Battle for Wesnoth 1.7.10 - en to lv_LV translation catalogue (213 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
lv_LV: Lietotāja karte

note: [multiplayer_side]: id=Random
en: Random
lv_LV: Nejauša

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
lv_LV: Noklusētā

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
lv_LV: Standarta ēra daudzspēlētāja režīmā. Sastāv no sešām frakcijām un kopumā sabalansēts.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
lv_LV: Varoņu laikmets

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
lv_LV: Ēra ar stiprākām vienībām: līderi ir trešā līmeņa. Iespējams iesaukt vienības ar pirmo un otro līmeni. Sastāv no sešām frakcijām. Neskaitās nobalansēts.

note: [lua]: f
en: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>
lv_LV: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Puse %d</span>

note: [lua]: f
en: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>:  Income score = %d  Unit score = %d  Gold = %d
lv_LV: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Puse %d</span>:  Ienākuma punkti = %d  Vienības punkti = %d  Zelts = %d

note: [lua]: f
en: Grand total: <b>%d</b>
lv_LV: Summa: <b>%d</b>

note: [lua]: f
en: <span foreground='%s'>Side %d</span> has the advantage.
lv_LV: <span foreground='%s'>Pusei %d</span> ir priekšrocība.

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
lv_LV: Dreiki

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
lv_LV: Rūķi

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
lv_LV: Cilvēki

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
lv_LV: Orki

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
lv_LV: Elfi

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
lv_LV: Nedzīvie

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
lv_LV: 2s — Aterpūslis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
lv_LV: Sen-senos laikos burve Sulla tika iesprostota Aterpūslī, kurā valda mistiska, haotiska enerģija. Pūslis viņai neļauj pamest šo vietu. Bet tomēr gadsimtiem ritot Sulla pakāpeniski pielāgoja savu spēku Aterpūšļa haosa straumēm, un sāka ietekmēt šo pasauli, tai skaitā ari simtiem citu pasauļu un laika periodu. Viņa eksperimentē ar šīm pasaules daļām, savienojot un atvienojot tās. Iespējams kādu dienu meisterībai augot Sulla spēs izrauties no Aterpūšļa. Bet kamēr tas notiks, viņa turpinās sevi izklaidēt, sarīkojot kaujas mirstīgajiem.

note: [side]
en: teamname^North
lv_LV: Ziemeļi

note: [side]
en: teamname^South
lv_LV: Dienvidi

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
lv_LV: Aterpūslis noņurd.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
lv_LV: 2s — Arkanhlāva Citadele

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
lv_LV: Sen atpakaļ, daudzus gadsimtus pirms Haldrika laikiem, tālu prom no austrumu robežām, Lintaniras mežos bija liels un šausmīgs karš. Hronikas stāsta par varenu burvi, spožu taktiķi un mistiskās mākslas meisteru, kam tika dots vārds Bezbailīgais. Pēc kaujas Arkanhlāvā, Bezbailīgais un viņa armija tikās ar mežonīgas cilts dēmoniem, kas pazīstami kā Kah-ruuk. Ieskauts starp desmitiem tūkstošu Kah-ruuk cīnītāju, Bezbailīgais piesauca varenu zemes elementu (kas nezināma iemesla pēc - bija parādā Bezbailīgajam pakalpojumu). Zemes elements pacēla no pazemes dzīlēm dižakmeņus, un pēc dažiem mirkļiem, tapa sienas un milzīgs nocietinājums. Tūkstošiem Kah-ruuk krita, mēģinot veikt Arkanhlāva cietokšņa ieņemšanu. Tajā dienā Bezbailīgais un viņa vīri svinēja uzvaru! Pagāja vairāk nekā tūkstoš gadu, drosmīga karaliene Cinzauna vispirms izraidīja nedzīvos no Arkanhlāvas drupām, un gadiem ejot padarīja šo vietu par iespaidīgu cietoksni. Klīst baumas, ka dažas Bezbailīgā mantas joprojām paslēptas, kaut kur aiz granīta un obsidiana sienām.

note: [side]
en: teamname^East
lv_LV: Austrumi

note: [side]
en: teamname^West
lv_LV: Rietumi

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
lv_LV: 2s — Bazilika alas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
lv_LV: Kādreiz šīs alas piederēja Čakso Neikam, leģendārajam Bazilikam. Pārakmeņotie upuri joprojām atgādina viņa iznīcinošo varu.

