Battle for Wesnoth 1.3-svn - en to id translation catalogue (653 entries)

note: [multiplayer_side]: id=Custom
en: Custom
id: Perintah

note: [advanced_preference]: type=combo
en: Compress saved games
id: Mengompres permainan yang tersimpan

note: [option]: id=gzip
en: save_compression^Gzip
id: Gzip

note: [option]: id=gzip
en: save_compression_desc^Default compression, faster
id: Kompresi baku, lebih cepat

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression^Bzip2
id: Bzip2

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression_desc^Best compression, slower
id: Kompresi terbaik, lebih lambat

note: [option]: id=none
en: save_compression^No
id: Tidak

note: [option]: id=none
en: save_compression_desc^Large plain text files
id: Berkas besar teks biasa

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
id: Mengonfirmasi penghapusan simpanan

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
id: Pengguliran tetikus

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
id: Pengguliran klik-tengah

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
id: Tetap menggulir ketika tetikus meninggalkan jendela

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
id: Perlihatkan pertarungan

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
id: Otomatis buka jendela bisikan di lobi

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
id: Ikuti tindakan unit

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
id: Pilih apakah tampilan peta harus bergulir ke sebuah unit ketika sebuah tindakan atau gerakan sedang dianimasikan

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable.
id: Lama waktu dalam menit untuk menunggu sebelum menghapus pesan obrolan dalam permainan. Atur ke 0 untuk menonaktifkan.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
id: Gunakan format waktu 12 jam

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
id: Konfirmasi memuat simpanan dari versi berbeda

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [unstore_unit] [lua]: set_status
en: poisoned
id: keracunan

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
id: trisula badai

note: [objectives] [lua]: generate_objectives
en: Gold carryover:
id: Emas terbawa:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [note] [lua]: generate_objectives
en: Notes:
id: Catatan:

note: [button]: id=ok
en: Close
id: Tutup

note: [language]
en: arcane
id: misterius

note: [language]
en: blade
id: senjata tajam

en: chaotic
id: brutal

note: [language]
en: cold
id: dingin

note: [language]
en: Easy
id: Mudah

note: [language]
en: fire
id: api

note: [language]
en: Hard
id: Susah

note: [label]: id=label-hp
en: HP
id: Darah

note: [language]
en: impact
id: peremuk

note: [language]
en: melee
id: serangan jarak dekat

note: [language]
en: Nightmare
id: Sangat Sulit

note: [language]
en: Medium
id: Sedang

note: [language]
en: pierce
id: tusukan

note: [language]
en: ranged
id: serangan jarak jauh

note: [about]
en: Programming
id: Pemrograman

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
id: Maksud Umum Administrasi dan Koordinasi

note: [about]
en: Internationalization Managers
id: Pengelola-pengelola Internationalisasi

note: [about]
en: Artwork and Graphics
id: Seni dan Grafik

note: [about]
en: Music
id: Musik

note: [about]
en: Sound Effects
id: Efek Suara

note: [about]
en: Campaign Design
id: Model Kampanye

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
id: Peta-peta Multi-Pemain dan Keseimbangan

note: [about]
en: Packagers
id: Pengepak-pengepak

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
id: Penyumbang bermacam-macam

note: [about]
en: Bots
id: Robot

note: [about]
en: Afrikaans Translation
id: Bahasa Afrika

note: [about]
en: Arabic Translation
id: Bahasa Arab

note: [about]
en: Basque Translation
id: Bahasa Basque

note: [about]
en: Bulgarian Translation
id: Bahasa Bulgaria

note: [about]
en: Catalan Translation
id: Bahasa Katalonia

note: [about]
en: Chinese Translation
id: Bahasa Cina

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
id: Bahasa Cina (Taiwan)

note: [about]
en: Croatian Translation
id: Bahasa Kroasia

note: [about]
en: Czech Translation
id: Bahasa Cekoslovakia

note: [about]
en: Danish Translation
id: Bahasa Denmark

note: [about]
en: Dutch Translation
id: Bahasa Belanda

note: [about]
en: English (GB) Translation
id: Bahasa Inggris (Britania)

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
id: Bahasa Inggris (Britania)

note: [about]
en: Esperanto Translation
id: Bahasa Esperanto

note: [about]
en: Estonian Translation
id: Bahasa Estonia

note: [about]
en: Filipino Translation
id: Bahasa Pilipina

note: [about]
en: Finnish Translation
id: Bahasa Finlandia

note: [about]
en: French Translation
id: Bahasa Perancis

note: [about]
en: Friulian Translation
id: Bahasa Friulia

note: [about]
en: Galician Translation
id: Bahasa Galatia

note: [about]
en: German Translation
id: Bahasa Jerman

note: [about]
en: Greek Translation
id: Bahasa Yunani

note: [about]
en: Hebrew Translation
id: Bahasa Yahudi

note: [about]
en: Hungarian Translation
id: Bahasa Hongaria

note: [about]
en: Icelandic Translation
id: Bahasa Islandia

note: [about]
en: Indonesian Translation
id: Bahasa Indonesia

note: [about]
en: Irish Translation
id: Bahasa Irlandia

note: [about]
en: Italian Translation
id: Bahasa Itali

note: [about]
en: Japanese Translation
id: Bahasa Jepang

note: [about]
en: Korean Translation
id: Bahasa Korea

note: [about]
en: Latin Translation
id: Bahasa Latin

note: [about]
en: Latvian Translation
id: Bahasa Latvia

note: [about]
en: Lithuanian Translation
id: Bahasa Lithuania

note: [about]
en: Macedonian Translation
id: Bahasa Makedonia

note: [about]
en: Marathi Translation
id: Bahasa Maharastra

note: [about]
en: Norwegian Translation
id: Bahasa Norwegia

note: [about]
en: Old English Translation
id: Bahasa Inggris Tua

note: [about]
en: Polish Translation
id: Bahasa Polandia

note: [about]
en: Portuguese Translation
id: Bahasa Portugis

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
id: Bahasa Portugis (Brasil)

note: [about]
en: Romanian Translation
id: Bahasa Rumania

note: [about]
en: Russian Translation
id: Bahasa Rusia

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
id: Bahasa Gael Skotlandia

note: [about]
en: Serbian Translation
id: Bahasa Serbia

note: [about]
en: Slovak Translation
id: Bahasa Slovakia

note: [about]
en: Slovenian Translation
id: Bahasa Slovenia

note: [about]
en: Spanish Translation
id: Bahasa Spanyol

note: [about]
en: Swedish Translation
id: Bahasa Swedia

note: [about]
en: Turkish Translation
id: Bahasa Turki

note: [about]
en: Ukrainian Translation
id: Bahasa Ukrania

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
id: Bahasa Valensia (Katalonia selatan)

note: [about]
en: Vietnamese Translation
id: Bahasa Vietnam

note: [about] Real Acadèmia de Cultura Valenciana
en: RACV’s Translation
id: Terjemahan RACV

note: [item]: id=holy-water [object]
en: Holy Water
id: Air Suci

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
id: Racun

note: [item]: id=storm-trident [item]: id=storm-trident2 [object]
en: Storm Trident
id: Trisula Badai

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
id: Meminta $ally_leader.name (pihak dari pimpinan $ally_leader.side) untuk pindah kemari

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
id: Di dalam skenario ini, anda bisa memberikan perintah kepada pihak sekutu dengan klik-kanan pada sebuah unit kepunyaannya.

