Battle for Wesnoth 0.8.11+cvs - en to fi translation catalogue (280 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
fi: Käyttäjän kartta

note: [multiplayer_side]: id=Random
en: Random
fi: Satunnainen

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
fi: Taistelu Wesnothista

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
fi: Oletus aikakausi Wesnothin moninpelille. Sisältää kuusi liittoumaa ja on yleisesti ottaen tasapainotettu.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
fi: Sankareiden aika

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
fi: Korkeamman tason yksiköiden aikakausi. Tason kolme johtajayksiköillä ja tason yksi ja kaksi yksiköitä värvättävänä. Sisältää kuusi liittoumaa. Yleisesti ottaen ei pidetä tasapainotettuna.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
fi: Taistelu Wesnothista + Dyynikansa

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
fi: Taistelu Wesnothista, sisältäen yhden liittouman lisää. Dyynikansan yksiköt turvautuvat usein hyvään maastonkäyttöön ja koordinoituihin hyökkäyksiin ilta- tai aamuhämärän aikaan.
    
    Tämä aikakausi on edelleen kehitystyössä, joten ilmoita mahdollisista virheistä mitä löydät.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
fi: Sankareiden aika + Dyynikansa

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
fi: Sankaraiden aika, sisältäen yhden liittouman lisää. Dyynikansan yksiköt turvautuvat usein hyvään maastonkäyttöön ja koordinoituihin hyökkäyksiin ilta- tai aamuhämärän aikaan.
    
    Tämä aikakausi on edelleen kehitystyössä, joten ilmoita mahdollisista virheistä mitä löydät.

note: [lua]: f In the end-of-match summary, a side which has no units left and therefore lost. In English the loss is shown by displaying it with the text struck through.
en: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Has lost all units
fi: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Osapuoli $side_number</span>:  Kaikki yksiköt menetetty

note: [lua]: f In the end-of-match summary, any side that still has units left
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Income score = $income  Unit score = $units  Gold = $gold
    Grand total: <b>$total</b>
fi: <span foreground='$side_color'>Osapuoli $side_number</span>:  Tulot = $income  Yksiköt = $units  Kulta = $gold
    Yhteispisteet: <b>$total</b>

note: [lua]: f In the end-of-match summary, there's a single side that's won.
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span> has the advantage.
fi: <span foreground='$side_color'>Osapuolella $side_number</span> on etulyöntiasemassa.

note: [lua]: f In the end-of-match summary, there's a two-way tie (this is only used for exactly two winning teams)
en: Sides $side_number and $other_side_number are tied.
fi: Osapuolet $side_number ja $other_side_number ovat tasoissa.

note: [lua]: f In the end-of-match summary, three or more teams have all tied for the best score. $winners contains the result of formatting the conjunct list.
en: Sides $winners are tied.
fi: Osapuolet $winners ovat tasavertaisia.

note: [lua]: f "Turns Over", meaning "turn limit reached" is the title of the end-of-match summary dialog
en: dialog^Turns Over
fi: Vuorot loppuivat

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
fi: Draakit

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
fi: <bold>text='Draakit'</bold> ovat liittouma joka koostuu lohikäärmeiden kaltaisista <ref>text='Draakeista' dst='..race_drake'</ref> ja heidän lisko liittolaisistaan, <ref>text='Sauriaaneista' dst='..race_lizard'</ref>. Draakit ovat kaukaista sukua lohikäärmeille, mutta ovat huomattavasti pienempiä. Sauriaanit ovat hiukan pieni kokoisempia kuin draakit ja heillä on erilaiset syntyperä. Yhdessä, draakki liittoumalla on ketterä liikkuvuus, mutta kehno puolustus, joka johtaa eriskummallisiin taktiikoihin <ref>text='Taistelu Wesnothista' dst='..era_era_default'</ref> aikakaudella.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
fi: Dyynikansa

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
fi: <bold>text='Dyynikansa'</bold> on liittouma ihmisiä etelän aavikoilta ja kukkuloilta. Dyynikansa on erikoistunut käyttämään maastoa hyväkseen koordinoidessaan hyökkäyksiä ilta- ja aamuhämärän aikaan. Heidän riveissään on lainkuuliaisia ja liminaalisia yksiköitä, sekä parantajia, varmasti osuvia lähitaistelun sotureita ja pelottomia jousimiehiä ratsailla. Vaikka dyynikansan yksiköt ovatkin hiukan kalliimpia kuin uskollisten liittouman, he korvaavat tämän ketterällä liikkuvuudellaan, erityisesti mäkisessä maastossa.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
fi: Knalgan liittokunta

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
fi: <bold>text='Knalgan liittokunta'</bold> on liittouma, joka koostuu <ref>text='kääpiöistä' dst='..race_dwarf'</ref> sekä lainsuojattomista <ref>text='ihmisistä' dst='..race_human'</ref>. Kääpiöt ovat vanha rotu, joka elää maan alla ja jolla on lyhyitä, mutta vahvoja sotureita. Lainsuojattomat ovat ihmisiä, jotka eivät ole sosiaalisesti hyväksyttäviä muun rotunsa joukossa, mutta joista on tullut kääpiöiden liittolaisia yhteisten vihollisten vuoksi. Tämä johtaa yhdistelmään vahvoja ja puolustavia kääpiöitä, jotka ovat hyviä vain tietyissä maastoissa, ja ihmisiin, jotka pystyvät etenemään nopeasti, jossa kääpiöt eivät ole edukseen.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
fi: Uskolliset

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
fi: <bold>text='Uskolliset'</bold> ovat liittouma <ref>text='ihmisiä' dst='..race_human'</ref>, jotka ovat uskollisia Wesnothin kruunulle. Ihmiset on monipuolinen rotu, joka on erikoistunut monille eri aloille. Samoin uskollisten liittouma on erittäin monipuolinen lähitaisteluun suuntautunut liittouma, jonka jousimiehillä ja velhoilla on tärkeä tehtävä tukea muita yksiköitä.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
fi: Pohjalaiset

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
fi: <bold>text='Pohjalaiset'</bold> ovat liittouma <ref>text='örkkejä' dst='..race_orc'</ref> ja heidän liittolaisiaan, jotka asuvat Suurmantereen pohjoisosassa. Pohjalaiset koostuvat sotaisista örkeistä, orjuutetuista <ref>text='hiisistä' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='peikoista' dst='..race_troll'</ref>, joita örkit ovat huijanneet taistelemaan kanssaan, sekä käärmemäisistä <ref>text='nagoista' dst='..race_naga'</ref>. Pohjalaiset pelataan parhaiten, kun käytetään edukseen heidän halpoja, mutta korkeita EP-sotilaita.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
fi: Kapinalliset