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
lv_LV: Pār tumšo debesi vēji pūta tik auksti,
    mēness bija virsotnē, nakts bija sirmumā,
    drosmīgs bija pīļtēviņš, jo uzdrošinājās pamest māju,
    lai zagtu Bazilika zeltu.
    Tumsā, debesis kā sakultas,
    Viņš neņem vērā to ko iemācījies,
    drosmīgs bet dumš, tik uz Bazilika alu,
    Viņš lidoja, un uguns viņā dega.
    
    Ak, uguns nedeg vairs par Baziliku,
    ar vienu varenu rūkoņu atdzesēti viņa kauli,
    un viņš pārvērtās par akmeni,
    tā Viņš tur stāv joprojām.
    
    Pār debesi vēji pūta tik auksti,
    gadi gāja, dienas laidās sirmumā,
    un tur stāv pīļtēviņš, kas uzdrošinājās pamest māju,
    lai zagtu Bazilika zeltu.
     (Flametrooper)

note: [side]
en: Xikkrisx
lv_LV: Ksikriks

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
lv_LV: Ksikriks no Sirzas bija varens ķirzakveidīgais karotājs. Atsūtīts uz šo reģionu ar Russilossas vecaju lēmumu. Vecaji gatavojās cīņai ar cilvēkiem, un tam visam bija nepieciešama Oksirisa spēcīgā maģija. Viņu pēdējo reizi manija pārvietojamies uz Ruasskoli ezera pusi. Ksikriks pēc tam atrada pārakmeņoto Oksirisa ķermeni un blakām tam bija sarullēts tīstoklis, kas bija iekritis plaisā. Viņš atvēra tīstokli un pa vidu izlasija: «Pēc tam, kad viņš bija sasiets un izdzīsts no Augšējās Pasaules, sadusmotais Čakso gars meklēja iespēju atbrīvoties, un viņam izdevās izplatīt savu ietekmi dažos Augšējās pasaules reģionos, izmantojot 'akmens ceļus' kas stiepjas no virsotnes līdz nepieejamiem dziļumiem. šis naids izmainija cildeno ķirzaku olas. To forma un prāts iemiesoja visu Čakso naidu.» Samulsušais Ksikriks pievērsa uzmanību savam uzdevumam pie rokas. Pieļaudams iespēju, ka vecaji varētu izdomāt kā atgriest Oksirisu, viņš sāka ilgu un nogurdinošu uzdevumu - nogādāt akmens statuju Russilossā. Nopūlējies un nebūdams tālu no ezera, Ksikriks novietoja statuju nelielā alā, un likās pasnaust. Viņš tika iztrūcināts ar baisu troksni.

note: [side]
en: Oxsrrsk
lv_LV: Oksiriss

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
lv_LV: Oksiriss bija varens Surinas orākuls, kurš piedalijās reidā pret Ksraks klanu, un ieguva (no mirušā pareģa Hek-Rāka) interesantu tīstokli. Tīstokļa nosaukums bija «Neiks ar granīta skatienu», un tur bija stāsts par kādu radījumu vārdā Čakso Neiks, kas senajā Surinu mēlē nozīmē «Čakso vecākais dēls». Čakso bija kā pus-Dievs pazemes valstībā, elfu hronikās dēvēts kā varens pazemes dēmons. Pēc rakstiem Čakso bija nodomājis visu dzīvo virs zemes pārvērst akmenī. Viņu notvēra un sasēja ar stipru maģiju, bet gadsimtiem ejot, viņam trimdā (dziļi pazemē), vēstures liecībās sāka parādīties jauni radījumi, kas spēja miesu pārvērst akmenī. Bija laiki kad Baziliki (tā viņus dēvēja) postīja dzīvo pasauli. Vienu pēc otra, ar lielām pūlēm, Bazilikus piebeidza. Izņemot vienu - Neiks, jeb mūsdienu mēlē sauktais 'vecākais dēls'. Oksiriss būdams pārliecināts par savām spējām: atrast un pakļaukt šo radījumu.. devās ceļā...

