Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (120 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
cs: 4hr – Nová země

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: This 4p survival scenario allows you to construct buildings and terraform the land. The recommended starting gold is 100.
cs: Tento scénář pro 4 hráče umožňuje stavět budovy a upravovat terén. Doporučeným nastavením je počátečních 100 zlatých.

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
cs: Po Velké válce se zbytek lidí uchýlil do skrytého odlehlého údolí. Věděli sice, že se nebudou moci natrvalo skrýt před mocnými armádami, které zničily jejich domovinu, ale jejich vůdcové doufali, že jim to alespoň poskytne dostatek času k obnovení vojenské síly.

note: [side]
en: teamname^Settlers
cs: Osadníci

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Enemies
cs: Nepřátelé

note: [side]
en: teamname^Prisoners
cs: Vězni

note: [side]
en: teamname^Monsters
cs: Příšery

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
cs: Zničil jsi houbový důl. Nemrtví na severozápadě mají nyní o 10 zlatých nižší příjem.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
cs: Zničil jsi houbový důl. Skřeti na severovýchodě mají nyní o 10 zlatých nižší příjem.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
cs: Zničil jsi houbový důl. Skřeti na jihozápadě mají nyní o 10 zlatých nižší příjem.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
cs: Zničil jsi houbový důl. Nemrtví na jihovýchodě mají nyní o 10 zlatých nižší příjem.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
cs: U pavoučích hnízd na severu či jihu se něco stalo jednomu z našich pracovníků.

note: [message]: type=Peasant
en: I swear I saw somebody trapped in the spider’s web. Maybe we should rescue him?
cs: Přísahám, že jsem viděl někoho chyceného do pavoučí sítě. Neměli bychom ho osvobodit?

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
cs: Přesuň nějakou svou jednotku k zajatcům a oni se k tobě přidají. Pavouci, kteří hlídají zajatce, jsou momentálně zranění, takže čím rychleji se k nim dostaneš, tím větší máš šanci je zabít.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
cs: Tví muži hlásí, že z jeskyní na východě a západě se ozývají divné zvuky.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
cs: Vypadá to, že nepřítel postavil někde blízko podzemní houbové doly. Představují hlavní pilíř jeho zdrojů. Pokud bychom je byli schopni zničit, naše pozice by již nebyla tak vratká.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
cs: Přesuneš-li libovolnou svou jednotku do takové vesnice, zničíš houbový důl. S každým zničeným dolem klesne příjem nepřítele o 10 zlatých.

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
cs: Bitva se chýlí k závěru a vítězství je na dosah ruky!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
cs: Vydrželi jsme nápor! Válečné štěstí se obrátilo, vítězství nás nemine!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
cs: Vyhrál jsi tuto hru, ale pokud chceš, můžeš pokračovat ve hraní...

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
cs: Padl jsem, ale ještě není vše ztraceno!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
cs: Je po mně, ale tuto bitvu jsme ještě neprohráli!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
cs: Kamarádi, pomstěte mě!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
cs: Nebojte se, pořád máme naději!

note: [option]
en: Return to menu
cs: Zpět do menu

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Peasants
cs: Sedláci

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
cs: Sedláci tvoří tvou pracovní sílu. Po kliknutí pravým tlačítkem na sedláka se ti v závislosti na terénu, na kterém se právě nachází, objeví nabídka možných úprav terénu a/nebo možnost postavení hradu, dolu, farmy, vesnice či univerzity.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mages
cs: Mágové

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
cs: Mágové představují inteligenci. Mohou bádat na univerzitách a objevovat tak pokroky v těžbě, farmaření a verbování.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Farms
cs: Farmy

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
cs: Farmy mohou být založeny jen na loukách. Sedlák umístěný na farmě začne automaticky sklízet a zhodnocovat plodiny.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Villages
cs: Vesnice

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
cs: Vesnice mohou být postaveny jen na loukách. Poskytují příjem a možnost léčení. Kliknutí pravým tlačítkem na sedláka umístěného ve vesnici umožňuje založit univerzitu.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mines
cs: Doly

