Battle for Wesnoth - en to sv_SE translation catalogue (1252 entries)

note: [multiplayer_side]: id=Custom
en: Custom
sv_SE: Specialinställningar

note: [advanced_preference]: type=combo
en: Compress saved games
sv_SE: Komprimerade sparade spel

note: [option]: id=gzip
en: save_compression^Gzip
sv_SE: Gzip

note: [option]: id=gzip
en: save_compression_desc^Default compression, faster
sv_SE: Förvald komprimering, snabbare

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression^Bzip2
sv_SE: Bzip2

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression_desc^Best compression, slower
sv_SE: Bästa komprimering, långsammare

note: [option]: id=none
en: save_compression^No
sv_SE: Nej

note: [option]: id=none
en: save_compression_desc^Large plain text files
sv_SE: Stora enkla textfiler

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
sv_SE: Bekräfta borttagning av sparfiler

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
sv_SE: Musrullning

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
sv_SE: Mellanklick-rullning

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
sv_SE: Fortsätt rulla skärmen när muspekaren lämnar fönstret

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
sv_SE: Visa strider

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
sv_SE: Öppna viskningar automatiskt i lobbyn

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
sv_SE: Gruppera spelare i lobbyn

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
sv_SE: Följ truppens handlingar

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
sv_SE: Välj ifall skärmbilden ska centrera sig runt en trupp när en handling eller förflyttning är animerad

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
sv_SE: Åldrande av chattmeddelande

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable.
sv_SE: Antal minuter innan ett chattmeddelande i spelet tas bort. Välj 0 för obegränsad tid.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
sv_SE: Använd tolvtimmarsklocka

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
sv_SE: Bekräfta inläsning av sparfiler från annan version

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
sv_SE: Visa alla trupptyper i hjälp

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
sv_SE: Visa alla trupptyper i hjälp (kräver omstart). Detta påverkar inte listan över trupptyper som du har stött på.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
sv_SE: Gräns för senaste filer i redigeraren

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
sv_SE: Största antal poster som kan visas i menyn Senaste filer i redigeraren

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
sv_SE: Visa färgpekare

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors
sv_SE: Använd färgpekare

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Graphics scaling options
sv_SE: Alternativ för skalning av grafik

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Customize orb colors
sv_SE: Anpassa färg på glober

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Logging
sv_SE: Loggning

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow damage calculation with Monte Carlo simulation
sv_SE: Tillåt skadeberäkning med Monte Carlo-simulering

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow the damage calculation window to simulate fights instead of using exact probability calculations
sv_SE: Tillåt att skadeberäkningsfönstret simulerar strider istället för att använda exakta sannolikhetsberäkningar

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show haloing effects
sv_SE: Visa halo-effekter

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show special unit graphical effects
sv_SE: Visa grafiska specialeffekter för trupper

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show deprecation messages in-game
sv_SE: Visa meddelanden om utfasning i spelet

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show warnings about deprecated API in the in-game chat area. These messages will still be shown in the log, even if this is disabled. In addition, the deprecation log-domain controls how many messages are printed.
sv_SE: Visa varningar om utfasad API i chatten i spelet. Dessa meddelanden kommer fortfarande att visas i loggen även om detta är avaktiverat. Dessutom kontrollerar utfasningens logg-domän hur många meddelanden som skrivs ut.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use experimental PRNG combat
sv_SE: Använd experimentell PRNG-strid

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Enables more determinstic chance-to-hit calculations. This is an experimental feature designed to bring the observed hit/miss rate more in line with the displayed percentages.
    
    Note: this option only affects singleplayer, and the ‘Save random seed’ option must also be enabled when creating a game for this to work.
sv_SE: Aktiverar mer deterministiska kalkyler för träffchans. Detta är en experimentell funktion som designats för att det observerade förhållandet mellan träffar och missar ska stämma överens bättre med de procenttal som visas.
    
    OBS: denna inställning påverkar endast enspelarspel, och inställningen 'Spara slumpfrö' måste även vara aktiverad när du skapar ett spel för att den ska fungera.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
sv_SE: Joystickstöd

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för rullhjulets X-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis
sv_SE: Joystick: antal för rullhjulets X-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för rullhjulets Y-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis
sv_SE: Joystick: antal för rullhjulets Y-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
sv_SE: Joystick: dödzon för rullning

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för pekarens X-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis
sv_SE: Joystick: antal för pekarens X-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för pekarens Y-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis
sv_SE: Joystick: antal för pekarens Y-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the cursor stick
sv_SE: Joystick: dödzon för pekare

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för musens X-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis
sv_SE: Joystick: antal för musens X-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för musens Y-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis
sv_SE: Joystick: antal för musens Y-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the mouse stick
sv_SE: Joystick: dödzon för mus

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis joystick
sv_SE: Joystick: antal för thruster-axel-joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis
sv_SE: Joystick: antal för thruster-axel

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the thruster
sv_SE: Joystick: dödzon för thruster

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [unstore_unit] [lua]: set_status
en: poisoned
sv_SE: förgiftad

note: [objectives] [lua]: generate_objectives
en: Gold carryover:
sv_SE: Överfört guld:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [note] [lua]: generate_objectives
en: Notes:
sv_SE: Anmärkningar:

note: [about]
en: Programming
sv_SE: Programmering

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
sv_SE: Administratörer och koordinatörer

note: [about]
en: Internationalization Managers
sv_SE: Översättningsamordnare

note: [about]
en: Trailers
sv_SE: Karaktärsdrag

note: [about]
en: Artwork and Graphics
sv_SE: Grafik och illustrationer

note: [about]
en: Music
sv_SE: Musik

note: [about]
en: Sound Effects
sv_SE: Ljudeffekter

note: [about]
en: Campaign Design
sv_SE: Kampanjdesign

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
sv_SE: Gruppspelskartor och gruppspelsbalansering

note: [about]
en: Packagers
sv_SE: Paketerare

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
sv_SE: Diverse medarbetare

note: [about]
en: Afrikaans Translation
sv_SE: Afrikaansk översättning

note: [about]
en: Arabic Translation
sv_SE: Arabisk översättning

note: [about]
en: Asturian Translation
sv_SE: Asturiansk översättning

note: [about]
en: Basque Translation
sv_SE: Baskisk översättning

note: [about]
en: Bulgarian Translation
sv_SE: Bulgarisk översättning

note: [about]
en: Catalan Translation
sv_SE: Katalansk översättning

note: [about]
en: Chinese Translation
sv_SE: Kinesisk översättning

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
sv_SE: Kinesisk (taiwanesisk) översättning

note: [about]
en: Croatian Translation
sv_SE: Kroatisk översättning

note: [about]
en: Czech Translation
sv_SE: Tjeckisk översättning

note: [about]
en: Danish Translation
sv_SE: Dansk översättning

note: [about]
en: Dutch Translation
sv_SE: Holländsk översättning

note: [about]
en: English (GB) Translation
sv_SE: Brittisk-engelsk översättning

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
sv_SE: Brittisk-engelsk (Shavisk) översättning

note: [about]
en: Esperanto Translation
sv_SE: Översättning till esperanto

note: [about]
en: Estonian Translation
sv_SE: Estnisk översättning

note: [about]
en: Filipino Translation
sv_SE: Filippinsk översättning

note: [about]
en: Finnish Translation
sv_SE: Finsk översättning

note: [about]
en: French Translation
sv_SE: Fransk översättning

note: [about]
en: Friulian Translation
sv_SE: Friulisk översättning

note: [about]
en: Galician Translation
sv_SE: Galicisk översättning

note: [about]
en: German Translation
sv_SE: Tysk översättning

note: [about]
en: Greek Translation
sv_SE: Grekisk översättning

note: [about]
en: Hebrew Translation
sv_SE: Hebreisk översättning

note: [about]
en: Hungarian Translation
sv_SE: Ungersk översättning

note: [about]
en: Icelandic Translation
sv_SE: Isländsk översättning

note: [about]
en: Indonesian Translation
sv_SE: Indonesisk översättning

note: [about]
en: Irish Translation
sv_SE: Irländsk översättning

note: [about]
en: Italian Translation
sv_SE: Italiensk översättning

note: [about]
en: Japanese Translation
sv_SE: Japansk översättning

note: [about]
en: Korean Translation
sv_SE: Koreansk översättning

note: [about]
en: Latin Translation
sv_SE: Latinsk översättning

note: [about]
en: Latvian Translation
sv_SE: Lettisk översättning

note: [about]
en: Lithuanian Translation
sv_SE: Litauisk översättning

note: [about]
en: Macedonian Translation
sv_SE: Makedonisk översättning

note: [about]
en: Marathi Translation
sv_SE: Marathisk översättning

note: [about]
en: Norwegian Translation
sv_SE: Norsk översättning

note: [about]
en: Old English Translation
sv_SE: Gammeldags Brittisk-engelsk översättning

note: [about]
en: Polish Translation
sv_SE: Polsk översättning

note: [about]
en: Portuguese Translation
sv_SE: Portugisisk översättning

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
sv_SE: Brasiliansk-portugisisk översättning

note: [about]
en: Romanian Translation
sv_SE: Rumänsk översättning

note: [about]
en: Russian Translation
sv_SE: Rysk översättning

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
sv_SE: Skotskgaelisk översättning

note: [about]
en: Serbian Translation
sv_SE: Serbisk översättning

note: [about]
en: Slovak Translation
sv_SE: Slovakisk översättning

note: [about]
en: Slovenian Translation
sv_SE: Slovensk översättning

note: [about]
en: Spanish Translation
sv_SE: Spansk översättning

note: [about]
en: Swedish Translation
sv_SE: Svensk översättning

note: [about]
en: Turkish Translation
sv_SE: Turkisk översättning

note: [about]
en: Ukrainian Translation
sv_SE: Ukrainsk översättning

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
sv_SE: Valencisk (sydkatalansk) översättning

note: [about]
en: Vietnamese Translation
sv_SE: Vietnamesisk översättning

note: [about] Real Acadèmia de Cultura Valenciana
en: RACV’s Translation
sv_SE: RACVs översättning

note: [item_group]: id=items
en: Items
sv_SE: Föremål

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
sv_SE: Ondskans altare

note: [item]: id=altar
en: Altar
sv_SE: Altare

note: [item]: id=ankh-necklace
en: Ankh Necklace
sv_SE: Ankhhalsband

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
sv_SE: Städ

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
sv_SE: Måltavla för bågskytte

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
sv_SE: Gyllene rustning

note: [item]: id=armor
en: Armor
sv_SE: Rustning

note: [item]: id=axe
en: Axe
sv_SE: Yxa

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
sv_SE: Blå boll

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
sv_SE: Grön boll

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
sv_SE: Lila boll

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
sv_SE: Tunna

note: [item]: id=bones
en: Bones
sv_SE: Ben

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
sv_SE: Benhög

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
sv_SE: Bok

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
sv_SE: Kristallbåge

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
sv_SE: Alvbåge

note: [item]: id=bow
en: Bow
sv_SE: Båge

note: [item]: id=box
en: Box
sv_SE: Låda

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
sv_SE: Glödpanna

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
sv_SE: Sköld

note: [item]: id=burial
en: Burial
sv_SE: Begravning

note: [item]: id=cage
en: Cage
sv_SE: Bur

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
sv_SE: Stängd enkel kista

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
sv_SE: Öppen enkel kista

note: [item]: id=chest
en: Chest
sv_SE: Kista

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
sv_SE: Grön mantel

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
sv_SE: Stängd likkista

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
sv_SE: Drakstaty

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
sv_SE: Flammande svärd

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
sv_SE: Blomma

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
sv_SE: Gå hit överlägg

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
sv_SE: Stor hög med guldmynt

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
sv_SE: Hög med guldmynt

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
sv_SE: Liten hög med guldmynt

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
sv_SE: Sädeskärve

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
sv_SE: Runhammare

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
sv_SE: Vigvatten

note: [item]: id=key
en: Key
sv_SE: Nyckel

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
sv_SE: Lädersäck

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
sv_SE: Orchflagga

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
sv_SE: Utsirad

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
sv_SE: Blå trolldryck

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
sv_SE: Grön trolldryck

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
sv_SE: Grå trolldryck

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
sv_SE: Gift

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
sv_SE: Röd trolldryck

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
sv_SE: Gul trolldryck

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
sv_SE: Brun ring

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
sv_SE: Guldring

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
sv_SE: Röd ring

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
sv_SE: Silverring

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
sv_SE: Vit ring

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
sv_SE: Fågelskrämma

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
sv_SE: Eldspira

note: [item]: id=spear-fancy
en: Fancy Spear
sv_SE: Utsirat spjut

note: [item]: id=staff-magic
en: Magic Staff
sv_SE: Trollstav

note: [item]: id=staff
en: Staff
sv_SE: Stav

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
sv_SE: Stentavla

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
sv_SE: Stormtreudd

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
sv_SE: Höbal

note: [item]: id=sword
en: Sword
sv_SE: Svärd

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
sv_SE: Landskap

note: [item]: id=castle-ruins
en: Castle Ruins
sv_SE: Borgruiner

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
sv_SE: Glödande magisk cirkel

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
sv_SE: Magisk cirkel

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
sv_SE: Stängda dvärgdörrar

note: [item]: id=fire
en: Campfire
sv_SE: Lägereld

note: [item]: id=flames
en: Flames
sv_SE: Flammor

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
sv_SE: Rostig grind mot sydöst

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
sv_SE: Rostig grind mot sydväst

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
sv_SE: Kylklamp

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
sv_SE: Skjul

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
sv_SE: Fyr

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
sv_SE: Övergiven gruva

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
sv_SE: Monolit

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
sv_SE: Tomt bo

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
sv_SE: Fullt bo

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
sv_SE: Lutande ek

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
sv_SE: Tall

note: [item]: id=rock-cairn
en: Rock Cairn
sv_SE: Stenröse

note: [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
sv_SE: Sten

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
sv_SE: Skärvor

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
sv_SE: Runa

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
sv_SE: Glödande runa

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck
en: Shipwreck
sv_SE: Vrak

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
sv_SE: Skylt

note: [item]: id=slab1
en: Slab
sv_SE: Platta

note: [item]: id=snowbits
en: Piles of Snow
sv_SE: Snöhögar

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
sv_SE: Sammankallningspunkt

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
sv_SE: Sammankallningscirkel

note: [item]: id=temple1
en: Temple
sv_SE: Tempel

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
sv_SE: Stiligt rött tält

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
sv_SE: Förstört tält

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
sv_SE: Vapenförsäljningstält

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
sv_SE: Stängd fallucka

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
sv_SE: Öppen fallucka

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
sv_SE: Skräphög

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
sv_SE: Nedbränd människoby

note: [item]: id=well
en: Well
sv_SE: Brunn

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
sv_SE: Strömvirvel

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
sv_SE: Väderkvarn

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
sv_SE: Be $ai_controller_unit.name att förflytta sig hit

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
sv_SE: Be $ally_leader.name (ledaren för side $ally_leader.side) att förflytta sig hit

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
sv_SE: I det här scenariot kan du ge instruktioner till dina datorkontrollerade allierade genom att använda kontextmenyn som du får upp genom att högerklicka på en trupp.

