Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (471 entries)

note: [advancement]: id=amla_default
en: Max HP bonus +6%
cs: Max. přídavek k životům +6 %

en: heroic
cs: hrdinný

en: female^heroic
cs: hrdinná

en: female^expert
cs: expertka

en: epic
cs: epický

en: female^epic
cs: epická

en: Always AMLA with 60 XP and raises maximum health by 6 HP.
cs: Vždy AMLA při 60 zkušenostních bodech a zvyšuje maximum zdraví o 6 zásahových bodů.

en: legendary
cs: legendární

en: female^legendary
cs: legendární

en: Special advancement to Chocobone enabled.
cs: Povolit speciální povýšení u kostipštrose.

en: Special advancement to Goblin Pillager enabled.
cs: Povolit speciální povýšení u goblina plenitele.

en: World Conquest
cs: Dobytí světa

en: Units are defined as pairs in recruit list: Every time a unit is recruited, it is replaced by its pair. This era is designed to be balanced playing World Conquest II.
    Includes an in-game help to know pairs status, with a right-click on an empty hex.
cs: Jednotky jsou ve verbovacím seznamu definovány jako páry. Pokaždé, když je jednotka naverbována, je v seznamu nahrazena svou sdruženou dvojicí. Tento věk byl navržen tak, aby působil v Dobytí světa II vyváženě.
    Obsahuje herní nápovědu ke sdruženým párům jednotek, kterou lze zpřístupnit kliknutím na prázdné políčko mapy.

en: The Horde
cs: Horda

en: The Alliance
cs: Aliance

en: The Guild
cs: Gilda

en: The Trust
cs: Kartel

en: The Gang
cs: Gang

en: The Cult
cs: Kult

en: The Militia
cs: Milice

en: The Scourge
cs: Metla

en: The Hand
cs: Ruka

en: The Empire
cs: Impérium

note: [label]: id=title [lua]: root_node.on_modified
en: WoCopedia
cs: WoCoDePedie

note: [label]: id=title [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Artifacts
cs: Artefakty

note: [label]
en: Recruits
cs: Rekruti

note: [label]
en: Deserters
cs: Zběhové

note: [label]
en: Commanders
cs: Velitelé

note: [label] [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Heroes
cs: Hrdinové

note: [label]: id=title_random_leaders
en: Random Leaders
cs: Náhodní vůdci

note: [label]: id=title [lua]: preshow
en: Settings
cs: Nastavení

note: [label]
en: Use World Conquest PYA mod
cs: Použít modifikaci PYA z Dobytí světa

note: [label]
en: Use World Conquest Unitmarkers
cs: Použít označení jednotek z Dobytí světa

note: [label]
en: Use World Conquest experimental pickup
cs: Použít pokusné sbírání z Dobytí světa

note: [label]
en: Show pickup confirmation
cs: Při sbírání ukázat potvrzení

note: [label]
en: Difficulty
cs: Obtížnost

note: [label]
en: World Conquest version
cs: Verze Dobytí světa

note: [label]: id=title
en: Choose a bonus for your team
cs: Vyber si odměnu pro svůj tým

note: [label] [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Before:
cs: Před:

note: [label] [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: After:
cs: Po:

note: [button]: id=ok
en: Get This Item
cs: Získat tuto položku

note: [label]: id=title
en: You got
cs: Získal jsi

note: [label]: id=title
en: Pick up item?
cs: Vzít si to?

note: [button]: id=res_yes
en: Yes
cs: Ano

note: [button]: id=res_no
en: No
cs: Ne

note: [label]: id=title
en: Map Settings
cs: Nastavení mapy

note: [label]
en:  players:
cs:  hráčů:

note: [label]
en:  scenario:
cs:  scénář:

note: [label]
en:  map:
cs:  mapa:

note: [label]
en: map size
cs: velikost mapy

note: [label]
en: village density
cs: hustota vesnic

note: [label]
en: keep size
cs: velikost tvrze

note: [label]
en: iterations
cs: opakování

note: [label]
en: terrain factor
cs: činitel pro terén

note: [label]
en: island factor
cs: činitel pro ostrovy

note: [label]
en: number of keeps
cs: počet tvrzí

en: $name|'s pet
cs: $name|ův mazánek

en: Defeat all enemy leaders and commanders
cs: Poraz všechny nepřátelské vůdce i velitele

en: Turns run out
cs: Vyprší počet kol

en: Lose your leader and all your commanders
cs: Tvůj vůdce i všichni velitelé zemřou

en: An in-game help is available: right-click on any empty hex.
cs: Kliknutím pravým tlačítkem na libovolné prázdné políčko lze ve hře zobrazit nápovědu.

en: Tell me how my recruit works
cs: Vysvětli mi, jak mé verbování funguje

en: Every time you recruit a unit, it is replaced in your recruit list by its pair. The following pairs can also be found here:
cs: Pokaždé, když naverbuješ jednotku, je v tvém verbovacím seznamu nahrazena sdruženou jednotkou z dvojice. Sdružené dvojice jednotek najdeš také zde:

note: [lua]: wesnoth.wml_actions.wc2_recruit_info
en: You are not using a WC2 faction.
cs: Nepoužíváš frakci z věku Dobytí světa 2.

note: [lua]: artifacts.give_item
en: I cannot pick up that item.
cs: Nemůžu si to vzít.

note: [lua]: wesnoth.wml_actions.wc2_show_item_info
en: Remind me what this item does
cs: Připomeň mi, jak tato věc funguje

note: [lua]: wesnoth.wml_actions.wc2_place_bonus
en: place
cs: místo

note: [lua]: span_font_family
en: $name's $type
cs: $type – $name

note: [lua]: bonus.found_artifact
en: Hey, I found some treasure!
cs: Hej, našel jsem nějaký poklad!

note: [lua]: bonus.found_hero [lua]: bonus.found_training
en: Someone is here!
cs: Někdo tam je!

en: Bane
cs: kletba

en: Cargo
cs: náklad

en: Disaster
cs: pohroma

en: Expedition
cs: expedice

en: Massacre
cs: masakr

en: Point
cs: bod

en: Rest
cs: odpočinek

en: Rocks
cs: skály

en: Route
cs: trasa

en: Ruin
cs: zřícenina

en: Vestige
cs: stopa

en: Waters
cs: vody

en: Curse
cs: prokletí

en: Exile
cs: vyhnanství

en: Lair
cs: doupě

en: Passage
cs: průchod

en: Death
cs: smrt

en: Quagmire
cs: bahnisko

en: Cemetery
cs: hřbitov

en: Desert
cs: poušť

en: Desolation
cs: spoušť

en: Despair
cs: zoufalství

en: Wasteland
cs: pustina

en: Destruction
cs: zničení

en: Cave
cs: jeskyně

en: Graveyard
cs: hřbitov

en: Grotto
cs: jeskyňka

en: Bog
cs: bažina

en: Hideout
cs: úkryt

en: Den
cs: pelech

en: Dungeon
cs: podzemí

en: Mine
cs: důl

en: Secret
cs: tajemství

en: Crypt
cs: krypta

en: Dream
cs: sen

en: Mausoleum
cs: mauzoleum

en: Ossuary
cs: kostnice

en: Peak
cs: vrchol

en: Quarry
cs: lom

en: Site
cs: stanoviště

en: Destiny
cs: osud

en: Domain
cs: oblast

en: Door
cs: dveře

en: Gate
cs: brána

en: Armory
cs: zbrojnice

en: Enclave
cs: enkláva

en: Fair
cs: trh

en: Festival
cs: slavnost

en: Market
cs: obchod

en: Path
cs: stezka

en: Road
cs: cesta

en: Tournament
cs: turnaj

en: Refuge
cs: útulek

en: Memory
cs: vzpomínka

en: Rock
cs: skála

en: Triumph
cs: triumf

en: Monolith
cs: monolit

en: Obelisk
cs: obelisk

en: Desire
cs: touha

en: Well
cs: studna

en: Cliff
cs: útes

en: Plateau
cs: plošina

en: Bay
cs: záliv

en: Coast
cs: pobřeží

en: Harbor
cs: přístaviště

en: Lighthouse
cs: maják

en: Port
cs: přístav

en: Seaport
cs: přístavní město

en: Shore
cs: pobřeží

en: Beacon
cs: signální oheň

en: Signal
cs: znamení

en: Marsh
cs: bažina

en: Delirium
cs: delirium

en: Conclave
cs: konkláve

en: Farm
cs: farma

en: Field
cs: pole

en: Granary
cs: sýpka

en: Grassland
cs: pastvina

en: Meadow
cs: louka

en: Prairie
cs: step

en: Shire
cs: hrabství

en: Windmill
cs: větrný mlýn

en: Outpost
cs: hláska

en: Shelter
cs: útulek

en: Altar
cs: oltář

en: Oracle
cs: věštírna

en: Academy
cs: akademie

en: Library
cs: knihovna

en: Sanctuary
cs: svatyně

en: School
cs: škola

en: Shrine
cs: oltář

en: Temple
cs: chrám

en: Decay
cs: rozklad

en: Moor
cs: vřešoviště

en: Perversion
cs: zvrácenost

en: Glade
cs: paseka

en: Tree
cs: strom

en: Observatory
cs: observatoř

en: Tower
cs: věž

note: [lua]: wc2_invest.invest
en: WC2 Invest
cs: DS2 investice

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Commanders will take your leader’s place when the leader dies, possible commanders:
cs: Pokud tvůj vůdce zemře, může ho nahradit jeden z velitelů. Dostupní velitelé:

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Commander
cs: Velitel

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: promote to leader
cs: povýšit na vůdce

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: possible units:
cs: Dostupné jednotky:

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Deserter
cs: Zběh

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item [lua]: preshow
en: Training
cs: Výcvik

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: $name Training
cs: Výcvik $name

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Other
cs: Ostatní

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: +70 gold and +1 village
cs: +70 zlatých a vesnice navíc

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Stock up supplies
cs: Doplnit zásoby

note: [lua]: gui.widget.add_invest_item
en: Gives 70 gold and places a village on your keep.
cs: Získáš 70 zlatých a vesnici do své tvrze.

en: No! This is the end!
cs: Ne! To je konec!

en: Don’t lose heart comrades, we can still win this battle.
cs: Hlavu vzhůru přátelé, ještě stále můžeme tuto bitvu vyhrát.