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator [literal]
en: Instruct ally
id: Memerintah sekutu

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
id: $ally_leader.name (sisi $ally_side|) sedang melakukan instruksi berikut:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
id: $ally_leader.name (sisi $ally_side|) belum diberikan instruksi apapun dan bertindak seperti biasa.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
id: Lebih agresiflah

note: [aggression]
en: aggressive.
id: agresif.

note: [caution]
en: Be more defensive
id: Lebih defensiflah

note: [caution]
en: defensive.
id: defensif.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
id: Fokus mengalahkan...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
id: memusatkan pada mengalahkan $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [else]
en: side $temp_i
id: sisi $temp_i

note: [value]
en: Back
id: Kembali

note: [protect]
en: Focus on protecting...
id: Fokus melindungi...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
id: memusatkan pada melindungi $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]
en: Defend a location...
id: Lindungi sebuah tempat...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
id: Klik kanan untuk memilih sebuah tempat untuk melindungi

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
id: Lindungi tempat ini

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
id: memfokus melindungi daerah di sekitar $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
id: Tempat pilihan dibatalkan

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
id: Singkirkan perintah misi

note: [revoke_objective_orders] [revoke_behavior_orders] [then]
en: none set.
id: tidak ada yang dipasang.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
id: Singkirkan perintah kelakuan

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
id: Singkirkan semua perintah

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
id: Sasaran: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Kelakuan: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
id: Pasang misi...

note: [literal]
en: Set behavior...
id: Pasang kelakuan...

note: [literal]
en: Exit
id: Keluar

en: Set special orders...
id: Pasang perintah khusus...

en: Move leader to...
id: Memindahakan pimpinan ke...

en: Right-click to select a location to move leader to
id: Klik kanan untuk memindahkan tempat pemimpin

en: Move leader here
id: Memindahkan pimpinan kemari

en: moving leader to $x1|,$y1|.
id: memindahkan pimpinan ke $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
id: Singkirkan perintah khusus

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
id: Spesial: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
id: Bonus menyelesaikan lebih awal.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
id: Tidak ada bonus menyelesaikan lebih awal.

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
id: Tidak ada emas yang dibawa ke skenario berikutnya.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
id: 
    100% emas dimiliki ketika selesai dibawa ke skenario berikutnya.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
id: 
    40% emas dimiliki ketika selesai dibawa ke skenario berikutnya.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
id: 
    20% emas dimiliki ketika selesai dibawa ke skenario berikutnya.

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
id: Anda menemukan sumur permintaan. Apa yang anda ingin minta?

note: [option]
en: A swift victory
id: Kemenangan Cepat

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
id: Dengan koin keemasan ini, saya ingin pertempuran ini berakhir dengan kemenangan yang aman dan cepat.

note: [option]
en: Lots of gold
id: Banyak emas

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
id: Saya ingin koin keemasan ini dibalikkan sepuluh kali lipat ke saya.

note: [option]
en: Peace throughout Wesnoth.
id: Kedamaian di seluruh Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
id: Satu-satunya hal yang berharga diminta adalah kedamaian di seluruh negara.

note: [option]
en: Don’t make a wish.
id: Jangan membuat permintaan.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
id: Ramuan Pengobat

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
id: Perasaan kesehatan meliputi peminum.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
id: Anda tidak patut diobati.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
id: Racun menyerap melalui pembuluh darah unit ini pada saat ini.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
id: Percikkan air ini pada senjata-senjata jarak dekat akan membuat senjata jarak dekat memiliki tipe kerusakan <i>misterius</i> sampai akhir skenario ini. Haruskah $unit.name menggunakannya?

en: holy water^Take it
id: Ambil

en: holy water^Leave it
id: Biarkan

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
id: Air ini akan membuat senjata-senjata jarak dekat memiliki tipe kerusakan <i>misterius</i> sampai akhir skenario ini.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
id: Ramuan Penguat

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
id: Kekuatan diberikan ke peminum.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
id: Ramuan Pembusuk

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
id: Unit tidak beruntung ini meminum sesuatu yang sangat jelek.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
id: Cincin Pemulihan

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
id: Cincin ini akan mengobati pemakai sedikit setiap giliran.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
id: Cincin Kelambatan

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
id: Pemakai cincin ini dilambatkan.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
id: Tongkat Pelaju

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
id: Tongkat ini akan memberikan pemakai dengan kecepatan.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
id: Hanya makhluk ajaib yang bisa menggunakan benda seperti ini.

en: Should $unit.name pick up the trident?
id: Haruskah $unit.name mengambil trisula?

en: storm trident^Take it
id: Ambil

en: storm trident^Leave it
id: Biarkan

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
id: tongkat api

en: Egar,Elch,Ga’ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin Ohn,Garrutin,Gart’lo,Garushi,Gashinar,Gashol,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Gost,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Greth,Gribbel,Gridda,Grish,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Margian,Mar’Ildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermad,Vertick,Vladnir
id: Egar,Elch,Ga’ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin ohn,Garrutin,Gart’lo,Garushi,Gashinar,Gashöl,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Goyst,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Gray,Grelnit,Grenn ohn,Gretz,Gribbel,Gridda,Grish,Gron ih,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kasp,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Mal,Margian,Marhildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermay,Vertick,Vladnir

en: Alen Ka,Alinash Mal,Ashirt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orrida,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisk,Verra,Vellin Ka,Veshtar,Vushtin
id: Alen Ka,Alinash Mal,Ashijt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshyi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orriday,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisp,Vellin Ka,Vushtin,Werra,Weshter,Wilniss

en: Abraxas,Aleiss,Amail,Axmail,Blanal,Bleii,Blo,Bress,Briss,Gaxmol,Griam,Griss,Grissileii,Hailoss,Hainoss,Harxos,Huzel,Inaloss,Ineii,Issal,Klezel,Kras,Krezkps,Kzap,Lamaiss,Lameii,Lexpek,Liness,Lobor,Maissol,Malinos,Milbor,Mileii,Nildloss,Oxpeii,Poniaz,Psell,Pson,Pzakp,Reii,Sassal,Saxil,Saxrireii,Sekol,Silas,Skell,Skepz,Slell,Snol,Soill,Sorkol,Srell,Trixoz,Vilail,Vissal,Vlanis,Xabrak,Xamalel,Xinas,Xnamos,Xopkon,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
id: Aglaopheme,Amphitrite,Aphrodite,Ariel,Atargatis,Calypso,Delphine,Derceto,Diktynna,Electra,Galatea,Himeropa,Jengu,Leucosia,Ligia,Lori Lamaris,Mama Wata,Marina,Miranda,Miriam,Molpe,Parthenope,Pelagia,Pisinoe,RÃ¢n,Sedna,Stella Maris,Thelxiepia,Tirgata,Vatea,Ved-Ava,Veen emo,Vete-ema

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
id: Giliran habis

en: (early finish bonus)
id: (bonus menyelesaikan lebih awal)

en: Alternative objective:
id: Misi alternatif:

en: Bonus objective:
id: Tujuan bonus:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
id: Ini adalah skenario terakhir.

