Wesnoth 1.8 - en to la translation catalogue (217 entries)

note: [time]: id=underground [editor_times]: id=underground
en: Underground
la: Subterraneus

note: [heals]: id=healing
en: heals +4
la: sanat +IV

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +4
la: sanat +IV

note: [heals]: id=healing
en: heals +8
la: sanat +VIII

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +8
la: sanat +VIII

note: [editor_times]: id=deep_underground [time]: id=deep_underground
en: Deep Underground
la: Subterraneus Infernus

note: [editor_times]: id=indoors [time]: id=indoors
en: Indoors
la: Intro

note: [section]: id=encyclopedia [topic]: id=..encyclopedia
en: Encyclopedia
la: Pandectes

note: [topic]: id=..encyclopedia
en: <ref>dst='..geography' text='Geography'</ref>
la: <ref>dst='..geography' text='Geographia'</ref>

note: [section]: id=geography [topic]: id=..geography
en: Geography
la: Geographia

note: [topic]: id=arkan_thoria
en: Arkan-thoria
la: Arcantoria

note: [topic]: id=great_ocean
en: Great Ocean
la: Oceanus Magnus

note: [topic]: id=green_isle
en: Green Isle
la: Insula Viridis

note: [topic]: id=old_continent
en: Old Continent
la: Continens Priscus

note: [topic]: id=great_continent
en: Great Continent
la: Continens Magnus

note: [topic]: id=kingdom_wesnoth
en: Kingdom of Wesnoth
la: Regnum Vesnotei

note: [topic]: id=elensefar
en: Elensefar
la: Ellensephar

note: [topic]: id=northlands
en: Northlands
la: Septentrionalia

note: [topic]: id=southwest_elven_lands
en: Southwest Elven Lands
la: Terra Dryadalis Inter Occidentem et Meridiem

note: [topic]: id=heart_mountains
en: Heart Mountains
la: Montes Cordis

note: [topic]: id=far_north
en: Far North
la: Septentrionalia Alta

note: [section]: id=introduction [topic]: id=..introduction
en: Introduction
la: Prooemium

note: [section]: id=gameplay [topic]: id=..gameplay
en: Gameplay
la: Ars Ludi

note: [section]: id=traits_section [topic]: id=..traits_section
en: Traits
la: Ingenia

note: [section]: id=units [topic]: id=..units
en: Units
la: Actores

note: [section]: id=abilities_section [topic]: id=..abilities_section
en: Abilities
la: Facultates

note: [section]: id=weapon_specials [topic]: id=..weapon_specials
en: Weapon Specials
la: Praecipua Telorum

note: [section]: id=terrains_section [topic]: id=..terrains_section
en: Terrains
la: Terrae

note: [section]: id=addons [topic]: id=..addons
en: Add-ons
la: Appendices

note: [section]: id=commands [topic]: id=..commands
en: Commands
la: Imperia

note: [topic]: id=about_game
en: About the Game
la: De Ludo

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: Unknown Unit
la: Actor Ignotus

note: [topic]: id=victory_and_defeat
en: Victory and Defeat
la: Victoria et Clades

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: Recruiting and Recalling
la: Conscribere et Revocare

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: Income and Upkeep
la: Fructus et Impendium

note: [topic]: id=hitpoints
en: Hitpoints and Experience
la: Puncta Salutis Ususque

note: [topic]: id=movement
en: Movement
la: Motus

note: [topic]: id=shroud_and_fog
en: Shroud and Fog of War
la: Absconsus et Nebula Belli

note: [topic]: id=combat
en: Combat
la: Certamen

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text='Order and Number of Strikes'</header>
la: 
    
    <header>text='Series Numerusque Impetuum'</header>

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text=Damage</header>
la: 
    
    <header>text=Damnum</header>

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: Damage Types and Resistance
la: Genera Damni et Firmitas

note: [topic]: id=orbs
en: Orbs
la: Sphaerae

note: [topic]: id=time_of_day
en: Time of Day
la: Hora

note: [time]: id=dawn [time]: id=dawn_hour [topic]: id=time_of_day
en: Dawn
la: Diluculum

note: [time]: id=morning [topic]: id=time_of_day
en: Morning
la: Ante Meridiem

note: [time]: id=afternoon [topic]: id=time_of_day
en: Afternoon
la: Post Meridiem

note: [time]: id=dusk [time]: id=dusk_hour [topic]: id=time_of_day
en: Dusk
la: Crepusculum

note: [time]: id=first_watch [topic]: id=time_of_day
en: First Watch
la: Vigilia Prima

note: [time]: id=second_watch [topic]: id=time_of_day
en: Second Watch
la: Vigilia Secunda

note: [topic]: id=healing
en: Healing
la: Sanare

note: [topic]: id=wrap_up
en: Wrap Up
la: Conclusio

note: [topic]: id=license
en: License
la: Licentia

note: [topic]: id=using_addons
en: Using Add-ons
la: Appendicibus Uti

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Campaigns and Scenarios'</header>
la: 
    
