Battle for Wesnoth 0.8.11+CVS - en to nl translation catalogue (285 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
nl: Gebruikers Kaart

note: [multiplayer_side]: id=Random
en: Random
nl: Willekeurig

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
nl: Standaard

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
nl: Het standaard tijdperk voor Wesnoth multiplayer. Bestaat uit zes facties en is in het algemeen gebalanceerd.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
nl: Tijd der Helden

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
nl: Een tijdperk met eenheden van een hogere rang: rang 3 leiders, met rang 1 en rang 2 eenheden beschikbaar om te rekruteren. Bestaat uit zes facties. Wordt niet gezien als gebalanceerd.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
nl: Standaard + Duinvolk

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
nl: Een tijdperk met een extra factie naast de zes facties van het Standaard Tijdperk. Eenheden van het Duinvolk vertrouwen op het gebruik van het terrein en vallen het liefst aan tijdens zonsopkomst of zonsondergang.
    
    Dit tijdperk is nog in ontwikkeling, dus zorg ervoor dat er melding wordt gemaakt van elk probleem dat zich voordoet.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
nl: Tijd der Helden + Duinvolk

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
nl: Een tijdperk met een extra factie naast de zes facties van het de Tijd der Helden. Eenheden van het Duinvolk vertrouwen op het gebruik van het terrein en vallen het liefst aan tijdens zonsopkomst of zonsondergang.
    
    Dit tijdperk is nog in ontwikkeling, dus zorg ervoor dat er melding wordt gemaakt van elk probleem dat zich voordoet.

note: [lua]: f In the end-of-match summary, a side which has no units left and therefore lost. In English the loss is shown by displaying it with the text struck through.
en: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Has lost all units
nl: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Zijde $side_number</span>:  Heeft alle eenheden verloren

note: [lua]: f In the end-of-match summary, any side that still has units left
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Income score = $income  Unit score = $units  Gold = $gold
    Grand total: <b>$total</b>
nl: <span foreground='$side_color'>Zijde $side_number</span>:  Inkomen score = $income  Eenheid score = $units  Goudstukken = $gold
    Totaal: <b>$total</b>

note: [lua]: f In the end-of-match summary, there's a single side that's won.
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span> has the advantage.
nl: <span foreground='$side_color'>Zijde $side_number</span> heeft het voordeel.

note: [lua]: f In the end-of-match summary, there's a two-way tie (this is only used for exactly two winning teams)
en: Sides $side_number and $other_side_number are tied.
nl: Zijde $side_number en $other_side_number zijn verbonden.

note: [lua]: f In the end-of-match summary, three or more teams have all tied for the best score. $winners contains the result of formatting the conjunct list.
en: Sides $winners are tied.
nl: Zijdes $winners zijn verbonden.

note: [lua]: f "Turns Over", meaning "turn limit reached" is the title of the end-of-match summary dialog
en: dialog^Turns Over
nl: Beurten Voorbij

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
nl: Draken

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
nl: De <bold>text='Draken'</bold> zijn een factie van draak-achtige <ref>text='Draken' dst='..race_drake'</ref> en hun reptiel-achtige <ref>text='Sauriaanse' dst='..race_lizard'</ref> bondgenoten. Draken zijn nakomelingen van de Draken des Oudheids, maar kleiner van gestalte. Saurianen zijn aanzienlijk kleiner dan Draken en van een andere afkomst. Samen vormen ze de Draak-factie met hoge mobiliteit maar lage verdediging, dit leidt tot ongewone tactieken voor een factie uit het <ref>text='Standaard Tijdperk' dst='..era_era_default'</ref>.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
nl: Duinvolk

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
nl: Het <bold>text='Duinvolk'</bold>is een factie van mensen uit de woestijnen en heuvels van het zuiden. Het Duinvolk is gespecialiseerd in het gebruiken van het terrein gedurende een aanval tijdens zonsopkomst of zonsondergang. Ze bestaan voornamelijk uit gezagsgetrouwe en mysterieuze eenheden, genezers, zwaardvechters met een hoge nauwkeurigheid en angstaanjagende boogschutters op de rug van een paard. Hoewel Duinvolk eenheden vaak duurder zijn dan de eenheden van de Loyalisten-factie maken ze dit goed met hun hoge mobiliteit, vooral op heuvelachtig terrein.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
nl: Knalga Verbond

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
nl: Het <bold>text='Knalga Verbond'</bold> is een factie van <ref>text='Dwergen' dst='..race_dwarf'</ref> en hun bondgenoten, de vogelvrije <ref>text='Mensen' dst='..race_human'</ref>. Dwergen zijn een oud ras die ondergronds leven en stoere, maar kleine, krijgers hebben. De vogelvrije mensen worden niet geaccepteerd bij hun eigen ras en zijn vanwege gemeenschappelijke vijanden bondgenoten van de Dwergen geworden. Dit heeft geleid tot een combinatie van stoere en verdedigende Dwergen die goed zijn in bepaald terrein en Mensen die hun mannetje kunnen staan op het terrein waar Dwergen niet zo goed op kunnen vechten.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
nl: Loyalisten

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
nl: De <bold>text='Loyalisten'</bold> vormen een factie bestaande uit <ref>text='Mensen' dst='..race_human'</ref> die loyaal zijn aan het koningshuis van Wesnoth. Mensen zijn een veelzijdig ras dat in veel verschillende onderdelen is gespecialiseerd. Daarom zijn de Loyalisten erg veelzijdig met vechters voor korte afstand die ondersteund worden door boogschutters en magiërs.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
nl: Noorderlingen

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.png~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
nl: De <bold>text='Noorderlingen'</bold> zijn een factie van <ref>text='Orks' dst='..race_orc'</ref> en hun bondgenoten die in het noorden van het Grote Continent leven, vandaar hun naam. Noorderlingen bestaan uit Orks, de tot slaaf gemaakte <ref>text='Kobolden' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='Trollen' dst='..race_troll'</ref> die zijn misleid om te vechten voor de Orks, en de kronkelende <ref>text='Naga's' dst='..race_naga'</ref>. De Noorderlingen zijn er goed in om veel goedkope eenheden te hebben met veel LP.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
nl: Rebellen