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
id: Pemain komputer mungkin tidak akan bisa memainkan sisi $side_number dengan benar di skenario ini. Sisi $side_number dimaksud untuk dimainkan oleh pemain manusia.

note: [music]
en: Underground
id: Bawah tanah

note: [color_range]: id=red [color_range]: id=1
en: Red
id: Merah

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
id: Cahaya Merah

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
id: Kegelapan Merah

note: [color_range]: id=blue [color_range]: id=2
en: Blue
id: Biru

note: [color_range]: id=green [color_range]: id=3
en: Green
id: Hijau

note: [color_range]: id=purple [color_range]: id=4
en: Purple
id: Ungu

note: [color_range]: id=black [color_range]: id=5
en: Black
id: Hitam

note: [color_range]: id=brown [color_range]: id=6
en: Brown
id: Coklat

note: [color_range]: id=orange [color_range]: id=7
en: Orange
id: Oranye

note: [color_range]: id=white [color_range]: id=8
en: White
id: Putih

note: [color_range]: id=teal [color_range]: id=9
en: Teal
id: Hijau-Kebiruan

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
id: Rata

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
id: Bukit

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
id: Gunung

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
id: Hutan

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
id: Pasir

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
id: Beku

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
id: Gua

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
id: Desa

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
id: Tak Terlalui

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
id: Kabut

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
id: Selubung

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
id: Unit baik bertarung lebih baik pada pagi dan siang hari, dan lebih buruk pada malam hari.
    
    Siang: +25% Luka
    Malam: −25% Luka

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
id: Unit netral tidak terpengaruh oleh siang dan malam, bertarung sama bagusnya di dalam kondisi dua-duanya.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
id: Unit brutal bertarung lebih baik pada malam hari, dan lebih buruk pada pagi dan siang hari.
    
    Siang: −25% Luka
    Malam: +25% Luka

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
id: Server Resmi Wesnoth

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
id: Server Wesnoth Alternatif

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
id: keracunan

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
id: diperlambatkan

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
id: diperlambatkan

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
id: membatu

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
id: membatu

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
id: tidak bisa menyembuhkan

note: [lua]: set_status
en: unhealable
id: tidak bisa menyembuhkan

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
id: Kemenangan:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
id: Kekalahan:

note: [lua]: pickadvance.show_dialog_unsynchronized
en: Cancel
id: Batalkan

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
id: main ulang terus-menerus

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
id: pasang lagi dari awal

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
id: Giliran Berikut

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
id: mainkan giliran

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
id: Sisi Berikut

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
id: mainkan giliran sis

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
id: Visi

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
id: Lompati animasi

note: [label]: id=replay-label
en: Replay
id: Main Ulang

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
id: Main

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
id: Pasang Lagi

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
id: Akhir Giliran

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
id: Akhir Skenario

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
id: Aksi

note: [label]: id=label-xp
en: XP
id: AP

note: [label]: id=label-mp
en: MP
id: AG

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
id: Jangan lupa untuk menambah pengalaman pemimpin anda! Anda perlu menjaganya, tetapi jika anda terlalu memanjakannya dia bisa terlalu lemah untuk bertahan hidup di pertempuran-pertempuran yang akan datang.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
id: <i>― Penyihir Hebat Delfador, 516TW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
id: Di menu <b>Aksi</b> , anda bisa memilih <b>Tunjukkan Pergerakan Musuh</b> untuk menyoroti semua heks mana saja musuh anda bisa berpindah (mengasumsikan bahwa unit-unit anda berdiri di mana mereka berada). Gunakan ini untuk meyakinkan bahwa musuh tidak bisa mencapai unit-unit anda yang lemah atau terluka pada giliran dia yang berikutnya.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
id: <i>― Buku Penuntun Taktis Wesnoth</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
id: Unit-unit dengan sifat <i>Pandai</i> memerlukan lebih sedikit poin pengalaman untuk naik level. Sejak permulaan kampanye, cobalah berikan pukulan mematikan untuk unit-unit ini supaya anda bisa mendapatkan beberapa pasukan berlevel tinggi lebih cepat.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
id: <i>― Raja Konrad, 536TW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
id: Siasat mengepung sangat ampuh, terutama melawan musuh-musuh yang cepat. Dengan menaruh dua unit di sisi berlawanan dari musuh, zona kendali mereka akan membatasinya ke satu heks pergerakan ke arah manapun. Sayangnya, anda harus mengepung para skirmisher dengan sepenuhnya untuk menghentikan mereka.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
id: <i>― Riwayat Hidup Gweddry, 627TW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
id: Anda bisa mengakses perintah <b>Rekrut</b> dan <b>Panggil Kembali</b> dengan mengklik kanan pada heks istana. Itu akan membuat anda memilih di heks mana anda mau menaruh unit baru tersebut. Menaruh unit-unit dengan bijaksana kadang-kadang bisa memudahkan anda mencapai sebuah desa satu giliran lebih awal.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
id: Ada beberapa layar ringkasan berguna di menu utama: misalnya, <b>Tabel Status</b> akan menunjukkan anda kabar musuh-musuh anda, dan kabar anda juga di perbandingan.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
id: Unit-unit dengan sifat <i>Cepat</i> mendapatkan pergerakan tambahan per giliran. Ini bisa menjadi sangat penting ketika melintasi daerah sulit seperti perairan atau gua-gua. Sifat tersebut bisa membuat perbedaan di antara bisa bergerak satu atau dua heks.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
id: <i>― Tuan Tinggi Kalenz, 470TW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
id: Setelah anda memainkan beberapa skenario, bacalah bagian <b>Permainan</b> di layar <b>Bantuan</b> dengan teliti. Detil-detil menjadi penting ketika skenario menjadi lebih sulit!