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
fi: <bold>text='Kapinalliset'</bold> ovat liittouma <ref>text='haltioita' dst='..race_elf'</ref>, sekä heidän metsissään vaeltelevia liittolaisia. Tämän ihmisten antaman nimen, kapinalliset, he saivat "Valtaistuimen perillinen" -ajalta, jolloin he aloittivat kapinan kuningatar Asheviereä vastaan. Haltiat ovat maaginen rotu, joka hallitsevan jousen käytön ja kykenevät elämään monia vuosia pidempään kuin ihmiset. Luonnon sopusointua kunnioittavat myös haltioiden liittolaiset, joihin kuuluvat muutamia <ref>text='ihmisten' dst='..race_human'</ref> velhoja, <ref>text='merenväkeä' dst='..race_merman'</ref>, sekä puumaisia otuksia, <ref>text='puupaimenia' dst='..race_wose'</ref>. Kapinallisia pelataan parhaiten hyödyntäen heidän metsistä saamaansa suurta etua puolustuksessa, kaukotaistelun taitoja, sekä haltioiden neutraalia suuntautumista.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
fi: Epäkuolleet

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
fi: <bold>text='Epäkuolleet'</bold> ovat liittouma <ref>text='epäkuolleita' dst='..race_undead'</ref> olentoja sekä pimeyden taikuutta harjoittavia <ref>text='ihmisiä' dst='..race_human'</ref>. Usein nämä "pimeyden tuntijat" ovat yksiköitä, jotka aiheuttavat eniten vahinkoa koko liittoumasta, mutta heillä on suuri heikkous. Tämä heidän harjoittamansa kielletty ja paha taikuus on kuluttanut heidän kaiken energiansa, josta syystä heillä ei ole lainkaan lähitaistelua. Epäkuolleet ovat erittäin aggressiivinen liittouma ja yöaikaan kaikkein voimakkain <ref>text='Taistelu Wesnothista' dst='..era_era_default'</ref> aikakauden liittouma.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
fi: Kauan sitten, suuri maagi, Sulla, oli vankina Aethermawissa. Mystisten kaoottisten voimien keskus esti häntä pakenemasta. Vuosisatojen saatossa Sullan voimat mukautuivat Aethermavin kaoottisiin pyörteisiin, ja on nyt suunnannut voimansa kohti materiaalista todellisuuden tasoa. Sieltä hän repii kokonaisia mantereista, sadoista eri maista, todellisuuksista ja aikaulottuvuuksista. Hän tutkii ja leikkii olevaisuuden palasillaan, singoten niitä Aethermawin ja muiden todellisuuksien välillä. Ennen kuin hänen aikansa koittaa, hän viihdyttää itseään usuttamalla ne epäonniset kuolevaiset toistensa kimppuun, jotka ovat joutuneet hänen syövereihinsä. Suunnitellut: Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
fi: Pohjoinen

note: [side]
en: teamname^South
fi: Etelä

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
fi: Kukista vihollisjohtaja

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
fi: Suurvelho Sullan on siirtänyt sinun armeijasi tähän omituiseen yhteyteen ja vaatii sinua viihdyttämään häntä taistelulla.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
fi: Yksiköt eivät pysty siirtymään heksaan, jossa on kiviveistos. Heidät voidaan kuitenkin värvätä tällaisiin heksoihin ja liikuttaa pois sieltä pois.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
fi: Vuorosta neljä lähtien, suurvelho Sulla alkaa yhdistää taistelukentän kaksi puoliskoa. Prosessi valmistuu kuudennen vuoron loppuun mennessä.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
fi: Aethermaw jylisee.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
fi: 2p — Arkanklaavin Linnake

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
fi: Kauan aikaa sitten, kaukana Lintairin metsän itäisillä reunoilla, vuosisatoja ennen Haldricin aikaa, mittavat sodat vavisuttivat maata. Kerrotaan mahtavasta taistelumaagista, erinomaisesta taktikosta ja salatieteiden harjoitajasta, joka oli saanut lempinimen Taipumaton. Arkanklaavin taistelussa, Taipumaton ja hänen armeijansa taistelivat Kah Ruukia, velho-demonirotua vastaan. Tuhansien demonien piirittämänä Taipumaton kutsui voimakkaan maaelementaalin, joka syystä tai toisesta oli kiitollisuudenvelassa. Elementaali nosti kokonaisia vuoria syvältä maasta, muokaten niistä suuren linnakkeen. Tuhannet ja taas tuhannet Kah Ruukit kaatuivat yrittäessään murtaa Arkanklaavin linnoituksen ja Taipumaton armeijoineen voitti sinä päivänä. Tuhansia vuosia myöhemmin soturikuningatar Cynsaun Ensimmäinen johti manaajavelhojen klaaninsa Arkanklaavin linnakkeen raunioista, muuttaen alueen sotilastukikohdaksi. Huhut kertovat monista voimakkaista artefakteista, Taipumattoman hallinnon muinaisjäänteistä, jotka saattavat olla edelleen piilossa linnakkeen graniitti- ja obsidiaanimuureissa. Suunnitellut: Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^East
fi: Itä

note: [side]
en: teamname^West
fi: Länsi

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
fi: 2p — Basiliskiluolat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
fi: Kerran nämä luolat olivat legendaarisen vanhemman basiliskin, Chak’kso Ney’yksin pesä. Hänen kivettyneet uhrinsa säilyvät muistomonumentteina hänen raa’asta voimastaan.

note: [side]
en: teamname^Statues
fi: Patsaat

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
fi: Tumman taivaan tuulet kylminä puhalsi,
    Aamuyön kuu korkealta kuumotti,
    Urhea oli se draakki, joka lähteä uskalsi,
    basiliskin kultaa havitteli.
    
    Tumman taivaan tuulet kylminä puhalsi,
    Draakki oppimastaan vähät välitti,
    Uhkarohkeasti hän luolaan lennähti,
    ja sisällänsä tuli leimusi.
    
    Vaan oi, kun tuo tuli niin pian sammahti,
    kun basiliski tuo suuri kerran karjaisi,
    patsaaksi draakkiraukan näin kivetti,
    siinä hän nyt seisoo ja pysyy iäti.
    
    Tumman taivaan tuulet kylminä puhaltaa,
    Kuluvat pois vuodet päivä kerrallaan,
    Niin käy sille, joka kultaa halajaa,
    Iäksi jää hän patsaana seisomaan.
    (kaiversi Flametrooper)

