Battle for Wesnoth 1.7.10 - en to lv_LV translation catalogue (491 entries)

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: fist
lv_LV: dūre

note: [attack]: type=impact
en: tail
lv_LV: aste

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
lv_LV: tausteklis

note: [attack]: type=pierce
en: ink
lv_LV: krāsa

note: [attack]: type=impact
en: mace
lv_LV: vāle

note: [attack]: type=impact
en: staff
lv_LV: zizlis

note: [attack]: type=impact
en: crush
lv_LV: saspiešana

note: [attack]: type=impact
en: entangle
lv_LV: sapīšana

note: [attack]: type=blade
en: short sword
lv_LV: īsais zobens

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
lv_LV: aukstuma vilnis

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
lv_LV: ēnas vilnis

note: [attack]: type=impact
en: sling
lv_LV: linga

note: [attack]: type=blade
en: axe
lv_LV: cirvis

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
lv_LV: liels zobens

note: [attack]: type=impact
en: flail
lv_LV: sprigulis

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane
en: sword
lv_LV: zobens

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: bow
lv_LV: loks

note: [attack]: type=blade
en: claws
lv_LV: nagi

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
lv_LV: gaļas cērtamais nazis

note: [attack]: type=blade
en: saber
lv_LV: zobens

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead
en: Walking Corpse
lv_LV: Tukša miesa

note: [variation] [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
lv_LV: Atmodināts mironis ar melnās maģijas palīdzību. Staigājošie līķi nav īpaši bīstami trenētiem karavīriem.

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact [attack]: type=fire [attack]: type=cold
en: touch
lv_LV: pieskāriens

note: [attack]: type=impact
en: club
lv_LV: runga

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead [unit_type]: id=Ancient Lich SotA, race=undead
en: Ancient Lich
lv_LV: Antīkais Līķis

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
lv_LV: vēsuma rūdijums

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human [unit_type]: id=Sacrifice, race=human
en: Necromancer
lv_LV: Nekromāns

note: [attack]: type=cold [attack]: type=pierce
en: curse
lv_LV: lāsts

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
lv_LV: 'Drakona Bliezēji' ir noslēpumiem apvīti cilts pārstāvji, neviens pat nezina kāpēc rūķi tos tā dēvē. Iespējams pie vainas ir to dīvainais ierocis. Ar vienu vienīgu šavienu tie spēj nogāst no kājām gandrīz jebkuru karotāju.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
lv_LV: duncis

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
lv_LV: drakona ierocis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
lv_LV: Rūķu cīnītājs pārvalda smagos kara cirvjus un āmurus, kas padara to bīstamu tuvcīņās. Īpaši labi jūtās kalnos un pazemes ielejās.

note: [attack]: type=impact
en: hammer
lv_LV: āmurs

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Guardsman, race=dwarf
en: The dwarven race has always been famed for its sturdiness of build, and many of their warriors outfit themselves to take advantage of this. Dwarven guardsmen march into battle with tower shields and spears. Most often, their role is to hold the line, and to take a heavy toll on those who try to break it. As the line marches forward, they act to secure its hard-won advance.
lv_LV: Rūķu pīķnesis vienmēr ir izturīgs kā ozols. Bruņots ar pīķi un vairogu - tā uzdevums ir turēt frontes līniju.

note: [attack]: type=pierce
en: spear
lv_LV: pīķis

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
lv_LV: šķēps

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
lv_LV: kaujas cirvis

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
lv_LV: cirvītis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Stalwart, race=dwarf
en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
lv_LV: Rūķu pīķneša nākamā pakāpe. Tie kas ir ieguvuši pietiekamu pierdzi tiek uzņemti 'Stalto pīķnešu' pulkā. To izturība pret uzbrukumiem ir lielāka.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderer, race=dwarf
en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
lv_LV: Kad pirmo reizi Vesnotas iemītnieki sastapās ar šiem rūķiem, viņus pārsteidza ar kādiem ieročiem šie vīri devās kaujās. Skaļā trokšņa dēļ šim ierocim deva nosaukumu - 'pērkonlādiņš'.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
lv_LV: pērkonlādiņš

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
lv_LV: Dižais Pērkonvīrs izceļās ar savu interesanto ieroci. Dīvains koka un metāla salikums, kas piedevām izdala milzīgu troksni. Šī ieroča mehānisms joprojām ir mistērija.
    
    Pēc 'pērkonlādiņa' pielietošanas ierocis prasa laiku pārlādēties, bet tas noteikti ir tā vērts - lai pagaidītu.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
lv_LV: Rūnu eksperts

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Undead Dwarvish Rune Lord
en: Except for those with almost supernatural skill, the highest rank a runecrafter can rise to is that of the Dwarvish Runemaster. Striking blows nearly as powerful as those of the best warriors, they would be fearsome without their craft, but with it they are also nigh on invincible, since their runes cause the physical blows of their enemies to deal less damage than would be expected.
lv_LV: Augstākā pakāpe ko var sasniegt 'rūnu kalējs'. Rūnu eksperti iedveš bailes pat nedemonstrējot visas savas prasmes.

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf
en: female^Elvish Shyde
lv_LV: Elfu feja

note: [attack]: type=blade
en: bite
lv_LV: kodiens

note: [attack]: type=pierce
en: lance
lv_LV: pīķis

note: [attack]: type=impact
en: shield bash
lv_LV: vairogs

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: fangs
lv_LV: ilkņi

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
lv_LV: gaismas stars

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
lv_LV: dzeloņi

note: [attack]: type=impact
en: ram
lv_LV: stampa

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
lv_LV: feju uguns

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
lv_LV: Asins sikspārnis

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
lv_LV: Asins sikspārņi tā tiek saukti dēļ to sārtās krāsas, ko daži atzīmē kā viņu iecienītās maltītes simbolu. Šie radījumi ir ātri un spēj izsūkt asinis no saviem upuriem.

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
lv_LV: Šausmu sikspārnis

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
lv_LV: Visnegantākie, plēsonīgākie un veiksmīgākie no asins sikspārņiem kļūst par šausmu sikspārņiem, iegūstot spēju izsūkt no to upuriem ne tikai asinis, bet pašu dzīvības enerģiju.

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
lv_LV: Vampīrsikspārnis

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
lv_LV: Vampīrsikspārņi ir lidojoši zvēri, kas barojas no citu radību asinīm. Lai gan to nagi nav ļoti spēcīgi, upuru asinis tiek izsūktas un atdotas sikspārņiem.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
lv_LV: Laiva

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Propelled by oars or small sails, boats are used to travel short distances and in shallows where large ships cannot navigate.
lv_LV: Pārvietojas ar airiem vai mazām burām. Laivas tiek izmantotas, lai ceļotu seklumos un īsās distancēs.

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
lv_LV: Galeona

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
lv_LV: Galeonas ir zilo ūdeņu kuģi, kas būvēti tirdzniecībai un transportam.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
lv_LV: Pirātu galeona

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
lv_LV: Pirātu galeonas transporta kuģiem ir tas pats - kas vilki aitām. Pirāti, kuri tās vada, ir vairāk kā priecīgi atvieglot transporta kuģus no to smagās kravas.

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
lv_LV: balesta

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
lv_LV: Transporta galeona

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
lv_LV: Transporta galeonas ir labi bruņoti kuģi kas spēj pārvadāt arī karavīrus.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake
en: Drake Arbiter
lv_LV: Dreiku Tiesnesis

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake
en: Arbiters take their caste duty of enforcing order very seriously. In order to better execute their duties, they have abandoned the drakes’ traditional hand-mounted claws and traded their spears for the spike and blade of the halberd. In their minds, the loss of maneuverability is a fair price for the raw heft the massive metal head provides. The thick plate these drakes wear protects them well against weapons that could slip between their scales.
lv_LV: Dreiku Tiesneši ļoti nopietni uzņem savu pienākumu aizstāvēt dzimteni. Viņi pat atteikušies no saviem nagiem - dodot priekšroku metāla bruņojumam. Bet visu šo lietu iespaidā viņi zaudē savu izveicību.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
lv_LV: helebarde

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Armageddon Drake
lv_LV: Armagedons

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
lv_LV: Liela izmēra Dreiki. Tie pat nenēsā nekādu bruņojumu, un ir ļoti izturīgi pret uguni.

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
lv_LV: nagi

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
lv_LV: uguns elpa

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Drake Blademaster
lv_LV: Asmeņa Meisters

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Black armor marks the elite order of the Fighter caste: the Blademasters. Only a few manage to gain the skill and power necessary to be admitted to this highest rank without perishing in battle. Though other drakes may disparage the Fighter caste, they always check twice to be sure none are around; Blademasters fiercely protect their fellows’ honor, and no-one would dispute their right to do so.
lv_LV: Melnās bruņas nozīmē piederību pie Elites karotāju kastas. Tikai nedaudzi spēj sasniegt šādu prasmes līmeni.

note: [attack]: type=blade
en: war talon
lv_LV: kara zobens

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burner
lv_LV: Dedzinātājs

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
lv_LV: Dedzinātāji ir vieni no tiem, kam vēl rit savu īsto senču asinis. Tāpat kā senie senči - šie radijumi no mutes var palaist uguni.