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
lv_LV: Slaids augums, talantīgas rokas
    — Septiņi akmeņi un vienpadsmit
    pamet viņa pretinieku sīka iespēja
    — Septiņi akmeņi un vienpadsmit
    Labs šāvējs pazīstams kā Dreiku-bans
    statujas šeit tika nopostīta
    — Septiņi akmeņi un viens elfs
    (Gauteamus)

note: [side]
en: Blum Duk
lv_LV: Blumduks

note: [side]
en: Rah Ihn Mar
lv_LV: Rah-in Mars

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
lv_LV: Rah-in Mars - čempions degošajos kalnos, veica visu ceļu līdz Ruasskoli ezeram vajājot elfu vadoni Terovlinu, starp elfiem pazīstamu kā Dreiku-bans. Klīda runas ka Terovlins uzveica Uguns Dreiku, kas postīja elfu ciematu, un pēc tam izplānoja pretuzbrukumu, kurā krita 37 Dreiki. Zinot ka šie Dreiki nebija vainīgi Rah-in Mars sāka medības uz Terovlinu.

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
lv_LV: Viņš te dzīvoja gadu pēc gada, ezera dzīlēs medīja zivis un vardes, kā ari jebkuru, kas iemaldijās viņa teritorijā. Ezers nebij no tiem lielajiem, bet tas bija viņa ezers. Tad ieradās Baziliks un ezeram uzradās jauns saimnieks.
    (Turin)

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
lv_LV: Neviens nezin ko te darīja šis zirneklis.
    (WinnerA)

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
lv_LV: Šī nelaimīgā stāsts vēl tiks pastāstīts.
    (WinnerB)

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
lv_LV: Drosmīgs varonis no Vesnota zelta laikmeta. Šis lieliskais jātnieks un vadonis nokļuva šajā ļaunuma perēklī vajādams orkus. Pēkšņi pārsteigts no slēpņa viņš zaudēja daudz biedru, tomēr turpināja neatlaidīgi slaktēt orkus. Bet viltīgais Baziliks pārvērta viņu akmenī, tiklīdz tas bija pieveicis pēdējo orku.
    (Fynmiir)

note: [side]
en: Bramwythl
lv_LV: Bramils

note: [side]
en: Talael Ryndoc
lv_LV: Talels Rindoks

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
lv_LV: Ģenerālis Talels ieradās šeit uz dueli ar vecāko maršelu Ateku Korinu, bet viņi abi tā ari neatrada viens otru.

note: [side]
en: Aethec Corryn
lv_LV: Ateks Korins

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
lv_LV: Pēdējie maršela Ateka Korina vārdi bija: Talel! Es visur Tevi esmu izmeklējies, un tagad es došos atpakaļ uz Haldrika zāli, un tur visus informēšu, ka Tu esi gļēvulis, Tu neieradies uz dueli! Tavs kauns būs lielāks nekā ja tu būtu kritis no manas rokas!
    
