Battle for Wesnoth 0.8.2-CVS - en to pt_BR translation catalogue (1245 entries)

note: [multiplayer_side]: id=Custom
en: Custom
pt_BR: Personalizado

note: [advanced_preference]: type=combo
en: Compress saved games
pt_BR: Compactar jogos salvo

note: [option]: id=gzip
en: save_compression^Gzip
pt_BR: Gzip

note: [option]: id=gzip
en: save_compression_desc^Default compression, faster
pt_BR: Compressão padrão, mais rápido

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression^Bzip2
pt_BR: Bzip2

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression_desc^Best compression, slower
pt_BR: Melhor compressão, mais lenta

note: [option]: id=none
en: save_compression^No
pt_BR: Não

note: [option]: id=none
en: save_compression_desc^Large plain text files
pt_BR: Arquivos de texto grandes e simples

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
pt_BR: Confirmar ao apagar jogo salvo

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
pt_BR: Rolagem com o mouse

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
pt_BR: Rolagem com o motão do meio do mouse

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
pt_BR: Continuar rolagem quando o mouse sair da tela

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
pt_BR: Mostrar Combate

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
pt_BR: Abrir automaticamente janelas de sussuros no lobby

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
pt_BR: Acompanhar Ações da Unidade

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
pt_BR: Escolhe se a visão do mapa deve deslocar-se até uma unidade quando um movimento ou a ação é animado

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
pt_BR: Tempo máximo de mensagem no chat

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable.
pt_BR: Número de minutos que uma mensagem ficará no chat do jogo antes dela ser desaparecer. Bote em 0 para desabilitar a fução.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
pt_BR: Exibir tempo como um relógio de 12 horas

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
pt_BR: Confirmar ao carregar jogos salvos de uma versão diferete

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
pt_BR: Exibir todos tipos de unidades na secção de ajuda

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). If unset, only units that have been encountered will be shown.
pt_BR: Exibir todos tipos de unidades na secção de ajuda (o jogo precisará ser reiniciado). Se estiver desmarcado, apenas unidades que já foram avistadas serão exibidas.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
pt_BR: Limite de arquivos recentes do Editor

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
pt_BR: O número máximo de itens que serão mostrados no menu de Arquivos Recentes no editor

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
pt_BR: Mostrar cursores coloridos

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors
pt_BR: Usar cursores de mouse coloridos

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Customize orb colors
pt_BR: Personalizar a cor das esferas

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Logging
pt_BR: Logando

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow damage calculation with Monte Carlo simulation
pt_BR: Permite cálculo de dano pelo método de Monte Carlo

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow the damage calculation window to simulate fights instead of using exact probability calculations
pt_BR: Permite que a janela de cálculo de dano simule as lutas ao invés de usar cálculos de probabilidade

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show deprecation messages in-game
pt_BR: Mostrar mensagens de deprecation dentro do jogo

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show warnings about deprecated API in the in-game chat area. These messages will still be shown in the log, even if this is disabled. In addition, the deprecation log-domain controls how many messages are printed.
pt_BR: Mostra avisos sobre deprecated API dentro do jogo na área do chat. Essas mensagens ainda aparecerão no log, mesmo que essa opção esteja desabilitada. Além do mais, os controles do dominio do log deprecation controlam quantas mensagens são mostradas.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Server disconnect timeout
pt_BR: Tempo limite de conexão com o servidor esgotado

note: [advanced_preference]: type=int
en: The amount of time in seconds before a disconnect is detected. If currently logged into the multiplayer server, you must log out and then log back in for this to take effect.
pt_BR: A quantidade de tempo em segundos antes que uma desconexão seja detectada. Se você estiver logado em um servidor multiplayer, você precisa primeiro deslogar e depois relogar para que esta opção surta efeito.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [unstore_unit] [lua]: set_status
en: poisoned
pt_BR: envenenado

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
pt_BR: tridente da tempestade

note: [objectives] [lua]: generate_objectives
en: Gold carryover:
pt_BR: Ouro transferido:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [note] [lua]: generate_objectives
en: Notes:
pt_BR: Notas:

note: [button]: id=ok
en: Close
pt_BR: Fechar

note: [language]
en: arcane
pt_BR: arcano

note: [language]
en: blade
pt_BR: cortante

en: chaotic
pt_BR: caótico

note: [language]
en: cold
pt_BR: frio

note: [language]
en: Easy
pt_BR: Fácil

note: [language]
en: fire
pt_BR: fogo

note: [language]
en: Hard
pt_BR: Difícil

note: [language]
en: impact
pt_BR: impacto

en: lawful
pt_BR: ordeiro

note: [language]
en: melee
pt_BR: corpo a corpo

note: [language]
en: Nightmare
pt_BR: Pesadelo

note: [language]
en: Medium
pt_BR: Médio

note: [language]
en: pierce
pt_BR: perfurante

note: [language]
en: ranged
pt_BR: longa distância

note: [about]
en: Programming
pt_BR: Programação

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
pt_BR: Admnistração e Coordenação de Propósitos Gerais

note: [about]
en: Internationalization Managers
pt_BR: Gerenciadores de Internacionalização

note: [about]
en: Artwork and Graphics
pt_BR: Artwork e Gráficos

note: [about]
en: Music
pt_BR: Música

note: [about]
en: Sound Effects
pt_BR: Efeitos Sonoros

note: [about]
en: Campaign Design
pt_BR: Design da Campanha

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
pt_BR: Mapas Multiplayer e Balanceamento

note: [about]
en: Packagers
pt_BR: Criadores de Pacotes

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
pt_BR: Contribuidores Diversos

note: [about]
en: Afrikaans Translation
pt_BR: Tradução para o Africâner

note: [about]
en: Ancient Greek Translation
pt_BR: Tradução para o Grego Antigo

note: [about]
en: Arabic Translation
pt_BR: Tradução para o Árabe

note: [about]
en: Asturian Translation
pt_BR: Tradução para o Asturiano

note: [about]
en: Basque Translation
pt_BR: Tradução para o Basco

note: [about]
en: Bulgarian Translation
pt_BR: Tradução para o Búlgaro

note: [about]
en: Catalan Translation
pt_BR: Tradução para o Catalão

note: [about]
en: Chinese Translation
pt_BR: Tradução para o Chinês

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
pt_BR: Tradução para o Chinês (Taiwan)

note: [about]
en: Croatian Translation
pt_BR: Tradução para o Croata

note: [about]
en: Czech Translation
pt_BR: Tradução para o Checo

note: [about]
en: Danish Translation
pt_BR: Tradução para o Dinamarquês

note: [about]
en: Dutch Translation
pt_BR: Tradução para o Holandês

note: [about]
en: English (GB) Translation
pt_BR: Tradução para o Inglês (Britânico)

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
pt_BR: Tradução para o Inglês (Shaw)

note: [about]
en: Esperanto Translation
pt_BR: Tradução para o Esperanto

note: [about]
en: Estonian Translation
pt_BR: Tradução para o Estonês

note: [about]
en: Filipino Translation
pt_BR: Tradução para o Filipino

note: [about]
en: Finnish Translation
pt_BR: Tradução para o Finlandês

note: [about]
en: French Translation
pt_BR: Tradução para o Francês

note: [about]
en: Friulian Translation
pt_BR: Tradução para o Friulana

note: [about]
en: Galician Translation
pt_BR: Tradução para o Galego

note: [about]
en: German Translation
pt_BR: Tradução para o Alemão

note: [about]
en: Greek Translation
pt_BR: Tradução para o Grego

note: [about]
en: Hebrew Translation
pt_BR: Tradução para o Hebraica

note: [about]
en: Hungarian Translation
pt_BR: Tradução para o Húngaro

note: [about]
en: Icelandic Translation
pt_BR: Tradução para o Islandês

note: [about]
en: Indonesian Translation
pt_BR: Tradução para o Indonésio

note: [about]
en: Irish Translation
pt_BR: Tradução para o Irlandês

note: [about]
en: Italian Translation
pt_BR: Tradução para o Italiano

note: [about]
en: Japanese Translation
pt_BR: Tradução para o Japonês

note: [about]
en: Korean Translation
pt_BR: Tradução para o Coreano

note: [about]
en: Latin Translation
pt_BR: Tradução para o Latim

note: [about]
en: Latvian Translation
pt_BR: Tradução para o letão

note: [about]
en: Lithuanian Translation
pt_BR: Tradução para o Lituano

note: [about]
en: Macedonian Translation
pt_BR: Tradução para o Macedônio

note: [about]
en: Marathi Translation
pt_BR: Tradução para o Marata

note: [about]
en: Norwegian Translation
pt_BR: Tradução para o Norueguês

note: [about]
en: Old English Translation
pt_BR: Tradução para o Inglês Antigo

note: [about]
en: Polish Translation
pt_BR: Tradução para o Polonês

note: [about]
en: Portuguese Translation
pt_BR: Tradução para o Português Europeu

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
pt_BR: Tradução para o Português Brasileiro

note: [about]
en: Romanian Translation
pt_BR: Tradução para o Romeno

note: [about]
en: Russian Translation
pt_BR: Tradução para o Russo

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
pt_BR: Tradução para o Gaélica Escocesa

note: [about]
en: Serbian Translation
pt_BR: Tradução para o Sérvio

note: [about]
en: Slovak Translation
pt_BR: Tradução para o Eslovaco

note: [about]
en: Slovenian Translation
pt_BR: Tradução para o Esloveno

note: [about]
en: Spanish Translation
pt_BR: Tradução para o Espanhol

note: [about]
en: Swedish Translation
pt_BR: Tradução para o Sueco

note: [about]
en: Turkish Translation
pt_BR: Tradução para o Turco

note: [about]
en: Ukrainian Translation
pt_BR: Tradução para o Ucraniano

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
pt_BR: Tradução para o Valenciano (Catalão do sul)

note: [about]
en: Vietnamese Translation
pt_BR: Tradução para o Vietnamita

note: [about] Real Acadèmia de Cultura Valenciana
en: RACV’s Translation
pt_BR: Tradução para o RACV

note: [item_group]: id=items
en: Items
pt_BR: Itens

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
pt_BR: Altar do Mal

note: [item]: id=altar
en: Altar
pt_BR: Alar

note: [item]: id=ankh-necklace [item]: id=ankh-necklace2
en: Ankh Necklace
pt_BR: Colar Ankh

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
pt_BR: Bigorna

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
pt_BR: Alvo para Arco e Flecha

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
pt_BR: Armadura Dourada

note: [item]: id=armor
en: Armor
pt_BR: Armadura

note: [item]: id=axe [item]: id=axe2
en: Axe
pt_BR: Machado

note: [item]: id=axe-small
en: Small Axe
pt_BR: Machado Pequeno

note: [item]: id=axe-throwing
en: Throwing Axe
pt_BR: Machado de Arremesso

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
pt_BR: Bola Azul

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
pt_BR: Bola Verde

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
pt_BR: Bola Magenta

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
pt_BR: Barril

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
pt_BR: Bomba

note: [item]: id=bones
en: Bones
pt_BR: Ossos

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
pt_BR: Pilha de Ossos

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
pt_BR: Livro

note: [item]: id=bow [item]: id=bow2
en: Bow
pt_BR: Arco

note: [item]: id=bow-crystal [item]: id=bow-crystal2
en: Crystal Bow
pt_BR: Arco de Cristal

note: [item]: id=bow-elven [item]: id=bow-elven2
en: Elven Bow
pt_BR: Arco Élfico

note: [item]: id=box
en: Box
pt_BR: Caixa

note: [item]: id=branch
en: Branch
pt_BR: Ramo

note: [item]: id=branch-bare
en: Bare Branch
pt_BR: Ramo Nu

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
pt_BR: Brazeiro

note: [item]: id=brazier-lit1
en: Lit Brazier
pt_BR: Brazeiro Aceso

note: [item]: id=buckler [item]: id=buckler2
en: Buckler
pt_BR: Broquel

note: [item]: id=burial
en: Burial
pt_BR: Enterro

note: [item]: id=cage
en: Cage
pt_BR: Cela

note: [item]: id=chest
en: Closed Chest
pt_BR: Baú Fechado

note: [item]: id=chest-open Open is an adjective here, not a verb. That is, a (treasure) chest that is open, not an action to open such a chest.
en: Open Chest
pt_BR: Baú Aberto

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
pt_BR: Baú Simples Fechado

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
pt_BR: Baú Simples Aberto

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
pt_BR: Manto Verde

note: [item]: id=club
en: Club
pt_BR: Clava

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
pt_BR: Caixão Fechado

note: [item]: id=coffin-open Open is an adjective here, not a verb. That is, a coffin that is open, not an action to open a coffin.
en: Open Coffin
pt_BR: Caixão Aberto

note: [item]: id=crossbow
en: Crossbow
pt_BR: Besta

note: [item]: id=dagger
en: Dagger
pt_BR: Adaga

note: [item]: id=dagger-poison
en: Poison Dagger
pt_BR: Adaga Envenenada

note: [item]: id=dagger-poison-bare
en: Poison Dagger (clean)
pt_BR: Adaga Envenenada (limpa)

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
pt_BR: Estátua de dragão

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
pt_BR: Espada Flamejante

note: [item]: id=flame-sword-bare
en: Unenchanted Flaming Sword
pt_BR: Espada Flamejante não encantada

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
pt_BR: Flor

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
pt_BR: Sobreposição Vir Prá Cá

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
pt_BR: Grande Pilha de Moedas de Ouro

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
pt_BR: Pilha de Moedas de Ouro

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
pt_BR: Pequena Pilha de Moedas de Ouro

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
pt_BR: Feixe de Grãos

note: [item]: id=hammer
en: Hammer
pt_BR: Martelo

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
pt_BR: Martelo Rúnico

note: [item]: id=holy-water [object]
en: Holy Water
pt_BR: Água Benta

note: [item]: id=key [item]: id=key2
en: Key
pt_BR: Chave

note: [item]: id=key-dark
en: Dark Key
pt_BR: Chave Vermelha

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
pt_BR: Mochila de Couro

note: [item]: id=mace
en: Mace
pt_BR: Maça

note: [item]: id=necklace-bone
en: Bone Necklace
pt_BR: Colar de Osso

note: [item]: id=necklace-stone
en: Stone Necklace
pt_BR: Colar Pedra

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
pt_BR: Bandeira Orc

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
pt_BR: Ornamentado

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
pt_BR: Poção Azul

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
pt_BR: Poção Verde

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
pt_BR: Poção Cinza

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
pt_BR: Veneno

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
pt_BR: Poção Vermelha

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
pt_BR: Poção Amarela

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
pt_BR: Anel Marrom

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
pt_BR: Anel Dourado

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
pt_BR: Anel Vermelho

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
pt_BR: Anel Prateado

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
pt_BR: Anel Branco

note: [item]: id=rock [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
pt_BR: Pedra

