Battle for Wesnoth - en to sv translation catalogue (450 entries)

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: fist
sv: knytnäve

note: [attack]: type=impact
en: tail
sv: svans

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
sv: tentakel

note: [attack]: type=pierce
en: ink
sv: bläck

note: [attack]: type=impact
en: mace
sv: spikklubba

note: [attack]: type=impact
en: staff
sv: stav

note: [attack]: type=impact
en: crush
sv: krossa

note: [attack]: type=impact
en: entangle
sv: snärja

note: [attack]: type=blade
en: short sword
sv: kortsvärd

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
sv: köldvåg

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
sv: skuggstöt

note: [attack]: type=impact
en: sling
sv: slunga

note: [attack]: type=blade
en: axe
sv: yxa

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
sv: bredsvärd

note: [attack]: type=impact
en: flail
sv: slaga

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane
en: sword
sv: svärd

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: bow
sv: pilbåge

note: [attack]: type=blade
en: claws
sv: klor

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
sv: köttyxa

note: [attack]: type=blade
en: saber
sv: sabel

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead
en: Walking Corpse
sv: Vandrande död

note: [variation] [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
sv: Vandrande döda är de dödas kroppar som blivit återuppväckta av mörk magi. Även om de inte utgör något större hot mot en tränad soldat, så är åsynen av fallna kamrater i deras led nog så skrämmande.

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact [attack]: type=fire [attack]: type=cold
en: touch
sv: beröring

note: [attack]: type=impact
en: club
sv: klubba

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead [unit_type]: id=Ancient Lich SotA, race=undead
en: Ancient Lich
sv: Uråldrig häxmästare

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
sv: köldstorm

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human [unit_type]: id=Sacrifice, race=human
en: Necromancer
sv: Nekromant

note: [attack]: type=cold [attack]: type=pierce
en: curse
sv: förbannelse

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
sv: Det är oklart varför drakgardisterna heter som de gör, men vissa spekulerar i att det åsyftar deras vapen, dessa märkliga stavar som sprutar eld och död. Andra tror att det kommer sig av att dessa vapen skulle kunna hota även riktiga drakar, om de skulle dyka upp i den kända världen igen. Hur det än är med den saken, så är det dessa vapen som har gjort dvärgarnas citadellvakter både vitt kända och fruktade; dessa vapen som i ett slag har kunnat krossa även de mäktigaste krigare.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
sv: dolk

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
sv: drakstav

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
sv: Dvärgkrigarna använder sig av mäktiga stridsyxor och -hammare, som gör dem till fruktade motståndare i närstrid. De är som allra bäst i tunnlar och bergig terräng. Om än något långsamma så är de både starka och uthålliga.

note: [attack]: type=impact
en: hammer
sv: hammare

note: [attack]: type=pierce
en: spear
sv: spjut

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
sv: kastspjut

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
sv: stridsyxa

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
sv: kastyxa

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. These dwarves are masters of the melee, and can hold a patch of earth with the single-minded tenacity of an oak.
sv: Dvärgväktarna är veteranerna bland sina likar, och utgör grunden i deras stridslinjer. Att leda en attack mot en linje som de förstärker är oftare självmordsbenäget än ogenomtänkt. Dessa dvärgar är närstridens mästare, och kan hålla stånd med en eks envishet.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
sv: åskstav

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
sv: Runmästare

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf
en: female^Elvish Shyde
sv: Älva

note: [attack]: type=blade
en: bite
sv: bett

note: [attack]: type=pierce
en: lance
sv: lans

note: [attack]: type=impact
en: shield bash
sv: sköldstöt

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: fangs
sv: huggtänder

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
sv: ljusbåge

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
sv: törnen

note: [attack]: type=impact
en: ram
sv: ramm

note: [attack]: type=impact
en: bolas
sv: bolor

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
sv: feeld

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
sv: Blodsugande fladdermus

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
sv: Blodsugande fladdermöss kallas så efter deras rödaktiga nyans, som vissa tar som symbol för deras föredragna mat. Dessa varelser är snabba och kan suga blod från sina offer, och även använda sina offers blod för att förbättra sin egen hälsa.

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
sv: Livssugande fladdermus

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
sv: De hemskaste, rovgirigaste och mest framgångsrika av de blodsugande fladdermössen blir livssugande fladdermöss och får förmågan att tömma sina byten inte bara på blod utan själva deras livskraft.

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
sv: Vampyrfladdermus

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
sv: Vampyrfladdermöss är flygande varelser som lever på andra varelsers blod. Även om deras huggtänder inte är så kraftfulla, så suger de sina bytens hälsa ur dem med deras blod och utvinner styrka ur detta.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
sv: Båt

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Propelled by oars or small sails, boats are used to travel short distances and in shallows where large ships cannot navigate.
sv: Båtar drivs fram med åror eller små segel, och används för korta transporter i grundare vatten där större skepp inte kan komma fram.

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
sv: Galjon

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
sv: Galjoner är skepp byggda för handel och transport.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
sv: Piratgaljon

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
sv: Piratgaljoner är för transportskepp vad vargar är för får. Piraterna ombord hjälper gärna till att 'befria' andra skepp från tyngden av deras dyrbara last.

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
sv: Transportgaljon

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
sv: Transportgaljoner är välrustade skepp som används för att transportera trupper. Väl i land kan trupperna anfalla.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake
en: Drake Arbiter
sv: Drakvakt

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
sv: hillebard

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Armageddon Drake
sv: Domedagsdrake

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
sv: Vore det inte för deras rustning, skulle vissa bland drakfolket inte gå att skilja från riktiga drakar, åtminstone för de raser för vilka drakar blott är legender. Varelserna kända som 'Domedagsdrakar' tornar upp sig över de flesta, och är immuna mot den massiva inre eld de besitter.

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
sv: stridsklor

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
sv: spruta eld

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Drake Blademaster
sv: Draksvärdmästare

note: [attack]: type=blade
en: war talon
sv: krigshuggklo

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burner
sv: Drakbrännare

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
sv: Drakbrännarna är de få och stolta som har ärvt mest av drakfolkets anfäders krafter, i synnerhet förmågan att spruta eld. Detta, tillsammans med deras blotta storlek och kloförsedda händer, gör dem till farliga motståndare i strid.

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: Drake Clasher
sv: Draksoldat

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Drake Enforcer
sv: Drakkrossare

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
sv: Krossarna bryr sig inte om taktik och strategi, de rusar rakt in i striden där den är som hetast. På nära håll spelar det inte någon roll att deras rustningar förhindrar dem från att spruta eld; allt som spelar roll är den kraft de lärt sig att koncentrera i varje slag. Drakledare aktar sig noga för att smutsa ner krossarnas ära och tillkallar dem vanligen endast mot de mest fördärvliga fiender.

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
sv: treudd

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighter
sv: Drakkämpe

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
sv: Drakkämparna använder kroksablar med dödlig skicklighet, och besitter sina förfäders förmåga att spruta eld. De kan också flyga, till fiendens förtret. Deras stora styrka, tillsammans med deras hårda fjäll, är med rätta en skrämmande kombination för svärdsmän av alla raser.

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Fire Drake
sv: Glöddrake

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Drake Flameheart
sv: Eldhjärta

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake
en: Drake Flare
sv: Gnistdrake

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Drake Glider
sv: Vindseglare

note: [attack]: type=impact
en: slam
sv: nedslag

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drake
sv: Stormseglare

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drake
sv: Infernodrake

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake
en: Sky Drake
sv: Molnseglare

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake
en: Drake Thrasher
sv: Drakförgörare

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake
en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
sv: I stället för att låta sig begränsas av sina rustningar har förgörarna lärt sig att utnyttja dess vikt för att lägga än mer tyngd bakom deras korta spjut och klor när de anfaller med sina massiva kroppar. Utrustningen är ett med deras kroppar, till och med deras tunga hjälmar och de tjocka skallarna under dem är vapen. En förgörare fullgör gärna sina kastplikter, så länge som detta kan ske på krigsfältet.

