Battle for Wesnoth 1.14 - en to de_DE translation catalogue (1408 entries)

note: [ai]: id=ai_default_rca
en: Multiplayer_AI^Default AI (RCA)
de_DE: Standard KI

note: [ai]: id=ai_default_rca_1_14
en: Multiplayer_AI^Old Default AI (1.14 version)
de_DE: Ältere KI (Standard in Version 1.14)

note: [ai]: id=experimental_ai
en: Multiplayer_AI^Experimental AI
de_DE: Experimentelle KI

note: [ai]: id=idle_ai
en: Multiplayer_AI^Dev AI: Idle AI
de_DE: Entw. KI: Inaktive KI

note: [ai]: id=ai_default_rca_alternate_recruiting
en: Multiplayer_AI^Dev AI: Default AI (RCA) with Alternate Recruiting
de_DE: Entw. KI: Standard + alternative Rekrutierung

note: [terrain_type]: id=zfarmer-fence  # AI-animal-proof fences from first scenario [terrain_type]: id=farmer-fence  # AI-animal-proof fences from first scenario [terrain_type]: id=fence [terrain_type]: id=fence_iron
en: Fence
de_DE: Zaun

note: [row]
en: gender^Random
de_DE: Zufall

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical [terrain_type]: id=deep_water
en: Deep Water
de_DE: Tiefes Wasser

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
de_DE: Schmuddelige Tiefe

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
de_DE: Tiefes Wasser

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
de_DE: Tropischer Meeresabgrund

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water [terrain_type]: id=shallow_water
en: Shallow Water
de_DE: Seichtes Wasser

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
de_DE: Trübes seichtes Wasser

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
de_DE: Seichtes Wasser

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
de_DE: Tropisches seichtes Wasser

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
de_DE: Furt

note: [terrain_type]: id=ford
en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
de_DE: Wird ein Fluss sehr seicht, stellt er kein Hindernis mehr für Fußtruppen dar. Zudem bleibt jedem schwimmenden Wesen sogar an solchen Orten seine volle Mobilität erhalten.
    
    Spieltechnisch hat das Gelände Furt dieselben Auswirkungen wie Wiesen oder Seichtes Wasser, je nachdem in welchem Gelände bessere Bewegungs- und Verteidigungsboni für die Einheit gelten.

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=tropical_reef [terrain_type]: id=reef
en: Coastal Reef
de_DE: Küstennahes Riff

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
de_DE: Trübes küstennahes Riff

note: [terrain_type]: id=medium_reef
en: Medium Coastal Reef
de_DE: Küstennahes Riff

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
de_DE: Tropisches küstennahes Riff

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water
en: Swamp
de_DE: Sumpf

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp Water Reed
de_DE: Sumpfiges Schilf

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
de_DE: Schlammiges Moor

note: [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=savanna [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Grassland
de_DE: Wiese

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
de_DE: Saftige Wiese

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
de_DE: Dürres Gras

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
de_DE: Trockenes Gras

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
de_DE: Herbstlaub

note: [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
de_DE: Dreck

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
de_DE: Dunkler Dreck

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
de_DE: Dreck

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
de_DE: Trockener Dreck

note: [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=stone_path [terrain_type]: id=road_icy [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=cave_path
en: Road
de_DE: Straße

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
de_DE: Pflasterstein

note: [terrain_type]: id=road
en: <italic>text='Roads'</italic> are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, roads behave as flat terrain.
de_DE: <italic>text='Straßen'</italic> sind gestampfte Pfade aus Lehm, geformt durch die vielen Reisenden, die sie benutzen. Soweit es das Spiel betrifft sind Straßen flaches Gelände.

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
de_DE: Sauberer Pflasterstein

note: [terrain_type]: id=stone_path
en: Overgrown Cobbles
de_DE: Überwucherter Pflasterstein

note: [terrain_type]: id=road_icy
en: Icy Cobbles
de_DE: Vereister Pflasterstein

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
de_DE: Eis

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
de_DE: Schnee

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
de_DE: Wüste

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
de_DE: Wüstensand

note: [terrain_type]: id=desert
en: <italic>text='Deserts'</italic> have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst='..terrain_sand' text='sand'</ref>.
de_DE: Eigentlich sind <italic>text='Wüsten'</italic> anders beschaffen, als kleine Sandflächen oder Strände. Der Einfachheit halber verhält sich eine Wüste spieltechnisch jedoch wie das Gelände <ref>dst='..terrain_sand' text='Sand'</ref>.

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
de_DE: Strandsand

note: [terrain_type]: id=sand_beach [terrain_type]: id=sand
en: The instability of <italic>text='sand'</italic> makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the reptilian races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in sand.
de_DE: Der instabile Untergrund, den <italic>text='Sand'</italic> bietet, macht es den meisten Einheiten schwer, ihn zu durchqueren und macht sie zu leichten Angriffszielen. Im Gegensatz dazu können sich Echsenwesen durch ihre breiten Füße oder ihre schlangenähnlichen Körper viel leichter fortbewegen.
    
    Die meisten Einheiten haben 20 bis 40% Verteidigung im Sand.

note: [terrain_type]: id=oasis
en: Oasis
de_DE: Oase

note: [terrain_type]: id=oasis
en: A welcome sight to any traveler, an oasis allows units to heal as if stationed in a village, but provides no income or defensive advantage.
de_DE: Ein wunderbarer Anblick für jeden Reisenden. Eine Oase erlaubt Einheiten zu heilen, als wären sie in einem Dorf stationiert. Sie bringt jedoch kein zusätzliches Einkommen oder defensiven Vorteil.

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
de_DE: Trümmer

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
de_DE: Krater

note: [terrain_type]: id=flowers_mixed
en: Mixed Flowers
de_DE: Wiesenblumen

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
de_DE: Ackerland

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
de_DE: Steine

note: [terrain_type]: id=snowbits_small
en: Snowbits
de_DE: Schneehaufen

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
de_DE: Pilzchen

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
de_DE: Pilzzucht

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
de_DE: Wüstenpflanzen

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
de_DE: Wüstenpflanzen ohne Knochen

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
de_DE: Windmühle

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
de_DE: Lagerfeuer

note: [terrain_type]: id=wallfire
en: Sconce
de_DE: Fackel

note: [terrain_type]: id=brazier
en: Brazier
de_DE: Kohlenbecken

note: [terrain_type]: id=brazier-lit
en: Lit Brazier
de_DE: Brennendes Kohlenbecken

note: [terrain_type]: id=fence_iron
en: Iron Fence
de_DE: Eiserner Zaun

note: [terrain_type]: id=sand_drifts
en: Stones with Sand Drifts
de_DE: Steine und Verwehungen

note: [terrain_type]: id=water-lilies
en: Water Lilies
de_DE: Seerosen

note: [terrain_type]: id=water-lilies-flower
en: Flowering Water Lilies
de_DE: Erblühte Seerosen

note: [terrain_type]: id=detritus_trash
en: Trash
de_DE: Abfall

note: [terrain_type]: id=detritus_bones
en: Remains
de_DE: Überreste

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_snowy [terrain_type]: id=great_tree_dead [terrain_type]: id=great_tree_dead_oak
en: Great Tree
de_DE: Bedeutsamer Baum

note: [terrain_type]: id=great_tree_snowy
en: Snowy Great Tree
de_DE: Schneebedeckter großer Baum

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
de_DE: Morscher Baumriese

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead_oak
en: Dead Great Oak Tree
de_DE: Morscher Eichenbaum

note: [terrain_type]: id=tropical_forest [terrain_type]: id=rainforest [terrain_type]: id=palm_desert_forest [terrain_type]: id=palm_forest [terrain_type]: id=savanna_forest [terrain_type]: id=pine_forest [terrain_type]: id=snow_forest [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduou
en: Forest
de_DE: Wald

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
de_DE: Tropischer Wald

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
de_DE: Regenwald

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
de_DE: Palmenwald

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
de_DE: Dichter Palmenwald

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
de_DE: Savanne

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
de_DE: Nadelwald

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
de_DE: Verschneiter Nadelwald

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer
en: Summer Deciduous Forest
de_DE: Sommerlicher Laubwald

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall
en: Fall Deciduous Forest
de_DE: Herbstlicher Laubwald

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter
en: Winter Deciduous Forest
de_DE: Winterlicher Laubwald

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow
en: Snowy Deciduous Forest
de_DE: Verschneiter Laubwald

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_summer
en: Summer Mixed Forest
de_DE: Sommerlicher Mischwald

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_fall
en: Fall Mixed Forest
de_DE: Herbstlicher Mischwald

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter
en: Winter Mixed Forest
de_DE: Winterlicher Mischwald

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter_snow
en: Snowy Mixed Forest
de_DE: Verschneiter Mischwald

note: [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=snow_hills [terrain_type]: id=hills
en: Hills
de_DE: Hügel

note: [terrain_type]: id=hills_regular
en: Regular Hills
de_DE: Hügel

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
de_DE: Dröge Hügel

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
de_DE: Dünen

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
de_DE: Verschneite Hügel

note: [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=dry_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_dry [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=cloud_desert [terrain_type]: id=mountains
en: Mountains
de_DE: Gebirge

note: [terrain_type]: id=regular_mountains
en: Regular Mountains
de_DE: Normales Gebirge

note: [terrain_type]: id=dry_mountains
en: Dry Mountains
de_DE: Trockenes Gebirge

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
de_DE: Schneebedecktes Gebirge

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Desert Mountains
de_DE: Wüstengebirge

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor [terrain_type]: id=ancient_stone_floor
en: Stone Floor
de_DE: Steinboden

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor
en: Basic Stone Floor
de_DE: Steinboden

note: [terrain_type]: id=ancient_stone_floor
en: Ancient Stone Floor
de_DE: Antiker Steinboden

note: [terrain_type]: id=rug_floor [terrain_type]: id=rug2_floor [terrain_type]: id=rug3_floor
en: Rug
de_DE: Teppich

note: [terrain_type]: id=rug_floor
en: Royal Rug
de_DE: Königklicher Teppich

note: [terrain_type]: id=rug2_floor
en: Normal Rug
de_DE: Teppich

note: [terrain_type]: id=rug3_floor
en: Cave Rug
de_DE: Höhlenteppich

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Wooden Floor
de_DE: Holzboden

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Basic Wooden Floor
de_DE: Holzdielen

note: [terrain_type]: id=old_wood_floor
en: Old Wooden Floor
de_DE: Alte Holzdielen

note: [terrain_type]: id=lit
en: Lit
de_DE: Erhellt

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
de_DE: Lichtstrahl

note: [terrain_type]: id=cave_floor [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave
en: Cave
de_DE: Höhle

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
de_DE: Höhlenboden

note: [terrain_type]: id=cave_earthy
en: Earthy Cave Floor
de_DE: Lehmiger Höhlenboden

note: [terrain_type]: id=flagstones_dark
en: Dark Flagstones
de_DE: Dunkler Pflasterstein

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
de_DE: Höhlenpfad

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old [terrain_type]: id=fungus_beam_old [terrain_type]: id=fungus_grove [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Mushroom Grove
de_DE: Pilzhain

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old
en: Non-mixed Mushroom Grove
de_DE: Reiner Pilzhain

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old [terrain_type]: id=fungus_beam_old this hint is only shown in the map editor, the ^Uf, ^Tf and Tb are all terrain codes and should be left as-is
en: editor^The overlays '^Uf' and '^Ufi' are deprecated because, although the graphics show an overlay with another terrain underneath, the movement and defense stats are purely fungus terrain, ignoring the underlying terrain. The recommended replacements are '^Tf' and '^Tfi' which look the same but have the stats implied by the graphics. For hexes where the stats of purely fungus are wanted, 'Tb' is a mushroom base terrain, which can be used with or without '^Tf' on top.
de_DE: Die Overlays »^Uf« und »^Ufi« sind veraltet, da sie graphisch zwar ein anderes Gelände unter dem Overlay anzeigen, aber in Wahrheit immer die Bewegungs- und Verteidigungswerte des Pilzhain-Geländes geben und das zugrundeliegende angezeigte Gelände völlig ignorieren. Stattdessen wird empfohlen »^Tf« und »^Tfi« zu verwenden, welche genauso aussehen, aber tatsächlich die Werte des angezeigten zugrundeliegenden Geländes geben. Wenn die Werte eines reinen Pilzhains gewünscht sind kann das Pilzhain-Basisgelände »Tb« verwendet werden, welches sowohl mit als auch ohne »^Tf« darüber verwendet werden kann.

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old [terrain_type]: id=fungus_beam_old this is only shown when the player opens the help by asking for the terrain description of a old mushroom terrain (^Uf or ^Ufi)
en: Dwarven tales describe different types of mushrooms — with some types the difficulty of walking on the spongy floor has no relation to the ground underneath, even when the ground underneath is still visible. This terrain’s defense and movement costs are purely based on the unit’s stats for <italic>text='Fungus'</italic>.
de_DE: Zwergische Geschichten erzählen von verschiedenen Arten an Pilzen – bei manchen von ihnen hängt die Schwierigkeit, ihren schwammigen Boden zu durchqueren, nicht mit dem zugrundeliegenden Boden zusammen, selbst wenn dieser noch sichtbar ist. Die Verteidigungs- und Bewegungswerte einer Einheit auf diesem Gelände sind die selben wie auf <italic>text='Pilzhain'</italic>.

note: [terrain_type]: id=fungus_beam_old
en: Lit Non-mixed Mushroom Grove
de_DE: Erleuchteter reiner Pilzhain

note: [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Lit Mushroom Grove
de_DE: Heller Pilzhain

note: [terrain_type]: id=fungus_floor
en: Mycelium
de_DE: Myzel

note: [terrain_type]: id=rocky_cave [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: Rockbound Cave
de_DE: Unwegsame Höhle

note: [terrain_type]: id=rocky_cave [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: <italic>text='Rockbound cave'</italic> terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which shoulders defense, but is hard for most units to traverse. Only settlers of caves, such as dwarves and trolls, are fully capable of navigating such topography.
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves, by dint of their small size, enjoy 60% defense in rockbound caves.
    
    Occasionally caves are <italic>text='illuminated'</italic>.
de_DE: Wind und Wasser haben im Laufe der Zeit Felsen und Steine herbeigetragen und eine <italic>text='unwegsame Höhle'</italic> geformt. Zwerge und Trolle, die in den Höhlen leben, haben es dagegen relativ leicht, sich in ihnen fortzubewegen, besonders die Zwerge, die durch ihren kleinen Wuchs leichter durch viele Hindernisse kriechen können.
    
    Die meisten Einheiten haben 50% Verteidigung in unwegsamen Höhlen, wohingegen Kavallerie auf 40% begrenzt ist. Zwerge erhalten 60% Verteidigung.
    
    Gelegentlich sind Höhlen <italic>text='erhellt'</italic>.

note: [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: Earthy Rockbound Cave
de_DE: Erdige unwegsame Höhle

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
de_DE: Gleise

note: [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
de_DE: Kluft

note: [terrain_type]: id=canyon
en: Regular Chasm
de_DE: Kluft

note: [terrain_type]: id=chasm_earthy
en: Earthy Chasm
de_DE: Erdspalte

note: [terrain_type]: id=abyss
en: Ethereal Abyss
de_DE: Ewiger Abgrund

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
de_DE: Lavakluft

note: [terrain_type]: id=lava
en: The dangers inherent in trying to walk on <italic>text='lava'</italic> are fairly obvious. As far as movement is concerned, lava is equivalent to <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unwalkable'</ref> terrain, and can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
de_DE: Die Gefahren, die mit dem Überqueren von flüssiger <italic>text='Lava'</italic> verbunden sind, sollten offensichtlich sein. Was die Bewegung angeht, verhält sich Lava wie <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unpassierbares'</ref> Gelände und kann deshalb nur von fliegenden Einheiten passiert werden. Die geschmolzene Lava erhellt zudem das umliegende Gebiet, was redliche Einheiten einen Angriffsbonus verleiht und lichtscheue Einheiten den ihrigen entzieht.