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
pt_BR: Espantalho

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
pt_BR: Cetro de Fogo

note: [item]: id=sling
en: Sling
pt_BR: Funda

note: [item]: id=spear
en: Spear
pt_BR: Lança

note: [item]: id=spear-fancy [item]: id=spear-fancy2
en: Fancy Spear
pt_BR: Lança Extravagante

note: [item]: id=spear-javelin
en: Javelin
pt_BR: Azagaia

note: [item]: id=staff [item]: id=staff2
en: Staff
pt_BR: Cajado

note: [item]: id=staff-druid
en: Druid Staff
pt_BR: Cajado Druídico

note: [item]: id=staff-magic [item]: id=staff-magic2
en: Magic Staff
pt_BR: Cajado Mágico

note: [item]: id=staff-magic-wand
en: Magic Wand
pt_BR: Varinha Mágica

note: [item]: id=staff-plain
en: Plain Staff
pt_BR: Cajado Simples

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
pt_BR: Tabuinha de Pedra

note: [item]: id=storm-trident [item]: id=storm-trident2 [object]
en: Storm Trident
pt_BR: Tridente da Tempestade

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
pt_BR: Bale de Palha

note: [item]: id=sword [item]: id=sword2
en: Sword
pt_BR: Espada

note: [item]: id=sword-holy
en: Holy Sword
pt_BR: Espada Sagrada

note: [item]: id=sword-short
en: Short Sword
pt_BR: Espada curta

note: [item]: id=sword-wraith
en: Wraith Sword
pt_BR: Espada Espectral

note: [item]: id=talisman-ankh
en: Ankh Talisman
pt_BR: Talismã Ankh

note: [item]: id=talisman-bone
en: Bone Talisman
pt_BR: Talismã de Osso

note: [item]: id=talisman-stone
en: Stone Talisman
pt_BR: Talismã de Pedra

note: [item]: id=thunderstick
en: Thunderstick
pt_BR: Bastão de Trovão

note: [item]: id=torch
en: Lit Torch
pt_BR: Tocha Acesa

note: [item]: id=torch-bare
en: Unlit Torch
pt_BR: Tocha Apagada

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
pt_BR: Cenário

note: [item]: id=castle-ruins [item]: id=castle-ruins2 [item]: id=castle-ruins3
en: Castle Ruins
pt_BR: Ruínas de Castelo

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
pt_BR: Círculo Mágico

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
pt_BR: Círculo Mágico Brilhando

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
pt_BR: Portas Fechadas dos Anões

note: [item]: id=fire
en: Campfire
pt_BR: Fogueira

note: [item]: id=flames
en: Flames
pt_BR: Chamas

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
pt_BR: Portão Enferrujado Sul Leste

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
pt_BR: Portão Enferrujado Sul Oeste

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
pt_BR: Monte de Gelo

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
pt_BR: Inclinar-se

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
pt_BR: Farol

note: [item]: id=mausoleum
en: Mausoleum
pt_BR: Mausoléu

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
pt_BR: Mina Abandonada

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
pt_BR: Monólito

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
pt_BR: Ninho Vazio

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
pt_BR: Ninho Cheio

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
pt_BR: Carvalho Inclinado

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
pt_BR: Pinheiro

note: [item]: id=rock-cairn [item]: id=rock-cairn2
en: Rock Cairn
pt_BR: Moledro de Pedra

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
pt_BR: Destroços

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
pt_BR: Runa

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
pt_BR: Runa Brilhante

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck [item]: id=wreck2 [item]: id=wreck3
en: Shipwreck
pt_BR: Naufrágio

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
pt_BR: Placa de Sinalização

note: [item]: id=slab1
en: Slab
pt_BR: Laje

note: [item]: id=snowbits [item]: id=snowbits2
en: Piles of Snow
pt_BR: Pilhas de Neve

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
pt_BR: Centro de Invocação

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
pt_BR: Círculo de Invocação

note: [item]: id=temple1
en: Temple
pt_BR: Templo

note: [item]: id=temple-cracked1 [item]: id=temple-cracked2 [item]: id=temple-cracked3
en: Ruined Temple
pt_BR: Templo Arruinado

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
pt_BR: Tenda Vermelha Extravagante

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
pt_BR: Tenda Arruinada

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
pt_BR: Tenda que Vende Armas

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
pt_BR: Alçapão Fechado

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
pt_BR: Alçapão Aberto

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
pt_BR: Pilha de Lixo

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
pt_BR: Aldeixa Humana Queimada

note: [item]: id=well
en: Well
pt_BR: Poço

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
pt_BR: Turbilhão

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
pt_BR: Moinho

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
pt_BR: Perguntar$ai_controller_unit.name para se mover prá cá

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
pt_BR: Pedir para $ally_leader.name (líder do lado $ally_leader.side) para se mover pra cá

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
pt_BR: Neste cenário você pode dar instruções a um aliado clicando com o botão direito sobre suas unidades.

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator [literal]
en: Instruct ally
pt_BR: Instruir aliado

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
pt_BR: $ally_leader.name (time $ally_side|) está executando as seguintes instruções:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
pt_BR: $ally_leader.name (lado $ally_side|) não recebeu nenhuma instrução e está agindo normalmente.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
pt_BR: Seja mais agressivo

note: [aggression]
en: aggressive.
pt_BR: agressivo.

note: [caution]
en: Be more defensive
pt_BR: Seja mais defensivo

note: [caution]
en: defensive.
pt_BR: defensivo.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
pt_BR: Concentre-se em derrotar...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
pt_BR: focando em derrotar $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [then] [else]
en: Side $temp_i
pt_BR: Lado $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
pt_BR: lado $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
pt_BR: lado $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: [value]
en: Back
pt_BR: Voltar

note: [protect]
en: Focus on protecting...
pt_BR: Foque em proteger...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
pt_BR: focando em proteger $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]
en: Defend a location...
pt_BR: Defenda o local...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
pt_BR: Clique com o botão direito para selecionar um local para ser defendido

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
pt_BR: Defenda este local

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
pt_BR: foco em defender a área ao redor de $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
pt_BR: Seleção do local cancelada

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
pt_BR: Cancelar ordens de objetivo

note: [revoke_objective_orders] [revoke_behavior_orders] [then]
en: none set.
pt_BR: nenhuma dada.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
pt_BR: Cancelar ordens de comportamento

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
pt_BR: Cancelar todas as ordens

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
pt_BR: Objetivo: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Comportamento: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
pt_BR: Definir objetivo...

note: [literal]
en: Set behavior...
pt_BR: Definir comportamento...

note: [literal]
en: Exit
pt_BR: Sair

en: Set special orders...
pt_BR: Definir ordens especiais...

en: Move leader to...
pt_BR: Mover líder para...

en: Right-click to select a location to move leader to
pt_BR: Clique com o direito para selecionar um local para mover o líder até lá

en: Move leader here
pt_BR: Mover líder aqui

en: moving leader to $x1|,$y1|.
pt_BR: movendo líder para $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
pt_BR: Limpar ordens especiais

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
pt_BR: Especial: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [else]
en: This unit has been renamed to:
pt_BR: Esta unidade foi renomeada para:

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
pt_BR: Bônus de término antecipado.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
pt_BR: Nenhum bônus de término antecidado.

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
pt_BR: Nenhum ouro transferido para o próximo cenário.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
pt_BR: 
    100% do ouro final transferido para o próximo cenário.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
pt_BR: 
    40% do ouro final transferido para o próximo cenário.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
pt_BR: 
    20% do ouro final transferido para opróximo cenário.

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
pt_BR: Você encontrou um poço dos desejos. O que você gostaria de pedir?

note: [option]
en: A swift victory
pt_BR: Uma rápida vitória

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
pt_BR: Com esta moeda de ouro, eu desejo que esta batalha acabe em uma rápida e decisiva vitória.

note: [option]
en: Lots of gold
pt_BR: Muito ouro

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
pt_BR: Eu desejo que esta moeda de ouro traga uma fortuna para mim.

note: [option]
en: Peace throughout Wesnoth.
pt_BR: Paz em toda Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
pt_BR: A única coisa que vale a pena ser desejada é paz em Wesnoth.

note: [option]
en: Don’t make a wish.
pt_BR: Não fazer um pedido.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
pt_BR: Poção de Cura

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
pt_BR: Uma sensação de bem estar invade quem bebeu.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
pt_BR: Você não é digno de cura.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
pt_BR: O veneno infiltra-se pelas veias desta unidade nesse exato instante.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
pt_BR: Borrifar esta água numa arma corpo a corpo lhe concede dano <i>arcane</i> até o final do cenário atual. A $unit.name deve usa-la?

en: holy water^Take it
pt_BR: Pegue-a

en: holy water^Leave it
pt_BR: Deixe-a

en: $unit.name has no need for this Holy Water! Let another take it.
pt_BR: $unit.name não tem uso para essa Água Benta! Deixe outro pega-la.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
pt_BR: Esta água numa arma corpo a corpo lhe concede dano <i>arcane</i> até o final do cenário atual.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
pt_BR: Poção de Força

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
pt_BR: Quem a beber recebe grande força.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
pt_BR: Poção da Decadência

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
pt_BR: Esta pobre unidade bebeu algo muito ruim.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
pt_BR: Anel de Regeneração

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
pt_BR: Este anel curará a vida do usuário a cada turno.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
pt_BR: Anel da Lentidão

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
pt_BR: O usuário deste anel fica lento.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
pt_BR: Cajado da Rapidez

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
pt_BR: Este cajado concede ao seu portador uma movimentação rápida.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
pt_BR: Apenas seres mágicos podem usar tal objeto.

en: Should $unit.name pick up the trident?
pt_BR: $unit.name deve pegar o tridente?

en: storm trident^Take it
pt_BR: Pegue-o

en: storm trident^Leave it
pt_BR: Deixe-o

en: $unit.name cannot use this Storm Trident! Let one of the merfolk who can wield it have it.
pt_BR: $unit.name não pode usar este Tridente da Tempestade! Deixe um dos tritões que podem usa-lo pega-lo.

note: [object]
en: This trident gives merfolk the power to throw lightning at their enemies.
pt_BR: Este tridente concede aos tritões a habilidade de lançar raios contra seus inimigos.

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
pt_BR: cetro de fogo

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
pt_BR: Os turnos acabarem

en: (early finish bonus)
pt_BR: (bônus de término antecipado)

en: Alternative objective:
pt_BR: Objetivo Alternativo:

en: Bonus objective:
pt_BR: Objetivo Bônus:

en: Optional objective:
pt_BR: Objetivo Opcional:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
pt_BR: Este é o último cenário.

note: [note]: description=<b>
en: No turn limit
pt_BR: Sem limite de turnos

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
pt_BR: O computador talvez não consiga jogar o lado $side_number direito neste cenário. O lado $side_number foi feito com a inteção de ser jogado por um humano.

note: [music]
en: Battle Epic
pt_BR: Batalha épica

note: [music]
en: Battle Music
pt_BR: Música de Batalha

note: [music]
en: Breaking the Chains
pt_BR: Quebrando as Correntes

note: [music]
en: Casualties of War
pt_BR: Baixas de Guerra

note: [music]
en: Elf Land
pt_BR: Terra dos Elfos

note: [music]
en: Elvish theme
pt_BR: Tema dos Elfos

note: [music]
en: Frantic
pt_BR: Frenético

note: [music]
en: Heroes Rite
pt_BR: Rito dos Heróis

note: [music]
en: Into the Shadows
pt_BR: Rumo as Sombras

note: [music]
en: Journey’s End
pt_BR: O FIm da Jornada

note: [music]
en: Knalgan Theme
pt_BR: Tema dos Knalgan

note: [music]
en: The Knolls of Doldesh
pt_BR: Os Knolls de Doldesh

note: [music]
en: Legends of the North
pt_BR: Lendas do Norte

note: [music]
en: Love Theme
pt_BR: Tema de Amor

note: [music]
en: Loyalists
pt_BR: Lealistas

note: [music]
en: Over the Northern Mountains
pt_BR: Além das Montanhas do Norte

note: [music]
en: Northerners
pt_BR: Nortistas

note: [music]
en: Revelation
pt_BR: Revelações

note: [music]
en: Sad
pt_BR: Triste

note: [music]
en: Siege of Laurelmor
pt_BR: O Cerco de Laurelmor

note: [music]
en: Silvan Sanctuary
pt_BR: Santuário Silvan

note: [music]
en: The City Falls
pt_BR: A Cidade Cai

note: [music]
en: The Dangerous Symphony
pt_BR: A Sinfonia Perigosa

note: [music]
en: The Deep Path
pt_BR: O Caminho Profundo

note: [music]
en: The King is Dead
pt_BR: O Rei está Morto

note: [music]
en: Transience
pt_BR: Transição

note: [music]
en: Traveling Minstrels
pt_BR: Menestréis Viajantes

note: [music]
en: Underground
pt_BR: Subterrâneo

note: [music]
en: Vengeful Pursuit
pt_BR: Perseguição Vingativa

note: [music]
en: Still Another Wanderer
pt_BR: Mais Um Andarilho

note: [music]
en: Weight of Revenge
pt_BR: O Peso da Vingança

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
pt_BR: Você recuperou $amount_gold peças de ouro.

note: [color_range]: id=red [color_range]: id=1
en: Red
pt_BR: Vermelho

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
pt_BR: Vermelho Claro

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
pt_BR: Vermelho Escuro

note: [color_range]: id=blue [color_range]: id=2
en: Blue
pt_BR: Azul

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
pt_BR: Azul claro

note: [color_range]: id=green [color_range]: id=3
en: Green
pt_BR: Verde

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
pt_BR: Verde claro

note: [color_range]: id=purple [color_range]: id=4
en: Purple
pt_BR: Roxo

note: [color_range]: id=black [color_range]: id=5
en: Black
pt_BR: Negro

note: [color_range]: id=brown [color_range]: id=6
en: Brown
pt_BR: Marrom

note: [color_range]: id=orange [color_range]: id=7
en: Orange
pt_BR: Laranja

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
pt_BR: Laranja Claro

note: [color_range]: id=white [color_range]: id=8
en: White
pt_BR: Branco

note: [color_range]: id=teal [color_range]: id=9
en: Teal
pt_BR: Anil

note: [color_range]: id=gold
en: color^Gold
pt_BR: Dourado

note: [color_range]: id=darkblue
en: Dark blue
pt_BR: Azul Escuro

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
pt_BR: Coral

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
pt_BR: Água Rasa

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
pt_BR: Água Profunda

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
pt_BR: Água pântanosa

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
pt_BR: Planíce

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
pt_BR: Montes

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
pt_BR: Montanhas

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
pt_BR: Floresta

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
pt_BR: Areia

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
pt_BR: Congelado

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
pt_BR: Caverna

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
pt_BR: Fungos

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
pt_BR: Aldeia

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
pt_BR: Castelo

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
pt_BR: Torre de Menagem

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
pt_BR: Trilho

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
pt_BR: Intransponível

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
pt_BR: Impassável

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
pt_BR: Neblina

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
pt_BR: Escuridão

note: [core]: id=default
en: Wesnoth (Default)
pt_BR: Wesnoth (Padrão)

note: [core]: id=default
en: The standard Wesnoth core.
pt_BR: O core padrão do Wesnoth.