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: Drake Clasher
lv_LV: Kareivis

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: The Clashers are members of a unique caste among the drakes. Their thick armor, while compensating for the drakes’ natural weakness against spears and arrows, is so heavy and restricting that they are not able to fly or muster enough breath to use their inner fire. They have embraced this handicap, completely encasing their wings to emphasize that they do not need flight to triumph in battle.
    
    This is also the only caste that is allowed to break taboo and fight with spears in addition to the drake’s traditional metal claws, which makes them particularly good at "resolving" territorial disputes with other drakes and enforcing the laws of their tribe.
lv_LV: Kareivji nēsā bruņas un nav spējīgi lidot, toties viņiem vairs nav tik bīstami pretinieku pīķi un bultas.
    
    Par šādu smago atbildību viņiem ir atļauts cīņā pielietot ieročus, ko citiem klana locekļiem neļauj senās senču tradīcijas.

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Drake Enforcer
lv_LV: Bruņu kaprālis

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
lv_LV: Šie dreiki nebūt nav spēcīgi taktikā vai viltīgos paņēmienos, viņi vienkārši metas cīņā un pielieto brutālu spēku. Klana vadoņi parasti cenšās neaptraipīt šo karotāju godu, un tāpēc lūdz viņu palīdzību tikai tad ja pretinieks ir patiešām spēcīgs.

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
lv_LV: trijžuburis

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighter
lv_LV: Dreiku cīnītājs

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
lv_LV: Dreiku cīnītājs spēj spļaut ar uguni un pārvietoties lidojot, tādejādi sagādājot problēmas pretinieka kājniekiem.

note: [attack]: type=blade
en: war blade
lv_LV: asmens

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Fire Drake
lv_LV: Liesmu Dreiks

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Not yet permitted to wear the red-gold reserved for the highest ranks of the Burners, the Fire Drakes trim their armor with silver. Though they have only begun to dedicate their lives to the flame that burns within them, its vitality emanates through their skin, scorching their scales to a reddish-gray.
lv_LV: Šiem dreikiem vēl nav atļauts nēsāt sarkan-zeltītās bruņas, kuras nēsā tikai augstākās pakāpes uguns spļāvēji.

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Drake Flameheart
lv_LV: Uguns sirds

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Flamehearts lack the strength to defeat other high-ranking drakes in single combat, but prefer in any case to avoid confrontation within the tribe. Experience has taught any drake of this stature the extent of his authority: where he can push those he leads and when it is best to leave them to their own devices. Only occasionally will a Flameheart challenge his tribe’s leader for supremacy, and only if he is sure of the support of his fellow drakes.
lv_LV: Uguns sirds ar savu degsmi un līdera spējām ir kā piemērs pārējiem.

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake
en: Drake Flare
lv_LV: Drošsirdis

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Drake Glider
lv_LV: Planieris

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Many drakes enjoy the flow of air over scales, leading them to don the light robes of the Glider caste. The long forays to the far reaches of the tribal territory are their passion, though other drakes often wonder what could lead someone to take on the drudgery of hunting when more glory could be found on the battlefield.
    
    Most often, Gliders hunt larger game like deer, swine, or dolphins; the drakes’ ancestral ability to aim fire, hampered in other castes by armor, is invaluable for flushing and herding the quarry without harming it. If a Glider is called to the battlefield, he prefers to harass the enemy from a distance – and if all else fails, he will fight with his feet, keeping his precious wings as far from the enemy as possible.
lv_LV: Šim dreikam patīk tāli pārlidojumi. Lidojot pār kalniem var baudīt dzestro gaisu un brīnišķīgos dabas skatus. Bet lai to spētu izdarīt - ir jāatsakās no smagajām bruņām.
    
    Ja šis dreiks piedalās cīņā, tad priekšroku dod attālinātam uzbrukumam.

note: [attack]: type=impact
en: slam
lv_LV: cirtiens

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drake
lv_LV: Viesulis

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drakes have moved above the menial hunting and gathering to which the lower members of their caste are relegated. They are an integral part of the drakes’ military, scouting ahead of the main forces, carrying messages across the battlefield, and falling upon the enemy where it’s least expected. Being allowed—grudgingly—to train with the newcomers from other castes has increased their skill in combat, but their greatest strength still lies in their speed and flight.
lv_LV: Viesuļi vairs nenodarbojās ar medībām, tagad tie ir dreiku armijas neatņemama sastāvdaļa. Bet viņu primārais uzdevums joprojām paliek: pārvietoties tālu un ātri nodot ziņojumus starp karapulkiem.

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drake
lv_LV: Uguns Dreiks

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drakes are masters of the fire they breathe, respected and feared in their tribes nearly as much as the draconic ancestors themselves. They can prowl unharmed through a firestorm of their own creation, scales tinged red from extensive use of their inner flame, their sculpted red-gold armor enhancing the illusion that they are, in fact, dragons.
lv_LV: Iemantojis cieņu starp saviem brāļiem - drīkst nēsāt sarkan-zeltainās bruņas.

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake
en: Sky Drake
lv_LV: Debesu valdnieks

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake
en: Drake Thrasher
lv_LV: Bruņu kareivis

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake
en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
lv_LV: Savu bruņu smagumu tie prot izmantot kā papildus triecienu pretiniekam.

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Drake Warden
lv_LV: Dreiku Virstiesnesis

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Wardens are set apart from the rest of the Clasher caste by two things: their ornate helms, modeled after their dragon ancestors, and the care with which they drape their armored wings in brightly colored cloth before reporting for duty. Though this mode of dress stems from the pride they feel for their role in drake society, it is far from ceremonial. Their cumbersome bronze plate is the strongest work from the Drake forges, and their halberds can cleave a human in half.
lv_LV: Šie dreiki lepojās ar savu stāvokli ciltī, tāpēc bruņojumā tiek izmantoti tikai labākie kalēju izstrādājumi. Bet šis socstāvoklis ir godam nopelnīts caur daudzām un sarežģītām cīņām.

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drake Warrior
lv_LV: Dižais cīnītājs

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
lv_LV: Katrā dreiku klanā šie karotāji ir ierasta armijas sastāvdaļa. Ieguvuši zināmu pieredzi - šie indivīdi prasmīgāk nokārto problēmas.

note: [attack]: type=fire
en: naphtha attack
lv_LV: petrolejas uzbrukums

note: [attack]: type=fire
en: fire arrow
lv_LV: uguns bulta

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
lv_LV: Lielais piekūns

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcons bear the telltale scars of veteran warriors from protecting their masters, their bodies proof of repeated dives into a swirling melee. Stronger and faster than their younger kin, they are rumored to hit with enough force to remove an enemy's head.
lv_LV: Šie piekūni ir lielāki un stiprāki nekā to mazākie brāļi. Iegūtās rētas parāda to lojalitāti pret saviem saimniekiem. Tie aizstāv savu saimnieku līdz nāvei, un neuzmanīgam pretiniekam pat ir spējīgi nodarīt nāvīgus miesas bojājumus.

note: [attack]: type=pierce
en: beak
lv_LV: knābis

note: [attack]: type=pierce
en: composite bow
lv_LV: salikts loks

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Falcon
lv_LV: Mazais piekūns

note: [attack]: type=blade
en: longsword
lv_LV: garais zobens

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
lv_LV: Pundurmistiķis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
lv_LV: Pret šo rūķi ievainotas vienības labāk nesūtīt, reti kurš spēs izvairīties no viņa trieciena.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
lv_LV: Niknais rūķis - Berseks

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
lv_LV: Berseki ir sena rūķu kasta, kuri nepielieto nekādu aizsardzības taktiku. Tie vienmēr metas uzbrukumā, nedomājot par sekām.