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
nl: De <bold>text='Rebellen'</bold> zijn een factie bestaande uit <ref>text='Elfen' dst='..race_elf'</ref> en hun in het bos levende bondgenoten. Ze hebben hun menselijke naam, Rebellen, gekregen ten tijde van De Kroonprins, toen ze in opstand kwamen tegen de slechte Koningin Asheviere. Elfen zijn een magisch ras die meesters van de boog zijn, ze kunnen vele jaren langer leven dan Mensen. Één met de natuur hebben ze bondgenoten gevonden onder de Magiërs van de <ref>text='Mensen' dst='..race_human'</ref>, sommigen van het <ref>text='Watervolk' dst='..race_merman'</ref> en boomwezens genaamd <ref>text='Enten' dst='..race_wose'</ref>. Rebellen komen het best tot hun recht in de bossen, in combinatie met de aanvallen op afstand en de neutrale alliantie van de Elfen.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
nl: Ondoden

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
nl: De <bold>text='Ondoden'</bold> zijn een factie die naast <ref>text='Ondoden' dst='..race_undead'</ref> ook bestaat uit de <ref>text='Mensen' dst='..race_human'</ref> die de zwarte magie beoefenen en ze vaak vergezellen. Vaak zijn juist deze "Duistere Magiërs" de eenheden die het meeste schade aanrichten, maar ze hebben een kwetsbaarheid — het uitvoeren van deze verboden, duistere magie heeft alle energie opgeëist en daarom hebben ze geen kracht meer over voor een aanval van dichtbij. De Ondoden zijn een agressieve factie en de meest krachtige <ref>text='Standaard Tijdperk' dst='..era_era_default'</ref> factie gedurende de nacht.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
nl: 2s — Aethermaw

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
nl: Lang geleden is de Meester Magiër Sulla gevangen gezet in de Aethermaw, een verbinding van mysterieuze energie wiens chaotische achtergrond een ontsnapping onmogelijk maakte. In de loop der eeuwen heeft Sulla langzaam haar krachten geput uit de stroom van wanorde die de Aethermaw is, en is nu begonnen met invloed uitoefenen op de materialistische wereld, waarmee ze honderden regionen opslokt uit verschillende werelden, realiteiten en tijdsperioden. Ze experimenteert met deze afzonderlijke stukken van het universum, ze manipuleert, voegt samen en stuurt ze heen en terug tussen de Aethermaw en plaats van herkomst. Misschien, wanneer haar invloed van de Aethermaw groeit, zal Sulla ooit een dag niet meer vastzitten in de eeuwigdurende chaos. Tot die tijd zal ze zichzelf vermaken door gevechten te organiseren tussen de sterflijke wezens die het ongeluk hebben in de diepte van de Aethermaw getrokken te worden. Ontworpen door Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
nl: Noord

note: [side]
en: teamname^South
nl: Zuid

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
nl: Versla de vijandelijke leider

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
nl: De Meester Magiër Sulla heeft je troepen getransporteerd naar deze bizarre verbinding en eist dat je haar vermaakt door het voeren van een gevecht.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
nl: Eenheden kunnen niet een tegel met een steengraf betreden. Ze mogen er echter wel op gerekruteerd worden en vanaf bewegen.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
nl: Startend op beurt 4 zal de Meester Magiër Sulla beginnen met het verenigen van de twee helften van het slagveld. Dit proces zal voltooid worden aan het einde van beurt 6.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
nl: De Aethermaw gromt.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
nl: 2s — Arcanclave Vesting

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
nl: Lang geleden, ontelbare eeuwen voor Haldrics tijd, en ver voorbij de oostelijke uithoeken van het Lintanir Woud, werden afschuwelijke oorlogen gevoerd. De boeken vertellen het verhaal van een krachtige Magiër in de strijd, een briljante tacticus die de magische kunsten beoefende, en de titel De Onverschrokkene kreeg van zijn volgers. Bij het gevecht van Arcanclave, De Onverschrokkene en zijn legers vochten met een woest ras van magische demonen genaamd Kah Ruuk. Omsingeld door tien duizenden Kah Ruuk gebruikte De Onverschrokkene zijn magie om een krachtige aardgeest (die om onbekende redenen nog iets verschuldigd was) op te roepen. De aardgeest trok een muur op van grote stenen uit de aarde, die in een oogwenk samen een massieve vesting vormden. Duizenden Kah Ruuk stierven in hun poging om de Arcanclave Vesting over te nemen, en De Onverschrokkene en zijn mensen wonnen de strijd die dag. Meer dan duizend jaar later, de krijgskoningin Cynsaun de Eerste verdreef een bende Dodenbezweerders uit de ruïnes van de Arcanclave Vesting en, in de jaren die volgden, toverde de regio om tot een militair bolwerk. Er gaan geruchten dat er nog verschillende krachtige voorwerpen, overblijfselen van de tijd van de Meester Magiër De Onverschrokkene, verborgen liggen, verloren ergens tussen de muren van graniet en lavaglass van de Arcanclave Vesting. Ontworpen door Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^East
nl: Oost

note: [side]
en: teamname^West
nl: West

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
nl: 2s — Grotten van de Basilisk

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
nl: Deze grotten waren ooit het hol van Chak'kso Ney'yks, een legendarische Oude Basilisk. De versteende vormen van zijn slachtoffers blijven als monumenten tot zijn woeste macht.

note: [side]
en: teamname^Statues
nl: Standbeelden

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
nl: De wind in de hemel blies zo koud,
    De maan stond hoog, de nacht was oud,
    Bang was de draak niet, die zijn hol verliet,
    om de Basilisk te beroven van zijn goud.
    
    In de woelige lucht en het nachtelijk ontij,
    Vergetend wat hem was geleerd, vloog hij,
    Dwaas en dapper tegelijk, naar het Basiliskenrijk
    Het vuur uit zijn buik lichtte hem bij.
    
    Maar ach, dat vuur dat brandt niet meer,
    Want de brul van de Basilisk, slechts één keer,
    Verkilde hem tot op het bot, en in de grot,
    Versteende hij, tot leven komt hij nimmermeer.
    
