [about]
en: Ukrainian Translation
ja_JP: ウクライナ語翻訳

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
ja_JP: バレンシア語（カタロニア南部）翻訳

note: [about]
en: Vietnamese Translation
ja_JP: ベトナム語翻訳

note: [about]
en: RACV’s Translation
ja_JP: RACV 翻訳

note: [about]
en: Bots
ja_JP: ボット

note: [item_group]: id=items
en: Items
ja_JP: アイテム

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
ja_JP: 邪悪な祭壇

note: [item]: id=altar
en: Altar
ja_JP: 祭壇

note: [item]: id=ankh-necklace
en: Ankh Necklace
ja_JP: アンクの首飾り

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
ja_JP: 鉄床

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
ja_JP: 弓の的

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
ja_JP: 金色の鎧

note: [item]: id=armor
en: Armor
ja_JP: 鎧

note: [item]: id=axe
en: Axe
ja_JP: 斧

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
ja_JP: 青い玉

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
ja_JP: 緑の玉

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
ja_JP: 赤紫の玉

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
ja_JP: 樽

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
ja_JP: 爆弾

note: [item]: id=bones
en: Bones
ja_JP: 骨

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
ja_JP: 積み上げられた骨

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
ja_JP: 本

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
ja_JP: 水晶の弓

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
ja_JP: エルフの弓

note: [item]: id=bow
en: Bow
ja_JP: 弓

note: [item]: id=box
en: Box
ja_JP: 箱

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
ja_JP: 火鉢

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
ja_JP: 盾

note: [item]: id=burial
en: Burial
ja_JP: 墓

note: [item]: id=cage
en: Cage
ja_JP: 檻

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
ja_JP: 閉じた質素な箱

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
ja_JP: 開いた質素な箱

note: [item]: id=chest
en: Chest
ja_JP: 箱

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
ja_JP: 緑のマント

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
ja_JP: 閉じた棺桶

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
ja_JP: 竜の石像

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
ja_JP: 炎の剣

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
ja_JP: 花

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
ja_JP: 目的地のオーバーレイ

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
ja_JP: 大きな金貨の山

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
ja_JP: 金貨の山

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
ja_JP: 小さな金貨の山

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
ja_JP: 穀物の束

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
ja_JP: ルーンの槌

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
ja_JP: 聖水

note: [item]: id=key
en: Key
ja_JP: 鍵

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
ja_JP: 革袋

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
ja_JP: オークの旗

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
ja_JP: 飾り

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
ja_JP: 青い薬

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
ja_JP: 緑の薬

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
ja_JP: 灰色の薬

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
ja_JP: 毒

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
ja_JP: 赤い薬

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
ja_JP: 黄色い薬

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
ja_JP: 茶色の指輪

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
ja_JP: 金色の指輪

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
ja_JP: 赤い指輪

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
ja_JP: 銀の指輪

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
ja_JP: 白い指輪

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
ja_JP: 案山子

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
ja_JP: 炎の笏

note: [item]: id=spear-fancy
en: Fancy Spear
ja_JP: ファンシーな槍

note: [item]: id=staff-magic
en: Magic Staff
ja_JP: 魔法の杖

note: [item]: id=staff
en: Staff
ja_JP: 杖

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
ja_JP: 石の銘板

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
ja_JP: ストームトライデント

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
ja_JP: 麦俵

note: [item]: id=sword
en: Sword
ja_JP: 剣

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
ja_JP: 風景

note: [item]: id=castle-ruins
en: Castle Ruins
ja_JP: 城跡

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
ja_JP: 輝く魔法陣

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
ja_JP: 魔法陣

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
ja_JP: 閉じたドワーフの扉

note: [item]: id=fire
en: Campfire
ja_JP: キャンプファイア

note: [item]: id=flames
en: Flames
ja_JP: 炎

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
ja_JP: 錆びた南東の扉

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
ja_JP: 錆びた南西の扉

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
ja_JP: 流氷

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
ja_JP: 指掛け小屋

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
ja_JP: 灯台

note: [item]: id=mausoleum
en: Mausoleum
ja_JP: 霊廟

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
ja_JP: 荒れた霊廟

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
ja_JP: モノリス

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
ja_JP: 空っぽの巣

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
ja_JP: 卵のある巣

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
ja_JP: 傾いたナラの木

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
ja_JP: マツの木

note: [item]: id=rock-cairn
en: Rock Cairn
ja_JP: 石塚

note: [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
ja_JP: 岩

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
ja_JP: 瓦礫

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
ja_JP: ルーン

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
ja_JP: 輝くルーン

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck
en: Shipwreck
ja_JP: 難破船

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
ja_JP: 標識

note: [item]: id=slab1
en: Slab
ja_JP: 石板

note: [item]: id=snowbits
en: Piles of Snow
ja_JP: 積雪

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
ja_JP: 召喚陣の中央

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
ja_JP: 召喚陣

note: [item]: id=temple1
en: Temple
ja_JP: 聖堂

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
ja_JP: ファンシーな赤いテント

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
ja_JP: 打ち捨てられたテント

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
ja_JP: 武器商人のテント

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
ja_JP: 閉じた落とし戸

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
ja_JP: 開いた落とし戸

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
ja_JP: ゴミの山

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
ja_JP: 焼けた人間の村

note: [item]: id=well
en: Well
ja_JP: 井戸

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
ja_JP: 渦巻き

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
ja_JP: 風車

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
ja_JP: ここに移動するように$ai_controller_unit.nameに頼む

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
ja_JP: $ally_leader.name （$ally_leader.side のリーダー）にここに移動するように頼む

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
ja_JP: このシナリオでは、右クリックのコンテキストメニューを使って、友軍へ指示することができます。

note: [literal] [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: Instruct ally
ja_JP: 友軍に指示する

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
ja_JP: $ally_leader.name （陣営 $ally_side| ） は以下の指示に従っています:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
ja_JP: $ally_leader.name （陣営 $ally_side| ） は何も指示を受けていないので通常通り行動しています。

note: [aggression]
en: Be more aggressive
ja_JP: もっと攻撃的に

note: [aggression]
en: aggressive.
ja_JP: 攻撃的に。

note: [caution]
en: Be more defensive
ja_JP: もっと防御的に

note: [caution]
en: defensive.
ja_JP: 防御的に。

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
ja_JP: 攻撃に集中…

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
ja_JP:  $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|を攻撃。

note: [else] [then]
en: Side $temp_i
ja_JP: 陣営 $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
ja_JP: 陣営 $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
ja_JP: 陣営 $temp_i （$side_i_leader.name|）

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
ja_JP: 戻る

note: [protect]
en: Focus on protecting...
ja_JP: 護衛に集中…

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
ja_JP: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|を護衛。

note: [option]: type=objective
en: Defend a location...
ja_JP: 指定した場所を防衛…

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
ja_JP: 右クリックして防衛する場所を選択

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
ja_JP: この地点を防衛する

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
ja_JP: $x1|,$y1| 周辺の地域の防衛に注力する。

note: [print]
en: Location selection canceled
ja_JP: 位置選択は取り消されました

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
ja_JP: 目標命令を消去

note: [revoke_behavior_orders] [revoke_objective_orders] [then]
en: none set.
ja_JP: 設定なし

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
ja_JP: 行動命令を消去

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
ja_JP: すべての命令を消去

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
ja_JP: 目標: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    行動: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
ja_JP: 目標の設定...

note: [literal]
en: Set behavior...
ja_JP: 行動の設定...

note: [literal]
en: Exit
ja_JP: 終わる

en: Set special orders...
ja_JP: 特殊命令の設定...

en: Move leader to...
ja_JP: リーダーを移動...

en: Right-click to select a location to move leader to
ja_JP: 右クリックしてリーダーを移動する場所を選択

en: Move leader here
ja_JP: リーダーをここに移動

en: moving leader to $x1|,$y1|.
ja_JP: リーダーを $x1|,$y1| に移動。

en: Clear special orders
ja_JP: 特殊命令を消去

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
ja_JP: 特殊: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
ja_JP: 願かけ井戸に遭遇しました。何を願いたいですか？

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
ja_JP: あっという間の勝利

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
ja_JP: この金貨で、私は即座に安全な勝利でこの戦闘が終わることを願います。

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
ja_JP: 大量の金

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
ja_JP: 私はこの一枚の金貨が 10 倍になって返ってくる事を願います。

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
ja_JP: Wesnoth 全体の平和

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
ja_JP: この国家全体に広がる平和のみが祈るだけの価値があります。

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
ja_JP: 願い事はしません。

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
ja_JP: 回復の藥

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
ja_JP: 酔っぱらいの気分

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
ja_JP: あなたは回復する必要がありません。

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
ja_JP: まさにこの瞬間、このユニットの血管から毒がしみ出ています。

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
ja_JP: この水をかけることで、シナリオの終わりまで格闘攻撃の武器に「秘術」の攻撃型がつきます。これを $unit.name に使わせますか？

en: holy water^Take it
ja_JP: 聖水を手に取る

en: holy water^Leave it
ja_JP: 聖水を置いて行く

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
ja_JP: 私はこのアイテムを使うのにふさわしくない！ 他の人に使わせて下さい。

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
ja_JP: この水により、シナリオの終わりまで格闘攻撃の武器に<i>「秘術」</i>の攻撃型がつきます。

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
ja_JP: 力の藥

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
ja_JP: 飲んだ者に力を与えます。

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
ja_JP: 腐敗の藥

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
ja_JP: この哀れなユニットは、ひどく悪い何かを飲んでしまいました。

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
ja_JP: 再生の指輪

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
ja_JP: この指輪は、各ターンに少しだけ持ち主を回復させます。

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
ja_JP: 鈍足の指輪

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
ja_JP: この指輪の持ち主は遅くなります。

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
ja_JP: 俊敏の杖

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
ja_JP: この杖は持ち主に俊敏な動きを与えます。

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
ja_JP: 魔法を扱えるものだけが、その物体を扱うことができます。

en: Only the mermen can use this item!
ja_JP: マーマンだけがこの道具を使用できます！

en: Should $unit.name pick up the trident?
ja_JP: $unit.name はトライデントを取りますか？

en: storm trident^Leave it
ja_JP: ストームトライデントを置いて行く

en: storm trident^Take it
ja_JP: ストームトライデントを手に取る

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
ja_JP: このトライデントを持ったマーマンは、敵に電気の矢を放つことができます！

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
ja_JP: ストームトライデント

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
ja_JP: 炎の笏

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
ja_JP: 時間切れ

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
ja_JP: 早期終了ボーナス。

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
ja_JP: 早期終了ボーナスなし。

en: <small>(early finish bonus)</small>
ja_JP: <small>（早期終了ボーナス）</small>

en: (early finish bonus)
ja_JP: (早期終了ボーナス)

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
ja_JP: ゴールドは次のシナリオに引き継がれません。

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
ja_JP: 
    終了時のゴールドの 100% が次のシナリオに引き継がれます。

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
ja_JP: 
    終了時のゴールドの 40% が次のシナリオに引き継がれます。

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
ja_JP: 
    終了時のゴールドの 20% が次のシナリオに引き継がれます。

en: Alternative objective:
ja_JP: 他の目標:

en: Bonus objective:
ja_JP: ボーナスのある目標:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
ja_JP: これが最後のシナリオです。

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
ja_JP: このシナリオでは、コンピュータプレイヤーは陣営 $side_number を操作できないかもしれません。陣営 $side_number は人間のプレイヤーが操作するよう意図されています。

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
ja_JP: $amount_gold枚の金貨を手にいれました。