en: Aban,Abidin,Acacalide,Acimaëli,Acratoforo,Actarof,Adham,Adnan,Adramitio,Ael-Lagaleth,Aereste,Agshirt,Ahyaul,Aigaitha,Aigaithil,Aigaithol,Aigalam,Aigaling,Aigalir,Aigalol,Aigalsin,Aigatan,Aigatlod,Aigatsel,Aigatsol,Aigatu,Aigcataz,Aigcatil,Aigcating,Aigcatim,Aigcatsol,Aigcatur,Aigdring,Aigdril,Aigdersil,Aigdursol,Aigthain,Aigthasim,Aigthaug,Ainhuol,Ainuel,Aj Taum,Akoark,Akort,Akzalk,Alabrylla,Alaebrylla,Alaeniver,Alaitha,Alaith,Alaithol,Alaithsol,Alaithu,Alalil,Alalla,Alalol,Alalsol,Alalum,Alamade,Alamaitheol,Alanamix,Alaryan,Alatarc,Alating,Alatlor,Alatsil,Alberast,Aldarsol,Aldram,Aldril,Aldring,Aldrinm,Aldrulo,Aldrol,Aldumcatil,Aldura,Aldurlosp,Aldurol,Aleacla,Aleara,Alearka,Alena,Alengwen,Aleuksia,Al-Kuz,Alianora,Aligbrula,Alilonna,Alim,Alinash,Alingwen,Alinoe,Alistre,Almarcy,Alminzo,Alolonna,Alora,Althaam,Althail,Althalea,Althalo,Althaol,Althasil,Althasol,Althau,Althiela,Alubrylla,Aluneire,Aluniver,Aluryan,Alussa,Alwcla,Alwllyra,Alwlyan,Alwna,Alynoic,Alyra,Alyryan,Almahdi,Altaf,Amedë,Amilmaldur,Amorfir,Amowyn,Amprixta,Anaitharl,Anaithing,Anaithu,Analil,Anallom,Analol,Analsil,Analuh,Anataj,Anating,Anatir,Anatol,Anatsol,Ancataz,Ancatil,Ancatol,Ancattu,Andril,Andrih,Andrulop,Andrun,Anduril,Andurol,Andursol,Anduru,Anerion,Anexir,Anglachem,Anilad,Anilgawyn,Anitraz,Ankthorez,Anoithil,Anoush,Antarah,Anthaal,Anthaing,Anthaim,Anthaol,Anthasil,Anthasor,Anthaul,Anui,Anundil,Ardenia,Arnenvier,Arkarm,Arix,Arnondo,Asadel,Asbasalieg,Asgalioth,Asgertase,Asgriah,Ashraf,Asvetro,Athir,Atrede,Aufiloch,Auginet,Augithad,Augaithing,Augaithsil,Augaithur,Augalam,Augaling,Augating,Augatlo,Augatol,Augatsil,Augcatil,Augcatun,Augdrin,Augdrur,Augdursil,Augdura,Augduril,Augdursol,Augduruh,Augthail,Augthaim,Augthalo,Augthaol,Aungubulang,Ausrethgul,Auuglann,Auxdornath,Avenore,Axiz,Azimur,Azkabin,Azluheb,Azorein,Azurena,Azurix,Baart,Babreca,Bacbouc,Badri,Baelgaltir,Bagar,Baha,Bahamix,Bahiyy,Bahlagdi,Bahldrusk,Bahomet,Balfelor,Bakr,Bakri,Baligh,Balqueria,Bandar,Baogrish,Baradug,Barag,Barakah,Barbag,Barguntil,Barkuk,Barnasab,Bashnak,Baugahler,Baugdurol,Bayhar,Belineur,Belandil,Beleumaodir,Belise,Belithraldor,Belondel,Belurmeinseil,Belyrion,Bentesicime,Beolduf,Beraorg,Bercenego,Bergsnoth,Berigstan,Berq Tzerit,Bersevian,Beuchaliol,Bhunk,Bicoru,Bidush,Bielura,Bierthur,Bifix,Bik,Bilal,Bilerau,Bilg,Bilo,Binak,Biol,Biothfeorst,Birt,Bishr,Bisiluash,Bistemut,Biung,Bjouz,Bloik,Blokkar,Blygwyn,Bogdush,Bogor,Bok,Bolg,Bolunir,Bomduril,Borduntur,Borig,Borkuk,Borosnoat,Bort,Boshnak,Boulosh,Braedda,Brakor,Brassa,Bravyan,Breabrylla,Breall,Brealla,Brealonna,Breana,Brell,Brellyra,Brera,Brerka,Breryan,Bricla,Brirka,Brithaithol,Britomartix,Brobrylla,Brogk,Brollyra,Brona,Bronoic,Brora,Brugaranti,Brugung,Brungwen,Bruorka,Bruryan,Brwra,Brycla,Brynoic,Bukkak,Bulruk,Budail,Budush,Bugdish,Buk,Bunak,Burag,Burg,Burgaur,Burhan,Burk,Buurk,Cael Einur,Caella,Caena,Caengwen,Caervecuto,Caevyan,Caldur,Calebrindel,Calebrindir,Calianasa,Calimire,Calisbia,Calla,Calusa,Calówien,Canduil,Caranfir,Carang,Carduan,Caribdi,Carla,Carseglio,Cassa,Cealonna,Cecropido,Celang,Cera,Ceryan,Cewdda,Chagron,Chamil,Chiona,Churumol,Cibrylla,Cicla,Cinoic,Cira,Cirduel,Cirsai,Cissa,Cithraldur,Clacla,Claella,Claelyan,Claenoic,Clalla,Clallyra,Clara,Clarka,Clavyan,Cleacla,Cleall,Clealyan,Cleana,Cleezi,Clemirfone,Clenoic,Clezz,Clibrylla,Clill,Clillyra,Clilyan,Clinoic,Clissa,Clobrylla,Clollyra,Clona,Clothildrien,Clungwen,Clurka,Cluvyan,Clwdda,Clwlla,Clwvyan,Clydda,Clylla,Colgton,Cora,Coranthyo,Corkkar,Corodro,Corugush,Coryan,Cradagon,Crespuo,Crudvo,Crysgarin,Cucla,Cudda,Cundir,Curcopia,Curnacuyac,Curyan,Cwleina,Cwengwen,Cywivyan,Cydda,Cylasu,Cylla,Cyllyra,Cylyan,Cyniver,Cyvyan,Dabirmiliun,Dabnusagosh,Daedda,Daelyan,Daengwen,Daenoic,Dagnea,Dalaleika,Dallyra,Dalmalso,Damell,Dangwen,Danmonlulbam,Dara,Dassa,Deanoic,Deassa,Deborisa,Deimiluel,Delandel,Delaraldur,Delkkak,Della,Delilmaldor,Deliol,Delorion,Delundil,Demalot,Demla,Denya,Derceto,Deucalion,Devyan,Deyalh,Dhakwan,Dhogari,Dicla,Dijuf,Diniver,Dinsill,Dirala,Dirraquio,Dissa,Dobielon,Doburah,Dollyra,Donmolig,Dornoth,Dorobal,Doromina,Drahganilo,Drasan,Drensig,Drethmol,Dullyra,Dulonna,Dulaithil,Dulaithing,Dulaithlot,Dulaithsil,Dulaithsol,Dulalat,Dulalin,Dulalsil,Dulatil,Dulating,Dulatol,Dulatsol,Dulatur,Dulcatil,Dulcating,Dulcatlom,Duldril,Duldrik,Duldralo,Duldrol,Dulprisil,Duldruz,Duldurag,Dulduring,Duldursil,Duldurur,Dulnica,Dulthalol,Dulthasil,Dulthasol,Dulthaun,Dumanti,Dumuthi,Durbag,Durktuver,Duselia,Dwbrylla,Dwdda,Dwna,Dwnoic,Dwra,Dybrylla,Dydda,Dyssa,Eäréwiel,Eärilmadë,Ealumox,Ebernith,Ebougrush,Ebraham,Edalei,Edusten,Eefur,Efnix,Efnushguraj,Egnosian,Egulym,Einidia,Eisal,Eitcha,Eki,Eladrieng,Elacla,Elaedda,Elaell,Elaelonna,Elaessa,Elaevyan,Elaiseng,Elallyra,Elalonna,Elara,Elavern,Elebrildor,Elebrindel,Elélan,Elémbor,Elemir,Elealla,Eleanoic,Elenoic,Elerka,Eleusinion,Eliomir,Eliondil,Elithae,Elivyan,Elomuar,Elorfilad,Elradrien,Elrioldor,Elriolith,Elrorfir,Elsviriz,Elueso,Elulonna,Elurka,Elval,Elvandir,Elvaramir,Elvioldur,Elwllyra,Elwlonna,Elwngwen,Elwra,Elycla,Elyllyra,Elyngwen,Elyniver,Elyrion,Elyrka,Elzea,Enariol,Endaira,Endornathain,Enuilamde,Eowimbor,Eowiomir,Eowyla,Eponure,Eradash,Eradiush,Eragdish,Eragor,Eranak,Erang,Erarg,Erart,Erigdush,Erik,Erinak,Eriol,Erirag,Erirbag,Erirg,Erirt,Erishnak,Eriurk,Erogdush,Erok,Erong,Erorbag,Ertjon,Erudish,Erugar,Erugdush,Erulo,Erunk,Eruol,Erurag,Eruurk,Eshi,Eshkyrech,Esmodrigor,Estielem,Estinfalide,Estumbuprag,Etsenia,Eubuleo,Eugabor,Eulimn,Eulqaia,Eurinoa,Eur Masup,Evirigna,Evouli,Exnaug,Eyyu,Ezneale,Fabudain,Fadriendel,Faduhc,Faeminyon,Faervilim,Faiminei,Faisulal,Falvila,Fanthurfin,Falulmisso,Famyih,Fanaithsil,Farandir,Farlamir,Farseluo,Faugamel,Fazzi,Fáwyn,Feagoil,Febarnet,Feplerchaun,Ferabela,Ferdigan,Ferfamora,Fersijadmul,Festum,Feyz,Fgor,Fizlandilu,Fienar,Figalfin,Filanur,Filictor,Filvarëule,Finafgol,Findolith,Finduanor,Fioril,Fiorlah,Fizztrax,Flaamenthil,Flixta,Flizzil,Floqke,Fnigah,Foiginoch,Folmagauh,Fondarea,Fongaorn,Formontor,Forouzandeh,Fougul,Foutum,Fódë,Frellah,Freomeda,Frikeq,Frizzle,Fraonderic,Ftiotide,Fudail,Fuensithiem,Fuitheck,Furlamthaol,Furviramo,Fusenoyc,Fymn,Fyrion,Gabithol,Gadash,Gadriendil,Gadrieng,Gagdush,Gagor,Galalith,Galar,Galeck,Galela,Galeldur,Galelith,Galo,Galsh,Gamal,Gamilenao,Ganak,Ganamau,Ganelfir,Gaunk,Gaol,Garadin,Garag,Garaldor,Garchin,Gark,Garkuk,Garlan,Garlin,Garruj,Garushi,Garzilium,Gashnak,Gashinar,Gasthol,Gaugramelo,Gaunthelar,Gaushii,Gaustun,Gawna,Gegchi,Gelka,Gelknick,Genoro,Gerchog,Gewcla,Ghafur,Ghakhan,Ghani,Ghayth,Gienk,Gigor,Gillan,Gillohn,Ginak,Ging,Giombor,Girt,Gisharri,Glamadriel,Glamaithil,Glamaithim,Glamaithol,Glamaithsol,Glamalil,Glamaling,Glamalir,Glamallot,Glamaluf,Glamatug,Glamcatah,Glamcatil,Glamcatu,Glamdran,Glamdril,Glamdrelo,Glamdirsol,Glamdurain,Glamduring,Glamdurix,Glamthaal,Glamthasil,Glamthasol,Glamthaug,Glararil,Glaunurg,Glilmal,Glimir,Glomin,Glómir,Gnukk,Goark,Gogdish,Gogdush,Gomaithar,Gomaithil,Gomaithsol,Gomalil,Gomalux,Gomatarr,Gomatil,Gomating,Gomativ,Gomcatil,Gomcatlo,Gomdrah,Gomdril,Gomdring,Gomdrim,Gomdrol,Gomduri,Gomdurloh,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurup,Gomthaatz,Gomthalor,Gomthasol,Gorfindil,Gorospkin,Gort,Goruk,Gorzol,Goshnak,Goust,Gozmiog,Grada,Grahklin,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Graoug,Grarbag,Greragrog,Greth,Gribbel,Gridash,Griedush,Gridda,Grigar,Grignish,Grigor,Grilg,Grilo,Grink,Grirg,Grishnak,Grishuglunakh,Grithmau,Grodish,Grogar,Grolg,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Groshnak,Grotish,Grouk,Grudash,Grugdish,Grugdush,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurt,Gruurk,Grymma,Gugdish,Gugdush,Gulcating,Gulg,Gulo,Gumbundulun,Gumalsil,Gunak,Guong,Gurbag,Gurt,Gushnak,Gurk,Gurm,Guthmorcobel,Gwaera,Gwaessa,Gweacla,Gwedda,Gwerka,Gwicla,Gwirka,Gwobrylla,Gwoll,Gwona,Gwongwen,Gwonoic,Gworyan,Gwullyra,Gwussa,Gwycla,Gwydda,Gywvyan,Habohl,Habudamil,Hachuel,Hadash,Haderald,Hadiel,Hadum,Hafmaihjin,Hagar,Hagdelstaf,Hagdush,Hagor,Haik,Hakam,Halimanir,Hanfonderlincan,Hank,Haragdinul,Hareth,Harith,Harrmukhag,Harpalice,Harquem,Hashnak,Hasz,Hathnei,Haub,Haugduring,Haurapitko,Hausieg,Hayanami,Hayanee,Hebril,Heffez,Hegledna,Heldra,Herbet,Hertrazzir,Herudo,Hesz,Hezzi,Hidaspe,Hidush,Higduhn,Hilal,Hilg,Hilgarion,Hilmariand,Hilonome,Hilsmagath,Hinak,Hing,Hiol,Hiragna,Hirg,Hisiloem,Hobgar,Hodul,Hogor,Hoi,Hoidish,Holinurie,Holruk,Hong,Hool,Horbag,Horfindel,Horgsten,Hort,Hougssen,Housneak,Huadash,Hualg,Huchnubulo,Hudish,Huesk,Hugor,Huk,Hulo,Huol,Hurag,Hurbag,Hurimtum,Hurk,Hushnak,Huurk,Huyagharu,Ibmaecire,Ibmahalej,Ibsongord,Ichtka,Ictareuse,Idaluam,Idrasil,Iekal,Ifianasa,Ifbajimn,Igfeniorth,Igmavenar,Ihbur,Ihmusif,Ikatere,Ilamound,Ilisiade,Illa,Ilmiwir,Ilsalaah,Inai,Inalai,Inexi,Iraene,Irele,Iridelia,Irix,Iripza,Irobryne,Isadrieng,Isaurico,Iselan,Isilmandel,Isirion,Isorfilad,Isorfindir,Isurnym,Isuwyn,Isyndel,Isáwen,Isebridien,Isebrinia,Isemlath,Isendra,Iséng,Iseviel,Isil-Garith,Isithradien,Isithrarith,Isithrawiel,Isóthien,Ismozg,Issalai,Istirazu,Ithlurnae,Ivayinna,Iverone,Ivinhao,Ivonitha,Iznoud,Jabuoc,Jacla,Jadnor,Jaena,Jaerka,Jaevyan,Jalasad,Jalika,Jalyan,Jana,Jarame,Jarka,Jasmuniure,Jassa,Jaugwan,Jaumalon,Jawhar,Jeabrylla,Jealla,Jeanoic,Jelifem,Jemara,Jeniver,Jerco,Jerguo,Jeudriel,Jezzix,Jibran,Jibril,Jiel Dahr,Jiryan,Jissa,Jizz,Joll,Jolla,Jona,Jongwen,Jonoic,Jora,Jorka,Jovyan,Jowe,Jubair,Judda,Juffarin,Jugrund,Jull,Julonna,Jumah,Junayd,Jura,Jureh,Jusif,Juturne,Juwain,Jwll,Jwlyan,Jycla,Jyniver,Jynoic,Jyrka,Jyvyan,Kadar,Kadin,Kadir,Kahil,Kalesiw,Kaliez,Kalinthya,Kalknix,Kall,Kalynteri,Kategard,Karak,Karbuk,Kargnak,Karterak,Karum,Kauthyn,Kayrak,Kegchitosh,Kelkrar,Kepz,Kernix,Kersezz,Kerta,Kertrasz,Kerx,Kerxenix,Kezz,Khaliq,Khayr,Khimessei,Kiryle,Klexaz,Klezyx,Khangatilha,Kiepp,Kierkugar,Kilkrar,Kingrok,Kitara,Kladiul,Klept,Klowe,Klud,Koen,Kognucha,Kokkan,Kolbyn,Koleri,Kolk,Komak,Koqeiri,Koqnir,Korgnak,Koria,Kork,Koruck,Koslourg,Kou Korul,Kórrigan,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kruo,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Krisva,Konstentyn,Korim,Koschye,Krarax,Krenarex,Krex,Krinex,Kroo,Kropstin,Kthulju,Kurmalund,Kushana,Kyrtk,Laeniver,Laenoic,Laeryan,Lagrest,Lagusster,Laivaergne,Laizix,Lalaith,Lamatro,Langwen,Laomedontu,Laphira,Larka,Lassa,Lauvin,Lazki,Lealonna,Lealyan,Ledda,Legilad,Legorfindil,Legorfirion,Legorniath,Leifarom,Leivura,Lelonna,Lelyan,Lengwen,Leprethnaum,Lerka,Lessa,Leucotoe,Leukritia,Leuria,Lewlla,Licurgo,Lidda,Lill,Lilupar,Lina,Lipku,Lirka,Liryan,Lisgurerg,Lisidice,Lisuvik,Livyan,Lixeez,Loberta,Lobrishg,Locla,Lodda,Lollyra,Lolonna,Lomurg,Lophareon,Lorbuc,Lorquiel,Lortand,Lorthac,Lorthik,Loturni,Loubregarc,Loungodul,Lowryan,Luanud,Luargko,Lucanaor,Lugoum,Lullah,Lulyan,Lungwen,Lunoic,Luriniel,Luryan,Luvatamir,Lwcla,Lwnoic,Lycla,Lylla,Lylyan,Lyna,Lynoic,Lómariand,Maecla,Maeniver,Maerilna,Magirilion,Mahjub,Mahmud,Mahrul,Maijzasal,Maimun,Makron,Malaputo,Malatare,Maldurse,Mamurio,Mansrabunag,Maraldur,Mariudan,Markaak,Mar Kaog,Markuk,Marthaol,Maru,Marvin,Masaw,Masude,Masulami,Mausika,Mavyan,Meacla,Mealyan,Meana,Meangwen,Meanoic,Medda,Medesicaste,Meglusur,Megrollu,Meiseleng,Mejmed,Melalin,Meleagride,Melesagor,Melianur,Melicenea,Melifior,Melisteo,Mengwen,Meniver,Meradda,Meraecla,Meraelyan,Merall,Merallyra,Merana,Meranoic,Merealonna,Mereangwen,Mereaniver,Merebrylla,Merella,Merengwen,Meressa,Mergcan,Merilyan,Merina,Merinoic,Merissa,Merivyan,Merknik,Merogiv,Merolla,Merolyan,Merona,Meroniver,Mersulla,Merubrylla,Merulda,Merurka,Merwlla,Merwnoic,Merwryan,Merydda,Merylyan,Mesligfor,Messa,Meuj,Merask,Meyumn,Mhoro,Midsidrie,Migly,Milandra,Milonna,Minoloti,Miomir,Mireyah,Mirsha,Miskapuo,Mithrand,Miyen Kha,Mohrouh,Molokti,Molyan,Mondir,Moniver,Monsantir,Mor Drokuhr,Morduf,Morelna,Morgemil,Morisyeva,Morridgen,Moruboa,Morunthya,Morwen,Mossa,Mosgarnaruth,Mot,Mouresla,Moxanzz,Mubdugollush,Mudda,Mughni,Muhodre,Mulcatsol,Mullyra,Mulyan,Muneirwe,Munsif,Muntasir,Muqtadir,Murad,Murid,Murshid,Murstain,Murtada,Muryan,Musawwir,Mwbrylla,Mwlyan,Mwngwen,Mwnoic,Mycla,Myall,Mylla,Myngol,Myra,Myvyan,Mylith,Nabrylla,Nadrieldor,Naecla,Naell,Nalith,Nalyan,Nangwen,Naraithil,Naraithing,Naraithol,Naraithsil,Naraithsol,Naraithum,Naralan,Naralil,Naralsil,Naraluh,Naratlol,Naratsil,Narcating,Narcativ,Narcatol,Narcatsil,Narcatsol,Nardrab,Nardril,Nardring,Nardrig,Nardrol,Nardarsil,Nardrsol,Nardrul,Nardurah,Narduril,Nardurol,Nargak,Nargig,Narthalo,Nasdrubolish,Nathlaroel,Naucrati,Naumaragoth,Naxisz,Nazmi,Nealla,Neallyra,Nealonna,Nearof,Neavyan,Nemertex,Nera,Nerogish,Nessa,Ngondo,Nibalusg,Nibiru,Nibrash,Nidal,Nieron,Nimbuel,Nimdroth,Ninoic,Niryan,Nivyan,Nix,Noalor,Nobrylla,Nocht,Noctaul,Nolla,Nonoic,Nokan,Norfilith,Norfindir,Norka,Noryan,Noughalya,Nuaym,Nucla,Nuhayd,Nuhmu,Nulla,Nulyan,Numair,Numan,Nungwen,Nuri,Nusktar,Nusrah,Nuvyan,Nuyll,Nwllyra,Nwryan,Nwvyan,Nybrylla,Nylyan,Nymn,Nyryan,Nyssa,Nyvyan,Obeor,Odailuo,Oden,Odiel,Odo,Odoacru,Odurme,Oenoxoe,Ofirion,Ogdenescu,Ogi