    De wind in de hemel blaast zo koud,
    De jaren gaan voorbij, de dagen zijn oud,
    Bang was de draak niet, die zijn hol verliet,
    om de Basilisk te beroven van zijn goud.
    (inscriptie van Flametrooper)

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
nl: Xikkrisx van Syrsszk was een machtige sauriaanse strijder, door de ouderen van de Rysssrylosszkk clan (vertaling: "De jaagt-vijanden-in-kokende-rivieren clan") naar dieze regio gezonden. De ouderen waren zich aan het voorbereiden om oorlog te voeren tegen een menselijke buitenpost en hadden grote nood aan de machtige magie van Oxsrrsk, een sauriaanse mysticus die het laatst gezien was in de richting van het Ruaskkolin meer. Xikkrisx vond het versteende lichaam van Oxsrrsk, samen met een zorgvuldig gebonden papierrol die in een smalle rotsopening van de grotbodem gevallen was. Hij opende de papierrol en las een kort stukje van het midden van de tekst: "Nadat hij gebonden was en opgeroepen vanuit de Hogere Wereld, zocht Chak'kso's woedende geest bevrijding, en was hij in staat om een corrumperende invloed uit te oefenen op delen van de Hogere Wereld, gekanaliseerd door "paden van steen" die van het aardoppervlakte tot in de diepte van de Lagere Holen. Deze woede veranderde de eieren van grote hagedissen, hun vorm en geest veranderend zoals Chak'kso's haat." Verward bracht Xikkrisx zijn aandacht terug naar zijn opgegeven taak. Met het idee dat de ouderen Oxsrrsk misschien terug konden brengen begon hij de lange en uitputtende taak om het standbeeld terug in het domein van de Rysssrylosszkk clan te brengen. Uitgeput en nog niet ver van het meer verwijderd zette Xikkrisx het standbeeld neer in een kleine grot en legde zichzelf neer om even te rusten. Hij werd wakker van een kreet die door merg en been sneed.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
nl: Oxsrrsk was een machtig sauriaans orakel die in een overval op de rivaliserende Xraxss clan (uit de kluizen van het orakel Hesx-Rzzak zaliger) een fascinerende papierrol buit maakte. De papierrol was de ''Ney'yks van de granieten staar'' en vertelde over een wezen gekend als ''Chak'kso Ney'yks,''. Een naam die in oude sauriaanse spraak "oudste kind van Chak'kso'' betekent. Men geloofde dat Chak'kso een belangrijke halfgod uit de Onderste Holen was, beschreven als een ''grote aarddemoon'' in de Annalen der Elven. Volgens deze annalen had Chak'kso ooit geprobeerd al het leven op de planeet in steen om te vormen. Zo groot was zijn haat voor vleselijke wezens. Uiteindelijk was hij verslagen en door machtige magie gevangen gezet maar in de eeuwen na zijn verbanning (in een streek ver beneden het aardoppervlak) begon een nieuw wezen in de Annalen te verschijnen. Een soort die ieder vleselijk wezen in steen kon veranderen. Er was een periode waarin deze basilieken (zoals ze genoemd werden) een ware plaag vormden en duizenden in steen veranderden. Eén per één, en met grote verliezen, werden de basilieken verslagen. Allemaal zo leek het, buiten een, de basiliek met naam ''de Ney'yks'' of ''het oudste kind'' in de moderne taal. Volledig overtuigd van zijn kunde om dit machtige wezen te vinden en verslaan vertrok Oxsrrsk...

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
nl: Rank en slank, behendig en snel
    - - Zeven Stenen en Elf
    Gaf zijn vijanden nog geen tel
    - - Zeven Stenen en Elf
    Scherpschutter, bekend als Drakenheld
    werd tussen de beelden hier geveld.
    - - Zeven Stenen - en de Elfen
    (inscriptie van Gauteamus)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
nl: Blum Duks faam in zijn koboldenclan rustte op het feit dat hij een van de bloedwolven uit de bergen had getemd, en zijn moed was zeker groot. Zijn leiderschap en bekwaamheid alleen waren het, die de kobolden in leven hielden, ondanks bedreigingen door mensen en elfen.
    En dus was het vanzelfsprekend dat hij, toen hij hoorde van het verschrikkelijke monster dat in het gebied huisde, er alleen op uit trok. De andere kobolden verwachtten dat hij het wezen met gemak een kopje kleiner zou maken en het kadaver mee terug zou nemen voor een feestmaaltijd.
    Er stond hem een verrassing te wachten. Zodra hij de Basilisk zag, begon Blum Duk te trillen van angst. Hij probeerde zijn wolf te later keren en weg te rennen, maar die bewoog niet. Terwijl het wezen naderde, schreeuwde hij zijn laatste woorden: Goede Gog, hond, zijn je benen van steen?!?
    (inscriptie van Elvish Pillager)

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
nl: Rah Ihn Mar, Kampioen van de Brandende Heuvels, vertrok naar de regio van het Ruaskkolin meer om de Elvenheld Terowydlithrol, onder elven gekend als "De Drakenbanner" te achtervolgen. Er werd gezegd dat Terowydlithrol een vuurdraak die een elvendorp bedreigde verslagen had. En dan een "tegenaanval" begon die tot een slachtpartij van ongeveer 37 draaklingen, van wie men dacht dat ze bondgenoten van de draak waren, die in een naburig ravijn kampeerden leidde. Wetend dat deze draaklingen onschuldig waren besloot Rah Ihn Mar naar het Ruaskkolin meer te gaan om Terowydlithrol te zoeken en te doden. Brandend op wraak begon Rah Ihn Mar zijn jacht....

note: [side]
en: Turin's Monster of the Lake
nl: Turins Monster van het Meer

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
nl: Eeuwenlang had hij hier geleefd, in de diepten van het water, levend van de vissen, kikkers en het meervolk die zijn domein betraden. Het was zijn meer, van niemand anders, en hoewel het niet groot was, was hij de heerser. En toen kwam de Basilisk en keek de Serpent diep in de ogen. De Serpent stierf niet, maar leefde ook niet meer. En zo arriveerde de nieuwe meester van het meer.
    (inscriptie van Turin)

note: [side]
en: The Spider
nl: De Spin

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
nl: Het lijkt erop dat niemand het verhaal achter deze moedige spin weet.
    (geschreven door WinnerA)

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
nl: Het verhaal van deze ongelukkige struikrover moet nog verteld worden.
    (geschreven door WinnerB)

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
nl: Een dappere held uit de Gouden Eeuw van Wesnoth, deze grote ruiter en aanvoerder kwam naar deze boosaardige plek tijdens een aanval op de orks. Onverhoeds aangevallen door de onzalig wezens werden veel van zijn metgezellen gedood, maar hij vocht dapper en velde vele vijanden. Maar helaas! De Basilisk veranderde hem in steen terwijl het de laatste ork neersloeg. Wat overblijft is een koude herinnering aan zijn ooit zo grote invloed en macht.
    (inscriptie van Fynmiir)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other woses. More than any other wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
nl: Bramwythl de Ent werd beschouwd als een langzame, gemoedelijke jongen, zelfs door de andere enten. Meer dan elke andere ent genoot hij ervan simpelweg in de zon te staan, de armen geheven, de schoonheid van de lege hemel bewonderend. Ooit merkte hij zelfs op tegen een vriend dat zijn grootste wens was voor altijd in de stralende zon te kunnen staan.
    