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
lv_LV: dusmu izvirdums

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
lv_LV: Drakona Bliezējs

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
lv_LV: Pētnieks

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
lv_LV: Rūķi 'pētnieki' parasti mēnešiem ilgi staigā pa mežiem un kalniem, meklējot jaunus derīgos izrakteņus. To cīņasprasme ir sliktāka kā pārējiem rūķiem, bet pavadītais laiks kalnos un mežos ir palīdzējis izkopt medību prasmes - mētājot medību cirvjus. Un viņu manevrētspēja ir visai teicama.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
lv_LV: Rūķu cīnītājs

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
lv_LV: Rūķu pīķnesis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
lv_LV: Kalnu lords

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
lv_LV: Tērpies spožās bruņās rūķis izskatās kā Karalis savā kalnu paradīzē. Joprojām lēns bet drošsirdīgs. Viņa bruņojumam nāk klāt metamie cirvji.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
lv_LV: Rūķu izlūks

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
lv_LV: Izlūki patrulē teritoriju, lūkodami vai kāds nešķērso rūķu teritoriju. Ir visai prasmīgi karotāji, precizitāte nav sliktāka kā cilvēku lokšāvējam.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
lv_LV: Rūnu kalējs

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish runesmiths, now practiced at their craft, carve arcane runes into their weapons and armor. These runes infuse the runesmith’s blows with power and accuracy, and disrupt the blows of their enemies, causing them to strike softly, weakly and on the armor of the defender.
lv_LV: Kalēji praktizē savas zināšanas uzlabojot savus ieročus un bruņas ar senajām rūnām. Ierocim uzlabo precizitāti un jaudu, bet bruņas klūst krietni izturīgākas.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
lv_LV: Skauts

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Although the dwarves cannot match the taller races in a sprint, when unencumbered by heavy armor their tremendous stamina and endurance allows them to match all but the fastest on foot. Dwarvish Scouts use this to their advantage, ranging ahead of the main force and reporting back on troop movements and dispositions, or securing important objectives. Outside of battle, they are often used to relay messages between dwarvish communities. However, they pay for their speed with the poorer protection provided by their lighter armor.
lv_LV: Lai gan rūķi nav distanču skrējēji, tomēr kad tie ir bez bruņām - viņu kājas spēj pieveikt lielus attālumus. Karaspēkā skautus izmanto svarīgu mērķu ātrai sasniegšanai, vai kā ziņnešus starp vienībām.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
lv_LV: Galvenais pīķnesis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
lv_LV: Staltais pīķnesis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
lv_LV: Rūķu cīnītājs bruņās

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
lv_LV: Pērkonvīrs

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
lv_LV: Dižais Pērkonvīrs

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
lv_LV: Niknais rūķis

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
lv_LV: Šie rūķi pirms kaujas ieved sevi transā, lai nejustu sāpes, un cīnās līdz galam.

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elvish Archer
lv_LV: Elfu lokšāvējs

note: [female]
en: female^Elvish Archer
lv_LV: Elfu lokšāvēja

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: Elvish Avenger
lv_LV: Elfu atriebējs

note: [female]
en: female^Elvish Avenger
lv_LV: Elfu atriebēja

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
lv_LV: Elfu kapteinis

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
lv_LV: Elfu čempions

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: female^Elvish Druid
lv_LV: Elfu priesteriene

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: The magic of the wood-elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they thrive can become quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    The chief ability of Druids lies in healing, and it is for this skill that they are revered by their people.
lv_LV: Elfu 'koku maģija' ir slikti piemērota kaujai, bet vienalga tā ir efektīva. Meži, kuros tās mitinās, var kļūt kustīgi pēc priesterieņu pavēles, un pletnēt tos kuri apdraud viņu mieru.

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
lv_LV: noķert slazdā

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: female^Elvish Enchantress
lv_LV: Elfu vārdotāja

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that humans are almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
lv_LV: Elfu maģija ir pilnīgi savādāka nekā cilvēku. Turklāt tādā mērā, ka cilvēki nav spējīgi to saprast, kur nu vēl izmantot.

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
lv_LV: Elfu cīnītājs

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
lv_LV: Elfu varonis

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
lv_LV: Elfu Augstais lords

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf "awesome" is used here in the sense of "causing awe", not in the sense of "very good".
en: The leaders of elvenkind command an instinctive loyalty from their people that rulers of other races can only envy, and earn it with great mindfulness and wisdom. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
lv_LV: Elfu līderi bauda padoto lojalitāti, kuru pārējie rasu valdnieki var tikai apskaust.

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: female^Elvish Lady
lv_LV: Elfu lēdija

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: Elves choose their leaders for their wisdom and sensitivity to the balance of universal forces; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift for which any ruler could ask.
lv_LV: Elfi izvēlas savus vadoņus pēc to gudrības. Šādu vadoņu tālredzība elfu tautu pasargā nenoteiktības laikos. To taisnīgā valdīšana tiek atalgota ar nešaubīgu uzticību.

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
lv_LV: Elfu lords

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf
en: Elvish Marksman
lv_LV: Elfu mērķīšāvējs

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
lv_LV: garais loks

note: [female]
en: female^Elvish Marksman
lv_LV: Elfu snaipere

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
lv_LV: Elfu maršals

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
lv_LV: Elfu ārējais jātnieks

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf
en: Elvish Ranger
lv_LV: Elfu mežzinis

note: [female]
en: female^Elvish Ranger
lv_LV: Elfu mežzine

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
lv_LV: Elfu jātnieks

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
lv_LV: Elfu izlūks

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: female^Elvish Shaman
lv_LV: Elfu šamane

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by roots and hindered by the very ground they stand on.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
lv_LV: Būdamas daļēji fejas, elfu šamanes piedzimst ar maģiskām spējām. Apkārtējo mežu tās spēj uzrunāt kā sabiedroto kaujā.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: Elvish Sharpshooter
lv_LV: Elfu snaipers

note: [female]
en: female^Elvish Sharpshooter
lv_LV: Elfu snaipere

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf
en: Devotion to the path of faerie may eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a power which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
lv_LV: Tiecoties pēc harmonijas šī patīkamā elfu būtne iemantojusi spējas no meža neredzamās pasaules.

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
lv_LV: fejas pieskāriens

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: female^Elvish Sorceress
lv_LV: Elfu burve

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: The world of faerie is far more potent than the corporeal world. Simply bringing some of this world into our own can have violent results. This is well-understood by the elves, although rarely used with malicious intent; doing so is no easy task, and is a very ill-regarded use of their strength.
    
    Those able to do so are roughly titled as ‘sorceresses’ by other races; and certainly are capable of acting the part.
lv_LV: Feju pasaule ir daudz spēcīgāka par materiālo pasauli. Ienesot pie mums šo pasauli var piedzīvot neparedzētas sekas. Elfi to ļoti labi saprot, un to uzskatīta par ļoti sliktu spēka pielietošanas veidu.

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: female^Elvish Sylph
lv_LV: Elfu silfa

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers. Legends concerning these have given other races a healthy fear of the elves.
lv_LV: Maz kas redzējis silfas. To burvestības ir patiešām iespaidīgas, dažreiz pat biedējošas.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
lv_LV: tīmeklis

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
lv_LV: Noņem miglu

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
lv_LV: Pelēkā vilka jātnieks

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: ‘Dire wolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Only a madman would willingly encounter them; but goblins, at great cost to themselves, have managed to tame and ride them.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
lv_LV: Šī vilku suga ir ievērojami lielāka par vidēji sastopamo, un tikai gobliniem ir zināmi paņēmieni kā šos milzeņus pieradināt savām vajadzībām.
    
    Cīnoties pret šīm vienībām uzmanību jāpievērš vilku nagiem, goblini tos regulāri iesmērē ar indi.

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
lv_LV: Goblinu pīķnesis

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
lv_LV: Nedaudziem, kas ir spējuši izdzīvot pirmajās kaujās, orki piešķir garu pīķi. Šī tipa vienības orki izmanto lai satricinātu ienaidnieka rindas.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
lv_LV: Goblinu bruņinieks

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
lv_LV: Goblinu laupītājs

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
lv_LV: Daži goblini savus vilkus ir spējīgi iemācīt nebīties no uguns.

note: [attack]: type=fire
en: torch
lv_LV: lāpa

note: [attack]: type=impact
en: net
lv_LV: tīkls

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
lv_LV: Mazais līderis

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Standard-bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser’s frenzied goading effectively steels the less veteran fighters to strive harder and longer before they die.
lv_LV: Nocīnījies pietiekami daudz kaujās šis goblins ir ieguvis veterāna statusu barā. Viņa klātbūtne jaunajos cīņubiedros iedveš vairāk pārliecības par sevi.

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
lv_LV: Goblins

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
lv_LV: Goblinu jātnieks

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
lv_LV: Grifs

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
lv_LV: Grifi ir majestātiski debess pavēlnieki.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
lv_LV: Grifa pavēlnieks

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
lv_LV: Grifa pavēlnieki jau ilgstoši lidinās kopā ar saviem grifiem, un ļoti labi zin sava mīluļa iespējas un paradumus.

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
lv_LV: Grifa jātnieks

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
lv_LV: Tikai nedaudzi spēj kopā ar grifu pacelties debesīs.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
lv_LV: Vecākais bruņinieks

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
lv_LV: Bruņinieki, kas sasnieguši pieklājīgu stāžu, māk ļoti prasmīgi pielietot savus ieročus pēc vajadzības. Viņu parādīšanās kaujas laukā vien - liek pretinieku sirdīm nodrebēt bailēs.