    Iespējams viņam nevajadzēja to paziņot tik skaļi....

note: [side]
en: Rilhon
lv_LV: Rilons

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
lv_LV: Drosmīgs karotājs, labi pazīstams stap Nagām. Dzirdējis par dārgumiem kas atrodas šajās alās, un par šķēpu kas darināts no Čakso Neika zoba - Rilons ieradās šeit. Bet viņam par pārsteigumu Čakso Neiks bija pat ļoti dzīvs, un ar visiem zobiem mutē.
    (Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
lv_LV: Caur viļņiem un akmens kanāliem
    zils un balsts
    viņa grūstīja viļņus
    un mācīja zivis, kā runāt ar planētām
    sudrab-zaļš
    ar maģiju
    plūda no viņas gara uz brūnaļģem un gliemežiem
    sagriezusi savu asti un rokas
    viņa sūtja dziesmas divkājiem krastā
    un pēkšņi
    un pēkšņi iestājās pauze
    jau gadsimtiem
    viņa nevar pakustināt pat acis
    
    (MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
lv_LV: 2s — Cinzaunas kaujaslauks

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
lv_LV: Cinzaunas province tika nosaukta par godu karalienei Cinzaunai I, kura patrieca nedzīvos no šīs vietas 961 gadā.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
lv_LV: 2s — Tumšā prognoze (Izdzīvošana)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
lv_LV: Tumšā prognoze ir izdzīvošanas scenārijs, vienam vai diviem spēlētājiem. Spēlējot divatā tā ir komandas spēle; pret dažādiem pretiniekiem (kas parādās uz kartes nejaušā kārtībā). Izcīnīt uzvaru var tikai atvairot visus pretinieka viļņus. Spēles laikā laikapstākļiem mainoties - mainīsies ari laukums.
    
    Piezīme: Scenārijs darbojas ja izmanto kartes noklusētos iestatījumus.

note: [side]
en: teamname^Revolt
lv_LV: Ienaidnieks

note: [side]
en: teamname^Human
lv_LV: Spēlētājs

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
lv_LV: Tava līdera nāve

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
lv_LV: Tākā komandā ir tikai viens līderis, pretinieku uzbrukumi nebūs pilnā spēkā.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
lv_LV: Mirst abi komanda līderi

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
lv_LV: Tākā komandā ir divi līderi, pretinieku uzbrukumi būs pilnā spēkā.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
lv_LV: Izturi visus pretinieka uzbrukumus

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
lv_LV: Tumšā prognoze — nejaušs izdzīvošanas scenārijs

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
lv_LV: Tavs mērķis - izturēt pretinieka uzbrukumus, un beigās sakaut to līderus.
    
    Uzbrukuma viļņi veidojas nejauši, un būs savādāki katrā scenārija pārspēlēšanas reizē.
    
    Pretinieki parādās ziemeļos, dienvidos un rietumos - visbiežāk tie parādīsies rietumos. Pretinieku viļņi nāks gandrīz vienādos intervālos.
    
    
    Laikapstākļi mainīsies nejauši (mainīsies arī laukums).
    
    
    
    <b>Tumšo prognozi veidoja:</b>
    
    <span color='green'>jb</span>
    • kartes dizains, pretinieku grupas, scenārijs kopumā.
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    • WML realizācija

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
lv_LV: Šī ir tā ieleja — tikai pastiep roku un būs kārtība.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
lv_LV: Vietējie saka ka te valda dīvaina savienība starp cilvēkiem un briesmoņiem, un mūsu klātbūtne te netiks akceptēta. Mums jābūt gataviem uz pārsteigumiem.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
lv_LV: Tad uzmetīsim aci, kas te notiek... un parādīsim, kurš te ir saimnieks.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
lv_LV: ahh! Kā tas var būt? Barbari mani piebeidza! Dievi mani pameta...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
lv_LV: Ienaidnieku gaviles ir pēdējais ko Tu dzirdi, krītot nāves skavās...

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
lv_LV: Ienaidnieks gavilē Tev tieši sejā, un Tu saproti ka tavas gaitas šajā saulē jau ir beigušās...

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
lv_LV: Mums tuvojas pēdējais vilnis! Ja mēs salauzīsim viņus - uzvara būs Mūsu!