    Op zeker moment echter hoorde de Entengemeenschap van een verschrikkelijk monster, machtig genoeg om de paar Enten die in het gebied leefden te vernietigen. Haastig namen ze de benen (haastig voor enten), maar Bramwythl bleef achter. In hun haast had niemand de moeite genomen hem op te zoeken en van het gevaar op de hoogte te brengen.
    
    Hij werd verrast door de Basilisk en in steen veranderd voordat hij het wezen zelfs maar had gezien. Zijn versteende vorm staat daar nog altijd, verwarmd door de stralen van de zon. Zijn grootste wens is in vervulling gegaan.
    (inscriptie van Elvish Pillager)

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
nl: Generaal Talael Ryndoc kwam naar deze plaats om een duel uit te vechten met de grootmaarschalk Aethec Corryn, maar geen van beiden vond ooit de ander.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
nl: De laatste woorden van grootmaarschalk Aethec Corryn: "Talael Ryndoc! Ik ben het beu om je te zoeken! Ik keer terug naar Haldrics hal en licht het hof in dat je te laf was om ons duel bij te wonen! Je vernedering zal erger zijn de dood die ik je gegeven had!"
    
    Misschien had hij niet zo luid moeten roepen....

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
nl: Deze dappere krijger, onder de Naga bekend als Rilhon, hoorde verhalen over een fabuleuze schat die verloren was geraakt in deze waterige grotten- een speer waarvan de punt vervaardigd was van de tand van Chak'kso Ney'yks, een Oudere Basilisk lang geleden geslagen door de Elfenheld Eloralduil. Volgens de legende rustte het wapen ergens op de bodem van dit meer (Ruaskkolinmeer, genoemd naar een bekend Zeeserpent dat er woonde). Voorbereid op een gevecht met het Serpent wachtten Rilhon twee verrassingen. De eerste was de versteende Ruaskkolin, de tweede was de nog levende Chak'kso Ney'yks, die, merkwaardig genoeg, al zijn tanden nog had.
    (inscriptie van Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
nl: Door golven en rotsige kanaaltjes
    blauw en wit
    duwde en trok ze de getijden
    en leerde de vissen met planeten praten
    zilvergroen
    met magie
    lopend van haar geest tot in zeewierhuid en de schelpen van slakken
    een draaien van haar staart en handen
    zond ze haar liederen lopend op de tippen van de tenen over het zand
    en nu
    en nu een vreemde pauze
    voor vele jaren
    bewoog ze haar ogen niet
    
    (inscriptie van MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
nl: 2s — Schone Stromen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: The banks of the Great River make for some of the most fertile land in all the known world. The spring and summer bring floods all along its length, making the soil rich and providing bountiful harvests each autumn. The Kingdom of Wesnoth has turned this land into the engine of their wealth and prosperity — making it the target of countless raids and attacks. The rigorous discipline and organization of Wesnoth's armies are in no small part driven by a constant need to patrol and defend these prosperous lands.
nl: De oevers van de Grote Rivier zijn een van de meest vruchtbare gronden in de wijde wereld. Tijdens de lente en zomer zijn er overstromingen over de hele lengte waardoor de grond zorgt voor een rijke en geslaagde oogst iedere herfst. Het Koninkrijk van Wesnoth heeft dit land omgetoverd tot een machine voor welvaart en vooruitgang — waardoor het een doelwit wordt voor ontelbare invallen en aanvallen. De rigoureuze discipline en organisatie van de legers van Wesnoth worden vooral gedreven doordat er constant gepatrouilleerd moet worden om de welvarende gebieden te beschermen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
nl: 2s — Cynsaun Slagveld

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
nl: Cynsaun Provincie was vernoemd naar de Strijder-Koningin Cynsaun de Eerste, die de dodenbezweerders in 961 YW uit deze landen verdreef.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
nl: 2s — Duistere Voorspelling (Overleving)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
nl: Duistere voorspelling is een overlevingsscenario voor één speler of voor een team van twee spelers waarin tegen willekeurig opduikende eenheden van de KI gespeeld wordt. Winst wordt behaald door alle vijandelijke golven te overleven. Tijdens het spel verandert het terrein door willekeurige weerseffecten.
    
    Je moet de kaartinstellingen gebruiken om dit scenario goed te laten werken.

note: [side]
en: teamname^Revolt
nl: Opstand

note: [side]
en: teamname^Human
nl: Mensen

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
nl: Dood van je leider

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
nl: Omdat je team maar één leider heeft zullen de vijandelijke aanvalsgolven niet op volle kracht zijn.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
nl: Dood van allebei de leiders van je team

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
nl: Omdat je team twee leiders heeft zullen de vijandelijke aanvalsgolven op volle kracht zijn.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
nl: Overleef en versla alle vijandelijke aanvalsgolven

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
nl: Duistere Voorspelling — een willekeurig overlevingsscenario

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
nl: Je doel is om de opduikende vijanden te overleven en om de laatste aartsvijanden te verslaan.
    
    De opduikende aanvalsgolven worden willekeurig gegenereerd en zullen iedere keer je Duistere voorspelling speelt anders zijn.
    
    
    Ze verschijnen langs het noorden, zuiden en westen van de kaart - en het meest waarschijnlijk is de westelijke kant. De aanvalsgolven verschijnen op vrij geregelde tijdstippen.
    
    
    Het weer zal ook willekeurig veranderen, en kan de kaart veranderen.
    
    
    
    <span color='red'>Duistere voorspelling is gemaakt door:</span>
    
    <span color='green'>jb</span>
    - kaartontwerp, aanvalsgolven en scenarioconcept
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    - WML-implementatie

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
nl: Dus dit is de vervloekte vallei - een land voor ons om te veroveren.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
nl: Er zijn geruchten dat de inwoners een vreemd bondgenootschap van man en beest zijn, en onze eis zal tegen hevig verzet moeten opboksen. We moeten voorbereid zijn op de vele verrassingen van dit land.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
nl: Laat ons dan zien wat er op ons wacht en laat hen leren dat ze zich niet langer tegen onze eis kunnen verzetten.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
nl: Ugh! Hoe kan dit? Verslagen door simpele barbaren! Mijn goden hebben me verlaten...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
nl: Gejuich van je vijanden is het laatste wat je hoort terwijl je in de dood wegglijdt... hun vreugde vult je laatste momenten met pure haat.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
nl: De vijand juicht als een donkere mist uit het land opstijgt en je overspoelt. Terwijl spookachtige slierten je wil langzaam wegzuigen, realiseer je je dat je tijd in dit land over is.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
nl: Verandert het goud dat de tegenstander aan eenheden oproept met een bepaald percentage