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
pt_BR: Unidades Ordeiras lutam melhor de dia e pior à noite.
    
    Dia: +25% do dano
    Noite: −25% do dano

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
pt_BR: Unidades Neutras não são afetadas pelo período do dia, lutanto igualmente bem em todos os períodos.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
pt_BR: Unidades Caóticas lutam melhor à noite e pior de dia.
    
    Dia: −25% do dano
    Noite: +25% do dano

note: [language]
en: Liminal units fight best during the twilight times of day.
    
    Twilight: +25% Damage
pt_BR: Unidades Liminares lutam melhor nos períodos de transição.
    
    Crepúsculo: +25% do dano

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
pt_BR: Servidor Oficial de Wesnoth

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
pt_BR: Servidor de Wesnoth Alternativo

note: [label]: id=title
en: Install Dependencies
pt_BR: Instalar dependências

note: [button]: id=ok
en: Yes
pt_BR: Sim

note: [button]: id=cancel
en: No
pt_BR: Não

note: [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: (Note: You should use $replacement instead in new code)
pt_BR: (Nota: Você deve usar $replacement no seu novo código)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: Invalid deprecation level $level (should be 1-4)
pt_BR: $level nível deprecation inválido (deve ser 1-4)

note: [lua]: wml_actions.deprecated_message
en: Invalid deprecation level (should be 1-4)
pt_BR: Nível deprecation inválido (deve ser 1-4)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
pt_BR: envenenada

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
pt_BR: lenta

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
pt_BR: lento

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
pt_BR: petrificada

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
pt_BR: petrificado

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
pt_BR: incurável

note: [lua]: set_status
en: unhealable
pt_BR: incurável

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
pt_BR: Vitória:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
pt_BR: Derrota:

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left) | ($remaining_turns turns left)
pt_BR[0]: (só mais este turno)
pt_BR[1]: ($remaining_turns turnos restantes)

note: [lua]: generate_objectives
en: $percent|% of gold carried over to the next scenario.
pt_BR: $percent|% do ouro transferido par ao próximo cenário.

note: [modification]: id=plan_unit_advance, type=mp
en: Plan Unit Advance
pt_BR: Planejar Avanço de Unidade

note: [modification]: id=plan_unit_advance, type=mp
en: When playing a multiplayer game, you do not control what a unit advances to if it advances on another player's turn. With this modification you can set what your units advance to beforehand, either for a specific unit or for all units of the same type.
pt_BR: Em jogos multyplayer você não controla para o que a sua unidade avança se ela avançar no turnode um outro jogador. Com essa modificação você pode planejar de antemão para o que a sua unidade avançará, tanto para uma unidade específica quanto para todas as unidades de um mesmo tipo.

note: [checkbox]: id=pickadvance_force_choice
en: Force advancement planning
pt_BR: Forçar planejamento de avanços

note: [checkbox]: id=pickadvance_force_choice
en: You will be asked a question on choosing advancement whenever an undecided unit appears.
    
    Some eras and scenarios may automatically enable this option.
pt_BR: Aparecerá uma pergunta para voccê escolher o avanço quando se deparar com um unidade que ainda não foi decidida.
    
    Algumas eras e cenários possuem essa opção ativada automaticamente.

note: [lua]: pickadvance.show_dialog_unsynchronized
en: Plan Advancement
pt_BR: Planejar Avanços

note: [lua]: pickadvance.show_dialog_unsynchronized
en: This advancement is currently the default for all units of the same type
pt_BR: No momento este avanço é o padrão para todas as unidades do mesmo tipo

note: [lua]: pickadvance.show_dialog_unsynchronized
en: Apply to all units of this type
pt_BR: Aplicar para todas as unidades deste tipo

note: [lua]: pickadvance.show_dialog_unsynchronized
en: Save
pt_BR: Salvar

note: [lua]: pickadvance.show_dialog_unsynchronized
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: [lua]: preshow
en: No planned advancement
pt_BR: Nenhum avanço planejado

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: replay^Play
pt_BR: replay^Reproduzir

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
pt_BR: replay contínuo

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: replay^Stop
pt_BR: replay^Pausar

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause after current move
pt_BR: para após movimento atual

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: replay^Reset
pt_BR: Resetar

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
pt_BR: recomeçar do começo

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
pt_BR: Próximo Turno

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
pt_BR: executar turno

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
pt_BR: Próximo Lado

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
pt_BR: executa o turno do lado

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
pt_BR: Próxima Ação

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
pt_BR: executar apenas uma ação

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
pt_BR: Ponto de vista

note: [action]: id=button-continue
en: Continue Play
pt_BR: Continuar Jogo

note: [action]: id=button-continue
en: Exit the replay mode and continue playing normally.
pt_BR: Sair do modo de replay e continuar jogando normalmente.

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
pt_BR: Pular animação

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
pt_BR: Reproduzir

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
pt_BR: Parar

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause
pt_BR: pausa

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
pt_BR: Recomeçar

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
pt_BR: Terminar Turno

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
pt_BR: Terminar o Cenário

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
pt_BR: Padrão

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
pt_BR: O tema padrão

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Load Turn...
pt_BR: Carregar Turno...

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
pt_BR: Ações

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
pt_BR: lvl

note: [tip]
en: Use the map editor’s <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or AI coding.
pt_BR: Use o menu de <i>Áreas</i> do editor de mapas para definir regiões que serão utilizadas para eventos ou código de AI.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
pt_BR: <i>― O Guia de Design de Wesnoth</i>

note: [tip]
en: In the map editor, select <i>New Scenario</i> in the <i>File</i> menu to make use of advanced features.
pt_BR: No editor de mapas, selecione <i>Novo Cenário</i> no menu <i>Arquivio</i> para utilizar funções avançadas.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the <i>Custom Scenarios</i> section of the Multiplayer “Create Game” screen.
pt_BR: Cenários do editor salvos no caminho padrão podem ser encontrados na seção de <i> Cenários Personalizados</i> da tela de "Criar Jogo" no modo Multiplayer .

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
pt_BR: Não deixe de ganhar experiência com seu líder! Você precisa mantê-lo seguro, mas se você poupá-lo demais, ele ficará fraco demais para as próximas batalhas.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
pt_BR: <i>― Grande Mago Delfador, 516 AW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
pt_BR: No menu de <b>Ações</b>, você pode selecionar <b>Mostrar movimentos inimigos</b> para realçar todos os hexágonos para onde seu adversário pode mover-se (assumindo que suas unidades ficarão onde estão). Use isso para garantir que o inimigo não possa chegar até suas unidades feridas no próximo turno.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
pt_BR: <i>― O Guia Tático de Wesnoth</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
pt_BR: Unidades com a característica <i>inteligente</i> precisam de menos pontos de experiência para subir de nível. No início de uma campanha, tente usar essas unidades para matar as unidades dos oponentes para que você obtenha rapidamente tropas de níveis mais altos.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
pt_BR: <i>― Rei Konrad, 536 AW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
pt_BR: Cercar oponentes é uma tática poderosa e particularmente eficaz contra oponentes rápidos. Ao colocar duas unidades em lados opostos de uma unidade inimiga, suas zonas de controle farão com que a unidade inimiga só possa se mover um hexágono em qualquer direção. Infelizmente, você precisa envolver totalmente um escaramuçador para mante-lo imóvel.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
pt_BR: <i>―  Memórias de Gweddry, 627 AW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
pt_BR: Você pode acessar os comandos de <b>Recrutar</b> e <b>Convocar</b> clicando com o botão direito em um castelo. Isso lhe permitirá escolher precisamente o hexágono em que sua unidade apareça. Posicionar suas unidades de forma inteligente pode ser a diferença entre capturar uma aldeia um turno antes ou não.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
pt_BR: Há algumas telas de informações úteis no menu principal: por exemplo, a <b>Tabela de Estatísticas</b> permite que você saiba como seus inimigos estão se saindo e a sua performance em relação a deles..

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
pt_BR: Unidades com a característica <i>Veloz</i> tem um ponto de movimento a mais. Isto pode ser muito importante ao mover-se por terrenos difíceis, como água ou cavernas. Esse ponto pode fazer a diferença entre andar um hexágono ou dois.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
pt_BR: <i>― Alto Lorde Kalenz, 470 AW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
pt_BR: Depois de jogar alguns cenários, leia atentamente a parte <b>O Jogo</b> na seção de <b>ajuda</b>. Detalhes tornam-se importantes conforme os cenários ficam mais difíceis!

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
pt_BR: Geralmente é melhor começar o próximo cenário de uma campanha com unidades de níveís baixos que estão prestes a evoluir do que com as mesmas unidades em nível mais alto.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
pt_BR: No site www.wesnoth.org você encontra guias tácticos, suporte técnico, a história de Wesnoth e muito mais.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
pt_BR: <i>― A Comunidade de Wesnoth</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
pt_BR: Unidades <i>Ordeiras</i> lutam melhor de dia e unidades <i>Caóticas</i> lutam melhor à noite. Unidades <i>Neutras</i> não são afetadas pelo período do dia. As raras unidades <i>Liminares</i> lutam melhor nos períodos de transição.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
pt_BR: <i>― Compêndio Real de Terminlogia de Batalha: Volume II (reimpressão 221 AW)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
pt_BR: Um bom plano pode falhar caso você ataque no período do dia errado.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
pt_BR: <i>― Haldric II, 42 AW, Manual de Bolso de Análise Tática: Volume I</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
pt_BR: Se você estiver jogando com <b>Escuridão</b> ou <b>Neblina de Guerra</b>, você não saberá o que está enfrentando. Neste caso, batedores são um ótimo investimento. Opte por batedores que podem facilmente atravessar o terreno ao seu redor, pois unidades só podem ver a distância que elas podem percorrer em um turno.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
pt_BR: Existem seis tipos de ataques: <i>perfurante</i>, <i>cortante</i>, <i>impacto</i>, <i>fogo</i>, <i>frio</i> e <i>arcano</i>. Diferentes unidades são fracas contra diferentes ataques. Clique com o botão direito numa unidade e selecione <b>Descrição da Unidade</b> para ver contra quais ataques ela é resistente e contra quais ela é fraca.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
pt_BR: O terreno que suas unidades ocupam é o principal fator que dita a chance delas serem atacadas. O valor de defesa da unidade selecionada é mostrado no canto superior direito da tela.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village, in an oasis, or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
pt_BR: Unidades envenenadas perdem oito pontos de vida todo turno até que tenham apenas um ponto de vida. Veneno por si só não mata uma unidade, mas ele impedirá que ela se cure até que o veneno seja removido. Curandeiros podem impedir que o veneno surta efeito por um turno, mas o veneno não será removido ao menos que a unidade se regenere, comece o turno em uma aldeia, em um oásis, ou adjacente a uma unidade com a habilidade <i>Curar</i>.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
pt_BR: Você pode convocar unidades de cenários anteriores selecionando <b>Convocar</b> do menu de <b>Ações</b>. Ao convocar as mesmas unidades repetidamente você terá um exército poderoso e experiente.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
pt_BR: Unidades de nível um ou superior exércem <i>Zonas de Controle</i> nos seis hexágonos imediatamente adjacentes a elas. Se uma unidade se mover para uma zona de controle inimiga, ela perderá todos os seus pontos de movimento restantes e não poderá mover-se mais naquele turno. Isso significa que unidades podem ter dois hexágonos vazios entre elas e ainda assim criar uma barreira contra os inimigos. Mas tome cuidado, pois escaramuçadores ignoram zonas de controle.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
pt_BR: A chance de acertar uma unidade geralmente depende do quão bem aquela unidade consegue se defender no terreno em que ela se encontra. Entretanto, ataques mágicos sempre possuem 70% de acertar e unidades com a habilidade de <i>Atirador</i> sempre terão pelo menos 60% de chance de acertar quando atacarem.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
pt_BR: <i>― Haldric II, 43 AW, Manual de Bolso de Análise Tática: Volume II</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
pt_BR: Unidades em aldeias curam 8 pontos de vida no início de seu turno ou são curadas de envenenamento.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
pt_BR: Não mova uma unidade ferida se você não precisar dela no momento — deixe-a descansar. Se uma unidade não se mover nem atacar, ela recuperará dois pontos de vida no começo do seu próximo turno.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
pt_BR: Em mapas com <i>Escuridão</i> ou <i>Neblina de Guerra</i> ativada, o campo de visão de todas as unidades é identico ao seu movimento. Se você possui unidades lentas e preciosas, mantenha-nas próximas de pelo menos uma unidade rápida para quel elas não sejam surprendidas pelo oponente.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
pt_BR: Unidades a pé tendem a se defender melhor em aldeias e castelos do que em outros tipos de terrenos básicos, a medida que unidades montadas não ganham bonus defensivo em aldeias ou castelos.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
pt_BR: <i>― Sir Kaylan, 498 AW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
pt_BR: Unidades montadas geralmente são resistentes contra ataques cortantes e de impacto, mas são vulneráveis contra ataques perfurantes, como o de arcos e lanças.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
pt_BR: <i>― Sir Kaylan, 502 AW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
pt_BR: Matar uma unidade inimiga é a melhor forma de ganhar experiência. Unidades que matam um inimigo ganham oito pontos de experiência para cada nível da unidade que eles mataram, ou quatro pontos caso o oponente fosse de nível zero.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
pt_BR: Unidades Élficas movem-se e lutam bem em florestas. Anões movem-se e lutam bem nas colinas, cavernas e montanhas.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
pt_BR: Em geral, paciência é a chave. Ao invés de atacar em condições ruins ou com poucas tropas, espere por melhores condições e depois atacaque.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
pt_BR: Se você estiver sob ataque de diferentes direções, pode ser uma boa ideia mandar unidades que não farão falta em algumas direções para atrasar as forças inimigas.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
pt_BR: Não tenha medo de recuar e reagrupar-se; isto geralmente é a chave para vitória.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
pt_BR: <i>― Meneldur, 123 AW</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
pt_BR: Na maioria das campanhas você receberá ouro bônus por terminar um cenário cedo, de acordo com o número de aldeias no mapa e do número de turnos restantes. Você geralmente ganhará mais ouro dessa maneira do que se capturasse todas as aldeias e ficasse esperando até o último turno.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
pt_BR: <i>Líderes</i> podem recrutar ou convocar unidades de qualquer torre de menagem dentro de castelos e não apenas daquele em que ele começa. Algumas vezes seus aliados podem dar-lhe espaço para que você recrute a partir da base deles e você pode até mesmo tomar o castelo de um oponente e recrutar de lá.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
pt_BR: Esqueletos são resistentes contra ataques perfurantes, cortantes e de frio, mas são vulneráveis contra ataques de impacto, fogo e arcano.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
pt_BR: Unidades com a habilidade de <i>Liderança</i> ajudam unidades de nível menor adjacentes a lutarem melhor. Você pode lentamente mover estas unidades por suas linhas de batalha para que dêm o seu bônus para diversas unidades de nível menor.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
pt_BR: Evite ficar próximo de uma aldeia desocupada. Uma unidade inimiga pode se mover para a aldeia e ataca-lo a partir dela, possuindo um bônus de defesa e utilizando-se da propriedade de cura da aldeia.