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
ja_JP: 赤

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
ja_JP: ライトレッド

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
ja_JP: ダークレッド

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
ja_JP: 青

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
ja_JP: ライトブルー

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
ja_JP: 緑

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
ja_JP: ブライトグリーン

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
ja_JP: 紫

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
ja_JP: 黒

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
ja_JP: 茶

note: [color_range]: id=7 [color_range]: id=orange
en: Orange
ja_JP: 橙

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
ja_JP: ブライトオレンジ

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
ja_JP: 白

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
ja_JP: 青緑

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=gold
en: Gold
ja_JP: 所持金

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
ja_JP: 暗礁

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
ja_JP: 浅瀬

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
ja_JP: 深水

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
ja_JP: 沼地

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
ja_JP: 平地

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
ja_JP: 丘

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
ja_JP: 山

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
ja_JP: 森

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
ja_JP: 砂地

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
ja_JP: 凍土

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
ja_JP: 洞窟

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
ja_JP: キノコ

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
ja_JP: 村

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
ja_JP: 城

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
ja_JP: 主塔

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
ja_JP: レール

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
ja_JP: 歩行不能

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
ja_JP: 通行不能

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
ja_JP: 霧

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
ja_JP: 幕

note: [language]
en: Easy
ja_JP: 易しい

note: [language]
en: Medium
ja_JP: 普通

note: [language]
en: Hard
ja_JP: 難しい

note: [language]
en: Nightmare
ja_JP: 悪夢

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
ja_JP: 秩序ユニットは戦いにおいて、日中強く、夜間に弱くなります。
    
    日中: +25% ダメージ
    夜間: −25% ダメージ

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
ja_JP: 中立ユニットは、昼夜の影響を受けず、どちらの条件下でも同じ強さで戦います。

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
ja_JP: 混沌ユニットは戦いにおいて、夜間強く、日中に弱くなります。
    
    日中: −25% ダメージ
    夜間: +25% ダメージ

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
ja_JP: 薄明ユニットは戦いにおいて、周囲が薄明かりの時のみ本来の力を出せます。
    
    日中: −25% ダメージ
    夜間: −25% ダメージ

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
ja_JP: $name の橋,$name の渡

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
ja_JP: $name の街道,$name の通り,$name の道

note: [language]
en: $name River,River $name
ja_JP: $name 川,$name 河

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
ja_JP: $name 森,$name の森

note: [language]
en: $name Lake
ja_JP: $name 湖

note: [language]
en: $name|’s Peak,Mount $name
ja_JP: $name の峰,$name の山

note: [language]
en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
ja_JP: $name|’s の沼,$name| 湿地,$name| 沢

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
ja_JP: $name| 塚,$name| 郷,$name| 町

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
ja_JP: $name| 湾,$name| 港,$lake| 港,$lake| 湾

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
ja_JP: $name| 郷,$name| の浅瀬,$name| の渡,$river| の浅瀬,$river| の渡,川の $name

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
ja_JP: $river| 橋,$river| 橋,$river| 橋,$name| 郷,$name| 橋,$bridge| 郷,$bridge| 町

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
ja_JP: $name|ham,$name|ton,$name|平野

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
ja_JP: $name| 郷,$name| 町,$name| 森,$name の森,$forest| 森,$forest| 郷,$forest| 町

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
ja_JP: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|丘,$name|峰

note: [language]
en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
ja_JP: $mountain| 山,$mountain| 崖,$mountain| 塚,$mountain| 郷

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
ja_JP: $name|山,$name|山,$name|岳,$name|山脈,$name|山脈,$name|岳,$name|岳

note: [language]
en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
ja_JP: $road の宿,$road の中間,$road| 塚,$road| 郷,$name| 塚,$name| 郷

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
ja_JP: $name| 塚,$name| 郷,$name| 町,$swamp| 塚,$swamp| 郷,$swamp| 町,

note: [language]
en: melee
ja_JP: 格闘

note: [language]
en: ranged
ja_JP: 投射

note: [language]
en: blade
ja_JP: 斬撃

note: [language]
en: pierce
ja_JP: 刺突

note: [language]
en: impact
ja_JP: 打撃

note: [language]
en: fire
ja_JP: 火炎

note: [language]
en: cold
ja_JP: 冷気

note: [language]
en: arcane
ja_JP: 秘術

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
ja_JP: 公式サーバー

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
ja_JP: 他のWesnothサーバー

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
ja_JP: 毒

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
ja_JP: 遅化

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
ja_JP: 遅化

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
ja_JP: 石化

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
ja_JP: 石化

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
ja_JP: 回復不能

note: [lua]: set_status
en: unhealable
ja_JP: 回復不能

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
ja_JP: 勝利条件:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
ja_JP: 敗北条件:

note: [lua]: generate_objectives
en: (%d turns left)
ja_JP: （残り %d ターン）

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left)
ja_JP: （このターンまで）

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
ja_JP: 次のシナリオに %d%% のゴールドを引き継ぎます。

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: very long
ja_JP: とても長い

en: electrical
ja_JP: 機械

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
ja_JP: プレイ

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
ja_JP: 連続してリプレイ

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
ja_JP: 停止

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
ja_JP: ターン終了時に一時停止

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
ja_JP: リセット

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
ja_JP: 始めに戻る

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
ja_JP: 次のターン

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
ja_JP: ターンを再生

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
ja_JP: 次のサイド

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
ja_JP: サイドのターンを再生

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
ja_JP: 視点

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
ja_JP: アニメーションを省略

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
ja_JP: リプレイ

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
ja_JP: 次の動き

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
ja_JP: 一手だけ進める

note: [theme]: id=Classic
en: theme^Classic
ja_JP: クラシック

note: [theme]: id=Classic
en: The classic, pre-1.12 theme
ja_JP: クラシック、1.12以前のテーマ

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
ja_JP: メニュー

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
ja_JP: 行動

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
ja_JP: ターン終了

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
ja_JP: シナリオ終了

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
ja_JP: 金

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
ja_JP: 村

note: [label]: id=units-icon
en: units
ja_JP: ユニット

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
ja_JP: 維持

note: [label]: id=income-icon
en: income
ja_JP: 収入

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
ja_JP: レベル

note: [unit_moves]: id=unit-moves
en: statuspanel^moves
ja_JP: 移動

note: [unit_defense]: id=unit-defense
en: statuspanel^terrain def.
ja_JP: 地形防御

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
ja_JP: デフォルト

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
ja_JP: デフォルトのテーマ

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Back to...
ja_JP: 指定ターンに戻る

note: [label]: id=label-def
en: def
ja_JP: 防御

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
ja_JP: Lv

note: [theme]: id=Pandora
en: theme^Pandora
ja_JP: Pandora

note: [theme]: id=Pandora
en: An 800×480 theme optimized for Pandora devices
ja_JP: 解像度800×480のPandoraデバイスに最適化されたテーマ

note: [action]: id=end-turn
en: End
    Turn
ja_JP: ターン
    終了

note: [tip]
en: Use the map editor's <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or ai coding.
ja_JP: マップエディタの<i>エリア</i>メニューを使うことで、領域を定義することができる。それらは、イベントやAIをコーディングする際に利用できる。

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
ja_JP: <i>― Wesnoth デザインガイド</i>

note: [tip]
en: Create a <i>New Scenario</i> in the editor's <i>File</i> menu to make use of advanced features.
ja_JP: エディタの<i>ファイル</i>メニューから<i>新しいシナリオ</i>を作成することで、高度な機能を利用することができる。

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the mp create screen's <i>User Scenarios</i> section.
ja_JP: エディタによってデフォルトフォルダに保存されたシナリオは、マルチプレイヤーゲームの<i>ユーザーシナリオ</i>セクションから利用することができる。

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
ja_JP: リーダーに経験を積ませることを怠ってはならない！ 彼を安全に保つ必要があるが、あまりに甘やかしすぎると、将来の戦闘を生き残るにはレベルが低すぎるということになりかねない。

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
ja_JP: <i>― 偉大なる魔法使い Delfador, 516YW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
ja_JP: <b>「行動」</b>メニューにおいて<b>「敵の動きを見る」</b>を選ぶと、敵が動く可能性があるすべてのヘクスがハイライトされる（あなたのユニットが今いる場所にいると仮定して）。次のターンに、弱い、あるいは傷ついたユニットに敵が到達できないことを確認するためにこれを使え。

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
ja_JP: <i>― Wesnoth 戦術ガイド</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
ja_JP: 「知的」特性を持ったユニットはレベルアップするために少ない経験しか必要としない。キャンペーンの序盤では、これらのユニットにとどめを刺させるようにすればより早くレベルの高い軍隊を作り上げることができる。

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
ja_JP: <i>― Konrad 王, 536YW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
ja_JP: 2 体のユニットで敵を取り囲む戦術は非常に強力である。特に素早い相手に対して。2 体のユニットを敵の両側に配置することで、彼らの支配ゾーンによってどの方向にも 1 ヘクスしか動くことができないよう制限することができる。しかし、散兵ユニットを移動不可能にするためには周囲 6 ヘクスを全て取り囲まければならない。

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
ja_JP: <i>― Gweddry の自叙伝, 627YW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
ja_JP: 城タイルの上で右クリックすることで「雇用」や「召還」コマンドを使用することができる。これによって新しいユニットを配置するヘクスを選ぶことができる。賢明にユニットを配置することにより、しばしば早いターンに村にたどり着くことができる。

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
ja_JP: メインメニューにはいくつかの有用な概要を確認するための画面がある。例えば「ステータス表」は、敵がどのようなことをしているか、またそれに対してあなたがどのようなことをしているかを教えてくれる。

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
ja_JP: 「敏捷」特性を持ったユニットは 1 ターンにつき 1 ヘクス追加で移動することができる。これは水中や洞窟のような通ることが難しい地形を通って移動する際に非常に重要である。1 ヘクスしか動けないか、2 ヘクス動けるかの違いをもたらす可能性がある。

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
ja_JP: <i>― 高級貴族 Kalenz, 470YW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
ja_JP: いくつかのシナリオをプレイしたら、ヘルプ画面の「ゲームの遊び方」セクションを注意深く読め。シナリオが難しくなると、些細な点が重要になってくる！

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
ja_JP: たいてい、キャンペーンにおいて次のシナリオを始めるとき、高いレベルのユニットで始めるよりもレベルアップの近い低いレベルの同じユニットで始める方が良い。

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
ja_JP: www.wesnoth.org において、戦術ガイド、技術サポート、Wesnoth の歴史、その他を読むことができる。

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
ja_JP: <i>― Wesnoth コミュニティー</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
ja_JP: <i>秩序</i>ユニットは昼間の戦闘に強く、<i>混沌</i>ユニットは夜間の戦闘に強い。<i>中立</i>ユニットは昼夜の影響を受けない。稀有な<i>薄明</i>ユニットは周囲が薄明かりの時のみ本来の力を出せる。

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
ja_JP: - 戦闘における専門用語についての最高の概要書 - 第 2 巻, （221YWの再版本より）

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
ja_JP: 適切な計画であっても、もし間違った時刻に攻撃すれば失敗しかねない。

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
ja_JP: <i>― 戦術分析のハンドブック 第 1 巻 - Haldric II 世, 42YW</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
ja_JP: 霧や幕の中でプレイしているときには、どんなものと向き合っているのか最初に知ることはできない。この場合、長距離を移動できる偵察ユニットはそのコストに見合う価値がある。周りを取り囲んでいる地形を簡単に移動することができる偵察者を選択してみるのだ。ユニットは 1 ターンで移動することができるところまで見ることができるからだ。

