Battle for Wesnoth - en to sv translation catalogue (265 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
sv: Användarkarta

note: [multiplayer_side]: id=Random
en: Random
sv: Slumpval

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
sv: Standard

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
sv: Standarderan för gruppspel i Wesnoth. Består av 6 fraktioner och är i allmänhet välbalanserad.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
sv: Hjältarnas tid

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
sv: En era med trupper på högre nivå: ledarna är nivå 3 och det går att rekrytera trupper på nivå 1 och 2. Består av 6 fraktioner. Anses inte välbalanserad.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
sv: Standard + Dunefolk

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
sv: En era som utöver de 6 fraktionerna från standarderan innehåller ytterligare en fraktion. Dunefolkstrupper lägger stor vikt vid terräng och samordnade attacker i gryning och skymning.
    
    Eran är fortfarande under utveckling, så vänligen rapportera alla problem du stöter på.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
sv: Hjältarnas tid + Dunefolk

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
sv: En era som utöver de 6 fraktionerna från Hjältarnas tid innehåller ytterligare en fraktion. Dunefolkstrupper lägger stor vikt vid terräng och samordnade attacker i gryning och skymning.
    
    Eran är fortfarande under utveckling, så vänligen rapportera alla problem du stöter på.

note: [lua]: f
en: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>
sv: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Sida %d</span>

note: [lua]: f
en: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>:  Income score = %d  Unit score = %d  Gold = %d
sv: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Sida %d</span>:  Inkomstpoäng = %d Truppoäng = %d  Guld = %d

note: [lua]: f
en: Grand total: <b>%d</b>
sv: Totalpoäng: <b>%d</b>

note: [lua]: f
en: Sides %s and %d are tied.
sv: Det är oavgjort mellan sidorna %s och %d|.

note: [lua]: f
en: <span foreground='%s'>Side %d</span> has the advantage.
sv: <span foreground='%s'>Sida %d</span> leder.

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
sv: Drakfolket

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
sv: <bold>text='Drakalliansen'</bold>är en fraktion av<ref>text='Drakfolk' dst='..race_drake'</ref>, varelser som liknar drakar, och deras allierade <ref>text='Ödlefolket' dst='..race_lizard'</ref>. Drakfolket är ättlingar till drakar, men mindre i storlek än dessa. Ödlefolket är väsentligt mindre än Drakfolket och med annat påbrå. Sammantaget har Drakalliansen hög rörlighet men lågt försvar som kräver något ovanlig taktik för en fraktion i <ref>text='Standarderad' dst='..era_era_default'</ref>.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
sv:  <bold>text='Dynfolket'</bold> är en fraktion av människor från öknarna och kullarna i söder. Dynfolket specialiserar sig på att använda sig av terrängen för att samordna attacker i gryning och skymning. Bland dem finns redbara och perifera trupper, helare, närstridskämpar med hög träffsäkerhet och fruktade beridna bågskyttar. Dynfolkstrupper är vanligen dyrare än lojalisttrupper, men kompenserar mer än väl för detta med deras stora rörlighet, i synnerhet i bergigt landskap.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
sv: Knalgas allians

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
sv: <bold>text='Knalgas allians'</bold> är en fraktion av <ref>text='Dvärgar' dst='..race_dwarf'</ref> och fredlösa <ref>text='Männsiskor' dst='..race_human'</ref> som allierat sig med dem. Dvärgarna är en gammal ras som bor under marken och har sega, men korta, krigare. De fredlösa är människor som stötts ut från andra människors samhällen som har allierat sig med dvärgarna på grund av en gemensam fiende. Detta har skapat en kombination av sega och försvarsinriktade dvärgar som endast strider väl i vissa terränger och människor som lyckas bättre där dvärgarna kommer till korta.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
sv: Lojalister

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
sv: <bold>text='Lojalisterna'</bold> är en fraktion av <ref>text='Människor' dst='..race_human'</ref> som är lojala mot Wesnoths krona. Människorna är en versatil ras som specialisera sig på vitt skilda områden. På så sätt är lojalist-fraktionen en mycket versatil fraktion, som visserligen huvudsakligen är inriktad på närstrid, men som har gott avståndsstöd av bågskyttar och magiker.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
sv: Nordbor

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
sv: <bold>text='Nordborna'</bold> är en fraktion av <ref>text='Orcher' dst='..race_orc'</ref> och deras allierade som bor i den norra delen av den Stora kontinenten, därav deras namn. Nordborna består av krigarrasen orcher, deras förslavade <ref>text='vättar' dst='..race_goblin'</ref>, de <ref>text='troll' dst='..race_troll'</ref> som orcherna lurat att strida vid deras sida och det ormlika <ref>text='naga-folket' dst='..race_naga'</ref>. Nordborna spelas bäst genom att dra nytta av att ha många billiga och tåliga soldater.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
sv: Rebeller

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
sv: <bold>text='Rebellerna'</bold> är en fraktion av<ref>text='Alver' dst='..race_elf'</ref> och deras skogboende allierade. De började kallas rebeller från tronarvingens tid så de gjorde uppror mot den onda drottningen Asheviere. Alverna är en magisk ras som är mästare med både och som lever mycket längre liv än människor. I harmoni med naturen hittar alverna allierade bland <ref>text='mänskliga' dst='..race_human'</ref> magiker, vissa från <ref>text='Sjöfolket' dst='..race_merman'</ref> och trädvarelser som kallas <ref>text='enter' dst='..race_wose'</ref>. Man spelar bäst rebellerna genom att dra nytta av deras goda försvar i skog, deras skicklighet i avståndsstrid och deras neutrala sinnelag.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
sv: Vandöda