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
de_DE: Vulkan

note: [terrain_type]: id=cloud
en: Regular Impassable Mountains
de_DE: Normales unpassierbares Gebirge

note: [terrain_type]: id=cloud_dry
en: Dry Impassable Mountains
de_DE: Unpassierbares trockenes Gebirge

note: [terrain_type]: id=cloud_snow
en: Snowy Impassable Mountains
de_DE: Unpassierbares schneebedecktes Gebirge

note: [terrain_type]: id=cloud_desert
en: Desert Impassable Mountains
de_DE: Unpassierbares Wüstengebirge

note: [terrain_type]: id=cavewall [terrain_type]: id=cavewall_earthy [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn
en: Cave Wall
de_DE: Höhlenwand

note: [terrain_type]: id=cavewall
en: Natural Cave Wall
de_DE: Natürliche Höhlenwand

note: [terrain_type]: id=minewall [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Mine Wall
de_DE: Minenwand

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy
en: Natural Earthy Cave Wall
de_DE: Naturbelassene Erdhöhle

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit [terrain_type]: id=wall_stone_clean [terrain_type]: id=wall_stone_ancient
en: Stone Wall
de_DE: Steinmauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Lit Stone Wall
de_DE: Beleuchtete Steinmauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Straight Mine Wall
de_DE: Gerade Minenwand

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Interior Wall
de_DE: Innenwand

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Straight White Wall
de_DE: Gerade weiße Steinmauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_clean
en: Clean Stone Wall
de_DE: Saubere Steinmauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_ancient
en: Ancient Stone Wall
de_DE: Antike Steinmauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_tomb
en: Catacombs Wall
de_DE: Katakomben Mauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_tomb
en: Catacombs Stone Wall
de_DE: Katakomben Steinmauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_overgrown
en: Overgrown Wall
de_DE: Überwucherte Mauer

note: [terrain_type]: id=wall_stone_overgrown
en: Overgrown Stone Wall
de_DE: Überwucherte Steinmauer

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Gate
de_DE: Tor

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n
en: Rusty Gate
de_DE: Rostiges Tor

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Door
de_DE: Türe

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n
en: Wooden Door
de_DE: Hölzerne Türe

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Open Rusty Gate
de_DE: Geöffnetes rostiges Tor

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Open Wooden Door
de_DE: Geöffnete hölzerne Türe

note: [terrain_type]: id=impassable_overlay
en: Impassable Overlay
de_DE: Unpassierbar-Overlay

note: [terrain_type]: id=unwalkable_overlay
en: Unwalkable Overlay
de_DE: Unbegehbar-Overlay

note: [terrain_type]: id=void [terrain_type]: id=off_map
en: Void
de_DE: Nichts

note: [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_ruin [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=orcish_village [terrain_type]: id=orcish_snow_village [terrain_type]: id=elven_snow_village [terrain_type]: id=elven_village [terrain_typ
en: Village
de_DE: Dorf

note: [terrain_type]: id=desert_village
en: Adobe Village
de_DE: Wüstendorf

note: [terrain_type]: id=desert_village_ruin
en: Ruined Adobe Village
de_DE: Verfallenes Wüstendorf

note: [terrain_type]: id=desert_village_tent
en: Desert Tent Village
de_DE: Wüstenzeltdorf

note: [terrain_type]: id=camp_village
en: Tent Village
de_DE: Zeltdorf

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
de_DE: Orklager

note: [terrain_type]: id=orcish_snow_village
en: Snowy Orcish Village
de_DE: Verschneites Orklager

note: [terrain_type]: id=elven_snow_village
en: Snowy Elven Village
de_DE: Winterfrohe Elfengemeinde

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
de_DE: Elfengemeinde

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
de_DE: Häuschen

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
de_DE: Verschneites Häuschen

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
de_DE: Verfallenes Haus

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
de_DE: Stadt

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
de_DE: Bewohnte Windmühle

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
de_DE: Verschneite Stadt

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
de_DE: Verlassene Stadt

note: [terrain_type]: id=hill_village
en: Hill Stone Village
de_DE: Bergdorf

note: [terrain_type]: id=snow-hill_village
en: Snowy Hill Stone Village
de_DE: Verschneites Bergdorf

note: [terrain_type]: id=hill_village_ruin
en: Ruined Hill Stone Village
de_DE: Verfallenes Bergdorf

note: [terrain_type]: id=tropical_forest_village
en: Tropical Village
de_DE: Urwalddorf

note: [terrain_type]: id=drake_village
en: Drake Village
de_DE: Drakenhort

note: [terrain_type]: id=underground_village
en: Cave Village
de_DE: Wohnhöhle

note: [terrain_type]: id=dwarven_village
en: Dwarven Village
de_DE: Zwergendorf

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
de_DE: Hüttensiedlung

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
de_DE: Verschneite Hüttensiedlung

note: [terrain_type]: id=logcabin_village
en: Log Cabin
de_DE: Landhof

note: [terrain_type]: id=logcabin_snow_village
en: Snowy Log Cabin
de_DE: Winterlicher Landhof

note: [terrain_type]: id=igloo
en: Igloo
de_DE: Iglu

note: [terrain_type]: id=swamp_village
en: Swamp Village
de_DE: Sumpfdorf

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: Merfolk Village
de_DE: Seedorf

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: <italic>text='Submerged villages'</italic> are the homes of merfolk and nagas. While water-dwelling creatures are at home here, land-dwellers have a hard time navigating and defending these villages. However, like any village, the facilities are available to all creatures which allow units to tend to their wounds. Any unit stationed in a village can heal eight hitpoints each turn, or be cured of poison.
    
    Merfolk and nagas have 60% defense in submerged villages, whereas land based units usually have a low defense.
de_DE: <italic>text='Überflutete Städte'</italic> sind die Behausungen der Meeresbewohner und Nagas. Während Kreaturen, die im Wasser wohnen, sich hier zu wohl fühlen, tun sich Landbewohner schwer sich in diesen Städten zu bewegen und diese zu verteidigen. Jedoch, wie bei jeder Stadt, the stehen die Einrichtungen allen Kreaturen zur Verfügung, so dass die Einheiten ihre Wunden versorgen können. Jede Einheit, die sich in einer Stadt befindet, kann bei jeder Runde acht Lebenspunkte dazugewinnen oder von einer Vergiftung geheilt werden.
    
    Meeresbewohner und Nagas haben 60% Verteidigungsbonus in überfluteten Städten, während Land bewohnende Einheiten normalerweise einen niedrigen Verteidigungsbonus haben.

note: [terrain_type]: id=village_overlay
en: Village Overlay
de_DE: Dorf-Overlay

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_ruin [terrain_type]: id=encampment_snow [terrain_type]: id=troll_encampment [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Encampment
de_DE: Lager

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin
en: Ruined Encampment
de_DE: Verrottetes Lager

note: [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Snowy Encampment
de_DE: Winterlager

note: [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=snow_orcish_fort [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=elven_castle_ruin [terrain_type]: id=elven_castle_winter [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=dwarven_c
en: Castle
de_DE: Burg

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
de_DE: Orkfeste

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
de_DE: Verschneite Orkfeste

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
de_DE: Burg

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
de_DE: Verschneite Burg

note: [terrain_type]: id=elven_castle
en: Elven Castle
de_DE: Elfische Burg

note: [terrain_type]: id=elven_castle_ruin
en: Elven Castle Ruin
de_DE: Elfische Burgruine

note: [terrain_type]: id=elven_castle_winter
en: Winter Elven Castle
de_DE: Elfische Winterburg

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle
en: Dwarven Underground Castle
de_DE: Zwergische Untergrundfestung

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle2
en: Dwarven Castle
de_DE: Zwergische Burg

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle_ruin
en: Dwarven Castle Ruins
de_DE: Zwergische Burgruinen

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle_winter
en: Winter Dwarven Castle
de_DE: Zwergische Winterburg

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Castle
de_DE: Burgruine

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
de_DE: Burgruine

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
de_DE: Versunkene Ruine

note: [terrain_type]: id=swampruin
en: Swamp Human Ruin
de_DE: Sumpfruine

note: [terrain_type]: id=sand_castle
en: Desert Castle
de_DE: Wüstenzitadelle

note: [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Desert Castle
de_DE: Zerfallene Zitadelle

note: [terrain_type]: id=troll_encampment
en: Troll Encampment
de_DE: Trolllager

note: [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Aquatic Encampment
de_DE: Wassercamp

note: [terrain_type]: id=aquatic_castle
en: Aquatic Castle
de_DE: Wasserburg

note: [terrain_type]: id=encampment_keep [terrain_type]: id=encampment_keep_tall [terrain_type]: id=encampment_snow_keep [terrain_type]: id=merman_campkeep [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Encampment Keep
de_DE: Anführerzelt

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin_keep
en: Ruined Encampment Keep
de_DE: Verrottetes Anführerzelt

note: [terrain_type]: id=encampment_keep_tall
en: Tall Encampment Keep
de_DE: Erhöhter Burgfried

note: [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Snowy Encampment Keep
de_DE: Verschneites Anführerzelt

note: [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=elven_keep_ruin [terrain_type]: id=elven_keep_winter [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep2 [terrai
en: Keep
de_DE: Burgfried

note: [terrain_type]: id=orcish_keep
en: Orcish Keep
de_DE: Orkischer Burgfried

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Snowy Orcish Keep
de_DE: Verschneiter orkischer Burgfried

note: [terrain_type]: id=human_keep
en: Human Castle Keep
de_DE: Burgfried

note: [terrain_type]: id=snow_keep
en: Snowy Human Castle Keep
de_DE: Winterlicher Burgfried

note: [terrain_type]: id=elven_keep
en: Elven Castle Keep
de_DE: Elfischer Burgfried

note: [terrain_type]: id=elven_keep_ruin
en: Elven Keep Ruin
de_DE: Elfische Burgfriedruine

note: [terrain_type]: id=elven_keep_winter
en: Winter Elven Keep
de_DE: Elfischer Winterburgfried

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep
en: Dwarven Underground Keep
de_DE: Zwergischer Untergrundburgfried

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep2
en: Dwarven Castle Keep
de_DE: Zwergischer Burgfried

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep_ruin
en: Dwarven Ruin Keep
de_DE: Zwergischer Burgfriedruine

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep_winter
en: Winter Dwarven Keep
de_DE: Zwergischer Winterburgfried

note: [terrain_type]: id=ruined_keep [terrain_type]: id=sunken_keep [terrain_type]: id=swamp_keep [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Keep
de_DE: Verfallener Burgfried

note: [terrain_type]: id=ruined_keep
en: Ruined Human Castle Keep
de_DE: Verfallener Burgfried

note: [terrain_type]: id=sunken_keep
en: Sunken Human Castle Keep
de_DE: Versunkener Burgfried

note: [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Swamp Human Castle Keep
de_DE: Sumpfiger Burgfried

note: [terrain_type]: id=desert_keep
en: Desert Keep
de_DE: Burgfried

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Desert Keep
de_DE: Verfallener Burgfried

note: [terrain_type]: id=merman_campkeep
en: Aquatic Encampment Keep
de_DE: Wasserbasis

note: [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Troll Encampment Keep
de_DE: Troll Burgfried

note: [terrain_type]: id=merman_castlekeep
en: Aquatic Keep
de_DE: Wasserpalast

note: [terrain_type]: id=castle_overlay
en: Castle Overlay
de_DE: Burg-Overlay

note: [terrain_type]: id=keep_overlay
en: Keep Overlay
de_DE: Burgfried-Overlay

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2 [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2 [terrain_
en: Bridge
de_DE: Brücke

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
de_DE: Holzbrücke

note: [terrain_type]: id=bridge
en: To those capable of building one, the ability to lay a <italic>text='bridge'</italic> offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds — for gameplay purposes, it is treated either as grassland or the underlying water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
de_DE: Diejenigen, die in der Lage sind, eine <italic>text='Brücke'</italic> zu bauen, haben sich von den Gesetzen der Natur insoweit losgesagt, dass sie einen Fluss überqueren können, unabhängig von einer vorhandenen Furt, die vielleicht beim nächsten Wasseranstieg unpassierbar wird. Vielen Kriegern, denen in den kalten Monaten nach der Durchquerung eines Flusses die Beine erfroren, blieb dieses Schicksal erspart, da sie eine Brücke benutzen konnten.
    
    Spieltechnisch hat das Gelände Brücke dieselben Auswirkungen wie Wiesen oder Seichtes Wasser, je nachdem in welchem Gelände bessere Bewegungs- und Verteidigungsboni für die Einheit gelten. Es ist nicht möglich, dass sich eine schwimmende und eine Landeinheit ein Brückenfeld teilen.

note: [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2
en: Rotting Bridge
de_DE: Morsche Brücke

note: [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2
en: Basic Stone Bridge
de_DE: Steinbrücke

note: [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2
en: Cave Chasm Bridge
de_DE: Rundbogenbrücke

note: [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2 [terrain_type]: id=hangingbridge
en: Hanging Bridge
de_DE: Hängebrücke

note: [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag1 [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag2 [terrain_type]: id=stonechasmbridge
en: Stone Chasm Bridge
de_DE: Rundbogenbrücke

note: [terrain_type]: id=plankbridgediag1 [terrain_type]: id=plankbridgediag2 [terrain_type]: id=plankbridge
en: Plank Bridge
de_DE: Holzbrücke

note: [terrain_type]: id=off_map
en: Off Map
de_DE: Jenseits der Karte

note: [terrain_type]: id=off_map2
en: Fake Map Border
de_DE: Unechter Kartenrand

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud [toggle_button]: id=sort_7
en: Shroud
de_DE: Schleier der Finsternis

note: [terrain_type]: id=fake_shroud_overlay
en: Fake Shroud
de_DE: Unechter Schleier der Finsternis

note: [terrain_type]: id=fog [toggle_button]: id=sort_6
en: Fog
de_DE: Nebel

note: [terrain_type]: id=fungus
en: Fungus
de_DE: Pilzhain

note: [terrain_type]: id=fungus
en: <italic>text='Mushroom groves'</italic> are vast underground forests of giant mushrooms, which thrive in the damp darkness. Most units have trouble negotiating the spongy floor of smaller fungi, but they have plenty of cover behind the larger stalks. Mounted units, however, become completely mired and lack proper freedom of movement in combat. Undead units have a natural affinity for decay and function quite well in mushroom forests.
    
    Most units receive 50% to 60% defense in mushroom groves, whereas cavalry receive only 20%.
de_DE: <italic>text='Pilzhaine'</italic> sind große Untergrundwälder bestehend aus riesigen Pilzen, welche in der feuchten Dunkelheit gut wachsen. Die meisten Einheiten sind durch den weichen, schwammartigen Boden in ihrer Bewegung eingeschränkt, doch haben sie gute Deckung hinter größeren Pilzen. Berittene Einheiten jedoch büßen ihren Bewegungsfreiraum im Kampf vollständig ein. Untote Einheiten haben eine natürliche Neigung zum Zerfall und finden sich in den Pilzhainen bestens zurecht.
    
    Die meisten Einheiten erhalten 50% bis 60% Verteidigung in Pilzhainen, wohingegen Reiter nur 20% erhalten.

note: [terrain_type]: id=cave
en: <italic>text='Cave'</italic> terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass.
    Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot. Occasionally caves are <italic>text='illuminated'</italic>.
    
    Rare patches of the underground world are illuminated by light from the surface shining down into the gloomy darkness. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal cave terrains.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in caves, whereas dwarves have 50%.
de_DE: <italic>text='Höhlen'</italic> Geländefelder repräsentieren Untergrundhöhlen mit genug Raum um Einheiten passieren lassen zu können.
    Die meisten Einheiten sind nicht vertraut mit diesem Gelände und sind dadurch verlangsamt und finden schlecht Deckung. Zwerge und Trolle leben in Höhlen und haben dadurch leichtes Spiel, sich auf diesem Gelände zurecht zu finden. Besonders Zwerge, da sie durch ihre Größe leicht Hindernisse umgehen können, die andere Völker aufhalten wurden. Gelegentlich sind Höhlen auch <italic>text='erhellt'</italic>.
    
    Selten sind teile des Untergrunds durch etwas Licht erhellt. Dies gibt redlichen Einheiten einen Angriffsbonus und entfernt den Angriffsbonus von lichtscheuen Einheiten. Abgesehen davon fungiert dieses Gelände wie jedes andere Höhlengelände.
    
    Die meisten Einheiten erhalten 20% bis 40% Verteidigung in Höhlen, wohingegen Zwerge 50% erhalten.

note: [terrain_type]: id=sand
en: Sands
de_DE: Sand

note: [terrain_type]: id=reef
en: <italic>text='Coastal reefs'</italic> are shallows formed by stone, coral and sand.
    This provides most land units with a more steady footing and defensive positions than wading in shallow water normally would and also grants most water-dwelling races an exceptionally high defense.
    
    Merfolk and Naga both receive 70% defense on coastal reefs.
de_DE: <italic>text='Küstennahe Riffe'</italic> sind seichte Gewässer, geprägt durch Steine, Korallen und Sand.
    Das ermöglicht den meisten Landeinheiten sicheren Tritt und gute Verteidigungspositionen. Einheiten die im Wasser heimisch sind erhalten dennoch exzellente Verteidigung in Küstenriffen.
    
    Das Meervolk und Naga erhalten beide 70% Verteidigung in Küstenriffen.

note: [terrain_type]: id=hills
en: <italic>text='Hills'</italic> represent any reasonably rough terrain, with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, trolls, and orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
de_DE: <italic>text='Hügel'</italic> repräsentieren hügeliges Gelände, mit genug Erhöhungen und Einbuchtungen, um etwas Deckung zu gewährleisten. Für die meisten Truppen ist es schwierig, auf hügeligem Gelände zu navigieren. Zwerge, Trolle und Orks sind zur Genüge mit dem Gelände vertraut, um sie ohne Komplikationen bereisen zu können. Reiter haben jedoch Schwierigkeiten sich auf diesem Gelände zurechtzufinden, wodurch sie jegliche Deckung verlieren.
    
    Die meisten Einheiten haben etwa 50% Verteidigung. Reiter sind auf maximal 40% beschränkt. Zwerge freuen sich über gute 60% Verteidigung im Hügelland.

note: [terrain_type]: id=swamp_water
en: <italic>text='Swamps'</italic> represent any sort of wetlands.
    Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Merfolk, naga, and saurians all generally enjoy 60%.
de_DE: <italic>text='Sümpfe'</italic> repräsentieren jede Art von Feuchtgebieten.
    Sümpfe verlangsamen nahezu alle Einheiten und berauben sie ihrer Defensive. Ausnahmen sind Rassen, die im Wasser beheimatet sind. Diese erhalten gute Verteidigung und volle Mobilität. Jene, die in Sumpfgebieten leben, haben sich etwas angepasst und wissen, wo sie in diesem Gelände Deckung finden können.
    
    Die meisten Einheiten erhalten 30%, das Meervolk, Naga und Saurianer erhalten üblicherweise 60% Verteidigung.

note: [terrain_type]: id=shallow_water
en: <italic>text='Shallow water'</italic> represents any body of water deep enough to come up to roughly a man’s waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both naga and merfolk enjoy 60%.
de_DE: <italic>text='Seichtes Wasser'</italic> ist tief genug, einem erwachsenen Mann bis zur Hüfte zu reichen. Das verlangsamt fast alle Einheiten und macht sie zu leichten Angriffszielen. Zwerge, denen das Wasser dort sprichwörtlich bis zum Hals steht, haben es besonders schwer. Die Ausnahme sind alle Einheiten, deren Körper zum Schwimmen geeignet sind. Sie bekommen einen beträchtlichen Verteidigungsbonus und volle Bewegung.
    
    Die meisten Einheiten haben zwischen 20 und 30% Verteidigung im seichten Wasser, Naga und Angehörige des Meervolkes haben 60%.

note: [terrain_type]: id=castle
en: <italic>text='Castles'</italic> are any sort of permanent fortification.
    Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and most units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
de_DE: <italic>text='Burgen'</italic> sind jede Art von befestigter Anlage.
    Fast alle Einheiten erhalten einen beachtlichen Bonus auf ihre Verteidigungswerte und hohe Mobilität, wenn sie in einer Burg stationiert sind. Wenn Einheiten jedoch nicht jedes Feld einer Befestigung besetzen, ist es dem Gegner ein Leichtes, ebenfalls in die Burg zu schleichen und von der gleichen hohen Defensive zu profitieren.
    