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Drake Warden
sv: Drakväktare

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drake Warrior
sv: Drakkrigare

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
sv: Drakfolk av krigarkasten, som krigarna, är basen i alla stammarnas arméer. Inga speciella förmågor eller skickligheter utmärker dem; endast deras naturliga styrka och militära träning hjälper dem att pressa sig fram genom fiendestyrkorna. De slåss som de har gjort i århundranden, iklädda keramiskt pansar med den traditionella stridsklingan fastspänd på varje handrygg.

note: [attack]: type=fire
en: naphtha attack
sv: naftaattack

note: [attack]: type=fire
en: fire arrow
sv: eldpil

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
sv: Äldre falk

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcons bear the telltale scars of veteran warriors from protecting their masters, their bodies proof of repeated dives into a swirling melee. Stronger and faster than their younger kin, they are rumored to hit with enough force to remove an enemy's head.
sv: Äldre falkar bär veteranernas tydliga ärr som de fått när de försvarat sina ägare, deras kroppar beviset på hur ofta de störtdykt ner i en närstrid. De är starkare och snabbare än sina yngre släktingar och det sägs att de kan slå ner med sådan kraft att en fiendes huvud kan slitas av.

note: [attack]: type=pierce
en: beak
sv: näbb

note: [attack]: type=pierce
en: composite bow
sv: kompositbåge

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Falcon
sv: Falk

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Seen as status symbols of the nobles, falcons are precious possessions normally used for sport. The same techniques are employed to rend and tear foes on the battlefield, and their great speed is a boon to scouting out the land.
sv: Som statussymboler för adeln är falkar dyrbara ägodelar som vanligen används för sport. Samma teknik kan användas för att riva och skada fiender på krigsfältet och deras snabbhet ger stora fördelar för utforskning,

note: [attack]: type=blade
en: longsword
sv: långsvärd

note: [attack]: type=impact
en: pommel strike
sv: knytnävsslag

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
sv: Runmagiker

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
sv: Den starkaste av alla runsmeder, förstör runmagikern sårade fiender nästan omedelbart, och misslyckas sällan med att såra motståndaren om det är hans avsikt. Hans skicklighet i runsmide har inget motstycke, och de runor han ristar in på sina vapen och sin rustning stöter bort hans fienders anfall.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
sv: Dvärgbärsärk

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
sv: Bärsärkarna är en sällsynt krigarkast hos dvärgarna, vars medlemmar faller i en mäktig vrede före strid. Dessa krigare glömmer all självbevarelsedrift, då det enda de har i sinnet är de obevekliga anfall de blivit legendariska för.

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
sv: bärsärkagång

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
sv: Drakgardist

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
sv: Dvärgutforskare

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
sv: Dvärgutforskarna är ojämförbara överlevare. Med hjälp av endast den utrustning som de bär med sig kan de vandra runt i månader i skogar och berg på jakt efter nya malmådror och mineralfyndigheter. Medan deras närstridsförmåga är mindre än andra dvärgars, så är de bättre än någon annan med kastyxor - som de övar vid jakt i bergen. De flyttar sig runt snabbt och lätt och är därför farliga och svårbedömda fiender.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
sv: Dvärgkrigare

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
sv: Dvärgvakt

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
sv: Bergakung

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
sv: Klädda i skinande rustningar ser dessa dvärgar ut som bergsalarnas kungar. De använder yxa och stridshammare med mästerlighet och de kan träffa en fiende med sin kastyxa på flera stegs håll. Även om de inte är så kvicka så utgör de levande bevis för sitt släktes framsteg.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
sv: Dvärgspårare

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
sv: Dessa sega dvärgar är ibland borta från sina grottor under långa tider då de patrullerar och spejar längs gränserna. De håller utkik efter likväl invaderande arméer som banditer och tjuvar som ger sig in på dvärgaland. De är kraftfulla kämpar i närstrid och de kan kasta sina yxor på samma avstånd och med samma precision som en mänsklig bågskytt.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
sv: Runsmed

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish runesmiths, now practiced at their craft, carve arcane runes into their weapons and armor. These runes infuse the runesmith’s blows with power and accuracy, and disrupt the blows of their enemies, causing them to strike softly, weakly and on the armor of the defender.
sv: Dvärgarnas runsmeder, väl övade i sitt hantverk, ristar hemliga runor på sina vapen och sin rustning. Dessa runor ger deras attacker mer kraft och bättre träffsäkerhet, och stör fiendernas attacker så att dessa blir svaga och veka och endast träffar försvararens rustning.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
sv: Dvärgspejare

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
sv: Dvärgväktare

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
sv: Pansarvakt

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
sv: Järnnäve

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
sv: Tordönskrigare

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
sv: Tordönsvakt

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
sv: Dvärgulvhedin

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
sv: Dvärgar är en uråldrig ras av mäktiga krigare. Ulvhedinerna är de mest vildsinta av dessa; i strid hamnar de i ett blint raseri där de känner varken fruktan eller smärta, och tar ingen notis om de skador de får.

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elvish Archer
sv: Alvbågskytt

note: [female]
en: female^Elvish Archer
sv: Alvbågskytt

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: Elvish Avenger
sv: Alvhämnare

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: Compared to other elves, Elvish Avengers have superior movement and defense on sand, shallow water, and mountains.
sv: I motsats till andra alver så kan alvhämnarna röra sig - och försvara sig - problemfritt på sand, i grunt vatten och i berg.

note: [female]
en: female^Elvish Avenger
sv: Alvhämnare

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
sv: Alvkapten

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish captains usually lead patrols and command garrisons that stand guard over the vast forests in elvish territory. Unlike leaders from other races, they are mostly proficient at navigating small skirmishes rather than large-scale battles, and are especially skilled at defensive maneuvering. Captains typically command small units that remain together for extended periods of time, allowing them to personally mentor and befriend their troops. They are often observed to lead through camaraderie and amicability, but still command great respect from their kin.
sv: Alvkaptener leder ofta patruller och garnisoner som vakar över de vida skogarna på alvernas marker. Till skillnad från ledare från andra raser så är de bättre vid mindre skärmytslingar än storskaliga krig, och de är speciellt bra på försvar. Kaptener leder ofta trupper som håller ihop över lång tid, så de känner var och en av sina mannar väl och hjälper dem individuellt att förbättras. Deras ledarstil kännetecknas ofta av kamratskap och vänlighet, men de åtnjuter likväl stor respekt från sitt folk.

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
sv: Alvförkämpe

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: female^Elvish Druid
sv: Alvdruid

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: The magic of the wood-elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they thrive can become quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    The chief ability of Druids lies in healing, and it is for this skill that they are revered by their people.
sv: Skogsalvernas magi är inte lämpad för strid, men är ändock effektiv. Skogarna som alvdruiderna lever och frodas i kan väckas med ett ord för avvärja alla hot mot friden.
    
    Alvdruidernas huvudsakliga förmåga är helandets konst, och det är för detta utövande som de hålls i stor ära av sitt släkte.

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
sv: snärja

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: female^Elvish Enchantress
sv: Huldra

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that humans are almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
sv: Alvernas magi skiljer sig helt från människans, så mycket att det nästan är omöjligt för de senare att förstå den, än mindre använda den. På samma sätt är de som bemästrat den lika gåtfulla; även om det kan sägas att de dyrkas av sitt folk, så kan mycket lite sägas om deras faktiska syfte inom samhället de lever i.

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
sv: Alvkrigare

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Among elves, swordplay is most commonly practiced by rangers and border patrols, who serve primarily as guardians of the forests and more occasionally as small squads for intrusions into other territories. Elvish swordsmanship is known for its emphasis on swift, agile strikes, generating less power than human or orcish warriors, but also leaving less time to react and counter. Most elves can learn the basics of swordplay relatively quickly and will readily pick up the blade when confronted with battle.
sv: Bland alverna används svärdskonst vanligen av skogsvaktare och gränspatruller, som primärt vaktar skogarna och endast i undantagsfall skickas i mindre trupper in i någon annans land. Alvernas svärdskonst utmärks av den vikt de lägger på snabba, smidiga attacker som är mindre kraftfulla än de som en människa eller orch skulle göra, men som det är svårare att undvika och blockera. De flesta alver kan lära sig grunderna i svärdskonst ganska snabbt och plockar gärna upp klingan när de ställs inför en strid.