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
sv: De <bold>text='vandöda'</bold> är en fraktion av <ref>text='vandöda' dst='..race_undead'</ref> varelser och <ref>text='människor' dst='..race_human'</ref> som vigt sitt liv åt den mörka magin som åtföljer dessa. Ofta är det dessa "mörkmagiker" som gör mest skada för fraktionen, men de har en stor sårbarhet - utövandet av denna förbjudna, onda magi har förtärt all deras energi så att de inte har någon närstridsattack alls. De vandöda är en mycket aggressiv fraktion och den mest kraftfulla av <ref>text='Standarderans' dst='..era_era_default'</ref>fraktioner nattetid.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
sv: 2s — Aethermaw

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
sv: För länge sedan fängslades Stormagikern Sulla i Aethermaw, ett nexus av mystisk energi vars kaotiska natur förhindrar hennes flykt. Över århundradena så kom hennes krafter i samstämmighet med den maelström av oreda som är Aethermaw, så att hon nu kan påverka det materialla planet och sammankalla hela regioner av land från hundratals olika världar, verkligheter och tidsperioder. Hon experimenterar med dessa vitt skilda delar av kosmos, manipulerar dem och skickar dem fram och tillbaka mellan Aethermaw och deras ursprung. Kanske kommer hon en dag bemästra Aethermaw till den grad att hon kan bryta sig ut. Tills dess roar hon sig med att arrangera strider mellan de dödliga varelser som haft olyckan att dras in i Aethermaws djup. Skapad av Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
sv: Nord

note: [side]
en: teamname^South
sv: Syd

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
sv: Besegra fiendens ledare

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
sv: Stormagikern Sulla har förflyttat dina arméer till denna bizarra nexus och kräver att du underhåller henne genom att strida.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
sv: Trupper kan inte flyttas in i en ruta med en stenhög, men de kan rekryteras från och flytta från sådana rutor.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
sv: Från och med drag 4 kommer stormagikern Sulla att förena de två halvorna av krigsfältet. Processen är slutförd vid slutet av drag 6.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
sv: Aethermaw ryter.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
sv: 2s — Arcanklaviska citadellet

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
sv: För längesedan, oräkneliga århundraden innan Haldrics tid, och långt bortom de östligaste utkanterna av Litanir-skogen utkämpades stora och förfärliga krig. Skrifterna talar om en mäktig krigsmagiker, en brilliant taktiker och utövare av de magiska konsterna, som kallades den Orädde av sina följeslagare. Vid striden vid Arcanclave, stred den Orädde och hans arméer mot en vild ras av demonmagiker som kallades Kah Ruuk. Omringade av tiotusentals Kah Ruuk, använde den Orädde sin magi för att åkalla en mäktig jordande (som av någon okänd anledning stod i tacksamhetsskuld till den Orädde). Jordanden lyfte upp stora stenar från markens djup och skapade av dem - på blott ett ögonblick - murar och befästningsverk på ett stort fort. Tusentals Kah Ruuk dog i försöken att inta Arcanclave-citadellet, och den Orädde och han män gick segrande ur striden den dagen. Mer än tusen år senare, jagade Krigardrottningen Cynsaun den Första bort en klan av nekromanter från ruinerna av Arcanclave-citadellet och förvandlade under åren som följde området till ett starkt militärt fäste. Det ryktas att det fortfarande finns gömda artefakter av stor kraft, lämningar av stormagikern den Orädde, innanför Arcanclave-citadellets murar av granit och obsidian. Skapad av Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^East
sv: Öst

note: [side]
en: teamname^West
sv: Väst

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
sv: 2s - Basiliskens grotta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
sv: Dessa grottor var en gång i tiden hem åt den legendariska äldre basilisken Chak'kso Ney'yks. De förstenade gestalterna av hans offer finns kvar som ett monument till hans brutala  krafter.

note: [side]
en: teamname^Statues
sv: Statyer

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
sv: Över den mörka himlen vindarna drev kallt,
    Månen stod högt, natten var allt,
    Modig var draken som sitt hem övergav,
    Och mot basiliskens guld tog av.
    
    Den mörka natten, himlarna sig vred,
    Utan tanke på  lärdomar och sed,
    Den modiga draken i basiliskens grotta flög ned,
    Han flög, och elden i honom sved.
    
    Ack, den elden brinner aldrig mer,
    Basilisken tog hans högmod ner,
    Kylde hans märg, stenarna blev fler,
    Den draken flyger aldrig mer.
    