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
fi: Syrsszkin Xikkrisx oli voimakas Sauriansoturi, joka lähetettiin tälle alueelle Rysssrylosszkkin klaanin (käännös: ”Saalistaa-Viholliset-Kiehuviin-Jokiin-klaani”) vanhimpien toimesta. Vanhimmat valmistelivat sotaa ihmisten etuvartiostoon ja tarvitsivat Oxsrrskin, Saurianmystikon, voimakkaita taikuuksia, joka viimeksi oltiin nähty tulevan tähän suuntaan Ruaskkolin-järvellä. Xikkrisx löysi Oxsrrkin kivettyneen ruumiin, sekä huolellisesti sidotun käädön, joka ilmeisesti oli pudonnut pieneen halkeamaan luolan lattiassa. Hän avasi käärön ja luki lyhyen pätkän keskeltä tekstiä: ”Hänen sitomisensa ja ylämaailmasta kutsumisensa jälkeen, Chak'kson raivostunut henki etsi vapautusta, ja onnistui korruptoimaan vaikutusta tietyillä Ylämaailman alueilla, kanavoiden läpi ’kivipolun’, joka ulottui pinnalta Saavuttamattomissa olevan syvyyksiin. Tämä viha sai sijansa suurten liskojen munissa, muotoillen heidän ruumiinsa ja henkensä sisältämään Chak'kson vihan.” Hämmentyneenä, Xikkrisx Työnsi tämän mielestään ja siirsi huomionsa käsillä olevaan tehtävään. Ajatellen, että kenties vanhimmat voisivat löytää jonkin tavan parantaa Oxsrrskin, hän jatkoi pitkää ja rasittavaa tehtäväänsä hilata patsas takaisin Rysssrylosszkkin klaanin alueelle. Rasittuneena, ja lähellä rantaa, Xikkrisx asetti patsaan pienen luolan sisään, ja asettui levolle. Hänet herätti luut kylmäävä karjaisu.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
fi: Oxsrrsk oli voimakas sauriaanioraakkeli, joka, ryöstöretkellä vihollisklaania Xraxssia vastaan, sai (nykyään kuolleen oraakkeli Hesx-Rzzakin hautaholveista) mitä mielenkiintoisemman käärön. Käärön nimi oli ”Graniittikatseen Ney'yks”, ja kertoi olennosta nimeltä ”Chak'kso Ney'yks”, joka vanhalla saurianin kielellä tarkoitti ”Chak'kson vanhin lapsi”. Chak'kson uskottiin olevan voimakas puolijumala Saavuttamattomissa, jota kuvattiin sanoin ”mahtava maan demoni” haltioiden historioissa. Näiden historioitten mukaan Chak'ksolla kerran etsi tapaa muuttaa kaikki elollinen kiveksi tältä planeetalta; niin suuri oli hänen vihansa elollisia olentoja vastaan. Hänet tuhottiin lopullisesti ja sidottiin voimakkaiden maagien toimesta, mutta vuosisatojen vieriessä hänen maanpaostaan (valtakuntaan, joka oli kaukana maanpinnan alapuolella), uutta rotua olentoja alkoi ilmestymään läpi historian, rotu, joka kykenee muuttamaan kaikki olennot kiveksi. Kerran basilisikit(kuten niitä alettiin kutsumaan) aiheuttivat tuhoa elävien maailmaan muuntaen tuhansia kiveksi. Yksi kerrallaan, ja suurella hinnalla, basiliskit voitettiin. Kaikki, kuten näyttäisi, paitsi yksi; basiliski nimeltä ”Ney'yks”, tai ”Vanhin lapsi” nykykielellä. Äärimmäisen vakuuttuneena omasta kyvystään paikallistaa ja sitoa tämä voimakas olento palvelukseensa, Oxsrrsk lähti matkalleen...

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
fi: Hoikka ja notkea varreltaan
    - - Seitsemän kivistä, ja yksiVihollisensa ain' sai kaatumaan,
    - - Seitsemän kivistä, ja yksiTarkk' ampuja, joka Lohikäärmeentappajana tunnettiin,
    Täällä patsaiden joukossa tapettiin- - Seitsemän kivistä, ja yksi haltia(kaivertanut Gauteamus)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
fi: Blum Duk oli hiisiklaanissaan saavuttanut mainetta kesytettyään yhden vuorten hukista, ja hänen urheutensa oli hänen maineensa veroinen. Vain hänen taitonsa ja johtamiskykynsä ansiosta hänen heimonsa selviytyi ihmisten ja haltiain painostuksen alla. Huhu kertoi, että hänen sutensa yksin oli tappanut viisikymmentä ihmistä ja sata haltiaa.
    
    Kun hän kuuli, että lähettyville oli asettunut valtava hirviö, oli vain luonnollista, että hän ratsasti yksin sitä vastaan. Kaikki muut hiidet valmistautuivat jo juhla-ateriaan, jonka he saisivat nauttia, kun Blum Duk palaisi hirviön raadon kanssa.
    
    Basiliski oli kuitenkin liian kova pala hänellekin. Heti sen nähdessään hän säikähti ja yritti kääntää hukkansa toiseen suuntaan, mutta tämä ei liikahtanutkaan. Kun olio laahusti hitaasti häntä kohti, hän karjui viimeiset sanansa: Vauhtia senkin koira, vai ovatko jalkasi kivestä tehdyt?!
    (kaivertanut Elvish Pillager)

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
fi: Rah Ihn Mar, Palavien kukkuloiden mestari, pääsi Ruaskkolinin järviseudulle jahdatessaan haltiasankari Terowydlithrolia, joka oli haltioiden kesken tunnettu ”Lohikäärmeenturmana”. Oli sanottu, että Terowydlithrol oli surmannut tulilohikäärmeen, joka uhkasi haltiakylää, ja hän aloitti ”vastahyökkäyksen”, jossa teurastettiin 37 draakkia, jotka olivat leiriytyneet läheiseen kuiluun ja joiden uskottiin olevan yhteistyössä lohikäärmeen kanssa. Tietäen, että nämä draakit olivat viattomia, Rah Ihn Mar tuli Ruaskkolinin järvelle saalistaakseen ja surmatakseen Terowydlithrolin, jonka oli nähty saapuvan alueelle vain päivää aikaisemmin. Kostonhimosta palaen Rah Ihn Mar aloitti saalistuksensa...

note: [side]
en: Turin's Monster of the Lake
fi: Turin järven hirviö

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
fi: Hän oli elänyt siellä ikiajat, veden syvyyksissä, saalistaen kaloja, sammakoita ja merenväkeä, jotka sattuivat uimaan lähettyvillä. Se oli hänen järvensä, ja vaikka se ei ollut suuri, niin hän hallitsi sitä. Sitten basiliski tuli ja katsoi vesikäärmeen silmiin. Vesikäärme ei kuollut siihen, muttei enää elänytkään. Ja niin järvi sai uuden hallitsijan.
    (kaivertanut Turin)

note: [side]
en: The Spider
fi: Hämähäkki

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
fi: Kukaan ei näemmä tunne tämän rohkean hämähäkin tarinaa.
    (kaivertanut WinnerA)

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
fi: Kerrottakoon hänen tarinansa joskus.
    (kaivertanut WinnerB)

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
fi: Tämä Wesnothin kulta-ajalla elänyt suuri sankari ja sotajoukkojen komentaja tuli tähän pahuuden pesään matkalla hyökkäysretkellään örkkien maahan. Katalien olentojen yllättämänä monet hänen tovereistaan saivat surmansa, mutta hän taisteli urheasti surmaten monta vihollista. Mutta voi! Vaikka hän sai viimeisenkin örkin tapettua, hirmuinen basiliski muutti hänet kiveksi. Hänen suuresta voimastaan ja ylväästä asennostaan on jäljellä enää kivinen muisto.
    (kaivertanut Fynmiir)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other woses. More than any other wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
fi: Puupaimen Bramwythl, oli vaitelias ja hidasliikkeinen, jopa puupaimenten mittakaavassa. Enemmän kuin kukaan toinen puupaimen hän nautti yksinkertaisesti istumisesta auringossa kädet koholla, ihaillen pilvettömän taivaan kauneutta. Kerran hän jopa paljasti ystävälleen, että hänen suurin toiveensa oli muuttua puuksi jälleen, ja lämmitellä iäti auringon loisteessa.
    