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
cs: Doly mohou být postaveny v kopcích nebo horách. Sedlák umístěný v dole automaticky vytěží zlato na začátku tvého tahu.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Universities
cs: Univerzity

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
cs: Každá vesnice „elfího stylu“ representuje univerzitu. Na počátku tvého kola, mágové umístění v univerzitách automaticky přidají jeden krok do procesu objevování zvoleného výzkumného cíle. Kliknutím pravým tlačítkem na mága v univerzitě můžeš změnit výzkumný cíl.

note: [message]: speaker=narrator [option] [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
cs: Diplomacie

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
cs: Kliknutí pravým tlačítkem na tvého vůdce umístěného v univerzitě ti zpřístupní diplomacii.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
cs: Nápověda

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
cs: Nová země – nápověda

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic:
cs: Vyber téma:

note: [option]
en: Done
cs: Hotovo

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
cs: Tímto dávám 20 zlatých do truhly, kterou vlastní $df_player_name|.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
cs: Protože moudrost mých lidí přesahuje tu vaši $sf_player_name|e, dal jsem pokyn mým učencům, aby vás podpořili v pochopení zemědělství.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
cs: Protože moudrost mých lidí přesahuje tu vaši $sm_player_name|e, dal jsem pokyn mým učencům, aby vám pomohli ve vašem snažení pro poznání znalosti těžby.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
cs: O umění války toho víš znepokojivě málo, $sw_player_name|e. Cítím povinnost poučit tě v této zásadní záležitosti.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of agriculture
cs: <span color='green'>$player_name</span>
    Sdílet poznání zemědělství

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of mining
cs: <span color='green'>$player_name</span>
    Sdílet poznání těžby

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of warfare
cs: <span color='green'>$player_name</span>
    Sdílet poznání válečnictví

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
cs: Diplomatické možnosti

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
cs: Co mám udělat?

note: [option]
en: Nothing
cs: Nic

note: [option]
en: <span color='green'>Donate Funds</span>
    Give 20 gold to another player
cs: <span color='green'>Darovat peníze</span>
    Zaslat 20 zlatých jinému hráči

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
cs: Komu daruješ peníze?

note: [option]
en: Back
cs: Zpět

note: [option]
en: <span color='green'>Share Knowledge</span>
    Help an ally with their research
cs: <span color='green'>Podělit se o vědomosti</span>
    Pomoz spojenci s jeho výzkumem

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
cs: S kým se podělíš o vědomosti?

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Dwarves</span>
    Lets you recruit a Dwarvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target
cs: <span color='green'>Dohoda s trpaslíky</span>
    Umožňuje verbovat trpasličí jednotky
    Vývoj dohody: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Elves</span>
    Lets you recruit an Elvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target
cs: <span color='green'>Dohoda s elfy</span>
    Umožňuje verbovat elfí jednotky
    Vývoj dohody: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
cs: Vyjednávání je dokončeno

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
cs: Jsme domluveni – trpaslíci budou rádi bojovat na vaší straně. Které z našich bratrů chceš verbovat?

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
cs: Jsme domluveni – elfové ti poskytnou pomoc v této bitvě. Které z našeho rodu by sis přál verbovat?

note: Part of the scenario objectives
en: In this scenario you build up an economy
cs: V tomto scénáři budujete ekonomiku

note: Part of the scenario objectives
en: Move any unit next to captives and they will join your side
cs: Přesuňte jakoukoli jednotku vedle zajatců a připojí se k vaší straně

note: Part of the scenario objectives
en: Right-click on a leader to read about the game mechanics
cs: Klikněte pravým tlačítkem myši na vůdce a přečtěte si informace o herní mechanice

note: Part of the scenario objectives
en: Rules:
cs: Pravidla:

note: Part of the scenario objectives
en: Goal:
cs: Cíl:

note: Part of the scenario objectives
en: Hint:
cs: Nápověda:

note: Part of the scenario objectives
en: Hints:
cs: Nápovědy:

note: Part of the scenario objectives
en: Defeat all enemy leaders
cs: Poraz všechny nepřátelské vůdce

note: Part of the scenario objectives
en: You must survive until turn 25
cs: Přežij 25 kol

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
cs: Vyber nového rekruta

note: [message]: speaker=unit [message]: speaker=narrator
en: Study Complete
cs: Výzkum dokončen

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
cs: Jakou jednotku by jsi chtěl verbovat?