    Över den mörka himlen driver vindarna kallt,
    Åren har gått över en ensam gestalt,
    Här står draken som sitt hem övergav,
    Och mot basiliskens guld tog av.
    (Inristat av Flametrooper)

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
sv: Xikkrisx från Syrsszk var en mäktig krigare hos ödlefolket, och sändes till detta område av de Äldste av Rysssrylosszkk-klanen ("Jagar-Fiender-i-Kokande-Flodenklanen"). De Äldste förberedde krig mot en av människornas utposter, och var i stort behov av den kraftfulla magin som besatts av Oxsrrsk, en av ödlefolkets mystiker, som senast setts färdas i riktning mot Ruaskkolin-sjön. Xikkrisx fann Oxsrrsk förstenad, tillsammans med en nogsamt knuten textrulle som hamnat i en liten skreva i grottgolvet. Han öppnade rullen och läste ett kort stycke från mitten av texten: "Efter att han bundits och kastats ut från den Övre världen, sökte Chak'ksos vredgade ande friheten, och kunde utöva ett förvridande inflytande på vissa områden i den Övre världen, kanaliserat genom 'stenvägar' som sträcker sig från ytan ner i djupen av de Undre strömmarna. Denna vrede förändrade de stora ödlornas ägg, och formade deras kroppar och andar efter Chak'ksos hat." Konfunderad vände Xikkrisx uppmärksamheten till sin uppgift. Han tänkte att de Äldste kunde finna något sätt att återställa Oxsrrsk, och påbörjade det långa och slitsamma arbetet att släpa statyn tillbaka till Rysssrylosszkk-klanens områden. Utmattad, inte långt från sjön, lade Xikkrisx ner statyn i en liten grotta och lade sig för att vila. Han väcktes av ett skräckinjagande rytande.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
sv: Oxsrrsk var ett mäktigt orakel bland ödlefolket som, i en räd mot den rivaliserande Xraxss-klanen, kom över en mycket intressant textrulle (från det framlidne oraklet Hesx-Rzzaks valv). Rullen hade titeln "Ney'yks av Granitblicken", och förtäljde historien om en varelse känd som "Chak'kso Ney'yks", ett namn som på ödefolkets urgamla språk betydde "Chak'ksos äldsta barn". Chak'kso troddes ha varit en mäktig halvgud av de Undre strömmarna, beskriven som "en stor jordens demon" i alvernas Krönikor. Enligt dessa krönikor sökte Chak'kso en gång omvandla allt liv på planeten till sten; så starkt var hans hat mot köttsliga varelser. Till slut besegrades han och bands av mäktig magi, men under århundradena efter hans bannlysning (till ett rike långt under världens yta) började en ny art dyka upp i Krönikorna, en art med förmågan att förstena köttsliga varelser. Under en period spred dessa basilisker (som de blev kända som) förödelse över de levandes värld, och förstenade tusentals. En efter en besegrades basiliskerna, under stora uppoffringar. Alla, utom en; basilisken känd som Ney'yks, eller "Chak'ksos äldsta barn". Helt övertygad om sin förmåga att finna och binda denna varelse i sin tjänst, gav sig Oxsrrsk ut på sin resa.

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
sv: Av slank figur, händer flinka
    - - Sju stenar och elva
    Fienderna fick aldrig blinka
    - - Sju stenar och elva
    Bågskytten drakens liv förjaga'
    Bland statyerna han togs av daga
    - - Sju stenar - och en älva
    (Inristat av Gauteamus)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
sv: Blum Duk var vitt känd i sin vätteklan, då han tämjt en av monstervargarna från bergen, och var lika modig som sitt rykte. Hans skicklighet och ledarskap var det enda som höll vättarna vid liv trots hoten från människorna och alverna. Ryktena gjorde gällande att hans varg hade dräpt femtio människor och hundra alver.
    
    När han hörde att det hemska monstret flyttat in i området, föll det sig alltså naturligt att han red ut ensam för att möta det. Alla andra vättar förväntade sig att han skulle förgöra monstret och ta med sig kadavret tillbaka för klanen att festa på.
    
    Blum Duk blev helt chockad av åsynen av basilisken och hukade sig av skräck. Han försökte vända sin varg och fly, men den rörde sig inte. När besten närmade sig skrek han sina sista ord: Gode Gog, hund, är dina ben gjorda av sten?!?
    (Inristat av Elvish Pillager)

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
sv: Rah Ihn Mar, Brinnande kullarnas förkämpe, fann vägen till Ruaskkolin-sjön på jakt efter alvhjälten Terowydlithrol, bland alver känd som Drakbane. Det sägs att Terowydlithrol dödat en Elddrake som hotade en alvby, och sedan lett en "motattack" i vilken 37 drakar, som slagit läger i den ravin i närheten och som troddes vara allierade med draken, slaktades. Då Rah Ihn Mar visste att dessa drakar var oskyldiga, kom han till Ruaskkolin-sjön för att jaga och dräpa Terowydlithrol, som nyligen hade setts i området. Med ett brinnande hämndbegär började Rah Ihn Mar jakten...

note: [side]
en: Turin's Monster of the Lake
sv: Turins Sjömonster

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
sv: Han hade levt där i evärdliga tider, i vattnets djup, och levt på de fiskar och grodor och sjöfolk som trädde in på hans domäner. Det var hans sjö, ingen annans, och även om den inte var stor, så var han dess herre. Så kom basilisken, och såg in i ormens ögon. Och ormen var inte död, men den var inte heller vid liv. Så fick sjön sin nye härskare.
    (Inristat av Turin)

note: [side]
en: The Spider
sv: Spindeln

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
sv: Det verkar som om ingen hört den här modiga spndelns berättelse än.

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
sv: Sagan om den här otursförföljda stråtrövaren har ännu inte berättats.