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
lv_LV: Kliedzieni un vaidi beidzot apklusa, tiklīdz tu izvilki savu asiņaino asmeni no dumpinieka kakla. Vairs neviens 'atkritums' neuzdrošinās buntoties. Tavā pārvaldījumā beidzot ir kārtība.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
lv_LV: Skaidras debesis

note: [lua]: weather_map
en: Drought
lv_LV: Sausums

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
lv_LV: Spēcīgi līst

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
lv_LV: Snieg

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
lv_LV: Sniegputenis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
lv_LV: 2s — Onni midzenis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
lv_LV: Pati neparastākā no alām bija - kādreiz pazīstamā: «Dēmonu Kambaris». tur bija Kah-Ruuk Onni citadele. Kah-Ruuk bija ļauna un viltīga dēmonu rase. Austrumos tie iedvesa cilvēkiem bailes gandrīz 400 gadu, kamēr pilnībā pazuda no Irdijas. Kopš tā laika daudzas ciltis plēsās par «Onni» ieleju, cerībā uzzināt un apgūt šīs vietas maģiskos noslēpumus.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
lv_LV: 2s — Elenseras laukums

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
lv_LV: Kādreiz šis dārzs piederēja Elenseras pilsētai.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
lv_LV: Pazeme

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
lv_LV: 2s — Kritušās zvaigznes ezers

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
lv_LV: Sen-senos laikos, liela zvaigzne nokrita no debesīm, atstājot savu nospiedumu šajā apvidū.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
lv_LV: 2s — Ciemati

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
lv_LV: Patstāvīgās cīņas šo miermīlīgo zemes apgabalu pārveidoja par smalki nocietinātu kaujas lauku.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
lv_LV: 2s — Ragu-Haizivs sala

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
lv_LV: Lai izdzīvotu šajā dīvainajā salā - Tev jāsadarbojās ar vietējām nometnēm.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
lv_LV: Mazulis Bo

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
lv_LV: Blāvais Rafs

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Kolbur
lv_LV: Kolburs

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Vilhelm Viskitynnyri
lv_LV: Vilhelms Viskits

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
lv_LV: Pulksteņu meisters

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
lv_LV: Brutālais Neki

note: [unit]: type=Elvish Fighter
en: Drowsk Calbeht
lv_LV: Droska Kalbets

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
lv_LV: Traumētais Rzzz

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
lv_LV: Soreks Mirstīgais

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
lv_LV: Mazulis Dro

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
lv_LV: Gafs Pamuļķis

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Rublok
lv_LV: Rublis

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Ulysses Mantyjuuri
lv_LV: Ulis mantu Juris

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
lv_LV: Kamielis Neki

note: [unit]: type=Elvish Fighter
en: Claiomh Dubh
lv_LV: Klaims Duhs

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
lv_LV: Lēnais Trriks

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
lv_LV: Rufuss Mirstīgais

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
lv_LV: 2s — Gaudojošo Spoku klajums

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
lv_LV: Maz kas palicis no kādreiz bagātīgās kalnraču kolonijas, tagad šeit mitinās bandīti un zagļi.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
lv_LV: 2s — Tumšakmens Delta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
lv_LV: Divas armijas karo uz šīs zemes.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
lv_LV: 2s — Sudraba šķerslis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
lv_LV: Spēlētājiem jāšķērso daudz, dažādi reģioni, lai tiktu pie uzvaras.