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
lv_LV: Bruņinieks

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
lv_LV: Labākie no jātniekiem kļūst par bruņiniekiem. Katram bruņiniekam tiek piešķirts zobens, lai nokļūstot ļoti ciešā kontaktā ar pretinieku būtu ar ko zolīdi aizstāvēties.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
lv_LV: Ulans

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
lv_LV: Ulani nevalkā smagas bruņas, tāpēc spēj pārvietoties ievērojamos attālumos. Aizsardzības līnijās viņus likt nevajag, šīs vienības ir ļoti efektīvas tikai uzbrukumā.

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
lv_LV: Paladins

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
lv_LV: Jātnieks ar pīķi

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
lv_LV: Bieži nākdami no mežonīgākiem Vesnotas apgabaliem, jātnieki jau no bērnības tiek apmācīti jāšanā un stingra goda kodeksa ievērošanā. Jātnieka veiktais triecienuzbrukums ir spēcīga, bet riskanta taktika, kuras vērtība uz kaujas lauka ir tikusi pierādīta atkal un atkal. Jātnieki ir pārāki cīņā pret lielāko daļu kareivju, īpaši pret tiem, kuri ir izgājuši no ierindas, bet viņiem jāuzmanās gan no šķēpnešiem, gan lokšāvējiem, kuriem to lielais izmērs ir ērts mērķis.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: Bowman
lv_LV: Lokšāvējs

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
lv_LV: Lokšāvēji ir bijuši neatņemama kara sastāvdaļa kopš neatminamiem laikiem. Parasti necilas izcelsmes, nākuši no zemniekiem vai mežiniekiem, militārie lokšāvēji tiek apmācīti rīkoties gan ar loku, gan ar zobenu, un uz kaujas lauka tie ir ļoti bieži sastopami.

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
lv_LV: Veterāns

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: crossbow
lv_LV: stops

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
lv_LV: Jātnieks Bruņās

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
lv_LV: Jātnieki Bruņinieki atšķiras no parastiem jātniekiem ar to taktiku un ekipējumu. Bruņinieki valkā smagākas bruņas, un nes zobenu ar vairogu, nevis pīķi. To taktikā netiek izmantoti triecienuzbrukumi, bet tā vietā viņi manevrē, lai cirstu ar zobenu, izmantojot gan zirgu, gan bruņojumu efektīvai tuvcīņai.
    
    Bruņinieki ir ļoti noderīgi pozīciju ieņemšanā un noturēšanā atklātās vietās, sabiedroto kareivju aizsegšanā, un arī izlūkošanā.

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
lv_LV: Kavalērists

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
lv_LV: Kavalērijā pieņem tikai labi sagatavotus jātniekus. Šeit jābūt izturībai un veiklībai, jo kavalērija ir katras karaļvalsts lepnums un spēks.

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
lv_LV: Duelists

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
lv_LV: Pēc intensīviem treniņiem katrs sevi cienošs paukotājs uzskata sevi par nopietnu vīru. Un katram nopietnam vīram līdzi jānēsā kāds šaujamais.
    
    Stops ir diezgan laba izvēle, bet diemžēl - tā pārlādēšana prasa zināmu laiku.

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
lv_LV: Paukotājs

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and saber, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish dancing circles around troops like heavy infantry, mocking the weight of their full armor.
lv_LV: Paukotāji ir veikli, bet nav spējīgi nodarīt ievērojamus bojājumus pretiniekam.

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
lv_LV: Leģionārs

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
lv_LV: Maršals

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
lv_LV: Tas kurš sasniedzis šo pakāpi - ir plēsies kā lācis. Aiz šī vīra muguras jau neskaitāmas cīņas, kurās ir iegūta milzīga pieredzes bagāža.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
lv_LV: Helebardes Bruņinieks

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: A halberd is a heavy weapon and difficult to use, but very powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses four primary striking points, two more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
lv_LV: Helebardu piešķir pieredzējušam pīķnesim, jo jebkurš kareivis nemācēs to pielietot pareizi un efektīvi.

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
lv_LV: Smagais kājnieks

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy infantry are brawny fighters clad in full plate and wielding massive impact weapons. Though they fight with unmatched power in melee combat, they have poor mobility and are best employed in static defense of fortified positions. A few of these in battle line will stiffen it considerably, albeit at an obvious cost in tactical flexibility.
lv_LV: Tiem kam atļauj fiziskie parametri un veselība - tiek ietērpti ļoti biezās metāla plāksnēs. Tālu pārvietoties šādā ekipējumā nav iespējams, bet tas arī nav viņu primārais uzdevums. Šīs vienības paredzētas lai noturētu svarīgas pozīcijas.

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
lv_LV: Titāns

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
lv_LV: Šāds cīnītājs ir katras armijas sapnis! Neviens negribētu redzēt šo metāla gabalu nākam sev virsū. Un ne bez iemesla - šāds kareivis jau ir spējīgs ielauzt galvaskausu pat nopietnam orkam.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
lv_LV: Elitārs šķēpnesis

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
lv_LV: Gandrīz katrs šķēpnesis beigās paliek pie sava uzticamā šķēpa, jo ne visiem pietiek līdzekļu iegādāties labāku ekipējumu. Kā arī (laika gaitā) noslīpētās prasmes neprasa neko mainīt savā dzīvē.

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
lv_LV: Leitnants

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbowman
lv_LV: Strēlnieks

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
lv_LV: Strēlnieki specializējas garajos lokos. To radītie bojājumi ir ievērojami lielāki nekā parastam lokam.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master Bowman
lv_LV: Elitārs strēlnieks

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
lv_LV: Labākie no strēlniekiem tiek novirzīti elitārās vienībās. Viņu zobena prasmes arī nav zemē metamas.

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
lv_LV: Zobena meisters

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
lv_LV: Pēc ilgstošas dzīves patstāvīgās briesmās, katrs paukotājs sasniedz savu augstāko meisterības punktu. Šīs cilvēks zin savu cenu un tapēc viņa pakalpojumi nebūs lēti.
    
    Viņi parasti ir galvenie komandieri pils gvardē, vai ļoti cienīti skolotāji militārajās akadēmijās.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
lv_LV: Pīķnesis

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
lv_LV: Daudzsološi šķēpneši Vesnotas armijās bieži vien tiek paaugstināti, un tiek apģērbti ar kaut ko labāku par raibo ādas bruņu kolekciju. Pīķis ir daudz garāks ierocis par šķēpu, un tādēļ veicina dažādas kaujas taktikas. Pīķnešu siena ir jebkura kavalērista bieds. Ar pienācīgu disciplīnu un taktiku pīķneši spēj noturēt arī lielāko daļu kājnieku.

note: [attack]: type=pierce
en: pike
lv_LV: pīķis

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
lv_LV: Karaliskais sargs

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
lv_LV: Seržants

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
lv_LV: Dzelzsvīrs

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
lv_LV: Dzelzsvīra fiziskā kondīcija jau ir ļoti labā stāvoklī, uzreiz var pamanīt ka šis vīrs nav pirmo dienu armijā. Šī vīra izturība daudziem liek vispirms padomāt, pirms mesties virsū.

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
lv_LV: Šķēpnesis

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
lv_LV: Priekš daudziem zobeni ir dārgs prieks, un zemnieki tos normāli atļauties nevar. Šķēpi ir daudz vieglāk izveidojami, un labi kalpos pat bez smailes. Ģērbti ādas bruņās, šķēpneši ir pamats lielākajai daļai armiju. Tos bieži iemet pirmajās rindās tikai ar pašu vienkāršāko apmācību.

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
lv_LV: Kareivis

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
lv_LV: Daži no cīnītājiem visērtāk jūtās ar zobenu rokās, un šis indivīds ir viens no tiem.

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Mage
lv_LV: Burvis

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
lv_LV: Cilvēki bieži ir prātojuši par pasauli, kurā viņi dzīvo. Daži iedziļinās tajā daudz tālāk un izvēlas to par savas dzīves galveno nodarbi. Jebkurš mags, kurš ir tā titula vērts, ir pavadījis vismaz dekādi studējot, vācot zināšanas, pētot - kas tos atšķir no citiem cilvēkiem. Šie vīri un sievas, kuri pilnībā ir veltījuši sevi gudrības meklējumiem, stāv spilgtā kontrastā ar pasauli, kurā tikai daži spēj lasīt un rakstīt.
    
