Battle for Wesnoth 1.3.7+svn - en to la translation catalogue (182 entries)

note: type: Attribute 'lang' of: <book>
en: en
la: la

note: type: Content of: <book><bookinfo><title>
en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
la: Enchiridion Proelii pro Vesnote

note: type: Content of: <book><preface><title>
en: Preface
la: Prooemium

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Getting Started
la: Incipere

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: The World
la: Mundus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Creatures
la: Creata

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Finding Your Way
la: Viam Invenire

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Main Menu
la: Tabula Princeps

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Tutorial
la: Rudimentum

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Campaign
la: Militia

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Multiplayer
la: Plures Lusores

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Load
la: Restituere

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Add-ons
la: Appendices

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Map Editor
la: Chartographia

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Language
la: Lingua

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Preferences
la: Electiones

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Credits
la: Agnitiones

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quit
la: Exire

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Help
la: Auxilium

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Next
la: Secundus

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Previous
la: Anterior

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Game Modes
la: Modi Ludendi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Campaigns
la:  Militiae

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Scenarios
la: Scaenaria

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Multiplayer dialog
la: Colloquium Pluribus Lusoribus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Login
la: Identifica

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Join official Server
la: Credentario Publico Adplicare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Connect to Server
la: Credentario Adplicare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Host Networked Game
la: Ludum Reticuli Hospitare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Local Game
la: Ludus Localis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Game Screen
la: Quadrum Ludi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Game Screen
la: Quadrum Ludi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Menu button
la: Globulus mensae

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Actions button
la: Globulus actionum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your gold
la: Aurei tui

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your total units
la: Omnes actores tui

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your upkeep
la: Impendium tuum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your income
la: Fructus tuus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Current hex type
la: Genus hexagoni praesens

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: End Turn button
la: Globulus Vicem Finiendi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruit and Recall
la: Eligere et Evocare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Your Army
la: Exercitus Tuus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Life and Death — Experience
la: Vita et Mors — Usus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Victory and Defeat
la: Victoria et Clades

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Gold
la: Aurei

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Save and Load
la: Servare et Restituere

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Playing
la: Ludere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: The Battle for Wesnoth Help
la: Auxilium Proelii pro Vesnote

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Scroll
la: Vagatio

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Left click
la: Tactus laevus

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Select unit, move unit
la: Actorem eligere, actorem movere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Right click
la: Tactus dexter

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Middle click
la: Tactus medius

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Escape
la: Fugere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Save game
la: Ludum servare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Load game
la: Ludum restituere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Quit game
la: Ludum exire

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Zoom in
la: Amplificare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Zoom out
la: Minuere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle grid
la: Cancellos variare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show scenario objectives
la: Proposita scaenarii ostendere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show status table
la: Mensam status edere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Show unit list
la: Tabulam actorum edere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Move to leader unit
la: Ad actorem ducentem movere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Update shroud now
la: Iam absconsum novare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Recruit unit
la: Actorem adlegere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Recall unit
la: Actorem revocare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Rename unit
la: Nomen actoris mutare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Space
la: Spacium

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Shift+Space
la: Shift+Spatium

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Ctrl+Space
la: Ctrl+Spatium

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: End this player&#8217;s turn
la: Vicem lusoris finire

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Toggle planning mode
la: Modum parandi variare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Suppose dead
la: Mortuum putare

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: View chat log
la: Colloquium videre

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Clear messages
la: Nuntios delere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Set team label
la: Titulum manui ponere

note: type: Content of: <book><chapter><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Create Unit (Debug!)
la: Actorem Creare (Cimicare!)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruiting and Recalling
la: Adlegere et Revocare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Recruit dialog
la: Colloquium Conscribendi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Upkeep
la: Impendium

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Income
la: Fructus

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Units
la: Actores

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Alignment
la: Pars

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Time of the day and damage
la: Hora et damnum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Turn
la: Vicis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Image
la: Imago

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Day-phase
la: Hora

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Lawful
la: Diurnus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Chaotic
la: Nocturnus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Liminal
la: Anceps

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 1
la: I

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dawn
la: Crepusculum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 2
la: II

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Day (morning)
la: Dies (Ante meridiem)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: +25%
la: +XXV%

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: −25%
la: −XXV%

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 3
la: III

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Day (afternoon)
la: Dies (Post meridiem)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 4
la: IV

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dusk
la: Vesper

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 5
la: V

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Night (first watch)
la: Nox (prima vigilia)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 6
la: VI

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Night (second watch)
la: Nox (secunda vigilia)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Special
la: Praecipua

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Underground
la: Subterraneus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Traits
la: Ingenia

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Intelligent
la: Doctus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quick
la: Celer

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Resilient
la: Robustus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Strong
la: Validus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Dextrous
la: Sollers

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Fearless
la: Intrepidus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Healthy
la: Sanus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Loyal
la: Fidelis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Mechanical
la: Machina

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Slow
la: Tardare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Undead
la: Inmortuus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Unit Specialties
la: Facultates Actorum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Backstab
la: Traicere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Berserk
la: Saevitia

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Charge
la: Incurrere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Drain
la: Exhaurire

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Firststrike
la: Primus ictus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Magical
la: Magicus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Marksman
la: Perspicax

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Plague
la: Pestilens

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Poison
la: Venenum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Petrify
la: Transfigere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Swarm
la: Fervere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Abilities
la: Facultates

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Ambush
la: Insidiae

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Concealment
la: Occultatio

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Cures
la: Antidotum

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +4
la: Sanat +IV

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +8
la: Sanat +VIII

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Illuminates
la: Illustrat

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Leadership
la: Ducatus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Nightstalk
la: Noctivagus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Regenerates
la: Convalescere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Skirmisher
la: Concursatorius

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Steadfast
la: Constans

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Submerge
la: Demergere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Teleport
la: Praeterire

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Experience
la: Usus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: enemy level
la: ordo hostis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: kill bonus
la: bonum interficiendi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: fighting bonus
la: bonum pugnandi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 8
la: VIII

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 16
la: XVI

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 24
la: XXIV

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 32
la: XXXII

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 40
la: XL

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: 48
la: IIL

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recalling units
la: Actores evocare

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Moving
la: Movere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Zone of Control
la: Zona Imperii

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Orbs
la: Sphaerae

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Orb
la: Sphaera

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Description
la: Descriptio

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Green
la: Viridis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Green orb
la: Sphaera viridis

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Yellow
la: Luteolus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Yellow orb
la: Sphaera luteola

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Red
la: Ruber

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Red orb
la: Sphaera rubra

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Blue
la: Caeruleus

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: Blue orb
la: Sphaera caerulea

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry><inlinemediaobject><textobject><phrase>
en: No orb
la: Nulla sphaera

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Fighting
la: Pugnare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attack types
la: Modi pugnandi

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Resistance
la: Firmitas

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Healing
la: Sanare

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Regeneration
la: Convalescere

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Don&#8217;t waste units
la: Noli actores abuti

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Use the terrain
la: Utere terrae

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Time of Day
la: Hora

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: At the start of a scenario
la: In initio scaenarii

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: During the scenario
la: In scaenario

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Time of day really matters:
la: Hora multo interest:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Winning a scenario
la: Scaenarium vincere