    Mutta, pian tämän jälkeen seudun puupaimenet kuulivat hirviön saapumisesta. Hirviö oli kuulemma niin vahva, että se pystyi helposti tuhoamaan alueen kaikki puupaimenet. He lähtivät alueelta nopeasti (ainakin puiden mittakaavassa), mutta Bramwythl jäi jälkeen, koska kaikessa kiireessä kukaan ei ollut muistanut kertoa hänelle vaarasta.
    
    Hän ei edes huomannut basiliskia ennen, kuin oli jo muuttunut kiveksi. Hänen kivettynyt runkonsa on siellä yhä, auringonsäteiden hyväiltävänä avoimen taivaan alla. Hänen suurin toiveensa oli käynyt toteen.
    (kaivertanut Elvish Pillager)

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
fi: Kenraali Talael Ryndoc tuli tähän paikkaan taistellakseen kaksintaistelun Suurmarsalkka Aethec Corrynin kanssa, mutta he eivät koskaan löytäneet toisiaan.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
fi: Suurmarsalkka Aethec Corrynin viimiset sanat: “Talael Ryndoc! Olen tullut etsimään sinua! Tulen pääsemään takaisin Haldricin saliin, ja ilmoittamaan oikeudelle, että olit liian pelkuri osallistuaksemme kaksintaisteluumme! Häpeäsi tulee olemaan tuskallisempi kuin kuolema, jonka olisin antanut sinulle!“
    
    Ehkäpä hänen ei olisi pitänyt huutaa niin kovaa....

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
fi: Tämä urhea soturi, Rilhonina, joka oli tunnettu Nagojen keskuudessa, kuuli kerrottavan upeasta aarteesta, joka oli kadonnut näihin vesiluoliin. Keihäs, jonka kärjen sanottiin olleen tehty Chak'kso Ney'yksin hampaasta, tuon suuren basiliskin, jonka tappoi kauan sitten haltiasankarin Eloralduilin. Tarinan mukaan ase oli jossain tämän järven pohjassa (Ruaskkolin-järven pohjassa, joka oli nimetty siellä asuneen vesikäärmeen mukaan.) Valmistauduttuaan taisteluun vesikäärmeen kanssa, Rilhon koki kaksi suurta yllätystä, Ensimmäinen oli Ruaskkolin-käärmeen kivettynyt hahmo. Toinen oli Chak'kso Ney'yks, jolla oli edelleen kaikki hampaat tallella.
    (kaivertanut Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
fi: Läpi aaltojen ja kivisten kanavain
    sinisten ja valkoisten
    hän veti ja työnsi aaltoja
    opetti kaloja puhumaan planeettojen kanssa
    hopeanvihreiden
    taikuudella
    hänen hengestään pulppusi levälauttoja ja etanankuoria
    taivuttaen häntäänsä ja käsiään
    hän lähetti laulunsa juoksemaan hiekkaa myöten kapein jaloin
    ja nyt
    ja nyt oudoin katkos
    koska vuosisatoihin
    hän ei ole liikuttanut silmiään
    
    (kaivertanut MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
fi: 2p — Puhdistavat virtaukset

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: The banks of the Great River make for some of the most fertile land in all the known world. The spring and summer bring floods all along its length, making the soil rich and providing bountiful harvests each autumn. The Kingdom of Wesnoth has turned this land into the engine of their wealth and prosperity — making it the target of countless raids and attacks. The rigorous discipline and organization of Wesnoth's armies are in no small part driven by a constant need to patrol and defend these prosperous lands.
fi: Suurjoen rannat muodostavat eräitä hedelmällisimmistä maa-alueista koko tunnetussa maailmassa. Kevät ja kesä tuovat mukanaan tulvia koko pituudeltaan, mikä tekee maan rikkaaksi ja tarjoaa runsaan sadon joka syksy. Wesnothin kuningaskunta on muuttanut tästä maasta heidän rikkautensa ja vaurautensa koneen, tehden siitä samalla lukemattomien ryöstöjen ja hyökkäysten kohteen. Wesnothin armeijoiden tiukka kurinalaisuus ja järjestäytyminen johtuu suurelta osin jatkuvasta tarpeesta partioida ja puolustaa näitä vauraita maita.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
fi: 2p — Cynsaun taistelukenttä

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
fi: Cynsaun maakunta oli nimetty taistelijakuningattaren Cynsaun I:n mukaan. Kuningatar ajoi pimeyden herrat tiehensä näiltä mailta 961 WV.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
fi: 2p — Pimeä Ennustus (Selviytyminen)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
fi: Pimeä ennustus on selviytymisskenaario yhdelle tai kahdelle pelaajalle tiimissä pelaten satunnaisesti ilmestyviä tietokoneyksiköitä vastaan. Voitto saavutetaan selviytymällä kaikista vihollisaalloista. Pelin edetessä maasto muuttuu satunnaisten sääefektien mukaan.
    
    Huomaa: Sinun on käytettävä kartan perusasetuksia, jotta skenaario toimisi oikein.

note: [side]
en: teamname^Revolt
fi: Kapinalliset

note: [side]
en: teamname^Human
fi: Ihmiset

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
fi: Joukkueesi johtajien kuolema.

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
fi: Koska tiimilläsi on vain yksi johtaja, viholliset eivät ole kovin voimakkaita.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
fi: Joukkueesi johtajien kuolema.

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
fi: Koska joukkueellasi on kaksi johtajaa, viholliset ovat voimakkaita.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
fi: Selviydy kaikista vihollisten hyökkäyksistä.

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
fi: Pimeä ennustus - satunnaisselviytymisskenaario

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
fi: Tehtäväsi on selviytyä syntyvistä aalloista ja voittaa viimeiset arkkiviholliset.
    
    Ilmestyvät aallot ovat generoitu satunnaisesti, ja ovat erilaisia joka Pimeän Ennustuksen pelikerralla.
    
    
    Ne ilmestyvät pohjoisen, etelän ja lännen rajoilla - Vaikka he tuppaavat useimmiten ilmestymään läntiselle rajalle. Aallot tulevat kutakuinkin säännöllisin väliajoin.
    
    
    Sää vaihtelee myös satunnaisesti, vaikuttaen kartan muotoon.
    
    
    
    <span color='red'>Pimeän Ennustuksen on tehnyt:</span>
    
    <span color='green'>jb</span>
    - kartan ulkoasu, olentoryhmät ja skenaarion konsepti
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    - WML-toteutus

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
fi: Siis tämä on kirottu laakso - laakso kypsänä poimittavaksi.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
fi: Väen huhutaan olevan omituinen liitto miehen ja pedon välillä, ja meidän vaateemme ei tule olemaan ilman vastustusta. Meidän täytyy valmistautua yllätyksiin tässä maassa.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
fi: Siinä tapauksessa, päästä meidät tutkimaan, mitä odottaminen tarkoittaa ja opeta heille olemaan vastustamatta meidän vaadetta.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
fi: Ugh! Kuinka tämä näin voi olla? Häviö pelkille barbaareille! Jumalani ovat unohtaneet minut...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
fi: Vihollisesi kiitokset ovat viimeinen asia lipuessasi kuolemaan...heidän ilo täyttää sinun viimeiset hetkesi puhtaalla vihalla.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
fi: Vihollinen juhlii samalla kun tumma sumu nousee maasta, niellen sinut. Samalla kun aavemaiset suortuvat imevät tahtosi pois, tajuat, että sinun aikasi tässä maassa on ohitse.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
fi: Muuttaa vihollisen luomissijaintien kullan arvoa tietyllä prosentilla