note: [tip]
en: For any player, controlling villages is often key to winning a scenario. You may use this knowledge to lure your opponents into a trap by leaving some villages unoccupied, but keep in mind that an enemy unit becomes much harder to dislodge from a village! Plan your movements accordingly.
pt_BR: Para qualquer jogador, controlar aldeias é geralmente a chave para a vitória. Você pode usar desse conhecimento para atrair seu oponente para uma armadilha deixando algumas aldeias desocupadas, mas tenha também em mente que é difícil expulsar unidades de aldeias! Planeje seus movimentos com cuidado.

note: [tip]
en: <i>― Kai Laudiss, 623YW</i>
pt_BR: <i>― Kai Laudiss, 623 AW</i>

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
pt_BR: Use linhas de unidades para defender os seus feridos enquanto eles se recuperam.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
pt_BR: <i>― Princesa Li’sar, 515 AW</i>

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
pt_BR: Se você mover uma unidade, mas não atacar ou descobrir qualquer informação nova, você pode desfazer seu movimento precionando <b>u</b>.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
pt_BR: Você pode ver a distância que as unidades inimigas podem se mover passando o mouse sobre elas.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
pt_BR: Use curandeiros para ajudar nos seus ataques — eles vão garantir sua vitória sem precisar atacar ninguém.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
pt_BR: <i>― O Pergaminho de Chantal, 516 AW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
pt_BR: Os ataques com a habilidade de <i>lentidão</i> não só faz um inimigo se mover mais lentamente como também corta pela metada o dano que ele causa em qualquer ataque até o fim do turno dele.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
pt_BR: Ataques <i>Arcano</i> são poderosos contra mortos-vivos.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
pt_BR: <i>―Grande Sábio Dacyn, 626 AW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
pt_BR: Unidades se curam por completo ao subirem de nível. Use essa informação corretamente para virar o curso da batalha.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
pt_BR: Unidades com carga são melhor contra inimigos que elas possam matar com um golpe.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
pt_BR: Ao invés de subir de nível, unidades de níveis altos ganham um bônus de <i>Avanço Pós Nível Máximo</i> (APNM) que geralmente aumenta em três os pontos de vida da unidade e cura seus pontos de vida perdidos. Isso é muito menos do que os benefícios normais ao subir de nível, então geralmente é melhor focar em dar experiência para as suas unidades de níveis mais baixos.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
pt_BR: Para avançar unidades de níveis baixo rapidamente, bote-a junto de uma unidade veterana e use o veterana para enfraquecer uma unidade inimiga ao ponto de que a unidade mais fraca só precise dar o golpe de misericórdia.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
pt_BR: <i>―Rainha Li'sar, 528 AW</i>

note: [tip] Whiteboard is another name for the Planning Mode
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
pt_BR: Você não pode desfazer um movimento que descobriu hexágonos escondidos pela escuridão ou neblina. Habilite a opção de <b>Atrasar Atualização de Escuridão</b> quando você precisar mover unidades e manter a opção de desfazer o movimento, ou use a nova ferramenta de planejamento.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
pt_BR: Se uma unidade inimiga irá se beneficiar mais de um terreno raro do que você, ocupar o dito terreno irá privalá dos seus beneficios.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
pt_BR: Poucas unidades têm boa defesa na água; uma linha de atacantes ao longo da margem de um rio pode infligir pesadas baixas no oponente. Elfos podem usar a borda de florestas de forma semelhante, e os anões podem fazer o mesmo com as montanhas.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
pt_BR: A habilidade <i>lentidão</i> é extremamente poderosa porque seus efeitos são diversos. Inimigos mortos-vivos ganham metade do benefício da habilidade <i>dreno</i>, o bônus de <i>carga</i> ou <i>apunhalada</i> é cancelado e a habilidade <i>frenesí</i> é enfraquecida. Inimigos velozes tem dificuldade para escapar e inimigos lentos ficam praticamente imobilizados e suas unidades sofrem menos dano de retaliação, então elas se curam mais rápido.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks — such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers — in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
pt_BR: Tente operar unidades com poucos mas poderos ataques —como Adeptos da Escuridão, Cavaleiros, Orcs Grunts ou Anões-trovão em pares ou trios. Isto lhe dá outra tentativa caso seus devastadores errem, o que inevitavelmente acontece de vez em quando.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks — especially magical attacks — are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership — or a strong or dextrous unit — whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
pt_BR: Unidades com três ou mais ataques — especialmente ataques mágicos — são ideais para eliminar inimigos gravemente feridao. Certifique-se de usar liderança — ou uma unidade forte ou habilidosa — sempre que o dano extra faça com que a unidade morra em um ataque.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
pt_BR: Pense duas vezes antes de dispensar qualquer unidade da sua lista de convocação, independente de quão pouca experiência ela tenha. Algumas vezes é melhor pagar mais para saber exatamente quais as características que o novo soldado terá.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
pt_BR: Quando uma unidade importante estiver gravemente ferida, deixe-a curando durante alguns turnos numa aldeia longe do combate. Ela terá a chance de se curar (10 pontos por turno) sem ocupar as aldeias da linha de frente.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
pt_BR: <i>― Lorde Hamel de Knalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
pt_BR: Combinar múltiplas habilidades especiais pode ser mortal. Embora possa dar muito trabalho combinar, por exemplo, <i>Liderança</i>, <i>Iluminar</i> e <i>Carga</i> contra um oponente lento, o resultado será impressionante.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
pt_BR: Embora terminar cedo lhe dê ouro adicional e reduz as chances de perder unidades valiosas, também lhe dá menos chances de ganhar experiência com suas unidades. Quando decidir se deve terminar um cenário cedo ou não, considere todos esses fatores.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
pt_BR: Se suas tropas possuem defesas baixas em todos os locais do mapa, apenas ocupe os espaços onde seus inimigos terão as mesmas desvantagens que você. Evite locais em que sua defesa é ruim e a dos seus inimigos é razoavel. Planeja contra perdas pessadas e agarre com afinco qualquer hexágono que lhe seja favoravel.

note: [tip]
en: The recruitment cost of some units may exceed the usual recall expenditure of 20 gold. In a campaign, always check if recalling a unit of the same type may be cheaper.
pt_BR: O custo de recrutamento de algumas unidades pode exceder o custo típico de 20 de ouro para convocar uma unidade. Em campanhas, sempre fique de olho se será mais barato recrutar ou convocar uma unidade de um dado tipo.

note: [tip]
en: You must accept some losses in battle. It is not uncommon for beginners to lose sight of victory as they attempt to keep every unit alive.
pt_BR: Você deve aceitar algumas perdas durante as batalhas. Não é raro que iniciantes se preocupem demais em manter todas as suas unidades vivas ao ponto de perderem a batalha.

note: [tip]
en: <i>― Queen Asheviere, 503YW</i>
pt_BR: <i>― Rainha Asheviere, 503 AW</i>

note: [tip]
en: Using lower-level units can be very cost-effective.
pt_BR: Usar unidades de níveis baixo podem ser um bom investimento de ouro.

note: [tip]
en: Some higher-level units have inimitable abilities such as <i>Leadership</i>, <i>Cures</i>, or <i>Nightstalk</i>. Obtaining those units early can make a big difference in a campaign.
pt_BR: Algumas unidades de nível alto possuem habilidades importantes como <i>Liderança</i>, <i>Curar</i>, ou <i>Caçador noturno</i>. Conseguir unidades com estas habilidades no início de uma campanha fará a diferença.

note: [tip]
en: <i>― Sir Gerrick of Westin, 607YW</i>
pt_BR: <i>― Sir Gerrick de Westin, 607 AW</i>

note: [tip]
en: Some types of terrain give unique bonuses, such as healing or illumination.
pt_BR: Alguns tipos de terrenos conferem bônus especiais, tais quais cura ou iluminação.

note: [tip] Translate the word "Flight" as a collective noun for drakes
en: <i>― Galun, Flight Leader, 5YW</i>
pt_BR: <i>― Galun, líder do Voo 5 AW</i>

note: [tip]
en: If a unit is positioned next to healers from two allied sides, the unit will be healed on both sides’ turns. This way, a unit can be healed faster than otherwise possible.
pt_BR: Se uma unidade estiver posicionada adjacente a curandeiros de dois lados aliados, a unidade será curada no turno dos dois lados. Desta forma é possível curar uma unidade mais rapidamente do que o normal.

note: [tip]
en: <i>― Lord Tallin of Knalga, 538 YW</i>
pt_BR: <i>― Lorde Tallin de Knalga, 538 AW</i>

note: [tip]
en: Holding down <b>shift</b> will make the animations for moving and fighting quicker. The <i>acceleration factor</i> can be set, and turned on by default, in the <i>Preferences</i> menu’s <i>General</i> tab.
pt_BR: Manter <b>shift</b> pressionado fará com que as animações para movimento e combate fiquem mais rápidas. O <i>fator de aceleração</i> pode ser mudado, e ativado como padrão, na aba <i>Geral</i> em <i>Preferências</i> no menu.

note: [tip] Translate "Change difficulty" and "Load Game" as in wesnoth-lib textdomain
en: Did you know that you can change the difficulty level during a campaign? Select the <i>Change difficulty</i> option at the bottom of the <i>Load Game</i> screen when loading start-of-scenario save files.
pt_BR: Você sabia que pode mudar a o nível de dificuldade no meio de uma campanha? Selecione a opção <i>Mudar Dificuldade</i> no canto inferior da tela de <i>Carregar</i> ao carregar um save do começo de um cenário.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
pt_BR: Unidades de característica <i>Selvagem</i>, como Morcegos e animais selvagens, evitam aldeias. Mesmo que ocupem uma aldeia, eles não receberão nenhum bonus defensivo nela, mas ainda assim serão curados.

note: TRANSLATORS: In networked games, when one player has the choice between multiple advancements of a unit, this text is sent to other players. It will be embedded within a message.
en: waiting for^an advancement choice
pt_BR: escolha de avanço

en: An invalid attacker weapon got selected.
pt_BR: O atacante selecionou uma arma inválida.

en: You do not have a leader to recall with.
pt_BR: Você não tem um líder com quem convocar.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
pt_BR: Nenhum dos seus líderes é capaz de convocar esta unidade.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
pt_BR: Você precisa de um líder capaz de convocar essa unidade numa torre de menagem.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
pt_BR: Não há lugar vago no castelo para convocar a unidade.

en: An unrecognized error has occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido.

en: You do not have a leader to recruit with.
pt_BR: Você não tem um líder com quem recrutar.

en: None of your leaders are able to recruit this unit.
pt_BR: Nenhum de seus líderes é capaz de recrutar essa unidade.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
pt_BR: Você precisa de um líder capaz de recrutar essa unidade numa torre de menagem.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
pt_BR: Não há lugar vago no castelo para que a unidade seja recrutada.

en: cured
pt_BR: curado

en: female^cured
pt_BR: curada

en: Ambushed!
pt_BR: Emboscado!

en: Failed teleport! Exit not empty
pt_BR: Teleporte falhou! A saída não está vazia

note: TRANSLATORS: This becomes the "friendphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
pt_BR[0]: 1 aliada
pt_BR[1]: $friends aliadas

note: TRANSLATORS: This becomes the "enemyphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
pt_BR[0]: 1 inimiga
pt_BR[1]: $enemies inimigas

note: TRANSLATORS: Both friends and enemies sighted -- neutral message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
pt_BR: Unidades avistas! ($friendphrase, $enemyphrase)

note: TRANSLATORS: Only enemies sighted -- bad message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
pt_BR[0]: Unidade inimiga avistada!
pt_BR[1]: $enemies unidades inimigas avistadas!

note: TRANSLATORS: Only friends sighted -- good message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
pt_BR[0]: Unidade aliada avistada
pt_BR[1]: $friends unidades aliadas avistadas

en: (press $hotkey to keep moving)
pt_BR: (aperte $hotkey para continuar o movimento)

en: Connecting to $server_address|...
pt_BR: Conectando ao $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
pt_BR: Baixando a lista de add-ons...

en: Requesting distribution terms...
pt_BR: Solicitando os termos de distribuição...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid id '$addon_id' and cannot be published.
pt_BR: O add-on <i>$addon_title</i> possui um id '$addon_id' inválido e não pode ser publicado.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has a file or directory containing invalid characters and cannot be published.
pt_BR: O add-on <i>$addon_title</i> possui um arquivo ou diretório contendo um caractere inválido e por isto não pode ser publicado.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be published. File or directory names may not contain '..' or end with '.' or be longer than 255 characters. It also may not contain whitespace, control characters, or any of the following characters:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~
pt_BR: O add-on <i>$addon_title</i> possui um arquivo ou diretório com nome inválido e não pode ser publicado. Os nomes de arquivos e diretórios não podem conter '..' ou terminar com '.' ou serem maiores do que 255 caracteres. Também não podem conter whitespace, caracteres de controle, nem nenhum dos seguintes caracteres:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~

en: The add-on <i>$addon_title</i> contains files or directories with case conflicts. File or directory names may not be differently-cased versions of the same string.
pt_BR: O add-on <i>$addon_title</i> contem arquivos ou diretórios em conflito. O nome (caixa alta ou baixa) dos arquivos ou diretórios não podem possuir versões diferentes do mesmo string.

en: Requesting file index...
pt_BR: Solicitando index de arquivo...

en: Sending an update pack for the add-on <i>$addon_title</i>...
pt_BR: Enviando um pacote de atualização para o add-on <i>$addon_title</i>...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
pt_BR: Enviando add-on <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
pt_BR: Removendo add-on <i>$addon_title</i> do servidor...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
pt_BR: Baixando add-on <i>$addon_title</i>...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
pt_BR: O add-on <i>$addon_title</i> possui um arquivo ou diretório inválido e não pode ser instalado.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has file or directory names with case conflicts. This may cause problems.
pt_BR: O add-on <i>$addon_title</i> possui arquivos ou diretórios com nomes que podem causar conflito. Isto poderá causar problemas.

en: The server responded with an error:
pt_BR: O servidor respondeu com um erro:

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
pt_BR[0]: O seguinte add-on possui a seguinte dependência, que não está instalada ou disponível no servidor. Deseja continuar?
pt_BR[1]: O seguinte add-on possui as seguintes dependências, que não estão instaladas ou disponíveis no servidor. Deseja continuar?

en: Broken Dependencies
pt_BR: Dependências Quebradas

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
pt_BR[0]: A seguinte dependência não pode ser instalada. Deseja continuar?
pt_BR[1]: As seguintes dependências não poderam ser instaladas. Deseja continuar?

en: Dependencies Installation Failed
pt_BR: A instalação das dependências falharam

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
pt_BR: O add-on '$addon|' já está instalado e contem informação adicional que será permanentemente perdida se você continuar:

en: Publishing information file (.pbl)
pt_BR: Arquivo de informação da publicação (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
pt_BR: Informação de versão de controle do sistema (VCS)

en: Do you really wish to continue?
pt_BR: Você realmente deseja continuar?