    Die meisten Einheiten haben etwa 60% Verteidigung in einer Burg.

note: [terrain_type]: id=mountains
en: <italic>text='Mountains'</italic> are steep enough that units often have to climb over obstacles to move.
    By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but also severely impede any passage through them. Units burdened by heavy armor, such as the Wesnoth cavalry and heavy infantry lines, cannot even enter them. Aquatic races and creatures like the merfolk have piscine bodies which also render them unable to climb steep inclines. Nagas are an exception due to their strong arms and rugged scales. Both dwarves and trolls are native to mountainous terrain, and have an easy time traversing them.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas dwarves enjoy 70%.
de_DE: <italic>text='Berge'</italic> sind steiles, bergiges Gelände, welche Einheiten, da sie oft klettern müssen, stark verlangsamt.
    Durch ihre Beschaffenheit bieten Berge beachtliche Deckung für die meisten Truppen, wofür sie jedoch stark an Mobilität einbüßen. Einheiten mit schwerer Rüstung, wie etwa Wesnoths Kavallerie oder schwere Infanterie, können sie nicht einmal betreten. Kreaturen des Meeres wie das Meervolk besitzen fisch-ähnliche Körper, die es ihnen das Klettern ebenfalls unmöglich macht. Nagas bilden wegen ihrer starken Arme und rauen Schuppen eine Ausnahme. Da Zwerge und Trolle in Bergen beheimatet sind, haben sie leichtes Spiel sich durch die Berge zu bewegen.
    
    Die meisten Einheiten erhalten etwa 60% Verteidigung im Gebirge, Zwerge sogar 70%.

note: [terrain_type]: id=deep_water
en: <italic>text='Deep water'</italic> represents any body of water deep enough to cover a man’s head.
    Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Merfolk and naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
de_DE: <italic>text='Tiefes Wasser'</italic> repräsentiert alles Wasser, welches Tief genug ist um einen Mann bis einschließlich Kopf darin versinken zu lassen.
    Die meisten Einheiten können sich in tiefem Wasser nicht bewegen: es ist der Zuständigkeitsbereich für Einheiten, die fliegen oder schwimmen können.
    
    Das Meervolk und Naga erhalten 50% Verteidigung und volle Mobilität in tiefem Wasser.

note: [terrain_type]: id=flat
en: Flat
de_DE: Flachland

note: [terrain_type]: id=flat
en: <italic>text='Grassland'</italic> represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild.
    Being open ground, grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
de_DE: <italic>text='Wiesen'</italic> repräsentieren weite, flache Ebenen, sei sie beackert, verwildern, oder für Tiere zum grasen.
    Durch die Offenheit dieses Geländes ist es leicht sich auf diesem Terrain zu bewegen, doch bieten es auch wenig Deckung. Üblicherweise sind die Einheiten, die auf den Ebenen am besten kämpfen Reiter oder sehr bewegliche Einheiten, welche die Bewegungsfreiheit zu ihrem Vorteil nutzen.
    
    Die meisten Einheiten erhalten 30 bis 40% Verteidigung auf Wiesen.

note: [terrain_type]: id=forest
en: <italic>text='Forests'</italic> represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 30%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
de_DE: <italic>text='Wälder'</italic> repräsentieren jede Art von Waldland mit genug Wildwuchs, um Passanten die Durchreise zu erschweren. Obwohl Wälder fast jede Einheiten in ihrer Bewegungsfreiheit einschränken, bieten sie bessere Verteidigungswerte als auf freie Ebene für die meisten Landeinheiten. Reiter jedoch haben starke Probleme in Wäldern und verlieren dadurch jegliche Vorteile des Schleichens, mit Ausnahme der elfischen Reiter. Diese können nicht nur bestens durch das Gehölz manövrieren, sondern erhalten auch einen beachtlichen Verteidigungsbonus. Zwerge sind ebenfalls eine Ausnahme. Sie sind zwar in der Lage, ohne große Bewegungseinschränkung durch Wälder zu marschieren, doch erhalten sie keinen Verteidigungsbonus, da sie nicht sonderlich mit diesem Gelände vertraut sind.
    
    Die meisten Einheiten erhalten 50% Verteidigung in Wäldern. Reiter erhalten 30%, ebenso wie Zwerge. Elfen hingegen, inklusive deren Reiter, freuen sich über 60 bis 70% Verteidigung, selbst die elfischen Reiter.

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
de_DE: Gefroren

note: [terrain_type]: id=frozen
en: <italic>text='Frozen'</italic> terrain represents any flat area that is covered by snow or ice.
    Most units are slowed down on it, and have a harder time defending themselves. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
    
    Most units have 20 to 40% defense in frozen terrain.
de_DE: <italic>text='Gefrorenes'</italic> Terrain repräsentiert schnee- oder eisbedecktes Flachland.
    Die meisten Einheiten werden durch Schnee und Eis verlangsamt und haben es schwerer, Deckung zu finden. Beachtet, dass schwimmende Einheiten, auch jene die unter Wasser atmen können (oder es nicht müssen) nicht unter dem Eis hindurchtauchen können.
    
    Üblich sind für die Mehrzahl der Einheiten 20 bis 40% auf gefrorenem Terrain.

note: [terrain_type]: id=village
en: <italic>text='Villages'</italic> represent any group of buildings, human or otherwise.
    Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
de_DE: <italic>text='Dörfer'</italic> repräsentieren eine Gruppe von Häusern, erbaut von Menschen oder anderen.
    Fast alle Einheiten, auch Reiter, haben leichtes Spiel sich durch die Reihen der Häuser zu bewegen und erhalten einen Defensivbonus, wenn sie in einem Dorf stationiert sind. Dörfer erlauben Einheiten, ihre Wunden zu säubern und zu versorgen, wodurch sie 8 Lebenspunkte pro Runde wiedererlangen, oder von Vergiftungen kuriert werden.
    
    Die meisten Einheiten haben 50 bis 60% Verteidigung in Dörfern, Reiter jedoch nur 40%.

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
de_DE: Unpassierbar

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Obstacles that not even the most determined traveler may overcome include solid walls of stone and mountains so tall and steep that they are constantly wreathed in cloud. Even flying creatures cannot navigate the jagged peaks at such rarefied heights, and not even the fiercest troll can smash through thick walls of stone.
de_DE: Hindernisse, die nicht einmal der entschlossenste Reisende überwinden kann, sind solide Wände aus Stein, und Berge, die so hoch und steil sind, dass sie ständig in Wolken gehüllt sind. Selbst fliegende Kreaturen können die zerklüfteten Gipfel nicht in solch dünnen Höhen bezwingen, und selbst der wildeste Troll kann nicht durch dicke Steinwände schlagen.

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
de_DE: Unbegehbar

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: <italic>text='Unwalkable terrain'</italic> covers any chasm or gorge which, as the name implies, cannot be crossed simply by walking. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying can cross this terrain.
de_DE: <italic>text='Unbegehbares Gelände'</italic> stellt jede Art von Schlund oder Kluft im Boden dar, deren Tiefen ins Unbekannte reichen. Sie zeichnen sich durch ihre hohen Wände aus, die zu durchqueren viele Tagesmärsche in Anspruch nehmen. Da das Durchqueren von unbegehbarem Gelände für Reiter und Fußtruppen viel zu lange dauern würde, können nur fliegende Einheiten dieses Hindernis passieren.

note: [terrain_type]: id=rails
en: Rails
de_DE: Gleise

note: [terrain_type]: id=rails
en: <italic>text='Rails'</italic> are used to transport ore, mostly by dwarves.
de_DE: <italic>text='Schienen'</italic> werden für den Transport von Erzen verwendet, hauptsächlich von Zwergen.

note: [settings]
en:  (Press '$hotkey' for more information)
de_DE:  (Drückt »$hotkey« für mehr Informationen)

en: Search
de_DE: Suche

note: [label]: id=no_options_notice
en: There are no custom options available for the selected era, game, or modification.
de_DE: Es gibt keine Standardeinstellungen für die ausgewählte benutzerdefinierte Modifikation.

note: [button]: id=reset_option_values [button]: id=revert_to_defaults [button]: id=btn_reset_hotkeys [button]: id=orb_defaults
en: Defaults
de_DE: Standard

note: [label]
en: Connected Players
de_DE: Angemeldete Spieler

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Author
de_DE: Autor

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Size
de_DE: Größe

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Downloads
de_DE: Heruntergeladen

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_1 [toggle_button]: id=sort_0
en: Type
de_DE: Typ

note: [button]: id=single_install [button]: id=install
en: Install add-on
de_DE: Erweiterung installieren

note: [button]: id=single_update [button]: id=update
en: Update add-on
de_DE: Erweiterung aktualisieren

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_publish [button]: id=publish
en: Publish add-on
de_DE: Erweiterung veröffentlichen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_uninstall [button]: id=uninstall
en: Uninstall add-on
de_DE: Erweiterung entfernen

note: [image]: id=pending_messages
en: Messages waiting
de_DE: Neue Nachrichten

note: [button]: id=close_window [button]: id=click_dismiss [button]: id=cancel [button]: id=ok
en: Close
de_DE: Schließen

note: [button]: id=type_profile [button]: id=view_profile
en: Profile
de_DE: Profil

note: [label]
en: Authenticate
de_DE: Authentifiziere

note: [label]
en: Password:
de_DE: Passwort:

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Save password locally (encrypted)
de_DE: Speichert das Passwort in der Konfigurationsdatei (verschlüsselt)

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: OK
de_DE: Okay

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: Cancel
de_DE: Abbrechen

note: [label] [widget]: id=name
en: Connect to Server
de_DE: Mit einem Server verbinden

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
de_DE: Ihr werdet nun mit einem Erweiterungsserver verbunden.

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
de_DE: Erweiterungen entfernen

note: [button]: id=ok
en: Connect
de_DE: Verbinden

note: [label]
en: addons_server^Terms
de_DE: Vereinbarungen

note: [label]: id=message
en: Before uploading content to this server, you must accept the following distribution terms by choosing “I Agree”.
de_DE: Bevor du Inhalte auf diesen Server überträgst, musst du die folgenden Vereinbarungen mit "Ich stimme zu" akzeptieren.

note: [button]: id=ok
en: I Agree
de_DE: Ich stimme zu

en: Traffic between the game and server is not secure
de_DE: Datenübertragung zwischen Spiel und Server ist nicht sicher

en: Traffic between the game and server is encrypted
de_DE: Datenübertragung zwischen Spiel und Server ist verschlüsselt

note: [label]: id=byline
en: By:
de_DE: Von:

note: [menu_button]: id=version_filter
en: Select the add-on version
de_DE: Wähle die Version der Erweiterung

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [scroll_label]: id=description
en: No description available.
de_DE: Keine Beschreibung vorhanden.

note: [button]: id=delete
en: Delete add-on
de_DE: Erweiterung löschen

note: [label]
en: Type:
de_DE: Typ:

note: [label]
en: date^Uploaded:
de_DE: Veröffentlicht am:

note: [label]
en: date^Updated:
de_DE: Aktualisiert am:

note: [label]
en: Size:
de_DE: Größe:

note: [label]
en: Downloads:
de_DE: Heruntergeladen:

note: [label]
en: Website:
de_DE: Webseite:

note: [label]
en: Dependencies:
de_DE: Abhängigkeiten:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
de_DE: Keine

note: [label]
en: Translations:
de_DE: Übersetzungen:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=translations
en: translations^None
de_DE: Keine

note: [text_box]: id=filter
en: Filters on addon description, version, type or author
de_DE: Filtert nach Beschreibung, Version, Typ und Autor der Erweiterung

note: [label]
en: State:
de_DE: Status:

note: [label]
en: Order:
de_DE: Reihenfolge:

note: [label]
en: Add-ons Manager
de_DE: Erweiterungen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=details_toggle
en: Add-on Details
de_DE: Details zur Erweiterung

note: [button]: id=update_all
en: Update All
de_DE: Alle aktualisieren

note: [button]: id=cancel
en: Exit
de_DE: Beenden

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
de_DE: Wählt die Erweiterung, die Ihr entfernen möchtet.

note: [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
de_DE: Entfernen

note: [grid]
en: Base damage
de_DE: Basisschaden

note: [grid]
en: Time of day modifier
de_DE: Tag-/Nachteinfluss

note: [grid]
en: Leadership bonus
de_DE: Führungsqualitäten

note: [grid]
en: Slowed penalty
de_DE: Verlangsamt

note: [grid]
en: Total damage
de_DE: Maximaler Schaden

note: [grid]
en: Chance to hit
de_DE: Trefferchance

note: [grid]
en: Chance of being unscathed
de_DE: Chance, ungeschoren davon zu kommen

note: [label]
en: Expected Battle Result (HP)
de_DE: Erwarteter Kampfausgang (LP)

note: [label]: id=title
en: Damage Calculations
de_DE: Schadensberechnungen

note: [column]
en: Attacker
de_DE: Angreifer

note: [column]
en: Defender
de_DE: Verteidiger

note: [toggle_button]: id=sort_name
en: Sort by full campaign name in alphabetical order
de_DE: Sortiert nach Kampagnennamen in alphabetischer Reihenfolge

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Timeline
de_DE: Zeitleiste

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Sort in approximate chronological order of story events
de_DE: Sortiert nach den Geschehnissen in chronologischer Reihenfolge

note: [label] [label]: id=mods_header
en: Modifications:
de_DE: Modifikationen:

note: [label]
en: Combat:
de_DE: Kämpfe:

note: [option]
en: Default RNG
de_DE: Standard Zufall

note: [option]
en: Reloading alters future combat outcomes
de_DE: Laden eines Spielstandes verändert die Ausgänge von Kämpfen

note: [option]
en: Predictable RNG
de_DE: Vorhersehbarer Zufall

note: [option]
en: Combat outcomes remain constant when reloading
de_DE: Ausgang eines Kampfes bleibt auch beim Laden eines Spielstandes gleich

note: [option]
en: Biased RNG (experimental)
de_DE: Voreingenommener Zufall (experimentell)

note: [option]
en: Combat outcomes are more in line with displayed probabilities and unaffected by reloading
de_DE: Der Ausgang eines Kampfes ist näher an den gezeigten Wahrscheinlichkeiten und wird durch neu laden eines Spielstandes nicht beeinflusst.

note: [label]
en: Difficulty:
de_DE: Schwierigkeitsgrad:

note: [option]
en: Easy
de_DE: Leicht

note: [option]
en: Hard
de_DE: Hart

note: [label]
en: Play a Campaign
de_DE: Eine Kampagne spielen

note: [button]: id=ok
en: game^Play
de_DE: Spielen

note: [label]: id=title [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Difficulty
de_DE: Schwierigkeitsgrad

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty:
de_DE: Wählt den Schwierigkeitsgrad:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Chat Log
de_DE: Gesprächsprotokoll

note: [label]
en: Page:
de_DE: Seite:

note: [slider]: id=page_number
en: Last
de_DE: Letzte

note: [button]: id=previous_page [button]: id=previous_tip
en: Previous
de_DE: Zurück

note: [button]: id=previous_page
en: Previous page
de_DE: Vorherige Seite

note: [button]: id=next_page [button]: id=next_tip
en: Next
de_DE: Weiter

note: [button]: id=next_page
en: Next page
de_DE: Nächste Seite

note: [button]: id=copy
en: clipboard^Copy
de_DE: Kopieren

note: [button]: id=copy
en: Copy this log to clipboard
de_DE: Log in die Zwischenablage kopieren

note: [label]
en: Load Core
de_DE: Lade Kern

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Select
de_DE: Auswählen

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: filesystem^Copy
de_DE: Kopieren

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: Copy this path to clipboard
de_DE: Verzeichnis in Zwischenablage kopieren

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: filesystem^Browse
de_DE: Anzeigen

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: Browse this location using a file manager
de_DE: Verzeichnis im Dateimanager öffnen

note: [label]
en: Edit Time Schedule
de_DE: Bearbeite Tagesablauf

note: [label]
en: ID:
de_DE: Kennung:

note: [grid]
en: Image:
de_DE: Bild:

note: [grid]
en: Mask:
de_DE: Maske:

note: [grid]
en: Sound:
de_DE: Ton:

note: [label]
en: Lawful Bonus:
de_DE: Redliche Einheiten:

note: [grid]
en: Red:
de_DE: Rot:

note: [grid]
en: Green:
de_DE: Grün:

note: [grid]
en: Blue:
de_DE: Blau:

note: [button]: id=new
en: New ToD
de_DE: Neuer Tagesablauf

note: [button]: id=delete
en: Delete ToD
de_DE: Lösche Tagesablauf

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Confirm
de_DE: Bestätigen

note: [label]
en: Would you like to apply the changes?
de_DE: Möchtet Ihr die Änderungen übernehmen?