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
ja_JP: 戦闘には６種類、刺突、斬撃、打撃、火炎、冷気、そして秘術による攻撃がある。それぞれのユニットは攻撃の種類によって異なる弱点を持っている。ユニットの上で右クリックして、「ユニットの解説」を選択すると、ユニットがそれぞれの攻撃の種類に対してどのくらい耐性を持っているか、またどの種類に最も影響されるかを見ることができる。

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
ja_JP: ユニットが占領している地形によって、戦闘において敵がそのユニットに命中を与える確率が決定する。選択中のユニットの選択中の地形における防御率は、画面の右上の隅に表示されている。

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
ja_JP: 毒を受けているユニットは残り 1 ポイントになるまで毎ターンごとに最大で 8 ヒットポイントを失う。彼らは毒が取り除かれるまで死の入り口にいることになる。回復ユニットは毒を受けたユニットが悪化するのを防ぐことができるが、ユニットが再生能力を持っているか、村か「治療」能力を持ったユニットの隣で 1 ターン過ごさなければ毒を取り除くことはできない。

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
ja_JP: 「アクション」メニューの「召還」を選択することで、前のシナリオからのユニットを再使用することができる。同じユニットを何度も何度も召還することで、強力で経験を積んだ軍隊を築き上げることが可能となる。

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
ja_JP: レベル 1 以上のユニットは隣接する各ヘクスに「支配ゾーン(ZOC)」を持っている。もしユニットが敵の支配ゾーンに入れば、そのターンにそれ以上移動することはできない。これは、ユニットの間に 2 つの無人のヘクスがあったとしても敵に対するバリアを構築することができることを意味している。しかしながら、散兵ユニットはこのゾーンを無視するスキルを持つ。

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
ja_JP: 敵ユニットに命中する確率は通常、そのユニットがいる地形で自分をどれだけ防御することができるかによる。しかしながら、魔法攻撃は常に 70% の確率で命中し、「精密」能力を持っているユニットの攻撃は彼らのターンに攻撃したときには常に最低でも 60% の確率で命中する。

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
ja_JP: <i>― 戦術分析のハンドブック 第 2 巻 - Haldric II 世, 42YW</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
ja_JP: 村に駐留しているユニットはそのターンの開始時に 8 ヒットポイント回復するか、毒から回復する。

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
ja_JP: 必要がなければ、傷ついたユニットを動かすな。ユニットを休ませるのだ。ユニットが移動や攻撃をしなければ、次のターンの開始時に 2 ヒットポイント回復する。

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
ja_JP: 「幕」や「戦雲（霧）」が有効になっているマップでは、ユニットの視界はそのユニットが最大で移動できる範囲に制限されている。特定の地形を偵察するのにどのユニットが最適かを決めるときにこのことを思い出すように。

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
ja_JP: ほとんどの徒歩ユニットは村と城において、他の地形よりもよりよく防御することができるという傾向があるが、ほとんどの乗馬ユニットは村や城での防御上の利点を受けることは全くない。

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
ja_JP: <i>― Kaylan 卿, 498YW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
ja_JP: 馬に乗ったユニットは全般的に、斬撃や打撃といった攻撃には耐性があるが、弓や槍などの刺突武器での攻撃には弱い。

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
ja_JP: <i>― Kaylan 卿, 502YW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
ja_JP: 敵ユニットにとどめの一撃を与えることが、経験を得る最も良い方法である。敵を殺したユニットは、その敵のレベルの 8 倍の経験値を得られる。あるいは、レベル 0 の敵については 4 ポイントの経験値を得られる。

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
ja_JP: エルフ族のユニットは、森における移動や戦闘が得意である。ドワーフ族のユニットは、丘や山、洞窟における移動や攻撃を得意とする。

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
ja_JP: 忍耐はしばしば鍵となる。悪条件や少数軍で攻撃するよりも、より良い条件になるまで待ってから攻撃するとよい。

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
ja_JP: もし多方面からの攻撃を受けたなら、敵ユニットを遅らせるため、何方向かに損害覚悟のユニットを送るのも良い考えかもしれない。

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
ja_JP: 退却や再編成することを怖れてはいけない。それは、しばしば勝利への鍵となる。

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
ja_JP: 多くのキャンペーンにおいて、早期終了すると、マップ上の村の数と残りターン数に応じて、ゴールドでボーナスを受け取る。こちらの方が、村を占領してターンが尽きるまで待ったりするよりも多くのゴールドを稼ぐことになるだろう。

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
ja_JP: あなたのリーダーは、スタート地点だけでなく、どの城内の主塔からもユニットを雇用したり召還することができる。敵から主塔を奪って、そこから雇用することもできる。また、あなたの同盟軍のあるものは、主塔の場所をあなたのために空けて、そこから雇用できるようにしてくれるかもしれない。

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
ja_JP: スケルトンは、刺突、斬撃、冷気による攻撃に耐性があるが、打撃、火炎、秘術による攻撃には弱い。

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
ja_JP: 「統率」能力をもつユニットは、隣接する、同陣営で自分より低レベルのユニットの戦闘力をより良くしてくれる。他のユニットをより早くレベルアップさせるためにリーダーを使うのだ。

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
ja_JP: 未占拠の村の隣に移動することは避けた方がよい。敵ユニットがその村に移動し、村の防御力と回復効果を享受しながらあなたを攻撃してくるかもしれないからだ。

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
ja_JP: 負傷したユニットの回復を待つ間は軍団のラインを使えばいいわ。

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
ja_JP: <i>― Li’sar 王女, 515YW</i>

note: [tip]
en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
ja_JP: 設定メニューのホットキーの一覧を読んでみよ。

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
ja_JP: もし、ユニットを動かしても、攻撃をしたり、何か追加情報を発見したりしていないなら、'u' を押してその移動を元に戻す（アンドゥ）ことができる。

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
ja_JP: 敵ユニットがどれだけの距離を移動できるかは、マウスカーソルをそのユニットの上に当てることで、見ることができる。

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
ja_JP: 回復させる者を攻撃のサポートに用いよ - 彼等は自身では何も攻撃せずとも、あなたを戦いに勝利させてくれるだろう。

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
ja_JP: <i>― Chantal の巻物, 516YW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
ja_JP: 「遅化」攻撃の能力は敵ユニットを遅くし、彼らのターンが終わるまで敵ユニットの攻撃によるダメージを半減させる。

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
ja_JP: <i>秘術</i>による攻撃はアンデッドに対して大変強力である。

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
ja_JP: <i>― 偉大なる賢者 Dacyn, 626YW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
ja_JP: ユニットはレベルが上がると回復する。これを賢く使えば、戦いに逆転することもできる。

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
ja_JP: 突撃ユニットは、一撃で倒すことのできる敵に対して最も役立つ。

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
ja_JP: レベルの高いユニットは、レベルアップの代わりに、「最高位後昇進（AMLA）」を得ることができる。これは通常ユニットの最大 HP を 3 増加させるとともに完全に回復させる。これはレベルアップによって得られる通常の変化よりも効果が小さい。従って、低いレベルのユニットを成長させるようにする方がたいていは有益である。

note: [tip]
en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
ja_JP: Wesnoth のゲーム画面にあるほとんどすべてのアイコンや単語にはツールティップがある。マウスポインタをその上に置けば、説明や詳細を見ることができる。

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
ja_JP: レベルの低いユニットを早くレベルアップさせるためには、ベテランユニットとチームを組ませ、共通のターゲットに対してベテランにダメージを十分与えさせ、若手のパートナーに致死となる一撃を与えさせるのがよい。

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
ja_JP: <i>― Li’sar 女王, 528YW</i>

note: [tip]
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
ja_JP: 霧や幕を取り除くような動きは取り消すことができない。「幕の更新を遅らせる」オプションで設定を切り替えることができる。ユニットの移動取り消しを維持したいか、または新たな行動予定計画ツールを使うのであれば。

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
ja_JP: もし、珍しい地形タイプにおいて敵があなたよりも利益を受けるのであれば、その地形を占拠することによって彼らの利益を奪うことができる。

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
ja_JP: 水中で高い防御力を発揮できるユニットはほとんどいない。そのため、川の水際にそって攻撃ユニットを配置することによって甚大な被害を与えることができる。同様に、森のふちにエルフを配置したり、山々にドワーフを配置することによって同じような効果を発揮することができる。

note: [tip]
en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
ja_JP: 多くのキャンペーンシナリオでは、右クリックのコンテキストメニューを使って、コンピュータが操作する友軍に単純な指示を発行するかもしれません。

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
ja_JP: 「遅化」能力は多くの効果があるため非常に強力です。敵がアンデッドであっても「生命吸収」能力からの利益は半減しますし、「突撃」や「奇襲」による攻撃力倍増効果も無効にされます、また「狂戦」能力も弱体化されます。いつもは素早い敵でも脱出するのに四苦八苦するでしょうし、ただでさえ遅い敵なら、ほとんど移動不可能になるでしょう。一方あなたのユニットは敵の反撃によるダメージが軽減され、よって回復もしやすいでしょう。

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
ja_JP: 少ない回数ながら命中すれば強力な攻撃を持つユニット—たとえば暗黒僧・騎兵・オークの兵卒・ドワーフの銃撃兵—を二つか三つを一組にして運用してみてください。. そうすれば最初の攻撃が失敗（常に起こる可能性があります）しても次の攻撃ができます。

note: [tip]
en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
ja_JP: 三回以上の攻撃回数を持つユニット—特に魔法攻撃に多い—はヒットポイントが残り少ない敵に最後の止めをさすのに向いています。一撃の命中では倒せない敵を相手にする時には、「統率」の支援を受けるか「強力」や「器用」なユニットであれば理想的です。

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
ja_JP: あなたの召還リストからユニットを解雇する時はよく考え直してからにしてください。それが経験値の少ないユニットだったとしてもです。その特性が既にわかっていることは新しく雇用するよりも価値を持つ場合があります。

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
ja_JP: 高級ユニットが深刻なダメージを受けている時には、戦場から後退させて村で回復させましょう。そうすれば、そのユニットは前線の村と違って平和にターンあたり 10 ヒットポイントずつ回復できます。

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
ja_JP: <i>― Knalga のドワーフ王 Hamel</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
ja_JP: 複数の特殊能力が重なると致命的です。たとえば、「統率」「照明」「突撃」の効果を同時に受けるユニットが「遅化」された敵ユニットを攻撃するような場合です。その結果は劇的です。

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
ja_JP: シナリオ早期終了するとゴールドでボーナスが与えられますし、あなたの軍隊で貴重なユニットを殺される可能性も低下させられます。しかし、経験値獲得の機会を少なくすることでもあります。シナリオ早期終了するかどうか決定する時はこれらの各要素の重要性を比較しましょう。

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
ja_JP: もし、あなたの軍隊がマップ上の全ての場所で低い地形効果しか得られないならば、敵にも同じ不利を与えられる場所を占領するべきです。あなたの防御が弱いのに敵の防御は平均的という場所は避けましょう。戦場であなたに有利な場所をしっかり管理し続けることを計画しましょう。

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
ja_JP: コウモリや野生動物のような「野生」ユニットは村を避けて移動します。もし、村ヘクスを占領したとしても、それらは村での防御力の向上が一切ありません、しかし回復はします。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: An invalid attacker weapon got selected.
ja_JP: 無効な攻撃側武器が選択されました

en: An invalid defender weapon got selected.
ja_JP: 無効な防御側武器が選択されました

en: You don’t have a leader to recall with.
ja_JP: 召還するためのリーダーがいません。

en: None of your leaders are able to recall that unit.
ja_JP: ユニットを召還できるリーダーはあなたの陣営にはいません。