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
id: Biasanya, memulai skenario berikutnya di sebuah kampanye dengan unit berlevel lebih rendah yang hampir menaik level lebih baik daripada dengan unit tersebut dengan level yang lebih tinggi.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
id: Di www.wesnoth.org anda bisa menemukan penuntun strategi, dukungan teknis, sejarah Wesnoth, dan banyak lagi.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
id: <i>― Komunitas Wesnoth</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
id: Unit-unit <i>Baik</i> bertarung lebih baik pada siang hari, dan unit-unit <i>brutal</i> bertarung lebih baik pada malam hari. Unit-unit <i>netral</i> tidak terpengaruh oleh waktu. Unit-unit <i>liminal</i> yang langka bertarung paling baik pada senjakala.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
id: <i>― Ikhtisar Kerajaan tentang Istilah Peperangan: Jilid II (dicetak kembali 221TW)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
id: Rencana cemerlang bisa gagal jika anda menyerang pada jam hari yang salah.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
id: <i>― Haldric II, 42TW, Buku Pedoman Analisa Taktis: Jilid I</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
id: Jika anda bermain dengan <b>Selubung</b> atau <b>Kabut Peperangan</b> aktif, anda tidak akan tahu apa yang anda hadapi. Dalam keadaan ini, unit-unit pengintai jarak jauh sangat berguna. Cobalah memilih pengintai-pengintai yang bisa melintasi daerah sekeliling dengan mudah, karena unit-unit hanya bisa melihat sejauh pergerakan mereka pada satu giliran.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
id: Ada enam jenis serangan: <i>menusuk</i>, <i>senjata tajam</i>, <i>peremuk</i>, <i>api</i>, <i>dingin</i> dan <i>misterius</i>. Unit-unit berbeda memiliki kelemahan melawan jenis-jenis serangan berbeda. Klik kanan pada sebuah unit dan pilih <b>Deskripsi Unit</b> untuk melihat terhadap serangan mana ia tahan, dan terhadap serangan yang mana yang akan paling merusaknya.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
id: Daerah yang unit-unit anda sedang tempati adalah faktor utama yang menentukan kesempatan bahwa mereka akan di pukul di peperangan. Angka bertahan unit yang sedang dipilih di daerah yang sedang dipilih ditunjukkan di sudut paling kanan atas layar.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
id: Anda bisa menggunakan kembali unit-unit dari skenario sebelumnya dengan memilih <b>Panggil Kembali</b> di menu <b>Aksi</b>. Dengan memanggil kembali unit yang sama berulang kali, anda bisa mendirikan tentara kuat dan berpengalaman.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
id: Unit-unit berlevel satu dan lebih tinggi memiliki <i>Zona Kontrol</i> di enam heks di sekitarnya. Jika sebuah unit bergerak ke dalam zona kontrol musuh, ia tidak bisa bergerak lebih jauh pada giliran itu. Ini berarti unit-unit bisa memiliki dua heks kosong di antara mereka dan masih membuat penghalang untuk musuh. Berhati-hatilah, karena: para skirmisher dapat melewati celah-celah ini.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
id: Kemungkinan untuk mengenai sebuah unit biasanya tergantung oleh seberapa bagus unit itu bisa melindungi dirinya sendiri di daerah di mana ia sedang berdiri. Namun, serangan sihir selalu memiliki 70% kemungkinan mengenai sasaran, dan unit-unit dengan kemampuan <i>Ahli menembak</i> dijamin setidaknya 60% kemungkinan mengenai ketika mereka menyerang pada giliran mereka sendiri.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
id: <i>― Haldric II, 43TW, Buku Pedoman Analisa Taktis: Jilid II</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
id: Unit-unit yang ditempatkan di desa akan diobati delapan darah pada permulaan giliran mereka, atau akan disembuhkan dari keracunan.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
id: Jangan gerakkan unit terluka jika anda tidak perlu — biarkan ia beristirahat. Jika sebuah unit tidak bergerak atau menyerang, ia akan diobati dua darah pada permulaan giliran berikutnya.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
id: Di peta di mana <i>Selubung</i> atau <i>Kabut Peperangan</i> dinyalakan, penglihatan seluruh unit terbatas oleh pergerakan maksimumnya. Jika anda memiliki unit-unit berharga tetapi lambat, berikan paling tidak satu unit cepat bersama mereka sehingga anda tidak terkena serangan mendadak.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
id: Pasukan infanteri cenderung berlindung lebih baik di desa dan istana daripada tipe daerah yang lain, sedangkan hampir semua pasukan berkuda tidak mendapat keuntungan perlindungan apapun dari desa atau istana.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
id: <i>― Sir Kaylan, 498TW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
id: Pasukan berkuda biasanya kebal dari serangan senjata tajam atau senjata peremuk, tetapi lemah melawan serangan penusuk, termasuk panah dan tombak.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
id: <i>― Sir Kaylan, 502TW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
id: Melakukan pukulan membunuh kepada unit musuh adalah cara terbaik untuk memperoleh pengalaman. Unit yang membunuh musuh akan memperoleh delapan angka pengalaman untuk setiap level unit yang mereka bunuh, atau empat angka pengalaman untuk sebuah mush berlevel nol.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
id: Unit elf bergerak dan bertempur dengan baik di hutan. Unit kurcaci bergerak dan bertempur dengan baik di bukit, gunung dan gua.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
id: Kesabaran sering adalah jawabannya. Daripada menyerang di dalam kondisi buruk atau dengan pasukan sedikit, tunggulah untuk kondisi yang lebih baik, baru serang.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
id: Jika anda diserang dari beberapa arah, barangkali mengirim unit yang tidak penting ke beberapa arah untuk memperlambat unit musuh adalah ide bagus.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
id: Jangan takut mengundurkan diri dan berkumpul kembali; ini biasanya adalah kunci kemenangan.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
id: <i>― Meneldur, 123TW</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
id: Di dalam hampir semua kampanye, anda akan menerima bonus emas karena menyelesaikan lebih awal, tergantung pada jumlah desa di peta dan jumlah giliran yang tersisa. Anda akan selalu memperoleh lebih banyak emas dengan cara ini daripada merebut semua desa dan menunggu giliran habis.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
id: <i>Pemimpin</i> bisa merekrut atau memanggil kembali unit dari benteng mana pun di dalam sebuah istana, bukan hanya benteng di mana mereka memulai. Kadang kala sekutu Anda bersedia memberikan ruangan untuk Anda di benteng mereka sehingga Anda dapat merekrut di benteng mereka dan Anda bahkan bisa merebut benteng musuh dan menggunakannya.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
id: Kerangka kebal dari serangan penusuk, senjata tajam dan serangan dingin tetapi lemah melawan serangan peremuk, api dan misterius.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
id: Unit-unit dengan kemampuan <i>Kepemimpinan</i> membantu unit-unit berlevel rendah yang berdekatan di pihak yang sama bertarung lebih baik. Anda dapat menggerakkan unit-unit ini dengan lambat sepanjang barisan-barisan pertempuran dan memberikan bonus-bonus ke sebanyak mungkin pasukan berlevel lebih rendah.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
id: Cobalah menghindari bergerak ke sebelah desa tak didiami. Sebuah unit musuh bisa masuk ke dalam desa tersebut dan menyerang anda, dan juga menikmati perlindungan dan perawatan desa itu.

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
id: Gunakan barisan-barisan pasukan untuk melindungi unit-unit terluka anda sementara mereka memulihkan diri.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
id: <i>― Putri Li'sar, 515TW</i>