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Add-ons Manager
pt_BR: Gerenciador de Add-ons

en: addon_type^Campaign
pt_BR: Campanha

en: addon_type^Scenario
pt_BR: Cenário

en: addon_type^SP/MP Campaign
pt_BR: Campanha SP/MP

en: addon_type^MP era
pt_BR: Era MP

en: addon_type^MP faction
pt_BR: Facção MP

en: addon_type^MP map-pack
pt_BR: Pack de mapa MP

en: addon_type^MP scenario
pt_BR: Cenário MP

en: addon_type^MP campaign
pt_BR: Campanha MP

en: addon_type^Modification
pt_BR: Modificações

en: addon_type^Core
pt_BR: Core

en: addon_type^Resources
pt_BR: Recursos

en: addon_type^Other
pt_BR: Outro

en: addon_type^(unknown)
pt_BR: (desconhecido)

en: unit_byte^B
pt_BR: B

en: Network communication error.
pt_BR: Erro de comunicação com a rede.

en: Remote host disconnected.
pt_BR: O host remoto se desconectou.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
pt_BR: Houve um problema ao criar os arquivos necessários para instalar este add-on.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
pt_BR: Um arquivo local com informação de add-on publicado não pode ser lido.
    
    Arquivo: $path
    Mensagem de erro: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
pt_BR: O endereço especificado do servidor de add-ons está inválido.

en: You have no add-ons installed.
pt_BR: Você não tem nenhum add-on instalado.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
pt_BR[0]: Tem certeza de que deseja remover o seguinte add-on instalado?
pt_BR[1]: Tem certeza de que deseja remover os seguintes add-ons instalados?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
pt_BR[0]: O seguinte add-on parece ter informação de publicação ou controle de versão armazenado localmente, e não será removido:
pt_BR[1]: Os seguintes add-ons parecem ter informação de publicação ou controle de versão armazenado localmente, e não serão removidos:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
pt_BR[0]: O seguinte add-on não pode ser deletado corretamente:
pt_BR[1]: Os seguintes add-ons não poderam ser deletados corretamente:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
pt_BR[0]: Add-on Deletado
pt_BR[1]: Add-ons Deletados

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
pt_BR[0]: O seguinte add-on foi deletado com sucesso:
pt_BR[1]: Os seguintes add-ons foram deletados com sucesso:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
pt_BR: Ocorreu um erro ao baixar a lista de add-ons do servidor.

en: Could not find add-ons matching the ids $addon_ids on the add-on server.
pt_BR: Não foi possivel encontrar add-ons com os ids $addon_ids no servidor de add-ons.

en: Success.
pt_BR: Sucesso.

en: Incorrect add-on passphrase.
pt_BR: Frase-passe incorreta para o add-on.

en: Upload denied. Please contact the server administration for assistance.
pt_BR: Upload negado. Por favor entre em contato com a administração do server para obter ajuda.

en: Attempted to upload an update pack for a non-existent add-on.
pt_BR: Tentou-se fazer o upload de um pacote de atualização para um add-on inexistente.

en: No add-on data was supplied by the client.
pt_BR: Nenhuma data sobre o add-on foi fornecida pelo cliente.

en: Invalid upload pack.
pt_BR: Pacote de envio inválido.

en: Invalid add-on name.
pt_BR: Nome de add-on inválido.

en: Formatting character in add-on name.
pt_BR: Formatando caractere no nome do add-on.

en: The add-on contains files or directories with illegal names.
    
    Names containing whitespace, control characters, or any of the following symbols are not allowed:
    
        " * / : < > ? \ | ~
    
    Additionally, names may not be longer than 255 characters, contain '..', or end with '.'.
pt_BR: O add-on contêm arquivos ou diretórios com nomes ilegais.
    
    Nomes não podem conte white-space, caracteres de controle ou qualquer um dos seguintes símbolos:
    
        " * / : < > ? \ | ~
    
    Além disso, nomes não podem ser maiores do que 255 caracteres, conter "..", ou terminar em ".".

en: The add-on contains files or directories with case conflicts.
    
    Names in the same directory may not be differently-cased versions of each other.
pt_BR: O add-on contém arquivos ou diretórios com conflitos de caixa.
    
    Nomes idênticos em um mesmo diretório não podem conter versões com caixas diferentes.

en: The add-on name contains an invalid UTF-8 sequence.
pt_BR: O nome do add-on contêm uma sequência UTF-8 inválida.

en: No add-on title specified.
pt_BR: Nenhum título para o add-on especificado.

en: No add-on author/maintainer name specified.
pt_BR: Não foi especificado um autor/maintainer para o add-on.

en: No add-on version specified.
pt_BR: Não foi especificada a versão do add-on.

en: No add-on description specified.
pt_BR: Nenhuma descrição para o add-on especificada.

en: No add-on author/maintainer email specified.
pt_BR: Não foi especificado um e-mail para o autor/maintainer do add-on.

en: Missing passphrase.
pt_BR: Falta a frase-passe.

en: Formatting character in add-on title.
pt_BR: Formatando caractere no título do add-on.

en: Invalid or unspecified add-on type.
pt_BR: Tipo de add-on inválido ou não especificado.

en: Version number not greater than the latest uploaded version.
pt_BR: Número da versão não é maior do que o número da última versão enviada.

en: Feedback topic id is not a number.
pt_BR: O id do tópico de feedback não é um número.

en: Feedback topic does not exist.
pt_BR: O tópico de feedback não existe.

en: The add-on publish information contains an invalid UTF-8 sequence.
pt_BR: A informação de publicação do add-on contêm uma sequência UTF-8.

en: Unspecified server error.
pt_BR: Erro no servidor não especificado.

en: Server is in read-only mode.
pt_BR: O server está no modo de somente leitura.

en: Corrupted server add-ons list.
pt_BR: Lista de server dos add-ons corrompida.

en: Empty add-on version list on the server.
pt_BR: Lista de versão do add-on vazia no servidor.

en: Unspecified validation failure.
pt_BR: Falha de validação não especificada.

en: Added to ignore list: $nick
pt_BR: Adicionados à lista de ignorados: $nick

en: ignores list
pt_BR: lista de ignorados

en: Invalid username: $nick
pt_BR: Nome de usuário inválido: $nick

en: Added to friends list: $nick
pt_BR: Adicionados à lista de amigos: $nick

en: friends list
pt_BR: lista de amigos

en: Removed from list: $nick
pt_BR: Removido da lista: $nick

en: friends and ignores list
pt_BR: lista de amigos e ignorados

en: version
pt_BR: versão

en: nick registration
pt_BR: registro de apelido

en: requesting information for user $nick
pt_BR: requisitando informação para o usuário $nick

en: (A) — admin command
pt_BR: (A) — comando de administrador

en: (admin only)
pt_BR: (só administradores)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
pt_BR: Envia uma pergunta para o servidor. Sem o uso de argumentos, o servidor deve informar os comandos disponíveis.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
pt_BR: Bane e chuta um jogador ou observador. Se ele não estiver no jogo mas só no servidor ele será banido apenas.

en: <nickname>
pt_BR: <apelido>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
pt_BR: Desbanir um usuário. Ele não precisa estar em jogo, mas sim no servidor.

en: Kick a player or observer.
pt_BR: Expulsar um jogador ou observador.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
pt_BR: Muta um observador. Sem um argumento apresenta o estado de silenciado.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
pt_BR: Desmuta um observador. Sem argumento remove silencio de todos.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
pt_BR: Muta/Desmuta todos os observadores. (alternar)

en: Send some data to the server. Can be used to verify the network connection and notice disconnects.
pt_BR: Envia dados para o servidor. É usado para verifica a conexão com a internet e detectar desconexões.

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
pt_BR: Denuncie abusos, violações de regras, etc. para os moderadores do servidor. Tenha certeza de mencionar os nicks relevantes, etc.

en: <message>
pt_BR: <mensagem>

en: Send an emotion or personal action in chat.
pt_BR: Envia uma ação cpessoal ou um emoticon no chat.

en: Send a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
pt_BR: Envia uma mensagem privada. Você não pode enviar mensagens privadas para jogadores em jogos que você observando ou jogando.

en: <nickname> <message>
pt_BR: <apelido> <mensagem>

en: <level> <domain>
pt_BR: <nível> <domínio>

en: Change the log level of a log domain.
pt_BR: Muda o nível de log de um domínio de log.

en: Add a nickname to your ignores list.
pt_BR: Adiciona um apelido à sua lista de ignorados.

en: Add a nickname to your friends list.
pt_BR: Adiciona um apelido à lista de amigos.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
pt_BR: Remove um apelido da sua lista de ignorados ou de amigos.

en: Get a random number between 1 and N visible in the game setup lobby.
pt_BR: Arranja um número aleatório entre 1 e N visível no lobby do jogo.

en: Display version information.
pt_BR: Mostrar informação da versão.

en: Request information about a nickname.
pt_BR: Requisitar informação sobre um apelido.

en: Clear chat history.
pt_BR: Limpa o histórico do chat.

en: Unknown debug level: '$level'.
pt_BR: Nível de debug desconhecido: '$level'.

en: error
pt_BR: erro

en: Unknown debug domain: '$domain'.
pt_BR: Domínio de debug desconhecido: '$domain'.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
pt_BR: Domínio alterado: '$domain' para nível: '$level'.

en: whisper to $receiver
pt_BR: sussurar para $receiver

en: whisper: $sender
pt_BR: sussurro: $sender

en: $elem has been deprecated indefinitely.
pt_BR: $elem foi descontinuado indefinidamente.

en: $elem has been deprecated and may be removed in version $version.
pt_BR: $elem foi descontinuado e poderá ser removido na versão $version.

en: $elem has been deprecated and may be removed at any time.
pt_BR: $elem foi descontinuado e poderá ser removido a qualquer momento.

en: $elem has been deprecated and will be removed in version $version.
pt_BR: $elem foi descontinuado e será removido na versão $version.

en: $elem has been deprecated and removed.
pt_BR: $elem foi descontinuado e removido.

en: Chat message
pt_BR: Mensagem de chat

en: Invalid Color
pt_BR: Cor inválida

en: Invalid color in range:
pt_BR: Gama de cor inválida:

en: Error validating data core.
pt_BR: Erro ao validar os dados do core.

en: Found a core without id attribute.
pt_BR: Um core foi encontrado sem id atribuido.

en: Skipping the core.
pt_BR: Pulando o core.

en: The ID is already in use.
pt_BR: O ID já está em uso.

en: Core Path:
pt_BR: Caminho do Core:

en: File not found.
pt_BR: Arquivo não encontrado.

en: Error loading core data.
pt_BR: Erro ao carregar os dados do core.

en: Error loading the core with named id.
pt_BR: Erro ao carregar o core com o id listado.

en: Falling back to the default core.
pt_BR: Retornando ao core padrão.

en: Can't locate the default core.
pt_BR: Não foi possível localizar o core padrão.

en: The game will now exit.
pt_BR: O jogo agora será fechado.

en: Error loading custom game configuration files. The game will try without loading add-ons.
pt_BR: Erro ao carregar arquivos de configuração de jogo personalizado. O jogo tentará sem carregar add-ons.

en: Error loading custom game configuration files. The game will fallback to the default core files.
pt_BR: Erro ao carregar arquivos de configuração de jogo personalizado. O jogo voltará aos arquivos do core padrão.

en: Error loading default core game configuration files. The game will now exit.
pt_BR: Erro ao carregar arquivos de configuração de jogo personalizado. O jogo agora fechará.

note: TRANSLATORS: For example, 'Cuttle Fish' units will not be able to advance to 'Kraken'. The substituted strings are unit ids, not translated names; hopefully any add-ons that trigger this will be quickly fixed and stop triggering the warning.
en: Error: [advancefrom] no longer works. ‘$lower_level’ units will not be able to advance to ‘$higher_level’; please ask the add-on author to use [modify_unit_type] instead.
pt_BR: Erro: [advancefrom] não funciona mais. Unidades como ‘$lower_level’ não mais avançarão para ‘$higher_level’; por favor, peça que o autor do add-on use [modify_unit_type].

en: instead, use the macro with the same name in the [campaign] tag
pt_BR: ao invés disso, use o macro com o mesmo nome que está na tag [campaign]

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
pt_BR[0]: O seguinte add-on não pode ser carregado corretamente:
pt_BR[1]: Os seguintes add-ons não poderam ser carregados corretamente:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
pt_BR[0]: Por favor, reporte isso para o autor ou o maintainer deste add-on.
pt_BR[1]: Por favor, reporte isso para os autores ou os maintainers destes add-ons.