    Lai gan fiziski trausli, un ar nepietiekamu kaujas pieredzi, magiem ir pazīstamas noteiktas mākslas, kuras ir ļoti noderīgas kaujā.

note: [attack]: type=fire
en: missile
lv_LV: lādiņš

note: [female]
en: female^Mage
lv_LV: Burve

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: Arch Mage
lv_LV: Arhiburvis

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
lv_LV: Arhimagi paralēli mistikai pēta arī ķīmijas atklājumus, un to visu mēģina apvienot efektīvā uzbrukumā.

note: [attack]: type=fire
en: fireball
lv_LV: ugunsbumba

note: [female]
en: female^Arch Mage
lv_LV: Arhiburve

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
lv_LV: Vecākais mags

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
lv_LV: Vecāko magu spēks ir mazliet noplicināts garajos kara gados. Neskatoties uz to, kaujas laukā no viņiem joprojām baidās.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
lv_LV: zibens

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Great Mage
lv_LV: Uguns burvis

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
lv_LV: Katrs kas sasniedzis šo titulu ir bijis dižens savā laika posmā. Ieguvis atzinību savu brāļu starpā tagad drīkst ieņemt vadošās lomas ordeņa padomē.

note: [female]
en: female^Great Mage
lv_LV: Uguns burve

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Red Mage
lv_LV: Sarkanais burvis

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
lv_LV: Sarkanais apmetnis simbolizē atteikšanos no savām zemnieka saknēm. Tagad šis brālis ir uzņemts sarkano brāļu ordenī un prot piesaukt uguni.

note: [female]
en: female^Red Mage
lv_LV: Sarkanā burve

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: Silver Mage
lv_LV: Pelēkais burvis

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
lv_LV: Pelēkais burvis ļoti dziļi specializējas laika un telpas laužšanā. Viņa karstākā vēlēšanās ir izprast visu par šo fenomenu, bet pagaidām viņš prot tikai īslaicīgi kontrolēt situāciju.

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: SPECIAL_NOTE^ Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
lv_LV: Liela izturība pret maģiskiem uzbrukumiem.

note: [female]
en: female^Silver Mage
lv_LV: Pelēkā burve

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: White Mage
lv_LV: Baltais burvis

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
lv_LV: Daži magi, pētot apkārtējo pasauli, uzzin patiesību par ciešanām un netīrību kādā cilvēce dzīvo. Saprotot ka nespēj uz to pievērt acis un noslēgties savā pasaulē, šie vīri un sievas atsakās no magu dzīves, un pievienojas mūku brālībām. Pēc uzņemšanas ceremonijas, tie bieži ceļo pa pasauli, palīdzot slimajiem un ievainotajiem.
    
    Lai gan viņi nav trenēti cīņai, tie ir spējīgi sabiedrotie pret maģiskām vai nedabiskām lietām.

note: [female]
en: female^White Mage
lv_LV: Baltā burve

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: Mage of Light
lv_LV: Gaismas burvis

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
lv_LV: Pēc daudzu gadu pieredzes attīstās lielas garīgās spējas. Ar stingru nodošanos gaismas ceļam, tie spēj aizdzīt nakts ēnas.
    
    Ievērojot dzelžainu atturību un pietāti, šie vīri un sievas nenogurstoši strādā, lai nestu dzīvību un kārtību nemierīgajā pasaulē.

note: [female]
en: female^Mage of Light
lv_LV: Gaismas burve

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: Outlaw
lv_LV: Pieredzējis laupītājs

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
lv_LV: Pēc ilgstošas pieredzes šajā amatā laupītājs agri vai vēlu saprot vienu būtisku niansi - viņa sekmes ievērojami uzlabosies ja parastas rungas vietā sāks izmantot ko nopietnāku.

note: [attack]: type=impact
en: morning star
lv_LV: rīta zvaigzne

note: [female]
en: female^Outlaw
lv_LV: Pieredzējusi laupītāja

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: Assassin
lv_LV: Slepkava

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim’s belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are less able fighting under the sun.
lv_LV: Labākie no laupītājiem kļūst par īstām slepkavām. Un kā jau labākajās laupītāju tradīcijās - joprojām izmanto netīrus paņēmienus cīņā.

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
lv_LV: metamie naži

note: [female]
en: female^Assassin
lv_LV: Slepkava

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
lv_LV: Bandīts

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
lv_LV: Bandīti ir raiba cilvēku grupa, no kuriem lielākā daļa ir ar apšaubāmu pagātni. Tie ir jebkuras noziedznieku grupas izpildvara, lai gan tiem trūkst inteliģence, bet vienu lietu tiem nevar pārmest - pakļāvības iedauzīšanu zemniekiem. Kā jau visi noziedznieki, kas pieraduši strādāt naktīs, viņi nejūtas ērti cīnoties gaišā dienas laikā.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: Footpad
lv_LV: Lielceļa laupītājs

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
lv_LV: Tiem kas uztrenējuši veiklību ir iespēja kļūt par slaveniem lielceļu laupītājiem. Šie sīkie laupītāji ir īpaši bīstami naktī.

note: [female]
en: female^Footpad
lv_LV: Lielceļa laupītāja

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human
en: Fugitive
lv_LV: Dezertieris

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human
en: Veteran criminals become notorious for both their ruthlessness and ability to elude capture. They can be dangerous in their element, though no match for the sheer numbers that law-abiding soldiery can throw at them.
lv_LV: Ilgstošā kriminālā pagātne ir atstājusi dziļu nospiedumu uz šo cilvēku dzīvesveidu un domāšanu.

note: [female]
en: female^Fugitive
lv_LV: Dezertiere

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
lv_LV: Barvedis

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwaymen have gained an infamous reputation for underhanded deeds of violence. Ready to hire themselves out to whoever will pay the most, they lead bands of lesser rogues against their employer’s enemies, often attacking on lonely roads or in the dead of night. Their experience with such encounters makes them deadly foes in hand to hand combat.
lv_LV: Šiem tipiņiem ir brutāla slava. Lai gan viņu intelekts neceļās pieklājīgos augstumos, tas viņiem neliedz vadīt savu baru savās ikdienas gaitās.

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: Rogue
lv_LV: Laupītājs

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
lv_LV: Laupītājs prot pārvietoties cauri pretinieku rindām. Efektīvākais laiks kad pielietot šīs vienības ir nakts.

note: [female]
en: female^Rogue
lv_LV: Laupītāja

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
lv_LV: Huligāns

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
lv_LV: Daži cilvēki bez īpašām prasmēm nespēj vai negrib dzīvot godīgi. Tie, kuri cenšas iziet caur dzīvi rungas smagajā galā, ir pazistami kā 'huligāni'. Ar pietiekamu veiksmi un pieredzi, tie dažreiz pamanās izvairīties no ieslodzījuma vai nāves, kas sagaida lielāko daļu viņu kolēģu.

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: Thief
lv_LV: Zaglis

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
lv_LV: Cik vien sen kāds var atcerēties, dažādo žurku ķērāju locekļi, kas izcēlās katrā lielākā pilsētā, piekopa interesantu praksi - balināja savus matus, līdz tie pieņēma zilganbālu nokrāsu. Tā ir drošsirdīga rīcība, ņemot vērā ka viņu profesijā bieži nodarbojās ar ne visai legāliem pasākumiem. Zagļiem ir dažādas prasmes, un pēc vajadzības ir gan viegli kājās, gan labi ar nažiem. Neredzēdami vērtību 'godīgā cīņā', tie labprāt izmanto ne visai godājamas cīņas taktikas.

note: [female]
en: female^Thief
lv_LV: Zagle

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
lv_LV: Izsitējs

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
lv_LV: Izsitēji nāk no dažādiem avotiem, lai gan daži ar to piedzimst, daudzi ir bijušie karavīri, kuri atzīti par nepiemērotiem, lai kalpotu armijā, vai zemnieki, kas izsviesti no savas zemes. Viņi kļūst par izsitējiem, lai gūtu iztiku. Neskatoties uz viņu pagātni, viņiem visiem kopīga ir tieksme piesist savus upurus ar lielām rungām.

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasant
lv_LV: Zemnieks

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
lv_LV: dakša

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human
en: Royal Warrior
lv_LV: Karaliskais cīnītājs

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsman
lv_LV: Mednieks

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
lv_LV: Mednieks savu dzīvi izvēlējies saistīt tikai ar mežu. Sev nepieciešamās mantas viņš prot izgatavot no tā ko atrod mežā.

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
lv_LV: Partizāns

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Hunting is a popular sport of noblemen, but it can also be a livelihood for commoners. Like any other craft, it has men of masterful skill in its practice. Huntsmen know all the tricks of their trade, and are skilled at navigating the wilderness, at tracking, and at the use of the bow. They are a fair shot at moving targets, and targets hiding under brush and cover; a skill wrought from years of practice at shooting game, and one which garrisoned bowmen often lack.
    