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
id: Jika anda memindahkan sebuah unit, tetapi tidak menyerang atau menemukan informasi tambahan apapun, anda bisa membatalkan gerakan anda dengan menekan <b>u</b>.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
id: Anda bisa melihat sejauh mana unit musuh bisa bergerak dengan memindahkan tetikus anda ke atasnya.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
id: Gunakan pengobat untuk mendukung serangan anda — mereka akan memenangkan peperangan untuk anda tanpa perlu menyerang siapapun.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
id: <i>―Gulungan Surat Perkamen Chantal, 516TW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
id: Serangan <i>Memperlambat</i> membuat unit-unit musuh bergerak lebih lambat dan membagi dua kerusakan yang mereka lakukan pada semua serangan sampai mereka mengakhiri giliran.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
id: Serangan <i>Misterius</i> sangat ampuh melawan mayat hidup.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
id: <i>― Guru Bijaksana Hebat Dacyn, 626TW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
id: Unit disembuhkan ketika mereka naik level. Dipakai secara bijaksana, ini bisa memputarbalikkan pertarungan.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
id: Unit menyerbu paling bagus digunakan melawan musuh yang mereka bisa bunuh dengan satu pukulan.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
id: Daripada menaikkan level, unit-unit berlevel tinggi mendapatkan bonus <i>Kenaikan Level Setelah Level Maksimum</i> (KLSLM), yang biasanya menambah darah maksimum unit itu dengan tiga dan memberikan kesembuhan penuh kepadanya. Ini jauh lebih sedikit dari manfaat biasa yang didapatkan dari kenaikan level, jadi biasanya lebih bijaksana mencoba menaikkan level unit-unit anda yang berlevel lebih rendah sebagai gantinya.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
id: Untuk menaikkan level unit berlevel rendah secara cepat, sekutukan mereka dengan seorang kawakan dan gunakan kawakan tersebut untuk melukai sasaran bersama, cukup untuk teman junior ini untuk membawa pukulan membunuh.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
id: <i>― Ratu Li'sar, 528TW</i>

note: [tip] Whiteboard is another name for the Planning Mode
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
id: Anda tidak bisa membatalkan sebuah gerakan yang membuka heks-heks tersembunyi oleh kabut atau selubung. Nyalakan pilihan <b>Lambatkan Masukan Selubung</b> ketika anda perlu memindahkan unit-unit saat tertahan kemampuan untuk membatalkan, atau gunakan alat perencanaan whiteboard baru.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
id: Jika musuh beruntung lebih banyak dari sebuah tipe daerah langka daripada anda sendiri, menempati daerah tersebut akan menghalangi mereka dari manfaatnya.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
id: Sedikit unit yang memiliki perlindungan bagus di perairan; sebuah barisan penyerang sepanjang ujung sungai bisa menyebabkan banyak korban. Elf bisa menggunakan ujung hutan dengan cara yang sama, dan orang kurcaci bisa melakukan hal yang sama dengan pegunungan.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
id: Kemampuan <i>Melambatkan</i> sangat kuat karena memiliki efek bermacam-macam. Musuh mayat hidup mendapatkan setengah keuntungan normal dari kemampuan <i>Menghisap</i> mereka,  bonus kerusakan dari <i>Serangan</i> atau <i>Tikaman</i> dihapuskan, dan kemampuan <i>Mengamuk</i> dilemahkan. Musuh-musuh cepat dengan susah payah melarikan diri; musuh-musuh yang lambat hampir dihentikan, dan unit-unit anda sendiri menderita sedikit kerusakan balasan, sehingga lebih cepat untuk menyembuhkan mereka.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
id: Berpikirlah dua kali sebelum memecat setiap unit dari daftar ingat anda, tidak peduli seberapa sedikit pengalaman yang dimilikinya. Kadang-kadang hal itu layak membayar bayaran untuk mengetahui persisnya sifat-sifat apa yang akan dimiliki pendatang baru.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
id: Ketika sebuah unit kuat terluka berat, kirim unit itu untuk menyembuhkan diri di sebuah desa beberapa giliran gerakan jauh dari pertempuran. Kemudian ia dapat memulihkan diri dengan tenang (pada 10 hitpoint per giliran) tanpa tertahan di desa-desa garis depan.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
id: <i>― Tuan Hamel dari Knalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
id: Menggabungkan beberapa kemampuan khusus dapat menjadi mematikan. Walaupun itu mungkin membutuhkan kerja keras untuk menggabungkan, misalnya, <i>Kepemimpinan</i>, <i>Menerangi</i> dan <i>Menyerang</i> terhadap lawan melambat, hasilnya bisa menjadi mengesankan.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
id: Ketika menyelesaikan lebih awal memberikan bonus emas, dan mengurangi kesempatan bagi musuh-musuh untuk membunuh tentara berharga anda, itu juga berarti anda kehilangan kesempatan untuk mendapatkan pengalaman tambahan unit-unit anda. Ketika memutuskan apakah menyelesaikan skenario lebih awal atau tidak, pertimbangkan faktor-faktor ini terhadap satu sama lainnnya.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
id: Jika pasukan anda memiliki pertahanan yang lemah di mana-mana di peta, tempati daerah-daerah di mana musuh-musuh anda hanya dapat menyerang anda dengan berbagi keadaan merugikan yang sama. Hindari tempat-tempat dimana pertahanan-pertahanan anda buruk dan musuh anda sedang. Rencanakan kerugian besar, dan mengambil kendali yang kuat dari setiap heks di mana tanah benar-benar menguntungkan anda.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
id: Unit-unit <i>Feral</i> , seperti Kelelawar dan binatang-binatang liar, akan menghindari desa-desa. Bahkan jika mereka menempati heks desa, mereka tidak mendapatkan keuntungan bertahan dari desa, meskipun mereka masih akan disembuhkan.

en: An invalid attacker weapon got selected.
id: Suatu senjata penyerang cacat yang terpilih.

en: You do not have a leader to recall with.
id: Anda tidak memiliki seorang pemimpin untuk memanggil kembali.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
id: Anda harus menaruh seorang pemimpin di sebuah benteng yang mampu memanggil kembali unit itu.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
id: Tidak ada lantai istana yang kosong untuk memanggil kembali unit.

en: You do not have a leader to recruit with.
id: Anda tidak memiliki pemimpin untuk merekrut.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
id: Anda harus menaruh seorang pemimpin di sebuah benteng yang mampu merekrut unit.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
id: Tidak ada lantai istana kosong untuk merekrut unit.

en: Ambushed!
id: Tersergap!

en: Failed teleport! Exit not empty
id: Teleportasi gagal! Jalan keluar tidak kosong

note: TRANSLATORS: This becomes the "friendphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
id[0]: 1 teman $friends teman-teman

note: TRANSLATORS: This becomes the "enemyphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
id[0]: 1 musuh $enemies musuh-musuh

note: TRANSLATORS: Both friends and enemies sighted -- neutral message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
id: Unit terlihat! ($friendphrase, $enemyphrase)

note: TRANSLATORS: Only enemies sighted -- bad message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
id[0]: Unit musuh terlihat! $enemies unit-unit musuh terlihat!

note: TRANSLATORS: Only friends sighted -- good message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
id[0]: Unit sekutu terlihat $friends unit-unit sekutu terlihat

en: (press $hotkey to keep moving)
id: (tekan $hotkey untuk pindah terus)

en: Confirm
id: Tegaskan

en: addon_type^Campaign
id: Kampanye

en: addon_type^Scenario
id: Skenario

en: addon_type^MP era
id: Era MP

en: addon_type^MP faction
id: Faksi MP

en: addon_type^MP map-pack
id: bundel peta MP

en: addon_type^MP scenario
id: skenario MP

en: addon_type^MP campaign
id: Kampanye MP

en: addon_type^Resources
id: Sumber Daya

en: addon_type^Other
id: tipe addon

en: addon_type^(unknown)
id: (tidak diketahui)

en: unit_byte^B
id: B

en: Network communication error.
id: Error komunikasi jaringan.

en: Remote host disconnected.
id: Remote host terputus hubungan.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
id: Sebuah masalah terjadi ketika mencoba menciptakan file yang diperlukan untuk menginstal tambahan ini.