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator [literal]
en: Instruct ally
sv_SE: Instruera allierade

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
sv_SE: $ally_leader.name (sida $ally_side|) utför följande instruktioner:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
sv_SE: $ally_leader.name (sida $ally_side|) har inte givits några instruktion och agerar normalt.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
sv_SE: Var mer aggressiv

note: [aggression]
en: aggressive.
sv_SE: aggressiv.

note: [caution]
en: Be more defensive
sv_SE: Var mer defensiv

note: [caution]
en: defensive.
sv_SE: defensiv.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
sv_SE: Fokusera på att förgöra...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
sv_SE: fokuserar på att besegra $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [then] [else]
en: Side $temp_i
sv_SE: Sida $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
sv_SE: sida $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
sv_SE: sida $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: [value]
en: Back
sv_SE: Tillbaka

note: [protect]
en: Focus on protecting...
sv_SE: Fokuserar på att beskydda...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
sv_SE: fokuserar på att beskydda $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]
en: Defend a location...
sv_SE: Försvara en plats...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
sv_SE: Högerklicka för att välja en plats att försvara

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
sv_SE: Försvara denna plats

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
sv_SE: fokuserar på att försvara området kring $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
sv_SE: Områdesval avbröts

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
sv_SE: Avbryt målorder

note: [revoke_objective_orders] [revoke_behavior_orders] [then]
en: none set.
sv_SE: ingen satt.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
sv_SE: Avbryt beteendeorder

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
sv_SE: Avbryt alla order

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
sv_SE: Mål: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Betende: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behaviour_description

note: [literal]
en: Set objective...
sv_SE: Välj mål...

note: [literal]
en: Set behavior...
sv_SE: Välj beteende...

note: [literal]
en: Exit
sv_SE: Avsluta

en: Set special orders...
sv_SE: Ange speciella order...

en: Move leader to...
sv_SE: Flytta ledare till...

en: Right-click to select a location to move leader to
sv_SE: Högerklicka för att välja en plats att flytta ledaren till

en: Move leader here
sv_SE: Flytta ledaren hit

en: moving leader to $x1|,$y1|.
sv_SE: flyttar ledaren till $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
sv_SE: Avbryt alla speciella ordrar

note: [else]
en: This unit has been renamed to:
sv_SE: Denna trupp har döpts om till:

en: <small>(early finish bonus)</small>
sv_SE: <small>(bonus för tidig seger)</small>

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
sv_SE: Bonus för tidig seger.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
sv_SE: Ingen bonus för tidig seger.

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
sv_SE: Inget guld fördes över till nästa scenario.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
sv_SE: 
    100% av slutguldet överfördes till nästa scenario.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
sv_SE: 
    40% av slutguldet överfördes till nästa scenario.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
sv_SE: 
    20% av slutguldet överfördes till nästa scenario.

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
sv_SE: Du har hittat en önskebrunn. Vad vill du önska dig?

note: [option]
en: A swift victory
sv_SE: En snabb seger

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
sv_SE: Vid det här guldmyntet, önskar jag att kriget tar slut i en snabb och given seger.

note: [option]
en: Lots of gold
sv_SE: Massor av guld

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
sv_SE: Jag önskar att detta enda guldmynt skall återbördas tiofaldigt till mig.

note: [option]
en: Peace throughout Wesnoth.
sv_SE: Fred i hela Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
sv_SE: Det enda värt att önska sig är fred i detta rike.

note: [option]
en: Don’t make a wish.
sv_SE: Önska inte något.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
sv_SE: Läkande elixir

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
sv_SE: En känsla av välbehag överväldigar den som dricker.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
sv_SE: Du har inte visat dig värdig att helas.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
sv_SE: Giftet sipprar genom truppens ådror just nu.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
sv_SE: Detta vatten ger närstridsvapen förmågan att vålla <i>ockult</i> skada under resten av scenariot.  Ska $unit.name använda det?

en: holy water^Take it
sv_SE: Använd det

en: holy water^Leave it
sv_SE: Lämna kvar det

en: $unit.name has no need for this Holy Water! Let another take it.
sv_SE: $unit.name är inte lämpad att använda detta vigvatten! Låt någon annan ta det.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
sv_SE: Detta vatten ger närstridsvapen förmågan att vålla <i>ockult</i> skada under resten av scenariot.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
sv_SE: Stärkande elixir

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
sv_SE: Den som dricker blir starkare.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
sv_SE: Försvagande elixir

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
sv_SE: Den här stackars truppen har druckit något dåligt.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
sv_SE: Regenereringsring

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
sv_SE: Denna ring helar sin bärare lite varje drag.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
sv_SE: Långsamhetsring

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
sv_SE: Denna rings bärare blir långsam.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
sv_SE: Snabbhetsstav

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
sv_SE: Denna stav gör att bäraren förflyttar sig snabbt.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
sv_SE: Enbart magiska varelser kan använda ett sådant ting.

en: Should $unit.name pick up the trident?
sv_SE: Ska $unit.name plocka treudden?

en: storm trident^Take it
sv_SE: Ta den

en: storm trident^Leave it
sv_SE: Lämna kvar den

en: $unit.name cannot use this Storm Trident! Let one of the merfolk who can wield it have it.
sv_SE: $unit.name kan inte använda stormtreudden! Låt en av sjöfolket som kan använda den ta den.

note: [object]
en: This trident gives merfolk the power to throw lightning at their enemies.
sv_SE: Med denna treudd kan en av sjöfolket skjuta åskviggar på sina fiender.

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
sv_SE: stormtreudd

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
sv_SE: eldspiran

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
sv_SE: Dragen tar slut

en: (early finish bonus)
sv_SE: (bonus för tidig seger)

en: Alternative objective:
sv_SE: Alternativt mål:

en: Bonus objective:
sv_SE: Bonusmål:

en: Optional objective:
sv_SE: Valfria mål:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
sv_SE: Detta är det sista scenariot.

note: [note]: description=<b>
en: No turn limit
sv_SE: Ingen dragbegränsning

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
sv_SE: Datorspelaren kanske inte kan spela sida $side_number properly i detta scenario. Sida $side_number är menad att spelas av en mänsklig spelare.

note: [music]
en: Battle Epic
sv_SE: Episk strid

note: [music]
en: Battle Music
sv_SE: Stridsmusik

note: [music]
en: Breaking the Chains
sv_SE: Kedjorna bryts

note: [music]
en: Casualties of War
sv_SE: Krigets offer

note: [music]
en: Elf Land
sv_SE: Alvland

note: [music]
en: Elvish theme
sv_SE: Alvernas ledmotiv

note: [music]
en: Frantic
sv_SE: Hets

note: [music]
en: Heroes Rite
sv_SE: Hjältarnas ceremoni

note: [music]
en: Into the Shadows
sv_SE: In i skuggorna

note: [music]
en: Journey’s End
sv_SE: Vägens ände

note: [music]
en: Knalgan Theme
sv_SE: Knalgas ledmotiv

note: [music]
en: The Knolls of Doldesh
sv_SE: Doldeshs kullar

note: [music]
en: Legends of the North
sv_SE: Legender från norr

note: [music]
en: Love Theme
sv_SE: Kärleksmotiv

note: [music]
en: Loyalists
sv_SE: Lojalister

note: [music]
en: Over the Northern Mountains
sv_SE: Över de norra bergen

note: [music]
en: Northerners
sv_SE: Nordbor

note: [music]
en: Revelation
sv_SE: Uppenbarelse

note: [music]
en: Sad
sv_SE: Sorg

note: [music]
en: Siege of Laurelmor
sv_SE: Belägringen av Laurelmor

note: [music]
en: Silvan Sanctuary
sv_SE: Fristad i skogen

note: [music]
en: Suspense
sv_SE: Spänning

note: [music]
en: The City Falls
sv_SE: Staden faller

note: [music]
en: The Dangerous Symphony
sv_SE: Farlig symfoni

note: [music]
en: The Deep Path
sv_SE: Den djupa vägen

note: [music]
en: The King is Dead
sv_SE: Kungen är död

note: [music]
en: Transience
sv_SE: Kortvarigt

note: [music]
en: Traveling Minstrels
sv_SE: Resande menestreler

note: [music]
en: Underground
sv_SE: Underjorden

note: [music]
en: Vengeful Pursuit
sv_SE: Hämndlysten jakt

note: [music]
en: Still Another Wanderer
sv_SE: Ännu en vandrare

note: [music]
en: Weight of Revenge
sv_SE: Hämndens tyngd

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
sv_SE: Du får $amount_gold guldstycken.

note: [color_range]: id=red [color_range]: id=1
en: Red
sv_SE: Röd

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
sv_SE: Ljusröd

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
sv_SE: Mörkröd

note: [color_range]: id=blue [color_range]: id=2
en: Blue
sv_SE: Blå

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
sv_SE: Ljusblå

note: [color_range]: id=green [color_range]: id=3
en: Green
sv_SE: Grön

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
sv_SE: Klargrön

note: [color_range]: id=purple [color_range]: id=4
en: Purple
sv_SE: Lila

note: [color_range]: id=black [color_range]: id=5
en: Black
sv_SE: Svart

note: [color_range]: id=brown [color_range]: id=6
en: Brown
sv_SE: Brun

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
sv_SE: Klarorange

note: [color_range]: id=white [color_range]: id=8
en: White
sv_SE: Vit

note: [color_range]: id=teal [color_range]: id=9
en: Teal
sv_SE: Turkos

note: [color_range]: id=gold
en: color^Gold
sv_SE: Guld

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
sv_SE: Rev

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
sv_SE: Grunt vatten

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
sv_SE: Djupt vatten

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
sv_SE: Träskvatten

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
sv_SE: Slätt

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
sv_SE: Kullar

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
sv_SE: Berg

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
sv_SE: Skog

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
sv_SE: Fryst

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
sv_SE: Grotta

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
sv_SE: Svamp

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
sv_SE: By

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
sv_SE: Borg

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
sv_SE: Kärntorn

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
sv_SE: Räls

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
sv_SE: Kan ej gås på

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
sv_SE: Oframkomlig

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
sv_SE: Dimma

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
sv_SE: Slöja

note: [core]: id=default
en: Wesnoth (Default)
sv_SE: Wesnoth (förvalt)

note: [core]: id=default
en: The standard Wesnoth core.
sv_SE: Wesnoths standardkärna

note: [language]
en: Easy
sv_SE: Lätt

note: [language]
en: Medium
sv_SE: Mellan

note: [language]
en: Hard
sv_SE: Svårt

note: [language]
en: Nightmare
sv_SE: Mardröm

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
sv_SE: Redbara trupper slåss bättre på dagen och sämre på natten.
    
    Dagtid: +25% skada
    Nattetid: −25% skada

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
sv_SE: Neutrala trupper påverkas inte av dygnets växlingar.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
sv_SE: Ljusskygga trupper slåss bättre på natten och sämre på dagen.
    
    Dagtid: −25% skada
    Nattetid:+25% skada

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
sv_SE: Perifera trupper når endast sin fulla styrka i skymningen.
    