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
nl: De laatste en machtigste wezens komen er bijna aan. Ik voel dat als we hen tijdig kunnen uitschakelen we de overwinning kunnen opeisen.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
nl: De schreeuwen en genadeverzoeken verstommen eindelijk terwijl je jouw met bloed doordrenkte zwaard uit de laatste rebel haalt. De laatste weerstand van het plaatselijke uitschot is gebroken en je heerschappij is eindelijk stabiel.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
nl: Helder Weer

note: [lua]: weather_map
en: Drought
nl: Droogte

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
nl: Hevige Regen

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
nl: Sneeuwval

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
nl: Hevige Sneeuwval

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
nl: 2s — Hol van Onis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
nl: Deze meest ongebruikelijke grot was ooit bekend als de Kamer van Lachende Duivels en was de binnenste citadel van de Kah Ruuk Oni. De Kah Ruuk waren een boosaardig en sluw soort van mensenetende demonen, die de mensen van de Oostelijke Landen voor bijna vierhonderd jaar terroriseerden, voordat ze spoorloos van Irdya verdwenen. Sindsdien hebben vele facties het Hol van Onis geprobeerd te domineren, in de hoop de vreemde en mysterieuze magie van hun makers te ontrafelen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
nl: 2s — Elensefar Binnenplaats

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
nl: Vecht doorheen gangen en tuinen, en domineer de oostelijke binnenplaats van wat ooit de glorieuze stad van Elensefar was.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
nl: Ondergronds

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
nl: 2s — Gevallenster Meer

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
nl: Lang geleden viel er een grote ster uit de hemel die zijn sporen achterliet in dit naaldbosgebied.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
nl: 2s — Gehuchten

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
nl: Krijgskunst verandert een vredige regio met eenvoudige boerderijen en dorpjes in een subtiel geschakeerd strijdperk.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
nl: 2s — Hellengat

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
nl: Ooit was de stad Myrilel een rustgevende plaats in de meest oostelijke landen van de mensheid. Dit veranderde voor eeuwig met de opkomst van de Herrezen Magiër en krijgsheer Mal-Ravanal, die een poort van ongelooflijke Duistere Magie in het centrum van de stad opende als een eerste verzamelpunt voor zijn dodenlegers. Nadat Mal-Ravanal was verslagen, bleef Myrilel een afgezonderde en verwoeste plaats, met de poort als onmiskenbaar litteken op de aardkorst die tot aan de dag van vandaag vele zwervende Ondoden de wereld in brengt.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
nl: 2s — Stierkophaai Eiland

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
nl: Spelers moeten vreemde bondgenootschappen vormen met de lokale bevolking om op de meest ongebruikelijke eilanden te kunnen overleven. Ontworpen door Doc Paterson.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
nl: Grote Baby Bo

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
nl: Rawfuss de Domme

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
nl: Uurwerk Jongen

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
nl: Neki de Brutale

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
nl: Rzrrt de Onverschrokkene

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
nl: Sorrek, Uitverkoren van de Dood

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
nl: Grote Baby Dro

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
nl: Gawfuss de Domme

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
nl: Naki de Woeste

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
nl: Tyxrrn de Onverschrokkene

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
nl: Rukhos, Uitverkoren van de Dood

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
nl: 2s — Woestenij van de Huilende Geesten

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
nl: Er is weinig over van deze ooit rijke mijnkolonie. Nu is het een vrijplaats voor overvallers en dieven.

en: Your aim is to survive spawning waves of units and defeat the final archenemies. Spawns are randomly generated and will be different each time Isle of Mists is played. The waves appear at somewhat regular intervals. The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
nl: Je doel is om de opduikende vijanden te overleven en om de laatste aartsvijanden te verslaan. De opduikende aanvalsgolven worden willekeurig gegenereerd en zullen iedere keer als je Eiland van de Mist speelt anders zijn. De aanvalsgolven verschijnen op vrij geregelde tijdstippen. Het weer zal ook willekeurig veranderen, en zal invloed hebben op het landschap.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: 2p — Isle of Mists (Survival)
nl: 2s — Eiland van de Mist (Overleving)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: Isle of Mists is a survival scenario which can be played alone or with another player against randomly spawned AI units, catered for experienced players. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects. Default map settings are required for the scenario to work properly. By Lord-Knightmare.
nl: Eiland van de Mist is een overlevingsscenario voor één speler of voor een team van twee spelers waarin tegen willekeurig opduikende eenheden van de AI gespeeld wordt. Winst wordt behaald door alle vijandelijke golven te overleven. Tijdens het spel verandert het terrein door willekeurige weerseffecten. Je moet de kaartinstellingen gebruiken om dit scenario goed te laten werken.

note: [side]
en: teamname^Invaders
nl: Indringers

note: [side]
en: teamname^Defenders
nl: Verdedigers

note: [label]
en: Healing Keep
nl: Genezende Donjon

note: [message]: speaker=narrator
en: Isle of Mists — a random survival scenario
nl: Eiland van de Mist — een willekeurig overlevingsscenario

note: [message]
en: You arrive near a mystic shrine, where the apparitions of ancient armies are forever trapped and doomed to eternally cleanse the isle of all interlopers.
nl: Je komt aan in de buurt van een heilig altaar, waar de afbeeldingen van oude legers voor altijd in de val zitten en gedoemd zijn het eiland voor eeuwig te moeren zuiveren van alle indringers.

note: [message]
en: Phantom armies approach on the horizon. If we defeat them all, they may be released from this timeless prison.
nl: De geestlegers verschijnen aan de horizon. Als we ze allemaal verslaan, kunnen ze worden vrijgelaten uit deze tijdloze gevangenis.

note: [message]
en: Let us prepare ourselves for the coming battle.
nl: Laten we ons voorbereiden op de komende strijd.

note: [message]: speaker=unit
en: How can this be? My gods have forsaken me...
nl: Hoe kan dit? Mijn goden laten me in de steek...

note: [message]: speaker=second_unit
en: As the cold grasp of death draws nearer, you feel your spirit being separated from your body. You realize that you will soon be doomed to the same fate as the phantom guardians of the shrine.
nl: Naarmate de koude greep van de dood dichterbij komt, voel je dat je geest wordt gescheiden van je lichaam. Je realiseert je dat je binnenkort gedoemd bent tot hetzelfde lot als de geestbewakers van het heiligdom.

note: [message]
en: A dark mist rises from the land, draining your senses and your will away. You dimly realize that you will soon join the other ghosts as another faceless guardian of the ancient shrine.
nl: Een donkere mist begint op te stijgen, je wensen en waarnemingen verlaten je. Je realiseert je dat je je binnenkort bij de andere geesten zult voegen als een andere gezichtsloze bewaker van het eeuwenoude altaar.