en: You have no add-ons installed.
id: Anda tidak memiliki tambahan terinstal.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
id[0]: Apakah anda yakin anda mau menghapus add-on terinstal berikut?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
id[0]: Add-on berikut tampaknya telah menerbitkan atau versi  informasi kontrol disimpan secara lokal, dan tidak akan dihapus:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
id[0]: Add-on berikut tidak bisa dihapus sebagaimana mestinya:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
id[0]: Add-on sudah dihapus

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
id[0]: Add-on berikut telah berhasil dihapus:

en: Added to ignore list: $nick
id: Dimasukkan ke daftar abaian: $nick

en: ignores list
id: daftar abaian

en: Invalid username: $nick
id: Nama tidak berlaku: $nick

en: Added to friends list: $nick
id: Dimasukkan ke daftar teman: $nick

en: friends list
id: daftar teman

en: Removed from list: $nick
id: Dihapus dari daftar: $nick

en: friends and ignores list
id: daftar teman dan abaian

en: version
id: versi

en: nick registration
id: pendaftaran nama panggilan

en: requesting information for user $nick
id: meminta informasi untuk pengguna $nick

en: (A) — admin command
id: (A) - perintah admin

en: (admin only)
id: Hanya untuk tim

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
id: Kirim pertanyaan ke server. Tanpa argumen server tersebut harus memberi anda perintah yang tersedia.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
id: Larang dan tendang seorang pemain atau peninjau. Jika ia tidak ada di permainan ini tetapi dia ada di server, dia hanya akan dilarang.

en: <nickname>
id: <nama>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
id: Batalkan larangan seorang pengguna. Dia tidak harus ada di permainan tetapi ada di peladen.

en: Kick a player or observer.
id: Tendang seorang pemain atau peninjau.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
id: Diamkan seorang peninjau. Tanpa menanya, menunjukkan status diam.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
id: Diamkan seorang peninjau. Tanpa menanya, menunjukkan status diam.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
id: Mute semua peninjau.

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
id: Laporkan penyalahgunaan, pelanggaran aturan, dll. ke para moderator server. Pastikan untuk menyebutkan nama yang relevan, dll.

en: <message>
id: <pesan>

en: Send an emotion or personal action in chat.
id: Kirim sebuah perasaan atau aksi pribadi di obrolan.

en: <nickname> <message>
id: <nama> <pesan>

en: Change the log level of a log domain.
id: Ganti level log domain.

en: Add a nickname to your ignores list.
id: Menambahkan sebuah nama ke daftar abaian anda.

en: Add a nickname to your friends list.
id: Menambahkan sebuah nama ke daftar teman anda.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
id: Menghapus sebuah nama dari daftar abaian atau daftar teman anda.

en: Display version information.
id: Menunjukkan informasi versi.

en: Request information about a nickname.
id: Meminta informasi tentang sebuah nama.

en: Clear chat history.
id: Menyingkirkan sejarah obrolan.

en: Unknown debug level: '$level'.
id: Level debug tidak diketahui: '$level'.

en: Unknown debug domain: '$domain'.
id: Domain debug tidak diketahui: '$domain'.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
id: Mengganti domain: '$domain' ke level: '$level'.

en: whisper to $receiver
id: bisikan kepada $receiver

en: whisper: $sender
id: bisikan: $sender

en: The Battle for Wesnoth
id: Peperangan untuk Wesnoth

en: Invalid Color
id: Warna Tidak Berlaku

note: TRANSLATORS: Month + day of month, eg 'Nov 02'. Format for your locale.
en: %b %d
id: %d %b

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
id[0]: 1 Add-on berikut memiliki error dan tidak bisa diload: Semua add-on berikut memiliki error dan tidak bisa diload:

en: Error:
id: Eror:

en: Warning:
id: Peringatan:

en: $login|’s game
id: Permainan $login

en: Team
id: Tim

en: Computer Player
id: Pemain Komputer

en: Network Player
id: Pemain Jaringan

en: Local Player
id: Pemain Lokal

en: Reserved
id: Disimpan

en: Only random sides in the current era.
id: Hanya sisi acak di era ini.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
id: Tidak bisa menemukan tipe pemimpin untuk faction $faction

en: Unknown era
id: Era tidak diketahui

en: Remote scenario
id: Skenario jauh

en: Unknown scenario
id: Skenario tidak diketahui

en: Reloaded game
id: Permainan reload

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
id[0]: Tempat Kosong:

en: Turn
id: Giliran

en: Defeat enemy leader(s)
id: Kemenangan:
    Kalahkan pemimpin musuh

en: Server-side redirect loop
id: Putaran kembali dari server

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
id: Nama '$nick' tidak aktif. Anda tidak dapat mengklaim kepemilikan nama ini sampai anda mengaktifkan nama anda melalui email atau meminta seorang pengurus untuk melakukannya untuk anda.

en: Do you want to continue?
id: Apakah anda mau melanjutkan?

en: Warning
id: Peringatan

en: You must login first.
id: Anda harus pertama-tama login.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
id: Nama '$nick' sudah digunakan.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
id: Nama '$nick' terlalu panjang. Nama harus memiliki 20 karakter atau kurang.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
id: Nama '$nick' dipesan dan tidak bisa digunakan oleh para pemain.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
id: Nama '$nick; tidak terdaftar di peladen ini.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
id:  Peladen ini tidak memperbolehkan nama yang tidak terdaftar.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
id: Nama '$nick' terdaftar di peladen ini.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
id: PERINGATAN: Sudah ada seorang klien menggunakan nama ini, melog masuk akan menyebabkan klien tersebut terusir!

en: The password you provided was incorrect.
id: Kata sandi yang anda berikan salah.

en: You have made too many login attempts.
id: Anda telah terlalu banyak mencoba login.

en: Scenario Report
id: Laporan Skenario

en: Victory
id: Menang

en: You have emerged victorious!
id: Anda sudah menang!

en: Defeat
id: Kekalahan

en: You have been defeated!
id: Anda sudah kalah!

en: Remaining gold:
id: Emas yang tersisa:

en: Turns finished early:
id: Giliran selesai paling awal:

en: Early finish bonus:
id: Bonus selesai paling awal:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
id[0]: Anda akan memulai skenario berikutnya dengan $gold di atas emas permulaan minimum terpasang.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
id[0]: Anda akan memulai skenario berikutnya dengan emas permulaan minimum terpasang.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
id[0]: Anda akan memulai skenario berikutnya dengan $gold atau emas permulaan minimum terpasang, yang manapun yang lebih tinggi.

en: The game could not be loaded:
id: Permainan tidak bisa dimuat:

en: Error while playing the game:
id: Kesalahan ketika bermain:

en: The game map could not be loaded:
id: Peta permainan tidak bisa dimuat:

en: Error while reading the WML:
id: Kesalahan ketika membaca WML:

en: Game Over
id: Permainan Selesai

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
id: Skenario ini sudah berakhir. Apakah anda ingin meneruskan kampanye?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
id: Skenario tidak diketahui: '$scenario|'

en: The file you have tried to load is corrupt
id: File yang anda coba load rusak

en: The file you have tried to load is corrupt: '
id: File yang anda coba load rusak: '

en: File I/O Error while reading the game
id: Error file I/O ketika membaca permainan

en: File I/O Error while reading the game: '
id: File I/O Error ketika membaca permainan: '

en: Error while starting server:
id: Kesalahan ketika memulai peladen:

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
id: Tidak ada lokasi benteng yang valid ditemukan. Heks gunung terlalu banyak atau terlalu sedikit? (silakan cek parameter 'ukuran bukit max')

en: In game:
id: Nama:

en: (observing)
id: (mengamati)

en: (playing)
id: (bermain)

en: In lobby
id: Di lobi

en: On friends list
id: Dalam daftar teman

en: On ignores list
id: Dalam daftar abaian

en: Neither a friend nor ignored
id: Bukan teman dan juga tidak diabaikan

en: You
id: Anda

en: no
id: tidak

en: yes
id: iya

en: Reference to unknown topic:
id: Referensi ke topik yang tidak diketahui:

en: Factions
id: Faksi-faksi

en: Recruits
id: Rekrutan

en: No description available.
id: Tidak ada deskripsi.

en: race^Miscellaneous
id: Yang Lain

en: Alignment:
id: Golongan:

en: <header>text='Units of this race'</header>
id: <header>text='Unit-unit ras ini'</header>

en: corrupted original file
id: file asli rusak

en: Planning mode activated!
id: Mode perencanaan dinyalakan!

en: Planning mode deactivated!
id: Mode perencanaan dimatikan!

en: System default language
id: Bahasa sistem yang asli

en: This command is currently unavailable.
id: Perintah ini tidak bisa dipakai pada saat ini.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
id: Perintah yang tidak dikenal '$command', coba $help_command untuk daftar perintah yang tersedia.

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
id: Daftar perintah yang bisa dipakai dan bantuan perintah yang terinci. Gunakan "help all" untuk memasukkan perintah-perintah yang tidak bisa dipakai pada saat ini.

en: Missing argument $arg_id
id: Uraian yang hilang $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
id: Perintah yang tersedia $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
id: bantuan

en: Type $help_command <command> for more info.
id: Ketikkan $help_command <command> untuk info lebih lanjut.

en:  No help available.
id:  Tidak ada bantuan yang tersedia.

en: Usage:
id: Pesan:

en: Map saved.
id: Peta tersimpan.

en: Could not save the map: $msg
id: Tidak bisa menyimpan peta: $msg

en: Message:
id: Pesan:

en: Send to observers only
id: Hanya kirim ke peninjau

en: Send to allies only
id: Hanya kirim ke sekutu

en: You have no units available to recruit.
id: Anda tidak memiliki unit apapun untuk direkrut.

en: You cannot end your turn yet!
id: Anda belum bisa mengakhiri giliran anda!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
id: Anda belum memulai giliran anda. Apakah anda benar-benar mau mengakhiri giliran anda?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
id: Beberapa unit masih bisa bergerak. Apakah anda benar-benar mau mengakhiri giliran anda?

en: Rename Unit
id: Ganti nama

en: Search
id: Cari

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
id:  (D) — debug saja, (N) — jaringan saja, (A) — admin saja

en: (debug command)
id: Perintah mode debug

en: (network only)
id: Pemain Jaringan

en: Switch a side to/from AI control.
id: Setel sisi dari/ke kontrol AI.

en: <side> <nickname>
id: <pihak> <nama>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
id: Memberikan kontrol sebuah sisi ke pemain lain atau peninjau.

en: Debug foreground terrain.
id: Debug daerah bagian depan.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
id: Debug lapisan-lapisan dari daerah di bawah mouse.

en: Save game.
id: Simpan permainan.

en: Quit game.
id: Keluar dari permainan.

en: Save and quit.
id: Simpan dan keluar.

en: Ignore replay errors.
id: Abaikan error-error permainan ulang.

en: Disable autosaves.
id: Matikan simpanan otomatis.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
id: Lanjutkan ke skenario berikutnya, atau skenario diidentifikasi dengan 'id'

en: Choose next scenario
id: Pilih skenario berikutnya

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
id: Merubah jumlah giliran (dan waktu hari),  atau naik satu jika tidak ada jumlah yang ditentukan.

en: [turn]
id: [giliran]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
id: Merubah batas giliran, atau menghidupkan batas giliran mati jika tidak ada jumlah yang ditentukan atau itu -1.

en: Turn debug mode on.
id: Menyalakan mode debug.

en: Turn debug mode off.
id: Mematikan mode debug.

en: Execute a Lua statement.
id: Laksanakan  Lua Statemen.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
id: Memberikan perlakuan khusus lebih tinggi ke Catatan Lua .

en: Set the command used by the custom command hotkey
id: Atur perintah yang digunakan oleh tombol pintas perintah baku

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
id: Meminta sebuah dialog memungkinkan perubahan kontrol dari pihak-pihak MP.

en: Launch the gamestate inspector
id: Luncurkan pengawas keadaan permainan

en: Set or show alias to a command
id: Atur atau perlihatkan alias untuk sebuah perintah

en: Set a scenario variable.
id: Memasang dinamis skenario.

en: Show a scenario variable.
id: Tunjukkan dinamis skenario.

en: Discover all units in help.
id: Menemukan semua unit dalam bantuan.

en: 'Undiscover' all units in help.
id: 'Menghilangkan' semua unit dalam bantuan.

en: Create a unit.
id: Ciptakan sebuah unit.

en: Toggle fog for the current player.
id: Setel kabut untuk pemain ini.

en: Toggle shroud for the current player.
id: Setel selubung untuk pemain ini.

en: Give gold to the current player.
id: Berikan emas ke pemain ini.

en: Fire a game event.
id: Lakukan sebuah event permainan.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
id: Setel menaruh koordinat x,y di atas heks.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
id: Setel menaruh kode daerah di atas heks.

en: Toggle planning mode.
id: Setel mode perencanaan.

en: Access whiteboard options dialog.
id: Mengakses dialog pilihan papan tulis.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
id: Tidak bisa mendroid sisi tidak berlaku: '$side'.

en: Can't droid networked side: '$side'.
id: Tidak bisa mendroid sisi berjaring: '$side'.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
id: Tidak bisa mengganti kontrol sisi tidak berlaku: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
id: Tidak bisa merubah kontrol sisi di luar kontrol : '$side'.

en: Choose Scenario (Debug!)
id: Pili Skenario (Debug!)

en: Debug mode activated!
id: Mode debug dinyalakan!

en: Debug mode not available in network games
id: Mode debug tidak tersedia di permainan jaringan

en: Debug mode deactivated!
id: Mode debug dimatikan!

en: Unsafe mode enabled!
id: Mode tak aman digunakan!

en: Variable not found
id: Variabel tidak ditemukan

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
id: Penjajaran salah: '$alignment', harus menjadi salah satu dari baik, netral, brutal atau liminal.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
id: Apakah anda ingin menghapus semua unit anda yang diketahui dari bantuan?

en: Invalid unit type
id: Nama tipe unit tidak berlaku

en: Invalid location
id: Lokasi tidak valid

en: prompt^Command:
id: Perintah:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
id: Anda tidak bisa menggerakkan pemimpin anda jauh dari benteng dengan suatu rencana merekrut atau memanggil kembali tersisa.

en: $name has taken control
id: $name telah memegang kendali

en: Turn changed
id: Giliran berubah

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
id: Daerah dengan harga pergerakan kurang dari satu ditemui.

en: time left for current turn
id: sisa waktu untuk giliran ini

en: current local time
id: waktu setempat

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
id: Permainan ini tak bisa diterima sync. Ini mungkin tidak masuk akal untuk melanjutkan. Apakah anda ingin menyimpan permainan anda?

en: Error details:
id: Rincian Error:

en: No objectives available
id: Tidak ada misi tersedia

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
id: Membatalkan gerakan yang belum dikirim ke server.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
id: Pemutusan hubungan jaringan terjadi, dan permainan ini tidak bisa diteruskan. Apakah anda ingin menyimpan permainan ini?