    <header>text='Militiae Scaenariaque'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Multiplayer Campaigns, Scenarios, and Map Packs'</header>
la: 
    
    <header>text='Militiae Pluribus Lusoribus Scaenariaque Chartaeque'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Multiplayer Eras and Factions'</header>
la: 
    
    <header>text='Aetates Pluribus Lusoribus et Factiones'</header>

note: [topic]: id=installing_addons
en: Installing Add-ons
la: Appendices Imponere

note: [topic]: id=removing_addons
en: Removing Add-ons
la: Appendices Delere

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Clear chat messages.
la: 
    Nuntios colloquii tollere.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Quit the scenario (without prompting).
la: 
    Scaenarium exire (sua sponte).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game (without prompting).
la: 
    Ludum servare (sua sponte).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
la: 
    Ludum servare et scaenarium exire (sua sponte).

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Toggle fog/shroud for the current side.
la: 
    Nebulam/absconsum manui praesenti variare.

note: [heals]: id=curing
en: cures
la: antidotum

note: [heals]: id=curing
en: female^cures
la: antidotum

note: [regenerate]: id=regenerates
en: regenerates
la: convalescit

note: [regenerate]: id=regenerates
en: female^regenerates
la: convalescit

note: [resistance]: id=steadfast
en: steadfast
la: constans

note: [resistance]: id=steadfast
en: female^steadfast
la: constans

note: [leadership]: id=leadership
en: leadership
la: ducatus

note: [leadership]: id=leadership
en: female^leadership
la: ducatus

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: skirmisher
la: concursatorius

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: female^skirmisher
la: concursatoria

note: [illuminates]: id=illumination
en: illuminates
la: illustrat

note: [illuminates]: id=illumination
en: female^illuminates
la: illustrat

note: [teleport]: id=teleport
en: teleport
la: praeterit

note: [teleport]: id=teleport
en: female^teleport
la: praeterit

note: [hides]: id=ambush
en: ambush
la: insidiae

note: [hides]: id=ambush
en: female^ambush
la: insidiae

note: [hides]: id=nightstalk
en: nightstalk
la: noctivagus

note: [hides]: id=concealment
en: concealment
la: occultatio

note: [hides]: id=concealment
en: female^concealment
la: occultatio

note: [hides]: id=submerge
en: submerge
la: demergit

note: [hides]: id=submerge
en: female^submerge
la: demergit

note: [dummy]: id=feeding
en: feeding
la: ingurgitat

note: [dummy]: id=feeding
en: female^feeding
la: ingurgitat

note: [berserk]: id=berserk
en: berserk
la: saevus

note: [damage]: id=backstab
en: backstab
la: traicit

note: [plague]: id=plague({TYPE}), type={TYPE} [plague]: id=plague, type=Walking Corpse
en: plague
la: pestilens

note: [slow]: id=slow
en: slows
la: tardat

note: [petrifies]: id=petrifies
en: petrifies
la: defigit

note: [chance_to_hit]: id=marksman
en: marksman
la: perspicax

note: [chance_to_hit]: id=magical
en: magical
la: magicus

note: [swarm]: id=swarm
en: swarm
la: fervet

note: [damage]: id=charge
en: charge
la: incurrit

note: [drains]: id=drains
en: drains
la: exhaurit

note: [firststrike]: id=firststrike
en: first strike
la: primus ictus

note: [poison]: id=poison
en: poison
la: venenat

note: [advancement]: id=amla_default
en: Max HP bonus +3, Max XP +20%
la: Max bonum PS +III, Max PU +XX%

note: [time]: id=midday [time]: id=midday_hour
en: Midday
la: Meridies

note: [time]: id=midnight [time]: id=midnight_hour
en: Midnight
la: Media Nox

note: [time]: id=second_watch_hour1
en: Second Watch — First Hour
la: Secunda Vigilia — Prima Hora