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
ja_JP: ユニットを召還するためには、リーダーが主塔にいなければなりません。

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
ja_JP: ユニットを召還するための城タイルの空きがありません。

en: An unrecognized error has occurred.
ja_JP: 認識できないエラーが起きました。

en: You don’t have a leader to recruit with.
ja_JP: 雇用するためのリーダーがいません。

en: None of your leaders are able to recruit that unit.
ja_JP: ユニットを召還できるリーダーはあなたの陣営にいません。

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
ja_JP: ユニットを雇用するためには、リーダーが主塔にいなければなりません。

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
ja_JP: ユニットを雇用するための城タイルの空きがありません。

en: cured
ja_JP: 治療

en: female^cured
ja_JP: 治療

en: Ambushed!
ja_JP: 待ち伏せだ！

en: Failed teleport! Exit not empty
ja_JP: テレポートに失敗した！ 出口が空いていなかった

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
ja_JP[0]: 味方 $friends

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
ja_JP[0]: 敵 $enemies

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
ja_JP: ユニットを発見！ （ $friendphrase、$enemyphrase ）

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
ja_JP[0]: 敵ユニット発見！$enemies

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
ja_JP[0]: 味方ユニット発見 $friends

en: (press $hotkey to keep moving)
ja_JP: （移動し続けるには $hotkey を押して下さい）

en: Connecting to $server_address|...
ja_JP: $server_address|に接続中…

en: Downloading list of add-ons...
ja_JP: アドオン一覧をダウンロード中…

en: Requesting distribution terms...
ja_JP: 配布条件をリクエスト中…

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
ja_JP: アドオン「 $addon_title| 」の送信中…

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
ja_JP: アドオン「 $addon_title| 」の削除中…

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
ja_JP: アドオン「 $addon_title| 」のダウンロード中…

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
ja_JP: アドオンのタイトルに無効なファイル名またはディレクトリ名が含まれており、インストールできません。

en: Add-ons Manager
ja_JP: アドオンマネージャ

en: addon_type^Campaign
ja_JP: キャンペーン

en: addon_type^Scenario
ja_JP: シナリオ

en: addon_type^SP/MP Campaign
ja_JP: SP/MP キャンペーン

en: addon_type^MP era
ja_JP: MP の時代

en: addon_type^MP faction
ja_JP: MP 党派

en: addon_type^MP map-pack
ja_JP: MP マップパック

en: addon_type^MP scenario
ja_JP: MP シナリオ

en: addon_type^MP campaign
ja_JP: MP キャンペーン

en: addon_type^MP modification
ja_JP: MP Mod

en: addon_type^Resources
ja_JP: 素材集

en: addon_type^Other
ja_JP: その他

en: addon_type^(unknown)
ja_JP: （不明）

en: unit_byte^B
ja_JP: B

en: addon_state^Not installed
ja_JP: 未インストール

en: addon_state^Published, not installed
ja_JP: 公開済み、未インストール

en: addon_state^Installed
ja_JP: インストール済み

en: addon_state^Published
ja_JP: 公開済み

en: addon_state^Installed, upgradable
ja_JP: インストール済み、アップデート有り

en: addon_state^Published, upgradable
ja_JP: 公開済み、アップデート有り

en: addon_state^Installed, outdated on server
ja_JP: インストール済み、サーバ上に旧バージョン有り

en: addon_state^Published, outdated on server
ja_JP: 公開済み、サーバ上に旧バージョン有り

en: addon_state^Installed, broken
ja_JP: インストール済み、破損

en: addon_state^Published, broken
ja_JP: 公開済み、破損

en: addon_state^Unknown
ja_JP: 不明

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
ja_JP[0]: 選択されたアドオンは下記のアドオンに依存しています。しかし、それらはインストールされていないか、サーバー上に存在しません。それでも続けますか？

en: Broken Dependencies
ja_JP: 壊れた依存関係

en: Author
ja_JP: 作者

en: Name
ja_JP: 名前

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Type
ja_JP: 種類

en: Install Dependencies
ja_JP: 依存関係のインストール

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
ja_JP[0]: 選択されたアドオンは下記のアドオンに依存しており、それらは現在インストールされていません。必要なアドオンを先にインストールしますか？

en: The server responded with an error:
ja_JP: サーバーがエラーを返しました:

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
ja_JP[0]: 下記の必要なアドオンをインストールすることができません。それでも続けますか？

en: Dependencies Installation Failed
ja_JP: 必要なアドオンのインストールに失敗しました。

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
ja_JP: 「$addon|」はインストール済みであり、追加された情報を含んでいます。このまま続けた場合、次の情報が失われます:

en: Publishing information file (.pbl)
ja_JP: 公開情報ファイル (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
ja_JP: バージョン管理システム (VCS) の情報

en: Do you really wish to continue?
ja_JP: 本当に続けますか？

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
ja_JP: '$addon|' を削除するとアドオンサーバーからのダウンロード・アップロード回数も完全に消去されます。続行しますか？

en: Response
ja_JP: 応答

en: Terms
ja_JP: 通信

en: New Version
ja_JP: 新しいバージョン

en: Old Version
ja_JP: 古いバージョン

en: Downloads
ja_JP: ダウンロード数

en: Publish: $addon_title
ja_JP: 公開: $addon_title

en: Delete: $addon_title
ja_JP: 削除: $addon_title

en: There are no add-ons available for download from this server.
ja_JP: このサーバーからダウンロード可能なアドオンはありません。

en: There are no add-ons matching the specified criteria on this server.
ja_JP: このサーバには指定された基準を満たすアドオンが存在しません。

en: Filter:
ja_JP: フィルター:

en: Description
ja_JP: 説明

en: Update All
ja_JP: すべてアップデート

en: filter^Options
ja_JP: オプション

en: Add-on Installed
ja_JP: アドオンのインストール完了

en: Add-on Updated
ja_JP: アドオンの更新完了

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
ja_JP: アドオン「$addon_title| 」は正常にインストールされました。

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
ja_JP: アドオン「 $addon_title| 」は正常にアップデートされました。

en: Add-ons Installed
ja_JP: アドオンのインストール完了

en: Add-ons Updated
ja_JP: アドオンのアップデート完了

en: All add-ons installed successfully.
ja_JP: すべてのアドオンが正常にインストールされました。

en: All add-ons updated successfully.
ja_JP: すべてのアドオンが正常にアップデートされました。

en: Installation Failed
ja_JP: インストール失敗

en: Update Failed
ja_JP: アップデート失敗

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
ja_JP[0]: 以下のアドオンは正常にダウンロードまたはインストールができませんでした:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
ja_JP: サーバーからのアドオン一覧のダウンロード中にエラーが発生しました。

en: Network communication error.
ja_JP: ネットワーク通信エラー。

en: Remote host disconnected.
ja_JP: リモートホストと切断しました。

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
ja_JP: このアドオンのインストールに必要なファイルを作成する際に、問題が発生しました。

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
ja_JP: ローカルにあるアドオンの公開情報ファイルを読み込めませんでした。
    
    ファイル: $path
    エラーメッセージ: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
ja_JP: 指定されたアドオンサーバーのアドレスは無効です。

en: You have no add-ons installed.
ja_JP: インストール済みのアドオンは有りません。

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
ja_JP[0]: 下記のアドオンを本当に削除しますか？

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
ja_JP[0]: 次のアドオンは作者やバージョンについての情報をローカルに保存しており、削除されません：

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
ja_JP[0]: 下記のアドオンを正常に削除できませんでした:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
ja_JP[0]: アドオンの削除完了

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
ja_JP[0]: 以下のアドオンの削除は完了しました。

en: Attacker
ja_JP: 攻撃側

en: Defender
ja_JP: 防御側

en: Expected Battle Result (HP)
ja_JP: 想定される戦闘結果 （HP）

en: Time of day
ja_JP: 時刻

en: Leadership
ja_JP: 統率

en:  resistance vs
ja_JP: の耐性:

en:  vulnerability vs
ja_JP: の弱点:

en: Slowed
ja_JP: 遅化

en: Total damage
ja_JP: 総ダメージ

en: No usable weapon
ja_JP: 使用できる武器: 無し

en: Chance of being unscathed
ja_JP: 無傷でいられる可能性

en: Damage Calculations
ja_JP: ダメージ計算

en: Do you really want to dismiss him?
ja_JP: 本当に彼を解雇しますか？

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is loyal and requires no upkeep.
ja_JP: このユニットは忠義のため維持コストがかかりません。

en: Do you really want to dismiss her?
ja_JP: 本当に彼女を解雇しますか？

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
ja_JP: このユニットは熟練しており、高レベルです。

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is close to advancing a level.
ja_JP: このユニットはもうすぐ昇進できます。

en: Dismiss Unit
ja_JP: ユニットを解雇する

en: Advance Unit
ja_JP: ユニットのレベルアップ

en: What should our victorious unit become?
ja_JP: この勝利ユニットのレベルアップ先を選んでください。

en: Moves
ja_JP: 移動

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Level^Lvl.
ja_JP: レベル

en: unit list^Traits
ja_JP: 特性

en: Unit List
ja_JP: ユニット一覧

en: Scroll To
ja_JP: スクロールする

en: No objectives available
ja_JP: 目標がありません

en: Recruit
ja_JP: 雇用

en: Select unit:
ja_JP: ユニット選択:

en: Traits
ja_JP: 特性

en: Recall
ja_JP: 召還

en: %a %b %d %H:%M %Y
ja_JP: %Y年%m月%d日（%a） %H:%M

en: %a %b %d %I:%M %p %Y
ja_JP: %a %b %d %I:%M %p %Y (UTC=各国間の時差が問題となる用途で協定により使用される時刻表記)

en: #(Invalid)
ja_JP: #(無効)

en: Campaign: $campaign_name
ja_JP: キャンペーン: $campaign_name

en: Multiplayer
ja_JP: マルチプレイヤー

en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Test scenario
ja_JP: テスト用シナリオ

en: Turn
ja_JP: ターン

en: Scenario start
ja_JP: シナリオ開始時点

en: Difficulty:
ja_JP: 難易度:

en: Version:
ja_JP: バージョン:

en: No Saved Games
ja_JP: 保存されたゲームはありません

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
ja_JP: 読み込み用に保存されたゲームがありません。
    
    （シナリオを制覇すると、自動的にゲームは保存されます）

en: Date
ja_JP: 日付

en: Load Game
ja_JP: ゲームの読み込み

en: Change difficulty
ja_JP: 難易度変更

en: Change campaign difficulty before loading
ja_JP: ロードする前にキャンペーンの難易度を変更する

en: Show replay
ja_JP: リプレイを見る

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
ja_JP: 可能ならば、保存されたゲームからリプレイを見る

en: Cancel orders
ja_JP: 命令の取り消し

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
ja_JP: 未解決のユニットの動きを取り消す

en: Delete Save
ja_JP: 保存データの削除

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: level
ja_JP: レベル

en: Moves:
ja_JP: 移動:

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Female ♀
ja_JP: 女性 ♀

en: Male ♂
ja_JP: 男性 ♂

en: Only random sides in the current era.
ja_JP: この時代にはランダム以外の陣営はありません。

en: Unable to find a leader type for faction $faction
ja_JP: 党派 $faction のリーダーのタイプが見つかりません。