    Dagtid: -25% skada
    Nattetid: −25% skada

note: [language]
en: melee
sv_SE: närstrid

note: [language]
en: ranged
sv_SE: distans

note: [language]
en: blade
sv_SE: hugg

note: [language]
en: pierce
sv_SE: stick

note: [language]
en: impact
sv_SE: kross

note: [language]
en: fire
sv_SE: eld

note: [language]
en: cold
sv_SE: frost

note: [language]
en: arcane
sv_SE: ockult

note: [naming] Generator for bridge labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		bridge_type=Bridge|Crossing
    		main=$base {bridge_type}|$base{!}’s {bridge_type}
sv_SE: 
    		bridge_type=bro|korsning
    		main=$base {bridge_type}|$base{!}’s {bridge_type}

note: [naming] Generator for road labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		road_type=Highway|Pass|Path|Road|Way|Trail
    		main=$base{!}’s {road_type}|{road_type} of $base
sv_SE: 
    		road_type=väg|stråk|stig|gata|gång
    		main=$base{!}s {road_type}

note: [naming] Generator for river labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		river_type=River|River|River|Creek|Creek|Stream|Canal
    		main=$base {river_type}|{river_type} $base
sv_SE: 
    		river_type=flod|bäck|bäck|å|å|ström|kanal
    		main={river_type}{!}$base

note: [naming] Generator for forest labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		forest_type=Forest|Forest|Wood
    		main=$base {forest_type}|$base{!}’s {forest_type}|{forest_type} $base
sv_SE: 
    		forest_type=skog|skog|lund
    		main=$base{!}{forest_type}|$base{!}s {forest_type}

note: [naming] Generator for lake labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		lake_type=Lake|Lake|Lake|Loch|Sea
    		main=$base {lake_type}|{lake_type} $base
sv_SE: 
    		lake_type=sjön|sjön|sjön|dammen|havet
    		main=$base{!}{lake_type}

note: [naming] Generator for mountain labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		main=$base{!}’s Peak|$base Peak|Mount $base|Mount $base
sv_SE: 
    		main=$base{!}s topp|Mount $base

note: [naming] Generator for swamp labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=’s Swamp|marsh|fen
    		main=$base{!}{suffix}
sv_SE: 
    		suffix=s träsk
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for generic village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=bury|bury|ham|ton|ville
    		main=$base{!}{suffix}
sv_SE: 
    		suffix=stad|sby|by
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for lakeside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$lake{!}
    		suffix=harbor|port
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$base{!}|$lake{!}
    		suffix=hamn
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for riverside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}
    		river=$river{!}|River
    		suffix=ham|ford|cross| on {river}
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}
    		river=$river{!}|River
    		suffix=vadställe
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for bridge village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}|$bridge{!}
    		suffix=bridge|bridge|ham|ton
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}|$bridge{!}
    		suffix=bro
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for grassland village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|ton|field
    		main=$base{!}{suffix}
sv_SE: 
    		suffix=äng|åker|slätt
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for forest village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$forest{!}
    		suffix=ham|ton|wood| Forest
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$base{!}|$forest{!}
    		suffix=skog
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for hill village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|bury|ton|hill|crest
    		main=$base{!}{suffix}
sv_SE: 
    		suffix=sby|kulle|by
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for mountain village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$mountain{!}
    		suffix=mont|cliff|bury|ham
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$base{!}|$mountain{!}
    		suffix=by|stad
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for mountain labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|bury|ton|mont|mont|cliff|cliff
    		main=$base{!}{suffix}
sv_SE: 
    		suffix=berg|berg|klippa|klippa
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for roadside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$road{!}|$road{!}|$base{!}
    		suffix=’s Rest|’s Waypoint|bury|bury|ham|ham
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$road{!}|$road{!}|$base{!}
    		suffix=s vilställe|’s vägpunkt|by|by|stad|stad
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for swamp village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$swamp{!}
    		suffix=bury|ham|ton
    		main={prefix}{suffix}
sv_SE: 
    		prefix=$base{!}|$swamp{!}
    		suffix=by|by|stad
    		main={prefix}{suffix}

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
sv_SE: Officiell Wesnoth-server

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
sv_SE: Alternativ Wesnoth-server

note: [label]: id=no_options_notice
en: There are no custom options available for the selected era, game, or modification.
sv_SE: Det finns inte några tillgängliga alternativ för vald era, valt spel eller vald variant.

note: [button]: id=reset_option_values
en: Defaults
sv_SE: Förval

note: [label]
en: Connected Players
sv_SE: Anslutna spelare

note: [label]: id=title
en: Install Dependencies
sv_SE: Installera behövda moduler

note: [button]: id=ok
en: Yes
sv_SE: Ja

note: [button]: id=cancel
en: No
sv_SE: Nej

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Screenshot
sv_SE: Skärmdump

note: [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: (Note: You should use $replacement instead in new code)
sv_SE: (OBS: I ny kod bör du använda $replacement i stället)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: Invalid deprecation level $level (should be 1-4)
sv_SE: Ogiltig nivå av utfasning $level (ska vara 1-4)

note: [lua]: wml_actions.deprecated_message
en: Invalid deprecation level (should be 1-4)
sv_SE: Ogiltig nivå av utfasning (ska vara 1-4)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
sv_SE: förgiftad

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
sv_SE: nersaktad

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
sv_SE: nersaktad

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
sv_SE: förstenad

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
sv_SE: förstenad

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
sv_SE: ej helningsbar

note: [lua]: set_status
en: unhealable
sv_SE: ej helningsbar

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: wesnoth.wml_actions.message
en: input
sv_SE: inmatning

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
sv_SE: Seger:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
sv_SE: Nederlag:

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left) | (%d turns left)
sv_SE[0]: (this turn left)
sv_SE[1]: (%d drag kvar)

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
sv_SE: %d%% guld fördes över till nästa scenario.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

note: [language]
en: very long
sv_SE: väldigt långt

note: [language]
en: electrical
sv_SE: elektrisk

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
sv_SE: Spela upp

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
sv_SE: löpande repris

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
sv_SE: Stopp

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause after current move
sv_SE: pausa efter pågående drag

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
sv_SE: Återställ

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
sv_SE: hoppa till början

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
sv_SE: Nästa drag

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
sv_SE: spela upp drag

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
sv_SE: Nästa sida

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
sv_SE: spela upp sidans drag

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
sv_SE: Nästa förflyttning

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
sv_SE: spela upp en enstaka förflyttning

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
sv_SE: Perspektiv

note: [action]: id=button-continue
en: Continue Play
sv_SE: Fortsätt spelet

note: [action]: id=button-continue
en: Exit the replay mode and continue playing normally.
sv_SE: Lämna reprisläget och fortsätt spela som vanligt

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
sv_SE: Hoppa över animering

note: [label]: id=replay-label
en: Replay
sv_SE: Repris

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause
sv_SE: pausa

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
sv_SE: Meny

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
sv_SE: Avsluta draget

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
sv_SE: Avsluta scenariot

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
sv_SE: Förvalt

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
sv_SE: Förvalt tema

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Back to...
sv_SE: Tillbaka till…

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
sv_SE: Handlingar

note: [label]: id=label-xp
en: XP
sv_SE: EP

note: [label]: id=label-mp
en: MP
sv_SE: GS

note: [label]: id=label-def
en: def
sv_SE: förv

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
sv_SE: nivå

note: [tip]
en: Use the map editor’s <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or AI coding.
sv_SE: Använd kartredigerarens <i>Områden</i> för att definiera regioner som senare kan användas vid programmering av händelser eller AI.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
sv_SE: <i>― Wesnoths designguide</i>

note: [tip]
en: In the map editor, select <i>New Scenario</i> in the <i>File</i> menu to make use of advanced features.
sv_SE: Skapa ett <i>Nytt scenario</i> i redigerarens <i>Arkiv</i>-meny om du vill kunna använda dig av avancerade egenskaper.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the <i>Custom Scenarios</i> section of the Multiplayer “Create Game” screen.
sv_SE: Scenarion som sparats i förvalda mappar från redigeraren kan väljas i dialogen för att skapa gruppspel i avsnittet<i>Användarscenarion</i> .

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
sv_SE: Glöm inte att låta din ledare få erfarenhet! Du måste se till att han är säker, men om du är alltför försiktig så kanske han är för svag för att överleva framtida strider.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
sv_SE: <i>― Stormagiker Delfador, 516 eW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
sv_SE: Du kan välja <b>Visa fiendedrag</b> under menyn <b>Handlingar</b> för att visa alla möjliga rutor som din motståndare kan flytta till (förutsatt att dina trupper stannar där de är). Använd detta för att vara säker på att fienden inte kan nå dina svaga eller skadade trupper under dennes nästa drag.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
sv_SE: <i>― Wesnoths taktikguide</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
sv_SE: Trupper med karaktärsdraget <i>intelligent</i> behöver färre erfarenhetspoäng för att befordras. Tidigt i en kampanj kan det löna sig att låta dessa trupper sätta in dödsstöten så att du snabbare får trupper av högre rank.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
sv_SE: <i>― Kung Konrad, 536 eW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
sv_SE: Taktiken att omringa en trupp är väldigt kraftfull, speciellt mot snabba fiendetrupper. Genom att placera två trupper på var sin sida av en fiendetrupp så kommer deras kontrollzoner att begränsa dess förflyttning till enbart en ruta åt något håll. Tyvärr gäller detta inte stigfinnare, dessa trupper måste omringas helt och hållet.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
sv_SE: <i>― Gweddrys Memoarer, 627 eW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
sv_SE: Du kan <b>rekrytera</b> och <b>återkalla</b> trupper genom att högerklicka på en borgruta. Det låter dig välja vilken ruta du placerar din trupp på. Genom att placera trupper smart kan du ibland nå en by ett drag tidigare.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
sv_SE: Det finns några bra sammanfattningsdialoger i huvudmenyn. Till exempel <b>statustabellen</b> som låter dig veta hur det går för dina fiender och hur det går för dig i jämförelse.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
sv_SE: Trupper med karaktärsdraget <i>snabb</i> kan flytta en extra ruta per drag. Det kan vara väldigt viktigt vid förflyttning i svårframkomlig terräng som vatten och grottor. Där kan det avgöra om truppen kan flytta en eller två rutor.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
sv_SE: <i>― Storfurst Kalenz, 470 eW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
sv_SE: Läs avsnittet <b>spelteknik</b> i <b>hjälpmenyn</b> noga efter att du har spelat ett par scenarion. Detaljer blir allt mer viktiga allt eftersom scenarier blir svårare!

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
sv_SE: Det är vanligtvis bättre att starta nästa scenario i en kampanj med lägre erfarenhetsnivåer på trupper, men som är på väg att öka i erfarenhetsnivåer, än samma trupper på en högre erfarenhetsnivåer.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
sv_SE: På www.wesnoth.org kan du finna strategiguider, teknisk support, Wesnoths historia, och mycket annat.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
sv_SE: <i>― Wesnoths spelare</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
sv_SE: <i>Redbara</i> trupper slåss bättre på dagen, och <i>ljusskygga</i> trupper slåss bättre på natten. <i>Neutrala</i> trupper påverkas inte av tiden på dygnet. De ovanliga <i>perifera</i> trupperna slåss bäst i skymningen.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
sv_SE: <i>― Kungliga Kompendiet över Stridsterminologi - Volym II, (221 eW års upplaga)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
sv_SE: En genomtänkt plan kan gå i stöpet om du anfaller vid fel tid på dygnet.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
sv_SE: <i>― Handbok för Taktisk Analys, Volym I - Haldric II, 42 eW</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
sv_SE: Om du spelar med <b>slöja</b> eller <b>stridsdimma</b> påslagen så vet du inte vad som väntar dig. Under dessa förhållanden är trupper som kan speja över långa distanser väl värda sin kostnad. Försöka att välja spejare som lätt kan förflytta sig över den omgivande terrängen, eftersom trupper bara ser lika långt som de kan förflytta sig i ett drag.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
sv_SE: Det finns sex typer av attacker: <i>stickande</i>, <i>huggande</i>,<i> krossande</i>, <i>eld</i>, <i>frost</i> samt <i>ockulta</i> attacker. Olika trupper har olika motståndskraft mot olika typer av attacker. Om du högerklickar på en trupp och väljer <b>Truppbeskrivning</b> så kan du se hur mycket motståndskraft truppen har mot de olika attacktyperna.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
sv_SE: Hur stor chans en fiendetrupp har att träffa dina trupper beror på vilken typ av terräng din trupp står på. Vilken försvarsprocent den valda truppen har på den valda terrängen visas längst upp i höger hörn av skärmen.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
sv_SE: Förgiftade trupper förlorar åtta hälsopoäng varje drag tills de är endast en hälsopoäng från döden. De kommer att fortsätta vara nära döden tills giftet har avlägsnats. Helare kan förhindra en förgiftad trupp från att försämras, men giftet kommer inte att försvinna förrän truppen regenererar, eller börjar ett drag i en by eller bredvid en trupp som kan <b>bota</b>.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
sv_SE: Du kan använda trupper från tidigare scenarier genom att välja <b>Återkalla</b> i menyn <b>Handlingar</b>. Genom att återkalla samma trupper om och om igen, kan du bygga upp en kraftfull och erfaren armé.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
sv_SE: Trupper med erfarenhetsnivå ett eller högre har en <i>kontrollzon</i> i de omkringliggande rutorna. Om en trupp flyttar in i en fiendes kontrollzon, så kan den inte flyttas något mer det draget. Detta innebär att trupper kan ha två tomma rutor mellan sig och ändå skapa en barriär för fienden. Ett viktigt undantag är stigfinnare, som har förmågan att ignorera kontrollzoner.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
sv_SE: Chansen att träffa en annan trupp beror vanligtvis på hur väl denna kan försvara sig i terrängen den befinner sig i. Magiska attacker har dock alltid 70% chans att träffa och <i>prickskyttar</i> har alltid åtminstone 60% chans att träffa när de själva anfaller.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
sv_SE: <i>― Handbok för Taktisk Analys, Volym II - Haldric II, 43 eW</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
sv_SE: Trupper som befinner sig i byar återfår 8 HP i början på sitt drag eller återhämtar sig från förgiftning.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
sv_SE: Förflytta inte en skadad trupp om du inte måste utan låt den vila. Trupper som inte flyttas eller attackerar under ett drag återfår 2 HP i början av nästa drag.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
sv_SE: Om <i>slöja</i> eller <i>stridsdimma</i> används på kartan, begränsas en trupps synfält av dess maximala förflyttning. Ifall du har en viktig men långsam trupp, håll en snabb trupp nära den så slipper du överraskningsattacker.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
sv_SE: De flesta fottrupper försvarar sig bättre i byar och borgar än ute i naturen, medan de flesta beridna trupper inte får någon försvarsfördel från byar eller borgar.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
sv_SE: <i>― Sir Kaylan, 498 eW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
sv_SE: Beridna trupper är i allmänhet motståndskraftiga mot hugg- och krossvapen, men är sårbara mot stickvapen, såsom bågar och spjut.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
sv_SE: <i>― Sir Kaylan, 502 eW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
sv_SE: Det bästa sättet för en trupp att skaffa sig erfarenhet är att utdela dödsstöten till en fiendetrupp. Trupper som dödar en fiendetrupp får 8 erfarenhetspoäng för varje nivå som den dödade truppen har.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
sv_SE: Alver slåss och rör sig mycket bra i skog. Dvärgar rör sig och slåss mycket bra i kullar, berg och grottor.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
sv_SE: Nyckeln till framgång är ofta tålamod. Hellre än att anfalla i underläge, i dålig terräng eller med ett litet antal trupper, vänta tills situationen är mer fördelaktig för dig, och anfall då.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
sv_SE: Om du blir anfallen på flera flanker, så kan det vara en god idé att sända iväg trupper som du kan avvara och låta dessa sinka fienden.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
sv_SE: Dra dig inte för att slå till reträtt och omgruppera - detta är ofta nyckeln till segern.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
sv_SE: <i>― Meneldur, 123 eW</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
sv_SE: I de flesta kampanjer får du en guldbonus om du avslutar ett scenario snabbt. Bonusen beror på antalet byar på kartan och på hur många drag du har kvar när scenariot är slut. Du tjänar vanligtvis mer guld på detta sätt än genom att erövra byar och vänta på att dragen tar slut.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
sv_SE: Din <i>ledare</i> kan återkalla och rekrytera trupper i kärntornet i alla borgar, inte enbart där scenariot började. Du kan erövra ett kärntorn från en fiende, och använda det för att återkalla och rekrytera, eller så kan en allierad ledare låta dig använda sitt.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
sv_SE: Skelett är motståndskraftiga mot hugg-, stick- och frostvapen, men sårbara för krossvapen, eldvapen samt ockulta vapen.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
sv_SE: Trupper med förmågan <b>ledarskap</b> får trupper av lägre erfarenhetsnivå på deras sida att slåss bättre när dessa står bredvid. Förflytta dessa trupper sakta utmed dina fronter så deras bonus påverkar så många trupper som möjligt.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
sv_SE: I allmänhet bör du undvika att placera någon trupp bredvid en tom by. En fiendetrupp kan ställa sig i byn och anfalla dig. Fiendetruppen får då tillgång till byns försvars- och läkeegenskaper.