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
sv: Alvhjälte

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
sv: Alvstorfurste

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf "awesome" is used here in the sense of "causing awe", not in the sense of "very good".
en: The leaders of elvenkind command an instinctive loyalty from their people that rulers of other races can only envy, and earn it with great mindfulness and wisdom. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
sv: Alvernas ledare framkallar en instinktiv lojalitet från sitt folk som ledare av andra raser endast kan åse med avund, och de förtjänar denna lojalitet med stor eftertanke och vishet. I fredstider är alvstorfurstarnas lugn och kontemplativa sinnelag ett ideal som få kan uppnå, men i fullt vredesmod blir de verkligt imponerande.

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: female^Elvish Lady
sv: Alvfurstinna

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: Elves choose their leaders for their wisdom and sensitivity to the balance of universal forces; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift for which any ruler could ask.
sv: Alver väljer sina ledare utifrån deras visdom och förståelse för balansen mellan universums krafter. Deras framsynthet har skyddat dem i oroliga tider. Deras rättvisa styre belönas med deras folks villkorslösa trohet, vilket är den största gåva en ledare kan få.

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
sv: Alvfurste

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf
en: Elvish Marksman
sv: Alvprickskytt

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
sv: långbåge

note: [female]
en: female^Elvish Marksman
sv: Alvprickskytt

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
sv: Alvöverste

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
sv: Alvkurir

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. Only the most dedicated exceed these elves’ skill as mounted archers — in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
sv: Alvernas kurirer är tränade som kungliga budbärare i deras riken. Trots alvernas fridfulla läggning gör deras erfarenhet dem mycket farliga i strid. Ingen har någonsin kommit i närheten av deras skicklighet i ridande bågskytte; faktum är att de flesta skulle få det svårt att bli deras jämlike ens från marken.
    
    Dessa soldaters snabba framfart tillåter alverna att slå till när och var de själva väljer när de strider på egen mark, ett faktum som skonat många alvers liv.

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf
en: Elvish Ranger
sv: Alvjägare

note: [female]
en: female^Elvish Ranger
sv: Alvjägare

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
sv: Alvryttare

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
sv: Alvspejare

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: female^Elvish Shaman
sv: Alvschaman

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by roots and hindered by the very ground they stand on.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
sv: Eftersom de delvis är feer så har alverna en naturlig fallenhet för magi. Detta visar sig i deras närhet till naturen som de kan be om assistans i strid. Fiender som vandrar in i deras skogar kan snart finna sig insnärjda i rötter och hindrade av själva marken de står på.
    
    Alvernas läkande kunskaper är också avsevärda, och kommer till stor nytta i strid.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: Elvish Sharpshooter
sv: Alvskarpskytt

note: [female]
en: female^Elvish Sharpshooter
sv: Alvskarpskytt

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf
en: Devotion to the path of faerie may eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a power which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
sv: En alvmös långa och starka hängivenhet till den del av henne som står feerna närmast omvandlar henne till slut till en varelse av båda världar. I kontakt med en värld som för många enbart ter sig som ett stort mysterium förkroppsligar dessa alvskogarnas väktare sitt folks grace och översinnlighet.

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
sv: feberöring

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: female^Elvish Sorceress
sv: Alvbesvärjerska

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: female^Elvish Sylph
sv: Sylfid

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers. Legends concerning these have given other races a healthy fear of the elves.
sv: De sällan skådade visa sylfiderna är mästare av fevärldens och den fysiska världens natur. De besitter underbara, och ibland skrämmande, krafter. Myterna om dessa krafter har gett andra raser en hälsosam fruktan för alverna.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
sv: väv

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
sv: Dimrensare

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
sv: Monstervargryttare

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: ‘Dire wolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Only a madman would willingly encounter them; but goblins, at great cost to themselves, have managed to tame and ride them.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
sv: 'Monstervargar' skiljer sig från vanliga vargar endast i färg och storlek. De står oftast högre över manken än hästar, och har en lika mycket större aptit. Bara galningar skulle försöka utmana dem; vättarna har lyckats tämja dem, i någon mening, om än med stora förluster.
    
    Klorna betraktas vanligtvis inte som vargens farligare beväpning, men hos denna större variant är de tjockare och längre än järnspikar. Deras ryttare stryker gift på framklorna, besläktat med det som orchernas lönnmördare använder, vilket gör en reva av dessa monsters tassar högst dödlig.

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
sv: Spetsarvätte

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
sv: Riddarvätte

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
sv: Plundrarvätte

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
sv: En del vättar tränar sina vargar att överkomma sin naturliga rädsla för eld. Dessa vättar får en framträdande roll i räder, där de sätter eld på sina fienders bostäder och fält, och de bär också nät för att hindra sina offer att sätta i stånd ett effektivt försvar eller vedergällning

note: [attack]: type=fire
en: torch
sv: fackla

note: [attack]: type=impact
en: net
sv: nät

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
sv: Fanbärarvätte

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Standard-bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser’s frenzied goading effectively steels the less veteran fighters to strive harder and longer before they die.
sv: Fanbärarna är en kuriositet bland vättar. Att en vätte överlevt nog med slag för att kunna kallas veteran är ovanligt nog, men ännu mer sällsynt är det att vättarna erkänner och respekterar detta. Hur som helst stärker fanbärarvättarnas frenetiska pådrivande de mer oerfarnas moral, så att de strider både mer intensivt och längre innan de slutligen faller.

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
sv: Spjutvätte

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
sv: Vargryttare

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are much smaller and weaker than their orcish kin and are often sent to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who manage to tame a mount have a much safer role in combat.
    
    Though few wolves could even stand with the weight of a true orc on their back, a goblin is quite within many wolves’ ability to carry swiftly. Unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
sv: Det är inte känt hur och när man började tämja vargar, men för vättarna är fördelarna uppenbara. Vättar är mindre och mycket svagare än sina orchiska släktingar, och tilldelas ofta de farligaste och otrevligaste delarna av strider. Den som lyckas få tag på ett riddjur klarar sig mycket bättre i strid.
    
    Inte många vargar skull kunna bära vikten av en orch på sin rygg, men en vätte kan de flesta bära och ändå röra sig snabbt. I motsats till hästar har vargar inga svårigheter att ta sig genom bergsregioner, men vatten och skogar sinkar även dem.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
sv: Grip

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
sv: Dessa majestätiska och mäktiga varelser dominerar världens lufthav. Gripar är farliga och misstänksamma mot andra intelligenta varelser, varför de inte bör störas i onödan.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
sv: Gripmästare

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
sv: Gripryttare

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
sv: Endast ett fåtal kan knyta ett band med de mäktiga griparna. De som gör det kan bli gripryttare, och upptäcka världen bland molnen på dessa flygande bestars ryggar.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
sv: Storriddare

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
sv: Storriddarna har nått höjdpunkten i sin skicklighet med svärd och lans. I sina heltäckande rustningar och sina ståtliga riddjur som är avlade mer för styrka än snabbhet bildar dessa kärnan i allt kavalleri av vikt. En storriddare i täten för en anfallsvåg är en skräckinjagande syn för infanteri, och är ofta tillräcklig för att bryta igenom en försvarlinje.

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
sv: Riddare

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
sv: Särskilt skickliga och disciplinerade ryttare befordras till riddare. Dessa stridveteraner har sett de ödesdigra resultaten av misslyckade anstormningar, och har lärt sig hur och när de skall användas. Riddare bär därför också svärd som de tillämpar i en taktik som kräver mycket mer tålamod, men som också är betydligt säkrare än en anstormning. Deras lansar finns fortfarande nära till hands, och deras växande erfarenhet med dessa vapen är bara till deras fördel.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
sv: Lansiär

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
sv: Lansiärerna är några av de modigaste och mest fruktade ryttarna i hela Wesnoth. Genom att klä sig i så lätt rustning som möjligt så tillåts de att rida snabbare än andra. Taktiken de använder är ett tveeggat svärd, som antingen leder till stor ära eller bråd död. Lansiärer rider lätt ner infanterister som brutit sina formeringar och bryter lätt igenom försvarlinjer. De är dock av begränsad nytta vid försvar.