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
lv_LV: ļaunā acs

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
lv_LV: statuja

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
lv_LV: Šī ir akmens skulptūra.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
lv_LV: 2s — Sullas gruveši

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
lv_LV: Sniegiem klāts un jūrai nopludināts rajons. no senās impērijas te palikuši tikai gruveši.

note: [side]
en: Statue of Sulla
lv_LV: Sullas statuja

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
lv_LV: Akmens piemiņa varenajai Sullai, kura tika dēvēta arī kā Taisnīgā Sulla un Sulla Bargā.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
lv_LV: Lundupa statuja

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
lv_LV: Akmens piemiņa Sullas kalpam Lundupam.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
lv_LV: Rinzena statuja

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
lv_LV: Akmens piemiņa Sullas kalpam Rinzepam.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
lv_LV: Tenzi statuja

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
lv_LV: Akmens piemiņa Sullas kalpam Tenzi.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
lv_LV: Lobana statuja

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
lv_LV: Akmens piemiņa Sullas kalpam Lobanam.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
lv_LV: 2s — Brīvās zemes

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
lv_LV: Šajā austrumu zemē nav Karaļu un pavēlnieku, tā atrodas starp Kararota valdijumiem un savvaļas platībām.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
lv_LV: 2s — Tūkstots Garisona kodieni

note: [side]
en: Statue
lv_LV: Statuja

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
lv_LV: 2s — Valdina kanāls

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
lv_LV: Vesnotas dižajās kaujās šis apgabals spēlēja apgādes ceļa lomu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
lv_LV: 3s — Aliroka slīknājs

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
lv_LV:  Ieteicams uzstādīt 2 zelta gabalus par ciemu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
lv_LV: Trīs spēlētāji cīnās ūdeņiem bagātā apvidū.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
lv_LV: 3s — Haroti sala

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
lv_LV: 3s — Moritori

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
lv_LV: Tikai viens spēlētājs izdzīvos šajā saspiestībā.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
lv_LV: 4s — Zilo ūdeņu province

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
lv_LV: Vēstures liecībās minēts - ka Zilo ūdeņu province tika nopostīta un atkal atjaunota 20 reizes.

note: [side]
en: teamname^Team 1
lv_LV: Brigāde 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
lv_LV: Brigāde 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
lv_LV: 4s — Peldošais cietoksnis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
lv_LV: Cīņas laikā vari mainīt savu bāzes vietas kā zeķes.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
lv_LV: 4s — Sadursme

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
lv_LV: Cīņa 2 pret 2 ... ..

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
lv_LV: 4s — Ciemati

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
lv_LV: Patstāvīgās cīņas šo miermīlīgo zemes apgabalu pārveidoja par smalki nocietinātu kaujas lauku.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
lv_LV: 4s — Isara krustojums

note: [side]
en: teamname^Southwest
lv_LV: Dienvidrietumi

note: [side]
en: teamname^Northeast
lv_LV: Ziemeļaustrumi

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
lv_LV: 4s — Karalis kalnā

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
lv_LV:  Ieteicams uzstādīt 2 zelta gabalus par ciemu, un starta kapitālā uzlikt 150 zelta.

note: [side]
en: teamname^Southeast
lv_LV: Dienvidaustrumi

note: [side]
en: teamname^Northwest
lv_LV: Ziemeļrietumi

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
lv_LV: 4s — Lorisa upe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
lv_LV: 4s — Moritori

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
lv_LV: Tikai viens spēlētājs izdzīvos šajā saspiestībā.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
lv_LV: 4s — Zobenu ceļš

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
lv_LV:  Ieteicams uzstādīt 2 zelta gabalus par ciemu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
lv_LV: 4s — Teravelve drupas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
lv_LV: 4s — Aplemkums

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
lv_LV: 4s — Pazemes pasaule

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
lv_LV: Dziļi pazemē notiek sava ikdienas rosība...

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
lv_LV: 4s — Hantes haoss

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
lv_LV: 5s — Darbība-X

note: [side]
en: teamname^Center
lv_LV: Centrs

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
lv_LV: 5s — Viltīgie meži

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
lv_LV: Šajā pasaulē 5 armijas cīnās par vietu zem saules.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
lv_LV: 5s — Savvaļa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
lv_LV:  Ieteicams uzstādīt 1 zelta gabalus par ciemu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
lv_LV: Visapkārt valda savvaļas likumi. Karte piedāvā plašu spektru: alas, upes, mežus un smilšu klajumus.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
lv_LV: 6s — Krustnešu laukums

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
lv_LV: Šajā vietā jau atkal skan zobenu džinkstoņa...