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
sv: En modig krigare från Wesnoth gyllene ålder, en mäktig riddare och befälhavare bland människorna, kom till denna onda plats för en räd mot orcherna. De hamnade i bakhåll av de onda varelserna, och många av hans mannar dödades, men han slogs tappert och dräpte många fiender. Men ack! Den vidriga basilisken förstenade honom när han stack ned den sista orchen. Allt som finns kvar är en påminnelse om hans forna styrka och glans.
    (Inristat av Fynmiir)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other woses. More than any other wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
sv: Enten Bramwythl betraktades som långsam och fåordig, även bland andra enter. Mer än andra enter tyckte han om att stå ensam i solen, med armarna uppsträckta, och beundra den öppna himlens skönhet. En gång talade han om för en vän att hans största önskan var att stå i solens sken för evigt.
    
    Det var inte långt efter detta som enterna i området hörde att ett fruktansvärt monster närmade sig, ett monster som var mäktigt nog att förgöra de få enter som levde där. De gav sig snabbt (för enter i alla fall) därifrån, men Bramwythl blev lämnad efter - i sin brådska hade det glömt bort att leta upp honom och varsko honom om hotet.
    
    Utan förvarning, innan han ens hann känna igen basilisken, hade den förstenat honom. Han står där än idag förvandlad till sten, uppvärmd av solens strålar, under en öppen himmel. Hans högsta önskan har blivit uppfylld.
    (Inristat av Elvish Pillager)

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
sv: General Talael Ryndoc kom till denna plats för en duell med överstemarskalk Aethec Corryn, men de två fann varandra aldrig.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
sv: Överstemarskalk Aethec Corryns sista ord: "Talael Ryndoc! Jag har slutat söka efter dig! Jag återvänder till Haldrics hallar och informerar hovet att du var för mycket av en ynkrygg för att närvara vid vår duell! Din skam kommer att smärta dig mer än döden jag skulle gett dig!"
    
    Kanske skulle han inte ropat riktigt så högt...

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
sv: Den modiga kämpen som bland Nagafolket var känd som Rilhon, hörde om en fantastisk skatt som hade förlorats i grottorna i vattnet - ett spjut vars huvud påstods ha blivit skapat av en tand från Chak'kso Ney'yks, en åldrig basilisk som för länge sedan dräptes av alvhjälten Eloralduil. Enligt legenden vilade vapnet någonstans på botten av denna sjö (Ruaskkolin-sjön, efter en välkänd sjöorm som slagit sig ner här). Efter att ha förberett sig för striden med ormen, råkade Rilhon ut för två ganska stora överraskningar. Den första var den förstenade Ruaskkolin Sjöormen. Den andra var den i högsta grad levande Chak'kso Ney'yks som, märkligt nog, hade alla sina tänder i behåll.
    (Inristat av Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
sv: Genom vågor och steniga kanaler
    blå och vita
    drev hon tid och flod
    och lärde fiskarna att tala med planeter
    silvergrön
    med magi
    från hennes ande till algskinn och snigelskal
    en snärt med stjärten och händer
    sände hon sina sånger att springa i sanden
    och nu
    och nu den märkligaste tystnad
    i åratal
    har hon ej rört sin blick
    
    (Inristat av MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
sv: 2s — Hålla undan vågorna

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: The banks of the Great River make for some of the most fertile land in all the known world. The spring and summer bring floods all along its length, making the soil rich and providing bountiful harvests each autumn. The Kingdom of Wesnoth has turned this land into the engine of their wealth and prosperity — making it the target of countless raids and attacks. The rigorous discipline and organization of Wesnoth's armies are in no small part driven by a constant need to patrol and defend these prosperous lands.
sv: Den Stora floden banker är bland de mest fruktbara markerna i hela världen. Vår och sommar översvämmas markerna runt hela dess längd, och jorden berikas av detta och ger stora skördar var höst. Dessa marker driver Kungadömet Wesnoths rikedom och framgång, och därmed också målet för otaliga räder och attacker. Den rigorösa disciplin och goda organisation som kännetecknar Wesnoths arméer är till icke ringa del en konsekvens av det ständiga behovet att patrullera och försvara dessa rika marker.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
sv: 2s — Cynsauns slagfält

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
sv: Provinsen Cynsaun namngavs efter krigardrottningen Cansaun den första som drev nekromanterna från dessa länder 961 eW.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
sv: 2s - Vädrets makter (Överlevnad)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
sv: Vädrets makter är ett överlevnadsscenario för en eller två spelare mot slumpvalda AI-trupper. Segern vinns genom att överleva och besegra alla anfallsvågor. Under spelets gång ändras terrängen som följd av olika slumpmässiga ändringar i vädret.
    
    Notera: Du behöver använda förvalda kartinställningar för att detta scenario ska fungera korrekt.

note: [side]
en: teamname^Revolt
sv: Uppror

note: [side]
en: teamname^Human
sv: Människa

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
sv: En av dina ledare dör

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
sv: Eftersom ditt lag bara har en ledare, så kommer inte heller fiendens anfallsvågor vara av full styrka.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
sv: Båda dina ledare dör

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
sv: Eftersom ditt lag har två ledare, så kommer fiendens anfallssvågor vara av full styrka.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
sv: Överlev och besegra alla fiendeattacker

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
sv: Vädrets makter - ett slumpmässigt överlevnadsscenario

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
sv: Ditt mål är att överleva fiendens anfallsvågor och besegra de slutliga ärkefienderna.
    