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
fi: Viimeinen ja voimakkain näistä olennoista on melkein saavuttanut meidän. Tunnen, että jos voimme viimeistellä heidät ajallaan, olemme voitokkaita.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
fi: Huudot ja armonpyynnöt ovat viimeinkin vaimenneet, samalla kun poistat verta valuvan miekkasi viimeisestä kapinallisesta. Ei ole enempää vastustusta paikalliselta roskaväeltä. Valtasi on viimeinkin saavuttanut vakauden.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
fi: Selkeä sää

note: [lua]: weather_map
en: Drought
fi: Kuivuus

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
fi: Voimakas sade

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
fi: Lumisade

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
fi: Voimakas lumipyry

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
fi: 2p — Pirujen pesä

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
fi: Tämä luolista kaikkein epätavallisin tunnettiin aikoinaan Nauravien paholaisten kammiona ja se oli Kah Ruuk Onin sisempi linnoitus. Kah Ruuk oli ilkeä ja ovela ihmisiä syövien paholaisten rotu, joka terrorisoi Itäisten maiden kansoja lähes neljän sadan vuoden ajan ennen kuin katosi Irdyasta jättämättä jälkeäkään. Siitä lähtien, monta ryhmää on kilpaillut Onisin luolan hallinnasta, toivoen vapauttavansa sen luojien oudon ja salaperäisen taikuuden.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
fi: 2p — Elensefarin sisäpiha

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
fi: Taistele tiesi läpi käytävien, puutarhojen, ja hallitse itäistä sisäpihaa, joka aikanaan oli osa mahtavaa Elensefaria.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
fi: Maan alla

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
fi: 2p — Pudonneen tähden järvi

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
fi: Kauan sitten suuri tähti putosi taivaista jättäen jälkensä tälle muutoin havupuiselle olevalle seudulle.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
fi: 2p — Kyläset

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
fi: Sota on muuttanut nämä yksinkertaiset maatilat ja kylät rauhallisesta alueesta tiiviiksi taistelukentäksi.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
fi: 2p — Pirunkolo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
fi: Myrilelin kaupunki oli aikoinaan rauhallinen kylä ihmiskunnan itäisimmällä alueella. Tämä muuttui pysyvästi, kun kuolonherra Mal-Ravanal saapui, ja joka repi sanoinkuvaamattoman synkän noituuden portin kaupungin keskustassa kuolemanarmeijoidensa ensimmäiseksi kokoontumispaikaksi. Vaikka Mal-Ravanal kukistettiin, Myrilel on edelleen paikka, joka on jäänyt autioksi ja raunioiksi, ja portti on ikuinen arpi maassa, joka tähän päivään asti kutsuu esiin vaeltavia epäkuolleiden legioonia.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
fi: 2p — Sarvihaisaari

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
fi: Jotta pelaajat selviytyvät tällä eriskummallisella saarella, he joutuvat muodostamaan mitä epätavallisimpia liittoumia. Suunnitellut Doc Paterson.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
fi: Iso Bo Vauva

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
fi: Rawffus Älytön

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
fi: Kellopelipoika

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
fi: Neki Raaka

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
fi: Rzrrt Uupumaton

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
fi: Sorrek, Valittu Kuolemaan

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
fi: Iso Dro Vauva

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
fi: Gawffus Älytön

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
fi: Neki Raaka

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
fi: Tyxrrn Uupumaton

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
fi: Rukhos, Valittu Kuolemaan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
fi: 2p — Ulisevan aaveen maa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
fi: Tämä aiemmin vauras kaivossiirtokunta tarjoaa nykyään suojapaikan ryöstäjille ja varkaille.

en: Your aim is to survive spawning waves of units and defeat the final archenemies. Spawns are randomly generated and will be different each time Isle of Mists is played. The waves appear at somewhat regular intervals. The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
fi: Tavoitteesi on selviytyä vihollisten syntyvistä aalloista ja voittaa lopulliset arkkiviholliset. Aloituspaikat luodaan satunnaisesti, ja ne ovat erilaisia joka kerta, kun Sumujen saarta pelataan. Aallot ilmestyvät melko tasaisin väliajoin. Sää muuttuu myös satunnaisesti, mikä vaikuttaa kartan asetteluun.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: 2p — Isle of Mists (Survival)
fi: 2p — Sumujen saari (Selviytyminen)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: Isle of Mists is a survival scenario which can be played alone or with another player against randomly spawned AI units, catered for experienced players. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects. Default map settings are required for the scenario to work properly. By Lord-Knightmare.
fi: Sumujen saari on selviytymisskenaario, jota voidaan pelata yksin tai toisen pelaajan kanssa satunnaisesti luotuja tekoäly-yksiköitä vastaan, jotka on suunniteltu kokeneille pelaajille. Voitto saavutetaan selviytymällä ja voittamalla kaikki vihollisen aallot. Pelin aikana maasto muuttuu satunnaisten säävaikutusten mukaan. Oletuskartan asetukset ovat tarpeen, jotta skenaario toimisi oikein. Suunnitellut: Lord-Knightmare.

note: [side]
en: teamname^Invaders
fi: Hyökkääjät

note: [side]
en: teamname^Defenders
fi: Puolustajat

note: [label]
en: Healing Keep
fi: Parantava linnoitus

note: [message]: speaker=narrator
en: Isle of Mists — a random survival scenario
fi: Sumujen saari - satunnainen selviytymisskenaario

note: [message]
en: You arrive near a mystic shrine, where the apparitions of ancient armies are forever trapped and doomed to eternally cleanse the isle of all interlopers.
fi: Saavut lähelle mystistä pyhäkköä, jossa muinaisten armeijoiden haamut ovat ikuisesti loukussa ja tuomittuina puhdistamaan saarta ikuisesti kaikista häiriköistä.

note: [message]
en: Phantom armies approach on the horizon. If we defeat them all, they may be released from this timeless prison.
fi: Haamuarmeijat lähestyvät horisontissa. Jos kukistamme heidät kaikki, heidät kaikki voidaan ehkä vapauttaa tästä ajattomasta vankilasta.

note: [message]
en: Let us prepare ourselves for the coming battle.
fi: Valmistautukaamme tulevaan taisteluun.

note: [message]: speaker=unit
en: How can this be? My gods have forsaken me...
fi: Ugh! Kuinka tässä kävi näin? Jumalani ovat unohtaneet minut...

note: [message]: speaker=second_unit
en: As the cold grasp of death draws nearer, you feel your spirit being separated from your body. You realize that you will soon be doomed to the same fate as the phantom guardians of the shrine.
fi: Kun kuoleman kylmä ote lähestyy, tunnet henkesi poistuvan kehostasi. Ymmärrät, että olet pian tuomittu samaan kohtaloon kuin muut pyhäkön haamuvartijat.

note: [message]
en: A dark mist rises from the land, draining your senses and your will away. You dimly realize that you will soon join the other ghosts as another faceless guardian of the ancient shrine.
fi: Maasta nousee tumma sumu, joka tyhjentää aistisi ja tahtosi pois. Hämärästi tajuat, että pian liityt itse muiden kasvottomien haamujen joukkoon muinaisen pyhäkön vartijaksi.