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
sv: Tempelriddare

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
sv: Ryttare

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
sv: Ryttarna härstammar ofta från de vildare regionerna i Wesnoth, och tränas från barndomen i ridandets konst och att följa en strikt hederkodex. En ryttares anstormning är en kraftfull men vårdslös taktik, vars värde visats om och om igen på slagfältet. Ryttare överträffar det mesta infanteri, särskilt de som brutit sina formeringar. Dock måste de ta sig i akt för både spjutsoldater och bågskyttar, för vilka deras storlek och anslagskraft utgör frestande måltavlor.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: Bowman
sv: Bågskytt

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
sv: Kavaljer

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome, and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
sv: Kavaljererna är mästare från hästryggen med både svärd och armborst; i kombination med deras rörlighet väcker de fruktan i sina fiender. Ryktet säger att deras galanteri endast överträffas av deras aggressivitet. Deras djärva dåd omtalas i många sånger och sägner.

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: crossbow
sv: armborst

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
sv: Kavallerist

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
sv: Kavallerister skiljer sig från ryttare med sin taktik och sin utrustning. De har tyngre rustning och bär svärd och sköld istället för lans. Deras taktik omfattar inte att storma fiender, utan istället gör de snabba utfall med sina svärd, där häst och ryttare tillsammans är mycket effektiva i närstrid.
    
    Kavallerister är mycket användbara för att inta och hålla positioner på öppen mark, som skyddspatrull, eller som spejare.

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
sv: Dragon

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
sv: Duellant

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
sv: Bland Wesnoths adel är det på modet att skriva in sina söner hos en av två vapenordnar, för att antingen tränas i ryttarens eller fäktandets konst. Duellanter kallas de som söker hävda sin rätt med värjan för att finna upprättelse efter en förolämpning. Bland unga aristokrater anses detta ofta som nödvändigt.
    
    Erfarna fäktare, som ofta utger sig för att vara adliga om de inte faktiskt är det, bär med sig ett litet armborst som lätt göms under en rock eller mantel. Dessa vapen, som är långsamma att ladda, ses med oblida ögon då det anses som vanhedrande att använda dem. De är dock mycket effektiva och de som lever länge nog för att bli veteraner har oftast lyckats med detta tack vare att de nedlåtit sig till sådant bruk.

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
sv: Fäktare

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and saber, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish dancing circles around troops like heavy infantry, mocking the weight of their full armor.
sv: Fäktare bekänner sig till tron att de rustningar som de flesta soldater bär i strid är deras egna värsta fiender. Medan rustningar endast kan dämpa kraften i ett slag, så kan man helt undvika skador genom att inte träffas överhuvudtaget. Förmågan att kunna avvärja varje utfall är en lyx som bara är de smidigaste förunnad, och då bara efter lång träning.
    
    Utrustade med bara en dolk och en värja är fäktare snabba och användbara i många situationer där deras gelikar tyngda av rustning kommer till korta. Hånfullt dansar de i cirklar trupper såsom det tunga infanteriet och gör narr av vikten av deras rustningar.

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
sv: Överstemarskalk

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
sv: Hillebardiär

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: A halberd is a heavy weapon and difficult to use, but very powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses four primary striking points, two more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
sv: En hillebard är ett svårmanövrerat och tungt vapen, men kraftfullt i händerna på en expert. Det är mer flexibelt än spjutet från vilket det härstammar. Som alla hillebardiärer kan berätta äger vapnet fyra anslagspunkter, vilket är två mer än spjutet eller piken har; dessa är spetsen, bladet, spetsen på skaftets ände, samt bladets inre del, som kan användas i en dragande rörelser mot brukaren. Allt detta ger ett mångsidigt vapen i närstrid, särskilt mot kavalleri.
    
    En hillebard är dock mycket dyrare att tillverka än ett spjut, och gör i en nybörjares händer betydligt mindre nytta. I Wesnoths arméer är det brukligt att endast tilldela veteraner bland pikenerarna detta vapen, när de visat prov på sin skicklighet på slagfältet.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Compared to other loyalists, Halberdiers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sv: Jämfört med andra lojalister så har hillebardiärer större motståndskraft mot 'stick'-attacker.

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
sv: Tung infanterist

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
sv: Järnmanglare

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
sv: Järnmanglare bär sin titel av skäl som är alltför uppenbara för sina fiender. I sina rustningar kan de jämföras med resar i styrka, och de är de verkliga slagskämparna i de borgarnas vaktstyrkor, i vilka de tjänar. De är dock dyra i underhåll och kan inte skickas till avlägsna strider utan en hord av tjänare som understöd.
    
    Även om de är lysande i närstrid, så finns det många nackdelar med att vara rustad på ett sådant sätt; järnmanglare blir snabbt trötta, och vet allt för väl att de inte kan fly från ett slagfält. De har ofta sett en kamrat falla en bit bort, men mäktade inte med att hinna fram i tid.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
sv: Spjutkastare

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
sv: Spjutsoldater utrustar sig nästan alltid med några kastspjut för att kunna distrahera, om inte döda, fiender på avstånd. Vissa finner sig dock mycket väl tillrätta med kastspjut och finner att de har en naturlig fallenhet för dem. Spjutkastare är en värdefull tillgång i en armé, då de kompletterar sin skicklighet i närstrid med sin förmåga att även ta hand om fiender på långt håll. De kan slunga spjut mot fiendeled på avstånd, ofta utan vedergällning, och samtidigt hålla stånd i närstrid.

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
sv: Löjtnant

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbowman
sv: Långbågsskytt

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
sv: Långbågar är fruktade vapen, men ingenting för nybörjare i bågskytte, helt enkelt på grund av bågarnas stora dragstyrka. Det kräver en stor del av muskelkraft för att spänna dem, och den utökade räckvidden och större kraften kommer inte till nytta om man inte har god träffsäkerhet med vapnet. Långbågsskyttar bär sina vapen med stolthet och de flesta bågskyttar ser fram mot den dagen då de kan mäkta med en sådan.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master Bowman
sv: Mästerbågskytt

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
sv: Mästerbågskyttarna har nått sin konsts höjdpunkt bland människorna. Beväpnade med både svärd och en stor pilbåge av idegran berikar de bataljoner av bågskyttar med sin blotta närvaro, och fäller fiende efter fiende med sina välriktade skott. Deras skicklighet med svärdet skall heller inte bortses ifrån, då de är minst lika bra som vilken nybörjare i svärdskonst som helst. Bland de många raserna i världen är det bara alverna som står över människorna i bågskytte, och det har spekulerats, kanske i avund, om att det kanske bara hänger på alvernas åldersfördel.

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
sv: Väbel

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
sv: Fäktmästarna har en avundsam plats. Även om deras leverne är både vårdslöst och farligt så har de nått fram till tiden för sin belöning. Dessa gentlemän, som är vida kända för både sin skicklighet och sitt utsvävande liv, för sig som födda aristokrater, och åtnjuter mången högtstående dams gunst.
    
    De har ofta lyxen att kunna välja när och på vilka villkor de träder i någons tjänst, och är fria att ströva omkring bäst de gitter. Ofta återfinns de som kaptener för något slotts vaktstyrka eller som mästare i militära akademier, ställningar där deras överdådiga natur inte bara accepteras, utan kanske till och med kommer till nytta.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
sv: Pikenerare

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
sv: Lovande spjutbärare i Wesnoths arméer utrustas med pikar och bättre rustning än de brokiga läderskydd de bar som rekryter. En pik är betydligt längre än ett spjut och öppnar för en annan taktik i strid. En vägg av pikenerare sätter definitivt stopp för en kavallerichock, och med god disciplin och taktik kan pikenerare även hålla infanteri i schack.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Compared to other loyalists, Pikemen have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sv: Jämfört med andra lojalister så har pikenerare större motståndskraft mot 'stick'-attacker.

note: [attack]: type=pierce
en: pike
sv: pik

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
sv: Livgardist

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capital, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
sv: Livgardisterna handplockas från de bästa svärdssoldaterna i Wesnoth. De tjänstgör hos den högre adeln som livvakter och ibland som hedersvakter. En specialstyrka av Livgardister är stationerad i huvudstaden där de vaktar palatset och den kungliga familjen. Den tillitsfulla relationen mellan livgardisterna och deras överordnade gör att man, istället för att anlita legosoldater, låter dem ta hand om de viktigaste uppdragen. Deras tillförlitlighet och stora skicklighet i strid är deras största tillgångar, för vilka de är vitt omtalade.