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Warning:
pt_BR: Aviso:

en: $login|’s game
pt_BR: nome de $login|

en: Team
pt_BR: Time

en: Anonymous player
pt_BR: Jogador anônimo

en: Computer Player
pt_BR: Computador

en: Network Player
pt_BR: Jogador em Rede

en: Local Player
pt_BR: Jogador Local

en: Nobody
pt_BR: Ninguém

en: Reserved
pt_BR: Reservado

en: Map could not be loaded:
pt_BR: O mapa não pode ser carregado:

en: Map could not be loaded.
pt_BR: O mapa não pode ser carregado.

en: not available.
pt_BR: indisponível.

en: Custom map.
pt_BR: Mapa personalizado.

en: Failed to resolve dependencies
pt_BR: Falha ao resolver dependências

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
pt_BR: O cenário não pode ser ativado. Algumas dependências estão faltando:

en: No compatible eras found.
pt_BR: Nenhuma era compativel foi encontrada.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
pt_BR: Era não pode ser ativada. Algumas dependências estão faltando:

en: No compatible scenarios found.
pt_BR: Nenhum cenário compativel foi encontrado.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
pt_BR: Nem todas as suas modificações são compatíveis. Algumas delas serão desativadas.

en: A component
pt_BR: Um componente

en: Only random sides in the current era.
pt_BR: Só lados aleatórios na era atual.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
pt_BR: Não foi possível encontrar um líder para a facção $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
pt_BR: Não foi possível obter gênero para o líder inválido $leader

en: Missing addon: $name
pt_BR: Addon faltando: $name

en: Missing addon: $id
pt_BR: Addon faltando: $id

en: Unknown era
pt_BR: Era desconhecida

en: scenario_abbreviation^S
pt_BR: S

en: Remote scenario
pt_BR: Cenário remoto

en: campaign_abbreviation^C
pt_BR: C

en: Unknown scenario
pt_BR: Cenário desconhecido

en: Reloaded game
pt_BR: Jogo carregado

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
pt_BR[0]: Espaço Vago:
pt_BR[1]: Espaços Vagos:

en: mp_game_available_slots^Full
pt_BR: Lotado

en: Turn
pt_BR: Turno

en: vision^none
pt_BR: Nenhum

en: time limit^none
pt_BR: Nenhum

en: The host's version of <i>$addon</i> is incompatible. They have version <b>$host_ver</b> while you have version <b>$local_ver</b>.
pt_BR: A versão do <i>$addon</i> do host não é compativel. Eles possuem a versão <b>$host_ver</b> enquanto que você possui a versão <b>$local_ver</b>.

en: Your version of <i>$addon</i> is incompatible. You have version <b>$local_ver</b> while the host has version <b>$host_ver</b>.
pt_BR: A sua versão do <i>$addon</i> não é compativel. A sua versão é <b>$local_ver</b> enquanto que a versão do host é <b>$host_ver</b>.

en: Defeat enemy leader(s)
pt_BR: Derrote o(s) lídere(s) inimigo(s)

en: Cannot find era '$era'
pt_BR: Não foi possível encontrar '$era'

en: Invalid address specified for multiplayer server
pt_BR: Endereço especificado inválido para o servidor multiplayer

en: The server accepts versions '$required_version', but you are using version '$your_version'
pt_BR: O servidor aceita as versões '$required_version', mas você está usando a versão '$your_version'

en: Server-side redirect loop
pt_BR: Redirecionamento em loop do servidor

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
pt_BR: O apelido '$nick' está inativo. Você não pode reclamar a posse deste apelido até ter ativado sua conta via email ou solicitar que um administrador para fazer isto para você.

en: Do you want to continue?
pt_BR: Você deseja continuar?

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: The remote server requested a password while using an insecure connection.
pt_BR: O servidor remoto pediu por uma senha enquanto usava uma conexão não segura.

en: You must login first.
pt_BR: Você precisa logar primeiro.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
pt_BR: O apelido '$nick' já está sendo usado.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters (one at minimum), underscores and hyphens are allowed.
pt_BR: O apelido ‘$nick’ contêm caracteres inválidos. Apenas caracteres alfanuméricos (ao menos um), sublinhado e hífens são permitidos.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
pt_BR: O apelido '$nick' é muito grande. Apelidos precisam ter 20 caracteres ou menos.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
pt_BR: O apelido '$nick' está reservado e não pode ser usado por jogadores.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
pt_BR: O apelido '$nick' não está registrado neste servidor.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
pt_BR:  Este servidor não permite apelidos não registrados.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
pt_BR: O apelido '$nick' está banido nos fóruns deste servidor por $duration|.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
pt_BR: O apelido '$nick' está banido nos fóruns deste servidor.

en: Your IP address is banned on this server’s forums for $duration|.
pt_BR: O seu endereço de IP está banido nos fóruns deste servidor por $duration|.

en: Your IP address is banned on this server’s forums.
pt_BR: O seu endereço de IP está banido nos fóruns deste servidor.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
pt_BR: O endereço de email para o apelido ‘$nick’ foi banido nos fóruns deste serividor $duration|.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
pt_BR: O endereço de email para o apelido ‘$nick’ está banido nos fóruns deste servidor.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
pt_BR: O nick '$nick' está registrado neste servidor.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
pt_BR: ATENÇÃO: Já existe um cliente usando este apelido, entrar num novo cliente ira expulsar o cliente antigo!

en: The password you provided was incorrect.
pt_BR: Você forneceu uma incorreta.

en: You have made too many login attempts.
pt_BR: Você fez muitas tentativas de login.

en: Password hashing failed.
pt_BR: Password hashing falhou.

en: Scenario Report
pt_BR: Reportar um cenário

en: Victory
pt_BR: Vitória

en: You have emerged victorious!
pt_BR: Você é o vencedor!

en: Defeat
pt_BR: Derrota

en: You have been defeated!
pt_BR: Você foi derrotado!

en: Remaining gold:
pt_BR: Ouro restante:

en: Turns finished early:
pt_BR: Numero de turnos restantes:

en:  per turn
pt_BR:  por turno

en: Early finish bonus:
pt_BR: Bônus de término antecipado:

en: Total bonus:
pt_BR: Bnus total:

en: Total gold:
pt_BR: Ouro total:

en: Carryover percentage:
pt_BR: Porcentagem Transferida:

en: Bonus gold:
pt_BR: Ouro bônus:

en: Retained gold:
pt_BR: Ouro mantido:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
pt_BR[0]: Você começara o próximo cenário com $gold além do mínimo de ouro inicial pré-definido.
pt_BR[1]: Vocês começarão o próximo cenário com $gold além do mínimo de ouro inicial pré-definido.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
pt_BR[0]: Você começará o próximo cenário com a quantidade mínima de ouro inicial pré-definida.
pt_BR[1]: Vocês começarão o próximo cenário com a quantidade mínima de ouro inicial pré-definida.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
pt_BR[0]: Você começará o próximo cenário com $gold ou a quantidade mínima de ouro inicial pré-definida, o que for maior.
pt_BR[1]: Vocês começarão o próximo cenário com $gold ou a quantidade mínima de ouro inicial pré-definida, o que for maior.

en: The game could not be loaded:
pt_BR: O jogo não pôde ser carregado:

en: Error while playing the game:
pt_BR: Erro durante o jogo:

en: The game map could not be loaded:
pt_BR: O mapa do jogo não pôde ser carregado:

en: Map generator error:
pt_BR: Erro no gerador de mapa:

en: Error while reading the WML:
pt_BR: Erro ao ler o WML:

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
pt_BR: Este cenário acabou. Você quer continuar a campanha?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
pt_BR: Cenário desconhecido: '$scenario|'

en: No campaigns are available.
pt_BR: Não há campanhas disponíveis.

en: The file you have tried to load is corrupt
pt_BR: O Arquivo que você tentou carregar está corrompido

en: The file you have tried to load is corrupt: '
pt_BR: O Arquivo que você tentou carregar está corrompido: '

en: File I/O Error while reading the game
pt_BR: Erro de I/O ao ler o jogo

en: File I/O Error while reading the game: '
pt_BR: Erro de I/O ao ler o jogo: '

en: Error while starting server:
pt_BR: Erro ao iniciar o server:

en: Connection failed:
pt_BR: A conexão falhou:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
pt_BR: Mapas aleatórios com largura ímpar não são suportados.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
pt_BR: Não há uma localização válida para um castelo. Muitos ou muito poucos hexágonos de montanha? (verifique o parâmetro 'Tamanho máximo das montanhas')

en: Linked group '$id' needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
pt_BR: Grupo linkado '$id' precisa de uma 'fixed_width' ou 'fixed_height' chave.

en: The selected add-on has the following dependency, which is outdated or not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are outdated or not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
pt_BR[0]: O add-on selecionado tem a seguinte dependência que está desatualizada ou não encontra-se instalada. Deseja instalá-la?
pt_BR[1]: O add-on selecionado tem as seguintes dependências que estão desatualizadas ou não encontram-se instaladas. Deseja instalá-la?

en: No visible sides found.
pt_BR: Nenhum lado visível encontrado.

en: Match History — $player
pt_BR: Histórico de Partidas — $player

en: In game:
pt_BR: Em jogo:

en: (observing)
pt_BR: (observando)

en: (playing)
pt_BR: (jogando)

en: In lobby
pt_BR: No lobby

en: On friends list
pt_BR: Na lista de amigos

en: On ignores list
pt_BR: Na lista de ignorados

en: Neither a friend nor ignored
pt_BR: Nem amigo nem ignorado

en: You
pt_BR: Você

en: Error
pt_BR: Erro

en: No units found.
pt_BR: Nenhuma unidade encontrada.

en: no
pt_BR: não

en: yes
pt_BR: sim

en: Reference to unknown topic:
pt_BR: Refere a um tópico desconhecido:

en: Only available during a scenario.
pt_BR: Disponível apenas durante um cenário.

en: Time of Day Schedule
pt_BR: Cronograma do Período do Dia

en: Lawful Bonus:
pt_BR: Bônus Ordeiro:

en: Neutral Bonus:
pt_BR: Bônus Neutro:

en: Chaotic Bonus:
pt_BR: Bônus Caótico:

en: Liminal Bonus:
pt_BR: Bônus Liminal:

en: Schedule
pt_BR: Cronograma

en: <header>text='Units with this special attack'</header>
pt_BR: <header>text='Unidades com este ataque especial'</header>

en: <header>text='Units with this ability'</header>
pt_BR: <header>text='Units com esta habilidade'</header>

en: Factions
pt_BR: Facções

en: Races:
pt_BR: Raças:

en: Alignments:
pt_BR: Alinhamentos:

en: Leaders
pt_BR: Líderes

en: Recruits
pt_BR: Recrutados

en: No description available.
pt_BR: Nenhuma descrição disponível.

en: Availability:
pt_BR: Disponibilidade:

en: Must-have
pt_BR: Necessário

en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

en: race^Miscellaneous
pt_BR: Variados

en: Alignment:
pt_BR: Alinhamento:

note: TRANSLATORS: this is expected to say "[Dunefolk are] a group of units, all of whom are Humans", or "[Quenoth Elves are] a group of units, all of whom are Elves".
en: This is a group of units, all of whom are <ref>dst='$topic_id' text='$help_taxonomy'</ref>
pt_BR: Esse é um grupo de unidades, todas as quais são <ref>dst='$topic_id' text='$help_taxonomy'</ref>

en: <header>text='Subgroups of units within this group'</header>
pt_BR: <header>text="Subgrupos de unidades dentro desta raça"</header>

en: <header>text='Groups of units within this race'</header>
pt_BR: <header>text="Grupos de unidades dentro desta raça"</header>

en: <header>text='Units of this group'</header>
pt_BR: <header>text="Unidades deste grupo"</header>

en: <header>text='Units of this race'</header>
pt_BR: <header>text='Unidades desta raça'</header>

en: corrupted original file
pt_BR: arquivo original corrompido

en: Do you really want to surrender the game?
pt_BR: Você realmente deseja se render?

en: Surrender
pt_BR: Render-se

en: Map-Screenshot
pt_BR: Screenshot do Mapa

en: (press $hk to disable)
pt_BR: (aperte $hk para desabilitar)

en: Accelerated speed enabled!
pt_BR: Velocidade Acelerada ativada!

en: Accelerated speed disabled!
pt_BR: Velocidade Acelerada desativada!

en: Back to Turn
pt_BR: Voltar ao turno

en: Back to Start
pt_BR: Voltar para o Começo

en: (press $hotkey to deactivate)
pt_BR: (aperte $hotkey para desativar)

en: Planning mode activated!
pt_BR: Modo de planejamento ativado!

en: Planning mode deactivated!
pt_BR: Modo de planejamento desativado!

en: System default language
pt_BR: Idioma padrão do sistema

en: North
pt_BR: Norte

en: North East
pt_BR: Nordeste

en: North West
pt_BR: Noroeste

en: South
pt_BR: Sul

en: South East
pt_BR: Sudeste

en: South West
pt_BR: Sudoeste

en: This command is currently unavailable.
pt_BR: Este comando está atualmente indisponível.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
pt_BR: Comando desconhecido '$command', tente $help_command para ver a lista de comandos disponíveis.

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
pt_BR: Uma lista de comandos disponíveis e ajuda para comandos específicos. Use "help all" para incluir os comandos que não estão disponíveis no momento.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "help" command, which are either "all" or the name of another command. As with the command's name, "all" is hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [all|<command>]
    “all” = overview of all commands, <command> = name of a specific command (provides more detail)
pt_BR: [all|<command>]
    “all” = mostra todos os comandos, <command> = nome de um comando específico (dá mais detalhes)

en: Missing argument $arg_id
pt_BR: Faltando argumento $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
pt_BR: Comandos disponíveis $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
pt_BR: ajuda

en: Type $help_command <command> for more info.
pt_BR: Digite $help_command <commando> para mais informações.

en:  No help available.
pt_BR:  Nenhuma ajuda disponível.

en: Usage:
pt_BR: Uso:

note: TRANSLATORS: alternative names for command-line commands, only shown if there is at least one of them.
en: command^Alias: | Aliases:
pt_BR[0]: Apelido:
pt_BR[1]: Apelidos:

en: Save Map As
pt_BR: Salvar Mapa como

en: Map saved.
pt_BR: Mapa salvo.

en: Could not save the map: $msg
pt_BR: Não foi possível salvar o mapa: $msg

en: Message:
pt_BR: Mensagem:

en: Send to observers only
pt_BR: Enviar apenas para observadores

en: Send to allies only
pt_BR: Enviar apenas para aliados

note: TRANSLATORS: An error that should never happen, might happen when loading an old savegame. If there are any units that the player can recruit then their standard recruitment dialog will be shown after this error message, otherwise they'll get the "You have no units available to recruit." error after
en: Error: there’s an unknown unit type on your recruit list: $unknown_ids | Error: there are several unknown unit types on your recruit list: $unknown_ids
pt_BR[0]: Erro: há um tipo de unidade desconhecida na sua lista de recrutamento: $unknown_ids
pt_BR[1]: Erro: há tipos de unidades desconhecidas na sua lista de recrutamento: $unknown_ids

en: You have no units available to recruit.
pt_BR: Você não tem unidades disponíveis para recrutar.

en: No unit recruited.
pt_BR: Nenhuma unidade recrutada.

en: Internal error. Please report this as a bug! Details:
pt_BR: Erro interno. Por favor, relate este bug! Detalhes:

en: You cannot recruit a $unit_type_name at this time.
pt_BR: Você não pode recrutar uma $unit_type_name neste momento.

note: TRANSLATORS: "plan" refers to Planning Mode
en: At this point in your plan, you will not have enough gold to recruit this unit.
pt_BR: Neste momento do seu planejamento, você não possui ouro suficiente para recrutar essa unidade.

en: You do not have enough gold to recruit this unit.
pt_BR: Você não tem ouro suficiente para recrutar essa unidade.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them.
pt_BR: Você está afastado dos seus soldados e por isso não pode convocá-los.

en: There are no troops available to recall.
    (You must have veteran survivors from a previous scenario.)
pt_BR: Não há tropas para serem convocadas.
    (É necessário que tropas tenham sobrevivido a um cenário anterior.)

en: You currently can't recall at the highlighted location.
pt_BR: Você não pode convocar no local destacado.

en: No unit recalled.
pt_BR: Nenhuma unidade convocada.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit. | You must have at least $cost gold pieces to recall this unit.
pt_BR[0]: Você precisa ter pelo menos 1 peça de ouro para recrutar uma unidade.
pt_BR[1]: Você precisa ter pelo menos $cost peças de ouro para recrutar esta unidade.