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of our enemies are upon us. If we can finish them off in time, we shall be victorious.
fi: Viimeiset ja voimakkaimmat vihollisemme ovat melkein saavuttaneet meidät. Tunnen, että voitto on meidän, jos voimme viimeistellä heidät ajallaan.

note: [lua]: final_spawn
en: As you finally defeat your last remaining foes, the dreary mists around the island seem to lift. The phantoms fade away, at last released from their eternal guardianship. You have finally cleansed the ancient shrine... for now.
fi: Kun viimein voitat viimeisetkin vihollisesi, synkät sumut saaren ympärillä näyttävät nousevan. Haamut haalistuvat, vihdoin vapautuen ikuisesta vastuustaan. Olet vihdoin puhdistanut muinaisen pyhäkön... toistaiseksi.

note: [lua]: weather_map
en: Inundation
fi: Hukuttautuminen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
fi: 2p — Turmeltunut väylä

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
fi: Kaukaista länttä on pitkään sanottu kaiken elävän kotimaana ennen kuin se tuhoutui katastrofien tulvassa. Legendat kertovat silloin eläneiden kekseliäisyydestä heidän viimeisinä tunteinaan, kun he taistelivat rajuja tuli- ja tuhkamyrskyjä vastaan. Vasta äskettäin salaiset tutkimusmatkat tähän maahan ovat paljastaneet näiden tarinoiden totuuden. Silmiinpistävintä on valtavien lumottujen seinien kanava. Voimakkaiden vulkaanisten saarten ja laajojen sulan tulikivimerien välissä on maata, jota on pysynyt koskemattomana ja turmeltumattomana, mutta silti mystisesti hylättynä.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
fi: 2p — Ruphuksen Saari

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
fi: Pelaajien on löydettävä tiensä tämän pienen mutta monimuotoisen saaren maastoissa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
fi: 2p — Mustakiven suisto

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
fi: Kaksi armeijaa kohtaavat tällä pienellä, vaikeakulkuisella, jokien ja luolien täyttämällä alueella.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
fi: 2p — Hopeapään ylityspaikka

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
fi: Pelaajien pitää ylittää kaikenlaista maastoa voidakseen voittaa tällä monirintamaisella kaksintaistelukartalla.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
fi: Muodonmuuttaja

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
fi: Nani Muodonmuuttaja

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
fi: paha silmä

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
fi: patsas

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
fi: Tämä on kivestä tehty veistos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
fi: 2p — Sullan rauniot

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
fi: Tästä tulvien ja talven tuhoamasta, muinoin mahtavasta imperiumista on jäljellä enää raunioita, vettä ja jäätä.

note: [side]
en: Statue of Sulla
fi: Sullan patsas

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
fi: Sulla Suuren kivinen näköispatsas. Sulla on tunnettu myös Sulla Oikeudenmukaisena, Sulla Tyrannina, Uppoavan tornin keisarinnana, Lady Kävelevänä jäätikkönä, Sulla Polttajana ja Sulla Ylpeänä.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
fi: Lhun-dupin patsas

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
fi: Lhun-dupin kivinen näköispatsas, Sullan palvelija.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
fi: Ri-nzenin patsas

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
fi: Ri-nzenin kivinen näköispatsas, Sullan palvelija.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
fi: Ten-zinin patsas

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
fi: Ten-zinin kivinen näköispatsas, Sullan palvelija.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
fi: Lo-bsangin patsas

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
fi: Lo-bsangin kivinen näköispatsas, Sullan palvelija.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
fi: 2p — Kammosuo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: North of the Great River lies the Swamp of Dread, a vast, inhospitable mire cursed by foul magic. There exist only a few routes that aren't nearly guaranteed entrapment and death. Nonetheless, they are highly sought after as lucrative bridges between the southern flatlands and the rugged north, and intrepid explorers traverse the perilous bogs in search of profitable places to set up trading posts. The largest of these routes, Areth's Pass, is a long-disputed and well-known crossing since the first ancient wars between elves and dwarves. Despite poor land and limited resources, its great strategic value means it is fiercely contested by all with military aims in the Great Continent's heart.
fi: Suuren joen pohjoispuolella sijaitsee Kammosuo, joka on laaja, epäystävällinen suo, joka on pahan taian kiroama. On olemassa vain muutamia reittejä, jotka eivät vie taattuun loukkuun ja kuolemaan. Siitä huolimatta ne ovat erittäin kysyttyjä ylityspaikkoja eteläisen tasangon ja karun pohjoisen välillä. Rohkeat tutkimusmatkailijat kulkevat vaarallisten soiden läpi etsiessään kannattavia ylityspaikkoja kauppareittien perustamiseen. Näistä reiteistä suurin, Arethin sola, on pitkään kiistelty ja tunnettu risteys ensimmäisistä muinaisista haltijoiden ja kääpiöiden välisistä sodista lähtien. Huolimatta köyhästä maasta ja rajallisista resursseista, sen suuri strateginen arvo tarkoittaa sitä, että kaikki Suurmantereen sydämessä kilpailevat siitä kiivaasti.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
fi: 2p — Vapaat maat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
fi: Vapaat maat, joita kaukoidässä asuvat kansat kutsuvat myös Kuninkaattomaksi maaksi, sijaitsee Villimaiden ja Carorathin kuningaskunnan välissä erottaen äärimmäisen lain ja raakuuden maat toisistaan. Vapaiden maiden kansat ovat taistelleet satoja vuosia maittensa valloitusyrityksiä vastaan, torjuen länsirajoillaan suuria petoja ja Carorathian imperialisteja itärajoillaan.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
fi: 2p — Pyreniuksen muurit

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
fi: Kun örkkilaumoja alkoi saapua Suurmantereelle, yksi peloton hallitsija nimeltä Rautakuningas Olgor ryhtyi ensimäisenä yhdistämään riitelevät örkkiheimot. Hän pyrki valloittamaan koko mantereen örkkien vallan alaisuuteen ja käski rakentaa valtavan Pyrenniksen linnoituksen muistomerkiksi voimastaan. Mutta juuri tämä linnoitus oli hänen tuhonsa, sillä hänen vasallinsa, jotka eivät halunneet saada rakennustyötä päätökseen ennen kuin heidän valloitus oli saatu päätökseen, kääntyivät Olgorinia vastaan ja tappoivat hänet ja samalla hajottaen yhdisteneet örkkijoukot vuosisatojen ajaksi. Pyrenniksen muurit ovat osoittautuneet hämmästyttävän tuhoutumattomiksi sekä ajalle että sodalle, tai ainakin sen harvakseltaan olevat valmistuneet osat.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
fi: 2p — Tuhannen pistoksen varuskunta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: A strange place. Designed by Doc Paterson.
fi: Omituinen paikka. Suunnitellut: Doc Paterson.