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
sv: Stormtrupp

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
sv: Stormtrupperna är det tunga infanteriets elittrupper, och hälften av deras nytta i krig är att helt enkelt sätta skräck i fienden. De som når upp i stormtrupps rang är utomordenligt välbyggda, och i deras typiska spikförsedda svarta rustning är de en skrämmande syn. Blotta åsynen av stormtrupper som krossar fiendens linjer är ofta nog för att bryta alla motståndares kamplusta, och många är det som har undrat om rustningarna döljer monster istället för människor. Nackdelen med så tung rustning är förstås tiden det tar att komma till och från striden.

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
sv: Spjutbärare

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
sv: Svärdssoldat

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
sv: En erfaren soldat har ofta sparat ihop tillräckligt för att rusta sig med fjällpansar eller ringbrynja och ett rejält bredsvärd. Bytet från spjut till svärd är svårt, men de flesta spjutbärare tar gärna chansen då de mycket väl känner begränsningarna hos det vapen de lämnat bakom sig. Svärd är inte utan nackdelar, men det är mycket mer lättmanövrerat och mycket bättre i trängda situationer.

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Mage
sv: Magiker

note: [attack]: type=fire
en: missile
sv: projektil

note: [female]
en: female^Mage
sv: Magiker

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: Arch Mage
sv: Ärkemagiker

note: [attack]: type=fire
en: fireball
sv: eldklot

note: [female]
en: female^Arch Mage
sv: Ärkemagiker

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
sv: Äldre magiker

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
sv: De äldre magikerna har inte längre sin fulla styrka från förr, deras kraft har minskat något av alla år av tröttande strid. Men de är fortsatt fruktade på krigsfältet för sina kraftfulla åskviggar.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
sv: åskvigg

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Great Mage
sv: Stormagiker

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
sv: En magiker som kommer ifråga för titeln Stormagiker har uppnått legendens status redan innan de befordras, och härolder har fått lära sig den hårda vägen att inte använda titeln obetänksamt. Förtjänandet av titeln bedöms noggrant av ett råd sammansatt av de ledande magikerna för tiden, och tilldelas endast efter en majoritets bifall. Oavsett utslag så är en magiker som är nominerad till titeln Stormagiker utan tvekan en magins mästare, som har överträffat nästan alla kollegor i sin skicklighet.
    
    Även om de inte på något vis är krigare så får tillämpandet av deras konster i strid de omgivande soldaterna att dra sig undan i vördnad.

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Compared to other mages, Great Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
sv: Jämfört med andra magiker så har stormagiker större motståndskraft mot 'eld'-attacker.

note: [female]
en: female^Great Mage
sv: Stormagiker

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Red Mage
sv: Röd magiker

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Compared to other mages, Red Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
sv: Jämfört med andra magiker så har röda magiker större motståndskraft mot 'eld'-attacker.

note: [female]
en: female^Red Mage
sv: Röd magiker

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: Silver Mage
sv: Silvermagiker

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: SPECIAL_NOTE^ Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
sv: Silvermagiker är i balans med sin magiska natur och mycket motståndskraftiga gentemot icke-fysisk skada.

note: [female]
en: female^Silver Mage
sv: Silvermagiker

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: White Mage
sv: Vit magiker

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
sv: Vissa magiker som, när de lär sig om världen omkring, får kunskap om det lidande och elände som mänskligheten ofta lever i, finner att de inte kan viga ett helt liv instängda med sina studier. Dessa män och kvinnor avstår från livet som magiker, och ansluter sig till klosterordnar och låter sina förmågor komma till nytta för alla. Efter initieringen färdas de runt i världen och tar hand om sjuka och skadade.
    
    Även om de inte är tränade för strid, så utgör de ett stort hot mot magiska eller onaturliga krafter.

note: [female]
en: female^White Mage
sv: Vit magiker

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: Mage of Light
sv: Ljusets magiker

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
sv: Efter många års erfarenhet har de mest hängivna av de vita magikerna lärt sig att handskas med stora krafter. Genom att strikt följa Ljusets väg kan de åkalla dess bistånd för att fördriva nattens mörker.
    
    Genom att följa fromhetens och dygdens strikta regler arbetar dessa män och kvinnor outröttligt för livet och redbarheten i den värld de lever i.

note: [female]
en: female^Mage of Light
sv: Ljusets magiker

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: Outlaw
sv: Fredlös

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
sv: Efter några år i tjänst tas stigmännen upp bland de fredlösa. Då de har visat sin duglighet i strid ges de farligare uppdrag och större andelar av bytet. Även om många motståndare skulle göra narr av deras beväpning, så är de fredlösa väl medvetna om deras dödliga effektivitet, och också om den rikliga mängd ammunition de har att tillgå. Fredlösa trivs inte så väl i dagsljus, utan föredrar att strida i nattens mörker.

note: [attack]: type=impact
en: morning star
sv: morgonstjärna

note: [female]
en: female^Outlaw
sv: Fredlös

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: Assassin
sv: Lönnmördare

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim’s belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are less able fighting under the sun.
sv: De största bland tjuvarna ges ibland uppdraget att ta betydligt mer än deras offers tillhörigheter. Som de mästare de är i att hantera sina knivar de är och att osedda och ohörda ta sig fram, använder de vilka metoder som helst för att i tysthet göra sig av med sina offer, med kastknivar insmorda i gift eller en dolk i ryggen. I nattens mörker är det få som kan klara livhanken i ett möte med dem, men de är något obekväma i dagsljus.

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
sv: kastknivar

note: [female]
en: female^Assassin
sv: Lönnmördare

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
sv: Banditerna är en brokig samling människor, de flesta med tvivelaktig bakgrund. De används av organiserade grupper av brottslingar för att sätta kraft bakom deras argument och, även om de kanske saknar finess, så lägger de alltid manken till när de tvingar sina offer till underkastelse. Som varje annan fredlös är de vana vid att slåss nattetid, och trivs inte i dagsljus.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: Footpad
sv: Stigman

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
sv: Dessa småbrottslingar kallas ofta nedlåtande för 'stigmän' av sina överordnade, eftersom de ges uppgifter som kräver mycket omkringrännande, såsom kurir- eller spejaruppdrag. Den resulterande uthålligheten och snabbheten kommer väl till pass i strid, och trots sina ömkliga vapen är de bra på att plåga sina fiender, speciellt i skydd av mörkret.

note: [female]
en: female^Footpad
sv: Stigman

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human
en: Fugitive
sv: Flykting

note: [female]
en: female^Fugitive
sv: Flykting

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
sv: Stråtrövare

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: Rogue
sv: Rövare

note: [female]
en: female^Rogue
sv: Rövare

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
sv: Råskinn

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
sv: Människor utan någon särskild förmåga finner det svårt att få ett hederligt arbete. De som försörjer sig med hjälp av den tunga änden av en käpp kallas råskinn. Med tillräcklig tur och erfarenhet lyckas de ibland undvika stupstocken, som väntar de flesta av deras kollegor.

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: Thief
sv: Tjuv

note: [female]
en: female^Thief
sv: Tjuv

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
sv: Buse

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
sv: Busarna kommer från allehanda sammanhang; visa föds till det, andra är soldater som avfärdats som olämpliga för armén, och åter andra är bönder som körts bort från sina gårdar. Livet som buse ter sig som en utväg för försörjning. Oavsett varifrån de kommer, så har de alla gemensamt att slå sina offer med stora klubbor.

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasant
sv: Bonde

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. Their lack of training and discipline makes them unfit to hold a line, though; their reliance on farming tools as weaponry means they are only on the field of battle under the most desperate situations.
sv: Bönder är jordbrukssamhällets ryggrad, och används endast som soldater som en sista utväg. De har inte smak för krig, men de försvarar troget sina hem. De saknar träning och disciplin och kan inte utföra ens de enklaste taktiska manövrar. Deras vapen är jordbruksredskap och de skickas i strid endast i de mest desperata lägen.