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
ja_JP: 無効なリーダー $leaderの性別を取得できません

en: %A, %I:%M %p
ja_JP: %A, %I:%M %p (UTC=各国間の時差が問題となる用途で協定により使用される時刻表記)

en: %b %d
ja_JP: %m月%d日

en: %b %d %Y
ja_JP: %Y年%m月%d日

en: Invalid color range:
ja_JP: 無効な色範囲:

en: Error loading game configuration files. The game will now exit.
ja_JP: ゲームの設定ファイルの読み込み時にエラーが起きました。ゲームを終了します。

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
ja_JP[0]: 以下のアドオンキャンペーンには問題があり、読み込めませんでした:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
ja_JP[0]: このことをこのアドオンの製作者かメンテナに報告して下さい。

en: The file you have tried to load is corrupt
ja_JP: 読み込もうとしたファイルは壊れています。

en: The file you have tried to load is corrupt: '
ja_JP: 読み込もうとしたファイルは壊れています: '

en: File I/O Error while reading the game
ja_JP: ゲーム読み込み中のファイル入出力エラー

en: File I/O Error while reading the game: '
ja_JP: ゲーム読み込み中のファイル入出力エラー: '

en: This is a multiplayer scenario. Some parts of it may not work properly in single-player. It is recommended to load this scenario through the <b>Multiplayer</b> → <b>Load Game</b> dialog instead.
ja_JP: これはマルチプレイヤーシナリオです。シングルプレイヤーだと、一部動かない箇所もあるでしょう。<b>マルチプレイヤー</b> → <b>ゲームの読み込み</b>ダイアログから読み込むことをお勧めします。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: No campaigns are available.
ja_JP: キャンペーンが存在しません。

en: Error while starting server:
ja_JP: サーバー開始中のエラー:

en: The game could not be loaded:
ja_JP: ゲームはロードできませんでした:

en: Error while playing the game:
ja_JP: ゲームプレイ中のエラー:

en: The game map could not be loaded:
ja_JP: ゲームマップを読み込めませんでした:

en: Chat message
ja_JP: チャットメッセージ

en: Turn changed
ja_JP: ターンが変更されました

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Debug:
ja_JP: デバッグ:

en: Info:
ja_JP: 情報:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
ja_JP: 奇数の幅のランダムマップはサポートされていません。

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
ja_JP: 城に適した場所を発見できません。山のヘクスが多すぎるかまたは少なすぎるのでは？（'max hill size'パラメーターを確認することもできます）

en: Unknown era: $era_id
ja_JP: 不明な時代: $era_id

en: Unknown era
ja_JP: 不明な時代

en: Remote scenario
ja_JP: リモートシナリオ

en: Unknown scenario: $scenario_id
ja_JP: 不明なシナリオ: $scenario_id

en: Unknown scenario
ja_JP: 不明なシナリオ

en: Reloaded game
ja_JP: リロードされたゲーム

en: Turn
ja_JP: ターン

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
ja_JP[0]: 空いているスロット

en: none
ja_JP: なし

en: In game:
ja_JP: ゲーム内:

en: (observing)
ja_JP: （観戦中）

en: (playing)
ja_JP: （プレイ中）

en: In lobby
ja_JP: ロビー内

en: On friends list
ja_JP: 友人リスト上

en: On ignores list
ja_JP: 無視リスト上

en: Neither a friend nor ignored
ja_JP: 友人ではなく、無視してもいない

en: You
ja_JP: あなた

en: Error
ja_JP: エラー

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Do you really want to quit?
ja_JP: 本当に終了しますか？

en: Map-Screenshot
ja_JP: マップのスクリーンショット

en: Screenshot
ja_JP: スクリーンショット

en: Screenshot Done
ja_JP: スクリーンショットの取得完了

en: The End
ja_JP: 完

en: System default language
ja_JP: システムデフォルト言語

en: Leader
ja_JP: リーダー

en: Team
ja_JP: チーム

en: Villages
ja_JP: 村の数

en: status^Units
ja_JP: ユニット

en: Upkeep
ja_JP: 維持費

en: Income
ja_JP: 収入

en: Current Status
ja_JP: 現在のステータス

en: More >
ja_JP: 次 >

en: scenario settings^Leader
ja_JP: リーダー

en: scenario settings^Side
ja_JP: 陣営

en: scenario settings^Start
    Gold
ja_JP: 開始
    ゴールド

en: scenario settings^Base
    Income
ja_JP: 基準
    収入

en: scenario settings^Gold Per
    Village
ja_JP: 村あたりの
    ゴールド

en: scenario settings^Support Per
    Village
ja_JP: 村あたりの
    維持費の補助

en: scenario settings^Fog
ja_JP: 霧

en: scenario settings^Shroud
ja_JP: 幕

en: no
ja_JP: いいえ

en: yes
ja_JP: はい

en: Scenario Settings
ja_JP: シナリオ設定

en:  < Back
ja_JP:  < 戻る

en: Initializing user interface
ja_JP: ユーザインタフェースの初期化

en: Loading game configuration
ja_JP: ゲーム設定の読み込み

en: Verifying cache
ja_JP: キャッシュの検証

en: Reading files and creating cache
ja_JP: ファイルの読み込み、キャッシュの作成

en: Reading unit files
ja_JP: ユニットのファイルを読み込み

en: Reinitialize fonts for the current language
ja_JP: 現在の言語でフォントを再初期化

en: Searching for installed add-ons
ja_JP: 導入されているアドオンを検索中

en: Loading title screen
ja_JP: タイトル画面の読み込み

en: Loading data files
ja_JP: データファイル読み込み

en: Loading level
ja_JP: レベルの読み込み

en: Initializing teams
ja_JP: チーム初期化

en: Loading units
ja_JP: ユニットを読み込んでいます

en: Initializing display
ja_JP: 表示初期化中

en: Building terrain rules
ja_JP: 地形ルールの構築

en: Starting game
ja_JP: ゲーム開始

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Save the Map As
ja_JP: 名前を付けてマップを保存

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
ja_JP: マップは既に存在します。上書きしますか？

en: Map saved.
ja_JP: マップを保存しました。

en: Could not save the map: $msg
ja_JP: マップを保存することができませんでした: $msg

en: Message:
ja_JP: メッセージ:

en: Send to allies only
ja_JP: 同盟者にのみ送る

en: Send to observers only
ja_JP: 観戦者にのみ送る

en: unit^Gold | Gold
ja_JP[0]: ゴールド

en: You have no units available to recruit.
ja_JP: 雇用できるユニットがいません。

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
ja_JP: そのユニットを雇用できるだけのお金がありません。

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
ja_JP: あなたは戦士達から離れてしまい、彼等を召還することはできません。

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
ja_JP: 召還可能な部隊がありません
    （以前のシナリオからの老練な生存者がいなければなりません）

en: You currently can't recall at the highlighted location
ja_JP: あなたは現在強調表示されている位置で召還することはできません。

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
ja_JP[0]: 1 ユニット召還するのに 少なくとも $cost ゴールド必要です。

en: You cannot end your turn yet!
ja_JP: あなたはまだターンを終了できません！

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
ja_JP: このターン、まだ何も行動を開始していません。本当に自分のターンを終了しますか？

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
ja_JP: まだ移動可能なユニットが残っています。本当にターンを終了しますか？

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
ja_JP: 移動していないユニットがいます。本当にターンを終了しますか？

en: Rename Unit
ja_JP: ユニット名を変更

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Race
ja_JP: 種族

en: Create Unit (Debug!)
ja_JP: ユニット作成（デバッグ！）

en: Gender:
ja_JP: 性別:

en: gender^Random
ja_JP: ランダム

en: Search
ja_JP: 検索

en: This command is currently unavailable.
ja_JP: そのコマンドは現在使用できません。

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
ja_JP: 未知のコマンド '$command' です。 利用可能なコマンドの一覧を調べるには $help_command を実行してください。

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
ja_JP: 利用可能なコマンドの一覧と各コマンドのヘルプ。「 help all 」を使った場合は、現在利用不可能なコマンドも含まれます。

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
ja_JP:  [all|<コマンド>]

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Missing argument $arg_id
ja_JP: 存在しない引数 $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
ja_JP: 利用可能なコマンド $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
ja_JP: ヘルプ

en: Type $help_command <command> for more info.
ja_JP: 更なる情報のために $help_command <コマンド> を入力してください。

en:  No help available.
ja_JP:  ヘルプは利用できません。

en: Usage:
ja_JP: 使用法：

en: aliases:
ja_JP: エイリアス:

en: (A) — admin command
ja_JP: (A) - 管理者コマンド

en: (admin only)
ja_JP: （管理者のみ）

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
ja_JP: サーバーに問い合わせを送信します。引数なしの場合は、サーバーが利用可能なコマンドを返します。

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
ja_JP: プレイヤーまたは観戦者を参加できないようにして追い出します。ゲームに参加していなくてもサーバー上にいる場合は、参加できないようになります。

en: <nickname>
ja_JP: <ニックネーム>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
ja_JP: 禁止したユーザーを元に戻します。ゲーム中にいる必要はありませんが、サーバー上に存在しなければなりません。

en: Kick a player or observer.
ja_JP: プレイヤーまたは観戦者を追い出します。

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
ja_JP: 観戦者を発言できないようにします。引数なしの場合は、発言禁止状況を表示します。

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
ja_JP: 観戦者の発言禁止を解除します。引数なしの場合は、全員の発言禁止を解除します。

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
ja_JP: すべての観戦者の発言可または発言禁止を切り替えます。

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
ja_JP: 悪口を言われたり、ルール違反をされたり、その他のこともサーバー管理者に報告してください。その時はあなたと（わかっていれば）相手のニックネームなどの情報を含めるようにしてください。

en: <message>
ja_JP: <メッセージ>

en: Send an emotion or personal action in chat.
ja_JP: チャットで、感情や個人的な行動を送ります。

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
ja_JP: プライベートメッセージを送ります。ゲームでいずれかの陣営を操作していないプレイヤーにはメッセージを送ることができません。

en: <nickname> <message>
ja_JP: <ニックネーム><メッセージ>

en: <level> <domain>
ja_JP: <レベル> <所属>

en: Change the log level of a log domain.
ja_JP: ログドメインのログレベルを変更します。

en: Add a nickname to your ignores list.
ja_JP: 無視リストにニックネームを追加します。

en: Add a nickname to your friends list.
ja_JP: 友人リストにニックネームを追加します。

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
ja_JP: 無視リスト、友人リストからニックネームを削除します。

en: Show your ignores and friends list.
ja_JP: 無視リスト、友人リストを表示します。

en: Display version information.
ja_JP: バージョン情報を表示します。

en: <password> <email (optional)>
ja_JP: <wesnoth のパスワード> <Ｅメールアドレス（任意）>

en: Register your nickname
ja_JP: あなたのニックネームを登録します。

en: Drop your nickname.
ja_JP: ニックネームを消去します。

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
ja_JP: あなたのニックネームの詳細を更新します。可能な詳細は「 /details 」。

en: <detail> <value>
ja_JP: <詳細> <値>

en: Request information about a nickname.
ja_JP: ニックネームについての情報を要求します。

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
ja_JP: あなたの登録できるニックネームを設定するための詳細の一覧を要求します。

en: <room>
ja_JP: <部屋>

en: Join a room.
ja_JP: 部屋に参加。

en: Part a room.
ja_JP: 部屋の分割。

en: List room members.
ja_JP: 部屋のメンバーの一覧。

en: List available rooms.
ja_JP: 利用可能な部屋の一覧。

en: <room> <msg>
ja_JP: <部屋> <メッセージ>

en: Room message.
ja_JP: 部屋のメッセージ。

en: <room> <type> [value]
ja_JP: <部屋番号> <タイプ> [値]