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
cs: Řízení výzkumu

note: [message]: speaker=unit
en: Research
cs: Výzkum

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
cs: Právě zkoumáme $player_$side_number|.research.target_language_name|. Kam mají naši učenci napřít úsilí svého bádání?
    
    Naše farmy produkují $player_$side_number|.farming.gold| zlatých
    Naše doly produkují $player_$side_number|.mining.gold| zlatých

note: [option]
en: Continue as before
cs: Pokračovat v činnosti

note: [option]
en: <span color='green'>Agriculture</span>
    Farmers produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target
cs: <span color='green'>Zemědělství</span>
    Farmáři produkují 1 zlato navíc
    Vývoj zkoumání: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target

note: [command] [research]
en: agriculture
cs: zemědělství

note: [option]
en: <span color='green'>Mining</span>
    Miners produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target
cs: <span color='green'>Těžba</span>
    Horníci produkují 1 zlato navíc
    Vývoj zkoumání: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target

note: [command]
en: mining
cs: těžba

note: [option]
en: <span color='green'>Warfare</span>
    Allows you to recruit a new type of unit
    Study Progress: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target
cs: <span color='green'>Válečnictví</span>
    Umožňuje verbovat nový druh jednotek
    Vývoj zkoumání: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target

note: [command]
en: warfare
cs: válečnictví

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s farms now produce $player_$side_number|.farming.gold gold.
cs: Farmy, které vlastní $player_$side_number|.name|, nyní produkují $player_$side_number|.farming.gold zlatých.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
cs: Doly, které vlastní $player_$side_number|.name|, nyní produkují $player_$side_number|.farming.gold zlatých.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
cs: Vládče, dokončili jsme výzkum válečnictví.
    Klikni pravým tlačítkem na mága v univerzitě pro výběr jednotky k verbování.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
cs: Osvobodím tě!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
cs: Osvobodil jsi tyto tvory ze sítě. Chtějí se k tobě přidat.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
cs: Pusť se do práce!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
cs: Co mám udělat, Vaše Milosti?

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Convert to Grassland
cs: Změnit na louku

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 0g
cs: Náklady: 0 zlatých

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Farm
cs: Založit farmu

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Village
cs: Postavit vesnici

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 15g
cs: Náklady: 15 zlatých

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Castle
cs: Postavit hrad

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 6g
cs: Náklady: 6 zlatých

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Flood the Field
cs: Zatopit pole

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 4g
cs: Náklady: 4 zlaté

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Saplings
cs: Osázet

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 1g
cs: Náklady: 1 zlatý

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Chop Down Forest
cs: Vykácet les

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 1g
cs: Příjem: 1 zlatý

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Mine
cs: Postavit důl

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 25g
cs: Náklady: 25 zlatých

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Make a Ford
cs: Vytvořit brod

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 3g
cs: Náklady: 3 zlaté

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Landfill
cs: Zarovnat terén

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 5g
cs: Náklady: 5 zlatých

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Destroy the Ford
cs: Zničit brod

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Smash Cave Floor
cs: Rozbít podloží jeskyně

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 2g
cs: Náklady: 2 zlaté

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Harvest Mushrooms
cs: Těžit houby

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 3g
cs: Příjem: 3 zlaté

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build a Keep
cs: Postavit pevnost

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Establish University
cs: Založit univerzitu

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 7g
cs: Náklady: 7 zlatých

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Clear the Ground
cs: Vyčistit terén