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
lv_LV: 6s — Sešstūris

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
lv_LV: Domāts '2 pret 2' vai '3 pret 3'

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
lv_LV: 6s — Izdzīvot komandā

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
lv_LV: Uzdevums: izdzīvot šajā nežēlīgajā reidā.

note: [side]
en: Attacker
lv_LV: Ienaidnieks

note: [side]
en: Defender
lv_LV: Aizsardzība

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
lv_LV: Izturēt visus ienaidnieka uzbrukumus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
lv_LV: Visu komandu līderu nāve

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
lv_LV: Ieteikums: iegaumē ienaidnieka parādīšanās punktus, (katram tipam) tas noteikti palīdzēs.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
lv_LV: Gājiens 2: Lojālisti

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
lv_LV: Gājiens 5: Kangari

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
lv_LV: Gājiens 8: Dumpinieki

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
lv_LV: Gājiens 11: Ziemeļnieki

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
lv_LV: Gājiens 14: Dreiki

note: [label]
en: Turn 17: Undead
lv_LV: Gājiens 17: Nedzīvie

note: [label]
en: Tower of Doom
lv_LV: Ļaunuma Tornis

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
lv_LV: Bailīgi

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
lv_LV: Nāve

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
lv_LV: Tu zaudēji! ..bet tu vari mēģināt vēlreiz un vēlreiz... ..un vēlreiz!! *Muahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
lv_LV: 6s — Maskētie slazdi

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
lv_LV: 6s — Vulkāns

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
lv_LV: 6s — Ūdenāja rītausma

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
lv_LV: 8s — Mokena Prērija

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
lv_LV: Episka kaujas scēna, kurā nepieciešama 2 komandu sadarbība (koordinēt uzbrukumu un aizsardzību).

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
lv_LV: 8s — Moritori

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
lv_LV: Tikai viens spēlētājs izdzīvos šajā saspiestībā.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
lv_LV: 9s — Merkurbele

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
lv_LV: Te ir samērā maz ciematu, tāpēc būtu ieteicams uzlikt 3 zelta gabalus par ciemu.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
lv_LV: Nejauša karte

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
lv_LV: Nejauši ģenerētām kartēm nav sabalansēta apvida, bet tu vari mēģināt ģenerēt vēlreiz - kamēr esi apmierināts ar iznākumu.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
lv_LV: Nejauša karte (Tuksnesis)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
lv_LV: Nejauši ģenerētām kartēm nav sabalansēta apvida, bet tu vari mēģināt ģenerēt vēlreiz - kamēr esi apmierināts ar iznākumu. (Šeit lielāko daļu kartes aizņems smiltis)

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
lv_LV: Nejauša karte (Purvs)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
lv_LV: Nejauši ģenerētām kartēm nav sabalansēta apvida, bet tu vari mēģināt ģenerēt vēlreiz - kamēr esi apmierināts ar iznākumu. (Lielākā daļa kartes būs purvaina)

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
lv_LV: Nejauša karte (Ziema)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
lv_LV: Nejauši ģenerētām kartēm nav sabalansēta apvida, bet tu vari mēģināt ģenerēt vēlreiz - kamēr esi apmierināts ar iznākumu. (Lielāko daļu kartes klās sniegs)

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: Wesnoth Benchmark: AI
lv_LV: Vesnotas izejas punkts: AI

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
lv_LV: Vesnotas izejas punkts izmanto --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
lv_LV: Vesnotas izejas punkts: Rullis

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
lv_LV: Vesnotas izejas punkts izmanto --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
lv_LV: Vesnotas izejas punkts: Iet cauri plīvuram

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
lv_LV: Vesnotas izejas punkts izmanto --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