    Anfallsvågorna genereras slumpmässigt och kommer vara olika varje gång Vädrets makter spelas.
    
    Anfallsvågorna kommer från kartans norra, södra och västra kanter - troligast västerifrån. De uppstår med någorlunda regelbundet intervall. 
    
    Vädret ändras också slumpmässigt, och påverkar kartans utseende.
    
    
    <span color='red'>Vädrets makter skrevs av:</span>
    
    <span color='green'>jb</span>
    - kartdesign, regenerationsgrupper and scenariokoncept
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    - WML-implementation

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
sv: Så detta är den fördömda dalen - alldeles öppet för oss att ta över.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
sv: Invånarna ryktas vara en märklig allians mellan människor och djur, och vårt anspråk kommer inte att stå oemotsagt. Vi måste vara redo för de överraskningar vi kan möta här.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
sv: Låt oss då utröna vad som väntar på oss, och lära dem att inte protestera mot vårt anspråk.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
sv: Argh! Hur gick det här till? Besegrad av simpla barbarer! Mina gudar har övergivit mig...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
sv: Dina fienders jubel är det sista du hör när du glider in i döden... Deras glädje fyller dina sista ögonblick med brännande hat.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
sv: Fienden jublar och en mörk dimma reser sig ur marken och omvärver dig. Spöklika dimstråk tömmer din vilja och du inser att din tid i detta land är slut.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
sv: Ändrar hur mycket guld som de skapade fienderna är värda med en viss procentsats

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
sv: De sista och mäktigaste av dessa varelser är snart här. Om vi kan dräpa dem i tid, så kommer vi att segra.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
sv: Skriken och bönerna efter nåd tystnar till slut, när du lösgör ditt blodfläckade svärd från den sista av rebellerna. Det här packet kommer inte att orsaka mer problem. Ditt styre får äntligen sitt grepp.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
sv: Klart väder

note: [lua]: weather_map
en: Drought
sv: Torka

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
sv: Ösregn

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
sv: Snöfall

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
sv: Kraftigt snöfall

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
sv: 2s - Onis lya

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
sv: Denna grotta - en av de mest ovanliga bland grottor - kallades en gång för De skrattande djävlarnas grotta och var Kah Ruuk Onis inre fästning. Kah Ruuk var ett hemska och slugt släkte av människoätande demoner som terroriserade folket i de östra landen i nära fyrahundra år innan de spårlöst försvan från Irdya. Sedan dess har många fraktioner konkurrerat om herraväldet över Onis håla i förhoppningen om att kunna låsa upp hemligheten till den underliga och mystiska magi som dess skapare brukade.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
sv: 2s - Elensefars borggård

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
sv: Slåss i korridorer och trädgårdar för dominans över vad som en gång var den mäktiga staden Elensefars östra borggård.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
sv: Underjordisk

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
sv: 2s - Meteorsjön

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
sv: För länge sedan föll en meteor ner från skyarna, och lämnade ett stort ärr i detta skogsbevuxna område.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
sv: 2s - Byar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
sv: Krig förvandlar denna fridfulla regions enkla bondgårdar och byar till ett svårmanövrerat slagfält. Design av Doc Paterson.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
sv: 2s - Helveteskulan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
sv: En gång i tiden var Myrilel en stillsam by som låg så långt österut som människorna bosatt sig. Det ändrades för alltid med likmagikern Mal-Ravanal - som hade öppnat en port med ofattbar mörk magi mitt i staden som utgjorde den första samlingsplatsen för hans dödsarméer. Även om Mal-Ravanal besegrades så förblev Myrilel en öde och förstörd plats, porten ett evigt ärr på landskapet som än i dag frambringar legioner av vandrande döda.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
sv: 2s - Hornhajsön

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
sv: Spelare måste forma oväntade allianser med lokalbefolkningen för att kunna överleva på denna mest ovanliga av öar. Skapad av Doc Paterson.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
sv: Storbebisen Bo

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
sv: Rawffus den Dumme

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
sv: Urverkspojken

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
sv: Neki den Brutale

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
sv: Rzrrt den Orädde

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
sv: Sorrek, Dödens utvalde

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
sv: Storbebisen Dro

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
sv: Gawffus den Dumme

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
sv: Neki Busen

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
sv: Tyxrrn den Orädde

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
sv: Rukhos, Dödens utvalde

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
sv: 2s - Tjutande spökstenöknen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
sv: Inte mycket återstår av denna en gång välmående gruvprovins som nu är en fristad för plundrare och tjuvar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
sv: 2s - Förstörd passage

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
sv: Det har länge berättats att alla levande varelser stammar från den fjärran västern - innan denna blev förstörd av en syndaflod av katastrofer. Legenderna talar om de forntidas uppfinningsrikhet under deras sista timmar när de kämpade mot våldsamma stormar av eld och aska. Endast på senare tid har expeditioner i hemlighet givit sig av till dessa länder och avslöjat sanningen bakom berättelserna. Mest iögonfallande var en kanal av gigantiska förtrollade väggar. Mellan intensiva vulkanöar och vida hav av smält lava ligger landet oskadat och orört - men likväl övergivet av okänd anledning.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
sv: 2s - Ruphus-ön