Kegnach,Ogliara,Ohcan,Ohecyn,Oktubahli,Olamdursol,Olath,Olegar,Oleif,Oleiron,Olineur,Olk,Olufarin,Omerith,Omoran,Onesipo,Onore,Onyi,Oona,Opalei,Orguathise,Orguel,Orialdur,Oridash,Orkut,Orleomyr,Ormagg,Orofarnië,Oroloqi,Orrh,Orsendur,Orsifal,Orsil,Orugusk,Osarcyn,Osbuhgnax,Oselienn,Oshibi,Osse,Osteron,Othroshagrat,Otogarim,Otride,Otsere,Ougdram,Oumina,Owac,Owadd,Owaddyn,Owaecyn,Owaedry,Owain,Owaryn,Oweran,Owercyn,Owidry,Owinyc,Owodd,Owoddry,Owogwyn,Owollyn,Oworcyn,Oworraent,Owuddyn,Owugwyn,Owur,Owyran,Oxpeii,Padrusil,Pagdish,Pagor,Pahsur,Paige,Palo,Pambedrumne,Pamirie,Paol,Parag,Parduthal,Parsifeluem,Parviz,Pashnak,Paskemuthar,Pausul,Pedergish,Pegrorausg,Pelaithaz,Pelaithil,Pelaithing,Pelaithiq,Pelaithlot,Pelaithol,Pelaithsil,Pelaithsol,Pelalil,Pelaling,Pelalsil,Pelalsol,Pelalum,Pelatil,Pelating,Pelatol,Pelatsil,Pelatur,Pelcating,Pelcatlop,Pelcatol,Peldrat,Peldril,Peldrsol,Peldruh,Pelduril,Pelduring,Pelduri,Peldurol,Peldursol,Peldurum,Pelthaal,Pelthasil,Pelusso,Persidul,Perthwan,Pesralg,Pestiurn,Phalaxi,Phoebe,Phutalmo,Pidush,Pigrush,Pilg,Pinak,Piper,Pirgasb,Plaxih,Plesix,Podager,Podish,Podusg,Poledean,Polg,Porbag,Porg,Pourk,Poret,Porfildur,Poshnak,Pradish,Pragdush,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarg,Prark,Prartsag,Prashnak,Praurk,Prerfosurz,Presch,Pridish,Prigar,Prigdish,Prigor,Prilg,Prilo,Prinak,Priol,Prirbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodash,Progush,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prool,Prourk,Prudish,Prugar,Prugdish,Pruk,Prunak,Prunk,Prurbarg,Prurg,Pruurk,Psipocum,Ptoliporto,Puladam,Pulg,Pulo,Punak,Punhg,Purag,Purg,Pusmahalu,Pustten,Puurk,Pyanepsie,Pyldur,Pyturc,Qadir,Qahhar,Qalioqe,Qam,Qanatloc,Qawi,Qayyum,Qeg Verkum,Qilenrama,Qitanira,Qizzeq,Quarismesta,Quddul,Quirenia,Quirisofo,Quisadz,Quroqoniba,Rabarecnu,Rabolux,Radash,Raebrylla,Raera,Raerka,Ragar,Ragdish,Rah,Rahlea,Rahunlar,Raithuin,Rakovisu,Ralonna,Raluenil,Ramnusia,Rang,Ranko,Ransevkurr,Raol,Rara,Rarag,Rarbag,Rark,Rarka,Rashid,Rashnak,Rassa,Rastud,Raurk,Ravsnuc,Rawdda,Razzaq,Reacla,Realla,Reana,Reangwen,Reh Shai,Rella,Relyan,Rengwen,Rei,Reknak,Renuto,Rerka,Reshan,Revyan,Rewllyra,Riamn,Rialna,Rik,Rileg,Rilluna,Rilmandil,Rilmasil,Rilyan,Rimilmandir,Rinak,Rirg,Rirka,Rithrandil,Riwlla,Roacura,Rodry,Rodush,Rogdish,Rohul,Roirk,Rolduen,Rolo,Ronak,Rorfindil,Rorta,Roth,Rubenof,Rucla,Rudash,Rufaroz,Rugar,Rugdish,Ruhnar,Ruk,Rulairuki,Runadrieng,Rung,Ruol,Rurag,Ruryan,Rushnak,Ruslika,Ruvlonna,Rwngwen,Rybrylla,Ryna,Ryngwen,Rynk,Rytuirka,Sador,Saell,Saellyra,Saenuber,Saerka,Saessa,Sahnor,Saibarini,Sailik,Salanix,Salimeh,Salik,Sallyra,Salmiegar,Salmiriem,Samosatu,Sandix,Sangaratil,Sanoic,Sanrauv,Saprazz,Sapnux,Saqr,Sara,Saria,Sariyah,Sarjine,Sarrusavag,Sarumegor,Sasegar,Sassa,Sati,Satral,Savnish,Schohozarog,Scorbu,Searka,Sebetide,Sebrun,Sehetti,Seif Girud,Seliandra,Selinunt,Seluomon,Sembriolibam,Semirami,Sena,Senoic,Sentinumo,Senzlerne,Seplattin,Seprorian,Sera,Sergustu,Serieva,Seulona,Sgalisse,Sgriag,Shaelmoc,Shakur,Siddiq,Sieulieare,Sigrery,Sigwuverno,Silfeleng,Sillumatti,Silmiril,Silonna,Sinan,Sinderul,Sinobia,Sira,Siraj,Sireyan,Sirvou,Sivnisiek,Skalix,Skandim,Skazix,Skeely,Skeezun,Sklizle,Skloe,Skorh,Skrez,Slive,Slizil,Slughirago,Slouag,Smirgaurn,Smirk,Sniuhgor,Sodelstan,Soederlein,Soereng,Sofian,Soldevig,Soleinth,Sonna,Soraceno,Sorekol,Sorfind,Sorivor,Sorka,Sorolle,Sougorn,Sowngwen,Soxgeurt,Sprizz,Sqal,Srygor,Ssexur,Sterizz,Stur,Subhi,Subrylla,Sucrator,Sufyan,Sugner,Suhayb,Sull,Sulonna,Sulyan,Suniong,Suqruto,Sura,Surdakhaur,Sussa,Suvok,Sverunidgi,Svignir,Swanoic,Swlla,Swlyan,Swvyan,Sylar,Syllyra,Sylyan,Syssa,Tadriendir,Tagnia,Takolak,Talerez,Tallasue,Talsthaf,Taltibio,Tanaël,Taral,Taraldur,Tarcatum,Tarex,Tarigolin,Tarnix,Tarsaff,Tarthmoul,Tarysth,Tauh,Taumacu,Tavyscite,Tawfiq,Tawhid,Tawwab,Taxiarqi,Taymullah,Taysir,Tel-Fabiel,Telxipea,Temisnioz,Teptum,Tequely,Terpsicore,Terthasol,Tesmurad,Teugarsen,Thael,Thalaisiel,Tharil-Garën,Thessaly,Thirgoalin,Thorsgan,Thrambor,Thraom,Thraral,Thrilgamir,Thrilmandel,Thrimir,Thrion,Throlar,Thrund,Thryriand,Thyndamara,Tilgan,Tilmalad,Timoh,Tinimir,Tinindil,Tinithrar,Tinoldor,Tinond,Tinorfind,Timbirtidul,Tirasch,Tirax,Tirix,Tissamo,Tiznuscievi,Tombadulum,Torval,Torfildur,Torquc,Trabuk,Trakkon,Trathdurl,Treidursol,Tremacalo,Trithaithan,Trithaithil,Trithaithif,Trithaithlov,Trithaithsil,Trinaithsol,Trirtaithu,Trigalilh,Trithalol,Trithata,Trislatil,Trithatloh,Triwatsol,Trithcatlo,Trithcatsol,Trithcatug,Trithdril,Trithdring,Trithdrim,Trithdrloh,Trithdrun,Trithduril,Trithduring,Trithdurlom,Trithdurol,Trithdursil,Trithduru,Trithaap,Trimathail,Triththaing,Triththauq,Trogish,Tufail,Tujcara,Tunorfiwyn,Uarso,Ubereo,Ucalea,Udirne,Udomaela,Uffestux,Ugmelorth,Uksul,Ulmë,Umutno,Unadrieldor,Unadrier,Unalah,Unaraldur,Unaril,Unénia,Uneldor,Ungolyost,Unil-Gadia,Unilmadia,Unindra,Uniolia,Uniolith,Unionia,Unioril,Unondir,Unorfildor,Unorfiril,Unorfiwen,Unulad,Unóndra,Unuviel,Unynia,Uradriela,Uraclya,Uradriedia,Urambar,Uránia,Urárith,Urebriclya,Ureclya,Urilmadia,Urilmawiel,Uriolia,Urkar,Urkiark,Usguthmaonu,Ushvasali,Uspai,Usthinier,Utter,Utok,Uzra,Vaclo,Vadoish,Vadush,Vaescansa,Vak,Vaklin,Valcemlegduf,Valinior,Valnirra,Valnit,Valnor,Vandir,Varag,Varala,Vararion,Varbag,Vashitt,Vaudash,Vebril,Vebrilah,Vebrinduil,Velisk,Vellin,Velnick,Venduvalo,Venezh,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verilial,Verkon,Verlinn,Vermad,Vernoro,Verra,Vertick,Verusagno,Veshtar,Veskalica,Vigar,Vigdish,Vigor,Vihlo,Vilg,Vilsug,Vink,Virag,Virishneya,Virnella,Viroika,Virrugo,Virt,Virugusso,Vishnak,Vitrusgha,Vixezburto,Vladnir,Vladuanov,Vogdish,Vogor,Volugnaso,Vonak,Vorfin,Vorfindil,Vorg,Vork,Voshnak,Vougielan,Vourk,Vradash,Vragar,Vragdush,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vren,Vridash,Vridish,Vrigor,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrishnak,Vriurk,Vrodash,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudish,Vrugdush,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vruurk,Vudish,Vugnael,Vuk,Vulg,Vulo,Vulsulta,Vumla,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vushnak,Vushtin,Vylgrid,Wadud,Wajid,Wakh,Wakil,Walayla,Warathan,Warith,Wedielya,Wendomilla,Weira,Westraz,Widviringio,Wiggur,Wilnira,Wilp,Windego,Wintfeil,Wonrunmaldin,Worolusga,Wotiah,Wurgturah,Xaffrasz,Xaigatil,Xaihan,Xalertha,Xarangat,Xartrez,Xasz,Xaztex,Xeminei,Xenghir,Xerxix,Xibir,Xiesza,Xirasz,Xirr,Xirtra,Xirz,Xiterz,Xixzart,Xoishcan,Xoloshiva,Xour,Xue,Xu Ghamul,Yanirah,Yarabo,Yatungoa,Yaugol,Yazan,Yazid,Yeamila,Yeseriz,Ygrille,Ylena,Ylogcan,Yogthila,Yowuddry,Yrt,Ysacla,Ysaenoic,Ysaerka,Ysanoic,Yseacla,Ysealonna,Ysealyan,Ysedda,Ysell,Yselonna,Ysilyan,Ysinoic,Ysodda,Ysongwen,Ysura,Yswniver,Ysycla,Ysylla,Ysylyan,Ysyrka,Ysyssa,Yuhgurtah,Yunur,Yuraena,Yuriaz,Yushua,Yusri,Yutarh,Zaembriel,Zagriw,Zahir,Zaki,Zakwan,Zalamua,Zalde,Zalmut,Zandler,Zarep,Zazabi,Zburait,Zebeli,Zedrix,Zeikhal,Zeliste,Zenur,Zhiro,Ziembieth,Zilrix,Ziyad,Zogier,Zora,Zorgal,Zorugoth,Zoruleive,Zouhan,Zouridga,Zubayr,Zuhayr,Zuree,Zzupde
cs: Aban,Abidin,Acacalide,Acimaeli,Acratoforo,Actarof,Adham,Adnan,Adramitio,Ael-Lagaleth,Aereste,Agshirt,Ahyaul,Aigaitha,Aigaithil,Aigaithol,Aigalam,Aigaling,Aigalir,Aigalol,Aigalsin,Aigatan,Aigatlod,Aigatsel,Aigatsol,Aigatu,Aigcataz,Aigcatil,Aigcating,Aigcatim,Aigcatsol,Aigcatur,Aigdring,Aigdril,Aigdersil,Aigdursol,Aigthain,Aigthasim,Aigthaug,Ainhuol,Ainuel,Aj Taum,Akoark,Akort,Akzalk,Alabrylla,Alebrylla,Aleniver,Alaitha,Alaith,Alaithol,Alaithsol,Alaithu,Alalil,Alalla,Alalol,Alalsol,Alalum,Alamade,Alamaitheol,Alanamix,Alaryan,Alatarc,Alating,Alatlor,Alatsil,Alberast,Aldarsol,Aldram,Aldril,Aldring,Aldrinm,Aldrulo,Aldrol,Aldumcatil,Aldura,Aldurlosp,Aldurol,Aleacla,Aleara,Alearka,Alena,Alengwen,Aleuksia,Al-Kuz,Alianora,Aligbrula,Alilonna,Alim,Alinash,Alingwen,Alinoe,Alistre,Almarcy,Alminzo,Alolonna,Alora,Althaam,Althail,Althalea,Althalo,Althaol,Althasil,Althasol,Althau,Althiela,Alubrylla,Aluneire,Aluniver,Aluryan,Alussa,Alvucla,Alvullyra,Alvulyan,Alvuna,Alynoic,Alyra,Alyrjan,Almahdi,Altaf,Amede,Amilmaldur,Amorfir,Amowyn,Amprixta,Anaitharl,Anaithing,Anaithu,Analil,Anallom,Analol,Analsil,Analuh,Anataj,Anating,Anatir,Anatol,Anatsol,Ancataz,Ancatil,Ancatol,Ancattu,Andril,Andrih,Andrulop,Andrun,Anduril,Andurol,Andursol,Anduru,Anerion,Anexir,Anglachem,Anilad,Anilgawyn,Anitraz,Ankthorez,Anoithil,Anoush,Antarah,Anthaal,Anthaing,Anthaim,Anthaol,Anthasil,Anthasor,Anthaul,Anui,Anundil,Ardenia,Arnenvier,Arkarm,Arix,Arnondo,Asadel,Asbasalieg,Asgalioth,Asgertase,Asgriah,Ashraf,Asvetro,Athir,Atrede,Aufiloch,Auginet,Augithad,Augaithing,Augaithsil,Augaithur,Augalam,Augaling,Augating,Augatlo,Augatol,Augatsil,Augcatil,Augcatun,Augdrin,Augdrur,Augdursil,Augdura,Augduril,Augdursol,Augduruh,Augthail,Augthaim,Augthalo,Augthaol,Aungubulang,Ausrethgul,Auuglann,Auxdornath,Avenore,Axiz,Azimur,Azkabin,Azluheb,Azorein,Azurena,Azurix,Baart,Babreca,Bacbouc,Badri,Baelgaltir,Bagar,Baha,Bahamix,Bahijy,Bahlagdi,Bahldrusk,Bahomet,Balfelor,Bakr,Bakri,Baligh,Balqueria,Bandar,Baogrish,Baradug,Barag,Barakah,Barbag,Barguntil,Barkuk,Barnasab,Bashnak,Baugahler,Baugdurol,Bayhar,Belineur,Belandil,Beleumaodir,Belise,Belithraldor,Belondel,Belurmeinseil,Belyrion,Bentesicime,Beolduf,Beraorg,Bercenego,Bergsnoth,Berigstan,Berq Tzerit,Bersevian,Beuchaliol,Bhunk,Bicoru,Bidush,Bielura,Bierthur,Bifix,Bik,Bilal,Bilerau,Bilg,Bilo,Binak,Biol,Biothfeorst,Birt,Bishr,Bisiluash,Bistemut,Biung,Bjouz,Bloik,Blokkar,Blygwyn,Bogdush,Bogor,Bok,Bolg,Bolunir,Bomduril,Borduntur,Borig,Borkuk,Borosnoat,Bort,Boshnak,Boulosh,Braedda,Brakor,Brassa,Bravyan,Breabrylla,Breall,Brealla,Brealonna,Breana,Brell,Brellyra,Brera,Brerka,Breryan,Bricla,Brirka,Brithaithol,Britomartix,Brobrylla,Brogk,Brollyra,Brona,Bronoic,Brora,Brugaranti,Brugung,Brungwen,Bruorka,Bruryan,Brwra,Brycla,Brynoic,Bukkak,Bulruk,Budail,Budush,Bugdish,Buk,Bunak,Burag,Burg,Burgaur,Burhan,Burk,Buurk,Cael Einur,Caella,Caena,Caengwen,Caervecuto,Caevyan,Caldur,Calebrindel,Calebrindir,Calianasa,Calimire,Calisbia,Calla,Calusa,Calówien,Canduil,Caranfir,Carang,Carduan,Caribdi,Carla,Carseglio,Cassa,Cealonna,Cecropido,Celang,Cera,Ceryan,Cewdda,Chagron,Chamil,Chiona,Churumol,Cibrylla,Cicla,Cinoic,Cira,Cirduel,Cirsai,Cissa,Cithraldur,Clacla,Claella,Claelyan,Claenoic,Clalla,Clallyra,Clara,Clarka,Clavyan,Cleacla,Cleall,Clealyan,Cleana,Cleezi,Clemirfone,Clenoic,Clezz,Clibrylla,Clill,Clillyra,Clilyan,Clinoic,Clissa,Clobrylla,Clollyra,Clona,Clothildrien,Clungwen,Clurka,Cluvyan,Clwdda,Clwlla,Clwvyan,Clydda,Clylla,Colgton,Cora,Coranthyo,Corkkar,Corodro,Corugush,Coryan,Cradagon,Crespuo,Crudvo,Crysgarin,Cucla,Cudda,Cundir,Curcopia,Curnacuyac,Curyan,Cwleina,Cwengwen,Cywivyan,Cydda,Cylasu,Cylla,Cyllyra,Cylyan,Cyniver,Cyvyan,Dabirmiliun,Dabnusagosh,Daedda,Daelyan,Daengwen,Daenoic,Dagnea,Dalaleika,Dallyra,Dalmalso,Damell,Dangwen,Danmonlulbam,Dara,Dassa,Deanoic,Deassa,Deborisa,Deimiluel,Delandel,Delaraldur,Delkkak,Della,Delilmaldor,Deliol,Delorion,Delundil,Demalot,Demla,Denya,Derceto,Deucalion,Devyan,Deyalh,Dhakwan,Dhogari,Dicla,Dijuf,Diniver,Dinsill,Dirala,Dirraquio,Dissa,Dobielon,Doburah,Dollyra,Donmolig,Dornoth,Dorobal,Doromina,Drahganilo,Drasan,Drensig,Drethmol,Dullyra,Dulonna,Dulaithil,Dulaithing,Dulaithlot,Dulaithsil,Dulaithsol,Dulalat,Dulalin,Dulalsil,Dulatil,Dulating,Dulatol,Dulatsol,Dulatur,Dulcatil,Dulcating,Dulcatlom,Duldril,Duldrik,Duldralo,Duldrol,Dulprisil,Duldruz,Duldurag,Dulduring,Duldursil,Duldurur,Dulnica,Dulthalol,Dulthasil,Dulthasol,Dulthaun,Dumanti,Dumuthi,Durbag,Durktuver,Duselia,Dwbrylla,Dwdda,Dwna,Dwnoic,Dwra,Dybrylla,Dydda,Dyssa,Eäréwiel,Eärilmadë,Ealumox,Ebernith,Ebougrush,Ebraham,Edalei,Edusten,Eefur,Efnix,Efnushguraj,Egnosian,Egulym,Einidia,Eisal,Eitcha,Eki,Eladrieng,Elacla,Elaedda,Elaell,Elaelonna,Elaessa,Elaevyan,Elaiseng,Elallyra,Elalonna,Elara,Elavern,Elebrildor,Elebrindel,Elélan,Elémbor,Elemir,Elealla,Eleanoic,Elenoic,Elerka,Eleusinion,Eliomir,Eliondil,Elithae,Elivyan,Elomuar,Elorfilad,Elradrien,Elrioldor,Elriolith,Elrorfir,Elsviriz,Elueso,Elulonna,Elurka,Elval,Elvandir,Elvaramir,Elvioldur,Elwllyra,Elwlonna,Elwngwen,Elwra,Elycla,Elyllyra,Elyngwen,Elyniver,Elyrion,Elyrka,Elzea,Enariol,Endaira,Endornathain,Enuilamde,Eowimbor,Eowiomir,Eowyla,Eponure,Eradash,Eradiush,Eragdish,Eragor,Eranak,Erang,Erarg,Erart,Erigdush,Erik,Erinak,Eriol,Erirag,Erirbag,Erirg,Erirt,Erishnak,Eriurk,Erogdush,Erok,Erong,Erorbag,Ertjon,Erudish,Erugar,Erugdush,Erulo,Erunk,Eruol,Erurag,Eruurk,Eshi,Eshkyrech,Esmodrigor,Estielem,Estinfalide,Estumbuprag,Etsenia,Eubuleo,Eugabor,Eulimn,Eulqaia,Eurinoa,Eur