note: [time]: id=second_watch_hour2
en: Second Watch — Second Hour
la: Secunda Vigilia — Secunda Hora

note: [time]: id=second_watch_hour3
en: Second Watch — Third Hour
la: Secunda Vigilia — Tertia Hora

note: [time]: id=second_watch_hour4
en: Second Watch — Fourth Hour
la: Secunda Vigilia — Tertia Hora

note: [time]: id=second_watch_hour5
en: Second Watch — Fifth Hour
la: Secunda Vigilia — Quinta Hora

note: [time]: id=second_watch_hour6
en: Second Watch — Sixth Hour
la: Secunda Vigilia — Sexta Hora

note: [time]: id=morning_hour1
en: Morning — First Hour
la: Ante Meridiem — Prima Hora

note: [time]: id=morning_hour2
en: Morning — Second Hour
la: Ante Meridiem — Secunda Hora

note: [time]: id=morning_hour3
en: Morning — Third Hour
la: Ante Meridiem — Tertia Hora

note: [time]: id=morning_hour4
en: Morning — Fourth Hour
la: Ante Meridiem — Quarta Hora

note: [time]: id=afternoon_hour1
en: Afternoon — First Hour
la: Post Meridiem — Prima Hora

note: [time]: id=afternoon_hour2
en: Afternoon — Second Hour
la: Post Meridiem — Secunda Hora

note: [time]: id=afternoon_hour3
en: Afternoon — Third Hour
la: Post Meridiem —Tertia Hora

note: [time]: id=afternoon_hour4
en: Afternoon — Fourth Hour
la: Post Meridiem — Quarta Hora

note: [time]: id=afternoon_hour5
en: Afternoon — Fifth Hour
la: Post Meridiem — Quinta Hora

note: [time]: id=afternoon_hour6
en: Afternoon — Sixth Hour
la: Post Meridiem — Sexta Hora

note: [time]: id=first_watch_hour1
en: First Watch — First Hour
la: Prima Vigilia — Prima Hora

note: [time]: id=first_watch_hour2
en: First Watch — Second Hour
la: Prima Vigilia — Secunda Hora

note: [time]: id=first_watch_hour3
en: First Watch — Third Hour
la: Prima Vigilia — Tertia Hora

note: [time]: id=first_watch_hour4
en: First Watch — Fourth Hour
la: Prima Vigilia — Quarta Hora

en: 
    
    Special Notes:
la: 
    
    Nota bene:

en:  This unit is capable of basic healing.
la:  Hic actor sanationem mediocrem potest.

en:  This unit is capable of rapid healing.
la:  Hic actor sanationem celerem potest.

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
la:  Hic actor vicinos sanare potest et venenum purgare.

en:  This unit is capable of neutralizing the effects of poison in units around it.
la:  Hic actor venenum vicinorum supprimere.

note: [trait]: id=loyal
en: loyal
la: fidelis

note: [trait]: id=loyal
en: female^loyal
la: fidelis

note: [trait]: id=loyal
en: Zero upkeep
la: Nullum impendium

note: [trait]: id=undead
en: undead
la: immortuus

note: [trait]: id=undead
en: female^undead
la: immortua

note: [trait]: id=undead [trait]: id=mechanical [trait]: id=elemental
en: Immune to drain, poison, and plague
la: Ab hauriendo et veneno et peste incolumis

note: [trait]: id=mechanical
en: mechanical
la: machina

note: [trait]: id=mechanical
en: female^mechanical
la: machina

note: [trait]: id=elemental
en: elemental
la: elementum

note: [trait]: id=elemental
en: female^elemental
la: elementum

note: [trait]: id=strong
en: strong
la: validus

note: [trait]: id=strong
en: female^strong
la: valida

note: [trait]: id=dextrous
en: dextrous
la: sollers

note: [trait]: id=dextrous
en: female^dextrous
la: sollers

note: [trait]: id=quick
en: quick
la: celer

note: [trait]: id=quick
en: female^quick
la: celer

note: [trait]: id=intelligent
en: intelligent
la: doctus

note: [trait]: id=intelligent
en: female^intelligent
la: docta

note: [trait]: id=resilient
en: resilient
la: robustus

note: [trait]: id=resilient
en: female^resilient
la: robusta

note: [trait]: id=healthy
en: healthy
la: sanus

note: [trait]: id=healthy
en: female^healthy
la: sana

note: [trait]: id=healthy
en: Always rest heals
la: Semper quiescens sanatur

note: [trait]: id=fearless
en: fearless
la: intrepidus

note: [trait]: id=fearless
en: female^fearless
la: intrepida

note: [trait]: id=fearless
en: Fights normally during unfavorable times of day/night
la: Aeque in hora adversa diei/noctis pugnat.