en: You cannot end your turn yet!
pt_BR: Você ainda não pode acabar o seu turno!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
pt_BR: Você ainda não começou o seu turno. Você realmente deseja terminá-lo?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
pt_BR: Algumas unidades ainda podem se mover. Deseja realmente terminar o turno?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
pt_BR: Algumas unidades ainda podem se mover. Você realmente deseja terminar o seu turno?

en: Rename Unit
pt_BR: Renomear Unidade

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Clear Labels
pt_BR: Limpar Rótulos

en: Are you sure you want to clear map labels?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja limpar os rótulos do mapa?

en: Search
pt_BR: Procurar

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
pt_BR: (D) - somente debug, (N) - somente em rede, (A) - somente administrador

en: (debug command)
pt_BR: (comando de debug)

en: (network only)
pt_BR: (somente em rede)

en: (not during other events)
pt_BR: (não durante outros eventos)

en: Refresh gui.
pt_BR: Atualizar interfáce gráfica.

en: Switch a side to/from AI control.
pt_BR: Mudar o controle de um lado para/da AI.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "droid" command, which must be a side-number and then optionally one of "on", "off" or "full". As with the command's name, "on", "off" and "full" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [<side> [on/off/full]]
    “on” = enable but retain vision, “full” = as if it’s controlled by another player
pt_BR: [<side> [on/off/full]]
    “on” = habilita mas retém a visão, “full” = como se o lado fosse controlado por outro jogador

en: Change terrain type of current hex
pt_BR: Mudar o terreno do hexágono selecionado

note: TRANSLATORS: [both|base|overlay] are hardcoded literal arguments and shouldn't be translated.
en: <terrain type> [both|base|overlay]
pt_BR: <tipo do terreno> [both|base|overlay]

en: Switch a side to/from idle state.
pt_BR: Mudar um lado para/de sem controlador.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "idle" command, which must be a side-number and then optionally "on" or "off". As with the command's name, "on" and "off" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: command_idle^[<side> [on/off]]
pt_BR: [<side> [on/off]]

en: Change the in-game theme.
pt_BR: Muda o tema dentro da partida.

en: <side> <nickname>
pt_BR: <lado> <apelido>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
pt_BR: Define o controle de um lado para um jogador diferente ou para um observador.

en: Query the controller status of a side.
pt_BR: Pergunta ao controlador o estado de um lado.

en: <side>
pt_BR: <lado>

en: Debug foreground terrain.
pt_BR: Debug um terreno em primeiro plano.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
pt_BR: Debug camadas de terreno debaio do mouse.

en: Display and log fps (Frames Per Second).
pt_BR: Mostra e registra fps (Frames Por Segundo).

en: Similar to the 'fps' command, but also forces everything to redraw instead of only things that have changed.
pt_BR: Similar ao comando 'fps', mas também força tudo a recarregar ao invés de apenas coisas que mudaram.

en: Save game.
pt_BR: Salvar Jogo.

en: Quit game.
pt_BR: Sair do jogo.

en: Save and quit.
pt_BR: Salvar e sair.

en: Ignore replay errors.
pt_BR: Ignorar erros do replay.

en: Disable autosaves.
pt_BR: Desabilitar salvamento automático.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
pt_BR: Avança para o próximo cenário, ou para o cenário identificado pelo 'id'

en: Choose next scenario
pt_BR: Escolha o próximo cenário

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
pt_BR: Muda o número do turno (e período do dia), ou aumenta em um caso não tenha sido especificado um número.

en: [turn]
pt_BR: [turno]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
pt_BR: Muda o limite de turnos ou desabilita o limite de turnos caso nenhum turno seja especificado ou o número escrito seja -1.

en: [limit]
pt_BR: [limite]

en: Turn debug mode on.
pt_BR: Habilita o modo de debug.

en: Turn debug mode off.
pt_BR: Desabilita o modo de debug.

en: <command>[;<command>...]
pt_BR: <comando>[;<comando>...]

en: Execute a Lua statement.
pt_BR: Executa um lua statement.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
pt_BR: Concede privilegios mais altos aos scripts Lua.

en: Set the command used by the custom command hotkey
pt_BR: Define o comando usado pelo atalho de comando personalizado

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
pt_BR: Abre uma janela que permite alterar o controle dos lados no modo MP.

en: Launch the gamestate inspector
pt_BR: Inicia o inspetor do estado do jogo

en: <name>[=<command>]
pt_BR: <nome>[=<comando>]

en: Set or show alias to a command
pt_BR: Define ou exibe apelido para um comando

en: <var>=<value>
pt_BR: <var>=<valor>

en: Set a scenario variable.
pt_BR: Define uma variável do cenário.

en: Show a scenario variable.
pt_BR: Mostra uma variável do cenário.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "advances"; it is a hardcoded literal argument.
en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported, and advances=<number>.)
pt_BR: Modifica uma variável de unidade. (Somente chaves de nível alto são suportadas, e advances=<number>.)

en: Discover all units in help.
pt_BR: Revela todas as unidades na ajuda.

en: 'Undiscover' all units in help.
pt_BR: 'Revela' todas as unidades na secção ajuda.

en: <unit type id>
pt_BR: <tipo da unidade id>

en: Create a unit.
pt_BR: Criar uma unidade.

en: Toggle fog for the current player.
pt_BR: Alterna névoa para o jogador atual.

en: Toggle shroud for the current player.
pt_BR: Alterna escuridão para o jogador atual.

en: <amount>
pt_BR: <quantidade>

en: Give gold to the current player.
pt_BR: Dá ouro para o jogador atual.

en: <event name>
pt_BR: <nome do evento>

en: Fire a game event.
pt_BR: Disparar um evento do jogo.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
pt_BR: Alterna a sobreposição das coordenadas x,y nos hexágonos.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
pt_BR: Alterna a sobreposição do código de terreno sobre os hexágonos.

en: Toggle overlaying of number of bitmaps on hexes.
pt_BR: Alterna a exibição do número de bitmaps nos hexágonos.

en: Toggle planning mode.
pt_BR: Alternar para modo planejamento.

en: Access whiteboard options dialog.
pt_BR: Acessa o diálogo de opções do quadro-branco.

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
pt_BR: Não foi possível encontrar um rótulo ou uma unidade contendo o string ‘$search’.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
pt_BR: Não é possível droid o lado inválido: '$side'.

en: Can't droid networked side: '$side'.
pt_BR: Não é possível droid o lado em rede: '$side'.

en: It is not allowed to change a side from AI to human control when it's not your turn.
pt_BR: Não é permitido alterar o controle de um lado da AI para um humano quando não for o seu turno.

en: Side '$side' controller is now controlled by: AI.
pt_BR: O lado '$side' agora está sob o controle da: AI.

en: Side '$side' is already droided.
pt_BR: O Lado '$side' já está droided.

en: Side '$side' controller is now controlled by: human.
pt_BR: O lado '$side' agora está sob o controle de: Humano.

en: Side '$side' is already not droided.
pt_BR: O Lado '$side' já não está droided.

en: It is not allowed to change a side from human to AI control when it's not your turn.
pt_BR: Não é permitido alterar o controle de um lado de um humano para AI quando não for o seu turno.

en: Side '$side' controller is now fully controlled by: AI.
pt_BR: O lado '$side' agora está sob o controle da: AI.

en: Side '$side' is already fully AI controlled.
pt_BR: O lado '$side' já é controlado pela AI.

en: Invalid action provided for side '$side'. Valid actions are: on, off, full.
pt_BR: Ação inválida suprida para o lado '$side'. Ação válidas são: ativo, inativo, lotado.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
pt_BR: Não é possível deixar o lado inválido inativo : '$side'.

en: Can't idle networked side: '$side'.
pt_BR: Não é possível deixar o lado em rede inativo : '$side'.

en: Can't idle local ai side: '$side'.
pt_BR: Não é possível deixar o lado ai local inativo : '$side'.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
pt_BR: Não é possível alterar o controle do lado inválido: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
pt_BR: Não é possível alterar o controle do lado fora dos limites: '$side'.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
pt_BR: Não é possível alterar o controle do lado inválido: '$side'.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
pt_BR: Não é possível alterar o controle do lado fora dos limites: '$side'.

en: Choose Scenario (Debug!)
pt_BR: Escolha o cenário (Debug!)

en: Debug mode activated!
pt_BR: Modo debug ativado!

en: Debug mode not available in network games
pt_BR: Modo debug não está disponível nos jogos em rede

en: Debug mode deactivated!
pt_BR: Modo debug desativado!

en: WARNING! Unsafe Lua Mode
pt_BR: AVISO! Modo Lua Não-seguro

en: Executing Lua code in in this manner opens your computer to potential security breaches from any malicious add-ons or other programs you may have installed.
    
    Do not continue unless you really know what you are doing.
pt_BR: Executar código Lua desta maneira faz com que seu computador esteja vulneravel para possíveis violações de segurança de add-ons maliciosos ou outros programas programas que você tenha instalado.
    
    Não continue a não ser que você saiba o que está fazendo.

en: Unsafe mode enabled!
pt_BR: Modo não-seguro ativado!

en: Variable not found
pt_BR: Variável não encontrada

en: Debug command 'unit: $unit' failed: no unit selected or hovered over.
pt_BR: Comando de Debug 'unit: $unit' failed: nenhuma unidade selecionada ou com o cursor em cima.

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
pt_BR: Alinhamento inválido: '$alignment', deve ser um dentre ordeiro, neutro, caótico ou liminar.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
pt_BR: Você realmente deseja limpar todas as unidades descobertas da secção de ajuda?

en: Invalid unit type
pt_BR: Tipo de unidade inválido

en: Invalid location
pt_BR: Local inválido

en: prompt^Command:
pt_BR: Comando:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
pt_BR: Você não pode mover o seu líder para longe da torre de menagem tendo unidades planejadas para serem recrutadas ou convocadas.

en: This unit has no usable weapons.
pt_BR: Esta unidade não possui nenhuma arma utilizavel.

en: Independent
pt_BR: Independente

en: No Mirror
pt_BR: Sem facções iguais

en: No Ally Mirror
pt_BR: Sem facções iguais entre aliados

en: A game ($name|, $scenario|) has been created
pt_BR: Um jogo ($name|, $scenario|) foi criado

en: A player has joined
pt_BR: Um jogador entrou

en: A player has left
pt_BR: Um jogador saiu

en: Ready to start!
pt_BR: Pronto para começar!

en: Game has begun!
pt_BR: O jogo começou!

en: $name has taken control
pt_BR: $name assumiu o controle

en: Turn changed
pt_BR: Turno mudou

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
pt_BR: Encontrado terreno com um custo de movimento menor de 1.

note: TRANSLATORS:  In networked games, this text is shown for other clients, while they wait to receive the content of a global variable from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^a global variable
pt_BR: uma variante global

en: time left for current turn
pt_BR: tempo restante para o turno atual

en: current local time
pt_BR: hora local atual

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
pt_BR: O jogo está fora de sincronia. Talvez não haja muito sentido em continuar. Você deseja salvar o jogo?

en: Error details:
pt_BR: Detalhes do erro:

en: Warning: broken campaign branches
pt_BR: Aviso: ramificações da campanha não funcionando

note: TRANSLATORS: This is an error that will hopefully only be seen by UMC authors and by players who have already said "okay" to a "loading saves from an old version might not work" dialog.
en: The next scenario is missing, you will not be able to finish this campaign. | Some of the possible next scenarios are missing, you might not be able to finish this campaign.
pt_BR[0]: O próximo cenário está faltando. Você não será capaz de terminar a campanha.
pt_BR[1]: Alguns dos próximos cenários estão faltando. Talvez você não tenha como terminar a campanha.

en: Please report the following missing scenario to the campaign’s author:
    $unknown_list| | Please report the following missing scenarios to the campaign’s author:
    $unknown_list|
pt_BR[0]: Por favor avise o autor da campanha que o seguinte cenário está faltando:
    $unknown_list|
pt_BR[1]: Por favor avise o autor da campanha que os seguintes cenários estão faltando:
    $unknown_list|

en: Once this is fixed, you will need to restart this scenario.
pt_BR: Quando isso for consertado, você precisará reiniciar o cenário.

en: No objectives available
pt_BR: Nenhum objetivo disponível

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
pt_BR: Desfazendo movimentos que ainda não foram enviados para o servidor.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
pt_BR: Uma desconexão de rede ocorreu e o jogo não pode continuar. Você deseja salvar o jogo?

en: 
    Do you want to save the game?
pt_BR: 
    Você realmente deseja salvar o jogo?

en: This game has been ended.
    Reason:
pt_BR: Este jogo foi terminado.
    Razão:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
pt_BR: O jogo está fora de sincronia e não pode continuar. Há varios motivos que podem ter causado isto: isto pode ocorrer caso você ou outro jogador modifiquem as configurações dos seus jogos. Isto pode significar que um dos jogadores está tentando trapacear. Pode também ser devido a um bug no jogo, mas isto é menos provável.
    
    Você quer salvar um log de erro do seu jogo?

en: This side is in an idle state. To proceed with the game, it must be assigned to another controller. You may use :droid, :control or :give_control for example.
pt_BR: Este lado está em modo inativo. Para continuar o jogo ele deve receber um novo controlador. Você pode usar os comandos  :droid, :control ou :give_control por exemplo.

en: Game Error
pt_BR: Erro no Jogo

en: This multiplayer game uses an alternative random mode, if you don't know what this message means, then most likely someone is cheating or someone reloaded a corrupt game.
pt_BR: Este jogo multiplayer usa um modo aleatório alternativo. Se você não sabe o que esta mensagem significa, então é provavel que alguém esteja trapaceando ou que alguém carregou um jogo corrompido.

en: The game is over.
pt_BR: O jogo está acabado.

en: It is now $name|’s turn
pt_BR: Agora é o turno de $name|

en: Give control to their ally $player
pt_BR: Dar o controle para o aliado do $player

en: Give control to observer $player
pt_BR: Dar o controle para o observador $player

en: Replace with AI
pt_BR: Trocar pela AI

en: Replace with local player
pt_BR: Trocar por um jogador local

en: Set side to idle
pt_BR: Mudar o lado para inativo

en: Save and abort game
pt_BR: Salvar e abortar o jogo

en: $player who controlled side $side_drop has left the game. What do you want to do?
pt_BR: $player que controlava o lado $side_drop saiu do jogo. O que você deseja fazer?

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Do you really want to quit?
pt_BR: Você realmente deseja sair?