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
de_DE: Ja

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
de_DE: Nein

note: [label]
en: User Interaction Required
de_DE: Benutzerinteraktion erforderlich

note: [label]: id=message
en: User interaction required
de_DE: Benutzerinteraktion erforderlich

note: [label]: id=title
en: Place Label
de_DE: Beschriftung erstellen

note: [label]
en: Label:
de_DE: Beschriftung:

note: [toggle_button]: id=team_only_toggle
en: Team only
de_DE: Nur für Verbündete

note: [label]
en: Category:
de_DE: Kategorie:

note: [label]
en: Properties
de_DE: Eigenschaften

note: [label]
en: Color
de_DE: Farbe

note: [toggle_button]: id=immutable_toggle
en: Immutable
de_DE: Unveränderbar

note: [toggle_button]: id=visible_fog_toggle
en: Visible in fog
de_DE: Sichtbar im Nebel

note: [toggle_button]: id=visible_shroud_toggle
en: Visible in shroud
de_DE: Sichtbar durch Schleier der Finsternis

note: [label]: id=title
en: Edit Scenario Settings
de_DE: Szenarioeinstellungen bearbeiten

note: [label]
en: Identifier:
de_DE: ID:

note: [label]
en: Description:
de_DE: Beschreibung:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Experience modifier:
de_DE: Erfahrungsmodifikator:

note: [label]
en: Turns:
de_DE: Runden:

note: [toggle_button]: id=victory_when_enemies_defeated
en: Declare victory once all enemies are defeated
de_DE: Sieg erklären, sobald alle Feinde bezwungen sind

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random starting time
de_DE: Zufällige Startzeit

note: [label]: id=title
en: Side Setup
de_DE: Parteiseinstellungen

note: [label]
en: Number:
de_DE: Nummer:

note: [label]
en: Team identifier:
de_DE: Allianzkennung:

note: [label]
en: Team name:
de_DE: Allianzname:

note: [toggle_button]: id=no_leader
en: No leader
de_DE: Kein Heerführer

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
de_DE: Nebel des Krieges

note: [toggle_button]: id=hidden
en: Hide in status table
de_DE: In Spielübersicht ausblenden

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Gold per village:
de_DE: Einnahmen pro Dorf:

note: [label]
en: Income:
de_DE: Einkommen:

note: [label]
en: Support per village:
de_DE: Unterhalt pro Dorf:

note: [label]
en: Controller:
de_DE: Spielertyp:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [row]
en: controller^Human
de_DE: Mensch

note: [row]
en: controller^AI only
de_DE: Computer

note: [row]
en: controller^None
de_DE: Niemand

note: [label]
en: Share Vision:
de_DE: Sicht teilen:

note: [row]
en: vision^All
de_DE: Komplett

note: [row]
en: vision^Shroud
de_DE: Schleier der Finsternis

note: [row]
en: vision^None
de_DE: Keine

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Generate Map
de_DE: Karte erzeugen

note: [label]
en: Choose a map generator:
de_DE: Wählt einen Zufallskartengenerator:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=settings [button]: id=random_map_settings
en: Settings
de_DE: Einstellungen

note: [label]
en: Numerical seed:
de_DE: Numerischer Startwert:

note: [button]: id=ok
en: Generate
de_DE: Erzeugen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Map
de_DE: Neue Karte

note: [label] [grid]
en: Width:
de_DE: Breite:

note: [label] [grid]
en: Height:
de_DE: Höhe:

note: [button]: id=ok
en: Create
de_DE: Erstellen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
de_DE: Kartengröße anpassen

note: [label]
en: New width:
de_DE: Neue Breite:

note: [label]
en: Old width:
de_DE: Alte Breite:

note: [label]
en: New height:
de_DE: Neue Höhe:

note: [label]
en: Old height:
de_DE: Alte Höhe:

note: [label]
en: Expand/shrink direction:
de_DE: Richtung erweitern/verringern:

note: [toggle_button]: id=copy_edge_terrain
en: Copy edge terrain
de_DE: Rahmengelände kopieren

note: [button]: id=ok
en: Resize
de_DE: Kartengröße anpassen

note: [label]
en: ↑ ↓ to adjust speed
de_DE: ↑ ↓ um Geschwindigkeit anzupassen

note: [label]
en: Places
de_DE: Plätze

note: [button]: id=add_bookmark
en: Bookmarks the current folder
de_DE: Lesezeichen zum aktuellen Ordner

note: [button]: id=remove_bookmark
en: Removes the current bookmark
de_DE: Entferne aktuelles Lesezeichen

note: [button]: id=delete_file [button]: id=delete [button]: id=server_delete
en: Delete
de_DE: Löschen

note: [button]: id=new_dir [label]: id=title
en: New Folder
de_DE: Neuer Ordner

note: [label]
en: File:
de_DE: Datei:

note: [label]
en: Formula debugger
de_DE: Formeldebugger

note: [label]
en: Welcome
de_DE: Willkommen

note: [label]: id=state
en: state
de_DE: Zustand

note: [label]
en: Call stack
de_DE: Aufrufstapel

note: [label]
en: Actions
de_DE: Aktionen

note: [button]: id=step
en: Step operation
de_DE: Schritt über Ausdruck

note: [button]: id=next
en: Next operation
de_DE: Schritt hinüber

note: [button]: id=stepout
en: Step out
de_DE: Schritt heraus

note: [button]: id=continue
en: Continue
de_DE: Forsetzen

note: [label]
en: Execution trace
de_DE: Aufrufstapel

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit_without_surrender [grid]
en: Quit
de_DE: Beenden

note: [label]
en: Wesnoth maintains a cache of preprocessed WML data for campaigns, multiplayer scenarios, and other add-ons to speed up the loading process. The cache may be safely cleaned to free up disk space, thus removing stale files generated by older versions; or you may purge its entire contents if you are experiencing issues when loading the game data.
de_DE: Wesnoth verwaltet einen Cache mit vorkompilierten WML Daten für Kampagnen, Szenarios und anderen Erweiterungen, um die Ladegeschwindigkeit zu beschleunigen. Der Cache kann bereinigt werden, beispielsweise um wieder etwas mehr Speicherplatz zu schaffen. Den Cache komplett zu leeren kann bei Ladekomplikationen helfen.

note: [label]
en: Path:
de_DE: Pfad:

note: [button]: id=clean
en: cache^Clean
de_DE: Bereinigen

note: [button]: id=clean
en: Clear stale and unused cache files
de_DE: Entferne veraltete und ungenutze Cachedateien

note: [button]: id=purge
en: cache^Purge
de_DE: Leeren

note: [button]: id=purge
en: Purge the entire contents of the cache
de_DE: Lösche den kompletten Inhalt des Cache

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
de_DE: Spielstand löschen

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
de_DE: Möchtet Ihr diesen Spielstand wirklich löschen?

note: [toggle_button]: id=dont_ask_again [toggle_button]: id=do_not_show_again
en: Do not show again
de_DE: Nicht noch einmal anzeigen

note: [grid]
en: Gold Left:
de_DE: Verbleibendes Gold:

note: [grid]
en: Active Troops:
de_DE: Aktive Truppen:

note: [grid]
en: Reserve Troops:
de_DE: Truppen in Reserve:

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Date
de_DE: Datum

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle [button]: id=load_game
en: Load Game
de_DE: Spielstand laden

note: [menu_button]: id=dirList
en: Show saves from a different version of Wesnoth
de_DE: Zeige gespeicherte Spiele aus anderen Wesnothversionen

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
de_DE: Schwierigkeitsgrad ändern

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change campaign difficulty before loading
de_DE: Ändere den Schwierigkeitsgrad vor dem Laden

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
de_DE: Spielverlauf anzeigen

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
de_DE: Spiele die Aufzeichnung der gespeicherten Partie ab, falls vorhanden

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
de_DE: Befehle verwerfen

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel any pending unit movements in the saved game
de_DE: Breche alle ausstehenden Bewegungen von Einheiten in einer gespeicherten Partie ab

note: [button]: id=browse_saves_folder
en: Open saves folder
de_DE: Öffne Ordner mit gespeicherten Spielständen

note: [button]: id=ok [grid]
en: Load
de_DE: Laden

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
de_DE: Spiel speichern

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=save
en: Save
de_DE: Speichern

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
de_DE: Alle ignorieren

note: [button]: id=quit_game
en: Quit Game
de_DE: Spiel beenden

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
de_DE: Überschreiben?

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
de_DE: Der Spielstand existiert bereits. Möchtet Ihr ihn überschreiben?

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Leader
de_DE: Heerführer

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Team
de_DE: Allianz

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_3
en: Villages
de_DE: Dörfer

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Units
de_DE: Einheiten

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Upkeep
de_DE: Unterhaltskosten

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [image]: id=income_icon [label]: id=side_income
en: Income
de_DE: Einkommen

note: [toggle_button]: id=sort_1 [label]: id=side_title
en: Side
de_DE: Partei

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Starting
    Gold
de_DE: Anfangs-
    gold

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Base
    Income
de_DE: Grund-
    einkommen

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Gold Per
    Village
de_DE: Einnahmen
    pro Dorf

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Support Per
    Village
de_DE: Unterhalt
    pro Dorf

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Current Status
de_DE: Übersicht (Parteien)

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Stats
de_DE: Übersicht (Parteien)

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label
en: Scenario Settings
de_DE: Übersicht (Szenario)

note: [button]: id=ok
en: Scroll To
de_DE: Scrolle zu

note: [grid]
en: Game data:
de_DE: Spieldaten:

note: [grid]
en: Configuration:
de_DE: Einstellungen:

note: [grid]
en: User data:
de_DE: Benutzerdaten:

note: [grid]
en: Saved games:
de_DE: Spielstände:

note: [grid]
en: Add-ons:
de_DE: Erweiterungen:

note: [button]: id=open_stderr
en: Open Log File
de_DE: Öffne Log-Datei

note: [button]: id=open_stderr
en: Opens the log file, which may contain useful debug information
de_DE: Öffnet die Log-Datei, welche möglicherweise nützliche Debug-Informationen enthält

note: [label]
en: library^Name
de_DE: Name

note: [label]
en: library^Build version
de_DE: Build-Version

note: [label]
en: library^Runtime version
de_DE: Laufzeit-Version

note: [label]
en: The following features were selected when building this version of Wesnoth:
de_DE: Die folgenden Funktionalitäten wurden beim Kompilieren dieser Version von Wesnoth gewählt:

note: [label]
en: The Battle for Wesnoth
de_DE: Die Schlacht um Wesnoth

note: [widget]: id=tab_label
en: Paths
de_DE: Verzeichnisse

note: [widget]: id=tab_label
en: Libraries
de_DE: Bibliotheken

note: [widget]: id=tab_label
en: Features
de_DE: Eigenschaften

note: [button]: id=copy_all
en: page^Copy
de_DE: Kopieren

note: [button]: id=copy_all
en: Copy the full report to clipboard
de_DE: Bericht in Zwischenablage kopieren

note: [label]
en: inspector tree item^•
de_DE: •

note: [label]
en: Gamestate Inspector
de_DE: Spielzustandsanzeige

note: [button]: id=copy
en: Copy this report to clipboard
de_DE: Bericht in Zwischenablage kopieren

note: [button]: id=lua [label]
en: Lua Console
de_DE: Lua Konsole

note: [label]
en: Map Generator Settings
de_DE: Einstellungen Karten Generator

note: [grid] [label]
en: Players:
de_DE: Spieler:

note: [grid]
en: Number of Hills:
de_DE: Anzahl Berge:

note: [grid]
en: Max Hill Size:
de_DE: Max. Größe der Berge:

note: [grid]
en: Villages:
de_DE: Dörfer:

note: [grid]
en: Castle Size:
de_DE: Burggröße:

note: [grid]
en: Landform:
de_DE: Landschaft:

note: [toggle_button]: id=connect_castles
en: Roads Between Castles
de_DE: Straßen zwischen Burgen

note: [toggle_button]: id=show_labels
en: Show Labels
de_DE: Beschriftungen anzeigen

note: [label]
en: Battle For Wesnoth Help
de_DE: Hilfe zu Battle for Wesnoth

note: [label]
en: Press desired hotkey (Esc cancels)
de_DE: Drückt das gewünschte Tastenkürzel (Esc zum Abbrechen)

note: [label]: id=title
en: Show or Hide Labels
de_DE: Beschriftungen Ein-/Ausblenden

note: [label] [button]: id=language
en: Language
de_DE: Sprache

note: [label]
en: Choose your preferred language:
de_DE: Wählt Eure bevorzugte Sprache:

note: [label]: id=status
en: Loading...
de_DE: Laden…

note: [label]: id=map
en: Games
de_DE: Spiele

note: [image]: id=needs_password
en: Requires a password to join
de_DE: Passwort benötigt, um beizutreten

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Vacant slots
de_DE: Freie Plätze

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Only show games with vacant slots
de_DE: Zeige nur Spiele mit offenen Plätzen

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends [widget]: id=tab_label
en: Friends
de_DE: Freunde

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends
en: Only show games with friends
de_DE: Zeige nur Spiele mit Freunden

note: [toggle_button]: id=filter_with_ignored
en: Blocked players
de_DE: Blockierte Spieler

note: [toggle_button]: id=filter_with_ignored
en: Show games that include players you have blocked
de_DE: Zeige Spiele mit von dir geblockten Spielern

note: [toggle_button]: id=filter_invert
en: Invert filter
de_DE: Filter invertieren

note: [button]: id=create [label] [button]: id=ok
en: Create Game
de_DE: Partie eröffnen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=join_global
en: Join
de_DE: Beitreten

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=observe_global
en: Observe
de_DE: Beobachten

note: [button]: id=server_info [widget]: id=tab_label
en: Announcements
de_DE: Ankündigungen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [label]: id=title [grid]
en: Preferences
de_DE: Einstellungen

note: [button]: id=view_match_history
en: Match History
de_DE: Spielehistorie

note: [button]: id=quit
en: Log Out
de_DE: Abmelden

note: [option]
en: Normal Replays
de_DE: Aufzeichnung Normalgeschwindigkeit

note: [option]
en: Quick Replays
de_DE: Aufzeichnung Schnell

note: [option]
en: Skip quickly to the active turn when observing
de_DE: Springt direkt zum aktuellen Zug, wenn Ihr ein Spiel beobachtet

note: [option]
en: Enter Blindfolded
de_DE: Blind betreten

note: [option]
en: Do not show the map until given control of a side
de_DE: Zeige die Karte nicht an, bevor eine Partei an der Reihe ist

note: [label]
en: Multiplayer Lobby
de_DE: Mehrspielerlobby

note: [label]
en: Player Info —
de_DE: Spielerinformationen —

note: [button]: id=add_to_friends [button]: id=add_friend
en: Add Friend
de_DE: Als Freund hinzufügen

note: [button]: id=add_to_ignores [button]: id=add_ignored
en: Block
de_DE: Blockieren

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
de_DE: Von Liste entfernen

note: [button]: id=start_whisper
en: Send Private Message
de_DE: Private Nachricht senden

note: [label]
en: Moderator Controls
de_DE: Moderator Steuerung

note: [label]
en: Reason:
de_DE: Grund:

note: [label]
en: Ban time:
de_DE: Dauer der Verbannung:

note: [button]: id=check_status
en: Check Status
de_DE: Status überprüfen

note: [button]: id=kick
en: Kick
de_DE: Vom Server werfen

note: [button]: id=kick_ban
en: Kick + Ban
de_DE: Rauswerfen + Blockieren

note: [button]: id=stopgame
en: Stop Game
de_DE: Spiel beenden

en: Debug level logging: maximum information
de_DE: Loggingstufe Debug: Maximale Informationen

en: Info level logging: more information
de_DE: Loggingstufe Info: Mehr Informationen

en: Warning level logging: less information
de_DE: Loggingstufe Warnung: Weniger Informationen

en: Error level logging: minimum information
de_DE: Loggingstufe Fehler: Minimale Informationen

en: Disable logging
de_DE: Deaktiviere Logging

note: [label]
en: Logging Options
de_DE: Logging-Einstellungen

note: [label]
en: Log Domain
de_DE: Log Domaine

note: [row]
en: log_level^Debug
de_DE: Debug

note: [row]
en: log_level^Info
de_DE: Information

note: [row]
en: log_level^Warning
de_DE: Warnung

note: [row]
en: log_level^Error
de_DE: Fehler

note: [row]
en: log_level^None
de_DE: Keine

note: [button]: id=clear
en: Clear Console
de_DE: Leere Konsole

note: [button]: id=clear
en: Clear the log area
de_DE: Leere die Logfläche

note: [label]
en: Data Migration
de_DE: Datenmigration

note: [label]
en: Choose which version of Wesnoth to import your data from.
    Some settings will not take effect until Wesnoth is restarted.
de_DE: Wähle die Version von Wesnoth von der du die Daten importieren willst.
    Einige Einstellungen werden erst funktionieren wenn du Wesnoth neu startest.

note: [button]: id=cancel
en: Skip
de_DE: Überspringen

note: [label]: id=title
en: Multiplayer Alerts
de_DE: Mehrspieler Signaltöne

note: [label]
en: Choose how you wish to be notified of events in multiplayer games or in the multiplayer lobby; either by playing sound alerts or (if the game window is inactive or minimized) displaying desktop notifications.
de_DE: Wählt, wie Ihr über Events in Multiplayer Partien oder der Multiplayer Lobby informiert werden möchtet; durch Töne oder (falls das Spielfenster minimiert oder inaktiv ist) durch Anzeigen von Desktop-Benachrichtigungen.

note: [label] [widget]: id=label
en: Sound
de_DE: Ton

note: [label]: id=notification_label
en: Desktop Notification
de_DE: Desktop Benachrichtigungen

note: [label]
en: In Lobby
de_DE: In der Lobby

note: [grid]
en: Player joins
de_DE: Spieler beigetreten

note: [grid]
en: When a player joins the lobby or game
de_DE: Wenn ein Spieler die Lobby oder das Spiel betritt

note: [grid]
en: Player leaves
de_DE: Spieler verlässt

note: [grid]
en: When a player leaves the lobby or game
de_DE: Wenn ein Spieler die Lobby oder das Spiel verlässt

note: [grid]
en: When a whisper is received
de_DE: Wenn eine Flüster-Nachricht erhalten wird

note: [grid]
en: Whisper
de_DE: Flüstert

note: [grid]
en: Friend message
de_DE: Private Nachricht

note: [grid]
en: When a message from a friend is received
de_DE: Wenn eine Nachricht von einem Freund erhalten wurde

note: [grid]
en: Public message
de_DE: Öffentliche Nachricht

note: [grid]
en: When a public message is received
de_DE: Wenn eine öffentliche Nachricht erhalten wurde

note: [grid]
en: Server message
de_DE: Server Nachricht

note: [grid]
en: When a server message is received
de_DE: Wenn eine Nachricht von einem Server erhalten wurde

note: [grid]
en: Ready to start
de_DE: Bereit zum Spielen

note: [grid]
en: When the game you are hosting is ready to start
de_DE: Wenn das Spiel, welches du bereitstellst, gestartet werden kann

note: [grid]
en: Game has begun
de_DE: Die Partie hat begonnen

note: [grid]
en: When the host (not you) has started the game
de_DE: Wenn der Host (nicht Ihr) die Partie gestartet hat

note: [grid]
en: Turn changed
de_DE: Zug gewechselt

note: [grid]
en: When a new turn has begun
de_DE: Wenn ein Zug begonnen hat

note: [grid]
en: Game created
de_DE: Spiel eröffnet

note: [grid]
en: When a new game has been created
de_DE: Wenn in der Lobby neues Spiel eröffnet wurde

note: [button]: id=revert_to_defaults
en: Reset all options to their default values
de_DE: Alle Tastaturküzel wurden auf die Standardeinstellungen zurückgesetzt

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
de_DE: Spielername

note: [label]
en: Change Control
de_DE: Kontrolle ändern

note: [label]
en: Choose or enter the address of a multiplayer server.
de_DE: Wähle einen Multiplayer Server oder gib eine Adresse ein.