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
sv: Spelarna måste navigera den spridda terrängen på denna lilla ö.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
sv: 2s - Sabelstensdeltat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
sv: Två arméer kolliderar på detta kustlandskap med dolda grottor och irrande floder.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
sv: 2s - Silverhuvudet

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
sv: Spelarna måste ta sig fram på alla sorters terräng i jakten på segern på denna duellkarta.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
sv: Hamnskiftare

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
sv: Nani Hamnskiftaren

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
sv: onda ögat

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
sv: staty

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
sv: Detta är en skulptur gjord av sten.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
sv: 2s - Sullas ruiner

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
sv: Bara ruiner, vatten och is återstår av det en gång så mäktiga imperiet, nu översvämmat av havet och vittrat av många hårda vintrar.

note: [side]
en: Statue of Sulla
sv: Sullas staty

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
sv: En stenskulptur av Sulla den Store, även känd som Sulla den Rättvise, Sulla Tyrannen, Det sjunkande tornets kejsarinna, Vandrande glaciärens dam, Sulla Förbrännaren, Sulla den Stolte och Sulla den Rättfärdiga.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
sv: Lhun-dups staty

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
sv: En stenskulptur av Lhun-dup, Sullas tjänare.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
sv: Ri-nzens staty

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
sv: En stenskulptur av Ri-nzen, Sullas tjänare.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
sv: Ten-zins staty

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
sv: En stenskulptur av Ten-zin, Sullas tjänare.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
sv: Lo-bsangs staty

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
sv: En stenskulptur av Lo-bsang, Sullas tjänare.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
sv: 2s - Fasans träsk

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: North of the Great River lies the Swamp of Dread, a vast, inhospitable mire cursed by foul magic. There exist only a few routes that aren't nearly guaranteed entrapment and death. Nonetheless, they are highly sought after as lucrative bridges between the southern flatlands and the rugged north, and intrepid explorers traverse the perilous bogs in search of profitable places to set up trading posts. The largest of these routes, Areth's Pass, is a long-disputed and well-known crossing since the first ancient wars between elves and dwarves. Despite poor land and limited resources, its great strategic value means it is fiercely contested by all with military aims in the Great Continent's heart.
sv: Norr om Stora floden ligger Fasans träsk, en vidsträckt myr förbannat av ondskefull magi. Det finns endast ett par leder genom träsket som inte ofelbart leder till fångenskap och död. Dessa utgör likväl åtråvärda broar mellan slätterna i söder och den karga norden, och orädda upptäcktsresanden korsar de farofyllda kärren i jakt på platser där den kan sätta upp lönsamma handelsposter. Den största av dessa leder, Areths pass, har varit känt länge och lika länge varit föremål för konflikter mellan alver och dvärgar. Trots att landet är ofruktbar och resurserna få, så medför dess strategiska värde att det hela tiden uppstår bittra strider mellan alla som gör något militärt anspråk på den Stora kontinenten.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
sv: 2s - De fria länderna

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
sv: Frilanden, också kända för folket i fjärran öster som No-kungarnas land, ligger mellan Vilderlanden och Kungadömmet Carorath och separerar ett land med absolut lag från ett land i absolut barbari. Folket i Frilanden har slagits mot tilltänkta erövrare av deras land i århundraden, drivit tillbaka stora bestar från deras västra gränser och Carorathianska imperalister från deras östra gränser.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
sv: 2s — Pyrennis murar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
sv: När de orchiska horderna först började översvämma den Stora kontintenten, försökte den orädde ledaren Järnkungen Olgor ena de ständigt smågnabbandes orchiska stammarna. Han ville lägga hela kontinenten under orchiskt styre, och beställde byggandet av den enorma befästningen vid Pyrennis som ett monument till sin egen ära. Men det var just detta slott som blev hans fall - hans vassaler som inte ville slutföra bygget när erövringen ännu inte var klar, vände sig mot Olgor och dödade honom. Detta ledde till att de orchiska styrkorna splittrades i många århundraden. Pyrennis murar visade dock sig förvånansvärt hållbara både mot tidens tand och krigets härjningar, ja det vill säga, de delar av dem som faktiskt byggdes.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
sv: 2s — De tusen stickens garnision

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: A strange place. Designed by Doc Paterson.
sv: En märkvärdig plats. Skapad av Doc Paterson.

note: [side]
en: Statue
sv: Staty

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
sv: 2s — Kesoraks gravkammare

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
sv: För flera hundra år sedan begravdes den besegrade magikern Kesorak här, tillsammans med flera av sin följeslagare. En ohelig kyla omger nu gravarna och många tror att Kesoraks röst kan höras än idag som en viskning mellan de förtvinade träden i detta ofruktbara landskap. Helt utan hänsyn till dessa dystra omgivningar har dina ledare valt denna plats för striden.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
sv: Kartan innehåller mausoleer och lägereldar som förskjuter tid på dygnet mot natt eller dag.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
sv: Rutan precis i mitten, som innehåller nekromantikerns sarkofag ligger alltid i kolsvart dimma.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
sv: 2s - Weldyn-kanalen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
sv: Denna viktiga försörjningsled har spelat en nyckelroll i många av Wesnoths största strider.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
sv: 3s - Alirok-träsket