note: [trait]: id=feral
en: feral
la: ferus

note: [trait]: id=feral
en: female^feral
la: fera

note: [trait]: id=weak
en: weak
la: infirmus

note: [trait]: id=weak
en: female^weak
la: infirma

note: [trait]: id=slow
en: slow
la: lentus

note: [trait]: id=slow
en: female^slow
la: lenta

note: [trait]: id=dim
en: dim
la: hebes

note: [trait]: id=dim
en: female^dim
la: hebes

note: [trait]: id=aged
en: aged
la: senilis

note: [trait]: id=aged
en: female^aged
la: senilis

note: [race]: id=bats
en: race^Bat
la: Vespertilio

note: [race]: id=bats
en: race+female^Bat
la: Vespertilio

note: [race]: id=bats
en: race^Bats
la: Vespertiliones

note: [race]: id=drake
en: race^Drake
la: Draculus

note: [race]: id=drake
en: race+female^Drake
la: Dracula

note: [race]: id=drake
en: race^Drakes
la: Draculi

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarf
la: Pumilio

note: [race]: id=dwarf
en: race+female^Dwarf
la: Pumilio

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarves
la: Pumiliones

note: [race]: id=elf
en: race^Elf
la: Dryadalis

note: [race]: id=elf
en: race+female^Elf
la: Dryadalis

note: [race]: id=elf
en: race^Elves
la: Dryadales

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblin
la: Orculis

note: [race]: id=goblin
en: race+female^Goblin
la: Orculis

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblins
la: Orcules

note: [race]: id=gryphon
en: race^Gryphon
la: Gryps

note: [race]: id=gryphon
en: race+female^Gryphon
la: Gryps

note: [race]: id=gryphon
en: race^Gryphons
la: Grypes

note: [race]: id=human
en: race^Human
la: Homo

note: [race]: id=human
en: race+female^Human
la: Mulier

note: [race]: id=human
en: race^Humans
la: Homines

note: [race]: id=lizard
en: race^Saurian
la: Lacerta

note: [race]: id=lizard
en: race+female^Saurian
la: Lacerta

note: [race]: id=lizard
en: race^Saurians
la: Lacertae

note: [race]: id=mechanical
en: race^Mechanical
la: Machina

note: [race]: id=mechanical
en: race+plural^Mechanical
la: Machinae

note: [race]: id=merman
en: race^Merman
la: Nereid

note: [race]: id=merman
en: race^Mermaid
la: Nereia

note: [race]: id=monster
en: race^Monster
la: Belua

note: [race]: id=monster
en: race+female^Monster
la: Belua

note: [race]: id=monster
en: race^Monsters
la: Beluae

note: [race]: id=naga
en: race^Naga
la: Hydradis

note: [race]: id=naga
en: race^Nagini
la: Hydrada

note: [race]: id=naga
en: race^Nagas
la: Hydrades

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogre
la: Semihomo

note: [race]: id=ogre
en: race+female^Ogre
la: Semimulier

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogres
la: Semihomines

note: [race]: id=orc
en: race^Orc
la: Orx

note: [race]: id=orc
en: race+female^Orc
la: Orx

note: [race]: id=orc
en: race^Orcs
la: Orces

note: [race]: id=troll
en: race^Troll
la: Troglodyta

note: [race]: id=troll
en: race+female^Troll
la: Troglodyta

note: [race]: id=troll
en: race^Trolls
la: Troglodytae

note: [race]: id=undead
en: race^Undead
la: Immortuum

note: [race]: id=undead
en: race+female^Undead
la: Immortua

note: [race]: id=undead
en: race+plural^Undead
la: Immortua

note: [race]: id=wolf
en: race^Wolf
la: Lupus

note: [race]: id=wolf
en: race+female^Wolf
la: Lupa

note: [race]: id=wolf
en: race^Wolves
la: Lupi

note: [race]: id=wose
en: race^Wose
la: Vidanum

note: [race]: id=wose
en: race^Woses
la: Vidana

en: +1 max HP
la: +I fin PS

en: Close
la: Claudere

en: The Battle for Wesnoth Help
la: Auxilium Proelio pro Vesnote