note: [label]
en: Address:
de_DE: Adresse:

note: [label]: id=address
en: Address
de_DE: Adresse

note: [button]: id=server_add
en: Add
de_DE: Hinzufügen

note: [label]
en: Eras:
de_DE: Epochen:

note: [label]
en: Random Faction Matchups:
de_DE: Zufällige Fraktionen:

note: [label]
en: Allow for mirror matchups when random factions are chosen
de_DE: Erlaubt gleiche Fraktionen wenn zufällige Fraktionen gewählt wurden

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use Map Settings
de_DE: Kartenvorgaben nutzen

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use scenario specific settings
de_DE: Szenariospezifische Voreinstellungen übernehmen

note: [grid]
en: Number of Turns
de_DE: Anzahl Runden

note: [grid]
en: The maximum number of turns the game can last
de_DE: Die maximale Anzahl an Runden, die das Spiel andauern kann

note: [grid]
en: unlimited
de_DE: Unbegrenzt

note: [grid]
en: The amount of income each village yields per turn
de_DE: Das Einkommen, welches von jedem Dorf erzeugt wird

note: [grid]
en: Village Gold
de_DE: Einnahmen pro Dorf

note: [grid]
en: The number of unit levels each village can support
de_DE: Die Anzahl der Einheitenstufen, die jedes Dorf unterhalten kann

note: [grid]
en: Village Support
de_DE: Unterhalt pro Dorf

note: [grid]
en: Experience Modifier
de_DE: Erfahrungsmodifikator

note: [grid]
en: The amount of experience a unit needs to advance
de_DE: Die Menge an Erfahrung, die eine Einheit braucht, um aufzusteigen

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of War
de_DE: Nebel des Krieges

note: [toggle_button]: id=fog
en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
de_DE: Gegnerische Einheiten können außerhalb des Sichtfelds eurer Einheiten nicht gesehen werden

note: [toggle_button]: id=shroud
en: The map is unknown until your units explore it
de_DE: Die Karte ist unbekannt, bis eure Einheiten sie erkunden

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random Start Time
de_DE: Zufällige Startzeit

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Randomize the starting time of day
de_DE: Wähle die Startzeit für den Tag zufällig

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Time Limit
de_DE: Zeitbegrenzung

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Enable custom time limits
de_DE: Erlaube benutzerdefinierte Zeitbegrenzungen

note: [grid]
en: Initial Limit
de_DE: Anfängliche Begrenzung

note: [grid]
en: Longest time allowed for first turn (seconds)
de_DE: Längste Zeit erlaubt für den ersten Zug (Sekunden)

note: [grid]
en: Time for general tasks each turn (seconds)
de_DE: Zeit für übliche Aufgaben für jeden Zug (Sekunden)

note: [grid]
en: Turn Bonus
de_DE: Rundenbonus

note: [grid]
en: Longest time possible for any turn (seconds)
de_DE: Die längstmögliche Zeit für einen Zug (Sekunden)

note: [grid]
en: Reservoir
de_DE: Reserve

note: [grid]
en: Action Bonus
de_DE: Aktionsbonus

note: [grid]
en: Time for each attack, recruit, and capture
de_DE: Zeit für jeden Angriff, jede Ausbildung und Einnahme

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label [widget]: id=label
en: General
de_DE: Allgemein

note: [widget]: id=tab_label
en: Custom Options
de_DE: Erweiterte Optionen

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Settings
de_DE: Einstellungen

note: [slider]: id=num_players
en: Any
de_DE: Jeder

note: [label]
en: Random map options:
de_DE: Zufällige Kartenoptionen:

note: [button]: id=random_map_regenerate
en: Regenerate
de_DE: Neu erzeugen

en: Assign sides to players at random
de_DE: Parteien zufällig an Spieler verteilen

en: Shuffle Sides
de_DE: Zufällige Parteien

en: Allow users who are not playing to watch the game
de_DE: Erlaube Beobachter

en: Observers
de_DE: Beobachter

en: Strict Synchronization
de_DE: Strikte Synchronisation

en: Stricter checks for out-of-sync errors
de_DE: Strengere Überprüfung für Synchronisationsfehler

en: Private Replay
de_DE: Privates Spiel

en: Whether the replay will be publicly available
de_DE: Stelle das Replay nicht öffentlich zur Verfügung

note: [label]
en: Name of game:
de_DE: Name der Partie:

note: [text_box]: id=game_password
en: Set the password that people wanting to join your game as players must enter
de_DE: Lege das Passwort fest, welches Spieler benötigen, um deinem Spiel beizutreten

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Map size:
de_DE: Kartengröße:

note: [row] [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
de_DE: Männlich

note: [row] [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
de_DE: Weiblich

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Recruits
de_DE: Ausgebildet

note: [label]
en: Choose Your Leader
de_DE: Wählt Euren Heerführer

note: [label] [widget]: id=name
en: Host Networked Game
de_DE: Netzwerkpartie eröffnen

note: [label]
en: A local server instance has to be started in order to host a networked game. The server will run as a background process until all users have disconnected. Do you wish to continue?
de_DE: Es muss eine lokale Serverinstanz gestartet werden, um ein Netzwerkspiel auszurichten. Der Server läuft im Hintergrund bis sich alle Spieler abgemeldet habe. Möchtet Ihr fortfahren?

note: [button]: id=select_leader
en: Select the faction and leader for this side
de_DE: Wählet die Fraktion und den Heerführer für diese Partei

note: [label]
en: <b>Faction:</b>
de_DE: <b>Fraktion:</b>

note: [label]
en: <b>Gender:</b>
de_DE: <b>Geschlecht:</b>

note: [button]: id=cancel
en: Leave
de_DE: Verlassen

note: [label]: id=title
en: Game Lobby
de_DE: Spiel Lobby

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=status_label
en: Waiting for players to join...
de_DE: Warte auf Beitritt anderer Spieler…

note: [label]: id=title
en: Password Required
de_DE: Passwort benötigt

note: [scroll_label]: id=message
en: Joining this game requires a password.
de_DE: Um diesem Spiel beizutreten, wird ein Passwort benötigt.

note: [label]
en: Login
de_DE: Anmelden

note: [label]
en: Login:
de_DE: Euer Name:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label] [widget]: id=label [grid]
en: Multiplayer
de_DE: Mehrspieler

note: [label]
en: A registered account on the Wesnoth forums is required to join the official server.
de_DE: Ein registrierter Account in den Wesnoth Foren ist notwendig, um dem offiziellen Server beizutreten.

note: [button]: id=register
en: Sign Up
de_DE: Registrieren

note: [column]
en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
de_DE: Beim offiziellen Wesnoth-Server anmelden

note: [widget]: id=name
en: Join Official Server
de_DE: Offiziellem Server beitreten

note: [column]
en: Join a different server
de_DE: Einem anderem Server beitreten

note: [column]
en: Host a game using a dedicated server
de_DE: Ausrichten einer Partie unter Zuhilfenahme eines dedizierten Servers

note: [column]
en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
de_DE: Eine Mehrspielerpartie am selben Rechner gegen KI/Menschen spielen

note: [widget]: id=name
en: Local Game
de_DE: Lokales Spiel

note: [menu_button]: id=controller
en: Change the side's controller
de_DE: Ändert, wer die Kontrolle über diese Partei hat

note: [menu_button]: id=ai_controller
en: Change the AI side's behaviour
de_DE: Ändert das Verhalten dieser KI-gesteuerten Partei

note: [menu_button]: id=side_team
en: Which team this side belongs to
de_DE: Zu welcher Allianz diese Partei gehört

note: [menu_button]: id=side_color
en: This side’s color
de_DE: Farbe dieser Partei

note: [button]: id=ok
en: I’m Ready
de_DE: Spiel starten

note: [text]
en: Press ESC to skip
de_DE: Drücke ESC um abzubrechen

note: [widget]: id=label
en: Hotkeys
de_DE: Tastenkürzel

note: [widget]: id=label
en: Display
de_DE: Anzeige

note: [widget]: id=label
en: Advanced
de_DE: Erweitert

note: [button]: id=about
en: Display the game version and build information
de_DE: Zeige Informationen über Spiel- und Buildversionen an

note: [label]
en: Scroll speed:
de_DE: Scroll-Geschwindigkeit:

note: [slider]: id=scroll_speed
en: Change the speed of scrolling around the map
de_DE: Ändert die Geschwindigkeit, mit der der angezeigte Kartenausschnitt bewegt wird

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Skip AI moves
de_DE: Computerzüge überspringen

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Do not animate AI units moving
de_DE: Die Züge der Einheiten des Computers werden nicht animiert

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Accelerated speed
de_DE: Geschwindigkeit erhöhen

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Make units move and fight faster
de_DE: Die Bewegungs- und Kampfgeschwindigkeit der Einheiten wird erhöht

note: [column]
en: Acceleration factor:
de_DE: Beschleunigungsfaktor:

note: [column]
en: Speed at which unit moves and animations play when ‘Accelerated speed’ is enabled or when Shift is held down in-game
de_DE: Die Geschwindigkeit, mit welcher Einheiten sich bewegen und Animationen abgespielt werden, wenn »Geschwindigkeit erhöhen« aktiviert ist oder während des Spiels »Shift« gedrückt wird

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Disable automatic moves
de_DE: Deaktiviere automatische Bewegungen

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Do not allow automatic movements at the beginning of a turn
de_DE: Erlaube keine automatischen Bewegungen am Anfang eines Zuges

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Turn dialog
de_DE: Hinweisfenster zu Rundenbeginn

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Display a dialog at the beginning of your turn
de_DE: Zeigt ein Hinweisfenster zu Rundenbeginn des Spielers

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Enable planning mode on start
de_DE: Planungsmodus bei Start aktivieren

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Activates Planning Mode on game start
de_DE: Aktiviert den Planungsmodus beim Start eines Szenarios

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ plans by default
de_DE: Pläne verbündeter Spiele standardmässig ausblenden

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ Planning Mode plans in multiplayer games
de_DE: Blendet die Pläne verbündeter Spieler im Mehrspielermodus aus

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Interrupt move when an ally is sighted
de_DE: Bewegung unterbrechen, wenn Verbündete gesichtet werden

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
de_DE: Unterbricht die Bewegung Eurer Einheit, sobald eine verbündete Einheit gesichtet wird

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays at the end of scenarios
de_DE: Aufzeichnungen am Ende des Szenarios speichern

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays of games on victory in all modes and defeat in multiplayer
de_DE: Speichert Aufzeichnungen von Spielen bei Siegen in allen Modi und zustätzlich Niederlagen im Mehrspielermodus

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete auto-saves at the end of scenarios
de_DE: Automatische Spielstände bei Szenarioende löschen

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete previous auto-saves on victory in all modes and defeat in multiplayer
de_DE: Automatische Spielstände bei Sieg löschen, im Mehrspielermodus auch bei Niederlage

note: [column]
en: Maximum auto-saves:
de_DE: Maximale automatische Spielstände:

note: [column]
en: Set maximum number of automatic saves to be retained
de_DE: Legt die maximale Anzahl an zu behaltenden automatischen Spielständen fest

note: [button]: id=cachemg
en: Manage the game WML cache
de_DE: Verwalte den WML Cache des Spiels

note: [text_box]: id=filter
en: Filters on hotkey description
de_DE: Filtere nach Tastenkürzel-Beschreibung

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Action
de_DE: Aktion

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Hotkey
de_DE: Tastenkürzel

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_2 Translate G as the initial letter for Game
en: game_hotkeys^G
de_DE: S

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Available in game
de_DE: Verfügbar im Spiel

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_3 Translate E as the initial letter for Editor
en: editor_hotkeys^E
de_DE: E

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Available in editor
de_DE: Verfügbar im Editor

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_4 Translate M as the initial letter for Main Menu
en: mainmenu_hotkeys^M
de_DE: H

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Available at main menu
de_DE: Verfügbar im Hauptmenü

note: [button]: id=btn_add_hotkey
en: Add Hotkey
de_DE: Tastenkürzel hinzufügen

note: [button]: id=btn_clear_hotkey
en: Clear Hotkey
de_DE: Tastenkürzel entfernen

note: [label]
en: Resolution:
de_DE: Auflösung:

note: [menu_button]: id=resolution_set
en: Change the game resolution
de_DE: Auflösung ändern

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Full screen
de_DE: Vollbild

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Toggle between fullscreen and window mode
de_DE: Wechsel zwischen Vollbild- und Fenstermodus

note: [toggle_button]: id=show_floating_labels
en: Show floating labels
de_DE: Schwebende Meldungen anzeigen

note: [toggle_button]: id=show_floating_labels
en: Show damage and healing amounts above a unit
de_DE: Zeige die Schadens- und Heilzahlen über den Einheiten an

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Show team colors
de_DE: Allianzmarkierungen anzeigen

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
de_DE: Ein farbiger Kreis markiert die Einheiten, um zu zeigen, welcher Partei sie angehören

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Show grid
de_DE: Gitternetz einblenden

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Overlay a grid over the map
de_DE: Legt ein Gitternetz über die Karte

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Animate map
de_DE: Karte animieren

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Display animated terrain graphics
de_DE: Zeigt animierte Geländegrafiken an

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Animate water
de_DE: Animiertes Wasser

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Display animated water graphics (can be slow)
de_DE: Zeigt animierte Geländegrafiken an (kann die Performance beeinflussen)

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Show unit standing animations
de_DE: Standanimationen der Einheiten anzeigen

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Continuously animate standing units on the battlefield
de_DE: Einheiten auf dem Schlachtfeld durchgehend animieren

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Show unit idle animations
de_DE: Untätigkeitsanimationen der Einheiten anzeigen

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Play short random animations for idle units
de_DE: Darstellen von zufälligen Animationen für untätige Einheiten

note: [label]
en: Frequency:
de_DE: Frequenz:

note: [slider]: id=idle_anim_frequency
en: Set the frequency of unit idle animations
de_DE: Frequenz der Untätigkeitsanimationen einstellen

note: [toggle_button]: id=fps_limiter
en: Limit FPS
de_DE: FPS Begrenzung

note: [toggle_button]: id=fps_limiter
en: Disabling this increases CPU usage, but may slightly improve performance (requires restart to take effect)
de_DE: Das Deaktivieren dieser Option erhöht die CPU Auslastung, erhöht die Performance bei hohen Auflösungen (benötigt Neustart um zu wirken)

note: [button]: id=choose_theme
en: Theme
de_DE: Grafikthema

note: [button]: id=choose_theme
en: Change the in-game theme
de_DE: Ändere das Grafik-Thema im Spiel

note: [label]
en: Volume:
de_DE: Lautstärke:

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause music on focus loss
de_DE: Pausiere Musik wenn nicht fokussiert

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause the music when you switch to any other window
de_DE: Pausiere Musik im Hintergrund

note: [column]
en: Sound effects
de_DE: Soundeffekte

note: [column]
en: Sound effects on/off
de_DE: Soundeffekte an/aus

note: [column]
en: Change the sound effects volume
de_DE: Lautstärke der Soundeffekt ändern

note: [column]
en: Music
de_DE: Musik

note: [column]
en: Music on/off
de_DE: Musik an/aus

note: [column]
en: Change the music volume
de_DE: Lautstärke der Musik ändern

note: [column]
en: Play a bell sound at the beginning of your turn
de_DE: Spielt einen Signalton zu Rundenbeginn des Spielers

note: [column]
en: Turn bell
de_DE: Akustische Benachrichtigung zu Rundenbeginn

note: [column]
en: Change the bell volume
de_DE: Lautstärke der Benachrichtigung zu Rundenbeginn ändern

note: [column]
en: Turn menu and button sounds on/off
de_DE: Menü- und Schaltflächenklänge an/aus

note: [column]
en: User interface sounds
de_DE: Klänge der Benutzeroberfläche

note: [column]
en: Change the sound volume for button clicks, etc.
de_DE: Lautstärke für den Klick auf Schaltflächen, usw. ändern.

note: [label]
en: Chat lines:
de_DE: Chat-Zeilen:

note: [slider]: id=chat_lines
en: Set the number of chat lines shown
de_DE: Legt die Anzahl der angezeigten Mitteilungen fest

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Chat timestamping
de_DE: Zeitinformationen anzeigen

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Add a timestamp to chat messages
de_DE: Fügt die aktuelle Zeit einer Mitteilung hinzu

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Uncheck to delete the saved password (on exit)
de_DE: Deaktiveren, um gespeicherte Passwörter zu löschen (bei Programmende)

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Accept whispers from friends only
de_DE: Akzeptiert nur Flüster-Nachrichten von Freunden

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Only accept whisper messages from people on your friends list
de_DE: Flüster-Nachrichten nur von Leuten auf Eurer Freundesliste zulassen

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show lobby joins
de_DE: Erscheinen von Spielern in der Lobby nicht anzeigen

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
de_DE: Zeigt keine Mitteilung, wenn ein Spieler die Mehrspielerlobby betritt

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show lobby joins of friends only
de_DE: Erscheinen von Freunden in der Lobby anzeigen

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
de_DE: Zeigt eine Mitteilung, wenn einer Eurer Freunde die Mehrspielerlobby betritt

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show all lobby joins
de_DE: Erscheinen von Spielern in der Lobby anzeigen

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
de_DE: Zeigt eine Mitteilung, wenn ein Spieler die Mehrspielerlobby betritt

note: [button]: id=mp_alerts
en: Alerts
de_DE: Meldungen

note: [button]: id=mp_alerts
en: Configure multiplayer notification settings
de_DE: Konfiguriere Multiplayer-Benachrichtiguns-Einstellungen

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Server Executable
de_DE: Server Programmdatei

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Find and set path to MP server to host LAN games
de_DE: Gibt den Pfad zum Multiplayer Server an, um Mehrspielerpartien auszurichten

note: [button]: id=add_friend
en: Add this username to your friends list (add optional notes, e.g., 'player_name notes on friend')
de_DE: Fügt den Benutzer zu Eurer Freundesliste hinzu (optionalen mit Anmerkungen, bsp. »Spielername Notiz«)

note: [button]: id=add_ignored
en: Add this username to your ignore list (add optional reason, e.g., 'player_name reason ignored')
de_DE: Fügt den Benutzer zu Eurer Sperrliste hinzu (optional mit Anmerkungen. Beispiel: »Spielername Begründung«)

note: [button]: id=remove
en: Remove this username from your list
de_DE: Entfernt den Spieler von Eurer Liste

note: [label]: id=no_friends_notice
en: You have not befriended or blocked any other players.
de_DE: Ihr habt Euch noch keine anderen Spielern als Freunde hinzugefügt oder blockiert.