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
sv:  Två guld per by rekommenderas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
sv: Tre spelare befinner sig på kollisionskurs på detta vattengenomskurna slagfält.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
sv: 3s - Horatiernas ö

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
sv: Kontrollen över den centrala ön är ofta nyckeln till segern på denna alla-mot-alla-karta för tre spelare.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
sv: 3s - Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
sv: Det finns bara en vinnare på denna slutna karta för tre spelare.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
sv: 4s - Ärans bad

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: The distant, legendary city of Malisat is famed for many great works — among its most prized being the enormous complex known as the Bath of Glory. Made to be a relaxing paradise to weary soldiers returning home, the Bath is a stunning oasis built where once was nothing but sand. In time, it has become a city unto its own, with arts and music flourishing about the wild culture centered on the baths. The complex's vastness means flared tempers between wealthy nobles can turn into veritable battlegrounds — but even this has become a form of entertainment woven into the allure of the Bath.
sv: Den avlägnsa, legendariska staden Malisat är berömd för sina många stora byggnadsverk. Bland de mest lovprisade är det enorma komplex som kallas Ärans bad. Tänkt som ett avkopplande paradis för trötta soldater som återvände från strid, är Badet en häpnadsväckande oas byggd där det tidigare endast fanns sand. Med tiden har Badet blivit en stad, med konst och musik blomstrande runt den vilda kultur som råder i själva baden. Komplexets vidsträckthet innebär att hetsigt temperament hos rika adelsmän kan utvecklas till riktiga strider, men t o m detta har blivit en form av underhållning som vävts in i Badens lockelse.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
sv: 4s - Blåvattenprovinsen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
sv: Historikerna skriver att Blåvattenprovinsen har blivit förstörd och återuppbyggd omkring tjugo gånger. Nu samlas arméer återigen vid dess steniga forsar och snötäckta berg, vilket byborna knappt verkar ta någon notis om.

note: [side]
en: teamname^Team 1
sv: Lag 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
sv: Lag 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
sv: 4s - Borghopparön

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
sv: Hoppa från borg till borg och kämpa om den centrala ön.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
sv: 4s - Sammandrabbning

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
sv: En liten karta för spel 2 mot 2.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
sv: 4p — Jordvärme

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
sv: De västligaste utkanterna av Kärnbergen är ett land av påfallande kontraster, kokande vulkaniska kittlar väver djupblåa floder mellan snötäckta berg med fält av grönska utspridda över dem. Markerna, är visserligen ibland farofyllda och ostadiga, men likväl rika på grund av de otaliga smältverk som använder vulkanernas hetta och heta källor för att driva sina smedjor.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
sv: 4s - Byar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
sv: Krig förvandlar denna fridfulla regions enkla bondgårdar och byar till ett svårmanövrerat slagfält.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
sv: 4s - Isars korsning

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
sv: En mycket liten 2-mot-2-karta. I så trängda situationer är det viktigt att rotera sina trupper och planera sina drag på rätt sätt. Det är lämpligt att spela 1 och 4 mot 2 och 3 (nordöst mot sydväst). Rekommenderat är 75 startguld. Kartan innehåller 20 byar.

note: [side]
en: teamname^Southwest
sv: Sydväst

note: [side]
en: teamname^Northeast
sv: Nordöst

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
sv: 4s - Herre på täppan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
sv:  Två guld per by och 150 startguld rekommenderas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
sv: Det är mycket fördelaktigt att kontrollera området runt den centrala fästningen på denna alla-mot-alla-karta för 4 spelare. Fungerar bra som två-mot-två också. Det finns 36 byar.

note: [side]
en: teamname^Southeast
sv: Sydöst

note: [side]
en: teamname^Northwest
sv: Nordväst

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
sv: 4s - Lorisfloden

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3. There are 28 villages.
sv: En två-mot-två-karta vid en flod med fästningar i motsatta hörn. Gruppera enligt 1 och 4 mot 2 och 3. Kartan har 28 byar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
sv: 4s - Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
sv: Vem står som segrare på detta slutna och farliga slagfält?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
sv: 4s - Dolkarnas väg

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
sv:  Två guld per by rekommenderas. Kartan har 28 byar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3), but works well with any teams or FFA.
sv: En två-mot-två-karta med fem olika attackrutter. Balanserad för att spelas öst mot väst (1 och 4 mot 2 och 3), men fungerar även väl för andra indelningar eller alla-mot-alla.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
sv: 4s — Terra-Dwelves-ruinerna

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
sv: Slåss om de mytomspunna skatterna i de uråldriga ruinerna i Terra-Dwelve. Stor två-mot-två-karta med flera fronter i ett stort underjordiskt komplex.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
sv: 4s - Belägring

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
sv: En karta för fyra spelare där styrkorna från 4 borgar stöter ihop där två floder löper samman. Lämplig för spel 2-mot-2 eller alla-mot-alla. Ungefär 45 byar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
sv: 4s - Underjorden

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
sv: En snabb två-mot-två-karta som utspelar sig djupt under markytan.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
sv: 4s - Xanthe-röran

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
sv: En två-mot-två-karta med extra fästningar, och ett stort rörigt slag i mitten.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
sv: 5s - Auktion X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
sv: Fyra spelare runt en central fästning. Spela mot datorn för att överleva, alla-mot-alla, eller 4-mot-1. Mittspelaren behöver mer guld vid spel 4-mot-1 eller alla-mot-alla, och det bästa sättet att avgöra hur mycket är genom en auktion, där det LÄGSTA budet vinner. Det är en mycket liten karta, så 75 guld rekommenderas för de andra spelarna.

