Battle for Wesnoth 1.4.x - en to da translation catalogue (38 entries)

note: [objective]: condition=win
en: Destroy a fierce enemy
da: Ødelæg en stærk fjende

note: [objective]: condition=lose
en: Get yourself killed
da: Dræb dig selv

note: [message]: speaker=student
en: Good morning, Delfador! Is it time to attack things?
da: Godmorgen Delfador! Er det tid til et angreb?

note: [message]: speaker=Delfador
en: Um, well...
da: Um, udmærket...

note: [message]: speaker=student
en: Have you found an orc for me to fight, huh? A troll?
da: Har du fundet en ork jeg kan kæmpe imod, huh? En trold?

note: [message]: speaker=Delfador
en: Quiet! I will summon an enemy for you...
da: Stille! Jeg vil hidkalde en fjende til dig...

note: [message]: speaker=Delfador
en: ... this quintain!
da: ... denne quintan!

note: [message]: speaker=student
en: Hey! This quintain fights back!
da: Hallo! Denne quintan slår igen!

note: [message]: speaker=student
en: Should I retreat?
da: Skal jeg trække mig tilbage?

note: [message]: speaker=Galdrad [message]: speaker=Delfador
en: Good idea!
da: God ide!

note: [else] [event]
en: End your turn
da: Afslut din tur

note: [message]: speaker=student
en: Ouch! I need to heal! Only $student_hp hitpoints left!
da: Ouch! Jeg har behov for helbredelse! Kun $student_hp liv tilbage!

note: [label]
en: Village
da: Landsby

note: [message]: speaker=student
en: I’ll recruit some elves!
da: Jeg rekrutterer nogler elver!

note: [label]
en: Keep
da: Borgtårn

note: [event]
en: Move Konrad to the keep
da: Flyt Konrad til borgtårnet

note: [event]
en: Move Li’sar to the keep
da: Flyt Li'sar til borgtårnet

note: [message]: speaker=student
en: Hey, the quintain just healed 2 hitpoints! I’d better attack it at once!
da: Hov, quintanen fik netop helbredt 2 liv! Jeg må hellere angribe med det samme!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Keep attacking with both elves until the quintain is finished!
da: Fortsæt med at angribe med begge elvere indtil quintanen er færdig!

note: [message]: speaker=Delfador
en: Maybe you should recruit another elf?
da: Måske skulle du rekruttere en anden elver?

note: [event]
en: I hope I have a chance to retreat after this!
da: Jeg håber, at jeg kan trække mig tilbage efter dette!

note: [event]
en: One lucky attack by an Orcish Grunt, and I’m done for!
da: Et heldigt angreb af en orkgrunt og jeg er færdig!

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Orc Leader
da: Besejr orklederen

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad
da: Konrads død

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Li’sar
da: Li'sars død

note: [message]: speaker=student
en: What should I do?
da: Hvad skal jeg gøre?

note: [event]
en: First, we will have to deal with the Orcish Grunt stationed in the middle of the river. He should be little trouble.
da: Først må vi ordne orkgrunten som er placerret i midten af floden. Han bør ikke være et problem.

note: [event]
en: The more likely attack, then, is across the bridge. That middle island is the key: it has a village for healing injured units and forests in which we fight so well.
da: Det mest sandsynlige angreb er over broen. Den midterste ø er nøglen: Den har en landsby, der kan helbrede enheder, og skov hvor vi kæmper godt.

note: [message]: speaker=Galdrad
en: That unit is about one kill (8 experience points) away from gaining a level! Do not let it die!
da: Den enhed er cirka 1 drab (8 erfaringspoint) fra at opnå et ekstra niveau! Lad den ikke dø!

note: [event]
en: Their leader has moved into that village! He’s not as stupid as I thought. The village heals him each turn and provides good defense.
da: Deres leder er flyttet ind i den landsby! Han er ikke så dum, som jeg troede. Landsbyen kan helbrede ham i hver runde og yder et godt forsvar.

note: [event]
en: That unit has captured our village! You’d better get him out; it heals him each turn and provides good defense.
da: Den enhed har erobret vores landsby! Du må heller få ham væk; landsbyen helbreder ham i hver runde og giver ham et godt forsvar.

note: [message]: speaker=unit The speaker is female
en: Using me to attack is risky! I can slow the opponent with my ranged attack, but I hope you have a plan if I miss!
da: At bruge mig til angreb er risikabelt! Jeg kan forsinke modstanderen med mit afstandsvåben men jeg håber du har en alternativ plan hvis jeg ikke rammer!

note: [message]: speaker=Galdrad
en: Losing a healer hurts all the troops! Keep them out of the enemy’s reach!
da: At miste en helbreder gør ondt på alle dine tropper! Hold dem væk fra fjendens rækkevidde!

note: [unit_type]: id=Fighter, race=human
en: Fighter
da: Kæmper

note: [unit_type]: id=Fighter, race=human [unit_type]: id=Fighteress, race=human
en: Young and brash, Fighters are skilled with swords and are vulnerable to attack from enemies. However, they have the potential to become great warriors one day.
da: Unge og modige, kæmpere slås med et sværd og er sårbare over for angreb fra fjender. De har dog potentialet til at blive berømmede krigere en dag.

note: [unit_type]: id=Fighteress, race=human
en: female^Fighter
da: Kæmper

note: [unit_type]: id=Quintain, race=mechanical
en: Quintain
da: Quintan

note: [unit_type]: id=Quintain, race=mechanical
en: Quintains are used to practice swordplay and jousting on. It would be extremely unusual to be attacked by one.
da: Quintaner bruges til at øve sig på. Det vil være ekstremt usædvanligt, at blive angrebet af en.