note: [button]: id=open
en: filesystem^Open
de_DE: Öffnen

note: [button]: id=open
en: Open this file with an external application
de_DE: Öffne diese Datei mit einem externen Programm

note: [button]: id=browse_dir
en: Browse the screenshots folder using a file manager
de_DE: Bildschirmfotoverzeichnis im Dateimanager öffnen

note: [label]
en: Choose Orb/Minimap Colors
de_DE: Wähle Sphäre/Minimap Farben

note: [grid]
en: Show unmoved orb
de_DE: Sphäre bei unbewegten Einheiten

note: [grid]
en: Show partially moved orb
de_DE: Sphäre bei teilweise bewegten Einheiten

note: [grid]
en: If a unit can move but can’t attack, show a two-color orb with the colors for partially and fully moved.
de_DE: Wenn sich eine Einheit bewegen, aber nicht angreifen kann, wird eine zweifarbige Sphäre verwendet, welche sich aus den Farben für vollständig und teilweise bewegte Einheiten zusammensetzt.

note: [grid]
en: Use a two-color orb for disengaged units
de_DE: Zweifarbige Sphäre ermöglichen

note: [grid]
en: Show moved orb
de_DE: Sphäre bei bewegten Einheiten

note: [grid]
en: Show ally orb
de_DE: Sphäre bei Verbündeten

note: [grid]
en: During ally’s turn, use a two-color orb to show movement
de_DE: Zweifarbige Sphäre während des Zuges Verbündeter

note: [grid]
en: During your allies’ turns, their units have a two-color orb. One half is the ally orb color, and the other half shows whether the unit is unmoved, partially moved or fully moved.
de_DE: Während des Zuges Verbündeter wird die Sphäre zweifarbig angezeigt. Neben der Farbe für Verbündete zeigt die zweite Farbe an, ob eine Einheit noch nicht bewegt, teilweise bewegt oder vollständig bewegt wurde.

note: [grid]
en: Show enemy orb
de_DE: Sphären bei Gegnern

note: [label]: id=asdf
en: Server Information
de_DE: Serverinformation

note: [label]
en: Configure Options
de_DE: Konfigurationsoptionen

note: [label]
en: Configure settings for the selected custom modifications.
de_DE: Konfiguriere Einstellungen für ausgewählte benutzerdefinierte Modifikationen.

note: [label]
en: Overall
de_DE: Insgesamt

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Statistics
de_DE: Statistiken

note: [column]
en: Damage
de_DE: Schaden

note: [column]
en: stats dialog^Difference of actual outcome to expected outcome, as a percentage.
    The first number in parentheses is the expected number of hitpoints inflicted/taken.
    The sum (or difference) of the two numbers in parentheses is the actual number of hitpoints inflicted/taken.
de_DE: Unterschied zwischen dem erwarteten und tatsächlichen Ergebnis als Prozentwert.
    Die erste Zahl in Klammern ist der erwartete Schaden.
    Die Summe (oder Differenz) der beiden Zahlen in Klammern ist der tatsächliche Schaden.

note: [column]
en: stats dialog^Ratio of actual to expected
de_DE: Verhältnis von tatsächlichen zu erwartetem

note: [column]
en: Hits
de_DE: Treffer

note: [column]
en: stats dialog^The <i>a priori</i> probability of inflicting/taking at most this many hits, in percent.
    
    Intuitively, this is a measure of how randomness affected this side.
    Values between 0 and 50 suggest the number of hits was less than expected.
    Values between 50 and 100 suggest the number of hits was more than expected.
    
    Green values indicate this side fared better than expected.
    Red values indicate this side fared worse than expected.
de_DE: Die <i>a priori</i> Wahrscheinlichkeit in Prozent, mindestens so viele Treffer hinzuzufügen/zu erhalten.
    
    Intuitiv ist das ein Maß dafür, wie stark diese Partei vom Zufall beeinflusst wurde.
    
    Werte zwischen 0 und 50 deuten an, dass die Zahl der Treffer niedriger als erwartet war.
    Werte zwischen 50 und 100 deuten an, dass die Zahl der Treffer höher als erwartet war.
    
    Grüne Werte deuten an, dass es dieser Partei deutlich besser als erwartet erging.
    Rote Werte deuten an, dass es dieser Partei deutlich schlechter als erwartet erging.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Surrender Game
de_DE: Partie aufgeben

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to surrender and quit the game?
de_DE: Möchtet Ihr wirklich aufgeben und das Spiel beenden?

note: [button]: id=quit_and_surrender
en: Surrender & Quit
de_DE: Aufgeben & Beenden

note: [label]: id=lblTitle
en: Waiting...
de_DE: Warte…

note: [label]: id=lblMessage
en: Waiting for remote input
de_DE: Warte auf Ferneingabe

note: [button]: id=btn_quit_game
en: Quit game
de_DE: Spiel beenden

note: [label]
en: Image
de_DE: Bild

note: [label]
en: Layer
de_DE: Ebene

note: [label]
en: Center
de_DE: Zentrum

note: [label]
en: Terrain Layers
de_DE: Geländeebenen

note: [label]
en: Flags
de_DE: Flaggen

note: [label]
en: Choose Theme
de_DE: Grafikthema wählen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help
en: Help
de_DE: Hilfe

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
de_DE: Hilfe zu Battle for Wesnoth anzeigen

note: [button]: id=previous_tip
en: Show previous tip of the day
de_DE: Vorherigen Tipp des Tages anzeigen

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
de_DE: Nächsten Tipp des Tages anzeigen

note: [grid]
en: Campaigns
de_DE: Kampagnen

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
de_DE: Eine neue Einzelspielerkampagne starten

note: [grid]
en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
de_DE: Mehrspielerpartie (Hotseat, LAN, Internet) / ein Szenario gegen den Computer spielen

note: [grid]
en: Load a saved game
de_DE: Einen Spielstand laden

note: [grid]
en: Add-ons
de_DE: Erweiterungen

note: [grid]
en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
de_DE: Herunterladen von Kampagnen, Epochen oder Kartensammlungen

note: [grid]
en: Map Editor
de_DE: Karteneditor

note: [grid]
en: Start the map editor
de_DE: Startet den Karteneditor

note: [grid]
en: Configure the game’s settings
de_DE: Globale Einstellungen des Spiels verändern

note: [grid]
en: Credits
de_DE: Mitwirkende

note: [grid]
en: View the credits
de_DE: Mitwirkende anzeigen

note: [grid]
en: Quit the game
de_DE: Spiel beenden

note: [button]: id=language
en: Change the language
de_DE: Spracheinstellungen ändern

note: [label]
en: Advance Unit
de_DE: Einheit aufsteigen lassen

note: [label]
en: What should our victorious unit become?
de_DE: Zu was soll unsere siegreiche Einheit aufsteigen?

note: [button]: id=damage_calculation
en: Damage Calculation
de_DE: Schadensberechnung

note: [button]: id=ok
en: Attack
de_DE: Angreifen

note: [label]
en: Attack Enemy
de_DE: Gegner angreifen

note: [label]
en: Create Unit
de_DE: Erstelle Einheit

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Race
de_DE: Spezies

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Moves
de_DE: BP

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: HP
de_DE: LP

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_2
en: Lvl
de_DE: S

note: [toggle_button]: id=sort_5 [toggle_button]: id=sort_3
en: XP
de_DE: EP

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [toggle_button]: id=sort_4
en: Traits
de_DE: Charakteristiken

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Unit List
de_DE: Einheitenübersicht

note: [label]: id=title
en: Recall Unit
de_DE: Einheit einberufen

note: [text_box]: id=filter_box
en: Search for unit name, unit type name, unit level, or trait
de_DE: Sucht nach Einseitennamen, Namen des Typs, der Stufe oder einer Charakteristik

note: [button]: id=rename
en: Rename
de_DE: Umbenennen

note: [button]: id=dismiss
en: Dismiss
de_DE: Entlassen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recall
de_DE: Einberufen

note: [label]
en: Recruit Unit
de_DE: Einheit ausbilden

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recruit
de_DE: Ausbilden

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
de_DE: Fehler

en: feature^Lua console completion
de_DE: Tab-Vervollständigung in der Lua Konsole

en: feature^D-Bus notifications back end
de_DE: Benachrichtigungen mittels D-Bus

en: feature^Win32 notifications back end
de_DE: Benachrichtigungen mittels Win32

en: feature^Cocoa notifications back end
de_DE: Benachrichtigungen mittels Cocoa

en: cpu_architecture^<unknown>
de_DE: <Unbekannt>

en: filesystem_path_system^Volumes
de_DE: Partitionen

en: filesystem_path_game^Game executables
de_DE: Binärdatei

en: filesystem_path_game^Game data
de_DE: Spieldaten

en: filesystem_path_game^User data
de_DE: Benutzerdaten

en: filesystem_path_game^User preferences
de_DE: Einstellungen

en: filesystem_path_system^Home
de_DE: Home-Verzeichnis

en: filesystem_path_system^Root
de_DE: Root-Verzeichnis

en: operating_system^<unknown>
de_DE: <unbekannt>

note: TRANSLATORS: translate the part inside <...> only
en: --userdata-dir=<relative path that doesn't start with a period>
de_DE: --userdata-dir=<relativer Pfad, der nicht mit einem Punkt beginnt>

en: Use an absolute path, or a relative path that starts with a period and a backslash
de_DE: Benutze einen absoluten Pfad, oder einen relativen Pfad der mit einem Punkt und einem Schrägstrich beginnt

note: TRANSLATORS: translate the part inside <...> only
en: --userdata-dir=<relative path>
de_DE: --userdata-dir=<relativer Pfad>

en: Use absolute paths. Relative paths are deprecated because they are interpreted relative to $HOME
de_DE: Benutze absolute Pfade. Relative Pfade sind veraltet, da sie relativ zu $HOME interpretiert werden

note: TRANSLATORS: This is the language code which will be used to store and fetch localized non-textual resources, such as images, when they exist. Normally it is just the code of the PO file itself, e.g. "de" of de.po for German. But it can also be a comma-separated list of language codes by priority, w
en: language code for localized resources^en_US
de_DE: de

en: The text contains invalid Pango markup:
de_DE: Der Text enthält ungültiges Pango Markup:

note: TRANSLATORS: Formats a two-element conjunctive list.
en: conjunct pair^$first and $second
de_DE: $first und $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a conjunctive list.
en: conjunct start^$first, $second
de_DE: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a conjunctive list.
en: conjunct mid^$prefix, $next
de_DE: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a conjunctive list.
en: conjunct end^$prefix, and $last
de_DE: $prefix und $last

note: TRANSLATORS: Formats a two-element disjunctive list.
en: disjunct pair^$first or $second
de_DE: $first oder $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a disjunctive list.
en: disjunct start^$first, $second
de_DE: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a disjunctive list.
en: disjunct mid^$prefix, $next
de_DE: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a disjunctive list.
en: disjunct end^$prefix, or $last
de_DE: $prefix, oder $last

en: timespan^expired
de_DE: nicht mehr

note: TRANSLATORS: The "timespan^$num xxxxx" strings originating from the same file as the string with this comment MUST be translated following the usual rules for WML variable interpolation -- that is, without including or translating the caret^ prefix, and leaving the $num variable specification intact
en: timespan^$num year | timespan^$num years
de_DE[0]: $num Jahr
de_DE[1]: $num Jahre

en: timespan^$num month | timespan^$num months
de_DE[0]: $num Monat
de_DE[1]: $num Monate

en: timespan^$num week | timespan^$num weeks
de_DE[0]: $num Woche
de_DE[1]: $num Wochen

en: timespan^$num day | timespan^$num days
de_DE[0]: $num Tag
de_DE[1]: $num Tage

en: timespan^$num hour | timespan^$num hours
de_DE[0]: $num Stunde
de_DE[1]: $num Stunden

en: timespan^$num minute | timespan^$num minutes
de_DE[0]: $num Minute
de_DE[1]: $num Minuten

en: timespan^$num second | timespan^$num seconds
de_DE[0]: $num Sekunde
de_DE[1]: $num Sekunden

en: Image doesn't fit on canvas.
de_DE: Das Bild passt nicht auf die Zeichenfläche.

en: Text has a font size of 0.
de_DE: Der Text hat eine Schriftgröße von 0.

en: Area to draw has negative size
de_DE: Zeichenfläche ist negativ

en: Area to draw is larger than widget size
de_DE: Zeichenfläche ist größer als die Widgetgröße

en: No state or draw section defined.
de_DE: Kein Zustands- oder Zeichenabschnitt definiert.

en: No resolution defined.
de_DE: Keine Auflösung definiert.

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
de_DE: Referenzierte Gruppe »$id« wurde mehrfach definiert.

en: No grid defined.
de_DE: Kein Gitternetz definiert.

en: Grid '$grid' row $row must have at least one column.
de_DE: Gitter »$grid« Reihe $row muss mindestens eine Spalte haben.

en: Grid '$grid' row $row has a differing number of columns ($found found, $expected expected)
de_DE: Gitter »$grid« Reihe $row hat eine andere Zahl an Spalten ($found gefunden, $expected erwartet)

en: addons_view^All Add-ons
de_DE: Alle Erweiterungen

en: addons_view^Installed
de_DE: Installiert

en: addons_view^Upgradable
de_DE: Aktualisierbar

en: addons_view^Publishable
de_DE: Veröffentlichbar

en: addons_view^Not Installed
de_DE: Nicht installiert

en: addons_of_type^Campaigns
de_DE: Kampagnen

en: addons_of_type^Scenarios
de_DE: Szenarien

en: addons_of_type^SP/MP campaigns
de_DE: ES/MS Kampagnen

en: addons_of_type^MP campaigns
de_DE: MS Kampagnen

en: addons_of_type^MP scenarios
de_DE: MS Szenarien

en: addons_of_type^MP map-packs
de_DE: MS Kartenpakete

en: addons_of_type^MP eras
de_DE: MS Epochen

en: addons_of_type^MP factions
de_DE: MS Fraktionen

en: addons_of_type^Modifications
de_DE: Modifikationen

en: addons_of_type^Cores
de_DE: Kerne

en: addons_of_type^Resources
de_DE: Ressourcen

en: addons_of_type^Other
de_DE: Verschiedenes

en: addons_of_type^Unknown
de_DE: Unbekannt

en: addons_order^Name ($order)
de_DE: Name($order)

en: addons_order^Author ($order)
de_DE: Autor($order)

en: addons_order^Size ($order)
de_DE: Größe ($order)

en: addons_order^Downloads ($order)
de_DE: Heruntergeladen ($order)

en: addons_order^Type ($order)
de_DE: Typ ($order)

en: addons_order^Last updated ($datelike_order)
de_DE: Zuletzt aktualisiert ($datelike_order)

en: addons_order^First uploaded ($datelike_order)
de_DE: Zuerst hochgeladen ($datelike_order)

en: addon_tag^Cooperative
de_DE: Kooperativ

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^All human players are on the same team, versus the AI
de_DE: Alle menschlichen Spieler sind im selben Team, gegen die KI

en: addon_tag^Cosmetic
de_DE: Kosmetisch

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^These make the game look different, without changing gameplay
de_DE: Lässt das Spiel anders aussehen, ohne das Spielverhalten zu beeinflussen

en: addon_tag^Difficulty
de_DE: Schwierigkeitsgrad

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Can make campaigns easier or harder
de_DE: Kann Kampagnen einfacher oder schwieriger machen

en: addon_tag^RNG
de_DE: Zufall

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Modify the randomness in the combat mechanics, or remove it entirely
de_DE: Modifiziert den Zufall in Kampfmechaniken oder entfernt ihn vollständig

en: addon_tag^Survival
de_DE: Überleben

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Fight against waves of enemies
de_DE: Kämpfe gegen Wellen von Gegnern

en: addon_tag^Terraforming
de_DE: Terraforming

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Players can change the terrain
de_DE: Spieler können das Gelände verändern

en: addon_state^Not installed
de_DE: Nicht installiert

en: addon_state^Published, not installed
de_DE: Veröffentlicht, nicht installiert

en: addon_state^Installed
de_DE: Installiert

en: addon_state^Published
de_DE: Veröffentlicht

en: addon_state^Installed, not tracking local version
de_DE: Installiert ohne Abgleich mit lokaler Version

en: addon_state^Published, not tracking local version
de_DE: Veröffentlicht ohne Abgleich mit lokaler Version

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
de_DE: Installiert ($local_version|), aktualisierbar

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
de_DE: Veröffentlicht ($local_version| installiert), aktualisierbar

en: addon_state^Installed ($local_version|), outdated on server
de_DE: Installiert ($local_version|), auf Server veraltet

en: addon_state^Published ($local_version| installed), outdated on server
de_DE: Veröffentlicht ($local_version|), auf Server veraltet

en: addon_state^Installed, not ready to publish
de_DE: Installiert, nicht bereit zur Veröffentlichung

en: addon_state^Ready to publish
de_DE: Bereit zur Veröffentlichung

en: addon_state^Installed, broken
de_DE: Installiert, beschädigt

en: addon_state^Published, broken
de_DE: Veröffentlicht, beschädigt

en: addon_state^Unknown
de_DE: Unbekannt

en: ascending
de_DE: Aufsteigend

note: TRANSLATORS: Sorting order of dates, oldest first
en: oldest to newest
de_DE: Älteste zuerst

en: descending
de_DE: Absteigend

note: TRANSLATORS: Sorting order of dates, newest first
en: newest to oldest
de_DE: Neueste zuerst

en: addons^Back to List
de_DE: Zurück zur Liste

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
de_DE: Beim Herunterladen der Erweiterungsliste vom Server ist ein Fehler aufgetreten.

en: No Add-ons Available
de_DE: Keine Erweiterungen verfügbar

en: There are no add-ons available for download from this server.
de_DE: Es stehen keine Erweiterungen zum Download von diesem Server zur Verfügung.