note: [tip]
en: For any player, controlling villages is often key to winning a scenario. You may use this knowledge to lure your opponents into a trap by leaving some villages unoccupied, but keep in mind that an enemy unit becomes much harder to dislodge from a village! Plan your movements accordingly.
sv_SE: Att kontrollera byar är ofta nyckeln till att vinna ett scenario. Du kan använda detta för att lura in dina motståndare i en fälla genom att lämna några byar tomma, men kom ihåg att det är mycket svårare att driva bort en fiendetrupp från en by! Planera dina förflyttningar följaktligen.

note: [tip]
en: <i>― Kai Laudiss, 623YW</i>
sv_SE: <i>― Kai Laudiss, 623 eW</i>

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
sv_SE: Använd dig av trupplinjer för att skydda skadade trupper så att de kan återhämta sig.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
sv_SE: <i>― Prinsessan Li'sar, 515 eW</i>

note: [tip]
en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
sv_SE: Läs listan över <b>snabbtangenter</b> i <b>Inställningar</b>.

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
sv_SE: Om du flyttar en trupp utan att anfalla eller upptäcka något nytt genom förflyttningen så kan du ångra förflyttningen genom att trycka på <b>u</b>.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
sv_SE: Du kan se hur långt en fiendetrupp kan förflytta sig genom att placera muspekaren över truppen.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
sv_SE: Använd helande trupper för att understödja dina anfall - de kommer att vinna dina slag för dig utan att själva attackera.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
sv_SE: <i>― Chantals Skrift, 516 eW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
sv_SE: Fiender som träffats av en attack med egenskapen att <i>sakta ner</i> rör sig långsammare, och skadan de åsamkar halveras för alla deras attacker, tills de avslutar sitt nästa drag.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
sv_SE: <i>Ockulta</i> attacker är mycket kraftfulla mot vandöda trupper.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
sv_SE: <i>― Den vise Dacyn, 626 eW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
sv_SE: Trupper återfår sin hälsa när de befordras. Om man utnyttjar detta klokt, så kan det vända en strid.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
sv_SE: Stormande trupper används bäst mot fiender som de kan döda med ett enda slag.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
sv_SE: Istället för att befordras kan trupper med hög nivå erhålla en <i>efter maxnivåbefordran</i> (sk AMLA), vilket vanligtvis ökar en trupps maximala hälsopoäng med tre poäng samt helar truppen fullständigt. Detta är en mycket sämre förbättring än den som sker vid vanlig befordran. Det är därför ofta mer fördelaktigt att försöka få trupper på lägre nivåer att befordras.

note: [tip]
en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
sv_SE: Nästan alla knappar och ikoner i Wesnoth har verktygstips. Peka på någon av dem med muspekaren för att få en förklaring eller beskrivning av begreppet.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
sv_SE: För att snabbt befordra trupper med låg erfarenhetsnivå, para ihop dem med en veteran och låt veteranen ta hand om motståndaren tills den svagare truppen kan dela ut dödsstöten.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
sv_SE: <i>― Drottning Li'sar, 528 eW</i>

note: [tip] Whiteboard is another name for the Planning Mode
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
sv_SE: Du kan inte ångra ett drag som avslöjar mark täckt av stridsdimma eller slöja. Aktivera alternativet <b>Fördröj slöjuppdateringar</b> när du vill förflytta trupper och samtidigt kunna ångra förflyttningarna eller använd det nya whiteboard-planeringsverktyget.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
sv_SE: Om en fiende kan dra mer nytta från en ovanlig terrängtyp än du gör, så kan du genom att lägga beslag på den terrängen beröva fienden dessa fördelar.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
sv_SE: Få trupper har bra försvar i vatten så en rad av attackerande trupper längs en flodkant kan ge fienden stora förluster. Alver och dvärgar kan använda skogs- respektive bergkanter på ett liknande sätt.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
sv_SE: <i>Sakta ner</i> är en väldigt mäktig förmåga eftersom den har så många användningsområden. Helandet från <i>suga livskraft</i> halveras för fiendens vandöda, trupper med <i>storma</i> och <i>rygghugg</i> förlorar sin bonus och <i>bärsärk</i> försvagas. Snabba trupper får svårt att fly och långsamma trupper blir praktiskt taget fastrotade. Slutligen åsamkas dina egna trupper mindre skada vid strid med drabbade trupper, så det blir lättare att hela dem.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
sv_SE: Använd gärna trupper med ett fåtal kraftfulla attacker (som t ex svartkonstnärer, ryttare, orchsoldater eller tordönskrigare) i grupper om två eller tre trupper. På så sätt får du ytterligare en attack närhelst din första attack missar, något som kommer att ske förr eller senare.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
sv_SE: Trupper med tre eller fler attacker, speciellt magiska attacker, är perfekta för att leverera dödsstöten till fiendetrupper med enbart ett fåtal hälsopoäng kvar. Du bör också dra nytta av trupper med ledarskap, eller en stark eller träffsäker trupp, när den extra skadan gör det möjligt att döda truppen med ett enda slag.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
sv_SE: Tänk efter noga innan du avskedar trupper tidigare scenarion. Även om den bara har lite extra erfarenhet, kan det vara värt mycket att veta vilka karaktärsdrag en ny trupp har.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
sv_SE: När en slitstark trupp blivit kraftigt skadad, skicka den till en by som ligger lite längre bakom dina frontlinjer. På så sätt kan den vila i fred (med 10 HP / drag) utan att lägga beslag på strategiska byar vid fronten.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
sv_SE: <i>― Furst Hamel från Knalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
sv_SE: Det kan vara mycket effektivt att kombinera flera speciella förmågor. Det kan kräva en del arbeta att t ex kombinera <i>ledarskap</i>, <i>lysa upp</i> och <i>storma</i> mot en nedsaktad fiende, men resultatet kan bli imponerande.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
sv_SE: En tidig scenariovinst ger dig bonusguld och minskar risken att förlora viktiga trupper i strid, men det innebär också att du förlorar tillfällen att skaffa extra erfarenhet för dina trupper. Du måste avgöra vilket som är viktigast för tillfället när du har möjlighet att avsluta scenariot tidigare.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
sv_SE: Om dina trupper har ett svagt försvar oavsett var de står på kartan, välj platser som tvingar dina fiender att attackera under samma dåliga förhållanden. Undvik platser där ditt försvar är uselt och fiendens enbart dåligt. Planera för kraftiga förluster och kämpa för kontrollen över de platser där terrängen ger dig övertaget.

note: [tip]
en: The recruitment cost of some units may exceed the usual recall expenditure of 20 gold. In a campaign, always check if recalling a unit of the same type may be cheaper.
sv_SE: Kostnaden för att rekrytera vissa trupper är högre än högre än de 20 guld som det kostar att återkalla trupper. I en kampanj bör du alltid kolla om det kan vara billigare att återkalla en trupp av samma typ istället.

note: [tip]
en: You must accept some losses in battle. It is not uncommon for beginners to lose sight of victory as they attempt to keep every unit alive.
sv_SE: Du måste acceptera vissa förluster i strid. Det är inte ovanligt att nybörjare tappar chansen att vinna genom att försöka hålla varenda trupp vid liv.

note: [tip]
en: <i>― Queen Asheviere, 503YW</i>
sv_SE: <i>― Drottning Asheviere, 503 eW</i>

note: [tip]
en: Using lower-level units can be very cost-effective.
sv_SE: Det kan vara mycket kostnadseffektivt att använda trupper av lägre nivå.

note: [tip]
en: Some higher-level units have inimitable abilities such as <i>Leadership</i>, <i>Cures</i>, or <i>Nightstalk</i>. Obtaining those units early can make a big difference in a campaign.
sv_SE: Vissa trupper av hög nivå har oefterhärmliga förmågor så som <i>ledarskap</i>, <i>botar</i> eller <i>skuggsteg</i>. Att skaffa sig dessa trupper tidigt kan göra stor skillnad i en kampanj.

note: [tip]
en: <i>― Sir Gerrick of Westin, 607YW</i>
sv_SE: <i>― Sir Gerrick av Westin, 607 eW</i>

note: [tip]
en: If a unit is positioned next to healers from two allied sides, the unit will be healed on both sides’ turns. This way, a unit can be healed faster than otherwise possible.
sv_SE: Om en trupp står bredvid helare från två allierade sidor kommer truppen att helas under båda dessa sidors drag. På det här sättet kan en trupp helas snabbare än vad som annars skulle vara möjligt.

note: [tip] Translate the word "Flight" as in Wings of Victory
en: <i>― Vank of Galun’s Flight, 6YW</i>
sv_SE: <i>― Vank av Galuns klan, 6 eW</i>

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
sv_SE: <i>Vilda</i> trupper, så som fladdermöss och andra vilda djur, undviker byar. Även om de står på en by-ruta får de inga försvarsfördelar. De blir dock fortfarande helade.

note: TRANSLATORS: In networked games, when one player has the choice between multiple advancements of a unit, this text is sent to other players. It will be embedded within a message.
en: waiting for^an advancement choice
sv_SE: befodringsval

en: An invalid attacker weapon got selected.
sv_SE: Ogiltigt attackvapen valt

en: You do not have a leader to recall with.
sv_SE: Du har ingen ledare att återkalla med.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
sv_SE: Ingen av dina ledare kan återkalla den truppen.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
sv_SE: Du måste ha en ledare i ett kärntorn som kan återkalla trupper.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
sv_SE: Det finns inga lediga borgrutor att placera återkallade trupper på.

en: An unrecognized error has occurred.
sv_SE: Ett okänt fel har uppstått.

en: You do not have a leader to recruit with.
sv_SE: Du har ingen ledare att rekrytera med.

en: None of your leaders are able to recruit this unit.
sv_SE: Ingen av dina ledare kan rekrytera den truppen.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
sv_SE: Du måste ha en ledare i ett kärntorn som kan rekrytera truppen.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
sv_SE: Det finns inga lediga borgrutor att placera nyrekryterade trupper på.

en: cured
sv_SE: botad

en: female^cured
sv_SE: botad

en: Ambushed!
sv_SE: Bakhåll!

en: Failed teleport! Exit not empty
sv_SE: Misslyckad teleportering! Destinationen upptagen

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
sv_SE[0]: 1 allierad trupp
sv_SE[1]: $friends allierade trupper

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
sv_SE[0]: 1 fiende
sv_SE[1]: $enemies fiender

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
sv_SE: Trupper inom synhåll! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
sv_SE[0]: Fiendetrupp inom synhåll!
sv_SE[1]: $enemies fiendetrupper inom synhåll!

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
sv_SE[0]: Allierad trupp inom synhåll
sv_SE[1]: $friends allierade trupper inom synhåll

en: (press $hotkey to keep moving)
sv_SE: (tryck $hotkey för att fortsätta)

en: Connecting to $server_address|...
sv_SE: Ansluter till $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
sv_SE: Hämtar lista över extramaterial…

en: Requesting distribution terms...
sv_SE: Begär distributionsvillkor…

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid id '$addon_id' and cannot be published.
sv_SE: Extramaterialet <i>$addon_title</i> har ett ogiltigt id '$addon_id' och kan inte publiceras.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has a file or directory containing invalid characters and cannot be published.
sv_SE: Extramaterialet <i>$addon_title</i> har en fil eller mapp som innehåller ogiltiga tecken och kan inte publiceras.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be published. File or directory names may not contain '..' or end with '.' or be longer than 255 characters. It also may not contain whitespace, control characters, or any of the following characters:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~
sv_SE: Extramaterialet <i>$addon_title</i> har en fil eller mapp som innehåller ogiltiga tecken och kan inte publiceras. Namn på filer och mappar får inte innehålla '..' eller sluta med '.' eller vara längre än 255 tecken. De får inte heller innehålla blanksteg, kontrolltecken, eller några av dessa tecken:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~

en: The add-on <i>$addon_title</i> contains files or directories with case conflicts. File or directory names may not be differently-cased versions of the same string.
sv_SE: Extramaterialet <i>$addon_title</i> innehåller filer eller mappar med skiftlägeskonflikt. Fil- eller mappnamn får inte finnas i versioner där endast skiftläge skiljer sig åt i samma sträng.