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of our enemies are upon us. If we can finish them off in time, we shall be victorious.
nl: De laatste en machtigste vijanden komen er aan. Als we ze op tijd uit kunnen schakelen, zullen we de overwinning kunnen opeisen.

note: [lua]: final_spawn
en: As you finally defeat your last remaining foes, the dreary mists around the island seem to lift. The phantoms fade away, at last released from their eternal guardianship. You have finally cleansed the ancient shrine... for now.
nl: Terwijl je eindelijk je overgebleven vijanden verslaat, lijken de sombere nevels van het eiland weg te trekken. De geesten vervagen, eindelijk verlost van hun eeuwige bewakersschap. Je hebt het oude heiligdom gereinigd... voorlopig.

note: [lua]: weather_map
en: Inundation
nl: Overstroming

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
nl: 2s — Verwoeste Doorgang

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
nl: Het verre westen heeft lang als legendarisch en thuisland van vele levende dingen bekend gestaan voordat het was verwoest door een stortvloed aan rampen. Legendes vertellen ons over de vindingrijkheid van de ouden in hun laatste uren terwijl ze moeite hadden met het tegenhouden van zware stormen van vuur en as. Recentelijk hebben de meest geheime expedities prijsgegeven wat hiervan waar is — het meest opvallend waren de gangen van immens betoverde muren. Tussen deze intense vulkanische eilanden en grote zeeën van gesmolten gesteente ligt een ongerept en onaangeroerd land — dat toch op mysterieuze wijze is verlaten.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
nl: 2s — Ruphus Eiland

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
nl: Spelers moeten hun weg vinden over het gemêleerde terrein van dit kleine maar topografisch rijke eiland.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
nl: 2s — Sabelsteen Delta

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
nl: Twee legers botsen op het gebroken kustlandschap bestaande uit verborgen grotten en bochtige rivieren.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
nl: 2s — Zilverkop Kruispunt

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
nl: Spelers moeten door allerlei soorten terrein manoeuvreren in de jacht op de overwinning op deze duelkaart.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
nl: Gedaanteverwisselaar

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
nl: Nani de Gedaanteverwisselaar

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
nl: kwaad oog

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
nl: standbeeld

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
nl: Dit is een beeld gemaakt uit steen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
nl: 2s — Sullas Ruïnes

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
nl: Overstroomd door de zeeën en verweerd door de winterstormen, resten er alleen nog ruïnes, water en ijs in de schaduw van dit ooit zo machtige rijk.

note: [side]
en: Statue of Sulla
nl: Standbeeld van Sulla

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
nl: Een uit steen gehouwen beeltenis van Sulla de Grote, ook bekend als Sulla de Tiran, Sulla de Juiste, Keizer van de gezonken toren, Sulla de Trotse, Heerser van de stromende gletsjer en Sulla de Rechtvaardige.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
nl: Standbeeld van Lhun-dup

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
nl: Een uit steen gehouwen beeltenis van Lhun-dup, dienaar van Sulla.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
nl: Standbeeld van Ri-nzen

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
nl: Een uit steen gehouwen beeltenis van Ri-nzen, dienaar van Sulla.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
nl: Standbeeld van Ten-zin

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
nl: Een uit steen gehouwen beeltenis van Ten-zin, dienaar van Sulla.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
nl: Standbeeld van Lo-bsang

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
nl: Een uit steen gehouwen beeltenis van Lo-bsang, dienaar van Sulla.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
nl: 2s — Moeras van Angst

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: North of the Great River lies the Swamp of Dread, a vast, inhospitable mire cursed by foul magic. There exist only a few routes that aren't nearly guaranteed entrapment and death. Nonetheless, they are highly sought after as lucrative bridges between the southern flatlands and the rugged north, and intrepid explorers traverse the perilous bogs in search of profitable places to set up trading posts. The largest of these routes, Areth's Pass, is a long-disputed and well-known crossing since the first ancient wars between elves and dwarves. Despite poor land and limited resources, its great strategic value means it is fiercely contested by all with military aims in the Great Continent's heart.
nl: Ten noorden van de Grote Rivier ligt het Moeras van Angst, een groot, ongastvrij moeras vervloekt door duistere magie. Er bestaan maar weinig wegen die geen valstrik of dood garanderen. Desalniettemin zijn ze erg gewild als winstgevende bruggen tussen de zuidelijke grasvelden en het bergachtige noorden, en dappere verkenners hebben de levensgevaarlijke moerassen doorkruist op zoek naar lucratieve plaatsen voor het opzetten van een handelspost. De grootste weg, de Bergpas van Areth, is een omstreden en welbekende oversteek sinds de eerste oude oorlogen tussen de Elfen en de Dwergen. Ondanks de slechte grond en beperkte middelen, zorgen de grote strategische voordelen ervoor dat het moeras zorgt voor veel oorlogen over het eigendom tussen alle militaire machten rondom het hart van het Grote Continent.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
nl: 2s — De Vrijlanden

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
nl: De Vrije Landen, bij de mensen uit het verre oosten bekend als Het Land van Geen Koningen, ligt tussen de Wilderlanden en het Koninkrijk van Carorath, een land van absolute wetten scheidend van een land van absolute barbarij. De mensen van de Vrije Landen hebben de aspirant-veroveraars van hun land honderden jaren bestreden, grote beesten terugjagend uit het westen en Carorathische Imperialisten uit het oosten.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
nl: 2s — De Muren van Pyrennis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
nl: Toen de Orkse hordes het Grote Continent binnen begonnen te stromen was er een onverschrokken leider met de naam IJzeren-Koning Olgor. Olgor was de leider die voor het eerst de ruziënde Orkse hordes verenigde. Hij wilde het Grote Continent helemaal veroveren en het laten leiden door Orks, en beval de bouw van een immens fort, Pyrennis, als een herinnering aan zijn grootsheid. Het was dit fort dan zijn ondergang veroorzaakte — zijn onderdanen die het grote project niet af wilden ronden zonder dat het originele doel, de verovering van het Grote Continent, bereikt was, verraadde Olgor en vermoordde hem, waardoor de Orks voor eeuwen lang verspreid bleven. De muren van Pyrennis hebben bewezen verbazingwekkend onverwoestbaar te zijn tijdens oorlogen en vele jaren — dit geldt dan alleen voor de kleine delen die daadwerkelijk afgebouwd zijn.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
nl: 2s — Garnizoen van de Duizend Steken

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: A strange place. Designed by Doc Paterson.
nl: Een vreemde plek. Ontworpen door Doc Paterson.