Masup,Evirigna,Evouli,Exnaug,Eyyu,Ezneale,Fabudain,Fadriendel,Faduhc,Faeminyon,Faervilim,Faiminei,Faisulal,Falvila,Fanthurfin,Falulmisso,Famyih,Fanaithsil,Farandir,Farlamir,Farseluo,Faugamel,Fazzi,Fáwyn,Feagoil,Febarnet,Feplerchaun,Ferabela,Ferdigan,Ferfamora,Fersijadmul,Festum,Feyz,Fgor,Fizlandilu,Fienar,Figalfin,Filanur,Filictor,Filvareule,Finafgol,Findolith,Finduanor,Fioril,Fiorlah,Fizztrax,Flaamenthil,Flixta,Flizzil,Floqke,Fnigah,Foiginoch,Folmagauh,Fondarea,Fongaorn,Formontor,Forouzandeh,Fougul,Foutum,Fódë,Frellah,Freomeda,Frikeq,Frizzle,Fraonderic,Ftiotide,Fudail,Fuensithiem,Fuitheck,Furlamthaol,Furviramo,Fusenoyc,Fymn,Fyrion,Gabithol,Gadash,Gadriendil,Gadrieng,Gagdush,Gagor,Galalith,Galar,Galeck,Galela,Galeldur,Galelith,Galo,Galsh,Gamal,Gamilenao,Ganak,Ganamau,Ganelfir,Gaunk,Gaol,Garadin,Garag,Garaldor,Garchin,Gark,Garkuk,Garlan,Garlin,Garruj,Garushi,Garzilium,Gashnak,Gashinar,Gasthol,Gaugramelo,Gaunthelar,Gaushii,Gaustun,Gawna,Gegchi,Gelka,Gelknick,Genoro,Gerchog,Gewcla,Ghafur,Ghakhan,Ghani,Ghayth,Gienk,Gigor,Gillan,Gillohn,Ginak,Ging,Giombor,Girt,Gisharri,Glamadriel,Glamaithil,Glamaithim,Glamaithol,Glamaithsol,Glamalil,Glamaling,Glamalir,Glamallot,Glamaluf,Glamatug,Glamcatah,Glamcatil,Glamcatu,Glamdran,Glamdril,Glamdrelo,Glamdirsol,Glamdurain,Glamduring,Glamdurix,Glamthaal,Glamthasil,Glamthasol,Glamthaug,Glararil,Glaunurg,Glilmal,Glimir,Glomin,Glómir,Gnukk,Goark,Gogdish,Gogdush,Gomaithar,Gomaithil,Gomaithsol,Gomalil,Gomalux,Gomatarr,Gomatil,Gomating,Gomativ,Gomcatil,Gomcatlo,Gomdrah,Gomdril,Gomdring,Gomdrim,Gomdrol,Gomduri,Gomdurloh,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurup,Gomthaatz,Gomthalor,Gomthasol,Gorfindil,Gorospkin,Gort,Goruk,Gorzol,Goshnak,Goust,Gozmiog,Grada,Grahklin,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Graoug,Grarbag,Greragrog,Greth,Gribbel,Gridash,Griedush,Gridda,Grigar,Grignish,Grigor,Grilg,Grilo,Grink,Grirg,Grishnak,Grishuglunakh,Grithmau,Grodish,Grogar,Grolg,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Groshnak,Grotish,Grouk,Grudash,Grugdish,Grugdush,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurt,Gruurk,Grymma,Gugdish,Gugdush,Gulcating,Gulg,Gulo,Gumbundulun,Gumalsil,Gunak,Guong,Gurbag,Gurt,Gushnak,Gurk,Gurm,Guthmorcobel,Gwaera,Gwaessa,Gweacla,Gwedda,Gwerka,Gwicla,Gwirka,Gwobrylla,Gwoll,Gwona,Gwongwen,Gwonoic,Gworyan,Gwullyra,Gwussa,Gwycla,Gwydda,Gywvyan,Habohl,Habudamil,Hachuel,Hadash,Haderald,Hadiel,Hadum,Hafmaihjin,Hagar,Hagdelstaf,Hagdush,Hagor,Haik,Hakam,Halimanir,Hanfonderlincan,Hank,Haragdinul,Hareth,Harith,Harrmukhag,Harpalice,Harquem,Hashnak,Hasz,Hathnei,Haub,Haugduring,Haurapitko,Hausieg,Hayanami,Hayanee,Hebril,Heffez,Hegledna,Heldra,Herbet,Hertrazzir,Herudo,Hesz,Hezzi,Hidaspe,Hidush,Higduhn,Hilal,Hilg,Hilgarion,Hilmariand,Hilonome,Hilsmagath,Hinak,Hing,Hiol,Hiragna,Hirg,Hisiloem,Hobgar,Hodul,Hogor,Hoi,Hoidish,Holinurie,Holruk,Hong,Hool,Horbag,Horfindel,Horgsten,Hort,Hougssen,Housneak,Huadash,Hualg,Huchnubulo,Hudish,Huesk,Hugor,Huk,Hulo,Huol,Hurag,Hurbag,Hurimtum,Hurk,Hushnak,Huurk,Huyagharu,Ibmaecire,Ibmahalej,Ibsongord,Ichtka,Ictareuse,Idaluam,Idrasil,Iekal,Ifianasa,Ifbajimn,Igfeniorth,Igmavenar,Ihbur,Ihmusif,Ikatere,Ilamound,Ilisiade,Illa,Ilmiwir,Ilsalaah,Inai,Inalai,Inexi,Iraene,Irele,Iridelia,Irix,Iripza,Irobryne,Isadrieng,Isaurico,Iselan,Isilmandel,Isirion,Isorfilad,Isorfindir,Isurnym,Isuwyn,Isyndel,Isáwen,Isebridien,Isebrinia,Isemlath,Isendra,Iséng,Iseviel,Isil-Garith,Isithradien,Isithrarith,Isithrawiel,Isóthien,Ismozg,Issalai,Istirazu,Ithlurnae,Ivayinna,Iverone,Ivinhao,Ivonitha,Iznoud,Jabuoc,Jacla,Jadnor,Jaena,Jaerka,Jaevyan,Jalasad,Jalika,Jalyan,Jana,Jarame,Jarka,Jasmuniure,Jassa,Jaugwan,Jaumalon,Jawhar,Jeabrylla,Jealla,Jeanoic,Jelifem,Jemara,Jeniver,Jerco,Jerguo,Jeudriel,Jezzix,Jibran,Jibril,Jiel Dahr,Jiryan,Jissa,Jizz,Joll,Jolla,Jona,Jongwen,Jonoic,Jora,Jorka,Jovyan,Jowe,Jubair,Judda,Juffarin,Jugrund,Jull,Julonna,Jumah,Junayd,Jura,Jureh,Jusif,Juturne,Juwain,Jwll,Jwlyan,Jycla,Jyniver,Jynoic,Jyrka,Jyvyan,Kadar,Kadin,Kadir,Kahil,Kalesiw,Kaliez,Kalinthya,Kalknix,Kall,Kalynteri,Kategard,Karak,Karbuk,Kargnak,Karterak,Karum,Kauthyn,Kayrak,Kegchitosh,Kelkrar,Kepz,Kernix,Kersezz,Kerta,Kertrasz,Kerx,Kerxenix,Kezz,Khaliq,Khayr,Khimessei,Kiryle,Klexaz,Klezyx,Khangatilha,Kiepp,Kierkugar,Kilkrar,Kingrok,Kitara,Kladiul,Klept,Klowe,Klud,Koen,Kognucha,Kokkan,Kolbyn,Koleri,Kolk,Komak,Koqeiri,Koqnir,Korgnak,Koria,Kork,Koruck,Koslourg,Kou Korul,Kórrigan,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kruo,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Krisva,Konstentyn,Korim,Košie,Krarax,Krenarex,Krex,Krinex,Kroo,Kropstin,Kthulju,Kurmalund,Kushana,Kyrtk,Laeniver,Laenoic,Laeryan,Lagrest,Lagusster,Laivaergne,Laizix,Lalaith,Lamatro,Langwen,Laomedontu,Laphira,Larka,Lassa,Lauvin,Lazki,Lealonna,Lealyan,Ledda,Legilad,Legorfindil,Legorfirion,Legorniath,Leifarom,Leivura,Lelonna,Lelyan,Lengwen,Leprethnaum,Lerka,Lessa,Leucotoe,Leukritia,Leuria,Lewlla,Licurgo,Lidda,Lill,Lilupar,Lina,Lipku,Lirka,Liryan,Lisgurerg,Lisidice,Lisuvik,Livyan,Lixeez,Loberta,Lobrishg,Locla,Lodda,Lollyra,Lolonna,Lomurg,Lophareon,Lorbuc,Lorquiel,Lortand,Lorthac,Lorthik,Loturni,Loubregarc,Loungodul,Lowryan,Luanud,Luargko,Lucanaor,Lugoum,Lullah,Lulyan,Lungwen,Lunoic,Luriniel,Luryan,Luvatamir,Lwcla,Lwnoic,Lycla,Lylla,Lylyan,Lyna,Lynoic,Lómariand,Maecla,Maeniver,Maerilna,Magirilion,Mahjub,Mahmud,Mahrul,Maijzasal,Maimun,Makron,Malaputo,Malatare,Maldurse,Mamurio,Mansrabunag,Maraldur,Mariudan,Markaak,Mar Kaog,Markuk,Marthaol,Maru,Marvin,Masaw,Masude,Masulami,Mausika,Mavyan,Meacla,Mealyan,Meana,Meangwen,Meanoic,Medda,Medesicaste,Meglusur,Megrollu,Meiseleng,Mejmed,Melalin,Meleagride,Melesagor,Melianur,Melicenea,Melifior,Melisteo,Mengwen,Meniver,Meradda,Meraecla,Meraelyan,Merall,Merallyra,Merana,Meranoic,Merealonna,Mereangwen,Mereaniver,Merebrylla,Merella,Merengwen,Meressa,Mergcan,Merilyan,Merina,Merinoic,Merissa,Merivyan,Merknik,Merogiv,Merolla,Merolyan,Merona,Meroniver,Mersulla,Merubrylla,Merulda,Merurka,Merwlla,Merwnoic,Merwryan,Merydda,Merylyan,Mesligfor,Messa,Meuj,Merask,Meyumn,Mhoro,Midsidrie,Migly,Milandra,Milonna,Minoloti,Miomir,Mireyah,Mirsha,Miskapuo,Mithrand,Miyen Kha,Mohrouh,Molokti,Molyan,Mondir,Moniver,Monsantir,Mor Drokuhr,Morduf,Morelna,Morgemil,Morisyeva,Morridgen,Moruboa,Morunthya,Morwen,Mossa,Mosgarnaruth,Mot,Mouresla,Moxanzz,Mubdugollush,Mudda,Mughni,Muhodre,Mulcatsol,Mullyra,Mulyan,Muneirwe,Munsif,Muntasir,Muqtadir,Murad,Murid,Murshid,Murstain,Murtada,Muryan,Musawwir,Mwbrylla,Mwlyan,Mwngwen,Mwnoic,Mycla,Myall,Mylla,Myngol,Myra,Myvyan,Mylith,Nabrylla,Nadrieldor,Naecla,Naell,Nalith,Nalyan,Nangwen,Naraithil,Naraithing,Naraithol,Naraithsil,Naraithsol,Naraithum,Naralan,Naralil,Naralsil,Naraluh,Naratlol,Naratsil,Narcating,Narcativ,Narcatol,Narcatsil,Narcatsol,Nardrab,Nardril,Nardring,Nardrig,Nardrol,Nardarsil,Nardrsol,Nardrul,Nardurah,Narduril,Nardurol,Nargak,Nargig,Narthalo,Nasdrubolish,Nathlaroel,Naucrati,Naumaragoth,Naxisz,Nazmi,Nealla,Neallyra,Nealonna,Nearof,Neavyan,Nemertex,Nera,Nerogish,Nessa,Ngondo,Nibalusg,Nibiru,Nibrash,Nidal,Nieron,Nimbuel,Nimdroth,Ninoic,Niryan,Nivyan,Nix,Noalor,Nobrylla,Nocht,Noctaul,Nolla,Nonoic,Nokan,Norfilith,Norfindir,Norka,Noryan,Noughalya,Nuaym,Nucla,Nuhayd,Nuhmu,Nulla,Nulyan,Numair,Numan,Nungwen,Nuri,Nusktar,Nusrah,Nuvyan,Nuyll,Nwllyra,Nwryan,Nwvyan,Nybrylla,Nylyan,Nymn,Nyryan,Nyssa,Nyvyan,Obeor,Odailuo,Oden,Odiel,Odo,Odoacru,Odurme,Oenoxoe,Ofirion,Ogdenescu,Ogi Kegnach,Ogliara,Ohcan,Ohecyn,Oktubahli,Olamdursol,Olath,Olegar,Oleif,Oleiron,Olineur,Olk,Olufarin,Omerith,Omoran,Onesipo,Onore,Onyi,Oona,Opalei,Orguathise,Orguel,Orialdur,Oridash,Orkut,Orleomyr,Ormagg,Orofarnie,Oroloqi,Orrh,Orsendur,Orsifal,Orsil,Orugusk,Osarcyn,Osbuhgnax,Oselienn,Oshibi,Osse,Osteron,Othroshagrat,Otogarim,Otride,Otsere,Ougdram,Oumina,Owac,Owadd,Owaddyn,Owaecyn,Owaedry,Owain,Owaryn,Oweran,Owercyn,Owidry,Owinyc,Owodd,Owoddry,Owogwyn,Owollyn,Oworcyn,Oworraent,Owuddyn,Owugwyn,Owur,Owyran,Oxpeii,Padrusil,Pagdish,Pagor,Pahsur,Paige,Palo,Pambedrumne,Pamirie,Paol,Parag,Parduthal,Parsifeluem,Parviz,Pashnak,Paskemuthar,Pausul,Pedergish,Pegrorausg,Pelaithaz,Pelaithil,Pelaithing,Pelaithiq,Pelaithlot,Pelaithol,Pelaithsil,Pelaithsol,Pelalil,Pelaling,Pelalsil,Pelalsol,Pelalum,Pelatil,Pelating,Pelatol,Pelatsil,Pelatur,Pelcating,Pelcatlop,Pelcatol,Peldrat,Peldril,Peldrsol,Peldruh,Pelduril,Pelduring,Pelduri,Peldurol,Peldursol,Peldurum,Pelthaal,Pelthasil,Pelusso,Persidul,Perthwan,Pesralg,Pestiurn,Phalaxi,Phoebe,Phutalmo,Pidush,Pigrush,Pilg,Pinak,Piper,Pirgasb,Plaxih,Plesix,Podager,Podish,Podusg,Poledean,Polg,Porbag,Porg,Pourk,Poret,Porfildur,Poshnak,Pradish,Pragdush,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarg,Prark,Prartsag,Prashnak,Praurk,Prerfosurz,Preš,Pridish,Prigar,Prigdish,Prigor,Prilg,Prilo,Prinak,Priol,Prirbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodash,Progush,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prool,Prourk,Prudish,Prugar,Prugdish,Pruk,Prunak,Prunk,Prurbarg,Prurg,Pruurk,Psipocum,Ptoliporto,Puladam,Pulg,Pulo,Punak,Punhg,Purag,Purg,Pusmahalu,Pustten,Puurk,Pyanepsie,Pyldur,Pyturc,Qadir,Qahhar,Qalioqe,Qam,Qanatloc,Qawi,Qayyum,Qeg Verkum,Qilenrama,Qitanira,Qizzeq,Quarismesta,Quddul,Quirenia,Quirisofo,Quisadz,Quroqoniba,Rabarecnu,Rabolux,Radash,Raebrylla,Raera,Raerka,Ragar,Ragdish,Rah,Rahlea,Rahunlar,Raithuin,Rakovisu,Ralonna,Raluenil,Ramnusia,Rang,Ranko,Ransevkurr,Raol,Rara,Rarag,Rarbag,Rark,Rarka,Rashid,Rashnak,Rassa,Rastud,Raurk,Ravsnuc,Rawdda,Razzaq,Reacla,Realla,Reana,Reangwen,Reh Shai,Rella,Relyan,Rengwen,Rei,Reknak,Renuto,Rerka,Reshan,Revyan,Revullyra,Riamn,Rialna,Rik,Rileg,Rilluna,Rilmandil,Rilmasil,Rilyan,Rimilmandir,Rinak,Rirg,Rirka,Rithrandil,Riwlla,Roacura,Rodry,Rodush,Rogdish,Rohul,Roirk,Rolduen,Rolo,Ronak,Rorfindil,Rorta,Roth,Rubenof,Rucla,Rudash,Rufaroz,Rugar,Rugdish,Ruhnar,Ruk,Rulairuki,Runadrieng,Rung,Ruol,Rurag,Ruryan,Rushnak,Ruslika,Ruvlonna,Rwngwen,Rybrylla,Ryna,Ryngwen,Rynk,Rytuirka,Sador,Saell,Saellyra,Saenuber,Saerka,Saessa,Sahnor,Saibarini,Sailik,Salanix,Salimeh,Salik,Sallyra,Salmiegar,Salmiriem,Samosatu,Sandix,Sangaratil,Sanoic,Sanrauv,Saprazz,Sapnux,Saqr,Sara,Saria,Sariyah,Sarjine,Sarrusavag,Sarumegor,Sasegar,Sassa,Sati,Satral,Savnish,Šohozarog,Scorbu,Searka,Sebetide,Sebrun,Sehetti,Seif Girud,Seliandra,Selinunt,Seluomon,Sembriolibam,Semirami,Sena,Senoic,Sentinumo,Senzlerne,Seplattin,Seprorian,Sera,Sergustu,Serieva,Seulona,Sgalisse,Sgriag,Šelmoc,Šakur,Siddiq,Sieulieare,Sigrery,Sigwuverno,Silfeleng,Sillumatti,Silmiril,Silonna,Sinan,Sinderul,Sinobia,Sira,Siraj,Sireyan,Sirvou,Sivnisiek,Skalix,Skandim,Skazix,Skeely,Skeezun,Sklizle,Skloe,Skorh,Skrez,Slive,Slizil,Slughirago,Slouag,Smirgaurn,Smirk,Sniuhgor,Sodelstan,Soederlein,Soereng,Sofian,Soldevig,Soleinth,Sonna,Soraceno,Sorekol,Sorfind,Sorivor,Sorka,Sorolle,Sougorn,Sowngwen,Soxgeurt,Sprizz,Sqal,Srygor,Ssexur,Sterizz,Stur,Subhi,Subrylla,Sucrator,Sufyan,Sugner,Suhayb,Sull,Sulonna,Sulyan,Suniong,Suqruto,Sura,Surdakhaur,Sussa,Suvok,Sverunidgi,Svignir,Swanoic,Svulla,Svulyan,Svuvyan,Sylar,Syllyra,Sylyan,Syssa,Tadriendir,Tagnia,Takolak,Talerez,Tallasue,Talsthaf,Taltibio,Tanael,Taral,Taraldur,Tarcatum,Tarex,Tarigolin,Tarnix,Tarsaff,Tarthmoul,Tarysth,Tauh,Taumacu,Tavyscite,Tawfiq,Tawhid,Tawwab,Taxiarqi,Taymullah,Taysir,Tel-Fabiel,Telxipea,Temisnioz,Teptum,Tequely,Terpsicore,Terthasol,Tesmurad,Teugarsen,Thael,Thalaisiel,Tharil-Garën,Thessaly,Thirgoalin,Thorsgan,Thrambor,Thraom,Thraral,Thrilgamir,Thrilmandel,Thrimir,Thrion,Throlar,Thrund,Thryriand,Thyndamara,Tilgan,Tilmalad,Timoh,Tinimir,Tinindil,Tinithrar,Tinoldor,Tinond,Tinorfind,Timbirtidul,Tirasch,Tirax,Tirix,Tissamo,Tiznuscievi,Tombadulum,Torval,Torfildur,Torquc,Trabuk,Trakkon,Trathdurl,Treidursol,Tremacalo,Trithaithan,Trithaithil,Trithaithif,Trithaithlov,Trithaithsil,Trinaithsol,Trirtaithu,Trigalilh,Trithalol,Trithata,Trislatil,Trithatloh,Triwatsol,Trithcatlo,Trithcatsol,Trithcatug,Trithdril,Trithdring,Trithdrim,Trithdrloh,Trithdrun,Trithduril,Trithduring,Trithdurlom,Trithdurol,Trithdursil,Trithduru,Trithaap,Trimathail,Triththaing,Triththauq,Trogish,Tufail,Tujcara,Tunorfiwyn,Uarso,Ubereo,Ucalea,Udirne,Udomaela,Uffestux,Ugmelorth,Uksul,Ulme,Umutno,Unadrieldor,Unadrier,Unalah,Unaraldur,Unaril,Unénia,Uneldor,Ungolyost,Unil-Gadia,Unilmadia,Unindra,Uniolia,Uniolith,Unionia,Unioril,Unondir,Unorfildor,Unorfiril,Unorfiwen,Unulad,Unóndra,Unuviel,Unynia,Uradriela,Uraclya,Uradriedia,Urambar,Uránia,Urárith,Urebriclya,Ureclya,Urilmadia,Urilmawiel,Uriolia,Urkar,Urkiark,Usguthmaonu,Ushvasali,Uspai,Usthinier,Utter,Utok,Uzra,Vaclo,Vadoish,Vadush,Vaescansa,Vak,Vaklin,Valcemlegduf,Valinior,Valnirra,Valnit,Valnor,Vandir,Varag,Varala,Vararion,Varbag,Vashitt,Vaudash,Vebril,Vebrilah,Vebrinduil,Velisk,Vellin,Velnick,Venduvalo,Venezh,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verilial,Verkon,Verlinn,Vermad,Vernoro,Verra,Vertick,Verusagno,Veshtar,Veskalica,Vigar,Vigdish,Vigor,Vihlo,Vilg,Vilsug,Vink,Virag,Virishneya,Virnella,Viroika,Virrugo,Virt,Virugusso,Vishnak,Vitrusgha,Vixezburto,Vladnir,Vladuanov,Vogdish,Vogor,Volugnaso,Vonak,Vorfin,Vorfindil,Vorg,Vork,Voshnak,Vougielan,Vourk,Vradash,Vragar,Vragdush,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vren,Vridash,Vridish,Vrigor,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrishnak,Vriurk,Vrodash,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudish,Vrugdush,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vruurk,Vudish,Vugnael,Vuk,Vulg,Vulo,Vulsulta,Vumla,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vushnak,Vushtin,Vylgrid,Wadud,Wajid,Wakh,Wakil,Walayla,Warathan,Warith,Wedielya,Wendomilla,Weira,Westraz,Widviringio,Wiggur,Wilnira,Wilp,Windego,Wintfeil,Wonrunmaldin,Worolusga,Wotiah,Wurgturah,Xaffrasz,Xaigatil,Xaihan,Xalertha,Xarangat,Xartrez,Xasz,Xaztex,Xeminei,Xenghir,Xerxix,Xibir,Xiesza,Xirasz,Xirr,Xirtra,Xirz,Xiterz,Xixzart,Xoishcan,Xoloshiva,Xour,Xue,Xu Ghamul,Yanirah,Yarabo,Yatungoa,Yaugol,Yazan,Yazid,Yeamila,Yeseriz,Ygrille,Ylena,Ylogcan,Yogthila,Yowuddry,Yrt,Ysacla,Ysaenoic,Ysaerka,Ysanoic,Yseacla,Ysealonna,Ysealyan,Ysedda,Ysell,Yselonna,Ysilyan,Ysinoic,Ysodda,Ysongwen,Ysura,Yswniver,Ysycla,Ysylla,Ysylyan,Ysyrka,Ysyssa,Yuhgurtah,Yunur,Yuraena,Yuriaz,Yushua,Yusri,Yutarh,Zaembriel,Zagriw,Zahir,Zaki,Zakwan,Zalamua,Zalde,Zalmut,Zandler,Zarep,Zazabi,Zburait,Zebeli,Zedrix,Zeikhal,Zeliste,Zenur,Zhiro,Ziembieth,Zilrix,Ziyad,Zogier,Zora,Zorgal,Zorugoth,Zoruleive,Zouhan,Zouridga,Zubayr,Zuhayr,Zuree,Zzupde