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
sv_SE: Hämtar extramaterial <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
sv_SE: Tar bort extramaterialet <i>$addon_title</i> fråne servern…

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
sv_SE: Hämtar extramaterial <i>$addon_title</i>...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
sv_SE: Extramaterialet <i>$addon_title</i> har ett ogiltigt fil- eller katalognamn och kan inte installeras.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has file or directory names with case conflicts. This may cause problems.
sv_SE: Extramaterialet <i>$addon_title</i> har fil- eller mappnamn med skiftlägeskonflikter. Detta kan orsaka problem.

en: The server responded with an error:
sv_SE: Felmeddelande från servern:

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
sv_SE[0]: Det valda extramaterialet kräver det nedan angivna, vilket för närvarande inte finns installerat eller tillgängligt på servern. Vill du fortsätta?
sv_SE[1]: Det valda extramaterialet kräver det nedan angivna, vilket för närvarande inte finns installerat eller tillgängligt på servern. Vill du fortsätta?

en: Broken Dependencies
sv_SE: Brutna behövda moduler

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
sv_SE[0]: Den följande behövda modulen kunde inte installeras. Vill du fortsätta ändå?
sv_SE[1]: De följande behövda modulerna kunde inte installeras. Vill du fortsätta ändå?

en: Dependencies Installation Failed
sv_SE: Installationen av behövda moduler misslyckades

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
sv_SE: Extramaterialet '$addon|' är redan installerat och innehåller ytterligare information som kommer att gå förlorat om du fortsätter:

en: Publishing information file (.pbl)
sv_SE: Publiceringsinformationsfil (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
sv_SE: Information om versionskontrollsystem (VCS)

en: Do you really wish to continue?
sv_SE: Vill du verkligen fortsätta?

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Add-ons Manager
sv_SE: Extramaterialshanterare

en: addon_type^Campaign
sv_SE: Kampanj

en: addon_type^Scenario
sv_SE: Scenario

en: addon_type^SP/MP Campaign
sv_SE: Gruppspelskampanj

en: addon_type^MP era
sv_SE: Gruppspelsera

en: addon_type^MP faction
sv_SE: Gruppspelsfraktion

en: addon_type^MP map-pack
sv_SE: Gruppspelskartsamling

en: addon_type^MP scenario
sv_SE: Gruppspelsscenario

en: addon_type^MP campaign
sv_SE: Gruppspelskampanj

en: addon_type^Modification
sv_SE: Justering

en: addon_type^Core
sv_SE: Kärna

en: addon_type^Resources
sv_SE: Resurser

en: addon_type^Other
sv_SE: Övrigt

en: addon_type^(unknown)
sv_SE: (okänd)

en: unit_byte^B
sv_SE: B

en: Network communication error.
sv_SE: Nätverksfel.

en: Remote host disconnected.
sv_SE: Anslutningen avbruten.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
sv_SE: Problem uppstod i skapandet av de filer som behövs för att installera detta extramaterial.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
sv_SE: En lokal fil med publikationsinformation om extratillägg kunde inte läsas.
    
    Fil: $path
    Felmeddelande: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
sv_SE: Den angivna adressen till extramaterialsservern är inte giltig.

en: You have no add-ons installed.
sv_SE: Du har inget extramaterial installerat.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort följande installerat extramaterial?
sv_SE[1]: Är du säker på att du vill ta bort följande installerat extramaterial?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
sv_SE[0]: Följande extramaterial verkar ha information om publikation eller versionskontroll lagrat lokalt, och kommer inte att tas bort:
sv_SE[1]: Följande extramaterial verkar ha information om publikation eller versionskontroll lagrat lokalt, och kommer inte att tas bort:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
sv_SE[0]: Följande extramaterial kunde inte tas bort:
sv_SE[1]: Följande extramaterial kunde inte tas bort:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
sv_SE[0]: Extramaterial har raderats
sv_SE[1]: Extramaterialet har raderats

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
sv_SE[0]: Följande extramaterial har tagits bort:
sv_SE[1]: Följande extramaterial har tagits bort:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
sv_SE: Ett problem uppstod när listan över extramaterial skulle hämtas från servern.

en: Could not find an add-on matching id $addon_id on the add-on server.
sv_SE: Kunde inte hitta något extramaterial med id  $addon_id på extramaterialsservern.

en: Added to ignore list: $nick
sv_SE: Lagd i ignoreralistan: $nick

en: ignores list
sv_SE: ignoreralistan

en: Invalid username: $nick
sv_SE: Ogiltigt användarnamn: $nick

en: Added to friends list: $nick
sv_SE: Lagd i vänlistan: $nick

en: friends list
sv_SE: vänlistan

en: Removed from list: $nick
sv_SE: Borttagen från listan: $nick

en: friends and ignores list
sv_SE: vän- och ignoreralistan

en: registering with password *** and no email address
sv_SE: registrerar med lösenord *** och ingen epostadress

en: registering with password *** and email address $email
sv_SE: registrerar med lösenord *** och epostadress $email

en: nick registration
sv_SE: registrering av användarnamn

en: dropping your username
sv_SE: säger upp användarnamn

en: setting $var to $value
sv_SE: sätter $var till $value

en: requesting information for user $nick
sv_SE: begär information om användare $nick

en: (A) — admin command
sv_SE: (A) - admin kommando

en: (admin only)
sv_SE: (enbart admin)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
sv_SE: Skicka en fråga till servern. Utan argument ska servern lista alla tillgängliga kommandon.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
sv_SE: Banlys eller kasta ut en spelare eller observatör. Om denne inte är i spelet utan bara på servern blir denne bara banlyst.

en: <nickname>
sv_SE: <användarnamn>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
sv_SE: Ta bort spärren från en användare. Han/hon behöver inte vara med i spelet, men måste vara på på servern.

en: Kick a player or observer.
sv_SE: Sparka en spelare eller en observatör.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
sv_SE: Tysta ner en åskådare. Utan växlar visar kommandot statusen för de tysta.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
sv_SE: Låt en åskådare prata igen. Utan växlar låter kommandot alla tala igen.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
sv_SE: Tysta ner alla observatörer. (på/av)

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
sv_SE: Anmäl påhopp, regelbrott osv till serverns moderatorer. Var noga med att nämna relevanta användarnamn mm.

en: <message>
sv_SE: <meddelande>

en: Send an emotion or personal action in chat.
sv_SE: Skicka en humörsymbol eller en personlig handling.

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
sv_SE: Skickar ett privat meddelande. Du kan inte skicka privata meddelanden till spelare i ett spel som du deltar i eller är åskådare till.

en: <nickname> <message>
sv_SE: <användarnamn> <meddelande>

en: <level> <domain>
sv_SE: <nivå> <domän>

en: Change the log level of a log domain.
sv_SE: Ändra loggnivån för en loggdomän.

en: Add a nickname to your ignores list.
sv_SE: Lägg till ett användarnamn till din ignoreralista.

en: Add a nickname to your friends list.
sv_SE: Lägg till ett användarnamn till din lista över vänner.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
sv_SE: Ta bort ett användarnamn från listan över vänner eller ignorerade.

en: Display version information.
sv_SE: Visa versionsinformation.

en: <password> <email (optional)>
sv_SE: <lösenord> <epost (valfritt)>

en: Register your nickname
sv_SE: Registrera ditt användarnamn

en: Drop your nickname.
sv_SE: Slopa ditt användarnamn.

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
sv_SE: Uppdatera detaljer för ditt användarnamn. För möjliga detaljer se ’/details’.

en: <detail> <value>
sv_SE: <detalj> <värde>

en: Request information about a nickname.
sv_SE: Begär information om ett användarnamn.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
sv_SE: Begär en lista med detaljer du kan ange för ditt registrerade användarnamn.

en: <room>
sv_SE: <rum>

en: Join a room.
sv_SE: Anslut till rum.

en: Part a room.
sv_SE: Lämna ett rum.

en: List room members.
sv_SE: Visa en lista med deltagare i rummet.

en: List available rooms.
sv_SE: Lista tillgängliga rum.

en: <room> <msg>
sv_SE: <rum> <meddelande>

en: Room message.
sv_SE: Rumsmeddelande.

en: <room> <type> [value]
sv_SE: <rum> <typ> [värde]

en: Room query.
sv_SE: Rumsförfrågan

en: Unknown debug level: '$level'.
sv_SE: Okänd debugnivå: '$level'.

en: error
sv_SE: fel

en: Unknown debug domain: '$domain'.
sv_SE: Okänd debugdomän: '$domain'.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
sv_SE: Ändrade domän: '$domain' till nivå: '$level'.

en: whisper to $receiver
sv_SE: viska till $receiver

en: whisper: $sender
sv_SE: viskning: $sender

en: $elem has been deprecated indefinitely.
sv_SE: $elem har fasats ut permanent.

en: $elem has been deprecated and may be removed in version $version.
sv_SE: $elem har fasats ut och kan komma at tas bort i version $version.

en: $elem has been deprecated and may be removed at any time.
sv_SE: $elem har fasats ut och kan komma at tas bort när som helst.

en: $elem has been deprecated and will be removed in version $version.
sv_SE: $elem har fasats ut och kommer at tas bort i version $version.

en: $elem has been deprecated and removed.
sv_SE: $elem har fasats ut och tagits bort.

en: Chat message
sv_SE: Chattmeddelande

en: The Battle for Wesnoth
sv_SE: Kampen om Wesnoth

en: Invalid Color
sv_SE: Ogiltig färg

en: %A, %H:%M
sv_SE: %A %H:%M

en: %A, %I:%M %p
sv_SE: %A %H:%M

en: %b %d
sv_SE: %e %b

en: %b %d %Y
sv_SE: %F

en: Invalid color in range:
sv_SE: Ogiltig färg i skalan:

en: Error validating data core.
sv_SE: Fel vid validering av kärndata.

en: Found a core without id attribute.
sv_SE: Fann kärna utan ID-attribut.

en: Skipping the core.
sv_SE: Skippar kärna.

en: Core ID:
sv_SE: Kärn-ID

en: The ID is already in use.
sv_SE: Detta ID används redan

en: Core Path:
sv_SE: Kärnsökväg:

en: File not found.
sv_SE: Kan ej hitta filen.

en: Error loading core data.
sv_SE: Fel vid inläsning av kärn-data.

en: Error loading the core with named id.
sv_SE: Fel vid inläsning av kärna med angivet ID.

en: Falling back to the default core.
sv_SE: Faller tillbaka till förvald kärna.

en: Can't locate the default core.
sv_SE: Kan inte lokalisera förvald kärna.

en: The game will now exit.
sv_SE: Spelet kommer nu att avslutas.

en: Error loading custom game configuration files. The game will try without loading add-ons.
sv_SE: Fel uppstod när anpassade spelkonfigurationsfiler skulle läsas in. Spelet kommer försöka utan att läsa in extramaterial.

en: Error loading custom game configuration files. The game will fallback to the default core files.
sv_SE: Fel vid inläsning av användarinställda spelkonfigurationsfiler. Spelet kommer falla tillbaka till förvalda kärnfiler.

en: Error loading default core game configuration files. The game will now exit.
sv_SE: Fel vid inläsning av förvalda kärnkonfigurationsfiler. Spelet kommer nu avslutas.

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
sv_SE[0]: Följande extramaterial innehöll fel och kunde inte öppnas:
sv_SE[1]: Följande extramaterial innehöll fel och kunde inte öppnas:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
sv_SE[0]: Rapportera detta till författaren eller ansvarig för detta extramaterial.
sv_SE[1]: Rapportera detta till författaren eller ansvarig för detta extramaterial.

