wescamp-i 18n - en to la translation catalogue (48 entries)

note: [scenario]: id=11_Descent_into_Darkness [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Descent into Darkness
la: Decursus in Caliginem

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: DiD
la: DiC

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Neophyte
la: Adsecula

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Evoker
la: Evocator

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Summoner
la: Vocator

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: (Intermediate level, 12 scenarios.)
la: (Ordo mediocris, XII scaenaria.)

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
la: Imagines

note: [scenario]: id=01_Saving_Parthyn
en: Saving Parthyn
la: Parthynium Servare

note: [side] [side]: type=Sergeant, id=Drogan [side]: type=General, id=Taylor
en: Defenders
la: Defensores

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Gron'r Hronk [side]: type=Orcish Warlord, id=K'rrlar Oban [side]: type=Orcish Warlord, id=Borth [side]: type=Orcish Warlord, id=P'Gareth [side]: type=Orcish Warlord, id=K'Vark [modify_side] [side]: type=Orcish Warrior, id=Kreg'a'shar Trr
en: Orcs
la: Orces

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Kreg'a'shar Trr
en: Kreg’a’shar Trr
la: Cregascer Turrus

note: [side]: type=Lieutenant, id=Drogan [unit]: type=Ghoul, id=DroganGhoul [side]: type=Sergeant, id=Drogan
en: Drogan
la: Droganus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Malin Keshar
la: Mors Malini Cescari

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Drogan
la: Mors Drogani

note: [side] [unit]: id=Malin Keshar, type=Dark Mage
en: Malin Keshar
la: Malinus Cescarus

note: [side]: type=Goblin Knight, id=T'shar Lggi
en: T’shar Lggi
la: Tiscarus Ulgus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Darken Volk
la: Mors Volcii Nigri

note: [unit]: id=guard_$x1|_$y1|_$guard_location.n, type=Goblin Spearman
en: Villager
la: Vicanus

note: [side]
en: Darken Volk
la: Volcius Niger

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Gron'r Hronk
en: Gron’r Hronk
la: Gronrus Rhoncus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=K'rrlar Oban
en: K’rrlar Oban
la: Crilarus Obanus

note: [objective]: condition=win
en: Kill the orc leaders
la: Duces orcium interficere

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Borth
en: Borth
la: Borthus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=P'Gareth
en: P’Gareth
la: Pigarethus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=K'Vark
en: K’Vark
la: Cuarcus

note: [label]
en: River Longlier
la: Flumen Longlierus

note: [side]: type=Lieutenant, id=Drogan
en: Guardsmen
la: Custodites

note: [side]: type=Lieutenant, id=Drogan
en: River fort guard
la: Custos praesidii aquosi

note: [objective]: condition=win
en: Remove the traitor Drogan
la: Proditorem Droganum amovere

note: [side]: type=General, id=Taylor
en: Night Watchman
la: Circitor Nocturnus

note: [side]: type=General, id=Taylor
en: Gate Guard
la: Custos Portae

note: [side]: type=General, id=Taylor
en: Head Trainer
la: Rudiarius Princeps

note: [unit]: type=Great Mage, type=Arch Mage, id=Lord Karres
en: Lord Karres
la: Dominus Carres

note: [command]
en: Guard
la: Custos

note: [side]
en: Guardian
la: Custos

note: [side]
en: Wesnothians
la: Vesnotienses

note: [unit]: type=Paladin, id=Sir Cadaeus
en: Sir Cadaeus
la: Dominus Cadaeus

note: [side] [modify_side]
en: Mal Keshar
la: Malis Cescarus

note: [objective]: condition=lose [objective]: condition=win
en: Destruction of Mal Keshar
la: Interitus Malis Cescari

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the foolish hero
la: Heroa imprudentem vincere

note: [unit]: type=Royal Guard, id=Foolish Hero [unit]: type=Highwayman, id=Foolish Hero [unit]: type=Elvish Marshal, id=Foolish Hero [unit]: type=Dwarvish Lord, id=Foolish Hero [unit]: type=Orcish Warlord, id=Foolish Hero
en: Foolish Hero
la: Heros Impridens

note: [unit_type]: id=Apprentice Mage, race=human
en: Apprentice Mage
la: Discipulus Magorum

note: [attack]: type=impact
en: magic blast
la: flamen magicum

note: [unit_type]: id=Apprentice Necromancer, race=human
en: Apprentice Necromancer
la: Discipulus Evocatorum Mortum

note: [unit_type]: id=Dark Mage, race=human
en: Dark Mage
la: Magus Ater

en: Dela Keshar
la: Dela Cescara

note: [trait]: id=loyal
en: loyal
la: fidelis

note: [trait]: id=loyal
en: to himself
la: ad se