note: [side]
en: teamname^Center
sv: Centrum

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
sv: 5s - Fruktans skog

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
sv: Fem arméer slåss om herraväldet över detta blandade landskap.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
sv: 5s - Vildmarken

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
sv:  Ett guld per by rekommenderas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
sv: Ett vida utsträckt område av otämjd vildmark, med skogar, grottor, floder och uråldriga ruiner.

note: [side]
en: teamname^Team 3
sv: Lag 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
sv: Lag 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
sv: Monster

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
sv: Besegra alla fiendens ledare

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
sv: Besegra alla monster

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
sv: Besegra alla fiendens ledare

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
sv: Alla dina trupper dör

note: [note]
en: You cannot recruit units.
sv: Du kan inte rekrytera trupper

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
sv: 6s - Korsfararnas slagfält

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
sv: Stridslarmet kan återigen höras från detta av tidens tand angripna slagfält, där tusentals modiga krigares andar svävar osynligt över bergen, genom träden och över floderna.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
sv: 6s - Hexagon

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
sv: 2 mot 2- eller 3 mot 3-spel

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
sv: 6s - Överlevnad

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
sv: Ett scenario där målet är att överleva så länge som möjligt.

note: [side]
en: Attacker
sv: Anfallare

note: [side]
en: Defender
sv: Försvarare

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
sv: Överlev alla fiendeattacker

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
sv: Dina lags ledare dör

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
sv: Ledtråd: det underlättar att lära sig var fienden kommer fram och vilka de är.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
sv: Drag 2: Lojalister

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
sv: Drag 5: Knalgas allians

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
sv: Drag 8: Rebeller

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
sv: Drag 11: Nordbor

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
sv: Drag 14: Drakfolket

note: [label]
en: Turn 17: Undead
sv: Drag 17: Vandöda

note: [label]
en: Tower of Doom
sv: Domedagstornet

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
sv: Fevärld

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
sv: Grattis! Du har överlevt den karta som så många hävdar är oslåbar!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
sv: Döden

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
sv: Du har förlorat, men förtvivla icke. Du kan alltid försöka igen. Och igen. Och igen. *Moahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
sv: 6s - Manzivan-fällorna

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
sv: En tre-mot-tre-karta. Manzivan-fällorna är ökänt för att vara ett farligt och förvirrande område, där det är lätt att hamna i svåra positioner eller alltför utspridd. Lagen är 145 mot 236 (öst mot väst). Det rekommenderas att man börjar med 100 guld. Kartan har 33 byar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
sv: 6s — Vulkan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
sv: Ett slag med tre-mot-tre spelare för kontrollen över ruinerna av ett kungadöme som för länge sedan kollapsade efter ett vulkanutbrott. Det finns 36 byar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
sv: 6s - Solnedgång i Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
sv: En tre-mot-tre-karta. Flexibelt samarbete inom din allians krävs för att behålla övertaget. Standardlagen är spelare 145 mot 236 (nord mot syd), men 146 eller 136 tillsammans ger också intressant spel. 150 startguld rekommenderas. Kartan har 44 byar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
sv: 8s - Mokena-prärien

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
sv: Denna Morituri-inspirerade karta för 8 spelare utgör scenen för ett episkt slag, som kräver två lag för att koordinera anfall och försvar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
sv: 8s - Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
sv: Samarbete och taktik är nyckeln till segern på detta ovanliga slagfält, där åtta arméer slåss till sista man.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
sv: 9s - Merkwuerdigliebe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
sv: En liten 3-mot-3-mot-3-karta. 60-sekundersdrag rekommenderas p g a det stora antalet spelare. Lagen är 159 mot 267 mot 348 (nord mot sydöst mot sydväst). Det finns mycket få byar, så 3 guld per by rekommenderas.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
sv: Slumpkarta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
sv: Slumpmässigt genererad karta. Observera att slumpkartor ofta är obalanserade, men i mån av tid kan du skapa om dem tills du får en bra karta.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
sv: Slumpkarta (öken)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
sv: En slumpkarta med sand som huvudsaklig terräng. Observera att slumpkartor ofta är obalanserade, men i mån av tid kan du skapa om dem tills du får en bra karta.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
sv: Slumpkarta (sumpmark)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
sv: En slumpkarta med träsk som huvudsaklig terräng. Observera att slumpkartor ofta är obalanserade, men i mån av tid kan du skapa om dem tills du får en bra karta.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
sv: Slumpkarta (vinter)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
sv: En slumpkarta som utspelar sig i brytningen mellan vår och vinter, och som huvudsakligen har snötäckt terräng. Observera att slumpkartor ofta är obalanserade, men i mån av tid kan du skapa om dem tills du får en bra karta.

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: Wesnoth Benchmark: AI
sv: Prestandamätning: AI

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
sv: För denna prestandamätning, använd flaggorna --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
sv: Prestandamätning: skärmrullning

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
sv: För denna prestandamätning, använd flaggorna --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
sv: Prestandamätning: genomkorsa slöja

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
sv: För denna prestandamätning, använd flaggorna --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