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
de_DE: Die folgenden Erweiterungen scheinen Veröffentlichungs- oder Versionskontrollinformationen lokal gespeichert zu haben, und werden nicht entfernt:

en: The following add-on could not be deleted properly:
de_DE: Die folgende Erweiterung konnte nicht ordnungsgemäß gelöscht werden:

en: Warning
de_DE: Warnung

en: The remote version of this add-on is greater or equal to the version being uploaded. Do you really wish to continue?
de_DE: Die Version dieser Erweiterung auf dem Server ist aktueller oder gleich der Version die hochgeladen werden soll. Möchten Ihr wirklich fortfahren?

en: Invalid icon path. Make sure the path points to a valid image.
de_DE: Ungültiger Icon-Pfad. Stellt sicher, dass der Pfad zu einem gültigen Bild führt.

en: The server responded with an error:
de_DE: Der Server antwortete mit einem Fehler:

en: The add-on was rejected by the server:
de_DE: Die Erweiterung wurde vom Server abgelehnt:

en: Response
de_DE: Antwort

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
de_DE: Das Entfernen von '$addon|' wird dauerhaft alle Hoch- und Runterladezahlen löschen. Möchtet Ihr wirklich fortfahren?

en: Do you want to uninstall '$addon|'?
de_DE: Möchtet Ihr '$addon|' wirklich deinstallieren?

en: url^None
de_DE: Keine

en: No usable weapon
de_DE: Keine nutzbare Waffe

en: Defender resistance vs
de_DE: Verteidigerresistenz gegen

en: Defender vulnerability vs
de_DE: Verteidigeranfälligkeit gegen

en: Attacker resistance vs
de_DE: Angreiferresistenz gegen

en: Attacker vulnerability vs
de_DE: Angreiferanfälligkeit gegen

en: active_modifications^None
de_DE: Keine

en: Clipboard support not found, contact your packager
de_DE: Zwischenablage-Unterstützung nicht gefunden, wendet Euch an Euren Paketbetreuer

en: $requester requires the following modifications to be enabled:
de_DE: $requester benötigt die folgenden Modifikationen aktiviert:

en: $requester requires the following modifications to be disabled:
de_DE: $requester benötigt die folgenden Modifikationen deaktiviert:

en: The currently chosen scenario is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
de_DE: Das ausgewählte Szenario ist nicht mit Euren Einstellungen kompatibel.
    Bitte wählt ein kompatibles Szenario aus.

en: The currently chosen era is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
de_DE: Die ausgewählte Epoche ist mit Euren Einstellungen nicht kompatibel.
    Bitte wählt eine kompatible Epoche aus.

en: The currently chosen modification is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
de_DE: Die ausgewählte Modifikation ist mit Euren Einstellungen nicht kompatibel.
    Bitte wählt eine kompatible Modifikation aus.

en: /1000 tiles
de_DE: /1000 Felder

en: Coastal
de_DE: Küste

en: Island
de_DE: Insel

en: Find File
de_DE: Finde Datei

en: Open
de_DE: Öffnen

en: The file already exists. Do you wish to overwrite it?
de_DE: Die Datei existiert bereits. Wollt Ihr sie überschreiben?

en: The file or folder $path cannot be created.
de_DE: Die Datei oder der Ordner $path kann nicht erstellt werden.

en: The file or folder $path does not exist.
de_DE: Die Datei oder der Ordner $path existiert nicht.

en: Could not create a new folder at $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
de_DE: Konnte Order in $path nicht erstellen. Stellt sicher, dass Ihr die nötigen Rechte habt, um in diesem Verzeichnis schreiben zu können.

en: The following folder and its contents will be permanently deleted:
de_DE: Dieser Ordner und sein kompletter Inhalt wird unwiderruflich gelöscht:

en: The following file will be permanently deleted:
de_DE: Diese Datei wird unwiderruflich gelöscht:

en: Do you wish to continue?
de_DE: Wollt Ihr weitermachen?

en: Could not delete $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
de_DE: Konnte Order in $path nicht löschen. Stellt sicher, dass Ihr die nötigen Rechte habt, um in diesem Verzeichnis um schreiben zu können.

en: New Bookmark
de_DE: Neues Lesezeichen

en: dir_size^Unknown
de_DE: Unbekannt

en: unit_byte^B
de_DE: B

en: Cache Cleaned
de_DE: Cache bereinigt

en: The game data cache has been cleaned.
de_DE: Spieldaten-Cache wurde bereinigt.

en: The game data cache could not be completely cleaned.
de_DE: Spieldaten-Cache konnte nicht vollständig bereinigt werden.

en: Cache Purged
de_DE: Cache geleert

en: The game data cache has been purged.
de_DE: Spieldaten-Cache wurde geleert.

en: The game data cache could not be purged.
de_DE: Spieldaten-Cache konnte nicht vollständig geleert werden.

en: No Saved Games
de_DE: Keine gespeicherten Spielstände

en: There are no saved games to load.
de_DE: Es gibt keine gespeicherten Spielstände zum Laden.

en: game_version^Current Version
de_DE: Derzeitige Version

en: game_version^Wesnoth $version
de_DE: Wesnoth $version

en: The selected file is corrupt:
de_DE: Die gewählte Datei ist fehlerhaft:

en: (Invalid)
de_DE: (Ungültig)

en: Campaign: $campaign_name
de_DE: Kampagne: $campaign_name

en: Tutorial
de_DE: Einführung

en: Test scenario
de_DE: Testszenario

en: Replay
de_DE: Spielverlauf

en: Turn
de_DE: Runde

en: Scenario start
de_DE: Szenariostart

en: Difficulty:
de_DE: Schwierigkeitsgrad:

en: Modifications:
de_DE: Modifikationen:

en: controller^AI
de_DE: KI

en: controller^Idle
de_DE: Niemand

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: no
de_DE: Nein

en: yes
de_DE: Ja

en: Running on $os
de_DE: Läuft unter $os

en: Team Labels
de_DE: Allianz Beschriftungen

en: Side $side_number ($name)
de_DE: Partei $side_number ($name)

en: Building terrain rules
de_DE: Bilde Terrainregeln

en: Reading files and creating cache
de_DE: Lese Daten und erstelle Cache

en: Initializing display
de_DE: Initialisiere Bildschirm

en: Reinitialize fonts for the current language
de_DE: Initialisiere Schriftart für aktuelle Sprache

en: Initializing teams
de_DE: Initialisiere Parteien

en: Loading game configuration
de_DE: Lade Spielkonfigurationen

en: Loading data files
de_DE: Lade Spieldaten

en: Loading level
de_DE: Lade Level

en: Initializing scripting engine
de_DE: Initialisiere Scripting Engine

en: Initializing planning mode
de_DE: Initialisiere Planmodus

en: Reading unit files
de_DE: Lese Einheitendateien

en: Loading units
de_DE: Lade Einheiten

en: Searching for installed add-ons
de_DE: Suche nach installierten Erweiterungen

en: Starting game
de_DE: Starte Partie

en: Verifying cache
de_DE: Überprüfe Cache

en: Connecting to server
de_DE: Verbinde mit Server

en: Logging in
de_DE: Anmelden

en: Waiting for server
de_DE: Warte auf Server

en: Connecting to redirected server
de_DE: Mit einem Server verbinden

en: Waiting for next scenario
de_DE: Warte auf nächstes Szenario

en: Getting game data
de_DE: Erhalte Spieldaten

en: Downloading lobby data
de_DE: Lade Lobbydaten herunter

en: The lua console can only be used in debug mode! (Run ':debug' first)
de_DE: Die Lua Konsole kann nur im Debug-Modus benutzt werden! (Tippe »:debug« ein)

en: lua console
de_DE: Lua Konsole

en: Random
de_DE: Zufall

en: Selected Game
de_DE: Ausgewähltes Spiel

en: Other Games
de_DE: Andere Partien

en: Do you really want to log out?
de_DE: Wollt Ihr Euch wirklich abmelden?

en: Incompatible User-made Content
de_DE: Inkompatibler von Nutzern erstellter Inhalt

en: This game cannot be joined because the host has out-of-date add-ons that are incompatible with your version. You might wish to suggest that the host's add-ons be updated.
de_DE: Der Partie kann nicht beigetreten werden, da der Host veraltete Versionen von Erweiterungen hat, die nicht mit Euren kompatibel sind. Ihr könnt dem Host vorschlagen, seine Erweiterungen zu aktualisieren.

en: Missing User-made Content
de_DE: Fehlender nutzererstellter Inhalt

en: This game requires one or more user-made addons to be installed or updated in order to join.
    Do you want to try to install them?
de_DE: Diese Partie benötigt die Installation weiterer Erweiterungen, um ihr beitreten zu können.
    Möchtet Ihr diese installieren?

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
de_DE: Spiele: $num_shown von $num_total angezeigt

en: $game_name (Era: $era_name)
de_DE: $game_name (Epoche: $era_name)

en: era_or_mod^not installed
de_DE: Nicht installiert

en: Era
de_DE: Epoche

en: Modifications
de_DE: Modifikationen

en: Reloaded:
de_DE: Geladen:

en: Shared vision:
de_DE: Sicht teilen:

en: Shuffle sides:
de_DE: Zufallsmodus:

en: Time limit:
de_DE: Zeitbegrenzung:

en: Use map settings:
de_DE: Vorgaben nutzen:

en: One or more add-ons need to be installed
    in order to join this game.
de_DE: Eine oder mehrere Erweiterungen müssen installiert
    werden, um dieser Partie beitreten zu können.

en: Observers allowed
de_DE: Beobachter zugelassen

en: Observers not allowed
de_DE: Beobachter nicht zugelassen

en: lobby
de_DE: Lobby

en: This game doesn't allow observers. Observe using moderator rights anyway?
de_DE: Dieses Spiel erlaubt keine Zuschauer. Moderatoren-Rechte benutzen um trotzdem zuzuschauen?

en: Something is wrong with the addon version check database supporting the multiplayer lobby. Please report this at https://bugs.wesnoth.org.
de_DE: Etwas ist schiefgegangen beim Abgleich mit dem Server für Erweiterungen. Bitte meldet dies hier: https://bugs.wesnoth.org.

en: This game is password protected. Join using moderator rights anyway?
de_DE: Dieses Spiel ist passwortgeschützt. Moderatoren-Rechte benutzen um trotzdem beizutreten?

en: This build of wesnoth does not include support for desktop notifications, contact your package manager
de_DE: Diese Version von Wesnoth beinhaltet keine Unterstützung von Desktop-Benachrichtigungen. Bitte kontaktiert Euren Paketbetreuer

en: Side $side
de_DE: Partei $side

en: Add Server
de_DE: Server hinzufügen

en: Scenarios
de_DE: Szenarien

en: Multiplayer Campaigns
de_DE: Mehrspieler Kampagnen

en: Singleplayer Campaigns
de_DE: Einzelspieler Kampagnen

en: Custom Maps
de_DE: Eigene Karten

en: Custom Scenarios
de_DE: Eigene Szenarien

en: Random Maps
de_DE: Zufallskarten

en: No games found.
de_DE: Keine Partien gefunden.

en: No eras found.
de_DE: Keine Epochen gefunden.

en: No eras found
de_DE: Keine Epochen gefunden

en: Independent: Random factions assigned independently
de_DE: Unabhängig: Zufällige Fraktionen werden komplett unabhängig zugewiesen

en: No Mirror: No two players will get the same faction
de_DE: Nicht gespiegelt: Spieler werden nicht die selbe Fraktion bekommen

en: No Ally Mirror: No two allied players will get the same faction
de_DE: Nicht gespiegelt (nur Verbündete): Verbündete werden nicht die selbe Fraktion bekommen

en: No eras available for this game.
de_DE: Keine Epochen für diese Partie verfügbar.

en: number of players^$min to $max
de_DE: $min bis $max

en: The selected game has no sides!
de_DE: Die gewählte Partie hat keine Parteien!

note: TRANSLATORS: This sentence will be followed by some details of the error, most likely the "Map could not be loaded" message from create_engine.cpp
en: The selected game cannot be created.
de_DE: Die gewählte Partie kann nicht erstellt werden.

en: Choose Starting Scenario
de_DE: Wählt das zu startende Szenario

en: Select at which point to begin this campaign.
de_DE: Wählt den Einstiegspunkt in die Kampagne aus.

en: Computer Player
de_DE: Computer Spieler

en: Empty slot
de_DE: Unbesetzter Platz

en: Reserved for $playername
de_DE: Reserviert für $playername

en: Vacant slot
de_DE: Freier Platz

en: empty
de_DE: Leer

en: this game
de_DE: Dieses Spiel

en: Waiting for players to choose factions...
de_DE: Warte auf Spieler um Fraktionen zu wählen…

en: The End
de_DE: Ende

en: friend
de_DE: Freund

en: ignored
de_DE: ignoriert

en: No username specified
de_DE: Kein Nickname gewählt

en: Invalid username
de_DE: Ungültiger Spielername

en: Not on friends or ignore lists
de_DE: Nicht auf der Freundes- oder Ignorier-Liste

en: No hotkey selected
de_DE: Kein Tastenkürzel ausgewählt

en: “<b>$hotkey_sequence|</b>” is in use by “<b>$old_hotkey_action|</b>”.
    Do you wish to reassign it to “<b>$new_hotkey_action|</b>”?
de_DE: »<b>$hotkey_sequence|</b>« wird bereits von »<b>$old_hotkey_action|</b>« verwendet.
    Möchtet Ihr diese Kombination »<b>$new_hotkey_action|</b>« zuweisen?

en: Reassign Hotkey
de_DE: Tastenkürzel zuweisen

en: All hotkeys have been reset to their default values.
de_DE: Alle Tastaturküzel wurden auf die Standardeinstellungen zurückgesetzt.

en: Hotkeys Reset
de_DE: Tastenkürzel zurücksetzen

en: Unsupported image format.
    
    Try to save the screenshot as PNG instead.
de_DE: Nicht unterstütztes Bildformat.
    
    Versuche das Bildschirmfoto stattdessen als PNG zu speichern.

en: All Scenarios
de_DE: Alle Szenarien

en: This Turn
de_DE: Diese Runde

en: Actual hit rates, by chance to hit:
de_DE: Derzeitige Chance für einen Treffer:

en: (no attacks have taken place yet)
de_DE: (es hat bisher kein Angriff stattgefunden)

en: stats dialog^Difference of actual outcome to expected outcome, as a percentage.
    The first number in parentheses is the expected number of hits inflicted/taken.
    The sum (or difference) of the two numbers in parentheses is the actual number of hits inflicted/taken.
de_DE: Unterschied zwischen dem erwarteten und tatsächlichen Ergebnis als Prozentwert.
    Die erste Zahl in Klammern zeigt die die Anzahl der erwarteten Treffer.
    Die Summe (oder Differenz) der beiden Zahlen in Klammern ist die tatsächliche Anzahl an Treffern.

en: Recalls
de_DE: Einberufen

en: Advancements
de_DE: Stufenaufstiege

en: Losses
de_DE: Verluste

en: Kills
de_DE: Tötungen

en: Inflicted
de_DE: Verursacht

en: Taken
de_DE: Erhalten

en: Screenshot
de_DE: Bildschirmfoto

en: Choose Test
de_DE: Test wählen

en: unit_variation^Default Variation
de_DE: Standardvariante

en: This unit cannot be recalled because you will not have enough gold at this point in your plan.
de_DE: Diese Einheit kann nicht einberufen werden, da Ihr zu diesem Zeitpunkt nicht mehr genug Gold haben werdet.

en: This unit cannot be recalled because you do not have enough gold.
de_DE: Diese Einheit kann nicht Einberufen werden, da Ihr zu wenig Gold habt.

en: Rename Unit
de_DE: Einheit umbenennen

en: This unit is loyal and requires no upkeep.
de_DE: Diese Einheit ist loyal und kostet Euch keine Unterhaltskosten.

en: Do you really want to dismiss him?
de_DE: Möchtet Ihr sie wirklich entlassen?

en: Do you really want to dismiss her?
de_DE: Möchtet Ihr sie wirklich entlassen?

en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
de_DE: Diese Einheit ist ein Veteran, da sie eine höhere Stufe besitzt.

en: This unit is close to advancing a level.
de_DE: Diese Einheit steht kurz davor, die nächste Stufe zu erreichen.

en: Dismiss Unit
de_DE: Einheit entlassen

en: No default gui defined.
de_DE: Keine Standard GUI definiert.

en: addon_state^Installed, upgradable
de_DE: Installiert, aktualisierbar

en: addon_state^Published, upgradable
de_DE: Veröffentlicht, aktualisierbar

en: addon_state^Installed, outdated on server
de_DE: Installiert, auf Server veraltet

en: addon_state^Published, outdated on server
de_DE: Veröffentlicht, auf Server veraltet

en: Delete add-on from server
de_DE: Erweiterung vom Server löschen

en: whisper to $receiver
de_DE: an $receiver senden

en: Joined <i>$name</i>
de_DE: <i>$name</i> ist beigetreten

en: Started private message with <i>$name</i>. If you do not want to receive messages from this player, type <i>/ignore $name</i>
de_DE: Private Nachrichtensitzung mit <i>$name</i> gestartet. Wenn Ihr von diesem Benutzer keine Nachrichten mehr erhalten wollt, führt den Befehl <i>/ignore $name</i> aus

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
de_DE: Benötigtes Steuerelement »$id« wurde nicht definiert.

en: Opening links is not supported, contact your packager
de_DE: Das Öffnen von Links wird nicht unterstützt. Bitte kontaktiert Euren Paketbetreuer

en: Open link?
de_DE: Link öffnen?

en: Copied link!
de_DE: Link kopiert!