    Master hunters are employed by any group living in or passing through wild country, be they men of the law, or those working against it. Even nature itself can have deadly surprises, and any commander who fails to hire a such a guide can lose his men to nothing more than terrain. Good woodsmen can save lives, ease travel, provide food, and their skill with a bow is capitally useful in a fight.
lv_LV: Katram komandierim, pirms doties cauri savvaļas apgabaliem, vajadzētu nolīgt šādu vīru. Viņa prasmes savvaļā nav apstrīdamas, kā arī - viņš pratīs pielietot savu nekļūdīgo bultu sadursmes laikā.

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
lv_LV: Malumednieks

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter (especially those of archery) are useful in battle. Any group of soldiers or bandits traveling through the wild will need a few poachers in their employ, not merely for hunting but for lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
lv_LV: Ilgi pavadītais laiks, skarbos apstākļos, mednieku padara par īstu meža pazinēju. Tikai šis indivīds savu turpmāko iztiku vēlās iegūt ar zemiskiem, negodīgiem paņēmieniem.

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
lv_LV: Reindžers

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Rangers are wild men and wanderers, who have chosen to shun the company of their fellow men for myriad reasons. They have spent the better part of their lives in the thick of nature, and know many of its secrets. They are excellent pathfinders and explorers, and can find food and shelter where other men would find only sticks and stones.
    
    The presence of these men troubles the more authoritarian of rulers; they are an element that knights and landed armies cannot control. They are men of dubious motives, and are the first to scoff at any royal decree, if they even hear of it at all. Rangers can be hired, but they are just as likely to be in the employ of bandits, as they are to be in the king’s service.
lv_LV: Reindžeri ir īstie saimnieki savvaļas cīņās. Ekselenti izlūki un pēddziņi.

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
lv_LV: Purva strēlnieks

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
lv_LV: Ja cīņām jānotiek mežā un purvā, tad šis vīrs būs īstais kas nodrošinās jums uzvaru.

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: female^Mermaid Diviner
lv_LV: Pareģe

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
lv_LV: Ilgais laiks priestera kārtā ir atmaksājies, ir iegūtas lielas zināšana par pasaules maģisko uzbūvi. Šo nāru iespaidīgās spējas ir aprasktītas un apdziedātas daudzās grāmatās...

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: female^Mermaid Enchantress
lv_LV: Burve

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
lv_LV: Nāru burves ir lielā cieņā starp savējiem. Viņu dziļās zināšanas tautiešiem palīdz aiztāvēties pret ienaidnieka maģiskajām viltībām.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
lv_LV: ūdens strūkla

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
lv_LV: Gūstītājs

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
lv_LV: Nāru cīnītājs

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
lv_LV: Nāru hoplīts

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
lv_LV: Elitāri nāru karotāji tiek bruņoti ar gariem pīķiem un lieliem vairogiem. Tie spēj turēt nelokāmu līniju pat uz sauszemes.

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
lv_LV: Nāru mednieks

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: female^Mermaid Initiate
lv_LV: Iesvētītā

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
lv_LV: Jaunās nāras bieži izvēlās apgūt ūdens maģisko pusi. Neskatoties uz to ka pagaidām tās ir samērā vājas - to uzbrukums ir ievērības cienīgs.

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
lv_LV: Vecākais šķēpnesis

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
lv_LV: Tīkla metējs

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: female^Mermaid Priestess
lv_LV: Nāru priestere

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman
en: Mermaid Siren
lv_LV: Sirēna

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman
en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to the currents of magic often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
lv_LV: Sirēnas dod priekšroku maģijai. Ieroču vietā tās pielieto savu skaļo balsi, kā arī - spēj pavēlēt ūdeņiem mainīt savu dabīgo stāvokli.

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
lv_LV: elpas pieskāriens

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
lv_LV: Nāru šķēpnesis

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
lv_LV: Nāru tritons

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
lv_LV: Nāru karotājs

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish
lv_LV: Tintes-zivs

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
lv_LV: Gigantiska jūras iemītniece. Tintes zivij ir visai spēcīgi taustekņi, kā arī - indīgs šķidrums tālām distancēm.

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
lv_LV: Uguns Drakons

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
lv_LV: Uguns Drakons ir leģendām apvīts radījums, parasti pieminēts piedzīvojumu stāstos. Tos ļoti reti kurš redzējis... Ja nebūtu vēsturisku piezīmju par nopostītiem ciemiem, tad varētu likties ka šie radījumi patiesībā neeksistē.
    
    Cīņa ar Uguns Drakonu skaitās augstākais izaicinājums.

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
lv_LV: Uguns glabātājs

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardians are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. When not being controlled they like to frolic in pools of lava and take great delight in burning anything they can reach.
lv_LV: Uguns glabātāji ir dūmu un uguns gari. Neviens īsti nezin kā tie radušies, ir tikai zināms ka tos šad-tad piesauc dažādi mistiķi un vārdotāji, lai pakļautu un izrīkotu. Kad uguns glabātāji nav uzdevumā - tie mitinās lavas ezeros un dedzina visu, kam tik var piekļūt.

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
lv_LV: uguns nagi

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
lv_LV: Milzu klimpa

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
lv_LV: dubļu pika

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
lv_LV: Milzu žurka

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
lv_LV: Milzu skorpions

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
lv_LV: Jau parasts skorpions ir pietiekam bīstams - viena tāda cilvēka augumā nāvējošumam nevajag īpašu paskaidrojumu.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
lv_LV: dzelonis

note: [attack]: type=impact
en: pincers
lv_LV: spīles

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
lv_LV: Milzu tarantuls

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
lv_LV: Milzu zirnekļi mitinās dziļi Knalgā, gaidot savu upuri.

note: [attack]: type=impact
en: web
lv_LV: tīkls

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
lv_LV: Dubļu klimpa

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
lv_LV: Jūras čūska

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
lv_LV: Kaulainais Drakons

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
lv_LV: Ļoti sen atpakaļ dzīvoja kāds ļoti dižens Drakons. Kad Drakona dienas šai saulē bija beigušās, viņa kaulainās atliekas tika pieceltas ar ļoti spēcīgu burvestību. Pēc izskata varētu šķist ka šis radījums ir tikai sausu kaulu čupa, bet tie (kas tā domāja) nepaspēja nodzīvot tik ilgi lai mainītu savas domas.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
lv_LV: žoklis

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
lv_LV: Jūras tausteklis

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
lv_LV: Ūdens čūska

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
lv_LV: Zinātnieku domas dalās par ūdens čūsku izcelšanos. Daži uzskata, ka tās ir nenobriedušas, jaunas, vai pieaugušas māsīcas jūras čūskām. Citi uzskata tās par primitīvu nāgu atzaru. Droši zināms ir tas, ka ir gudri izvairīties no ūdeņiem, kuros tās pulcējas.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
lv_LV: Vilks

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf [unit_type]: id=Wolf, race=wolf [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
lv_LV: Vilki ir agresīvi dzīvnieki, kuri medī baros. Lai gan individuāli vāji, vilku bars spēj nogalināt pat visspēcīgāko vīru minūšu laikā.

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: Direwolf
lv_LV: Savvaļas vilks

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
lv_LV: Dižvilks

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
lv_LV: Sniegacilvēks

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: Naga Fighter
lv_LV: Nāgu cīnītājs

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
lv_LV: Nāgas ir čūskveidīgi radijumi, kas visai labi jūtās ūdenī, bet elpot zem ūdens viņas neprot. Šis iemeslis viņām traucē dominēt jūrās un okeānos.

note: [female]
en: Nagini Fighter
lv_LV: Nāgu cīnītāja

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: Naga Myrmidon
lv_LV: Nāgu Mirmidons

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
lv_LV: Prasmīgākās nāgas kļūst par Mirmidoniem, dubultzobena māksliniekiem. Tās uzbrūk tik pēkšņi kā čūskas, un novirzās no pretuzbrukuma elegantā dejā. Atklātā līdzenumā tām nav cienīgu pretinieku.

note: [female]
en: Nagini Myrmidon
lv_LV: Nāgu Mirmidone

note: [female]
en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
lv_LV: Prasmīgākās nāgas kļūst par Mirmidonēm, dubultzobena māksliniecēm. Tās uzbrūk tik pēkšņi kā čūskas, un novirzās no pretuzbrukuma elegantā dejā. Atklātā līdzenumā tām nav cienīgu pretinieku.

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: Naga Warrior
lv_LV: Nāgu karotājs

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
lv_LV: Katrs nāgu cīnītājs sapņo par dienu kad saņems savu otro zobenu. Nāgu paukošanās stils atšķiras no citām rasēm, jo to ķermenis atļauj pielietot citu cīņas taktiku. Šis stils ir visai efektīvs sauszemē, bet ūdens pretestība traucē tām dominēt.

note: [female]
en: Nagini Warrior
lv_LV: Nāgu karotāja

note: [female]
en: Many of the young warriors of the nagini aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
lv_LV: Katra nāgu cīnītāja sapņo par dienu kad saņems savu otro zobenu. Nāgu paukošanās stils atšķiras no citām rasēm, jo to ķermenis atļauj pielietot citu cīņas taktiku. Šis stils ir visai efektīvs sauszemē, bet ūdens pretestība traucē tām dominēt.