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
sv: högaffel

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human
en: Royal Warrior
sv: Kunglig krigare

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsman
sv: Skogsman

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
sv: Skogsmän är jägare, skogshuggare, kolare, eller andra som lever vid gränsen till vildmarken. Deras kvicktänkthet och kunskap om skogen står dem ofta bi när vapnen inte räcker till.

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
sv: Jägare

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
sv: Tjuvskytt

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
sv: Utbygdsjägare

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Rangers are wild men and wanderers, who have chosen to shun the company of their fellow men for myriad reasons. They have spent the better part of their lives in the thick of nature, and know many of its secrets. They are excellent pathfinders and explorers, and can find food and shelter where other men would find only sticks and stones.
    
    The presence of these men troubles the more authoritarian of rulers; they are an element that knights and landed armies cannot control. They are men of dubious motives, and are the first to scoff at any royal decree, if they even hear of it at all. Rangers can be hired, but they are just as likely to be in the employ of bandits, as they are to be in the king’s service.
sv: Utbygdsjägare är vilda män och vandrare, som valt bort andras sällskap av allehanda anledningar. De har tillbringat större delen av sina liv i skogens djup, och känner många av dess hemligheter. De är skickliga stigfinnare och utforskare, och kan finna både mat och skydd där andra bara skulle se pinnar och stenar.
    
    Utbygdsjägarnas närvaro bekymrar den mer auktoritära sortens härskare, då de inte kan kontrolleras av riddare och arméer. De har tvivelaktiga motiv, och är de första att fnysa åt varje kungligt påbud, om de ens hör dem. Utbygdsjägare kan lejas, men det är lika troligt att finna dem i banditers sold som i en kungs.

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
sv: Pälsjägare

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
sv: Skogens mästare är användbara för varje armé, och oumbärliga för varje grupp av människor i vildmarken. De kan spåra både människa och djur, lägga märke till saker andra skulle missa, och är ofta de som kan föra mat till bordet, oavsett om det är djur eller växter.
    
    Deras jägarskicklighet kommer till stor nytta i strid och gör dem ovanligt skickliga i skydd av natten, samt i skogar och träsk.

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: female^Mermaid Diviner
sv: Sjösibylla

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
sv: År av hängivenhet ger en prästinna stor vishet och kunskap om hur världen fungerar, och skänker dem ljusets nåd. Denna kraft erkänns ofta i sägner och sånger; såsom legenden om silverspirans riddare, som dräptes till sista man på Alavynnes stränder, men som red igen nästa dag, och nedgjorde den scharlakansröda hertigen.

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: female^Mermaid Enchantress
sv: Sjöhuldra

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
sv: Sjöjungfrurna har, likt alver, en kraftig och naturlig fallenhet för magi, om än annorlunda. De som tar sig an och bemästrar denna magi åtnjuter stor aktning, och deras kunskaper används i vitt skilda sammanhang, varav många inte ens når in i människornas föreställningsvärld. Tillämpandet av magi i strid mot deras eget släkte är förbjudet, men denna kraft utgör en stor del av deras försvar mot de monster som kan påträffas i avgrunderna.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
sv: vattenstråle

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
sv: Sjösnärjare

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
sv: Sjökämpe

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
sv: Hoplit

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
sv: Sjöjägare

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: The skills employed by merfolk in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many merfolk of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
sv: Sjöfolkets kunnande i spjutfiske översätts enkelt till strid, speciellt mot de som inte kan röra sig lika fritt i vattnet som sjöfolket själva. I oroliga tider är det många bland jägarna som ställer upp för att fylla leden i deras militär.

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: female^Mermaid Initiate
sv: Sjönovis

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
sv: Unga sjöjungfrur invigs ofta i sitt släktes vattenmagi. Dessa fantastiska förmågor är oefterhärmliga för alla andra raser; ett tecken på att sjöfolket står feerna nära.
    
    Trots sin bräcklighet gör denna förmåga sjönoviserna storartade i strid, då de kan åkalla själva vattnet omkring dem för att slå ner på sina fiender.

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
sv: Sjöspjutkastare

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Those merfolk who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the merfolk more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
sv: De bland sjöfolket som bemästrat spjutkastarkonsten kan bli nästan lika effektiva som bågskyttar. Att deras vapens tyngd minskar deras räckvidd vägs upp av kraften i träffen. I vatten kompenserar sjöfolkets rörlighet mer än väl för alla eventuella nackdelar av spjutkastarnas val av vapen.

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
sv: Sjönätkastare

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: female^Mermaid Priestess
sv: Sjöprästinna

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: Among merfolk, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
sv: Sjöfolkets mysticism sköts oftast av sjöjungfrurna, som har en större fallenhet för det. De hänger sig till idealet att bevara fred och liv i världen, och de konster som gör detta möjligt. Deras fromhet ger dem också vissa förmågor, med vilka de kan försvara sitt folk mot magiska eller onaturliga krafter.

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman
en: Mermaid Siren
sv: Siren

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
sv: najadberöring

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
sv: Sjöspjutbärare

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Archery is little favored by the merfolk, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
sv: Bågskytte är inget som omhuldas särskilt av sjöfolket, hos vilka spjutkastning föredras. Kastspjut står sig slätt under vatten, men de kommer till god nytta vid ytan, där deras vikt gör att de efter ett kast bibehåller sin slagkraft även en bit under vattnet. De är också användbara i närstrid, även djupt under ytan, vilket sannerligen inte kan sägas om pilar.

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
sv: Sjötriton

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
sv: Sjökrigare

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish
sv: Jättebläckfisk

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
sv: Jättebläckfiskar är gigantiska havslevande djur. De kan gripa tag i sina motståndare med sina starka tentakler, eller spotta ett giftigt svart bläck. Bästa sättet att överleva ett möte med dessa monster är att stanna på landbacken.

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
sv: Eldsprutande drake

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
sv: En eldsprutande drake är en legendarisk varelse, som vanligtvis endast lever i historier berättade framför brasan. De är mycket sällsynta, och vore det inte för den förstörelse som de onekligen dragit över städer och byar, skulle de lätt kunna avfärdas som myt. Legenderna redogör mycket noggrant för drakarnas härjningar; de berättar om deras stora styrka, hastighet, deras onaturliga list, och framför allt, den stora eld som brinner inom dem.
    
    Att strida med en drake sägs vara höjden av fara, något som bara dårar eller de modigaste av riddare ger sig in i.

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
sv: Eldväktare

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
sv: eldklor

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
sv: Jätteslamkrypare

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
sv: lerklump

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
sv: Jätteråtta

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
sv: Jätteskorpion

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
sv: En vanlig skorpion är farlig nog - en i manshöjd kräver inga vidare utläggningar.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
sv: gadd

note: [attack]: type=impact
en: pincers
sv: gripklor

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: Giant Scorpling
sv: Jätteskorpionunge

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
sv: Jättespindel

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
sv: Jättespindlarna sägs leva i Knalgas djup och livnär sig på oförsiktiga besökare. De utdelar vildsinta bett, som inte blir bättre av att de är förgiftade, och de kan sinka sina fiender genom att kasta nät över dem.

note: [attack]: type=impact
en: web
sv: spindelnät

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
sv: Slamkrypare

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
sv: Sjöorm

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
sv: Skelettdrake

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
sv: En fruktad drake, som för länge sedan var en av de mäktigaste bland levande varelser, har nu blivit ben och svartnade senor. Långt efter döden återuppväcktes den genom nekromantins mörka konster, som tjänare för densamma. Skelettdraken ser mest ut som en benhög, men få som mött en har levt länge nog för att bli varse sitt misstag.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
sv: käke

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
sv: Djupets tentakel

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
sv: Vattenorm

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
sv: Forskare är oense om var vattenormen kommer ifrån. Några hävdar att det är fråga om antingen sjöormens ungar eller dess vuxna kusiner. Andra hävdar att de är en primitiva sidogren av nagas. Det som är säkert är att det är klokt att hålla sig ifrån de vatten där de samlas.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
sv: Varg

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf [unit_type]: id=Wolf, race=wolf [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
sv: Vargar är aggressiva djur som jagar i flock. Även om varje enskild varg är svag, så kan en flock av vargar döda även den starkaste man hur fort som helst.