note: [lua]: training.describe_training_level
en: $name Training Maximum Level
cs: Maximální úroveň tréninku pro $name

note: [lua]: training.describe_training_level
en: $name Training level $level
cs: $level|. úroveň tréninku pro $name

note: [lua]: training.describe_training_level2
en: Maximum Level
cs: Maximální úroveň

note: [lua]: training.describe_training_level2
en: level $level
cs: $level|. úroveň

note: [lua]: training.generate_message
en: $chance| chance to $arrow $desc
cs: $chance| šance na $arrow $desc

note: [lua]: training.apply
en: trained
cs: vycvičený

note: [lua]: training.apply
en: female^trained
cs: vycvičená

note: [lua]: training.describe_bonus
en: Nothing to learn here
cs: Tady se nelze nic naučit

note: [lua]: training.describe_bonus
en: From $level_before to $level_after
cs: Z $level_before|. na $level_after|. úroveň

note: an Elvish Archer joins a player's side
en: You look like you could use some help. Mind if I join in? It’s been a while since I had a good fight!
cs: Vypadáte, že by se vám hodila nějaká pomoc. Nevadí, když se přidám? Už je to dlouho, co jsem si pořádně zabojoval!

en: Excellent. We could always use more help.
cs: Výborně. Nějaká pomoc se vždy hodí.

note: an Orcish Grunt joins a player's side
en: ’bout time. Been forever since I had a good fight, eh?
cs: Jó je načase. Jak je to dávno, co jsem si naposled pořádně zabojoval, co?

note: a Troll Whelp joins a player's side
en: Who you? I help you smash!
cs: Kdo ty být? Já seřezat to pomůžu!

note: an Orcish Archer joins a player's side
en: My clan was destroyed long ago, leaving me to fend for myself. Let me join your army and I will fight as though your clan was my own!
cs: Můj klan byl zničen už před dávnou dobou, takže jsem se musel o sebe postarat sám. Dovol mi, abych se připojil k tvé armádě, a budu bojovat, jako by tvůj klan byl můj vlastní!

note: an Orcish Assassin joins a player's side
en: Hey boss. Looks like you’ve got some prey that need killing.
cs: Nazdárek šéfe. Vypadá to, že máš nějakou kořist, co potřebuje skolit.

note: a Wolf Rider joins a player's side
en: I hunts. I join you, I hunts good for you!
cs: Jsem lovec. Přidám se k tobě a budu ti dobrým lovcem!

note: speaker is a Wose, just after a Wolf Rider joins their side
en: Very well. But take care where your dog does its stuff.
cs: Dobře tedy. Ale dávej pozor na svého psa.

note: an Orcish Leader joins a player's side
en: Heh, looks like you whelps might be getting in over your heads. Good thing I’m here now to win this fight for ya, huh?
cs: Hej, vypadá to, že ti ta štěňata přerůstají přes hlavu. Dobře že jsem tady, abych ten boj za tebe vyhrál, není-liž pravda?