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
lv_LV: Cilvēkēdājs

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
lv_LV: Cilvēkēdāji ir milzīgi radījumi, kas parasti dabā dzīvo vieni. Diezgan līdzīgi cilvēkiem pēc formas.. lai gan... tomēr lieli un kroplīgi. Tos var viegli noskriet vai apmuļķot, bet to spēku nevar novērtēt par zemu.

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
lv_LV: Jauns Cilvēkēdājs

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
lv_LV: Kamēr cilvēkēdājs ir jauns to var sagūstīt un nosūtīt trenēties armijas vajadzībām. Cilvēkēdāji nav īpaši prasmīgi ar ieročiem, bet to fiziskais spēks ir pietiekami iespaidīgs, lai kompensētu šo trūkumu.

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
lv_LV: Orku lokšāvējs

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Amongst orcs, bows are often regarded as a cowardly weapon; but even orcs, especially youths and those of slight build, are pragmatic enough to use them in spite of this. Orcish archers are seldom well equipped, and have no semblance of training. Even as poorly handled as they are, their weapons can still be quite deadly, and the wielders thereof rarely march alone.
lv_LV: Starp orkiem loki bieži vien tiek uzskatīti par gļēvuļu ieročiem. Orku lokšāvēji reti tiek labi apgādāti, bet to ieroči joprojām var būt diezgan nāvējoši.

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
lv_LV: Orks - slepkava

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically frail by orcish standards, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
lv_LV: Gļēvākie no orkiem pielieto ne tik cienijamus paņēmienus savās cīņās. Tie labprātāk uzbrūk no distances, ar indētiem nažiem.

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
lv_LV: Orku stopa šāvējs

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish crossbows are crude imitations of human or dwarvish design; a crossbow of any make, though, is a fairly potent device. The orcs privileged enough to wield them are capable warriors, and what they lack in finesse, they make up for in numbers.
lv_LV: Orku stopi ir rupjš cilvēku vai rūķu veidoto stopu atdarinājums, bet jebkura veida stops tomēr ir diezgan spēcīga ierīce.

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
lv_LV: Orku kājnieks

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
lv_LV: Orku līderis

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Unusually cunning orcs tend to find themselves as the leaders of warrior bands. They carry a crossbow out of necessity, but are much more skilled with the sword. These orcs are powerful fighters, but they also have a certain rapport with their kin, especially goblins, and can inspire them to fight with uncharacteristic boldness.
lv_LV: Īpaši varaskāri orki sevi nodarbina vienību priekšgalā. Vajadzības gadījumā prot pielietot arbaletu, bet priekšroku dod zobenam. Šie orki ir spēcīgi karotāji un lieliski iedvesmas avoti gobliniem.

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
lv_LV: Orku barvedis

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Any orc who can keep a large tribe from feuding and in-fighting is often unusually intelligent and commanding, and is inevitably very strong as well. They are skilled with both sword and crossbow, but their real talent lies in their rare ability to rally other orcs to battle, to give orders that are followed not out of fear, but loyalty.
lv_LV: Katrs orks, kas daudz kaujas pavadījis bara priekšgalā, iegūst zināmu izpratni par taktiku, un kara mākslu kopumā. To pavēles saviem padotajiem kļūst jēgpilnākas un cīņas iznākums kļūst efektīvāks.

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
lv_LV: Orks - slaktētājs

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: The larger or more skilled orcish assassins are called ‘Slayers’ by their enemies. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
lv_LV: Prasmīgākos sava amata meisterus dēvē par 'slaktētājiem', jo slaktēt - ir tieši tas, ko viņi prot vislabāk.

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
lv_LV: Orku snaipers

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’; a much more intricate device, complete with a hand-turned cranequin to re-cock the weapon, and often with a multi-ply arc, of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also completely beyond orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to plunder, and they invariably end up in the hands of their strongest and most cunning archers.
lv_LV: Tākā orkiem pārsvarā ir vāji stopa atdarinājumi (aizgūti no citām rasēm), tad retais tiek pie pirmklasīga šaujamā. Labas kvalitātes stopi ir iegūti kā trofejas, bet tos izmantot drīkst tikai tie, kas ir ar ievērojamu stāžu.

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
lv_LV: Orku ģenerālis

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: From time to time, an orc will arise who has a natural charisma and command over his ilk. If he is also strong and cunning enough to survive early leadership struggles, he will inevitably find himself leading a great horde of warriors, and he will also inevitably cause a great deal of trouble for the civilized races of the world. The surest way to disperse such a host is to slay this rare orc who can hold it together.
lv_LV: Ik pa laikam parādās kāds orks kam ir īpašs talants kara inteliģencē. Viņu ciena pilnīgi visi, un viņa pavēles tiek izpildītas bez ierunām un īdēšanas. Šādu orku baru var apturēt tikai likvidējot šo līderi.

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
lv_LV: Dižais orks

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
lv_LV: Orku kareivis

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurian Ambusher
lv_LV: Rāpulis - uzbrucējs

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
lv_LV: Rāpuļi mobili pārvietojas pa daudzām teritorijām, kur citām vienībām ir zināmas grūtības. Un ja tam visam klāt nāk pieredze, tad jebkurai armijai šie mazie radijumi sagādās problēmas. Ar šādu pretinieku nevar atļauties caurumus taktikā!

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
lv_LV: Rāpuļu čukstētājs

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
lv_LV: Rāpuļiem ir mazas zināšanas zīlēšanā un melnajā maģijā. Cik viņu metode ir efektīva neviens tā īsti nezin, bet zināmas bailes un piesardzību tas tomēr raisa... ..

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian Flanker
lv_LV: Rāpulis - cietoksnis

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
lv_LV: Parasti šie radijumi ir samērā vāji (salīdzinot ar elfiem un cilvēkiem), bet gadās arī pa kādam izņēmumam. Daži rāpuļi mēdz būt jūtami spēcīgāki par saviem sugasbrāļiem, turklāt - nezaudējot dabas doto veiklību.

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
lv_LV: Rāpuļu orākuls

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
lv_LV: Starp šiem radījumiem ir manīti daži īpatņi, kas valkā jocīgus kostīmus un ir notetuvēti ar mistiskiem simboliem. Tas varētu nozīmēt ka viņi ir savas cilts vadoņi vai orākuli. Lai kā tur nebūtu... viņi praktizē diezgan efektīvu maģiju, šos ložņātājus ir vērts paturēt acīs.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurian Skirmisher
lv_LV: Rāpulis - klaidonis

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
lv_LV: Rāpuļi ir mazi un veikli. Tie ir ļoti mobili cīņās, spēj izsprukt cauri pretinieka vienībām.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
lv_LV: Rāpuļu dziednieks

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
lv_LV: Starp šīs sugas pārstāvjiem ir daži indivīdi, kas paralēli maģijai praktizē arī dziedniecību.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
lv_LV: Gigants

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
lv_LV: Kad ar nenormālu spēku apveltīts trollis sasniedz savus labākos dzīves gadus - tas kļūst par staigājošu leģendu. Visi šie iespaidīgie stāsti, par troļļu neticamo spēku, ir cēlušies pateicoties tikai šādiem gigantiem.

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
lv_LV: Troļļu varonis

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
lv_LV: Daži troļļi vienkārši piedzimst ar īpašu spēku un izturību. Sabiedrībā, kur taisnība ir tikai stiprākajam, tos ātri vien ieceļ 'varoņu' kārtā.

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
lv_LV: Trollis ar lingu

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
lv_LV: Starp troļļiem mēdz būt tādi, kas labi pārvalda lingu. Šādam ierocim nav īpaši jāgatavo munīcija, jo akmeņi ir visur. Un ar tādu spēku kā trollim - neko vairāk nevajag!

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Troll
lv_LV: Trollis

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
lv_LV: Troļļi jau ilgu laiku ir sagādājuši problēmas cilvēkiem un rūķiem. Pilnā augumā izslējies trollis ir ievērojami garāks par cilvēku, par rūķiem nemaz nerunāsim... pat neapbruņotu trolli ir ļoti grūti pārvarēt.

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
lv_LV: Troļļu šamanis

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
lv_LV: Parasti šamanis ir viens no klana līderiem. Tie miesās nav tik spēcīgi un izturīgi, bet to uguns maģija kompensē visus šos trūkumus.

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
lv_LV: uguns sprādziens

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
lv_LV: Troļļu karotājs

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
lv_LV: Parasti troļļi nevēlās lietot ieročus, bet atrodas arī pa kādam indivīdam, kas ir tērpies masīvās bruņās un vicinās ar kuvaldu. Šo bruņojumu troļļi mēdz iegūt no saviem sabiedrotajiem - orkiem.