note: [side]
en: Statue
nl: Standbeeld

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
nl: 5s — Tombes van Kesorak

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
nl: Honderden jaren geleden is de verslagen Magiër Kesorak hier begraven, samen met een aantal van zijn volgers. Zijn graf wordt nu omringd door een goddeloze koelte, en velen geloven dat de stem van Kesorak er soms nog gehoord kan worden, fluisterend tussen de verschrompelde bomen van dit kale landschap. Onbezorgd over dit donkere landschap hebben je leiders toch deze plaats gekozen voor de strijd.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
nl: De kaart bevat mausolea en kampvuren die de tijd van de dag een stap richting nacht en dag verplaatsen, respectievelijk.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
nl: De tegel in het midden, die de kist van de Dodenbezweerder bevat, is altijd gehuld in pikzwarte mist.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
nl: 2s — Weldyn Kanaal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
nl: Deze essentiële bevoorradingsroute heeft een sleutelrol gespeeld in veel van Wesnoths grootste veldslagen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
nl: 3s — Alirok Moeras

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
nl:  Aanbevolen wordt 2 goudstukken per dorp in te stellen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
nl: Drie spelers ontmoeten elkaar op dit waterige slagveld.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
nl: 3s — Eiland van de Horatii

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
nl: Beheersing van het centrale eiland is vaak de sleutel tot de overwinning op deze 21x21hex 3 spelers vrij voor alle kaart.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
nl: 3s — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
nl: Slechts één factie zal overwinnen op deze sterk begrensde kaart voor drie spelers.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
nl: 4s — Bad van Roem

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: The distant, legendary city of Malisat is famed for many great works — among its most prized being the enormous complex known as the Bath of Glory. Made to be a relaxing paradise to weary soldiers returning home, the Bath is a stunning oasis built where once was nothing but sand. In time, it has become a city unto its own, with arts and music flourishing about the wild culture centered on the baths. The complex's vastness means flared tempers between wealthy nobles can turn into veritable battlegrounds — but even this has become a form of entertainment woven into the allure of the Bath.
nl: De verre, legendarische stad Malisat is beroemd om de vele grote werken — een van de meest waardevolle bezitten is het enorme gebouw dat bekend staat als het Bad van Roem. Gemaakt als paradijs voor soldaten die terug zijn gekeerd naar huis, het Bad is een prachtige oase gebouwd op een plek waar eerst niets anders dan zand was. Door de jaren heen is het uitgegroeid tot een volwaardige stad, met kunst, muziek en een bloeiende cultuur in het midden van de baden. De grootte van het gebouw betekend dat de opgelopen gemoederen tussen rijke edelen het gebouw kan transformeren naar echte slagvelden — maar zelfs dit is een vorm van vermaak dat zich heeft vermengd met de aantrekkingskracht van het Bad.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
nl: 4s — Provincie Blauwwater

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
nl: Er wordt gezegd dat de Provincie Blauwwater ongeveer twintig maal verwoest en herbouwd is. Nu er opnieuw legers samenkomen op de rotsige gronden en de met sneeuw bedekte bergen van deze kleine provincie, lijken de bewoners er nauwelijks acht op te slaan.

note: [side]
en: teamname^Team 1
nl: Team 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
nl: Team 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
nl: 4s — Kasteel Spring Eiland

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
nl: Huppel van kasteel naar kasteel terwijl er over een centraal eiland gevochten wordt.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
nl: 4s — Conflict

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
nl: Kleine kaart voor 2 tegen 2.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
nl: 4s — Geothermaal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
nl: De meest westelijke uithoeken van de Hartbergen is een land van tegenstellingen — kokende vulkanische afgronden en diepe blauwe rivieren met daartussen grimmige, besneeuwde bergen, bezaaid met velden groen grasland. Dit land is ondanks dat het soms gevaarlijk en onstabiel is, toch erg rijk aan grondstoffen dankzij de geisers die gebruik maken van de vulkanische hitte en rivieren om gevuld te worden.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
nl: 4s — Gehuchten

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
nl: Krijgskunst verandert een vredige regio met eenvoudige boerderijen en dorpjes in een subtiel geschakeerd strijdperk.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
nl: 4s — Isars Kruis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
nl: Een zeer kleine 2-tegen-2 kaart. Vechten op de vierkante meter betekent dat slim roteren van eenheden en plannen van zetten belangrijk zijn. Teams zijn spelers 1&4 tegen 2&3 (noordoost tegen zuidwest). Ontworpen voor 75 goudstukken, 20 dorpen.

note: [side]
en: teamname^Southwest
nl: Zuidwest

note: [side]
en: teamname^Northeast
nl: Noordoost

note: [checkbox]: id=simple_background
en: Disable Background Image
nl: Schakel Achtergrondafbeelding Uit

note: [checkbox]: id=simple_background Tooltip for the Isar's Cross map, makes the map look as it did in Wesnoth 1.14 and earlier
en: Show a blank area outside the map, instead of the floating island with cliffs.
nl: Toon een leeg gebied buiten de randen van de kaart, in plaats van een drijvend eiland met rotsen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
nl: 4s — Koning van de Heuvel

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
nl:  Aanbevolen wordt 2 goudstukken per dorp in te stellen en 150 stukken startgoud.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
nl: De beheersing over het gebied rond de centrale donjon is zeer winstgevend op deze kaart. Er kan ook met teams gespeeld worden. Er zijn 36 dorpen.

note: [side]
en: teamname^Southeast
nl: Zuidoost

note: [side]
en: teamname^Northwest
nl: Noordwest

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
nl: 4s — Lorisrivier

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3. There are 28 villages.
nl: Een 25x25 2-tegen-2 kaart gesitueerd rond een rivier met donjons in tegenovergestelde hoeken. Ontworpen voor spelers 1&4 tegen 2&3. Er zijn 28 dorpen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
nl: 4s — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
nl: Wie zal aan de gevangenschap in dit gevaarlijke slagveld ontsnappen?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
nl: 4s — Dolkwegen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
nl:  Aanbevolen wordt 2 goudstukken per dorp in te stellen, 28 dorpen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3), but works well with any teams or FFA.
nl: Een 35x27 2 vs 2 kaart met vijf verschillende wegen naar de confrontatie. Bedoeld om met oost tegen west te spelen (1&4 vs 2&3), maar kan ook als VVA of met andere teams leuk zijn.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
nl: 4s — Ruïnes van Terra-Dwelve