note: [side]
en: Statue
fi: Patsas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
fi: 2p — Kesorakin haudat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
fi: Satoja vuosia sitten voitettu velho Kesorak haudattiin tänne useiden hänen seuraajiensa kanssa. Epäpyhä kylmyys ympäröi nyt hautoja, ja monet uskovat, että Kesorakin ääni kuuluu edelleen kuiskailevan tämän karun maiseman kuihtuneiden puiden joukossa. Koska johtajasi eivät välitä synkästä ympäristöstään, he ovat valinneet tämän paikan yhteenotolle.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
fi: Kartta sisältää mausoleumit ja leirinuotiot, jotka vastaavasti siirtävät vuorokaudenaikaa askeleen kohti yötä ja päivää.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
fi: Keskellä oleva laatta, joka sisältää nimellisen manaajan arkun, on aina pilkkopimeän sumun peitossa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
fi: 2p — Weldynin kanava

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
fi: Tämä elintärkeä täydennysreitti on ollut avainasemassa monissa Wesnothin suurimmista taisteluista.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
fi: 3p — Alirokin suo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
fi: Suositeltu asetus 2 kultapalaa / kylä.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
fi: Kolme pelaajaa asettuu vastakkain tällä veden halkomalla taistelukentällä.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
fi: 3p — Horatiisaari

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
fi: Keskussaaren hallitseminen on usein avain voittoon tässä kolminpelikartassa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
fi: Vain yksi osapuoli voittaa tällä tiukasti rajatulla kolmen pelaajan kartalla.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
fi: 4p — Kunnian kylpy

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: The distant, legendary city of Malisat is famed for many great works — among its most prized being the enormous complex known as the Bath of Glory. Made to be a relaxing paradise to weary soldiers returning home, the Bath is a stunning oasis built where once was nothing but sand. In time, it has become a city unto its own, with arts and music flourishing about the wild culture centered on the baths. The complex's vastness means flared tempers between wealthy nobles can turn into veritable battlegrounds — but even this has become a form of entertainment woven into the allure of the Bath.
fi: Kaukainen, legendaarinen Malisatin kaupunki on kuuluisa monista upeista teoksistaan. Yksi sen arvostetuimmista on valtava kompleksi, joka tunnetaan nimellä kunnian kylpy. Kylpy on tehty rentouttavaksi paratiisiksi väsyneille sotilaille, jotka palaavat kotiin, ja se on upea keidas, joka on rakennettu sinne, missä aikoinaan oli vain hiekkaa. Ajan myötä siitä on tullut oma kaupunkinsa, jossa taide ja musiikki kukoistavat kylpylöihin keskittyvässä moninaisessa kulttuurissa. Kompleksin laajuus tarkoittaa, että varakkaiden aatelisten väliset kiihtyneet mielialat voivat muuttua todellisiksi taisteluiksi, mutta tästäkin on tullut viihdemuoto, joka on osa kunnian kylvyn viehätysvoimaa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
fi: 4p — Sinisen veden maa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
fi: Historioitsijoiden mukaan Sinisen veden maa on tuhottu ja rakennettu uudelleen parisenkymmentä kertaa. Nyt, kun armeijat jälleen kohtaavat kivisillä virroilla ja lumihuippuisten vuorten alla, kiviäkin kiinnostaa enemmän kuin kyläläisiä.

note: [side]
en: teamname^Team 1
fi: Joukkue 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
fi: Joukkue 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
fi: 4p — Linnahyppely

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
fi: Hypi linnasta linnaan taistellen samalla keskussaarella.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
fi: 4p — Yhteentörmäys

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
fi: Pieni kartta 2 vastaan 2 peliin.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
fi: 4p — Geoterminen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
fi: Sydänvuorten länsiosat muodostavat silmiinpistävän kontrastien maan. Kiehuvat tulivuorten padat kutovat syvän sinisiä jokia jyrkkien, lumisten vuorten väleissä, joita peittävät vehreän vihreät kentät. Tämä maa, vaikka se on joskus vaarallinen ja epävakaa, on kuitenkin rikas lukuisten sulattamoiden ansiosta, jotka käyttävät tulivuorten ja kuumien lähteiden lämpöä ahjojensa polttoaineena.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
fi: 4p — Kyläset

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
fi: Sota on muuttanut nämä yksinkertaiset maatilat ja kylät rauhallisesta alueesta hienovaraiseksi ja tiiviiksi taistelukentäksi.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
fi: 4p — Isarin risti

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
fi: Hyvin pieni kartta kahdelle kahden hengen joukkueelle. Lyhyet etäisyydet tarkoittavat, että siirtojärjestys ja siirtojen suunnittelu on tärkeää. Koilisen joukkue, pelaajat 1 ja 4, pelaavat lounaan joukkueen pelaajia 2 ja 3 vastaan. Suunniteltu 75 kultapalan aloitukselle, Sisältää 20 kylää.

note: [side]
en: teamname^Southwest
fi: Lounas

note: [side]
en: teamname^Northeast
fi: Koillinen

note: [checkbox]: id=simple_background
en: Disable Background Image
fi: Poista taustakuva käytöstä

note: [checkbox]: id=simple_background Tooltip for the Isar's Cross map, makes the map look as it did in Wesnoth 1.14 and earlier
en: Show a blank area outside the map, instead of the floating island with cliffs.
fi: Näytä tyhjä alue kartan ulkopuolella, leijuvan saaren ja jyrkänteiden sijaan.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
fi: 4p — Kukkulan kuningas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
fi:  Suositellut asetukset ovat 2 kultapalaa / kylä ja 150 kultapalaa aloitukseen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
fi: Keskilinnakkeen alueen hallinta on erittäin hyödyllistä tässä neljän pelaajan kartassa. Peli toimii joko kaikki kaikkia vastaan tai kahden pelaajan joukkueissa. Sisältää 36 kylää.

note: [side]
en: teamname^Southeast
fi: Kaakko

note: [side]
en: teamname^Northwest
fi: Luode

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
fi: 4p — Lorisjoki

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3. There are 28 villages.
fi: Kaksi vastaan kaksi -kartta. Kartta keskittyy joen ympärille, linnakkeiden ollessa vastakkaisissa kulmissa. Suunniteltu pelattavaksi tiimeillä 1,4 vastaan 2,3. Sisältää 28 kylää.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
fi: Kuka selviää voittajana tältä petolliselta taistelutantereelta?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
fi: 4p — Tikaritiet

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
fi:  Suositeltu asetus 2 kultapalaa / kylä, 28 kylää.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3), but works well with any teams or FFA.
fi: Kaksi vastaan kaksi -kartta, jossa on viisi erillistä taistelurintamaa. Suunniteltu pelattavaksi itä vastaan länsi(1,4 vastaan 2,3), mutta toimii muillakin joukkueilla tai kaikki kaikkia vastaan.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
fi: 4p — Terra-Dwelven rauniot

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
fi: Taistelu legendaarisista aarteista ikivanhoilla Terra-Dwelven raunioilla. Suuri monirintamainen 2 vastaan 2 -kartta valtavassa maanalaisessa verkostossa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
fi: 4p — Piiritetyt linnat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
fi: Kartta neljälle pelaajalle. Neljän mahtavan linnan sotajoukot kohtaavat kahden joen risteyksessä. Kartta toimii hyvin kahden hengen joukkueilla tai kaikki kaikkia vastaan. Kyliä on noin 45.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
fi: 4p — Alamaailma