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
lv_LV: Troļļu mazulis

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
lv_LV: Troļļu mazulim ķermenis ir ļoti izturīgs. Šajā vecumā trollis ir visai neveikls un  neprot pat stabīli staigāt, tomēr neviens negribētu šo radījumu sastapt brīdī kad pie rokas nebūtu nekāda ieroča pašaizsardzībai.

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: Ghast
lv_LV: Rijīgais puveklis

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: The ghast is a creature taken from humankind’s most primal nightmares. Unlike their lesser cousins, ghouls and necrophages, ghasts are not patient enough to wait for their victim to die from poison before consuming the body. They attack directly with their enormous mouths, trying to rip the flesh straight from their foes. Once their enemy is defeated, they eat the rest of the body, gaining strength in the process.
lv_LV: Šis šausmonis negaida kad viņa upuri nomirt, bet pa tiešo ķerās pie savas gaļīgās maltītes. Mieloties netraucē pat upura izmisīgie centieni tam pretoties.

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
lv_LV: Maitēdājs

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
lv_LV: Tikai sadistiskākie nekromāņi pratīs izveidot šādu radījumu. Cik zināms - tie ir sakopoti cilvēku līķi, kas staigā apkārt pilnīgi kaili, un pārtiek tikai no pūstošas miesas.

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
lv_LV: Nekrofāgs

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: The necrophage, or ‘devourer of the dead’, is a monstrous, corpulent thing, which bears only a crude resemblance to a man. They appear to be quite rotten in spite of their ability to move; they are rife with disease and poisons of the blood, and have a stench to match. But the most revolting fact about these fratures, apparent only to those who can perceive the traces of foul magic on them, is that they were somehow made from living men — a process about which almost nothing is known, but which can be nothing but nightmarish.
lv_LV: Nekrofāgs ir milzīgs gaļīgs gabals, kas nes tikai jēlnaftas līdzību ar cilvēku. Viņi šķiet diezgan sapuvuši, bet patiesībā ir diezgan bīstami radijumi. To iekšas ir pilnas ar indi un slimībām. Labāk turēties no tiem pa gabalu.

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: Soulless
lv_LV: Nedzīvā miesa

note: [variation] [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: The technique of animating a dead body is unfortunately well-known in the dark arts; practitioners often use it to raise servants and soldiers from unwilling corpses. These shamblers are often numerous, but fragile; a touch of combat can waken them, though, making them far more formidable.
lv_LV: Tumšajā mākslā ir labi pazīstama tehnika kā atdzīvināt mirušos. To bieži pielieto lai veidotu sev paklausīgus vergus.

note: [variation]
en: wc_variation^Drake
lv_LV: Dreiks

note: [variation]
en: wc_variation^Dwarf
lv_LV: Rūķis

note: [variation]
en: wc_variation^Goblin
lv_LV: Goblins

note: [variation]
en: wc_variation^Mounted
lv_LV: Samontēts

note: [variation]
en: wc_variation^Gryphon
lv_LV: Grifs

note: [variation]
en: wc_variation^Saurian
lv_LV: Rāpulis

note: [variation]
en: wc_variation^Swimmer
lv_LV: Peldētājs

note: [variation]
en: wc_variation^Troll
lv_LV: Trollis

note: [variation]
en: wc_variation^Wose
lv_LV: Vose

note: [variation]
en: wc_variation^Bat
lv_LV: Sikspārnis

note: [unit_type]: id=Dark Adept, race=human
en: Dark Adept
lv_LV: Tumsas lietpratējs

note: [female]
en: female^Dark Adept
lv_LV: Tumsas lietpratēja

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: Dark Sorcerer
lv_LV: Tumšais burvis

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: The dread inspired by black magic is enhanced by the secrecy and fell rumors which surround it. Dark sorcerers have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their masters. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the slightest desire for power.
lv_LV: Tumšais burvis ir ieguvis pietiekamas zināšanas melnajā maģijā. Tam ir pa spēkam pārvaldīt mirušo matēriju, un veidot sev nedzīvos vergus, kas neuzdod jautājumus un izpilda visas pavēles.

note: [female]
en: Dark Sorceress
lv_LV: Tumšā burve

note: [female]
en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
lv_LV: Tumšais burvis jau ir ieguvis pietiekamas zināšanas melnajā maģijā. Tam ir pa spēkam pārvaldīt mirušo matēriju, un veidot sev nedzīvos vergus, kas neuzdod jautājumus un izpilda visas pavēles.

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
lv_LV: Līķis

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
lv_LV: Nekromāni praktizē melno maģiju. Tie ir iemācījušies apkrāpt nāvi, paturot sev dzīvo miesu, kā arī - dāvināt miroņiem jaunu (bet falšu) dzīvi.

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
lv_LV: posta rullis

note: [female]
en: female^Necromancer
lv_LV: Nekromāne

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
lv_LV: Kaulu snaipers

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose or foes might be. They are driven only by a malice born of their empty and tortured existence.
lv_LV: Paši labākie nedzīvo lokšāvēji ir bijuši talantīgi arī vēl dzīvi esot.

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
lv_LV: Kaulainais šāvējs

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their un-life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
lv_LV: Šis kaulu kambaris ir prasmīgs lokšāvējs. Savus bultas uzgaļus viņš vairs neveido no koka, bet no upuru kauliem.

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
lv_LV: Mirušais jātnieks

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
lv_LV: Mirušais jātnieks pārvietojas uz putna, kuru senās civilizācijas izmantoja zirga vietā.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
lv_LV: Mirušais bruņinieks

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
lv_LV: Klejo stāsti par diženiem karotājiem un ģenerāļiem, kuri tika nolādēti un nodoti naidam. Tagad tie esot piecelti, ar visiem saviem ierošiem... un ir atriebības pārņemti.

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
lv_LV: Nāves asmens

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
lv_LV: Šie karotāji ir ļoti izveicīgi un nāvīgi, kā arī - ir daudz ātrāki par pārējiem nedzīvajiem.

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: Draug
lv_LV: Nežēlīgais

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
lv_LV: Šajā cīnītājā maz kas palicis pāri no cilvēka. Viņa būtība jau pārņemta ar nežēlību un iznīcību.

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
lv_LV: Karotājs

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
lv_LV: Šie skeleti pavisam noteikti ir bijuši lieliski cīnītāji savā iepriekšējā dzīvē.

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
lv_LV: Skelets

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
lv_LV: Skeleti ir kareivji, kuri tikuši nokauti kaujā un ir atgriesti dzīvē ar melnās maģijas palīdzibu. Tik pat kā bez apziņas un nešaubīgi par savu mērķi, viņi nebaidās ne sāpju, ne nāves.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
lv_LV: Lokšāvējs

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
lv_LV: Pacelti no nāves šie radījumi pilda sava pavēlnieka iegribas.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
lv_LV: Parādība

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
lv_LV: Maģiskajā cilpā sagūstīts gars izpildīs visas sava saimnieka vēlmes.

note: [attack]: type=cold
en: wail
lv_LV: vaimanas

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
lv_LV: Tumsas gars

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
lv_LV: Neviens nezin kāpēc šīm parādībām ir aizsegtas sejas. Tie kas ir sastapušies ar šiem rēgiem un izdzīvojuši - nemaz nevēlās šo jautājumu pētīt.

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
lv_LV: Ēna

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
lv_LV: Kad gaisma nāca pasaulē un deva formu nezināmajam, bailes bija spiestas atkāpties tumsā. Kopš tās dienas ēnas turējušas  cilvēci bailēs.
    
    Tas ir jautājums, kas ir viegli atbildāms ar Nekromānijas palīdzību.

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
lv_LV: Rēgs

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Sometimes called the ‘hollow men’, spectres form the right arm of their masters’ powers. They are an unholy terror to the living, for they are quite as deadly as their appearance suggests.
    
    The creation of these is itself no mean feat, but the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
lv_LV: Tiek dēvēti arī kā ‘tukšie cilvēki’, rēgi ir kā labā roka saviem saimniekiem.

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
lv_LV: nolādēts zobens

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
lv_LV: Spoks

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
lv_LV: Šo karotāju atdzīvināšana ir iespaidīgākais sasniegums nekromāņu zināšanās. Zobens tiem iet cauri bez īpašas pretestības. Daudzus biedē doma ka šie radījumi ir neuzveicami, bet patiesībā - tas ir tikai mīts.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
lv_LV: Antīkais Vose

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
lv_LV: Vecākais Vose

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
lv_LV: Vosēm piemīt ļoti dažādas formas, un jo vecāki šie radījumi - jo tie ir lielāki.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
lv_LV: Vose

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
lv_LV: Šos radijumus bieži ieraudzīt nevar, tie ļoti prasmīgi saplūst ar pārējiem kokiem.