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Special Notes:
pt_BR: Notas Especiais:

en: Race:
pt_BR: Raça:

en: Side: <b>$side_name</b> ($color_name)
pt_BR: Lado: <b>$side_name</b> ($color_name)

en: Trait:
pt_BR: Características:

en: invisible:
pt_BR: invisível:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
pt_BR: Esta unidade está invisível. Ela não pode ser vista ou atacada por unidades inimigas.

en: slowed:
pt_BR: lento:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
pt_BR: Esta unidade sofreu lentidão. Ela causará apenas metade de seu dano normal quando atacar e o custo de movimento é dobrado.

en: poisoned:
pt_BR: envenenado:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
pt_BR: Esta unidade está envenenada. Ela perderá 8 pontos de vida (HP) todo turno até que encontre a cura para o veneno em uma vila ou em uma unidade aliada com a habilidade 'curar'.
    
    Unidades não podem ser mortas soment pelo veneno. O veneno não reduzirá os pontos de vida para menos de 1 HP.

en: petrified:
pt_BR: petrificado:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
pt_BR: Esta unidade esta petrificada. Ela não pode se mover nem atacar.

en: Ability:
pt_BR: Habilidade:

en:  (inactive)
pt_BR:  (inativo)

en: Resistances:
pt_BR: Resistências:

en: (Att / Def)
pt_BR: (Ataq / Def)

en: Experience Modifier:
pt_BR: Modificador de Experiência:

en: Terrain:
pt_BR: Terreno:

en: maximum^max.
pt_BR: máx.

en: minimum^min.
pt_BR: mín.

en: Defense:
pt_BR: Defesa:

en: vision:
pt_BR: visão:

en: jamming:
pt_BR: interferencia:

en: Movement Costs:
pt_BR: Custos de Movimento:

en: Weapon:
pt_BR: Arma:

en: Damage:
pt_BR: Dano:

en: Base damage:
pt_BR: Dano base:

en: With specials:
pt_BR: Com efeitos:

en: Time of day:
pt_BR: Período do dia:

en: Leadership:
pt_BR: Liderança:

en: Slowed:
pt_BR: Lento:

en: Attacks:
pt_BR: Ataques:

en: Max swarm bonus:
pt_BR: Bônus máximo de enxame:

en: Swarm:
pt_BR: Enxame:

en: Base attacks:
pt_BR: Ataques base:

en: Specials:
pt_BR: Efeitos:

en: Subject to swarm:
pt_BR: Sujeito a enxame:

en: Weapon range:
pt_BR: Alcance da arma:

en: Damage type:
pt_BR: Tipo de dano:

en: Damage versus:
pt_BR: Dano versus:

en: Accuracy:
pt_BR: Precisão:

en: Parry:
pt_BR: Desvio:

en: Weapon special:
pt_BR: Efeitos das Armas:

en: weapon^None
pt_BR: Nenhuma

en: Total damage
pt_BR: Dano total

en: Attack | Attacks
pt_BR[0]: Ataque
pt_BR[1]: Ataques

note: TRANSLATORS: This string is shown in the sidebar beneath the word "Attacks" when a unit can attack multiple times per turn
en: Remaining: $left/$max
pt_BR: Restantes: $left/$max

en: This unit can attack multiple times per turn.
pt_BR: Esta unidade consegue atacar múltiplas vezes por turno.

en: Time of day schedule:
pt_BR: Cronograma de período do dia:

en: Time of day:
pt_BR: Período do dia:

en: Lawful units:
pt_BR: Unidades Ordeiras:

en: Neutral units:
pt_BR: Unidades Neutras:

en: Chaotic units:
pt_BR: Unidades Caóticas:

en: Liminal units:
pt_BR: Unidades Liminares:

en: Turn Number
pt_BR: Número do Turno

en: When the game exceeds the number of turns indicated by the second number, it will end.
pt_BR: Quando o jogo excede o número de turnos indicado pelo segundo número, o jogo termina.

en: Gold
pt_BR: Ouro

en: The amount of gold currently available to recruit and maintain your army.
pt_BR: A quantidade de ouro disponível para recrutar e manter o seu exército.

en: The fraction of known villages that your side has captured.
pt_BR: A parte das aldeias conhecidas que o seu lado controla.

en: Villages
pt_BR: Aldeias

en: The total number of units on your side.
pt_BR: A quantidade total de unidades do seu lado.

en: Units
pt_BR: Unidades

en: The expenses incurred at the end of every turn to maintain your army. The first number is the amount of gold that will be deducted. It is equal to the number of unit levels not supported by villages. The second is the total cost of upkeep, including that covered by villages — in other words, the amount of gold that would be deducted if you lost all villages.
pt_BR: Os gastos no final de cada turno para manter o seu exército. O primeiro número é a quantidade de ouro que será deduzida, sendo que esta quantidade é igual ao número de níveis de unidades que excede o suporte de aldeias. O segundo é o custo total de manutenção, incluindo o valor reduzido pelas vilas — em outras palavras, o valor de ouro que seria deduzido caso você não controlasse nenhuma aldeia.

en: Upkeep
pt_BR: Manutenção

en: Net Income
pt_BR: Receita Positiva

en: The net amount of gold you gain or lose each turn, taking into account income from controlled villages and payment of upkeep.
pt_BR: A receita de ouro, positiva ou negativa, que você ganha a cada trno levando em consideração suas aldeias controladas e o pagamento do custo de manutenção.

en: Observers:
pt_BR: Observadores:

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Battery
pt_BR: Bateria

en: Countdown until your turn automatically ends.
pt_BR: Contagem Regressiva até que o seu turno termine automaticamente.

en: Turn Countdown
pt_BR: Contagem Regressiva do Turno

note: TRANSLATORS: Day of week + month + day of month + year + 12-hour time, eg 'Tue Nov 02 2021, 1:59 PM'. Format for your locale.
en: %a %b %d %Y, %I:%M %p
pt_BR: %a %d %b %Y, %I:%M %p

note: TRANSLATORS: Day of week + month + day of month + year + 24-hour time, eg 'Tue Nov 02 2021, 13:59'. Format for your locale.
en: %a %b %d %Y, %H:%M
pt_BR: %a %d %b %Y, %H:%M

en: Auto-Save
pt_BR: Salvamente automático

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
pt_BR: Aviso: O Arquivo que você tentou carregar está corrompido. Carregando mesmo assim.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
pt_BR: Este save é de uma versão velha que não possui suporte ($version_number|) e não pode ser carregada.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|), and might not work with this version.
    
    <b>Warning:</b> saves in the middle of campaigns are especially likely to fail, and you should either use the old version or restart the campaign. Even when a saved game seems to load successfully, subtler aspects like gameplay balance and story progression could be impacted. The difficulty, the challenge, the <i>fun</i> may be missing.
    
    For example, the campaign may have been rebalanced with fewer enemies in the early scenarios, but expecting your recall list to have correspondingly less experience in the late scenarios.
    
    Do you wish to continue?
pt_BR: Esse save é de uma versão diferente do jogo ($version_number|) e pode ser que não funcione nessa versão.
    
    <b>Aviso:</b> saves no meio de uma campanha são mais propensos a falhar, e é melhor você ou usar a versão antiga ou então recomeçar a campanha. Mesmo quando um jogo salvo aparenta carregar corretamente, aspectos mais sutis, como o balanceamento do jogo ou a progressão da história podem ter sido impactados. A dificuldade, o desafio, a <i>diversão</i> podem estar faltando.
    
    Por exemplo, pode ser que a campanha não tenha sido rebalanceada com menos unidades inimigas nos primeiros níves, presumindo que você terá menos unidades experientes para convocar em cenários mais tardios.
    
    Deseja continuar?

en: Load Game
pt_BR: Continuar um Jogo

en: Replays are not supported in multiplayer mode.
pt_BR: Replays não são suportados no modo multiplayer .

en: This is not a multiplayer save.
pt_BR: Este não é um save de multiplayer.

en: The game could not be saved:
pt_BR: O jogo não pôde ser salvo:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
pt_BR: Arquivo já existente. Você deseja Sobrescreve-lo?

en: Overwrite?
pt_BR: Sobrescrever?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
pt_BR: Nomes salvos não devem terminar em '.gz' ou '.bz2'. Por favor, remova a extensão.

en: Save names may not end with a dot, or contain two dots or any of the following characters:
        " * / : < > ? \ | ~
pt_BR: O nome de um jogo salvo não pode terminar em ponto final, conter dois pontos ou qualquer um dos seguintes caracteres:
        " * / : < > ? \ | ~

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: The game has been saved.
pt_BR: O jogo foi salvo.

en: Could not write to file
pt_BR: Não foi possível escrever no arquivo

en: Save Replay
pt_BR: Salvar Replay

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
pt_BR: Não foi possível salvar o jogo automaticamente. Por favor salve o jogo manualmente.

en: Save Game
pt_BR: Salvar o Jogo

en: Game state is corrupted
pt_BR: O estado do jogo está corrompido

en: Unexpected characters at line start
pt_BR: Caracteres inesperados no começo da linha

en: Missing closing tag for tag [$tag]
pt_BR: Faltando tag de encerramento para tag [$tag]

en: expected at $pos
pt_BR: esperado em $pos

en: opened at $pos
pt_BR: aberto em $pos

en: Unterminated [element] tag
pt_BR: Tag de [element] não finalizada

en: Invalid tag name
pt_BR: Nome de tag inválido

en: Unterminated [+element] tag
pt_BR: Tag de [+element] não finalizada

en: Invalid closing tag name
pt_BR: Nome inválido para tag de fechamento

en: Unterminated closing tag
pt_BR: Tag de fechamento não terminada

en: Unexpected closing tag
pt_BR: Tag de fechamento inesperada

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
pt_BR: Encontrada uma tag de fechamento inválida [/$tag2] para tag [$tag1]

en: closed at $pos
pt_BR: fechado em $pos

en: Empty variable name
pt_BR: Nome de variável vazio

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
pt_BR: Caracteres inesperados após o nome da variável (esperado , ou =)

en: Unterminated quoted string
pt_BR: String citado não acabado

en: at $pos
pt_BR: em $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
pt_BR: Valor: '$value' Anterior: '$previous_value'

en: prefix_milli^m
pt_BR: m

en: prefix_micro^µ
pt_BR: µ

en: prefix_nano^n
pt_BR: n

en: prefix_pico^p
pt_BR: p

en: prefix_femto^f
pt_BR: f

en: prefix_atto^a
pt_BR: a

en: prefix_zepto^z
pt_BR: z

en: prefix_yocto^y
pt_BR: y

note: TRANSLATORS: Translate the K in KiB only
en: prefix_kibi^K
pt_BR: K

en: prefix_kilo^k
pt_BR: k

en: prefix_mega^M
pt_BR: M

en: prefix_giga^G
pt_BR: G

en: prefix_tera^T
pt_BR: T

en: prefix_peta^P
pt_BR: P

en: prefix_exa^E
pt_BR: E

en: prefix_zetta^Z
pt_BR: Z

en: prefix_yotta^Y
pt_BR: Y

note: TRANSLATORS: Translate the i in (for example) KiB only
en: infix_binary^i
pt_BR: i

en: (unknown player)
pt_BR: (jogador desconhecido)

en: The :$command debug command was used during $player’s turn
pt_BR: O :$command comando de debug foi usado durante $player’s turn

en: A player used a debug command during the game. If this is unexpected, it is possible the player in question is cheating.
pt_BR: Um jogador usou um comando de debug durante o jogo. Se isto for novidade, então é possível que este jogador esteja trapaceando.

en: Details:
pt_BR: Detalhes:

en: Do you wish to save the game before continuing?
pt_BR: Deseja salvar o jogo antes de continuar?

en: Debug Command Used
pt_BR: Comando de Debug Usado

en: A unit was created using debug mode during $player’s turn
pt_BR: Uma unidade foi criada usando o modo de debug durante $player’s turn

en: waiting for $desc from side $sides | waiting for $desc from sides $sides
pt_BR[0]: esperando por $desc do lado $sides
pt_BR[1]: esperando por $desc dos lados $sides

note: TRANSLATORS: In networked games, this text is shown for other clients, while they wait for an action from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^input
pt_BR: input

en: Allied village
pt_BR: Aldeia Aliada

en: Enemy village
pt_BR: Aldeia Inimiga

en: Owned village
pt_BR: Aldeia Nossa

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
pt_BR: border_size deve estar entre 0.0 e 0.5.

en: Hotkey(s):
pt_BR: Atalho(s):

en: Stub Time of Day
pt_BR: Exemplo Período do Dia

en: This Time of Day is only a Stub!
pt_BR: Este Período do Dia é só um Exemplo!

en: neutral
pt_BR: neutro

en: liminal
pt_BR: liminar

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_damage, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> damage | <span color="$color">$number_or_percent</span> damage
pt_BR[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> dano
pt_BR[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> danos

en: $number damage | $number damage
pt_BR[0]: $number dano
pt_BR[1]: $number danos

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> strike | <span color="$color">$number_or_percent</span> strikes
pt_BR[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> golpe
pt_BR[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> golpes

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number strike | $number strikes
pt_BR[0]: $number golpe
pt_BR[1]: $number golpes

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number| accuracy
pt_BR: $number| precisão

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> accuracy
pt_BR: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> precisão

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number parry
pt_BR: $number aparada

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> parry
pt_BR: <span color="$color">$number_or_percent</span> aparada

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number movement point | $number movement points
pt_BR[0]: $number ponto de movimento
pt_BR[1]: $number pontos de movimento

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> movement point | <span color="$color">$number_or_percent</span> movement points
pt_BR[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> ponto de movimento
pt_BR[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> pontos de movimento

en: Level:
pt_BR: Nível:

en: Advancements:
pt_BR: Avanços:

en: No advancement
pt_BR: Sem avanços

en: female^lawful
pt_BR: ordeira

en: female^neutral
pt_BR: neutra

en: female^chaotic
pt_BR: caótica

en: female^liminal
pt_BR: liminar

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> move | <span color="$color">$number_or_percent</span> moves
pt_BR[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> movimento
pt_BR[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> movimentos

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> vision
pt_BR: <span color="$color">$number_or_percent</span> visão

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> jamming
pt_BR: <span color="$color">$number_or_percent</span> interferência

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> XP to advance
pt_BR: <span color="$color">$number_or_percent</span> XP para avançar

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> attack per turn | <span color="$color">$number_or_percent</span> attacks per turn
pt_BR[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> ataque por turno
pt_BR[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> ataques por turnos

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> cost to recall
pt_BR: <span color="$color">$number_or_percent</span> custo para convocar

en: $effect_description per level
pt_BR: $effect_description por nível

note: TRANSLATORS: "Year of Wesnoth"  - format for years after the founding of Wesnoth
en: $year YW
pt_BR: $year AW

en: Disconnected from server.
pt_BR: Desconectado do servidor.

en: SHOW ALL allies’ plans
pt_BR: MOSTRAR planos de TODOS aliados

en: HIDE ALL allies’ plans
pt_BR: ESCONDER planos de TODOS aliados

en: Show plans for $player
pt_BR: Mostrar planos para $player

en: Hide plans for $player
pt_BR: Esconder planos para $player

en: Whiteboard Options
pt_BR: Opções do Quadro-Branco