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Warning:
sv_SE: Varning:

en: Debug:
sv_SE: Avlusning:

en: $login|’s game
sv_SE: $login|s spel

en: Team
sv_SE: Lag

en: Anonymous player
sv_SE: Anonym spelare

en: Computer Player
sv_SE: Datorspelare

en: Network Player
sv_SE: Nätverksspelare

en: Local Player
sv_SE: Lokal spelare

en: Nobody
sv_SE: Ingen

en: Reserved
sv_SE: Reserverad

en: Map could not be loaded:
sv_SE: Kartan kunde inte läsas in:

en: Map could not be loaded.
sv_SE: Kartan kunde inte läsas in.

en: not available.
sv_SE: ej tillgänglig

en: Custom map.
sv_SE: Anpassad karta

en: Failed to resolve dependencies
sv_SE: Kunde inte uppfylla kravspecifikationer

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
sv_SE: Scenariot kan inte aktiveras. Några behövda moduler saknas:

en: No compatible eras found.
sv_SE: Inga kompatibla eror funna.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
sv_SE: Eran kan inte aktiveras. Några behövda moduler saknas:

en: No compatible scenarios found.
sv_SE: Inga kompatibla scenarion hittades.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
sv_SE: Inte alla de valda justeringarna är kompatibla. Några av dem kommer att avaktiveras.

en: A component
sv_SE: En komponent

en: Only random sides in the current era.
sv_SE: Bara slumpmässiga i denna era.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
sv_SE: Kan ej finna lämplig ledare för fraktionen $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
sv_SE: Kan inte utläsa kön för ogiltig ledare $leader

en: Missing addon: $name
sv_SE: Saknar extramaterial: $name

en: Missing addon: $id
sv_SE: Saknar extramaterial: $id

en: Unknown era
sv_SE: Okänd era

en: scenario_abbreviation^S
sv_SE: S

en: Remote scenario
sv_SE: Nätverksscenario

en: campaign_abbreviation^C
sv_SE: C

en: Unknown scenario
sv_SE: Okänt scenario

en: Reloaded game
sv_SE: Öppna spel igen

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
sv_SE[0]: Ledig plats:
sv_SE[1]: Lediga platser:

en: mp_game_available_slots^Full
sv_SE: Full

en: Turn
sv_SE: Drag

en: vision^none
sv_SE: Ingen

en: time limit^none
sv_SE: Ingen

en: The host's version of <i>$addon</i> is incompatible. They have version <b>$host_ver</b> while you have version <b>$local_ver</b>.
sv_SE: Värdens version av <i>$addon</i> är inkompatibel. Värdens version är <b>$host_ver</b> medan din version är <b>$local_ver.</b>

en: Your version of <i>$addon</i> is incompatible. You have version <b>$local_ver</b> while the host has version <b>$host_ver</b>.
sv_SE: Din version av $addon är inkompatibel. Din version är <b>$local_ver</b> medan värden har version <b>$host_ver</b>

en: Defeat enemy leader(s)
sv_SE: Besegra fiendens ledare

en: Cannot find era $era
sv_SE: Kan ej finna $era|-eran

en: Connection timed out
sv_SE: Anslutningstiden tog slut

en: The server accepts versions '$required_version', but you are using version '$your_version'
sv_SE: Servern kräver version ’$required_version’ av spelet, medan du använder version ’$your_version’.

en: Server-side redirect loop
sv_SE: Omdirigeringsloop hos servern

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
sv_SE: Användarnamnet "$nick" är inaktivt. För att återta detta användarnamn behöver du aktivera ditt konto via ett email eller fråga en administratör som kan göra det åt dig.

en: Do you want to continue?
sv_SE: Vill du fortsätta?

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Bad data received from server
sv_SE: Trasig data mottagen från servern.

en: You must login first.
sv_SE: Du måste logga in först.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är upptaget.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters (one at minimum), underscores and hyphens are allowed.
sv_SE: Användarnamnet '$nick' innehåller otillåtna tecken. Enbart bokstäver (minst en), siffror, understreck och bindestreck är tillåtna.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är för långt. Användarnamn får högst vara 20 tecken.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är reserverat och kan inte användas av spelare.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är inte registrerat på den här servern.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
sv_SE: Den här servern tillåter inte oregistrerade användarnamn.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är bannat på den här serverns forum under $duration|.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är bannat på den här serverns forum.

en: Your IP address is banned on this server’s forums for $duration|.
sv_SE: Din IP-address är bannad på den här serverns forum under $duration|.

en: Your IP address is banned on this server’s forums.
sv_SE: Din IP-address är bannad från den här serverns forum.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
sv_SE: Mejladressen för användarnamnet ‘$nick’ är bannad på den här serverns forum under $duration|.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
sv_SE: Mejladressen för användarnamnet ’$nick’ är bannad på den här serverns forum.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
sv_SE: Användarnamnet ’$nick’ är registrerat på den här servern.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
sv_SE: VARNING: Det finns redan en klient med det här användarnamnet. Om du loggar in med samma namn blir denne utslängd.

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
sv_SE: Fel i inloggningen (servern har ingen källa för din anslutning).

en: The password you provided was incorrect.
sv_SE: Inkorrekt lösenord.

en: You have made too many login attempts.
sv_SE: Du har försökt logga in för många gånger.

en: Remaining gold:
sv_SE: Resterande guld:

en: Turns finished early:
sv_SE: Tidigt avklarade drag:

en:  per turn
sv_SE: per drag

en: Early finish bonus:
sv_SE: Bonus för tidig seger:

en: Total gold:
sv_SE: Totalt guld:

en: Carryover percentage:
sv_SE: Fortsättningsandel:

en: Bonus gold:
sv_SE: Bonusguld:

en: Retained gold:
sv_SE: Bibehållet guld:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
sv_SE[0]: Du startar nästa scenario med $gold guldstycke mer än scenariots minimala mängd startguld.
sv_SE[1]: Du startar nästa scenario med $gold guldstycken mer än scenariots minimala mängd startguld.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
sv_SE[0]: Du startar nästa scenario med scenariots minimala mängd startguld.
sv_SE[1]: Du startar nästa scenario med scenariots minimala mängd startguld.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
sv_SE[0]: Du startar nästa scenario med $gold guldstycke eller scenariots minimala mängd startguld, om denna är högre.
sv_SE[1]: Du startar nästa scenario med $gold guldstycken eller scenariots minimala mängd startguld, om denna är högre.

en: Scenario Report
sv_SE: Scenariorapport

en: Victory
sv_SE: Seger

en: You have emerged victorious!
sv_SE: Du har segrat!

en: Defeat
sv_SE: Nederlag

en: You have been defeated!
sv_SE: Du har förlorat!

en: The game could not be loaded:
sv_SE: Spelet kunde inte öppnas:

en: Error while playing the game:
sv_SE: Fel under spel:

en: The game map could not be loaded:
sv_SE: Kartan kunde inte öppnas:

en: Map generator error:
sv_SE: Kartgeneratorsfel:

en: Error while reading the WML:
sv_SE: Fel vid läsning av WML:

en: Game Over
sv_SE: Spelet är slut

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
sv_SE: Scenariot är slut. Vill du fortsätta spela kampanjen?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
sv_SE: Okänt scenario: '$scenario|'

en: No campaigns are available.
sv_SE: Inga kampanjer är tillgängliga.

en: The file you have tried to load is corrupt
sv_SE: Filen du försöker öppna är felaktig

en: The file you have tried to load is corrupt: '
sv_SE: Filen du försöker öppna är felaktig: '

en: File I/O Error while reading the game
sv_SE: I/O-fel vid läsning från fil

en: File I/O Error while reading the game: '
sv_SE: I/O-fel vid läsning från fil: '

en: Error while starting server:
sv_SE: Fel under serverstart:

en: Connection failed:
sv_SE: Anslutningen misslyckades:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
sv_SE: Slumpkartor med udda bredd stöds inte.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
sv_SE: Ingen godkänd plats för en borg kunde hittas. För många eller för få bergsrutor? (vänligen kontrollera 'max hill size' parametern)

en: Linked group '$id' needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
sv_SE: Den länkade gruppen '$id' behöver en 'fixed_width' eller 'fixed_height'-nyckel.

en: The selected add-on has the following dependency, which is outdated or not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are outdated or not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
sv_SE[0]: Det valda extramaterialet kräver det nedan angivna, vilket för närvarande inte är installerat. Vill du installera detta innan du fortsätter?
sv_SE[1]: Det valda extramaterialet kräver det nedan angivna, vilket för närvarande inte är installerat. Vill du installera detta innan du fortsätter?

en: No Saved Games
sv_SE: Inga sparade spel

en: There are no save files to load
sv_SE: Det finns inte några sparade filer att läsa in

en: No visible sides found.
sv_SE: Inga synliga sidor kunde hittas.

en: In game:
sv_SE: Spelnamn:

en: (observing)
sv_SE: (observerar)

en: (playing)
sv_SE: (spelar)

en: In lobby
sv_SE: I lobby

en: On friends list
sv_SE: I vänlistan

en: On ignores list
sv_SE: I ignoreralistan

en: Neither a friend nor ignored
sv_SE: Varken vän eller ignorerad

en: You
sv_SE: Du

en: Error
sv_SE: Fel

en: No units found.
sv_SE: Inga trupper kunde hittas.

en: no
sv_SE: nej

en: yes
sv_SE: ja

en: Reference to unknown topic:
sv_SE: Referens till okänt ämne:

en: Only available during a scenario.
sv_SE: Endast tillgängligt under ett scenario.

en: Time of Day Schedule
sv_SE: Tid på dygnet

en: Lawful Bonus:
sv_SE: Redbar bonus:

en: Neutral Bonus:
sv_SE: Neutral bonus:

en: Chaotic Bonus:
sv_SE: Ljusskygg bonus:

en: Liminal Bonus:
sv_SE: Perifer bonus:

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: <header>text='Units with this special attack'</header>
sv_SE: <header>text=’Trupper med den här specialattacken’</header>

en: <header>text='Units with this ability'</header>
sv_SE: <header>text=’Trupper med den här egenskapen’</header>

en: Factions
sv_SE: Fraktioner

en: Races:
sv_SE: Raser:

en: Alignments:
sv_SE: Sinnelag:

en: Leaders
sv_SE: Ledare

en: Recruits
sv_SE: Rekryter

en: No description available.
sv_SE: Inga beskrivning tillgänglig.

en: Availability:
sv_SE: Tillgänglighet

en: Must-have
sv_SE: Nödvändig

en: Unavailable
sv_SE: Otillgänglig

en: race^Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Alignment:
sv_SE: Sinnelag:

en: <header>text='Units of this race'</header>
sv_SE: <header>text='Trupper av den här rasen'</header>

en: corrupted original file
sv_SE: trasig originalfil

en: Best of
sv_SE: Bästa av

en: Worst of
sv_SE: Sämsta av

en: Base Terrain:
sv_SE: Basterräng:

en: Movement properties:
sv_SE: Förflyttningsegenskaper:

en: Defense properties:
sv_SE: Försvarsegenskaper:

en: Level
sv_SE: Nivå

en: Advances from:
sv_SE: Befordras från:

en: Advances to:
sv_SE: Kan befordras till:

en: Base unit:
sv_SE: Bastrupp:

en: Base units:
sv_SE: Bastrupper:

en: Variations:
sv_SE: Variationer:

en: Race:
sv_SE: Ras:

en: Traits
sv_SE: Karaktärsdrag

en: Abilities:
sv_SE: Förmågor:

en: Ability Upgrades:
sv_SE: Uppgradering av förmågor:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Moves:
sv_SE: Steg:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Vision:
sv_SE: Synfält:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Jamming:
sv_SE: Blockering:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Cost:
sv_SE: Kostnad:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Alignment:
sv_SE: Sinnelag:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  It uses non-breaking spaces to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).  In the translation use non-breaking spaces as appropriate for the target language.
en: Required XP:
sv_SE: EP för nästa nivå:

en: unit help^Attacks
sv_SE: Attacker

en: unit help^Name
sv_SE: Namn

en: Type
sv_SE: Typ

en: Strikes
sv_SE: Slag

en: Range
sv_SE: Räckvidd

en: Special
sv_SE: Specialitet

en: Resistances
sv_SE: Motståndskraft mot olika attacker

en: Attack Type
sv_SE: Attacktyp

en: Resistance
sv_SE: Motståndskraft

en: Terrain Modifiers
sv_SE: Terrängavdrag

en: Terrain
sv_SE: Terräng

en: Defense
sv_SE: Försvar

en: Movement Cost
sv_SE: Förflyttningskostnad

en: Defense Cap
sv_SE: Försvarstak:

en: Vision Cost
sv_SE: Version:

en: Jamming Cost
sv_SE: Blockeringskostnad

en: Do you really want to surrender the game?
sv_SE: Vill du verkligen ge upp detta spel?

en: Surrender
sv_SE: Ge upp

en: Map-Screenshot
sv_SE: Kartskärmdump

en: (press $hk to disable)
sv_SE: (tryck $hk för att avaktivera)

en: Accelerated speed enabled!
sv_SE: Accelererad fart aktiverad!

en: Accelerated speed disabled!
sv_SE: Accelererad fart avaktiverad!

en: Back to Turn
sv_SE: Tillbaka till drag

en: Back to Start
sv_SE: Tillbaka till början

en: (press $hotkey to deactivate)
sv_SE: (tryck $hotkey för att avaktivera)

en: Planning mode activated!
sv_SE: Planeringsläge aktiverat!

en: Planning mode deactivated!
sv_SE: Planeringsläge avaktiverat!

en: System default language
sv_SE: Systemets standardspråk

en: North
sv_SE: Norr

en: North East
sv_SE: Nordöst

en: North West
sv_SE: Nordväst

en: South
sv_SE: Syd

en: South East
sv_SE: Sydöst

en: South West
sv_SE: Sydväst

en: This command is currently unavailable.
sv_SE: Detta kommando är inte tillgängligt för tillfället.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
sv_SE: Okänt kommando '$command', se $help_command för en lista över tillgängliga kommandon.