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
nl: Strijd over de legendarische schatten van de oude ruïnes van Terra-Dwelve. Grote 2vs2 met meerdere fronten vindt plaats in een enorm ondergronds complex.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
nl: 4s — Aanvalskastelen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
nl: Een 40x30 4-spelerkaart met vier machtige kastelen bij het samenkomen van twee rivieren. Werkt goed als 2 tegen 2 en als VVA. Er zijn ongeveer 45 dorpen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
nl: 4s — Onderwereld

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
nl: Een 2 vs. 2 kaart ver onder de grond met een hoog tempo.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
nl: 4s — Xanthe Chaos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
nl: Een 2 vs 2 kaart met extra donjons en een groot wanordelijk strijdveld in het gemeenschappelijke midden.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
nl: 5s — Veiling-X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
nl: 4 spelers omgeven een centrale donjon, speel tegen de AI in overlevingsstijl, of als een VVA of als 4 vs 1. De centrale speler heeft meer goud nodig in een VVA of 4 vs 1, en de beste manier om te bepalen hoeveel is om een veiling te houden waarbij het LAAGSTE bod wint. Het is een zeer kleine map, dus voor de anderen is 75 goud aangewezen.

note: [side]
en: teamname^Center
nl: Midden

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
nl: 5s — Bos vol Vrees

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
nl: In dit gemengde landschap strijden vijf legers om de macht.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
nl: 5s — De Woeste Landen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
nl:  Aanbevolen wordt 1 goudstuk per dorp in te stellen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
nl: Een uitgestrekt gebied ruige, ongetemde wildernis, besprenkeld met bossen, grotten, rivieren en de ruïnes van oude forten.

note: [side]
en: teamname^Team 3
nl: Team 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
nl: Team 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
nl: Monsters

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
nl: Versla alle vijandelijke leiders

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
nl: Versla alle monsters

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
nl: Versla de vijandelijke leiders

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
nl: Dood van al je eenheden

note: [note]
en: You cannot recruit units.
nl: Je kan geen eenheden rekruteren.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
nl: 6s — Kruisvaarders Terrein

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
nl: Opnieuw klinkt er wapengekletter op dit oude strijdperk, waar in de bergen, bossen en rivieren de geesten van duizenden dappere soldaten onzichtbaar rondzweven.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
nl: 6s — Hexcake

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
nl: 2-tegen-2 of 3-tegen-3 teamspel.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
nl: 6s — Team Overleving

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
nl: Scenario waarbij het doel is om zo lang mogelijk te overleven.

note: [side]
en: Attacker
nl: Aanvaller

note: [side]
en: Defender
nl: Verdediger

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
nl: Overleef alle vijandelijke aanvallen

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
nl: Dood van je teamleiders

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
nl: Tip: De vijandelijke opwekpunten en types leren helpt veel.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
nl: Beurt 2: Loyalisten

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
nl: Beurt 5: Knalgas

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
nl: Beurt 8: Rebellen

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
nl: Beurt 11: Noorderlingen

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
nl: Beurt 14: Draken

note: [label]
en: Turn 17: Undead
nl: Beurt 17: Ondoden

note: [label]
en: Tower of Doom
nl: Toren van het Noodlot

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
nl: Fee-achtig

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
nl: Gefeliciteerd met het overleven van de kaart die door veel mensen als onmogelijk wordt gezien!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
nl: Dood

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
nl: Je hebt dit spel verloren maar wanhoop niet. Je kan steeds opnieuw proberen. En opnieuw. En opnieuw. *Muahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
nl: 6s — De Manzivaanse Vallen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
nl: Een 40x20 3 vs 3 kaart. De Manzivaanse Vallen zijn alom bekend als moeilijk en verwarrend terrein waar men zich gemakkelijk te ver uitspreidt. De teams zijn ontworpen als spelers 145 tegen 236 (oost tegen west). Het heeft 33 dorpen en is ontworpen voor 100 goudstukken bij de start.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
nl: 6s — Vulkaan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
nl: Een 3vs3 gevecht voor het eigendom van het as van een koninkrijk dat lang geleden is bedolven onder een dikke laag lava na een vulkaanuitbarsting. Het heeft 36 dorpen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
nl: 6s — Avond in Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
nl: Een 40x30 3 vs 3 kaart. Flexibele coördinatie binnen je team is een vereiste om niet omsingeld te raken. Teams zijn spelers 145 tegen 236 (noord tegen zuid), maar 146 of 136 is ook leuk. Ontworpen voor 150 startgoud, heeft 44 dorpen.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
nl: 8s — Mokena Prairie

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
nl: Geïnspireerd door Morituri maakt deze 8-spelerkaart een episch strijdveld waar twee teams zowel hun aanvallen als hun verdediging moeten coördineren.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
nl: 8s — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
nl: Teamspel en tactiek zijn de sleutel tot de overwinning in dit ongewone strijdperk waar acht legers elkaar bevechten.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
nl: 9s — Vreemde Liefde

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
nl: Een zeer kleine 3-tegen-3-tegen-3 kaart. Een 60 seconden timer wordt aanbevolen in verband met het grote aantal spelers. De teams zijn spelers 159, 267 en 348 (noord, zuidoost en zuidwest). Er zijn weinig dorpen per speler, dus 3 goudstukken per dorp wordt aanbevolen.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
nl: Willekeurige kaart

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
nl: Een willekeurige kaart met voornamelijk zand. NB: willekeurige kaarten zijn vaak ongebalanceerd, maar als je tijd hebt, kun je ze net zolang genereren tot je een goede hebt.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
nl: Willekeurige kaart (Woestijn)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
nl: Een willekeurige kaart met voornamelijk zand. NB: willekeurige kaarten zijn vaak ongebalanceerd, maar als je tijd hebt, kun je ze net zolang genereren tot je een goede hebt.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
nl: Willekeurig kaart (Moeras)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
nl: Een willekeurige kaart met voornamelijk moeras. NB: willekeurige kaarten zijn vaak ongebalanceerd, maar als je tijd hebt, kun je ze net zolang genereren tot je een goede hebt.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
nl: Willekeurige kaart (Winter)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
nl: Een willekeurige kaart gesitueerd tussen lente en winter, met voornamelijk sneeuw. NB: willekeurige kaarten zijn vaak ongebalanceerd, maar als je tijd hebt, kun je ze net zolang genereren tot je een goede hebt.

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: Wesnoth Benchmark: AI
nl: Wesnoth Benchmark: Computerspeler

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
nl: Een wesnoth benchmark, gebruik --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
nl: Wesnoth Benchmark: Scrollen

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
nl: Een wesnoth benchmark, gebruik --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
nl: Wesnoth Benchmark: Verplaatsen door Sluier

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
nl: Een wesnoth benchmark, gebruik --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