en: Room query.
ja_JP: 部屋の問い合わせ。

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
ja_JP: (D) - デバッグのみ, (N) - ネットワークのみ, (A) - 管理者のみ

en: (debug command)
ja_JP: （デバッグコマンド）

en: (network only)
ja_JP: （ネットワークのみ）

en: Refresh gui.
ja_JP: GUI をリフレッシュします。

en: Switch a side to/from AI control.
ja_JP: 陣営の AI 操作を切り替えます。

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
ja_JP: [<陣営番号> [on/off]]

en: Switch a side to/from idle state.
ja_JP: 陣営の待機状態を切り替えます。

en: <side> <nickname>
ja_JP: <陣営> <ニックネーム>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
ja_JP: 陣営の操作権を他のプレイヤーまたは観戦者に割り当てます。

en: <side>
ja_JP: <陣営>

en: Query the controller status of a side.
ja_JP: 陣営のコントローラーの状態を問い合わせます。

en: Clear chat history.
ja_JP: チャット履歴を消去します。

en: Visualize the screen refresh procedure.
ja_JP: 画面更新手続きを可視化します。

en: Debug foreground terrain.
ja_JP: デバッグ前面の地形

en: Debug layers from terrain under the mouse.
ja_JP: マウス下の地形からのデバッグ層

en: Show fps.
ja_JP: 画面書き換え率を表示

en: Save game.
ja_JP: ゲームを保存します。

en: Quit game.
ja_JP: ゲームを終了します。

en: Save and quit.
ja_JP: 保存して終了します。

en: Ignore replay errors.
ja_JP: リプレイのエラーを無視する。

en: Disable autosaves.
ja_JP: 自動保存を無効にする。

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
ja_JP: 次のシナリオ、または「 id 」で識別されるシナリオに進む。

en: Choose next scenario
ja_JP: 次のシナリオを選択

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
ja_JP: ターン数（に伴ってゲーム内時刻も）を変更する。もし値が指定されなければ 1 ターンずつ進める。

en: [turn]
ja_JP: [ターン数]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
ja_JP: 最大ターン数を変更するか、もし数が指定されていないか -1 が指定されていれば最大ターン数は無効になる。

en: [limit]
ja_JP: [最大ターン数]

en: Turn debug mode on.
ja_JP: デバッグモードを有効にする。

en: Turn debug mode off.
ja_JP: デバッグモードをオフにする。

en: <command>[;<command>...]
ja_JP: <コマンド>[;<コマンド>...]

en: Execute a Lua statement.
ja_JP: Lua の命令文を実行

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
ja_JP: 高い実行特権の Lua スクリプトを許可する。

en: Set the command used by the custom command hotkey
ja_JP: カスタムコマンドホットキーで使われるコマンドを設定

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
ja_JP: マルチプレイヤー・ゲームの陣営を変更するためのダイアログを起動する。

en: Launch the gamestate inspector
ja_JP: ゲーム状態インスペクタを起動

en: Manage persistence data
ja_JP: 永続的なデータを取り扱う

en: <name>[=<command>]
ja_JP: <名前>　（コマンド名）

en: Set or show alias to a command
ja_JP: コマンドのエイリアスを設定または表示

en: <var>=<value>
ja_JP: <変数>＝<値>　（代入）

en: Set a scenario variable.
ja_JP: シナリオ変数を設定する。

en: <var>
ja_JP: <変数>

en: Show a scenario variable.
ja_JP: シナリオ変数を表示する。

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
ja_JP: ユニット変数を変更する。（サポートされるのはトップレベルキーのみです。）

en: Discover all units in help.
ja_JP: ヘルプ中のすべてのユニットを発見する。

en: 'Undiscover' all units in help.
ja_JP: ヘルプ中の「未発見」ユニット

en: Create a unit.
ja_JP: ユニットの作成

en: Toggle fog for the current player.
ja_JP: 現在のプレイヤーの霧を切り換える。

en: Toggle shroud for the current player.
ja_JP: 現在のプレイヤーの幕を切り換える。

en: Give gold to the current player.
ja_JP: 現在のプレイヤーにゴールドを与える。

en: Fire a game event.
ja_JP: ゲームイベントを起こす。

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
ja_JP: ヘクス上の x,y 座標表示を切り替える。

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
ja_JP: ヘクス上の地形コード表示を切り替える。

en: Toggle planning mode.
ja_JP: 計画モードの切替

en: Access whiteboard options dialog.
ja_JP: 行動予定設定ダイアログを開く

en: Unknown debug level: '$level'.
ja_JP: 不明なデバッグレベル: 「 $level 」。

en: error
ja_JP: エラー

en: Unknown debug domain: '$domain'.
ja_JP: 不明なデバッグ範囲: 「 $domain 」。

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
ja_JP: 範囲切り替え: 「 $domain 」を以下のレベルに: 「 $level 」。

en: whisper to $receiver
ja_JP: $receiver にささやく

en: whisper: $sender
ja_JP: ささやき: $sender

en: (empty)
ja_JP: （空）

en: ignores list
ja_JP: 無視リスト

en: Added to ignore list: $nick
ja_JP: 無視リストに追加されました: $nick

en: Invalid username: $nick
ja_JP: 無効なユーザー名: $nick

en: friends list
ja_JP: 友人リスト

en: Added to friends list: $nick
ja_JP: 友人リストに追加されました: $nick

en: Removed from list: $nick
ja_JP: リストから削除されました: $nick

en: friends and ignores list
ja_JP: 友人/無視リスト

en: There are no players on your friends or ignore list.
ja_JP: 友人リスト、無視リストにプレイヤーはいません。

en: version
ja_JP: バージョン

en: registering with password *** and no email address
ja_JP: パスワード *** と Ｅメールアドレスなしでの登録

en: registering with password *** and email address $email
ja_JP: パスワード *** と Ｅメールアドレス $email による登録

en: nick registration
ja_JP: ニックネームの登録

en: dropping your username
ja_JP: あなたのゲーム内ユーザー名を破棄します。

en: setting $var to $value
ja_JP:  $var を $value に設定します。

en: requesting information for user $nick
ja_JP: ユーザー $nick についての情報を要求します。

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
ja_JP: 文字列「 $search 」を含むラベルやユニットは見つかりませんでした。

en: Can't droid invalid side: '$side'.
ja_JP: 無効な陣営「 $side 」をコンピュータに操作させることはできません:。

en: Can't droid networked side: '$side'.
ja_JP: ネットワークの陣営「 $side 」をコンピュータに操作させることはできません。

en: Can't idle invalid side: '$side'.
ja_JP: 無効な陣営「 $side 」を待機状態にはできません。

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
ja_JP: 無効な陣営「 $side 」のコントロールを変更することはできません。

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
ja_JP: 規定外の陣営「 $side 」のコントロールを変更することはできません。

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
ja_JP: 無効な陣営「 $side 」のコントロールを変更することはできません。

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
ja_JP: 規定外の陣営「 $side 」のコントロールを変更することはできません。

en: Layers
ja_JP: レイヤー（層）

en: Choose Scenario (Debug!)
ja_JP: シナリオ選択（デバッグ！）

en: Debug mode activated!
ja_JP: デバッグモードが有効になりました！

en: Debug mode not available in network games
ja_JP: ネットワークゲームではデバッグモードは利用できません。

en: Debug mode deactivated!
ja_JP: デバッグモードが無効になりました！

en: Unsafe Lua scripts.
ja_JP: 安全でない Lua スクリプトです。

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
ja_JP: あなたは Wesnoth のセキュリティの割れ目を開こうとしています。つまり安全性が保証されないということです。続行しますか？もし、この状態のままあなたがアドオンをダウンロードしたなら、絶対に「 ok 」をクリックしないでください！それは直ちにあなたのコンピューターに重大な損害をもたらす可能性があることを警告します。

en: Unsafe mode enabled!
ja_JP: アンセーフ・モードが有効になりました！

en: Variable not found
ja_JP: 変数が見つかりません。

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
ja_JP: 無効なアラインメント: 「$alignment」は秩序、中立、混沌、薄明の内のどれかであるべきです。

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
ja_JP: あなたがまだ見つけていないユニットをヘルプから隠しますか？

en: Invalid unit type
ja_JP: 無効なユニットタイプ

en: Invalid location
ja_JP: 無効な場所

en: Planning mode activated!
ja_JP: 計画モードが有効になりました！

en: Planning mode deactivated!
ja_JP: 計画モードが無効になりました！

en: ai
ja_JP: AI

en: prompt^Command:
ja_JP: コマンド:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
ja_JP: 雇用、召還の計画が残っており、リーダーを主塔から動かせません。

en: Attack Enemy
ja_JP: 敵を攻撃する

en: Choose weapon:
ja_JP: 武器の選択:

en: Failed to resolve dependencies
ja_JP: 依存関係の解決に失敗

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
ja_JP: シナリオを有効にできません。一部の依存関係が満たされていません:

en: No compatible eras found.
ja_JP: 適切な時代が見つかりません。

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
ja_JP: 時代を有効にできません。一部の依存関係が満たされていません:

en: No compatible scenarios found.
ja_JP: 適切なシナリオが見つかりません。

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
ja_JP: 一部のModが不適切です。いくつかのModは無効にされます。

en: Cannot find era $era
ja_JP: 時代「$era」が見つかりません

en: Defeat enemy leader(s)
ja_JP: 敵のリーダー（達）を倒す

en: Connection timed out
ja_JP: 接続時間切れ

en: Connecting to Server...
ja_JP: サーバーに接続中……

en: Reading from Server...
ja_JP: サーバーから読み込み中……

en: The server accepts versions '$version1' while you are using version '$version2'
ja_JP: サーバーではバージョン「 $version1 」を要求していますが、あなたのお使いのバージョンは「 $version2 」です。

en: Server-side redirect loop
ja_JP: サーバー側のリダイレクトループ

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」 はまだ不活性状態です。あなたはＥメール経由で自らアカウントを活動状態にする（または管理者に代行してもらうようお願いする）までこのニックネームの所有権を主張できません。

en: Do you want to continue?
ja_JP: 本当に続けますか？

en: Bad data received from server
ja_JP: サーバーから不正なデータを受信しました

en: You must login first.
ja_JP: あなたは最初にログインする必要があります

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」は既に使用されています。

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」は使用できない文字を含んでいます。（半角）英数字とアンダースコア(_)、ハイフン(-)のみが使用できます。

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」は長すぎます。ニックネームは 20 文字以下でなければなりません。

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」は予約済みです。他のプレイヤーは使用できません。

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」はこのサーバーに登録されていません。

en:  This server disallows unregistered nicknames.
ja_JP:  このサーバーは登録されていないニックネームを受け入れません。

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
ja_JP: ニックネーム「 $nick 」はこのサーバーに登録されています。

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
ja_JP: 警告: このニックネームを使用している端末が既に存在しています。このままログインすると、その端末は切断されます！

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
ja_JP: ログイン処理中のエラー（サーバーに接続のシードがありません）

en: The password you provided was incorrect.
ja_JP: 入力したパスワードは間違っています。

en: You have made too many login attempts.
ja_JP: あなたのログイン試行回数は多すぎます。

en: Configure Game
ja_JP: ゲームの設定

en: Time limit
ja_JP: 制限時間

en: Generic
ja_JP: 一般

en: Name of game:
ja_JP: ゲーム名:

en: Use map settings
ja_JP: マップ設定を使用

en: Random start time
ja_JP: 開始時刻をランダム化

en: Fog of war
ja_JP: 戦争の霧

en: Observers
ja_JP: 観戦者

en: Shuffle sides
ja_JP: 陣営を入れ替える

en: Set Password...
ja_JP: パスワードの設定...