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
fi: Nopeatempoinen 2 vastaan 2 -kartta, joka sijoittuu syvälle pinnan alle.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
fi: 4p — Kullankeltainen kaaos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
fi: Kaksi vastaan kaksi -kartta lisälinnakkeilla, ja suuri sotkuinen taistelu keskellä karttaa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
fi: 5p — Huutokauppa-X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
fi: Neljä pelaajaa keskuslinnakkeen ympärillä, pelaten tekoälyä vastaan selviytymistyyliin, kaikki vastaan kaikki tai neljä vastaan yksi. Keskuspelaaja tarvitsee enemmän kultaa neljä vastaan yksi pelissä tai kaikki vastaan kaikki pelityyleissä. Paras tapa kullan määrän päättämiseen on huutokauppa, ALIN huuto voittaa. Tämä on erittäin pieni kartta, joten 75 kultapalaa on suositus muille pelaajille.

note: [side]
en: teamname^Center
fi: Keskusta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
fi: 5p — Pelon metsä

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
fi: Tässä vaihtelevassa maastossa viisi armeijaa hakevat yliotetta vastustajistaan.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
fi: 5p — Villimaat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
fi: Suositeltu asetus yksi kultapala / kylä.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
fi: Valtava alue villiä, kesyttämätöntä autiomaata. Maastossa on metsää, luolia, jokia ja muinaisten linnoitusten raunioita.

note: [side]
en: teamname^Team 3
fi: Joukkue 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
fi: Joukkue 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
fi: Hirviöt

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
fi: Kaikkien vihollisjohtajien kuolema

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
fi: Kukista kaikki hirviöt

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
fi: Kukista vihollisjohtajat

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
fi: Kaikkien yksikkösi kuolevat

note: [note]
en: You cannot recruit units.
fi: Et voi värvätä enempää yksiköitä.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
fi: 6p — Taistojen Tanner

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
fi: Sotahuudot kaikuvat jälleen tällä ajan kuluttamalla sotatantereella, missä tuhansien rohkeiden soturien haamut leijailevat näkymättöminä vuorilla, metsissä ja joen varrella.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
fi: 6p — Heksakakku

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
fi: 2v2 tai 3v3 joukkupeli.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
fi: 6p — Joukkueselviytyminen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
fi: Skenaario, missä tehtävänä on selviytyä niin pitkään kuin vain on mahdollista.

note: [side]
en: Attacker
fi: Hyökkääjä

note: [side]
en: Defender
fi: Puolustaja

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
fi: Selviydy kaikista vihollisten hyökkäyksistä.

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
fi: Joukkueesi johtajien kuolema.

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
fi: Vihje: Vihollisen ilmaantumispaikkojen ja tyyppien opetteleminen auttaa paljon.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
fi: Vuoro 2: Lainkuuliaiset

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
fi: Vuoro 5: Knalga

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
fi: Vuoro 8: Kapinalliset

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
fi: Vuoro 11: Pohjalaiset

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
fi: Vuoro 14: Draakit

note: [label]
en: Turn 17: Undead
fi: Vuoro 17: Epäkuolleet

note: [label]
en: Tower of Doom
fi: Tuomion torni

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
fi: Onnittelut! Selvisin kartalla, jota monet väittävät mahdottomaksi!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
fi: Kuolema

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
fi: Olet hävinnyt tämän pelin, mutta älä pelkää. Voit aina yrittää uudestaan. Ja uudestaan. Ja taas. *Muahahaha!*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
fi: 6p — Manzivanin ansat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
fi: Kahdelle kolmen hengen joukkueelle. Manzivanin ansat ovat laajasti tunnettu vaikeakulkuiseksi ja hämmentäväksi maa-alueeksi, missä on helppo eksyä pois reitiltään tai liian laajalle alueelle. Joukkueet ovat asetettu pelaajille 145 ja 236 (itä vastaan länsi). Kartta on suunniteltu 100 aloituskultapalalle. Kartassa on 33 kylää.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
fi: 6p — Tulivuori

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
fi: Kahdelle kolmen hengen joukkueelle. Taistelu tulivuoren kauan sitten tuhoaman kuningaskunnan herruudesta. 36 kylää.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
fi: 6p — Auringonlasku Waterloossa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
fi: Kahdelle kolmen hengen joukkueelle. Oman liittouman joustava koordinointi on tärkeää, jotta oma puoli pysyy voitollisena. Joukkueet ovat 145 ja 2,3,6, mutta mahdollisesti 1,4,6 tai 1,3,6 voi olla myös mielenkiintoinen. Kartta on suunniteltu 150 aloituskultapalalle. Kartassa on 44 kylää.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
fi: 8p — Mokenan preeria

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
fi: Inspiroituna Moriturista, tämä kahdeksan pelaajan kartta luo eeppisen taistelupaikan, joka vaatii kahden joukkueen hallitsevan sekä puolustuksen, että hyökkäyksen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
fi: Vain todellinen diplomaatti ja taktikko selviytyy tässä erikoisessa kartassa, jossa kahdeksan armeijaa kohtaa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
fi: 9p — Erikoista rakkautta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
fi: Hyvin pieni kartta kolmelle kolmen hengen joukkueelle. Koska pelaajia on niin monta, suosittelemme 60 sekunnin ajastinta. Joukkueet ovat 1,5,9 vastaan 2,6,7 vastaan 3,4,8 (pohjoinen v kaakko v lounas). Koska kyliä on niin vähän pelaajaa kohti, suosittelemme 3 kultapalaa vuoroa kohti.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
fi: Satunnaisesti luotu kartta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
fi: Satunnainen kartta. Huomaa, että satunnaiset kartat ovat usein epätasaisia, mutta jos sinulla on aikaa, voit luoda uuden niin usein, kunnes saat hyvän ja mieleisen kartan.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
fi: Satunnainen aavikkokartta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
fi: Satunnainen kartta, jossa hiekka on pääasiallinen maasto. Huomaa, että satunnaiset kartat ovat usein epätasaisia, mutta jos sinulla on aikaa, voit luoda uuden niin usein, kunnes saat hyvän ja mieleisen kartan.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
fi: Satunnainen suokartta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
fi: Satunnainen kartta, jossa suo on pääasiallinen maasto. Huomaa, että satunnaiset kartat ovat usein epätasaisia, mutta jos sinulla on aikaa, voit luoda uuden niin usein, kunnes saat hyvän ja mieleisen kartan.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
fi: Satunnainen talvikartta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
fi: Satunnainen kartta talven ja kevään välissä. Lumi on pääasiallinen maasto. Huomaa, että satunnaiset kartat ovat usein epätasaisia, mutta jos sinulla on aikaa, voit luoda uuden niin usein, kunnes saat hyvän ja mieleisen kartan.

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: Wesnoth Benchmark: AI
fi: Wesnothin nopeustestausta: tekoäly

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
fi: Wesnothin nopeustestausta, käytä parametreja --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
fi: Wesnothin nopeustestausta: ruudun vierittäminen

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
fi: Wesnothin nopeustestausta, käytä parametreja --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
fi: Wesnothin nopeustestausta: kulkeminen tuntemattomassa maastossa

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
fi: Wesnothin nopeustestausta, käytä parametreja --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