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
de_DE: Die Anzahl von Spalten eines »Listeneintrags« muss jener der »Listendefinition« entsprechen.

en: No list defined.
de_DE: Keine Liste definiert.

en: A 'list_definition' should contain one row.
de_DE: Eine »Listendefinition« sollte nur eine Zeile enthalten.

en: No page defined.
de_DE: Keine Seite definiert.

en: multimenu^All Selected
de_DE: Alle ausgewählt

note: TRANSLATORS: In a drop-down menu that's a list of toggle-boxes, this becomes part of the text on the button when many of the boxes are selected. The text becomes "x, y and 1 other", "x, y and 2 others", etc.
en: multimenu^$excess other | $excess others
de_DE[0]: $excess anderes
de_DE[1]: $excess andere

en: multimenu^None Selected
de_DE: Keine ausgewählt

en: Need at least 1 parallel item.
de_DE: Mindestens ein paralleles Item benötigt.

en: Invalid size.
de_DE: Ungültige Größe.

en: No widget defined.
de_DE: Keine Steuerelemente definiert.

en: The number of value_labels and values don't match.
de_DE: Die Anzahl von Schlüsseln und Werten stimmt nicht überein.

en: No stack layers defined.
de_DE: Keine Stapelebenen definiert.

en: Found a widget with a helptip and without a tooltip.
de_DE: Element mit Helptipp aber ohne Tooltipp gefunden.

en: No nodes defined for a tree view.
de_DE: Keine Knoten für die Baumansicht definiert.

en: [node]id 'root' is reserved for the implementation.
de_DE: [node]id 'root' ist der Implementierung vorbehalten.

en: No node defined.
de_DE: Kein Knoten definiert.

en: Unknown builder id for tree view node.
de_DE: Unbekannte »builder id« für einen Knoten in der Baumdarstellung.

en: Resistances:
de_DE: Resistenzen:

en: (Att / Def)
de_DE: (Ang / Ver)

en: Movement Costs:
de_DE: Bewegungskosten:

en: Attacks
de_DE: Angriffe

en: Lvl $lvl
de_DE: S $lvl

en: HP:
de_DE: LP:

en: XP:
de_DE: EP:

en: Experience Modifier:
de_DE: Erfahrungsmodifikator:

en: MP:
de_DE: BP:

en: Abilities
de_DE: Fähigkeiten

en: Click dismiss needs a 'click_dismiss' or 'ok' button.
de_DE: Dieser »click dismiss« Dialog benötigt eine »click_dismiss« oder »ok« Schaltfläche.

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
de_DE: Anzeigen eines Dialogfensters fehlgeschlagen. Es passt nicht in die aktuelle Fenstergröße.

en: Saved Games
de_DE: Gespeicherte Spielstände

en: Map Commands
de_DE: Karten Befehle

en: Unit Commands
de_DE: Einheiten Befehle

en: Player Chat
de_DE: Spieler Chat

en: Replay Control
de_DE: Aufzeichnungssteuerung

en: Planning Mode
de_DE: Planungsmodus

en: Scenario Editor
de_DE: Szenario Editor

en: Editor Palettes
de_DE: Editor Paletten

en: Editor Tools
de_DE: Editor Werkzeuge

en: Editor Clipboard
de_DE: Editor Zwischenablage

en: Debug Commands
de_DE: Debug Befehle

en: Custom WML Commands
de_DE: Benutzerdefinierte WML Befehle

en: Scroll Up
de_DE: Nach oben verschieben

en: Scroll Down
de_DE: Nach unten verschieben

en: Scroll Left
de_DE: Linksseitig verschieben

en: Scroll Right
de_DE: Rechtsseitig verschieben

en: cancel
de_DE: Abbrechen

en: Select Hex
de_DE: Hexfeld auswählen

en: Deselect Hex
de_DE: Hexfeld abwählen

en: Move/Attack
de_DE: Bewegen/Angreifen

en: Select/Move/Attack
de_DE: Auswählen/Bewegen/Kämpfen

en: Animate Map
de_DE: Karte animieren

en: Next Unit
de_DE: Nächste Einheit

en: Previous Unit
de_DE: Vorherige Einheit

en: Hold Position
de_DE: Position halten

en: End Unit Turn
de_DE: Zug der Einheit beenden

en: Scroll to Leader
de_DE: Zum Anführer scrollen

en: Undo
de_DE: Rückgängig

en: Redo
de_DE: Wiederherstellen

en: Zoom In
de_DE: Vergrößern

en: Zoom Out
de_DE: Verkleinern

en: Default Zoom
de_DE: Keine Vergrößerung

en: Toggle Full Screen
de_DE: Vollbildmodus umschalten

en: Map Screenshot
de_DE: Bildschirmfoto der Karte

en: Toggle Accelerated Speed
de_DE: Geschwindigkeit umschalten

en: Terrain Description
de_DE: Geländebeschreibung

en: Unit Description
de_DE: Einheitenbeschreibung

en: Delete Unit
de_DE: Einheit löschen

en: Save Replay
de_DE: Aufzeichnung speichern

en: Save Map
de_DE: Karte speichern

en: Repeat Recruit
de_DE: Weitere Einheit ausbilden

en: Show/Hide Labels
de_DE: Beschriftungen ein-/ausblenden

en: End Turn
de_DE: Zug beenden

en: Toggle Ellipses
de_DE: Allianzmarkierungen anzeigen

en: Toggle Grid
de_DE: Gitternetz einblenden

en: Mouse Scrolling
de_DE: Mit der Maus scrollen

en: Status Table
de_DE: Spielübersicht

en: Mute
de_DE: Musik und Ton ausschalten

en: Speak
de_DE: Sprechen

en: Create Unit (Debug!)
de_DE: Einheit erstellen (Debug!)

en: Change Side (Debug!)
de_DE: Zugehörigkeit ändern (Debug!)

en: Kill Unit (Debug!)
de_DE: Einheit töten (Debug!)

en: Objectives
de_DE: Ziele

en: Pause Network Game
de_DE: Netzwerkpartie pausieren

en: Continue Network Game
de_DE: Netzwerkpartie fortsetzen

en: Quit to Menu
de_DE: Zurück zum Hauptmenü

en: Set Team Label
de_DE: Allianzspezifische Beschriftung erstellen

en: Set Label
de_DE: Beschriftung erstellen

en: Clear Labels
de_DE: Beschriftungen entfernen

en: Show Enemy Moves
de_DE: Gegn. Bewegungen zeigen

en: Best Possible Enemy Moves
de_DE: Beste gegn. Bewegungen

en: Play Replay
de_DE: Aufzeichnung abspielen

en: Reset Replay
de_DE: Aufzeichnung zurücksetzen

en: Stop Replay
de_DE: Aufzeichnung anhalten

en: Next Turn
de_DE: Nächste Runde

en: Next Side
de_DE: Nächste Partei

en: Next Move
de_DE: Nächster Zug

en: View: Full Map
de_DE: Sicht kompletter Karte

en: View: Each Team
de_DE: Sicht jeder Partei

en: View: Human Team
de_DE: Sicht des Spielers

en: Skip Animation
de_DE: Animationen überspringen

en: End Replay
de_DE: Beende Aufzeichnung

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: toggle planning mode
en: whiteboard^Planning Mode
de_DE: Planungsmodus

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute planned action
en: whiteboard^Execute Action
de_DE: Aktion umsetzen

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute all planned actions
en: whiteboard^Execute All Actions
de_DE: Alle Aktionen umsetzen

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: delete planned action
en: whiteboard^Delete Action
de_DE: Aktion löschen

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action up queue
en: whiteboard^Move Action Up
de_DE: Handlung vorziehen

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action down queue
en: whiteboard^Move Action Down
de_DE: Handlung zurückstellen

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: plan as though the chosen unit were dead
en: whiteboard^Suppose Dead
de_DE: Als Tod annehmen

en: Quit to Desktop
de_DE: Zurück zum Desktop

en: Close Map
de_DE: Karte schließen

en: Switch Time of Day
de_DE: Tag-/Nacheinfluss wechseln

en: Switch Map
de_DE: Karte wechseln

en: Assign Local Time
de_DE: Übertrage Lokale Zeit

en: Time Schedule Editor
de_DE: Tagesablauf Editor

en: Partial Undo
de_DE: Teilweise rückgängig

en: New Scenario
de_DE: Neues Szenario

en: Load Map
de_DE: Karte laden

en: Save Map As
de_DE: Karte speichern unter

en: Save Scenario As
de_DE: Szenario speichern unter

en: Save All Maps
de_DE: Alle Karten speichern

en: Revert All Changes
de_DE: Alle Änderungen rückgängig machen

en: Map Information
de_DE: Karteninformationen

en: Clear Selected Item Set
de_DE: Itemauswahl löschen

en: Swap Foreground/Background Palette Item
de_DE: Vorder- und Hintergrundgelände tauschen

en: Change Palette Group
de_DE: Palettengruppe wechseln

en: Scroll Palette Left
de_DE: Palette linksseitig verschieben

en: Scroll Palette Right
de_DE: Palette rechtsseitig verschieben

en: Remove Location
de_DE: Standort entfernen

en: Add New Side
de_DE: Partei hinzufügen

en: Next Tool
de_DE: Nächstes Werkzeug

en: Paint Tool
de_DE: Malwerkzeug

en: Use left/right mouse button to draw fore-/background terrain. Hold Shift to paint base layer only. Ctrl+click to sample terrain under cursor.
de_DE: Verwendet die linke und rechte Maustaste, um Gelände zu zeichnen. Haltet Shift gedrückt, um die zugrundeliegenden Ebene nicht zu ändern, z.B. bei Brücken. Mit Ctrl+Klick wird das Gelände unter dem Cursor als Pinsel übernommen.

en: Fill Tool
de_DE: Füllwerkzeug

en: Left mouse button selects or deselects with Ctrl, right brings up a context menu. Hold Shift for magic-wand selection of tiles with same terrain.
de_DE: Die linke Maustaste wählt aus oder hebt die Auswahl auf, wenn Strg gedrückt ist; die Rechte ruft ein Kontextmenü auf. Haltet Shift gedrückt, um eine Zauberstabauswahl des selben Geländetyps durchzuführen.

en: Selection Tool
de_DE: Auswahlwerkzeug

en: Left mouse button displays player selection, right clears. Number keys scroll to the starting position, alt+number sets respective starting position under cursor, delete clears.
de_DE: Die linke Maustaste setzt die Spielerposition, die Rechte löscht sie. Mit den Zifferntasten springt Ihr zur jeweiligen Startposition, Alt+Nummer setzt die jeweilige Startposition, Entfernen löscht sie.

en: Starting Positions Tool
de_DE: Startpositionswerkzeug

en: Label Tool
de_DE: Beschriftungswerkzeug

en: Left mouse button sets or drags a label, right clears.
de_DE: Die linke Maustaste platziert oder verschiebt die Beschriftung, die Rechte löscht sie.

en: Left mouse button sets a new unit or moves a unit via drag and drop, right brings up a context menu. Needs a defined side.
de_DE: Die linke Maustaste platziert oder verschiebt eine Einheit, die Rechte ruft ein Kontextmenü auf. Benötigt eine definierte Partei.

en: Unit Tool
de_DE: Einheitenwerkzeug

en: Item Tool
de_DE: Gegenstandswerkzeug

en: Left mouse button sets a new item.
de_DE: Die linke Maustaste platziert ein neues Item.

en: Left mouse button sets the village ownership to the current side, right clears. Needs a defined side.
de_DE: Die linke Maustaste weißt dieses Dorf der aktuellen Partei zu, die Rechte entfernt den Besitzer. Benötigt eine definierte Partei.

en: Village Tool
de_DE: Dorfwerkzeug

en: Can Recruit
de_DE: Kann ausbilden

en: Toggle the recruit attribute of a unit.
de_DE: Erlaubt einer Einheit zu rekrutieren.

en: Can be Renamed
de_DE: Kann umbenannt werden

en: Toggle the unit being renameable.
de_DE: Erlaube Umbennenung der Einheit.

en: Change Unit ID
de_DE: ID der Einheit ändern

en: Toggle Minimap Unit Coding
de_DE: Zeige Teamfarben auf der Minikarte

en: Toggle Minimap Terrain Coding
de_DE: Zeige Geländetyp auf der Minkarte

en: Toggle Minimap Unit Drawing
de_DE: Zeichne Einheiten auf die Minikarte

en: Toggle Minimap Village Drawing
de_DE: Zeichne Dörfer auf die Minikarte

en: Toggle Minimap Terrain Drawing
de_DE: Zeichne Gelände auf die Minikarte

en: Next Brush
de_DE: Nächster Pinsel

en: Default Brush
de_DE: Standardpinsel

en: Single Tile
de_DE: Einzelne Kachel

en: Radius One
de_DE: Radius eins

en: Radius Two
de_DE: Radius zwei

en: Brush NW-SE
de_DE: Pinsel NW-SO

en: Brush SW-NE
de_DE: Pinsel SW-NO

en: Cut
de_DE: Ausschneiden

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Left mouse button pastes from the clipboard, right brings up a context menu.
de_DE: Die linke Maustaste kopiert aus der Zwischenablage, die rechte Maustaste öffnet das Kontextmenü.

en: Paste
de_DE: Einfügen

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
de_DE: Ausgewählte Koordinaten in Systemzwischenablage exportieren

en: Select All
de_DE: Alles auswählen

en: Select Inverse
de_DE: Auswahl umkehren

en: Select None
de_DE: Nichts auswählen

en: Rotate Clipboard Clockwise
de_DE: Zwischenablage rotieren (Uhrzeigersinn)

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
de_DE: Zwischenablage rotieren (Gegenrichtung)

en: Flip Clipboard Horizontally
de_DE: Zwischenablage horizontal spiegeln

en: Flip Clipboard Vertically
de_DE: Zwischenablage vertikal spiegeln

en: Rotate Selection
de_DE: Auswahl rotieren

en: Flip Selection
de_DE: Ausgewählten Bereich umdrehen

en: Fill Selection
de_DE: Ausgewählten Bereich füllen

en: Randomize Tiles in Selection
de_DE: Felder in Auswahl zufällig anordnen

en: Apply a Mask
de_DE: Terrainmaske anwenden

en: Create Mask
de_DE: Terrainmaske erstellen

en: Refresh Display
de_DE: Anzeige aktualisieren

en: Update Terrain Transitions
de_DE: Geländeübergänge aktualisieren

en: Toggle Terrain Transition Update
de_DE: Geländeübergänge aktualisieren

en: Auto-update Terrain Transitions
de_DE: Geländeübergänge automatisch aktualisieren

en: Auto-update Terrain Transitions: No
de_DE: Geländeübergänge automatisch aktualisieren: Nein

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
de_DE: Geländeübergänge automatisch aktualisieren: Teilweise

en: Refresh Image Cache
de_DE: Grafik-Cache aktualisieren

en: Draw Hex Coordinates
de_DE: Hexkoordinaten anzeigen

en: Draw Terrain Codes
de_DE: Geländekürzel anzeigen

en: Draw Number of Bitmaps
de_DE: Anzahl der Bitmaps anzeigen

en: Save Selection to Area
de_DE: Auswahl der Zone zuweisen

en: Rename Selected Area
de_DE: Zone umbenennen

en: Remove Selected Area
de_DE: Zone entfernen

en: Add New Area
de_DE: Neue Zone hinzufügen

en: Edit Scenario
de_DE: Szenario bearbeiten

en: Edit Side
de_DE: Partei bearbeiten

en: Remove Side
de_DE: Partei entfernen

en: Delay Shroud Updates
de_DE: Schleier verspätet aktualisieren

en: Update Shroud Now
de_DE: Schleier jetzt aktualisieren

en: Continue Interrupted Move
de_DE: Unterbrochene Bewegung fortsetzen

en: Find Label or Unit
de_DE: Beschriftung / Einheiten suchen

en: Speak to Ally
de_DE: Nachricht an Verbündete

en: Speak to All
de_DE: Nachricht an alle

en: Help about save-loading
de_DE: Hilfe zum Speichern und Laden

en: Hint: save-loading is unnecessary
de_DE: Hinweis: Speichern und Laden ist unnötig

en: Enter Command
de_DE: Öffne Kommandozeile

en: Custom Command
de_DE: Benutzerdefinierter Befehl

en: Run Formula
de_DE: Formel ausführen

en: Clear Chat
de_DE: Chat leeren

en: Change Language
de_DE: Sprache ändern

en: Refresh WML
de_DE: WML Aktualisieren

en: Next Tip of the Day
de_DE: Nächster Tipp des Tages

en: Previous Tip of the Day
de_DE: Vorheriger Tipp des Tages

en: Start Campaign
de_DE: Eine Kampagne starten

en: Start Multiplayer Game
de_DE: Eine Mehrspielerpartie beginnen

en: Manage Add-ons
de_DE: Erweiterungen verwalten

en: Manage Cores
de_DE: Kerne verwalten

en: Start Editor
de_DE: Den Karteneditor starten

en: Show Credits
de_DE: Liste der Mitwirkenden anzeigen

en: Start Test Scenario
de_DE: Starte Testszenario

en: Show Helptip
de_DE: Ausführlichen Tooltipp anzeigen

en: Show Lua Console
de_DE: Lua Konsole anzeigen

en: Unrecognized Command
de_DE: Unbekanntes Kommando

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
de_DE: Keine Grafikthemen gefunden. Versucht die Einstellungen in einem laufenden Spiel anzupassen.

en: The <b>$filename</b> server application provides multiplayer server functionality and is required for hosting local network games. It will normally be found in the same folder as the game executable.
de_DE: Das <b>$filename</b> Serverprogramm verfügt über eine Multiplayer-Server Funktionalität und wird zum Hosten einer Netzwerkpartie benötigt. Es ist meist im Hauptverzeichnis des Spiels zu finden.

en: Find Server Application
de_DE: Finde Serveranwendung

en: A terrain with a string with more than 4 characters has been found, the affected terrain is:
de_DE: Ein Gelände mit mehr als vier Zeichen wurde gefunden. Das betroffene Gelände ist:

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
de_DE: Ein Fehler ist durch möglicherweise ungültiges WML aufgetreten
    Die Fehlermeldung ist:

en: When reporting the bug please include the following error message :
de_DE: Wenn Ihr diesen Fehler meldet, gebt bitte diese Fehlermeldung an:

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
de_DE: Im Abschnitt »[$section|]«, in dem »$primary_key| = $primary_value« gilt, ist der benötigte Schlüssel »$key|« nicht gesetzt.

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
de_DE: Im Abschnitt »[$section|]« ist der benötigte Schlüssel »$key|« nicht gesetzt.

en: The key '$key' is deprecated and support will be removed in version $removal_version.
de_DE: Der Schlüssel »$key« ist veraltet und die Unterstützung wird in Version $removal_version entfernt.

en: The key '$deprecated_key' has been renamed to '$key'. Support for '$deprecated_key' will be removed in version $removal_version.
de_DE: Der Schlüssel »$deprecated_key« wurde in »$key« umbenannt. Unterstützung für »$deprecated_key« wird in Version $removal_version entfernt.