en: Select an entry point:
ja_JP: 開始地点の選択:

en: The maximum number of turns the game can last
ja_JP: ゲームの最大ターン数

en: Enables user time limit
ja_JP: ユーザー設定の時間制限を有効にする

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
ja_JP: 最初のターンに使用できる最長時間（秒）

en: Longest time possible for any turn (seconds)
ja_JP: どのターンにも使用できる最長時間（秒）

en: Time for general tasks each turn (seconds)
ja_JP: それぞれのターンに補充される持ち時間（秒）

en: Time for each attack, recruit, and capture
ja_JP: 攻撃、雇用、占拠を行う度に補充される時間（秒）

en: The amount of income each village yields per turn
ja_JP: 各村がターン毎にもたらす収入

en: The number of unit levels each village can support
ja_JP: それぞれの村が帳消しにできる維持費

en: The amount of experience a unit needs to advance
ja_JP: ユニットがレベルアップに必要な経験値の量

en: Use scenario specific settings
ja_JP: シナリオ特有の設定を使用

en: Randomize time of day in begin
ja_JP: 開始時の時刻をランダムにする

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
ja_JP: 敵ユニットは、あなたのユニットの移動範囲に入るまで見えません。

en: The map is unknown until your units explore it
ja_JP: あなたのユニットが調査するまで、そのマップは未知のままです。

en: Allow users who are not playing to watch the game
ja_JP: プレイしていないユーザがゲームを見ることを許可

en: Assign sides to players at random
ja_JP: 各プレイヤーの陣営をランダムに割り当てる

en: Share View
ja_JP: 視界を共有

en: Share Maps
ja_JP: マップを共有

en: Share None
ja_JP: 共有なし

en: $login|’s game
ja_JP: $login のゲーム

en: You must enter a name.
ja_JP: 名前を入れて下さい。

en: Turns:
ja_JP: ターン数:

en: Unlimited turns
ja_JP: ターン無制限

en: Init. limit:
ja_JP: 持ち時間の初期値:

en: Turn bonus:
ja_JP: ターン毎の増加量:

en: Reservoir:
ja_JP: 持ち時間の最大値:

en: Action bonus:
ja_JP: 行動毎の増加量:

en: Village gold:
ja_JP: 村からの収入:

en: Village support:
ja_JP: 村による維持費の補助:

en: Experience modifier:
ja_JP: 経験値の修正:

en: Normal
ja_JP: ノーマル

en: (
ja_JP: （

en: )
ja_JP: ）

en: Game Lobby:
ja_JP: ゲームロビー:

en: Player/Type
ja_JP: プレイヤー/タイプ

en: Faction/Name
ja_JP: 党派/名前

en: Leader/Gender
ja_JP: リーダー/性別

en: Team/Color
ja_JP: チーム/色

en: I’m Ready
ja_JP: 準備完了

en: The scenario is invalid because it has no id.
ja_JP: ID がないため、シナリオは無効です。

en: The scenario is invalid because it has no sides.
ja_JP: チームがないため、シナリオは無効です。

en: Waiting for players to join...
ja_JP: プレイヤーの参加待ち……

en: Waiting for players to choose factions...
ja_JP: 各プレイヤーの党派を選択中……

en: (Vacant slot)
ja_JP: （空席）

en: Anonymous local player
ja_JP: 匿名ローカルプレイヤー

en: Computer Player
ja_JP: コンピューター

en: (Empty slot)
ja_JP: （空きスロット）

en: (Reserved for $playername)
ja_JP: （ $playername のために予約済み）

en: Network Player
ja_JP: ネットプレイヤー

en: Local Player
ja_JP: ローカルプレイヤー

en: Empty
ja_JP: なし

en: Reserved
ja_JP: 予約済み

en: --give--
ja_JP: ＜変更なし＞

en: Create Game
ja_JP: ゲームの作成

en: Filter:
ja_JP: フィルター:

en: Number of players: any
ja_JP: プレイヤーの数: 指定無し

en: Random map options:
ja_JP: ランダムマップのオプション:

en: Era:
ja_JP: 時代:

en: No eras available
    for this game.
ja_JP: このゲームで使用できる
    時代が見つかりません

en: Modifications:
ja_JP: Mod:

en: Next
ja_JP: 次

en: Regenerate
ja_JP: 再生

en: Settings...
ja_JP: 設定...

en: Load Game...
ja_JP: ゲームの読み込み...

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Scenarios
ja_JP: シナリオ

en: Campaigns
ja_JP: キャンペーン

en: User Maps
ja_JP: ユーザーマップ

en: User Scenarios
ja_JP: ユーザーシナリオ

en: Random Maps
ja_JP: ランダムマップ

en: No games found.
ja_JP: ゲームが見つかりません。

en: No eras found.
ja_JP: 時代が見つかりません。

en: No eras found
ja_JP: 時代が見つかりません

en: Modifications:
    None found.
ja_JP: Mod:
    Modはありません。

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: The level is invalid.
ja_JP: レベルが無効です。

en: Players:
ja_JP: プレイヤー数:

en: Size:
ja_JP: サイズ:

en: Number of players:
ja_JP: プレイヤー数:

en: No description available.
ja_JP: 解説はありません。

en: Map could not be loaded:
ja_JP: マップをロードできませんでした:

en: Map could not be loaded.
ja_JP: マップをロードできませんでした。

en: not available.
ja_JP: 存在しません。

en: User made map
ja_JP: ユーザーマップ

en: --no games open--
ja_JP: ＜公開中のゲームはありません＞

en:  (Unknown Era)
ja_JP:  （不明な時代）

en: Scenario:
ja_JP: シナリオ:

en: Campaign:
ja_JP: キャンペーン:

en: Unknown campaign: $campaign_id
ja_JP: 不明なキャンペーン: $campaign_id

en:  (missing)
ja_JP:  (無し)

en: Password Required
ja_JP: 要パスワード

en: Game Lobby
ja_JP: ゲームロビー

en: Observe Game
ja_JP: ゲーム観戦

en: Join Game
ja_JP: ゲームに参加

en: Preferences
ja_JP: 初期設定

en: Apply filter
ja_JP: フィルター適用

en: Invert
ja_JP: 逆順

en: Vacant slots
ja_JP: 空席

en: Friends in game
ja_JP: このゲームに参加中の友人

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: Normal Replays
ja_JP: 通常リプレイ

en: Quick Replays
ja_JP: クイックリプレイ

en: Enter Blindfolded
ja_JP: 目隠し状態で入る

en: Skip quickly to the active turn when observing
ja_JP: 観戦時に、現在のターンまで瞬時にスキップします

en: Do not show replay turns
ja_JP: リプレイのターンを表示しない

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
ja_JP: ゲーム・フィルターを有効にします。これがチェックされていないとフィルター設定にかかわらず全ゲームが表示されます。

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
ja_JP: あなたのフィルターに一致し「ない」ゲームのみを表示します。あなたが興味のないゲームを隠すのに有益です。

en: Only show games that have at least one vacant slot
ja_JP: 空席のあるゲームのみを表示します。

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
ja_JP: あなたの友人の内で最低一人がプレイまたは観戦したことのあるゲームのみを表示します。

en: Only show games whose title, description, era or mods contain the entered text
ja_JP: 入力文をタイトルや説明文、時代またはModの名前に含むゲームのみを表示します。

en: Joining this game requires a password.
ja_JP: ゲームに参加するにはパスワードが必要です。

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Invalid Color
ja_JP: 無効な色

en: Selected user:
ja_JP: ユーザーを選択してください:

en: $sender is messaging you, and you accept whispers from friends only.
ja_JP: $senderがあなたにメッセージを送りましたが、友達からのみささやきを受け取る設定になっています。

en: Leader:
ja_JP: リーダー:

en: Recruits:
ja_JP: 雇用:

en: Waiting for game to start...
ja_JP: ゲーム開始を待っています……

en: No era information found.
ja_JP: 時代の情報が見つかりません。

en: No multiplayer sides found
ja_JP: マルチプレイヤーの陣営が見つかりません

en: Choose your faction:
ja_JP: 党派の選択:

en: Starting position:
ja_JP: 開始位置:

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
ja_JP[0]: ゴールド

en: Getting game data...
ja_JP: ゲームデータ入手中……

en: invalid network handle
ja_JP: 無効なネットワークハンドル

en: Client disconnected
ja_JP: 端末と切断しました

en: Could not connect to host.
ja_JP: ホストに接続できませんでした。

en: Could not add socket to socket set
ja_JP: ソケットセットにソケットを追加できませんでした

en: Could not send initial handshake
ja_JP: 初期応答確認を送れませんでした

en: Could not connect to host
ja_JP: ホストに接続できませんでした。

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
ja_JP: 移動コストが 1 未満の土地が見つかりました。

en: time left for current turn
ja_JP: 現在のターンにおける、残り時間

en: current local time
ja_JP: 現在のローカル時間

en: Auto-Save
ja_JP: 自動保存

en: Back to Turn
ja_JP: ターン:

en: Back to Start
ja_JP: 初ターン

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
ja_JP: このゲームは同期が取れなくなり、続行不能だと思われます。このゲームを保存しますか？

en: Error details:
ja_JP: エラーの詳細:

en: (press $hk to disable)
ja_JP: （$hk で無効化）

en: Accelerated speed enabled!
ja_JP: 高速化が有効になりました！

en: Accelerated speed disabled!
ja_JP: 高速化が無効になりました！

en: Scenario Report
ja_JP: シナリオレポート

en: Victory
ja_JP: 勝利

en: You have emerged victorious!
ja_JP: あなたの勝利が明らかになりました！

en: Defeat
ja_JP: 敗北

en: You have been defeated!
ja_JP: あなたは敗れました！

en: Error while reading the WML:
ja_JP: WML 読み込み中のエラー:

en: Game Over
ja_JP: ゲームオーバー

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
ja_JP: このシナリオは終了しました。キャンペーンを続けますか？

en: Unknown scenario: '$scenario|'
ja_JP: 不明なシナリオ: 「 $scenario| 」

en: $name has taken control
ja_JP: $name は操作権を取得しました

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
ja_JP: 移動のアンドゥはまだサーバーに送信されていません。

en: Waiting for next scenario...
ja_JP: 次のシナリオを待っています……

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
ja_JP: ゲームは同期が取れなくなり、続けることができません。これが起こったのにはいくつかの原因が考えられます。あなた、もしくは別のプレイヤーがゲームの設定を変更した場合にこの問題が起こり得ます。これはプレイヤーの一人が不正をしようとした可能性があることを意味します。ゲームのバグによっても起こりますが、これはあまり有り得ません。
    
    ゲームのエラーログを保存しますか？

en: (press $hotkey to deactivate)
ja_JP: （$hotkeyで無効化）

en: Remaining gold:
ja_JP: 残りゴールド:

en: Early finish bonus:
ja_JP: 早期終了ボーナス:

en: per turn
ja_JP: ／ターン

en: Turns finished early:
ja_JP: 早期に終わったターン:

en: Bonus:
ja_JP: ボーナス:

en: Gold:
ja_JP: 所持金額:

en: Carry over percentage:
ja_JP: 持ち越し率:

en: Bonus Gold:
ja_JP: ボーナス金額:

en: Retained Gold:
ja_JP: 保持金額:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
ja_JP[0]: 次のシナリオの開始ゴールドは次のシナリオに設定されている最小ゴールドに $gold を加えたものになります。