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
sv_SE: Tillgänglig kommandolista och kommadospecifik hjälp. Använd "help all" för att inkluderar för närvarande otillgängliga kommandon.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "help" command, which are either "all" or the name of another command. As with the command's name, "all" is hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [all|<command>]
    “all” = overview of all commands, <command> = name of a specific command (provides more detail)
sv_SE: [all|<command>]
    “all” = översikt över alla kommandon, <command> = namn på ett specifikt kommando (ger mer detaljer)

en: Missing argument $arg_id
sv_SE: Saknar argument $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
sv_SE: Tillgängliga kommandon $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
sv_SE: hjälp

en: Type $help_command <command> for more info.
sv_SE: Ange $help_command <kommando> för mer info.

en:  No help available.
sv_SE: Ingen hjälp tillgänglig.

en: Usage:
sv_SE: Användning:

note: TRANSLATORS: alternative names for command-line commands, only shown if there is at least one of them.
en: command^Alias: | Aliases:
sv_SE[0]: Alias
sv_SE[1]: Alias

en: Save Map As
sv_SE: Spara kartan som

en: Map saved.
sv_SE: Kartan sparad.

en: Could not save the map: $msg
sv_SE: Kunde inte spara kartan: $msg

en: Message:
sv_SE: Meddelande:

en: Send to observers only
sv_SE: Skicka enbart till åskådare

en: Send to allies only
sv_SE: Skicka enbart till allierade

en: You have no units available to recruit.
sv_SE: Det finns inte några trupper tillgängliga att värva till armén.

en: No unit recruited.
sv_SE: Ingen trupp rekryterad.

en: Internal error. Please report this as a bug! Details:
sv_SE: Internt fel. Var vänlig rapportera detta som en bugg! Detaljer:

en: You cannot recruit a $unit_type_name at this time.
sv_SE: Du kan inte rekrytera en trupp av typen $unit_type_name just nu.

note: TRANSLATORS: "plan" refers to Planning Mode
en: At this point in your plan, you will not have enough gold to recruit this unit.
sv_SE: I det här skedet av din planering kommer du inte ha tillräckligt med guld för att rekrytera den truppen.

en: You do not have enough gold to recruit this unit.
sv_SE: Du har inte tillräckligt med guld för att rekrytera den truppen.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them.
sv_SE: Du är inte tillsammans med dina soldater och kan därför inte återkalla dem.

en: There are no troops available to recall.
    (You must have veteran survivors from a previous scenario.)
sv_SE: Det finns inga trupper att återkalla.
    (Du måste ha överlevande veteraner från ett tidigare scenario.)

en: You currently can't recall at the highlighted location.
sv_SE: Du kan för närvarande inte återkalla på den upplysta platsen.

en: No unit recalled.
sv_SE: Ingen trupp återkallad.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit. | You must have at least $cost gold pieces to recall this unit.
sv_SE[0]: Du måste ha åtminstone 1 guldstycke för att kunna återkalla en trupp.
sv_SE[1]: Du måste ha åtminstone $cost guldstycken för att kunna återkalla en trupp.

en: You cannot end your turn yet!
sv_SE: Du kan inte avsluta ditt drag än!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
sv_SE: Vill du verkligen avsluta ditt drag utan att göra något?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
sv_SE: Några trupper kan fortfarande flytta. Vill du verkligen avsluta ditt drag?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
sv_SE: Några trupper har inte flyttat än. Vill du verkligen avsluta ditt drag?

en: Rename Unit
sv_SE: Döp om truppen

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Clear Labels
sv_SE: Ta bort etiketter

en: Are you sure you want to clear map labels?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla etiketter från kartan?

en: Search
sv_SE: Sök

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
sv_SE: (D) - enbart felsökning, (N) - enbart nätvärk, (A) - enbart admin

en: (debug command)
sv_SE: (debugkommandon)

en: (network only)
sv_SE: (enbart nätverk)

en: (not during other events)
sv_SE: (inte under andra händelser)

en: Refresh gui.
sv_SE: Rita om användargränssnittet.

en: Switch a side to/from AI control.
sv_SE: Byt en sida till/från AI-kontroll.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "droid" command, which must be a side-number and then optionally one of "on", "off" or "full". As with the command's name, "on" and "off" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [<side> [on/off]]
    “on” = enable control by the AI, “off” = side is controlled by the player
sv_SE: [<side> [on/off/full]]
    “on” = tillåt AI-kontroll, “off” = kontrollerad av spelaren

en: Switch a side to/from idle state.
sv_SE: Tilldela/ta ifrån en sida spelare.

en: Change the in-game theme.
sv_SE: Byt motivet i spel.

en: <side> <nickname>
sv_SE: <sida> <användarnamn>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
sv_SE: Ge kontroll av en sida till en annan spelare eller observatör.

en: Query the controller status of a side.
sv_SE: Begär kontrollstatus för en sida.

en: <side>
sv_SE: <sida>

en: Clear chat history.
sv_SE: Rensa chathistoriken.

en: Debug foreground terrain.
sv_SE: Felsök förgrundsterräng.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
sv_SE: Felsök lagren i terrängen under muspekaren.

en: Show fps (Frames Per Second).
sv_SE: Visa fps (bildrutor per sekund).

en: Save game.
sv_SE: Spara spelet.

en: Quit game.
sv_SE: Avsluta spelet.

en: Save and quit.
sv_SE: Spara och avsluta.

en: Ignore replay errors.
sv_SE: Ignorerar omspelsfel.

en: Disable autosaves.
sv_SE: Avaktivera autospara spel.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
sv_SE: Fortsätt till nästa nästa scenario eller scenariot identifierat av 'id'

en: Choose next scenario
sv_SE: Välj nästa scenario

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
sv_SE: Ändra antalet gjorda drag (och dygnstid), eller stega fram bägge ett steg ifall ingen siffra anges.

en: [turn]
sv_SE: [drag]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
sv_SE: Ändra max antal drag, eller ta bort maxgränsen ifall ingen siffra anges eller ifall -1 anges.

en: [limit]
sv_SE: [gräns]

en: Turn debug mode on.
sv_SE: Sätt på avlusningsläge.

en: Turn debug mode off.
sv_SE: Stäng av avlusningsläge.

en: <command>[;<command>...]
sv_SE: <kommando>[;<kommando>...]

en: Execute a Lua statement.
sv_SE: Kör ett lua-kommando.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
sv_SE: Ge högre rättigheter till lua-scripts.

en: Set the command used by the custom command hotkey
sv_SE: Sätt kommandot som används av snabbtangenten inställbart kommando

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
sv_SE: Öppna en dialogruta för byte av sidor i gruppspel

en: Launch the gamestate inspector
sv_SE: Starta spelstatus -inspektorn.

en: <name>[=<command>]
sv_SE: <namn>[=<kommando>]

en: Set or show alias to a command
sv_SE: Sätt eller visa alias till ett kommando

en: <var>=<value>
sv_SE: <var>=<värde>

en: Set a scenario variable.
sv_SE: Sätt en scenariovariabel.

en: Show a scenario variable.
sv_SE: Visa en scenariovariabel.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "advances"; it is a hardcoded literal argument.
en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported, and advances=<number>.)
sv_SE: Ändra en truppvariabel. (Endast toppnivå-nycklar stöds, och advances=<number>.)

en: Discover all units in help.
sv_SE: Upptäck alla trupper i hjälpavsnitten.

en: 'Undiscover' all units in help.
sv_SE: 'Oupptäck' alla trupper i hjälpavsnitten.

en: <unit type id>
sv_SE: <trupptypsid>

en: Create a unit.
sv_SE: Skapa en trupp.

en: Toggle fog for the current player.
sv_SE: Sätt på/stäng av slöja för aktuell sida.

en: Toggle shroud for the current player.
sv_SE: Sätt på/stäng av slöja för aktuell sida.

en: <amount>
sv_SE: <mängd>

en: Give gold to the current player.
sv_SE: Ge guld till aktuell spelare.

en: <event name>
sv_SE: <händelsenamn>

en: Fire a game event.
sv_SE: Aktivera en spelhändelse.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
sv_SE: Växla visning av x- och y-koordinater på hexagoner.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
sv_SE: Växla visning av terrängkoder på hexagoner.

en: Toggle overlaying of number of bitmaps on hexes.
sv_SE: Växla visning av antal bitmaps på hexagoner.

en: Toggle planning mode.
sv_SE: Växla planeringsläge av/på.

en: Access whiteboard options dialog.
sv_SE: Få tillgång till dialogen för whiteboard-inställningar.

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
sv_SE: Kunde inte finna etikett eller trupp som innehöll textsträngen ’$search’.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
sv_SE: AI:n kan inte ta över en ogiltig sida: '$side'.

en: Can't droid networked side: '$side'.
sv_SE: AI:n kan inte ta över en nätverkssida: '$side'.

en: Side '$side' is already droided.
sv_SE: Sidan '$side' har redan tagits över av AI:n.

en: Side '$side' controller is now controlled by: AI.
sv_SE: Sidan '$side' kontrolleras nu av: AI.

en: Side '$side' controller is now controlled by: human.
sv_SE: Sidan '$side' kontrolleras nu av: mänsklig spelare.

en: Can't droid a local ai side: '$side'.
sv_SE: AI:n kan inte ta över en lokal AI-sida: '$side'.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
sv_SE: Kan inte ange att en ogiltig sida skall sakna spelare: '$side'.

en: Can't idle networked side: '$side'.
sv_SE: Kan inte ange att en nätverkssida skall sakna spelare: '$side'.

en: Can't idle local ai side: '$side'.
sv_SE: Kan inte ange att en lokal AI-sida skall sakna spelare: '$side'.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
sv_SE: Kan inte byta kontroll på ogiltig sida: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
sv_SE: Kan inte byta kontroll på icke-existerande sida: '$side'.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
sv_SE: Kan inte efterfråga kontroll av ogiltig sida: '$side'.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
sv_SE: Kan inte byta kontroll på icke-existerande sida: '$side'.

en: Choose Scenario (Debug!)
sv_SE: Välj scenario (Avlusning!)

en: Debug mode activated!
sv_SE: Debugläge aktiverat!

en: Debug mode not available in network games
sv_SE: Avlusningsläge är inte tillgängligt i nätverksspel

en: Debug mode deactivated!
sv_SE: Debugläge avaktiverat!

en: WARNING! Unsafe Lua Mode
sv_SE: VARNING! Osäkert Lua-läge

en: Executing Lua code in in this manner opens your computer to potential security breaches from any malicious add-ons or other programs you may have installed.
    
    Do not continue unless you really know what you are doing.
sv_SE: Att använda Lua-kod på detta sätt gör din dator känslig till potentiella säkerhetsintrång från illvilligt extrainnehåll du kan ha installerat.
    
    Fortsätt inte om du inte verkligen vet vad du håller på med.

en: Unsafe mode enabled!
sv_SE: Osäkert läge aktiverat!

en: Variable not found
sv_SE: Kan ej finna variabel

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
sv_SE: Okänt sinnelag: '$alignment', behöver vara antingen redbar, neutral, ljusskygg eller perifer.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
sv_SE: Vill du rensa ut alla dina upptäckta trupper från hjälpavsnitten?

en: Invalid unit type
sv_SE: Ogiltigt trupp-namn

en: Invalid location
sv_SE: Ogiltig plats

en: prompt^Command:
sv_SE: Kommando:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
sv_SE: Du kan inte flytta din ledare från kärntornet medan du fortfarande har rekryteringar eller återkallelser planerade.

en: This unit has no usable weapons.
sv_SE: Denna trupp har inget användbart vapen.

en: Independent
sv_SE: Oberoende

en: No Mirror
sv_SE: Ingen spegling

en: No Ally Mirror
sv_SE: Ingen allierad spegling

en: A game ($name|, $scenario|) has been created
sv_SE: Ett spel ($name|, $scenario|) har skapats

en: A player has joined
sv_SE: En spelare har anslutit sig

en: A player has left
sv_SE: En spelare har lämnat spelet

en: Ready to start!
sv_SE: Klar att börja!

en: Game has begun!
sv_SE: Spelet har börjat!

en: $name has taken control
sv_SE: $name har tagit över kontrollen

en: Turn changed
sv_SE: Bytt drag

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
sv_SE: Stötte på terräng med en förflyttningskostnad mindre än 1.

note: TRANSLATORS:  In networked games, this text is shown for other clients, while they wait to receive the content of a global variable from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^a global variable
sv_SE: en global variabel

en: time left for current turn
sv_SE: tid kvar för nuvarande drag

en: current local time
sv_SE: nuvarande lokal tid

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
sv_SE: Spelet är inte längre synkroniserat. Det finns troligen ingen anledning att fortsätta nu. Vill du spara spelet?

en: Error details:
sv_SE: Fel:

en: No objectives available
sv_SE: Inga mål tillgängliga

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
sv_SE: Ångrar förflyttningar som inte har skickats till servern än.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
sv_SE: Anslutningen har kopplats ner och spelet kan inte fortsätta. Vill du spara spelet?

en: 
    Do you want to save the game?
sv_SE: 
    Vill du spara spelet?

en: This game has been ended.
    Reason:
sv_SE: Spelet har avslutats.
    Anledning:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
sv_SE: Spelet är osynkroniserat och måste avslutas. Det kan finnas flera anledningar till detta. Till exempel kan det inträffa om du eller någon annan spelare ändrat i spelets datafiler. Detta kan betyda att någon av spelarna försöker fuska. Det kan också bero på ett programmeringsfel i spelet, men detta är mindre troligt.
    
    Vill du spara en fellogg?

en: This side is in an idle state. To proceed with the game, it must be assigned to another controller. You may use :droid, :control or :give_control for example.
sv_SE: Sidan saknar spelare. För att fortsätta spelet krävs att den tilldelas en annan spelare. Du kan t ex använda :droid, :control eller :give_control.

en: Game Error
sv_SE: Spelfel

en: This multiplayer game uses an alternative random mode, if you don't know what this message means, then most likely someone is cheating or someone reloaded a corrupt game.
sv_SE: Detta gruppspel använder sig av en alternativ slumpvalsmetod, om du inte förstår vad detta meddelande betyder så är det troligt att någon fuskar eller att någon har läst in ett korrupt spel.

en: The game is over.
sv_SE: Spelet är slut

en: It is now $name|’s turn
sv_SE: Nu är det $name|s drag

en: Give control to their ally $player
sv_SE: Ge kontroll till allierad spelare $player

en: Give control to observer $player
sv_SE: Ge kontroll till observerande spelare $player

en: Replace with AI
sv_SE: Ersätt spelare med datorn

en: Replace with local player
sv_SE: Ersätt med lokal spelare

en: Set side to idle
sv_SE: Ange att sidan saknar spelare

en: Save and abort game
sv_SE: Spara och avbryt spelet

en: $player who controlled side $side_drop has left the game. What do you want to do?
sv_SE: $player som kontrollerade $side_drop har lämnat spelet. Vad vill du göra?

