wescamp-i 18n - en to la translation catalogue (64 entries)

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Dead Water
la: Aqua Mortua

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: DW
la: AM

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Citizen
la: Civis

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Fighter
la: Pugnator

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: Warrior
la: Bellator

note: [campaign]: id=Dead_Water
en: (Intermediate level, 10 scenarios.)
la: (Ordo mediocris, X scaenaria.)

note: [about]
en: Artwork
la: Imagines

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Kevek
en: Undead Forces
la: Copiae Inmortuum

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Kevek [side]: type=Lich, id=Mal-Kevek
en: Mal-Kevek
la: Malis Cevecus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leader
la: Ducem hostis vincere

note: [unit]: type=Merman Netcaster, id=Gwabbo
en: Gwabbo
la: Guabbo

note: [side]: type=Necromancer, id=Mel Daveth
en: Mel Daveth
la: Melis Davethus

note: [unit]: type=Dread Bat, id=Fearsome Bat
en: Fearsome Bat
la: Vespertilio Horrendus

note: [unit]: type=Vampire Bat, id=Friendly Bat
en: Friendly Bat
la: Vespertilio Amicus

note: [unit]: type=Walking Corpse, id=Undead Bat
en: Undead Bat
la: Vespertilio Inmortuus

note: [side]: id=Gashnok, type=Goblin Knight, type=Goblin Knight, type=Direwolf Rider, type=Direwolf Rider
en: Wolf Riders
la: Lupites

note: [side]: id=Gashnok, type=Goblin Knight, type=Goblin Knight, type=Direwolf Rider, type=Direwolf Rider
en: Gashnok
la: Gasnocius

note: [side]
en: Wild Wolves
la: Lupi Feri

note: [unit]: type=Goblin Knight, id=Vrunt
en: Vrunt
la: Uruntus

note: [side]: id=Gilak, type=Saurian Ambusher, type=Saurian Ambusher, type=Saurian Flanker, type=Saurian Flanker
en: Gilak
la: Gilacus

note: [side]: id=Aglizix, type=Saurian Ambusher, type=Saurian Flanker, type=Saurian Flanker, type=Saurian Flanker
en: Saurians
la: Lacertae

note: [unit]: type=Merman Brawler, id=Teeloa
en: Teelöa
la: Tilloa

note: [unit]: type=Drake Burner, id=Keshan
en: Keshan
la: Cescanus

note: [unit]: type=Poacher, id=Siddry
en: Siddry
la: Sidrius

note: [objective]: condition=win
en: Destroy all the undead
la: Omnia inmortus delere

note: [objective]: condition=win
en: (you can destroy the undead first)
la: (primum inmortus delere potes)

note: [objective]: condition=win
en: Also kill Marg-Tonz
la: Quoque Margum Tonzum interficere

note: [side]: id=Marg-Tonz, type=Orcish Sovereign
en: Orcs
la: Orces

note: [side]: id=Marg-Tonz, type=Orcish Sovereign
en: Marg-Tonz
la: Margus Tonzus

note: [side]
en: Undead
la: Inmortus

note: [side]: id=Growloff, type=Ranger
en: Growloff
la: Fremitor

note: [side]: id=Vlagnor, type=Drake Flameheart
en: Drakes
la: Draculi

note: [side]: id=Vlagnor, type=Drake Flameheart
en: Vlagnor
la: Ulagnor

note: [side]: id=Tyegea, type=Mermaid Diviner
en: Tyegëa and Priestesses
la: Tyegea et Sacerdotes

note: [side]: id=Tyegea, type=Mermaid Diviner
en: Tyegëa
la: Tyegea

note: [object]: id=holywater1
en: Holy Water
la: Aqua Sancta

note: [side]
en: Hungry Creatures
la: Animales Esurientes

note: [objective]: condition=win
en: Find Caladon the mage
la: Magum Caladonum invenire

note: [unit]: type=Silver Mage, id=Caladon [side]
en: Caladon
la: Caladonus

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Govon
en: Mal-Govon
la: Malis Govonus

note: [side]
en: Villagers
la: Vicani

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kai Krellis
la: Mors Crellis Cae

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Cylanna
la: Mors Cylannae

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Caladon
la: Mors Caladoni

note: [unit]: type=Outlaw, id=Howyrth
en: Howyrth
la: Hovyrthius

note: [scenario]: id=13_Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Merman Brawler
la: Pugil Nereidum

note: [unstore_unit]
en: stunned
la: stupefactus

note: [unstore_unit]
en: female^stunned
la: stupefacta

note: [unit_type]: id=Merman Child King, race=merman
en: Child King
la: Rex Puer

note: [attack]: type=impact
en: scepter
la: sceptrum

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merman Citizen
la: Cives Nereidum

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Kraken
la: Leviathan

note: [unit_type]: id=Merman Soldier King, race=merman
en: Soldier King
la: Rex Pugnator

note: [unit_type]: id=Merman Warrior King, race=merman
en: Warrior King
la: Rex Bellator

note: [unit_type]: id=Merman Young King, race=merman
en: Young King
la: Rex Iuvenis

en: Kai Krellis
la: Crellis Cae

note: [object]: id={ID}
en: Storm Trident
la: Tridens Tempestatum

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
la: tridens tempestatum

note: [object]: id={ID}
en: Flaming Sword
la: Gladius Flammeus

note: [effect]: type=fire
en: flaming sword
la: gladius flammeus

note: [object]: id={ID}
en: Ankh Necklace
la: Monile Ancheum

note: [object]: id=power_ring2
en: Ring of Power
la: Anulus Potestatis

note: [damage]: id=tail_stun
en: stun
la: stupefacit