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: Direwolf
sv: Monstervarg

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
sv: Stor varg

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
sv: Snöman

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many. Most accounts agree on several factors though — while slow and simple-minded, yetis are extremely resilient, and can kill any they encounter with their bare fists. This is enough to keep even the doubtful from venturing too far onto the mountains they are said to inhabit.
sv: Inte mycket är känt om yetierna, aplika varelser som sägs leva avlägsna och snötäckta berg. Det är få som säger att de har sett någon och deras existens ifrågasätts av många. De flesta berättelser om dem har flera gemensamma faktorer - de är långsamma och lite enfaldiga, men extremt tåliga och kan döda vemhelst de stöter på med sina händer. Detta räcker för att till och med de tvivlande ska avhålla sig från att ge sig alltför långt in i de berg där de sägs bo.

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: Naga Fighter
sv: Nagakämpe

note: [female]
en: Nagini Fighter
sv: Naginikämpe

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: Naga Myrmidon
sv: Nagamyrmidon

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
sv: De mest tränade av nagafolkets svärdsmästare tas upp i bland Myrmidonerna, mästare på kamp med två svärd. De slår till lika snabbt som de ormar de liknar, och dansar lätt bort från attacker. De är farliga motståndare på öppen terräng, och dessutom ger deras simförmåga dem en dödlig rörlighet i vatten.

note: [female]
en: Nagini Myrmidon
sv: Naginimyrmidon

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: Naga Warrior
sv: Nagakrigare

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
sv: De unga krigarna bland nagafolket strävar efter att förtjäna sitt andra svärd. Deras kampkonst med två svärd är helt olika orchernas och andra rasers, då de har börjat lära sig att utnyttja sin ormlikhet med största skicklighet. Detta gör dem till farliga motståndare på land, men i vatten försämras deras förmåga av vattenmotståndet.

note: [female]
en: Nagini Warrior
sv: Naginikrigare

note: [female]
en: Many of the young warriors of the nagini aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
sv: Många av de unga krigarna bland nagafolket strävar efter att förtjäna sitt andra svärd. Deras kampkonst med två svärd är helt olika orchernas och andra rasers, då de har börjat lära sig att utnyttja sin ormlikhet med största skicklighet. Detta gör dem till farliga motståndare på land, men i vatten försämras deras förmåga av vattenmotståndet.

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
sv: Rese

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
sv: Resar är stora humanoider som oftast lever ensamma i vildmarken. De är anmärkningsvärt lika människor, bortsett från sin storlek och ofördelaktiga yttre. Även om de är lätta att springa ifrån och lura så skall man se upp med deras styrka.

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
sv: Ung rese

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
sv: Det händer ibland att unga resar infångas och skrivs in i armén för att tränas. De är inte skickliga med vapen, men det spelar inte så stor roll med tanke på deras styrka.

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
sv: Orchbågskytt

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Amongst orcs, bows are often regarded as a cowardly weapon; but even orcs, especially youths and those of slight build, are pragmatic enough to use them in spite of this. Orcish archers are seldom well equipped, and have no semblance of training. Even as poorly handled as they are, their weapons can still be quite deadly, and the wielders thereof rarely march alone.
sv: Bland orcher ses pilbågar som ett vapen för ynkryggar, men även orcher - särskilt de unga och de klent byggda - är pragmatiska nog att använda dem trots detta. Orchbågskyttar är sällan välutrustade, och har inte fått någon träning. Trots detta kan deras vapen vara nog så dödliga, och bärarna av dessa vapen går sällan ensamma.

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
sv: Lönnmördarorch

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
sv: Armborstorch

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish crossbows are crude imitations of human or dwarvish design; a crossbow of any make, though, is a fairly potent device. The orcs privileged enough to wield them are capable warriors, and what they lack in finesse, they make up for in numbers.
sv: Orchernas armborst är grova kopior av de som människorna eller dvärgarna använder. Dock är armborst kraftfulla vapen, oavsett hur de ser ut. De orcher som är privilegierade nog att få använda dem är skickliga krigare, och det de saknar i finess kompenserar de med antal.

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
sv: Orchsoldat

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunts are the mainstay of the orcish forces, made up of the biggest and strongest orcs the clan can muster, given the most basic of equipment and thrown into the field. Even these basic recruits can be dangerous, as the larger orcs are naturally strong and can survive many injuries before falling. What makes an orcish horde most threatening, however, is the sheer numbers in which these fighters can be fielded.
sv: Orchsoldaterna utgör bulken av de orchiska styrkorna. De är de största och starkaste orcherna som klanen kan hitta och som ges den enklaste utrustning och kastas ut i strid. Även dessa enkla rekryter kan vara farliga, eftersom de större orcherna naturligt är starka och kan överleva många skador innan de faller. Det som gör en orchisk hord mest hotfull är dock den stora mängden av krigare i den.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
sv: Orchledare

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: Orcish Nightblade
sv: Nattklinga

note: [attack]: type=impact
en: kick
sv: spark

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
sv: Orchhövding

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Any orc who can keep a large tribe from feuding and in-fighting is often unusually intelligent and commanding, and is inevitably very strong as well. They are skilled with both sword and crossbow, but their real talent lies in their rare ability to rally other orcs to battle, to give orders that are followed not out of fear, but loyalty.
sv: Varje orch som kan avvärja fejder och strider i en stor stam är ofta ovanligt intelligent och vördnadsbjudande - och dessutom mycket stark. De är skickliga med både svärd och båge, men deras riktiga fallenhet ligger i att samla andra orcher till strid, att ge order som följs, men inte av fruktan, utan av lojalitet.

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
sv: Slaktarorch

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
sv: Arbalestorch

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’; a much more intricate device, complete with a hand-turned cranequin to re-cock the weapon, and often with a multi-ply arc, of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also completely beyond orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to plunder, and they invariably end up in the hands of their strongest and most cunning archers.
sv: En vidareutveckling av armborstet är arbalesten, en betydligt mer komplicerad anordning, med en handdriven vinda för att spänna om strängen och ofta en båge med flera skikt av trä eller ben. Detta vapen är enklare att arbeta med och betydligt kraftigare än de enklare armborsten. Dessutom ligger de helt bortom orchernas hantverksskicklighet.
    
    Orcher högaktar varje sådant vapen de kommer över i sina räder, och de hamnar utan undantag i händerna på de starkaste och listigaste av bågskyttarna.

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
sv: Orchhärskare

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
sv: Orchkrigsherre

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
sv: Orchkrigare

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurian Ambusher
sv: Bakhållstrupp

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
sv: Ödlefolket är kvicka och smidiga och har god förmåga att förflytta sig i terräng som sinkar deras fiender. Kombinerat med erfarenhet, styrka och utrustning kan deras krigare utgöra ett nog så stort hot i strid, framför allt då de är så mycket svårare att stänga in än andra motståndare. Även klädda i rustning kan ödlefolkets krigare dra fördel av minsta svaghet i fiendens linjer, och låta fienden få sota för det.

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
sv: Spåödla

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
sv: Ödlefolket har kunskap i det som människor ofta kallar trolldom, en kunskap som formligen stinker av spådomskonst och häxeri. I vad mån den är förstådd, hålls den högt i fruktan av alla som blivit utsatta för den.

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian Flanker
sv: Flanktrupp

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
sv: Ödlefolkets krigare är i allmänhet klenare byggda än deras motsvarigheter bland alverna eller människorna. De kan dock fortfarande räknas som starka i strid, samtidigt som de besitter en avsevärd naturlig rörlighet. I strid är detta en mycket viktig egenskap, och en oförsiktig fiende kan snart få se sina trupper omringade av dessa varelser.