note: a Naga Fighter joins a player's side a Dune Soldier joins a player's side
en: I too have come a long way to this strange land. Perhaps we were destined to join blades here.
cs: I moje cesta do této podivné země byla dlouhá. Možná nám bylo předurčeno, abychom se zde postavili bok po boku.

note: speaker is a Gryphon, just after a naga or merfolk joins their side
en: Looks like we fished some tasty help.
cs: Vypadá to, že jsme chytili nějakou vítanou pochoutku.

note: an Elvish Fighter joins a player's side
en: Need a friendly blade?
cs: Potřebuješ pomocnou ruku?

note: an Elvish Shaman joins a player's side
en: The mother forest sends you her blessings. Let us join together against her foes.
cs: Mateřský les vám posílá svá požehnání. Spojme se proti jeho nepřátelům.

note: speaker is an elf or wose, just after a shaman joins their side
en: Yeah, flower power!
cs: Jo, síla květin!

note: an Elvish Scout joins a player's side
en: I offer you the service of my arrows and my steed. You will find none that fly faster than either.
cs: Nabízím ti své šípy i svého oře do služby. Nenajdeš nikoho, kdo by letěl rychleji než oni.

note: a Wose joins a player's side
en: Hmm! Welcome, tree-friends. We will pound our enemies into dust!
cs: Hm! Vítejte, stromoví přátelé. Rozdrtíme naše nepřátele na prach!

note: a Merman Hunter joins a player's side
en: Greetings, friends. I am a lone hunter and have no legions of warriors to offer you, but I will gladly lend my arms to your cause.
cs: Zdravím vás, přátelé. Jsem osamělý lovec a nemám žádné legie válečníků, které bych vám mohl nabídnout. Ale rád vám podám pomocnou ruku.

note: a Mermaid Initiate joins a player's side
en: You have come a long way over the ocean, yet I see that you know little of her ways. Let me show you.
cs: Plul jsi dlouho přes oceán, přesto vidím, že o jeho možnostech toho moc nevíš. Dovol mi ti je předvést.

note: a Cavalryman joins a player's side a Sergeant joins a player's side
en: You’re not from around here, but I seem to find myself between employers at the moment and I’m not picky. I’ll fight for you, if you’ll have me.
cs: Nejsi odtud. Ale zdá se, že si momentálně musím zvolit svého zaměstnavatele, a nejsem vybíravý. Pokud si mě získáš, budu za tebe bojovat.

note: speaker is female, just after a Cavalryman or Horseman joins their side
en: Of course. How could a girl say no to a man riding a horse?
cs: Samozřejmě. Jak by mohla dívka odmítnout švarného jezdce?

note: a Horseman joins a player's side
en: Hurrah! Now THIS is a battle too grand to be missed. Save some for me, eh?
cs: Hurá! TATO bitva je příliš velkolepá, než aby se dala pominout. Nechal jsi něco i pro mě, nebo ne?

note: a Spearman joins a player's side a Woodsman joins a player's side a Dune Rover joins a player's side
en: Ho there, friends! I am but a soldier of humble circumstances, yet long have I dreamed of joining great wars beyond our shores. Let me join your mission!
cs: Hej vy tam, přátelé! Jsem jen pěšákem na šachovnici světa, přesto jsem dlouho snil o tom, že budu bojovat ve velkých válkách za obzorem své domoviny. Dovolte mi, abych se připojil k vaší misi!

note: a Fencer joins a player's side
en: Looks like you’re a bit down on your luck, my friends. But now that I am here, there’s nothing to worry about!
cs: Vypadá to, že vás štěstí trochu opustilo, přátelé. Ale teď, když jsem tady, není se čeho bát!

note: a Heavy Infantryman joins a player's side
en: Finally reinforcements are here! I’ve been pinned down for days. Help me fight my way out of here and I’ll gladly follow you!
cs: Konečně jsou tu posily! Byl jsem tu zablokovaný několik dní. Pomozte mi probojovat se odsud a rád vás budu následovat!

note: a Bowman joins a player's side
en: Greetings, my lords. I have watched your battle from afar and yearn to join such a glorious campaign. I pledge myself to your service!
cs: Zdravím vás, pánové. Z dálky jsem sledoval vaši bitvu a toužím se připojit k takové slavné kampani. Zavazuji se k vašim službám!

note: a Mage joins a player's side a Dune Herbalist joins a player's side
en: Long have I studied the ways of lore, and I have much wisdom to offer. Allow me to guide you on your quest and together we will accomplish great things!
cs: Dlouho jsem studoval cesty vědění a mám mnoho moudrosti, kterou mohu nabídnout. Dovol mi, abych ti dělal průvodce na tvé cestě, a společně dosáhneme velkých věcí!

note: a Merman Fighter joins a player's side
en: I bring greetings from the merfolk. We have heard your plight, and though we have few warriors to spare among us, I would gladly lend my trident to your cause.
cs: Přináším pozdravy od mořského lidu. Doslechli jsme se o vašem těžkém údělu, a přestože máme mezi sebou jen málo válečníků, které můžeme postrádat, rád bych ti nabídl svůj trojzubec.

note: a Dwarvish Fighter joins a player's side a Dwarvish Scout joins a player's side
en: Having trouble, eh? Never worry, lads, we’ll sort ’em out soon enough!
cs: Máte potíže, hm? Nedělejte si starosti, hoši, brzy je spolu vyřešíme!

note: a Thief joins a player's side. This one's British slang for "you've caught me stealing, let me work for you instead", with extra words that are just parts of the idiom.
en: You’ve got me, guv, it’s a fair cop! Just lemme work for you instead. You won’t regret it, guv, I promise!
cs: Dostal jste mě, šéfe, patří mi to! Jen mě nechte makat pro vás. Nebudete litovat, šéfe, slibuju!

note: a Dwarvish Thunderer joins a player's side
en: Listen up, ye primitive screwheads! This... is me BOOM STICK. Lemme show you what this baby can do!
cs: Poslouchejte, vy primitivní pitomci! Tohle... je má HROMOVÁ HŮL. Nechte mě, ať vám ukážu, co tahle holčička umí!

note: a Poacher joins a player's side a Thug joins a player's side
en: What, you want my help? A guy like me? Huh, that’s rich. Oh well... let’s give it a shot, eh?
cs: Cože, vy chcete pomoct? Od někoho jako já? Hm, to je sranda. No dobře..., tak to půjdem zkusit, ne?

note: a Dwarvish Guardsman joins a player's side a Dune Rider joins a player's side
en: A soldier is no good without something to fight for. Let me fight for you!
cs: Voják ztrácí svou cenu, když nemá zač bojovat. Nech mě za tebe bojovat!

note: a Footpad joins a player's side. The first half is "please don’t attack me", the second is "you seem to be in a difficult situation too, I’m good at talking or fighting my way out".
en: Hey, hey, easy there! I done nothin’ to hurt you. We’re all friends here, right? Looks like you might be in a tight spot, but don’t worry. No one’s better at getting out of tight spots than me, boss!
cs: Hej, hej, v klidu tam! Ničím jsem ti neublížil. Všichni jsme tu přátelé, že? Vypadá to, že jste se dostali do úzkých. Ale nebojte se. Nikdo není lepší v úniku z úzkých míst než já, šéfe!

note: an Ulfserker joins a player's side
en: Chin up, lads. Today is a good day to die!
cs: Hlavu vzhůru, chlapci. Dnes je dobrý den na smrt!

note: the speaker is another dwarf, after an Ulf joins their side
en: Brave words. Welcome to The Fight Club...
cs: Odvážná slova. Vítej v Klubu rváčů...

note: The speaker is a human, after an Ulf joins their side. The Ulf’s "a good day to die" could be read as a Native American battlecry, and "brave words" as "words of an Indian Brave", yet the capitalisation doesn’t allow "little big man" to be a proper noun. This doesn't sound right as the first thing a
en: Brave words. Welcome little big man.
cs: Odvážná slova. Vítej, malý velký muži.

note: a Gryphon Rider joins a player's side
en: Need a hand? Me an’ me bird can get just about anywheres you need.
cs: Potřebuješ píchnout? Já a můj pták se dostanem téměř kamkoli, kam potřebuješ.

note: the speaker is a naga or merfolk, after a Gryphon Rider joins their side
en: Sounds good. You scared me for a moment.
cs: To zní dobře. Na chvíli jsem z vás měl strach.

note: the speaker is a bat or a gryphon, after a Gryphon Rider or Drake Glider joins their side
en: Cool. We could always need more air power.
cs: Úžasné. Nějaká vzdušná síla se nám vždycky hodí.

note: a Drake Fighter joins a player's side; they will have their standard weapon (a "war blade" in English)
en: The ancient spirits tell me my destiny lies with yours. My sword is at your command.
cs: Duchové předků mi říkají, že můj osud je svázaný s vaším. Můj meč je vám k službám.

note: a Drake Clasher joins a player's side
en: Stand fast, for I bring you the strength of dragons to assist you in your battle!
cs: Vytrvejte, přináším sílu draků, co vám pomůže v bitvě!

note: a Drake Burner joins a player's side
en: Today is a most auspicious day for you, for I deem you worthy of the power of dragonfire. Show me your foes and I will incinerate them!
cs: Dnes je vám osud velmi příznivě nakloněn, neboť vás považuji za hodné síly dračího ohně. Ukažte mi své nepřátele a já je spálím!

note: the speaker is another drake, after a Drake Burner joins their side
en: Perfect. We can always use more firepower.
cs: Skvělé. Více palebné síly se nám vždycky bude hodit.

note: a Saurian Augur joins a player's side
en: You no fight good enough, no have saurian way. I show you way of saurian!
cs: Dokud se nessezznamíte ss našššimi bojovými zzvyklosstmi, nebudete v boji dossst dobří. Ukážžu vám zzpůssoby ješšštěráků!

note: the speaker is another saurian, after a Saurian Augur joins their side
en: Sure, bro...
cs: Jasně, kámo...

note: a Drake Glider joins a player's side
en: You may be out to take over the land and the seas, but you’ll never get anywhere without control of the skies. Fortunately I’m here to help you!
cs: Možná se mílovými kroky přibližujete k ovládnutí země i moří, ale nikdy se nikam nedostanete bez kontroly nad nebem. Naštěstí jsem tu, abych vám pomohl!

note: a Saurian Skirmisher joins a player's side
en: Tribe fall long time ago, now tribe lost. This last fight of tribe. I fight with you, make last very great!
cs: Kmen padl dávno, teď kmen ztracený. Tohle poslední boj kmene. Bojuju s vámi, ať je poslední ten nejskvělejší!

note: a Skeleton joins a player's side
en: Don’t hit me! I’m just your average regular friendly talking skeleton, see? Looks like you fellows could use some help!
cs: Nestřílejte! Jsem jen průměrný a obyčejný přátelsky vystupující kostlivec, víte? Vypadá to, že vy, druhové ve zbrani, byste užili nějakou tu pomoc!

note: a Skeleton Archer joins a player's side
en: I am called forth from eternal rest, bound to follow he who called me. Show me the enemy, master!
cs: Jsem povolán z věčného odpočinku, povinen následovat toho, kdo mě povolal. Ukaž mi nepřítele, mistře!

note: a Ghoul joins a player's side, and this line does not fit a Ghoul at all, it’s a pantomime-level stereotype of a British hero.
en: I say, old sport! It looks like you’ve got a spot of bother. Well, chin up, I say! I’m sure we’ll make a simply smashing team-up. We can sort this lot out and be done by tea, what?
cs: Povídám, starý brachu! Vypadá to, že vás něco trápí. Takže, hlavu vzhůru, říkám já! Jsem si jistý, že z nás bude zkrátka úderný tým. Můžeme to všechno vyřídit a být hotoví do večeře, co?

note: response to the Ghoul’s introduction line
en: Have at thee, unholy abomin... wait, huh?
cs: Hotov se k boji, bezbožná ohav... počkat, cože?

note: a Dark Adept joins a player's side a Dune Burner joins a player's side
en: You may not trust me or my reasons, but it seems you are not in a position to be choosy about your allies. Let me assist you and you just may survive.
cs: Můžete o mně nebo o mé motivaci pochybovat, ale zdá se, že nejste v pozici, kdy byste si mohli spojence vybírat. Dovolte mi, abych vám pomohl a možná přežijete.

note: a Ghost joins a player's side
en: Who calls me from my slumber? I sense a great battle being joined. Point me towards the enemy and I will feast upon their very souls!
cs: Kdo mě to volá z mého spánku? Cítím blízkost velké bitvy. Ukažte mi, kde jsou vaši nepřátelé, a já budu hodovat na jejich duších!

note: a Vampire Bat joins a player's side
en: Skreeeeeeee!
cs: Hvíííí!

note: after a Vampire Bat joins the player's side
en: This creature seems unusually intelligent for its kind. Perhaps it will help us!
cs: Toto stvoření se zdá být na svůj druh neobvykle inteligentní. Snad nám pomůže!

note: a Young Ogre joins a player's side
en: You friend are? I friend help!
cs: Tys přítel? Přátelům pomáhám!

note: the speaker is an ogre or troll, after a Young Ogre joins their side
en: Me friend. We can play together.
cs: Já přítel. Můžem se spojit.

note: a Goblin Spearman joins a player's side
en: Ah, please no hurtings me! I helps you, see?
cs: Ach prosím, neubližujte mi! Pomáhám vám, vidíte?

note: after a Goblin Spearman joins a player's side
en: Fine. We could need a small help.
cs: Fajn. Malá pomoc se nám může hodit.

note: after a Goblin Spearman joins a player's side
en: Excellent. We could always need cannon fodder.
cs: Výborně. Potrava pro děla se nám vždy hodí.

note: after a Walking Corpse joins the player’s side
en: Odd, it doesn’t seem to attack. I wonder if we can use it?
cs: Zvláštní, nezdá se, že by to útočilo. Zajímalo by mě, jestli to můžeme nějak využít?

note: a Peasant or Ruffian joins a player's side. This line is the speech of an overeager schoolchild.
en: Oooh oooh oooh! I want to help! Pick me, pick me!
cs: Ouu ouu ouu! Chci pomoci! Vyberte mě, vyberte mě!

note: after a Peasant or Ruffian joins the player’s side
en: ...fine. I guess.
cs: Tak fajn. Myslím, že to půjde.

note: [lua]: preshow
en: Game Mechanics
cs: Herní mechanika

note: [lua]: preshow
en: <b>Gold</b>
cs: <b>Peníze</b>

note: [lua]: preshow
en: Carryover rate is 15% and split evenly among players. Negative amounts will not carry over. Early finish bonus is superior to village control, but it is not directly related to the carryover amount.
cs: Míra přenesení zlata je 15 % a zlato se dělí rovným dílem mezi hráče. Záporné zlato se nepřenáší. Bonus za rychlý konec je nadřazen kontrole vesnic, ale nesouvisí přímo s částkou převodu.

note: [lua]: preshow
en: <b>Autorecall</b>
cs: <b>Automatické povolání</b>

note: [lua]: preshow
en: Units with the <b>heroic</b> trait are recalled at the start of each scenario with no cost (up to castle size).
cs: Jednotky s vlastností <b>hrdinný</b> jsou automaticky zdarma povolány na začátku každého scénáře (do limitu velikosti hradu).

note: [lua]: preshow
en: <b>Recall Cost</b>
cs: <b>Náklady na povolání</b>

note: [lua]: preshow
en: Units costing less than 17 gold are cheaper to recall.
cs: Jednotky, které stojí méně než 17 zlatých, mají menší náklady na povolání.

note: [lua]: preshow
en: <b>Training</b>
cs: <b>Výcvik</b>

note: [lua]: preshow
en: Every time you recruit a new unit, your training levels will be applied. If a unit gains training benefits, you can see them with the trait "trained". Each unit’s chance of gaining training benefits is independent of another’s.
cs: Pokaždé, když naverbuješ novou jednotku, projde výcvikem na úrovních, které ovládáš. Pokud jednotka získá z výcviku výhody, je označena vlastností „vycvičená“. Šance každé jednotky získat z výcviku výhody je nezávislá na šancích ostatních jednotek.