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
id: Permainan ini out of sync, dan tidak bisa diteruskan. Ada beberapa alasan mengapa ini bisa terjadi: ini bisa terjadi jika anda atau pemain lain sudah merubah setting permainannya. Ini mungkin berarti bahwa salah satu pemain mencoba menipu. Ini juga bisa disebabkan oleh bug di permainan, tetapi ini kurang mungkin.
    
    Apakah anda ingin menyimpan log error tentang permainan anda?

en: The game is over.
id: Permainan selesai.

en: It is now $name|’s turn
id: Sekarang giliran $name|

en: Replace with AI
id: Gantikan oleh AI

en: Replace with local player
id: Gantikan oleh pemain lokal

en: Quit
id: Keluar

en: Name:
id: Nama:

en: Type:
id: Tipe:

en: Race:
id: Ras:

en: Trait:
id: Watak:

en: invisible:
id: tak terlihat:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
id: Unit ini tak terlihat. Ia tidak bisa dilihat atau diserang oleh unit musuh.

en: slowed:
id: diperlambat:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
id: Unit ini sudah diperlambat. Ia akan hanya melukai setengah luka normal ketika menyerang dan harga pergerakan di dua kali lipat.

en: poisoned:
id: diracuni:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
id: Unit ini diracuni. Ia akan kehilangan 8 darah setiap giliran sampai ia bisa mencari perawatan untuk racun tersebut di desa atau dari unit sekutu dengan kemampuan 'menyembuhkan.
    
    Unit tidak bisa dibunuh oleh racun semata-mata. Racun tersebut tidak akan menguranginya ke bawah 1 darah.

en: petrified:
id: membatu:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
id: Unit ini sudah dirubah menjadi batu. Ia tidak bisa bergerak atau menyerang.

en: Ability:
id: Kemampuan:

en: Resistances:
id: Daya Tahan:

en: (Att / Def)
id: (Ser / Per)

en: Experience Modifier:
id: Pemodifikasi Pengalaman:

en: Terrain:
id: Medan:

en: maximum^max.
id: maks.

en: minimum^min.
id: min.

en: Defense:
id: Pertahanan:

en: Weapon:
id: Senjata:

en: Damage:
id: Perusakan:

en: Base damage:
id: Perusakan pokok:

en: Time of day:
id: Waktu dalam hari:

en: Leadership:
id: Kepemimpinan:

en: Slowed:
id: Diperlambat:

en: Attacks:
id: Serangan:

en: Swarm:
id: Kawanan:

en: Base attacks:
id: Serangan pokok:

en: Weapon range:
id: Jarak senjata:

en: Damage type:
id: Jenis perusakan:

en: Damage versus:
id: Perusakan melawan:

en: Accuracy:
id: Akurasi:

en: Parry:
id: Menangkis:

en: Weapon special:
id: Kemampuan khusus senjata:

en: Total damage
id: Luka total

en: Lawful units:
id: Unit baik:

en: Neutral units:
id: Unit netral:

en: Chaotic units:
id: Unit brutal:

en: Liminal units:
id: Unit pembatas:

en: Gold
id: Emas

en: Villages
id: Desa

en: Units
id: Unit

en: Upkeep
id: Pengeluaran

en: Observers:
id: Peninjau:

note: TRANSLATORS: This string is used as part of a filename, as in, "HttT-The Elves Besieged replay.gz"
en: replay
id: permainan ulang

en: Auto-Save
id: Simpanan-Otomatis

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
id: Peringatan: File yang anda coba load rusak. Namun file tersebut lagi diload.

en: Load Game
id: Load Permainan

en: The game could not be saved:
id: Permainan ini tidak bisa disimpan:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
id: Simpanan sudah ada. Apakah anda ingin menulis ulang?

en: Overwrite?
id: Tulis ulang?

en: Saved
id: Tersimpan

en: Could not write to file
id: Tidak bisa menulis ke file

en: Save Replay
id: Simpan Replay

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
id: Tidak bisa menyimpan permainan secara otomatis. Tolong simpan permainan ini sendiri.

en: Save Game
id: Simpan Permainan

en: Unexpected characters at line start
id: Karakter tidak terharap di permulaan kalimat

en: Unterminated [element] tag
id: Tag [elemen] tidak selesai

en: Invalid tag name
id: Nama tag tidak berlaku

en: Unterminated [+element] tag
id: Tag [+elemen] tidak selesai

en: Invalid closing tag name
id: Nama tag penutup tidak berlaku

en: Unterminated closing tag
id: Tag penutup tidak selesai

en: Unexpected closing tag
id: Tag penutup tidak terharap

en: Empty variable name
id: Nama variable kosong

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
id: Karakter tidak terharap setelah nama variable (terharap, atau =)

en: Unterminated quoted string
id: Untaian dikutip tidak selesai

en: prefix_milli^m
id: m

en: prefix_micro^µ
id: µ

en: prefix_nano^n
id: n

en: prefix_pico^p
id: p

en: prefix_femto^f
id: f

en: prefix_atto^a
id: a

en: prefix_zepto^z
id: z

en: prefix_yocto^y
id: y

note: TRANSLATORS: Translate the K in KiB only
en: prefix_kibi^K
id: K

en: prefix_kilo^k
id: k

en: prefix_mega^M
id: M

en: prefix_giga^G
id: G

en: prefix_tera^T
id: T

en: prefix_peta^P
id: P

en: prefix_exa^E
id: E

en: prefix_zetta^Z
id: Z

en: prefix_yotta^Y
id: Y

note: TRANSLATORS: Translate the i in (for example) KiB only
en: infix_binary^i
id: i

en: Allied village
id: Desa sekutu

en: Enemy village
id: Desa musuh

en: Owned village
id: Desa anda

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
id: border_size harus di antara 0.0 dan 0.5.

en: neutral
id: netral

en: No advancement
id: Tidak ada kenaikan

en: female^lawful
id: baik

en: female^neutral
id: netral

en: female^chaotic
id: brutal

en: female^liminal
id: liminal wanita

en: SHOW ALL allies’ plans
id: TUNJUKKAN SEMUA rencana sekutu

en: HIDE ALL allies’ plans
id: SEMBUNYIKAN SEMUA rencana sekutu

en: Show plans for $player
id: Tunjukkan rencana untuk $player

en: Hide plans for $player
id: Sembunyikan rencana untuk $player

en: Whiteboard Options
id: Pilihan Papan Tulis Putih