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
ja_JP[0]: 次のシナリオの開始ゴールドは次のシナリオに設定されている最小ゴールドになります。

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
ja_JP[0]: 次のシナリオの開始ゴールドは $gold あるいは次のシナリオに設定されている最小の開始ゴールドのどちらか高い方になります。

en: The game is over.
ja_JP: ゲーム終了です。

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
ja_JP: ネットワークが切断されたため、ゲームを続けられません。
    このゲームを保存しますか？

en: It is now $name|’s turn
ja_JP: $name| のターンです

en: Replace with AI
ja_JP: AI と交代する

en: Replace with local player
ja_JP: ローカルプレイヤーと交代する

en: Set side to idle
ja_JP: 陣営を待機状態にする

en: Save and abort game
ja_JP: ゲームを保存してから中断する

en: Replace with $player
ja_JP: $player と交代する

en: $player has left the game. What do you want to do?
ja_JP: $player はゲームを去りました。どうしますか？

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
ja_JP: このリプレイは破損しています。これ以上再生できません。
    このゲームを保存しますか？

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Type:
ja_JP: 型:

en: Race:
ja_JP: 種族:

en: Level:
ja_JP: レベル:

en: No advancement
ja_JP: クラスチェンジなし

en: Advances to:
ja_JP: クラスチェンジ先:

en: Trait:
ja_JP: 特性:

en: invisible:
ja_JP: 不可視:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
ja_JP: このユニットは見えません。敵のユニットから発見されることも、攻撃されることもありません。

en: slowed:
ja_JP: 遅化:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
ja_JP: このユニットは遅くなってしまいました。攻撃時に通常の半分のダメージしか与えられません。また、移動コストが倍になります。

en: poisoned:
ja_JP: 毒:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
ja_JP: このユニットは毒を受けています。村の中か「治療」をもつ友好なユニットからの毒の治療を受けるまで、毎ターン 8 HP 失います。
    
    毒のみでは死ぬことはありません。毒は HP を 1 未満には下げません。

en: petrified:
ja_JP: 石化:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
ja_JP: このユニットは石になってしまいました。移動や攻撃はできません。

en: Alignment:
ja_JP: 属性:

en: Ability:
ja_JP: 能力:

en:  (inactive)
ja_JP: (無効)

en: Resistances:
ja_JP: 耐性:

en: (Att / Def)
ja_JP: (攻撃 / 防御)

en: Experience Modifier:
ja_JP: 経験の修正:

en: Terrain:
ja_JP: 地形:

en: maximum^max.
ja_JP: 最大値.

en: minimum^min.
ja_JP: 最小値.

en: Defense:
ja_JP: 防御:

en: vision:
ja_JP: ビジョン:

en: Movement Costs:
ja_JP: 移動コスト:

en: Weapon:
ja_JP: 武器:

en: Damage:
ja_JP: ダメージ:

en: Base damage:
ja_JP: 基本ダメージ:

en: With specials:
ja_JP: 特殊効果:

en: Time of day:
ja_JP: 時刻修正:

en: Leadership:
ja_JP: 統率:

en: Slowed:
ja_JP: 遅化:

en: Attacks:
ja_JP: 攻撃回数:

en: Max swarm bonus:
ja_JP: 最大群れボーナス:

en: Swarm:
ja_JP: 群れ:

en: Base attacks:
ja_JP: 基本攻撃力:

en: Specials:
ja_JP: 特殊:

en: Subject to swarm:
ja_JP: 群れを想定:

en: Weapon range:
ja_JP: 武器の射程:

en: Damage type:
ja_JP: ダメージ型:

en: Damage versus:
ja_JP: ユニット別ダメージ:

en: Accuracy:
ja_JP: 命中:

en: Parry:
ja_JP: 回避:

en: Weapon special:
ja_JP: 武器の特殊効果:

en: None
ja_JP: なし

en: Lawful units:
ja_JP: 秩序ユニット:

en: Neutral units:
ja_JP: 中立ユニット:

en: Chaotic units:
ja_JP: 混沌ユニット:

en: Liminal units:
ja_JP: 薄明ユニット:

en: Observers:
ja_JP: 観戦者:

en:  replay
ja_JP:  リプレイ

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
ja_JP: 警告: 読み込もうとしたファイルは壊れています。とにかく読み込みます。

en: The save has corrupt version information ($version_number|) and cannot be loaded.
ja_JP: この保存データは不正なバージョン情報（$version_number|）を含んでいます。ロードすることができません。

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
ja_JP: この保存データは、もうサポートされていない古いバージョン（$version_number|）のものです。ロードすることができません。

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
ja_JP: この保存データは異なるバージョン（$version_number|）のものです。ロードしてみますか？

en: This is not a multiplayer save.
ja_JP: マルチプレイヤーの保存データではありません。

en: The game could not be saved:
ja_JP: ゲームを保存できませんでした:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
ja_JP: セーブデータは既に存在します。上書きしますか？

en: Overwrite?
ja_JP: 上書きしますか？

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
ja_JP: ファイル名の末尾には「 .gz 」「.bz2」をつけることはできません。その拡張子を削除して下さい。

en: Saved
ja_JP: 保存完了

en: The game has been saved.
ja_JP: ゲームは保存されました。

en: Could not write to file
ja_JP: ファイルに書き込みできませんでした。

en: Save Replay
ja_JP: リプレイを保存する

en: replay
ja_JP: リプレイ

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
ja_JP: ゲームを自動保存できませんでした。手動で保存して下さい。

en: Save Game
ja_JP: ゲームの保存

en: Unexpected characters at line start
ja_JP: 行頭に予期せぬ文字

en: Missing closing tag for tag [$tag]
ja_JP: タグ[$tag] に対するクローズタグがありません。

en: expected at $pos
ja_JP: 期待された位置: $pos

en: opened at $pos
ja_JP: オープンされた位置: $pos

en: Unterminated [element] tag
ja_JP: 予期せぬ [element] タグ

en: Invalid tag name
ja_JP: 無効なタグ名

en: Unterminated [+element] tag
ja_JP: 予期せぬ [+element] タグ

en: Invalid closing tag name
ja_JP: 無効な閉じタグ名

en: Unterminated closing tag
ja_JP: 終わっていない閉じタグ

en: Unexpected closing tag
ja_JP: 予期せぬ閉じタグ

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
ja_JP: ($pos にて開かれた)タグ $tag1 に対するタグ $tag2 の無効な閉じタグを発見タグ[$tag1]に対する無効なクローズタグ[/$tag2]が見つかりました。

en: closed at $pos
ja_JP: クローズされた位置: $pos

en: Empty variable name
ja_JP: 空の変数名

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
ja_JP: 変数名の後に予期せぬ文字 ( , あるいは = を期待)

en: Unterminated quoted string
ja_JP: 引用符が閉じられていない文字列

en: at $pos
ja_JP: 位置: $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
ja_JP: 値: $value 以前の値: '$previous_value'

en: prefix_milli^m
ja_JP: m

en: prefix_micro^µ
ja_JP: µ

en: prefix_nano^n
ja_JP: n

en: prefix_pico^p
ja_JP: p

en: prefix_femto^f
ja_JP: f

en: prefix_atto^a
ja_JP: a

en: prefix_zepto^z
ja_JP: z

en: prefix_yocto^y
ja_JP: y

en: prefix_kibi^K
ja_JP: K

en: prefix_kilo^k
ja_JP: k

en: prefix_mega^M
ja_JP: M

en: prefix_giga^G
ja_JP: G

en: prefix_tera^T
ja_JP: T

en: prefix_peta^P
ja_JP: P

en: prefix_exa^E
ja_JP: E

en: prefix_zetta^Z
ja_JP: Z

en: prefix_yotta^Y
ja_JP: Y

en: infix_binary^i
ja_JP: i

en: Recruits
ja_JP: 雇用

en: Recalls
ja_JP: 召還

en: Advancements
ja_JP: レベルアップ

en: Losses
ja_JP: 失った数

en: Kills
ja_JP: 倒した数

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Select Scenario
ja_JP: シナリオ選択

en: Campaign
ja_JP: キャンペーン

en: Scenario
ja_JP: シナリオ

en: Damage
ja_JP: ダメージ

en: Overall
ja_JP: 全体

en: This Turn
ja_JP: このターン

en: Inflicted
ja_JP: 与ダメージ

en: Taken
ja_JP: 被ダメージ

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Mon
ja_JP: 月

en: Sun
ja_JP: 日

en: Tue
ja_JP: 火

en: Wed
ja_JP: 水

en: Fri
ja_JP: 金

en: Sat
ja_JP: 土

en: Thu
ja_JP: 木

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Sunday
ja_JP: 火曜日

en: Tuesday
ja_JP: 水曜日

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Apr
ja_JP: 4月

en: Feb
ja_JP: 2月

en: Jan
ja_JP: 1月

en: Mar
ja_JP: 3月

en: Aug
ja_JP: 8月

en: Jul
ja_JP: 7月

en: Jun
ja_JP: 6月

en: Oct
ja_JP: 10月

en: Sep
ja_JP: 9月

en: abbrev^May
ja_JP: 5月

en: Dec
ja_JP: 12月

en: Nov
ja_JP: 11月

en: February
ja_JP: 2月

en: January
ja_JP: 1月

en: March
ja_JP: 3月

en: April
ja_JP: 4月

en: August
ja_JP: 8月

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: May
ja_JP: 5月

en: December
ja_JP: 12月

en: November
ja_JP: 11月

en: October
ja_JP: 10月

en: September
ja_JP: 9月

en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
ja_JP: %Y年%m月%d日（%a） %H:%M:%S

en: %a %d %b %Y %H:%M:%S %z
ja_JP: %Y年%m月%d日（%a） %H:%M:%S %z

en: Allied village
ja_JP: 同盟所有の村

en: Enemy village
ja_JP: 敵所有の村

en: Owned village
ja_JP: 自軍所有の村

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
ja_JP: border_size は 0.0 から 0.5 の間であるべきです。

en: Hotkey(s):
ja_JP: ホットキー:

en: Stub Time of Day
ja_JP: 時刻

en:  and
ja_JP:  かつ

en: moves
ja_JP: 移動

en: XP to advance
ja_JP: レベルアップに必要な経験値

en:  move
ja_JP:  移動

en: $effect_description per level
ja_JP: レベルにつき $effect_description

en: damage | damage
ja_JP[0]: ダメージ

en: strike | strikes
ja_JP[0]: 回数

en: % accuracy
ja_JP: % 命中

en: % parry
ja_JP: % 回避

en: chaotic
ja_JP: 混沌

en: lawful
ja_JP: 秩序

en: liminal
ja_JP: 薄明

en: neutral
ja_JP: 中立

en: female^chaotic
ja_JP: 混沌

en: female^lawful
ja_JP: 秩序

en: female^liminal
ja_JP: 薄明

en: female^neutral
ja_JP: 中立

en: SHOW ALL allies’ plans
ja_JP: 全ての友軍の計画を表示

en: HIDE ALL allies’ plans
ja_JP: 全ての友軍の計画を隠す

en: Show plans for $player
ja_JP: $player のプランを見る

en: Hide plans for $player
ja_JP: $player と交代する

en: Whiteboard Options
ja_JP: 行動予定オプション