note: [lua]: preshow
en: <b>Upkeep</b>
cs: <b>Zaopatření</b>

note: [lua]: preshow
en: Units with the <b>heroic</b> trait or holding any magic <b>item</b> have free upkeep.
cs: Jednotky s vlastností <b>hrdinný</b> nebo držící nějaký magický <b>předmět</b> nevyžadují peníze na zaopatření.

note: [lua]: preshow
en: <b>Bonus Points</b>
cs: <b>Bonusová místa</b>

note: [lua]: preshow
en: In every scenario the game generates as many bonus points on the map as there are players in the game, the bonus points can be picked up by player units and either contain artifacts, loyal units, or training.
cs: V každém scénáři hra generuje tolik bonusových míst na mapě, kolik je hráčů ve hře. Bonusová místa mohou být aktivována jednotkami hráčů a lze na nich získat buď artefakty, věrné jednotky, nebo trénink.

note: [lua]: preshow
en: <b>Army discipline</b>
cs: <b>Armádní disciplína</b>

note: [lua]: preshow
en: At scenarios 1 to 3, for each training level players already own, trainers found have 2% to 4% chance to become advanced trainers (provide 2 levels). Becomes irrelevant from scenario 4 onwards because all trainers will always be advanced.
cs: V 1. až 3. scénáři mají nalezení cvičitelé za každou úroveň tréninku, co již hráči vlastní, 2 až 4% šanci stát se pokročilými cvičiteli (a vycvičit tak jednotku o 2 úrovně). Od 4. scénáře se toto stává irelevantním, neboť všichni cvičitelé budou vždy pokročilí.

note: [lua]: preshow
en: Training improves newly recruited units, it has no effect on already recruited units. The following list shows all available training, the training you currently have is marked in green.
cs: Výcvik vylepšuje nově naverbované jednotky, na již existující jednotky nemá žádný vliv. Následující seznam zobrazuje veškerý dostupný výcvik, zeleně jsou označeny úrovně výcviku, které již ovládáš.

note: [lua]: preshow
en: Items
cs: Předměty

note: [lua]: preshow
en: Items can be given to units to make them stronger. You can get items in three ways: 1) By choosing an item as your starting bonus; 2) By finding it on a map in a bonus point; 3) By dropping from enemies in later scenarios. Note, however, that not all units can pick up all items.
cs: Jednotkám mohou být dávany předměty, které je činí silnějšími. Předměty můžeš získat třemi způsoby: 1) předmět si vybereš jako svůj počáteční bonus; 2) předmět najdeš v bonusovém místě na mapě; 3) předmět vyzvedneš od padlých nepřátel (v pozdějších scénářích). Upozorňujeme však, že ne všechny jednotky mohou vyzvednout všechny předměty.

note: [lua]: preshow
en: Factions
cs: Frakce

note: [lua]: preshow
en: The World Conquest II era consists of factions that are built from pairs of mainline factions. One faction will have a healer available (Drakes, Rebels and Loyalists) and one will not (Orcs, Dwarves and Undead). The recruit list is also organized in pairs so that sometimes you will have to recruit a different unit before you can recruit the units that you want. The available heroes, deserters, and random leaders also depend on your factions; the items you can get do not depend on the faction you choose.
cs: Dobytí světa II pracuje s věkem, který sestává z frakcí, jež jsou vytvořeny z dvojic frakcí Základního věku. Jednou z frakcí je ta, která disponuje léčitelskou jednotkou (Drakonidé, Odbojní či Věrní), a druhou z frakcí je ta, která jí nedisponuje (Seveřané, Knalganská aliance či Nemrtví). Verbovací seznam je také uspořádán v párech, takže někdy budeš muset naverbovat jinou jednotku, než budeš moci naverbovat tu svou kýženou. Tvá frakce také určuje, jací hrdinové, zběhové a náhodní vůdci budou dostupní. Výběr tvé frakce však neovlivní předměty, které budeš moci získat.

note: [lua]: type_icon
en:  (not available for enemies)
cs:  (předmět není dostupný pro nepřátele)

note: [lua]: type_icon
en:  (not available for players)
cs:  (předmět není dostupný pro hráče)

note: [lua]: wc_ii_generate_scenario [lua]: wct_store_possible_encampment_ford
en: Start
cs: Počátek

note: [lua]: wc_ii_generate_scenario
en: Scenario
cs: Scénář

note: [lua]: wc_ii_generate_scenario
en: Final Battle
cs: Závěrečná bitva

note: [lua]: wct_map_2a_post_bunus_decoration
en: water^Springs
cs: Prameny

note: [lua]: world_conquest_tek_map_decoration_2c
en: Glaciers
cs: Ledovce

note: [lua]: wct_map_2d_post_bunus_decoration
en: Provinces
cs: Venkov

note: [lua]: wct_map_2f_post_bunus_decoration
en: Clayey
cs: Bahniska

note: [lua]: wct_map_3c_post_bunus_decoration
en: river^Delta
cs: Delta

note: [lua]: world_conquest_tek_map_repaint_3d
en: Sulfurous
cs: Sirnatá

note: [lua]: wct_map_3e_post_bunus_decoration
en: made of^Coral
cs: Korálová

note: [lua]: wct_map_4a_post_bunus_decoration
en: Thermal
cs: Termální

note: [lua]: world_conquest_tek_map_repaint_4b
en: Volcanic
cs: Sopečná

note: [lua]: wct_map_4d_post_bunus_decoration
en: Podzol
cs: Podzolová

note: [lua]: wct_map_4e_post_bunus_decoration
en: Wicked
cs: Strašlivá

note: [lua]: wild_store_roads_in_cave_zone
en: Wild
cs: Divoká

note: [lua]: world_conquest_tek_map_repaint_6d
en: Feudal
cs: Feudální

note: [lua]: end_message
en: To war! Prepare to defend yourselves!
cs: Do boje! Připravte se na obranu!

note: [lua]: end_message
en: Why do we fight amongst ourselves? We should band together and take the coast with our combined forces!
cs: Proč bojujeme mezi sebou? Měli bychom se spojit a společně dosáhnout pobřeží!

note: [lua]: end_message
en: You speak truly; together we can overpower the rest. After that, who knows? Together we could go on to conquer other lands across the sea!
cs: Máš pravdu. Společně můžeme přemoct ostatní. A pak, kdo ví? Mohli bychom společně pokračovat v dobývání dalších zemí za mořem!

note: [lua]: end_message
en: Foolish upstarts. You will never defeat us! Come, my allies. Let us crush them!
cs: Hloupí nafoukanci. Nikdy nás nepřemůžete! Pojďte, moji spojenci. Rozdrtíme je!

note: [lua]: end_message
en: Yes! We will drive them into the sea!
cs: Ano! Zaženeme je do moře!

note: [lua]: end_message
en: Never fear! Your trusted friends stand beside you!
cs: Odvahu! Vaši osvědčení přátelé vám stojí po boku!

note: [lua]: end_message
en: Victory is ours! Let us set sail in search of new lands to conquer!
cs: Dosáhli jsme vítězství! Poplujme a najděme nové země, co lze dobýt!

note: [lua]: end_message
en: Ahhh. Just look at these fertile lands, ripe for conquest!
cs: Aáách. Jak krásný pohled na tyto úrodné země, zralé k dobytí!

note: [lua]: end_message
en: What’s this?! Foreign invaders have set foot upon our shores!
cs: Co se to děje?! Na naše břehy se vylodili cizí útočníci!

note: [lua]: end_message
en: We’ll send them back to where they came from quick enough. All troops, to me!
cs: Pošleme je rychle zpátky tam, odkud přišli. Všechny jednotky ke mně!

note: [lua]: end_message
en: We win! Truly ours will be a glorious empire!
cs: Vyhráli jsme! Naše říše bude vskutku slavná!

note: [lua]: end_message
en: Do not get hasty! To reach the great continents of the east we must subdue the savage coast of Moragdu, notorious for its corsairs, before we can advance further.
cs: Ne tak rychle! Abychom se dostali na velké východní kontinenty, musíme si nejdříve podmanit divoké pobřeží Moragdy, proslulé svými korzáry.

note: [lua]: end_message
en: What’s this? It is a long time since strangers have set foot upon Moragdu — and in such great numbers too!
cs: Co to je? Už dlouho cizí lidé nevstoupili na Moragdu – a ještě v takovém počtu!

note: [lua]: end_message
en: The time of prophecies is upon us! The destroyers have arrived from beyond the sea!
cs: Proroctví se naplnila! Ničitelé dorazili zpoza moře!

note: [lua]: end_message
en: I don’t know what the lizard is babbling about, but we’ll sort these ‘destroyers’ out quickly enough.
cs: Nevím, o čem ten ještěrák blábolí, ale tyto „ničitele“ vyřešíme snadno a rychle.

note: [lua]: end_message
en: Ready yourselves, men! The conquering hordes are upon us!
cs: Připravte se, muži! Jdou na nás hordy dobyvatelů!

note: [lua]: end_message
en: Word has come to our island of your victories. Your army is impressive, but it will avail you not.
cs: Na náš ostrov se donesly zprávy o tvých vítězstvích. Tvá armáda je působivá, ale to ti nebude nic platné.

note: [lua]: end_message
en: Indeed. You come this far, and no farther!
cs: Dostal ses vskutku daleko. Ale dál už se nedostaneš!

note: [lua]: end_message
en: Hah! We didn’t come all this way just to give up and go home. We will destroy you as we have destroyed all that have stood before us!
cs: Ha! Nepřišli jsme až sem, jen abychom to vzdali a šli domů. Zničíme vás, tak jako jsme zničili všechny, co se nám postavili!

note: [lua]: end_message
en: So be it. We stand squarely behind our allies.
cs: Budiž. Stojíme přímo za svými spojenci.

note: [lua]: end_message
en: You are not the only ones with allies! We’ll push on till the end!
cs: Nejsi jediný, kdo má spojence! Budeme pokračovat v nátlaku až do konce!

note: [lua]: end_message
en: Onwards to the ships!
cs: Vpřed k lodím!

note: [lua]: end_message
en: We have travelled great oceans and brought low mighty empires. Should we not wait until our forces regain their strength?
cs: Přepluli jsme velké oceány a svrhli mocné říše. Neměli bychom posečkat, než naše vojska opět naberou sílu?

note: [lua]: end_message
en: One last effort! We better finish our campaign when we hold initiative, before Winter arrives.
cs: Už jen jedna mise! Bude pro nás lepší dokončít naši kampaň, dokud máme iniciativu, dřív, než přijde velká zima.

note: [lua]: end_message
en: Finally we come to the shores of the last continent. Here at the edge of the world our empire shall be made complete.
cs: Konečně jsme se dostali na pobřeží posledního kontinentu. Tady na kraji světa bude naše říše dovršena.

note: [lua]: end_message
en: Never! Your mad quest ends here, tyrant.
cs: Nikdy! Tvůj šílený záměr tu skončí, tyrane.

note: [lua]: end_message
en: All the peoples of the world stand against you. Though we would be enemies otherwise, we are united in our cause. We must stop you!
cs: Obyvatelé celého světa stojí proti tobě. I když jinak můžeme být nepřáteli, proti tobě jsme se sjednotili. Musíme tě zastavit!

note: [lua]: end_message
en: No, not all of them. Today our full strength stands behind our allies!
cs: Ne, ne všichni. Všechny naše síly dnes stojí za našimi spojenci!

note: [lua]: end_message
en: That’s it, our work is done here!
cs: A je to. Jsme hotovi!

note: [lua]: end_message
en: The whole world is now ours to command!
cs: Teď máme celý svět pod svou vládou!

note: [lua]: end_message
en: It was hard, but I almost regret the fun is over.
cs: Bylo to těžké. Ale skoro lituji toho, že už si neužijeme žádnou srandu.

note: [lua]: end_message
en: The End
cs: Konec

note: [lua]: add_enemy_side
en: Enemies
cs: Nepřátelé

note: [lua]: add_player_side
en: Allies
cs: Spojenci

en: Preset Advancement
cs: Přednastavení povýšení

note: [lua]: wesnoth.wml_actions.wc2_pya_pick
en: Currently I’m set to advance towards: $name 
    
    What are your new orders?
cs: Momentálně mám přednastavené povýšení na jednotku: $name
    
    Jaké jsou tvé nové rozkazy?

note: [lua]: wesnoth.wml_actions.wc2_pya_pick
en: Random
cs: Náhodná

en: Special Overlay
cs: Speciální označení

en:  and
cs:  a

en: damage
cs: poškození

en:  resistance vs
cs:  k odolnosti vůči

en: moves
cs: kroků

en: strike
cs: útok

en: XP to advance
cs: zkušeností k povýšení

note: [chance]
en: +$boost| moves
cs: +$boost| bodů pohybu

note: [chance]
en: $range|: +$boost| damage
cs: $range|: +$boost| k poškození

note: [chance]
en: $range|: +1 damage per level
cs: $range|: +1 k poškození za úroveň

note: [chance]
en: +$hitpoints| hitpoints
cs: +$hitpoints| životů

note: [chance]
en: +$hitpoints| hitpoints per level
cs: +$hitpoints| životů za úroveň

note: [chance]
en: $value| XP to advance
cs: $value| zkušeností k povýšení

note: [chance]
en: Village/Castle: +5 defense
cs: Vesnice/Hrad: +5 k obrannému bonusu

note: [chance]
en: $terrain|: +$def| defense and full movement, +$res| resistance vs $dmg_type|
cs: $terrain|: +$def| k obrannému bonusu a volný pohyb, +$res| k odolnosti vůči $dmg_type|

note: [chance]
en: $terrain|: +10 defense and full movement
cs: $terrain|: +10 k obrannému bonusu a volný pohyb

note: [chance]
en: +moves defense
cs: +obrana z kroků

note: [chance]
en: melee: optional charge
cs: zblízka: možnost volby výpadu

note: [chance]
en: $range|: arcane and +25% damage
cs: $range|: nezemský a +25 % poškození

en: Adamant armor
cs: Adamantová zbroj

en: The sturdy plates of this lightweight armor increase the user’s physical resistances (to a maximum of 10%) and grants the steadfast ability.
cs: Robustní pláty tohoto lehkého brnění zvyšují odolnost nositele vůči fyzickým zraněním (na maximálně 10 %) a dále mu poskytují vytrvalost.

en: Assassin’s ring
cs: Vražedný prsten

en: This plain ring with a pleasantly smooth and slippery surface gives its owner unmatched sneak attacking skills.
cs: Tento nezdobený prsten s příjemně hladkým a kluzkým povrchem poskytuje majiteli unikátní potměšilé útočné schopnosti.

en: Azure pearl
cs: Blankytná perla

en: This wondrous gem lets the bearer breathe and move through water as if it was air, strongly improving their mobility in water and granting the submerge ability.
cs: Tento úžasný drahokam umožňuje nositeli dýchat a pohybovat se pod vodou, výrazně zlepšuje jeho pohyblivost ve vodě a poskytuje mu schopnost ponoření.

en: Bezoar
cs: Bezoár

en: This shamanic totem protects from poison, drain, and plague. Bearers of the totem are immune to fear and their vulnerabilities are reduced.
cs: Tento šamanský symbol chrání před jedem, vysátím a nákazou. Nositel symbolu je imunní vůči strachu a jeho zranitelnost je snížena.

en: Blood ring
cs: Krvavý prsten

en: This pulsing ring empowers the bearer’s melee attacks with the ability to drain lifeforce from their victim.
cs: Tento pulzující prsten umožňuje nositeli, aby při útocích na blízko vysával ze svých protivníků životní sílu.

en: Cursed symbol of life
cs: Prokletý symbol života

en: This vampiric amulet allows a unit to drain enemy life from a safe distance.
cs: Tento upírský amulet umožňuje nositeli vysávat život nepřátel z bezpečné vzdálenosti.

en: Eagle eye longbow
cs: Odstřelovačský luk

en: This enchanted longbow enhances the wielder’s ranged attacks with uncanny precision and increased damage.
cs: Tento očarovaný dlouhý luk vylepšuje u držitele útoky na dálku záhadnou přesností a zvýšeným poškozením.

en: Forbidden grimoire
cs: Zapovězený grimoár

en: This unholy manual gives the user the arcane knowledge to resurrect enemies slain in melee combat as the walking dead.
cs: Tato nesvatá příručka poskytuje uživateli tajemné znalosti využitelné ke vzkříšení nepřátel zabitých v boji zblízka v podobě chodících mrtvol.