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Do you really want to quit?
sv_SE: Vill du verkligen sluta?

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Type:
sv_SE: Typ:

en: Side:
sv_SE: Sida:

en: Level:
sv_SE: Nivå:

en: Advancements:
sv_SE: Befordringar:

en: No advancement
sv_SE: Inga befordringar

en: Trait:
sv_SE: Karaktärsdrag:

en: invisible:
sv_SE: osynlig:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
sv_SE: Den här truppen är osynlig. Den kan inte bli sedd eller attackeras av fiendetrupper

en: slowed:
sv_SE: långsam:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
sv_SE: Denna trupp är nersaktad. Vid anfall kan den bara vålla halva normala skadan och dessutom är dess förflyttningskostnad är dubblad.

en: poisoned:
sv_SE: förgiftad:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
sv_SE: Den här truppen är förgiftad och kommer att förlora 8 HP per drag tills den kan hitta ett motmedel i en by eller få hjälp av en allierad med förmågan att bota.
    
    Trupper kan inte dö av enbart förgiftning, så truppen kommer inte att få mindre än 1 HP.

en: petrified:
sv_SE: förstenad:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
sv_SE: Denna trupp har förstenats. Den kan inte förflytta sig eller attackera.

en: Ability:
sv_SE: Förmågor:

en:  (inactive)
sv_SE: (inaktiv)

en: Resistances:
sv_SE: Motståndskraft:

en: (Att / Def)
sv_SE: (Att / Försv)

en: Experience Modifier:
sv_SE: Erfarenhetsmodifierare:

en: Terrain:
sv_SE: Terräng:

en: maximum^max.
sv_SE: max.

en: minimum^min.
sv_SE: min.

en: Defense:
sv_SE: Försvar:

en: vision:
sv_SE: syn:

en: jamming:
sv_SE: störning:

en: Movement Costs:
sv_SE: Förflyttningskostnader:

en: Weapon:
sv_SE: Vapen:

en: Damage:
sv_SE: Skada:

en: Base damage:
sv_SE: Grundskada:

en: With specials:
sv_SE: Med specialiteter:

en: Time of day:
sv_SE: Tid på dygnet:

en: Leadership:
sv_SE: Ledarskap:

en: Slowed:
sv_SE: Långsam:

en: Attacks:
sv_SE: Attacker:

en: Max swarm bonus:
sv_SE: Största svärmbonus:

en: Swarm:
sv_SE: Svärma:

en: Base attacks:
sv_SE: Grundattacker:

en: Specials:
sv_SE: Specialiteter:

en: Subject to swarm:
sv_SE: Kan svärma:

en: Weapon range:
sv_SE: Vapenräckvidd:

en: Damage type:
sv_SE: Skadetyp:

en: Damage versus:
sv_SE: Skada gentemot:

en: Accuracy:
sv_SE: Träffsäkerhet:

en: Parry:
sv_SE: Parera:

en: Weapon special:
sv_SE: Vapenspecialiteter:

en: weapon^None
sv_SE: Inget

en: Total damage
sv_SE: Total skada

en: Attack | Attacks
sv_SE[0]: Anfall
sv_SE[1]: Anfall

en: Time of day schedule:
sv_SE: Schema för tid på dygnet:

en: Time of day:
sv_SE: Tid på dygnet:

en: Lawful units:
sv_SE: Redbara trupper:

en: Neutral units:
sv_SE: Neutrala trupper:

en: Chaotic units:
sv_SE: Ljusskygga trupper:

en: Liminal units:
sv_SE: Perifera trupper:

en: Turn Number
sv_SE: Dragnummer

en: Gold
sv_SE: Guld

en: The amount of gold currently available to recruit and maintain your army.
sv_SE: Mängden guld som för närvarande är tillgänglig för rekrytering och underhåll av din armé.

en: The fraction of known villages that your side has captured.
sv_SE: Andelen av kända byar som din sida har intagit.

en: Villages
sv_SE: Byar

en: The total number of units on your side.
sv_SE: Det totala antalet trupper på din sida.

en: Units
sv_SE: Trupper

en: The expenses incurred at the end of every turn to maintain your army. The first number is the amount of gold that will be deducted. It is equal to the number of unit levels not supported by villages. The second is the total cost of upkeep, including that covered by villages — in other words, the amount of gold that would be deducted if you lost all villages.
sv_SE: Utgifterna för underhållet av din armé varje drag. Det första talet är mängden guld som kommer dras bort. Det är lika med antalet truppnivåer som inte stöds av byar. Det andra är den totala kostnaden för underhållet, inkluderande det som stöds av byar — med andra ord, mängden guld som skulle dras bort om du förlorade alla byar.

en: Upkeep
sv_SE: Underhåll

en: Net Income
sv_SE: Nettoinkomst

en: The net amount of gold you gain or lose each turn, taking into account income from controlled villages and payment of upkeep.
sv_SE: Mängden guld du tjänar eller förlorar varje runda, med inkomst från kontrollerade byar och utgifter för underhåll inkluderade.

en: Observers:
sv_SE: Åskådare:

en: Clock
sv_SE: Klocka

en: Battery
sv_SE: Batteri

en: Countdown until your turn automatically ends.
sv_SE: Nedräkning tills ditt drag automatiskt tar slut.

en: Turn Countdown
sv_SE: Dragnedräkning

en: %a %b %d %I:%M %p %Y
sv_SE: %a %Y-%m-%d %I:%M %p

en: %a %b %d %H:%M %Y
sv_SE: %a %Y-%m-%d %H:%M

en: replay
sv_SE: repris

en: Auto-Save
sv_SE: Autosparat

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
sv_SE: Varning: Filen du försöker öppna är felaktig. Försöker ändå.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
sv_SE: Detta sparade spel är från en för gammal, ej stödd spelversion ($version_number|) och kan inte läsas in.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
sv_SE: Detta sparade spel är från en annan spelversion ($version_number|). Vill du försöka öppna spelet ändå?

en: Load Game
sv_SE: Sparade spel

en: Replays are not supported in multiplayer mode.
sv_SE: Repriser stöds ej i gruppspelsläge.

en: This is not a multiplayer save.
sv_SE: Detta är inte ett sparat gruppspel.

en: The game could not be saved:
sv_SE: Spelet kunde inte sparas:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
sv_SE: Det sparade spelet finns redan, vill du skriva över det?

en: Overwrite?
sv_SE: Skriva över?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
sv_SE: Du får inte använda ändelsen '.gz' or '.bz2' när du sparar ett spel. Var vänlig välj en annan fil-extension.

en: Saved
sv_SE: Sparat

en: The game has been saved.
sv_SE: Spelet har sparats.

en: Could not write to file
sv_SE: Kunde inte skriva till fil

en: Save Replay
sv_SE: Spara repris

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
sv_SE: Kunde inte autospara spelet. Var vänlig och spara spelet manuellt.

en: Save Game
sv_SE: Spara spelet

en: Game state is corrupted
sv_SE: Spelet är korrumperat.

en: Unexpected characters at line start
sv_SE: Oväntade tecken vid radens början

en: Missing closing tag for tag [$tag]
sv_SE: Avslutande tag saknas för taggen [$tag]

en: expected at $pos
sv_SE: förväntad på $pos

en: opened at $pos
sv_SE: påbörjad på $pos

en: Unterminated [element] tag
sv_SE: Oavslutad [element]-tag

en: Invalid tag name
sv_SE: Ogiltigt tag-namn

en: Unterminated [+element] tag
sv_SE: Oavslutad [+element]-tag

en: Invalid closing tag name
sv_SE: Ogiltig avslutande tag-namn

en: Unterminated closing tag
sv_SE: Oavslutad avslutningstag

en: Unexpected closing tag
sv_SE: Oväntat avslutningstag

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
sv_SE: Ogiltig avslutningstagg [/$tag2] funnen för tagg [$tag1]

en: closed at $pos
sv_SE: avslutad på $pos

en: Empty variable name
sv_SE: Tomt variabelnamn

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
sv_SE: Oväntade tecken efter variabelnamn (borde vara , eller =)

en: Unterminated quoted string
sv_SE: Oavslutad citatsträng

en: at $pos
sv_SE: på $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
sv_SE: Värde: ’$value’ Föregående: ’$previous_value’

en: prefix_milli^m
sv_SE: m

en: prefix_micro^µ
sv_SE: μ

en: prefix_nano^n
sv_SE: n

en: prefix_pico^p
sv_SE: p

en: prefix_femto^f
sv_SE: f

en: prefix_atto^a
sv_SE: a

en: prefix_zepto^z
sv_SE: z

en: prefix_yocto^y
sv_SE: y

note: TRANSLATORS: Translate the K in KiB only
en: prefix_kibi^K
sv_SE: K

en: prefix_kilo^k
sv_SE: k

en: prefix_mega^M
sv_SE: M

en: prefix_giga^G
sv_SE: G

en: prefix_tera^T
sv_SE: T

en: prefix_peta^P
sv_SE: P

en: prefix_exa^E
sv_SE: E

en: prefix_zetta^Z
sv_SE: Z

en: prefix_yotta^Y
sv_SE: Y

note: TRANSLATORS: Translate the i in (for example) KiB only
en: infix_binary^i
sv_SE: i

en: (unknown player)
sv_SE: (okänd spelare)

en: The :$command debug command was used during $player’s turn
sv_SE: Debug-kommandot :$command användes under $player|s drag

en: A player used a debug command during the game. If this is unexpected, it is possible the player in question is cheating.
sv_SE: En spelare använde ett debug-kommando under spelet. Om detta inte förväntades är det möjligt att spelaren i fråga fuskar.

en: Details:
sv_SE: Detaljer:

en: Do you wish to save the game before continuing?
sv_SE: Vill du spara spelet innan du fortsätter?

en: Debug Command Used
sv_SE: Debug-kommando använt

en: A unit was created using debug mode during $player’s turn
sv_SE: En trupp skapades genom att använda debug-läget under $player|s drag.

en: waiting for $desc from side $sides | waiting for $desc from sides $sides
sv_SE[0]: väntar på $desc från sidan $sides
sv_SE[1]: väntar på $desc från sidorna $sides

note: TRANSLATORS: In networked games, this text is shown for other clients, while they wait for an action from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^input
sv_SE: inmatning

en: Allied village
sv_SE: Allierad by

en: Enemy village
sv_SE: Fientlig by

en: Owned village
sv_SE: Kontrollerad by

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
sv_SE: border_size ska vara mellan 0.0 och 0.5.

en: Hotkey(s):
sv_SE: Snabbtangent(er):

en: Stub Time of Day
sv_SE: Utkast till Tid på dygnet

en: This Time of Day is only a Stub!
sv_SE: Denna tid på dygnet är endast ett utkast!

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_damage, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> damage | <span color="$color">$number_or_percent</span> damage
sv_SE[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> skada
sv_SE[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> skada

en: $number damage | $number damage
sv_SE[0]: skada
sv_SE[1]: skada

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> strike | <span color="$color">$number_or_percent</span> strikes
sv_SE[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> slag
sv_SE[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> slag

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number strike | $number strikes
sv_SE[0]: slag
sv_SE[1]: slag

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number| accuracy
sv_SE: $number| noggrannhet

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> accuracy
sv_SE: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> noggrannhet

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number parry
sv_SE: $number parera

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> parry
sv_SE: <span color="$color">$number_or_percent</span> parera

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number movement point | $number movement points
sv_SE[0]: $number förflyttningspoäng
sv_SE[1]: $number förflyttningspoäng

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> movement point | <span color="$color">$number_or_percent</span> movement points
sv_SE[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> förflyttningspoäng
sv_SE[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> förflyttningspoäng

en: chaotic
sv_SE: ljusskygg

en: lawful
sv_SE: redbar

en: liminal
sv_SE: perifer

en: female^chaotic
sv_SE: ljusskygg

en: female^lawful
sv_SE: redbar

en: female^neutral
sv_SE: neutral

en: female^liminal
sv_SE: perifer

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> move | <span color="$color">$number_or_percent</span> moves
sv_SE[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> förflyttning
sv_SE[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> förflyttningar

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> vision
sv_SE: <span color="$color">$number_or_percent</span> syn

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> jamming
sv_SE: <span color="$color">$number_or_percent</span> störning

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> XP to advance
sv_SE: <span color="$color">$number_or_percent</span> XP krävd för befodring

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> attack per turn | <span color="$color">$number_or_percent</span> attacks per turn
sv_SE[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> attack per drag
sv_SE[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> attacks per drag

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> cost to recall
sv_SE: <span color="$color">$number_or_percent</span> kostnad för att återkalla

en: $effect_description per level
sv_SE: $effect_description per nivå

note: TRANSLATORS: "Before Wesnoth"   - format for years prior to the founding of Wesnoth
en: $year BW
sv_SE: $year fW

note: TRANSLATORS: "Year of Wesnoth"  - format for years after the founding of Wesnoth
en: $year YW
sv_SE: $year eW

note: TRANSLATORS: "Before the Fall" -  format for years prior to the fall of Wesnoth
en: $year BF
sv_SE: $year fS

note: TRANSLATORS: "After the Fall"   - format for years after the fall of Wesnoth
en: $year AF
sv_SE: $year eS

en: Disconnected from server.
sv_SE: Frånkopplad från servern.

en: SHOW ALL allies’ plans
sv_SE: VISA ALL alierad planering

en: HIDE ALL allies’ plans
sv_SE: DÖLJ ALL allierad planering

en: Show plans for $player
sv_SE: Visa planering $player genomför

en: Hide plans for $player
sv_SE: Dölj planering genomför $player

en: Whiteboard Options
sv_SE: Inställningar för whiteboard