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
sv: Orakel

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
sv: Vissa bland ödlefolket ses klädda med stor utsmyckning och är täckta från topp till tå med skrämmande, esoteriska former och tecken, både målade och tatuerade. Somliga misstänker att de är siare, eller orakler bland sitt folk. Vilken 'samhällelig' funktion de än har, är de utan tvekan mycket kunniga i den märkliga magi deras släkte behärskar, och man bör ta sig i akt i deras närhet.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurian Skirmisher
sv: Ödlestigfinnare

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
sv: Ödlefolket är ett litet släkte, och även om de är något bräckliga på grund av detta, så är de mycket snabba och smidiga. I strid tillåter deras storlek dem att kila förbi försvarslinjer som skulle hålla en fullvuxen människa stången, vilket gör dem till en knepig fiende att ha att göra med.
    
    Spjut är deras föredragna vapen, då deras kraftiga ben kan driva på ett spjut med kraft nog att göra avsevärd skada, både i närstrid och då spjuten kastas.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
sv: Sökare

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
sv: Ödlefolket är kända för att besitta en del märkliga kunskaper om konster som gränsar till det magiska och det mystiska. Det står klart att vissa av dem är särskilt skickliga på en sorts medicinkonst, som gagnar dem mycket väl då de är i strid.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
sv: Stort troll

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
sv: Trollhjälte

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
sv: Vissa troll föds med en än större styrka och vitalitet än vad som är brukligt bland deras ras. I ett samhälle där styrka är makt hålls dessa i ära som hjältar.

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
sv: Stenkastartroll

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
sv: Trollschaman

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
sv: Trollkrigare

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
sv: Trollvalp

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
sv: Att kalla ett troll för valp är något av en självmotsägelse, med tanke på att dess kropp redan är mycket härdigare än en vuxen mans. Trollvalparna är klumpiga och kan ännu inte gå riktigt, utan måste lufsa omkring på alla fyra, men denna begränsning kompenseras mer än väl av deras råstyrka.

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: Ghast
sv: Gast

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
sv: Ghul

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
sv: Endast de mer perversa och sadistiska nekromanterna vet hur man omvandlar en person till en ghul, och det är en väl förborgad hemlighet. Resultatet är dock alltför välkänt; en varelse som inte minns något av sina dagar som människa, en varelse som hasar omkring lika naken som den dag den föddes, och smörjer kråset med köttet från de döda.
    
    Det är på grund av sådana handlingar som nekromantin hatas och fördöms i alla civiliserade länder.

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
sv: Nekrofag

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: Soulless
sv: Själlös

note: [variation]
en: wc_variation^Drake
sv: Drakfolk

note: [variation]
en: wc_variation^Dwarf
sv: Dvärg

note: [variation]
en: wc_variation^Goblin
sv: Vätte

note: [variation]
en: wc_variation^Mounted
sv: Ryttare

note: [variation]
en: wc_variation^Gryphon
sv: Grip

note: [variation]
en: wc_variation^Saurian
sv: Ödlefolk

note: [variation]
en: wc_variation^Swimmer
sv: Sjövarelse

note: [variation]
en: wc_variation^Troll
sv: Troll

note: [variation]
en: wc_variation^Wose
sv: Ent

note: [variation]
en: wc_variation^Wolf
sv: Varg

note: [variation]
en: wc_variation^Bat
sv: Fladdermus

note: [unit_type]: id=Dark Adept, race=human
en: Dark Adept
sv: Svartkonstnär

note: [female]
en: female^Dark Adept
sv: Svartkonstnär

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: Dark Sorcerer
sv: Skuggmagiker

note: [female]
en: Dark Sorceress
sv: Skuggmagiker

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
sv: Häxmästare

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. The fact that this question can be raised at all is a testament to the magnitude of what their order has achieved.
sv: En häxmästare är den fysiska manifestationen av den svarta magins yttersta mål: att uppnå odödlighet. Omvandlingen in i vandöden kräver stort offer; sinnet bevaras, och med det anden, men kroppen tillåts vittra.
    
    Det är inte känt annat än för nekromanternas inre kretsar huruvida odödligheten är oändlig eller om livet bara förlängs. Dock visar själva det faktum att detta diskuteras på vad de faktiskt har uppnått.

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
sv: En av de högsta cirklarna bland det som kallas 'svart magi' är nekromantins konst, den avskyvärda förmågan att väcka de döda till ett falskt liv. Det var denna upptäckt som fick människorna att fördöma svart magi då den med de mardrömslika varelser som skapades gav fruktan en helt ny uppsättning av vapen.
    
    Denna konst är det första steget mot att undfly dödens käftar.

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
sv: peststav

note: [female]
en: female^Necromancer
sv: Nekromant

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
sv: Själaskytt

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
sv: Benskjutare

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their un-life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
sv: Bland skuggmagikernas skapelser finns det vissa som tyr sig till sitt falska liv mer än andra. Dessa ges också passande utrustning; särskilt utrustas bågskyttar ofta med verkligt motbjudande vapen. Deras koger är fyllda av pilar som inte är gjorda av trä, men av benen av deras offer. Deras olyckliga fiender kallar dem endast 'Benskjutare', och dessa styggelser är en fasa för allt levande.

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
sv: Benryttare

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
sv: Dessa skelettkrigare rider på benen av enorma fåglar, vilka tros ha använts av en uråldrig civilisation, och kan röra sig snabbare än de flesta kavalleritrupper.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
sv: Dödsriddare

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
sv: Svärdsande

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
sv: I livet var de styggelser som nu går under benämningen svärdsandar stridens mästare, soldater som var både smidiga och dödliga. Deras nya mästare erkänner ofta detta, och försöker dra nytta av det genom att utrusta dem med vapen som passar deras kunskaper. Även om de är bräckliga så är dessa monster mycket kvickare än de andra av sitt släkte, både i kropp och svärdsföring.

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
sv: Gengångare

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
sv: Skelett

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
sv: Skelett är krigare som dödats i strid och återuppväckts från de döda med svart magi. Obevekliga och i huvudsak utan egen tankekraft fruktar de varken smärta eller död, och deras blotta närvaro räcker ofta för att skrämma bort vemhelst som utmanar deras mästare.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
sv: Skelettbågskytt

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
sv: En skelettbågskytt är en något annorlunda varelse än de 'skelett' som de ofta syns i sällskap med; det är en naturens styggelse, en krigare som återuppväckts från de döda för återigen känna stridens hetta. I sina mästares händer gör dessa soldater allt de kan för att utföra de uppgifter som åläggs dem, för de döda behöver inte frukta döden.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
sv: Spöke

note: [attack]: type=cold
en: wail
sv: tjut

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
sv: Blekman

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
sv: Skugga

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
sv: Ond ande

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Sometimes called the ‘hollow men’, spectres form the right arm of their masters’ powers. They are an unholy terror to the living, for they are quite as deadly as their appearance suggests.
    
    The creation of these is itself no mean feat, but the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
sv: De onda andarna, ibland kallade 'ihåliga män', är de av nekromantens skapelser som han mest använder sig av. Dessa styggelser injagar namnlös fasa i alla levande, för de är precis lika dödliga som de ser ut.
    
    De största faran i att möta en ond ande är att den med stor sannolikhet bara varslar om en än större fara i ankommande.

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
sv: domedagssvärd

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
sv: Vålnad

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
sv: Uråldrig ent

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
sv: Äldre ent

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
sv: Enter sägs kunna ha många olika former, alla trädlika, och allt eftersom de åldras, så växer de i storlek. Det berättas om enter som liknas träd som tornas upp sig över de som går under dem. Detta är huvudanledningen till att de så sällan syns till; där de står i sin slummer, som de så ofta gör, så förväxlas enterna oftast som träd i egendomliga former. Även en ouppmärksam alv kan ta miste.
    
    Enter är inte på något sätt krigare, men kraften de besitter kan användas för våldsam handling, om någon skulle vara oförsiktig nog att väcka deras vrede.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
sv: Ent

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
sv: Sällan skådad även av alver är enten en obekant varelse för de allra flesta. Alverna är de som känner till mest om dem, och de vet att enterna inte härstammar från träden, trots deras likhet med dem, och de vet att enterna är starkare och närmare knutna till fevärlden än alverna själva. Enternas göranden och låtanden är i stora drag okända, även om de flesta stödjer den mest uppenbara tanken att de är naturens herdar.
    
    Enter tar starkt avstånd från våld, men besitter stor styrka. De är dock ovana vid att röra sig, och när de gör det tar de god tid på sig.