en: Forcefield
cs: Silové pole

en: adjacent enemies do 13% less damage
cs: nepřátelské jednotky na sousedních polích způsobí o 13 % menší zranění

en: Charged with intense magic, this shield generates a forcefield causing adjacent enemies to inflict less damage around the wielder.
cs: Tento štít nabitý intenzivní magií generuje silové pole, které způsobuje, že nepřátelé v bezprostředním okolí držitele udílejí menší zranění.

en: Ghast’s marrow
cs: Příšernokoláda

en: This grisly concoction instills the drinker with an insatiable unholy hunger for more blood. Every time a foe is slain, a part of his lifeforce is eternally claimed through arcane ghoulish powers.
cs: Tato příšerná směs naplní toho, kdo ji vypije, nenasytným bezbožným hladem po další krvi. Pokaždé, když zabije nepřítele, získá skrz tajemné démonské síly natrvalo část jeho životů.

en: Root of the Elder Wose
cs: Kořen starého stromouse

en:  Dwarven forged, this blunt weapon mimics the crushing power of the wose.
cs: Tato tupá zbraň, vykovaná trpaslíky, napodobuje drtivou sílu stromového lidu.

en: Cruel spike
cs: Krutý bodec

en: This enchanted spear drives the owner to commit himself to his rage. A unit’s melee strikes are doubled in power when attacking, but the same is true for the retaliation strike of the defender.
cs: Toto začarované kopí nutí svého držitele, aby podlehl své zuřivosti. Útoky jednotky na blízko se při útoku zdvojnásobí, ale to samé platí pro odvetné údery nepřátel.

en: Heart of fire
cs: Plamenné srdce

en: This magic orb infuses the wielder’s melee attacks with fiery power, changing their damage type. It also improves fire resistance.
cs: Tato kouzelná koule způsobí u držitele to, že jeho útoky na blízko jsou prodchnuty ohnivou silou a změní se jejich typ poškození. Zlepšuje také odolnost proti ohni.

en: Herald armor
cs: Zvěstovatelské brnění

en: This holy armor of thin gold radiates pure light, illuminating the bearer’s body and soul. This effect will heal allies, blind evil, and preemptively smite those who seek to do harm.
cs: Toto svaté brnění z tenkého zlata vyzařuje čisté světlo, osvětlující tělo i duši nositele. Tento efekt ošetřuje spojence, oslepuje zlo a preventivně udeří ty, kteří se snaží nositeli ublížit.

en: Holy water
cs: Svěcená voda

en: This sacred vial anoints melee attacks with arcane power, increasing their damage and changing their damage type. It also increases arcane resistance.
cs: Tato posvěcená lahvička obsahuje vodu, která při nalití na zbraň pro boj zblízka tuto zbraň posvětí tajemnou silou. Útoky zbraní pak způsobí vyšší poškození a změní se jejich typ. Zlepšuje také odolnost proti nezemským útokům.

en: Ice bow
cs: Ledový luk

en: Draw this magical bow summon an ice arrow that will freeze and slow its target upon hit.
cs: Tento magický luk při natažení vyvolá ledový šíp, který po zásahu zmrazí a zpomalí svůj cíl.

en: Medicinal herbs
cs: Léčivé byliny

en: These potent herbs give the bearer the ability to heal adjacent units and cure their poison.
cs: Tyto účinné byliny dávají nositeli schopnost ošetřovat sousední jednotky a uzdravovat je z otravy.

en: Melange
cs: Melanž

en: This exotic drug of organic origin enhances user’s vitality and awareness. It has no effect when consumed by undead.
cs: Tato exotická droga organického původu zlepšuje vitalitu a povědomí uživatele. Pokud je zkonzumována nemrtvým, nemá žádný účinek.

en: Ring of frostbite
cs: Zmrazující prsten

en: This frigid ring envelops the user’s melee attacks with icy cold, changing their damage to cold and allowing them to inflict deathly chills that slow the enemy.
cs: Tento chladný prsten způsobí u držitele to, že jeho útoky na blízko jsou prodchnuty ledovým chladem a změní se jejich typ poškození. Také způsobí zasaženému nepříteli smrtelné zimnice, které ho zpomalí.

en: Ring of power
cs: Prsten síly

en: Wearing this ring enhances damage with arcane and elemental attacks, allowing using them with supernatural skill and presence.
cs: Tento prsten u svého nositele zvyšuje poškození udílené ohněm, chladem a nezemskými útoky, čímž umožňuje je použít s nadpřirozenou mohutností.

en: Runic sword
cs: Runový meč

en: This magic sword empowers the wielder’s melee attacks with the magical property.
cs: U nositele tohoto magického meče jsou jeho útokům na blízko propůjčeny magické vlastnosti.

en: Staff of radiance
cs: Zářící hůl

en: This sacred rod can unleash brilliant bursts of luminous energy.
cs: Touto posvátnou holí lze sesílat oslnivé záblesky světelné energie.

en: Stormbringer
cs: Bouřlivák

en: This tormented sword causes rage in any who wield it. Melee attacks will gain the fury ability pressing engagement for 3 rounds.
cs: Tento zmučený meč vyvolává ve svém nositeli vztek. Jeho útoky na blízko získají vlastnost zuřivosti, která trvá po 3 kola útoků.

en: Sylph bow
cs: Luk sylfy

en: A runic bow. This elvish heirloom, passed from Queen to Princess, gathers power with each generation and speeds up the wielders movements so that more strikes can be landed before the engagement is over.
cs: Toto elfí dědictví, runový luk, je předáváno z královny na princeznu a s každou generací nabírá více síly. Zrychluje pohyby svého držitele tak, že dokáže během střetnutí vystřelit více výstřelů.

en: Terror disguise
cs: Maska děsu

en: This cursed outfit spreads a trail of darkness, harming those who get too close.
cs: Tato prokletá maska šíří stopu temnoty a zraňuje ty, co se dostanou příliš blízko.

en: The Key
cs: Klíč

en: This magical object opens the gateway between dimensions.
cs: Tento magický předmět otevírá bránu mezi dimenzemi.

en: Tome of secrets
cs: Tajuplný spis

en: This forgotten book imparts ancient knowledge to the reader.
cs: Tato zapomenutá kniha přináší svému čtenáři starodávné znalosti.

en: Trident of storms
cs: Trojzubec bouře

en: This legendary trident can summon lightning from the heavens, granting its wielder magical ranged fire attack.
cs: Tento legendární trojzubec dokáže přivolat z nebes blesk a poskytuje svému držiteli magický ohnivý útok na dálku.

en: Trolls blood potion
cs: Lektvar trollí krve

en: This foul-smelling potion allows the imbiber to regenerate health.
cs: Tento páchnoucí lektvar poskytuje tomu, kdo ho požije, schopnost regenerace.

en: Ointment of venom
cs: Jedovaté mazání

en: This deadly poison envenoms the user’s blade and pierce attacks, increasing damage and allowing them to inflict poison.
cs: Tento smrtelný jed zvyšuje poškození, která udílí jeho uživatel útoky čepelí a bodnutím. Také činí tyto útoky otrávenými.

en: War banner
cs: Válečná zástava

en: adjacent allies do 20% more damage
cs: sousedící spojenecké jednotky způsobují o 20 % vyšší poškození

en: This inspiring banner rallies the bearer’s allies to war, imparting a damage bonus to the allied units around it.
cs: Tato inspirativní zástava povzbuzuje v boji spojence svého nositele. Sousedícím spojeneckým jednotkám přináší bonus k udílenému poškození.

en: Winged scepter
cs: Okřídlené žezlo

en: This wondrous rod imparts the user the ability to soar through the skies, making it a breeze to move through most terrain. Units that can already fly get improved defenses.
cs: Toto úžasné žezlo dává svému uživateli schopnost vzlétnout po obloze, takže je pro něj hračkou se pohybovat po většině terénu. Jednotka, které již létat dovede, získá vylepšenou obranu.

en: Winter’s bloom
cs: Zimní kvítek

en: This delicate blossom rarely found in snowy peaks, is strongly appreciated for its beneficial effects on health.
cs: Tento jemný kvítek, který se vyskytuje vzácně na zasněžených vrcholcích, je vysoce ceněn pro své příznivé účinky na zdraví.

en: Zephyr cloak
cs: Plášť větru

en: This lightweight cloak renders its wearer almost invisible in the darkness and lets them move with fluid grace past enemies with ease.
cs: Tento lehký plášť činí svého nositele ve tmě téměř neviditelným a umožňuje mu pohybovat se kolem nepřátel s ladnou grácií.

en: staff of radiance
cs: zářící hůl

en: storm trident
cs: trojzubec bouře

en: ice bow
cs: ledový luk

en: banner
cs: zástava

en: This unit can lead ~allied~ units that are next to it, making them fight better. Adjacent allied units will do 20% more damage. This is cumulative with leadership.
cs: Tato jednotka může vést sousedící spojenecké jednotky, což jim umožní lépe bojovat. Sousedící spojenecké jednotky způsobí o 20 % větší poškození. Tato schopnost je kumulativní s velením.

en: corruption
cs: zkáza

en: This unit corrupts adjacent enemies at the beginning of our turn. Corrupted units lose 6 HP or are reduced to 1 HP. Corruption cannot, of itself, kill a unit.
cs: Tato jednotka ve svém kole ničí sousedící nepřátelské jednotky. Zasažené jednotky ztrácí 6 životů, případně jejich počet životů klesne na 1. Zkáza sama o sobě nemůže jednotku zabít.

en: darkness
cs: zatemnění

en: This unit darkens the surrounding area, making chaotic units fight better, and lawful units fight worse. Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is day, and as if it were night when it is dusk.
cs: Tato jednotka zatemňuje okolní políčka, takže chaotické jednotky bojují lépe a zákonné jednotky hůře. Jakékoli jednotky s touto jednotkou sousedící budou během dne bojovat, jako kdyby byl soumrak, a za soumraku, jako by byla noc.

en: distract
cs: rozptylování

en: Allied units ignore enemy zones of control adjacent to this unit.
cs: Spojenecké jednotky ignorují zóny kontroly nepřátelských jednotek, které sousedí s touto jednotkou.

en: flight
cs: létání

en: Full movement and up to 50% defense in all terrains but cave or mushroom grove.
cs: Volný pohyb ve všech typech terénu a obrana až 50 % kdekoli kromě jeskyní a houbových hájů.

en: swim
cs: plavání

en: Full movement and up to 60% defense in water or swamp and up to 70% defense in reef.
cs: Volný pohyb ve vodních typech terénu a obrana až 60 % ve vodě či v močálu, případně až 70 % na útesech.

en: forcefield
cs: silové pole

en: Adjacent enemies do 13% less damage.
cs: Sousedící nepřátelské jednotky způsobují o 13 % menší poškození.

en: fury
cs: zuřivost

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 3 rounds of attacks have occurred.
cs: Ať už se použije ofenzivně nebo defenzivně, boj trvá tak dlouho, dokud jeden z protivníků nezemře, nebo do počtu 3 útoků.

en: Full movement on turn recruited or recalled
cs: volný pohyb hned po naverbování nebo povolání

en: optional charge
cs: možnost volby výpadu

en: tenacity
cs: tvrdošíjnost

en: This unit’s vulnerabilities are halved when defending.
cs: Zranitelnosti této jednotky jsou při obraně sníženy na polovinu.

en: free upkeep
cs: nulové náklady na zaopatření

en: full movement
cs: volný pohyb

en: terrain^water
cs: voda

en: improved defenses
cs: zlepšené obranné bonusy

en: no undead^consumed by a living being:
cs: při požití živou jednotkou:

en: up to
cs: až o

en: disengage
cs: uvolnění

en: Attack with this weapon gives unit 1 moves at end of combat (unit doesn’t gain a new attack).
cs: Útok touto zbraní poskytne jednotce po skončení souboje 1 pohybový bod navíc (jednotka nezíská nový útok).

en: per level
cs: (za každou úroveň)

en: Melee Combat
cs: Boj zblízka

en: Looks like you could use some help. A grizzled old veteran like me won’t be much use on the field, but I bet I can teach your men a thing or two about swordplay.
cs: Vypadá to, že by se ti hodila nějaká pomoc. Prošedivělý starý veterán, jako jsem já, ti nebude na bitevním poli už moc platný, ale vsadím se, že můžu naučit tvé muže jeden či dva šermířské triky.

en: Ranger Tactics
cs: Hraničářské taktiky

en: I sympathize with your cause, but this is not my battle. I will not fight for you, but I will gladly instruct your recruits in the art of the ranger, that they may better fight on their own.
cs: Fandím ti v tvé záležitosti, ale není to můj boj. Nebudu za tebe bojovat, ale rád zasvětím tvé nováčky do hraničářského umění, aby zvládli lépe bojovat sami.

en: Health
cs: Zdraví

en: Looks like a pretty grim fight you’ve got up ahead. I’ve got too many troubles of my own to join in, but stick about a while and I’ll put some steel in your backbone. When I’m through with you you’ll be able to keep on going no matter the odds!
cs: Vypadá to, že jsi rozpoutal pěkně krutý boj. Mám příliš vlastních potíží, abych se přidal, ale když chvíli vydržíš, zocelím základ tvých sil. Až s nimi budu hotov, budete moci pokračovat a neohlížet se ani vlevo ani vpravo!

en: Movement
cs: Pohyb

en: What, you want me to join the fight? Quite out of the question, old boy! I’m afraid battlefields just aren’t my scene - no drama, no style, no romance! No finesse at all! You probably wouldn’t understand, so let me show you. I’ll teach you how to break out of those dreary marching formations and step light as a feather!
cs: Cože, ty chceš, abych se připojil k boji? Vůbec nepřichází v úvahu, starý brachu! Bojím se, že bojiště prostě nejsou scénou pro mě – žádné drama, žádný styl, žádná romantika! A vůbec žádné finesy! Pravděpodobně byste to nepochopili, takže mi dovolte vám to ukázat. Naučím vás, jak se vymanit z těch fádních pochodových útvarů a vykročit lehce jako pírko!

en: Combat Experience
cs: Ostřílenost

en:  Join the battle? Nay, lads, my talents would be wasted on the frontlines. Give me some raw recruits to work with, though, and I’ll whip ’em into shape for you. I know what real battle is like; by the time I’m through with ’em, your newbies might have some idea of it too.
cs: Připojit se k bitvě? Kdepak, chlapci, můj talent by byl na frontě zbytečný. Dejte mi ale pár čerstvých rekrutů, se kterými budu pracovat, a já vám je dostanu do formy. Vím, o čem je skutečná bitva. Až s nimi skončím, mohli by o tom mít představu i vaši nováčci.

en: Dark
cs: Temná umění

en: I haven’t lived centuries fighting others’ battles, but I could combat boredom teaching your men a couple of things about dark techniques.
cs: Nežil jsem staletí, abych bojoval v cizích bitvách. Ale mohl bych zahnat nudu a naučit vaše muže pár věcí o temných technikách.

en: World Conquest 1p
cs: Dobytí světa 1hr

en: World Conquest 2p
cs: Dobytí světa 2hr

en: World Conquest 3p
cs: Dobytí světa 3hr

en: A randomly generated campaign for 1 player. It has 6 level of difficulties.
    (Expert level, 5 scenarios.)
cs: Náhodně generované tažení pro jednoho hráče. Lze nastavit 6 úrovní obtížnosti.
    (Úroveň expert, 5 scénářů.)

en: A randomly generated cooperative campaign for 2 players. It has 6 level of difficulties.
    (Expert level, 5 scenarios.)
cs: Náhodně generované kooperativní tažení pro dva hráče. Lze nastavit 6 úrovní obtížnosti.
    (Úroveň expert, 5 scénářů.)

en: A randomly generated cooperative campaign for 3 players. It has 6 level of difficulties.
    (Expert level, 5 scenarios.)
cs: Náhodně generované kooperativní tažení pro tři hráče. Lze nastavit 6 úrovní obtížnosti.
    (Úroveň expert, 5 scénářů.)

note: [campaign]: id=WC_II_{PLAYERS}p, description={WC_II_CAMPAIGN_DESC_{PLAYERS}P}, type=mp
en: WC
cs: DS
